Rekonvalescence po zápalu plic – Vše o zdraví

Zjistěte více o očkování

Závažná invazivní pneumokoková onemocnění (IPO) mohou postihnout kohokoliv. K nejrizikovějším skupinám patří senioři nad 65 let věku, děti pod pět let a osoby s oslabeným imunitním systémem.

Nemoc však může udeřit i u mladších lidí. Jedinou skutečně účinnou prevencí proti pneumokokovým infekcím je očkování. Vakcínou proti pneumokokům lze očkovat nejen děti od 6 týdnů věku, ale i dospělé lidi všech věkových kategorií.

Rekonvalescence po zápalu plic - Vše o zdraví

Pacient P., vedoucí výroby a vyučený strojní zámečník, lékaře nikdy příliš nevyhledával. Ve svých 61 letech se cítil zdráv. Docházel pouze na urologii pro zvětšenou prostatu, na niž užíval předepsané léky.

Za svůj život prodělal jen několik zlomenin a jeden záchvat dny. Zjištěn mu byl také vysoký cholesterol, léky na něj ale užívat nechtěl. Občas docházel na preventivní prohlídky, žádné obtíže však nepociťoval.

Nebyl schopen téměř dojít na vyšetření

Začátkem dubna dostal pan P. v noci horečku 39 °C. Předchozí den přitom nepociťoval žádné obtíže a dělal běžné věci. V poslední době žil obvyklým způsobem, necestoval do zahraničí ani nepodnikl delší či jinak náročnější cestu. Během následujících dvou dnů se horečka opakovala. Pan P.

popisoval, že nebyl téměř schopen vstát z postele, s vypětím sil si došel na WC, prakticky nemohl jíst a pít, začal navíc vykašlávat hleny a bolelo ho v oblasti levé části hrudníku. Domníval se, že se jedná o běžné nachlazení a snažil se léčit sám pomocí léků na snížení teploty.

Domácí léčba ale nezabírala a zhoršovaly se u něj pocity dušnosti. Třetí den nemoci se proto vydal ke svému praktickému lékaři. Cesta k lékaři dlouhá přibližně 500 m byla pro něj ale tak náročná, že ji při dušnosti zvládl jen s velkými obtížemi.

Praktický lékař po vyšetření pacienta vyslovil podezření na zápal plic s celkovou život ohrožující reakcí organismu na infekci, tzv. sepsí.

Na 3 týdny do nemocnice

Pacient byl od praktického lékaře ihned odeslán záchrannou službou do nemocnice, kde se diagnóza potvrdila. Na rentgenovém snímku byl patrný rozsáhlý zápal plic.

Vzhledem k závažnému průběhu byl pacient okamžitě hospitalizován na jednotce intenzivní péče, kde dostával infuze a antibiotika. Po zlepšení stavu byl pan P. přeložen na standardní oddělení.

Domů byl propuštěn až po téměř třech týdnech.

Pracovní neschopnost trvala čtvrt roku

Stav pana P. nebyl zcela dobrý ani po měsíci od začátku nemoci. I přes téměř úplné vymizení ložisek zápalu plic, patrných na rentgenovém snímku, pozoroval pan P.

stále pocit slabosti a dušnost při chůzi do schodů či jiné námaze. Absolvoval ještě několik kontrol v plicní ambulanci a jeho stav se postupně upravoval.

Ke zlepšení jeho zdravotního stavu natolik, aby se mohl zcela vrátit do práce, došlo ale až po třech měsících.

Příčinou zápalu plic byl pneumokok

Jako příčina zápalu plic byla u pana P. stanovena bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok. Přestože pan P. žil běžným životem, neudával žádné z pohledu nákazy rizikové aktivity ani jeho organismus nebyl oslaben jinou chronickou nemocí, během tří dnů se vlivem infekce pneumokokem dostal do bezprostředního ohrožení života.

V roce 2017 zemřelo v důsledku infekce invazivním pneumokokovým onemocněním (IPO) v ČR 79 pacientů. Za nejvíce ohroženou skupinu osob jsou považováni senioři nad 65 let, děti pod 5 let věku a obecně osoby s oslabeným imunitním systémem. Ačkoli pan P. ani do jedné z těchto skupin nepatřil, přesto se ze dne na den ocitl na hraně života a smrti.

Očkování má význam i u mladších osob

Statistické údaje dále naznačují, že ve větším riziku onemocnění pneumokokovými infekcemi jsou lidé středního a staršího věku. Zatímco počet invazivních pneumokokových onemocnění u dětí má, díky očkování, klesající charakter, počet onemocnění v rámci dospělé populace spíše narůstá, a to již ve věkové skupině od 40 let.

Z pohledu nákazy jsou tedy rizikoví dospělí již po 40. roce věku. Jedním z důvodů je i nízká proočkovanost dospělé populace. Přitom cena vakcíny (max. 1 513,94 Kč) je v porovnání se čtvrt roku trvající pracovní neschopností zanedbatelná. Navíc u dospělé populace postačí očkování jednou dávkou.

I pan P. po prodělání nemoci již absolvoval očkování proti pneumokokům. Nemoc totiž může udeřit kdykoliv znovu a osoby po prodělané pneumokokové infekci by tedy měly očkování určitě podstoupit. Tato skupina pacientů má navíc očkování plně hrazené zdravotní pojišťovnou, tak jako osoby starší 65 let.

Související článek:Invazivní pneumokoková onemocnění u dospělých

Nepodceňujte zápal plic – může dokonce i zabíjet!

Zápal plic neboli pneumonie patří celosvětově mezi nejčastější plicní onemocnění, které není radno bagatelizovat, protože i v době moderní léčby je příčinou vysoké úmrtnosti.

Každým rokem zápalem plic onemocní jen v České republice přes sto tisíc lidí.

Vzpomínám si na jednu z našich pacientek, měla 45 let. Zažívala spoustu stresu v práci i s dětmi. Poté se její stav zhoršil a musela ulehnout do postele. Měla horečku skoro čtyřicet stupňů Celsia, kašel a všechno jí bolelo. Myslela si, že má jen nějakou virózu.

Teprve po třech dnech zašla za svým lékařem, kterému se při poslechu plic něco nezdálo, a tak ženu poslal na rentgen. Ten ukázal, že má zápal plic. Nakonec u paní zabrala až kombinace antibiotik a více než měsíc byla doma.

Ještě téměř půl roku poté měla problémy, zadýchávala se a měla suchý dráždivý kašel při zvýšené námaze.

Nejrizikovějšími skupinami jsou děti do pěti let a senioři. Ve věkové skupině nad 65 let se výrazně zvyšuje nejen riziko výskytu pneumonie, ale také závažnost průběhu onemocnění.

Zhruba pětina pacientů nad 65 let, kteří u nás onemocní zápalem plic, na něj i umírá. Jde o nemoc, kdy je plicní tkáň postižena zánětem, který na plíce přestupuje z dýchacích cest.

Nejčastějším původcem jsou bakterie.

Zápal plic může komplikovat jiné, relativně banální onemocnění, například chřipku, a potom mluvíme o bakteriální superinfekci. Často se setkáváme, zejména u opakujících se a na léčbu neadekvátně reagujících zánětů, že jsou zapříčiněny ztíženou průchodností dýchacích cest. Ta může nastat zúžením průdušek vazkým hlenem, pozánětlivými změnami dýchacích cest či nádorem.

Mezi celkové příznaky zápalu plic patří zimnice, bolest svalů, nevolnost, zvracení či zmatenost. Příznaky odpovídající postižení plicní tkáně jsou bolest na hrudníku a zkrácený dech.

Kašel je doprovázen vylučováním různě zabarveného hlenu při bakteriální infekci, při virové infekci bývá kašel obvykle suchý a dráždivý.

Malé děti mohou trápit také křeče, ztráta vědomí, podchlazení a problémy s příjmem potravy.

Aby lékař mohl správně stanovit diagnózu zápalu plic, tak je potřeba vedle vlastního podrobného vyšetření pacienta provést rentgenový snímek plic, který potvrdí přechod zánětu z cest dýchacích na vlastní plicní tkáň.

Původci zánětu plic jsou nejčastěji bakterie, dále viry nebo vzácně houby. S původci zánětu se můžeme dostat do kontaktu v běžném životě, pak hovoříme o tzv. komunitní infekci. Pokud došlo k nákaze při pobytu ve zdravotnickém zařízení, pak mluvíme o nákaze nozokomiální

Nejčastěji jsou zápalem plic kromě seniorů a dětí ohroženi kuřáci či lidé závislí na alkoholu a jiných látkách, pacienti s renálním (ledvinovým) selháním, pacienti s poruchou imunity či maligním (zhoubným) onemocněním, nebo diabetici.

Rozhodně neplatí, že zápal plic nemůže náhle postihnout i jinak zcela zdravého člověka. Zvláště pokud je vystaven každodenním problémům se zvýšenou fyzickou či psychickou zátěží – stresem.

Vlastní průběh zánětu závisí zejména na věku pacienta, stavu imunitního systému postiženého a agresivitě původce zánětu.

Zejména diabetici, pacienti s nádorovými onemocněními či pacienti s některými léky – například kortikoidy – v dlouhodobé medikaci, vykazují známky snížené obranyschopnosti organismu, a průběh zánětu může být u nich velmi dramatický, i když příznaky zánětu jsou minimální.

Při lehkém nekomplikovaném průběhu nemoci probíhá v domácím prostředí užíváním antibiotik a vhodných léčiv ke zmírnění kašle a snížení horečky. Doporučuje se klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin, vitamínů.

Při těžším průběhu nebo při kombinaci zápalu plic s jiným závažným onemocněním musí být pacient při ambulantní léčbě častěji kontrolován, nebo přímo hospitalizován. To závisí na úvaze ošetřujícího lékaře. Léčba zápalu plic – druh antimikrobiálních léků, zejména antibiotik, či jejich kombinace, a délka podávání – závisí od typu zápalu plic a celkového stavu nemocného.

Některé běžné a nekomplikované pneumonie mohou být vyléčeny do 14 dnů, přičemž pacient se pak může vrátit k běžným fyzickým aktivitám v horizontu jednoho měsíce.

Během léčby je nutno dodržovat klid, zprvu vždy na lůžku. Určitě by se měl pacient zdržet konzumace alkoholických nápojů a nekouřit. Důležitý je dostatečný přísun tekutin jako bylinné čaje na onemocnění dýchacích cest, minerální vody včetně pestré stravy. Prospěšné jsou zábaly hrudníku.

U neadekvátně léčených osob existuje možnost vzniku závažných komplikací, které mohou mít za následek nevratné poškození plic a dýchacích cest.

Pokud není zánět plic adekvátně zvládnut, pak hrozí jeho rozšíření do celého organismu s eventuálním poškozením ledvin, srdce, mozku, kloubů a dalších orgánů. Nejzávažnější komplikací je riziko „otravy krve“– tzv.

septický šok se selháním životně důležitých orgánů, což způsobuje, i v době silných antibiotik, vysokou úmrtnost.

Každý zápal plic s těžkým a komplikovaným průběhem, nebo i přes léčbu se vracející zánět by měl být předmětem multioborové spolupráce – tedy praktického lékaře, internisty, eventuálně pneumologa.

Za vhodnou prevenci zápalu plic se považuje správná životospráva, nekuřáctví, u malých dětí kojení, a také obrana proti chřipce.

Účinnou prevencí zápalu plic je očkování, které je dobrovolné a doporučuje se osobám starším 60 let a nejmenším dětem.

Pneumolog, který zkoumá následky covidu-19: Stav části pacientů se horší, mají špatně prokrvené plíce

V Hradci Králové se svým týmem pracujete na studii dlouhodobých následků, které se mohou projevit po prodělání koronaviru. Nejdříve jste zkoumali pacienty po třech měsících, nyní máte průběžná data po šesti měsících.

Co se z nich dá odvodit?Jedná se dlouhodobou prospektivní studii, na které stále pracujeme. Zatím máme kompletní data po třech měsících sledování. Další kontrolu mají pacienti šest měsíců od nemoci.

Zde máme již většinu pacientů vyšetřených, ale některé vyšetření teprve čeká, proto data ještě statisticky zpracována nejsou a můžeme se zatím bavit spíše o našich pocitech a zkušenost, než o konkrétních číslech.

Zajímavé:  Pálení nohou - Vše o zdraví

‚Část kriticky nemocných si následky nese i půl roku.‘ Důležitý je přiměřený pohyb, radí lékař

Číst článek

A jaké tedy jsou vaše pocity?Začněme možná těmi fakty.

My jsme postupně oslovili všechny pacienty z Královéhradeckého kraje, kteří prodělali covid-19 v rámci „první vlny“ na jaře a v létě letošního roku.

A to jak ty, co byli léčeni ambulantně, tak i ty, co měli těžší průběh a byli hospitalizováni. Celkem se nám do studie přihlásila asi polovina všech lidí a tyto pacienty dále sledujeme.

Vzhledem k velmi mírnému průběhu první vlny covidu v Česku se jedná převážně o ambulantní pacienty. Celkově jde o pacienty, kteří nemají žádné větší komorbidity (výskyt více nemocí najednou – pozn. red.) a jejich věkový průměr je něco málo nad 45 let.

Po čtvrt roce onemocnění má více než polovina z nich obtíže, které předtím neměli. Pokud bychom se bavili pouze o respiračních symptomech, jako jsou dušnost, kašel nebo bolesti na hrudi, tak je to asi třetina.

Zatím nemáme kompletní data po šesti měsících, ale z našich dosavadních zkušeností se ukazuje, že u velké části těchto pacientů obtíže vymizely nebo se výrazně redukovaly. Je tu ale skupina pacientů, u kterých obtíže zůstávají a u některých jedinců se dokonce v čase horší.

Jaké poruchy pociťovali pacienti tři měsíce po prodělání nemoci? | Zdroj: iROZHLAS.cz

Skutečně horší? Víte, proč se to děje?To zatím s jistotou nevíme, ale ty pacienty samozřejmě dál vyšetřujeme a bedlivě sledujeme.

Dle dostupných dat i našich zkušeností se ukazuje, že dominantním problémem nemusí být nevratné poškození plicní tkáně jako takové – tedy, že v tak velké míře nevzniká jizvení a nerozvíjí se plicní fibróza.

Jde spíše o poškození drobných cév v plíci, případně přetrvávající zánětlivé změny v okolí plicních sklípků.

Postižení drobných plicních cév a okolí plicních sklípků může být způsobeno zánětem či zvýšenou srážlivostí krve. To může vést k obtížnému transportu kyslíku do krve, tím pádem se sice kyslík dostane do plic, ale již hůře se dostává z plic do buněk lidského těla.

Pokud následky neodeznívají a třeba se i zhoršují, jaké problémy u těch pacientů nejčastěji zůstávají?Nejčastěji trpí námahovou dušností, tedy že zadýchávají se při činnostech, při kterých se předtím běžně nezadýchávali. Záleží samozřejmě na tom, v jaké byli pacienti před onemocněním kondici. A samozřejmě i na tom, jak těžký průběh nemoci měli.

Pokud mám uvést příklady, tak typicky pacient říká, že vyjde dvě patra do schodů a nahoře se musí vydýchat, což dříve nemusel. Nebo že není schopný pracovat na zahradě nebo sportovat, i když obojí dříve zvládal.

Pokud se budeme bavit o mimoplicních příznacích, tak tam jednoznačně dominuje přetrvávající únava a v menší míře bolesti hlavy, porucha čichu a další.

Studie ukazuje, že u pětiny lidí má covid psychické následky. ‚Nestyďte se za ně,‘ nabádá psychiatr

Číst článek

Pokud se odkloníme od plic, pojí se s tím i další dlouhodobé problémy, třeba týkající se srdce nebo psychiky? Jsem rád, že zmiňujete právě psychiku. Ta je totiž jedním z parametrů, které se také u pacientů snažíme sledovat, a to konkrétně pomocí validovaných dotazníků. Jednoznačně nám vychází, že lidé, u kterých přetrvávají symptomy, mají větší sklon k úzkosti a depresím.

I po těch šesti měsících? Jednoznačně to víme u pacientů po třech měsících, ale předpokládám, že po šesti měsících to nebude jiné.

‚I zdraví mohou mít poškozené plíce’

Stává se i to, že během nemoci nemám žádné příznaky, ale postupně, třeba i po měsících, se projeví? Většina lidí, kteří měli minimální nebo vůbec žádné příznaky, se i teď cítí zcela normálně a příznaky nemají. Neznamená to ale, že nutně musí mít zcela normální nález na vyšetřeních plic.

Tudíž se cítí dobře, ale mají poškozené plíce?Ano, mohou. Typicky je to skupina mladých pacientů kolem dvaceti až třiceti let, kteří mají obrovské funkční rezervy. Vidíme, že někteří takoví lidé se cítí zcela zdraví a nemají dechové obtíže, přesto když jim naměříme plicní difuzi, tak je snížená.

Co to tedy pro ně znamená, když prakticky nic nepociťují, ale mají poškozené plíce? Může se to třeba projevit ve stáří? Na to je velmi obtížné odpovědět. Nelze říct, co s nimi bude za deset nebo dvacet let.

Určitě je třeba tyto lidi dále sledovat a nálezy došetřit. Což samozřejmě děláme. Předpokládáme ovšem, že tyto nálezy budou postupně mizet.

Už je obecně známé, že mezi rizikové faktory při koronaviru patří například obezita, onemocnění ledvin nebo jater, autoimunitní choroby nebo chronická obstrukční plicní nemoc.

Dá se říct, jaké patří mezi nejhorší?Pokud se budeme bavit o rizikových faktorech pro akutní fázi covidu-19, tak ty, co jste zmínila, mezi ně jistě patří.

Podle posledních prací se ukazuje, že obrovským

problémem jsou pacienti, kteří mají chronicky nemocné ledviny, jsou v dialyzačním programu nebo jsou významně imunosuprimovaní (s potlačenou imunitou, pozn. red.), třeba po transplantaci.

Jejich prognóza je výrazně horší i než u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí nebo chorobami srdce. Dalším rizikovým faktorem je samozřejmě významná obezita, ale to neplatí jen pro covid-19.

Co se týká rizikových faktorů pro chronické, tedy post-covid postižení, tak máme zatím dat velmi málo. Pokud bychom se podívali na naši studii, tak zatím je jednoznačně potvrzeným faktorem věk. Což samozřejmě není nic překvapujícího, čím je člověk starší, tím je delší i jeho uzdravování.

Co ovlivňuje následky nemoci?

Tedy tyto nemoci nejsou rizikovým faktorem pro dlouhodobé následky?Podle našeho souboru ne. Ale připomínám, že v naší studii jednoznačně převažují pacienti, kteří prodělali covid-19 doma a ve většině případů neměli žádné vážnější přidružené nemoci.

Dlouhodobé následky covidu: Ujdu 200 metrů a tep se mi zblázní, popisuje ‚vyléčený‘ muž

Číst článek

Co se týče dat od pacientů, kteří měli těžkou formu onemocnění a museli být hospitalizováni, tak máme soubor z jara relativně malý, protože covid v Královéhradeckém kraji tak silný průběh jako vidíme dnes, neměl. Podrobnější závěry budeme moct udělat až během následujícího roku, nyní máme ve vyšetřování stovky další pacientů z druhé vlny.

Je něco, co naopak příznivě ovlivňuje průběh nemoci? Co vás může trochu ochránit před dlouhodobými následky? Předpokládáme, že je to zdravý životní styl, dobrá kondice, otužování, sportování a tak dále. To je ale prevence proti jakékoli nemoci, covid v tom nebude jiný.

A nějaký jenom pro koronavirus?Nic takového se zatím neví. Samozřejmě se časem nejspíš přijde na některé genetické faktory, které hrají roli v tom, jaký průběh pacienti mají. Vídáme totiž pacienty, kteří se zdají být úplně stejní, ale průběh onemocnění mají naprosto odlišný.

Nebo mladý pacient, bez rizikových faktorů, co má velmi těžký průběh a potřebuje umělou plicní ventilaci a na druhé straně pacient pokročilého věku s mnoha závažnými chronickými nemocemi, který tu nemoc přestojí téměř „bez povšimnutí“. Je tedy patrné, že genetika a kvalita imunitní odpovědi bude hrát svou zásadní roli. Ale zatím konkrétní data nejsou.

Doporučil byste tedy lidem, kteří třeba neměli žádné příznaky, aby se šli nechat preventivně po několika měsících vyšetřit právě kvůli něčemu, co nemusí pociťovat?Myslím, že v tuhle chvíli, pokud člověk nemá obtíže, tak ke specialistovi nemusí.

Všechny zmíněné odchylky, které jsme u asymptomatický pacient zaznamenali, si myslíme, že jsou reverzibilní a spontánně odezní. Pokud tedy člověk nemá obtíže, stačí běžná preventivní prohlídka u praktického lékaře.

Pokud člověk ale dechové obtíže i po třech měsících pociťuje, měl by být vyšetřen u svého spádového plicního lékaře a dále pak u něj sledován.

Podobným principem to funguje i ve Velké Británii, kde mají podrobná doporučení na to, jak přistupovat k pacientům po covidu-19. A tam také v případě asymptomatických pacientů, žádná vyšetření nedoporučují.

Co ovlivňuje protilátky? V tiskové zprávě, kterou jste vydali poté, co nemocnice zveřejnila výsledky po třech měsících, se uvádí, že současně všem pacientům analyzujete hladiny protilátek a známky buněčné imunity.

Děláte to stále? A co v těch datech vidíme?Děláme to u všech pacientů, a jak ve studii sledující pacienty z první vlny, tak i u těch kteří jsou sledováni nyní během druhé a třetí vlny.

Kompletní data hladin tří základních tříd protilátek máme vyhodnocená po třech měsících od nemoci a zde se jednoznačně ukazuje, že protilátková odpověď je přítomna u drtivé většiny pacientů.

Pouze pár jedinců žádnou protilátkovou odpověď na koronavirovou infekci nevyvinulo, ty poté označujeme jako „non-respondéry“, kteří mohou mít dosud nepoznanou poruchu imunity.

Co se týká buněčné imunity, tak je to velmi speciální vyšetření, které neprobíhá v Česku. Vzorky budou analyzovány ve Spojených státech.

Ovlivňuje nějaký faktor nebo příznak během nemoci hladinu protilátek? O žádném konkrétním příznaku nebo faktoru z naší studie zatím nevíme. Obecně se zatím zdá, že lidé s těžším průběhem, mají vyšší protilátkovou odpověď.

Proč jste začali sledovat pacienty až po třech měsících po prodělání nemoci? Pokud si dobře vzpomínám, tak například Rakušané sledovali pacienty už dříve…Je to ze dvou důvodů.

Zaprvé v časné fázi po jakékoli nemoci, třeba po chřipkovém nebo po bakteriálním zápalu plic, je normální, že se ještě několik týdnů necítíte dobře.

Právě po zápalu plic se téměř každý zadýchává a je unavený.

Vše, co víme o koronaviru: nemění své chování, vytváří mikrosraženiny a chlad mu svědčí

Číst článek

Změny, které vidíme na rentgenu, mohou přetrvávat klidně šest až osm týdnů. Proto časné vyšetření nedává příliš smysl, pokud je klinický průběh příznivý a pacient se cítí lépe. Podobné je to i u covidu, u kterého většina lidí má právě zápal plic.

A za druhé, naše studie byla od počátku plánována jako sledování pozdních a dlouhodobých následků, které jsou i v zahraničí nejčastěji definovány jako patologie (projevy nemoci – pozn. red.) trvající tři a více měsíců od nemoci. Ostatně stejný přístup volí i Britská hrudní společnost, která o post-covid postižení hovoří také až od třetího měsíce po prodělání nemoci.

Zajímavé:  Cottage Učinky Na Zdravi?

Čím si vlastně pacienti během studie musí projít?Vyšetření je komplexní a zabere asi dvě hodiny.

Pacienti podstoupí odběr krve, ze kterého stanovujeme standardní, ale velmi podrobný biochemický rozbor – to znamená rozbor minerálů, jaterní testy, parametry funkce ledvin, srdce, markery (laboratorně prokazatelné známky – pozn. red.) zánětu.

Potom je tam krevní obraz a parametry krevní srážlivosti.  Další krevní vzorky jsou určeny pro zmíněné stanovení protilátek a buněčné imunity.

Pacienti poté projdou naší plicní ambulancí, kde mají kompletní fyzikální vyšetření. Lékař je podrobně vyzpovídá, jak nemoc probíhala a zda mají nějaké obtíže a komplexně je vyšetří.

Poté následuje funkční vyšetření plic a zátěžový test chůzí – to znamená, že pacient rychle chodí po chodbě šest minut tam a zpět a my u toho měříme saturaci, tedy okysličení krve během zátěže. Co se týká strukturálního vyšetření plic, tak všem pacientů při první kontrole děláme CT plic.

V rámci každé kontroly také ještě analyzujeme EKG a navíc všichni pacienti dostanou k vyplnění několik dotazníků zaměřených na respirační symptomy i na zjišťování případných psychických následků. Samozřejmě nemohu zapomenout i naší specialitu, ve formě objektivního posouzení čichu pomocí testu parfémovaných fixů.

Všechna tato vyšetření, respektive jejich vyhodnocovaní, neprovádíme sami, ale do celého projektu je zapojeno mnoho klinik a ústavů napříč celou fakultní nemocnicí a podílí se na něm mnoho sestřiček, laborantů, sanitářů a lékařů, bez nichž bychom tuto studii vůbec dělat nemohli.

Budete pacienty ve studii sledovat dál? Protože pokud tomu dobře rozumím, tak jste nabrali pacienty z obou vln a všechny sledujete po třech a šesti měsících…

Ano, máme pacienty z obou vln a zatím mají rozplánované sledování po třech, šesti a dvanácti měsících. Dále uvidíme.

Zatím to v plánu není, ale ty, kdo budou mít stále nějaké obtíže nebo patologické nálezy, tak budeme sledovat i mimo studii v našem nově vzniklém centru post-covidové péče.

Kolik pacientů nyní sledujete?Z první vlny něco málo přes sto, a to jak ambulantních, tak po hospitalizaci. Z druhé vlny máme zatím zařazeno asi sto ambulantních a dvě stě hospitalizovaných. Dohromady tedy přes 400 pacientů.

Co čekáte, že zjistíte?Samozřejmě bychom si přáli, aby po skončení sledování, tedy po dvanácti měsících, byli všichni v pořádku a neměli žádné následky. Obávám se ale, že tomu tak nebude. Nicméně uvidíme, co nám přinesou reálná data.

Pokud bychom ale hledali analogii v jiných nemocech, tak se můžeme podívat na následky po onemocnění SARS, což je také druh koronaviru, kde u některých pacientů obtíže přetrvávaly dva až tři roky.

Myslíte tedy, že u všech pacientů nakonec následky odezní? Pevně doufám, že bude jen naprosté minimum lidí, u kterých budou opravdu následky dlouhodobé nebo trvalé.

Zápal plic

Zápal plic, jinak také pneumonie, je zánětlivé onemocnění plicní tkáně, na jehož vzniku se podílí bakterie, viry a plísně. Má různé stupně závažnosti, které se odvíjí od příčiny vzniku a věku nemocného. U lalokového zánětu je postižen celý jeden lalok plic, zatímco zbytek plic je zdravý.

Tento zánět je způsoben bakterií pneumokokem a jeho výskyt nebývá častý. Lalůčkový zánět plic (bronchopneumonie) se často rozvíjí po chřipce. Je nejčastěji způsoben bakterií hemophilus influenzae, stafylokoky, pneumokoky nebo viry a šíří se z průdušek až do plicních sklípků.

Zápal plic může také vzniknout při uzávěru některé průdušky vdechnutím cizího tělesa, rakovině nebo zvýšeném množství hlenu.

Riziko vzniku tohoto onemocnění roste pro kuřáky, lidi s oslabenou imunitou, tuberkulózou, malé děti nebo pro dlouhodobě ležící pacienty.

Zápal plic – příznaky

Příznakem jsou zvýšená teplota, zimnice, dušnost a nadměrná únava. Typický je také kašel – při bakteriální infekci produktivní s velkým množstvím hlenu, při virové infekci suchý.

Inkubační doba

Závisí na původci. Bakteriální pneumonie 1 až 3 dny, pneumonie způsobená respiračním syncytiálním virem 4 až 6 dní, pneumonie způsobená virem chřipky 18 až 72 hodin.

Léčba zápalu plic

Pro úplné odeznění příznaků obvykle postačují antibiotika a analgetika. Doporučuje se klid na lůžku, dostatečné množství tekutin a vitamínů. Léčba musí probíhat pod dohledem lékaře, někdy je nutné pacienta hospitalizovat v nemocnici. 

Léky

Lékař předepíše antibiotika a analgetika, sekretolytika a bronchodilatační látky – vdechované v podobě par a aerosolů zkapalňují hlen a rozšiřují průdušky.

Bylinky

Čaje z podbělu, heřmánku, lobelky, mateřídoušky a tymiánu usnadňují uvolňování hlenu a odkašlávání. Echinacea se užívá na posílení organismu, zázvor má antibakteriální účinky, květ černého bezu a řebříček pomáhají proti horečce.

Homeopatie

Užívá se jako podpůrný prostředek. Například Mercurius solubilis, Sulfur, Pulsatilla, Lycopodium clavatum, Rhus toxikodendron, Phosphorus.

Domácí léčba a babské rady

Doporučuje se natírání hrudníku tymiánovým, čajovníkovým a myrhovým éterickým olejem.Účinné je také vdechování eukalyptového nebo borovicového oleje. Pomáhají masáže zad směsí několika kapek kafrového, eukalyptového, borovicového, levandulového, citronového a čajovníkového oleje smíchané se základním masážním olejem.

1 – 6 dní, podle původce nemoci 7 – 30 dníZávisí na původu nemoci

Vyšetření

Lékař si pacienta poslechne, pro správnou diagnostiku je však důležitý rentgenový snímek. Pro určení, zda se jedná o bakteriální, či virový původ, je nutné provést odběry krve. Je nutné také vyloučit plicní chlamydie.

Očkování

Očkování existuje proti některým typům v rámci vakcín proti pneumokokům (např. Prevenar 13).

V těhotenství

Testy na přítomnost streptokoka skupiny B a bakterie Chlamydia trachomatis u těhotných žen a případná antibiotická léčba snižují počet případů zápalu plic u kojenců.

Trvalé následky

U závažnějších typů nemoci, které potřebují hospitalizaci v nemocnici, mohou být trvalé následky v podobě postižení plic nebo může nemoc skončit i smrtí.

Kdy navštívit lékaře

  • Lékaře navštivte při silném kašli, vysoké teplotě, zimnici a velké únavě.  
  • VIDEO: První pomoc  – umíte dýchání z úst do úst?

• VIDEO Hospital-tv.cz

Zápal plic může prodělat i člověk, který se s covidem léčil doma, říká odbornice

Přibývá lidí, kteří mají dechové obtíže po covidu. Přitom se vůbec nemusí jednat o ty, kteří byli hospitalizováni. Někteří mohli prodělat zápal plic doma, aniž to věděli.

I takoví přicházejí na plicní rehabilitaci ke Kateřině Neumannové z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

„Pacienti říkají, že se nikdy tak špatně necítili a nikdy se jim tak špatně nedýchalo,“ říká.

Jak velké množství lidí má následně po covidu potíže s plícemi?

Podle údajů, které zveřejnili kolegové z Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy z FN Olomouc, dochází k významnému snížení plicních funkcí zhruba u čtyř procent pacientů. Z této kliniky se k nám na plicní rehabilitaci dostává největší množství pacientů.

Ale ne všichni, kteří jsou na klinice vyšetřeni a mají dechové obtíže či jiné obtíže po covidu, k nám přijdou, a to třeba proto, že bydlí v jiném městě a dochází tak na rehabilitaci tam.

Nemocných, kteří prodělali covid, je velké množství, a proto i narůstá počet těch, kteří mají dechové obtíže a potřebují plicní rehabilitaci.

S čím k vám na rehabilitaci přicházejí lidé, kteří prodělali covid?

Většina pacientů, kteří k nám po covidu přicházejí, má dechové obtíže, mnoho z nich je i více unavených, než byli před onemocněním. Kromě toho říkají, že ztratili fyzickou kondici, některé bolí na hrudníku.

Říkají, že pro ně byl covid nejtěžší chřipkou v životě, že se nikdy tak špatně necítili, nikdy se jim tak špatně nedýchalo. U mladších pacientů se často dechové obtíže nebo únava vyskytují při sportovních aktivitách, a dříve je přitom při sportu vůbec neměli.

Nedaří se jim tak vrátit na sportovní úroveň, na jakou byli zvyklí před onemocněním.

Například jedna pacientka měla při covidu zvýšenou teplotu, velkou bolest svalů, hlavy.

Bolest sice zmizela, ale když se chtěla vrátit ke cvičení nebo běhání, byla velmi unavená, měla pocit, že nemá dostatek energie, že její tělo nefunguje.

Do té doby neměla při pohybových aktivitách žádné problémy, když prodělala chřipku nebo nachlazení, vždy byla schopná se k nim do čtrnácti dnů vrátit. Nicméně po covidu se jí to nedařilo ani po dvou měsících od nákazy.

K čemu všemu to může vést, když se covid dostane do plic?

Záleží, kam až se vir dostane a kde se všude množí. Pokud se dostane do plicní tkáně a tam se rozmnoží, může způsobit zánětlivou reakci.

Kvůli zánětu pak nemůže plicním sklípkem procházet kyslík do krve a oxid uhličitý z krve zpět do plic, aby mohl být vydechnut. Kvůli tomu nemají pacienti dostatek kyslíku, který putuje po těle. Tím se zvyšuje jejich dušnost.

To je i důvod, proč je používána u pacientů při hospitalizaci kyslíková terapie. Čím víc plicních sklípků zánět zasáhne, tím vážnější je průběh nemoci.

Může to vést až k oboustrannému zápalu plic. Pro pacienta může být dýchání natolik obtížné, že začne dechově selhávat, může se u něj projevit i syndrom akutní respirační tísně, což je nejzávažnější postižení plic. A právě to jsou ti pacienti, kteří bývají na jednotkách JIP či ARO. 

Musí mít člověk těžký průběh covidu, aby měl následně problém s plícemi?

Není to pravidlem. Může se stát, že i pacient, který zvládl léčbu covidu doma, mohl mít mírný zápal plic. Dřív bylo běžné, že když jste se cítili špatně a nemohli jste dýchat, zašli jste k lékaři, který vás vyšetřil, a pokud výsledky ukazovaly na možný zápal plic, poslal vás na rentgen a nasadil léčbu.

Jenže teď když máte příznaky covidu, zavoláte lékaři, že vám není dobře, jdete na test a do karantény. A pokud vám není natolik zle, že byste kvůli tomu museli do nemocnice, léčíte se doma, a ne všechny pacienty tak vidí lékař. Takže je možné, že i pacienti, kteří se léčí doma, mohou mít mírný zápal plic.

A právě kvůli tomu se může stát, že má pak takový pacient po prodělané nemoci přetrvávající problémy. Je dušný, unavený, má suchý kašel.

Takového pacienta by vždy měl vyšetřit praktický lékař nebo specialista. Ten potom udělá podrobnou diagnostiku, díky čemuž někteří z těchto pacientů konečně zjistí, že prodělali zánět plic.

Zajímavé:  Za Jak Dlouho Začnou Působit Léky?

Takže není pravidlem, že zánět plic může mít jen ten, kdo je hospitalizovaný.

Až pocovidové vyšetření může ukázat jiné chronické onemocnění

Takže když člověk, který prodělal covid, nemůže ani pár týdnů po nemoci pořád normálně dýchat, znamená to, že nejspíš prodělal zápal plic, ale nevěděl o tom?

Může a nemusí. Dušnost nevzniká jen u těch, kteří prodělali zápal plic. Je to komplikovanější a příčin dušnosti je velké množství. Covid nemusí postihnout jenom dýchací systém nebo plíce – může dojít k postižení srdce či neurologickému postižení.

Zároveň je zejména u starších pacientů rizikové, že když leží během akutní fáze na lůžku, mají mnohem méně pohybu. Když se k tomu navíc léčí i s jiným chronickým onemocněním, mohou velmi rychle ztratit svalovou hmotu a tím přijít o fyzickou kondici.

Vedle toho se musí vyrovnat s probíhající infekcí.

Kromě snížení kondice může dojít i ke snížení síly dýchacích svalů, to pak způsobuje dechové obtíže, a přitom jsou plíce v pořádku. Následkem je právě dušnost, pocit chybějící energie, každá pohybová aktivita je pro tyto lidi namáhavá. A to samé se často děje u chronicky nemocných pacientů při úrazu či jiné infekci.

Takže ne všichni dušní pacienti po covidu musí mít nutně poškozené plíce. Kolegové proto zkoumají, z čeho pramení obtíže lidí, kteří mají po covidu plíce v pořádku – zda je důvodem jiné onemocnění, nebo přímo covid. Stává se také, že vyšetření odhalí úplně jinou nemoc, o které pacient do té doby nevěděl.

I k nám na rehabilitaci se nejvíce dostávají lidé, kteří mají dechové obtíže, ale plíce mají v pořádku.

Takže tím, že lidé prodělali covid a špatně se jim dýchá, se následně přijde na to, že měli už delší dobu třeba úplně jinou nemoc?

Ano, například se k nám dostávají kuřáci, kterým se už delší dobu špatně dýchalo, a vyšetření ukáže, že mají chronickou obstrukční plicní nemoc. Jenže dokud neprodělali covid nebo dřív třeba těžkou chřipku, po které se jejich dušnost výrazně zhoršila a začala je obtěžovat už třeba při chůzi do schodů, tak tomu nevěnovali dostatečnou pozornost.

Do té doby dechové obtíže zdůvodňovali třeba tím, že stárnou, přibrali na váze. Přitom už předtím, než onemocněli covidem, měli poškozené dýchací cesty nebo plíce. Čili bez podrobného vyšetření nelze jednoduše odpovědět na to, zda je každá dušnost po covidu způsobená pouze proděláním této infekce, nebo se na ní podílejí třeba jiná onemocnění.

Zůstaňme ještě u těch, kteří mají po covidu problém s dýcháním, ale rentgen ukáže, že mají plíce v pořádku. Říkala jste, že u starších lidí to může být spojené s jinými chronickými nemocemi či nedostatkem pohybu. Co je ale příčinou u mladších lidí?

Koronavirus může mít dopad na svalový či nervový aparát, srdce, plíce a to vše s tím může souviset. Přesný důvod vám ale nepovím, dopady nemoci se pořád analyzují, zabývá se tím mnoho odborníků. Chodí k nám mladí lidé, kteří měli těžký průběh covidu a léčili se doma.

Mají ale problém vrátit se k pohybovým aktivitám, na které byli zvyklí. Většina z nich přitom nemá poškozené plíce.

Tito pacienti jsou z toho překvapení, říkají, že když dřív prodělali chřipku, mohli pak hned jít běhat, a teď nemohou ani několik týdnů po nemoci, unavuje je to, zadýchávají se.

Může za tím být snížená kondice, snížená síla dýchacích svalů či další jiné příčiny. Já jim vždy říkám, že když jsem měla jako malá chřipku, vždycky jsem byla týden doma, pak třeba ještě další týden nesportovala a až pak se ke sportu postupně vracela, protože rekonvalescence je potřeba.

Jenže v posledních letech se často setkáváme s tím, že lidé nemoc přecházejí, nevyléčí se pořádně, nevěnují žádnou dobu rekonvalescenci.

Po běžných nachlazeních to u většiny lidí nezanechalo žádné obtíže, vše šlo po nemoci dobře, ale u covidu to najednou nejde, průběh je jiný a pacienti nečekají, že po odeznění akutní fáze mohou obtíže ještě přetrvávat.

Když ale člověk prodělá třeba angínu nebo těžkou chřipku, tak mu přece také není vůbec dobře a trvá dlouho, než se vrátí do normálního stavu…

Ano, to známe už z dřívějška – pacienti šli k lékaři s dechovými obtížemi, únavou. Lékař zjistil, že mají po těžké chřipce či angíně třeba funkční poruchu dýchání, nikoliv poškozené plíce, a poslal je k nám, abychom jim pomohli postupně se vrátit zpět do kondice.

Rozdíl je v tom, že takových pacientů bylo mnohem méně, protože počty těžkých případů chřipky či angíny byly mnohem nižší, než je nyní nemocných s covidem. Je možné, že kdyby bylo případů těžké chřipky tolik co covidu, měli bychom stejné množství pacientů s dechovými obtížemi, jako máme teď. Ne každý pacient, který prodělá covid, má však po odeznění nemoci další následky.

To bychom měli přehlcené rehabilitace a to se neděje, velké množství pacientů je bez příznaků, schopných fungovat bez problému.

Pacienta, který prodělal covid bez příznaků, jsme neléčili

To ano, nicméně výzkum ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zjistil, že téměř polovina pacientů, kteří měli lehký průběh covidu, měla ještě tři měsíce poté problémy s dýcháním, bolestí na hrudníku. Souhlasí to s tím, co pozorujete v praxi?

To nedokážu říct, k nám na plicní rehabilitaci přicházejí pouze pacienti, kteří mají několik týdnů až měsíců po nemoci potíže a lékař u nich nenalezl žádnou jinou příčinu než prodělaný covid.

Pak jsou ale i pacienti, kteří přijdou po prodělané infekci a mají i další onemocnění, takže v jejich případě nelze jistě říct, jestli jejich potíže začaly pouze kvůli covidu, nebo se jen kvůli covidu projevily či zhoršily a způsobila je jiná nemoc.

Řada z našich pacientů měla například dechové potíže už před covidem, po jeho prodělání se však zhoršily, takže covid jim ještě přitížil. 

Jak dlouho mohou problémy po covidu přetrvávat?

Je to velmi individuální. Navíc jak jsem zmínila, záleží to na mnoha faktorech, například přidružených nemocech. Mnoho pacientů, kteří k nám přijdou třeba šestý sedmý týden po infekci, se cítí lépe už třeba po čtvrté rehabilitaci. Na druhou stranu u pacientů s jiným vážným onemocněním to jde pomaleji.

Například jsem tu měla holčičku, která prodělala covid a má vrozené svalové onemocnění. Takže se u ní soustředíme na dechovou rehabilitaci, ale budeme řešit i její svalové onemocnění.

Půjde tak o úplně jiný typ rehabilitace než u lidí, kteří měli jen covid, kromě plicní rehabilitace budou do její terapie přidány i další fyzioterapeutické koncepty a metody. 

Přišel k vám už nějaký pacient, který prodělal covid zcela bez příznaků? 

Takového jsme neměli. U každého pacienta, který byl odeslaný na plicní rehabilitaci, tak v akutní fázi nemoci byly alespoň mírné příznaky.

Jak probíhá rehabilitace plic?

Nejdřív zjišťujeme, jak se pacientům dýchá, jaké svaly při dýchání zapojují, jaká je síla jejich dýchacích svalů, jaká je jejich fyzická kondice a podobně.

Vyplňují dotazník na únavu, dušnost, ale i úzkost, která je často vyvolána obavami, zda se jim podaří vrátit do normálního života.

Pacienti se pak učí techniky respirační fyzioterapie, snažíme se zlepšit, jak vydechují či se nadechují, některé pacienty učíme, jak snáz odkašlat, doporučujeme dechové trenažéry. Děláme s nimi i vytrvalostní a silový trénink, abychom zlepšili fyzickou kondici.

Pacienti samozřejmě musí cvičit i doma. Součástí je i trénink dýchacích svalů. Málo lidí totiž ví, že i dýchací svaly lze posilovat, a pokud je to prováděno správně, může to výrazně pomoci snížit dušnost, a to třeba i lidem, kteří mají astma či chronickou obstrukční plicní nemoc.

Po šesti týdnech bývá kontrolní vyšetření, kde zjistíme, o kolik se stav pacienta zlepšil. Léčba tedy většinou trvá šest týdnů, jako u jiných onemocnění spojených s poruchami dýchání. Ale zlepšení může nastat i dřív, pak třeba pacienti pokračují v terapii sami doma individuálně.

Naopak v některých případech to může trvat o něco déle.  

Chodí k vám spíš mladší, nebo starší pacienti? 

Máme i mladší pacienty, ale víc jich je staršího věku. K nám na rehabilitaci se dostanou jen pacienti, kteří mají výrazné dechové obtíže, které je omezují, normální fungování jim činí obtíže. Ti, kdo jsou možná trochu unavení, nezvládnou toho tolik co dřív, často ani nevyhledají lékaře. A to může být právě případ mnohých mladších lidí.

K čemu může vést, když někteří lidé, kterým se špatně dýchá, vůbec nejdou k lékaři? 

Pokud se někomu po prodělaném covidu nedýchá dobře, tak by to vždy měl konzultovat se svým praktickým lékařem, který ho pak může odeslat i na další specializovaná vyšetření, která mohou pomoci najít příčinu dechových obtíží.

Dechové obtíže totiž nemusí být spojené jen s covidem, ale i s dalšími nemocemi a je důležité, aby lékař takového pacienta vyšetřil a určil, zda za to může covid, jiná nemoc, nebo snížená tolerance fyzické zátěže, či funkční porucha dýchání.

Je důležité, aby se nic nezanedbalo a nevedlo to tak k opoždění léčby například jiného závažného onemocnění. 

Může mít vliv na to, za jak dlouho se pacient uzdraví, zda před onemocněním žil zdravě?

Určitě to hraje roli, zejména v toleranci fyzické zátěže. Pokud se pacienti před onemocněním málo hýbali, málo spali, neměli dobré stravovací návyky, jsou obézní a podobně, pak jim většinou trvá delší dobu, než se vrátí k tomu, na co byli zvyklí, a je to pro ně o to náročnější.

Důležité je, aby byl pacient motivovaný k tomu se uzdravit. Pokud u něj po covidu přetrvávají dechové obtíže, tak se u nás během plicní rehabilitace dozví, co má pro sebe udělat, co a jak cvičit, jaké pohybové aktivity má dělat, a my ho k tomu cíli postupně navádíme, ukazujeme možnou cestu.

Je to postupný proces. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector