Seznam léků na vysoký tlak – Vše o zdraví

Obsah článku:

 

ZNÁTE VÁŠ SRDEČNÍ TLAK?

Měření tlaku je jedna z prvních aktivit, které vám lékař udělá a to bez ohledu na to, s jakým onemocněním jste ho navštívili. Hodnota srdečního tlaku mu poskytne rychlý odhad vašeho zdraví. Vysoký krevní tlak patří mezi časté zdravotní problémy.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že až 40% lidí nad 25 let trpí tímto tichým, ale vážným nepřítelem. Co je však alarmující – stále častěji ho můžeme pozorovat iu mladistvých a dětí.

Nepozorovaně příznaky mohou ústit až do vážných srdečních chorob.

Podívejme se blíže na to, jak vysoký tlak diagnostikovat a jak ho léčit.

CO JE SRDEČNÍ KREVNÍ TLAK?

Seznam léků na vysoký tlak - Vše o zdraví

Srdce je orgán, který neustále pracuje. Celých 24 hodin denně pumpuje krev do cév a tím zásobuje kyslíkem a živinami všechny orgány těla. To se děje pod určitým tlakem. Výška tlaku závisí na stavu cév. Pokud jsou cévy průchodné, bez usazenin tuku, srdce musí na „protlačení“ krve vyvinout menší energii. Naopak při dlouhodobě špatné stravě nebo při některých onemocněních (jako je například vysoký cholesterol) se průchodnost cév snižuje a proto je u lidí trpících těmito onemocněními často průvodním jevem právě vysoký tlak. O tom, proč se začne usazovat tuk v cévách a cévy ztrácejí průchodnost se dočtete v našem dalším článku o inzulínové rezistenci.

Hodnoty tlaku nejsou stále, během dne se neustále mění podle aktivity člověka – pokud je člověk ve stresu, tlak se zvyšuje, stejně i během fyzické aktivity – cvičení, procházky. Naopak tlak přirozeně klesá během relaxace a spánku.

Při měření tlaku nám přístroj na měření tlaku ukazuje dvě hodnoty – vyšší hodnota se označuje jako systolický tlak. Je to hodnota tlaku v cévách v momentě vypuzení krve ze srdce. Nižší hodnota – diastolický tlak – označuje tlak během klidové fáze mezi dvěma údery srdce.

Za normální tlak se považují hodnoty kolem 120/80 mm Hg. Od hodnoty 140/90 mm Hg se hodnota tlaku označuje jako zvýšený a od 160 / 100mm Hg za vysoký tlak. Jako nízký tlak se označují hladiny pod 100/70 mm Hg.

PROČ JE VYSOKÝ TLAK NEBEZPEČNÝ?

Seznam léků na vysoký tlak - Vše o zdraví

Při hypertenzi se srdce a cévy více namáhají. Při dlouhodobém působení vysokého tlaku se cévy postupně opotřebovává, což může vést až k jejich poškození, či dokonce protržení. . Srdce musí na pumpování vynaložit větší energii a proto jeho stěny hrubnou (hypertrofie) a ztrácejí svou elasticitu.

Pokud se toto děje dlouhodobě, může tento stav vést k cévní mozkové příhodě nebo srdečnímu infarktu. Hypertenze také negativně ovlivňuje ledviny.

 

VYSOKÝ TLAK – PŘÍČINY

Dnes trpí zvýšeným a vysokým tlakem až 40% lidí nad 25 let. Podle WHO je vysoký tlak v současnosti hlavní nebo vedlejší příčinou úmrtí až v 12,8% případů všech úmrtí na světě. (Zdroj)

Příčiny vzniku vysokého tlaku jsou dlouhodobě známé a množství z nich se označuje jako „civilizační“ příčiny. Mezi hlavní příčiny vzniku hypertenze se zařazují:

  • obezita
  • nedostatek tělesné aktivity
  • alkohol a cigarety
  • stres
  • inzulínová rezistence

Na vznik vyššího tlaku ovlivňuje i věk – u mužů se toto onemocnění rozvine nejčastěji mezi 35. a 50. rokem života, u žen se problémy s vysokým tlakem ozývají hlavně po menopauze.

Co se týče dědičnosti, její vliv je velmi malý – v tomto případě jde spíše o dědění stravovacích návyků jako o genetickou predispozici.

Už i moderní medicína stále častěji označuje za příčiny vysokého tlaku nevhodné stravování s vysokým obsahem sacharidů a s nimi spojenou inzulínovou rezistenci.

 

VYSOKÝ TLAK – PŘÍZNAKY A PROJEVY

Seznam léků na vysoký tlak - Vše o zdraví

Vysoký tlak se často označuje také jako „tichý zabiják“ – toto označení si vysloužil kvůli tomu, že jeho projevy jsou nepozorovaně, dokonce u některých jedinců se několik let příznaky vysokého tlaku nemusí vůbec projevovat specifickými projevy.

Zpozornět byste však měli pociťujete tyto symptomy:

  • bušení srdce
  • závratě
  • bolesti hlavy
  • mravenčení prstů na rukou a nohou
  • zmatenost
  • únava
  • ospalost

 

LÉČBA VYSOKÉHO TLAKU 

Ačkoli k léčbě vysokého tlaku je na trhu několik léků, vždy je podmínkou úspěšné léčby i úprava hmotnosti, změna stravy a zařazení fyzického pohybu. Právě tyto body pacienti trpící vysokým tlakem často ignorují a proto je léčení vysokého tlaku u nich proces, který vlastně nikdy nekončí, ba dokonce se jim často tlak navzdory léčbě stále zvyšuje.

Farmakologická léčba se nasazuje pacientům s tlakem nad 180/110 mmHg i některým rizikovým skupinám s tlakem nad 160-179 / 100-109 mmHg.

 Farmakologická léčba sestává z těchto léků:

  • diuretika – pracují s předpokladem, že snížení sodíku v krvi pomůže snížit tlak a proto tyto léky zvyšují jeho vylučování z těla. Riziko užívání těchto léků je však u pacientů s vysokým cholesterolem, kde se ukazuje, že užívání diuretik zvyšuje koncentraci celkového cholesterolu (až o 6,5%) LDL cholesterolu (až o 15%) a triglyceridů (zdroj). Nejsou zcela vhodné ani pro pacienty, kteří trpí cukrovkou (mohou způsobovat výkyvy glukózy během jejich užívání) a aterosklerózou. Jelikož vysoký tlak a vysoký cholesterol jsou často spojené nádoby a mnoho lidí trpí oběma problémy, je léčba diuretiky vzhledem k zmíněné nežádoucí účinky minimálně na zvážení. Pozor by si měli dávat i pacienti se slabšími ledvinami, diuretika mohou způsobovat akutní selhání ledvin.
  • Beta-blokátory – laicky řečeno zpomalují činnost srdce, jejich působením srdce bije o několik úderů za minutu méně. Opatrní při jejich užívání by měly být opět lidé s cukrovkou nebo s předpokladem na rozvinutí diabetes mellitus a také pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí.
  • ACE inhibitory
  • Alfa – blokátory

Léčba chemickými látkami je zaměřena na odstranění symptomů, pro dlouhodobé úspěchy je však důležité hlavně odstranit příčinu vzniku vysokého tlaku. Cílem skutečné léčby by mělo být poznání vlastního těla a jeho fungování a postupné vyloučení léků na vysoký tlak.

JAK SNÍŽIT VYSOKÝ TLAK

Léčba farmakologickými prostředky, které jsme zmínili výše je dlouhodobá, u mnoha jedinců doživotní a častokrát bez významnějších výsledků. Mohlo by se zdát, že neexistují způsoby jak snížit krevní tlak bez léků, opak je však pravdou. Pomocí správných prostředků je možné mít vysoký tlak dlouhodobě pod kontrolou.

  •  Seznam léků na vysoký tlak - Vše o zdraví
  • Jedním z možných řešení je, že do stravy zařadíme potraviny na snížení tlaku, bylinky na vysoký tlak nebo čaje na vysoký tlak.
  •  Z běžných potravin doporučujeme zařadit do stravy:
  • česnek a cibule – jejich účinky na snižování tlaku jsou známé již od dávných dob
  • celer, červená řepa
  • grapefruity a banány – obsahují vysoké množství draslíku, které pomáhá při snižování krevního tlaku
  • pohanka – díky obsahu bioflavonoidu rutin podporuje pružnost cév, doporučuje se při vysokém tlaku a ateroskleróze

Na trhu je také dostatek bylinných produktů určených pro léčbu hypertenze – z nich si můžete vybrat kvalitní čaje, které je vhodné užívat jako dlouhodobé doplnění léčby, ale i jako prevenci. Čaje na tlak mají uklidňující účinek, proto dobře ovlivňují i ​​na akutní zvýšený tlak z důvodu nervozity. 

Masticha Vena je přírodní výživový doplněk, který díky obsahu extraktu z oliv příznivě působí při oxidaci LDL cholesterolu a pomáhá udržovat normální hladinu krevního tlaku.

JAK NA VYSOKÝ KREVNÍ TLAK PŘÍRODNÍ LÉČBOU NEBO-LI PŘÍRODNÍ VÝTAŽKY S ENORMNÍ SILOU

Až neuvěřitelná rozšířenost vysokého tlaku na světě – WHO uvádí, že jím trpí 40% lidí nad 25 let a komplikovanost farmakologické léčby s množstvím vedlejších účinků tlačí vědců na hledání nových léčiv. Cílem je najít složky, které by nezpůsobovaly nepříjemné vedlejší účinky, ale naopak – měly by pozitivní dopad i na jiná onemocnění.

  1. Seznam léků na vysoký tlak - Vše o zdraví 
  2. Výzvou je také najít přípravek, který by byl bezpečný i pro diabetiky – protože to je skupina lidí, která je vedlejšími účinky léků nejvíce ohrožena.
  3. Z nových objevů vědecké scény nás nejvíce zaujal extrakt z oliv.

Je známo, že olivový olej je velmi zdravý a prospěšný pro srdce. Tato jeho vlastnost vyplývá z vysokého obsahu polyfenolů a především jednoho z nich – hydroxytyrozolu. Několik vědeckých studií naznačuje, že právě hydroxytyrozol snižuje hyperglykémii a zlepšuje inzulínovou citlivost. (Zdroj)

Zajímavé:  Jak Se Projevuje Alergie Na Kofein?

Kromě těchto účinků polyfenoly obsažené v olivách a olivovém oleji (včetně hydroxytyrozolu) pomáhají udržovat normální hladinu krevního tlaku, mají příznivý vliv na oxidaci LDL cholesterolu, podporují cirkulaci krve v cévách. (Zdroj)

Právě tyto polyfenoly se vědcům podařilo pomocí patentované technologie extrahovat do výtěžku, který může být základem pro tvorbu nových přírodních výživových doplňků, který je součástí přírodního produktu Masticha Vena.

POZNEJTE PRODUKTY S OBSAHEM PRAVÉ CHIOSKÉ MASTICHY

Masticha Vena je přírodní výživový doplněk s obsahem chioské mastichy. Masticha Vena obsahuje velké množství polyfenolů a flavonoidů. Kromě chioské mastichy obsahuje přírodní extrakty z olivovníku, granátového jablka, pepře, červeného hrozna a resveratrol. Díky tomuto jedinečnému spojení Masticha Vena má příznivý vliv na:

✅ tlak a cholesterol – pomáhá udržovat normální hladinu krevního tlaku (extrakt z oliv)✅ imunitu organismu – podporuje vstřebávání živin, působí proti mikrobům a parazitům (piperin – extrakt z černého pepře)✅ srdečně-cévní systém – resveratrol přispívá ke zdraví srdečně-cévního systému✅ játra – přispívá k očistě jater (extrakt z černého pepře)✅ trávení – chioská masticha podporuje správné fungování trávicího traktu

Užívání Masticha Vena je bez vedlejších účinků. Nakupujete přímo od výrobce.

Jak snížit vysoký krevní tlak – 1. díl

Krevní tlak vzniká v cévách. Je to tlak, kterým působí krev na stěny cév a je nezbytný, aby nám krev v cévách a žilách neustále kolovala. Krev neproudí sama od sebe, ale je poháněna srdcem, které pracuje jako pumpa.

Zdravé cévy jsou pružné a elastické a při kontrakci srdečního svalu – systole, se krev rozproudí a cévy se mírně roztáhnou. Při diastole, tedy fázi, kdy srdce nasává okysličenou krev z plic, se cévy opět stáhnou. Tímto mechanismem se udržuje krev v nepřetržitém pohybu.

Počet stahů srdečního svalu za minutu počítáme jako pulz.

Seznam léků na vysoký tlak - Vše o zdraví Jak měříme krevní tlak

V různých cévách je tlak různý. V tepnách (arteriích) je tlak vyšší, v žilách (vénach) je naopak nižší. Je nutný pro udržení krevního oběhu a zásobování všech tělních buněk živinami a kyslíkem.

Pro diagnostiku hypertenze v ordinaci se měří krevní tlak na paži, na tepně zvané aorta brachialis.  Dříve jste mohli vidět tlakoměr se rtuťovým sloupcem a krevní tlak se odečítal metodou poslechovou (auskultační).

Lékař nafoukl manžetu na tepně aorta brachialis a poslouchal fonendoskopem, kdy začne slyšet srdeční odezvy. Na této hodnotě sloupce pak odečetl hodnotu krevního tlak.

Dnes máme běžně dostupné digitální tlakoměry, které jsou mnohem komfortnější a krevní tlak si tak můžete kontrolovat i v pohodlí domova. Významným výrobcem tlakoměrů do domácnosti je značka Beurer. Vyzkoušejte její tlakoměry i vy.

Seznam léků na vysoký tlak - Vše o zdraví Zásady správného měření krevního tlaku

Aby byl výsledek měření co nejpřesnější, doporučuje se při každém měření  dodržovat několik zásad:

  • měření provádět vsedě po 5 – 10 minutovém uklidnění,
  • zvolit správnou šíři manžety, manžetu navléci na paži tak, aby loketní jamka zůstala nepřekryta (cca 2 cm nad ní),
  • u starších nemocných a diabetiků s hypertenzí, u kterých je častější možnost ortostatické hypotenze, se provádí měření tlaku vestoje po 1 minutě vzpřímené polohy,
  • během měření nesmí měřený mluvit, paže musí být podepřena vsedě i vestoje,
  • měření krevního tlaku se provádí 3x v intervalu 1 – 2 minut, výsledek je průměr z druhého a třetího měření.

Šíře manžety se volí podle obvodu paže, aby nebyla příliš těsná nebo naopak, příliš volná:

  • obvod paže do 33 cm – manžeta šíře 12 cm,
  • obvod paže 33 – 41 cm – manžeta šíře 15 cm,
  • obvod paže nad 41 cm – manžeta šíře 18 cm.

Seznam léků na vysoký tlak - Vše o zdraví Při jakých hodnotách krevního tlaku zpozornět?

Hodnota krevního tlaku se skládá ze dvou čísel. První číslo je tlak systolický, tedy tlak krve na cévy v průběhu srdečního stahu. Druhé číslo za lomítkem je tlak diastolický. V průběhu diastoly je tlak nižší a toto číslo představuje odpor cévního řečiště při návratu krve do srdce.

Hodnota krevního tlaku se udává v jednotkách mmHg, tedy v milimetrech rtuťového sloupce tlakoměru. Normální hodnoty tlaku a hodnoty, kdy vám může být diagnostikována hypertenze, jsou uvedeny v tabulce:

Kategorie Systolický krevní tlak Diastolický krevní tlak
Optimální krevní tlak

Vysoký krevní tlak způsobuje poškození mozku v pozdějším věku

Vaše srdce a mozek zdraví jsou spojeny. Dvě studie týkající se ztrátou paměti u seniorů naznačují, že místo toho, aby to znamení jednoduše stárnutí, krátkodobé ztráty paměti by mohl být příznakem účinků hypertenze nebo vysoký krevní tlak.

Ovládání vašeho krevního tlaku mladší v životě bude mít vliv na vaší paměti v pozdějším životě. Výzkumníci z University College London nacházíte ve Velké Británii. Studoval vysoký krevní tlak u mužů z 36 na 43 let vedl k menší objem mozku u 69 na 71. to, co nedávno popsali bylo, že vysoká a rostoucí krevní tlak ve středním věku byla spojena s funkcí mozku později v životě.

The Americká kardiologická asociace definuje vysoký krevní tlak (HBP nebo hypertenze) když váš krevní tlak, Síla krve proudící cév, Je stále příliš vysoká. Byl to známý rizikový faktor pro vznik srdečních chorob, srdeční selhání, infarkt, mrtvice, a kardiovaskulární onemocnění.

Nová studie, která zkoumala nekontrolovanému HBP jako rizikový faktor pro demence spojen mozek a zdraví srdce.

Seznam léků na vysoký tlak - Vše o zdraví

“To byla skutečná hra měnič pro nás v posledních několika měsících,” říká Dr. Robert Benton, Director of Clinical Research v Capital kardiologické Associates. S asi 15 až 20% naší krve jít do mozku, Lékaři už dlouho chápou význam průtoku krve a snížení ucpávání či téci do nejdůležitějších orgánů v těle.

Ve studii ve Velké Británii, lékaři zjistili bílá hmota mozkové léze, příznakem poškození krevních cév v mozku, ukazatel stárnutí, a rizikovým faktorem pro úbytku kognitivních funkcí. Dr. Benton uznal, že ukazuje dospělé škoda nekontrolovaný krevní tlak je na tom, aby jejich mozek by být účinným nástrojem uvědomění.

“Kéž bychom měli mozku CT skóre jako my u pacientů s postižením srdce,” řekl. Srdeční CT pro Scoring Vápník je skenování, který používá x-ray se zaměřil na funkcích vašeho srdce. Snímky ukazují, Kardiologové množství zubního plaku v tepnách srdce, která vápenatěl nebo tvrzených.

To může ucpání nebo zúžení tepen je indikátorem aterosklerózou nebo ischemickou chorobou srdeční (CAD). Lidé s vyšším obsahem vápníku (skóre) vápníku mají zvýšené riziko srdečního infarktu nebo srdečních příhod. “Během pouhých několika sekund, bychom mohli získat lepší přehled o místech v mozku spojené s HBP.

To je jedna z věcí, na mém seznamu přání při zkouškách! Myslím, že by to opravdu dostat poselství. ‚Tento malý kousek jizvy na mozku mohl nechat, aby zapomněla, kde se vaše klíče, nebo horší,” přidaná Dr. Benton.

Seznam léků na vysoký tlak - Vše o zdraví

v Zkušební SPRINT MIND zveřejněna v lednu, vyšetřovatelé z Wake Forest School of Medicine v Winston-Salem, Podíval se do zda agresivní snižování krevního tlaku mohl chránit srdce, ledvina, a mozek nad pět let. Agresivně snižování krevního tlaku u hypertenzních starších osob se významně snižují riziko demence, SPRINT MIND vyšetřovatelé hlášeny.

“Skutečnou otázkou se stává, když se často snižují krevní tlak pomocí léků, Někdy u starších lidí, závratě nebo dezorientace může být negativní vedlejší efekt,” Dr. Benton komentoval. To je výzva, aby lékaři čelí při předepisování léčby. “Máte příznaky a znamení, že je velmi jasný a stresující. Co si lidé stěžují, když s přibývajícím věkem? Zapomnětlivost.

Nyní existují důkazy o tom, že propojení nedostatek upraveným krevním tlakem, s objektivními důkazy o poškození mozku. To mě vedlo k být více agresivní v posledních několika měsících prezentovat tento problém s pacienty: byste mohli ztratit paměť vzhledem k léčeným vysokým krevním tlakem. Vaše zdraví dnes ovlivňuje, jak budete žít v budoucnosti.

Nikdo nechce přijít o svou nezávislost přes hypertenze a vysoký krevní tlak,” řekl Dr.. Benton.

Zajímavé:  Alternativní Léčba Zubního Kazu?

Napsal Michael Arce, Marketing Coordinator, Kapitálové Kardiologie Associates
Jakékoliv lékařské informace zveřejněné na těchto webových stránkách není určen jako náhrada za informovaného lékařskou pomoc, a neměli byste před konzultací s zdravotnický pracovník provádět žádnou akci.

Pilulka.cz

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je civilizačním onemocněním, za kterým stojí obezita, vysoký věk, špatná životospráva, ale také genetické predispozice, stresové prostředí a emoční stres.

Neléčená hypertenze zvyšuje riziko infarktu a onemocnění oběhové soustavy.

Hypertenzi nelze vyléčit, pouze léčit a to buď předepsanými léky na snížení krevního tlaku a podporu krevního oběhu, přírodní cestou…

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je civilizačním onemocněním, za kterým stojí obezita, vysoký věk, špatná životospráva, ale také genetické predispozice, stresové prostředí a emoční stres.

Neléčená hypertenze zvyšuje riziko infarktu a onemocnění oběhové soustavy.

Hypertenzi nelze vyléčit, pouze léčit a to buď předepsanými léky na snížení krevního tlaku a podporu krevního oběhu, přírodní cestou a s doplňky stravy na srdce a cévní soustavu.

Co je krevní tlak?

Všichni známe, když nám sestřička u lékaře zaškrtí ruku a změří krevní tlak. Co to ale vlastně znamená? Hodnota krevního tlaku vyjadřuje, jakou silou je krev ze srdce pumpována do těla. Srdce každého živočicha je pumpa, která svou činností zabezpečuje krevní oběh.
Krevní tlak dělíme na:

  • Systolický – tlak, který srdeční komora vyvine pro vypuzení krve do těla
  • Diastolický – nejnižší tlak potřebný k naplnění komory v klidném stavu

Jak snížit vysoký krevní tlak?

To, že nás trápí vysoký krevní tlak nemusíme dlouho vědět. Nebolí, není provázen jasnými příznaky a často bývá odhalen až při prohlídce/ kontrole u praktického lékaře. Až 25% Čechů netuší, že trpí hypertenzí.

Na rozdíl od nízkého tlaku jsou na hypertenzi předepisovány léky, které však mívají vedlejší účinky. Nezanedbejte „tichého zabijáka“. Stačí si vybrat z nabídky tlakoměrů a příslušenství k preventivnímu domácímu měření krevního tlaku.

Čím dál tím více lidí se snaží snížit svůj krevní tlak přírodní cestou bez užívání léků.

Prvním krokem je celkové zlepšení životosprávy: pohyb, zdravější strava, meditační cvičení a dýchání, omezení soli v jídelníčku, nezapomínejme na konzumaci brambor, doplňky stravy s obsahem vitamínů a minerálů, omezení kofeinu i alkoholu a relaxaci vůbec.

Vysoký krevní tlak – příznaky:

  • Závratě
  • Bolesti hlavy
  • Hlučení v uších
  • Krvácení z nosu
  • Dušnost
  • Zhoršování zraku, nefroskleróza, ischemická choroba srdeční – třetí stadium

Vysoký krevní tlak – tabulka:

Krevní tlak Rozmezí hodnoty (v mm HG)
Optimální Pod 120/80
Normální 120-129/80-84
Vysoký normální 130-139/85-89
Hypertenze mírná 140-159/90-99
Hypertenze středně závažná 160-179/100-109
Hypertenze závažná 180/110 a vyšší

Bylinky a příroda na vysoký tlak:

Již ve starém Řecku využívali ke snížení krevního tlaku sílu česneku, kdy se konzumuje vyřízlý zelený střed. Tato metoda však není vhodná pro lidi s citlivým žaludkem. Další možností mezi aromatickými potravinami je cibule, která preventivně působí i proti infarktu.

Chutnějšími variantami v boji proti vysokému tlaku jsou jablka, banány, pohanka, obilné vločky, včelí med, ryby, ořechy a luštěniny.

Na snížení krevního tlaku jsou také prokázány účinky bylinek, jako je bazalka, kardamon, hloh obecný, zázvor, levandule a kočičí dráp.

  • Bazalka – skvěle se kombinuje s mnoha potravinami, podporuje mozkovou činnost
  • Kardamon – koření do polévek a dušených i zapečených jídel
  • Hloh obecný – čaj z hlohových lístků nebo extrakt
  • Zázvor – do čajů i pokrmů
  • Levandule – ve formě doplňků stravy
  • Kočičí dráp – ve formě doplňků stravy

Bylinky od pradávna považujeme za přírodní zázrak, který účinně bojuje proti téměř všem neduhům co se našeho zdraví týká. Vysokému krevnímu tlaku se říká “tichý zabiják”. Bylinky pomáhají krevní tlak stabilizovat, nejčastěji ve formě čajů, koření a doplňků stravy.

Vysoký krevní tlak ze stresu

Spojení mezi stresem a vysokým krevním tlakem není zcela prokázáno, nicméně nával hormonů při stresových situacích může krátkodobě zvýšit tlak. Časté krátkodobé zvyšování krevního tlaku může časem vést až k trvalé hypertenzi a tím poškození cév, srdce i ledvin.

Nejlepší radou v tomto případě je naučit se eliminovat stres, který je celkově jedem pro lidské tělo a je třeba ho umět zvládat.

Dopřejte si dostatek pohybu, relaxaci a zamyslete se nad svou životosprávou, zkuste přípravky pro zlepšení krevního oběhu v těle.

Vysoký tlak v těhotenství

Vysoký krevní tlak v těhotenství postihuje zhruba každou desátou ženu a to i ty, které se s hypertenzí nikdy předtím nesetkaly. Těhotenskou hypertenzi podle odborníků způsobuje placenta. Ta vylučuje do krevního oběhu látku, která způsobuje zužování cév. K tomuto problému dochází zpravidla kolem 6. měsíce těhotenství, po porodu se tlak vrací do normálu.

V kategorii Krevní tlak je k dispozici 69 produktů, u 2 máte dodání zdarma. Užívatelé nejlépe hodnotí řady Salvia Paradise, YaoMedica a Viridian. Nejlépe hodnoceným produktem je MedPharma Česnek 1500mg 107 tobolek.

> Zobrazit celý popis

Stres a vysoký krevní tlak: Jak spolu souvisí?

Zjistili ale, že pokud budete třikrát až pětkrát týdně cvičit po dobu 30 minut, můžete snížit hladinu stresu. A pokud vám byl diagnostikován vysoký krevní tlak, fyzické aktivity vám mohou pomoci zvládat stres a zlepšit své zdraví. To může dlouhodobě pozitivně ovlivnit váš krevní tlak.

Spojení mezi vysokým krevním tlakem a stresem není ověřené

Vaše tělo produkuje ve stresové situaci příval hormonů. Tyto hormony krátkodobě zvýší krevní tlak, protože způsobují rychlejší tlukot srdce a zúžení cév.

Neexistuje ovšem důkaz, že by stres způsoboval dlouhodobý vysoký tlak. Ten může být způsoben jinými typy chování spjatými se stresem, jako je například přehřátí, pití alkoholu či nekvalitní spánek. Ovšem častá krátkodobá zvyšování krevního tlaku v důsledku stresu mohou ve výsledku představovat riziko vzniku dlouhodobého vysokého tlaku.

Je možné, že zdravotní obtíže spojené se stresem, jako je například úzkost, deprese a izolace od přátel a rodiny, mohou být příčinou srdečních onemocnění. Zatím ovšem nejsou důkazy o jejich spojení s vysokým krevním tlakem.

Poškození tepen a následná srdeční onemocnění mohou být naopak způsobena hormony produkovanými v emocionálně vypjatých situacích.

Další příčinou může být to, že deprese v některých případech vedou k vynechávání předepsaných léků, nepravidelným kontrolám vysokého tlaku a ohrožování zdraví vašeho srdce obecně.

Z dlouhodobého hlediska se riziko vysokého tlaku zvyšuje

Zvýšení krevního tlaku spojené se stresem může být velmi výrazné. Poté, co příčina stresu pomine, se ale tlak vrací do normálu. Pokud se ovšem takovéto výkyvy a návaly vysokého tlaku objevují příliš často, může dojít k poškození cév, srdce a ledvin podobně jako při dlouhodobě vysokém krevním tlaku.

Pokud navíc reagujete na stres kouřením, přílišným pitím alkoholu nebo konzumací nezdravých jídel, zvyšuje se u vás riziko vysokého tlaku, infarktu a mrtvice.

Činnosti vedoucí ke snížení stresu mohou mít příznivý vliv na krevní tlak

Ačkoli eliminace stresu nemusí vést přímo k dlouhodobému snížení tlaku, používání strategií pro zvládnutí stresu může vaše zdraví ovlivnit jinými způsoby. Pokud si osvojíte techniky na zvládání stresu, může u vás dojít i k dalším pozitivním změnám v chování – včetně těch vedoucích ke snížení krevního tlaku.

Pokud vás zajímají způsoby, jak zvládat stres, existuje spousta možností. Připravili jsme pro vás pár tipů pro inspiraci:

1. Zjednodušte svůj program

Pokud neustále někam spěcháte, udělejte si chvilku a projděte si kalendář a seznam úkolů. Vyhledejte v nich aktivity, které vám zaberou drahocenný čas, ale nejsou zas až tak důležité. Vyhraďte si na tyto aktivity kratší dobu nebo je zcela zrušte.

2. Zhluboka se nadechněte a uvolněte se

Vědomé hluboké dýchání a zpomalení dechu pomáhá relaxovat.

3. Cvičte

Fyzické aktivity jsou přirozenou zbraní proti stresu. Než ale začnete s novými cvičebním programem, konzultujte jej se svým lékařem. To platí obzvláště v případě, že trpíte vysokým krevním tlakem.

4. Vyzkoušejte jógu a meditaci

Jóga a meditace nejenže posilují vaše tělo a pomáhají relaxovat, ale navíc mohou snížit váš systolický krevní tlak o 5 mmHg i více.

Zajímavé:  Léky S Paracetamolem Seznam?

5. Dopřejte si dostatek spánku

Spánková deprivace způsobuje, že se vám vaše problémy jeví jako ještě horší, než ve skutečnosti jsou.

6. Změňte úhel pohledu

Při řešení problémů se snažte odolat tendenci stěžovat si. Vezměte na vědomí své pocity a situaci, ale poté se soustřeďte na hledání řešení.

Cílem je zjistit, co pro vás nejlépe funguje. Buďte otevření a ochotní experimentovat. Vybírejte pečlivě své strategie a začněte si užívat klidnějšího života.

Nová odhalení o následcích koronaviru na zdraví. Může vyvolat i cukrovku

SARS-CoV-2 vyvolal na vědeckém poli záplavu výzkumů, studií a odborných textů. Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje takových publikací skoro 15 tisíc. Přesto zůstává nový koronavirus i nemoc, kterou způsobuje, v mnoha ohledech velkou neznámou. Dlouhodobé zdravotní dopady se navíc mohou studovat ještě roky.

Už nyní ale z množství dat vyplývá, že jde o mnohem víc než předvídatelný a jednoduchý respirační virus, který zasahuje pouze dýchací soustavu.

Studie zveřejněná v odborném časopise The Lancet nedávno popsala covid-19 nejen jako onemocnění dýchacích cest, ale také jako cévní nemoc. Vědci zdravotní potíže pacientů spojují s množením viru v endoteliálních buňkách. Ty tvoří hranici mezi cévní soustavou a tkáněmi a ovlivňují přesun látek přes cévní stěnu.

Uvádí přitom příklad 71letého muže s transplantovanou ledvinou, u kterého byla diagnostikována nemoc covid-19, a který následně zemřel na selhání několika orgánů. Po analýze transplantované ledviny se ukázalo, že se virus replikoval právě v endoteliálních buňkách. Zánětlivé buňky spojené s endoteliálními se našly také v jeho srdci, tenkém střevě a plicích.

Selhání mnoha orgánů se objevilo také u 58leté obézní ženy, která měla diabetes a vysoký tlak a zemřela na srdeční zástavu. Také u ní odborníci našli zanícené buňky endotelu v plicích, srdci, ledvinách a játrech.

Autoři studie napsali, že se při covid-19 jako vstup do buněk využívají receptory ACE2 – enzymy nacházející se na vnější stěně buněk plic, cév, srdce, ledvin a střev. To by vysvětlovalo, proč se nemoc projevuje tolika různými symptomy.

„Ta studie popisuje důkaz o mikroskopickém poškození a virové infekci v cévách v četných orgánech u tří pacientů nakažených virem SARS-CoV-2.

 Odpovídá to přibývajícím vědeckým a klinickým důkazům, že virus SARS-CoV-2 může infikovat a poškodit kromě plic četné další orgány jako ledviny, srdce, střeva a játra tím, že poškodí endoteliární buňky, jež pokrývají vnitřní stěnu cév,“ uvedl šéf amerického centra pro zdravotnické inovace Russell Medford.

Otazníky už dříve vyvolával další ze symptomů nemocných – četné krevní sraženiny. Washington Post už koncem dubna informoval o tom, že jsou podle amerických lékařů právě sraženiny odpovědné za významnou část úmrtí. V univerzitní nemocnici v Atlantě byly zjištěny až u 40 procent nakažených.

Při pitvách obětí koronaviru byly v jejich plicích nalezeny stovky mikroskopických sraženin. Větší mohou v mozku nebo v srdci vyvolat infarkt, napsal server.

I když se lékaři neshodují v názoru, proč sraženiny vznikají, mnoho z nich se domnívá, že právě ony mohou být odpovědné za podstatnou část úmrtí pacientů s diagnózou covid-19.

 Vysvětluje to podle nich také to, proč část nakažených zemřela doma.

Server MIT Technology Review v souvislosti s krevními sraženinami upozornil zejména na zvýšené riziko mrtvic, které se objevují i u mladších pacientů.

Virus ale může způsobovat i některé neurologické potíže a symptomy – část pacientů s covid-19 si například stěžuje na ztrátu čichu a chuti.

Jedna ze studií, kterou server cituje, takový jev detekovala dokonce u 65 procent pozitivně testovaných.

Další z nových poznatků o koronaviru naznačují, že může poškozovat buňky, které produkují inzulín. Upozornil na to časopis Nature.

Jedním z pacientů, u kterého se v souvislosti s covid-19 vyvinul diabetes, je 18letý student Finn Gnadt z německého Kielu. Koronavirem se podle Nature nakazil v půlce dubna, ačkoliv nepociťoval žádné příznaky. Později se u něj ale objevilo náhlé vyčerpání a neustálá žízeň. Začátkem května mu lékaři diagnostikovali diabetes prvního stupně, který se podle nich rozvinul právě kvůli koronaviru.

Většina diabetiků se potýká s tím, že jim buňky slinivky břišní, které produkují potřebný inzulin, zničí vlastní imunitní systém.

Ošetřující lékař Finna Gnadta je ale přesvědčený, že je v tomto případě zdevastoval virus. Odborníků, podle kterých virus skutečně diabetes může podnítit, přitom přibývá.

Doposud se přitom o cukrovce mluvilo spíše jako o jednom z faktorů, který naopak zhoršuje průběh covidu.

U většiny lidí s touto nemocí vlastní imunitní systém omylem zničí beta buňky slinivky břišní, které produkují inzulin. V případě německého studenta podle jeho lékaře tyto buňky zničil virus.

„Cukrovka je při nákaze covidem jako dynamit,“ řekl pro Nature vědec Paul Zimmet z australské Monash University v Melbourne, který se nyní na spojení mezi oběma chorobami zaměřil.

Jiní vědci však připomínají, že je třeba záležitost ještě zkoumat. „Počty okolo diabetu s předchozím onemocněním covid-19 musíme sledovat a posoudit, zda se čísla zvyšují, či naopak snižují oproti běžným hodnotám,“ řekl Naveed Sattar z University of Glasgow.

Před covid-19 by se měli mít na pozoru i pacienti s kardiologickými problémy, patří totiž mezi skupiny, kterým hrozí komplikovanější průběh nemoci. Stejně tak by však neměli zanedbávat preventivní kontroly.

„Úplně přímá postižení srdečně-cévního systému ve smyslu fibrilace síní nebo cévních mozkových příhod nejsou, zdá se, tak výrazná – řada pacientů s koronavirem, kteří mají těžký průběh, má spíše žilní trombózy, plicní embolie, ale ne tyhle dvě diagnózy.

Také nemáme moc dat o tom, že by virus přímo napadal srdce. Jsou to spíše druhotné následky a dopad těžkého infekčního průběhu, než že by to bylo primární postižení.

Ale když začne srdce selhávat, prognóza pacientů je neblahá,“ uvedl pro Seznam Zprávy kardiolog a předseda české kardiologické společnosti Aleš Linhart.

Rizikovými faktory přitom mohou být cukrovka, obezita, kouření či vysoký krevní tlak.

„Z těch, kteří mají nemoc tak vážnou, že virus zasáhne srdce, jich nepřežije už padesát procent,“ uvedl už dříve v rozhovoru pro Seznam Zprávy šéf kardiologie motolské nemocnice Josef Veselka.

Koronavirus však dokáže znatelně narušit i běžné fungování obranyschopnosti lidí. U části pacientů s covidem se vyvíjí nebezpečná cytokinová bouře. Cytokiny obvykle aktivují bílé krvinky k tomu, aby zabíjely infekční mikroorganismy, zejména bakterie a viry.

Nadměrná produkce cytokinů však ohrožuje zdraví. Generuje vznik nebezpečných toxických látek, které sice usmrtí vše živé, ale současně i vlastní buňky.

Při sepsi dochází k cytokinové bouři, tedy k takové koncentraci zánětových faktorů, při níž poklesne krevní tlak a selžou funkce životně důležitých orgánů.

Jak bouři zabránit, nyní zkoumají třeba vědci z 1. lékařské fakulty a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Pomáhat by mohla znalost molekuly interleukinu-6 (IL-6), která při spouštění cytokinové bouře hraje významnou roli.

Zkoumání této molekuly interleukinu se věnuje Centrum nádorové ekologie (CEN) univerzity.

„IL-6 je molekula naprosto potřebná k tomu, aby byla zahájena imunitní odpověď, která je nutná k potlačení infekce,“ uvedl hlavní vědecký koordinátor centra a přednosta Anatomického ústavu 1. LF UK Karel Smetana.

Jedním dalších průvodních jevů covidu je vyrážka, která byla vypozorována zejména u mladších pacientů a trvala po dobu několika dní.

Jako takzvané covidové prsty označují lékaři červené hrboly na prstech zejména dolních končetin, které jsou bolestivé na dotek a mohou svědit. Podle ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a přednosty Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3.

 lékařské fakulty UK Petra Arenbergera se u některých pacientů objevily jako jediný příznak onemocnění covid-19. „Covidové prsty jsou pro dermatology něco nového,“ dodal Arenberger.

Pacienti s takovými kožními příznaky by podle něho měli být vyšetřeni na nákazu novým koronavirem.

Vyrážka pravděpodobně vzniká jako zánětlivá reakce kůže na antigen viru spojený s ischemií končetin, tedy onemocněním tepen v končetinách nebo krevními sraženinami.

Kožní příznaky covidové infekce se vyskytují asi u 20 procent pacientů. Objevují se obvykle třetí až pátý den onemocnění a posléze samy odeznějí.

Mezi další kožní příznaky nového koronaviru patří například kopřivka, mramorovaná kůže a drobné krevní výrony na dolních končetinách.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector