VZP: Rušení nemocničních lůžek – vše o zdraví

VZP: Rušení nemocničních lůžek – vše o zdravíIlustrační foto

Pojišťovna chce jednat, ministerstvo rušit, nemocnice by naopak uvítala navýšení.

Ministerstvo zdravotnictví v rámci chystaných reforem vyhlašuje, že v nemocnicích je příliš akutních lůžek a některé chce rušit. Žatce, alespoň podle vedení tamní nemocnice, by se to týkat nemělo. Pojišťovna vzkazuje, že bude vyjednávat.

Nemocnice v Žatci spoléhá hodně na fakt, že je v regionu jediná. Poskytuje péči na základních odděleních, nemá žádné specializované.

A právě o rušení některých specializovaných pracovišť se mluví nejvíce. Navíc Žatec je po zrušení Loun pořádně vytížený a rušení lůžek v jeho případě by mohlo ohrozit dostupnost zdravotní péče. „Opravdu zatím žádné signály, že by u nás mělo být méně lůžek, nemáme,“ odpověděl na dotaz Deníku Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice.

Které nemocnice budou snižovat počet lůžek nebo dokonce zavírat některá oddělení, se ještě definitivně neví. Strach je ale ve všech nemocnicích.

„Výsledné analýzy bychom měli mít zhruba do dvou měsíců. Je potřeba si uvědomit, že oproti ostatním zemím EU je u nás značný nadbytek lůžek akutní péče a nedostatek levnějších lůžek péče následné,“ vysvětluje Vlastimil Sršeň, ředitel odboru komunikace s veřejností na ministerstvu zdravotnictví.

Například Krajská zdravotní, která má nemocnice v Mostě a Chomutově a další tři v kraji, se na zužování připravuje. Mluví se o rušení stovek lůžek, zatím je ale vše ve stádiu analýz. „Pokud jde o velké fakultní nemocnice, předpokládáme snížení lůžek zhruba o deset procent. Pět procent by mělo být převedeno na lůžka následné péče,“ uvádí příklad Sršeň.

Lůžek by bylo třeba naopak víc

Vedení žatecké nemocnice ujišťuje, že žádné zvěsti o rušení lůžek do jediného zdravotnického centra v okrese Louny s akutní péčí nepřišly. Naopak by prý bylo potřeba kapacity na některých odděleních navýšit.

„Poptávka po našich službách je velká. Po konci akutní péče v Lounech jsme jediní v regionu. Rušení lůžek u nás by byl nesmysl, jsme plně vytížení. Potřebovali bychom lůžka na některých odděleních spíše přidat,“ uvedl Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice.

O počtech rozhoduje pojišťovna

Na navýšení počtu lůžek ale téměř určitě nebude slyšet Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), největší u nás, která fakticky bude o reorganizaci rozhodovat. Právě ona má totiž nejvíce pacientů a bude s nemocnicemi uzavírat nové smlouvy. Bude se určitě snažit počet lůžek snížit.

„V současné době jednáme se všemi poskytovateli akutní lůžkové péče v kraji o efektivnější organizaci zdravotní péče, včetně využití lůžkového fondu. S ředitelem nemocnice v Žatci proběhnou jednání v příštích dnech,“ sdělila na náš dotaz Petra Friedlová z krajské pobočky VZP.

Žatec bude o „svá lůžka“ bojovat.

„Nepředpokládáme žádné zeštíhlování lůžek a už vůbec ne rušení nebo omezování jakéhokoli oddělení,“ zopakoval Čestmír Novák.

VZP má první návrh na rušení lůžek. Nemocnice se ho obávají

Všeobecná zdravotní pojišťovna vypracovala první návrh, kolik lůžek a kde by se měly zrušit, aby se ušetřilo. Plán rozeslala nemocnicím. Ty ovšem protestují, protože plán je pro ně likvidační.

V návrhu VZP se například nepočítá s tím, že děti do šesti let mají nárok, aby s nimi v nemocnici byl i jeden z rodičů. Nebere se v potaz ani to, že v nemocnicích je až 40 procent pacientů z jiných zdravotních pojišťoven. Informace přináší deník MF Dnes.

V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici by se zrušily dvě stovky lůžek z 935. Přestalo by zde existovat oční oddělení. Ušní a krční a dětská neurochirurgie by se zredukovaly na polovinu.

VZP: Rušení nemocničních lůžek – vše o zdraví

Rodiče by nesměli zůstávat s dětmi

Podle MF Dnes musí zejména dětská neurochirurgie počítat s tím, že děti doprovázejí rodiče, kteří také potřebují lůžku na spaní. „Ignorují nejen naši povinnost přijímat s dětmi i rodiče, ale i to, že lůžka využívají i klienti jiných pojišťoven,“ argumentuje primář neurochirurgie Jan Hadač.

Mluvčí VZP Jiří Rod tvrdí, že počet rušených lůžek byl vypočten na základě jejich vytíženosti na jednotlivých odděleních. Prý se nezapomnělo ani na pacienty jiných pojišťoven. Vycházelo se z údajů v Národním referenčním centru.

Návrh VZP je technokratické rozhodnutí

„Jak to říct elegantně? Ten návrh nevychází ze skutečných čísel, ale bylo to technokratické rozhodnutí vyrobené od stolu,“ řekl MfD ředitel pražské Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

Motol by návrhem VZP přišel o polovinu pacientů. Škrty byly vypracovány na základě lékařských odborností a ne podle toho, jak to v nemocnicích skutečně vypadá.

„A třetí věc je, že se nepočítá s doprovodem dětí ani s tím, že když je v nemocnici infekce, musí na třílůžkovém pokoji ležet jen jeden pacient, aby se infekce nešířila, takže všechny postele nemohou být stále obsazené,“ vysvětluje Ludvík deníku MF Dnes.

Plán vypracují všechny pojišťovny

Šéf svazu zdravotních pojišťoven, který sdružuje ostatní pojišťovny, pečující o zmiňovaných 40 procent pacientů, považuje návrh VZP za první nástřel. Koncepce rušení lůžek se prý musí vytvořit na základě informací od všech pojišťoven.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) předpokládá, že konkrétní návrh na zrušení lůžek bude hotový do letních prázdnin.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE. Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

lůžka , nemocnice , rušení , VZP

autor: vfe

lůžka | iROZHLAS – spolehlivé zprávy

Zástupci hradecké FN ve čtvrtek uvedli, že i přes velký počet v práci nepřítomných zdravotníků nemocnice připravuje otevření dalšího oddělení k péči o pacienty s covid-19.

Nemocnice by měla sloužit pro pacienty, jejichž stav už nebude závažný nebo pro ty, kteří se kvůli karanténě zatím nemohou vrátit domů nebo třeba do domovů důchodců.

Největší výrobce nemocničních lůžek v Evropě dodá Česku přes patnáct set postelí. První várka zamíří do vznikající polní nemocnice v pražských Letňanech.

„K podobným nárůstům dochází v celé Evropě a není možné si představovat, že všude jsou neschopní odborníci,“ říká Roman Chlíbek, vedoucí skupiny epidemiologů při ministerstvu zdravotnictví.

Nemocnice odkládají operace křečových žil nebo kloubní náhrady. „Postupně do konce týdne se chceme dostat na polovinu plánovaných zákroků,“ popsala mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

K vyčerpání nemocničních kapacit v Česku by mělo dojít v případě, že se bude situace vyvíjet příznivě. Vyplynulo to z neveřejné analýzy ÚZIS.

V Moskvě se znovu otevřely některé polní nemocnice na výstavištích nebo stadionech. Už od minulého týdne jsou tam zavřené školy. Lidé nad 65 let, chronicky nemocní a těhotné nesmějí vycházet z domu.

Celkový počet lidí hospitalizovaných kvůli infekci koronavirem zároveň nadále rostl. V nemocnicích bylo 30 767 nakažených, více než 23 200 dalších se během posledních týdnů vrátilo z nemocnic domů.

Většina nemocnic v jihomoravských městech má starší lůžka, než by bylo vhodné. Na stovky postelí ale nemají dost peněz, většinou tak nakupují jen pro ta nejpotřebnější oddělení.

V českých nemocnicích se v rámci úspor ruší akutní lůžka a mají je nahrazovat nová v léčebnách pro dlouhodobě nemocné. Tak alespoň zní plán, který má zvýšit efektivitu lékařské péče v tomto resortu. Zdá se ale, že realita je jiná.

Zajímavé:  Vitaminy Rozpustné V Tucich?

Dětské oddělení Krajské nemocnici v Liberci má 10 nových polohovacích lůžek. Získalo je od nadace Kapka naděje. Zatěžkávací zkouška je čeká o Čarodějnicích, které se dnes slaví.

Podřipská nemocnice v Roudnici nad Labem uhájila v boji s největší zdravotnickou pojišťovnou dvě ze čtyř oddělení na dobu pěti let. Ze 170 akutních lůžek zůstanou podle dohody lůžka na chirurgii a interně.

Gynekologii a porodnici, která od září pro nedostatek lékařů nefunguje, i dětskému oddělení pojišťovna smlouvu na další roky neprodlouží. Zánikem pediatrie zřejmě přijde Roudnice i o dětskou pohotovost.

Ministerstvo zdravotnictví a pojišťovny plánují pro příští rok rušení tisíců akutních lůžek v nemocnicích. Zdůvodňují to potřebou šetřit a zajistit větší efektivitu péče.

Narážejí přitom na odpor mnoha zdravotnických zařízení.

Asociace českých a moravských nemocnic dnes navíc přišla s varováním, že se úsporné kroky můžou dotknout i lůžek následné péče a léčeben dlouhodobě nemocných. Zdravotní pojišťovny to popírají.

V průběhu roku petice, minulou sobotu protestní mítink v Roudnici nad Labem a dnes veřejné slyšení v Senátu. To vše už se podniklo pro záchranu Podřipské nemocnice. Ta se spolu s dalšími jedenácti ocitla na seznamu zdravotnických zařízení, kde se zřejmě budou rušit akutní lůžka.

Jablonecká nemocnice nepřijde k novému roku o lůžka ani o oddělení. Vedení nemocnice se na tom dohodlo společně s pojišťovnami. Nové struktury lůžkových oddělení, která vejde v platnost v lednu, se tak nemusejí lidé z Jablonecka bát.

Prázdná pokladna VZP nutí její vedení šetřit, kde se dá. Poznají to i pacienti se srdečními problémy v Praze a severovýchodně od ní. Jejich spádovým zařízením je Kardiologie na Bulovce, s. r. o.

, které ale pojišťovny zruší všech 12 lůžek. Podle pojišťoven si pacienty převezmou snadno jiná zařízení, podle zástupců Nemocnice na Bulovce se sníží komfort pacientů.

Kardiologové nepochybují, že je za tím nekalý boj o lukrativní pracoviště.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek odmítá další rušení lůžek v nemocnicích. Zdravotní pojišťovny jich chtějí škrtnout celkem šest tisíc. Smlouvu na pět let proto dostane jen část nemocnic. Zbytek musí znovu jednat a částečně omezit péči. Hašek ale tvrdí, že se s ministerstvem zdravotnictví dohodl už před rokem. Další rušení lůžek v regionu nechce připustit.

Zdravotní pojišťovny chtějí příští rok zrušit šest tisíc akutních lůžek v nemocnicích. Ve 12 zařízeních mají lůžka akutní péče skončit úplně. Nemocnice proti chystanému kroku protestují. Podle nich to bude znamenat jejich konec. Jiné plán pojišťoven přirovnávají ke znárodnění.

V Česku se možná budou rušit nejen akutní lůžka, ale i celá oddělení nebo nemocnice. Vyplývá to z memoranda, které podepsalo ministerstvo zdravotnictví se všemi pojišťovnami. Do konce června budou seznamy nemocnic, se kterými se už pojišťovny na nové smlouvě dohodly. S ostatními se bude jednat dál.

Menší nemocnice se možná obrátí na antimonopolní úřad kvůli plánovanému rušení lůžek. Na něm se domluvilo ministerstvo zdravotnictví s pojišťovnami. Ty teď budou jednat se zdravotnickými zařízeními.

Hejtmani nesouhlasí s postupem ministerstva zdravotnictví při rušení deseti tisíc lůžek. Obrátí se kvůli tomu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Chtějí, aby věc prošetřil.

Ministerstvo zdravotnictví se se zdravotními pojišťovnami dohodlo na zrušení přebytečných lůžek proto, aby ušetřilo. Zdravotní pojišťovny tento týden podepsaly memorandum stvrzující tento záměr.

Podle hejtmanů jde o kartelovou dohodu, která prohloubí krizi ve zdravotnictví.

Zrušit na deset tisíc nemocničních lůžek je cílem dnešní dohody zdravotních pojišťoven s ministerstvem zdravotnictví. Pojišťovny do konce roku vypoví smlouvy všem nemocnicím a celý příští rok budou jednat o smlouvách nových.

Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) se budou měnit. Plánuje to ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s chystaným rušením lůžek akutní péče a jejich převáděním na péči následnou. Také o tom mají zítra jednat lídři koaličních stran s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger má plán, jak zabránit odchodu nespokojených lékařů. Peníze na vyšší platy má přinést snížení počtu lůžek akutní péče a změny ve financování nemocnic. Heger se na změnách dohodl se zástupci zdravotních pojišťoven.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) by uvítala míň lůžek v nemocnicích. Vyzvala proto krajské samosprávy, aby přehodnotily, jakou kapacitu by nemocnice měly mít. Pokud by klesl počet lůžek o deset tisíc, nesnížily by se platby za léčení. Nemocnice by tak podle VZP mohly mít víc peněz na mzdy.

V Česku skončí 12 nemocnic. Bude to i ta vaše?

Pojišťovny se s nemocnicemi dohodly na zrušení 6000 akutních lůžek

  • Praha – Z mapy Česka zmizí v brzké době 12 nemocnic, které doposud poskytovaly akutní péči.
  • Dohodli se na tom zástupci Svazu zdravotnických pojišťoven a VZP.
  • Podle jejich plánu se zruší nemocnice v Ústeckém, Středočeském, Plzeňském, Jihomoravském kraji a také v Praze.
  • Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň potvrdil, že pojišťovny se s nemocnicemi na svém závěrečném jednání shodly na tom, že dojde k restrukturalizaci počtu lůžek.

„S některými, co se týče akutní lůžkové péče, již nelze do budoucna počítat,“ řekl Aktuálně.cz Sršeň.

Podle dokumentu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, se jedná o nemocnici v Duchově, Roudnici nad Labem, Sedlčanech, Tanvaldu, Tišnově, Hustopečích, nemocnici sv. Jiří, kardiologii na Bulovce, P-P Klinika Kladno, PP Hospitals, GynCentrum a Iscare v Praze.

„S pojišťovnami jsme jednali, ale neřekli nám, že nás zruší. To jsem se dozvěděl až z médií. Nastane kvůli tomu mnoho problémů, které budeme muset řešit, ale nejdříve se z toho musím vyspat,“ řekl Aktuálně.cz jednatel roudnické nemocnice Josef Krajník.

Zruší se 6000 akutních lůžek

Dvanáct nemocnic se zruší během zhruba jednoho roku. Celkově podle plánu pojišťoven zmizí na 6000 lůžek.

V některých zdravotnických zařízeních se ale změní typ péče, které budou poskytovat.

Podle šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka v nich například budou lůžka jednodenní zdravotnické péče. Z dalších by se mohly stát nemocnice následné péče.

„Je zjevné, že zdravotní péče především v oblasti akutní lůžkové péče nebude žádným způsobem ohrožena,“ prohlásil náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Nemocnice v ohrožení

Ze seznamu však také vyplývá, že 18 nemocnic dostane střednědobé smlouvy na dva až tři roky.

A během té doby by se mělo rozhodnout o tom, zda a v jakém objemu budou zdravotní péči v budoucnu poskytovat.

Podle dokumentu se jedná třeba o nemocnici v Turnově, Rokycanech, Znojmě, Kyjově, Říčanech nebo Nymburce. Smlouvu na omezenou dobu ale dostal také třeba Ústav hematologie a krevní transfuze nebo Revmatologický ústav.

Podívejte se na fotografie z unikátní operace:

Proti rušení nemocničních lůžek v jednotlivých krajích se spojily menší nemocnice s pacienty, odboráři i zdravotně postiženými.

Tvrdí, že zdravotní pojišťovny rušením neušetří, naopak je to vyjde dráž, protože za stejnou péči platí velkým zařízením až dvojnásobek. Pro pacienty to podle nich bude znamenat zhoršení, za péčí budou jezdit dál.

Zajímavé:  Antikoncepční Pilulky Druhy A Ceny?

Lůžka rušit nelze, míní část nemocnic. Zmizet může každé páté

V Česku je podle posledních statistik 62 992 nemocničních lůžek. Přes dvě třetiny z nich jsou určena akutním případům. Podle malých nemocnic by mělo zrušení tisíců z nich fatální následky.

„Ať jde ministerstvo zdravotnictví příkladem a zruší polovinu fakultních nemocnic,“ zlobí se Stanislav Fiala, výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic. Právě tato asociace sdružuje menší zařízení.

Akutní – pacient onemocní a jeho péče se musí vyřešit hned nebo v rozmezí několika týdnů. Dělí se na odkladnou a neodkladnouNásledná – patří sem doléčovací péče, léčení dlouhodobě nemocných, psychiatrické léčebny nebo rehabilitace

Ministr zdravotnictví Leoš Heger už dříve uvedl, že protestních výhrůžek lékařů využije a počet lůžek změní. Všeobecná zdravotní pojišťovna mu doporučila škrtnout jich 10 tisíc. Nad přesným počtem bude ještě rokovat pracovní komise, kterou k tomu ministerstvo zřídilo.

„Zrušení takového množství lůžek bez náhrady by bylo katastrofální. Pokud vytrhnete u menší nemocnice nějakou její část, narušíte jí ekonomiku. Když jí zrušíte například chirurgii, tak ji můžete zavřít,“ nesouhlasí s krokem Fiala.

Podpory se naopak ministrovi dostává ze strany nemocničních kolosů. „Prostor k redukci lůžek je a dojít by k ní mělo.

Měla by být ale řízená, tedy na základě parametrů výkonnosti, vybavení, erudice lékařů a podobně,“ domnívá se předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslava Kunová, která zároveň šéfuje Fakultní nemocnici Plzeň.

Redukce by podle ní vedla k větší ekonomičnosti a vyšší produkci nemocnic. „Nehledě na to, že by to částečně řešilo nedostatek lékařů,“ dodává.

Největší nadbytek lůžek má Praha a Brno

Největší převis lůžek je podle Kunové v Praze a Brně. „Tam, kde je nemocnic hodně, může redukce zavřít i celá zařízení,“ potvrzuje obavy malých nemocnic. „Akutní péči by to ale určitě neohrozilo, protože by se redukovaly prostoje,“ upozorňuje Kunová.

  • Rok 2008
  • Akutní péče 56 507
  • Následná péče 6 756
  • Celkem 63 263  
  • Rok 2009
  • Akutní péče 55 902
  • Následná péče 7 090
  • Celkem 62 992
  • Zdroj: ÚZIS ČR

Fiala tvrdí, že efektivitu lze zvýšit i jinak než prostým škrtáním počtů. Například změnou využívání lůžek. Z těch akutních by se stala lůžka následné péče. „Řešením je, že ne v každé nemocnici by bylo každé oddělení. U nemocnic blízko sebe by se jedna specializovala na to a jiná zase na něco jiného,“ popisuje.

Kunová odmítá, aby se lůžka redukovala jen tam, kde lékaři hrozí v rámci odborářské kampaně odchody. Zároveň potvrzuje, že „Děkujeme, odcházíme“ připravila živnou půdu pro snižování počtu lůžek: „S protestní akcí lékařů se uvolnily ruce politikům, kteří zejména v krajích zatím na rušení lůžek neměli odvahu, protože měli obavy z reakce občanů měst, kde by došlo k redukci.“

Rušení lůžek ale není novinkou. Například Ústřední vojenská nemocnice měla v minulosti 400 lůžek akutní péče, krátila je podle Kunové na polovinu.

To, že počty akutních lůžek rok od roku klesají, ukazují také statistiky. Před šesti lety bylo v Česku 58 873 akutních nemocničních lůžek.

Jejich počet neustále pozvolna klesal a v roce 2009 jich podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR bylo 55 902.

Nemocnice se shodují, že pouze rušení lůžek odcházející lékaře nezastaví. Jde totiž o dlouhodobý proces. „Proces transformace není řešení současné krize, protože to je věcí tak dvou let,“ říká Fiala.

Zrušte 10 000 akutních lůžek, žádá VZP

Je Miloš Zeman pro děti dobrým vzorem? Deník se ptal učitelů z celé ČR

Praha – Šéf největší zdravotní pojišťovny slibuje, že díky rušení lůžkového fondu bude na platy lékařů.

Ilustrační foto | Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Do diskuse o platech lékařů a reformě zdravotnictví razantně vstoupil Pavel Horák, šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Vyzval krajské samosprávy a další zřizovatele nemocnic, aby razantně snížily svůj lůžkový fond.

Pokud by zrušily 10 000 akutních lůžek, slibuje VZP nemocnicím, že jim neklesnou platby za léčení. „Pokles umožní zajistit provoz nemocnic s dostatečným množstvím personálu a adekvátně ho zaplatit,“ uvedl Horák.

Výzvu podporuje ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatel fakultních nemocnic i Svaz zdravotních pojišťoven, který sdružuje všech osm zaměstnaneckých pojišťoven. K situaci se včera jen mlhavě vyjádřil premiér Petr Nečas, který chce nadále s nespokojenými doktory jednat. Nicméně opětovně zdůraznil, že letos se dodatečné prostředky na jejich mzdy v rozpočtu nenajdou.

ČSSD ostře proti

Na Horákův záměr ostře zareagoval hejtman Středočeského kraje David Rath. „ČSSD považuje plány VZP za zcela nepřijatelný hazard s pacienty a dostupnou zdravotní péčí.

Místo toho, aby VZP podfinancovaným nemocnicím zvýšila platby a tím celou věc odpovědně řešila, přichází s drastickým zásahem do lůžkového fondu českých nemocnic,“ uvedl Rath.

Dodal, že počet lůžek v českých nemocnicích je přitom srovnatelný s okolními zeměmi, jako je Rakousko či Německo. „Redukce takto velkého množství lůžek by způsobila obrovský chaos v nemocniční péči,“ míní Rath.

Předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) předpokládá, že VZP má svůj návrh podložený důkladnou analýzu. „Pro mne i ostatní hejtmany bude klíčové, aby byla pro pacienty veřejná zdravotní péče dostupná bez jakýchkoli sociálních či jiných bariér,“ řekl Hašek.

Podle předsedy svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka je rušení lůžek naprosto nezbytným krokem. Světovým trendem, který sleduje i VZP, je podpora poloambulantní péče, kdy pacient dochází do stacionáře nebo se operace dělá při jednodenním pobytu v nemocnici.

„Na dnešní počty akutních lůžek není dost personálu, takže provoz vyžaduje enormně vysoký podíl přesčasové práce, která je pro zaměstnance při nižších základních platech jedinou možností přivýdělku. Tato situace extenzivního využívání kapacit je neudržitelná,“ konstatoval v prohlášení Horák.

Počty lůžek v ČR * k 1. říjnu 2010 bylo ve 191 nemocnicích 81 792 lůžek
* akutních lůžek je 54 142
* lůžek následné péče je 27 286
* ostatních lůžek je 364

Zdroj: VZP

KATEŘINA PERKNEROVÁ a ČTK

– VŠE O KAUZE ODCHODU LÉKAŘŮ ČTĚTE ZDE –

Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez omezení. Navíc získáte zdarma unikátní e-knihu CYKLODENÍK s cyklotrasami napříč Českem. Více zde.

26.1.2011

  • Platy lékařů a výzva Děkujeme, odcházíme,
  • Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky,
  • nemocnice,
  • Praha,
  • Pavel Horák,
  • David Rath,
  • ČSSD,
  • Michal Hašek,
  • lékař,
  • Ministerstvo zdravotnictví,
  • Petr Nečas,
  • zdravotní pojišťovna,
  • Katastrální mapa,
  • zdravotnictví

Lékaři protestují, v Praze to vidět není ČSSD: Lékaře je třeba podpořit, ministerstvo s nimi nemluví Lékaři jdou k lékaři. Své ordinace zavřou
Řídící pracovníci v oblasti projektování (kromě ve stav.), 53 417 Kč Senior Application Support Analyst, 53 417 Kč Stavbyvedoucí, 40 000 Kč Dělníci v oblasti výstavby a údržby budov, 16 800 Kč Zámečník/dělník, 25 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků, 15 200 Kč Specialisté podpory podnikání, správci projektů, 65 535 Kč Marketing Consultant, 53 417 Kč + PODAT INZERÁT Audi A6 Allroad servisní knížka, koupeno v D, nehavarované Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, v záruce Ford Mondeo koupeno v I Peugeot 308 servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Fabia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Škoda Fabia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Opel Astra první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ + PRODAT AUTO

Zajímavé:  Vitamíny E Pro Psy?

Hra o budoucnost nemocnic začíná. Další oddělení už nerušte, vyzývá šéf asociace

Příští rok rozhodne, kolik nemocnic, s jakou kapacitou a jakými podmínkami bude v následujícím období působit v Česku.

U Všeobecné zdravotní pojišťovny končí příští rok smlouvy všem 137 akutním nemocnicím. „Žádný z těchto poskytovatelů nemá s VZP uzavřen smluvní vztah na déle než do roku 2018,“ potvrdil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Poslední obměna smluv před pěti lety se přitom stala celostátním tématem číslo jedna. Média byla plná plánu na zavření dvanácti nemocnic a celkem šesti tisíc nemocničních lůžek. V některých městech se proti rušení nemocnic protestovalo. Ambiciózní plán se pak rozmělnil.

I tak od té doby české nemocnice zeštíhlily. Podle posledních dat o sedm tisíc akutních lůžek, tedy o osminu.

Jenže lidé ze zdravotních pojišťoven vidí i dnes prostor v rušení některých menších oddělení. Podle informací E15 konkrétní jednání začnou hned na začátku příštího roku. A mohou být v jednotlivých případech dramatická.

  • „Když prodlužujete smlouvu, je to příležitost a výzva, zda nenastavit vztahy nějak jinak,“ uvedl člen správní rady VZP, poslanec TOP 09 Jiří Skalický.

S rušením smluv nebudou souhlasit asociace nemocnic.

„Pokud pomineme novorozenecká lůžka, odpovídá v Česku kapacita nemocnic průměru Evropské unie,“ tvrdí Eduard Sohlich, předseda Asociace českých a moravských nemocnic.

Před dalším rušením nemocničních oddělení varuje. „V zemích, kde ten krok udělali, se dostali do problémů. Bariéra návratu do původního stavu je téměř nepřekonatelná,“ uvádí Sohlich.

Hrát se bude ale i o to, jaké povinnosti budou nemocnice mít a za jakých podmínek bude možné smlouvu vypovědět. Podle Sohlicha by měly nové smlouvy ctít zásadu, že by rozhodovat měla kvalita poskytované péče. „Kvalitní pracoviště by mělo mít právo na existenci,“ říká Sohlich.

Do sítě nemocnic mohl výrazně promluvit zákon o neziskových nemocnicích, slibovaný ČSSD. Ten by vyjmenovaným nemocnicím dal přímo nárok na smlouvu a daňové výhody, ostatní by tak znevýhodnil. Dosud ale nebyl předložen a do konce volebního období se nejspíš nestihne.

Akutních lůžek ubývá. Počet těch pro následnou péči stagnuje

V roce 2012 bylo českým pacientům s akutními problémy k dispozici 56 tisíc nemocniční péče, v roce 2015 jen 49 tisíc lůžek akutní péče. „Dle dlouhodobého trendu (od roku 1994) je zřejmý významný pokles lůžek u poskytovatelů akutní péče. Oproti roku 1994 činí fond pouze 67 %. Oproti tomu fond poskytovatelů následné a dlouhodobé péče v čase dlouhodobě stagnuje,“ uvádí statistici Ústavu zdravotnických informací a statistiky v publikaci o počtu nemocničních lůžek za rok 2015. 
Vývoj počtu lůžek v českých nemocnicích, ÚZIS, Lůžkový fond 2015 Autor: ÚZIS

MEDICAL TRIBUNE CZ > VZP tlačí na zrušení nevytížených lůžek na Olomoucku

04.04.2012 08:11 Zdroj: Olomoucký deník

Autor: Alena Tauberová

VZP již několik týdnů vede jednání s nemocnicemi o možném rušení akutních lůžek v Česku. Podmínkou pro to, aby péče byla proplácena ze zdravotního pojištění, je jejich minimálně 75procentní vytíženost.

Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Pokud bude malý pacient ze Šternberska potřebovat hospitalizaci, například po odstranění nosní mandle, bude muset do Olomouce.

I tak mohou dopadnout jednání mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a vedením nemocnice o rušení akutních nemocničních lůžek. A nejen ve Šternberku. Právě dětská oddělení jsou největším oříškem. Oproti tomu budoucí maminky z Jesenicka se nemusejí bát, že by dítě neodrodily v tamní porodnici, i když oddělení podle VZP nesplňuje požadovaný počet porodů za rok.

VZP již několik týdnů vede jednání s nemocnicemi o možném rušení akutních lůžek v Česku. Podmínkou pro to, aby péče byla proplácena ze zdravotního pojištění, je jejich minimálně 75procentní vytíženost, hranice 500 porodů ročně nebo například nejméně 200 odoperovaných kyčelních kloubů.

Jestliže oddělení nepodkročitelný minimální počet výkonů nesplňuje, VZP smlouvu neuzavře. Zefektivnění akutního lůžkového fondu je podle ministerstva a plátce nutné. Část těchto postelí se převede na lůžka následné a dlouhodobé péče. Celkově má zeštíhlení přinést úspory.

Pokračování na straně 2

VZP tlačí na zrušení nevytížených lůžek

„V tuto chvíli jsme na změnách dohodnuti pouze s hranickou nemocnicí, kde dochází k vytvoření spojeného lůžkového fondu. Pro pacienty se nezmění nic,“ informovala ředitelka odboru zdravotní péče olomoucké pobočky VZP Milena Křivinková.

K dohodě se blíží jednání i s největší nemocnicí v Olomouckém kraji – Fakultní nemocnicí Olomouc. „Nedochází k uzavření žádného oddělení, končí lůžka, která jsou nadbytečná, deset až patnáct lůžek na některých odděleních.

Ani v tomto případě by se změna neměla dotknout pacientů,“ sdělila.

Ostatní nemocnice jednání o rušení lůžek s VZP stále vedou. Oříškem jsou podle všeho hlavně dětská oddělení. V Šumperku rovněž VZP vidí problém na ORL a očním. Řešením by mohl být podobně jako v Hranicích spojený lůžkový fond, konkrétně v případě ORL s chirurgií. „Oční oddělení již bylo redukováno v Prostějově a Přerově.

Dnes je většina výkonů řešena ambulantní cestou a zásadní operativu provádí fakultní nemocnice. I v případě očního oddělení v Šumperku budeme jednat o tom, aby bylo zahrnuto v rámci spojeného lůžkového fondu. Hospitalizovaných pacientů je skutečně minimum,“ vysvětlila ředitelka.

Zrušení akutních lůžek spojením lůžkového fondu v rámci chirurgických nebo interních oborů je podle VZP výhodné i pro nemocnice. „Lůžka nezejí prázdnotou, ale jsou efektivně využívána. Navíc pojišťovna potom nevyžaduje takové množství personálu, ovšem každá odbornost musí být dostatečně zajištěna příslušnými odbornými lékaři,“ uvedla Milena Křivinková.

Jenže v případě dětského oddělení, kde po baby boomu došlo k poklesu počtu hospitalizací, je spojování lůžek složité. Rodiče se sice nemusejí obávat, že by jediným zařízením pro hospitalizaci nemocného dítěte v Olomouckém kraji byla dětská klinika fakultní nemocnice, na rušení některých oddělení ale může skutečně dojít.

„Samozřejmě spojit dětské oddělení s jiným je složité. Momentálně jednáme s odbornou společností o možnosti spojení s lůžkovým fondem neonatologie.

Narážíme však na problém skloubení zdravých narozených dětí s nemocnými dětmi z dětského oddělení.

Vše je v tuto chvíli v jednání,“ sdělila ředitelka a ujistila, že i v případě dětského oddělení bude VZP respektovat místní a časovou dostupnost péče.

Právě citelné zhoršení dostupnosti péče rozhodlo v případě jesenické porodnice o tom, že zůstane zachována, i když podle VZP nesplňuje minimální počet porodů za rok. „V této oblasti ani není možné počet porodů naplnit. Porodnici však není možné zavřít. Gynekologická společnost je již připravena udělit výjimku,“ sdělila Milena Křivinková.

VZP se chce se všemi nemocnicemi dohodnout na redukci akutních lůžek do konce prvního pololetí. „Poté nás čeká optimalizace v oblasti následné lůžkové péče, LDN, odborné léčebné ústavy a lázně,“ dodala.

Olomoucký deník Alena Tauberová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector