Rotaviry inkubační doba – Vše o zdraví

Rotavirus je střevní infekce běžná u dětí. Charakteristické příznaky jsou horečka, průjem a nevolnost. Tyto příznaky způsobují velmi vážnou úzkost u rodičů a dehydratace těla dítěte je velmi nebezpečná. Je důležité včas konzultovat pediatra. Pokud neprovádíte terapii, může dojít k vážným komplikacím pro tělo dítěte.

Příčiny výskytu

Pro úspěšnou léčbu musíte přesně pochopit, jak dlouho rotavirová infekce u dítěte trvá a jak přesně se přenáší. Toto onemocnění má epidemický charakter.

Prvkem infekce je udržitelnost životního prostředí. Rotavirus žije ve vodě asi 2 měsíce, na objektech – až 1 měsíc, a ve výkalech – více než 6 měsíců.

Infekce neumírá pod vlivem dezinfekčních prostředků, kyselin, ale má strach z vysokých teplot.

Rotaviry inkubační doba - Vše o zdraví

K vyvolání infekce stačí jen malé množství patogenních mikroorganismů. Lékaři rozlišují takové metody infekce jako:

  • Alimentární – virus se nachází ve stolici nebo zvracení;
  • kontaktovat domácnost;
  • aerogenní – infekce se šíří vzduchem.

Děti starší 12 let jsou na toto onemocnění méně citlivé. Klinický obraz nemusí být příliš výrazný. Průjem je malý a vůbec nedochází k zvracení.

Infekce rotaviry je spojena hlavně se špinavýma rukama. Toto je nejčastější způsob infekce. Mechanismus infekce zahrnuje takové fáze, jako jsou:

  • poté, co šel na záchod, člověk si neumyl ruce;
  • odebíráno špinavýma rukama na příbory, jídlo;
  • virus se přenáší na zdravého člověka a ve střevech se začne aktivně množit.

Nositelem viru jsou v podstatě docela zdraví lidé. Když je rotavirus ve skrytém stavu, člověk se může cítit dobře a příznaky zcela chybí.

Rotavirus se často přenáší přenosem z kontaktu do domácnosti, zejména u dětských skupin, a v nemocnici jsou také ohniská infekce. Můžete být nakaženi v těsné blízkosti nemocného, ​​a to i při pečlivém dodržování hygienických pravidel.

Hlavní příznaky

Nikdo nemůže přesně říci, jak dlouho trvá rotavirová infekce u dětí, protože hodně závisí na vlastnostech těla a léčby. Obvykle nemoc trvá asi týden. Rotavirus je velmi nebezpečný, zejména pro kojence. Stále má imunitu, pouze získává sílu.

Pokud má dítě průjem, je neustále nemocný a zvrací, je naléhavě nutné navštívit lékaře. Léčba musí být předepsána okamžitě po stanovení diagnózy. Rotavirus je zvláště nebezpečný 5. den po nástupu příznaků. Musíte přesně vědět, jak dlouho rotavirová infekce u dítěte trvá a jaké příznaky jsou pro něj charakteristické. Mezi hlavní příznaky je třeba zdůraznit například:

  • ospalost
  • suchá kůže
  • mírné slinění;
  • vylučuje se málo moči.

Rotaviry inkubační doba - Vše o zdraví

Všechny tyto příznaky vyžadují okamžitou konzultaci s lékařem. Pokud neprovedete léčbu, bude to vyvolávat komplikace. Je třeba zdůraznit takové příznaky jako:

  • nosní kongesce a slizniční výtok;
  • kašel;
  • zánět spojivek nebo zánět středního ucha;
  • horečka.

Je zde také ostrá bolest a řev v břiše, nevolnost a zvracení. Všechny tyto příznaky vedou k velmi rychlé ztrátě tekutin. Čím je věk dítěte menší, tím je pro něj nebezpečnější dehydratace.

Jak dlouho trvá inkubační doba?

Jakmile virus vstoupí do těla, příznaky se neobjeví okamžitě. Infekce se nemusí projevit vůbec po několik dní. O něco později nabývá akutní formu.

Mnozí se zajímají o to, jak dlouho trvá rotavirová infekce u dítěte a jak dlouho inkubační doba trvá. Vše záleží na stavu těla dítěte. Maximální inkubační doba je 5 dní. Po celou tu dobu se blaho dítěte nezhoršuje.

Na konci inkubační doby teplota dítěte stoupá, je nemocný, objevuje se průjem, cítí se slabý. Aby se zabránilo výskytu nebezpečných komplikací, musí být infekce léčena okamžitě. Můžete dále posílit a diverzifikovat výživu dítěte, dát mu co nejvíce vitamínu.

Rodiče nemusí okamžitě zjistit průběh nemoci, protože příznaky se téměř neprojevují. Pokud bylo dítě ve školce v kontaktu s nemocnými dětmi, musí být přijata preventivní opatření.

Jak dlouho trvá průjem?

Kolik dní rotavirová infekce u dítěte závisí do velké míry na kmenu patogenu a stavu imunitního systému dítěte. Průjem trvá přibližně 5 dní. V tuto chvíli se dítě stane náladovým, letargickým, jeho chuť k jídlu zmizí.

Od samého začátku průběhu rotaviru je stolice tekutá, pěnivá, vodnatá s štiplavým a nepříjemným zápachem. Ve stolici může být přítomen hlen. Díky lehkému průběhu onemocnění získají pohyby střeva svěžest. Průjem pozorovaný u rotaviru je často doprovázen bolestivými a tažnými pocity v břiše, stejně jako hlasitým řevem.

Jak dlouho vydrží zvracení

Musíte přesně vědět nejen, jak dlouho trvá rotavirová infekce u dítěte, ale také kolik dní jsou pozorovány příznaky nemoci. U dětí ve věku 1-5 let jsou v počátečním stádiu onemocnění pozorovány výrazné příznaky. Rotavirus se může objevit na pozadí akutních respiračních virových infekcí se zarudnutím krku, kašlem, rýmou.

Kolik dní rotavirová infekce dítěte trvá a zvracení pokračuje, do značné míry závisí na imunitě a věku dítěte. U kojenců má zvláštní význam druh krmení. Mateřské mléko obsahuje požadované protilátky, které podporují imunitu dítěte. Dítě snáší střevní chřipku mnohem snadněji než umělá osoba.

Rotaviry inkubační doba - Vše o zdraví

Při nízké imunitě onemocnění pokračuje v závažné formě, trvá 7-10 dní s výraznými příznaky a častým zvracením. Při poškození těla středně rotavírusem trvá zvracení hlavně 3 až 5 dnů.

Pokud je imunitní systém dítěte dostatečně silný a nemoc pokračuje ve své nejjemnější formě, zvracení se objevuje každý druhý den nebo možná jen 1-2krát. Jak dítě stárne, v průběhu rotaviru jsou příznaky mnohem méně akutní a v případě opakované infekce již existuje imunita a příznaky onemocnění jsou většinou vymazány.

Zajímavé:  Boule Na Čele Léčba?

Jak dlouho nemoc trvá?

Kolik času rotavirová infekce trvá, je v zájmu všech rodičů, protože se velmi obávají o své dítě. Průměrná doba trvání onemocnění je 5-7 dní, ale úplné zotavení trvá asi 10 dní.

Je třeba alespoň přibližně pochopit, jak dlouho trvá infekční období pro infekci rotaviry, protože se rychle přenáší. Nemocný zůstává hlavním zdrojem rotaviru po všechny dny průběhu nemoci. Kromě toho je patogen stále obsažen do 10 dnů po vymizení příznaků v sekrecích dítěte. Někteří lékaři říkají, že měsíc po nástupu prvních příznaků zůstává dítě nakažlivé.

Kojenecká úmrtnost na rotavirus je prostě úžasná. Proto byste měli při nejmenším podezření na průběh nemoci okamžitě vyhledat lékaře a bojovat s infekcí pod dohledem odborníka.

Mnozí se zajímají nejen o to, kolik dní trvá rotavirová infekce, ale také o to, zda je možné se po zotavení znovu infikovat. Ano, je to docela možné a děje se docela často. Jak dítě roste, jeho gastrointestinální trakt se stává odolnějším vůči různým patogenům, imunitní systém posiluje, takže rotavirus postihuje dospělé méně často.

Jak dlouho trvá rotavirová infekce, závisí do velké míry na imunitě, individuálních charakteristikách zažívacího systému a přítomnosti určitých chorob. Je však třeba si uvědomit, že ne všechny děti trpí touto chorobou v těžké formě.

Diagnostika

Zhoršení může být způsobeno mnoha dalšími infekcemi, které mohou způsobit průjem a zvracení. To je důvod, proč je nutné důkladné vyšetření k přesné diagnostice onemocnění. Abyste věděli, jak provádět léčbu, musíte absolvovat řadu testů.

Rotaviry inkubační doba - Vše o zdraví

Stanovení přítomnosti viru pomůže mikroskopii stolice. Sérologické testování krevního séra pomáhá identifikovat specifické protilátky. Pár hodin po testu můžete získat výsledek, který vám pomůže vybrat vhodné ošetření.

Můžete si koupit test a provést jej sami, pokud se objeví příznaky nemoci. Trvání rotavirové infekce u dětí do značné míry závisí na včasné detekci onemocnění a správnosti léčby.

Léčebné funkce

Jak dlouho trvá infekce rotaviry nemocí, do značné míry závisí na aktuálnosti a správnosti léčby. Neexistuje žádný zvláštní způsob léčby. Všechny terapeutické metody jsou zaměřeny na odstranění nepříjemných symptomů infekce. Chcete-li u dítěte vyvinout imunitu, musíte dodržovat speciální dietu. Lékař může předepsat speciální léky, a to:

  • antispasmodika;
  • antipyretikum;
  • imunotropní léky.

Kromě toho může lékař předepsat antibiotika, ale pouze po diagnóze. Průběh léčby a dávkování do značné míry závisí na věku dítěte a může trvat 5 dní.

Rotaviry inkubační doba - Vše o zdraví

Chcete-li zabránit těžké dehydrataci, měli byste dát svému dítěti pít co nejčastěji. To pomůže udržovat rovnováhu tekutin v těle a vytvářet nezbytné podmínky pro plné fungování těla. Zpočátku je dítěti dána 1 lžička. tekutin, a pak postupně zvyšujte množství. Můžete také dát dítěti taková řešení jako:

  • „Regidron“;
  • Humana
  • „Oralite.“

K odstranění toxických látek z těla je dítěti podávána Smecta nebo aktivní uhlí. Ke snížení tepla můžete použít „Nurofen“, „Paracetamol“, svíčky „Cefecon“.

Pokud má dítě křeče a velmi vysokou teplotu, můžete je otřít fyziologickým roztokem. Když se objeví rachot a bolest břicha, je dítěti dáno:

  • „Latsidofil“;
  • „No-Shpu“;
  • Riobal.

Po obnovení chuti k jídlu a je vidět, že se mikroflóra zotavila a průjem prošel, je dítěti předepsáno „Bactisubtil“. Tobolka dříve naředěná ve vodě by se měla užívat dvakrát denně jednu hodinu před jídlem. Ošetření se provádí do 5 dnů.

Rotavirus u kojenců

Toto onemocnění postihuje dospělé a děti. Toto onemocnění je obzvláště nebezpečné pro kojence do jednoho roku, takže je důležité, aby rodiče věděli, jak dlouho trvá rotavirová infekce u kojenců a jak pomoci dítěti.

Rotaviry inkubační doba - Vše o zdraví

Jakmile je virus v těle, napadá střeva a buňky jeho sliznice po dobu 1-5 dnů. To je doba, po kterou inkubační doba trvá. Poté dochází k rychlému nárůstu příznaků. U kojenců je průběh rotaviru velmi závažný a nemoc začíná symptomy jako:

  • horečka;
  • těžký průjem;
  • zvracení, někdy hlenem;
  • ztráta chuti k jídlu;
  • bolest břicha
  • letargie a slabost;
  • zarudnutí hrdla;
  • rýma, zvětšení mandlí;
  • kašel
  • křeče a ztráta vědomí (ve zvláště závažných případech).

Dítě má častou vodnatou stoličku se záhadným zápachem. Pokud existují inkluze krve, znamená to, že zhoršení zdraví bylo vyvoláno jiným virem.

Když se objeví tyto příznaky, musíte určitě zavolat sanitku, protože může dojít k velmi silné dehydrataci těla dítěte.

Možné komplikace

U dětí je často pozitivní výsledek rotavirové infekce. Nesprávné a předčasné ošetření může vyvolat různé druhy komplikací, konkrétně:

  • dehydratace;
  • dysbióza;
  • oslabení imunity.

Dehydratace je považována za velmi nebezpečnou komplikaci, protože je spojena s rychlým průběhem rotaviru. Tělo dítěte je doslova vyčerpáno neustálým zvracením, průjmem a horečkou. Při oslabené imunitě jsou možné opakované infekce SARS a rotaviry.

Norovirové gastroenteritidy

Datum: 19. 10. 2015

Seznamte se s Noroviry

MUDr. Hana Zelená, Ph.D.

Základní charakteristika a taxonomie

Noroviry jsou jedny z nejčastějších vyvolavatelů virových gastroenteritid. Dalšími běžnými původci jsou rotaviry, adenoviry a astroviry. Noroviry spolu se sapoviry jsou zástupci čeledi Caliciviridae. Jedná se o neobalené RNA viry sférického tvaru, viriony měří v průměru 27-32 nm.

Na svém povrchu je struktura virové kapsidy uspořádána do tvaru 32 pohárkovitých prohlubní, podle kterých čeleď Caliciviridae získala svůj název. Tato typická morfologie umožňuje identifikaci při zobrazení v elektronovém mikroskopu. Na základě sekvencí proteinu VP1 se noroviry dělí do 5 genoskupin, z nich 3 (GGI, GGII a GGIV) jsou původci humánních infekcí.

Zajímavé:  Pálení v noze - Vše o zdraví

V Evropě je drtivá většina (okolo 95%) norovirových epidemií způsobena noroviry genoskupiny GGII.

Rotaviry inkubační doba - Vše o zdraví Snímek byl pořízen na oddělení virologie CKL ZÚ Ostrava elektronovým mikroskopem JEM- 1230. Jedná se o vzorek stolice pacienta s akutním průjmovým onemocněním. Elektronový mikroskop je na ZÚ využíván od roku 2005. Touto technikou je možné poměrně snadno a rychle vyšetřit téměř všechny druhy biologického materiálu.

Epidemiologie

Norovirové infekce, na rozdíl od rotavirových, postihují především starší děti a dospělé. Jsou nejčastějšími nebakteriálními původci epidemií v kolektivních zařízeních pro děti a seniory. Vysoké epidemiologické riziko těchto infekcí je způsobeny několika faktory. Pro vyvolání manifestní infekce postačuje velmi nízká infekční dávka, již 10-100 virionů je schopno vyvolat onemocnění.

Přitom ve stolici nemocného člověka je vylučováno obrovské množství infekčních virových částic (109-11/ml stolice). Virus je přítomen i ve zvratcích, stolicí je vylučován stolicí zpravidla po dobu 2-15 dní, avšak u imunokompromitovaných nebo onkologických pacientů byl detekován ve stolici až 140 dní.

Norovirové infekce se vyskytují na celém světě a to celoročně bez výraznějších sezónních výkyvů.

Přenos nákazy

Přenos nákazy probíhá fekálně-orální cestou. Vzhledem k velmi nízké infekční dávce je možné se nakazit i prostřednictvím infekčního aerosolu vzniklého např. při zvracení nebo defekaci s následným spláchnutím WC.

Vehikulem nákazy se mohou stát potraviny i pitná nebo užitková voda kontaminovaná střevním obsahem. Virus je ve vnějším prostředí poměrně odolný, ve vodě si zachovává infekčnost až 14 dní, na hladkých neporézních površích při nízkých teplotách a dostatečné vlhkosti zůstává infekční až 10 dní.

Přítomnost norovirů byla prokázána v odpadních vodách, v povrchové, pitné, bazénové i mořské vodě. Typickým vehikulem nákazy jsou mořští měkkýši chovaní v kontaminované vodě, neboť v jejich těle dochází ke koncentraci virů.

Virus je inaktivován chlórovými dezinfekčními přípravky do 30 minut, avšak může si zachovat infekčnost v potravinách po nedostatečné tepelné úpravě.

Klinický průběh

Inkubační doba onemocnění je 18-72 hodin, jako první příznak se objevují bolestivé křeče v břiše. Následuje zvracení, které dominuje zejména v prvních dnech nemoci, průjem, zvýšená teplota (není pravidlem), bolesti břicha, celková slabost, schvácenost.

Stolice je řídká až vodnatá, avšak bez přítomnosti krve či hlenu. Příznaky odeznívají při nekomplikovaném průběhu spontánně během 3-7 dní. Největším rizikem, zejména u starých osob nebo malých dětí, je dehydratace, která v závažnějších případech musí být řešena parenterální rehydratací za hospitalizace.

Terapie je pouze symptomatická, spočívá v dietních opatřeních a dostatečné hydrataci. Je možný i asymptomatický průběh nákazy. Prodělané onemocnění nezanechává dlouhodobou imunitu, jsou proto možné i opakované nákazy. Vyskytují se i duální infekce, např.

noroviry + rotaviry, v těchto případech mívá onemocnění závažnější a delší průběh. Norovirovou infekci během života prodělá většina populace.

Laboratorní diagnostika

K průkazu infekce z klinického materiálu se v laboratoři využívají metody přímé detekce. Nejvhodnějším materiálem pro vyšetření je stolice odebraná v akutní fázi onemocnění v množství přibližně 1cm3 (velikost lískového oříšku), 1ml pokud je stolice tekutá.

K rutinní diagnostice jsou v laboratořích obvykle využívány rychlé imunochromatografické metody nebo metoda ELISA, která má vyšší citlivost než imunochromatografie. Jsou dostupné také molekulárně genetické metody na principu RT-PCR, kterými je detekována přítomnost virové RNA.

Ve specializovaných laboratořích je k dispozici přímá diagnostika norovirů ze stolice metodou elektronové mikroskopie. Touto metodou lze na základě morfologie virových částic detekovat i další přítomné původce virových gastroenteritid.

Detekce virů ve vodě

V případě kontaminace vody, ať už pitné, užitkové, odpadní či přírodní, lze i v tomto materiálu detekovat přítomnost virů. Ve vodě bývá o několik řádů nižší koncentrace virů než v klinickém materiálu, proto běžně používané metody pro diagnostiku ze stolice nemají pro tento účel dostatečnou citlivost.

Před vlastní analýzou je proto nutné vyšetřovanou vodu v několika krocích speciálními postupy upravit tak, aby se koncentrace přítomných částic ve vzorku výrazně zvýšila. Pro následnou detekci se používá metoda RT-PCR z důvodu nejvyšší citlivosti.

Ani při použití koncentračních postupů a použití nejcitlivější detekční metody však není vždy možné přítomnost malého počtu virů ve vodě zachytit. Člověk se může nakazit po pozření již 10-100 virových částic rozptýlených ve sklenici vody o objemu 200ml.

Pro izolaci RNA se používá vzorek o objemu přibližně 1000x menším, takže je vysoká pravděpodobnost, že ve vyšetřovaném vzorku o takto nízké koncentraci virů nebude přítomna ani jediná infekční částice, přestože ve sklenici vody viry přítomny jsou.

Vyšetřením většího počtu vzorků se pravděpodobnost záchytu zvyšuje, ale navyšuje se násobně i cena tohoto vyšetření. Z toho důvodu je vyšetřování vody na přítomnost virů problematickou záležitostí a spíše se doporučuje průkaz fekálního znečištění detekcí koliformních bakterií.

Diagnostika virových gastroenteritid v ZÚ Ostrava

Virologické oddělení ZÚ se sídlem v Ostravě používá pro rutinní diagnostiku virových gastroenteritid metodu ELISA, touto metodou lze ve stolici detekovat noroviry, rotaviry, adenoviry a astroviry. Metoda ELISA byla zvolena zejména z důvodu vyšší citlivosti ve srovnání s imunochromatografickými metodami používanými v jiných laboratořích.

Zajímavé:  Rotaviry U Dětí Příznaky?

Vyšetření ELISA se v ZÚ Ostrava provádí denně včetně sobot a výsledky jsou aktivně telefonicky hlášeny na odesílající pracoviště. Máme k dispozici rovněž metodu RT-PCR, kterou lze prokázat ještě širší spektrum původců virových gastroenteritid.

Jako jedno z mála pracovišť v republice používáme v diagnostice i transmisní elektronový mikroskop, který slouží zejména pro účely konfirmace v případě nejasných nebo sporných výsledků.

Provádíme v indikovaných případech a po individuální domluvě i vyšetření virů ve vodě s použitím koncentračních metod a následnou detekci metodou RT-PCR.

Dotazy týkající se diagnostiky virových gastroenteritid Vám zodpoví pracovníci virologie na tel. č. 596 200 316, 596 200 334 nebo 596 200 422.

Co se děje v těle při nákaze rotavirem?

Rotavirovou infekcí se může nakazit jak dospělý člověk, tak i malé dítě, přičemž nejohroženější skupinou jsou děti do věku pěti let. „Rotaviry jsou nejčastější příčinou těžkých gastroenteritid u dětí na celém světě bez ohledu na životní úroveň jednotlivých zemí. Nejvyšší výskyt infekcí zaznamenáváme u dětí ve věku 6 až 24 měsíců,“ říká pediatrička Klára Otáhalová.

Viry se do těla dostávají především orální cestou, k nakažení tedy stačí velmi málo, například nedostatečná hygiena po styku s kontaminovaným předmětem.

Rotavirová gastroenteritida je druhou nejčastější příčinou hospitalizace dětí do 2 let. Zároveň ji prodělá 95 % dětí před svými 5. narozeninami.

Hlavním důvodem, proč je snadné se rotavirem nakazit, je především jeho abnormální stabilita. Jelikož je virus dlouho stabilní, tedy zůstává po celou dobu infekční, dochází k jeho přenosu velice jednoduše. Rotaviry přežívají v suchém prostředí až několik dní. Navíc mohou přečkávat také na lidské kůži, a to i několik hodin.

Rotaviry jsou velmi invazivní viry, které napadají sliznici převážně tenkého střeva, kde poškozují specifické funkce buněk a následně tak dochází k poruše vstřebávání vody, minerálů i živin.

Infekce se projevuje především horečkou 38 až 40 °C, zvracením a těžkým vodnatým průjmem. To má za následek dehydrataci, která může mít závažné důsledky zejména u malých dětí.

  • K hlavním projevům onemocnění patří těžký vodnatý průjem, případně se přidá i zvracení.
  • Infikovaný organismus se začne bránit zprvu zvýšenou teplotou, která se později přehoupne ve vysokou horečku 38 až 40 °C.

Při průjmech a zvracení dodržujte přísnou dietu.

Léčba

Žádná speciální léčba u samotné rotavirové infekce není odborníky doporučována. Lidé se zdravým imunitním systémem se s tímto virem dokážou vypořádat sami během několika dní, podobně jako s běžnou střevní chřipkou.

U dětí je nutné sledovat průběh a případně navštívit lékaře. Základním faktorem pro správnou léčbu je především pravidelný přísun tekutin, aby se zabránilo dehydrataci organismu.

Většina rotavirových infekcí trvá zhruba tři až devět dnů a jejich průběh bývá obvykle nekomplikovaný. V některých případech vede infekce až k těžké dehydrataci, která může v krajních případech skončit i smrtí.

Téměř každé čtyřicáté dítě s rotavirovou infekcí je nutné hospitalizovat a zavést mu nitrožilní výživu.

Kdy je čas navštívit lékaře?

Rotavirové onemocnění se obvykle začíná projevovat zvýšenou teplotou či horečkou, zvracením a častými průjmy. Obecně platí, že pokud jsou zvracení a průjem doprovázeny vysokou teplotou, poruchou chování či ztrátou vědomí a pokud se nepodaří obnovit příjem tekutin během šesti hodin, je třeba u dětí do tří let věku minimálně telefonická konzultace s lékařem či návštěva jeho ordinace.   

Lékaře vyhledejte v případě onemocnění u dětí do tří let, pokud:

  • Ztratí vědomí.
  • Jsou netečné a apatické.
  • Nepodaří se jim přijmout tekutiny během šesti hodin.
  • Horečka okolo 40 °C.

Jak můžeme infekci předcházet?

Rotavirovému onemocnění se dá předcházet pomocí hygieny rukou, ale také předmětů, s nimiž přijde dítě během dne do styku. Tímto způsobem můžeme přispět ke snížení rizika nákazy, avšak vzhledem ke stabilitě viru existují i místa, kde je hygiena i sanitace na vynikající úrovni, a přesto jsou stále riziková.

Nejspolehlivějším preventivním opatřením proti rotavirovému onemocnění je očkování. Žádné očkování není účinné na 100 %, ale pokud se nakazí již očkované dítě, bývá průběh onemocnění mírnější.

O očkování:

  • Vědecké studie potvrzují, že vakcína proti rotavirům zabraňuje zhruba 74 % všech případů rotavirových infekcí, zhruba 98 % případů závažných rotavirových infekcí a také 96 % hospitalizací zapříčiněných rotaviry.
  • Od roku 2006 je v Evropě registrována první vakcína proti rotavirovému onemocnění s názvem Rotarix.
  • Očkování touto vakcínou patří mezi nadstandardní, tedy není hrazeno pojišťovnou. Zdravotní pojišťovny nabízejí ve svých programech částečnou úhradu nepovinného očkování a je možné, že některé pojišťovny budou brzy toto očkování zcela hradit v rámci preventivního programu.
  • Cena jedné dávky vakcíny je přibližně 1650 Kč.
  • Skládá se celkem ze dvou dávek a podává se dětem mezi 7. a 24. týdnem věku.
  • Děti lze očkovat celoročně.

Co se děje s tělem dítěte po aplikaci vakcíny?

Vakcína se dítěti podává orálně a je možné ji kombinovat s vakcínou Infanrix hexa a s vakcínou proti pneumokokům – Synflorix. Zjednodušeně se dá říci, že očkováním aplikujeme do těla ne zcela funkční maketu viru, který toto onemocnění způsobuje.

Takovou aplikací stimulujeme v organismu tvorbu specifických protilátek, a to bez vyvolání vlastního onemocnění. Podáním očkovací látky se v organismu vytvoří dostatečná hladina protilátek, která je potřebná pro ochranu organismu před nemocí.

Zdroj: TZ GSK

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector