První příznaky těhotenství – Vše o zdraví

Těhotenství je pro mnoho žen vysněným obdobím.  Nemohou se dočkat až konečně uvidí na těhotenském testu dvě čárky. Pro některé z nich to mohla být cesta i velmi dlouhá, plná zklamání a očekávání, ale když přijde ten den D, kdy se dozví tuto radostnou zprávu, vše je rázem zapomenuto.

Neexistuje žádný univerzální vzorec podle, kterého by každá žena jasně hned sama poznala, že je těhotná. Každé těhotenství je individuální a probíhá jinak. Některé maminky mají začátky těhotenství dokonce i bezpříznakové.

Ovšem většina žen těhotenství na sobě pozná ještě dříve, než si udělá těhotenský test. První příznaky těhotenství na sobě ženy pozorují obvykle mezi 10. až 14.

dnem od oplodnění vajíčka, tedy pár dní před očekávanou menstruací.

Nejjasnějším příznakem těhotenství je ale vynechání menstruace. Pokud mají ženy běžně pravidelnou menstruaci a najednou se opozdila je velká pravděpodobnost, že je žena těhotná.

K častým raným příznakům těhotenství patří i ranní nevolnost, kterou trpí v prvním trimestru velká část budoucích maminek. K ranní nevolnosti se řadí i nechutenství nebo bolesti břicha.

Pocity na zvracení mají ženy nejčastěji ráno, ale některé ženy trpí i večerními či odpoledními nevolnostmi. I když nevolnosti mohou být velmi nepříjemné, miminko nám hlásí, že těhotenství probíhá zdravě. Postupem času ranní nevolnosti ustupují a ve většině případů v druhém trimestru odeznívají.

Ne všechny příznaky těhotenství jsou úplně příjemné, ale s pocitem, že v sobě nosíme nový život, se nám vše zvládá lehčeji.

V prvních dnech po oplodnění mohou být ženy neobvykle unavené, většinou to přisuzují nemoci nebo únavě z práce. V těhotenství se tvoří více hormonu progesteronu a ten způsobuje velkou únavu. Tělo nám dává tak vědět, že má hromadu práce a je potřeba ho poslechnout.

Často mívají maminky i výkyvy v náladě. Tyto emocionální vlny jsou naprosto běžné a normální. Společnost je na to naštěstí už velmi zvyklá a má pro těhotné velké pochopení a kapesník hned po ruce.

K raným příznakům těhotenství patří i tzv. implantační krvácení nebo bolesti v podbřišku. Některé ženy toto krvácení mohou zaměnit s menstruací, a proto objeví těhotenství až později.

Bolest v podbřišku žena pocítí po oplodnění, až se začne vajíčko usazovat v děloze.

Krvácení nebo špinění v začátku těhotenství tedy není vůbec nic neobvyklého, ovšem vždy je vhodné jakékoliv krvácení konzultovat s gynekologem.

Dalšími příznaky těhotenství mohou být i neobvyklé chutě. Některá budoucí maminky potřebuje jíst kyselé okurky, jiná musí jíst každý den čokoládu apod.

Nechutenství a neobvyklé chutě ovlivňuje hormon Choriogonadotropin, který vzniká po uhnízdění vajíčka. Nebraňte se těmto zvláštním chutím, ale určitě se nedoporučuje přejídání.

Sice hodně maminek si přejídání omlouvá tím, že jí za dva, ale důležité je jíst vyváženou a pestrou stravu, která prospívá nejen mamince, ale i miminku.

První příznaky těhotenství - Vše o zdraví

Příznakem těhotenství může být i přecitlivělý čich. Některé pachy těhotným nemusí být úplně příjemné, a dokonce začnou cítit i vůně, které dříve vůbec necítily. Změna čichu je způsobena rychle rostoucí hladinou hormonu estrogenu.

Budoucí maminky mohou poznat těhotenství i podle bolesti prsou. Mohou cítit brnění, pnutí nebo je mají více citlivé.

Tento příznak se objevuje díky hormonům hCG a progesteronu, které tělo těhotné zaplaví po oplodnění vajíčka. Bradavky nastávajících maminek mohou tmavnout nebo bolet, to ovlivňují hormony zvané melanocyty.

Veškeré tyto nepříjemnosti ale přebíjí pocit toho, že prsa se již chystají na budoucí kojení a dávají o sobě slyšet.

Postupem času se objevuje častější nutkání na močení. Zvyšuje se hladina hormonu hCG, roztahuje se děloha a ta tlačí na močový měchýř, což způsobuje častější potřebu chození na záchod.

Ať už jsou příznaky někdy nepříjemné, stačí si vždy pohladit rostoucí bříško a víme, že to za tento dar určitě stojí. Navíc nás tyto signály těla utvrzují v tom, že těhotenství postupuje v pořádku a vše je tak, jak má být.

První příznaky těhotenství - Vše o zdraví

https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/jak-poznat-tehotenstvi-prvni-priznaky-tehotenstvi.A150505_150354_deti_haa

Jak poznáte, že jste v tom?

https://www.kojenecke-obleceni.eu/prvni-priznaky-tehotenstvi-x31327

https://www.gynprenatal.cz/tehotenstvi-priznaky-tyden-po-tydnu

Můj první trimestr

Nervozita a první vyšetření

Dvě čárky na těhotenskym testu. Tím to většinou všechno začíná. Teda alespoň to plánovaný těhotenství. Na tu chvíli, kdy je tam uvidím, jsem se neskutečně dlouho těšila a najednou tam byly. Dojetí, radost a úleva, že nám to vyšlo.

Byl zrovna Valentýn a já okamžitě zvedla telefon, abych zavolala na gynekologii. Byla jsem připravená tam naběhnout klidně ještě ten den nebo hned den druhej, abych to měla nějak potvrzený.

O to větší šok pro mě byl hovor se sestřičkou, která mě celkem rychle vyvedla z omylu.

Zeptala se mě na poslední menstruaci a podle toho spočítala, že jsem úplně na začátku, tedy přibližně ve druhém nebo třetím týdnu těhotenství. Vysvětlila mi, že první kontrola, na který paní doktorka může vůbec něco vidět, probíhá nejdřív v týdnu osmém. Někdy to jde prej vidět dřív, ale praxe je prostě taková.

Dostala jsem teda termín na začátku osmého týdne. Bylo mi řečeno ať beru kyselinu listovou a ať na sebe dávám pozor. První trimestr je prej strašně rizikovej. No…A takhle nějak mě ta radost najednou rychle přešla. Potvrzený to budu mít bůh ví kdy a ještě navíc hned stres ohledně toho prvního trimestru. Bezva.

Dny mi utíkaly hrozně pomalu, ale nějak jsem to do první kontroly vydržet musela. Celou dobu jsem se na to hrozně těšila, ale jak se to blížilo, začínala jsem bejt spíš nervózní. Adam šel na prohlídku se mnou, ale čekal za dveřma, protože jsem moc nevěděla, co se bude dít. Sestřička se mnou prošla pár věcí a hned mě poslala za paní doktorkou.

Ta si mě posadila na židli a půl hodiny jsme si povídaly o celkovém zdravotním stavu mě i celý mojí rodiny. Pak mě vyzvala, ať si sundám oblečení a že se půjdeme podívat, jestli je to teda správně umístěný a prosperující těhotenství nebo ne. V tu chvíli mě úplně polil studenej pot.

Nejdřív jsem chtěla, aby zavolala i Adama, ale když to řekla, nějak jsem se zasekla.

První ultrazvuk neprobíhá přes břicho, ale spodkem, což byl další důvod, proč Adama nezvat dovnitř. Přišlo mi to trošku divný. Každopádně po chvilce jsem viděla před sebou na obrazovce malou skvrnu, který bušilo srdíčko. Dojalo mě to a strašně se mi v tu chvíli ulevilo.

Dostala jsem hned fotku, na který fazole vypadá jako mořskej koník a pak jsme si s paní doktorkou ještě chvíli povídaly. Řekla mi, že riziko potratu v prvním trimestru je 50 % a že mám bejt na sebe opatrná. Ať co nejvíc odpočívám. Na jednu stranu jsem si říkala, jak je šílený, že tohle vůbec těm ženskejm říkaj. Na stranu druhou je to vlastně dobře.

Musíte na to bejt připravený a vědět, že stát se může cokoliv. Radovat se ale naplno prostě v tuhle chvíli nejde.

Jak jsem se cítila?

První měsíc jsem se cejtila fakt dobře. S vědomím, že jsem těhotná, jsem si objednala tunu ovoce, zeleniny a všeho zdravýho, abych miminku dávala jenom to nejlepší.

Někdo si možná pamatuje, jak jsem si po návratu z Thajska dělala každý ráno zelený smoothie nebo šťávy, jedla jenom saláty, luštěniny a hlavně co nejvíc věcí v BIO kvalitě. Taky jsem začala mít neuvěřitelnou chuť na maso. Poslední měsíce jsem ho jedla fakt málo a moje tělo z ničeho nic zavelelo, že ho potřebuje.

Pamatuju si, jak jsem si objednala obří burger a snědla ho asi za pět minut. Adam nechápal. Zároveň jsem měla strašně moc energie po dovolený, tak jsem se hned vrhla do práce a během tří dnů jsem stihla udělat asi 4 nový recepty na blog. Do toho jsem začala připravovat plán na vaření do kuchařky.

Měla jsem ze sebe fakt radost a dobrej pocit. Konečně zase ten elán a radost z práce, co jsem poslední dobou marně hledala. Takhle to trvalo bohužel ale jenom 14 dní, protože pak přišel zlom.

Ráno jsem se probudila a šla si opět udělat smoothie. Tentokrát jsem dávala mix kadeřávku, špenátu, spirulinu a šťávu z mrkve a citrónu. Po prvním loku se mi okamžitě navalilo. Vůbec jsem nechápala, co se děje. Měla jsem podezření, že jsem přehlídla třeba nějaký zkažený listy špenátu nebo tak něco.

Pak jsem šla do lednice a uviděla tam kimchi, na který jsem pár dní zpátky udělala recept (ten nevím, jestli někdy spatří světlo světa – nemohla jsem ho pak totiž vůbec už ochutnat a musím ho udělat tím pádem znovu:D). Společně s tou další kombinací pachů z lednice se mi opět navalilo a já pochopila, že asi bude zle.

Zajímavé:  Návaly horka - Vše o zdraví

Tímhle mi začaly necelý tři měsíce pekla.

Vím, že spousta ženskejch má ještě horší průběh prvního trimestru a nebo celkově celýho těhotenství (jsou na kapačkách v nemocnici atd), ale pro mě bylo peklo tohle. Nejenom, že jsem nemohla cejtit vlastně skoro žádný jídlo, já ho nemohla vlastně ani vidět.

K tomu všemu jsem začala pociťovat naprosto extrémní únavu, takže jsem byla celkově nepoužitelná. Můj jídelníček se skládal ze suchejch piškotů, rohlíků s máslem, občas se šunkou nebo medem, toustů, vody a čaje.

Jednou za čas jsem si něco objednala (hlavně Pho nebo nějakou pizzu a bagetu), ale většinou mě chuť na to celkem rychle po doručení přešla. Celý dny jsem ležela, zvracela a nebo rozdejchávala nevolnosti.

Ukrutně mě bolela hlava, měla jsem non-stop zvýšenou teplotu, pálila mě žáha, zvětšily se mi prsa o dvě čísla (šílená bolest) a aby toho nebylo málo, dostala jsem zánět průdušek.

Ono by to všechno třeba nebylo tak hrozný, kdyby člověk nebyl těhotnej a mohl si ulevit nějakým práškem. Jenže v těhotenství se nesmí vlastně skoro nic, kromě paralenu, kterej mi na bolest hlavy ani na průdušky opravdu nepomáhá. Já obecně beru prášky jenom v krajní nouzi, ale tohle pro mě krajní nouze už opravdu byla. Navíc v těhotenství si prostě na hrdinu hrát nechceš.

Šla jsem k obvodní doktorce a doufala, že mě z toho nějak vysvobodí. Udělala mi nějaký testy a řekla, že to díky bohu není na antibiotika. Že je v těhotenství opravdu dost nerada předepisuje. Doporučila mi dělat často Priessnitzův obklad, pít čaje a v případě teploty nad 38 si vzít paralen.

Byla jsem ráda, že jsem nedostala antibiotika, ale na druhou stranu jsem byla nešťastná, že mi bude pořád takhle blbě. Koupila jsem si ještě jitrocelovej sirup a doufala, že to bude co nejdřív za mnou. No když to zkrátím.

Asi dva měsíce v kuse to u nás vypadalo asi tak, že jsem skoro celý dny spala, vyměňovala zábaly na krk, zvracela a fňukala, že mi je blbě. Když mě viděla na druhý kontrole doktorka, chtěla mi hned napsat neschopenku. Tu jsem si ale vydala sama sobě už dávno.

Obdivuju všechny ženský, který do toho musej ještě řešit zaměstnání a třeba netolerantního nadřízenýho.

Zánět průdušek jsem léčila tímhle stylem přes měsíc a zvýšenou teplotu jsem měla tři měsíce v kuse. Nepřekračovala ale 38, takže mě doktoři ujistili, že je to v pohodě a že je to zvyšující se hladinou těhotenskejch hormonů v těle. Paralen jsem si za celou dobu vzala jenom jednou kvůli ukrutný bolesti hlavy.

Myslela jsem, že napíšu alespoň nějaký články z cestování a doženu tyhle resty. Nemohla jsem ale bohužel koukat do počítače dýl, jak deset minut. Nemohla jsem si ani dlouho číst a koukat na televizi. Nejhorší na tom všem bylo to, že jsem nemohla pracovat.

Tenhle průběh těhotenství bych opravdu nepřála žádný foodblogerce. A ani nikomu jinýmu samozřejmě. V době, kdy mi bylo špatně, mi hlavně chodilo nejvíc zpráv s paprikovou omáčkou na těstoviny, s borščem a podobně. Nemohla jsem to pak už ani otvírat.

Celkově jsem musela Instagram kvůli jídlu a nechutenství omezit.

Když jsem pak u psychologa rozebírala, že nemůžu ani vidět zelený smoothie a věci, co jsem jedla v době, kdy mi začalo bejt špatně, krásně mi vysvětlil, čím to může bejt. Když totiž ženský dávno v dobách pravěku sbíraly různý bobule a potravu, občas se třeba něčím otrávily. Pamatovaly si pak, co to bylo a už to nikdy nesebraly.

Moje paměť si tak nějak podobně zakódovala zelenou barvu, kimchi, paprikovou omáčku a boršč. Není to tím, že by mi tyhle věci udělaly špatně. Špatně mi dělaj těhotenstký hormony, ale hlava si to spojila s tím jídlem. Stačí proto přemluvit hlavu, abych to znovu ochutnala a zjistila tak, že mi po tom špatně vůbec není. Chce to ale čas.

Co mi pomáhalo na nevolnosti?

Upřímně mi ani jedna věc nepomohla se nevolností zbavit, ale spíš je trošku zmírnit. Jsou to vesměs doporučení, který najdete všude, ale i tak přidávám.

 1. Zázvorový lízátka nebo slabší čaj z čerstvýho zázvoru
 2. Studená neperlivá čistá voda a sem tam lok Vincentky
 3. Pečivo, piškoty, polomáčenky – přiznávám, že tohle je hodně individuální ????
 4. Mít neustále něco k jídlu u sebe i u postele – budila jsem se často v noci a musela hned sníst pár piškotů nebo rohlík
 5. Jíst často a malý porce, aby nikdy nebyl hlad – ráno si dát třeba piškoty hned po probuzení
 6. Coca-cola – ta mi dělala extrémně dobře, ale jelikož se v těhotenství nedoporučuje, dala jsem si ji opravdu jen párkrát (Adam mi ji zakázal ???? )
 7. Jíst cokoliv, na co máte chuť a není to nebezpečný – nejlépe bez výčitek
 8. Vývary!!!!!!
 9. Nechodit do lednice nebo u ní dejchat jenom pusou
 10. Mazat si nějakou příjemnou mastičku nebo vůni, kterou snesete, pod nos
 11. Hodně větrat a mít čerstvej vzduch
 12. Co nejvíc toho zaspat

Kde beru informace? 

Když neberu v potaz milion informací, který už mám ze zkušeností od dětí z rodiny a od svejch zkušenějších kamarádek, čtu si zatím jenom to nejnutnější. Zakázala jsem si cokoliv googlit, protože v těhostenství to je podle mě totální sebevražda. Na internetu hledám jenom neškodný věci typu – jakej prášek si můžu nebo nemůžu vzít. Celkově se prostě řídím tím, co mi říká moje tělo a intuice.

Hned na začátku těhotenství jsem si každopádně stáhla dvě aplikace do telefonu. Jedna se jmenuje Nutrimimi a druhá Těhotenství +. V Nutrimimi máte informace týden po týdnu a je super sledovat, co se ve vás děje.

Je to naprosto neuvěřitelný a s každou další informací jsem si říkala (a doteď si to říkám), že to je opravdu zázrak. Během těch tří měsíců ženská vytvoří vlastně hotovýho človíčka, kterej pak už víceméně jenom roste a nabírá na váze. Nedivila jsem se proto tomu, že pořád jenom spím.

Ta energie se soustředila prostě jinam. Informací je v aplikaci tak akorát a je to vždycky krásně a jasně sepsaný. Vždycky tam máte jak informaci o miminku a jeho vývoji, tak o tom, co se může a pravděpodobně bude dít vám.

Mezi informacema o jednotlivých týdnech tam pak máte i spoustu dalších článků, který se hodí k danýmu týdnu. Jediný, co bych aplikaci vytkla, je neustálý zmiňování vyvážený a zdravý stravy. Hned vysvětlím.

Hodně často (vlastně skoro v každym textu) se píše o tom, že máte jíst vyváženou a zdravou stravu, protože tím nastavujete miminku do budoucna všechny jeho buňky atd. Nepochybuju o tom, že je to pravda a že je to strašně důležitý. Na druhou stranu jsem měla o to větší výčitky s každým piškotem nebo rohlíkem, co jsem snědla.

Reálně jsem nemohla jíst luštěniny, ovoce a zeleninu, jak se tam radí a když to čtete, máte pocit, že trochu selháváte. Nenechte se tím proto moc ovlivnit a snažte se jíst to, co vám dělá dobře.

Původně jsem nechtěla kromě kyseliny listový jíst jiný vitamíny, ale nakonec jsem se vzhledem k mojí šílený stravě rozhodla brát po dobu těch nevolností komplexní doplněk stravy, kterej mi doktorka dala. Jedla jsem ho ale opravdu jenom chvíli a teď už neberu nic.

Aplikace Těhotenství + má zase úžasnou animaci, ve který vidíte, jak miminko v danym týdnu vypadá. Je to ve 3D a můžete si tak obrázek krásně prohlídnout. Taky je tam vždycky krátký povídání o tom, co se zrovna děje a píše vám to přesně, jaký týden a den jste.

Zajímavé:  Boulička na penisu - vše o zdraví

V aplikaci taky vidíte, jak je miminko zrovna velký v porovnání s ovocem, zvířetem nebo nějakou sladkostí. Mimo jiný jsou tam taky dost zajímavý články. Upřímně nečtu všechny, ale pár mi jich přišlo super. Nejvíc mě zaujal ten o jídle v těhotenství.

Byl o tom, že ve spoustě zemí světa jsou různý doporučení ohledně toho, co těhotná jíst může a nemůže. Nějak mi z toho vyšlo, že kdybych to spojila všechno dohromady, nemůžu absolutně nic. Proto je potřeba používat intuici, zdravej rozum a mít jistotu, že si vybíráte kvalitní jídla a místa k jídlu, kde nic nehrozí.

Tuhle aplikaci jsem si stáhla v angličtině a během používání se objevila i česká verze. Většina je už česky, ale některý články jsou tam pořád v angličtině. To může někdo samozřejmě vnímat jako nevýhodu.

Shrnutí prvního trimestru

Musím říct, že jsem si to takhle nepředstavovala. Vždycky jsem si myslela, že ženský s tím vším trošku přeháněj. Nějak jsem si nepřipouštěla, že by to někdy v těhotenství mohl bejt můj případ. Bohužel byl. Výčitky ohledně stravy a neschopnosti pracovat mě přiváděly kolikrát až k úzkostem.

Připadala jsem si naprosto neschopná a k ničemu. Navíc člověk pořád myslí na to, co se může stát. S každou cestou na záchod a křečí v břiše jsem se bála, jestli neuvidím na kalhotkách krev. S každým vyšetřením jsem se bála, že nebude bít srdíčko. Do toho ze mě byl nešťastnej i Adam, protože mi chtěl nějak ulevit, ale nebylo jak.

Byla jsem jenom protivná a pořád říkala, že nic nechci a že je mi blbě. Takže mi akorát občas namazal rohlík, udělal čaj, jednou větral, podruhý topil, v nejhorších situacích mě fotil na Instax a občas mě politoval. Bohužel s tím chlap nic jinýho nezmůže. No taky to se mnou neměl jednoduchý.

Asi ani nemusím zmiňovat, že chuť na sex byla v tomhle stavu naprosto na bodu mrazu.

Aby to celý nebylo ale jenom negativní, pokusím se to ukončit alespoň trošku pozitivně. Doktorka mi totiž říkala, že díky těm nevolnostem a nechutenství mám alespoň jistotu, že je všechno v nejlepším pořádku. To mě celou tu dobu udržovalo trošku klidnou.

Teď jsem momentálně v 16. týdnu těhotenství a je mi mnohem líp. Nevolnosti ustaly a mně to přijde strašně divný. Vlastně mě to děsí.

Protože jak říkala paní doktorka, když je vám blbě, víte, že je všechno v pořádku. Teď mi blbě není, nic mě nebolí a kdybych neměla to břicho, vůbec si nepřipadám těhotná.

Takže každou chvíli myslím na to, jestli je ta naše Fazole v pohodě a jestli dejchá. Snad se z toho nezlbázním…

O tom ale zase v příštím článku…uvidíme, co následující týdny přinesou…

K.

První příznaky těhotenství - Vše o zdraví

Jak si poradit s příznaky těhotenství, než se rozhodnete světu oznámit tuto radostnou novinu?

Jakmile máte za sebou vzrušené objevování toho co vás čeká, může být prvních pár týdnů těhotenství velkou výzvou.

Stejně jako řešení otravných příznaků, jako je ranní nevolnost a únava, je tu další stres s tím, že musíte skrývat tyto zrádné příznaky – to je něco, co mnohé ženy dělají až do té doby, kdy screening ve 12.

týdnu potvrdí, že je vše v pořádku. Zde je jen pár užitečných způsobů, jak se vypořádat s nejzřetelnějšími příznaky diskrétně …

Cítíte se zničená

Většina z nás se čas od času cítí unavená, ale když jste těhotná, je to víc než hluboké fyzické vyčerpání. I když je to pochopitelné s ohledem na dodatečné požadavky dítěte na vaše tělo, může to být obzvláště obtížné, pokud pracujete.

Dodejte si energii jak je to jen možné, spěte jakmile můžete když nejste v práci, třeba si zdřímněte jakmile přijdete a jděte brzy spát hned po večeři. O víkendech si dopřejte snídani v posteli a dejte si nohy nahoru, kdykoli budete moci.

Ano, život bude v příštích 12 týdnech trochu nudný, ale vaše energetická hladina by se do druhého trimestru měla vrátit k normálu.

Otékání a plynatost

Ačkoli je vaše dítě v prvních několika týdnech pouze velikosti fazole, možná vám džíny budou trochu těsné. Je to do značné míry dáno účinky těhotenským hormonem progesteronem, který jednak pomáhá udržovat výstelku dělohy, a také způsobuje uvolnění hladkého svalstva v celém těle.

Jeden z důsledků je, že váš trávicí systém zpomaluje a produkujete více plynu. Je proto dobré pít hodně vody bez bublinek a jíst více vlákniny (například vlákniny z pšeničných otrub).

Můžete si také pomoci rozšiřovačem na zip, který vám poskytne o něco více prostoru, dokud se nebudete cítit připravena na investici do nějakých těhotenských džín.

Stále potřebujete na toaletu

Častější močení je obvykle jedním z prvních příznaků těhotenství a může začít již v šesti týdnech. Je způsobeno těhotenskými hormony v ledvinách, které způsobují, že váš močový měchýř se plní častěji.

Možná budete muset na toaletu v noci, ale pravidelné výlety na toaletu v práci budou tím, co vás prozradí.

Zmenšete potřebu tím, že se vyvarujete nápojů, které mají diuretický účinek, jako je káva, čaj a alkohol (kterému byste se měla vyhnout tak jako tak), a když se vymočíte, nakloňte se dopředu, abyste zcela vyprázdnila močový měchýř.

Ranní nevolnost

Záchvaty nevolnosti se obvykle vyskytují kolem sedmého týdne. I když je to dobrý signál, že vaše tělo produkuje zdravé těhotenské hormony, život to může docela komplikovat. Zvlášť, když ani nemůžete své utrpení dát najevo.

Nevolnost je obvykle vyvolána nízkou hladinou cukru v krvi, takže jíst málo a často může pomoci udržet ji na uzdě. Nasnídejte se hned, jakmile se probudíte, a mějte po ruce krekry či ořechy (nebo cokoli, co máte ráda), pro uzobnutí po celý den. Především mějte na paměti, že nevolnosti přejdou.

Mnoho žen shledává, že se ve druhém trimestru cítí dobře – do té doby všichni budou vědět, že jste těhotná, takže stejně pak získáte jejich sympatie!

Časné příznaky těhotenství aneb Můžu být těhotná?

Pokud si myslíte, že můžete být těhotná, dříve než si budete moct udělat těhotenský test, což bývá první den očekávané menstruace, mohou Vám leccos napovědět prvotní příznaky těhotenství mezi které patří:

Když se nedostaví pravidelné menstruační krvácení, asi první, co Vás napadne je, že můžete být těhotná.

Příčin ale může být více – stres, změna prostředí nebo tzv. anovulace (stav, kdy neproběhla ovulace, takže se nedostavila ani menstruace). 

Některé ženy, přestože jsou těhotné, dokonce krvácejí, ale jen slabě.

Pro někoho je to dlouho očekávaná a naprosto skvělá zpráva – snadno ověřitelná brzy proveditelným těhotenským testem a následnou návštěvou gynekologa.

Citlivost na dotek, zejména v oblastí bradavek a dvorců, napětí v prsou, někdy až tlak a pocit tíhy, jako by se prsa plnila. Tak i to může být jedním z prvních příznaků těhotenství, který ženu upozorní, že se v jejím těle něco děje.

U některých žen dochází i k tmavnutí dvorců (oblastí kolem bradavek).

Vše je způsobeno hormonálními změnami.

Jak děloha začíná růst, tlačí na sousedící močový měchýř. Do něj se tak najednou méně vejde a žena si mnohem častěji potřebuje odskočit. Klidně i v noci. Což je velmi podezřelé a může to upozorňovat právě na počínající „jiný stav“.

Nezaměňte se zánětem močových cest, který navíc provází pálení, řezání a krev v moči. To  s těhotenstvím nemá nic společného.

Sklon k zácpě v těhotenství má mnoho žen. I zácpa Vám může naznačit, že byste si brzy měla udělat těhotenský test.

Pro podporu správného vyprazdňování se zaměřte ve stravě na příjem vlákniny, dostatečně pijte, hýbejte se, cvičte a udělejte si každý den čas na důkladné vyprázdnění. Zbavit se odpadních látek je velmi důležité pro Vaše zdraví a tím i zdraví Vašeho vyvíjejícího se dítěte. 

Zajímavé:  Krevní tlak - Vše o zdraví

Nemusíte se na toaletě bát normálně zatlačit. Poměry v břiše se mění a děloha je pro miminko dobrou ochranou.

Zvýšená únava je naprosto typická pro první trimestr. V té době také dochází ke snížení krevního tlaku, což k pocitu nedostatku energie jen přispívá.

Únava se výrazněji projeví při práci, klesá produktivita. Holt má vaše tělo na práci důležitější úkol, kterým je tvorba nového života.

Požádejte šéfa a kolegy o pochopení a podporu. Omezte noční život a návštěvy přátel. Je-li to jen trochu možné, naordinujte si odpočinek několikrát denně. Šlofíček nebo dřívější odchod do postele působí doslova zázračně. V jídle zkuste zvýšit příjem bílkovin a železa. To Vám dodá energii.

Pár dní poté, co je vajíčko oplodněno, dochází k jeho zanoření do dělohy. Tento jev může být provázen pobolíváním podbřišku a mírnými křečemi. Těm ale ženy nepřikládají žádný zvláštní význam, protože si je spojují s očekávanou menstruací. 

Pokud byste v podbřišku pociťovala ostrou bolest, navštivte svého gynekologa. 

Když se řekne ranní nevolnost, nejspíš první, co vás napadne, bude těhotenství. A skutečně ranní nevolnost je ženami nejčastěji popisovaný prvotní příznak.

Nevolnosti se však mohou vyskytovat nejen ráno, ale i kdykoli během dne.

Opět jsou na vině těhotenské hormony. 

 1. Chutě a nechutě, pachy a vůně

Nezvyklé chutě, nesnášenlivost dosud milovaných potravin, zápach z jídelny nebo restaurace, vůně květin, k tomu všemu jsou časně těhotné ženy zvýšeně citlivé. Stačí jen pomyslet a tělo okamžitě reaguje.

Tento příznak se zmírní většinou s koncem I. trimestru. Do té doby to chce vnímat, co byste si dala, na co máte chuť (nebo co by si dalo miminko) a prvně se s ním domlouvat.

Dalším časným příznakem těhotenství je výtok z pochvy. Na kalhotkách můžete zaznamenat mléčně zabarvený hlen, který provází prakticky celé těhotenství. Slouží jako ochrana před infekcí.

 • Není spojen se svěděním, pálením, řezáním, zápachem, ani jinými známkami zánětu.
 • Pokud si nejste jistá, poraďte se se svým gynekologem nebo porodní asistentkou.
 • Jestli jste si všimla, že vás kdeco a kdekdo rozbrečí nebo rozčílí, že se nad vším dojímáte, že nejste psychicky tak úplně v pohodě, hýbou s vámi těhotenské hormony.

Schválně, co s Vámi udělá reklama na čokoládu Merci, pohled na mláďata a samozřejmě na děti – čím menší, tím skelnější oči? Těhotenský test pak bývá jen formalita.

Tyto příznaky Vám s jistotou těhotenství nepotvrdí. Těhotenství zjistíte až pomocí těhotenského testu (obvykle v den očekávané menstruace) a definitivně při návštěvě gynekologa.

 1. Těhotenský test si můžete zakoupit v lékárně, v drogerii nebo online.
 2. Schůzku s gynekologem si domluvte předem 2-4 týdny po vynechání menstruace.
 3. Hodně štěstí!

1. týden těhotenství: Vše, co potřebujete vědět

Mnoho těhotných žen si umí jen obtížně představit velikost svého miminka. Zde najdete porovnání velikosti miminka s ovocem a zeleninou. 

V přítmí dělohy se po devět měsíců shluk buněk proměňuje v nového človíčka, připraveného spatřit světlo světa. Pro nastávající rodiče je to období očekávání, starostí i radostí a plnou hlavu otázek. Půjde všechno tak, jak má? Bude to chlapeček nebo holčička?

1. týden těhotenství

K otěhotnění nejčastěji dochází uprostřed menstruačního cyklu, tedy 12. až 14. den od prvního dne poslední menstruace. A pokud se tento malý zázrak stane a otěhotníte, je velmi zajímavé sledovat, co se bude dít s vaším tělem i miminkem během následujících 40. týdnů těhotenství.

Těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace. Tato zvláštnost slouží ke snadnějšímu výpočtu termínu porodu – i když vaše dítě ještě nemohlo být tou dobu fakticky počato.

Stát se matkou

V prvním týdnu těhotenství, centrální nervový systém ženy aktivně spouští hormony, aby postupně připravili jeden ze tří set tisíc vajíček k oplodnění. Říkáme tomu první týden, protože se nyní vytváří prototyp budoucího dítěte. V prvních dnech i týdnech nastávající matka často ani neví, že je těhotná.

Zatím se žádné vnější ani vnitřní změny neuskutečnily, oplodněná buňka ještě nedosáhla svého budoucího bydliště – dělohy. Buňky pohybující se podél vejcovodu jsou stále rozdělené, jakmile se připojí k děloze, již mají placentu a pupeční šňůru.

Postupně, v průběhu prvního týdne těhotenství, buňky rostou a už vypadají jako malý hrášek, kterým je embryo.

O týden později, oplodněné vajíčko dosáhne cíle a připojí se k děložní stěně. Již v této době, žena citlivá na změny, může začít cítit některé příznaky, které se začnou vyskytovat v jejím těle. První týden je jedním z nejdůležitějších v průběhu těhotenství. Během tohoto období je vysoká pravděpodobnost potratu.

Z jakého důvodu? Tělo matky není vždy připraveno přijmout embryo jako svoji součást, velmi často je embryo vnímáno jako cizí těleso, kterého je nutné se zbavit. Pokud má žena opravdu silnou imunitu, pak jí v této situaci přinese spíše „medvědí službu“, protože její imunita zamítne jakékoliv narušení.

Ale příroda je moudrá a ve většině případů, tělo samo o sobě potlačuje nežádoucí účinky vlastní imunity.

V případě, že se embryo bezpečně připojilo k děložní stěně a z vás se stane matka, pak od této chvíle je život a zdraví vašeho dítěte zcela závislý na vašem zdravotním stavu. Koneckonců máte nyní všechno společné. Oběhový systém, jídlo i všechno ostatní. Hormonální změny, které se vyskytují v ženském těle, připraví nové úpravy k novému životnímu stylu.

Placenta v děloze začne vyvíjet hormon, který se nazývá progesteron. Tento hormon je zodpovědný za to, že se děloha nebude zmenšovat, protože každý pohyb těla bude zasahovat do uchycení embrya. Jakmile se embryo stane jedním s ženským tělem, je již možné určit těhotenství, i když do příští menstruace máte ještě několik týdnů.

Testem, který je volně k dispozici na každé lékárně se můžete ujistit, že došlo k této šťastné události!

Jak funguje tělo v 1. týdnu těhotenství?

Pokud budeme mluvit o fyzických změnách v těle těhotné ženy, její tělo nevykazuje žádné další projevy v tomto raném období.

První týden těhotenství výživa

Protože v této době je „založen“ nový lidský život, budoucí matka by měla věnovat větší pozornost každodenní stravě.

Za prvé, je třeba jíst často a rovnoměrně a nezapomínat na dostatek sezónního ovoce a zeleniny. Zcela se vyhnout alkoholu a cigaretám.

Velmi důležité je zvýšený přísun množství kyseliny listové i v podobě doplňků stravy. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.

 

Přibývání hmotnosti v prvním týdnu těhotenství

Od začátku těhotenství, se ženě zrychluje metabolismus, což přispívá k nárůstu tělesné hmotnosti v průběhu celého těhotenství. Přesto v průběhu prvního týdne těhotenství ve většině případů zůstává tělesná hmotnost matky stejná.

Koncentrace hCG po dobu 1. týdne těhotenství

Mnohočetných laboratorních testů prokázalo, že důležitým indikátorem je hCG (lidský choriogonadotropin). Odhadem jeho hodnoty lze přesně určit nejen skutečnost, že jste těhotná, ale také podmínky pro další vývoj plodu. V prvních týdnu se hodnoty hCG můžou zvýšit několikanásobněkrát.

Vývoj plodu v prvním týdnu těhotenství

Pokud jde o vývoj plodu v prvním týdnu, na první pohled je to mnohobuněčný organismus, s názvem „morula“, protože se podobá plodu moruše. Morula, složená z 16 či více buněk, se z vejcovodu, kterým dosud putovala, dostává do dutiny děložní 4. den od oplození. Není to již pouhý nahodilý shluk buněk.

Můžeme na ní rozlišit pod obalem vrstvu zevních buněk, které obalují buňky vnitřní. Mezi buňkami se postupně začínají tvořit mezibuněčná spojení. Některá z těchto spojení umožňují komunikaci, resp. výměnu informací mezi buňkami. Konec prvního týdne vývoje je završen navázáním těsného spojení mezi tkáněmi embrya a matky.

Velikost a hmotnost plodu v prvním týdnu těhotenství

V prvním týdnu se odehrává celý proces zrodu, hmotnost a velikost plodu zatím nelze určit.

Možné problémy v průběhu prvního týdne těhotenství

Podle gynekologů, rutinní hormonální změny u těhotných žen často vedou k velmi nepříjemným a bolestivým pocitům: únava, chronická rýma, ospalost a mnoho dalších.

První týden těhotenství – na co se zaměřit

Nepochybně, od vzniku nového života uvnitř našeho těla, by měla každá těhotná žena jasně pochopit veškerou zodpovědnost a okamžitě vyloučit jakékoliv škodlivé vlivy. Například ve dnech oplodnění by měla být věnována zvláštní pozornost výběru: místo, barvy, vůně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *