Rakovina konečníku projevy – Vše o zdraví

Zajímají-li i vás otázky a odpovědi na v poslední době velmi zmiňované a aktuální téma rakoviny tlustého střeva, máme tu pro vás rozhovor s MUDr. Jolanou Cendelínovou, lékařkou gastroenterologické ambulance interního oddělení Rehabilitační nemocnice Beroun.

Rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) je druhým nejčastěji diagnostikovaným onkologickým onemocněním. Na následky tohoto onemocnění každoročně umírá více než půl milionu lidí. Včasná diagnostika a léčba přitom může život zachránit.

Ve výskytu rakoviny tlustého střeva jsou obě pohlaví zastoupena stejně a četnost odpovídá zhruba 80 případům rakoviny na 100 000 obyvatel České republiky. Bohužel riziko roste s věkem. Preventivní test na tzv. okultní krvácení odhalí i malé množství krve ve stolici, které není viditelné.

Tento test lze udělat doma během 10 minut a jeho pozitivita (průkaz krve) by měla vést k návštěvě a vyšetření u odborného lékaře gastroenterologické ambulance.

Jaké jsou příčiny a jak se rakovina tlustého střeva projevuje?

Z rizikových faktorů přispívajících ke vzniku rakoviny, které můžeme sami ovlivnit, jde zejména o špatné stravovací návyky a obezitu. Ve stravě bychom se měli vyvarovat vysokého příjmu masa, uzenin, živočišných tuků, smažených jídel a alkoholu ve větším množství.

K správné funkci střeva naopak přispívá konzumace zeleniny a ovoce. Pacienti s genetickou predispozicí, např. s výskytem rakoviny tlustého střeva u blízkých příbuzných, karcinomem prsu, vaječníků či dělohy, by měli být sledováni.

Protože zvýšený výskyt rakoviny stoupá s věkem, měl by každý pacient nad 50 let věku podstoupit vyšetření stolice na okultní krvácení nebo přímo kolonoskopii. 

  • Co bychom neměli podceňovat?
  • – Změnu pravidelnosti stolice
  • – Střídání zácpy – průjmu
  • – Nově vzniklý průjem či zácpa
  • – Krev nebo hlen ve stolici
  • – Stolici vycházející z těla v úzkém proužku
  • – Bolestivý odchod stolice s pocitem nedostatečného vyprázdnění
  • – Křečovité bolesti břicha
  • – Samovolný váhový úbytek
  • – Únavu
  • Ačkoliv tyto příznaky neznamenají vždy rakovinu, pokud u sebe pacient některý z těchto symptomů pozoruje, měl by vyhledat lékaře nebo odborníka na zažívací choroby.
  • Co je kolonoskopie?  

Koloskopie je vyšetření tlustého střeva, kterým lze rozpoznat nemoci tračníku, které mohou způsobovat obtíže nebo být v budoucnu rizikové. Včasná diagnostika, a případné současné ošetření některých patologických nálezů, nabízí lepší vyhlídky na úspěch léčby.  

Je kolonoskopické vyšetření bolestivé?

Vyšetření na našem pracovišti se realizuje po nitrožilním podání látky proti bolesti a uklidňující látky, tzv. analgosedace. To je postačující pro téměř všechny nemocné. Zcela výjimečně využíváme účasti lékaře anesteziologického a resuscitačního oddělení, který nitrožilně aplikuje intenzivnější znecitlivující látky než může podat lékař, který kolonoskopii provádí.

Může se pacient na screeningovou kolonoskopii objednat sám?

V zásadě může. Je třeba si nechat vyšetřit krevní obraz a koagulační parametry.

K vyšetření v podmínkách zesílené analgosedace podávané anesteziologem však musí mít klinické předoperační vyšetření, včetně EKG, rentgenu srdce a plic a laboratorního vyšetření, která zajišťuje praktický lékař.

Na kolonoskopické vyšetření s účastí anesteziologa je třeba se objednat na zvláštní termín. S výsledky předoperačního vyšetření se pacient dostaví na anesteziologickou ambulanci nemocnice.

Jak dlouho trvá takové vyšetření?

Délka vyšetření je zcela individuální. Vždy záleží na anatomických poměrech, přípravě pacienta, typu ošetření během kolonoskopie. V průměru vyšetření trvá 30 minut.

Musí být pacient po kolonoskopickém vyšetření hospitalizovaný?

Po diagnostické kolonoskopii, tj. tam, kde se neprovádí polypektomie či jiný endoskopický léčebný zákrok, není třeba pacienta přijímat na lůžko. Minimálně půl hodiny po výkonu musí být ale v nemocnici sledovaný.

V den vyšetření, vzhledem k aplikované analgosedaci, není schopný řídit motorové vozidlo ani absolvovat právní úkony. Pokud se provádí endoskopický léčebný výkon, tj. např.

odstranění polypu, řeší se otázka hospitalizace individuálně.

Jak předejít rakovině tlustého střeva? Chce to pohyb, zdravou stravu a pravidelné prohlídky

Rakovina tlustého střeva a konečníku je jedním z nejčastějších onkologických onemocnění. Každý rok lékaři zjistí kolem 8 tisíc takových nádorů. Situaci má zlepšit screeningový program. Jaké jsou rizikové faktory či prvotní příznaky? Na to se ptal onkoložky Petry Tesařové moderátor Jiří Chum. 

Onkoložka Petra Tesařová vysvětluje, že nádory konečníku a tlustého střeva souvisí s některými chybami v rámci stravování a životního stylu. Jde o nedostatek pohybu, málo vlákniny nebo konzumaci uzenin. Mezi rizikové faktory patří kouření a alkohol – to všechno může přispívat ke vzniku nádoru.

Nejde ale o jediné faktory: „Jsou některé postižené rodiny, u kterých se nádor vyskytuje v několika generacích. Tam hrají často roli genetické faktory. A právě takoví pacienti by měli vyhledávat screening nejvíce.“

Preventivní prohlídky

Mezi prvotní příznaky nemusí patřit jen krev ve stolici, jde také o změnu frekvence stolice, střídání zácpy a průjmu nebo únavu, hubnutí a anémii, tedy ztrátu červených krvinek. V takovém případě bychom měli jít na screening rakoviny tlustého střeva.

Screening znamená vyhledávání časných stadií zhoubného nádoru nebo přednádorových chorob, které mohou časem do nádoru vyústit. Nástroje screeningu jsou různé, v případě prevence rakoviny tlustého střeva se používají dvě metody.

Nejdříve jde o laboratorní vyšetření skrytého krvácení ve stolici. To je doporučené provádět každý rok u pacientů, kterým je více než 50 let. Petra Tesařová upozorňuje, že krvácení ve stolici nemusí znamenat pouze nádor, může jít třeba i o krvácející hemeroidy. Druhou metodou je pak kolonoskopie.

Postupné zlepšení díky screeningu

Pokud se krev ve stolici objeví, musí následovat kolonoskopie: „Zmapuje celou krajinu tlustého střeva a konečníku. Není samozřejmě příjemné, protože vyžaduje přípravu, to střevo se musí úplně vyprázdnit. Často se provádí v mírné anestezii. Ale pokud má pacient kolonoskopii negativní, tak 10 let nemusí pomýšlet na další vyšetření.“

Zajímavé:  Otok mozku - Vše o zdraví

Screningový program je příkladem mezioborové spolupráce. Důležitou roli hrají praktiční lékaři, kteří pacienty instruují ohledně screeningu. Vysvětlují jim možnosti a připravují je na vyšetření. Následně také gastroenterologové, kteří provádějí kolonoskopická vyšetření.

Screeningový program funguje pět let. Daří se díky němu rakovinu zachytávat dříve? „Sklízíme úspěchy všech opatření, která okolo rektálního karcinomu provádíme. Nejenom screeningu, ale taky osvěty v rámci životního stylu, snížení rizikových faktorů. Křivky výskytu a křivky úmrtnosti se sklánějí. Snižuje se jak výskyt, tak i úmrtnost na tenhle nebezpečný nádor.“ 

Na rakovinu tlustého střeva a konečníku zemře zhruba deset lidí denně. Včasné vyšetření přitom může zachránit život

Každý den u nás zemře zhruba deset lidí na tzv. kolorektální karcinom čili rakovinu tlustého střeva a konečníku. Zákeřnost tohoto závažného o onemocnění spočívá mimo jiné v tom, že je na začátku zcela bez příznaků, a proto bývá objeveno příliš pozdě.

V Česku je každým rokem diagnostikováno přibližně 7 500 nových případů kolorektální karcinomu a téměř 3 500 lidí na něj umírá. Díky včasnému nálezu je však možné vzniku pokročilé rakoviny předejít, a zachránit tak život pacienta. Proto jsou velice důležité screeningové programy.

 Ti, kteří se jich neúčastní, jsou zváni zdravotními pojišťovnami, ale i přesto mnoho lidí této možnosti nevyužije.

Ministerstvo zdravotnictví s Národním screeningovým centrem ÚZIS za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny proto pokračuje v pilotnímu projektu, který má za cíl oslovit ty, kteří dlouhodobě nereagují na pozvánky a nechodí na preventivní vyšetření rakoviny tlustého střeva.

Pojištěnci VZP dostanou speciální balíčky, aby se mohli vyšetřit doma sami. Unikátní pilotní projekt samoodběrových sad má za cíl zvýšit záchyt rakoviny tlustého střeva, který patří mezi nejčastější zhoubné nádory. V lednu a v únoru už obdrželo samoodběrovou sadu 7 tisíc vybraných pojištěnců VZP.

V červnu v rámci další vlny doputuje samoodběrová sada ke třem tisícovkám lidí, a to k mužům i k ženám ve věku od 50 do 70 let. Národní screeningové centrum ve spolupráci s VZP tak postupně oslovuje 10 tisíc pojištěnců, kteří v posledních letech nevyužili možnosti screeningu se zúčastnit.

Každý z nich dostává dopis, jehož součástí je samoodběrová sada na odběr vzorku stolice na vyšetření skrytého krvácení.

„Pokud se nádory tlustého střeva odhalí včas, je skutečně možné zabránit vzniku rakoviny a zachránit danému člověku život. Kromě toho se pacient vyhne velmi náročné a bolestivé léčbě. Navíc právě tento projekt, který jsme spouštěli v lednu, je další formou, jak se preventivně samovyšetřit z pohodlí svého domova.

V tuto chvíli, kdy je vývoj epidemie koronaviru v ČR stabilní, je potřeba, aby se lidé v co největší míře vrátili k běžné péči a preventivním vyšetřením a péči nezanedbávali.

Apelujeme proto průběžně jak na lékaře, tak i na občany, aby tak učinili,“ zdůraznil význam pilotního projektu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Podle návodu, který je přiložen v poštovní zásilce, si v pohodlí domova odeberete vzorek stolice a pak jej bezplatně spolu s několika podepsanými dokumenty pošlete v přiložené obálce do specializované laboratoře, která vzorek vyhodnotí a přibližně do jednoho měsíce vám pošle výsledek,“ vysvětlil vedoucí Národního screeningového centra ÚZIS Karel Hejduk. Před koronavirovou krizí v lednu a v únoru už obdrželo samoodběrovou sadu 7 tisíc vybraných pojištěnců VZP, další 3 tisíce tuto výzvu obdrží v pondělí 1. 6. 2020.

„Před pandemií, na začátku roku, měly desítky účastníků prvních dvou vln pilotního projektu pozitivní výsledek na skryté krvácení do stolice. Proto jsme jim doporučili návštěvu praktického lékaře pro konzultaci dalšího postupu.

Nicméně je důležité zdůraznit, že pokud je vám zjištěna přítomnost krve v odebraném vzorku stolice, tak to ještě nutně neznamená, že máte rakovinu, nebo že ji dostanete.

Tento výsledek však upozorňuje na její možné riziko a je třeba situaci nepodcenit,“ doplnil Ondřej Májek, vědecký vedoucí Národního screeningového centra ÚZIS ČR.

„Epidemie koronaviru je v této chvíli pod kontrolou a je velice dobře, že tato příznivá situace umožňuje věnovat plnou pozornost ostatním onemocněním. Právě nádorová onemocnění a nemoci oběhové soustavy bohužel představují nejčastější příčinu úmrtí českých mužů a žen,“ upřesňuje i ředitel ÚZIS ČR Ladislav Dušek.

„Jsme velice rádi, že se můžeme podílet na tomto pilotním projektu screeningu kolorektálního karcinomu. Čím dříve se podaří nemoc odhalit, tím větší je šance na vyléčení.

Absolvování screeningu mimo jiné také šetří peníze z veřejného zdravotního pojištění, které by při pozdějším odhalení diagnózy pojišťovna vynakládala na nákladnou léčbu pacienta.

Jen v roce 2018 se léčilo s diagnózou karcinomu střeva 44 tisíc klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny, která za jejich léčbu zaplatila přes 2 miliardy korun,“ připojil David Šmehlík, náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR pro zdravotní péči.

„Věřím, že pilotní projekt ověří připravenost české populace na tento způsob vyšetření a zároveň zvýší obecné povědomí o důležitosti prevence nádorů tlustého střeva a konečníku.

Protože právě díky testování stolice na skryté krvácení a kolonoskopickému vyšetření můžeme tomuto zhoubnému nádoru efektivně zabránit,“ je přesvědčen Štěpán Suchánek, vedoucí lékař Oddělení gastrointestinální endoskopie Interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ÚVN Praha.

Současnou situaci popsal také koordinátor praktických lékařů zapojených do projektu MUDr.

Norbert Král: „Každé další projekty, které se v rámci screeningu dělají, jsou důležité, protože účast na preventivních vyšetřeních stále není dostatečná, i když se v současné době nepatrně zvyšuje.

Stále však hledáme nové cesty a alternativy, jak tuto účast zvýšit. Důležité je, aby rostlo i všeobecné povědomí o screeningu, abychom lidi motivovali k tomu si své zdraví chránit.“

V ČR je od roku 2000 zaveden Národní program screeningu kolorektálního karcinomu pro osoby starší 50 let. V současnosti se při screeningu využívá test na okultní krvácení do stolice, který detekuje i malé množství krve ve stolici.

Zajímavé:  Vitamíny Na Vlasy Padání?

Osobám bez příznaků onemocnění má odběrovou sadu pro test předat jejich registrující praktický lékař, v případě žen i gynekolog, a následně je má také informovat o výsledku vyšetření. Existuje i možnost podstoupit tzv. screeningovou kolonoskopii bez předchozího testu na okultní krvácení. U osob, které se této prevence neúčastní, probíhá tzv.

adresné zvaní občanů. „V praxi to znamená, že zdravotní pojišťovny posílají poštou dopis s pozvánkou svým pojištěncům, aby se screeningu zúčastnili. Pokud pojištěnec nereaguje, jsou pozvánky posílány opakovaně. Adresné zvaní do screeningu bylo zahájeno v lednu 2014 a realizují ho všechny zdravotní pojišťovny.

Na první pozvánku reaguje více než pětina pozvaných, ale s opakovaným zvaním účast klesá,“ popsal průběh současného adresného zvaní Karel Hejduk.

Toto onemocnění se může projevovat řadou příznaků, např. dlouhodobější změnou ve střevní činnosti (průjem, zácpa, stužkovité zúžení stolice), bolestí břicha, pocitem plnosti, větší plynatostí a úbytkem hmotnosti. Varovným příznakem je zejména krvácení z konečníku nebo příměs krve ve stolici, upozorňující na krvácení v zažívacím traktu.

Vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku lze výrazně ovlivnit prevencí.

Například omezení konzumace červeného masa a uzenin, pečených, smažených, grilovaných a uzených potravin, alkoholu a zvýšení fyzické zátěže spolu s nekouřením a dostatečným množstvím vlákniny ve stravě (konzumace ovoce, zeleniny, luštěnin, skořápkových plodů a celozrnných výrobků) snižují riziko vzniku tohoto onemocnění.

O Národním screeningovém centru ÚZIS

Národní screeningové centrum (NSC) vzniklo v rámci Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR za účelem podpory a zlepšení screeningu a prevence vážných onemocnění v České republice.

NSC nabízí občanům nové či vylepšené screeningové nebo preventivní programy týkající se kromě prevence nádorových onemocnění také prevence předčasných porodů, diabetické retinopatie, kritických vrozených srdečních vad u novorozenců, chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) atd.

V současnosti je NSC financováno z prostředků čerpaných z fondů Evropské unie a svoji činnost realizuje za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR.

  • Webové stránky projektu
  • Návod k odběru stolice pomocí qFIT kitu
  • Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Rakovina tlustého střeva: základem úspěšné léčby je včasná diagnóza

Rakovina tlustého střeva neboli kolorektální karcinom je na druhém místě žebříčku nejčastějších nádorových onemocnění v České republice. Každý rok této nemoci podlehnou zhruba čtyři tisíce Čechů. Přitom jde o jedno z nádorových onemocnění, které je velice dobře léčitelné – pokud je odhaleno včas.

Kolorektální karcinom postihuje zejména věkovou skupinu osob v rozmezí 63 až 77 let, žádnou výjimkou však nejsou případy onemocnění u jedinců mladších 60 let.

Zvýšené riziko i u mladších ročníků představují špatné stravovací návyky, tedy nadměrná konzumace červeného masa a s tím spojená nevhodná tepelná úprava pokrmů (grilování, fritování), dále nadbytečný kalorický příjem, nedostatek vlákniny v jídelníčku apod. Rizikovým faktorem je také nedostatečná pohybová aktivita, často spojená s obezitou.

Příznaky nádorového onemocnění zahrnují i jiná onemocnění trávicí trubice

Hlavní rizikový faktor představuje věk pacienta – s přibývajícím věkem se u každého člověka zvyšuje riziko výskytu polypů (slizničních výrůstků), u kterých může postupem času dojít ke zhoubné přeměně a nekontrolovanému buněčnému růstu; jde o poměrně dlouhý proces (7–10 let). Asi u 15–19 procent onemocnění vzniká nádorová přeměna na základě vrozené predispozice, u jednoho procenta nádorů jde o komplikaci chronického střevního zánětu.

Formy onemocnění kolorektálním karcinomem jsou většinou zcela bezpříznakové, případně se projeví pouze v laboratorních odběrech chudokrevností. Příznaky, které poukazují na onemocnění rakovinou tlustého střeva, zahrnují i další onemocnění postihující trávicí trubici.

Vždy je třeba věnovat pozornost těmto varovným signálům:

  • změně charakteru vyprazdňování stolice (nepravidelné střídání zácpy a průjmu, zúžení stolice, nutkání na stolici s pocitem neúplného vyprázdnění),
  • přítomnosti krve ve stolici,
  • bolesti břicha,
  • nevysvětlitelnému úbytku tělesné hmotnosti. 

Jaké jsou možnosti léčby karcinomu tlustého střeva?

Jak již bylo řečeno: základem je včasné odhalení onemocnění. Pak je kolorektální karcinom velice dobře léčitelný. Léčbu, která je v současné době na vysoké úrovni, řídí klinický onkolog, léčebnou strategii určuje dle stadia onemocnění. Záleží na pokročilosti nádoru, vždy se volí léčba „šitá na míru“ konkrétnímu pacientovi.

Zhoubný nádor ve své nejčasnější fázi může být někdy odstraněn při endoskopickém výkonu. V jiných případech pacienti podstupují chirurgický zákrok s cílem odstranění nádoru a uzlin.

Jednou z cest je také léčebná chemoterapie a ozařování, jež je většinou cíleno na zmenšení nádoru či odstranění zbytkové nemoci.

V současné době je možné onemocnění léčit i v pokročilých stadiích, včetně metastáz.

Zásadní v úspěšnosti léčby je, aby nemocný byl dostatečně informován o svém onemocnění, o možnostech léčby a také o nežádoucích účincích léčebného procesu. Důležité je přistupovat k léčbě pozitivně a aktivně.

Prevence je základ

Jak rakovině tlustého střeva předcházet? Alfou a omegou, jako ostatně u eliminace každého závažného onemocnění, je prevence, která v tomto případě spočívá v úpravě životosprávy a jídelníčku. Důležité je odstranit rizikové faktory životního stylu popsané výše.

V sekundární prevenci jsou aktivně vyhledáváni zdraví, bezpříznakoví jedinci, kteří jsou ve zvýšeném riziku onemocnění (výskyt onemocnění rakovinou tlustého střevu a konečníku v rodině).

 Již několik let probíhá v naší zemi screening onemocnění nádorem tlustého střeva, což je cesta ke snížení výskytu nových onemocnění.

Od začátku roku 2015 jsou zdravotní pojišťovnou díky úpravě screeningového programu k vyšetření adresně zváni klienti starší 50 let věku. Samotné vyšetření pak spočívá v jednoduchém testu na skryté krvácení do stolice, který je bezbolestný.

Pokud je vám tedy více než 55 let a dosud jste vyšetření nepodstoupili, nezbývá než vám doporučit, abyste se na koloskopické vyšetření co nejdříve objednali. Aktivním postojem k prevenci onemocnění totiž můžete zachránit své zdraví.

Objednejte se na preventivní vyšetření co nejdříve prostřednictvím našeho callcentra: +420235360133

Zajímavé:  Vitamíny Na Zdravé Zuby?

Kolorektální karcinom (Rakovina tlustého střeva a konečníku)

Kolorektální karcinom je nádorové onemocnění trávicího systému postihující tlusté střevo a konečník. Pro onemocnění se běžně používá ne zcela přesný název rakovina tlustého střeva.

Výskyt kolorektálního karcinomu je v České republice oproti jiným zemím vysoký (v Evropě jsme na třetím místě za Slovenskem a Maďarskem).  Nemoc začíná nejčastěji zcela nenápadně tvorbou malého slizničního polypu, který nemá nádorový charakter. V jeho buňkách ale postupně dochází ke změnám, které vedou k vzniku rakoviny.

Polypy se většinou nijak neprojevují, proto se k včasnému zachycení patologických změn doporučuje pravidelné preventivní vyšetření.

Mnoho lidí nepozoruje v počáteční fázi onemocnění rakovinou tlustého střeva a konečníku žádné symptomy. Pokud se příznaky objeví, jsou značně variabilní podle stádia nemoci či místa vzniku nádoru.

Symptomy

Onemocnění kolorektálním syndromem se může projevit následovně:  

  • Změnou ve vylučování: několik týdnů trvající průjem či zácpa nebo změna v konzistenci stolice.
  • Krvácení z konečníku anebo krev ve stolici
  • Přetrvávající trávicí problémy jako křeče a bolesti břicha či větry
  • Pocit špatně vyprázdněného střeva po stolici
  • Slabost a únava
  • Nevysvětlitelný úbytek váhy

Kdy navštívit lékařePokud pozorujete některý z výše popsaných symptomů, poraďte se se svým praktickým lékařem. Pozornost věnujte také pravidelné prevenci zejména, pokud vám již bylo 50 let. Preventivní vyšetření jsou po padesátce proplácena pojišťovnou.

Příčiny vzniku kolorektálního karcinomuPůvod vzniku rakoviny střeva a konečníky není zcela jasný. Lékaři však vědí, že se onemocnění se objeví na základě patologických změn v DNA střevních buněk. Na základě této změny se buňky začnou nekontrolovaně množit, ničí okolní tkáně a můžou se šířit do dalších orgánů.  

Dědičné dispoziceNemoc může vzniknout na základě dědičné genetické mutace, ta ale sama o sobě neznamená, že se rakovina tlustého střeva rozvine. Zvyšuje se pouze riziko onemocnění. Dědičné dispozice lze odhalit genetickým testováním. Pokud máte v rodině někoho, u koho se kolorektální karcinom projevil, doporučujeme poradit se s lékařem o možnostech vyšetření.

Strava a rakovina Studie prováděné na velkých populačních vzorcích odkrývají souvislost mezi typickou tučnou západní stravou a vyšším rizikem rakoviny tlustého střeva.

Tato korelace dosud není dobře vysvětlena.

Vědci se domnívají, že výživa s vysokým podílem zpracovaných potravin a nízkým obsahem vlákniny může měnit střevní mikroflóru nebo způsobovat zánět, který přispívá ke vzniku rakovinného bujení.

Rizikové faktory

Pravděpodobnost, že onemocníte rakovinou tlustého střeva, zvyšují tyto faktory:

  • Věk nad 50 let
  • Osobní historie kolorektálního syndromu
  • Chronické zánětlivé onemocnění střeva
  • Dědičné genetické dispozice
  • Strava s malým obsahem vlákniny
  • Sedavý životní styl
  • Cukrovka a obezita
  • Kouření a nadměrné pití alkoholu
  • Předešlá léčba ozařováním v oblasti břicha

Diagnostika

KolonoskopieJedinou spolehlivou diagnostickou metodou kolorektálního karcinomu je kolonoskopie, při které lékař zavede do konečníku endoskop s malou kamerou a v případě nálezu odebere malý vzorek tkáně k účelům histologického vyšetření.  Jakmile se diagnóza potvrdí, provádějí se další vyšetření jako např. CT, aby lékaři stanovili stádium onemocnění a mohli navrhnout správnou léčbu.

Stádia rakoviny střeva jsou následující:První stádium: Nádor se vytvořil na střevní sliznici, ale zatím neprostoupil střevní stěnouDruhé stádium: Nádor prorostl střevní stěnu, ale nepostihl lymfatické uzlinyTřetí stádium: Nádor se rozšířil i do lymfatických uzlin, ale nezasahuje do dalších orgánůČtvrté stádium: Rakovina se rozšířila ze střeva i do dalších orgánů, např. do plic apod.

Preventivní vyšetření

Včasná diagnostika kolorektálního karcinomu radikálně ovlivňuje úspěch léčby. Proto se doporučuje lidem nad 50 let věku absolvovat pravidelně preventivní vyšetření.  Objevila-li se rakovina tlustého střeva či konečníku ve vaší blízké rodině, je dobré začít s prevencí již od 45 roku věku.

Jaké máte možnosti preventivních vyšetření:

Vyšetření okultního krváceníTest se provádí z malého vzorku stolice.  Výsledky jsou k dispozici téměř ihned. Test neprokazuje kolorektální karcinom, ale pouze krev ve stolici. Při pozitivním nálezu je proto nutné provést kolonoskopii (vyšetření střeva endoskopem).

Preventivní kolonoskopie Lékař zavede do konečníku endoskop s kamerou, střevo prohlédne a případně odebere vzorky. Metoda vyšetření je spolehlivá, i když pro pacienta výrazně náročnější než jiné metody vyšetření.

Vyšetření krveKolorektální karcinomy dokonce i v nejranějších stadiích uvolňují genetický materiál (DNA ) do krve. Tyto látky lze prokázat testem Septin9. Vyšetření z krve je dobrou a pohodlnou alternativou k ostatním preventivním vyšetřením.

Na rozdíl od testu okultního krvácení diagnostikuje vyšetření přímo rakovinu tlustého střeva a pacient se tak může vyhnout zbytečné kolonoskopii, která by mu byla indikována na základě krve ve stolici, která může mít řadu jiných příčin. Bohužel, pojišťovna test neproplácí a pacient si ho tedy musí uhradit sám.

 Více se o novém testu dozvíte v tomto článku.

Odkaz zde http://www.euc.cz/o-nas/newsletter-clanky/novinka-v-diagnostice-rakoviny-tlusteho-streva

Kdy pojišťovna prevenci hradí? Pacienti ve věku od 50-55 let mají v rámci zdravotního pojištění nárok na test okultního krvácení 1x ročně.  Test lze také za zhruba 100 korun zakoupit v lékárně.

Od 55 let věku máte na výběr ze dvou forem hrazené prevence. Pojišťovna proplácí buď test na okultní krvácení  1x za 2 roky anebo preventivní kolonoskopické vyšetření 1x za 10 let.

Novinkou je zmíněný krevní test Septin9, který si můžete nechat provést za úhradu.

Léčba

Druh léčby doporučí lékaři na základě stádia onemocnění. K základním léčebným metodám patří chirurgické odstranění nemocné tkáně, chemoterapie a radioterapie. Diagnóza i léčba znamenají pro pacienta velkou psychickou i fyzickou zátěž. Proto je dobré klasickou medicínu propojit i s psychoterapií, relaxačními technikami či meditací. Zvláště důležitá je také podpora rodiny a přátel.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector