Smrkám krev – Vše o zdraví

Komu se stalo, že měl rýmu, vysmrkal se a najednou měl v kapesníku krev, ví, o čem mluvím. Zejména, pokud se tento jev opakuje častěji, může to leckoho vystrašit. Je ale skutečně důvod k obavám? Co krvácení z nosu při rýmě způsobuje a jak se zachovat, když nastane? 

Hromadění krve v oblasti nosu

Určitě jste již mnohokrát zažili nachlazení, proto si jen zrekapitulujeme jeho průběh a vysvětlíme si, co se vlastně v těle děje.

Do těla vnikne virus a napadne imunitní systém v jeho nejslabším místě. V zimě to bývá obvykle oblast nosohltanu a horních cest dýchacích. Tam virus zaútočí.

Obranný systém si to ale nenechá líbit a začne se bránit třemi způsoby, které k tomu má od přírody k dispozici.

  • Při napadení virem zvýší tělo teplotu

Je to proto, že vyšší teplota většinu virů a bakterií zahubí. Je proto veliká škoda, když si mnoho lidí v této fázi bere léky na snížení teploty. Vlastně svému tělu nastartovaný sebe-uzdravující proces zarazí.

A to proto, aby mohlo soustředit veškerou svou sílu na boj proti parazitům. Nevyhovuje mu v tuto dobu, naše další fungování na 100%. Nechce, abychom chodili dál do práce, sportovali a chovali se jinak nevhodně, čím bychom jeho snahu o vypuzení nezvaného soupeře sabotovali.

A nyní jsme právě u bodu, který nás v našem tématu nejvíce zajímá. Parazity, které imunitní systém zahubil, potřebuje nyní dostat z těla ven. A k tomu má báječný prostředek.

Vyšle signál do všech sliznic v okolí napadené oblasti a ty zásobuje čerstvou krví a záměrně v nich zvyšuje teplotu.

Přiživené sliznice začnou ihned produkovat hleny, které spolu s odumřelými organismy odchází z těla ven za pomoci kašlání nebo smrkání. Opět je proto smutnou chybou, zastavovat kašel a rýmu kapkami či léky.

Co znamená rýma s krví

Většině z nás už je v tuto chvíli jasné, že krev se může v rýmě objevit v poslední bojové fázi – tj. když tělo zduří sliznice a ty produkují hleny ve formě rýmy.

Kdo má slabé žilky, nebo vyšší krevní tlak, může si snadno poranit drobné vlásečnice a v rýmě se pak objeví krev.

Ta se zároveň nejčastěji objevuje ráno, kdy je nos plný nahromaděných hlenů, které v noci neměly možnost samovolně vytékat. A samozřejmě při častém nebo silném smrkání.

Kdy problém řešit s lékařem

Při běžném nachlazení, kdy se krvácení z nosu objeví podle výše uvedeného scénáře a je jen občasné, není důvod k panice. Pomoci může zvýšená dávka vitamínu C, který stejně v průběhu nemoci užíváme ve zvýšeném množství. Doplnit jej můžeme vitamínem K, které tělu v této době též prospívá.

Pokud ale smrkání přináší velkou krvácivost a nejde dobře zastavit či se opakuje velmi často, je vhodné konzultovat situaci s lékařem. Stejně tak kdykoli, doprovázejí-li smrkání bolesti, nebo krev nemá svou charakteristickou jasně červenou barvu. Pak určitě navštivte lékaře, který má prostředky k tomu, aby vám neprodleně pomohl.

  • Smrkám krev - Vše o zdraví
  • Smrkám krev - Vše o zdraví
  • Smrkám krev - Vše o zdraví
  • Smrkám krev - Vše o zdraví
  • Smrkám krev - Vše o zdraví
  • Smrkám krev - Vše o zdraví
  • Smrkám krev - Vše o zdraví
  • Smrkám krev - Vše o zdraví

Smrkáte krev? Nemusíte se hned lekat. Tělo se jen brání

Smrkám krev - Vše o zdraví

Zdroj: zdroj: pixabay

Smrkám krev - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Stalo se vám někdy, že se vám naplnil nos rýmou a místo samotných hlenů jste smrkali i krev? Jestli ano, nepanikařte a raději zalehněte. Chřipka, nebo angína je na cestě.

Když tělo napadne vir, uchytí se na tom nejslabším místě v těle. V období chladného počasí a zimy to většinou bývá nosohltan, kde vir napáchá paseku tím, že vyvolá rýmu. Tělo si tento útok nenechá líbit a začne se urputně bránit. K dispozici má celkem tři způsoby obrany.

Zvýšená teplota

To je důvod, proč by se zvýšená teplota nikdy neměla srážet dolů. Zvýšená teplota většinu virů zahubí.

Donutí tělo ulehnout do klidového režimu, v klidu má totiž čas veškerou svou energii dávat do boje proti virům. Není tedy vůbec dobré žádnou nemoc a nachlazení přecházet. Tělu takto s viry nijak nepomáháte.

Smrkám krev - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Co nejíst v těhotenství. Máte na některou z těchto laskomin chuť a přitom jste v tom? Zapomeňte

Překrvení sliznice může způsobovat smrkání krve

Když je po boji, nebo má nepřítel mírnou přesilu, vyšle do postiženého místa čerstvou krev, ve které jsou obsaženy bílé krvinky, které hubí viry a mikroby. Tím, že se nám nos prokrví, začne spouštět hlen, který viry vyplavuje ven. U napadeného krku zase způsobuje kašel. Je tedy špatné kašel zadržovat a při rýmě nadměrně používat nosní kapky.

Jestli máte v nose slabší žilky, anebo moc smrkáte, krev se pravděpodobně spustí a vy ji vysmrkáte do kapesníku. Krev se nejčastěji objevuje ráno, kdy je nos plný hlenů, které nasbíral za noc.

Kdy jít za lékařem?

Ve většině případů rozhodně není důvod k panice. Pomoci tělu můžete zvýšením příjmu vitamínu C nebo K. Pokud ale krvácíte hodně, často a je problém krvácení zastavit, k lékaři si určitě zajděte.

Nosní dutiny

Zánět nosních dutin (sinusitída) je zánětlivý proces ve vedlejších nosních dutinách (čelistní, čelní, klínové, etmoidální). Může být virového, bakteriálního, alergického i mykotického původu. Většina případů zánětu dutin postihuje dutiny čelní a čelistní. Postupně může dojít až k ucpání dutin hlenem.

Příznaky zánětu nosních dutin

Pocit ucpaného nosu, chronický výtok z nosu, při zhuštění obtížné smrkání žluté až zelené rýmy, zhoršení čichu, pocit tíhy v čelní oblasti nebo tlaku v hlavě, huhňavá řeč, otoky a poklepová citlivost až bolest nad dutinami, bolest hlavy na čele, tvářích, která se horší v předklonu, může být bolest zubů, uší, krku. Bývá únava, celková malátnost, horečky spíše menší. Nejvážnější komplikací je zánět mozku nebo mozkových blan. Příznaky chronické formy zánětu nosních dutin jsou mírnější, zvýšené teploty obvykle nejsou přítomny. Obtíže trvají však déle, řádově měsíce.

Příčiny zánětu nosních dutin

Superinfekcí bakteriemi při virové nákaze, infekce zubu v horní čelisti, časté užívání antihistaminik, alergie na pyl, senná rýma, vrozeně úzké ústí z dutin.

Návštěva lékaře při zánětu nosních dutin

Při podezření na zánět nosních dutin je vhodné vyhledat lékaře, zejména pokud je výrazně hustá a zbarvená sekrece z nosu a při bolesti v oblasti hlavy, pokud tyto obtíže trvají více než 2 dny.

Při výrazné malátnosti a zhoršení celkových obtíží vyhledat lékaře urychleně. Při časté rýmě a zánětech dutin je nutno odstranit všechny alergeny z prostředí. Důležité je časté větrání, popř. užívání ionizátorů a zvlhčovačů vzduchu.

Ve stravě omezit mléčné výrobky, cukr a sladkosti, které působí hlenotvorně.

Léčba zánětu nosních dutin

Léky na předpis

Bakteriální zánět je léčen antibiotiky, které potlačují infekci (systémová léčba na lékařský předpis). Dále se používají léky ze skupiny antihistaminik, které zmírňují projevy zánětu.

Průvodní jevy zánětu jako jsou teplota a bolest hlavy léčíme za pomoci analgetik a antipyretik (léky proti bolesti a snižující teplotu). Dále se používají sekretolytika (látky zkapalňující hlen), které napomáhají uvolnění hlenu z dutin.

Zajímavé:  Polakisurie - Vše o zdraví

Lokálně se aplikují nosní kapky a spreje, které usnadňují dýchání, popř. s obsahem antibiotik.

Přírodní a doplňková léčba

Lokálně se používají produkty s obsahem éterických silic s antiseptickými účinky. Vitamínové a přírodní preparáty pro podporu imunity (vitamín C, echinacea).

Bylinky jako anýz, fenykl, dobromysl, černý bez, řebříček, lipový květ a jitrocel obsahují látky usnadňující odkašlávání (expektoraci) tím, že zřeďují sekret, dále působí protizánětlivě.

Doporučuje se použití aromatických olejíčků do koupele, případně k inhalacím (eukalyptový, popř. čajovníkový olej).

Podezření na významný vliv viru SARS-CoV-2 na tvorbu krevních sraženin

Aktuální k 13. 5. 2020

Zpracovala Iva Fojtová, Cerebrovaskulární výzkumný tým FNUSA-ICRC

Dne 13. 05. 2020 zveřejnil časopis Nature článek shrnující postřehy a pozorování vědců v problematice vzniku a vlivu krevních sraženin u pacientů s onemocněním COVID-19 s názvem „Koronavirus a krevní sraženiny – záhada zesiluje“.

Výzkumy onemocnění COVID-19 začaly objevovat skryté mechanismy tohoto onemocnění, které působí neobvyklé komplikace. Fialové vyrážky, oteklé nohy, ucpané katetry a náhlá smrt – malé i velké krevní sraženiny jsou častým průvodním projevem nemoci COVID-19, a výzkumníci teprve začínají odhalovat proč. Během prvních týdnů pandemie se objevovaly pouze zprávy o celkových efektech této choroby.

Avšak mnohé z nich jsou způsobeny krevními sraženinami. „Občas je to jako bouře krevních sraženin,“ řekl Behnúdu Bikdeli, jež je po 4 roky stážistou kardiologie Kolumbijské univerzity v New Yorku.

U každého pacienta se závažným průběhem onemocnění je zvýšené riziko vzniku krevních sraženin, ale pacienti hospitalizovaní s COVID-19 se zdají být k tomuto nežádoucímu jevu náchylní ještě o mnoho více. Studie nizozemských a francouzských vědců potvrzují, že krevní sraženiny vznikají u 20-30 % z kriticky nemocných pacientů s COVID-19 (Zdroj 1, 2).

Vědci přitom mají velmi málo přijatelných hypotéz pro vysvětlení tohoto jevu a jsou teprve na začátku výzkumů zaměřených na vnitřní mechanismus této komplikace. S rostoucími počty úmrtí také usilovně testují léky, které srážlivost krve omezují.

Krevní sraženiny jsou rosolovité shluky buněk a proteinů, které tělu slouží jako mechanismus pro zástavu krvácení. Někteří výzkumníci pohlížejí na ovlivnění srážlivosti krve jako na klíčový prvek rizika onemocnění COVID-19. Není to však jen přítomnost krevních sraženin, která vědce mate, ale také způsob, jakým se objeví.

„Je tam strašně moc neobvyklých věcí,“ potvrdil James O’Donnell, ředitel irského Centra cévní biologie na Royal College of Surgeons v Dublinu. Léky na ředění krve spolehlivě nezabraňují vzniku krevních sraženin u lidí s nemocí COVID-19 a mladí lidé tak umírají na cévní mozkovou příhodu, způsobenou zablokováním cévy v mozku.

Mnoho hospitalizovaných pacientů má drasticky zvýšenou hladinu fragmentu proteinu s názvem D-dimery, který je generován, když se sraženina rozpouští. Vysoké hladiny D-dimer se zdají být silným ukazatelem mortality hospitalizovaných pacientů infikovaných koronavirem (Zdroj 3). Výzkumníci také pozorovali miniaturní sraženiny uvnitř nejmenších cév.

Jeffrey Laurence, hematolog na Weill Cornell lékařské fakultě v New Yorku a jeho kolegové zkoumali vzorky plic a kůže od tří pacientů nakažených COVID-19, a nalezli kapiláry ucpané sraženinami (Zdroj 4). Jiná výzkumná skupina, zahrnující tým vedený O’Donnellem, reportovala podobné výsledky (Zdroj 5).

„Není to to, co byste očekával u pacienta se závažným infekčním onemocněním, je to něco naprosto nového“ řekl O´Donnell a dodal: „Může to pomoci vysvětlit, proč někteří lidé mají kriticky nízkou hladinu kyslíku v krvi a proč umělá plicní ventilace často nepomáhá. Je to takový dvojitý zásah.

“ Pneumonie totiž ucpává drobné váčky v plicích tekutinou nebo hnisem a mikrosraženiny zase omezují přesun okysličené krve skrze stěnu kapilár, aby okysličila okolní tkáň.

Proč toto srážení nastane, je stále záhadou. Jednou možností je, že virus SARS-CoV-2 přímo útočí na endotelové buňky, které lemují krevní cévy. Endotelové buňky mají stejný ACE2 receptor, který virus používá pro vstup do plicních buněk, což naznačuje, že je může vir také napadnout.

Výzkumníci z univerzitní nemocnice v Curychu ve Švýcarsku a Brigham a Women’s Hospital v Bostonu, dokonce pozorovali SARS-CoV-2 na endotelových buňkách uvnitř tkáně ledvin (Zdroj 6). „U zdravých jedinců je krevní kapilára jako velmi hladce lemovaná trubka,“ řekl Peter Liu, vedoucí vědecký výzkumník z University v Ottawě a srdečním institutu v Kanadě.

„Endotelové buňky lemující stěnu kapilár aktivně zastaví formování sraženiny, ale virová infekce může tyto buňky poškodit a navést k vychrlení proteinů, které spustí proces tvorby krevní sraženiny.“ I účinek viru na imunitní systém by mohl krevní srážlivost ovlivnit.

U některých lidí nemoc COVID-19 aktivuje imunitní buňky k uvolnění přívalu chemických signálů, které stoupají při infekčním onemocnění, což je spojeno s krevní srážlivostí a formováním krevní sraženiny prostřednictvím různých mechanismů. Také se zdá, že virus aktivuje systém komplementu, jež je obranným imunitním mechanismem, který spustí srážlivost.

Skupina vědců pod vedením výzkumného lékaře Laurence, zjistila, že menší ucpané cévy v plicní a kožní tkáni u osob s COVID-19 byly poseté proteiny komplementu. „Všechny tyto systémy – komplement, zánět, koagulace – jsou vzájemně propojeny,“ potvrdila Agnes Lee, ředitelka hematologického výzkumného programu na Universitě v Britské Kolumbii, ve Vancouveru, Kanadě.

„U některých pacientů s COVID tyto systémy dostanou jakýsi hyperpohon, což není žádoucí.“ Nicméně dodává, že by ve hře mohly být ještě další faktory, které nejsou specifické jen pro nemoc COVID-19. Hospitalizovaní lidé, kteří již nějakou nemocí trpí, mají obvykle celou řadu rizikových faktorů pro zvýšenou srážlivost krve.

Většinou se to týká pacientů starších, obézních, s vysokým krevním tlakem, nebo s cukrovkou. U těchto lidí se objeví vysoké horečky, a protože jsou vážně nemocní, pravděpodobně mohou být také imobilizovaní. Také mohou mít genetické predispozice ke srážení, nebo třeba užívat léky, které zvyšují riziko.

Přestože vědci začínají objasňovat, jak dochází ke srážení krve u pacientů s nemocí COVID-19, finišují také s testováním nových terapií zaměřených na prevenci a ničení krevních sraženin. Podávání léků ke snížení krevní srážlivosti je součástí standardní péče o pacienty na jednotkách intenzivní péče a ti s nemocí COVID-19 nejsou výjimkou.

Otázka dávkování je však ještě horečně diskutována. „Aktuální téma je nyní nasnadě – jak agresivní v této terapii bychom měli být,“ potvrdil Robert Flaumenhaft, vedoucí divize hemostázy a trombózy z Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostonu.

Výzkumníci z Mount Sinai School of Medicine v New Yorku potvrdili, že pacienti hospitalizovaní s COVID-19 napojení na umělou plicní ventilaci, kterým byly podávány léky na ředění krve, měli nižší úmrtnost než ti, kterým podávány nebyly. Ale tým bohužel nemohl vyloučit i jiná možná vysvětlení pro toto pozorování. Navíc vysoké dávky těchto léků přinášejí rizika (Zdroj 7).

Výzkumníci z Columbia University v New Yorku, zahajují klinické hodnocení léčiv, kde budou porovnávat účinnost standardních dávek léků na ředění krve s vyššími dávkami těchto léků u kriticky nemocných pacientů s onemocněním COVID-19. Podobná hodnocení jsou plánována také v Kanadě a Švýcarsku.

Zajímavé:  Alergie Na Prach U Dětí?

Vědci z Beth Israel Deaconess Medical Center zahájili zápis léku v klinickém hodnocení zvaného tkáňový plasminogenový aktivátor, neboli tPA, který působí ještě silněji na rozpuštění krevní sraženiny. Nese s sebou však vyšší riziko závažného krvácení, než léky na ředění krve tzv. antikoagulancia.

Vědci doufají, že tato hodnocení a jiné studie budou poskytovat údaje potřebné pro lékaře, jež jim pomohou udělat obtížná rozhodnutí v léčbě. Agnes Lee však varuje před jednou věcí: „Lidé si mění svůj léčebný postup v reakci na jejich místní a osobní zkušenosti,“ říká. Chápe ten impuls, ale dodává: „Musíme mít na paměti, že hlavní věc je neuškodit“.

Zdroj: https://www.nature.com/articles/d41586-020-01403-8

1. Klok, F. A. et al. Thromb. Res. https://doi.org/10.1016/j.thromres.2020.04.013 (2020).
2. Poissy, J. et al. Circulation http://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.120.047430 (2020).
3. Zhang, L. et al. J. Thromb. Haemost. http://doi.org/10.1111/jth.14859 (2020).
4. Magro, C. et al. Transl. Res. http://doi.org/10.1016/j.trsl.2020.04.007 (2020).
5. Fogarty, H. et al. Br. J. Haematol. https://doi.org/10.1111/bjh.16749 (2020).
6. Varga, Z. et al. Lancet 395, 1417–1418 (2020).
7. Paranjpe, I. et al. J. Am. Coll. Cardiol. https://doi.org/10.1016/j.jacc.2020.05.001 (2020).

Jak souvisí krvácení z nosu a vysoký tlak?

Krvácení z nosu zažilo mnoho z nás, během života se s ním totiž setká až 60 % populace. Zpravidla se jedná o v podstatě banální stav, který může být způsobený virózou nebo drobným úrazem a k lékaři s ním nechodíme. Příčinou krvácení z nosu však může být i vysoký tlak a pak je již návštěva lékaře na místě.

Ke krvácení z nosu většinou dochází, když se poškodí malé cévy uprostřed nosní přepážky, třeba když jsme nemocní, často kýcháme a smrkáme. Krvácení zpravidla do několika minut samo odezní. Pokud je však výrazné, trvá déle než půlhodiny, nebo následuje například po ráně do hlavy, či nějakém úrazu, je namístě vyhledat lékařskou pomoc.

Příznaky vysokého tlaku

U starších osob může být časté krvácení z nosu příznakem vysokého tlaku.

Vysoký tlak je velice nebezpečný, protože poškozuje cévy, může vést k jejich ucpání, prasknutí a dále k mrtvici, či selhání srdečního svalu.

Příznaků hypertenze je sice mnoho, ale většinou jsou to obecné příznaky, které je možné přisoudit i jiným zdravotním problémům – bolest hlavy, závratě, bolest na hrudi, dušnost, otoky…

Hypertenze se také může projevit krvácením z nosu, protože drobné žilky v nose jsou vysokému tlaku méně odolné. Pokud vás trápí časté krvácení z nosu, navštivte praktického lékaře. Vždy je lepší zbytečná návštěva lékaře, než zbytečné zdravotní komplikace, které mohou mít vážné následky.

S vysokým tlakem se dá totiž velmi snadno bojovat, zpravidla úpravou životního stylu a nasazením antihypertenziv.

Krvácení z nosu a léky na srážlivost krve

Pokud berete léky, které ovlivňují srážlivost krve (antikoagulancia), lehké krvácení z nosu, případně z dásní, je poměrně běžné.

Při masivnějším krvácení, které nelze zastavit, je nutné navštívit lékaře, který jej zpravidla řeší podáním koncentrátu koagulačních faktorů, případně krevní plazmy, která krvácení pomůže zastavit doplněním bílkovin.

Dávejte si také pozor na listovou zeleninu, kterou byste v kombinaci s těmito léky měli jíst v nízké míře.

Jak na zastavení krvácení z nosu?

Pokud vám začne téct krev z nosu, stiskněte si nos palcem a ukazovákem a držte jej cca 10 minut a dýchejte ústy, případně jimi krev vyplivujte. Postižený by měl být vsedě, s možným mírným předklonem.

Dále je také možné podávat studené obklady na čelo, zátylek či kořen nosu. Pokud krvácení v tomto čase neustane, stiskněte si nos znovu. V momentě kdy se krvácení nadobro zastaví, nejméně ještě další hodinu nesmrkejte, nepředklánějte se a nedělejte příliš prudké pohyby.

Pokud po 20 minutách krvácení neustane, vyhledejte lékaře nebo zavolejte ZZS!

Diskuze Smrkám krev

Minulý týden jsem měla nějakou třídenní virózu, nachlazení a
teploty. Od té doby mám trošku rýmu, po ránu a občas přes den trochu do
žluto zelena, jinak průhlednou. Smrkám docela málo, třeba 10× za den, ale
mám v tom i krev. Přijde mi, že neteče z nosu, je obsažena už v tom,
co vysmrkam, a tak se bojím, aby to nebyly dutiny.

Docela na ně trpím, ale
vždycky mě u nich bolí hlava a krev jsem zatím nikdy nesmrkala. Teď hlava
neboli a krev je.
Jinak se celkově cítím dobře. Trvá to takhle zhruba od štědrého dne.
Může to být i něco jiného než dutiny? Šly byste s tím k doktorce?
Dutiny nechci zanedbávat, ale taky se mi nechce zbytečně do čekárny plne
nemocných.

Prosím o anonym a děkuji za rady.

Velikost písma:

Můžou to byt jen cevky popraskane námahou z rýmy. Ja smrkam při
nachlazení krev docela běžně a taky je jakoby součástí hlenu. K dr
bych nesla

Ne, nesla bych.Je celkem bezne, pri bakterialni ryme, smrkat trochu krve..Pri
dutinach by ti bylo mnohem hur.

Já mám teda zkušenost, že krev se smrká, když končí rýma, jak
u sebe, tak u dětí. Jinak cévky v nose mohou být tím smrkáním a tlakem
porušené, proto ta krev. Na dutiny bych to neřekla, tam spíš nejde smrkat,
nos je zacpaný, taková ta zadní rýma, ze které bolí čelo nebo
obličejové dutiny a když už se smrká, tak zabarvený sopel

Nešla bych. Mívám to po delší nebo větší rýmě běžně.

  • Nic strašlivého – překrvená sliznice je namáhaná docela velkým tlakem,
    abyste se vysmrkala a občas přitom praskne vlásečnice.
  • Zůstávejte v teple, hodně pijte – třeba zázvorový čaj, nebo černý
    bez, pokud máte nějaké slané – hypertonické nosní kapky/sprej, tak si
    zkoušejte kapat.
  • Případně si vezměte takový ten coldrex na rýmu, nebo jiný lék
    s fenylefrinem (tabletky, ne nosní kapky – tam hrozí riziko závislosti a
    poškození nosní sliznice)

Také na konci virozy či nachlazení smrkám krev, dceři se nedávno díky
tomu spustila krev z nosu. K dr. bych nyní nešla, jen v okamžiku, kdyby mi
začala krev téci a dlouhodobě nešla zastavit či se mi rapidně zhoršil
zdravotní stav. Domnívám se, že to je z nadměrného tlaku na cévky
v nosní sliznici.

Já v této situaci si stříkám do nosu mořskou vodu či vincentku.
Kdybych nic z toho doma neměla, proplachovala bych to slanou vodou.

Smysluplný dar

Pracovní rutinu nahradilo šití roušek a dobrovolnictví. Roušky nastavily laťku našich hodnot vysoko. Můžeme udělat ještě něco navíc?

Pestrobarevné roušky jsou důkazem toho, že i malé a zdánlivě nenáročné činy můžou mít velký smysl. Každá šikovná švadlenka vzala zdraví své rodiny do rukou, vlastně do šicích strojů. Darováním ušitých roušek lidem mimo rodinu jsme začali vědomě pomáhat. Nyní zase nastává čas udělat o krok navíc – darovat krev.

Darování krve se na čas stalo téměř opomenutým krokem, zejména kvůli obavám z nákazy. Nemocnice omezily na čas svůj plný provoz, proto možná ani pravidelní dárci s odběrem krve nespěchali. Na silnicích ubylo provozu, bylo méně havárií, celkově poklesla spotřeba krve a krevních derivátů.

S návratem zdravotnictví do normálního provozu ale radikálně poroste i potřeba zásob krevních konzerv, plazmy a jiných životně důležitých krevních derivátů. Pravidelní dárci nestačí tuto spotřebu pokrýt.

Navíc velká část dárců jsou vojáci, policisté, strážníci, mnohokrát i sami zdravotníci.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Všechno jsou to profese, které již tak pracují naplno a mnozí si ani krátký výpadek ze služby kvůli darování krve nyní nemohou dovolit.

Především ženy se bojí darování krve kvůli obavám z anemie, nízkého krevního tlaku, možné nákazy nebo z jiných důvodů. Ani v současné situaci pandemie však k těmto obavám není vůbec důvod. Naopak.

Při darování krve se toho o sobě hodně dozvíte, nejenom díky vyšetřením odborníkem a četným laboratorním testům, které jsou na začátku provedeny, ale hodně se dozvíte i o své povaze a odhodlání překonat strach a ochotě pomáhat jiným.

Proč darovat krev?

Krev je zcela nenahraditelná tekutina. S nárůstem operačních výkonů její spotřeba roste, zejména u vzácnějších krevních skupin. Odkladem operací se také snížila možnost takzvané autotransfuze, kdy si pacienti mohli předem sami sobě připravit rezervu v podobě upravené vlastní krve.

Posunem operací v době karantény naroste zcela přirozeně nutnost operovat vážnější a neodkladné stavy. Tím vzroste i nutnost mít krevní rezervy i pro tyto vážnější situace.

Přitom průměrná doba použitelnosti krevní konzervy je poměrně krátká, jen cca 40 dnů, z toho znatelná část je skladována v karanténě.

Krev a riziko infekce

Všechna odběrová místa v České republice zavedla hned v březnu výjimečná hygienická opatření nejen při odběru, ale také při zpracování krve a krevních derivátů. Vše na místě odběru je dezinfikováno, odběrové sady jsou sterilní. Měření teploty a důkladné vyšetření je nyní rutinním opatřením při každém odběru.

Jiný režim platí i při nakládání s darovanou krví. Aby se zcela vyloučila možnost nákazy koronavirem krevní cestou, je nyní každá krevní konzerva skladována odděleně a k operacím nebo pro použití je možné ji uvolnit až za 14 dnů.

Kdo může darovat krev?
Darovat krev mohou zdraví muži až 6× ročně a ženy 4× ročně. Obecně platí tato kritéria:

  • Věk: 18–65 let (první odběr do 60 let)
  • Hmotnost minimálně 50 kg
  • Žádné vážné chronické nebo psychiatrické onemocnění
  • Riziková cestovatelská anamnéza
  • Neprodělaná žloutenka B, C, malárie, HIV
  • Dárce není alkoholik, neužívá drogy

Za jakého zdravotního stavu?

Darovat krev může každý, kdo aktuálně není nemocný a není v pracovní neschopnosti (s výjimkou ošetřování dětí v karanténě). Darovat krev může také ten, kdo při odběru krve:

  • Nemá čerstvé poranění ani opar
  • Poslední týden nebyl na trhání zubů
  • Neužíval antibiotika poslední dva týdny
  • U žen není aktuálně menstruace
  • Uplynulo 12 měsíců od porodu, 6 měsíců od ukončení kojení
  • Uplynulo 6 měsíců od posledního tetování, piercingu
  • Uplynulo 6 měsíců od jakékoli i endoskopické operace nebo vyšetření
  • Minimálně 4 týdny od přisátí klíštěte

Příprava na odběr krve

  • Večer před odběrem nejíst tučná jídla
  • Několik dní před odběrem nepít alkohol ve větším množství

Darování krve je velmi vzácný projev lidskosti. V době pandemie je navíc projevem odvahy a ochoty jít za své hranice. Není právě darování vlastní krve tou nejsmysluplnější formou pomoci? 

Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti

MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.

Upozornění

Léčebná a zdravotně osvětová doporučení v této rubrice nenahrazují kompletní lékařské vyšetření.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Jak se zbavit krvácení z nosu

Krvácení z nosu vás může kdykoliv zaskočit. U někoho se krvácení zastaví samo, jiní potřebují pomoc lékaře.

Odborně se krvácení z nosu nazývá epistaxe a nejčastější příčinou je porušení cévních kapilár v přední části nosu. Krev z nosu u dětí vidíme častěji, nežli u dospělých.

Častěji u nich totiž převládá zlozvyk šťourání v nosu, kdy dojde k narušení drobných cév.

Předtím, než se spustí krev z nosu, dochází k porušení drobných cév v přední částí nosu. Méně často, ale přece, se může spustit i ze zadní strany a nosních dutin.

Toto jsou nejčastější příčiny spouštění krve z nosu:

  • mechanické poškození při úrazu a poranění,
  • křehké kapiláry (drobné cévy),
  • pobyt v místnostech se suchým vzduchem,
  • viróza, s čím souvisí krev z nosu při smrkání,
  • vysoký tlak a ateroskleróza cév,
  • poruchy srážlivosti krve,
  • užívání návykových látek.

Obzvlášť nebezpečné je krvácení z nosu v noci. Ve spánku můžete krev polknout, v horším případě i vdechnout.

Jak zastavit krvácení z nosu

V minulosti se doporučovalo, aby se hlava držela spíše zakloněná, ale krev se pak mohla v dutinách srážet. Proto je lepší hlavu lehce předklonit, aby mohla přirozeně vytéct ven. Následně stiskněte nos z obou stran a dýchejte ústy. Krvácení pomůže zastavit i studený obklad. Při chladu se totiž cévy zatáhnou a rychleji dojde k zastavení krvácení.

Pro zastavení krvácení z nosu do 2 minut jsou dobrým pomocníkem hemostatické polštářky z farmaceutické želatiny. Hodí se především při silném krvácení z nosu. Polštářky můžete stříhat podle velikosti a následně vložit do nosu. Navíc jsou bezpečné i pro děti.

Pokud vás trápí časté krvácení z nosu, je na místě podpořit pevnost drobných cév. Při akutním krvácení z nosu vitamíny nepomohou, jedná se spíše o dlouhodobou záležitost. Vhodný je výtažek z pohanky, rutin, v kombinaci s vitaminem C.

  • Krvácení z nosu

    nabídněte mi léky gel či mast a) natírat místo (vnitřní horní část nosu), ze kterého mi občas teče krev, abych zabránil další krvácení.
    b) natřít již krvácející místo v nose k zastavení krvácení.

  • Léky na krvácení z nosu

    Dobrý den, je mi 18 let a poslední cca 3 měsíce se mi spouští náhle krev z nosu. Stává se to tak 2-3x do měsíce. Byl mi doporučen lék Ascorutin a já se chci zeptat, zda je to dobré řešení pro můj problém? Popřípadě mi doporučíte něco jiného?

    Předem děkuji za odpověď.

  • Krvácení z nosu

    Dobrý den,matka od dětství trpí na časté krvácení z nosu které je často obtížné zastavit. Poslední dobou se jí to zhoršilo a z nosu krvácí každý den.Kdysi používala na zastavení Gelaspon který ji pomáhal,ale to není řešení problému.Zajímalo by mne co dělat nebo jaké vitaminy přidat do stravy aby se to upravilo.Matka je teď často ve stresu a celkově ji není fyzicky dobře,děkuji.

  • přípravek k zastavení krvácení

    Dobrý den,
    nedávno jsem se řízl nožem do prstu a dlouho a silně to krvácelo.
    Můžete mi doporučit vhodný přípravek k zastavení krvácení? Nemám žádný problém se srážlivostí krve. Děkuji

Všechny dotazy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector