Psoriatická artritida – Vše o zdraví

Psoriatická artritida - Vše o zdraví

Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které může způsobovat jejich deformace. Kvůli nim klouby nefungují tak, jak by správně měly. Což jejich majiteli způsobuje problémy s pohybem a bolest. Jaké druhy artritidy známe? A dají se nějak léčit?

Za normálních okolností jsou naše klouby flexibilní a pohyblivé. Vlivem různých faktorů, mezi které patří stárnutí, nebo nějaká konkrétní nemoc, ale mohou o tuto svoji funkci přijít. A jak to končí všichni víme. Člověka provázejí bolesti, cítí se ztuhle a nemůže se hýbat. (Pokud ano, tak jen velmi omezeně.) 

Jelikož je lepší některým problémům, které se léčí jen velice těžko, nebo vůbec, předcházet, povíme vám, co vše onemocnění artritidou obnáší. A pokud už u vás vypukla, dáme vám pár tipů, jak si můžete zkusit od své bolesti ulevit.

Psoriatická artritida - Vše o zdraví

Co je artritida?

Jak už bylo řečeno v úvodu, artritida je zánětlivé onemocnění kloubů. Může postihnout buď jen jeden, nebo může působit v několika kloubech zároveň. (Podle toho hovoříme o monoartritidě, nebo polyartritidě.

) U pacientů se také odlišuje její příčina. Zatímco někteří lidé mají artritidu infekčního původu, jiní zase neinfekční.

To ale může posoudit jen lékař, který disponuje širokým spektrem testovacích metod, které dovedou odhalit pravý původ nemoci.

Když se zaměříme na nejvíce ohrožené skupiny, nejčastěji se artritida vyskytuje u lidí nad 65 let. Někdy se ale může rozvinout i u mladších jedinců a dětí. Větší riziko onemocnění mají také ženy a lidé, kteří jsou obézní.

Příznaky artritidy

Artritida není jediné onemocnění kloubů, které nás může v životě potrápit. U většiny příznaků ale platí, že symptomy jsou si v mnoha ohledech poměrně dost podobné.

Lze zaznamenat:

  • Bolest kloubů
  • Ztuhlost
  • Otoky kloubů
  • Omezení pohyblivosti
  • Zčervenání kůže okolo bolavého kloubu

Dalším příznakem nemoci je, že symptomy bývají mnohem horší ráno. Je to dáno tím, že tělo bylo několik hodin v klidu.

Co se týče revmatické artritidy, dalšími doprovodnými projevy nemoci často bývá únava a ztráta chuti k jídlu.

Z dalšího výčtu příznaků bychom v tomto konkrétním případě zmínili ještě anémii, či horečku. Pokud se navíc neléčí, může vám dokonce zdeformovat klouby.

Psoriatická artritida - Vše o zdraví

Známé druhy artritidy

Jak už bylo řečeno, artritida má mnoho podob. Proto je velmi důležité, abyste znali správnou diagnózu, od které se může odvíjet další léčebný postup.

Revmatoidní artritida je ve své podstatě autoimunitní onemocnění. Vzniká tak, že imunitní systém napadá části těla. V tomto případě tkáně, které souvisejí s normální funkci kloubů. Což následně vede k jejich bolesti, k otokům a případné degeneraci. Tento typ artritidy se může u člověka objevit v kterémkoliv věku.

Pro revmatoidní artritidu je typická únava a ranní ztuhlost. (Případně ztuhlost po jakémkoliv delším odpočinku, nebo neaktivitě.) Vzhledem k provázanosti systému pacientům s tímto typem artritidy hrozí, že se budou ve svém životě potýkat i s dalšími zdravotními problémy, z nichž některé mohou vést ke zkrácení života. Proto je důležité mít včasnou diagnózu a léčit se.

Psoriatická artritida - Vše o zdraví

Psoriatická artritida - Vše o zdraví

Psoriatická artritida je chronická artritida, která často postihuje lidi, kteří trpí lupénkou. (Jde o kožní onemocnění, pro které je typická zarudlá a hodně šupinatá pokožka.) Za normálních okolností se jako první vyskytnou problémy s lupénkou.

Není ale vyloučeno, že bude výjimka, která začne mít nejdřív problémy s pohybovým aparátem. Opět platí, že psoriatická artritida může vést k poškození kloubů.

Stejně tak se u těchto lidí mohou projevit další zdravotní problémy, které budou mít negativní dopady na kvalitu jejich života.

Reaktivní artritida je neinfekčního původu. (Což je oproti zánětlivé artritidě rozdíl.) Jde o reakci těla na jiné infekční onemocnění, které může probíhat i mimo postižený kloub.

Tento typ artritidy mají většinou lidé, kteří k němu mají genetické predispozice. Problémy mohou člověku dělat infekce zažívacího ústrojí (salmonela…), infekce močového ústrojí (chlamydie…) a infekce respiračního systému.

Opět je nutné zajít k lékaři a nechat si udělat důkladné testy.

Psoriatická artritida - Vše o zdraví

Jak na léčbu artritidy

Když u vás lékař potvrdí diagnózu artritidy, s největší pravděpodobností vám předepíše léky na bolest a léky na potlačení zánětů. Doporučená je i změna životního stylu.

Změna nejčastěji zahrnuje:

  • Ztrátu váhy
  • Úpravu jídelníčku (podle některých odborníků je ideální Středomořská dieta s vyšším zastoupením ryb, ovoce a zeleniny, ořechů a semínek, olivového oleje a celozrnných výrobků)
  • Pravidelný pohyb
  • Redukci stresu (emočního i fyzického)
  • Pravidelné kontroly u lékaře
  • Zdravý spánek

Psoriatická artritida - Vše o zdraví

Pokud tyto metody nepomáhají, lékař vám může doporučit rehabilitace a další formy pohybové terapie. Teprve až v extrémních případech vám poradí výměnu kloubu

Lék na artritidu

Lék na artritidu nám není znám. Proto lékaři doporučují léky na bolest a záněty a úpravu životního stylu.

Psoriatická artritida - Vše o zdraví

Psoriatická artritida - Vše o zdraví

Přírodní léčba

Jelikož artritidu nelze vyléčit, přírodní léčba funguje spíš jako podpora konzervativních postupů. Může ulevit od bolesti a taktéž může přispět k tomu, že se vám začne trochu snáze hýbat.

Ve všech případech (a zvlášť při pozdější diagnostice) ale půjde o běh na delší trať. V některých případech je při aplikaci alternativních metod důležité nejdřív mluvit s vaším doktorem.

(Třeba kvůli tomu, že užíváte léky, na které by mohly mít některé bylinky a látky rušivý účinek.)

Lidé po celém světě si od revmatické bolesti pomáhají:

  • Aplikací gelu s aloe vera
  • Olejem z tee trea (jelikož je poměrně agresivní, smíchejte 2 lžíce olivového oleje s 15 kapkami oleje z tea tree, teprve pak aplikujte na bolavý kloub)
  • Zázvorovým čajem
  • Zeleným čajem
  • Kurkumou (ve formě čaje, nebo ve formě koření do jídla)

Dále můžete vyzkoušet přikládání teplých a studených obkladů, masáže a meditace, které vám pomohou lépe zvládat bolest. Důležitá je i kloubní výživa, která podporuje normální stav kloubů a chrupavek. Pokud nevíte, která kloubní výživa obsahuje všechno, co je potřeba, vyzkoušejte kloubní výživu Kloubin.

Psoriatická artritida (artropatická psoriáza, psoriatická artropatie) – typy, příznaky, příčiny a léčba

Psoriatická artritida - Vše o zdraví

Otoky kloubů + artritické bolesti kloubů + psoriáza = psoriatická artritida

Psoriatická artritida je stav, který kombinuje tyto příznaky: otoky kloubů, artritické bolesti kloubů a psoriázu. Psoriáza způsobuje svědění, šupinaté červené skvrny, které se objevují na pokožce na těle i na pokožce hlavy.

Dle statistik má psoriázu 125 miliónů lidí (bráno z celosvětové populace, to je 2-3 procenta) a asi až 10-30% z nich trpí psoriatickou artritidou. Psoriatická artritida může být mírný nebo těžký průběh, a může postihnout jeden nebo více kloubů.

Pojďme si o psoriatické artritidě něco povědět.

Typy psoriatické artritidy

Existuje 5 typů psoriatické artritidy.

Symetrická psoriatická artritida

Tento typ ovlivňuje stejné klouby po obou stranách těla, a to jak levé, tak pravé kolena. Symptomy mohou být podobné jako u revmatoidní artritidy.

Symetrická psoriatická artritida má tendenci být mírnější a způsobuje menší kloubní deformitu než revmatoidní artritidy. Nicméně symetrická psoriatická artritida může být hodně omezující a oslabující.

Asi 50 procent lidí s psoriatickou artritidou má tento typ.

Asymetrická psoriatická artritida

Tento ovlivňuje klouby na jedné straně těla. Vaše klouby mohou být bolestivé a na pohled zčervenalé. Asymetrická psoriatická artritida je obecně mírná. Ovlivňuje asi 35 procent lidí s psoriatickou artritidou.

Distální interfalangiální artropatie

Tento typ nemoci ovlivňuje klouby, které jsou nejblíže vašim nehtům. Tyto jsou známé jako distální klouby. Vyskytuje se u asi 10 procent lidí s psoriatickou artritidou.

Spondylitická psoriatická artritida (Spondylitida)

Tento typ nemoci ovlivňuje vaši páteř. Vlastně v tomto případě může být zasažena celá vaše páteř – od krku k dolní části zad. To může způsobit, že pohyb je velmi bolestivý. Vaše ruce, nohy, paže a boky mohou být také ovlivněny.

Mutilující artritida

Jedná se o závažný, deformující typ psoriatické artritidy. Asi 5 procent lidí s touto nemocí má tento typ. Mutilující artritida obvykle postihuje vaše ruce a nohy. Může také způsobit bolest v krku a dolní části zad. Je to vážná, bolestivá a znetvořující forma psoriatické artritidy.

Jaké jsou příznaky psoriatické artritidy?

Symptomy psoriatické artritidy jsou u každé osoby odlišné. Mohou být mírné až velmi těžké. Někdy se váš stav dostane do remise a na chvíli se budete cítit lépe. Jinak se vaše příznaky mohou zhoršovat. Vaše příznaky také velmi závisí na typu psoriatické artritidy, který máte.

Zajímavé:  Léky Na Gastroezofageální Reflux?

Obecné příznaky této nemoci jsou:

  • oteklé klouby na jedné nebo obou stranách těla
  • ranní tuhost
  • otoky prstů a kloubů
  • bolestivé svaly a šlachy
  • šupinaté kožní skvrny, které se mohou zhoršovat, když bolest kloubů vzrůstá
  • šupinovitá pokožka na hlavě
  • únava
  • oddělení nehtu od nehtového lůžka
  • zarudnutí očí (zánět spojivek)
  • bolest oka (uveitida – zánětlivé postižení živnatky)

Spondylitická psoriatická artritida může zejména způsobit následující příznaky:

  • bolesti páteře a její ztuhlost
  • bolest, otok a slabost boků, kolen, kotníků, nohou, loktů, rukou, zápěstí a dalších kloubů
  • oteklé prsty

Symetrická psoriatická artritida postihuje pět nebo více kloubů na obou stranách těla. Asymetrická forma nemoci potom postihuje méně než pět kloubů, ale mohou být i na obou stranách.

Mutilující artritida deformuje vaše klouby. Může zkrátit postižené prsty. Distální interfalangiální artropatie způsobuje bolest a otok v končetinách vašich prstů.

Fáze psoriatické artritidy

Psoriatická artritida nemá stejné příznaky u každé osoby diagnostikované s touto nemocí. Někteří lidé mohou mít jen mírné příznaky a malý vliv na jejich klouby. U ostatních se nakonec může objevit kloubní deformace a zvětšení kostí.

Není jasné, proč někteří lidé prožívají rychlejší průběh nemoci a jiní ne. Předčasná diagnóza a léčba může pomoci zmírnit bolest a zpomalit poškození kloubů, takže je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, jakmile začnete mít příznaky, které na psoriatickou artritidu naznačují.

Počáteční fáze

V počátečních fázích této artritidy se mohou objevit mírné příznaky, jako je menší otok kloubů a snížený rozsah pohybu. Tyto příznaky se mohou objevit současně s rozvinutím kožních lézí psoriázy nebo se mohou objevit i o roky později.

Střední fáze

V závislosti na druhu psoriatické artritidy, který máte, ve středním stupni onemocnění pravděpodobně uvidíte zhoršující se příznaky, které vyžadují postupnější a odbornější léčbu.

Pozdní fáze

V tomto okamžiku je kostní tkáň silně ovlivněna. Deformace kloubů a rozšíření kostí jsou v této fázi pravděpodobné. Cílem léčby je zmírnění symptomů a zamezení zhoršení komplikací.

Diagnostika psoriatické artritidy

Chcete-li diagnostikovat psoriatickou artritidu, musí lékař vyloučit další příčiny artritidy, jako je revmatoidní artritida a dna, pomocí zobrazovacích metod a krevních testů.

Pomocí těchto moderních zobrazovacích testů lékař hledá poškození kloubů a dalších tkání:

  • Rentgenové záření. Pomocí něj se kontroluje zánět a poškození kostí a kloubů. Toto poškození je v případě psoriatické artritidy odlišné, než u jiných typů artritidy.
  • MRI. V tomto případě jsou to rádiové vlny a silné magnety, jež vytvářejí obrazy z vnitřku vašeho těla. Tyto snímky mohou pomoci lékaři zkontrolovat poškození kloubů, šlach nebo vazů.
  • CT vyšetření a ultrazvuk. Ty mohou pomoci lékařům určit, v jaké fázi psoriatická artritida je a jak jsou případně postiženy klouby.

Krevní testy těchto látek pomáhají posoudit jakýkoli zánět přítomný ve vašem těle:

  • C-reaktivní protein. Jedná se o látku, kterou produkují játra, když je ve vašem těle zánět.
  • Rychlost sedimentace erytrocytů. To odhaluje, kolik zánětu je ve vašem těle. Nemůže však určit, zda je zánět kvůli psoriatické artritidě nebo z jiných příčin.
  • Revmatoidní faktor (RF). Tato auto-protilátka je produkovaná vaším imunitním systémem. Obvykle je přítomen u revmatoidní artritidy, ale negativní u psoriatické artritidy. Krevní test RF může pomoci lékaři říct, jaký druh artritidy máte.
  • Test červených krvinek. Nízký počet červených krvinek z anémie je častý u osob s psoriatickou artritidou.

Žádný test krve ani zobrazovací test nemůže na 100% určit, zda máte psoriatickou artritidu. Váš lékař používá kombinaci testů k vyloučení dalších možných příčin.

Co způsobuje psoriatickou artritidu?

U psoriatické artritidy imunitní systém napadá klouby a kůži. Lékaři úplně přesně nevědí, co způsobuje tyto útoky. Obecně panuje domněnka, že toto postižení způsobuje kombinace genů a faktorů životního prostředí.

Psoriatická artritida se hodně vyskytuje v rodinách. Přibližně 40 procent lidí s tímto onemocněním má jednoho nebo více příbuzných s psoriatickou artritidou. Spouštěčem může být virus, extrémní stres nebo i zranění.

Jak se léčí psoriatická artritida?

Cílem léčby je zlepšení symptomů, jako je kožní vyrážka a zánět kloubů. Existuje relativně mnoho různých možností léčby. Typický léčebný plán bude zahrnovat jednu nebo více z následujících možností:

Nesteroidní protizánětlivé léky

Tyto léky pomáhají kontrolovat bolesti kloubů a otoky. Je to například známý Ibuprofen nebo Naproxen. Pokud nejsou tyto „základní“ léky účinné, lékař může předepsat jiné protizánětlivé léky ve vyšších dávkách.

Při nesprávném použití mohou nesteroidní protizánětlivé léky způsobit podráždění žaludku nebo poškození jater a ledvin. Takže na to pozor.

Antirevmatické léky, nesteroidní antirevmatika

Tyto léky snižují zánět, aby se zabránilo poškození kloubů a zpomalení progrese této nemoci. Tyto léky můžete dostat i injekcí nebo infuzí. Mezi nejčastěji předepisované léky patří:

  • methotrexát
  • leflunomid – patří mezi tzv. chorobu modifikující léky revmatoidní artritidy
  • sulfasalazin
  • Apremilast je užíván ústně. Funguje blokováním fosfodiesterázy 4, enzymu podílejícího se na zánětu. Tento lék byl na základě klinické účinnosti a příznivého bezpečnostního profilu schválen pro terapii aktivní psoriatické artritidy.

Mezi vedlejší účinky těchto léků patří poškození jater, nebo i plicní infekce.

Biologické léčivé přípravky

Biologické léčivé přípravky, známé také jako TNF-alfa blokují účinky proteinového faktoru nekrotizujícího nádor-alfa. Tím se snižuje zánět a zlepšují se příznaky jako jsou tuhé a oteklé klouby.

Tyto přípravky dostáváte injekci pod kůži nebo jako infuzi. Protože tyto léky tlumí imunitní odpověď, mohou zvýšit vaše riziko závažných infekcí. Mezi další nežádoucí účinky patří nevolnost a průjem.

Běžně předepisované biologické léky zahrnují:

  • certolizumab
  • golimumab
  • etanercept
  • infliximab

Steroidní léky

Tyto léky mohou snižovat zánět. U psoriatické artritidy jsou obvykle injekčně aplikovány do postižených kloubů. Mezi vedlejší účinky patří mírná bolest a malé riziko infekce kloubů.

Imunosupresiva

Léky jako azathioprin a cyklosporin uklidňují nadměrně aktivní imunitní odpověď při psoriatické artritidě. Nyní se nepoužívají tak často, jelikož jsou k dispozici inhibitory TNF-alfa. Protože oslabují imunitní odpověď, mohou i imunosupresiva zvýšit vaše riziko infekcí.

Přípravky pro místní ošetření

Krémy, gely a masti mohou zmírnit svědivou vyrážku u tohoto onemocnění. Tato léčba je k dispozici na předpis i bez předpisu.

Možnosti zahrnují:

  • Dithranol
  • kalcitriol nebo kalcipotrien, což jsou formy vitaminu D-3
  • kyselina salicylová
  • steroidní krémy
  • tazarothen, který je derivátem vitaminu A

Světelná terapie a další léky

Světelná terapie využívá metodu léčby, při níž následuje vystavení jasnému světlu. Veden k léčbě kožních vyrážek psoriázy.

Několik dalších léků také může léčit symptomy tohoto onemocnění. Patří sem secukinumab a ustekinumab. Tyto léky jsou injektovány pod kůži. Mohou zvýšit riziko infekcí a rakoviny.

Mohou změny v životním stylu usnadnit symptomy psoriatické artritidy?

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste si sami pomohli zlepšit své příznaky onemocnění. Zkuste například:

Přidejte cvičení do své každodenní rutiny

Udržování kloubů v pohybu může hodně zlepšit jejich tuhost. Být aktivní alespoň 30 minut denně vám také pomůže řešit případnou nadváhu.

Zeptejte se svého lékaře, jaký typ cvičení je pro vaše klouby nejbezpečnější.

Cyklistika, chůze, plavání a další vodní cvičení jsou ke kloubům citlivější a jemnější než cvičení s množstvím nárazů, jako je běh nebo tenis.

Omezte své špatné návyky

Tak třeba kouření je špatné pro vaše klouby – stejně jako pro zbytek vašeho těla. Zeptejte se svého lékaře na nějakou náhradu nikotinu, léky a návyky, které vám pomohou s kouřením skoncovat. Také je velmi vhodné omezit alkohol, který může interagovat s některými léky.

Pryč se stresem

Napětí a stres mohou způsobit, že se záněty artritidy ještě zhorší. Zkuste meditovat, cvičit jógu nebo můžete vyzkoušet jiné techniky proti stresu, které uklidní vaši mysl a tělo.

Používejte teplé a studené zábaly

Teplé a horké zábaly mohou snižovat bolesti svalů. Studené zábaly mohou také snížit bolest v kloubech.

Zvažte přírodní doplňky a také koření

Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé vlastnosti. Tyto zdravé tuky, které se nacházejí v mnoha doplňcích, snižují záněty a tuhost v kloubech.

Zajímavé:  Jak Dlouho Trvají Abstinenční Příznaky Koureni?

Podobně kurkuma, silné koření, má také protizánětlivé vlastnosti a pomáhá omezit záněty a záchvaty. Kurkumu můžete přidat do svých jídel – někteří si ji dokonce míchají do čaje nebo latte. I další protizánětlivé potraviny mohou být v případě tohoto onemocnění k užitku – podívejte se na seznam protizánětlivých potravin.

Psoriatická artritida a jídelníček

Strava samozřejmě sama o sobě nevytváří příznaky této nemoci, ale vyvážená strava může pomoci snížit záněty a zmírnit příznaky. Zdravá změna jídelníčku může z dlouhodobého hlediska výrazně zlepšit i stav kloubů.

Stručně řečeno, jezte více čerstvého ovoce a zeleniny – pomáhají snížit zánět a kontrolovat váhu. Nadměrná hmotnost zvyšuje tlak na klouby, které jsou i bez nadváhy dost bolavé. Omezte cukr a tuk, které jsou zánětlivé. Důraz klaďte na zdroje zdravých tuků, jako jsou ryby, semena a ořechy.

Psoriatická artritida vs. revmatoidní artritida

Psoriatická artritida a revmatoidní artritida jsou dva z několika typů artritidy. Ano, možná sdílí společný název a mnoho podobných příznaků, ale jako takové jsou způsobeny různými základními faktory.

Psoriatická artritida se vyskytuje u lidí s psoriázou, což je stav kůže, který způsobuje léze a šupinaté skvrny na povrchu pokožky. Revmatoidní artritida je autoimunitní porucha. Objevuje se, když vaše tělo mylně napadá tkáně, které lemují klouby. To pak způsobuje otok a nakonec bolest a deformitu kloubů.

Psoriatická artritida se vyskytuje téměř stejně u mužů a žen. U žen se více pravděpodobně vyvine revmatoidní artritida. Ta psoriatická se nejprve objeví ve věku od 30 do 50 let u většiny jednotlivců. Ta revmatoidní se rozvíjí o něco později, mezi 40 a 60 lety.

V počátečních stádiích mají jak oba druhy artritidy mnoho podobných příznaků. Patří mezi ně bolesti, otoky a ztuhlost kloubů.

Jak postupně příznaky postupují, může být jasnější, jaký druh tohoto onemocnění máte. Naštěstí lékař nebude muset čekat, jak bude artritida postupovat, aby mohl druh diagnostikovat.

Krevní a zobrazovací vyšetření mohou pomoci lékaři rozhodnout, který stav ovlivňuje vaše klouby.

A co vy? Jaké zkušenosti s psoriatickou artritidou máte vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si můžete přečíst o psoriáze?

VIDEO: Psoriatrická artritída

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Psoriatická artritida

Psoriatická artritida je chronické zánětlivé onemocnění postihující klouby. Vyskytuje se při onemocnění zvaném psoriáza neboli lupénka. Při ní je sice typicky postižena kůže, na které najdeme hnědočervená a na povrchu se olupující ložiska, ale kloubní postižení přichází až u 40 % těchto pacientů.

Pokud vám byla tato choroba diagnostikována, měli byste vědět, že díky pokroku v medicíně existují velmi účinné látky, jejichž prostřednictvím lze dnes pacientům s psoriatickou artritidou pomoci mnohem účinněji než dříve. Tyto nové léky se souhrnně označují pojmem biologická léčba a u některých pacientů dokonce dokážou průběh nemoci zastavit.

Výskyt nemoci není ojedinělý

Lupénka jako taková postihuje v populaci asi 1–3 % lidí. Obecně může propuknout kdykoliv, ale charakteristická je pro ni puberta a pak starší věk kolem 40–50 let. Obě pohlaví jsou postižena zhruba stejně často.

Příčina není bohužel zcela objasněna, zatím víme jen to, že nemoc patří mezi ty autoimunitní. Tedy takové, při nichž je poškozen náš imunitní systém, který pak nedokáže rozlišit buňky organismu vlastní a napadá je. Tak v kůži a případně v kloubech vzniká chronický zánět.

Spekuluje se o vlivu dědičnosti a současném spolupůsobení zevních faktorů. Sem řadíme:

  • infekce dýchacích cest, zubů, žlučníku,
  • chronická onemocnění jako cukrovka, dna, jaterní nemoci,
  • stres, zejména dlouhodobý,
  • poranění kůže,
  • léky, například beta-blokátory,
  • vlivy prostředí, např. klimatu,
  • hormonální vlivy – puberta, klimakterium (tzv. přechod),
  • kouření, alkohol.

Kůže svědí a olupuje se

Psoriáza je samozřejmě především postižení kůže. Červená až hnědočervená ložiska se objevují hlavně na kolenou a loktech, ale najdeme je také ve vlasové části hlavy, na nehtech nebo v okolí genitálu.

U řady pacientů ale dochází i k postižení kloubů. I tady za vším stojí chronický zánět, který způsobuje otoky a bolesti postižených kloubů. Pokud navíc takový zánět trvá dlouho, může vyústit až v deformitu kloubu.

Postižení kloubů připomíná revmatoidní artritidu. Kromě otoku a bolesti je kloub citlivý na dotek, v jeho místě je zvýšená kožní teplota a ráno pacienti pociťují ztuhlost, která ustupuje po rozcvičení. Typicky bývají postiženy klouby dolních končetin, ale setkáme se i s postižením páteře a křížové kosti.

Z dalších příznaků můžeme vidět:

  • záněty šlach, tzv. entezitidu, která je obvyklá u Achillovy šlachy,
  • záněty oka, hlavně zánět spojivek,
  • postižení srdce – nedomykavost aortální chlopně,
  • únavu,
  • deprese,
  • tzv. teleskopické prsty – při těžkých zánětech na kloubech prstů ruky může dojít k jejich zkrácení, přičemž kůže je v těchto místech zřasená a je možné ji natáhnout do původní délky.

Revmatoidní faktor bývá většinou negativní

To je nález charakteristický právě pro psoriatickou artritidu. Revmatoidní faktor, což je protilátka vyskytující se v krvi pacientů s revmatickým onemocněním, je u většiny pacientů s psoriatickou artritidou negativní. Můžete se tedy setkat s termínem „obvykle séronegativní“.

Psoriatická artritida má několik forem:

  • asymetrická, oligoartikulární forma,
  • symetrická, polyartikulární forma – nejčastější, podobná revmatoidní artritidě,
  • formy postihující mezičlánkové klouby rukou i nohou,
  • mutilující forma – těžké deformity končetin s uvolněním kloubů,
  • axiální forma – postižení obratlových těl a kloubů.

S čím si psoriatickou artritidu můžete splést?

I přesto, že má psoriatická artritida několik svých charakteristických znaků, nemusí být všechny vyjádřené a zbývající příznaky mohou být zavádějící a podobné jiným nemocem. Typicky jsou to:

  • dna,
  • septická artritida, u níž se ale objevuje horečka a třesavka,
  • revmatoidní artritida – odliší se až při dlouhodobém sledování,
  • reaktivní artritida – měl by jí předcházet jasný spouštěč, jako například infekce,
  • erozivní osteoartróza – odliší se rentgenologicky,
  • ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc).

Stanovení diagnózy není snadné ani pro lékaře

A to proto, že bohužel žádné z laboratorních vyšetření není pro psoriatickou artritidu charakteristické.

U některých pacientů bývá zvýšená sedimentace červených krvinek, u některých bývá pozitivní revmatoidní faktor, u dalších pro změnu bývají pozitivní protilátky proti citrulinovanému proteinu (anti-CCP).

Laboratorním odběrům ještě předchází rozhovor s lékařem s odebráním anamnézy a klinické vyšetření. Následuje eventuálně kultivační vyšetření nebo biopsie z kůže (odběr malého vzorku).

Správná a hlavně včasná diagnostika je klíčová, protože čím dříve se choroba začne léčit, tím lepších výsledků lze dosáhnout. Platí to zejména u biologické léčby, která u některých pacientů dokáže chorobu nejen zpomalit, ale dokonce zcela zastavit. Pokud se díky včasné diagnostice choroba zastaví ještě v počátku, kdy pacient nemá velké poškození kloubů, je to samozřejmě mnohem lepší.

Léčba

Pokud se v tomto textu nebudeme zaměřovat na léčbu lupénky jako takové, při které se využívá řada místních léků, pak nám pro léčbu psoriatické artritidy nezbývá mnoho možností.

U mírných projevů lze někdy vyzkoušet nesteroidní antirevmatika, někdy také pomáhá aplikace kortikoidů přímo do kloubní štěrbiny. Při mnohočetném postižení jsou vhodné tzv.

DMARDs neboli chorobu modifikující léky, kam patří metotrexát, cyklosporin A nebo sulfasalazin.

Biologika

Vlastní kapitolu pak představuje léčba biologická, která je zacílena na látky spouštějící zánětlivou reakci, konkrétně na tumor necrosis faktor alfa (TNF-alfa). Tato léčba je indikována zejména u pacientů, u nichž léčba chorobu modifikujícími léky, jako je metotrexát, nevede k dostatečné odezvě.

Biologická léčba přináší velmi slibné výsledky. Ke zlepšení sledovaných parametrů dochází u pacientů v již velmi krátké době. Jedním z důvodů je jistě i to, že TNF-alfa byl nalezen v postižených tkáních – například v kožních lézích, v kloubních výstelkách nebo v místech úponů šlach. A pokud je léčba zacílena přímo proti tomuto TNF-alfa, nemůžou být ani výsledky jiné.

U nás se v současnosti používají:

  • infliximab, golimumab, adalimumab – monoklonální protilátky proti TNF-alfa,
  • etanercept – solubilní receptor, který zablokuje TNF-alfa.

Léky se podávají formou injekce nebo nitrožilní infuze.

Jako pro každý lék existují i pro biologickou léčbu určité kontraindikace, tedy situace, za kterých tuto léčbu není možné zahájit. Sem patří zejména:

  • těžká porucha imunity,
  • tuberkulóza,
  • HIV infekce,
  • nádorová onemocnění.
Zajímavé:  Jak Léčba Astma A Alergické?

A opatrnosti je dále třeba u:

  • cukrovky,
  • onemocnění jater,
  • onemocnění ledvin,
  • astmatu.

Biologická léčba je relativně finančně nákladná. Poskytuje však pacientům šanci, kterou by ještě před několika lety neměli.

Dokud nebyly biologické léky k dispozici, považovalo se za úspěch, když se podařilo chorobu zpomalit, když se podařilo snížit počet kloubů, kde běžel zánětlivý proces, třeba na polovinu.

Dnes se považuje za úspěch, když se choroba zastaví, když zánětlivý proces neprobíhá ani v jednom kloubu. Pacienti se tak mohou navrátit do běžného života a zapojit se zpět do společnosti. Je dost možné, že díky tomu společnost na jejich léčbě vlastně vydělá.

Lupénka je vážnou hrozbou pro zdraví. Léčba stojí VZP ročně přes půl miliardy – VZP ČR

Začervenalá šupinatá ložiska – to jsou známé vnější projevy lupénky. Mohou se objevit na kůži, ve vlasech, poškozeny mohou být i nehty. Pacienti se musejí mnohdy vyrovnávat nejen s nepříjemným svěděním na postižených místech, ale i se zvědavými pohledy okolí. Ani to však není vše.

Následovat může postižení kloubů, srdce či třeba cukrovka. Přitom lupénka už dnes nemusí být neřešitelným problémem. Existují takové způsoby léčby, které dokážou účinně tlumit příznaky této nemoci a umožní tak pacientovi zapojit se do všech činností, kterým se kvůli své nemoci dříve vyhýbal.

Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP evidovala v loňském roce kolem 50 tisíc klientů, kteří se s touto diagnózou léčili. Celkový počet lidí, kteří v Česku lupénkou trpí, však někteří odborníci odhadují až šestkrát vyšší. Kromě dědičných dispozic může být spouštěčem nemoci např. stres, prodělané infekční onemocnění, nebo i některé léky.

Přehled počtu pacientů s lupénkou a výdajů VZP na jejich léčbu

Rok 2015Rok 2016Rok 2017
Pacienti 49 721 49 305 49 415
Náklady v Kč 421 219 000 464 574 000 534 392 000

Lupénka postihuje muže i ženy všech věkových kategorií. Jedná se o neinfekční zánět kůže, takže se jí nemůže jedna osoba nakazit od druhé. Její projevy představují pro mnohé pacienty dyskomfort a sociální stigma.

Závažné formy jsou navíc často doprovázeny dalšími vážnými onemocněními. K těm patří třeba psoriatická artritida, metabolický syndrom, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění a další. Nemocní mívají problémy v partnerském a sexuálním životě.

Délka života u mužů s lupénkou je o 3,5 roku kratší, u žen o 4,4 roku kratší než u zdravých lidí.

Snížený estetický dojem tedy není jediným důvodem, proč by měla být lupénka léčena. Zatím sice neexistuje lék, který by tuto chorobu zcela vyléčil, ale jsou již takové, které dokážou její projevy účinně potlačit.

K lokální léčbě lupénky se používají různé masti nebo krémy a také fototerapie, která spočívá v působení ultrafialového záření.

Kromě toho existují léčivé přípravky, které působí na organismus celkově a podávají se např. ve formě tablet, injekcí či infuzí. Jde buď o klasickou systémovou terapii, nebo biologickou léčbu.

Ta se doporučuje zejména u závažných forem lupénky, u nichž klasická terapie selhává. 

Biologická léčba je v současnosti považována za nejvyspělejší způsob terapie a je také nejdražší. VZP proto vydává za léčbu lupénky stále více peněz.

Zatímco v roce 2015 to bylo celkem 421 milionů, loni již zaplatila 534 milionů korun. Zhruba polovina této částky šla právě na biologickou léčbu. Tu klienti VZP využívají stále více.

Za poslední tři roky tak náklady na léčbu lupénky vzrostly při přibližně stejném počtu pacientů o více než čtvrtinu.

Biologická léčba nicméně není vhodná pro všechny nemocné – pro každého pacienta může být optimální jiná terapie. Závisí to nejen na formě a závažnosti onemocnění, jeho předchozí léčbě a průběhu, ale i na přítomnosti jiných souběžných nemocí a dalších faktorech. Pacient by proto měl vyhledat odborného lékaře – dermatologa, který jeho situaci důkladně posoudí a navrhne mu optimální řešení.

Mgr. Oldřich Tichý vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Lupénka není jen onemocnění kůže. Psoriatická artritida bolí tak moc, že člověk nemůže ani spát

Psoriáza je systémové onemocnění, které se viditelně projevuje především na kůži, nehtech a vlasech. Kromě kůže se však může projevit i hlouběji v těle, kde ji zkrátka na první pohled neuvidíme. U pacientů tak existuje vyšší riziko rozvoje přidružených onemocnění, jako je psoriatická artritida, cukrovka, vysoký krevní tlak, srdeční a cévní choroby, deprese a úzkosti.

Pomoci může i sám pacient

Při léčbě psoriázy je nutné sledovat celkový stav pacienta a pravidelně kontrolovat veškeré ukazatele, které by mohly ukazovat také na počáteční projevy přidružených onemocnění. Zásadní roli v léčbě má i sám pacient.

„Je důležité, aby všechny své obtíže, i s kůží zdánlivě nesouvisející, sdílel s dermatologem nebo praktickým lékařem. Ten pak může rozvoj přidruženého onemocnění včas identifikovat a pomocí vhodné léčby tlumit,“ zdůrazňuje prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Psoriatickou artritidou trpí až 40 % lupénkářů

Při psoriáze je imunitní systém pacienta přehnaně aktivní, a tím poškozuje kůži. Kožní buňky se v místě zánětu obměňují až 7× rychleji než u zdravé kůže, čímž dochází k nadměrnému šupinatění kůže. Zánět v těle pacienta však může zasahovat mnohem více než jen kůži.

Častým přidruženým onemocněním je artritida, kterou označujeme jako psoriatickou artritidu. Zánět se projevuje především v kloubech a postihuje až 40 % pacientů trpících psoriázou.

Nejčastěji bývají oteklé a bolestivé klouby rukou a nohou, zasaženy však mohou být i lokty, kolena, Achillova šlacha, páteř, úpony lokte, pánve a hrudníku.

„U psoriatické artritidy je typická tzv. klidová bolest, která dokáže pacienty i vzbudit ze spaní. Ztuhlé klouby je možné rozcvičit, ale odpočinek vždy nevede k úlevě. Tlumení projevů a možné zastavení rozvoje nemoci přináší vhodná léčba. Tu lze nastavit současně pro psoriázu i psoriatickou artritidu.

Zpravidla se jedná o systémovou léčbu, která působí na zánět v celém organismu; jejím nejnovějším typem je léčba biologická. Zásadní je nemoc podchytit včas, abychom zabránili trvalému poškození kloubů, a současně dosáhnout tzv. čisté kůže bez projevů lupénky, což je možné až z 90 %,“ říká prof. MUDr.

Petr Arenberger, DrSc., MBA.

Další přidružená onemocnění psoriázy

Depresi nebo vysoký krevní tlak si málokdo spojí s lupénkou a už vůbec člověka nemusí napadnout je zmínit u lékaře. Jedná se však o další přidružená onemocnění psoriázy.

Pacienti s lupénkou mohou zažívat výraznou psychickou nepohodu a častěji než zdraví lidé trpí také depresemi.

Psoriatická nemoc je celoživotní onemocnění, což s sebou přirozeně nese možné obavy a úzkost, které je třeba sdílet s vaším dermatologem, praktickým lékařem, ale i okolím.

Smutná nálada, pocity selhání, neúspěchu nebo beznaděje a ztráta radosti z příjemných věcí, trvající déle než dva týdny, jsou typickými příznaky. Vhodným řešením v nelehké situaci může být pomoc a podpora psychologa, která není ničím výjimečným ani pro řadu lidí bez psoriatické nemoci. Pacient se může setkat také s tzv.

metabolickým syndromem, který představuje soubor nemocí a rizikových faktorů vedoucích k rozvoji aterosklerózy neboli kornatění tepen či k cukrovce. S tím je spojeno i větší riziko kardiovaskulárních nebo mozkových příhod.

Proto je třeba veškeré informace o svém zdravotním stavu pravidelně předávat lékaři a řešit případnou obezitu a vysoký krevní tlak.

Změna životního stylu

Dobrou zprávou však je, že pacienti mohou jít léčbě významně naproti. Nejdůležitější je změna životního stylu. Pomoci může snížení tělesné hmotnosti, pravidelný pohyb a abstinence nebo alespoň výrazné omezení alkoholu a kouření.

Díky spolupráci pacienta může lékař podchytit přidružená onemocnění ještě předtím, než se výrazněji rozvinou, a předejít tak trvalým zdravotním následkům. Klíčové také je mluvit se svým lékařem o všech možnostech léčby a nespokojit se s polovičatým výsledkem.

KAM DÁL: Lidé s lupénkou jsou ponižováni. Psoriáza může za rozpady vztahů i výsměch v práci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector