Škodlivost e-cigaret – Vše o zdraví

24 odborných lékařských společností se shoduje na tom, že náhradní nikotinová terapie je uznávanou a funkční metodou při odvykání kouření. Kuřáci cigaret, kteří chtějí zachovat své „cigaretové rituály” mohou přejít na alternativu zvanou vapování. Vapování je podle některých zdrojů méně zdravotně škodlivé než klasické kouření.

Médii v poslední době hýbou protichůdné zprávy o elektronických cigaretách. Je podle vás vapování pro kuřáky spíše nebezpečím, nebo lepší alternativou?

Nejprve je třeba říci, že jako lékaři i jako celá společnost, včetně výrobců, musíme pečovat především o to, aby se jakékoli nikotinové výrobky nedostaly do rukou nekuřáků, zejména dětí a mládeže.

Pokud se bavíme o dospělých kuřácích, klasické cigarety představují zdaleka nejvyšší zdravotní riziko, protože jejich uživatel kromě nikotinu vstřebává tisíce dalších škodlivých látek vznikajících při hoření tabáku.

Elektronické cigarety, které neobsahují tabák a nedochází v nich k žádnému hoření, jsou z tohoto pohledu jistě méně škodlivé.

Podle některých britských studií až o 95 %, což představuje pro kuřáka, který se nedokáže své závislosti na nikotinu vzdát, radikální krok ke snížení zdravotních rizik.

Lidé často ztotožňují pojem e-cigareta, nahřívaný tabák, alternativa ke klasickým cigaretám. Jsou to skutečně totožné pojmy?

Z hlediska škodlivosti pro zdraví zdaleka vedou klasické cigarety, které obsahují tabák a produkují množství škodlivin, vznikajících při jeho spalování. Alternativa v podobě nahřívaného tabáku je nejspíše méně škodlivá a patří mezi tzv. elektronické alternativy kouření.

Pojem elektronická cigareta ale používáme pro vaporizéry, které neobsahují žádný tabák. Kuřák při jejich užívání vstřebává nikotin vdechováním aerosolu, jež vzniká při zahřívání směsi čistého nikotinu a propylenglykolu s určitou příchutí.

Další alternativou jsou například beztabákové nikotinové polštářky typu snus, které jsou rozšířené zejména ve Skandinávii, kde se značnou měrou podílely na snížení chorob souvisejících s kouřením.

Alarmující se zdají být případy záhadné plicní choroby, která se vyskytla u mnoha lidí v USA. Znamená to, že vapování je nebezpečné?

Podle poslední zpráv lékařů tato choroba již není tak záhadná. Ukázalo se, že choroba souvisí mimo jiné se zahříváním vitaminu E rozpustného v tucích, který se přidává do směsí, ze kterých uživatelé vstřebávají THC, tedy látku obsaženou v marihuaně. Vitamin E není součástí u nás dostupných náplní do vaporizérů s nikotinovou náplní (náplně nejsou na tukové, ale na vodní bázi).

V USA se navíc jednalo o problém neoficiálního trhu s náplněmi do elektronických cigaret. V Evropské unii jsou pro certifikaci a schválení obsahu nikotinových náplní do e-cigaret velmi přísné předpisy. Pokud si kuřák zakoupí náplň do elektronické cigarety v oficiální distribuci, nemá se v této souvislosti čeho obávat. Důkazem mimo jiné je, že zmiňovaná choroba se v Evropě nevyskytuje.

Jak přesně vaporizéry fungují?

Vaporizéry fungují na principu zahřívání nikotinové náplně s propylenglykolem, který je látkou běžně používanou v potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Zahříváním vzniká aerosol, jehož inhalováním kuřák vstřebává nikotin méně škodlivou formou než v případě klasického kouření nebo nahřívaného tabáku.

Vaporizéry se dělí na klasické elektronické cigarety s takzvaným otevřeným systémem, jak je na trhu známe už asi 13 let, a na elektronické cigarety s uzavřeným systémem. V případě otevřeného systému si uživatel sám míchá svoji náplň do e-cigarety.

V současné době se na trhu objevují vaporizéry s uzavřeným systémem. Ty fungují na principu předpřipravených jednorázových náplní.

Kromě snazší manipulace jsou předem naplněné pody pro zákazníky zárukou, že obsah náplně je vždy definovaný s takřka farmaceutickou přesností, a tedy více bezpečný. V nedávné době vstoupili na trh velcí výrobci, jako např.

Imperial Brands se značkou blu, díky kterým je tato alternativa dospělým kuřákům dostupná v běžných trafikách.

Kdybyste jako lékař měl doporučit silnému kuřákovi, zda přejít od klasických cigaret k vapování, jak by zněla vaše rada?

Vapování je podle některých údajů o 95 % méně zdravotně škodlivé než kouření klasických cigaret. Pro ty, kteří nedokážou se svojí závislostí na nikotinu zcela skoncovat nebo preferují postupnou cestu, jsou vaporizéry reálnou alternativou.

Jaké jsou podle vás důvody, proč kuřáci uvažují o přechodu k vapování?

Kromě zdravotních aspektů jsou v případě vapování důležité také aspekty společenské, tedy když je kouření cigaret pro kuřáka důvodem vyřazení z jeho skupiny blízkých nebo kolegů.

Mnoho kuřáků přecházejících na vapování popisuje snížení nepříjemností spojených s produkcí cigaretového popela, zápachu z oblečení, pokožky, ale vrací se jim i vnímání řady chutí a vůní. V neposlední řadě studie uvádí, že tzv.

sekundární vapování není pro okolí na rozdíl od sekundárního kouření škodlivé.

  • Škodlivost e-cigaret - Vše o zdraví
  • Škodlivost e-cigaret - Vše o zdraví
  • Škodlivost e-cigaret - Vše o zdraví
  • Škodlivost e-cigaret - Vše o zdraví
  • Škodlivost e-cigaret - Vše o zdraví
  • Škodlivost e-cigaret - Vše o zdraví
  • Škodlivost e-cigaret - Vše o zdraví
  • Škodlivost e-cigaret - Vše o zdraví

Elektronická cigareta: Škodí více než klasické kouření? / Lékarnické kapky

Poslední dobou se s uživateli elektronické cigarety setkáváme v našem okolí stále častěji. Elektronická cigatera je vhodnou pomůckou snižující škodlivé účinky kouření tabáku v klasických cigaretách. Elektronická cigatera může pomoci ke snižování přísunu nikotinu, a tím i možná k odvyknutí kouření.

Škodlivost e-cigaret - Vše o zdraví

První myšlenka vyvinout pomůcku, která by umožňovala inhalaci léčivé látky pomocí elektrického vyhřívání sahá již do 20. let 20. století. S nápadem přišel Joseph Robinson, který si nechal aparát patentovat v roce 1927. Přestože jeho myšlenka upadla na delší čas v zapomnění, znovu se jí chopil v 60. letech Herbert A. Gilbert a zkonstruoval první netabákovou cigaretu bez kouře.

Přečtěte si také: Nikotin a jeho účinky

Muž, který se zasloužil o zrod elektronické cigarety, jak ji známe dnes, byl Číňan Hon Lik. Ten si nápad na elektronickou cigaretu nechal patentovat v roce 2006. O několik let později se elektronická cigareta dostala i do České republiky.

Škodlivost e-cigaret - Vše o zdravíDefinice a popis elektronické cigarety

Elektronická cigareta je zařízení, které elektrickým zahříváním kapalné náplně (e-liquid) vytváří směs pevných a kapalných částic (aerosol), která je podobná kouři. Oficiální název tohoto zařízení je „vaporizér“.

Elektronická cigareta se skládá ze tří funkčních částí:

  • elektrická baterie (včetně případné řídící a regulační elektroniky
  • atomizér – atomizér je část zodpovědná za odpaření náplně z elektronické cigarety, svojí konstrukcí a provedením zásadně ovlivňuje výslednou chuť, množství aerosolu a další vlastnosti elektronické cigarety
  • patrona (cartridge) s náplní e-liquidu

Kapalná náplň do elektronické cigarety obsahuje následující látky:

  • propylenglykol (existují i verze pro alergiky, kde je propylenglykol nahrazen rostlinným olejem)
  • glycerol
  • nikotin (existují i varianty bez nikotinu) – množství nikotinu se uvádí v miligramech na jeden mililitr, na trhu existují různé síly náplní dle obsahu nikotinu (od 0mg – 24 mg).
  • aromatické látky (většinou potravinářská aromata, nebo speciálně pro elektronickou cigaretu vytvořená aromata tabákových příchutí)
  • dle receptury dále může obsahovat menší procento vody, alkoholu a organických kyselin

Rozdíl mezi kouřením klasické a elektronické cigarety

Kouř z klasické cigarety obsahuje až 4000 škodlivin. Některé z nich pocházejí z tabáku, jiné z takzvaných aditiv, která se starají o pohodlnější kouření. Při spalování tyto přidané látky mohou výrazně ohrozit zdraví pasivních i aktivních kuřáků.

Mezi nejznámější škodliviny z tabákového kouře patří:

  • oxid uhelnatý (vyvolává tkáňové dušení)
  • Škodlivost e-cigaret - Vše o zdravíformaldehyd (způsobuje astma, dýchací potíže a záněty kůže)
  • akrolein (dráždí sliznice)
  • oxid dusičnatý (zvyšuje kazivost zubů, způsobuje zánět spojivek)
  • nitrosaminy a sloučeniny niklu (podílejí se na vzniku rakoviny)
  • dehet (zanáší plíce)

Kouření elektronické cigarety

Při kouření elektronické cigarety dochází k zahřátí e-liquidu, a tím k částečnému rozkladu glycerolu a propylenglykolu v náplni. Propylenglykol může ve vysoké dávce během krátké doby způsobit otravu. Vystavení propylenglykolu v kapalné formě může způsobit podráždění očí a horních dýchacích cest.

Mohlo by vás zajímat: Odvykání kouření s odbornou pomocí je mnohonásobně úspěšnější

Podle použité náplně elektronické cigarety lze ve výsledném aerosolu najít další nebezpečné látky, které se v tabákovém kouři nevyskytují.

Například v japonských elektronických cigaretách se vyskytovaly mimo jiné i mutageny glyoxal a methylglyoxal. V aerosolu elektronických cigaret byl zjištěn zdraví škodlivý trimethylpyrazin.

Formaldehyd, těžké kovy i některé další škodlivé látky se vyskytují jak v tabákovém kouři, tak v aerosolu elektronických cigaret.

Podstatným rozdílem je koncentrace těchto látek v elektronických cigaretách. Ta je mnohem nižší než v klasických cigaretách.

Zajímavé:  Léčba Po Odstranění Štítné Žlázy?

Mezi krátkodobé účinky kouření elektronických cigaret patří zvýšení množství vydechovaného oxidu dusného, který signalizuje zánětlivou reakci v plicích.

Účinky dlouhodobého kouření elektronických cigaret zatím nejsou známé.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve svých doporučeních preferuje z důvodu absence obsahu výrazně škodlivého dehtu kouření elektronických cigaret před klasickými cigaretami.

Pro oba typy kouření je společný přísun nikotinu. Ten je důvodem vzniku závislosti na kouření.

Dávka nikotinu, který dostane kuřák do těla, závisí na způsobu kouření, obsahu nikotinu v cigaretě nebo náplni e-liquid a počtu cigaret nebo délce kouření.

Pokud chcete přestat kouřit a v prvním kroku zvažujete o přechodu z cigaret na elektronickou cigaretu, v následující tabulce se můžete inspirovat, jakou náplň zvolit.

Tabulka volby typu e-liquidu dle obsahu nikotinu a počtu za den vykouřených cigaret:

Obsah nikotinu v náplni Původní počet cigaret vykouřených za den
24 mg 35 a více cigaret
18 mg 20 cigaret
9-12 mg 13 cigaret
3-6 mg 1-5 cigaret

Pozn.: směsi lze i namíchat pro optimální zvolenou dávku nikotinu

Každoročně zemřou na následky kouření tisíce lidí. Kouření elektronické cigarety je z důvodu menšího obsahu škodlivých látek méně rizikové, ale riziková je i samotná expozice nikotinem.

  1. Zvýšené riziko otravy nikotinem představuje dlouhotrvající kouření elektronické cigarety (ve srovnání s pětiminutovým kouřením cigarety vystačí náplň elektronické cigarety až na 1 hodinu nepřetržitého kouření).
  2. Mgr. Veronika Hřivnáčová
  3. Lékárna Dr. Max, Opava
  4. Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
  5. Škodlivost e-cigaret - Vše o zdraví

Škodlivost e-cigaret - Vše o zdraví

Jednou z hlavních věcí, které kuřáky a uživatele e-cigaret zajímají, je právě otázka zdravotních dopadů. Jsou e-cigarety „zdravější“ než klasické cigarety? Dají se e-cigarety využívat při odvykání kouření? Koncentrace zdraví škodlivých a rakovinotvorných látek v aerosolu je u e-cigaret mnohonásobně nižší než v kouři z klasických cigaret. Elektronické cigarety jsou tedy v porovnání s běžnými cigaretami méně rizikovou variantou, jak získat nikotin – děje se tak totiž bez kouře. Vdechování nikotinu a dalších chemických látek v jakékoliv podobě ovšem nelze obecně považovat za zdraví prospěšné. Elektronické cigarety se neobejdou bez kapalných náplní, které se označují jako e-liquid nebo jen liquidy. Jedná se obvykle o roztoky na bázi vody, které neobsahují žádné oleje. Právě oleje jsou při vapování e-cigaret rizikovou záležitostí. „Nebezpečné jsou především olejnaté látky s výtažky marihuany. V USA, kde nedávno proběhla „epidemie“ poškození plic při vapování, obsahovaly některé náplně sloučeniny vitaminu E, který se do olejů přidává kvůli zahuštění a pravděpodobně stál za uvedenými problémy. Panika, která v této věci vznikla v médiích, bohužel vrátila řadu uživatelů e-cigaret k běžným cigaretám. V USA se jednalo o přibližně 3000 případů poškození plic a 60 úmrtí. V této souvislosti je ale dobré připomenout, že stejný počet úmrtí v USA způsobí kouření cigaret zhruba každou hodinu,“ přibližuje prof. Eva Králíková. Britská vládní agentura Public Health England (PHE) spadající pod tamní ministerstvo zdravotnictví a sociální péče uvádí, že e-cigarety jsou méně škodlivé pro lidské zdraví než klasické cigarety, jejichž kouření má jen v Anglii na svědomí dvě stovky úmrtí denně. Zároveň ale upozorňuje na rizika související s vapováním roztoků obsahujících marihuanu a varuje před používáním e-liquidů neznámého původu. To potvrzuje i lékařka z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN v Praze, která upozorňuje, že nelegální a neregistrované, tedy nekontrolované výrobky jsou nebezpečné stejně jako jejich domácí upravování.

Přesné dopady vapování na zdraví nejsou zdaleka tak dobře prozkoumány a popsány jako důsledky kouření klasických tabákových výrobků. E-cigarety jsou v porovnání s těmi klasickými naprostými nováčky ve světě kouření, a na rozbor dlouhodobých dopadů si tak budeme muset počkat.

Přestože vapování má na rozdíl od kouření díky absenci spalování (tedy přísunu dehtu a dalších tisícovek škodlivin) méně nežádoucích vlivů na zdraví, stále se jedná o zdroj nikotinu a dalších chemikálií.

„E-cigarety tak jistě mohou udržovat, prohlubovat nebo způsobovat závislost a nekuřákům nebo dokonce mladistvým je rozhodně nikdo nedoporučuje,“ uvádí prof. Eva Králíková.

K problematice vapování mladistvých zveřejnila statistiku například Lékařská fakulta Harvardovy univerzity, podle níž se v roce 2018 k vapování dostalo téměř 40 % amerických středoškoláků. U náctiletých, kteří vyzkoušejí vapování, je podle dosavadních poznatků větší pravděpodobnost, že začnou kouřit klasické cigarety než u vrstevníků, kteří e-cigarety nevyzkoušeli.

Na výrobu, dovoz, prodej, ale i užívání elektronických cigaret musely samozřejmě reagovat i právní předpisy. V květnu 2017 vstoupil v platnost revidovaný zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

České právní předpisy musely zohlednit také směrnici Evropského parlamentu o tabákových výrobcích, a proto byla v roce 2017 vydána vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 37/2017 Sb., o elektronických cigaretách, náhradních náplních do nich a bylinných výrobcích určených ke kouření.

Tato vyhláška upravuje například požadavky na složení, vzhled, jakost a vlastnosti elektronických cigaret a jejich náhradních náplní a také pravidla jejich označování a další související záležitosti. Elektronické cigarety podléhají rovněž regulaci, co se týče reklamy a jejich propagace.

Spolu s úplným zákazem kouření ve veřejných prostorách, který v ČR začal platit v květnu 2017 na základě tzv. protikuřáckého zákona, došlo rovněž k zákazu užívání elektronických cigaret na veřejnosti.

Text: Petra Dulíková, foto: Shutterstock a archiv redakce Z výsledků průzkumu Státního zdravotního ústavu na téma užívání tabáku v ČR vyplývá, že elektronické cigarety využívá přibližně 5 % kuřáků.
Více než 50 % uživatelů e-cigaret zároveň kouří klasické cigarety.
Přibližně pětina uživatelů e-cigaret jsou bývalí kuřáci cigaret a podobné množství lidí před užíváním e-cigaret nekouřilo.
Více než tři čtvrtiny uživatelů e-cigaret vapují náplně s obsahem nikotinu.
Nejčastějším důvodem pro užívání e-cigaret je podle výzkumu experimentování s tímto prostředkem. Na druhém místě figuruje argument, že e-cigareta je prostředkem k ukončení nebo omezení kouření klasických cigaret. K dalším uváděným důvodům patří menší škodlivost pro zdraví, větší tolerance okolí k e-cigaretám či nižší cena.

Způsobů, jak přestat kouřit, je hodně. Většina kuřáků to zkouší jen tak, bez odborné pomoci. V takovém případě se povede jen asi třem až pěti osobám ze sta alespoň rok nekouřit. Intenzivní léčba, tedy intervence a léky k potlačení abstinenčních příznaků, mohou úspěšnost až zdesetinásobit.

To znamená, že kouřit přestane kolem 30 % osob. Toto číslo ale ukazuje, že většině se to nepodaří ani tak. Pro ty, kdo nedokázali přestat kouřit ani s pomocí nejúčinnější léčby, jsou elektronické cigarety zcela jistě méně rizikovou možností, jak dostat nikotin bez kouře.

Tato účinnost elektronických cigaret je již prokázaná, ale musí se jednat o typ, který dodává nikotin dostatečně rychle a v dostatečné dávce, jinak také nepomohou.
Odpovídá Prof. MUDr. Eva Králíková, CSc., Centrum pro závislé na tabáku 1.

lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Více informací naleznete v květnovém vydání časopisu Zdraví.

Vaporizér vs. zahřívaný tabák

Sáhnout po elektronické cigaretě oproti té běžné tabákové je méně škodlivá varianta. Existuje však několik druhů alternativ ke klasickým cigaretám, které fungují na jiném principu a liší se také jejich dopad na lidské zdraví.

Zda kouřit či vapovat je dnes horké téma. Sáhnout po elektronické cigaretě oproti té běžné tabákové je méně škodlivá varianta. Existuje však několik druhů alternativ ke klasickým cigaretám, které fungují na jiném principu a liší se také jejich dopad na lidské zdraví.

Zahřívaný tabák jako méně škodlivá alternativa

V klasických cigaretách je tabák jak zdrojem nikotinu, tak materiálem, díky němuž cigareta hoří. Nikotin tak do sebe kuřák vstřebává vdechováním kouře, který je způsoben spalováním tabáku při extrémně vysokých teplotách (okolo 800 stupňů). Problém je ten, že při tak vysokých teplotách dochází ke vzniku tisíců škodlivých látek, které do sebe kuřák vdechuje.

Oproti tomu zařízení fungující na bázi zahřívaného tabáku a tabák používají jen jako zdroj nikotinu.

K zahřívání tabáku už nedochází hořením, ale elektronickou cestou a k uvolnění nikotinu postačí cca 300 až 350 stupňů. V takových výrobcích nevzniká kouř.

Ačkoliv se ve výparech už nějaké toxické látky objevují, stále jich je významně méně než v běžných cigaretách. Obecně se uvádí pokles škodlivosti o 80 %.

Zajímavé:  Stob - Vše o zdraví

Beztabákové e-cigarety a vaporizéry

Na rozdíl od e-cigaret s nahřívaným tabákem vaporizéry tabák neobsahují. Nikotin do sebe kuřák dostává vapováním kouři podobnému aerosolu, který vzniká v náplni e-cigarety, tzv. e-liquidu.

Ta obsahuje některou z forem nikotinu a příchutě, smíchané se základem, který tvoří buď rostlinný glycerol, propyglykenol, látky běžně se využívající v potravinářském, medicínském i kosmetickém průmyslu.

Elektronické cigarety e-liquid zahřejí a vaporizují při teplotách mezi 100 až 250 stupni.

Výhodou beztabákových elektronických cigaret je zcela jistě jejich široká nabídka: na trhu existují otevřené systémy, do nichž si uživatel míchá e-liquid sám, i uzavřené jednorázové systémy, při kterých stačí náplň jednoduše zacvaknout.

E-liquidy mohou mít různé příchutě, sílu nikotinu nebo neobsahují nikotin vůbec a uživatel si tak může vybrat skutečně takové množství nikotinu, které mu vyhovuje. Zařízení blu nabízejí širokou škálu příchutí ve dvou variantách síly nikotinu.

Méně škodlivá alternativa ke klasickému kouření

Nejzdravější alternativou je přestat užívat tabák i nikotin. Takový krok je nicméně pro kuřáky obtížný. Proto se jako vhodná cesta jeví přechod z obyčejných cigaret na ty elektronické.

Pečlivou volbou zařízení pro vapování i síly nikotinu může uživatel dosáhnout podobného zážitku, jako při kouření klasických cigaret, zároveň mít lépe pod kontrolou příjem nikotinu a efektivněji pracovat spostupným omezováním příjmu nikotinu.

Za zmínku také stojí to, že při vapování není cítit zápach z kouře, pouze jemné aroma příchutě vašeho e-liquidu.

Zahřívaný tabák vs. vaporizér

Škodlivost e-cigaret - Vše o zdraví

Zdroje: https://imperialbrandsscience.com/wp-content/uploads/2020/02/Chemical-Characterisation-of-Aerosol-Emissions-from-a-Prototype-Heated-Tobacco-Product.pdf

https://imperialbrandsscience.com/wp-content/uploads/2020/03/Heated-Anatomy-of-Something-Better.pdf

https://imperialbrandsscience.com/wp-content/uploads/2020/03/Chemical-Composition-and-In-Vitro-Toxicity-Pro%EF%AC%81le-of-a-Pod-Based-E-Cigarette-Aerosol-Compared-to-Cigarette-Smoke.pdf

BAT zveřejnila více než 10 let vědeckých důkazů o elektronických cigaretách | ProVapery

Tato recenze ukazuje, že za poslední desetiletí vzrostl ve Velké Británii, Evropě a USA počet lidí, kteří se nesprávně domnívají, že elektronické cigarety jsou stejně škodlivé nebo dokonce škodlivější než kouření klasických cigaret. A to navzdory několika studiím zveřejněným ve stejném období, které ukazují, že elektronické cigarety vyrobené v souladu s normami kvality představují menší riziko pro zdraví než kouření tabáku v podobě cigaret klasických.

Škodlivost e-cigaret - Vše o zdraví

Podle populačních modelových studií citovaných v dokumentu by bylo možné dosáhnout významného snížení předčasných úmrtí, kdyby současní kuřáci přešli výhradně na vaping, místo aby v kouření pokračovali.

 Tyto modelové studie využívají údaje o populaci a simulace k promítnutí výsledků souvisejících se zdravím spojených s dlouhodobými riziky kouření versus užívání elektronických cigaret v průběhu času.

Tento dokument je komplexním souhrnem více než 300 recenzovaných vědeckých prací a dalších důkazů zveřejněných odhadem 50 institucemi za posledních 10 let . 

Řekl Dr. David O'Reilly, ředitel vědeckého výzkumu a vývoje – British American Tobacco

Realita je taková, že mnoho úřadů v oblasti veřejného zdraví uvedlo, že vaping je méně škodlivý než kouření!  

Vědecké důkazy jsou jasné, ale mylné vnímání spotřebitelů přetrvává. V Anglii a Spojených státech si pouze jeden ze tří dospělých uvědomuje, že jsou k dispozici vědecké důkazy, a to i od předních úřadů pro veřejné zdraví, které podporují závěr, že vaping je méně škodlivý než kouření.

Doufáme, že tento dokument bude použit jako zdroj pro orgány veřejného zdraví a na podporu dospělých kuřáků, kteří se snaží porozumět  vědeckým důkazům, které existují, aby je informovaly o možnostech jejich volby.

„Snížení škodlivých dopadů kouření na zdraví je naším hlavním cílem. Chceme vytvořit lepší zítřek tím, že nabídneme kuřákům co nejširší škálu alternativ k cigaretám,“ pokračoval David O'Reilly. To je hlavní důvod, proč bychom rádi měli  50 milionů uživatelů elektronických cigaret do konce roku 2030.

Dokument zároveň zdůrazňuje, že vapingové výrobky mohou účinně konkurovat klasickým cigaretám tím, že kuřákům poskytují nikotin a zároveň smyslový požitek, který je pro ně velmi důležitý.

  Proto je zásadní přístup k vysoce kvalitním, důkladně testovaným a dobře regulovaným produktům.

Elektronické cigarety však budou považovány za přesvědčivou a bezpečnou alternativu ke kouření, pouze pokud veřejné zdravotnické instituce jednoznačně a přesně informují kuřáky, že úplný přechod z kouření na vaping může snížit jejich zdravotní rizika.

  • Nakonec dokument zmiňuje potřebu důsledných předpisů pro výrobu elektronických cigaret a všeobecné přijetí přísných norem pro správu výrobků ze strany výrobců s cílem zvýšit důvěru veřejnosti v elektronické cigarety a vaping. 
  • Celý dokument ke stažení ZDE
  • Zdroj: News Medical

E-cigareta: Méně škodlivá neznamená zdravá, varuje Česká koalice proti tabáku

„Hlavní riziko je nikotin, látka, která způsobuje poměrně silnou závislost, jejíž intenzita bývá srovnávána se závislostí na heroinu,“ uvedl v pořadu Pro a proti prezident České koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek.

Kohoutek: „Musíme si položit otázku, proč by vůbec elektronické cigarety měly existovat, a jaký je jejich smysl, společenský přínos, proč je vůbec užívat. Elektronická cigareta je zatím podle všeho méně škodlivá než klasická cigareta, to ale neznamená, že je zdravá.“

Podle odborníků e-cigarety mohou někomu pomoci při odvykání, ale u někoho závislost prohloubí. „Problém je v tom, že uživatel do sebe dostává nekontrolovanou dávku nikotinu,“ vysvětlil prezident České koalice proti tabáku.

„Pokud jde o elektronické cigarety, nejásal bych předčasně. Jsou tady šest let a vůbec nevíme, co s uživateli udělají za 20 let. Jaký je vliv e-cigaret na dospívající generaci žádná studie prokázat nemůže. To musí prokázat dlouhodobá studie trvající minimálně 10 a více let,“ dodal Lukáš Kohoutek.

Předseda Svazu vapingu Bohdan Resler upřesnil, co vlastně e-cigareta je.

„V České republice se říká elektronická cigareta, ale s cigaretou to nemá nic společného. Nejedná se o kouření, kdy vzniká hořením kouř. Je to inhalátor. Proto nehrozí problém pasivního kouření, protože kuřák vydechuje pouze páru.“

Kohoutkův dotaz po smyslu existence e-cigaret Resler přivítal: „Tabákový průmysl a vše, co se dělo kolem cigaret, pokroutily společnost takovým způsobem, že když se podíváte, jaké procento lidí kouří, a má díky tomu zdravotní problémy, tak to je přesně důvod, proč jsou elektronické cigarety.“

Resler: „Pojďme nabídnout lidem nějaké placebo, čím dokonalejší tím lépe. Co je závislost na kouření? Je to závislost na nikotinu a na rituálech, mít něco v puse, v ruce. A my jsme schopní zdravějším způsobem imitovat vnímání a uspokojit kuřáky.“

Společenskou nebezpečnost užívání nikotinu předseda Svazu vapingu nepřeceňuje. „Podívejme se, jestli je vliv nikotinu společensky negativní. Závislost na nikotinu sice můžeme virtuálně spojovat s heroinem, ale pokud to přeženeme ad absurdum, tak třeba makrobiotici vám řeknou, že všechno jsou drogy, počínaje čajem a kávou.“

Resler připomněl i samotný dosah nikotinové závislosti. „Společnost se shodne na tom, že mnohem nepřijatelnější je alkohol a další drogy. Když používáte inhalátor nebo kouříte cigaretu, tak můžete mít stejnou závislost jako u heroinu, ale neovlivňuje to stejným způsobem vaše vědomí.“

„I naše úřady přiznaly, že nesmíte řídit automobil opilý nebo pod vlivem drog, ale kouřit cigaretu můžete. Neslyšel jsem, že by si někdo dal cigaretu a šel někoho zabít nebo se z něj stal gambler. Po alkoholu ano,“ shrnul Bohdan Resler.

Související weby

Český rozhlas Plus: Pro a proti

Konec falešných obav z používání elektronických cigaret

Public Health England nadále radí, aby kuřáci přešli na elektronické cigarety, které jim pomohou přestat kouřit, nekuřáci by ale s vapováním začínat neměli.

Před několika dny byla institutem Public Health England (PHE) zveřejněna šestá nezávislá zpráva o e-cigaretách. Vědci z Kings College London informují o nových doporučeních PHE o elektronických cigaretách společně se zprávou NHS o dopadech na duševní zdraví.

Zpráva poskytuje nové informace o používání e-cigaret mezi mladými lidmi a dospělými a o vnímání škodlivosti vapování ze strany veřejnosti. Podrobně zkoumá i dopady používání elektronické cigarety u lidí s duševním onemocněním a u těhotných žen.

Současná úroveň používání elektronických cigaret dospělými a mladými lidmi zůstala od poslední zprávy stejná. Obavy však vyvolává rostoucí počet kuřáků, kteří se domnívají, že vaping je škodlivější než kouření. To není v souladu s odbornými posudky z Velké Británie a USA, které dospěly k závěru, že používání regulovaných elektronických cigaret je mnohem méně škodlivé než kouření.

Public Health England nadále radí, aby kuřáci přešli na elektronické cigarety, které jim pomohou přestat kouřit, ale nekuřáci by s vapováním začínat neměli.

Zajímavé:  Ascorutin a menstruace - vše o zdraví

Elektronické cigarety jsou mnohem méně škodlivé než tabák, ale nejsou zcela bezpečné. Obsahují výrazně méně škodlivých chemikálií, které způsobují nemoci související s kouřením, ale dlouhodobý vliv používání elektronických cigaret zůstane ještě nějakou dobu neznámý.

Mylné přesvědčení, že elektronické cigarety jsou škodlivější než kouření, se mezi kuřáky v Británii prudce rozšířilo po propuknutí plicních onemocnění v USA na podzim 2019. Americké úřady nyní potvrdily, že primární příčinou byl acetát vitamínu E, zahušťovadlo přidáváno k výrobkům z konopí. Tato látka je v rámci EU v nikotinových výrobcích pro vapování zakázána.

Ve zprávě se uvádí, že je třeba neustále monitorovat vnímání veřejnosti. Vědci se obávají, že kuřáky od odvykání kouření pomocí e-cigaret odrazují obavy z jejich bezpečnosti, což v konečném důsledku bude stát životy. Zpráva také varuje, že zákaz ochucených náplní by mohl některé kuřáky od přechodu na elektronické cigarety zcela odradit.

Kuřáci by měli být nadále povzbuzováni k tomu, aby vyzkoušeli regulované elektronické cigarety, spolu s dalšími pomůckami na odvykání s kouřením a podporou správných návyků, aby se tak zvýšily jejich šance na úspěch.

  • Zpráva doporučuje:
  • • pro ochranu mladých lidí je třeba lépe prosazovat prokázání věku při prodeji elektronických cigaret
  • • zdravotničtí pracovníci by měli využívat rady o používání elektronických cigaret během těhotenství
  • • je zapotřebí další výzkum zaměřený na vapování u lidí s duševními chorobami a u těhotných žen
  • • je třeba více zkoumat preference příchutí e-cigaret mezi mladými lidmi

Profesor John Newton, ředitel oddělení Zlepšování zdraví pro PHE, správu komentoval takto:

Je znepokojující vidět, nakolik propuknutí onemocnění plic v USA ovlivnilo názory kuřáků na elektronické cigarety zde ve Velké Británii.

Obavy z bezpečnosti mohou mnoho kuřáků odradit od přechodu na e-cigarety, což je ponechá na cestě špatného zdraví a předčasného úmrtí v důsledku kouření.

Americké úřady potvrdily, že primární příčinou propuknutí onemocnění v USA byl acetát vitamínu E, zahušťovadlo přidávané do e-liquidů na konopné bázi. Tato látka je v nikotinových výrobcích, regulovaných Spojeným královstvím zakázána.

E-cigarety jsou mnohem méně škodlivé než kouření, které v Anglii způsobuje 220 předčasných úmrtí denně. Naší radou zůstává, že pro každého, kdo kouří tabák, je nejdůležitější přestat kouřit úplně a elektronické cigarety mohou být účinným způsobem, jak s tím kuřákovi pomoci.

Naše nové rady v oblasti duševního zdraví, týkající se vapování, jsou důležitým krokem vpřed v tom, aby se zdravotnickým pracovníkům umožnilo důvěrněji mluvit se svými pacienty o výhodách používání elektronických cigaret pro odvykání kouření. Tato rada je dalším krokem k celkovému cíli nekuřácké generace.

Hlavní lékař profesor Chris Whitty řekl:

To nejlepší, co kuřák může udělat pro své zdraví, je přestat kouřit úplně. Elektronické cigarety mohou pomoci některým lidem přestat kouřit a jsou bezpečnější alternativou.

Tato zpráva je dalším vítaným příspěvkem k budování důkazů týkajících se důležité oblasti veřejné politiky a vyzdvihuje výzvu maximalizace příležitostí, které e-cigarety představují při řízení rizik spojených s nikotinem.

Profesorka Ann McNeill, profesorka závislosti na tabáku na King ´s College London a hlavní autorka zprávy, uvedla:

Pro kuřáky je v současnosti velmi obtížné porozumět mnohým protichůdným zprávám o dopadech vapování a kouření.

V naší zprávě uvádíme důkazy, které naznačují, že v Anglii vaping neoslabil pokles kouření u dospělých a v případě mládeže se vaping týká hlavně těch, kteří již kouřili cigarety.

Musíme však zůstat ostražití a zajistit, aby produkty pro vapování spolu s běžnými cigaretami nebyly pro mladé lidi snadno dostupné.

PHE si objednalo úplné přezkoumání důkazů o bezpečnosti elektronických cigaret, které bude zveřejněno v roce 2022. King ´s College London bude na provedení tohoto přezkumu spolupracovat s mnoha výzkumníky z Velké Británie a USA, včetně některých, kteří přispěli do Zprávy o elektronických cigaretách z roku 2018.

Deborah Arnott, výkonná ředitelka Action on Smoking and Health (ASH), řekla:

V Anglii je více než 6 milionů kuřáků a kouření je stále hlavní příčinou předčasné smrti a nemocí, zejména mezi těmi nejvíce znevýhodněnými v naší společnosti.

Pokud chceme dosáhnout vizi vlády, a to společnost bez kouře do roku 2030, je nezbytné pomoci přestat kuřákům s kouřením a vapování musí také sehrát roli. Vapování už pomohlo přestat kouřit tisícům kuřáků.

Mohli to však být další tisíce kuřáků, pokud by nebyly oklamáni přetrvávajícími, zhoršujícími se a nepřesnými přesvědčeními veřejnosti o vapování.

Kuřáci by měli být dnešní oficiální a podrobnou zprávou zklidnění, zpráva totiž ukazuje, že britská nařízení o elektronických cigaretách jsou účinné a vapování zůstává bezpečnější alternativou ke kouření. Naléhám na kuřáky, aby měli důvěru v náš regulační systém a nenechali se odradit znepokojující titulky o riziku vapování, které nejsou podloženy důkazy.

George Butterworth, vedoucí oddělení pro výzkum rakoviny ve Spojeném království, uvedl:

E-cigarety jsou relativně nový produkt, nejsou bez rizika a jejich dlouhodobý dopad ještě neznáme. Proto důrazně odrazujeme nekuřáky, aby je používali.

Dosavadní výzkum však ukazuje, že vapování je méně škodlivé než kouření tabáku a může lidem pomoci přestat kouřit.

Tato zpráva poskytuje kuřákům další ujištění o relativní škodlivosti elektronických cigaret ve srovnání s tabákem a také ukazuje, že ve Spojeném království nedochází k nárůstu vapování nekuřáky a dětmi, což je dobrá zpráva.

Zdroj: Public Health England

E-cigarety mění krevní oběh už po jednom použití, ukázala nová studie | Věda

Ze studie publikované v časopise Radiology vyplývá, že takzvané „vapování“ ovlivňuje dočasně funkci cév, a to i u zdravých lidí. Magnetická rezonance například ukázala už po jednom použití změnu toku krve ve stehenní tepně. Po několika minutách se však vše vrátí do původního stavu. 

Výzkumníci zatím nedokázali určit, která z chemikálií má na svědomí změny, jež zpozorovali. „Žádná hrůza – nic se neděje, chtělo by se říct,“ řekl autor výzkumu Felix W. Wehrli profesor radiologie a biofyziky na Pensylvánské univerzitě. „Pokud ale někdo vapuje pravidelně, je možné, že se věci do normálu jen tak rychle nevrátí,“ dodal Wehrli.

Jeho tým zpozoroval na testovaných změny, které předcházejí rozvoji kardiovaskulárních nemocí, mezi nimi například aterosklerózy. Vědci si jevu všimli u 31 lidí, kteří nikdy nekouřili běžné ani elektronické cigarety, píše CNN.

Studie je nejnovějším příspěvkem k výzkumům sledujících vliv e-cigaret na lidské zdraví. Experti upozorňují, že zkoumání jejich dopadů je v raném stádiu – nejčastěji se zatím odehrává v laboratořích nebo na zvířatech.

Jiná studie, která vyšla letos v květnu, ukázala, že aromatizující přísady e-cigaret mohou mít toxické účinky. Snižují životaschopnost buněk a zvyšují riziko zánětu. Čím víc spotřeba e-cigaret stoupá, tím víc také roste počet důkazů o jejich potenciální škodlivosti, tvrdí autoři výzkumu z Massachusettské univerzity.

Nenápadné riziko

Kromě škodlivých účinků nikotinu mohou přísady (e-cigaret) ohrožovat funkci cév. Navíc jsou velmi rozšířeny mezi mladými lidmi. Experti se dlouho domnívali, že vapování představuje menší zdravotní riziko než kouření klasických cigaret. Lékaři však upozorňují na potenciální škodlivost aromatických látek, těžkých kovů a jiných složek používaných v e-cigaretách.

„Nikdo neví, co s lidskými plícemi udělá vdechování aerosolizovaného propylenglykolu a glycerinu. Je to experiment. Výsledky uvidíme až po letech,“ prohlásil minulý měsíc Robert Jackler, zakladatel Standfordského výzkumu dopadu reklamy na tabák.

„Ochucující látky v potravinách mohou být zachyceny ve střevech, ale není jasné, co se stane, pokud je budeme dlouhodobě vdechovat. Nepochybuji o tom, že vapování je bezpečnější než kouření normálních cigaret.

To ale neznamená, že to je bezpečné,“ míní Jackler.

Před týdnem přinesla média zprávu o více než desítce teenagerů z různých států amerického Středozápadu, kteří byli hospitalizováni kvůli problémům s plícemi. Podle Fox News všichni tito kuřáci elektronických cigaret trpí podobnými symptomy: dušností, bolestmi na hrudi, kašlem a nevolnostmi. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector