V ČR je omezený prostor pro investice – vše o zdraví

Evropa zahajuje letošní první výsledkovou sezónu s očekáváními nastavenými vysoko. Akciové trhy se již zotavily, a pokud společnosti naznačí další problémy s pandemií, mohou být investoři zklamaní.

Tento týden reportuje v Evropě své výsledky a aktualizace např. luxusní značka Burberry Group, výrobce čipových zařízení ASML Holding nebo těžař Rio Tinto Group. Investoři od nich požadují ujištění o zotavení i přes protipandemická opatření dopadající na sentiment. Analytici v letošním roce předpovídají silný nárůst zisku po loňském prudkém propadu vyvolaném Covid-19.

V ČR je omezený prostor pro investice – vše o zdraví

Evropské akcie vzrostly od konce října o 20 % díky optimismu ohledně vakcín a dalších stimulačních opatřeních, čímž jsou nyní evropské akcie téměř nejdražší v historii. Prognózy zisku tento optimismus ale dohánějí jen pomalu a investoři nemusí mít náladu odpouštět, jako jsme viděli po výsledcích Just Eat Takeaway.com (viz níže).

„Na příští rok jsme pozitivní,“ řekla Grace Peters, vedoucí investiční strategie pro oblast EMEA u JPMorgan Private Bank. „V této výsledkové sezóně se zaměřujeme na spoustu věcí,“ dodala s odvoláním na výhled a komentář ke kapitálovým výdajům a dividendám.

Bloomberg Intelligence očekává, že po 36% propadu v roce 2020 letos zisky porostou o 40 %. Háčkem ale zůstává, přinejmenším v krátkodobém horizontu, nová vlna opatření v celé Evropě, která takové zotavení ohrožuje.

Podle Philippa Lisibacha, vedoucího globální kapitálové strategie společnosti Credit Suisse, mohou některé společnosti odmítnout poskytnout podrobný výhled z důvodu, že tu stále je příliš mnoho nejistoty. „Jakmile budeme mít čísla z prvního čtvrtletí, bude pro společnosti pohodlnější uvádět výhled,“ řekl Lisibach.

Zde je několik sektorů, které je třeba sledovat:

Domácí technologie

Rozvoz jídel, e-shopy a domácí zábava patřily k největším výhercům během karantény, ale vzhledem k jejich vysokým valuacím může být jakýkoli postupný pokles tempa růstu vnímán negativně, řekl James Rutherford, vedoucí evropských akcií u Federated Hermes. Akcie Just Eat Takeaway klesly po středeční aktualizaci za čtvrté čtvrtletí o více než 13 %, přičemž analytici JPMorgan uvedli, že výhled marže byl „očividným zklamáním“.

V ČR je omezený prostor pro investice – vše o zdraví

Výrobci čipů

Zprávy společnosti Dialog Semiconductor a STMicroelectronics naznačují růst poptávky po čipech. Polovodiče jsou podle Peters z JPMorgan Private Bank oblastí, která bude pravděpodobně těžit z cyklického oživení i z dlouhodobější digitalizace ekonomiky. Posun směrem k elektromobilům, inteligentní automatizaci, umělé inteligenci a velkým datům – to vše závisí na tomto odvětví, uvedla.

Stavebnictví

Evropské stavební firmy s expozicí na rezidenční sektor, zejména v USA, podle Peters v současnosti těží ze silného trhu s bydlením. Akcie francouzské společnosti De Saint-Gobain počátkem tohoto měsíce vyskočily díky lepším prodejům, než se očekávalo.

Těžaři

Býčí jsou také vyhlídky pro těžaře. Odhady příjmů na rok 2021 u společností se základními surovinami zaznamenaly za poslední tři měsíce zvýšení o 24 %, což bylo způsobeno růstem cen železné rudy a mědi v důsledku oživení čínské ekonomiky a fiskálních stimulačních programů v Evropě a USA, uvedl v komentáři Laurent Douillet z Bloomberg Intelligence.

Energetika a utility

Očekávání pro energetiku jsou stále „velmi negativní“, a to i přes oživení cen ropy, uvedl Joost van Leenders, hlavní investiční stratég společnosti Kempen Capital Management. To je částečně způsobeno posunem směrem k čisté energii, která nabírá ještě větší momentum.

Analytik UBS Group Sam Arie očekává, že banky sníží financování fosilních projektů a naopak zvýší podporu obnovitelným zdrojům. A mezi tři akcie, u kterých si lze tento trend zahrát, zahrnuje Enel, RWE a Engie.

Po obrovském vzestupu obnovitelných zdrojů v posledních měsících však Bank of America varuje, že ceny akcií zde už vykazují známky bubliny.

Finančníci

Navzdory nepříznivým podmínkám velmi nízkých úrokových sazeb Giles Rothbarth, manažer BlackRock European Dynamic Fund, uvedl, že solidní kapitálové poměry a nízké ztráty z půjček hovoří pro obnovení dividend, jakmile regulační orgány toto omezení uvolní.

Analytik UBS Michael Werner mezitím řekl, že nedávné snížení sazeb by mělo mít za následek nižší volatilitu akciových trhů a posílit příliv kapitálu. Evropské akcie přilákaly v týdnu do 13. ledna 2,2 miliardy USD, což je nejvíce od června, tvrdí stratégové Bank of America na základě dat EPFR.

Cestování a volný čas

Není pravděpodobné, že by vakcíny měly přinejmenším do druhého čtvrtletí významný dopad na příjmy tohoto sektoru. Pozornost se zaměří na rozvahy a peněžní toky, uvedl Rutherford z Federated Hermes.

Až se zruší poslední protipandemická opatření, zažije pohostinství pravděpodobně dřívější oživení než cestování, tvrdí Lisibach z Credit Suisse s tím, že vysoká míra úspor naznačuje zadržovanou poptávku po jídle a pití mimo domov.

Luxus

Střednědobé odhady zisků již stojí za zdravým oživením na luxusu. Takže potenciál dalšího navýšení se zdá být podle analytika RBC Capital Markets Pirala Dadhanii relativně omezený. Valuace tohoto sektoru jsou napjaté a RBC je pro rok 2021 relativně opatrná, napsal Dadhania v komentáři. Odvětví je také do určité míry závislé na ruchu na letištích.

Personalisté

Deutsche Bank si všímá lepších než očekávaných příjmů u personalistů vzhledem k tomu, že se zvyšuje poptávka po dočasné práci.

Jak se v tomto bodě cyklu očekává, dočasná práce předbíhá trvalou vzhledem k tomu, že v době nejistoty jsou společnosti opatrné, napsal analytik UBS Dominic Edridge v komentáři.

Hays ve čtvrtek oznámil růst čistého poplatku za druhé čtvrtletí a že hotovost byla „výrazně nad“ očekáváním, dodal analytik společnosti Jefferies Group LLC Kean Marden.

Zdroj: Bloomberg

Omezený režim v pandemii: Loňský rok můžeme vymazat, míní starosta Kněžic

Pane starosto, jak se žije v Kněžicích?

Mně osobně se tu žije dobře, proto tady působím a veřejně se zapojuji. Nejsem rodák, pocházím ze sousedního města, z Brtnice. Tam mám vztah k historii a k zámku, bydlel jsem v dětství pod zámkem, a přímo na zámku, kde byly v 60. a 70.

Zajímavé:  Neutrofilie - Vše o zdraví

 letech byty, bydleli moji prarodiče. Tady v Kněžicích pak stejná historie dýchá z budovy obecního úřadu, který sídlí na zámku stejného panství. Ale pro mě je důležitější, aby na stejnou otázku mohlo odpovědět kladně co nejvíce našich občanů.

Přečíst článek ›

V ČR je omezený prostor pro investice – vše o zdravíKlikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkJak jste Kněžice vnímal jako dítě? Změnilo se to nějak v průběhu let?

Přiznám se, že jsem o Kněžicích jako dítě ani nevěděl. Byly na druhou stranu, Brtnice má spád k Jihlavě. I na dovolenou jsme jezdili tou stranou. Na Kněžice mám první vzpomínku z chvíle, kdy jsme jeli s kamarádem na ryby, někam do Radošova.

Jeli jsme špatně a náhodou se dostali do Kněžic. Já si až s odstupem času na návsi uvědomil, že jsem tady už někdy byl. Viděl jsem náves, lípy, kapličku, vybavil jsem si to.

Lípy tam teď sice nejsou, bylo nutné je pokácet, ale vysadili jsme tam nové pro další generace.

Jste starostou dva a půl roku. Co se za tu dobu podařilo?

Spíše se daří řešit problémy provozní než zásadní investice jako jsou další etapy chodníků v obci nebo výstavba bytového domu. Podařilo se opravit schody ke kostelu, které bylo nutno zdemontovat při výstavbě chodníků, opravit povrchy místních komunikací a vjezdů ke nemovitostem v okolí návsi ve vazbě na předchozí výstavbu kanalizace a chodníků.

Doplnili jsme část chybějícího chodníku v nepřehledné zatáčce, kterou nebylo možno vybudovat v rámci dotované části s ohledem na nedostatečnou šířku. Ordinace obvodního lékaře byla přemístěna z prvního patra do přízemí, do prostor bývalé lékárny, odpadlo tím překonávání nepohodlného schodiště při návštěvě lékaře.

V loňském roce pak rekonstrukce sociálního zařízení a vytápění mateřské školy.

A na čem pracujete nyní?

Podařilo se zahájit práce na výstavbě inženýrských sítí pro stavební parcely, pořídit komunální techniku pro úklid chodníků a další a další drobnosti, které nejsou tolik vidět.

A váže se to k loňskému roku, o kterém spousta lidí říká, že bychom ho mohli vymazat z historie. A v reálu to tak je.

Ať už cokoliv vyřizuji, narazím – člověk, kterého potřebuji, je v karanténě, nemocný nebo funguje v omezeném režimu, tím se vše natahuje. Vyřídím jeden krok, přijdu na další a tam je to totéž.

Přečíst článek ›

Je ještě něco, co vás trápí?

Ano, pandemii předcházela kůrovcová kalamita, což obnáší obrovský nárust práce v lesním hospodářství a revize katastru, kdy po provedené digitalizaci vzniklo spoustu nepřesností a nejasností. I přes příkladný přístup pracovníků katastrálního úřadu nám řešení sporných situací i náprava hříchů z minulosti odčerpává velké penzum času.

Zelený kapitalismus. Světem se valí vlna odpovědných investic

Důsledkem jsou rekordní přílivy peněz do fondů. Konkrétně třeba v USA minulý rok přiteklo podle dat poradenské firmy Morningstar do fondů zaměřených na udržitelný rozvoj rekordních 20,6 miliardy dolarů. O rok dříve to bylo jen 5,5 miliardy dolarů.

Podobný trend je patrný rovněž v Evropě. Zde loni přiteklo do fondů ESG téměř 120 miliard eur, což je více než dvojnásobek sumy, kterou investoři vložili do těchto fondů o rok dříve.

Graf investic do evropských fondů společensky odpovědného investování zvaných ESG (v miliardách eur) Autor: Bloomberg, Morningstar

„Přítoky peněz jsou nejlepším důkazem o skutečném zájmu o ESG. Například fond Fidelity – Sustainable Water & Waste dosáhl výše aktiv jedné miliardy dolarů během pouhých dvanácti měsíců od založení,“ komentuje pro deník E15 sales expertka investiční společnosti Fidelity International Eva Miklášová.

„Nové fondy potřebují zhruba okolo tří let, aby přilákaly tak vysoké prostředky. Některé z nich se na hranici jedné miliardy dolarů ani nedostanou,“ dodala.

Klienti jednoduše chtějí, aby manažeři fondů dbali na klimatické otázky, což se už setkává s odezvou. Investiční firmy na celém světě včetně kolosů jako BlackRock nebo Amundi této rychle rostoucí poptávce po ESG fondech vycházejí vstříc. Konkrétně šéf BlackRock Larry Fink uvedl, že firma zohlední ochranu životního prostředí při výběru investic.

„Firmy a investoři začali vnímat, že dlouhodobá konkurenční výhoda plyne ze souladu s ESG faktory,“ říká produktový manažer ČSOB Asset Management Václav Lepič. „Čím více jsou firmy řízeny podle principů udržitelného rozvoje, sociální zodpovědnosti a nejlepších příkladů z corporate governance, tím lépe splňují svou roli v ekonomice,“ míní.

Trend jde navíc napříč celou investiční komunitou včetně hedgeových fondů, které patří mezi nejotrlejší investory. Lídrem v hedgeových fondech je nejúspěšnější hedgeový manažer za uplynulý rok Chris Hohn, který tlačí firmy ve svém portfoliu ke snižování emisí.

„Na konferenci o wealth managementu neboli správě majetku v Londýně se polovina debat ubírala tímto směrem,“ popisuje náladu trhu portfoliomanažer Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Příkladem změny myšlení ostrých manažerů je i to, že londýnská společnost Algebris vysází 25 tisíc eukalyptů, mangovníků, pomerančovníků nebo například avokádovníků v Tanzanii, aby vykompenzovala vlastní uhlíkovou stopu.

Ostatně ESG je tématem dokonce i pro centrální banky. Například Evropská centrální banka uvažuje o upřednostnění investic podle ESG. A vlastní je rovněž Česká národní banka. „Máme v portfoliu rovněž ESG dluhopisy.

Tyto dluhopisy propaguje například ECB. Kolegyně Lagardeová říká, že kdo má ESG, tak je dobrý. Když dobře vynášejí, proč je nemít,“ prohlásil v lednovém rozhovoru pro deník E15 člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Na českém trhu je nicméně zájem ve srovnání se zahraničím vlažný. „Zájem investorů postupně roste, ale rozhodně to, alespoň zatím, není v České republice vyloženě masovou záležitostí,“ uvádí ředitel Erste Asset Management ČR Martin Řezáč s tím, že téma je bližší spíše mladší generaci.

Stejně se vyjadřují i další experti. „Zájem Čechů o investice podle ESG je sice zatím malý, ale postupně rostoucí. Ještě přede dvěma lety nebylo téma ESG nebo udržitelnosti v investicích nijak žhavé, nyní už začíná rezonovat nejenom mezi investičními profesionály, ale i mezi drobnými investory,“ upozorňuje Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR.

Stejně se vyjadřují i další experti. „Zájem českých investorů o investice podle ESG je sice zatím malý, ale postupně rostoucí,“ upozorňuje Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR. „Ještě před dvěma lety nebylo téma ESG nebo udržitelnosti v investicích nijak žhavé, nyní už začíná rezonovat nejenom mezi investičními profesionály, ale i mezi drobnými investory,“ dodala.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví
Co je ESG investování?
Zkratka ESG vychází z anglických slov environmental, social a corporate governance. Jde tedy o sociálně odpovědné investování, které se stává mezi investičními společnostmi, hedgeovými fondy či správci majetku velkým hitem. Problém ovšem je, že neexistuje jednoznačná definice, které investice jsou ještě „zelené a sociální“ a které už nikoliv. Podle ESG se může investovat do společností, které kladou důraz na ekologické, sociální a etické podnikání a udržitelný ekonomický vývoj. Příkladem tak může být například fond zaměřený na správu vodních zdrojů. „Rozhodně tedy v ESG portfoliích nenajdete firmy, které se věnují produkci tabáku a obchodu s ním, zabývají se těžbou uhlí a znečišťují životní prostředí nebo byly usvědčeny z korupce,“ říká ředitel Erste Asset Management ČR Martin Řezáč.

Covid srazil investice do nemovitostí na půlku. Byty jdou proti proudu

Jiří Horák, ředitel oddělení investičních nemovitostí poradenské společnosti JLL popisuje, co se děje na trhu v době pandemie koronaviru. (Video: Petra Krmelová, Seznam Zprávy)

Objem investic do nemovitostí ve střední a východní Evropě v roce 2020 poklesl oproti předchozímu roku o 32 procent na 9,7 miliardy eur. Tvrdí to poradenská firma JLL v analýze, kterou má SZ Byznys k dispozici.

Může za to i mimořádně silný rok 2019. Když přišla následující rok pandemie, propady tak působily i opticky o to hůř.

V prvním čtvrtletí roku 2020 ještě nebylo tak zle, dobíhaly totiž dobře rozběhlé transakce z roku předchozího. Ten byl z hlediska investic velmi silný, když celkový objem v tuzemsku dosáhl 3,1 miliardy eur.

„Na začátku první vlny pandemie se mnozí investoři domnívali, že se bude jednat jen o krátkodobé omezení a vše se vrátí do normálu v druhé polovině roku, což se nestalo a vedlo to ke zpomalení investiční aktivity.

V první polovině roku dosáhly investice 20,3 miliardy korun ve druhé půlce roku poklesly na 18,7 miliardy korun,“ upřesňuje situaci na trhu Mike Atwell, vedoucí oddělení kapitálových trhů JLL a dodává: „Na počátku roku 2020 byla ještě dokončena rekordní transakce bývalých bytů OKD, kterou od společnosti Residomo za 1,3 miliardy eur (34 miliardy korun) odkoupila švédská skupina Heimstaden, což ale považujeme za projekt předchozího roku a do celkové bilance ji nezahrnujeme.“

  • Celkem: 9,7 miliardy EUR.
  • Pokles oproti předchozímu roku: o 32 %
  • Největší objem investic podle zemí:
  • Polsko (5,6 miliardy EUR)
  • Česko (1,5 miliardy EUR)
  • Maďarsko (1,25 miliardy EUR)
  • Rumunsko (900 milionů EUR)
  • Slovensko (520 milionů EUR).
  • Zdroj: JLL

Nejde jen o třetinový pokles investičních nemovitostí ve střední a východní Evropě. V tuzemsku se trh propadl dokonce o 52 procent na 1,493 miliardy eur oproti roku 2019.

„Investoři byli celkově opatrnější. Neřekl bych, že za tím poklesem stojí jeden sektor, i když je pravda, že nejvíc se to dotklo kanceláří,“ říká pro SZ Byznys Jiří Horák, ředitel oddělení investičních nemovitostí poradenské společnosti JLL.

Přesto, že podle průzkumů z domova pracovala v podzimní vlně téměř polovina Čechů a na homeoffice poslala alespoň část svých zaměstnanců devět z deseti firem, čísla lídra v oboru poradenských služeb v oblasti nemovitostí ukazují, že největší zájem byl mezi investory o kanceláře.

„Nicméně je nutno říci, že útlum poptávky jsme registrovali již od druhého čtvrtletí roku 2019 a pandemie de facto tuto situaci jen umocnila. Společnosti do určité míry pozastavily své rozhodovací procesy ohledně případných expanzí a aktivně nehledají nové kanceláře,“ uvádí zástupce lídra na trhu v oboru Mike Atwell.

Celková poptávka za celý rok 2020 klesla podle JLL o čtvrtinu. Nejcitelněji pandemie zasáhla trh s novými pronájmy.

„Největší objem nových nájemních smluv se obvykle uzavírá ke konci roku, což neplatilo v posledním čtvrtletí roku 2020. Celková poptávka oproti pětiletému průměru klesla o 16 procent.

Nově uzavřené smlouvy poklesly oproti pětiletému průměru dokonce o 39 procent,“ doplňuje konkrétní čísla Atwell.

Tím, že řada firem přešla alespoň částečně na home office, rozhodli se poskytnout volné prostory na podpronájmy. Aktuálně je na trhu 95 tisíc metrů čtverečních nevyužitých prostor, které konkurují novým projektům.

  1. Finanční a poradenská firma, která se zaměřuje na realitní služby a investiční poradenství.
  2. Založena v roce 1783, je tak jednou z nejstarších poradenských společností na světě.
  3. Členem Fortune 500.
  4. Roční obrat: 16,3 miliardy dolarů.
  5. Institutem Ethisphere označena jako jedna z nejetičtějších společností světa 11 let po sobě.
  6. V ČR působí od roku 1992.
  7. V pražské pobočce pracuje v 11 odděleních 74 lidí, roční obrat představuje 185 milionů Kč.

Silný zájem investorů pocítily také logistické a průmyslové areály a to především ve druhém pololetí, tedy v průběhu druhé vlny pandemie koronaviru, kdy se objem investic oproti předchozímu pololetí zdesetinásobil. Investice do hotelů se druhé polovině roku naprosto zastavily.

Výrazný pokles investic se projevil v roce pandemie především v oblasti retailu, kde koronavirus nemilosrdně ovlivnil celou Evropu. Citelně zasáhl nejen nákupní centra, ale také obchod s luxusem. Za celý rok se snížil objem investic na 10,2 miliardy korun, tedy polovinu roku předchozího.

Zajímavé:  Želatinové Vitaminy Pro Děti?

„Na druhou stranu jsme zaznamenali silný zájem o retailové parky v lokalitách, které přitahují velké objemy zákazníků, obzvláště s dlouhodobými nájemci,“ říká pro Byznys Seznam Zpráv šéf oddělení investičních nemovitostí Jiří Horák.

Investice do bydlení stouply oproti roku 2019 podle poradenské firmy JLL naopak téměř pětinásobně.

Největší zaznamenané transakce zahrnovaly 70 bytů v Praze Barrandově, které od developera Finep pořídila Zeitgeist Asset Management za přibližně 20 milionů eur a projekt MINT Living Brno Campus, který se skládá ze 120 bytů, kanceláří a obchodních prostor, které prodávali individuální investoři společnosti Mint Investment za 19 milionů eur.

Firmám se investice do zdraví zaměstnanců vyplatí

Petra pracuje jako obchodnice ve sklářské firmě a kvůli každodennímu sezení u počítače trpí bolestmi zad.

Zaměstnavatel jí ale nabídl sportovní aktivity, zajistil ortopeda a zaplatil rehabilitační pobyt v lázních. Nemusela pak absolvovat operaci vyhřezlé ploténky.

Firmu to všechno sice stálo dost peněz, je však přesvědčena, že se jí vynaložené náklady vrátí. Podobně postupuje celá řada dalších firem.

Společnost AGC Flat Glass Czech například investuje podle kolektivní smlouvy ročně do zdravotní péče okolo šesti milionů korun. „V roce 2015 jsme díky této investici zaznamenali sníženou nemocnost o 2,1 procenta a na pracovištích máme kvalifikované lidi.

Je to investice, která je návratná,“ říká Libor Sehnal, manažer lidských zdrojů v této společnosti, která si nechala vypracovat před dvěma lety o důvodech pracovní neschopnosti a jejím předcházení speciální analýzu.

„Pokud je ve firmě pracovní neschopnost, která je běžná jako průměr pro Českou republiku, tedy kolem šesti procent, je třeba lidi, kteří jsou dlouhodobě nemocní, nahradit. A to nejčastěji přesčasovou prací s příplatky nebo dočasným najímáním dalších lidí.

Ti však mají omezenou kvalifikaci a nejsou často schopni práci v plném rozsahu dělat. Pokud se podaří nemocem předejít nebo zkrátit dobu nemoci, opět se vám finanční náklad vrací,“ tvrdí Sehnal.

Podobně smýšlí v Česku čím dál více firem a zavádí mezi své benefity zdravotní programy, jejichž cílem je nejen vyřešit fyzické a psychické zdravotní problémy, ale především jim předejít.

Prevence proti stresu i ze zákona

Vláda už projednává na tripartitě změnu zákoníku práce, jejíž součástí by byla povinnost zaměstnavatele zajistit prevenci proti stresu. „Smyslem navrhované změny není působit na zaměstnavatele represivně.

Jde o to, aby vhodnými opatřeními předcházel vzniku možného stresu na pracovišti,“ vysvětluje Miluše Trefancová z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. Kontrolovat danou povinnost budou orgány inspekce ministerstva.

„Například pokud zaměstnavatel nezajistí přijetí opatření potřebných k prevenci rizik, dopustí se správního deliktu,“ dodává Trefancová.

Hlavní příčinou stresu bývá podle psychologů nedostatečně ošetřená rovnováha mezi prací a soukromým životem. I proto se stává pro zaměstnavatele i zaměstnance stále atraktivnější flexibilní pracovní doba a práce z domova. Jde o hojně využívaný benefit.

Přesto výsledek nemusí být tak pozitivní, jak by se mohlo zdát. „Flexibilní pracovní doba je často nedostatečně zarámovaná a lidé, i když opustí pracovní prostor, se dále s prací potýkají ve svém soukromém životě. Práce má pak vliv na vztahy v rodině.

Při režimu, který je takto nastaven dlouhodobě, se mohou objevit problémy, které ústí do různých fyzických i psychických onemocnění,“ vysvětluje Naďa Štullerová, psycholožka a ředitelka společnosti Ace Consulting. Řešením může být podle ní třeba méně využívaný, ale populární sabatikl, což je zařazení dlouhodobého volna s cestováním a načerpáním dalších sil.

Dalšími tipy jsou například jeden den volnější pracovní doby, zapojení rodiny do práce prostřednictvím školek na pracovištích, relaxační zóny či snižování úvazků, pokud je to možné.

„V rámci průzkumů sledujeme spokojenost zaměstnanců a neustále hledáme příležitosti pracovní prostředí i aktivity zjednodušit a zpříjemnit, a to od vybavení kanceláře relax zónami a fitness centrem přes podpory sportovních aktivit až po hledání nových technologií,“ popisuje boj se stresem ve společnosti Vodafone Petr Čech, specialista v oblasti bezpečnosti a zdraví.

Vše začíná u prevence

Pokud se firmě podaří problémům předejít, může ušetřit nemalé peníze. Už při nástupu do zaměstnání je třeba nového kolegu naučit, jak správně manipulovat s pracovním materiálem, jak dobře sedět nebo zvedat břemena.

Další krok jsou preventivní prohlídky a následná lékařská vyšetření. „Ta prokážou, zda je zaměstnanec v pořádku, či zda by si měl dát na něco pozor − tedy i na věci, které nesouvisí s jeho prací.

To vše je provázané i s relaxačním a rehabilitačním cvičením, lázeňskými pobyty a speciálními vyšetřeními,“ doplňuje Sehnal.

Firmy často vyhlašují v rámci prevence i takzvané dny zdraví. „Během nich probíhají u nás kurzy a přednášky, vyšetření na diabetes a třeba i některé formy rakoviny. Hovoříme i o zdravé výživě a ergonomii,“ popisuje Čech z firmy Vodafone.

Týden pro podporu zdraví vyhlašuje každý rok také společnost ArcelorMittal Ostrava. Ta se od loňského září řadí mezi plně nekuřácké společnosti.

„Zaměstnancům jsme rok před zavedením nabídli odvykací kúru zdarma, lékařské konzultace a motivační podporu,“ říká Barbora Černá Dvořáková, mluvčí společnosti. V huti ArcelorMittalu se podle jejích slov pohybuje průměrný věk zaměstnanců přes 40 let.

„Z toho důvodu jsme se letos rozhodli zavést 'Program pro zralý věk', jelikož cítíme, že průměrný věk zaměstnanců každoročně stoupá,“ dodává Černá Dvořáková.

Program zahrnuje nová rehabilitační cvičení pro zlepšení fyzické i psychické kondice, zaměstnanci se mohou účastnit pravidelných tematických přednášek odborníků a přímo na pracovišti si nechat zjistit svůj krevní obraz včetně hladiny cholesterolu, u mužů se bude měřit tzv. marker signalizující nádorové onemocnění prostaty.

Mezi preventivní opatření patří i kvalitní stravování.

„Podobná opatření a programy zvyšují nejen zdraví a produktivitu zaměstnanců, ale také působí na jejich spokojenost ve společnosti a zvyšují jejich celkový životní standard.

Zaměstnanci cítí zájem zaměstnavatele a jsou ochotnější pro něj pracovat. Pro zaměstnavatele to pak znamená potenciál zvýšení produktivity práce a snížení fluktuace,“ uzavírá Štullerová.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector