Týká se mě zácpa? – vše o zdraví

  • Akce  do vyprodání zásob
  • Ke každé  stoličce Natural Potty Squatting®  1x oxymetr zdarma
  • Týká se mě zácpa? – vše o zdraví

Máte problémy s vyprazdňováním ? Chcete předcházet rakovině tlustého střeva, konečníku,  prostaty nebo  a dalším zdravotním problémům? 

V seznamu témat zdvořilých dialogů patří tématu o stavu našich střev podle všeho poslední místo.

Podívejme se tváří v tvář faktům: syndrom dráždivého tračníku, zácpa, plynatost, zánět divertiklů a rakovina tlustého střeva nejsou taková témata, o nichž bychom rádi debatovali.

I přesto (jak tvrdí i starý výrok), že smrt začíná v tlustém střevě. Nevěříte tomu? Zeptejte se kteréhokoliv patologa. Pitvy často prokazují, že tlusté střevo je z 80 % uzavřeno výkaly.

Vyzkoušejte nové účinné  vyprazdňování se Natural Potty Squatting®  

Na celém světě, ale také i v České republice se v domácnostech využívají pouze moderní toaletní mísy, které umožňují vykonání potřeby vsedě. Nejnovější vědecké studie však ukázaly, že poloha vsedě na běžné toaletní míse je zdravotně závadná a může vést k mnoha zdravotním potížím kdy např. primární zácpa bývá následkem běžného způsobu vyprazdňování vsedě na běžné moderní toaletě.

Značná část naší populace má velký  problém s normální frekvencí stolice a tím s úplným vyprázdněním střev. Vyprázdnění tlustého střeva a vypuzení stolice nazýváme defekací. Dochází k ní obvykle 1krát denně. Za normální je považováno vyprázdnění maximálně 2-3krát denně, nejméně však 3krát týdně.

Absence defekaci vede k nepříjemným tělesným i psychickým potížím. Potlačuje-li člověk nucení opakovaně, dochází k oslabení až vymizení reflexu, stolice se hromadí v konečníku a dolní části tlustého střeva a rozvíjí se zácpa.

K problémům s defekací dochází nejčastěji také díky tomu, že vyprazdňování propíchá v nepřirozeném úhlu mezi rektem (poslední úsek střeva v malé pánvi) a konečníkem při vylučování vsedě.

Definice co je to zácpa ?

Zácpa znamená obtížné vyprazdňování tuhé stolice až nemožnost spontánního vyprázdnění, které v krajních případech musí provádět lékař.

Zácpa může být samostatným onemocněním (kdy pacienta netrápí nic jiného), nebo se často vyskytuje jako příznak některých leckdy i závažných střevních nemocí (nádor střeva, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, porucha vstřebávání – malabsorpční syndrom, srůsty v břiše, hemeroidy,…) či nemocí jiných orgánů (snížená funkce štítné žlázy, gynekologická onemocnění, metabolické vlivy, neurologická a psychiatrická onemocnění – parkinsonismus, roztroušená skleróza, deprese, psychózy apod.).

Chronická zácpa může být tzv. habituální (prostá, návyková).

Je podmíněná nedostatkem pohybu a tekutin spolu s potlačováním nucení na stolici ve spěchu, při nevyhovujících hygienických podmínkách, ze studu apod.

Pacient tuto zácpu buď nijak nevnímá, nebo má pocity plnosti břicha, nechutenství, případně i bolesti hlavy. Jindy je chronická zácpa nervového původu nebo z častého užívání projímadel.

Velmi často se lidé potýkají se zhoršených a problematickým  vyprazdňováním stolice, kdy se mnohé tyto problémy týkají i zdánlivé zácpy. I když tito lidé mají stolici denně, někteří  z nich již pravidelně užívají léky pro tuto domnělou zácpu.

Onemocnění v oblasti zažívacího traktu, bolestivé afekce konečníku (hemeroidy, kožní změny) i jiná chronická onemocnění jako je např.

Parkinsonova nemoc, málo tekutin a vlákniny, nedostatek pohybu a některé léky mohou ovlivňovat rychlost střevní pasáže a vést ke zpomalenému nebo zrychlenému vyprazdňování.

 Týká se mě zácpa? – vše o zdraví

Naše pomoc  s vyprazdňováním je založena na uvolnění (změně úhlu) u tlustého střeva a to tím , že používáním Natural Potty Squatting®  vlny svalových kontrakcí ve stěnách tlustého střeva, které se nazývají peristaltika, posouvají rychleji výkaly zažívacím traktem ke konečníku, tím dochází k lepšímu a uvolněnému vyprazdňování. Zjednodušeně tedy řečeno, čím větší je ohnutí kyčlí při dřepu, tím přímější (rovnější) je rektoanální kanál a díky tomu je třeba menší námahy a tlačení při defekaci. Zde všude může Natural Potty Squatting®  pomoci s vyprazdňováním.

 Týká se mě zácpa? – vše o zdraví

Lékaři, důrazně upozorňují, že vyprazdňování je velmi složitý proces a navíc anorektální porucha vyprazdňování (porucha mechaniky defekace), je už i zdraví nebezpečná.

V určitém pořadí funguje velké množství svalů, a když se dají do pohybu, není radno je zastavovat! Dlouhodobé zadržování může dokonce vést až k rakovině tlustého střeva ,konečníků či zdravotním problém, které jsme uvedli již výše.

Takže ostych stranou, tady jde o život! Tím, že na záchod půjdete až po několika hodinách od prvního impulsu a budete tam zbytečně sedět s knížkou v ruce, opravdu nic nespravíte.

Navíc, během vyprazdňování je navíc lepší dřepět (tedy být v takové poloze, jakou znali už naši dávní předci z lesů). Při klasickém sezení na záchodě totiž střevům moc nepomáháme.

Tlačíme se totiž proti ostatním svalům v těle a to celý proces zpomaluje.

   Týká se mě zácpa? – vše o zdraví

Naproti tomu dřepící lidé mají tlusté střevo narovnané a uvolněné a všechno jde ven podstatně rychleji. To je ale věda! Jak se, ale vůbec přirozeně  vyprázdnit? Podívejte se, jaký zlepšovák k modernímu záchodu se teď doporučuje!

  1. Prevence rakoviny tlustého střeva zde je video natočeno nezávislou Českou televizí pokud se vám nechce sledovat celé video je to přímo 6 minuta videa odkaz najdete zde
  2. Natural Potty Squatting®  inovační novinka ,která vám určitě pomůže.
  3.                                                        Týká se mě zácpa? – vše o zdraví  

Natural Potty Squatting®, tato  naše nová  zdravotnická  pomůcka přinášející nové řešení  a velmi jednoduché  a praktické použití.Velmi účinně pomáhá při snadném vyprazdňování kdy s její pomocí vždy dosáhnete skutečně přirozené polohy.

 Natural Potty Squatting®  je konstrukčně navržen tak, aby byl vždy použitelný v přímém spojení s vaší toaletou a pomohl se vám přizpůsobit té správné poloze při držení těla (dřepu.

) Natural Potty Squatting® díky své konstrukci a tvaru  pomůže k uvolnění puborektálního svalu a narovnání úhlu mezi konečníkem a řitním kanálem, díky čemuž se střevo snadněji a bezbolestně vyprázdní.

Pomůže vám nejen u  všech výše uvedených zdravotních problémů, ale dokáže pomoci i u některých dalších zdravotních problémů či neduhů, které se špatným nebo bolestivým vyprazdňováním vůbec nespojujete.

Týká se mě zácpa? – vše o zdraví

Týká se mě zácpa? – vše o zdraví

            Používání  Natural Potty Squatting® přínáší tyto výhody

  • Pomáhá předcházet problémům tlustého střeva, zácpě, hemoroidům, zánětu slepého střeva, kýly, divertikulitidu, problémy související s pánevním dnem.Pozice, kterou naše stolička má její dokonalý design, pomáhá vyrovnat optimálně tlusté střevo.
  • Vyprazdňování bude rychlejší, jednodušší a úplnější. To pomáhá zabránit „fekální stagnaci“, která je jedním z hlavních faktorů rakoviny tlustého střeva,konečníku , prostaty, zánětu slepého střeva a zánětlivých onemocnění střev.
  • Chrání proti protahování a poškození nervů, které ovládají prostatu, močový měchýř a dělohu
  • Pozice přenáší sílu na stehna  a to vše je pro podporu tlustého střeva kdy se  vyhnete  jeho velkému namáhání . Chronická namáhání na toaletě může způsobit kýlu, divertikulitidu a prolaps dělohy a pánevních orgánů
  • Vyprazdňovaní v podřepu podporuje pevnost a pružnost střev schopnost ,kterou mají dospělí ztrácet v průběhu času .
  • Používání Natural Potty Squatting® jeho pozice při vyprazdňovánízabraňuje erektilní (dysfunkci) poruše  a podráždění v některých přilehlých nervech, které se  podílejí na erekci.
  • Natural Potty Squatting®  jeho použití  pomáhá získat správný přímý anorektální úhel. Vyprazdňování v této poloze způsobí, že Musculus puborectalis svaly (hlavní uzávěrový sval konečníku) umožnuje úplnější evakuaci, bez námahy a v kratším čase.
  • Natural Potty Squatting®  je léčba vysoce efektivní a non -invazivní pro hemoroidy .
  • U těhotných žen, v podřepu se tímto vyprazdňováním  pomáhá vyhnout  tlaku velkému na dělohu ; a také to pomáhá připravovat těhotné ženy na  přirozený porod.
  • Při evakuaci (vyprazdňování) v sedu pod úhlem 90 stupňů střeva to vyžaduje dodatečné síly (úsilí), které má některé nežádoucí biologické účinky, včetně dočasné přerušení správného srdečního výdeje a tím až k následnímu  srdečnímu selhání. (minutový výdej srdeční je objem krve přečerpané srdeční komorou za minutu. V klidu tento objem činí asi 5 l, při zátěži se může zvýšit až na 20 l.)

Jakmile začnete pravidelně používat náš Natural Potty Squatting® všimnete si, že to je velký rozdíl a po těchto  zkušenostech už  nebudete chtít používat nic jiného. Používání stoličky Natural Potty Squatting® bude pro vás už za dobu 1 měsíce znamenat významné zlepšení Vašich problémů se zácpou ,zažívacího traktu  či jiných zdravotních problémů. Za to Vám ručíme.

Uživatelé, kteří výrobek Natural Potty Squatting®  již  užívají uvádějí subjektivní zlepšení svého zdravotního stavu při vyprazdňování, zácpě, hemoroidech, nadýmání ,prolapsu konečníku ale i  syndromu dráždivého střeva, Parkinsonově nemoci, atd. Dále je vypozorováno zlepšení při močové inkontinenci, migrénách i při těhotenských bolestech.

Natural Potty Squatting®  celkově zlepšuje činnost tlustého střeva, tím , že umožňuje sladit konečník s řitním otvorem  a tím „povzbudit“  tělo z umírněného  postoje do přirozenější polohy eliminace vyprazdňování.

Tato poloha  pak  pomáhá otevřít  naplno tlusté střevo, což vede k úplnější a zdravější eliminaci což  má kladný účinek i na defekaci(vyprazdňování)

 A když naši  stoličku Natural Potty Squatting®  zrovna nepoužíváte, lze ji jednoduše odsunout od toalety.

Upozornění : pokud používáte  jako inovaci podstavec či nějakou „stoličku“, která je výškově či tvarem oproti naší rozdílná není to vždy totéž.

Vždy je rozhodující výška a tvar, který nedocílíte jenom tím, že si pod nohy něco podložíte.

Natural Potty Squatting®  je originální stolička a je vyrobena přesně podle potřebné zdravotní specifikace, čímž je docíleno nejlepší možné účinnosti. Princip jak to vše fungujete najdete zde.

  • Jak vy sami si můžete ještě více pomoci:
  • Dodržujte pravidelný denní režim -dostatečný příjem zdravých tekutin, protizánětlivé bylinky, dostatek vlákniny ve stravě, ale i všechny naše  přírodní doplňky stravy,, které mohou pomoci u některých zdravotních ,které vám  vznikly s poruchou vyprazdňování. 
  • Doporučujeme Vám používat  také naše osvědčené přírodní doplňky, které dokáží pomoci s Vašimi zdravotními problémy Mimo jiné působí také v celém trávicím systému, doporučujeme  Kurkumin ,Vojtěška, Mladý ječmen , Konvici na alkalicko vodu, Chlorella Taiwan , Spirulina Taiwan , Aloe Vera a další najdete informace a odborné články najdete  zde.
  • Specifikace pro stoličku Natural Potty Squatting®
  • Materiál produktu: PP, stolička obsahuje protiskluzné nášlapy.
  • Váha stoličky 850g,Hmotnost zatížení stoličky je 120 kg ,výška stoličky je 21cm ,
  • Vhodné pro toalety výška toalety o výšce 35–43 cm.(měřeno zem- výška prkna)
  • Kompletní rozměry  Natural Potty Squatting®  zde 
  • Dovozce / importér 

GLORIA IMPORT CZ, s.r.o.

Ukrajinská 728/2 Praha 10100

www.naturgreen.cz

Potraviny proti zácpě. Co jíst a co pomáhá při problémech se zácpou?

O tom, že je zácpa nepříjemným zdravotním problémem, kterým trpí čím dál více lidí, jsme se již detailně rozepsali v minulém článku. Zaměřili jsme se na potíže a příznaky se zácpou spojené, na rozdělení zácpy podle etiologie, v jakých případech raději vyhledáme lékaře, na co se připravit při lékařském vyšetření, na prevenci a léčbu zácpy…

V dnešním článku se podíváme na zcela nové téma spojené se zácpou, a to, jak můžeme k lepšímu změnit své stravovací návyky, a jaké potraviny jsou proti zácpě účinné.

Co je to zácpa?

Zácpu můžeme definovat jako stolici méně než jednou za 3 dny, přičemž samotný proces defekace je bolestivý, nepříjemný, je nutné hodně tlačit a stolice je velmi tuhá a suchá. Pacienta navíc sužují pocity neustálé plnosti a po defekaci pocit nedostatečného vyprázdnění. Více o zácpě čtěte již ve zmíněném článku zde.

Zdravou vyváženou stravou proti zácpě

Při chronické zácpě bychom se měli zaměřit na zdravou, kvalitní, protizánětlivou stravu, která obsahuje dostatek vlákniny, nezbytné minerály, vitamíny a stopové prvky. Ovšem pozor, nestačí jen kontrolovat složení stravy (mikro a makro složky), ale také její množství a stravovací návyky (pravidelný stravovací režim, jíst v klidu, pořádně kousat apod.).

Zajímavé:  Sklivcové zákalky - Vše o zdraví

Bohužel není možné stanovit zcela striktní a paušální doporučení, co se týká stravy, pro všechny. Každý z nás jsme jiný, proto je lepší stravu nastavovat individuálně, nejlépe podle výsledků testů potravinové intolerance.

Je však možné se při sestavování zdravé stravy (nejen při zácpě) držet základních pilířů, jak by měl náš každodenní jídelníček vypadat.

Pilíř č. 1: Strava pro zdravá střeva by měla sestávat co nejvíce ze SUROVIN

  • Jako suroviny označujeme jídlo v původní nezměněné podobě, které se takto vyskytuje v přírodě. Do této kategorie spadá zelenina a ovoce, bylinky, kvalitní rostlinné oleje, celozrnné obilniny i luštěniny, z živočišných produktů pak vejce, mléko, všechno maso, ryby. Z těchto surovin si pak připravujeme většinu našich každodenních pokrmů. Při využití surovin pro vaření máte jistotu, co jíte – nejsou v nich přidané soli, éčka, konzervanty, jsou čerstvé a tím pádem bohaté na všechny živiny a vitální látky. Pokrmy připravené z těchto surovin jsou pro naše tělo nejhodnotnější.

Pilíř č. 2: Méně bychom měli nakupovat POTRAVINY a POCHUTINY

  • Do kategorie potravin řadíme jen lehce upravené suroviny jako je chléb, pečivo, nudle, tofu, bílé jogurty, máslo, smetanu, mraženou zeleninu apod. Nejedná se již o původní suroviny ve své přírodní podobě, takže bychom je měli do jídelníčku zařazovat jen velmi omezeně.
  • Pochutiny bychom si měli dopřávat jen také velmi málo – patří zde všechny sýry, uzeniny, zdravé medem oslazené dezerty, kvalitní čokolády…

Pilíř č. 3: Zcela se vyhnout OTRAVINÁM

  • Jak definujeme otraviny? Je to něco, co má vypadat jako potravina, ale s jejím původním stavem to nemá nic moc společného. Je to plné chemikálií, éček, aby to mohlo vůbec být poživatelné – přesolené chipsy smažené v nekvalitním rafinovaném oleji, kečupy, majonézy, apod.

Pilíř č. 4: Zkusit se vyhnout nejčastějším alergenům ve stravě

  • Určitě by mnoho lidem pomohlo také vyřadit ze stravy nejčastější alergeny – obilniny obsahující lepek, dále mléčnou bílkovinu a mléčný cukr. Potravin, kterými lze tyto produkty nahradit, je dnes již nezměrné množství.

Jaké specifické potraviny jsou vhodné proti zácpě?

Při chronické zácpě je velmi důležité dát do pořádku centrum naší imunity a celkového zdraví – střevní mikrobiom.

Bakterie v našem střevě potřebují ke svému životu vhodnou potravu – a tu jim dopřejeme především dostatečným příjmem vlákniny z ovoce a zeleniny. Proto je při zácpě klíčové dodat kvalitní formu rozpustné i nerozpustné vlákniny.

Postupem času při nápravě stravovacích návyků a skladby potravy dojde k proměně mikrobiomu a vyrovná se poměr mezi tzv. hodnými a zlými bakteriemi.

Týká se mě zácpa? – vše o zdravíLněné semínko

Lněná semínka jsou při zácpě velmi užitečná, protože pomáhají k lepší peristaltice střev. Peristaltika je aktivita, při níž dochází k pohybům střeva tak, aby se natrávená potrava rovnoměrně pohybovala směrem ke konečníku.

Lněná semínka doporučujeme nejprve důkladně rozemlít, v celém stavu jsou totiž nestravitelná. Lněná semínka obsahují velice prospěšné oleje, ale také látky jako hořčík, měď, železo či zinek. Obsahují i vitamín E, což je silný antioxidant, který pomáhá v boji proti volným radikálům.

Snižují hladinu cholesterolu v krvi a celkově posilují imunitní systém.

Týká se mě zácpa? – vše o zdravíHrušky a jablka

Jablko a hruška, cenní pomocníci, které se nachází ve spíži každé domácnosti, nám opravdu dokážou pomoci i při zácpě.

Hrušky i jablka obsahují hodně vody (což je dobře, protože při zácpě většinou trpíme i nedostatečným příjmem tekutin) a hlavně pektinu. Pektin je rozpustná vláknina podporující peristaltiku střev.

Kromě toho obsahuje i draslík, který pomáhá udržovat elektrolytickou rovnováhu v těle.

Pokud nejste na jablka příliš zvyklí, doporučujeme je před konzumací najemno nastrouhat – jsou pak lépe stravitelná. Nezapomeňte jablka či hrušky před konzumací důkladně umýt. Nejlépe je kupovat jablka v bio kvalitě, aby byla zralá a sladká – ne kyselá.

Týká se mě zácpa? – vše o zdravíŠvestky

Švestky jsou při zácpě velmi užitečné, jak v čerstvé, tak v sušené podobě. Obsahují přírodní laxativum (projímadlo) sorbitol. Pravidelná konzumace rozumného množství švestek může pomoci ke správné činnosti střev bez zácpy. Obsahují vitamín E, rovněž spoustu minerálních látek jako je vápník, hořčík, fosfor, draslík.

Týká se mě zácpa? – vše o zdravíBobulovité ovoce

Konzumace jahod, černého i červeného rybízu, ostružin, borůvek, malin – všechny tyto plody mají pozitivní účinky na činnost střev. Kromě toho obsahují množství antioxidantů, polyfenolů, vitamínů a stopových prvků, které jsou důležité pro celkové zdraví.

Bobulovité ovoce by nemělo chybět v našem každodenním jídelníčku.

 

POZOR: při zácpě dbejte na dostatečný přísun tekutin

Uvedené potraviny můžeme v určitém smyslu považovat za šetrná projímadla“ – zejména díky vysokému obsahu vlákniny. Vlákninu tvoří nestravitelné látky, které zvětšují objem střevního obsahu, čímž se reflexně podpoří peristaltika střev. Dále pak obsah střev změkčují.

Důležitý je však dostatečný přísun tekutin v průběhu celého dne! V opačném případě mohou ucpat střevo, a naopak zácpu zhoršit, v extrémním případě mohou způsobit mechanický Ileus.

Podle přesné definice se nejedná o projímadla jako taková, ale řadí se sem například agar, lněné semínko, pšeničné klíčky, psyllium atd.).

Dejte své trávení do pořádku s širokospektrálními probiotiky z Německa. Efektivní mikroorganismy a prebiotická vláknina v přírodních doplňcích stravy mohou pomoci k lepší funkci a činnosti střev. U nás ve výhodném Balíčku Střeva s vlákninou

 Týká se mě zácpa? – vše o zdraví

PRO EM SAN, PRO BASAN a PRO PRÄBIOMA v komplexním Balíčku Střeva s vlákninou je jedinečnou kombinací přírodních doplňků stravy pro podporu funkce střev.Obsahují potřebné efektivní organismy a vlákninu, jejíž příjem je při zácpě velmi důležitý.

bez chemických přísad

bez kvasinek

bezlepkový

bez znečištění

hypoalergenní (vhodné pro alergiky)

bez laktózy

přírodní přísady

vegetariánské

MitoLife s.r.o. je výhradním distributorem prvotřídních doplňků stravy německé firmy TISSO Naturprodukte GmbH v České a Slovenské republice.

Produkty v našem e-shopu obsahují pouze prvotní látky z původní přírody té nejvyšší kvality. Všechny látky jsou certifikované, antialergenní, bez umělých přísad, konzervačních látek a sladidel.

Všechny původní látky podléhají přísnému testování v mikrobiologickým laboratořích, kde jsou testovány na těžké kovy, insekticidy, pesticidy, plísně a radioaktivitu. Více o záruce nejvyšší kvality produktů Tisso.

Trápí vás zácpa?

Všechny směry celostní medicíny považují střeva za základ zdraví. Jakmile nepracují správně, projeví se to na celém organismu. Zároveň při řešení prakticky jakékoli chronické nemoci, zejména tam, kde je zapojený imunitní systém, začíná léčba vždy od střev.

Proto bych se dnes chtěla věnovat pro někoho možná choulostivému a nepříjemnému tématu a tím je stolice. Důležité je si uvědomit, že je to výsledek procesu těla s tím, co jsme do něj vložili – doslova.

Mělo by být pro nás přirozené tento produkt pokaždé alespoň letmo zkontrolovat a zpozornět při jakékoli abnormalitě. Průjem většinou každý z nás pozná a nebývá problém s určením příčiny a jeho řešením. Horší to bývá se zácpou.

Tou trpí spousta lidí (a většinou jen vlivem špatné stravy) a někdy o tom nevědí. A někdy si toho jsou velmi dobře vědomi.

Pojďme si v první řadě říct, jaká je normální frekvence chození ,,na velkou“. Několikrát jsem slyšela, dokonce i z úst lékařů, že normální je chodit i dvakrát za týden. To je absolutní nesmysl! Uvědomte si, kolikrát denně jíte a jaké množství jídla za den sníte.

Vyloučení stolice by mělo přicházet minimálně jednou, ideálně dvakrát až třikrát za den. Většinou se tak děje ráno a po větším jídle. Jakmile je četnost nižší, tak to, co je určené k exkreci zůstává ve střevech příliš dlouho, dochází ke kvasným a hnilobným procesům a jejich toxické produkty dráždí stěnu střeva.

Ta se postupem času stává propustnější a dochází k pronikání látek, jež měly být dávno pryč, do našeho těla. Játra a ledviny pak mají mnoho práce to zase všechno dostat ven, cítíme se unavení a často se objevují kožní problémy – hlavně ekzémy a akné. Trpí i naše imunita a jsme náchylnější k nemocem a alergiím.

Střevní mikrobiom se mění – začínají převažovat hnilobné bakterie, což vede k nadýmání a plynatosti. Zanesené střevo rovná se zanesené celé tělo.

Další faktor, který nám hlásí zácpu, je vzhled naší stolice. Pro jeho zhodnocení slouží dobře grafická pomůcka – tzv. bristolská stupnice. Existuje více zpracování – většinou se za ideální považuje číslo 3 – 4.

Prostě by ,,to“ mělo vypadat trochu jako banán. Hladký válcovitý tvar, bez prasklin, rýh, nebo příměsí, hnědá barva (ne žlutá, oranžová, červená nebo černá, pokud jste zrovna neměli řepu nebo borůvky :)).

Bobek by měl bez většího úsilí v celku vyklouznout,  ponořit se na dno mísy a neumazat ji. Jakmile je stolice ve formě tvrdých bobků, nebo hodně popraskaná, znamená to že zůstala ve střevě příliš dlouho a vstřebalo se z ní hodně vody.

Špatně ale je i když je trvale řídká nebo ,,načechraná“ – tam může být problém s trávením určité potraviny, nebo dysbióza – nerovnováha bakterií.

Důležitý ukazatel je i náš pocit v břiše. Asi nás napadne, že bolesti břicha, křeče a nadýmání signalizují, že něco není ok. Nucení na stolici by mělo být přiměřeně silné, ale ne absolutně neodkladné a bouřlivé (to bývá například při syndromu dráždivého střeva).

Pro vypuzení stolice byste neměli vynakládat velké úsilí, většinu práce má vykonat střevo svou peristaltikou. A nakonec je důležitý pocit po. Měli byste se cítit příjemně vyprázdněni.

Příliš malé množství stolice, přetrvávající pocit plnosti, obtíže při vyprazdňování – to všechno signalizuje zácpu.

Pokud jste se poznali v některém z příznaků, je potřeba práci střev zlepšit. Můžete si udělat i malý test tzv. rychlosti tranzitu. To znamená, že sníte nějakou výrazně barevnou potravinu – např. řepu nebo borůvky a počkáte, až se vám barva objeví ve stolici. Tak dlouho trvá průchod vaším střevem. U dospělého by to mělo být přibližně 14 – 24 hodin.

Pokud jste jinak zdraví, většinou postačí k úpravě vylučování změna stravy. Kouzlo spočívá v dostatku vlákniny a tekutin. Potraviny bohaté na vlákninu jsou dnes notoricky známé.

Základ vašeho jídelníčku by měly tvořit celozrnné obiloviny a luštěniny a alespoň půl kila zeleniny a ovoce denně. Zeleniny by mělo být o něco víc, než ovoce (kvůli obsahu cukru) a minimálně polovina by měla být tepelně upravená (zejména v zimě).

Takhle jednoduché to je. Takto bude vaše strava dostatečně objemná a vlákniny bude dost, aby se střeva rozhýbala. 

Důležitý je i dostatek tekutin. Když málo pijeme, obsah střev nám doslova vyschne a zkuste protlačit suchou hmotu suchou trubicí, půjde to ztuha. Aneb suchým korytem kámen neprotlačíte.

Připravte se na to, že pokud jste doteď zdravé stravě moc nedali, náhlá změna a velký přísun vlákniny a luštěnin může způsobit nadýmání.

Vaše trávení si musí zvyknout začít vylučovat dostatek enzymů a i střevní mikroflóra se musí přizpůsobit. Chce to čas, lépe je začít zvolna a postupně přidávat.

Zajímavé:  Kdy Poznat První Příznaky Těhotenství?

Můžete si pomoct hořčinami jako je hořec, pelyněk, jablečník, artyčok nebo pampeliška kořen. Střevní mikroflóru můžete podpořit probiotiky.

Lidé trpící chronickou zácpou často inklinují k užívání laxativ. Jednorázové použití nemusí být na škodu, ale opakované dlouhodobé používání projímadel může být návykové. Snadno se tak dopracujete k takzvanému línému střevu a závislosti na laxativech.

V případě potřeby doporučuji přirozeně projímavé potraviny – skvělé jsou vařené švestky (čerstvé i sušené), meruňky, hrušky, podušené jablíčko se skořicí nebo namočená lněná semínka.

Ve zdravých výživách seženete sušenou jablečnou vlákninu, inulin, nebo psyllium.

Nejvíce práce ale uděláte tím, že budete správně jíst, na jídlo se budete soustředit, správně žvýkat a nebudete se přejídat. Pak vám vaše střeva poděkují.

Nezapomínejte na to důležité – trávení začíná již v ústech.

Trávení – cholesterol – žaludek, játra.

404 Kč

Koupit

Kefírová kultura – střeva – trávení.

187 Kč

Koupit

Vynikající rozpustná vláknina psyllium napomáhá…

165 Kč

Koupit

Trávení – únava – regenerace

710 Kč

Koupit

Ulcerózní kolitida: příznaky, léčba (colitis ulcerosa)

Ulcerózní kolitida je poměrně vzácnější onemocnění
tlustého střeva
. Většinou jde o dlouhodobě probíhající
onemocnění, u nějž je typický střídavý průběh.

Po prvním objevení příznaků nemoci, dochází k období (označovaném
jako remise) kdy je pacient bez obtíží. Tato fáze je však
následně vystřídána obdobím relapsu, to se střevní
zánět opět naplno, projevuje.

Vzácně se může objevit i vážnější, fulminantní průběh
(perakutní)
, při němž nedochází k střídání remise a relapsu,
ale jedná se pouze o jediné vzplanutí nemoci, ovšem s dramatičtějšími
příznaky.

Tato choroba je zánětlivé onemocnění, způsobující
vředy, na sliznici tlustého střeva a
konečníku
. Ve výjimečných případech je lokalizována
i v oblasti konce tenkého střeva.

Většinou začíná postižením konečníku a šíří se po tlustém
střevě, směrem nahoru. Někdy bývá zaměňována
Crohnovou nemocí, ale ta (kromě jiných rozdílů) může
postihovat celý úsek trávicího traktu.

Toto onemocnění se vyskytuje častěji ve vyspělých zemích, mnohdy proto
bývá řazena i mezi civilizační choroby. Nejčastěji je prvně pozorováno
ve věku kolem 20-40 let nebo pak později, mezi 50-80 rokem,
může se však objevit i u malých dětí. Uvádí se, že ženy trpí touto
chorobou o něco častěji než muži.

Příznaky a projevy ulcerózní kolitidy

Obecně lze říci, že hlavními projevy ulcerózní kolitidy jsou
průjem, často s příměsí krve,
bolest v oblasti konečníku, nucení na
stolici
, které však není doprovázeno uspokojivým vyprázdněním a
bolesti břicha.

Dalšími projevy jsou pak ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení,
hubnutí a zvýšení teploty. Průjem je při této chorobě velmi úporný a
někdy se objevuje i v noci. Stolice může být i více než 20×
za den.

Konkrétněji bychom příznaky mohli rozdělit na střevní a
mimostřevní.

Střevní příznaky jsou závislé na lokalizaci a
vážnosti poškození tlustého střeva. Čím vážnější a rozsáhlejší
je střevní poškození, tím výraznější jsou příznaky.

Při postižení konečníku, které bývá přítomno
téměř vždy, je nemocný obtěžován velmi častým nucením na stolici.
Při defekaci, která je doprovázena bolestí, však odchází pouze malé
množství stolice, s příměsí sytě červené krve či
hlenu.

Jestliže je postižena levá část tlustého střeva
(sestupný tračník, esovitá klička, konečník) je stolice stále řídká,
ale mnohem objemnější. Bolesti břicha bývají mnohem
silnější a mají až křečovitý charakter. I v tomto
případě bývá s příměsí krve, hlenu a většinou i hnisu.

Mimostřevní příznaky mohou být prvními projevy nemoci,
nutno však podotknout, že se nevyskytují u všech pacientů. Objevují se
jak na orgánech, které jsou v blízkosti tlustého střeva, ale i na
jiných, vzdálených částech těla.

Tělesné oblasti, které
s onemocněním zdánlivě nesouvisí a přesto i na nich dochází
k postižení, jsou oči, klouby a
žlučové cesty, na nichž druhotně vznikají záněty.

Objevují se i afty a různé vyrážky.

Dalším projevem, který může vzniknout druhotně, na podkladě
onemocnění, je dehydratace v důsledku nevolnosti a ztrát
tekutin průjmem či zvracením. Dehydratace se projevuje i suchostí kůží a
sliznic, únavou, malátností a v těžších případech
i dezorientací.

Průběh a klasifikace ulcerózní kolitidy

Při ulcerózní kolitidě může být postiženo celé tlusté střevo, nebo
jen jeho část, dle postižených oblastí ulcerózní kolitidu dále
rozdělujeme. Pokud je postižen celý tračník, mluvíme o tzv.:
pankolitidě.

  • Je-li tlusté střevo zasaženo v úseku od konečníku po jaterní ohbí,
    jedná se o subtotální formu.
  • Při poškození konečníku a tlustého střeva, až po slezinné ohbí, jde
    levostrannou formu.
  • Proktosigmoiditida je označení pro stav, kdy je postižen
    opět konečník a část tračníku, zvaná esovitá klička.
  • Posledním typem je proktitida, která zasahuje jen
    konečník.
  • Jak bylo popsáno již výše, průběh onemocnění je typický,
    střídáním bezpříznakového období (remise) se
    vzplanutím nemoci a jejích projevů (relaps).

Onemocnění většinou probíhá mnoho let. Jestliže se relapsy objevují
vícekrát za rok, jedná se o tzv.: remitující typ
onemocnění. Pokud je mezi relapsy odstup i několikaletý odstup, pak se
tento druh označuje jako intermitující.

Někdy projevy nemoci pacienta trápí neustále, po celý rok
(chronický typ) nebo je průběh choroby naopak velmi krátký
(perakutní), ale za to velice výrazný. Nutno však dodat,
že obě dvě tyto formy jsou velice vzácné.

Jakoby nestačilo předešlé dělení, ulcerózní kolitida může ještě
probíhat progresivně, kdy se relapsy prodlužují a
zhoršují. Opakem je regresivní typ, při němž se relapsy
postupně zmírňují a zkracují. Střední cestou, je pak
stacionární forma, kdy intervaly mezi remisí a relapsem
zůstávají zhruba stejné a pravidelné.

Příčiny ulcerózní kolitidy

Ulcerózní kolitida se jiným názvem může označovat i jako idiopatická
kolitida. Slovo idiopatická znamená, že příčina, proč nemoc vzniká,
není zcela známa.

Předpokládá se, že se na jejím vzniku podílí více faktorů, jako je
dědičnost, stres, někteří
infekční činitelé, složení stravy a
porucha imunitního slizničního systému.

Rizikové faktory ulcerózní kolitidy

Stejně jako příčina nemoci, ani rizikové faktory nejsou zcela jasné.
Lze ale říci, že osoby, trpící psychickým stresem
mívají vyšší výskyt onemocnění.

Dle některých teorií, jí častěji trpí i lidé, kteří mají
v jídelníčku mnoho masa, vajec a čokolády.

Jistou roli hraje i dědičný výskyt.

Léčba ulcerózní kolitidy

Jestliže má ulcerózní kolitida nekomplikovaný průběh, provádí se
léčba doplňková a farmakologická, která se musí přizpůsobovat stavu
pacienta.

Doplňková léčba se volí v období remise a
převážně spočívá v úpravě dietního režimu a celkovém posílení
organismu. Onemocnění způsobuje velké ztráty tekutin a minerálů, které
je třeba doplňovat.

Jídelníček by měl obsahovat spíše nedráždivá jídla. Při tomto
onemocnění se doporučuje konzumace bezezbytkové stravy.
Vláknina, většinou považovaná za zdravou stravu, je v tomto případě
tedy nevhodná.

Důležitý je správný pitný režim, doporučují se především
neperlivé minerálky. Podávají se i doplňkové preparáty, jejichž volba
záleží na potřebách pacienta.

V období relapsu musí být pacient mnohdy hospitalizován a potrava je mu
podávána pomocí žaludeční sondy a infuzí.

Farmakologická terapie spočívá v podávání léků ze
skupin aminosalicylátů, kortikoidů,
imunosupresiv a střevních dezinficiens.

Nemoc má mnohdy těžší průběh, nebo se vyskytují komplikace.
V těchto případech je nutná chirurgická léčba,
spočívající v odstranění celého tlustého střeva, nebo jeho postižené
části a následně vytvořením dočasného či trvalého, umělého,
střevního vyústění (stomie).

Jak si mohu pomoci sám

Při onemocnění ulcerózní kolitidou je nezbytná spolupráce
s lékařem.
Jestliže trpíte tímto onemocněním, snažte se dodržovat dietní
opatření. Ovoce jako např.: jablka jezte vždy oloupaná.
Zeleninu, se v jídelníčku, doporučuje omezit a konzumovat jí spíše
tepelně upravenou.

Absolutně nevhodné jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou
třeba luštěniny. Mezi pečivem si vybírejte spíše bílé, celozrnné
totiž obsahuje velké množství nestravitelných zbytků.

Vyhýbejte se
mléčným, kvasnicovým a čokoládovým výrobkům. Nejezte dráždivá,
kořeněná jídla a instantní potraviny. Živočišné tuky raději nahraďte
rostlinnými.

Potravu si rozdělte do menších porcí a jezte
vícekrát denně.

Důležitou roli hraje pitný režim. Vybírejte si neperlivé
minerálky
, slabé čaje a silně zředěné, ovocné šťávy.
Nevhodné jsou limonády, káva a energetické nápoje.

Průběh onemocnění nepříznivě ovlivňuje stres. Najděte si proto
dostatek času na odpočinek a vyhýbejte se psychicky náročným situacím.
Vhodná bývá i lázeňská léčba.

Komplikace ulcerózní kolitidy

Vážnou komplikací nemoci může být vznik toxického
megacolonu
. Jedná se o stav, kdy tlusté střevo ztrácí schopnost
posunovat tráveninu, která se začne hromadit a následně pak střevo
roztahovat.

V nahromaděné trávenině jsou obsaženy různé toxické
mikroby, které mohou přes oslabenou střevní stěnu způsobovat
záněty okolí nebo přestupovat do krevního oběhu a
způsobovat celkovou sepsi.

  1. Jestliže dojde přímo k protržení střeva, jeho obsah se vyprázdní do
    dutiny břišní a dojde tak k zánětu pobřišnice a
    k velkému krvácení.
  2. U ulcerózní kolitidy hrozí zhoubná přeměna, která se
    objevuje zvláště u dlouhotrvající pankolitidy.
  3. Další vážnou komplikací je masivní krvácení
    z konečníku a vznik dysplastických lézí.

Diskuse

Další názvy: colitis ulcerosa, vředový zánět tlustého střeva, zánět tlustého střeva, proktokolitida, proctocolitis, idiopatický zánět konečníku a tlustého střeva, idiopatická proktokolitida

Zácpa

Velice mnoho lidí trpí chronickou zácpou, ovšem mnoha z nich je trapné o tomto problému hovořit s lékařem, a proto se sami zásobují sami nejrůznějšími projímadly a jinými léky.

Zácpa může potkat v životě každého z nás, nejčastěji však ženy (zvláště pak těhotné) a seniory. Zácpa může mít nejrozmanitější důvody (a také následky!).

Má-li se předejít následkům zácpy, musí být bezpodmínečně nalezeny příčiny.

      Neexistuje pouze jedna příčina zažívacích problémů. Právě zácpa může být následkem mnoha z nich.  

Špatná strava       Nejčastější příčinou zácpy je nevhodná strava s malým obsahem vlákniny a vody, při které není střevo dostatečně stimulováno k činnosti.

Nedostatek pohybu       Velice užitečná pro zvýšení práce střev je činnost břišního svalstva. Při nedostatku pohybu jsou ovšem svaly ochablé.

Léky       Mnoho léků podporuje  jako vedlejší účinek právě zácpu. Jsou to především projímadla. Střevo si na tyto léky zvykne a „zleniví“. Dalšími léky, které mohou způsobit zácpu, jsou preparáty obsahující železo, léky proti psychickým poruchám, uklidňující prostředky, léky na spaní, léky proti bolestem, preparáty proti pálení žáhy a proti hypertenzi (betablokátory).

Psychické faktory       U mnoha lidí je chronická zácpa následkem vlastního chování, které vznik zácpy podporuje.

Postiženi jsou hlavně ti, kteří mimořádně dbají na čistotu a oškliví si například cizí toalety. Nevědomě tím potlačují nucení jít na stolici.

Také lidé trpící stresem  si zácpu většinou vypěstují sami, protože „pro jiné starosti“ nechodí pravidelně na stolici, čímž narušují přirozený rytmus činnosti střeva.

„Lenost“ střeva       V zažívacím ústrojí jsou z potravy odděleny užitečné látky a voda. Střevní svalstvo při tom posunuje potravu střevem. V případě, že je pohyb střeva příliš pomalý, nachází se potrava ve střevech zbytečně dlouho a je zbavena většiny vody. Jsou-li pohyby střeva naopak moc rychlé a proto neefektivní, opět dochází k příliš pomalému posunu potravy střevem.

  •       Jak z pomalé, tak z rychlé činnosti střeva tak může vzniknout zácpa.
  • Zúžení střeva       Příčinou zúžení mohou být polypy, nádory nebo zjizvení střevní stěny při chronických zánětech.

Projevy jiných nemocí       U různých nemocí může být zácpa průvodním jevem – např. při cukrovce, po záchvatu mrtvice, při roztroušené skleróze, Parkinsonově chorobě, hypofunkci štítné žlázy, zranění míchy a selhání ledvin.

Zajímavé:  Léčba Inkontinence U Mužů?

      Jak u chonické, tak u akutní zácpy je narušen pocit pohody a zdraví. Nemocní naopak trpí trvalým pocitem sytosti, těžkým a bolestivým průběhem stolice, pocitem neúplného vyprázdnění střev a případně otokem břicha.

Chronická zácpa může mít nejrůznější zdravotní následky. Nejčastější jsou hemoroidy nebo trhliny ve sliznici konečníku, zapříčiněné tvrdou stolicí. Silným tlačením na stolici může dojít k prolapsu (výhřezu) střeva řitním otvorem. Když se to opakuje, může být nutná i operace. Zvyšuje se také riziko vzniku nádoru tlustého střeva.

 Ten, kdo bez doporučení lékaře dlouhodobě užívá projímací prostředky, riskuje své zdraví. Může být vážně narušeno vstřebávání důležitých živin, nepříznivě ovlivněna rovnováha elektrolytů a vody (a poškozeny ledviny), často provázené  bolestmi svalů a/nebo poruchou srdečního rytmu, osteoporózou, rakovinou střeva aj.

Jsou-li projímací prostředky používány vícekrát než jednou týdně, mluví se o chorobné závislosti na těchto lécích.

      Mnoho lidí je zácpou postiženo, ještě více se jich pouze domnívá, že je postiženo. Co je normální? Jak často člověk „musí“? Jako přibližné pravidlo platí:

  • Vše je normální, máte-li potřebu třikrát denně až třikrát týdně.
  • Frekvence stolice je indivuduální, u každého jiná, není nutná každodenní potřeba stolice.

O zácpu se jedná v těchto případech:

  • Máte potřebu stolice méně než třikrát týdně.
  • Stolice je tvrdá, rozpadá se na kusy.
  • Máte stále pocit nedokonale vyprázdněného střeva.
  • Trpíte stálým  pocitem sytosti.

      Když náhle změníte osobní zvyklosti a způsob života, například po stěhování nebo na dovolené, reaguje tělo někdy i zácpou. Tyto potíže ovšem po krátkém čase samy od sebe zmizí.

Nejlepší léčbou je prevence! I v případě, že se zácpa již projevila, můžete učinit sami mnoho proto, aby se vše navrátilo k normálu. Nesahejte okamžitě po projímadlech! Tyto prostředky  působí jen krátkdobě.

Střevo si na tuto pomoc zvykne a „zleniví“ ještě více, čímž dojde u pacienta k mylnému pocitu, že by měl zvýšit dávkování, protože stávající nedostačuje. Zvyšuje se tím nejen zácpa, ale i riziko dalších nepříznivých důsledků pro zdraví.

Domácí prostředky, například sušené švestky, fíky nebo kyselé zelí působí přirozeným způsobem a neškodně.

  •       Hodně pijte (nejméně 2 litry tekutin denně)!
  •       Dostatečně se pohybujte!
  •       Snižte stres!
  •       Velice užitečná je i jen krátká půlhodinová procházka. Sami můžete provádět i teplé zábaly břicha nebo masáže břišních svalů.

Dochází-li k opakovaným zácpám nebo střídavě k zácpě a průjmu, měli byste co nejdříve navštívit lékaře. Stejně tak v případě, že vaše vlastní snaha o léčbu nezabírá, nebo se objeví další problémy – například krev ve stolici.

      1. Stravujte se potravou bohatou na vlákninu! Vláknina je součástí rostlinné stravy, kterou  enzymy v našem zažívacím traktu neumí štěpit. Je proto v téměř nezměněné podobě vyloučena.

Vláknitá struktura podporuje žvýkání, následně vyšší tvorbu slin, a tedy i další zažívání. Vláknina váže vodu, takže v tlustém střevu nabobtná. Zlepšuje plnění střev, podněcuje je k pohybu a zrychluje další transport potravy.

Nabobtnalá vláknina způsobuje zvýšení objemu stolice a vede k tomu, že je stolice měkčí a  může být lépe vylučována.

      2. Dostatečně pijte! Aby mohla vláknina bobtnat a účinkovat, potřebuje vodu. Pijte proto dostatečná množství, nejméně okolo 2 litrů za den. Nejlépe minerální vodu, bilinkový čaj, ovocné a zeleninové šťávy. Jezte produkty z kyselého mléka – máslo, jogurt nebo kefír.

      3. Pohybujte se! Tělesná aktivita zvyšuje činnost všech orgánů v těle, tedy i zažívacího traktu.

Jezděte na kole, dělejte pravidelné procházky, běhejte, plavte, cvičte!       Nemáte na žádnou z těchto aktivit čas? Ještě jednou o tom zkuste popřemýšlet. I ve všední den byste se měli co nejvíce pohybovat.

Dopřejte si krátkou chůzi nebo jízdu na kole! Omezte jízdu po eskalátorech a výtahem –  chůze po normálních schodech je zdravější a většinou ani netrvá déle!

      4. Vytvořte si čas pro cvičení břišních svalů, protože ty působí přímo na orgány zažívacího traktu!       Posaďte se na židli. Napínejte břišní svalstvo, vydržte napětí několik sekund a povolte.       Položte se na záda, nohy od sebe, ruce podél těla. Tlačte páteř směrem na zem. Zvedněte hlavu, ramena a paže. Vydržte v této pozici několik sekund, poté povolte.

      V poloze na zádech přitáhněte kolena k břichu, poté je obejměte oběma rukama. Zároveň tlačte oběma koleny na ruce, čímž je páteř tlačena proti podložce. Pak se zase zkuste posadit.

      5. Odbourejte stres! Uvolněte se! Nervový systém zažívacích orgánů pracuje jen tehdy správně, je-li v pořádku střídání uvolňování a napínání břišních svalů. Pravidelný odpočinek podporuje zažívání.

Dojde-li k narušení  vnitřních biologických hodin, například kvůli nepravidelné době stravování nebo nočním směnám a spánku ve dne, dojde samozřejmě i k  chaosu v činnosti střev a narušení jejich pravidelných pohybů. Stres obecně ovlivňuje zažívací trakt negativně.

Popřemýšlejte o svém životním stylu! Určitě se vyplatí se naučit jednu nebo více technik relaxačního cvičení.

      A ještě několik rad pro toaletu: Zjistíte-li, že „musíte“, jděte pokud možno co nejdříve. Potlačovaná stolice podporuje zácpu. Pokud možno netlačte! Ráno vstávejte o pár minut dříve; nehoňte se již od rána!

      Od doby, kdy pravidelně užívám léky proti vysokému tlaku, trpím zácpou. Mám léky vysadit?       Ne, určitě ne bez porady s lékařem. Krevní tlak nesmí zůstat neléčen. Promluvte o tom se svým lékařem, snad vám bude moci předepsat jiné léky, které nebudou mít takové vedlejší účinky.

      Celý týden trpím zažívacími problémy, ale o víkendu ne. Jak je to možné?       Tělo je pouze forma, ve které probíhají duševně řízené funkce. Také střevo odráží stav duše. Zcela jistě se necítíte při své práci příjemně. Máte vážné problémy s kolegy, se šéfem, máte strach ze ztráty svého místa? O těchto otázkách byste měl přemýšlet a případně něco změnit.

      Bez projímadla nemohu na stolici. Co s tím mám dělat?       Změňte své stravovací návyky a životní zvyklosti. Nikdy není pozdě.

0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

katka kulísková3. 8. 2012 8:04:15

dobry den chtela sem se vas zeptat, sem ve 3 mesici tehotenstvi a mam problemy se zacpou mohly byste mi prpsim poradit? dekuji kulísková Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [2], Tento komentář reaguje na katka kulísková [1] 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

2MUDr. Martin Wald, Ph.D. 19. 9. 2012 10:47:41

Vážená paní Kulíšková,v těhotenství, je třeba velmi pečlivě zvažovat jakýkoli způsob léčby a to zejména, pokud jde o léky!Zcela obecně lze doporučit dostatek tekutin (2-3 litry), zbytkovou stravu (event. si přidat do jídla otruby, které se nevstřebávají), sušené švestky nebo švestkový kompot, pravidelnou stravu 5x denně a dostatek pohybu. Pokud potíže budou přetrvávat, tak nejlepší bude poradit se s Vaším gynekologem.Za redakci www.anamneza.cz

MUDr. Martin Wald, PhD.

0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

3Tereza Milská22. 2. 2013 13:17:56

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli může být zácpa způsobena užíváním antikoncepce. Od té doby co antikoncepci užívám mám problémy se zácpou. 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

4Jitka Nováková5. 3. 2017 20:53:35

Chtěla bych se zeptat, je mi 18 let a od narození mam jedno střevo zúžené, poslední dobou trpím častou zácpou, projímadla nezabirají, jen zavařené švestky..týden nechodím na záchod a pak ten další ano úplně..normálně..nebo i 14 dní nejdu na záchod a pak jdu třeba i 3x denně..nevím si rady..děkuji za odpověď a za nějakou radu 🙂 1 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

5Jaryn11. 5. 2017 16:12:00

U mě se objevila zácpa po užívání léků. Ptal jsem se v lékárně, jak na to a nabídli mi PrebioLax. Do té doby jsem o něm neslyšel. Ale neměnil byl. Díky. 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

6Denis1. 6. 2017 11:00:24

Nevím, co je horší. Jestli zácpa nebo průjem. Já znám to první. Dlouho jsem zkoušel recepty mojí babičky. Nějakou dobu to pomáhalo, ale pak jsem se ptal v lékárně, jestli je něco šetrnýho. Koupil jsem PrebioLax, začal ho nějakou dobu užívat rozpuštěnej v čaji a všechno se zpravilo. 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

7Rudla7. 8. 2017 19:07:08

Problémy se zácpou mám snad od puberty. Vyzkoušel jsem kde co. Nakonec mi nejvíc pomáhá PrebioLax. Pár dní ráno, ho rozpustím ve vodě a vše se dostane do normálu. 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

9Lucie novakova2. 2. 2018 23:29:21

Dobry den, nemam nejmensi tuseni zda je zde chat jeste aktivni, ale je zdeto asi, nejvic infa co jsem nasla. Mam syna dva, a pul rokuhodiny od jehotebe cca osmi mesicu resime kakani. Tenkrat se zacpa projevila jednou za cas posledniho pul roku resime dost casto. Pred vanoci byl hospitalizovan, protoze 14 dni nekakal. Od navratu z nemocnice jede vse v rezimuporadku tyden nic, devet dni nic, sedm dni bez kakani… Jsem troskusi zoufala, placam pate pres, devate, zakysane jogurty, kefir, ruzne jogurtove napoje,, varim na olivovem oleji, rajcata, polevky, zeleninu ovoce vse basti, pohyb ma…. teple zabaly, kapicky laktobacilky… uz nevimse co delat bojim se aby to nebylo psychicke, protoze se bojitam uz te bolesti. Poradite mimi neco,? 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

10Dalibor3386. 2. 2018 17:46:05

Paní Nováková,Pokud Vám lékaři nepomohou, je na čase zajít k terapeutovi. Nemyslím tím psychiatra, který by do vašeho syna cpal jen chemické léky, ale myslím tím člověka, který dokáže odhalit příčinu. Terapeut by si s Vámi měl popovídat o různých záležitostech, jako jsou například vztahy v rodině, vztahy s přáteli, stravovací návyky, jestli bývá syn ve stresu atd. Pokud Váš syn chodí na stolici úplně normálně a potom třeba týden ne, musíte se zamyslet, co se v té době stalo (v době, kdy přestal chodit na stolici). Nevím, kolik je Vašemu synovi let, ale tím impulsem mohla být třeba špatná známka z prověrky, hádka mezi Vámi a Vaším manželem, mohlo to být vlastně cokoliv.Zamyslete se nad tím, jestli na svém synovi příliš nelpíte. Já vím, musíte se o něj přece starat, ale se zdravou mírou. Pokud má zácpa nějakou psychickou příčinu, tak je to pravé přílišné lpění. Může to být situace výše zmiňovaná, nebo může Váš syn lpět na nějakých věcech nebo na starých zvycích.A co se týče stravy, prestaňte blbnout s mléčnými výrobky a vyzkoušejte dietu. Zkuste z jeho jídelníčku vyřadit veškeré sladkosti a sladké pečivo a veškeré sladké nápoje kromě PŘÍRODNÍCH džusů (v obchodě je naleznte pouze v chladničce).

Na závěr bych Vás chtěl upozornit, že nejsem lékař a nemám v tomto oboru žádné oficiální vzdělání. Raději se poraďte se svým lékařem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector