Stolice s hlenem – Vše o zdraví

Průjem můžeme dělit podle délky trvání na:

  • akutní průjem, který trvá maximálně dva týdny a tělo se díky němu zbavuje škodlivých látek – nejčastěji infekce, a
  • chronický průjem (dlouhodobý průjem), který trvá déle než dva týdny a značí přítomnost dalšího onemocnění. Po jeho příčinách je zapotřebí pátrat.

Stolice s hlenem - Vše o zdraví

Příznaky

Mezi hlavní příznaky průjmu patří škrundání, křeče v břiše a častá řídká stolice. Při vážnějších obtížích se může objevit horečka vyšší než 38°C, silné křeče, závratě a pocity na omdlení, případně stolice obsahuje krev. Pokud se objeví taková situace je zapotřebí kontaktovat lékaře. Obzvlášť nebezpečný může být u dětí, u kterých může dojít až k dehydrataci.

Salmonela (nebo také salmonelóze) se projevuje vodnatým průjmem a vysokými horečkami, může se objevit i zvracení. Inkubační doba je 6 až 48 hodin.

Stolice, která je řídká, má ze začátku normální barvu, později mění barvu na zelenou a může se objevit krev nebo hlen. Horečka většinou klesá po 24 – 48 hodinách.

Je vhodné pít minerálky bez bublinek, sladký černý čaj nebo rehydratační roztoky (pro děti Kulíšek, pro dospělé Enhydrol). U těžších případů je pacient napojen na infuzi. Velmi důležitou součástí léčby je Dieta při průjmu.

Příčiny průjmu

Průjem po jídle může znamenat potravinovou intoleranci, například laktózu či lepek. Může to být ovšem známkou i vážnější nemoci, například rakoviny nebo Crohnovy choroby či onemocnění slinivky. Často může být vyvolán nadměrným množstvím stresu.

Barva stolice

  • červený stolice značí přítomnost krve a je tedy důvodem k návštěvě lékaře. Důvodem může být kromě hemeroidů poškození sliznice střeva, případně rakovinu tlustého střeva;
  • černý stolice může být důsledkem prasklého žaludečního vředu, kdy je nutná návštěva lékaře, je zapotřebí ovšem pamatovat na zbarvení stolice z důvodu konzumace červené řepy, živočišného uhlí nebo doplňků stravy bohatých na železo;
  • zelený stolice se může objevit zejména u kojenců a značí, že potrava prošla střevem rychleji, než měla, současně se může vyskytnout v případě, kdy pozřeme velké množství špenátu. Zelený průjem může dále znamenat onemocnění trávicího traktu, konkrétně Crohnovu nemoc, celiakii, rakovinu nebo syndrom dráždivého tračníku;
  • žlutý stolice obvykle ukazuje přítomnost parazita ve střevě, zejména při cestování, zároveň se může jednat o onemocnění jater. Případně dotyčný pozřel příliš potravin nebo potravinových doplňků této barvy.
  • světlá stolice (až šedá) se obvykle vyskytuje při zánětu žlučníku, žlučníkových kamenů nebo cirhózy jater (snížená schopnost jater správně tvořit žluč). Kromě anamnézy a fyzikálního vyšetření jsou důležité krevní testy.

Krev ve stolici

Barva krve ve stolici může být tmavá anebo světle/sytě červená. Tmavá barva krve značí, že jde o natrávenou krev, která pochází z horní části trávicího ústrojí.

Naopak sytě červená obvykle pochází ze střev. Z různých příčin můžete nalézt ve stolici i hlen.

V každém případě je zapotřebí kontaktovat lékaře, který na základě odborného vyšetření a laboratorních testů určí příčinu onemocnění a stanoví vhodnou léčbu.

Krev ve stolici nemusí být okem viditelná, proto se provádí test okultního krvácení do stolice (TOKS), který je jednoduchý a bezbolestný. Test se provádí v klidu domova, zkumavka se odnese k lékaři, který vzorek vyhodnotí.

Pozitivní výsledek nemusí nutně znamenat rakovinu střev nebo konečníku, může se jednat o přítomnost hemeroidů, střevní zánět nebo vnitřní poranění.

Pacient je v případě pozitivního výsledku poslán na kolonoskopické vyšetření, zda-li se jedná o karcinom nebo jiné onemocnění.

Důležitá je prevence! Test okultního krvácení do stolice se provádí ve věku od 50 let do 55 let v jednoročním intervalu, a od věku 55 let ve dvouletém intervalu a je plně hrazen pojišťovnou.

Průjem u dětí

Nebezpečí hrozí zejména dětem a kojencům, kteří jsou v těžších případech průjmů ohroženi dehydratací. V takovém případě vyhledejte lékaře. Kojencům ani dětem by neměly být podávány léky proti průjmu. Starším dětem dejte k jídlu banán, jablečnou šťávu, rýži, případně další potraviny, které by měly průjem zastavit.

Stolice s hlenem - Vše o zdraví

Navštivte lékaře, pokud:

  • se objeví průjem u miminek mladších 6 měsíců a přetrvává,
  • dítě vykazuje příznaky dehydratace,
  • dítě trpí zvýšenou teplotou nebo horečkou déle než 24 až 48 hodin,
  • kojenec či dítě má ve stolici příměs krve nebo má průjem tmavou barvu,
  • průjem dítěte trvá déle než týden,
  • dítě nechce pít ani jíst.

Průjem v těhotenství

Většina žen se potýká v těhotenství spíše se zácpou, ale není výjimkou, že se objeví opačný problém.

Průjem může být na začátku těhotenství spojován přímo s početím, kdy se jedná o náhlou tělesnou změnu. Naopak ke konci těhotenství značí blížící se porod.

Pokud se průjem objeví během těhotenství, většinou se jedná o virovou infekci a podle toho je pak lékařem stanovená i jeho léčba.

Průjem ze stresu

Uvádí se, že až za 80 % nemocí může lidská psychika.  Když se člověk ocitne ve stresové situace, může se u něj dostavit průjem. Pokud jsme ve stresu, pociťujeme úzkost a nervozitu. Čeká nás například projev na veřejnosti, zkoušky nebo pohovor, potýkáme se s problémy v zaměstnání nebo rodině.

V lidském těle se začne tvořit adrenalin a další hormony, které urychlí fungování nervového systému a práce některých svalů se tím příliš zrychlí. Důsledkem je, že se i činnost střev zrychlí a objeví se průjem.

Pokud se se stresovým průjmem často potýkáte, vyzkoušejte meditaci nebo například jógu, která má dobrou pověst při snižování výskytu průjmu.

Stolice s hlenem - Vše o zdraví

Jak zastavit průjem

Pokud člověka potrápí průjem, organismus se během něj zbaví toxických látek a do dvou dnů sám odezní.

Není tedy zapotřebí nastolit speciální léčbu, důležité je zachovat dostatečný pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Současně je dobré vyhnout se potravinám, které by průjem podpořily (např.

tučná jídla, mléčné výrobky, sladkosti, apod.), a naopak se zaměřit na ty, které působí na celý proces trávení od žaludku po tlusté střevo.

Dieta při průjmu

Pokud se chcete zbavit průjmu co nejdříve, je doporučeno řídit se několika pravidly a nastolit dietu. Dietologové radí v prvních 24 hodinách zcela vynechat příjem jídla a soustředit se na doplnění ztracených tekutin. Jakmile odezní nejhorší část, nastolíme šetřící dietu.

Dieta při průjmu spočívá ve vynechání mléčných výrobků, tučného jídla, sladkostí, smažených, grilovaných či pečených jídel apod. Konzumujte malé porce jídla každé tři hodiny. Ideálně se zaměřte na tvrdší bílé pečivo, po menších dávkách brambory, rýži, vařenou mrkev a ovoce – zejména banán, jablko a borůvky.

Vyhněte se citrusům, např. pomerančům, které fungují jako přírodní projímadlo. Všechny tyto potravina se běžné nacházejí v každé domácnosti, není tedy zapotřebí kvůli nim dělat speciální nákup. Dále se jedná se o vařenou nebo dušenou zeleninu, rybí nebo kuřecí maso bohaté na draslík a sodík, lněné semínko a poctivý vývar.

Důležitý je dostatečný příjem tekutin.

Stolice s hlenem - Vše o zdraví

  • Mimo uvedené potraviny lze užít některé z léků proti průjmu, například černé uhlí, smecta, endiaron apod.
  • Pokud se průjem objevil v souvislosti s užíváním antibiotik, je doporučeno užívat probiotika, která výrazně pomohou vyrovnat hladinu užitečných bakterií ve střevech.
  • Seznam volně dostupných prostředků.

Autor: Ver

Co je střevní chřipka a jak dlouho trvá?

Střevní chřipka neboli odborně řečeno gastroenteritida je akutní infekční onemocnění postihující žaludek a střeva. Pokud vás střevní chřipka zasáhne, můžete si být jistí, že vás nemine akutní průjem a zvracení a v některých případech se budete potýkat i s horečkou.

Průjmem nazýváme častou a řídkou stolici, kterou mohou doprovázet i křeče v břiše. Za normálních okolností stolice obsahuje 80-100 ml tekutin. Působením bakterií, virů nebo parazitů v těle se zvýší sekrece tekutin v tlustém střevě, což vede k vzniku průjmu.

O gastroenteritídě se dá mluvit, pokud máte 3 a více řídkých stolic za 24 hodin. K nákaze bakteriemi může dojít ze zkaženého jídla nebo nedůsledně omytého ovoce a zeleniny. Některé viry můžete potkat  tam, kde se vyskytuje více lidí a nakazit se vzdušnou cestou.

Prevence před střevní chřipkou  tkví v dodržování základních hygienických návyků. Nezapomínejte na důkladné mytí rukou při návštěvě veřejných toalet, po cestě v dopravních prostředcích městské hromadné dopravy nebo po návratu ze supermarketu.

Pokud nemáte možnost si umýt ruce mýdlem a vlažnou tekoucí vodou, mějte pro jistotu vždy při sobě antibakteriální gel v cestovním balení.

Stolice s hlenem - Vše o zdraví Důležitá opatření při průjmu

Při léčbě střevní chřipky je důležité zajistit především dostatek tekutin. Běžně naše tělo potřebuje 2-3 litry vody denně. Pokud vás postihne střevní chřipka, je potřeba příjem tekutin navýšit nejlépe na 3-4 litry.

Z těla se vyplavují i důležité minerály, které je vhodné doplňovat rehydratačním roztokem. Dostanete ho ve formě ORS tekutiny nebo prášku na přípravu roztoku.

Vodu na přípravu rehydratačního roztoku použijte nejlépe kojeneckou nebo převařenou a připravený roztok pijte pomalu, po lžičkách každých 5-10 minut.  Při léčbě pomůže i léčivá čajová směs při průjmech.

Stolice s hlenem - Vše o zdraví Výživová doporučení při průjmu 

V první den akutního průjmu se doporučuje tzv. hladová pauza. Vynechte jídlo, ale dbejte na dostatečný pitný režim. Také na druhý den buďte při výběru jídla opatrní. Když už jsou příznaky mírnější, začněte postupně připravovat žaludek a střeva na tuhou stravu. Vhodné jsou:

  • suchary, 
  • dušená mrkev, 
  • banán, 
  • nebo bíle suché pečivo. 
Zajímavé:  Gta 5 Doplneni Zdravi?

V dalším kroku přidáváme jídla bez tuku. Vybírejte tedy maso kuřecí, krůtí nebo králičí. Klidně zařaďte i libovou šunku, brambory, rýži nebo těstoviny. I když máte možná velký hlad, jezte pomalu a po malých soustech. Naopak nevhodné jsou: 

  • mléko, 
  • smetana a mléčné výrobky, které obsahují laktózu, 
  • jídla těžká, mastná, smažená a kořeněná. 

Tato jídla zatěžují a dráždí zažívací trakt, proto se jim prozatím vyhýbejte.

Stolice s hlenem - Vše o zdraví Léčba střevní chřipky

  • Na zastavení průjmu doporučují lékaři použít léčivo loperamid, které zastavuje nadměrný pohyb střev a normalizuje tonus svěrače. Nevhodný je ale v případech, že se vyskytuje v stolici krev nebo hlen, při teplotě, výrazných bolestech břicha, během těhotenství a kojení.
  • Méně známá je účinná látka racekadotril. Sníží objem vody ve stolici a tím brání vzniku dehydratace. 
  • Ze střevních absorbens je nejlepší užít lék s účinnou látkou diosmectin. Vyváže toxiny, viry a bakterie. Podává se 1,5 hodiny od jiné medikace. 
  • V nejhorších případech, když nemáte jiné léky po ruce použijte jako první pomoc i aktivní uhlí. V porovnání s diosmectinem má ale nevýhodu, protože barví stolici a nelze tak pozorovat a kontrolovat zabarvení. 
  • Užití střevních dezinficiens s látkou kloroxin postupně ustupuje do pozadí. Užití je opodstatněné v případě, že jste si jistí bakteriálním původcem průjmu. I když má toto léčivo široké antibakteriální, antiprotozoální a antimykotické působení, není účinný na nejběžnější bakteriální agens vyvolávající průjmy. U virových je střevní desinficiens rovněž neúčinné. 
  • Jako doplňkovou léčbu se doporučuje podat lék s kvasinkou saccharomyces boulardii. Kvasinka se při teplotě těla rychle rozmnoží. Je větší než bakterie, proto pokryje povrch střeva a tím chrání sliznici před vlivem bakteriálních patogenů. Je výborným probiotikem při cestě do exotických zemí jako prevence před cestovatelskou střevní chřipkou.

Při běžných potížích není potřeba vyhledat lékařskou pomoc a překonáte i doma. Důležité je především dbát na dostatek tekutin, dietní režim a hygienické návyky.

V takovém případě zvládnete střevní chřipku i pomocí samoléčby. V případě, že potíže přetrvávají více než 3 dny a jsou spojené s horečkou po celou dobu, vyhledejte raději lékařskou pomoc. K lékaři neváhejte jít i v případě, že stolice obsahuje krev nebo hlen, anebo se léčíte na jiné chronické onemocnění.
 

Vše na průjem Vybrat probiotika

  • Jak léčit průjem?

    Dobri den prave jsem si od vas objednala enterol ale chte jsem se zeptat co mam delat do te doby vzala jsem si 3 endiarony 2 cerny uhli ani nic nezabralo porad te co si mam jeste vzit dekuji

  • Co na průjem?

    Dobrý den už 2den mě trápí šílené křeče v břiše a pak následuje průjem . Mám novorozence kterého kojim chtěla bych se zeptat je možné užívat nějaký lék jako například Hylak kapky nebo černé uhlí?
    Děkuji

  • Stresový průjem, jak se dá léčit?

    Dobrý den, cca 3 týdny mě trápí průjem, nejspíš stresový. Musím užívat skoro každý den aktivní uhlí, nebo Imodium, jinak bych nemohla vyjít z bytu. Může mi dlouhodobé užívání těchto léků uškodit ? Jinak žádné jiné léky neužívám. Děkuji.

  • Lze užívat Imodium dlouhodobě?

    Dobrý den. Může mi ublížit každodenní preventivní užívání Imodia ? Mám průjem z nervozity, stresu, či úzkost. Denně beru max.4 tabletky. Žádné jiné léky neberu. Děkuji.

  • Léky pro dítě na průjem

    Dobrý den, chci se zeptat co můžu koupit 2,5 letému dítěti na průjem? Děkuji za odpověď.

Všechny dotazy

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

  • Libor D. 09. 7. 2020 5 Do dnes si pamatuji, jak jsem jako malý musel jíst při průjmech mrkvovou polévku s rýží. Úplně se mi to vzpomínka při čtení článku vybavila. Brr. Do dnes nemůžu dušenou mrkev ani cítit:-)

Hlen ve stolici

Hlen je hladká a hustá látka, která se vytváří v mnoha místech po celém těle vč. sliznice trávicího traktu.

Hlen ve stolici a jeho občasný výskyt je u lidí normální, zvýšené množství hlenu ve stolici, které je doprovázeno průjmem, bolestí nebo krví může být příznakem střevního onemocnění (zánět nebo infekce).

Zvýšené množství hlenu ve stolici může být způsobeno rakovinou tlustého střeva či konečníku.

Občasný hlen ve stolici, který je způsobený nadměrnou konzumací mléčných výrobků je zcela běžný a vyskytuje se u většiny lidí. Hlen ve stolici mohou také zapříčinit střevní paraziti (roupy, tasemnice), jejichž vajíčka můžou vypadat jako samotný hlen.

V případě, že se ve stolici objevují kousky sliznice nebo kousky sliznice spojené s krví1, měl by pacient navštívit gastroenterologa k vyšetření stolice. Při podezření na infekci je pacientovi vyšetřena stolice kultivačně na přítomnost bakterií.

Pokud ani tak není nalezena příčina hlenu ve stolici, je vhodné provést kolonoskopické vyšetření tlustého střeva.

Příčiny hlenu ve stolici

  • Špatná střevní mikroflóra (např. kvasinková infekce4): hned po narození se začínají střeva miminka osidlovat, dítě při vaginálním porodu29, časném kontaktu kůži na kůži33 a kojení70 přejímá mikroflóru matky, u miminek ve zdravé střevní mikroflóře převažují bifidobaktérie (negativní vliv na stav mikroflóru má porod císařským řezem a také podání umělého mléka, i jen jedna dávka může způsobit předčasnou a nežádoucí změnu od kojeneckého složení mikroflóry směrem k mikroflóře dospělého), pomnožení kvasinek u přikrmovaných miminek a malých dětí často způsobuje vařená mrkev, větší množství sladkých jídel (včetně některých druhů kojeneckých kaší22), nezakysané mléčné výrobky, očkování38 a nebo užívání antibiotik1.
  • Potravinová alergie6 – reakce na některou složku stravy, u kojených miminek také na složku stravy matky (u dětí nejčastěji bílkovinu kravského mléka15, vejce9 nebo sóju), reakce mohou mít spoždění, hlen ve stolici se objeví až za několik hodin, či dnů.
  • Rýma u miminek – kojenci neumějí smrkat a značnou část rýmových hlenů spolykají.
  • Infekční onemocnění střev – ve většině případů jde o bakteriální infekce. Toto onemocnění se vyskytuje při onemocnění salmonelou, úplavici nebo nákaze kampylobakterem.
  • Dráždivý tračník – funkční onemocnění střeva spojené s křečemi břicha, průjmy a plynatostí. Při tomto onemocnění by se neměla ve stolici objevovat krev, pacient by neměl trpět váhovým úbytkem, horečkami apod.
  • Hemeroidy – hlen ve stolici je pro hemoroidy typickým příznakem, kdy dochází k dráždění tkání hemeroidů a následnému krvácení.
  • Crohnova nemoc6 a ulcerózní kolitida – způsobeno podrážděním sliznice. Objevuje se hlen a krev ve stolici, bolesti břicha, váhový úbytek pacienta aj. Tyto nemoci jsou nevyléčitelné, ale moderní medicína dokáže tyto nemoci udržet v bezpříznakovém stavu.
  • Rakovina tlustého střeva – pro pacienta by měla být varovným signálem krev ve stolici, střídání průjmu se zácpou nebo nechtěný úbytek na váze.

Příznaky doprovázející hlen ve stolici

Stolice s hlenem - Vše o zdraví

  • bolest břicha a křeče v břiše
  • otoky břicha, nadýmání či plynatost
  • abnormální zápach stolice
  • krev ve stolici (krev může být jasně červená nebo zbarvená až do černa)
  • změna barvy nebo konzistence stolice
  • průjem
  • neschopnost kontrolovat stolici
  • nevolnost, která může být doprovázena zvracením
  • bolestivé střevní pohyby
  • naléhavá potřeba zajít si na toaletu
  • u některých případů se může objevit horečka, bolest celého těla či vyskočit kopřivka
  • hlen ve stolici, spolu s ostatními příznaky, mohou ohrožovat lidský život (je nutno co nejrychleji volat rychlou zdravotní pomoc):
    • krev ve stolici
    • změna stavu vědomí a bdělosti, např. omdlévání nebo poruchy při vnímání a reagování
    • změna duševního stavu nebo změna chování, např. zmatenost, halucinace, bludy aj.
    • vysoká horečka
    • nemocný nemá žádnou moč, dítě má daleko méně počůraných plen než bývá obvyklé
    • ve stolici se objevil hnis
    • nemocný má rychlou srdeční činnosti (tachykardie)
    • tuhost břicha
    • rektální nebo anální bolesti
    • nemocný zvrací krev nebo krvácí z konečníku

Barva hlenu ve stolici

Barva hlenu hraje důležitou roli u určování nemoci, která výskyt hlenu ve stolici způsobila.

Žlutý hlen

Má-li pacient stolici s příměsí žlutého hlenu, může jít o neškodnou stolici, která je způsobená konzumací potravin se žlutým nebo oranžovým pigmentem, např. mrkev, meruňky. Tento „stav“ je dočasný a neškodný.

Žlutý hlen ve stolici může signalizovat ale také infekci nebo zánět, nejčastěji postihuje žaludek, játra, žlučník, střeva a slinivku. Většina nemocí spojených se žlutým hlenem jsou pro člověka neškodné. Může ale také signalizovat rakovinu trávicího traktu nebo střevní problémy.

Žlutý hlen ve stolici může znamenat:

  • rychlý přechod jídla v trávicím traktu – často se objevuje u pacientů s GERD (gastroezofagáoním reflexem)
  • nesprávné vylučování žluči z těla
  • bakteriální infekce ve střevech
  • celiakie1
  • zánět žlučovodů nebo žlučníku
  • výskyt žlučových kamenů
  • infekce parazitem
  • zánět jater, tzv. hepatitida A, B nebo C
  • žloutenka
  • malabsorpční syndrom – jde o nesprávné vstřebávání živin během trávení

Zelený hlen

Zelený hlen je u dětí obvyklý, když se prořezávají zoubky4. Objevil-li se zelený hlen pouze jednou a bez dalších příznaků vymizel, nejedná se o nic vážného. Často se může zelený hlen ve stolici objevit, když člověk snědl větší množství jídla bohatého na chlorofyl, např. špenát, listová zelenina, kapusta, kedluben, brokolice apod.

Vyskytuje-li se zelený hlen často a opakovaně, jedná se pravděpodobně o příznak nějaké zdravotní komplikace. Hlen sám o sobě nezmizí a je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

Nejčastěji bývá zelený hlen ve stolici spojen s těmito nemocemi:

  • nemoc trávicího traktu (ulcerózní kolitida, IBS, Crohnova nemoc, celiakie nebo rakovina)
  • porucha vstřebávání živin
  • průjem1 vyskytující se během cestování
  • průjem spojen s infekcí, např. salmonela6

Alternativní medicína

Hlen ve stolici se dle alternativní medicíny objevuje na základě výskytu bakterií či kvasinek4 v tenkém střevě nebo pacient může trpět potravinovou alergií. Tyto problémy se řeší dietou a užíváním výživových doplňků (především probiotik6).

Při nadměrném výskytu bakterií se plynatost a nadýmání zhoršuje při podávání cukrů (sladidla, pečivo, těstoviny, rýže, mléko s laktózou aj.). Pokud pacient trpí alergií na potraviny a objevuje se mu hlen ve stolici, měl by tyto potraviny (alergeny) ze svého jídelníčku vyloučit.

V případě, že pacient užívá tučné potraviny, mléčné produkty15 a pšenici, na které je alergický, objeví se na jeho jazyku bílý povlak doprovázený stopami zubů na okrajích. Léčbou je zminimalizovat užívání nebo zcela vynechat tyto potraviny, dokud se stav pacienta nezlepší.

Bylinky, které uklidňují trávicí trakt a snižují množství a četnost hlenu ve stolici jsou jilm, ibišek nebo je možné do jídla přidat lžičku lněného semínka22 nebo Chia semínka.

Stolice s hlenem - Vše o zdraví

Onemocnění doprovázeny hlenem ve stolici

  • ulcerózní kolitida
  • chlamydiová infekce2
  • průjem1
  • salmonela6
  • hemoroidy
  • zácpa3

Více o hlenu ve stolici na modrykonik.cz

Použité zdroje

Co způsobuje hlen ve stolici? Nejčastější příčiny a možnosti léčby!

Stolice s hlenem - Vše o zdraví

Hlen je látka, kterou naše tělo přirozeně produkuje a je velice důležitý pro jeho správnou funkci. Jednotlivé buňky a tkáně tvoří hlen jako výstelku a ochranu dutiny ústní, nosu, vedlejších dutin nosních, hrdla, plic a trávicí trubice.

Za normálních okolností má hlen průhlednou (transparentní) barvu a jeho vrstvička je tenká. Nicméně v případě nemoci, nevhodného stravování nebo některých environmentálních faktorů může dojít ke změně konzistence a barvy hlenu.

Většina lidí se s hlenem setká při rýmě, nachlazení nebo zánětu dutin (sinusitida). Pokud je rýma infekční, může mít hlen žlutou až zelenou barvu.

  • Někdy se ale hlen může objevit i na místech, kde ho normálně nesledujeme, jako je například stolice.
  • Hlen ve stolici se může objevit u kohokoli z nás, bez ohledu na pohlaví či věk.
  • V tomto článku se dozvíte jaké jsou příčiny hlenu ve stolici, jak se tento problém diagnostikuje a jaké jsou možnosti léčby a prevence.

Co způsobuje hlen ve stolici?

Vrstvička hlenu, která vystýlá tlusté střevo usnadňuje odchod stolice. Nicméně při běžném vykonání velké potřeby byste ve stolici neměli vidět větší množství hlenu. Hlenu průhledné či žluté barvy je ve „zdravé“ stolici totiž tak málo, že je toto množství pouhým okem nezachytitelné.

  1. Pokud se ve stolici objeví pouhým okem viditelné množství hlenu, může to být známkou bakteriální infekce, řitní trhliny, neprůchodnosti střev (ileu) nebo Crohnovy choroby.
  2. Přítomnost hlenu ve stolici často bývá varovným znamením, kdy nám tělo signalizuje, že bychom se měli zastavit, začít mu naslouchat a změnit životosprávu.
  3. Další příznaky spojené s hlenem ve stolici jsou:
  • přítomnost krve nebo hnisu ve stolici
  • bolesti břicha, křeče v břiše nebo nadýmání
  • náhlá změna frekvence vyprazdňování, konzistence nebo barvy stolice.
  • Pokud je objem hlenu ve stolici nápadně velký nebo pokud problém přetrvává delší dobu, měli byste neprodleně vyhledat lékaře.
  • Hlen ve stolici může být také způsoben nedostatkem tekutin v těle (dehydratací) nebo zácpou.
  • V obou těchto případech bývá ve stolici zvýšené množství hlenu.

Zvýšené množství hlenu ve stolici může být také známkou onemocnění. Zejména v případě zánětlivých onemocnění dochází k častému porušení hlenové vrstvy na sliznici a odtoku hlenu se stolicí, což samozřejmě zvyšuje náchylnost organizmu k různých druhům infekcí.

Tady jsou některé další příčiny hlenu ve stolici.

Bakteriální infekce

  1. Mezi nejčastější původce bakteriálních střevních zánětů, při kterých se, mimo jiné, může vyskytnout hlen ve stolici, patří baktérie rodu Campylobacter, Salmonella, Shigella, a Yersinia.
  2. Tyto baktérie jsou nejčastější příčinou otrav jídlem a dalších střevních infekcí.

  3. Mezi příznaky bakteriálních střevních infekcí patří:
  • průjem
  • křeče v břiše
  • zvracení
  • nevolnost
  • horečka

Pokud jsou příznaky bakteriálníinfekce trávicího traktu závažné, budete muset zůstat v nemocnici a lékaři vám předepíší vhodné léky (například antibiotika a infuze na doplnění tekutin).

V mírnějších případech se budete moci léčit doma. Důležité je dbát na dostatečnou hydrataci a dodržovat pokyny lékaře.

Řitní trhliny a vředy

Řitní trhlina (anální fisura) je trhlina ve sliznici dolní části rekta. Tyto trhliny vznikají v důsledku dlouhotrvajícího průjmu, tuhé stolice nebo při zácpě.

Pokud se objeví, může stolice obsahovat zvýšené množství hlenu.

I když anální fisura může způsobit bolestivé vyprazdňování stolice, většinou se nejedná o nic závažného, stačí případně užívat volně prodejné léky na zmírnění bolesti a stav se do několik málo dnů či týdnů sám upraví.

Vředy se mohou projevit podobnými příznaky jako řitní trhliny. Často vznikají po chemoterapii nebo radioterapii, které mohou poškodit střevní sliznici a způsobit vznik vředů. Tomuto onemocnění se říká gastrointestinální mukozitida (zánět slizničních membrán v trávicím traktu), je spojeno se zvýšeným množstvím hlenu ve stolici a jeho léčba často vyžaduje hospitalizaci pacienta.

Neprůchodnost střev (střevní obstrukce, ileus)

  • Další onemocnění, při kterém se můžeme setkat se zvýšenou koncentrací hlenu ve stolici, je ileus.
  • Při neprůchodnosti střev se také objevují další potíže, jako jsou křeče v břiše, zácpa, nadměrná plynatost, nadýmání nebo naopak úplná zástava odchodu plynů ze střeva.
  • Mezi příčiny neprůchodnosti střev patří impaktovaná (zahuštěná) stolice, hernie (kýly), nádory nebo spolknutí cizího tělesa.
  • Pokud se u vás vyskytnou výše uvedené příznaky, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Pokud potíže neodezní v rozumném časovém horizontu (do několika dní), může být nutná hospitalizace pacienta
  • Nespecifické střevní záněty (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba a syndrom dráždivého tračníku)
  • Při syndromu dráždivého tračníku může dojít ke zvýšení tvorby hlenu a tím i ke zvýšení množství hlenu ve stolici.
  • Větší množství hlenu ve stolici mají lidé se syndromem dráždivého tračníku, jehož hlavním příznakem je průjem, než lidé se syndromem dráždivého tračníku, jehož hlavním příznakem je zácpa.

Ulcerózní kolitida je druh nespecifického střevního zánětu, který může způsobit infekci sliznice tlustého střeva se vznikem vředů (odtud pochází i název onemocnění – vřed se latinsky řekne ulcus). Tyto vředy mohou nejen krvácet, ale produkují také hnis a hlen, které se pak spolu s krví mohou objevit ve stolici.

Při Crohnově chorobě většinou nedochází ke zvýšenému množství hlenu ve stolici, nicméně pokud Crohnova choroba postihuje tlusté střevo, může se hlen ve stolici objevit. Častěji je ale vyšší obsah hlenu ve stolici u Crohnovy choroby způsoben spíše dalšími souvisejícími problémy, jako jsou řitní trhliny.

V každém případě platí, že pokud zjistíte větší množství hlenu ve stolici, měli byste neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Strava

Potravinové alergie a intolerance, zejména pak alergie na ořechy, lepek nebo mléčný cukr (laktóza) jsou poměrně častou příčinou hlenu ve stolici.

Konzumace některých potravin může, kromě hlenu ve stolici, způsobovat například i následující příznaky:

  • Nadýmání
  • Průjem
  • Vyrážky
  • Zácpu

Lékař provede vyšetření, ze kterého zjistí, zda se jedná o potravinovou alergii nebo intoleranci, což není totéž a často se tyto termíny vzájemně zaměňují.

Zjednodušeně řečeno platí, že při intoleranci nějaké potraviny jí vaše tělo stráví, byť s obtížemi a s výše uvedenými příznaky (nadýmání, průjem, apod.). Naproti tomu potravinová alergie může vyvolat život ohrožující alergickou reakci (typicky alergie na ořechy) a nesmíte dané potraviny jíst vůbec nebo jen ve velmi omezeném množství.

Pokud po konzumaci nějaké potraviny zjistíte ve stolici větší množství krve nebo hlenu, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Diagnostika a testování vzorků stolice

Pokud se k lékaři objednáte kvůli změně konzistence stolice nebo proto, že jste ve stolici našli krev či hlen, může vás lékař požádat o vzorek stolice. K tomu vám dá speciální „odběrovou sadu“ a vysvětlí jak vzorek stolice odebrat.

  1. Ze vzorku stolice lze zjistit přítomnost parazitů, baktérií a také některá další onemocnění.
  2. Pokud je přítomnost hlenu ve stolici ojedinělou záležitostí, nemusí lékař provádět žádná vyšetření.
  3. Nicméně v případě opakovaných epizod hlenu ve stolici, přítomnosti krve ve stolici nebo v případě náhlých změn konzistence stolice či četnosti vyprazdňování může být vyšetření vzorku stolice na přítomnost škodlivých mikrobů nutností.
  4. Stejně tak se doporučuje stolici vyšetřit, pokud je váš stav doprovázen závažnými příznaky, jako jsou vysoké horečky nebo těžká dehydratace.

Výsledky laboratorního vyšetření vzorku stolice většinou potvrdí přítomnost baktérií, jako jsou Campylobacter, Salmonella nebo Shigella. V takovém případě vám může lékař předepsat antibiotika, ale ne vždy je to nutné nebo žádoucí.

  • Hlen ve stolici mohou způsobovat i další baktérie, jako jsou například rody Aeromonas, Plesiomonas, Yersinia enterocolitica nebo viry (například norovirus).
  • Pokud je vyšetření stolice negativní a neprokáže přítomnost výše uvedených mikrobů, ale vaše potíže stále přetrvávají, mohou lékaři vyšetřit vzorek stolice opakovaně, protože se někdy může stát, že se napoprvé přítomnost žádných mikrobů nezjistí.
  • Někdy si ani lékař nemusí vyžádat vzorek stolice, ale objedná si nejprve laboratorní vyšetření krve, kolonoskopii (endoskopické vyšetření dolní části trávicí trubice), gastroskopii (endoskopické vyšetření horní části trávicí trubice), CT vyšetření (počítačová tomografie), RTG břicha nebo ultrazvukové vyšetření.

Léčba hlenu ve stolici

Zvolený způsob léčby závisí samozřejmě na vyvolávající příčině hlenu ve stolici.

Pokud je příčinou potíží bakteriální infekce, mohou vám lékaři předepsat antibiotika, která baktérie zahubí. Bohužel ale vybijí i zdravou střevní mikroflóru. Proto byste měli spolu s antibiotiky užívat také probiotika, která zdraví prospěšné mikroorganizmy do trávicího traktu „doplní“. Probiotika se dají užívat buď jako doplněk stravy, nebo je najdete v některých potravinách.

Probiotika navíc mohou pomáhat i pacientům při chronické zácpě či průjmu, protože pomáhají srovnat střevní mikroflóru a potlačit tu zdraví škodlivou, která často za průjmy a potížemi s vyprazdňováním stojí.

Kromě antibiotik může v léčbě a prevenci bakteriálních infekcí střev pomoci změna stravovacích návyků.

Změnit stravovací návyky budete muset také v případě potravinových alergií. Zde je nutné návyky změnit velmi rychle a potraviny, na které jste alergičtí, z jídelníčku trvale vyřadit.

  1. V některých případech, jako jsou například Crohnova choroba vám lékař může předepsat i další léky, které je nutné pravidelně užívat podle jeho pokynů.
  2. U nespecifických střevních zánětů, jako je právě Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, může být někdy nutná i operace, při které se odstraní poškozená či infekcí napadená část střeva.
  3. Operace někdy pomůže i pacientům s anální fisurou (řitní trhlinou) či rektálními vředy (syndrom solitárního rektálního vředu – SRUS).
  4. Než začnete užívat jakékoli léky či doplňky stravy, vždy se předem poraďte se svým lékařem.

Pokud máte hlen ve stolici často, zapište si potraviny, po jejichž požití se hlen objevil, včetně všech věcí, které jste dělali (například, že jste si neumyli před jídlem ruce). Důležité je vysledovat možné příčiny potíží, což lékařům pomůže v diagnostice.

Komplikace

Komplikace hlenu ve stolici závisí na vyvolávající příčině. 

Co si z článku odnést a kdy vyhledat lékaře?

  • Určité malé množství hlenu ve stolici je zcela normální, nicméně větší množství může být známkou onemocnění.
  • Pokud jste užívali léky, jako například antibiotika, nebo jste prodělali nějaké onemocnění trávicího či dýchacího ústrojí (včetně chřipky a nachlazení) je větší množství hlenu ve stolici normální.
  • Pokud se stav neupraví do dvou týdnů je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
  • Jestliže jste neužívali žádné léky a hlen ve stolici se objeví náhle, bez zjevného důvodu a problém přetrvává déle než dva týdny, je nutné rovněž vyhledat lékařskou pomoc.

U hlenu ve stolici a také u dalších trávicích potíží, jako je průjem, nadýmání nebo zácpa je velice důležité sledovat, co vaše potíže vyvolalo (například si zapisujte co jste snědli a vypili, než se hlen ve stolici objevil a sledujte další činnosti, které provádíte). Tyto informace pak sdělte lékaři, protože mu mohou pomoci ve zjištění příčiny vašich potíží. 

Hlen ve stolici: 6 nejčastějších příčin

Často skryté příčiny 

Sliznice tlustého střeva napomáhá snadnému průchodu stolice. Normální pohyb střev neprodukuje mnoho hlenu. Pokud se ve stolici objeví viditelné množství sekretu, důvodů může být více. K nejčastějším patří:

  1. bakteriální infekce (např. bakterií rodu Salmonella, nacházejících se ve zkažených potravinách),
  2. anální fisury a rektální vředy (trhliny a vředy ve sliznici konečníku),
  3. neprůchodnost střev (třeba v důsledku přítomnosti nádoru),
  4. syndrom dráždivého tračníku,
  5. Crohnova choroba,
  6. potravinová alergie (např. na lepek).

Volání o pomoc 

Hlen ve stolici je varovným signálem, kterým tělo dává vědět, že je něco v nepořádku. Kromě zvýšeného množství sekretu je třeba všímat si i projevů, jako jsou:

  • hnis nebo krev ve stolici,
  • bolest břicha, křeče či nadýmání,
  • náhlá změna frekvence stolice, konzistence a barvy,
  • horečka,
  • dehydratace.

V případě, že problém je zřejmý nebo přetrvává, je dalším nezbytným krokem návštěva lékaře.

Napoví vzorek 

Pacient, který zaznamenal ve své stolici hlen, či dokonce krev, bude požádán, aby přinesl vzorek stolice. Ten se použije pro detekci parazitů, bakterií a jiných onemocnění. Bude nejspíš provedeno i laboratorní vyšetření krve.

Pokud se ve vzorcích prokáže přítomnost bakterií, jako jsou Campylobacter, Salmonella, Shigella, pravděpodobně bude léčba zahrnovat antibiotika. Průjmy mohou být i virového původu, na které lze také objednat testy.

K dalším možným vyšetřením patří:

  • kolonoskopie – kontrola tlustého střeva pomocí sondy,
  • endoskopie – prohlídka pomocí endoskopu, optického přístroje pro vyšetření vnitřních dutin,
  • CT vyšetření – tato technika přesně zobrazí prohlíženou oblast.

Různé směry léčby 

Terapie vždy probíhá s ohledem na zjištěnou příčinu.

  • Při bakteriální infekci bývá ordinována léčba antibiotiky.
  • Je-li potvrzena potravinová alergie, doporučuje se změnit stravovací návyky.
  • Crohnova choroba je při těžším průběhu řešena léky na předpis.
  • Při análních trhlinách a rektálních vředech je vhodný chirurgický zákrok.

V případě příznaků, jako jsou zácpa nebo průjem, mohou pomoci probiotika. Jedná se o doplňky stravy obsahující pro střevo užitečné bakterie. V lékárně vám s výběrem rádi poradí. Lidem s přetrvávajícím hlenem ve stolici je doporučeno vést si deník, kam by si měli zaznamenávat například seznam konzumovaných potravin. Tento nástroj je užitečný i pro lékaře.

(hah)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Krev ve stolici: Může znamenat banální chorobu, ale i vážné onemocnění

Autor: istock.com

Je pochopitelné, že krev ve stolici každého vyděsí. Nemusí sice nutně znamenat velké drama, ale také může, a proto je potřeba zjistit příčiny. Tomu ovšem většině lidí brání ostych. Přitom by měli mít na paměti, že všechny zdravotní problémy se mnohem snáze řeší, pokud jsou zachyceny včas.

Důvodů, proč máte krev ve stolici, je hned několik. Odhalíte ji buď sami, a to nejčastěji na toaletním papíře, nebo váš lékař při vyšetření.

Pokud se objeví, jde vždy o příznak určitého onemocnění. Lékaři dokáží podle barvy krve odhadnout, zda jde o natrávenou krev (tmavá, pochází z horní části trávicího ústrojí), nebo čerstvou (světlá, sytě červená, obvykle pochází ze střev), raději to ale nechte na nich.

Ve stolici můžete mít také krev, která je pouhým okem neviditelná – jde o takzvané okultní krvácení. To se dá odhalit pouze odborným vyšetřením a laboratorními testy a bývá znamením nádorových onemocnění. Proto se také test na okultní krvácení uplatňuje v prevenci.

Hemoroidy, záněty a salmonela

Nejčastějším důvodem nálezu krve je sice banální, ale obtěžující onemocnění – hemoroidy. Krev je jasně červená a najdete ji na toaletním papíře.

Podle statistik se s nimi setkal každý druhý Čech nad 50 let. Zásadní rada zní: Nebojte se, ale běžte k lékaři.

Hemoroidy jsou sice obtěžující onemocnění, naštěstí ho ale lze řešit nekomplikovaným chirurgickým zákrokem. Více o léčbě hemoroidů čtěte ZDE.

Dalším důvodem problémů s krví ve stolici mohou být záněty střev, které se obvykle projevují akutními průjmy, nejčastěji je to salmonelóza, kampylobakterióza nebo úplavice. Bývají doprovázené teplotou a člověku hrozí dehydratace. Proto je třeba konzultace s lékařem, když nezaberou běžné léky na průjem.

Střeva může postihnout také takzvaná divertikulóza projevující se výchlipky na tlustém střevě. Souvisí hlavně s nezdravým stravováním, protože střevo se zjednodušeně nemůže správně očistit bez toho, že by jím pravidelně procházela vláknina. Ve výchlipkách pak mohou vznikat záněty, můžou se poškodit a podobně. Obvykle se na tyto potíže přijde při kolonoskopii.

Zánět jícnu či vředy

Krvácení do stolice může někdy souviset s potížemi, které začínají hned na začátku trávicího ústrojí, například záněty jícnu, kdy může postižený zvracet krev nebo se objeví v jeho stolici.

Krev se může dostat do střev také ze žaludku při žaludečních vředech, pak bývá téměř černá, protože je natrávená. Problémům předchází bolesti v oblasti břicha.

Ty způsobují i různá autoimunitní onemocnění střev, jako jsou například nesnášenlivost lepku (celiakie), Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.

I při těchto zánětech mívá nemocný teplotu, bolesti břicha a kromě krve se najde ve stolici i hlen.

Rakovina: myslete na prevenci

Velmi vážným důvodem krvácení do stolice je rakovina tlustého střeva, jeden z nejčastějších důvodů úmrtí na rakovinu v Česku. Nemoc výrazně souvisí se špatným stravováním, hlavně velkým množství tuku a malým množství vlákniny, čili ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva.

Proto je tak důležité chodit na preventivní prohlídky, a to buď na test okultního krvácení každé dva roky od věku 50 let, nebo od věku 55 let jednou za deset let na kolonoskopii. Obě vyšetření dokáží nemoc odhalit v časných stadiích, čili ve chvíli, kdy ještě pacient žádnou krev ve stolici nevidí.

O prevenci nemoci čtěte ZDE.

V Česku je ročně zaznamenáno 7500 případů rakoviny tlustého střeva a konečníku. Více než 5000 Čechů v důsledku tohoto onemocnění zemře. Na vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku má vliv dědičnost, ale jak již bylo řečeno, i nezdravý životní styl.

Jaké jsou příznaky karcinomu tlustého střeva? V časných stadiích se nemoc nijak specificky neprojevuje. Později se však objevuje krev ve stolici, dochází ke střídání průjmu a zácpy, mění se pravidelnost stolice. Takové projevy již signalizují, že se v těle nachází nádor v pokročilém stadiu.

Více o této nemoci čtěte ZDE.

Autor: Alžběta Javorková, Marie Bezděková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector