Smecta – Vše o zdraví

Riziko existuje i při běžných nemocech, jako je nachlazení či vysoký tlak. Volně prodejná léčiva mohou riziko interakcí mnohdy zvýšit, a to z toho důvodu, že klienti lékáren ne vždy říkají, jaká jiná léčiva užívají. Snadno se může stát, že dojde k duplicitě účinných látek.

Přečíst článek ›

V lékárně na výdeji na recept i na výdeji bez předpisu by se měl farmaceut nebo farmaceutický asistent dozvědět o všech užívaných léčivech. Ohrožení jsou zejména ti, kdo užívají více léků najednou.

Většina studií se shoduje, že průměrný senior polyká dva až šest léků na předpis a další dva tři volně prodejné. Teoretická pravděpodobnost, že se při užívání pěti léků budou jejich účinky přebíjet či zesilovat, je přitom zhruba padesátiprocentní.

A prudce narůstá s každou další pilulkou: v případě sedmi různých léků už je to jistota.

Antibiotika? Popovídejte si s lékárníkem

Ovlivňovat se samozřejmě mohou už pouhé dva léky, když se nevhodně ‚potkají‘. Například léky na odkašlávání obsahující látku acetylcystein (třeba přípravek ACC long nebo šumivé tablety NAC) snižují účinek některých antibiotik. Proto by se měly podávat až dvě hodiny po jejich užití. Až si půjdete do lékárny antibiotika na recept vyzvednout, s lékárníkem si popovídejte.

Lékárna je místo, kde máme poskytovat konzultace. Lékárník by se měl vyptat, jaké jiné nemoci máte a zda na ně užíváte léky. A pokud si nejste jistí, určitě se ho zeptejte i na to, čím lék zapíjet a kdy je nejlepší ho užívat. Pokud se lékárník nezajímá, jděte příště jinam.

Přečíst článek ›

Hojně užívané léky na horečku a bolest také představují řadu rizik, když budete kombinovat různé účinné látky. Ve snaze rychle se vykurýrovat saháme po lécích s ibuprofenem (Ibalgin, Brufen) a zároveň pilulkách s paracetamolem (Paralen).

„Krátkodobě je tato kombinace možná u vysokých a neklesajících teplot, zejména u dětí a jinak zdravých dospělých, ale neznamená to, že by nemocný měl léky zapít najednou.

Léky by se měly střídat minimálně po třech hodinách,“ upozorňuje Pavla Mikulcová.

Jak se léky hádají

Následky lékových interakcí jsou dvojího typu: zpravidla se změní absorpce účinných látek (tedy do těla se vstřebává víc, než je zdrávo), nebo se naopak léčivý účinek zablokuje. Třeba proto, že tělo látku vyloučí dříve, než se její účinek stačil rozvinout.

V prvním případě hrozí poškození zdraví, v tom druhém se zase zdravotní stav nelepší.

Účinné látky z léků se mohou navázat jedna na druhou nebo se třeba působením jedné z nich změní pH v žaludku a druhá se pak vstřebává jinak – nejčastěji se totiž léky vstřebávají právě v trávicím ústrojí.

Z tohoto hlediska může být ošidné třeba užívání vlákniny, poměrně často doporučované pro lidi se zažívacími potížemi. Za běžných okolností vláknina zdraví prospívá, ale léky byste měli užít až s odstupem tří hodin, jinak zpomaluje vstřebávání léků.

Zázvor zase zvyšuje sekreci slin a žaludečních šťáv, střevní peristaltiku a produkci žluči. Neměli by ho proto užívat lidé se žlučovými kameny. Pozor by si měli dát i lidé, kteří užívají léky při pálení žáhy (např. Rennie, Anacid).

I tato léčiva mění pH žaludku a při nedostatečně dlouhém odstupu s jinými léky dochází k výkyvům vstřebatelnosti. Zde je žádoucí odstup tři až čtyři hodiny.

Přečíst článek ›

Pacienti s průjmovým onemocněním by se taktéž měli v lékárně poradit o vhodném léku. Léky proti průjmu (např. Smecta, Carbo medicinalis, Carbocit apod.) absorbují ,vše‘, co do trávicího traktu nepatří – tedy i jiná léčiva. I zde je doporučený odstup mezi lékem proti průjmu a ostatními léky alespoň tři hodiny.

O užívání fytofarmak nebo potravinových doplňků se mnohdy lékárníci či lékaři nedozvědí, což může u pacienta vést k problémům. Řekněte jim proto o všech užívaných bylinách i dalších preparátech.

Alespoň částečně riziko umenšíte, když budete tyto přípravky nakupovat od výrobců renomovaných značek a proberete jejich užívání s lékařem či lékárníkem.

Není třeba se obávat, že vám zakážou veškerou léčbu bylinkami, mnohdy stačí jen upravit režim.

Které léky spolu nekamarádíAcylpyrin, Acylcoffin, Ibuprofen, DiclofenakPři souběžném podávání léků s kyselinou acetylsalicylovou a jinými protizánětlivými léky, jako je například Ibuprofen nebo Diclofenak (antiflogistiky), se zvyšuje riziko vzniku žaludečních vředů, poškození funkce ledvin nebo krvácení do trávicího ústrojí. Alkohol toto riziko zvyšuje několikanásobně!

  • Dextromethorphan (Stopex, Robitussin)
  • Dropropizin (Ditustat)
  • Fenylephrin (součást kombinovaných léků na chřipku, například Coldrexu)

Tyto léky na suchý, dráždivý kašel se významně ovlivňují při souběžném užívání s antidepresivy ze skupiny MAO inhibitorů (například Aurorix). Při souběžném podávání léčiv tlumících centrální nervový systém se může jejich účinek zesílit.Tento lék na dráždivý kašel zesiluje účinek sedativ.Může snižovat účinek beta blokátorů (léky na zpomalení srdeční činnosti a snížení krevního tlaku), antihypertenziv (léky na snížení krevního tlaku). Při jejich užívání je nutná opatrnost.

Jak různé potraviny, byliny nebo i slunce ovlivňují účinek léků

TřezalkaTato bylinka se používá jako přírodní antidepresivum. Může ale snižovat účinnost mnoha léků, jako jsou například antikoncepční pilulky, léky na ředění krve, imunosupresiva, dioxin.

Pokud se kombinuje s některými antidepresivy ovlivňujícími hladinu serotoninu, může tato kombinace vést až k ohrožujícímu serotoninovému syndromu. O vhodném používání třezalky je nutné se vždy poradit v lékárně.

GrepBlokuje účinky enzymu, který rozkládá některé léky, aby se mohly z těla vyloučit. Ty tedy v těle zůstávají a působí silněji, než by měly, v podstatě mohou způsobit předávkování. Jedná se o některé léky na snížení cholesterolu (statiny) a imunosupresiva. Pomeranče a citrony do této kategorie nespadají.

MlékoMléčné produkty obsahují vápník, který na sebe váže účinné látky tetracyklinových antibiotik (například Doxybene), takže tělo není schopné vstřebat účinnou látku. Pro běžná penicilinová antibiotika to neplatí. Naopak je dobré jíst zakysané výrobky, abyste obnovili bakterie. Užíváte-li železo, mlékem ho nezapíjejte, ani černým čajem či kávou, snižují jeho vstřebávání.

Přečíst článek ›

ČesnekV závislosti na dávce česnek ovlivňuje srážlivost krevních destiček. Může tedy ovlivňovat účinek některých dalších léků, které působí protisrážlivě, například Warfarinu. Když jíte hodně česneku a užíváte tyto léky, hrozí krvácení, protože krev se naředí příliš.

Pacienti, kteří užívají vyšší dávky česneku nebo česnekové preparáty a jsou objednáni na operaci, by měli po poradě s lékařem přerušit užívání česneku nejméně sedm dní před plánovaným chirurgickým zákrokem. Sedm a víc stroužků denně může působit zažívací potíže.

Pro některé lidi ale může být problém i jen jediný stroužek.

ŽenšenPreparáty s obsahem ženšenu lidé často užívají, protože věří jeho vlivu na dlouhověkost, prevenci stresu či afrodiziakální účinky.

Také ovšem platí, že nejde o nevinnou rostlinku, a užíváte-li další léky, lékař nebo lékárník by měl o samoléčbě ženšenem vědět.

Zvlášť opatrní by měli být lidé trpící krvácivými stavy (ženšen krvácení zvyšuje), nemocemi srdce, nespavostí a schizofrenií.

LékořicePřípravky s ní mnozí užívají při zánětech dýchacích cest nebo žaludečních potížích. Bylinka zbavuje tělo vody, a tudíž by se neměla užívat souběžně s laxativy (projímadly). Pokud ji užíváte delší dobu, konzultujte to v lékárně.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

UV zářeníSlunečnímu záření by se měli vyhnout pacienti užívající některá antibiotika (tetracykliny, gentamycin, chloramfenikol, chinolony, sulfonamidy, cotrimoxazol, izoniazid, chlorochin).

Častá bývá výrazná a bolestivá reakce kůže po aplikaci krémů a gelů proti bolesti, například sem patří Voltaren, Veral, Dolgit. Opatrní by měli být pacienti užívající imunosupresiva – léky, které výrazně snižují imunitu organismu.

Jejich kůže je několikanásobně vnímavější k UV záření.

Populární lék na průjem nově nesmí malé děti ani těhotné. Kvůli riziku obsahu olova

„Černé uhlí, maminko, nedávejte. Podejte raději Smectu.“ Takové doporučení při léčbě průjmu slýchávají matky s těmi nejmenšími dětmi v ordinacích pediatrů běžně, podobně tak i těhotné a kojící ženy.

Zavedená praxe se pro ně ale letos mění. Na začátku května totiž Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) schválil změnu registrace volně prodejného léčivého přípravku Smecta 3g, která pro tyto skupiny užívání přípravku preventivně omezuje.

Důvodem je obsah stopového množství olova.

Změny v údajích o přípravku a v příbalové informaci, o kterých informoval jako jeden z prvních server Vitalia.cz, iniciovalo doporučení Mezinárodní konference o harmonizaci.

„Analýza tohoto přípravku dle nových norem neshledala ve vztahu k olovu žádná skutečná bezpečnostní rizika, přesto jako preventivní opatření byly u léčivého přípravku Smecta odstraněny nejvnímavější populace z indikace: děti do 2 let věku, těhotné a kojící ženy,“ upozorňuje ve své zprávě SÚKL.

Držitel rozhodnutí o registraci, firma Ipsen Pharma, může uvádět na trh balení přípravků v původní verzi až do konce letošního listopadu. „Nicméně i u balení, která neobsahují aktuální texty, doporučujeme dodržovat omezení použití pro děti do dvou let a doporučení neužívat v těhotenství a při kojení,“ zdůrazňuje pro Aktuálně.cz tisková mluvčí SÚKL Barbora Peterová.

Ipsen Pharma rozeslala lékařům i lékárníkům o úpravě údajů informační dopis. Ti by následně měli pacienta na změnu v užívání upozornit a řídit se novými informacemi i u stávajících balení na trhu.

Ne všechny internetové lékárny tak podle zjištění Aktuálně.cz již učinily. E-shop Lékárna.cz například dále uvádí, že přípravek Smecta lze během těhotenství a kojení podávat. Dávkování podle původních informací pak rozepisuje i pro děti mladší jednoho roku. Původní informace zatím zveřejňují i online lékárny Giga či Dr. Max. 

Naopak změnu v popisu přípravku Smecta již učinila lékárna Pilulka.cz, která uvádí, že je „nevhodný pro děti, pro kojící a těhotné ženy“.

Lékárna Benu pak popisuje, že „přípravek Smecta se nemá používat u kojenců a dětí do dvou let“ a že „přípravek Smecta se nedoporučuje podávat během těhotenství a v období kojení z důvodů opatrnosti, neboť nejsou dostupné dostatečné údaje o možném vlivu dalších složek jílu na plod a kojené dítě“. 

„V případě, že bude léčivý přípravek nedopatřením použit podle starého souhrnu údajů o přípravku a příbalové informace, nehrozí pacientovi bezpečnostní riziko. Uvedená opatření byla přijata jako preventivní,“ ujišťuje nicméně Peterová z ústavu léčiv.

Standardní léčbou akutního průjmu u novorozenců a dětí do dvou let věku tak podle firmy Ipsen Pharma zůstává pouze orální podávání rehydratačního roztoku.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

ekonomika Aktuálně.cz zdraví zdravotnictví léky domácí

Zdravotní nesnáze na cestách I. – trávicí ústrojí

Nejtypičtější problémem dovolených bývá průjem, zácpa a zvracení a tyto příhody dovedou volné dny báječně zkazit. Co nejvčasnější řešení vám pomůže zachránit alespoň část z nich. Ať už řešíme jakýkoli zdravotní problém, je vždy třeba zamyslet se nad tím, kde se vzal.

            Typický nezávažný cestovatelský průjem vzniká jednoduše „změnou prostředí“. Pokud nemáte zvýšenou teplotu, pili jste jen pitnou vodu, myli (pitnou vodou :-)) ovoce a zeleninu nebo pokud jste nesnědli něco zkaženého, je léčba jednoduchá – živočišné uhlí.

Mnoho lidí na tento roky prověřený prostředek zanevřelo pro neúčinnost. Podobně jako u jiných notoricky známých léků, i zde panují různé mýty. U živočišného uhlí nestačí sezobnout jednu tabletu. Měli byste si vzít alespoň 4-5 tablet naráz a podle potřeby opakovat 3-4x denně.

Plocha vašeho střeva je totiž obrovská, asi jako jedno fotbalové hřiště. Při této znalosti jistě uznáte, je jedna tableta v takovém prostoru nějaký zásadní efekt mít nebude. Vhodným prostředkem proti průjmu je také černý čaj nebo přípravek Smecta, oba potahují podrážděnou sliznici střeva a zklidňují ji.

Konzumace živočišného uhlí a Smecty je sice chuťově nepříjemná, ale jsou to dobře účinné léky.

            Pokud si nejste jistí, zda vše, co jste snědli a vypili, bylo nezávadné, ale k průjmu se teplota nepřidala nebo je jen mírně zvýšená, můžete užít Endiaron. Ten se užívá 3x denně po jedné tabletě a účinkuje tak, že ničí některé nežádoucí mikroorganismy ve střevě.

Při cestách do Egypta, Tuniska a jiných mimoevropských států se vyplatí nechat si preventivně předepsat Ercefuryl. Tento lék je k dostání pouze na předpis, který běžně vystavuje praktický lékař ještě před cestou. Pokud máte průjem s teplotou a pobýváte v těchto zemích, užívejte 1 tabletu přesně po 6 hodinách (denně tedy 4 tablety).

Děti od šesti do asi 10 let užívají 1 tabletu po osmi hodinách, u starších dětí se postupuje stejně jako u dospělých.

            Výbornými pomocníky na doléčení a prevenci průjmů jsou přípravky s laktobacily. Nechejte si v lékárně poradit, jaký přípravek obsahuje těchto prospěšných mikroogranismů nejvíc a zároveň stojí rozumné peníze, trh je těmito přípravky doslova zahlcen. Bohužel, v tomto článku není na ucelený rozbor této problematiky prostor.

            Možná jste viděli reklamu na přípravek Imodium. Tento lék nikdy neužívejte, pokud máte průjem s teplotou, pokud víte, že jste snědli něco špatného, trpíte nezvyklými křečemi břicha nebo má vaše stolice příměs krve či zelených hlenů.

Imodium zastavuje pohyby střeva, což je v těchto případech nevhodné i nebezpečné. Pokud vzniká průjem z důvodu infekce nebo dietní chyby, střevo se od těchto vyvolávačů očišťuje – a to se zastavenou peristaltikou není možné.  Naopak je Imodium výborným lékem proti průjmům, které jsou psychického rázu, z nervozity – např.

u studentů předzkouškový průjem, průjem ženicha/nevěsty před obřadem apod.

Cestovatelská zácpavzniká buď změnou stravy, vědomým potlačováním nucení na stolici např. během cesty nebo po užívání léků proti průjmu. Nejjednodušší řešení je pít, pít, pít, zařadit do jídelníčku ovoce, zeleninu, kysané mléčné výrobky a vykonávat nějakou fyzickou aktivitu.

Pokud se zácpa neupraví a provází ji „břišní dyskomfort“ (vznešeně řečeno, že vás bolí břicho, trpíte třeba nadýmáním a vůbec je vám šoufl), můžete nasadit třeba projímavý ovocný koncentrát Fructolax nebo použít běžné projímavé kapky nebo tablety (Guttalax,Stadalax, Laxygal apod.).

Zajímavé:  Jóga Vliv Na Zdraví?

U těchto přípravků ale nezůstávejte, dráždí střevo a pro dlouhodobé užívaní jsou absolutně nevhodné. Zácpu dobře upravují také laktobacilové přípravky zmíněné výše.

            Zvracení na cestách se děje nejčastěji z důvodu kinetózy, tedy při jízdě různými dopravními prostředky nebo na lodi. Proti tomuto zvracení bývá dobře účinný známý Kinedryl. Řeší i náhle vzniklé nevolnosti při cestování a dá se podávat i opakovaně.

Alternativou je žvýkací guma Travel-Gum, která obsahuje látku ze stejné skupiny, jako je účinná látka Kinedrylu. Oba dva přípravky by se měly podávat minimálně 30 min před cestou a u obou je třeba zmínit důležitý doprovodný účinek – ospalost.

Mnohdy to bývá vítáno, prospat celou cestu, u řidičů je to ale pochopitelně nežádoucí. Pokud podáváte Kinedryl dětem (Travel-Gum je pouze pro dospělé), je třeba pamatovat na to, že se může dostavit tzv. paradoxní reakce. Místo toho, aby bylo dítě ospalé a spavé, je podrážděné, vybuzené k činnosti.

Nebývá to časté, ale stát se to může, každý mozek totiž reaguje trochu jinak.

            Zvracení doprovázející dietní chybu má očišťující charakter, a proto ho netlumte.

Pokud nastane stav, kdy už „není co zvracet“, ale stále se postiženému prudce navaluje a má křeče v žaludku, lze zkusit výše zmíněné žvýkačky Travel-Gum.

Někomu zabírá i Coca-cola po lžičkách, je třeba ji ale předem zbavit bublin oxidu uhličitého, které žaludek dráždí, a zajistit, aby nebyla ledová. Většinou ale zvracení odezní samovolně poté, co se žaludek očistí od nežádoucího.

Při průjmu a zvracení je klíčové zavodnění těla, doplnění tekutin a solí. Rehydratační roztoky se sice dají zakoupit, pro běžné účely ale úplně stačí slabší černý čaj, lehce oslazený (pokud máte hroznový cukr, použijte ten), se špetkou soli, která chuťově vůbec nebude znát. Nemocný by neměl vypít naráz velké množství, ale usrkávat po hltech nebo po lžičkách.

            Pokračování najdete v článku „Zdravotní nesnáze na cestách II.“ Zde budou rozebrány potíže, které nesouvisejí se zažívacím traktem.

Tento článek není reklama. Jeho účelem je poučení laiků, pacientů a klientů lékárny. Není financován žádným výrobcem léčiv, doplňků stravy ani zdravotnických prostředků, a vychází pouze z odborných znalostí a zkušeností autorky, magistry farmacie.

Odborně zpracovala Mgr. Jana Merhautová

SMECTA 10 SÁČKŮ

Smecta se používá k léčbě akutního a chronického průjmu a k symptomatické léčbě bolestivých příznaků spojených s onemocněním jícnu, žaludku, dvanáctníku a střeva. Přípravek Smecta mohou užívat děti i dospělí.

Charakteristika:

Smecta je přírodní čištěný jíl s vysokou vazebnou kapacitou, jenž je schopen se vázat s hlenem sliznice zažívacího traktu a zvyšuje tak jeho kvalitu a množství.

Touto cestou chrání sliznici proti infekci a škodlivým látkám a umožňuje rychlejší uzdravení. Současně je Smecta schopna vázat toxické látky produkované infekčním původcem průjmu.

Smecta nebarví stolici, není RTG-kontrastní, nezrychluje ani nezpomaluje průchod trávicím traktem. Nevstřebává se. Vylučuje se stolicí.

Další informace

  • Výrobce:
  • Beaufour Ipsen Industrie, 281 00 Dreux Cedex (Francie).
  • Držitel registračního rozhodnutí:
  • Beaufour Ipsen Pharma, 24 rue Erlanger, 75781 Paris Cedex (Francie)
  • Složení – účinné látky:
  • Diosmectitum 3 g v 1 sáčku.
  • Složení – pomocné látky:
  • Glukóza, sacharin, vanilin.
  • Indikační skupina:
  • Antidiarrhoicum, mukoprotektor.
  • Kontraindikace:
  • Přípravek Smecta se nesmí užívat při známé přecitlivělosti na některou složku přípravku.
  • Těhotenství a kojení:
  • Přípravek Smecta mohou užívat těhotné a kojící ženy.
  • Nežádoučí účinky:

Přípravek Smecta je obvykle velmi dobře snášen. Ojediněle byly zaznamenány případy vzniku nebo zhoršení zácpy. V takových případech je možno pokračovat v léčbě po snížení dávky.

Při případném výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání přípravku poraďte s lékařem.

  1. Interakce:
  2. Jelikož absorpční vlastnosti tohoto přípravku mohou ovlivnit míru nebo stupeň vstřebávání jiných léků, nedoporučuje se podávat jiné léky ve stejnou dobu jako Smecta.
  3. Dávkování:

Pokud lékař neurčí jinak, podává se obvykle: u dětí: do 1 roku 1 sáček denně; od 1 roku do 2 let 1-2 sáčky denně; starší 2 let 2-3 sáčky denně; u dospělých obvykle 3 sáčky denně. Denní dávka se rozdělí do 2-3 dílčích dávek a podává se v době jídla. Při akutním průjmu může být první dávka na začátku léčby zdvojnásobena.

  • Způsob užití:
  • Obsah sáčku Smecta se rozpustí ve sklenici s 50 ml vody nebo se důkladně zamíchá do dětské polotekuté stravy.
  • Upozornění:
  • V případě, že příznaky neustoupí během 7 dnů léčby (u dětí do 3 dnů), že dojde ke zhoršení stavu pacienta nebo že se objeví ve stolici krev, je nezbytné vyhledat lékaře.

Lékaře vyhledejte vždy při průjmu malých dětí ve věku do 3 let. Léčba nevylučuje v případě potřeby rehydrataci (= doplnění tekutin). Míru rehydratace a způsob jejího podání je nutno přizpůsobit věku a stavu pacienta a závažnosti průjmu.

Přípravek Smecta obsahuje 0,75 g glukózy v 1 sáčku. Při předávkování nebo náhodném požití většího množství přípravku dítětem se poraďte s lékařem.

  1. Varování:
  2. Přípravek Smecta nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu a musí být uchováván mimo dosah dětí.
  3. Balení:
  4. 10 sáčků

ercefuryl proti průjmu – Seznam.cz

Bylinný nápoj, který aktivně pečuje o sliznice zažívací traktu, tenké a tlusté střevo.

Lipová 1789/9, České Budějovice

Rady a informace od Pharmapoint. Přes 200 lékáren, pomůžeme vám.

vseprozdravi.cz/leky/ercefuryl-tablety.html

Proti průjmuErcefuryl tablety. Přípravek působí proti většině choroboplodných mikroorganismů, které vyvolávají střevní onemocnění. Nevzniká rezistence (odolnost) na účinnou látku Ercefurylu.

lekarna.cz/ercefuryl-200mg-cps-14x200mg-tobolky

Přípravek se užívá k léčbě akutních průjmových onemocnění, obvykle bakteriálního původu. Je vhodný zejména u cestovního průjmu. Přípravek je určen pro dospělé a děti od 6 let. Výrobek na lékařský předpis, lze zakoupit pouze v kamenné…

Skladem

zdravi.euro.cz/leky/ercefuryl-pribalovy-letak

Ercefuryl 200 mg tvrdé tobolky nifuroxazidum Přečtěte si pozorně celý příbalový leták dříve, než začnete tento přípravek užívat. Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.

etravel.cz/egypt/zazitky/prujem

Přečtěte si rady našich klientů na téma jak na průjem v Egyptě neboli Faraonovou pomstu. Jejich zkušenost vám může pomoci při nepříjemných střevních obtížích.

hemeroidy-hemoroidy.cz/smecta

Smecta (diosmectitum) je lék používaný k léčbě akutních průjmů, především pak těch s infekčním původem. Využitelná je však také pro léčbu některých bolestivých stavů spojených s onemocněními trávicího ústrojí.

uzdravim.cz/ercefuryl.html

Ercefuryl je velmi účinné střevní antiseptikum, které by nemělo chybět v žádné lékárničce. Jeho účinnou složkou je nifuroxazid. Stejnými generickými léky od jiných výrobců různě na světě jsou Aelicon, Alinin, Antidia, Antinal, Anton…

osteo-forum.cz/ercefuryl-vse-o-zdravi.html

Na fotce nahoře autor článku Ivan Brezina na kapačkách při žloutence v nemocnici v malajské Melace. Mínus 20 kilo. V proslulé knize Kurta Vonneguta Jatka č. 5. je následující scéna: „Odkudsi z noční tmy se ozývalo úpěnlivé kvílení.

Zajímavé:  Léky Na Povzbuzení Energie?

tn.nova.cz/v-cesku-chybi-lek-protiprujmu-i-na-stitnou-zlazu…

29. 2. 2020Lékárny v Česku se znovu potýkají s výpadky léků. Na trhu podle lékárníků chybí lék proti průjmu, léčiva pro pacienty s Crohnovou chorobou nebo přípravky s hormony štítné žlázy. V některých lékárnách jsou vyprodány roušky i dezinfekční gely…

Lék k vnitřnímu užití proti infekčním průjmům. Vyřeší váš problém s průjmy!

Leonovova 2015/2, Karviná

SMECTA – příbalový leták

SMECTA 3 gprášek pro perorální suspenzi

diosmectitum

  • Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka.
  • Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
  • Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
  • Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo

lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Pokud se do 2 dnů nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem. Lékaře vyhledejte vždy při průjmu malých dětí ve věku do 3 let.

  • 1. Co je přípravek SMECTA a k čemu se používá
  • 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek SMECTA užívat
  • 3. Jak se přípravek SMECTA užívá
  • 4. Možné nežádoucí účinky

5 Jak přípravek SMECTA uchovávat

6. Obsah balení a další informace

Smecta je přírodní čištěný jíl s vysokou vazebnou kapacitou, jenž je schopen se vázat s hlenem sliznice zažívacího traktu a zvyšuje tak jeho kvalitu a množství. Touto cestou chrání sliznici proti infekci a škodlivým látkám a umožňuje rychlejší uzdravení.

  1. Současně je Smecta schopna vázat toxické látky produkované infekčním původcem průjmu.
  2. Přípravek SMECTA se používá:
  3. – k léčbě akutního průjmu u dětí a kojenců současně s roztokem určeným k doplnění tekutin do organismu a u dospělých.
  4. – k léčbě chronického (dlouhodobého) průjmu u dospělých
  5. – k potlačení bolestivých příznaků spojených s funkčním onemocněním střeva.

U akutního průjmu mohou přípravek užívat bez porady s lékařem děti od 3 let, dospívající a dospělí. U dětí mladších 3 let léčbu akutního průjmu vždy konzultujte s lékařem.

U ostatních onemocnění přípravek užívejte pouze na doporučení lékaře.

  • Neužívejte přípravek SMECTA:
  • – jestliže jste alergický(á) na diosmektit nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku
  • (uvedenou v bodě 6).
  1. Před užitím přípravku SMECTA se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:
  2. Opatrnosti je třeba při použití přípravku u pacientů, kteří v minulosti trpěli závažnou chronickou zácpou.
  3. Jestliže trpíte akutním průjmem provázeným přítomností krve ve stolici nebo vysokou teplotou, nezahajujte léčbu tímto přípravkem a ihned vyhledejte lékaře.

Jestliže příznaky přetrvávají déle než 2 dny, přestaňte přípravek užívat a poraďte se s lékařem. Lékaře vyhledejte vždy při průjmu malých dětí ve věku do 3 let.

  • Léčba akutního průjmu u dětí má být spojena se včasným podáním dostatečného množství tekutin k zabránění dehydratace (=ztráta tekutin).
  • U dospělých léčba obecně vyžaduje rehydrataci (=doplnění tekutin), a to zejména při závažném průběhu obtíží.
  • Množství podaných tekutin a způsob jejich podání je nutno přizpůsobit věku a stavu pacienta a závažnosti průjmu.

Přípravek mohou užívat děti (včetně kojenců) a dospívající.

U malých dětí ve věku do 3 let se přípravek užívá pouze na doporučení lékaře.

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Jelikož absorpční vlastnosti tohoto přípravku mohou ovlivnit míru nebo stupeň vstřebávání jiných léků, nedoporučuje se podávat jiné léky ve stejnou dobu jako přípravek SMECTA.

Přípravek Smecta se má podávat mezi jídly.

Obsah sáčku se před použitím rozpustí ve vodě nebo se důkladně zamíchá do dětské polotekuté stravy.

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Přípravek SMECTA lze během těhotenství a kojení podávat.

  1. Přípravek nesnižuje pozornost při řízení motorových vozidel a obsluze strojů.
  2. Přípravek SMECTA obsahuje glukózu a sacharózu (je součástí vanilkového a pomerančového aroma).
  3. Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se s ním, než začnete tento léčivý přípravek užívat.

Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Pokud lékař neurčí jinak, doporučené dávkování je následující:

– u dětí: do 1 roku: doporučená dávka je 1 sáček denně nad 1 rok: doporučená dávka je 2 sáčky denně

Na začátku akutního průjmu je možné dávku zdvojnásobit.

– u dospělých: doporučená dávka je 3 sáčky. Na začátku akutního průjmu je možné dávku zdvojnásobit.

– u dospělých: obvykle 3 sáčky denně

  • Obsah sáčku se musí rozpustit těsně před použitím.
  • Způsob podání u dětí:
  • Obsah sáčku se rozpustí ve sklenici s 50 ml vody (například v kojenecké lahvi) nebo se důkladně zamíchá do dětské polotekuté stravy.
  • Způsob podání u dospělých:
  • Obsah sáčku se rozpustí v polovině sklenice vody.
  • Jestliže příznaky přetrvávají déle než 2 dny, přestaňte přípravek užívat a poraďte se s lékařem.

Při předávkování nebo náhodném požití většího množství přípravku dítětem se poraďte s lékařem.

Předávkování může vést k závažné zácpě nebo bezoáru (=“žaludeční kámen“).

Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

– kopřivka (vyrážka se svěděním)

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 4, 100 41 Praha 10, webové stránky: http:/

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

Co přípravek SMECTA obsahuje

  • Léčivou látkou je diosmectitum. Jeden sáček obsahuje diosmectitum 3 g .
  • Pomocnými látkami jsou: monohydrát glukosy, sodná sůl sacharinu, vanilkové aroma (obsahuje maltodextrin, sacharosu, triacetin, vanilin, oxid křemičitý, ethanol a sojový lecithin), pomerančové aroma (obsahuje maltodextrin, sacharosu, silice oplodí sladkého pomeranče, arabskou klovatinu, diacetyltartrát-monodiacetylgly­cerolu, oxid křemičitý

Přípravek SMECTA je šedobílý až okrový jemný prášek s vůní vanilky.

1 balení obsahuje 10 nebo 30 sáčků.

  1. Držitel rozhodnutí o registraci:
  2. Ipsen Pharma, 65 Quai Georges Gorse, 92100 Boulogne Billancourt, Francie
  3. Výrobce:
  4. Beaufour Ipsen Industrie, 28100 Dreux, Francie

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector