Problémy s krční páteří – Vše o zdraví

30. listopadu 2012 (aktualizováno: 20. srpna 2019)

Na následujících řádcích se Vám pokusíme stručně představit vztah a souvislosti problémů s krční páteří a použití krčních límců, které pomáhají v mnoha případech úspěšně tyto problémy řešit.

Krční páteř Krční páteř se označuje písmenem C, od tohoto písmene je odvozen i název pocházející z latiny – cervikální páteř. Krční páteř je tvořena krčními obratli, kterých je celkem sedm.

Krční límec

Fixační krční límce představují ortopedickou zdravotní pomůcku pro terapeutickou léčbu krční páteře, slouží k podpoře krku a hlavy pacienta, to vše v závislosti na indikacích. Krční límce jsou lehké, anatomicky tvarované, jednoduše se používají a jsou vyrobeny z komfortních materiálů příjemných pro pokožku. Různé druhy krčních límců se liší zejména tím, že jedny jsou opatřeny výztuhou, druhé jsou bez výztuhy.

Nejčastější případy (indikace) pro použití krčního límce:

  Problémy s krční páteří - Vše o zdraví Bolesti krční páteře Jedním z nejrozšířenějších zdravotních problémů současné civilizace jsou bolesti krční páteře. Problémy s krční páteří souvisí s aktuálním životním stylem, lidé tráví značnou část dne vsedě u monitoru a přirozený pohyb schází. Svaly kolem krční páteře postupně ochabují, což se projevuje například omezenou hybností. Vadné držení hlavy a krční páteře vyvolává další zdravotní problémy – ztuhnutí a bolesti šíje nebo bolesti hlavy. Vše může vyústit až v blokádu krční páteře.

Úrazy krční páteře

Po traumatickém úrazu hlavy a krku může pacient utrpět i krční zlomeninu. V takovém případě nastává vysoké riziko poranění míchy, jejímž následkem může dojít k mnohem závažnějším pohybovým komplikacím. V takových případech (po absolvované operaci) bývá lékařem doporučen jako podpora krční páteře právě krční límec. Ten je však vhodné nosit nanejvýš v prvních měsících po operaci. Fixace krční páteře pomocí krčního límce je ale vhodné i v případech chronických onemocnění.

Hyperextenze krku (Whiplash)

Hyperextenze krku je odborné označení poranění krku a krční páteře. K hyperextenzi krku dochází především při nárazu automobilů, kdy automobil, který včas nedobrzdil, naráží do pomaleji jedoucího (nebo stojícího) vozu před ním. Prudký pohyb prvního vozidla zvrátí posádce hlavu dozadu, pak dopředu a následně se hlava vrátí do své původní pozice před nárazem. Krční svalstvo však není schopné náraz absorbovat. Prudkým pohybem dochází k natažení páteře, svalstva, nervů a cév. Odborně se toto poranění nazývá hyperextenze krku. V klinické praxi bývá pacient po takto prodělané zkušenosti často propuštěn s měkkým krčním límcem a předepsanými analgetiky pro úlevu od bolesti.Problémy s krční páteří - Vše o zdraví  

 • Degenerativní onemocnění krční páteře
 • Problémy s krční páteří - Vše o zdravíRevmatické nemoci
 • Hypermobilita
 • Cervikální syndrom

Většina bolestí krční páteře ve středním a pokročilém věku jsou na podkladě degenerativních změn. Drtivá většina pacientů, kteří trpí bolestmi krční páteře, nebude vyžadovat žádný typ operace. Tyto potíže lze mírnit konzervativní léčbou (analgetika, nesteroidní antirevmatika, rehabilitace, individuální cvičení). Při neefektivnosti konzervativní terapie nebo v případě pokročilých nálezů, které jsou doprovázeny neurologickými potížemi je indikována operační léčba. Revmatická onemocnění postihuji pohybový aparát (klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy, šlachové úpony), ale mnohdy mohou postihnout i některé jiné orgány. Pod termínem Hypermobilita se skrývá větší volnost kloubů a snížená odolnost vazů. Je to stav, kdy jsou vazy a klouby extrémně uvolněné, a tudíž náchylné k zablokování. Toto onemocnění je velmi zrádné. Zpravidla nastupuje mírnějšími a méně častými bolestmi hlavy. Bolesti ale časem zesilují a přecházejí přes temeno hlavy až do očí. Stávají se naší téměř každodenní součástí života. Lékař Vám v takovém případě pravděpodobně předepíše léky, které tlumí bolesti. V dalších fázích ale může nastoupit špatná koordinace pohybu (točení hlavy), zdvojené a nebo rozostřené vidění, brnění rukou či jen prstů (a to nejvíc v noci), nauzea (pocit na zvracení), bolesti do uší, brnění obličeje a v neposlední řadě i vzrůstající deprese. V takové fázi nemoci můžete podstoupit sérii vyšetření na mnoha odděleních, přičemž pravá příčina nemusí být odhalena.Problémy s krční páteří - Vše o zdraví   I když jste přesvědčeni, že některý z popsaných problémů trápí právě Vás, je v každém případě vhodné vlastní výběr a použití krčního límce konzultovat s lékařem, dostatek informací získáte i na naší HOTLINE +420 601 372 641.

Přečtěte si také další zajímavé články:

 • Cviky na posílení pánevního dna
 • Jak na křečové žíly

Problémy s krční páteří - Vše o zdravíProblémy s krční páteří - Vše o zdravíProblémy s krční páteří - Vše o zdraví Předchozí Další

Pozor na varovné signály páteře. Pokud potíže nepoleví, vyhledejte specialistu | Zdraví

Sedavé zaměstnání znamená velkou zátěž pro náš pohybový aparát. „Pokud sezení nekompenzujeme pohybem, musíme počítat s nepříjemnými důsledky,“ varuje primářka Kliniky rehabilitačního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Natálie Šebková.

„Patří k nim zejména celkově snížená kondice, přetížení struktur páteře, nevyrovnaná zátěž kloubů a svalů, jejich horší prokrvení a výživa, horší se i pevnost kostí, a to mluvíme jenom o pohybovém aparátu,“ vypočítává doktorka Šebková.

Nejčastěji pociťujeme bolesti v dolní bederní páteři, jež je špatně prohnutá. Vlivem nesprávného předsunutí hlavy a krku se ozývá i dolní část krční páteře. Postupně nám tělo začne dávat najevo, že se mu na našem způsobu pohybového chování něco nelíbí. Hodně pak záleží na tom, co s tím podnikneme.

Vystihnout pravý okamžik

Pokud varovné signály ignorujeme, musíme ovšem počítat s tím, že se mohou objevit závažnější potíže. „Především to bývá poškození meziobratlových plotének, včetně výhřezů,“ vypočítává doktorka Šebková. „To pak může dále vést až k útlaku míchy a nervů vycházejících z páteře a zásobujících dolní a horní končetiny.“

Jestliže se bolesti opakují ve stejném místě a trvají delší dobu, pak bychom měli začít přemýšlet o návštěvě odborníka. Dřív, než se k tomu odhodláme, je vhodné podniknout malou soukromou inventuru. Uvědomit si, kdy se bolest nejčastěji objevuje a co na ni zabírá.

Problémy s krční páteří - Vše o zdraví

 • Pokud zjistíme, že největší problémy máme v práci, a když se potom o víkendu protáhneme, je nám lépe, pak jsme právě získali návod, jak se svým tělem zacházet.
 • Budeme-li se jím řídit, pak mnohdy nebudeme muset žádného odborníka, který se zabývá pohybovým aparátem, vyhledávat.
 • Zamířit za ním je však podle slov rehabilitační lékařky potřebné ve chvíli, kdy si nejsme sami běžnými prostředky schopni pomoci.
 • „Problém je, že lidé začnou dost často hledat pomoc až ve chvíli, kdy už mají intenzivní bolesti,“ říká vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky v Praze 4 Iva Bílková.

„Pokud mám den dva natažené svaly, tělo si s tím většinou samo poradí.“ Zahánět ale týdny potíže léky a zamířit do ordinace až tehdy, kdy bolesti neustupují a během dne se stupňují, určitě není rozumné.

Ergoterapeut nad zlato

V zahraničí mívají poměrně často ve firmách ergoterapeuty, kteří radí lidem, jak si přizpůsobit pracovní prostředí, aby je nebolela záda. „U nás je ergoterapie pořád tak trochu popelkou,“ konstatuje primářka Šebková. „Spousta lidí tenhle termín vůbec nezná anebo si ho špatně vykládá.“

V mnohém pacientovi může podle jejího názoru poradit také rehabilitační lékař nebo fyzioterapeut. „Klientům můžeme nabídnout zejména vhodné cvičení, ale i naše ruce, kterými jsme schopni leccos zmobilizovat a protáhnout,“ uvádí vedoucí fyzioterapeutka Iva Bílková.

Postup cvičení si na tomto pracovišti může klient natočit na mobilní telefon, případně mu jeho cviky fyzioterapeutka zašle na e-mail. Což je určitě docela praktické, protože po odchodu z ordinace si jen málokdo hned zapamatuje, jak je správně provádět. Na webových stránkách tohoto zařízení si pak může dokonce kdokoliv, koho občas pobolívají záda, vyhledat videa s vhodnými cviky.

Když cvičení nestačí

Ale ne každá potíž se dá zahnat cvičením nebo běžnou fyzioterapií. „Pokud je problém uložený hlouběji, kam moje ruce nedosáhnou, pak mohu při terapii využít i rázovou vlnu,“ upozorní fyzioterapeutka. „Pomáhá nám zahojit anatomicky poškozené tkáně – ať už to jsou třeba vazivové struktury, nebo úponové šlachy.“

Problémy s krční páteří - Vše o zdraví

Při této metodě dochází k přenosu mechanické energie, která pozitivně působí na poškozenou tkáň v postižené oblasti. Fyzioterapeutka přiznává, že koncem minulého století neměla rázová vlna zrovna dobrou pověst. Její výkon nebyl totiž kalibrovaný, jinak řečeno nedal se postupně nastavovat. A pokud se léčba kombinovala s kortikoidy, které vysušují tkáň, docházelo někdy k jejímu prasknutí.

Současné přístroje se však dají již velmi přesně nastavit a jejich výkon tak postupně zvyšovat. Za deset let, kdy Iva Bílková s rázovou vlnou pracuje, proto žádný podobný problém nezaznamenala. Naopak jí leckdy pomohla i u pacientů, u nichž běžné metody selhávaly.

Primářka Šebková je však opatrnější. „K efektu rázové vlny jsem nejen já, ale i moji kolegové z kliniky poněkud skeptičtější,“ říká. Považuje ji za jednu z možných doplňkových metod v rehabilitaci v přesně vymezených případech.

Zajímavé:  Léčba Chronické Chlamydiové Infekce?

Problémy s krční páteří - Vše o zdraví

Z čeho pramení bolest krční páteře

Krční páteř je mimořádně namáhána část těla, proto je velmi často zdrojem zdravotních problémů. Bolest krční páteře však nepramení pouze z dlouhého vysedávání za počítačem nebo z nošení těžkých nákupů. Pokud vás opět překvapila svou intenzitou a dalšími doprovodnými příznaky, může za tím být i několik příčin. Přečtěte si, co všechno může způsobit bolest krční páteře.

Problémy s krční páteří - Vše o zdraví

Důležitost a význam krční páteře

Krční, tedy cervikální páteř, se skládá ze sedmi krčních obratlů (označují se C1 – C7). Přitom první dva krční obratle, nazývané atlas a axis, mají anatomicky odlišný tvar, díky čemuž se mohou spojit s hlavovými klouby. Všech sedm obratlů je vzájemně pospojovaných meziobratlovými ploténkami, klouby, svalovými a vazivovými strukturami.

Zřejmě každý ví, jaké úkoly má tato nenahraditelná část páteře, ale nezaškodí si to připomenout.

Především je to ochrana míchy, která přes ni prochází v míšním kanálu, ale také zajištění opory a pohybu hlavy (otáčení, úklony).

Nelze opomenout také usnadnění proudění krve do mozku, protože otvory v obratlích (foramen) umožňují prostup obratlových (vertebrálních) tepen.

Příznaky provázející bolest páteře

Jak se říká, neštěstí nikdy nechodí samo. Podobně k bolesti krční páteře se často přidružují různé další doprovodné bolesti či nepříjemné vjemy. Mezi ty nejběžnější patří:

 • ostré bodavé bolesti hlavy, šije a ramen
 • svalové křeče
 • závrať (vertigo)
 • nevolnost až zvracení
 • pískání v uších
 • slzení, pocit rozmazaného vidění.

Nejčastější příčiny bolesti krční páteře

Bolesti krční páteře jsou často spojeny s únavou. Ta představuje poměrně běžný jev u lidí se sedavým typem zaměstnání, vysokou pracovní vytížeností či nedostatkem pohybu. Problémy však mohou být způsobeny i dalšími faktory:

Za obzvlášť nevhodný se považuje spánek v poloze embrya, na boku nebo na břiše. Za nejvhodnější polohu se považuje spánek na zádech. Pokud ale nedokážete usnout v jiné poloze, než jste byli doposud zvyklí, dejte si alespoň záležet na kvalitní anatomické matraci a speciálním tvarovaném polštáři.

Problémy s krční páteří - Vše o zdraví

Jde především o jednostranné zatěžování krční páteře způsobené nepřiměřeným zvedáním činek, tenisem nebo i golfem.

Podobně je na tom i nevhodné sedavé zaměstnání spojené s nedostatkem pohybu a špatné držení těla.

Na uvolnění ztuhlého svalstva se doporučuje rovnoměrné procvičování všech svalových partií, při dlouhém sezení častá změna polohy, výměna kancelářské židle za fit míč a posilování krčního svalstva.

Nošení těžkých břemen, práce u ohnutých zad, monotónně se opakující pohyby v nepřirozené poloze – to vše velmi zatěžuje krční páteř, která na takové situace odpovídá silnou bolestí. Doporučuje se dodržovat přestávky, při kterých si těžce pracující člověk může sednout a odpočinout, natáhnout se nebo jinak změnit dosavadní polohu.

Problémy s krční páteří - Vše o zdraví

Zdá se vám, že stres s bolestí páteře nesouvisí? Právě naopak, dlouhé hodiny strávené řízením na náročné cestě nebo sezení za počítačem v kanceláři, kde to vře pracovním ruchem, k uvolnění krční páteře vůbec nepřispívají. Vlivem stresu se svaly kolem krční páteře stahují a zapříčiňují nepříjemně bolestivé stavy.

Horní zkřížený syndrom znamená narušenou rovnováhu lokalizovanou v oblasti krční a horní části páteře. Jde vlastně o nerovnováhu mezi svaly krku, nejčastěji lopatkovými svaly a svaly na boční straně krku. Problém vzniká v důsledku toho, že zatímco jedna skupina svalů je přetížená, druhá je naopak ochablá.

Na vzniku bolesti krční páteře se může podílet i množství lehčích úrazů či nehod, které si se zmíněnými skutečnostmi často vůbec nespojíme. Mezi takové příčiny patří například i prudké zabrzdění při řízení.

První pomoc při bolestech krční páteře

Pokud vás nepříjemně zaskočila bolest zad, vyzkoušejte některý z těchto tipů. Pro okamžitou úlevu je ideální termofor nebo nahřátý ručník.

Jednoduchou pomoc a rychlý způsob zmírnění bolestí přináší i prohřátí svalů, relaxační koupel, sauna nebo horká sprcha. I vyhřívání se na slunci během letních měsíců dokáže divy.

Podobně pomáhá zmírňovat bolest i masáž zad, která prokrvuje svaly a odvádí škodlivé látky.

Z vitamínů jsou vhodné zejména vitaminy C, B, E a D. Doporučuje se také magnetoterapie, která má analgetický, spasmolytický a protiotokový efekt.

Pomáhá uvolňovat křeče (spasmy) a dokáže zmírnit bolesti krční páteře.

Z dlouhodobého hlediska je potřeba po odeznění nebo zmírnění bolestí začít s pravidelným cvičením, zpevňováním zádového svalstva a osvojováním si správného držení těla.

Rada: Častým problémem při každodenním zatěžování páteře je nedostatečně vybudované svalstvo v oblasti břicha a krční páteře. Správné cvičení pod dohledem odborníků Vám může velmi pomoci a ulevit od bolestí dlouhodobě. Kromě cvičení nazapomínejte i na správné stravování, tipy jak nabrat svalovou hmotu.

MPO Matrace

Krční páteř má důležité funkce: ochraňuje míchu, zajišťuje oporu a pohyby hlavy, usnadňuje proudění krve do mozku. Skládá se ze sedmi obratlů propojených meziobratlovými ploténkami, klouby, svalovými a vazivovými strukturami. 

Pokud vás zaskočila bolest krční páteře, jako první pomoc využijte teplo: z termoforu, nahřátého ručníku, koupele, sauny, jemné masáže i slunečních paprsků.

A pak se pokuste zapátrat po příčině… Není vůbec jednoznačné, že za nepříjemnou bolestí krční páteře stojí hodiny práce u počítače nebo tahání těžkých tašek.

Velký význam má i poloha páteře při spánku, který ostatně zabírá až třetinu života. 

Odhalte svou nejčastější spánkovou polohu

Odborníci se shodují v tom, že nejlepší spánková poloha je na zádech. Prospívá nejen páteři v celé její délce, ale i trávicímu ústrojí, uchovává také pevná prsa a vyhlazenou tvář.

Další dobrá poloha je na levém boku – zvláště pro lidi, které trápí chrápání, nebo pro těhotné ženy. Naopak nevhodné je spaní na břiše, které extrémně namáhá krční i bederní páteř a napíná zádové svaly.

Pokud si nejste jistí, jak nejčastěji spíte, požádejte o všímavost partnera, případně trošku experimentujte a natočte se při spánku kamerou.

Problémy s krční páteří - Vše o zdraví

Udržujte páteř celou noc v přímé poloze dobrou matrací

Je to již déle, co jste doma vyměňovali matrace? Mezitím obor velmi pokročil a také ceny šly dolů. Nová moderní matrace krční páteř i bederní páteř podepře, udrží ji v přímé poloze, odlehčí svalům a kloubům, sníží tlak vyvíjený na tělo. Výsledkem je občerstvující spánek, snadné ranní vstávání a pocit pohody i v mimořádně zatížených oblastech páteře. 

Bez ohledu na spánkovou polohu vybírejte měkčí matrace pro lidi střední váhové kategorie a tvrdší pro vyšší váhové kategorie. 

Názory tří dam, jimž pomohla česká matrace Memory Comfort

Velké přízni českých uživatelů se už léta těší středně tuhá zdravotní ortopedická matrace Memory Comfort, model se sedmi anatomickými zónami a nosností 120 kg.

Určitě je žádaná i díky příznivé ceně – za dvě matrace standardního rozměru vydáte jen 8 890 Kč. V e-shopu lze nastavit celou řadu rozměrů včetně atypických a k dispozici je hned osm různých matracových potahů.

Inspirujte se při výběru ortopedické matrace názory uživatelů:

„Dnes jsme matraci poprvé použili a jsme nadšení! Předchozí matrace byla hrozná, brzy se proležela až na rošty a měli jsme z postele nakonec i modřiny. Teď máme za super cenu luxusní matraci, ze které asi pár dní nevstanu. O takové postýlce jsem snila dlouho,“ vyznala se ze svých prvních pocitů z matrace Memory Comfort paní Magdaléna Ptáčková. 

„Právě uplynulo čtvrt roku od nákupu těchto matrací. Jsou doslova perfektní, ani nemohu věřit, že jsme měli štěstí a našli tento výrobek. A hlavně náš český. Drží, nepropadáme se, navíc je skvěle prodyšná. Manžel se občas potí. Ráno převléknu prostěradlo a po vlhkosti matrace ani památky. Díky,“ přidala se paní Iva Husáková.

„Každý den mě díky ní přestanou bolet záda z práce a odpočinu si na ní. Velmi doporučuji!“ dodala paní Věra Součková. 

Proti ztuhlému krku působí i důmyslný anatomický polštář 

Aby byl efekt dokonalý, matraci je nezbytné doplnit polštářem, který zajistí vhodnou oporu krku a hlavě, sníží napětí krku, ramen a uleví i od chronických potíží s krční páteří.

Prohlédněte si například tuzemský anatomický polštář Regenax, který je svým univerzálním tvarem vhodný pro spaní v každé poloze. Jeho materiál, viscoelastická pěna obohacená heřmánkem, podepře vaši krční páteř přesně tam, kde potřebuje.

Odvětrávací otvory spolehlivě odvedou nadbytek tepla a vlhka. „Polštářek je opravdu skvělý! Usínání na něm je velice příjemné a je to veliký rozdíl ve srovnání s klasickým polštářem. Navíc vůně heřmánku je uklidňující a nijak neruší přílišnou intenzitou.

Škoda, že jsem ho neobjevila mnohem dřív,“ uvedla ve své recenzi paní Šárka Bušová. 

Problémy s krční páteří - Vše o zdraví

Pokud se po letech používání běžných polštářů rozhodnete pro anatomické, nenechte se odradit případnou počáteční nepohodou. Nejednoho uživatele zpočátku při používání anatomického polštářku krk naopak bolí. „Je třeba vydržet.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Dejte vašemu tělu čas na osvojení správné spánkové polohy,“ vyslovil se pan Milan Obid, specialista na anatomické matrace a polštáře.

Doplnil, že nižší anatomické polštáře (Herbapur či Latex Pillow) můžete pořídit rovněž dětem, které si na ně obvykle zvyknou rychle a tento dobrý návyk si uchovají i v dospělosti. 

A na závěr příjemné překvapení: ke každé české MPO-matraci získáte zdarma anatomický polštářek jako dárek. Neváhejte – vaše páteř si tohle všechno stoprocentně zaslouží!

Nové matrace pro vaši krční páteř

Vice o kvalitních matracích a podpoře krční páteře:

Nejžádanější kategorie matrací

Krk

O krku se obecně moc nemluví. Pravdou je, že na tuto část těla myslíme až tehdy, když se sama ozve, třeba bolestmi krční páteře. Není to ale jenom krční páteř, která nám může časem způsobit v krku potíže. V krku je totiž hodně citlivých věcí, které se neváhají ozvat, když se jim něco nelíbí. 

Co všechno máme v krku?  

Přeneseně řečeno, v krku máme spoustu trubek a kabelů. Také v něm máme opravdu hodně svalů, včetně jazyka. Jednu velkou žlázu, dvě drobné žlázky. Spoustu lymfatických tkání a mízní uzliny, které na první pohled nejsou vidět.

Vše je velmi účelně a ergonomicky uloženo do tvaru válce, ze kterého významnou část tvoří krční páteř, která vše pevně podpírá.
Dutina ústní a nosohltan přirozeně pokračují do jícnu a pomocí příklopky se od jícnu odpojuje dýchací trubice.

V těsné blízkosti obou trubic si to přímo do mozku míří dvě silné tepny nazvané krkavice, které se starají o okysličení a výživu mozku. Směrem ke kůži pak ještě najdeme žíly vracející odkysličenou krev z mozku.

Menší tepny i žíly se vyskytují také v bezprostřední blízkosti páteře. Obal krku tvoří zase tenké svalstvo, podkožní tuk i vazivo a pochopitelně kůže.

Problémy s krční páteří - Vše o zdravíBolest v krku

Tento termín používáme pro označení bolesti na úrovni přechodu dutiny ústní do nižších částí krku. Stav, kdy je nám nepříjemné polykání i mluvení. Bolest hrdla je nejčastějším prvním projevem rozvíjející se infekční nemoci. Bolest samotná je nervový signál naznačující poškození a probíhající zánět v této části těla.

Je signálem toho, že tělo začalo bojovat a že do oblasti vysílá spolu se spoustou tekutin i mnoho obranných látek. V mízních uzlinách, které se automaticky zvětší, se shromažďuje armáda bojovníků z řad bílých krvinek. 
V krku není mnoho volného prostoru, a proto otok, který probíhá více směrem dovnitř, intenzivně vnímáme.

Bolestivost pak způsobuje zhoršení polykacího reflexu a potíže s polykáním.  

Oteklý krk

Tímto laickým termínem obvykle popisujeme zvětšení mízních uzlin, což je důsledek boje proti infekci. Navenek se projevuje otokem v ohybu mezi čelistí a krkem.

Zde je důležité zmínit, že u každé i zcela banální infekce se lymfatické uzliny zvětšují, ale pouze na přechodnou dobu. Pokud je zvětšení uzlin velké a neustupuje, rozhodně by vás měl vidět váš lékař.

Může jít o celou řadu dalších onemocnění, která je třeba vyšetřením vyloučit. 

Zvětšení dolní části krku

Tento příznak již nepatří do řady akutních signálů. Jde spíše o vizuální vjem spojený s jistým diskomfortem při dýchání, spíše popsatelný jako zbytnění krku. Nejde o akutní stav, ale v kombinaci s mnoha jinými tělesnými signály, například zvýšenou únavou, suchostí kůže, lámáním nehtů a vlasů, bychom mohli pojmout podezření, že se může jednat o zvětšení štítné žlázy.

Lidově se tomu říká vole neboli struma. Toto v mnoha případech neškodné, ale rozhodně ne zanedbatelné zbytnění štítné žlázy je v mnoha případech vyvoláno nedostatečným přísunem jodu v potravě. Zde je na místě vyšetření štítné žlázy. Je nutné zjistit hormonální aktivitu a také odhalit hrozící riziko případného nádorového onemocnění.

V této souvislosti rozhodně návštěvu lékaře neodkládejte. 

Zatuhlý krk

Problémy s krční páteří - Vše o zdraví

Bolestem páteře a šikovným fintám, jak jim předcházet, se budeme věnovat zvlášť v jednom z dalších článků. Pamatujte, že krk je velmi účelně poskládaná opora hlavy, a pokud si říká o vaši pomoc, pak ji opravdu potřebuje. Nejhorší je tyto signály ignorovat. 

Vaše doktorka kamarádkaGianna Conti 
 

Krční páteř vás dokáže odzbrojit

Už zase mě bolí hlava. Vypiju litr vody, projdu se, kroutím krkem sem a tam, otáčím hlavou jako ruským kolem na Matějské pouti. Nic nezabírá. Asi jsem spala zase nějak nakřivo. No nic, práce nepočká. Zapiju růžovou pilulku a zaostřím zrak zpátky na blikající obrazovku. Všechny tyto problémy mají společného jmenovatele. Krční páteř.

A to je jen začátek. Brnění rukou, bolest šíje, ztuhnutí šíjového svalstva, závratě, motání hlavy, migréna…

Anatomické minimum

Krční páteř tvoří 7 obratlů, které drží hlavu a umožňují její otáčení a naklánění. Odshora se označují jako C1 – C7. Tvarově se od všech liší první obratel zvaný nosič (atlas) a druhý obratel zvaný čepovec (axis). Spolu zajišťují pohyb hlavy a jsou jako jediní spojeny čepem. Ostatní obratle jsou spojeny obratlovými těly s meziobratlovými ploténkami.

Na pohybu hlavy se podílí velké množství svalů – dlouhý sval krku, dlouhý sval hlavy, svaly kloněné a zdvihač hlavy. Na zadní straně pak hluboké šíjové svaly, sval polotrnový, řemenový a trapézový. Každý z nich dokáže při dlouhodobém přetížení člověku pěkně zavařit.

Jaký je rozsah vaší krční páteře?

Krční páteř je nejpohyblivější úsek páteře. Vyzkoušejte jaké pohyby zvládne bezbolestně ta vaše:

 • předozadní pohyby (předsunutí a zasunutí),
 • pohyby do předklonu a záklonu,
 • rotace podle svislé osy,
 • úklony.

Jak si “uhnat” strnulou krční páteř

Snad všichni máme tendenci držet hlavu předsunutou. Mimovědomě se tak přibližujeme k okolním vjemům. Představte si pohyb, který uděláte když:

… si chcete přivonět ke kytce,

… bystříte na text či obrázek (ať už v knize, na letáku či v počítači),

… nasloucháte hovoru,

… ochutnáváte lahůdku atd.

Předsunutá poloha hlavy znamená ohromnou zátěž pro hluboké svaly na zadní straně krku. Musí neustále pracovat, aby naše těžká hlava nepřepadávala dozadu. Při dlouhodobě špatné poloze může docházet k omezení cirkulace krve. Ano, to jsou přesně ty chvíle, kdy si mnete krk a konečně měníte pozici.

Ať už předsunujete hlavu z jakéhokoliv důvodu, děje se to nejméně stokrát za den. Postupem času se takové držení stává vadným stereotypem a podepisuje se na vaší páteři.

Problémy s krční páteří - Vše o zdraví

 • (Za)Chraňte si krk
 • Zatímco hrudní páteř se skrývá za stěnou hrudního koše a bederní páteř je v ochraně pánve, nekrytá krční páteř je nejzranitelnějším místem mechanické osy vašeho těla.
 • Akutní ústřel

Nejčastější poruchou krční páteře je akutní blokáda neboli tzv. akutní ústřel. Pacient je ztuhlý, trpí bolestí, která často vystřeluje k rameni či do záhlaví, a nutí ke strnulému držení hlavy. Zablokovaná páteř vyžaduje klid.

Pro zmírnění bolesti můžete použít slabší léky proti bolesti a krční límec. Navštivte lékaře, který provede potřebná vyšetření, pomůže také návštěva fyzioterapeuta, který vám uvolní zablokované části a opatrně rozhýbe krk.

V ohrožení života

První dva krční obratle jsou spojeny s životně důležitými centry v prodloužené míše, která řídí základní životní funkce – dýchání a krevní oběh. Právě proto jsou lidé s poraněnou krční páteří bezprostředně ohrožení na životě.

Co prozradí zrcadlo

Říkáte si, že vás krční páteř nebolí? Nespadáte do skupiny ohrožených. Tak se přesvědčte. Stačí jeden náhodný pohled do zrcadla. Narovnejte své hrby a počítejte. Jak dlouho trvá, než svou hlavu zase vysunete vpřed novým vjemům?

Držení hlavy před tělem znamená odchylku od přirozeného zakřivení krční páteře. Nejvyšší krční obratle jsou v nepřirozeném záklonu a hrudní páteř reaguje vyhrbením. Přirozená esovitá křivka páteře se deformuje. 

Tělo se dysbalanci brání a hledá únikové cesty. Někdy, doslova pro udržení stability, páteř reaguje tvorbou výrůstků (osteofytů), které následně tlačí na nervy či arterie a působí další bolest.

Dejte své krční páteři dávku pohybu a vraťte ji trvale zpět do osy

Nastavte se do výchozí pozice:

 • Posaďte se na polovinu židle.
 • Napřimte páteř.
 • Uvolněte ramena směrem dolů od uší.
 • Mezi bradou a krkem udržujte pravý úhel.
 • Před každým cvikem nejprve lehce “prodlužte” šíji vytažením hlavy směrem vzhůru.

Cvik I

 • Pomalu otáčejte hlavou doprava, zpátky na střed a pomalu doleva.
 • Zavřete oči a pozorujte plynulý, pomalý pohyb.

Cvik II

 • Uklánějte hlavu vlevo a vpravo (neusilujte o velké rozsahy pohybu).
 • Povolte ramena od uší směrem dolů.

Cvik III

 • Představte si, že místo nosu máte tužku a malujte před sebou ležaté osmičky (je to malý a jemný rozsah pohybu).
 • Snažte se držet stále zhruba pravý úhel mezi bradou a krkem.
Zajímavé:  Léčba Křečových Žil Cena?

Vraťte pestrost a volnost pohybu nejen své krční páteři, ale celému tělu. Pojďte si s námi zacvičit z pohodlí domova.

http://www.mariezemankova.cz/

Bolesti krku a šíje: stav zhoršují extrémní polohy i duševní problémy

Pocit tuhé šíje a svalů okolo krku, nebo dokonce bolesti hlavy zažívá občas téměř každý, kdo tráví denně hodiny u počítače. A není divu. Dlouhým sezením, stáním a hrbením se páteř dostává do nepřirozené polohy a je přetěžována. Snad nejhůř trpí krční páteř, která je nejpohyblivější, ale také nejvíce namáhanou částí celé páteře. Na první dva obratle totiž nasedá hlava.

Pokud často sedíme nebo stojíme, páteř není ve fyziologické poloze a dochází k takzvané flekční statické zátěži.

Ta přispívá k přetížení páteře, přesněji jejích povrchových svalů (trapézů) a k ochabnutí těch hlubokých (především horních a dolních fixátorů lopatek).

Výsledkem těchto stereotypů je pak zvednuté držení ramen, které jde ruku v ruce s bolestmi krční páteře, hlavy, častými blokádami, či dokonce bolestmi ramenních kloubů a brněním horních končetin.

Opakované nesprávné držení těla, mnohdy až do extrémních poloh (například svírání telefonního sluchátka mezi uchem a ramenem), může vést až k chronicky zvýšenému svalovému napětí, které vede k bolestem hlavy, migrénám, závratím, sníženému prokrvování ve vnitřním uchu či k poruchám rovnováhy. Za chronicky zvýšené napětí ve svalech ale může třeba i špatný duševní stav v důsledku velkého stresu.

Správný spánek

Za ztuhlou šíji mohou částečně i špatné spací návyky. Problémy přitom mohou pramenit jak ze špatné matrace či polštáře, tak i z nevhodné polohy při spánku.

Svalová rovnováha– Bradu je potřeba tlačit dozadu.- Šíji je vhodné natahovat směrem nahoru.- Ramena tlačte naopak dolů.- Zkrácené svaly natahujte a uvolňujte – snížíte tím napětí ve svalech, ty změknou a stanou se ohebnějšími.

– Přetěžované svaly (ty které jsou křečovitě sevřeny) posilujte například proti nějaké překážce (proti vlastní ruce nebo předmětu).

Správná matrace by proto měla být jednodílná, pružná a zároveň by měla být tělu oporou – neměly by se do ní bořit pánev, ramena ani hlava. Vhodné jsou takové matrace, které při pohybu a otáčení těla nepovolují (latexové, popřípadě z pěnové hmoty).

Krční páteři neprospívají příliš měkké či velké polštáře. Hlava by měla spočívat na malém a pevném polštáři, který bude dobrou oporou krku a šíji.

Mnohé z těch, které podpírají šíji, jsou navíc vybaveny válečkem pro krční páteř. Polštář by měl být tak vysoký, aby byla krční a hrudní páteř v jedné linii. To platí pro spaní v poloze na zádech i na boku.

Pro páteř nejméně vhodné je spaní na břiše. Tato poloha se nedoporučuje, neboť je při ní páteř nesprávně prohnutá a šíje se musí přetáčet, aby hlava mohla ležet na boku.

To může vést až ke křečovitému sevření ramenních svalů a pocitům ztuhlé šíje po probuzení.

Rad na protažení ztuhlé šíje a krku či na posílení správných svalů je vcelku dost a cvičení zvládnou i ti, kteří tráví většinu dne u kancelářského stolu (pozitivního efektu lze dosáhnout už jen správným, tedy hlubokým dýcháním).

Účinné cviky na odstranění napětí krku a šíje jsou například hluboké úklony do stran s pomocí rukou, tlačení hlavy na sepnuté ruce v týlu či opakované zvedání a padání ramen nebo jejich kroužení.

Vyzkoušejte akupresuru

Mnohdy ale nestačí jen protáhnout krk. Za ztuhlou šíji mohou často ztuhlé svaly hlavy a obličeje, které je proto potřeba uvolňovat.Účinným řešením je masáž pomocí prstů či akupresura, jež pomáhá uvolnit napětí a rozproudit krev v místech ochromení.

Při provádění tlakové masáže bodů platí, že by člověk měl zřetelně cítit tlak, ale ne bolest.

Důležité akupresurní body se na šíji nacházejí po stranách báze lebky a vpravo i vlevo od krční páteře, přičemž účinků akupresury se dosahuje při stisknutí každého z nich zhruba po dobu třiceti sekund.

Pomáhají jak při ranních bolestech šíje, tak i při bolestech hlavy, únavových jevech či oslabené schopnosti soustředění.

Ztuhnutí krku a šíje však lze stejně dobře předcházet. Například tím, že budete myslet na správný postoj a držení hlavy, která by neměla být příliš často skloněná dopředu ani zakloněná dozadu.

Jak se vyhnout potížím– Po celý den se snažte držet tělo vzpřímeně – hlava by neměla být příliš často skloněná ani zakloněná.- Při čtení, jízdě autem a ručních pracích si opřete hlavu dozadu a kromě toho si dopřejte dostatečné množství přestávek.

– Při čtení je vhodné používat podpěru pro knihu.- K psaní je ideální šikmý pult, který umístíte na desku psacího stolu.- Monitor počítače by měl být umístěn do výšky očí nebo o něco níže. Podobně to platí i pro televizor.

– Při jízdě na kole by měla být řídítka namontována tak vysoko, aby celá páteř, zvláště šíje, mohla být rovná.- Při chození a běhání by měl pohled směřovat dopředu, brada by neměla směřovat nahoru, nýbrž spíše mírně dolů.- Nevhodné je plavání stylem prsa s vysoko zvednutou hlavou.

Vhodnější je zanořovat hlavu pod vodu, nebo raději plavat na zádech.

 • – Vyvarujte se prudkých otáčivých pohybů hlavy, nevystavujte šíji průvanu (například v autě), vyhýbejte se práci nad hlavou.
 • Lenka Vašková

Zbavte se bolesti zad a krční páteře

Bolest zad a krční páteře může pěkně znepříjemnit a zkomplikovat život. A ještě když má člověk zodpovědnost za své děti, potřebuje chodit do práce, tak se díky těmto bolestem často cítí omezený a neschopný zvládnout běžný chod domácnosti. Z toho důvodu doporučujeme nepodceňovat varovné signály těla a starat se o své tělo tak, aby se těmto nepříjemnostem předcházelo. Proto jsme si pro vás připravili několik rad a pomocníků, kteří vám mohou pomoci předejít obtížím spojeným s bolesti zad a krční páteře.

Bolest krční páteře může souviset s bolestí hlavy, vystřelováním bolesti do ramen, zablokováním krku, brněním končetin a dokonce i se závratěmi.

Pokud těmito obtížemi trpíte vždy doporučujeme navštívit odborného lékaře, pro stanování příčiny.

Jestliže již víte, že bolest pochází opravdu od krční páteře máme pro vás pár tipů, kterými můžete problémům předcházet, nebo si pomoci s jejich uvolněním.

V případě, že máte zablokovanou krční páteří, doporučujeme chránit krk před průvanem a chladem, k tomu vám poslouží náš nákrčník z ovčí vlny, který vytváří blahodárné “suché teplo” a má velice příznivý vliv na svalové a pohybové ústrojí.

Jednou a dosti zásadní věcí, která vám pomůže napravit problémy s krční páteří je cvičení.

Tak jako každý sval a každý kloub v našem těle je potřeba i krční páteř jednou za čas “protáhnout”, a to hlavně pokud máte například sedavé povolání anebo povolání s monotónním pohybem.

Pár tipů i s návody na cviky na krční páteř můžete najít na youtube.

Protože bolest krční páteře často přechází do oblasti šíje a ramen, nepříjemné napětí působí na více částech těla. Sami si od bolesti můžeme ulevit pravidelným protahováním, ale hlavně pomocí suchého tepla.

To vytvoříte použitím ramenní ortézy z ovčí vlny, která slouží k uvolnění napětí a působí i proti revmatickým obtížím.

Na uvolnění obtíží vám mohou pomoci také hřejivé balzámy, které působí nejen jako příjemné prohřátí, ale také jako uvolnění kloubů, svalů a šlach.

Bolest zad v bederní oblasti může mít více příčin.

Určitě ji znáte jako bolest při menstruačních obtížích, po dlouhodobém stání, nebo těžkém namáhání například při stěhování nábytku, nebo práci na zahradě. Jak si ale od takových bolestí ulevit, abyste mohli zase běžně fungovat, chodit a ležet bez bolesti? Máme pro vás několik doporučení.

Speciálně tuto oblast je dobré nechávat v teple. Nápomocný vám může být elastický ledvinový pász příjemné Merino ovčí vlny, který lze nosit každodenně pod oblečením nebo jej lze využít i pro sportovní aktivity.

Nošením tohoto pásu vytváříte suché teplo, které je příjemné a také léčivé. Na akutní bolest můžete použít i hřejivou mast, která vás příjemně prohřeje a postupně začne ztuhlé svaly uvolňovat.

Věříme, že díky naším radám a tipům již budete vědět po kterých pomocnících sáhnout, když se nečekané bolesti objeví. Pokud vás začne trápit i bolest jiné části těla, na závěr pro vás máme tip v podobě kolenních, loketních a zápěstních ortéz, které vám mohou také dobře posloužit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector