Vitamíny Obsažené V Brokolici?

Brokolice je dobrým zdrojem vitaminu K a vápníku, dvou životně důležitých živin pro udržení silných a zdravých kostí. Obsahuje také fosfor, zinek a vitamíny A a C, které jsou nezbytné také pro zdravé kosti. Studie ve zkumavce ukazuje, že sulforafan nacházející se v brokolici může pomoci v prevenci osteoartrózy.
Brokolice je bohatá na vitamin C, (beta-karoten (provitamin A), vitamin E, vitamin B1, kyselinu listovou (B9) a vitamin B2, z minerálních látek obsahuje především draslík, vápník, fosfor a síru. Bohatá je samozřejmě i na vlákniny.

Jaké vitamíny obsahuje brokolice?

Brokolice je bohatá na vitamín C a vitamíny skupiny B a beta-karoten. Z minerálů jsou hojně zastoupeny draslík, hořčík a železo. A samozřejmě vláknina. Není ani nutné dodávat, že příroda „namíchala“ všechny tyto a mnoho dalších látek, jejichž složení a mechanismy účinkování zatím ještě zdaleka neznáme, velmi vyváženě.

Co Jime z brokolice?

Brokolice a použití v kuchyni

Nejúčinnější brokolice je syrová. Pokud ji ale chceme vařit, nejideálnější je vaření v páře, abychom zachovali co nejvíce vitamínů a minerálů. Připravujeme z ní polévky, omáčky, saláty. Upravovat ji můžeme stejně jako květák – smažit ji, vařit, zapékat, dusit.

Na co je dobrá brokolice?

Brokolice je významným zdrojem hořčíku, což je minerál nezbytný pro činnost svalů, srdce, pro přenos nervových vzruchů, pro tvorbu hormonů. Vysoký podíl vlákniny v brokolici pomáhá proti ochabnutí střev, posiluje vrstvu epitelu sliznice střev a tím preventivně působí proti vážným střevním onemocněním včetně rakoviny.

Co obsahuje květák?

Květák je nízkokalorická zelenina, která vás díky vysokému obsahu vlákniny zasytí na dlouhou dobu. Je bohatý na vitaminy a minerály – vitamin C, vitamin K, kyselinu listovou a také draslík, vápník a hořčík. Tmavší druhy květáku mají ještě vyšší obsah vitaminů a minerálů.

Kdy už Nejist brokolici?

Brokolici ideálně zužitkujte hned, dokud je čerstvá. Pokud to však nezvládnete a nechcete s ní nic dělat, musíte ji zpracovat do týdne, pak začne být nepoživatelná. Brokolice navíc nesnese vlhkost, proto ji oplachujte až tehdy, než ji jdete tepelně zpracovat.

Zajímavé:  Zánět Močové Trubice U Mužů Léčba?

Jak Zapect brokolici?

POSTUP:

  1. Brokolici očistíme, omyjeme a rozdělíme na růžičky, které uvaříme v osolené vodě.
  2. Zapékací misku vymažeme máslem nebo olejem, na dno dáme uvařenou brokolici, nakrájenou šunku a navrch strouhaný sýr.
  3. Osolíme a opepříme.
  4. Zalijeme sladkou smetanou.
  5. Vše dáme zapéci do předehřáté trouby na 180 °C.

Co s Košťálem z brokolice?

Pokud chcete zpracovat i košťál, je dobré ho oloupat, slupka bývá dřevnatá,“ říká Roman Paulus. Kmínek je pak možné přidat do vývaru nebo nakrájet dle libosti – na jemné nudličky či tenké penízky – a podušený servírovat třeba jako přílohu. Chutná jako mladý kedluben.

Co s Vyvarem z brokolice?

je do zeleninového vývaru. Silný zeleninový vývar nejenže dodá tu správnou chuť polévkám a dalším jídlům (dá se použít i místo vody při vaření obilovin, místo vody při přípravě seitanu, na podlévání gulášů, rizot atp.), ale také obsahuje spoustu minerálů.

Co delat se stonkem brokolice?

Stonek z brokolice oloupeme a nakrájíme na nudličky. Ty pak můžeme dát například pod rybu. Ani oloupané části ale nevyhazujeme. Můžeme je použít do zeleninového vývaru.

Která zelenina je nejzdravější?

Nejlepší zelenina je ta nejzelenější. Špenát, kale, brokolice. Tyto druhy jsou doslova nabity vitamíny, minerály a dalšími látkami, které chrání buňky, podporují imunitní systém a navíc mají minimum kalorií. Ideální množství je jeden až dva hrnky této zeleniny týdně.

Jak jíst syrovou brokolici?

Jak již bylo zmíňěno v úvodu, nejlepší je jíst brokolici syrovou. Stačí ji pouze dobře omýt a rozdělit na růžičky. Syrová brokolice může být součástí smoothie, salátů a pomazánek. Aby měla vařená brokolice dobrou chuť, musí vždy trochu křupnout.

Co je to Košťálová zelenina?

Košťálová zelenina je zelenina se ztlustlou lodyhou, tj. s košťálem. Jsou to rostliny rodu brukev (Brassica) z čeledi brukvovité (Brassicaceae). Mezi košťálové zeleniny, které patří do druhu brukev zelná (Brassica oleracea), se řadí zelí, kapusta, kadeřávek, květák, brokolice a kedluben.

Zajímavé:  Vitamíny Na Červené Krvinky?

Co to je květák?

Květák neboli lidově karfiol (Brassica oleracea convar. botrytis) je oblíbenou košťálovou zeleninou, kterou člověk získal vyšlechtěním divoké brukve zelné (stejně jako např. kedluben, zelí či kapustu). V případě květáku využíváme jako zeleninu zdužnatělé květenství.

Kdy nejíst květák?

Máte-li navíc problémy se štítnou žlázou, omezte zcela určitě zeleninu, která obsahuje látky, jež patří do skupiny látek goitrogenních, tedy těch, které blokují produkci hormonů štítné žlázy – ty hrají nezastupitelnou roli při řízení metabolismu. Jde především o brokolici, květák, kapustu a zelí.

Jaký orgán konzumujeme když si dáme květák?

Z květáku se většinou konzumuje jeho květenství, skládající se z více jak tisíce drobných poupat, a to dříve, než zcela rozkvete.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector