Sanice – Vše o zdraví

Dnes budeme mluvit o té části obličeje, která drží celou konstrukci, aby se lebka nerozpadla napůl, jako slepené kindervajíčko. Je to dolní čelist.

  • Sanice - Vše o zdravíPodívejte se do ilustrované encyklopedie anatomie: shora jde lebeční šev, potom nosní skořepiny – lehce spojují obě poloviny obličeje, pak horní čelist spojena švem a nakonec kompaktní dolní čelist vše zpevní.
  • Kůže dolní čelisti je připevněna ke svalu, který překrývá dolní čelist.
  • Plastický chirurg musí tuto oblast brousit, když ji zbavuje vrásek, my víme, že ji musíme zbavit hypertonusu.
  • V mládí obvykle mluvíme, aniž bychom zapojovali sval brady, ale časem sílí jeho stahování, brada směřuje nahoru, takže každé otevření úst automaticky začíná doprovázet zvedání brady, zvláště při emocionální řeči.
  • Sanice - Vše o zdraví

Udělejte si test na zjištění hypertonusu bradového svalu

[note]Test. Stiskněte rty, uchopte bradu za „masitou část“ tak, že ukazováčky položíte pod spodní ret a palce držíte pod bradou. Lehce táhněte ukazováčky dolů, ret se potáhne za nimi.

Neměňte držení prstů a pokuste se ret zvednout vzhůru. Pokud je v této části hypertonus, brada začne pulsovat, bude se snažit uniknout z prstů, bude klást odpor vašemu postupu dolů.

[/note]

Vzhledem ke spazmu se ztěžuje krevní zásobení čelistí, a to způsobuje její resorpci.   Důsledkem se časem zmenšuje plocha brady a zkracuje se délka čelistního oblouku.

Právě toto prozrazuje věk a je měřítkem nevyhovující obličejové estetiky.

Americké studie stárnutí lebečních kostí mluví o kostní resorpci, ale jenom konstatují fakta, neinterpretují je. Nevysvětlily příčiny zkrácení délky čelisti, ztráty kostní hmoty ve středu obličeje a kolem nosu, resorpci kostí, a to je největší problém při snaze navrátit obličeji mladší vzhled. Když odpovědi nenašli, vysvětlili tyto jevy přirozenými procesy stárnutí!

Sanice - Vše o zdraví

Ale všechno má své příčiny!

Úbytek objemu brady se vysvětluje výhradně stahováním bradového svalu. Stah a špatné krevní zásobování nejen způsobují vrásky, ale provokují i úbytek kostní hmoty.

Obsah vápníku v kosti a rovnovážnost měkkých a tvrdých tkání ovlivňují svaly, které se k nim upevňují.

Není divu, že málo prokrvené kosti lebky (v důsledku nedostatečné činnosti mimických a žvýkacích svalů, které jsou k nim připevněné), ztrácejí pružnost.

Nejvíce trpí místa, která jsou zatuhlá, to je především kloub čelisti, brada a čelistní oblouk.

Zkrácení a vznik „buldoček“ (dva hrbolky na bradě) má stejnou příčinu. Lícní sval se nachází jakoby mezi dvěma ohni – mezi stabilní strukturou žvýkacích a bradových svalů, které ho blokují, důsledkem čehož se lícní sval uvolňuje a svěšuje. Tj. obě struktury (žvýkací a bradové svaly) se ve vodorovné rovině k sobě přibližují. Pod vzniklým tlakem se také zmenšuje kost.

Pozor! Pouze harmonická činnost všech svalů přiléhajících k čelistnímu oblouku a jejich dobré krevní zásobování jsou schopny obnovit kostní hmotu i délku čelisti.

[warning]Poznámka. V této souvislosti bych ještě uvedla poznámku o botulotoxinu. Botulin paralyzuje sval a každé paralyzování svalu ať úrazem či chemicky, vede k úbytku kostí, tzv.

druhotné osteoporóze, která v kostech vzniká nedostatečnou činností sousedících svalových skupin. Horní a centrální část obličeje, kam se nejčastěji botulin aplikuje, je nejcitlivější.

Víme, že druhotnou osteoporózu při zlomeninách můžeme zvrátit jen částečně, hlavním zdrojem obnovy ztraceného vápníku je normální svalová činnost.

Nehybnost lícních svalů, nedostatek mimiky vede k sesychání lebky, botulin tuto situaci ještě zhoršuje. Jedinou možností, jak zabráníme úbytku kostí, je zajistit jejich dobré zásobování krví.[/warning]

Jak na to? Mnozí jsou přesvědčeni, že obličejové cviky mohou zajistit správný krevní oběh. Ale nadbytečná patologická mimika opět povede ke svalovým blokádám.

Odpovědí na tuto a další otázky ve Škole omlazení obličeje a modelování těla.

Spojte se s námi na FB. Sanice - Vše o zdraví

Operace čelistí

Ne vždy lze ortodontickou vadu vyřešit pouze rovnátky. V případě, kdy je příčinou zkřivení zubů špatný růst čelistí v pubertě, samotná rovnátka často nestačí a pro dosažení nekompromisního výsledku je třeba absolvovat operaci čelistí.

Pokud lze operační vadu zlepšit i léčbou bez operace, vytvoříme pacientovi plán operační a k němu i druhý, bez operace, tzv.

kompromisní ( skus není dokonalý, obličej nemusí být tak hezký jako po operaci apod.). Výběr je poté na pacientovi. Pouze u extrémních vad je možné vadu řešit výhradně ortodonticko-chirurgicky.

Během konzultací v ordinaci se nejčastěji setkáváme s následujícími dotazy:

Jaké vady řeší operace čelistí?

  • Velmi malá brada – horní řezáky obvykle ve výrazném předkusu
  • Velmi velká brada – obrácený skus
  • Výrazná asymetrie obličeje, brada nakřivo – často zkřížený skus
  • Otevřený skus – přední zuby se ve skusu nedotýkají, pacient dokusuje pouze na několik zadních zubů
  • Dásňový úsměv – v úsměvu je vidět příliš velké množství dásně nad horními řezáky
  • Úzká horní čelist, zkřížený skus u dospělých pacientů – pouze extrémní případy. Většinou je možná léčba bez operace
PŘED ZÁKROKEM PO ZÁKROKU
Sanice - Vše o zdraví Sanice - Vše o zdraví
Sanice - Vše o zdraví

V jakém věku se operace provádí?

Nejdříve v 18 letech. U žen, u nichž začala menstruace velmi časně (v 11 letech) je možná operace od 17 let. Pro operaci je nutné, aby byl již zcela ukončen růst obličeje

Bolí to?

Celý zákrok pacient prospí v celkové anestezii. Pacienti si většinou nestěžují na bolesti po operaci. 5-7 dní po operaci, tj.v době, kdy probíhá nepříjemné hojení, jsou v nemocnici, kde je bolest tlumena léky. Pacienty více než bolest obtěžuje otok obličeje, který může trvat až 6 týdnů. 

Další zvláštností je, že stejně jako při zlomenině (např. ruky) je potřeba kosti znehybnit na 6 týdnů. Znehybnění čelistí zajišťuje větší počet gumiček mezi horními a dolními rovnátky, které drží pevně horní a dolní zuby u sebe. Gumičky se sundávají pouze na čištění zubů. 3 týdny po operaci může pacient přijímat pouze tekutou stravu.

Mezi 3. a 6. týdnem již lze jemně kousat. Vedlejším efektem operace čelistí je mírný úbytek na váze, což většina pacientů kvituje s povděkem. Výslovnost s gumičkami nebývá velký problém. Pacienti se rychle naučí mluvit se zuby u sebe.

Po 6 týdnech od operace již opadne otok, gumičky se nosí již málo, pacient může normálně kousat i vyslovovat

Jaká jsou rizika?

U zdravých lidí bez vysokého tlaku a jiných závažných chorob jsou rizika minimální.

Z nejčastších lze zmínit:

  • Necitlivost dolního rtu – po operaci dolní čelisti je dolní ret necitlivý. Pohyblivost rtu ani jeho vzhled se nemění, pouze na dotyk není citlivý. Necitlivost by měla za několik týdnů až měsíců odeznít. Vzácně přetrvává dlouhodobě. Totéž se stává při extrakcích dolních osmiček, jen s tím obvykle pacient nebývá předem seznámen
  • Špatný srůst – v případě dodržování léčebného postupu ze strany pacienta, zejm. tekuté diety a nošení gumiček, které drží horní a dolní zuby u sebe, je tato komplikace velmi vzácná
  • Recidiva – návrat zubů a čelistí do původní pozice. Všemi prostředky se snažíme recidivě předejít. V malé míře k ní ale vždy dochází. Pouze výrazný návrat zubů a čelistí do původního postavení představuje problém. V takovém případě je nutná reoperace (zatím se u nás v ordinaci nestalo)

Je potřeba mít na operaci rovnátka?

Na operaci se musí vždy jít s nasazenými fixními rovnátky nebo snímacími foliemi Invisalign v obou čelistech

Kolik stojí čelistní operace?

Operace čelistí vyjde na 120 – 270 000 Kč a je plně hrazena ze zdravotního pojištění.

Bohužel pojišťovny na tyto operace nemají dostatek financí a omezují počet odoperovaných pacientů ročně. Tím na většině chirurgických klinik rapidně narůstá pořadník, který může být až na 4 roky. Je ale možné si operaci zaplatit a tím se na pacienta pořadník nevztahuje

Varianty operací:

  • Surgery first – metoda, kdy se operace absolvuje na začátku ortodontické léčby
  • Surgery early – metoda, kdy se operace absolvuje zhruba po 6 měsících ortodontické léčby
  • Klasická příprava – zuby se před operací kompletně vyrovnají (1-1,5 roku léčby). Po operaci následuje již jen krátké, 3-6 měsíční, doléčení

Kde se operace provádí?

Na specializovaných, stomatochirurgických klinikách po celé ČR, kde se zabývají operacemi čelistí. Nejlepší zkušenosti máme s VFN v Praze (prof. Foltán) a s FN v Brně (MUDr. Liberda)

Celková náhrada chrupu

Protéza, klapačky, zuby do skleničky, státní zuby … Určitě budete znát někoho, kdo má takovou náhradu v ústech. Jak funguje toto „poslední řešení“? Víte, jaké má výhody a nevýhody? Proč někdy nesedí? Zajímá Vás, jak se změní profil tváře bezzubého člověka? A věděli jste, že i po ztrátě všech zubů je během několika hodin možné mít opět zuby napevno?

Co se v ústech děje po ztrátě zubů?

Po určité době dojde ke změně profilu tváře – časem je objeví vpadlé rty, vysunutá brada a prohloubení vrásek.

Zajímavé:  Cviky na vyhřezlou ploténku - vše o zdraví

Ve zdravé čelisti jsou zuby zasazeny v lůžku z kosti, kde drží pomocí tenkých vazivových vláken.Tím, jak zuby používáme, dochází k přenosu tlaku přes vazivová vlákna přímo na kost, která je tím stimulována. Střídavé zatěžování a uvolňování tlaku pomáhá také výživě kosti.

Po ztrátě zubu tento typ přenosu tlaku vymizí a dojde k přenosu nepřímo – přes dáseň. To má vliv i na kost.

Už nejsou potřeba složitě tvarovaná lůžka, naopak je žádoucí „zbavit se“ ostrých hran. Kost se zaobluje a postupně zmenšuje svůj objem – oplošťuje se.

Tento proces stále pokračuje a je tím rychlejší, čím více je drážděná sliznice například špatně sedící (nebo žádnou) náhradou.

Sanice - Vše o zdravíCo dokáže celková náhrada?

  • zabrání poškozování čelistního kloubu (obnoví fyziologickou výšku skusu)
  • podloží rty, zajistí estetiku
  • zpomalí ubývání kosti
  • do určité míry navrátí žvýkací funkci.

Jak náhrada v ústech drží?

Víte, co mají společného vodoměrky na hladině, bublifuk, upevňovňovací zařízení na GPS a celková náhrada? Využívají porvrchové napětí tekutin. Celková náhrada je v podstatě taková „přísavka“.

Je – li správně zhotovena, naléhá těsně na ústní sliznici, která je vlhká. Dosazením náhrady dojde k vytlačení přebytečného vzbuchu i slin. Ve vzniklé úzké štěrbině zůstane jen slabá vrstva tekutiny, která náhradu udržuje na místě.

Čím větší je plocha a přesnost náhrady, tím lépe drží.

Proč někdy náhrada nesedí?

mělké patro nebo plochá čelist

Určitě jste viděli řadu reklam na nejrůznější „lepidla“. Pomohou zvýšit adhezi, ale zázraky od nich nečekejte.

Jestliže má bezzubý člověk mělké (málo klenuté) horní patro nebo plochou dolní čelist, pravděpodobně bude mít problémy se stabilitou celkové náhrady. Chybí plocha a členitost, která by stabilitu zajistila.

Stabilním řešením pro tyto pacienty jsou zubní implantáty. Ty buďto klasickou celkovou zubní náhradu ukotví nebo ji dokonce umí nahradit zuby napevno.

Přečtěte si, jak můžete mít během několika hodin opět zuby napevno

úbytek kosti během času

I nejlépe zhotovená náhrada časem přestane držet. Je to dáno právě postupnou přestavbou kosti pod dásní. Ihned po ztrátě zubů má čelist ještě výrazný hřeben. Ten ale postupně mizí a opticky se přesunuje. U horní čelisti směrem dovnitř u dolní čelisti směrem ven. Jak se mění profil kosti, náhrada nenaléhá a padá.

Když přestane náhrada držet, je vhodné zhotovit novou. Nevymění – li se, může na sliznici vzniknout začervenání, vřídky nebo výrůstky. S postupným úbytkem kosti se navíc zmenšuje plocha pro náhradu. Proto u dlouhodobě bezzubých čelistí nebývá jednoduché funkční náhradu zhotovit.

Proč nefunguje celková náhrada jako vlastní zuby?

Přenos žvýkacího tlaku u celkové náhrady není fyziologický. K přenosu sil dochází přes plochu (dáseň) a ne přes zuby. Z toho také vyplývá většina nevýhod celkové zubní náhrady.

I správně zhotovená celková náhrada má omezení. Její majitel musí omezit pohyby do stran při žvýkání, protože při nich náhradu shazuje – působí větší silou, než je schopno udržet povrchové napětí. Nelze s ní také ukusovat (opět kvůli snadnému shození) ani žvýkat nic tvrdého. Většina lidí se také musí učit s náhradou správně vyslovovat.

Jak si na novou celkovou náhradu zvyknout?

Často není lehké si na novou náhradu zvyknout. Může pomoci čtení nahlas, mluvení před zrcadlem, vyvarovat se lepivým jídlům. Nepříjemné jsou i otlaky. Pokud vzniknou, je potřeba, aby zubní lékař upravit vnitřní povrch náhrady.

I přes počáteční obtíže je důležité náhradu co nejdříve začlenit do běžného života. Jestliže se její používání nestane automatické, nezvyknete si na ni nikdy.

Chcete mít opět zuby napevno?

Specialitou našeho pracoviště je metoda All-On-Four („vše na čtyřech“) . Tato metoda představuje kompletní náhradu všech zubů čelisti pomocí pevného můstku na čtyřech implantátech.

Tuto metodu lze použít v případě bezzubé čelisti ale i tehdy, pokud je v čelisti přítomno několik posledních zubů. Vaše nové zuby budou k implantátům pevně fixovány. Budou fungovat jako Vaše vlastní zuby.

Nebude Vás neobtěžovat padání zubní protézy, otlaky nebo překryté patro, které snižuje vnímání chuti. Nové zuby budou funkčně i esteticky nahrazovat celý zubní oblouk.

Jak se celková zubní náhrada vyrábí?

Sanice - Vše o zdravíčasová náročnost

Zhotovení estetické i funkční celkové zubní náhrady je složitý postup, který vyžaduje velké zkušenosti ze strany lékaře i zubního technika.

Nejdříve je potřeba zhotovit otisky čelistí a zrekonstruovat původní výšku skusu (správnou vzdálenost čelistí od sebe).

To se děje pomocí několika pomocných kroků, při kterých je nutná Vaše přítomnost v ordinaci. Lékař otiskuje, maluje, měří, nutí Vás otvírat a zavírat ústa, kousat do různých materiálů,…

Zubní technik si následně z otisků zhotoví modely Vašich čelistí a na ně postaví zuby do voskové růžové baze. Následuje zkouška ve Vašich ústech, kde se ladí jak estetické požadavky, tak funkční potřeby.

Jestliže jsou všichni s výsledkem zkoušky spokojeni, růžový vosk v náhradě se v zubní laboratoři vymění za pryskyřici, ve které zuby již pevně drží.

Vše se detailně opracuje, vyleští a opět vyzkouší v ústech, kde zbývá doladit poslední detaily.

moderní materiály a individuální práce

Pro zajištění perfektní estetiky se používají špičkové materiály a individuálně nanášené vrstvy. Přední zuby jsou postavené tak, aby působily věrohodně a esteticky, zadní funkčně. Jednotlivé zuby pro celkové náhrady se vyrábí v továrně.

K dispozici jsou z několika materiálů, vrstev, v nejrůznějších tvarech, barvách a velikostech. Zkušený zubní lékař a zubní technik umí vybrat pro každého pacienta zuby tak, aby vypadaly přirozeně.

Pro zajištění stability i estetiky ale není vždy možné postavit zuby v náhradě tak, jak by si přál pacient (byly jeho vlastní, přinesl na ukázku na fotce, atd.)

Jak vypadá správně zhotovená náhrada?

Správně zhotovená horní náhrada zakrývá celé tvrdé i část měkkého patra tak, aby nebránila polykání. Zepředu potom zasahuje co nejvýš do ústní předsíně ale jen tak, aby netlačila.

Musí vynechat všechny úpony svalů a uzdičku horního rtu, proto jsou na ní charakteristické zářezy. V celém rozsahu (kromě malé části za předními zuby) musí naléhat na sliznici. Ve skusu by nemělo být možné nic vložit mezi zadní zuby.

Zuby by se měly dotýkat alespoň částečně při většině pohybů dolní čelisti (samozřejmě kromě otevírání). Toto postavení brání páčení náhrady.

autor: MDDr. Tereza Mensová

Bolest ucha: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Sanice - Vše o zdraví

Bolest ucha nejčastěji trápí děti, nicméně může se vyskytnout i u dospělých. Většinou se bolest projeví jen na jednom uchu, ale může postihnout i obě uši. Bolest ucha může být setrvalá, nebo záchvatovitá (střídají se období bez bolesti s obdobími s bolestmi) a může mít různý charakter (tupá, ostrá či palčivá bolest).

V případě ušní infekce se často vyskytují další příznaky, jako je dočasná ztráta sluchu nebo horečka.

U malých dětí se ušní infekce mohou projevit také poněkud nezvyklými příznaky, jako je podrážděnost a/nebo zmatenost. Někdy si děti s ušní infekcí také sahají na ucho nebo se snaží do ucha zastrčit prsty.

V tomto článku se dozvíte o příznacích, příčinách a možnostech léčby a diagnostiky bolesti ucha.

Příznaky

Bolest ucha se objevuje nejčastěji při poranění nebo infekcích ucha.

Mezi nejčastější příznaky u dospělých, mimo jiné, patří:

  • bolesti ucha
  • zhoršení sluchu
  • výtok z ucha

U dětí se navíc vyskytují další příznaky, jakou jsou:

  • pocit zalehlých uší
  • zhoršení reakce na sluchové podněty (kvůli bolestem a zalehlým uším)
  • horečka
  • nespavost
  • časté sahání si na ucho
  • podráždění nebo vyšší plačtivost než obvykle
  • bolesti hlavy
  • praskání v uchu
  • ztráta chuti k jídlu (nechutenství)
  • poruchy rovnováhy

Příčiny

Mezi nejčastější příčiny bolesti ucha patří poranění, podráždění nebo infekce ucha. Bolest ucha někdy může být také takzvaně přenesená z jiných orgánů.

  • Nejčastějšími příčinami přenesené bolesti uší jsou bolesti zubů nebo dolní čelisti (pacienta tedy primárně bolí zuby, temporomandibulární kloub nebo dolní čelist a tyto bolesti vyzařují do uší a do hlavy).
  • Dalším onemocněním, které může způsobit přenesenou bolest uší je například sinusitida (zánět vedlejších dutin nosních).
  • V následujících odstavcích se na hlavní příčiny bolesti ucha podíváme podrobněji.

Záněty uší

Jednou z nejčastějších příčin bolestí ucha jsou ušní infekce.

Tyto infekce postihují zevní ucho (boltec a zvukovod), střední ucho (bubínek a další struktury středouší) i vnitřní ucho.

Zánět zevního ucha, označovaný jako otitis externa nebo také v užším slova smyslu jako zánět zevního zvukovodu bývá často způsoben zanesením infekce do zvukovodu při plavání, nošení sluchátek nebo nešetrném čištění uší vatovými tyčinkami (lidově uchošťoury).

Když se do uší dostane při plavání voda, mohou baktérie a další mikroorganizmy v ní přítomné způsobit zánět. Totéž platí pro sluchátka (zejména takzvané špunty, které se strkají do uší, mohou být semeništěm mikrobů).

Zajímavé:  Co je prostata - vše o zdraví

Při nešetrném čištění uší zase může dojít k poranění zvukovodu a k narušení ochranné funkce ušního mazu, což rovněž zvyšuje riziko zánětu.

Asi nejčastější příčinou zánětu zevního zvukovodu ale bývá plavání ve vodě, protože voda navíc změkčuje kůži zvukovodu a usnadňuje tak průnik infekce.

Proto se někdy zánět zevního zvukovodu označuje jako plavecké ucho.

Zánět středního ucha nejčastěji vzniká v souvislosti s respiračními onemocněními (například při rýmě nebo zánětu dutin). Příčinou je hromadění tekutiny a hnisu za ušním bubínkem,což způsobuje jeho bolestivé napínání a navíc je toto prostředí živnou půdou pro baktérie a další mikroorganizmy.

Mezi záněty vnitřního ucha patří takzvaná labyrintitida (labyrintitis), což je zánět labyrintu ve vnitřním uchu. Tento druh zánětu nejčastěji vzniká jako komplikace neléčeného zánětu středouší, kdy hnis a mikroby proniknou až do vnitřního ucha a způsobí zde zánět. Proto se nejčastěji vyskytuje u bakteriálních a virových respiračních infekcí.

Ostatní příčiny bolesti ucha

Kromě výše uvedených zánětů vnějšího, středního nebo vnitřního ucha, patří mezi další příčiny bolesti uší:

  • změny tlaku, například při létání letadlem nebo při potápění
  • přítomnost cizího tělesa v uchu
  • nahromadění ušního mazu (ucpání zvukovodu nadbytkem ušního mazu, což vytvoří mazovou zátku). Při tomto onemocnění je častým příznakem také pocit tlaku či zalehlých uší a podstatné zhoršení sluchu.
  • angína a další respirační infekce
  • přítomnost vody, šampónu či mýdla v uchu
  • syndrom temporomandibulárního kloubu
  • protržení (perforace, ruptura) bubínku
  • nezánětlivá onemocnění čelistních kloubů (například artróza)
  • zánětlivá a autoimunitní onemocnění čelistních kloubů (například revmatoidní artritida, záněty kloubů a okolních struktur)
  • záněty zubů (pulpitidy) a dásní
  • zaklíněné (impaktované) či neprořezané (retinované) zuby, jako jsou například osmičky neboli zuby moudrosti
  • ekzémy a další kožní onemocnění ušního kanálu
  • neuralgie trigeminu (chronická bolest trojklanného nervu, která postihuje celý obličej, včetně ucha)
  • nádory ucha a dalších orgánů v jeho těsné blízkosti

Léčba

Léčbu bolestí ucha lze v zásadě rozdělit do dvou různých skupin.

Někdy postačí jen dodržovat určité zásady a případně si zakoupit volně prodejné ušní kapky a další léky v lékárně, zatímco jindy je nutné vyhledat lékaře, zjistit příčinu onemocnění a zahájit příslušnou léčbu, která může být medikamentózní (užívání léků) a/nebo chirurgická (operace, a to jednak ušní, ale v některých případech i zubní, například extrakce zubů moudrosti nebo řešení problémů s retinovanými či impaktovanými zuby).

Domácí léčba bolestí ucha

Existuje celá řada možností, které vám pomohou zmírnit bolesti ucha.

Můžete zkusit například tyto tipy:

  • Přikládání studených obkladů na ucho
  • Dbejte na to, aby se do uší nedostala voda a vlhkost
  • Seďte vzpřímeně s hlavou nahoru (snižujete tím tlak v uších)
  • Vyzkoušejte volně prodejné ušní kapky z lékárny na zmírnění bolesti a zánětu
  • Užívejte volně prodejné léky proti bolesti (například nesteroidní antiflogistika nebo paracetamol)
  • Žvýkejte žvýkačku na snížení ušního tlaku
  • U malých dětí (kojenců a novorozenců) zkuste dítě nakrmit (kojení nebo umělá výživa podávaná z láhve s dudlíkem pomáhají snížit tlak v uších)

Léčba bolestí ucha u lékaře

Pokud máte ušní infekci, lékař vám nejspíše předepíše antibiotické ušní kapky, někdy i v kombinaci s perorálně užívanými antibiotiky.

Léky, které vám lékař předepíše je nutné užívat přesně podle jeho doporučení. Zejména je nutné dobrat antibiotika, a to i když se vám v průběhu léčby uleví a na první pohled se zdá, že infekce již odezněla.

  1. V případě nedobrání antibiotik hrozí, že infekce bude nedoléčená, což jednak zvyšuje riziko recidivy (návratu) onemocnění a navíc to přispívá k rozvoji antibiotické rezistence.
  2. Pokud je příčinou bolestí ucha nahromadění ušního mazu, může vám lékař buď předepsat speciální ušní kapky na změkčení mazu a/nebo provést takzvaný výplach ucha, kdy přebytečný a nahromaděný maz odstraní s pomocí speciální odsávačky.
  3. V případě syndromu temporomandibulárního kloubu, zánětu dutin a dalších onemocnění, která mohou způsobit bolesti ucha, závisí léčba na konkrétním onemocnění.
  4. V některých případech se užívají antibiotika (například záněty dutin nebo zubů), rehabilitace či chirurgické metody (například ošetření retinovaného zubu nebo syndromu temporomandibulárního kloubu) či jiné způsoby léčby.

Kdy vyhledat lékaře?

U dětí starších jednoho roku vyhledejte lékařskou pomoc vždy při horečkách nad 40°C a/nebo při horečkách nad 38°C, které se nedaří snížit běžně dostupnými léky (Nurofen, Panadol, apod.).

U novorozenců a dětí mladších jednoho roku vyhledejte lékaře vždy při horečkách nad 38°C.

Stejně tak byste měli lékaře vyhledat vždy v případech, kdy předchozí silné bolesti ucha náhle ustanou. Může to být známka ruptury (prasknutí) bubínku. V takovém případě je nutné pečlivé vyšetření na ORL, aby se zjistil rozsah poškození, ucho vyčistilo a případně nasadila další léčba.

Stejně tak je důležité sledovat i další příznaky, a pokud se objeví některý z těchto symptomů, je nutné vyhledat lékařskou pomoc:

Stejně tak je nutné vyhledat lékaře vždy, pokud bolesti ucha do 24 – 48 hodin nepoleví a/nebo se stále zhoršují.

Prevence

Někdy není možné bolestem ucha zabránit, nicméně s pomocí následujících preventivních opatření lze riziko zánětů a dalších příčin bolestí uší snížit na přijatelnou míru:

Nekuřte a nepobývejte v prostorách, kde se kouří (pasivní kouření)

  • Malé předměty, včetně hraček, které si děti mohou strčit do uší, ukládejte mimo jejich dosah.
  • Po koupání, plavání nebo sprchování si uši pečlivě vysušte tak, aby v nich nezůstala voda.
  • Vyhněte se dlouhodobému pobytu v prašném prostředí a/nebo pylům a dalším alergenům.

Co si z článku odnést?

  • Příčin bolestí ucha je celá řada, od infekčních onemocnění, přes cizí těleso v uchu až po autoimunitní a nádorová onemocnění.
  • Příčinou bolestí ucha může být také onemocnění jiných orgánů, například záněty zubů, syndrom temporomandibulárního kloubu, nádorová onemocnění nebo záněty vedlejších dutin nosních.
  • Kromě bolestí se u bolesti ucha vyskytují také další příznaky, jako je horečka, pocit zalehnutého ucha, praskání v uchu, zhoršení sluchu a/nebo výtok krve či hnisu z ucha.
  • V případě, že bolesti ucha nepoleví do jednoho až dvou dnů, zhoršují se a/nebo máte vysokou horečku (nad 38°C), kterou se nedaří snížit volně prodejnými antipyretiky (léky proti horečce), měli byste vyhledat lékařskou pomoc. 

Poruchy čelistního kloubu

Čelistní kloub
(odborně temporomandibulární
kloub) je jedním z nejvíce namáhaných kloubů
lidského těla. Kromě žvýkání, jež je samo o sobě velmi komplexním pohybem, umožňuje i otevírání a zavírání úst. Je-li jeho pohyblivost omezena, může být obtížné či nemožné ústa otevřít nebo naopak zavřít.

Sanice - Vše o zdraví

Pohyblivost čelistního kloubu
může být omezena z mnoha různých příčin.

Poruchy zavírání úst

Poruchy zavírání úst mohou nastat z různých důvodů. Pokud je při těchto problémech brada vychýlena na jednu stranu, problém je obvykle v kloubu na opačné straně. Mezi možné příčiny patří:

  • vymknutí
    (luxace) čelistního kloubu (např. vlivem zranění nebo při zívání),
  • zlomenina čelisti (může se například stát, že fragmenty
    kosti omezují pohyblivost dolní čelisti),
  • vývojové vady čelisti,
  • otok
    ústní sliznice
    a/nebo pojivové tkáně
    po lokální anestezii
    nebo jako důsledek abscesu
    v oblasti čelistního kloubu,
  • po vytržení zubů moudrosti
    (spíše vzácně),
  • kloubní výpotek
    ,
  • nádor
    ,
  • artróza
    čelistního kloubu (především u starších pacientů).

Poruchy otevírání úst

Příčiny těchto poruch mohou být různé, obvykle ale spočívají ve svalech pohybujících čelistním kloubem
nebo v nervech
, které ovládají čelist. K nejčastějším příčinám patří:

  • záněty v oblasti úst a čelistí (např. obtížné prořezávání zubů
    moudrosti),
  • křeče
    žvýkacích svalů, které mohou být buď příznakem jiných onemocnění (meningitida
    , epilepsie
    , tetanus
    nebo nádorová onemocnění
    , onemocnění slinných žláz
    apod.), nebo mohou vznikat jako ochranná reakce organismu při bolestech spojených s otevíráním úst (např. při obtížném prořezávání zubů moudrosti),
  • zjizvení žvýkacích svalů, např. po operaci, zranění nebo radioterapii
    ,
  • tzv. dislokace disku (tato situace v čelistním kloubu je obdobná výhřezu meziobratlové ploténky v páteři),
  • onemocnění čelistního kloubu (např. artróza, ankylóza
    , nádor),
  • zlomenina čelistního kloubu (může se například stát, že fragmenty kosti omezují pohyblivost dolní čelisti),
  • lokální
    anestezie
    dolní čelisti (obtíže obvykle rychle odezní),
  • tisknutí zubů k sobě a skřípání zubů (bruxismus) při duševních poruchách nebo stresu.

Jak se stanoví diagnóza?

Diagnóza jakéhokoli omezení pohybu čelistního kloubu je založena na klinickém obrazu
. Pro potvrzení diagnózy se někdy provádí lokální anestezie dolní čelisti. Při podezření na zlomeninu dolní čelisti nebo dislokaci čelistního kloubu si lékař může vyžádat rentgenové vyšetření
. Pro určení přesné polohy disku se někdy používá vyšetření pomocí magnetické rezonance
.

Jak probíhá léčba poruch čelistního kloubu?

V každém případě musí být odstraněna základní příčina poruchy. Ve většině případů lze onemocnění čelistního kloubu léčit poměrně úspěšně, přesto může určité omezení otevírání či zavírání úst trvat měsíce nebo i roky.

Poruchy zavírání úst

Možnosti léčby jsou následující:

  • Repozice („nahození“) vykloubené čelisti do správné polohy tzv. Hippokratovým manévrem (provádí nejčastěji zubní lékař, při častějším opakování problému může manévr provádět i sám vyškolený pacient). Při tomto manévru se dolní čelist za stálého tlaku posune dolů a dopředu tak, aby se hlava čelistního kloubu dostala znovu do správné pozice.
  • Chirurgické ošetření při artróze čelistního kloubu, zlomeninách
    nebo při neúspěchu pokusů o repozici.
Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Poruchy otevírání úst

Pro léčbu tohoto problému jsou k dispozici především následující možnosti:

  • fyzioterapie
    (především cvičení k protažení žvýkacích svalů),
  • užívání protizánětlivých léků a studené obklady při zánětlivých
    stavech,
  • analgetika
    a teplé obklady při bolestivých křečích žvýkacích svalů,
  • používání skusových dlah,
  • lokální anestezie nervových drah (při křečích žvýkacích svalů),
  • antiepileptika
    (při opakovaných křečích žvýkacích svalů vlivem neurologických
    poruch),
  • chirurgická léčba
    zlomeniny dolní čelisti nebo dislokace ploténky (disku),
  • chirurgické řešení ankylóz a srůstů.

Na koho se mohu obrátit?

Pro diagnostiku
a terapii poruch pohyblivosti čelistního kloubu můžete kontaktovat svého praktického lékaře
, zubního lékaře
nebo maxilofaciálního
chirurga.

Pošlete nám názor na článek

Jihokorejky toužící pro kráse si nechají operovat i čelisti | Zdraví

Mezi rizika patří prostá ztráta citlivosti, v krajním případě ale také ochrnutí, poznamenala agentura AFP. Takzvaná ortognatická chirurgie, která se zabývá správným uložením čelisti, se předepisuje v případě anomálních utváření čelisti. To jsou třeba případy, kdy má člověk vystouplou čelist. Zákrok ale umožňuje rovněž umístit zuby do správné polohy a vrací tváři její harmonii.

Ve východní Asii jde ale hlavně o to, přizpůsobit se kánonům exotické krásy, které vyžadují hubenou tvář ve tvaru V, zvednutý, nikoli ploský nos a velké, nikoli však šikmé oči.

Avšak „operace čelisti mění vzhled mnohem výrazněji, než například botox nebo operace nosu, protože modifikuje celý skelet tváře“, říká profesor ortodoncie na univerzitě v Soulu Čche Čin-jong. „Je to velmi složitá a potenciálně nebezpečná operace. Velmi nerad vidím lidi, kteří zjevně nemají žádnou vadu a k operaci se uchylují pouze proto, aby vypadali podle současné módy,“ dodává.

„Tato operace se provádí proto, aby se upravila deformace čelisti. Nemůžeme ale někomu vyčítat, že se dá operovat jen proto, aby si zlepšil vzezření v zemi, jako je Jižní Korea. Tedy v zemi, kde je krása nade vše, zejména u žen,“ říká lékař, který je členem Korejské společnosti plastické chirurgie.

Podle tohoto lékaře, který nechtěl uvést své jméno, není počet stížností přímo spojen s podstatou operace, ale s tím, že se pro ni rozhoduje stále větší počet žen.

Sanice - Vše o zdraví

Podle nedávné studie má 52 procent operovaných nějaké pooperační komplikace. Sdružení na ochranu spotřebitelů loni registrovalo 89 stížností, zatímco v roce 2010 jich bylo 29. Toto číslo samozřejmě daleko pokulhává za realitou.

„Ústa se mně přesunula směrem doleva a horní čelist mně ztuhla,“ řekla jedna z pacientek na lékařském fóru. „Necítím ani, když mi tečou z úst sliny“. Loni třiadvacetiletá studentka po operaci čelisti spáchala sebevraždu. Jako důvod uvedla, že nemůže kousat jídlo a neustále jí tečou slzy, protože u ní byl nešťastnou náhodou narušen slzný kanálek.

Operace čelistí

Podle Mezinárodní společnosti estetické a plastické chirurgie (ISAPS) se v Jižní Koreji provádí nejvíce operací čelisti v přepočtu na jednoho obyvatele na světě hned po Spojených státech, které jsou v této oblasti jedničkou. Na dalších místech jsou Brazílie, Čína, Itálie, Mexiko a Japonsko.

Přední osobnosti, které ale podle neověřených tvrzení dostaly zaplaceno od plastických chirurgů, v televizi líčí, že se po operaci „znovu narodily“, anebo že se jejich život zcela změnil. A taková reklama je všudypřítomná.

Jeden právník nedávno navrhl, aby byl pro operaci čelisti bez závažných zdravotních důvodů stanoven věkový limit.

Profesorka sociologie Lim In-sok však soudí, že je třeba se především zaměřit na kořeny posedlosti vlastním zjevem. „Korea je patriarchální národ, kde ženy potřebují jak mozek, tak krásu.

A častěji více krásu než mozek, pokud chtějí najít práci, manžela a zdárně překonávat každou životní etapu,“ říká.

Netypické zdravotní projevy, které mohou značit problémy se srdcem

Problémy se srdcem se většinou začneme zabývat až v situaci, kdy nás nemile překvapí. Už před samotným projevem je ale možné pozorovat některé znaky, které nás mohou včas varovat, že není něco v pořádku. Foto: Profimedia.cz

Srdeční sval je nepostradatelnou součástí našeho těla, bez které bychom nemohli existovat. Je proto potřebné dbát o jeho správnou funkčnost. Pomineme-li fakt, že za mnohé problémy si můžeme sami svým špatným životním stylem, jsou i případy, kdy prostě nemůže sami o sobě mnoho dělat.

Proto vědci stále pracují nejen na tom, aby zjistili, jak onemocněním srdce co nejvíce předcházet, či je včas léčit, ale také na zjištění raných projevů, které by člověka včas upozornily na možné nebezpečí, citoval server wisn.com.

V nedávné době přišli s oznámením, že objevili některé ne příliš typické příznaky možného budoucího srdečního onemocnění, které se mohou projevit delší dobu před samotným onemocněním či infarktem, a to v rozmezí měsíců, někdy i let.

„Objevili jsme projevy, které mohou znamenat, že s vaším srdcem není něco v pořádku. Při náznaku dvou či více podobných stavů je rozhodně vhodné navštívit lékaře, aby vaše srdce zkontroloval,“ uvedl kardiolog Jonathan Goldstein ze St. Michael Medical Centre v Newarku, New Jersey.

Různé bolesti krku mohou mít různé příčiny. Pokud ale pocítíte tlak nebo natažení svalu na boční straně krku, je třeba zpozornět, především pokud bolest nepřestává, je pravidelná na stejném místě a nejde zmírnit ani masáží či zahřátím svalů.

K této bolesti dochází v situaci, kdy nervy z poškozené srdeční tkáně posílají signály o bolesti nahoru a dolů do míchy a do styčných nervových bodů, které vedou i do ramen a krku, kde se pak projevují.

Někteří pacienti po infarktu vzpomínali, že se u nich objevila právě podobná bolest, v očekávání případných horších příznaků jí ale nevěnovali pozornost.

Ačkoli jsou většinou projevy srdečních problémů spojovány s hrudníkem, signály hrozícího nebezpečí se mohou objevit i v břišní oblasti. Přetrvávající problémy s nevolností, pálením žáhy či s různými poruchami trávení byly v období před projevem infarktu evidovány hlavně u žen.

Lékaře nemusíte vyhledávat, pokud máte takové obtíže jednou za čas nepravidelně, kdy může být příčinou třeba jen špatně upravené jídlo. Pokud jde ale o kratší projevy, které se stále opakují, nebo se k nim přidává nevolnost a závratě, může se jednat o počáteční průběh infarktu.

I drobnými náznaky se nám tělo snaží říci, že s naším srdcem není něco v pořádku.

Foto: Profimedia.cz

Za problémy s mužskou erekcí se může často skrývat jen stres, únava nebo jiné, ne příliš závažné důvody. Stejně tak ale mohou být hlavní příčinou zatím neprojevené srdeční komplikace. Pokud se u mužů objevuje dlouhodoběji erektilní dysfunkce, může se jednat o počáteční signál, že něco není v pořádku. A to klidně i v rozmezí tří až čtyř let před samotným infarktem.

A proč se tak děje? U tepen v penisu dochází stejně jako při poškození srdečních tepen k zužování a nedostatečné funkci. Tepny u penisu jsou ale menší, a proto se jejich poškození může projevit mnohem dříve.

Při dlouhodobějších problémech s erekcí tak není na škodu navštívit lékaře a prodiskutovat s ním celou situaci. „Každý pacient, který k nám přijde s erektilní dysfunkcí, je automaticky posílán na vyšetření srdce. U kardiologa je tak považován za rizikového pacienta, dokud se neprokáže opak,“ uvádí profesor Goldstein.

I u těchto obtíží může být mnoho skrytých nevážných příčin.

Pokud se u vás ale v častějším rozmezí objevuje specifická bolest čelisti, která přechází někdy až k uchu, může jít o symptom, který značí hrozící srdeční kolaps.

Jedná se o projev, kterým se teprve nedávno začali lékaři zabývat, nicméně mnoho pacientů po infarktu zpětně uvedlo, že i tento projev se u nich před samotným kolapsem objevil.

Na rozdíl od bolestí čelisti způsobených poškozením zubů, poruchou čelistního kloubu nebo zánětem středního ucha, není tato bolest specifikována lokálně, spíše vystřeluje ven. Bývá častější na levé straně a může přecházet až do ramenou. Klasické masáže či uvolňovací cviky nebo léky pomáhají buď jen dočasně, nebo vůbec.

Mnoho lidí před samotným propuknutím infarktu přepadaly často stavy velké únavy, dušnosti nebo závratě. Pokud vás tedy bez dalších zjevných příčin najednou trápí závratě, mdloby a jiné nepříjemné projevy i při běžných klasických činnostech, je třeba opravdu zpozornět.

Čtěte také:
Albinismus je výjimečný i nebezpečný
Jak vzniká vzácná genetická vada a jaké formy může mít.
Více se dočtete ve čtvrtek v deníku Právo (příloha Café).

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector