Svědění celého těla – Vše o zdraví

Jak se naše kůže na různých částech těla liší

Kůže na našem obličeji, hlavě, v podpaží, na rukou a nohou se mírně liší od kůže na zbytku našeho těla.

Obličej

Obličej je nejnápadnější částí našeho těla. Stav a vzhled pleti na obličeji je klíčovým ukazatelem našeho celkového zdraví a hraje také významnou roli pro naše sebevědomí.

Kožní problémy a známky stárnutí jsou na pleti obličeje velmi patrné a mohou mít negativní vliv na sebedůvěru jedince.

Jako spotřebitelé chceme zachovat naši pleť v co nejlepším stavu a to je také důvodem, proč se na pleť obličeje zaměřuje tolik kosmetického výzkumu a kosmetických výrobků.

Svědění celého těla - Vše o zdraví Pleť obličeje je velmi tenká a nejviditelnější část lidské kůže. Svědění celého těla - Vše o zdraví Existují čtyři hlavní typy pleti: normální, mastná, suchá a smíšená.

Stejně jako kůže obecně, hraje i pleť obličeje významnou roli  bariéry proti vnějšímu prostředí. Ale na rozdíl od většiny kůže na našem těle je téměř neustále v přímém kontaktu s přírodními vlivy, jako je slunce a UV záření.

Pleť obličeje je velmi tenká a citlivá a je náchylnější ke stárnutí. Přečtěte si více ve článku stárnutí pleti.  Pleť okolo očí je ještě tenčí a citlivější a potřebuje odpovídající péči.

Epidermis (vnější vrstva kůže) je obvykle asi 0,1 mm silná; okolo očí se však její síla pohybuje do 0,5 mm.  

Pleť obličeje a její stav se u každého člověka liší, existují ale 4 základní typy pleti – normální, suchá, mastná a smíšená. Zjistěte více ve článku typy a problémy pleti.

Vlasová pokožka

Pokožka na hlavě, neboli vlasová pokožka, je bohatá na krevní cévy a obsahuje více vlasových folikulů a mazových žláz, než jakákoli jiná část našeho těla.

Svědění celého těla - Vše o zdraví Pokožka na naší hlavě – vlasová pokožka – obsahuje více folikulů, než jakákoli jiná část těla. Svědění celého těla - Vše o zdraví Speciální a šetrná péče může podporovat růst zdravých vlasů i naši celkovou pohodu.

Mazové žlázy jsou vždy napojeny na vlasové folikuly. Vylučují na povrch kůže kožní maz – sekret bohatý na lipidy, který spolu s dalšími epidermálními lipidy tvoří hydrolipidický film, jenž chrání povrch pokožky a podporuje růst zdravých vlasů. Přečtěte si více ve článku struktura kůže.

  Zdravé vlasy jsou ukazatelem našeho celkového zdraví a stejně jako pleť  obličeje, úzce ovlivňují to, jaký máme ze sebe pocit. Vlasy, které vidíme na hlavě jsou vlasová vlákna, pod povrchem kůže jsou vlasové kořínky, které jsou obalené vlasovými folikuly.

Tyto folikuly tvořené pojivovou tkání v dermální vrstvě kůže, vlasy vyživují a pomáhají jim růst.

Zvýšený počet folikulů a žláz ve vlasové pokožce, spolu s vlastní specifickou kožní flórou, která se zde vyskytuje, způsobují, že je vlasová pokožka obzvlášť citlivá na některá kožní onemocnění. Je důležité poskytovat vlasové pokožce speciální jemnou péči s cílem podporovat růst zdravých vlasů.

Podpaží

Pokožka v podpaží je obzvláště citlivá, neboť se zde vzájemně otírá a toto tření  může trvat i velmi dlouho bez přítomnosti světla a vzduchu. Pokožka v podpaží je také často vystavována nešetrnému holení nebo chemickým látkám v depilačních výrobcích a některých deodorantech a antiperspirantech.  

Pokožka v podpaží je nejčastěji uváděna v souvislosti s pocením. Lidé mají po celém těle přibližně 1,6-4 miliony potních žláz a právě v podpaží, na dlaních a na chodidlech je jejich množství nejvyšší. Existují dva typy potních žláz: 

  • Ekrinní žlázy: které se nacházejí po celém těle.  
  • Apokrinní žlázy: které jsou soustředěny v podpaží, oblasti genitálií a prsou.  

Apokrinní žlázy, které se aktivují během puberty, produkují pot, který má vysoký obsah bílkovin a je živnou půdou pro bakterie.

Svědění celého těla - Vše o zdraví Podpaží je oblast těla, která je nejvíce náchylná k růstu bakterií.

Podpaží je tmavé, vlhké prostředí, kde mohou bakterie snadno růst. pH většiny kůže na těle je okolo 5,5. Tvoří přirozeně kyselou vrstvu, známou jako kyselý plášť, který pomáhá chránit kůži proti bakteriím. Pokožka v podpaží má pH 6,5.

Díky tomuto výraznému snížení kyselosti je náchylnější k růstu bakterií. Když bakterie metabolizují (rozkládají se), produkují silně zapáchající látky. Protože se tyto látky nemohou v podpaží odpařovat, mohou vést k nepříjemnému tělesnému pachu.

Přečtěte si více ve článku pocení.

Ruce

Ruce jsou lidský nástroj a jejich pokožka je výrazně odlišná od té na ostatních částech těla. Pokožka na dlaních je také naprosto odlišná od pokožky na hřbetech  rukou:

Svědění celého těla - Vše o zdraví Pokožka na dlaních a bříškách prstů je silná a pevná. Svědění celého těla - Vše o zdraví Pokožka na hřbetech rukou nemá téměř žádnou tukovou tkáň a je velmi tenká.

Pokožka na dlaních a bříškách prstů a palců: 

  • má silnou a pevnou rohovou vrstvu 
  • je bohatá na tukové a pojivové tkáně 
  • má dostatečné množství tkáně odolné vůči tlaku
  • je bez chloupků a neobsahuje žádné mazové žlázy 
  • má vysokou hustotu potních žláz 
  • má nedostatek přirozených hydratačních faktorů (NMF) 

Pokožka na hřbetech rukou: 

  • neobsahuje téměř žádnou tukovou tkáň 
  • je velmi tenká 
  • má jen málo jemných chloupků

„Malé množství chloupků nebo žádné chloupky znamenají, že počet mazových žláz je mnohem nižší než na jiných částech těla.“

Na folikuly, z nichž chloupky rostou, se napojují mazové žlázy zodpovědné za tvorbu mazu, který zásobuje pokožku lipidy a některými složkami, které vážou vlhkost. Pokožka rukou tedy obsahuje méně tuků a má menší schopnost vázat vlhkost, než ostatní části těla.

Pokožka na rukou má také menší schopnost stabilizovat to málo lipidů a látek vážících vlhkost, které má. pH rukou je méně kyselé než na mnoha jiných částech těla, takže jejich ochranný kyselý plášť – přirozená kyselost, která pokožku chrání, je narušen.  

Skutečnost, že pokožka na svrchní straně rukou je odlišná od té na spodní straně také znamená, že celková tvorba hydrolipidického filmu (emulze tuku a vody, která pokrývá vnější povrch pokožky) je oslabena. Ve výsledku jsou naše ruce náchylnější k dehydrataci a při přílišné námaze se rychle vysuší.

Svědění celého těla - Vše o zdraví Ruce jsou každodenně namáhané a jsou náchylné k dehydrataci.

Naše ruce jsou každodenně namáhané. Během aktivit doma, v kanceláři nebo na zahradě jsou ruce neustále vystaveny vnějším faktorům, které je připravují o potřebné lipidy.

I pouhý častý kontakt s vodou může pokožku vysušovat, ruce jsou navíc ale pravidelně vystavovány také čisticím látkám, rozpouštědlům, změnám teplot a mechanickému namáhání.

Přirozená ochrana a systémy obnovy pokožky jsou přetížené a výsledkem může být poškození bariérové funkce kůže.

Nohy

Pokožka na chodidlech nohou obsahuje více tukových buněk v podkoží než na většině ostatních částí těla, protože nohy potřebují silné vypodložení pro tlumení nárazů. Při každém kroku nesou trojnásobek lidské tělesné hmotnosti a jsou často vystavovány mechanickým  tlakům, jako tření těsné nebo špatně padnoucí obuvi či při nadměrné chůzi a běhu.

Svědění celého těla - Vše o zdraví Nadměrné tření může vést k tvorbě otlaků a kuřích ok. Svědění celého těla - Vše o zdraví Při vystavování dlouhodobějšímu tlaku a tření se zvyšuje tvorba otlaků.

Navzdory silnému vypodložení může nadměrné tření poškodit bariérovou funkci pokožky, vést k suché pokožce a ve vážnějších případech také k tvorbě otlaků a kuřích ok. Otlaky a kuří oka jsou oblasti zesílené pokožky, které se obvykle vyskytují na chodidlech a patách a mívají kulatý tvar. Tlačí na hlubší vrstvy pokožky a mohou být bolestivé.   

Zajímavé:  Alternativní Léčba Polycystických Vaječníků?

Epidermis (vnější vrstva kůže) je na chodidlech silnější, než na jiných částech těla – její normální síla je zhruba 0,1 mm, na chodidlech se však pohybuje mezi 1-5mm. Když je pokožka nohou vystavována dlouhodobějšímu tlaku a tření, zvyšuje se tvorba otlaků a epidermis je silnější a tvrdší, toto onemocnění se označuje hyperkeratóza.

Svědění kůže a podráždění? Řešením je SweatStop emulze

Svědění celého těla - Vše o zdraví Péče o pokožku, SweatStop Hodnoceno 5.00 z 5 na základě 3 hodnocení zákazníků (Přečíst recenze: 3) – emulze pro regeneraci pokožky – zklidňuje podráždění – proti svědění pokožky a vyrážkám

– dlouhodobá prevence zdravé kůže – jedinečná kombinace aktivních látek – doporučeno používat s antiperspiranty

Svědění celého těla - Vše o zdraví

350 Kč

Skladem

Svědění celého těla - Vše o zdraví✓ Doprava: Zásilkovna (od 0 Kč), pošta (od 60 Kč), kurýr (80 Kč). Nad 1000 Kč doprava zdarma.✓ Garance bezplatného vrácení zboží do 14 dnů: více zde

Trápí Vás svědění kůže na těle? Je díky svědění kůže Vaše pokožka červená a svědění Vás neustále omezuje? Mnoho vyrážek je způsobeno právě kvůli svědění kůže na těle.

Vybrané složení této emulze působí na pokožku doslova až mysticky.

Přípravek blahodárně udržuje zdraví pokožky, zabraňuje jejímu podráždění a svědění kůže na těle, léčí bakteriální záněty a pomáhá navrátit pokožce a kůži její přirozený cyklus.

Svědění celého těla - Vše o zdraví

Když svědění kůže nemá šanci…

Jelikož je lidské tělo tvořeno téměř ze 70% vodou, dochází v každé minutě k neustále látkové výměně, naše kůže je pořád zvlhčována.

Naše póry potom přichází pravidelně do kontaktu s vnějšími nebezpečnými látkami. Emulze působí proti svědění kůže na těle a je jako preventivní ochránce před těmito vnějšími vlivy.

Pomáhá udržovat stav pokožky v rovnováze, uzdravuje je, zbaví Vás nepříjemného svědění kůže na těle.

Svědění celého těla - Vše o zdraví

Jak pomáhá emulze proti svědění kůže?

Emulze proti svědění kůže na těle zajišťuje optimální péči o naši pokožku díky výjimečnému, zcela unikátnímu složení látek.

Jaké látky v emulzi najdeme? Základním stavebním kamenem je Aloe Vera, dnes již velmi známá a populární látka díky svým vlastnostem – pomáhá protizánětlivě a má antimykotické účinky.

Regeneruje a celkově přispívá ke zvýšení imunitního systému našeho organizmu. Zároveň zklidňuje, utišuje svědění kůže na těle a výrazně eliminuje činnost bakterií. Celkově zlepšuje stav našeho zdraví, naší pokožky.

Svědění celého těla - Vše o zdraví

Síla provitamínu B5

Naprosto nepostradatelným pomocníkem je látka Panthenol (znám také jako provitamín B5, nebo hovorově „pantenol“). U Panthenolu se mluví především o kyselině pantotenové, která hraje výraznou roli při látkové výměně pokožky. Má perfektní ošetřující vlastnosti.

Panthenol se zaslouženě pyšní také svými schopnostmi udržet vlhkost pokožky a přispívá ke zlepšení elasticity kůže. Podporuje novou tvorbu kožních buněk a tím pomáhá k regeneraci pokožky.

Působí protizánětlivě, perfektně utišuje svědění kůže na těle a celkově hraje dominantní roli při zlepšení stavu kůže.

Svědění celého těla - Vše o zdraví

Směs pokožce prospěšných olejů

Emulze péče o pokožku dále obsahuje mandlový, jojobový (z jojoby kalifornské) a avokádový olej, např. právě zmiňovaný avokádový olej má velmi příznivé účinky při chorobách kůže a sliznic.

V emulzi také najdeme lecitin, který pomáhá při látkové výměně a kyselinu askorbovou (vitamín nezbytný k životu a udržení tělesného zdraví podílející se na antioxidační obraně buněk a metabolizmu aminokyselin).

Vše uzavírá včelí vosk, který snižuje rychlost rozpouštění, díky němuž mohou obsažené látky působit na zdraví naší pokožky mnohem déle.

Svědění celého těla - Vše o zdraví

Proč používat Emulzi proti svědění kůže?

Pokožka je odrazem naší psychiky, je naší vizitkou, je to naše sebevědomí. Emulze péče o pokožku s Aloe Vera a Panthenolem přináší jedinečnou hydrataci, výrazně zklidňuje naši pleť, chrání pokožku.

Velmi účinně pomáhá při svědění kůže na těle, díky tomu patří po zásluze do kosmetických přípravků té nejvyšší jakosti. Pomáhá celkově a dlouhodobě ke zdraví a přirozené kráse naší pokožky.

Pokud zároveň používáte i naše produkty SweatStop proti nadměrnému pocení a jste citlivější na hlinité soli, doporučujeme používat tento přípravek 2x týdně pro udržení perfektního stavu Vaší pokožky. Může Vás také zbavit vyrážek či akné na těle.

Svědění celého těla - Vše o zdraví

Detailní informace o produktu:

Aplikace

  1. Aplikace na suchou, narušenou či popraskanou pokožku

SweatStop emulze je určena pro suchou, nějak porušenou či popraskanou pokožku, pro případy jejího svědění, zarudnutí, či pálení. Přípravek je možné používat dle potřeby i několikrát denně. Emulzi vždy nanášejte přímo na postižená místa. Emulze dodává pokožce vlhkost, má zklidňující účinky a pokožku celkově harmonizuje.

  1. Aplikace na podrážděnou pokožku v důsledku používání příliš silných antiperspirantů

V případě používání silných antiperspirantů, přecitlivělosti na hlinité soli apod. je SweatStop emulze účinným pomocníkem. Pokud se objeví během nebo po aplikaci antiperspirantu nežádoucí účinky, jako je zarudnutí či svědění (důvodem může být např.

volba příliš intenzivního produktu, nebo nedodržení aplikačního postupu), doporučujeme ošetřit podrážděnou pokožku právě tímto přípravkem. Emulze se nanáší na postižené části pokožky denně nebo podle potřeby.

Při kombinaci s antiperspirantem se aplikuje v malém množství ráno a během dne, v případě aplikace na noc nejdříve 10 minut po aplikaci antiperspirantu.

Používáním emulze se předchází zarudnutí či svědění pokožky. Podporuje celkové zdraví a regeneraci kůže. Je vhodným doplňkem pro osoby, které jsou citlivější na hliník, které tak mohou používat i koncentrované antiperspirační roztoky.

Hlavní výhody

✔️ Dlouhodobě udržuje optimální a zdravý stav pokožky ✔️ Obsahuje aloe vera, mandlový, jojobový a avokádový olej, včelí vosk a panthenol (provitamín B5) ✔️ Výborné hodnocení přípravku nezávislým a celosvětově uznávaným atestem (DERMATEST) ✔️ Obsah vydrží několik měsíců ✔️ K dispozici bez lékařského předpisu, bez vůně ✔️ Účinný přípravek proti svědění kůže na těle, vyrážkám a tělovému akné

Kompletní složení

aloe vera, panthenol, včelí vosk, mandlový olej, jojobový olej, avokádový olej, hadinec jitrocelový, slunečnice roční, srdcovnice nadmutá, lecitin voda, ethylhexyl stearate, cetearylalkohol, cetearyl glucoside, glycerin, tokoferol, hydrogenovaný palmový glycerid citrát, fenoxyethanol, ethylhexyldodecanol, octyldodecanol, sodný polyakrylát, ethylhexylglycerin, askorbylpalmitát, kyselina askorbová, benzoan sodný, kyselina citronová

Dermatologicky ověřeno

SweatStop emulze péče o pokožku je bez vůně a bez parabenů. Splňuje nejpřísnější atesty, je prověřena nezávislým institutem DERMATEST s výbornými výsledky, více zde.

Doprava od 45 Kč (více než 2000 výdejních míst) Při nákupu nad 1000 Kč doprava zdarma Skladem přímo u nás, nikoliv u dodavatelůGarance vrácení peněz v případě nespokojenosti Platba kartou, QR kódem

Zpět na začátek a objednat

Svědění kůže: Proč vzniká a co ho způsobuje?

MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Co vlastně je svědění těla a jaká je jeho funkce? Jaké jsou nejčastěji spouštěče svědění kůže? Dermatoložka odpovídá na otázky o typickém příznaku atopie.

Svědění kůže je pro atopický ekzém a atopickou kůži i bez ekzému naprosto typické. Existují dokonce hypotézy, že vlastním projevem atopického ekzému je právě svědění a vyrážka vzniká jen druhotně, jako důsledek škrábání.

Jak vzniká svědění?

Na počátku svědění je podráždění nervových zakončení v kůži, tento signál se přenáší nervovými vlákny do mozku, kde je vyhodnocen, a jinými nervovými vlákny přichází impuls ke svalům, což vede k poškrábání za účelem odstranění příčiny.

Co je vlastně svědění a jakou má funkci? 

Svědění je nepříjemný pocit unikátní pro kůži – žádný jiný orgán kromě kůže ho nemá. U zvířat a u lidí mělo svědění kůže původně pozitivní, ochrannou funkci. Upozorňuje totiž na přítomnost parazitů, hmyzu či jiných živočichů či rostlin, tedy na nebezpečí pro daný organismus a riziko ohrožení jeho fungování, až i života.

  • „ Svědění bez příčiny ztrácí svůj původně prospěšný smysl a svého nositele hendikepuje.“
Zajímavé:  Příslušný Orgán Ochrany Veřejného Zdraví?

Často se objevuje u kůže s porušenou bariérovou funkcí, která se laicky označuje jako citlivá, dráždivá, intolerantní.

Zde totiž dochází ke dráždění nechráněných nervů v kůži působením jinak neškodných vlivů, jako jsou teplo, zima, tření, pocení atp. Kožní nervy i kožní buňky jsou u těchto osob navíc vůči těmto jinak běžně snášeným podnětům zvýšeně vnímavé.

Kromě ekzematiků a alergiků se s takto citlivou kůží můžeme setkat u osob se suchou či stárnoucí kůží a také často u žen.

Svědění celého těla - Vše o zdraví

Silné, dlouhodobé svědění kůže je často horší než bolest, nutí ke škrábání, což vede k zraňování kůže a zánětu a ten zase vyvolává a zhoršuje svědění. Jedná se tu o jakýsi bludný kruh svědění a škrábání.

Svědění vede přes škrábání k poranění kůže, kde se pak snadno uchycují a pomnožují bakterie, což vede ke zhoršení svědění, zhoršení hojení kůže či kožní choroby a případně i infekci.

Chronické škrábání může způsobit ekzematizaci kůže – kůže je pak zhrubělá, suchá, olupuje se, tvoří se strupy, až svědivé uzly.

Co může způsobovat svědění?

  1. Svědění pokožky ovlivňuje mnoho faktorů jako spánek, osobní, studijní či pracovní život. 
  2. „Svědění není tedy nějakým speciálním příznakem pouze atopického ekzému.

 

Dlouhodobé svědění kůže bez jakékoliv vyrážky či zjevné příčiny může být reakcí na vnitřně užívané léky, onemocnění žlučníku, štítné žlázy, onemocnění krvetvorby, nádory, neurologické či psychiatrické choroby, HIV infekci, parazitární choroby či drogovou závislost.

U těchto celkových příčin obvykle svědí kůže celého těla. Příčiny svědění kůže se u jednoho člověka mohou i kombinovat.

Časté je svědění kůže navečer, což je dáno kromě vyvolávající příčiny i přirozeným snížením hladiny kortisolu v krvi večer a v noci – tento hormon nadledvin působí nejen protizánětlivě, ale i protisvědivě.

Svědění kůže po ránu je méně časté, v takových případech jsou v podezření vlivy působící přes noc (potrava a léky užívané navečer, prostředí ložnice atp.). Při hledání příčin se sledují časové souvislostí vzniku svědění – práce, volný čas a koníčky, domácí prostředí.

Častěji kůže svědí v zimě než v létě, a to z řady důvodů, jako je suchý vzduch ve vytápěných místnostech i venku, teplo a tření oděvem, přesušení kůže, menší pocit žízně a horší hydratace.

Také imunitní systém se s měnící se sezonou musí těmto změnám přizpůsobovat, což vede k přechodnému rozkolísání imunitní rovnováhy, a to se zjevně projeví častěji právě u zánětlivých kožních chorob než u zdravé kůže. 

Svědění celého těla - Vše o zdraví

  • „U atopiků svědí kůže nejčastěji v oblasti jemné, tenké kůže, tedy vkožních ohbí, jako jsou zákolenní, loketní jamky, zápěstí, víčka, krk, ale i v místech tření kůže, jako jsou lopatky, v pase, bérce a lýtka.“
  • Svědění v obličeji, zejména na rtech a jazyku, může být varovným signálem počínající anafylaxe – těžké alergické reakce s otokem kůže a sliznic, s dýchacími a polykacími obtížemi (někdy i se zarudnutím kůže či přímo kopřivkou) s následným rozvojem šokového stavu. 

 

Zklidní pokožku do 60 vteřin a působí až 6 hodin. Pro časté a akutní svrbění.

KOUPIT TEĎ Svědění celého těla - Vše o zdraví

Jak se dá svědění předcházet nebo jej alespoň zmírnit?

Svědění lze vhodnou prevencí, péčí o kůži a léčbou vždy zmírnit. Úplné vyléčení není vždy reálné – záleží na tom, zda se podaří odhalit spouštěče svědění a zda jsou odstranitelné.

Součástí zvládání svědění je i vyhýbání se určitým faktorům, které svědění vyvolávají či zhoršují. Jedná se o tzv. spouštěče, jejichž omezením lze svědění často předejít či ho zmírnit. Týká se to jak vlivů místních, tak celkových.

Mezi nejčastější spouštěcí vlivy patří:

  • teplo: přetopené místnosti, neprodyšné oblečení, horké koupele, sauna, teplo v lůžku
  • tření a drážděni kůže: oblečení – hrubé tkaniny, vlna, parfémované aviváže; textilní švy, etikety, neprodyšné či těsné oblečení, pásky
  • aktivity spojené se zapářkou, pocením a třením –práce, sporty, volný čas
  • kouření, pobyt v zakouřeném či prašném prostředí
  • kůži vysušující vlivy: časté či dlouhé mytí a koupání, časté plavání v bazénu, masáže aromatickými emulzemi, mycí prostředky – vysušující a parfémovaná mýdla, pěny
  • potrava, nápoje a léky zhoršující svědění kůže: ostrá a kořeněná jídla, aromatické ovoce, alkohol, horké nápoje, aromatické sýry atp.
  • psychika: stres, nedostatek spánku

Vhodná péče o kožní bariéru se u ekzému dokonce považuje za druh léčby. A pokud víte, proč, co a jak používat, tak jsou jak výsledky léčby, tak péče o kůži lepší.  Pomoci si můžete také vhodným výběrem stravy.

Svědění celého těla - Vše o zdraví

Pročtěte si také

Co pomáhá proti škrábání při neustálém svrbění kůže? Zkuste tyto tipy

Svědění kůže: příčiny, příznaky, léčba a kdy vyhledat lékaře?

Svědění celého těla - Vše o zdraví

Svědění kůže je spojeno s nepříjemnými pocity, které vyvolávají nutkání se škrábat (drbat) na postižených místech. Odborně se svědění kůže označuje jako pruritus a nejčastější příčinou je suchá kůže. Protože s přibývajícím věkem se kůže vysušuje, postihuje tento problém zejména starší lidi.

Nicméně existuje celá řada dalších příčin svědění kůže, jako jsou například kožní onemocnění, které, kromě svědění způsobují také další příznaky, jako jsou zčervenání, vyrážka nebo olupující se šupinky a při opakovaném škrábání je pak kůže citlivá a zvyšuje se riziko infekce.

Léčba svědění kůže spočívá zejména v zaléčení základního onemocnění, které tento problém vyvolalo. Proto je vždy nutné se poradit se svým lékařem o nejvhodnějším postupu. Nejběžnější způsoby léčby pruritu jsou léčivé masti a krémy s obsahem účinných látek, obklady a užívání léků proti svědění (například antihistaminik).

Jako podpůrná léčba pomáhá hydratace suché pokožky s pomocí různých hydratačních krémů nebo gelů. Vhodné jsou i koupele ve vlažné vodě.

Příznaky

Svědění kůže může postihovat jen určitou malou oblast (například lýtka nebo paže) nebo pacienta svědí celé tělo. Na svědící pokožce se někdy nemusí objevit žádné změny, zatímco jindy se objevují další potíže, jako jsou například:

  • zčervenání pokožky
  • vyrážka, pupínky, puchýře nebo skvrny
  • šupinky, loupající se ložiska nebo popraskání vrchní vrstvy pokožky

Někdy může být svědění velmi silné a trápí pacienta dlouhou dobu. Svědění je nepříjemné a svádí ke škrábání postižených míst, což celý problém jenom zhoršuje a je velmi obtížné se z tohoto začarovaného kruhu dostat.

Příčiny

Nejčastější příčiny svědění kůže jsou:

  • Onemocnění kůže: pruritus je častým doprovodným příznakem mnoha kožních onemocnění, jako jsou například abnormálně suchá kůže (xeróza), ekzémy (dermatitidy), lupénka (psoriáza), svrab, popáleniny, jizvy, kousnutí nebo bodnutí hmyzem a kopřivka.
  • Interní onemocnění (choroby vnitřních orgánů): svědění kůže je častým příznakem interních chorob, jako jsou onemocnění jater, selhání ledvin, diabetes, anémie z nedostatku železa, onemocnění štítné žlázy a některá nádorová onemocnění, jako jsou například mnohočetný myelom (plazmocytom) nebo lymfomy.
  • Neurologická onemocnění: svědění těla může být způsobeno také chorobami, které postihují nervový systém, jako jsou například roztroušená skleróza, skřípnutý nerv nebo pásový opar (herpes zoster).
  • Duševní (psychiatrická) onemocnění: mezi duševní onemocnění, která jsou spojena s pruritem, mimo jiné, patří úzkost, obsedantně kompulzivní porucha nebo deprese.
  • Podráždění a alergické reakce: svědění je někdy důsledkem podráždění pokožky různými látkami, jako jsou například vlna, mýdla, prací prostředky, prostředky osobní hygieny a další chemické látky. Někdy se svědění může objevit i u alergií na některé látky obsažené v kosmetických přípravcích, jako je třeba nikl, nebo u alergických reakcí na některá léčiva (například opioidy). Častou příčinou svědění kůže jsou také alergické reakce na některé rostliny (například škumpa jedovatá) nebo parazity.
  • Těhotenství: svědění celého těla je jedním z častých příznaků, které trápí těhotné ženy.

Homeopatika a Bachovy esence na svědění

Svědění, které se poškrábáním zmírní jen krátkodobě, případně se změní v palčivou bolest, nebo nás nutí k rozškrábání kůže až „do krve“, lze dobře léčit homeopatickými léky. Které homeopatikum bude účinné, to lze určit podle projevujících se symptomů, neboť není svědění, jako svědění.

Svědění bývá častým doprovodným jevem při ekzémech či alergiích. Rovněž postižení vnitřních orgánů se může manifestovat navenek jako svědění kůže. Typickými příklady jsou diabetes nebo onemocnění jater, včetně cirhózy. Také užívání běžných léků může u citlivých osob vyvolat svědění kůže i vyrážky.

Podívejme se, která homeopatika se při léčbě svědění nejčastěji používají.

Arsenicum album 9CH

Kůže svědí, až pálí, svědění je tak silné, že postižený nedokáže odolat potřebě škrábat se, opravdu až do krve. Poté se svědění na krátkou dobu opravdu zmírní, ale poté se opět ohlásí.

Je-li příčinou svědění ekzém, pak je typické odlupování kůže v bílých šupinkách. Ke zhoršení svědění dochází v noci, nejhůře se pacient cítí kolem půlnoci. Ke zhoršení dochází rovněž působením chladného vzduchu.

Zlepšení přináší naopak teplo, případně teplá lázeň.

Rhus toxicodendron 9CH

Přípravek se připravuje z listů škumpy jedovaté – viz foto.

Volbu homeopatika Rhus toxicodendron indikují zejména tyto symptomy a modality: Na kůži se objevuje vyrážka charakteru puchýřků, které jsou naplněny čirou tekutinou.

Po jejich rozškrábání tekutina vyteče a na kůži se utvoří krusta. Ke zhoršení svědění i vyrážky dochází za vlhkého a sychravého počasí, zmírnění potíží lze dosáhnout teplou lázní.

Sulfur 30CH

Vyrážka nebo ekzém nemusejí být nikterak rozvinuté, přesto jsou subjektivní pocity až nesnesitelné, neboť svědění se po poškrábání změní v pálení. Ke zhoršení vede expozice teplu, pobyt v posteli, sprchování a mytí. Také přímý kontakt s vlněnými částmi oděvu vyvolává v místech kontaktu s kůží svědění a zarudnutí.

Zincum metallicum 5CH

Toto homeopatikum není ve volném prodeji, jen na předpis, což je administrativní zádrhel, v jehož důsledku nelze toto homeopatikum na našich stránkách objednat.

To je velká škoda, neboť právě Zincum metallicum patří mezi nejdůležitější homeopatika při léčbě kožních onemocnění, která se projevují nejvýrazněji v oblasti kloubů, například v loketní či kolenní jamce apod. Celkově vykazuje postižený známky vyčerpanosti, případně je u něj patrná nervozita.

Ke zhoršení dochází noční dobou, v období menstruace a ve chvílích, kde se vystupňovala nervozita. Zlepšení naopak přináší teplo, teplé oblečení a dokonce i poškrábání zmírní na poměrně dlouhou dobu pocit svědění.

Při kožních onemocněních a svědění se rovněž mohou využít i Bachovy květové esence. Standardně se doporučuje esence č. 10 Crab apple, avšak i další esence mohou být prospěšné.

Protože kůže je vnější hranicí, která nás odděluje od okolí, mohou se na kůži projevovat i hraniční problémy emocionálního nebo psychického charakteru.

Zájemcům tedy můžeme doporučit, aby si pročetli charakteristiky Bachových esencí, jak jsou uvedeny v oddělení Hranice a pokusili si vybrat esenci, která nejlépe odpovídá jejich psychické a emocionální situaci.

Svědí vás celé tělo, ale vyrážku nemáte? Mohou za to tyhle skryté nemoci

Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Svědění pokožky většinu lidí přivede do ordinace kožního lékaře. Ale co když vás všechno úporně svědí, ale nikde na těle není žádná vyrážka? Na vině mohou být i některá onemocnění vnitřních orgánů.

Alergie nebo kožní choroby patří k nejčastějším příčinám svědění. Většinou je poznáte podle toho, že se na kůži udělá nehezká vyrážka a vy máte chuť ji rozškrábat do krve. Ne vždy je ale původ problémů viditelný. Svědění se může vyskytovat i zcela samostatně bez patrných změn na kožním povrchu, bez vyrážky, puchýřků a pupínků. Která onemocnění o sobě dávají vědět skrz pokožku?

Nepříjemné svědění může souviset s poruchou odtoku žluči. Když všechno funguje, jak má, je žluč, která se tvoří v játrech, odváděna žlučovodem do žlučníku. Ten představuje jakési skladiště – žluč zde čeká, a až nastane její čas, putuje do tenkého střeva, kde se podílí na trávení.

Tento důležitý proces ale může být narušen a žluč pak neodtéká.

Nejčastěji jsou za tím žlučové kameny a situaci komplikují i nádory blízkých tkání a poškození jater, například vlivem léků, alkoholu nebo infekční hepatitidy (lidově „žloutenky“).

Možných projevů poruchy odtoku žluči je víc, kromě svědění je to například žloutenka (zežloutnutí kůže a očního bělma) a trávicí obtíže. Indikátorem je i světlá barva stolice a zvýšení hladiny tuků a cholesterolu v krvi.

Prostřednictvím svědivky mohou volat o pomoc i ledviny – je to důsledek nahromadění škodlivin v těle. Nemocné ledviny poznáte také podle otoků dolních končetin a víček.

„Svědění kůže je obvyklý příznak u nemocných s pokročilou chorobou ledvin, velmi častý je pak u pacientů na dialýze. Příčin, které vedou ke zvýšení svědivosti při snížené funkci ledvin, je celá řada.

Na prvním místě můžeme jmenovat poruchu metabolismu vápníku nebo fosforu, dále změněné hladiny hormonů v těle nebo léky,“ komentuje Ondřej Myslivec, vedoucí lékař Dialyzačního střediska Roudnice nad Labem.

Další v řadě onemocnění, jejichž indikátorem je i svrbění různých částí těla, je cukrovka. Svědící a suchá pokožka je v tomto případě důsledkem narušeného krevního oběhu. Mnohdy také doprovází diabetickou neuropatii, což je postižení nervů, které se týká až poloviny diabetiků.

Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Svědění vůbec nemusí znamenat onemocnění kůže, ale poruchu funkce vnitřních orgánů

V souvislosti s červenými krvinkami se obvykle řeší jejich nedostatek, tedy chudokrevnost. Někteří lidé jich ale mají naopak na rozdávání – trpí polycytémií. Toto vzácnější onemocnění spočívá v přemnožení červených krvinek a s tím souvisejícím narušením toku krve v těle. Polycytémie se projevuje nesnesitelným svěděním kůže, slabostí, bolestmi hlavy či trávicími obtížemi.

Máte toho hodně v práci nebo vás čeká důležitá zkouška a k tomu vás všechno svědí? I mezi těmito zdánlivě nesouvisejícími situacemi je spojitost: při stresu totiž může dojít k uvolnění histaminu pod kůži a tím k reakci v podobě svědění i vyrážky. Psychika má prsty zkrátka všude.

„Kůže je největší kontaktní orgán člověka. Je to bariéra, ochrana od zevního prostředí. Kůže je častým místem, kde se mohou projevovat nevědomé vnitřní pochody. Svědění může být příznakem něčeho, co člověka vnitřně obtěžuje. Může být například pobídkou, aby si uvědomil či připustil skryté, potlačené pocity, které se drásají ven,“ říká psychosomatická lékařka Gabriela Rybářová.

Svědění může souviset s mnoha chorobami. Při současném objevení vyrážky vyhledejte kožního lékaře. Jestli ale na kůži nic nemáte, vydejte se v první řadě za praktikem. Základní laboratorní vyšetření krve může napovědět, jestli nejsou na vině ledviny, žlučník nebo cukrovka.

Máte zkušenosti se svěděním bez zjevné příčiny?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector