Skokanské koleno – Vše o zdraví

Skokanské koleno - Vše o zdraví

Počty úrazů kolene každoročně přibývají, a tak se stále častěji setkáváme s termíny jako…

Skokanské koleno - Vše o zdraví

Poranění zkřížených a postranních vazů patří bezesporu mezi časté sportovní úrazy kolene….

Skokanské koleno - Vše o zdraví

Pravidelný pohyb svědčí tělu i duši. Tuto skutečnost znají lékaři už dlouhou dobu….

Skokanské koleno + displazie patell Dobrý den pane doktore, můj syn (v dubnu již 11-ti letý) má od loňského listopadu problémy s oběma kolenama. Bolí ho tak, že nemůže vůbec chodit. Navštívili jsme tedy ortopedii, UZV zjistili displazii obou patell + vyšetřením skokanská kolena (I. utr). V případě… Zobrazit více

Skokanské koleno - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, vzhledem k specifické problematice a také Vaší žádosti o odborný názor na problematiku, Váš… Celá odpověď

Skokanské koleno - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Na dětské ortopedii je třeba posoudit tvar a polohu čéšky, která může přispívat k pocitu bolesti na určité… Celá odpověď

Je mi 13 let.. Jsem holka a hraji fotbal.. Při drepech běhání nebo natahování nohou mi krupe v obou kolenach když jsem po tréninku tak me kolena boli.. A občas me začnou bolet i z ničeho nic.. Nevíte co by to mohlo být? Předem děkuji za odpověď.. Zobrazit více

Skokanské koleno - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, nejspíše se bude jednat o důsledek nadměrného přetěžování kolenních kloubů během rychlého… Celá odpověď

Skokanské koleno - Vše o zdraví

Nejsložitějším kloubem člověka je koleno. Tento poměrně křehký systém kloubních ploch,…

Skokanské koleno - Vše o zdraví

Stále častějším problémem nejen starších lidí, ale i sportovců bývá opotřebení chrupavky…

Skokanské koleno - Vše o zdraví

Mysleli jste si, že lidé s hemofilií při každém poranění vykrvácejí nebo že jde o neléčitelnou…

Skokanské koleno - Vše o zdraví

Artroskopie je moderní vyšetřovací a léčebná metoda onemocnění kloubu. Díky ní lékař může…

Oteklý bolestivý kloub, díky kterému se nemůžete hýbat, jak jste zvyklí. Pokud je to i…

Zákeřné trigger pointy

Bolí vás koleno, achilovka nebo pata? Na internetu už jste si našli diagnózy typu iliotibiální syndrom, skokanské koleno nebo patní ostruhu? Nezoufejte, vždy nemusí být tak zle. Je dosti pravděpodobné, že za vaši bolest můžou právě jen bolestivé body ve svalech, takzvané trigger pointy.

Trigger pointy (TrP) jsou bolestivé body ve svalech. Tyto body jsou tvořeny svalovými vlákny, která jsou neustále stažená (v permanentní kontrakci). To, jak je vlákno staženo a nedochází v něm k opětovné relaxaci, způsobí hromadění metabolitů, které se pak spolupodílejí na vzniku bolesti.

Skokanské koleno - Vše o zdraví

Relaxaci rozhodně není dobré podcenit. Správná a dobře naplánovaná regenerace je součást tréninku stejně jako vše ostatní.

Co je pro ně typické?

Asi nejzajímavější na TrP je to, že umí způsobovat přenesenou bolest. V praxi to vypadá tak, že např. máte bolest nebo mravenčení v oblasti lokte či zápěstí (vůbec to nechápete, protože jste s rukou nic nedělali).

Problém může být ale skryt ve svalech ramenního kloubu, kde právě vznikají TrP zodpovědné za bolest v oblasti zápěstí. Bolí vás čéška a už pomýšlíte na skokanské koleno, ale bolest je způsobena Trp ve stehenním svalu.

Máte bolestivou patu a s jistotou byste tvrdili, že jde o patní ostruhu, ale bolest může být zase přenesená z lýtkového svalu, takových to příkladů je nespočet.

Skokanské koleno - Vše o zdraví

Jednotlivé svaly mají určitá místa, kde se Trp nejčastěji vyskytují. Každý TrP má pak své místo, kde může způsobovat  přenesenou bolest.

Další specialitou Trp je jejich řetězení. Obvykle se táhnou z pravé strany od ramene křížem k levé hýždi a do levé nohy. To pak vysvětluje např. to, že jdete na kolo a z toho vás začne bolet rameno a za krkem, bolest se vám ale pak podivně rozšíří i do nohy např. lýtka a vy nevíte proč. Nebojte, nejste hypochondři ani blázni, je to jen řetězení Trp napříč vaším tělem.

Skokanské koleno - Vše o zdraví

Dále je pro ně typické jump sign. Pokud si ve svalu vyhmátnete Trp a přebrnknete přes něj, můžete vyvolat záškub vzdálených částí těla. Např. Trp v rameni může vyvolat záškub vaší pánve nebo nohy. Záškub vede obvykle do problémových partií vašeho těla.

Skokanské koleno - Vše o zdraví

TrP se často pojí  také s blokádami kloubů a jsou součástí funkčních poruch pohybového aparátu.

Proč TrP vznikají?

TrP často slouží jako stopka, která má za úkol zastavit nás v pohybu a zamezit tak dalšímu poškozování např. kolene. Takový sval, ve kterém je aktivní TrP, dosti bolí. Sval proto radši nezapojujeme, chceme se vyhnout bolesti. To by pak mělo vést k tomu, že necháme v klidu kloub nebo jinou strukturu, která je primárně poškozena a potřebuje čas na regeneraci.

Bolest z TrP dále vede ke změně pohybového chování jako je např. chůze nebo běh, což má zase umožnit odlehčení poškozeným strukturám. Příkladem by mohl být zvrknutý kotník. Na postižené noze se vám udělají TrP obvykle v plosce nohy, lýtku a hýždi. Následkem toho začnete nohu odlehčovat, jinak došlapovat.

V praxi to ale většinou takhle nefunguje, protože své tělo moc neposloucháme a za každou cenu se snažíme bolestivé signály přehlížet.

Kotník běžec většinou dostatečně nešetří, začne běhat brzy a tak si obvykle přetíží druhou dolní končetinu, kde pak hrozí, že si poraní kyčelní nebo kolenní kloub.

TrP  se dále vytváří ve svalech, které špatně zapojujeme a následně pak přetěžujeme. Dále mohou vznikat na základě nerovnováhy vnitřního prostředí, např. pokud nebudeme mít nedostatek železa či hořčíku. TrP můžou vznikat také v souvislosti s onemocněním vnitřních orgánů.

V čem jsou nebezpečné a jak nám škodí?

Výskyt TrP ve svalu může vést ke změně našeho běžeckého stereotypu (budeme např. jinak došlapovat). Touto změnou si pak můžeme přetížit jinou část našeho těla a vytvořit si tak běžecké zranění. Např.

máme nedoléčenou distorzi hlezna a kvůli tomu TrP v plosce nohy. Ploska nás vlivem TrP bolí, tak začneme došlapovat trochu jinak. Možná si tak odlehčíme kotník, ale můžeme si tak např.

vytvořit únavovou zlomeninu malíkové hrany nohy.

TrP mohou v těle přetrvávat a různě se řetězit i po té, co jejich ochranná funkce již není zapotřebí. Pak nám jen zbytečně způsobují bolest a mohou zase negativně ovlivňovat naše pohybové stereotypy.

TrP zvyšují napětí svalu, ve kterém se nacházejí. Daný sval pak více tlačí a mechanicky namáhá místo svého začátku nebo úponu.  To pak může způsobovat velké množství běžeckých zranění typu overuse-injury např. skokanské koleno, syndrom iliotibiálního traktu atd.

Jak s nimi bojovat?

Obecně řečeno TrP se chceme zbavit, ale není to tak vždy, někdy přece jen svou funkci mají viz. výše. TrP se dá zničit vhodným cvičením (např. fyzioterapeutická metoda DNS), kdy nastartujeme správné svalové souhry, které docílí toho, aby se přetížené nebo naopak utlumené svaly zaktivovaly správně.

Další možností může být cílené protažení a pak opakované zaktivování daného svalu, ve kterém se TrP nachází.

U některých jedinců velmi dobře TrP mizí po správné aplikaci kinesiotejpingu.

Další, velmi účinnou, ale zato bolestivou metodou je presura TrP. Ve svalu si vyhmátnete bolestivý bod a zatlačíte do něj. Bolest se může přenést i do vzdálenějších míst vašeho těla (viz.

výše přenesená bolest), tlak je nutné udržet minimálně 30 s, pak povolit a zase zopakovat, tento proces je možné doplnit o různé mírné protahovací pohyby našich končetin, někdy je možné mačkat dva TrP najednou.

Nejdůležitější ale je odhalit příčinu, proč se nám TrP vlastně vytváří. Pokud toto neuděláme, TrP se nám budou s největší pravděpodobností vracet stále zpět.

Ke konci je třeba upozornit, že než se zvesela  pustíte do odstraňování vašich TrP, bylo by vhodné předem navštívit svého fyzioterapeuta, který vám přesně ukáže a poradí, jak na to. Pak si vy sami budete moci provádět léčbu a snížit si tak riziko vzniku běžeckých zranění.

Skokanské koleno - Vše o zdravíFYZIOKINESIS REHABILITACEMgr. Zuzana Krchová-Specializuji se na sportovní fyzioterapii, převážně běžců-Nabízím základní služby rehabilitace (rehabilitacepři bolestech zad a kloubů, po úrazech a operacích,výhřezech meziobratlových plotének, neurologickýchonemocněních, vadném držení těla, skolioze aj.)-Provádím analýzu pohybu (běh, chůze, cyklistika)-Věnuji se léčbě pánevního dna a inkontinence močiu žen-Řeším psychosomatické obtíže

CO VÁM GARANTUJI?

-Odbornou diagnostiku-Profesionální, zároveň empatický přístup-Objednání ihned -Příjemné prostředí

Více informací na www.fyziokinesis.cz

Bolest šlachy pod kolenem: Jak s ní nejlépe bojovat?

Bolest v koleni může znamenat cokoli a nemusí se týkat jen starších osob.

Existuje celá řada příčin, počínaje poraněním (natažení nebo natržení svalů), prasknutím chrupavky, až po zánětlivá onemocnění šlach, tíhového váčku (bursitida), artrózu či artritidu.

Zajímavé:  Borelioza Příznaky Kousnutí Od Klíštěte?

 Někdy se bolest objevuje jen při zátěži, jindy i v klidu. To vše závisí na míře poškození kolenního kloubu a komplexního vazivového aparátu.

Pokud vás bolí oblast pod kolenem a bolest doprovází jednotlivé pohybové aktivity, které vyžadují zapojení čtyřhlavého svalu stehenního (běh, dřep, chůze do schodů, ze schodů, doskoky, dopady), pak se může jednat o bolestivé projevy tzv. skokanského kolene.

Bolest se objevuje v úponu stehenního svalu na čéšce. Jedná se o čtyřhlavý sval, tedy skupinu více svalů, které napínají koleno a umožňují mu správný pohyb.

Tento sval najdeme v přední části stehna. Počátek svalu se nachází na kyčelní kosti. Díky němu se také pohybujeme.

Dále pokračuje zešikma dolů po přední straně končetiny až k vnitřnímu koleni, kde tvoří úpon s další skupinou svalstva.

Bolest šlachy pod kolenem, nebo také patelární tendinitida vzniká často důsledkem nadměrné zátěže. Jestliže je šlacha vystavována většímu zatížení, pak může v místě úponu dojít k omezení průtoku krve a lymfy a následně k rozvoji zánětlivé reakce.

Kloubní výživa >>

Takové onemocnění se pak zpravidla projevuje otokem, zčervenáním místa pod čéškou, případně vyšší teplotou a vyžaduje lékařské ošetření.

Aby nedocházelo k dalšímu rozvoji zánětu v místě úponu šlachy, je nutno podpořit lepší proudění krve a lymfy, které zásobují tkáně kyslíkem, živinami a naopak odstraňují z těla škodlivé látky.

Hromadění škodlivin a metabolitů látkové výměny vede k právě k nežádoucím zánětlivým procesům. Bolest je cítit přímo pod čéškou a může přicházet z několika důvodů.

Vznik skokanského kolene může ovlivnit:

  • nadměrná zátěž dolní končetiny sportovní aktivitou
  • úraz v oblasti kolene
  • napětí, nebo zkrácení čtyřhlavého svalu
  • svalová nerovnováha
  • špatný stereotyp chůze a běhu

Skokanské koleno se velmi často vyskytuje u závodních i rekreačních sportovců, kteří v průběhu fyzického pohybu výrazně zatěžují šlachu (dopady, doskoky), například běžci, volejbalisté, basketbalisté, apod.

Provozujeme-li sportovní činnosti, kde se provádějí běžecké úkony, nebo například dřepy, skoky či doskoky i chůzi do schodů,  je třeba myslet na prevenci. Doporučuje se tělo příliš nepřetěžovat.

Abychom si mohli užít zdravého pohybu, musíme dát našemu tělu potřebné vitamíny, minerály a další živiny, které k tomu potřebuje. Základem je tedy pestrý a nutričně hodnotný jídelníček. Bohužel, většina lidí začíná řešit péči o klouby až s přicházejícími problémy. A to je možná škoda.

Skokanské koleno - Vše o zdraví

Přípravek Kloubus představuje kompletní výživu pro vaše klouby, vazy a šlachy / foto: archiv autorky

Kolenní kloub je součástí celého pohybového aparátu lidského těla, který ke své správné funkci potřebuje mít optimální výživu.

Proto je třeba každodenní jídelníček poskládat z kvalitních potravin, jenž jsou pro organismus zdrojem důležitých živin. Zdravé klouby vyžadují především vitamín C a kolagen. Obě tyto látky mají pro zdravou funkci kloubů svůj význam.

Vitamín C napomáhá  tvorbě kolagenu, proto by měl být jídelníček bohatý na různé druhy zeleniny a ovoce.

Kolagen tvoří základ všech pojivových tkání, a tak je jeho dostatečné množství pro zdravou funkci pohybového aparátu celkem zásadní.

Potíž je v tom, že jeho produkce postupně s věkem klesá. Z toho důvodu je nutné kolagen dodávat do těla prostřednictvím pestré stravy.

Velkou posilou pro klouby jsou také zdravé tuky (omega-3 mastné kyseliny), vitamín D, vápník, hořčík, zinek a mnoho dalších látek.

Se zajištěním celého komplexu živin důležitých pro zdraví kloubů mohou velmi dobře pomoci také vhodné doplňky stravy.

Například český přípravek Kloubus dodá vše, co vaše klouby, vazy a šlachy potřebují ke své správné funkci.

Kloubus, jak už sám jeho název napovídá, je kloubní výživa pro celé pohybové ústrojí. Obsahuje celý komplex účinných látek, které ve vzájemné kombinaci podporují zdraví kloubů, vazů a šlach.

Nejvíce zastoupenou složkou je právě kolagen, který se zde nachází ve své nejlépe vstřebatelné podobě, takže nezatěžuje trávení a organismus jej téměř bezezbytku využije.

 Kloubus je určen pro všechny osoby bez rozdílu věku, sportovce i seniory.

Kloubus představuje svěží limonádu s grepovou příchutí. Nemusíte polykat žádné tablety několikrát za den. Pro pokrytí optimálního množství živin stačí denně vypít jednu sklenici. Sypký prášek jen smícháte s tekutinou (vodou, džusem, minerálkou, atd.).

Skokanské koleno - Vše o zdraví

Svěží nápoj s grepovou příchutí obsahuje specifickou kombinaci účinných látek pro správnou funkci celého pohybového aparátu / foto: archiv autorky

Koupit Kloubus >>

O zdraví pohybového aparátu je třeba neustále pečovat a udržovat tak tělo v dobré kondici. Pestrý a vyvážený jídelníček je třeba podpořit také vhodným pohybem a vůbec celkově zdravou životosprávou. Dodržováním zásad zdravého životního stylu můžete snížit riziko různých kloubních onemocnění na minimum.

Pohybové aktivity je nutno střídat s odpočinkem a dopřát tělu dostatečný prostor na regeneraci. Neméně důležitý je kvalitní spánek, který pomáhá od únavy.

Zdravý spánek by měl trvat 8 hodin, ale v jeho délce jsou značné individuální odchylky. Proto je vhodné dát na potřeby svého těla a dopřát mu odpočinek tak dlouhý, jak potřebuje.

Pohyb je součástí zdravého života. Bez pohybu by to nešlo. Tělo pohyb bezprostředně potřebuje. Zdravou procházkou se nemůže nic pokazit. Každý den bychom měli věnovat právě pohybu. Vytvoříme si tím určitý návyk a uděláme něco pro naše zdraví.

Pozor však na přetížení svalů a šlach, mohlo by vám to zkazit dobrý pocit z pohybové aktivity. Pokud trpíte právě bolestí šlachy pod kolenem, změňte sportovní aktivitu. Zkuste například plavání.

Nemusíte být přímo závodníci, abyste si mohli udržet zdravou kondičku. Sportovní aktivity střídejte, ušetříte tak nejen šlachy, ale i klouby a vazy.

Netrénujte také každý den, ale nechte tělo alespoň jeden den v týdnu odpočinout a zregenerovat. Před samotným sportovním výkonem rovněž nezanedbávejte rozehřátí a protažení těla.

 Na zdravotní potíže související s koleny všeobecně platí především klid.

Pokud bolest pod kolenem neustupuje, určitě je vhodné navštívit lékaře, aby stav posoudil a navrhl odpovídající léčbu.

Kloubní výživa >>

Skokanské koleno – co pomáhá na bolest

Skokanské koleno je typickým nepříjemným onemocněním kolenních šlach. Sportovce dokáže pěkně potrápit, kdy úpon šlachy při pohybu (skoky, výskoky, apod.

) reaguje bolestí a ztuhlostí. Problémy ale může způsobovat i samotná poloha čéšky, která tak může bránit volnému pohybu vazů a šlach.

Při dlouhodobé námaze pak začne v místě docházet k nemikrobiální zánětlivé reakci.

  • Podle příznaků je možno rozlišit čtyři stupně postižení kolene:
  • 1. bolest se projevuje pouze po fyzické námaze, tréninku, funkce kolene není narušena
  • 2. bolest při a po fyzické aktivitě, stále je možno sportovat
  • 3. dlouhodobá bolest při a po fyzické aktivitě, omezená sportovní činnost
  • 4. přetržení šlachy vyžadující lékařský zákrok

Prvním projevem skokanského kolene bývá bolest v místě úponu na dotek, při zátěži i v klidu.

Vyšetření ultrazvukem pak dokáže odhalit místa, kde je šlacha postižena zánětem a další drobná poranění šlachy.

V akutní fázi je možno v okolí úpon pociťovat otok, vyšší teploty, případně dochází k mírnému zčervenání kůže.

Při zjištění příznaků bolesti šlach je třeba dbát na klidový režim, který by měl trvat několik dní, a postižené místo ledovat, pokud je teplé.  Pomoci si můžeme i použitím bandáže nebo ortézou. Skvěle může zapůsobit tejpování.

Drobné vychýlení čéšky dokáže vhodně zkorigovat podpůrná ortéza, nejlépe přesně vyrobená na míru. Potíže by měly s její pomocí časem odeznít. Závažnější stavy je však nutno řešit operací.

Lenka Sováková uvádí: “Léčba skokanského kolene je poměrně problematická. Na prvním místě je konzervativní léčba, jejímž cílem je zmírnit bolest a otok, stabilizovat kolenní kloub a zlepšit propriocepci. Posílit aktivní stabilizátory patelofemorálního skloubení a protáhnout zkrácené svaly.”

SOVÁKOVÁ, Lenka. extit{Fyzioterapie pacientů se skokanským kolenem} [online]. Olomouc, 2016 [cit. 2021-06-03]. Dostupné z: https://theses.cz/id/1crud8/. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Fakulta tělesné kultury. Vedoucí práce Mgr. Kamila Ludwigová.

V případě, že se úleva nedostaví a příznaky přetrvávají, nebo se dokonce zhoršují, je třeba kontaktovat lékaře, kterého je třeba informovat o průběhu bolesti, lokalizovat místo, kde bolest přetrvává a informovat ho o případných úrazech v postiženém místě. Lékař v akutním případě navrhne zmírnit bolest pomocí obstřiku. Jako další léčebný postup se doporučuje fyzioterapie, která výborně pomáhá od bolesti.

Kloubní výživa >>

Fyzioterapie uleví

Fyzioterapii využívají převážně vrcholoví a rekreační sportovci. V rámci této metody je za nejefektivnější způsob považována aplikace rázových vln, které mají za úkol podpořit proudění krve a lymfy v dané oblasti.

Zajímavé:  Zubní Kaz Přírodní Léčba?

Tímto dochází k aktivaci imunitního systému, což napomáhá samotnému hojení. Místo je dostatečně zásobeno kyslíkem, enzymy, vitamíny, minerály a naopak dochází k odplavení všech odpadních látek.

Celý tento proces tlumí zánětlivou reakci a člověk bezprostředně po aplikaci rázové vlny cítí velkou úlevu od bolesti.

Sportovcům je doporučeno v akutní fázi skokanského kolene zejména omezit sportovní aktivity a zaměřit se spíš na pomalé protahování svalstva dolních končetin.

Po zátěži je dobré bolavé místo ledovat (chlad mírní rozvoj zánětu) a protahovat. Účinnou alternativou jsou také relaxační masáže či koupele.

Svaly je možno masírovat za pomoci různých masážních míčků a přikládat studené obklady.

Vyzkoušejte tejpování

Další účinnou metodou, která pomáhá od bolesti šlachy pod kolenem, je tejpování neboli kinesiotaping. Aplikací tejpu v postižené oblasti je možno dosáhnout nejen správného postavení čéšky, ale současně je redukován zánět, otok i bolest.

Tejpování rovněž podporuje správnou funkci svalů a šlach a pomáhá při rekonvalescenci. Velkou předností tejpovacích pásků je, že se s nimi můžete bez problému pohybovat. Někdy je možné tejpování kombinovat s ortézou.

Tejpování vyžaduje správný výběr tejpovací pásky, liší se druhem materiálu, pevností i barvou.

Aby bylo tejpování dostatečně účinné, je třeba ho provádět správně.

Proto se všeobecně doporučuje naučit se správnou aplikaci tejpu nejprve u odborníka fyzioterapeuta. Jakmile se naučíte techniku, můžete koleno tejpovat sami.

Podívejte se, jak by mělo vypadat tejpování skokanského kolene:

Kloubní výživa >>

Ať už jste vášnivými sportovci, nebo se hýbete jen příležitostně, měli byste znát své limity. Přetížení svalů a šlach zdraví pohybového aparátu příliš neprospívá. V každém případě je dobré podpořit jeho funkci správnou kloubní výživou a dopřát tělu dostatečný prostor na odpočinek a regeneraci.

Skokanské koleno - Vše o zdraví

Skokanské koleno

Skokanské koleno je laické označení pro patelární tendinitis, čili tendinopatie. Problémem, který doprovází bolest kolene v oblasti dolní čéšky, nejvíce trápí sportovce (především atlety). Nejde o to samé koleno, které trápí především běžce. Podle studií může souviset  s pohybem ztuhlých kotníků i výronů.

O skokanském koleni

Skokanské koleno - Vše o zdravíJe typická pro sportovce, kteří se věnují sportům, v nichž jsou časté výskoky. Typický pro ně je volejbal i basketbal, dále pak i odbíjená, kopaná, tenis, hokej a lehká atletika. Skokanské koleno začíná jako zánět patelární šlachy, jež může vést až k přetržení a k degeneraci šlachy. Diagnózu může potvrdit magnetická rezonance. Problémy se ponejvíce objevují u dětí mezi desátým a šestnáctým rokem. Nic neobvyklého nejsou ani sportovci ve věku 15-35 let.

Jak funguje koleno

Patelární šlacha spojuje čéšku s holenní kostí. Tato šlacha je extrémně pevná a vyznačuje se tím, že umožňuje čtyřhlavému svalu napřimovat nohu. Ten aktivně natahuje koleno při skákání. Vymrští člověka do vzduchu a zmírňuje i dopad.

Příčina vzniku

  • Skokanské koleno vzniká po dlouhodobém přetěžováním dolní končetiny, tedy po běhu do kopce, po tvrdých doskocích, dlouhé chůzi.
  • Svalové dysbalanci v oblasti nohou.
  • Dřívější úrazy nohou, mikrotraumata patelární šlachy a poranění kolenních kloubů.
  • Nevhodný stereotyp chůze a běhu.

Projevy

  • Problém se projevuje především bolestí a citlivostí na dotek v místě postižení.
  • Dále se objevuje bolest ve spodní, přední části čéšky při tlaku a objevuje se i u vyšetření pohmatem.
  • Typická je i bolestivost a ztuhlost po námaze.
  • Objevuje se bolest při kontrakci čtyřhlavého svalu.
  • Nutkává potřeba k pohybu v situacích s dlouhodobě stejnou statickou polohou sezení a stání.

Má čtyři stádia

  1. Bolest se projevuje zpočátku na začátku zatížení.
  2. Bolest se začne objevovat již na začátku a konci běhu.
  3. Bolest se objevuje již v klidu a při přetížení.
  4. Dojde k natržení šlachy při zátěži.

Léčba

V první fázi nemoci je zapotřebí především odpočívat, ledovat, stahovat a vyvyšovat. Po čase by pak měly problémy ustoupit. Pomoci by měly i různé masti, gely a léky. Lékař může nabídnout i aplikaci obstřiků.

Pozor si dejte na kortikosteroidy, které mají celou řadu vedlejších účinků a v konečném výsledku vám mohou spíše uškodit.  V další fázi na řadu přichází rehabilitace, a to především magnetoterapie, elektroléčba, laser, střečink a cvičení.

Důležitá je i regenerace. Někdy se to neobejde bez operativního zákroku, kdy lékař rozřízne úpon a část šlachy pod čéškou. Vrtákem o malém průměru naruší úpon, čímž stimuluje opravný proces.

Po operaci má nemocný 4 týdny v pevné ortéze, ale do 6 týdnů se pak dostane do plné zátěže. Sportování je možné zhruba po dalších 3-4 měsících.

Bolest kolene – příčiny a vhodná léčba

Těžká bolest kolene se může vyskytnout u lidí všech věkových kategorií z řady důvodů. Pokud známe příčinu bolesti kolene můžeme hledat vhodnou léčbu, zmírnit příznaky a zpět získat pohyblivost.

Koleno je kloub mezi kostmi horní a dolní končetiny. Umožňuje ohnutí nohy a zajišťuje stabilitu těla. Koleno podporuje pohyby, jako je chůze, běh, přikrčení, skákání a otáčení.

  • Několik částí pomáhá kolenům dělat svou práci: kosti, chrupavka, svaly, vazy a šlachy.
  • Každá z těchto částí je náchylná k onemocnění a zranění, což může vést k těžké bolesti kolene.
  • Tento článek rozděluje běžné příčiny bolesti kolen do pěti kategorií: trauma, infekce, metabolické, degenerativní poruchy a poruchy pojivové tkáně.

Trauma

Přímé nebo postupné trauma může způsobit bolest kolene. Nadace Arthritis Foundation uvádí koleno jako jeden z nejvíce zranitelných kloubů[1].

Celková struktura a části kolene zvyšují riziko určitých typů poranění, které mohou způsobit bolest a zabránit plnému fungování.

Častá zranění kolene se vyskytují kvůli poškození jednoho ze tří hlavních vazů kolene.

  • přední zkřížený vaz (ACL – anterior cruciate ligament)
  • mediální kolaterální vaz (MCL – medial collateral ligament)
  • zadní zkřížený vaz (PCL – posterior cruciate ligament)

Úrazy těchto vazů jsou u sportovců velmi běžné. Náhlé stočení nebo změna směru může poškodit ACL. Toto je jedno z nejčastějších zranění kolen[2].

Lidé mají tendenci zranit PCL s přímým dopadem na oblast, jako při autonehodě nebo při fotbalu. Přímý úder na koleno může vést k poškození MCL.

Poškození vazů často vyžadují operaci.

Poranění kolene může také vést ke zraněním v důsledku přepracování nebo přetažení šlachy. Zánět, tendinitida nebo ruptury mohou způsobit bolest kolene. Zapojení do činností, které zahrnují šlachy, jako je běh, skákání a zvedání těžkých předmětů, může způsobit zranění šlach.

Patelární tendinitida (skokanské koleno) je termín, který popisuje podráždění a zánět patelární šlachy v koleně. Silně roztržená šlacha obvykle vyžaduje chirurgický zásah.

Méně závažné případy mohou být léčeny tuhou podporou neboli dlahou, která udržuje koleno v pevné pozici během procesu hojení.

Kolenní bursitida

Poškození, které zapálí bursy, může vést k bursitidě. Bursae jsou malé, tekutinou naplněné vaky, které polstrují vnější stranu kolenního kloubu a umožňují aby šlachy a vazy snadno klouzaly po kloubech.

Náhlá rána do přední části kolene může poranit bursue. Alternativně, může dojít k poškození, pokud lidé tráví spoustu času na kolenou bez ochrany. Bursitida může vést k otoku, teplu, bolesti a ztuhnutí kolena.

Většina lidí může vyřešit příznaky bursitidy terapií a perorálními léky, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Terapie může zahrnovat odpočinek, led, elevaci končetin a splinting.

Lidé s vážnou bursitidou mohou vyžadovat steroidní injekce. Jednotlivci obvykle nepotřebují operaci k úplnému uzdravení a obvykle dosáhnou plné funkce kloubu s řádnou léčbou.

Zlomeniny

Trauma z pádu nebo kolize může způsobit zlomeniny kostí kolene.

Koleno obsahuje několik kostí, které se mohou zlomit, včetně kolenní čéšky, také známá jako patella.

Jednotlivci s osteoporózou nebo jinými degenerativními poruchami, které oslabují kosti, mohou zlomit koleno jednoduše tím, že sestoupí z chodníku nesprávným způsobem. Vážné zlomeniny vyžadují operaci, ale někteří lidé se zlomeninou kolene potřebují pouze fyzikální terapii.

Dislokované koleno

Některá zranění mohou způsobit, že se kolenní kloub oddělí.

Lékař může koleno bez problému napravit. Rentgenový snímek může identifikovat jakékoli doprovodné zlomeniny v dané oblasti. Pacient může použít dlahu k fixaci, aby umožnil měkké tkáni kolem patelly se vyléčit. Příležitostně, stav bude vyžadovat operaci pro předcházení dalších dislokací.

Dislokované koleno je vzácné, ale nebezpečné zranění a liší se od vykloubeného kolenního kloubu. Chce to opravdu velmi silný úder, aby tento stav nastal. Ačkoliv je reverzibilní, dislokace kolene je velmi bolestivá.

Lékař musí omezit dislokaci a zajistit, aby nedošlo k dalším zraněním. Poranění cév a nervů kolem kolene jsou u tohoto zranění běžné a mohou ohrožovat život.

Lékař téměř vždy doporučí operaci k opravě poškozených struktur při dislokaci kolene. Léčení z vykloubené čepičky může trvat asi 6 týdnů. Toto je stav lékařské pohotovosti a vyžaduje okamžitou pozornost.

Zajímavé:  Zánět V Prsu Léčba?

Degenerativní tkáňové poruchy

Degenerativní tkáňové poruchy jsou běžnou stížností pacientů s bolesti kolene.

Osteoartróza způsobuje degeneraci v chrupavce a okolních tkáních kolene. Může vyvolat bolest, ztuhlost a dysfunkci kloubů.

Degenerativní stav nastává nejčastěji v důsledku stárnutí. V USA se vyskytuje u 10% mužů a 13% žen starších 60 let. I když pro tuto degenerativní chorobu neexistuje žádný lék, lidé mohou zvládnout symptomy cvičením, preventivní úpravou stravy, vhodnými doplňky stravy a popřípadě nasazení léků proti bolesti.

Vážné poškození může vést k náhradě kloubů nebo k jiným formám chirurgického zákroku. Lékař zpočátku nařídí rentgen, aby posoudil rozsah poškození a rozhodl o nejlepším průběhu léčby.

Poruchy pojivové tkáně

Revmatoidní artritida může být příčinou bolesti kolene. Revmatoidní artritida (RA) je zánětlivé autoimunitní onemocnění, které postihuje klouby. Imunitní systém napadá kloubní tkáně místo škodlivých prvků v těle.

Na rozdíl od degenerativních poruch tkáně, RA a další poruchy pojivové tkáně ovlivňují výstelky kloubů. Výsledkem je bolestivý otok kolenních kloubů. Pokud pacient nedostane léčbu, RA může vést k erozi kostí a dokonce k deformaci kloubů. I když se bolest může vyskytnout pouze v oblasti kolen, RA může poškodit i jiné části těla.

Metabolické příčiny bolesti kolene se často vyskytují vedle nemoci, která postihuje několik částí těla, jako je dna. Nahromadění krystalů kyseliny močové v kloubech může způsobit dnu, jeden z nejčastějších metabolických poruch, které mohou ovlivnit zdraví kolene.

Dna je forma artritidy a může být velmi bolestivá. Způsobuje otok a zánět v koleni a může snížit rozsah pohybu v této oblasti. Lékař často doporučuje protizánětlivé léky nebo jinou léčbu, která pomáhá rozložit látky obsažené v krystalech dny.

Pseudo-dna má podobné příznaky. Lidé ji běžně mylně považují za dnu. Způsobuje, že se krystaly obsahující vápník vytvářejí v tekutině kloubu, což vede k otoku kolene.

Léčba dny a pseudo-dny je často podobná.

Infekce

Cellulitis (nezaměňovat s celulitidou) je velmi závažná bakteriální kožní infekce, která může ovlivnit koleno a okolí. K infekci může dojít i po jednoduchém škrábnutí na koleni, pokud osobě není poskytnuta vhodná léčba na cellulitis. Symptomy často zahrnují zarudnutí infikované oblasti a kůži, která je pocitově horká a velmi jemná na dotek.

Infekce se může rozšířit do dalších oblastí těla, včetně lymfatických uzlin a krevního oběhu. Cellulitis může být životu nebezpečná infekce, pokud dojde k opožděné léčbě.

Věnujte velkou pozornost případným škrábancům, zejména pokud se nezdá, že se správně hojí. Ve většině případů může jedinec léčit cellulitis užíváním antibiotik. Příznaky a symptomy obvykle vymizí během několika dnů léčby.

Je také možné, že se v kloubech kolene objevila infekce zvaná septická artritida, která způsobuje otok, bolest a zarudnutí. Někteří jedinci si také stěžují na horečku.

Léčba je jednoduchá a účinná, pokud pacient rychle dostane vhodnou léčbu na septickou artritidu. Ale ponechání infekci neošetřenou může vést k trvalému poškození chrupavky kolene.

Doplňky stravy na bolest kolene

Některé doplňky stravy mohou být vhodné při zánětu a mohou vhodně podpořit zotavení z poranění. Mezi nejlepší doplňky stravy vhodné při bolesti kolen jsou:

Cviky na bolesti kolene

Slabé svaly a ztuhlost jsou dva z hlavních problémů spojených s poraněním kolen. Zatímco cvičení je důležité pro udržení zdravých kolen, musíte dát svému tělu čas na regeneraci. Někteří lidé musí vynechat cvičení až několika týdnů, aby vyléčili poškozené koleno, nebo alespoň omezili aktivity s velkým dopadem na zátěž kloubů.

Abyste se chránili před zraněním, vždy se lehce protáhněte před cvičením. Po cvičení se ujistěte, že se protáhnete znovu a máte dostatek času, abyste se řádně zotavili, nejméně 1–2 dny (zejména po intenzivním tréninku).

Vhodné aktivity s nízkým dopadem na klouby:

  • plavání
  • vodní aerobik
  • svižná chůze
  • eliptické školení
  • cyklistika
  • jóga

Nevhodné aktivity při bolesti kolene:

  • běh
  • skákání
  • lyžování
  • intenzivní cyklistika
  • činnosti, které zahrnují opakované pohyby nohou
  • vysoce aktivní sporty (horolezectví apod.)

[1] Arthritis Foundation – Knee Injury

[2] OrthoInfo – Anterior Cruciate Ligament (ACL) Injuries

Cvičím a bolí mě koleno, co s tím?

Bolesti kolene jsou poměrně častá komplikace sportující populace. Může se jednat o úrazové stavy typu vykloubení, natažení a podobně. Nebo o neúrazové, které bývají často následkem přetížení  nebo špatných pohybových stereotypů.

Co se v článku dozvíme?

  1. co může způsobovat bolesti kolene
  2. jaké mohou být projevy obtíží
  3. co s tím?

Existuje asi tisíc důvodů a příčin na základě kterých by mohlo koleno bolet. Zaměříme se na neúrazové stavy. Projevy mohou být různé. Nejčastěji se jedná o bolest. Cítit ji můžeme například jako píchání v oblasti čéšky nebo pocit řezání po čéškou. Omezení rozsahu pohybu je už známkou velkého přetížení a otoku. 

Každá z těchto informací má jinou vypovídající hodnotu a dokáže nás navést k možnému zdroji problémů. Pro příklad se můžeme podívat na obrázek níže. 

zdroj: galswhorun.com

Co může způsobovat bolesti?

Přetížení, je opakující se jednostranné zatížení. Ještě hůře v neoptimálním postavení a se špatnou technikou. Například při power cleanu vidíme často váhu na špičkách, pánev pod osou, lokty u těla.

Další příklad je při dřepu, kdy je neoptimální rozložení váhy na chodidle a tím způsobená valgozita kotníku, vtočení kolen a kyčlí do vnitřní rotace. Opět začátek konce. Velký podíl na vzniku bolestí má i nedostatečná mobilita, respektive protažitelnost svalů dolních končetin.

Vlivem častého sezení ztrácíme tuto vlastnost a je potřeba ji neustále rozvíjet a zdokonalovat.

Zdroj: https://www.webmd.com/pain-management/knee-pain/picture-of-the-knee

Nejčastější projevy.

Poměrně typické jsou bolesti pod čéškou v místě úponu m.quadriceps femoris. Bolesti se objevují při skocích, dřepu, chůzi do schodů a podobně. Mohlo by se jednat o tzv. skokanské koleno. Což je zvýšení tahu za šlachu a následná zánětlivá reakce, která dráždí tuto oblast.

Nespecifická bolest kolene jakoby „někde uvnitř„,  se projevuje například u dřepu nebo výpadu, může poukazovat na chondropatii/chondromalacii čéšky. Jedná se o snížení chrupavky pod čéškou. Při ohybu kolene je tato chrupavka stlačena a to bolí.

Dále se velmi často setkávám s bolestmi v oblasti horní a boční části čéšky.  Objevuje se zde i palpační citlivost podél jejího horního okraje. To často značí pro zkrácení některé z částí m.quadriceps femoris.

Málo, ale přece se setkávám i s bolestmi na zevní straně kolene. Tato část souvisí s m.tensor fascie latae. Někdy dokonce můžeme při pohybu cítit lupání na zevní straně kolene. Součástí může být blokáda hlavičky fibuly. Objevuje se jako následek přetížení a nevhodné techniky zvláště u běžců.

Pocit lupání a přeskakování v kolenu může mít mnoho příčin. Jestliže to nebolí není čeho obávat. Pokud při přeskočení zabolí, je potřeba to řešit. Jedna teorie mluví o svalové dysbalanci v oblasti kolene, která způsobuje nedokonalé přilehnutí ploch. Druhá zase, že lupnutí způsobuje přeskočení šlachy přes kostěný výběžek. A třetí mluví o praskání bublinek v synoviální tekutině.

Co s tím?

Pokud se jedná o bolest vzniklou náhle,  bez úrazu, neomezuje při chůzi a nebudí v noci, můžeme začít s kompenzací. V prvním kroku bychom se měli zamyslet, proč bolest vznikla. Je to nevhodná technika? Přetížení? Zkrácení? V druhém kroku propalpujeme okolí čéšky.

Pokud najdeme bolavé místo, tak jej můžeme promasírovat více. Dále zařadíme protahovací cviky na přední stranu stehna. Rolování přední a zadní strany. Důležitá je i stabilizace. A to jak kolene, tak i kotníku a kyčle. Na to slouží různá cvičení, například hip thrust.

Důležitá je také korekce stoje a zatížení chodidel při stoji. V akutním stadiu můžeme koleno chladit. Dočasným řešením může být i kineziotape. Naopak subpatelární pásky příčinu neřeší, ale dokáží kolenu odlehčit.

Tyto a podobné potíže řešíme na lekcích mobility každou středu od 19:30 do 20:30 v crossfit Destiny (boby centrum).

Závěrem

Bolesti kolene jsou nepříjemné. Bolest je informace, musíme se naučit jí porozumět. Často je to jen jediná možnost komunikace těla s námi a snaží se nám tímto něco sdělit.

Pohyb je do jisté míry automatický, ale pohybové stereotypy si fixujeme stále. Myslete proto na techniku cvičení. Množství nazvedaných kil neurčuje míru vašeho zdraví.

A také tyto funkční změny se mohou změnit na strukturální a s těmi už toho moc nenaděláme.

  • PS: Pokud bolesti přetrvávají dlouhou dobu, budí v noci, koleno je oteklé a červené, vyhledejte lékařskou pomoc. 
  • Problematika bolestí kolene je samozřejmě o dost složitější, ale vždy pro sebe můžeme něco udělat.
  • Zdravým kolenům zdar!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector