Zapojení lékařů do systému EZK – vše o zdraví

Mít záznamy o zdravotním stavu v elektronické podobě by jistě odpovídalo době a také idea kompletní zdravotnické dokumentace na jednom místě a kdykoli k dispozici se jeví být argumentačně takřka neprůstřelnou. V Česku je snaha o realizaci tohoto nápadu spojena se společností IZIP.

Z rešerše toho, co bylo o ni a jejím projektu Elektronické zdravotní knížky (EZK) v minulosti napsáno, chce se říci bohužel. Korupční opar (např. hejtman Středočeského kraje David Rath označil projekt za tunelování VZP) zahaluje podstatu věci.

Pokusíme se ho na následujících řádcích rozehnat a alespoň vám naznačit, v jakém stádiu je realizace elektronické zdravotní dokumentace.

Samozřejmě se při tom nevyhneme EZK od společnosti IZIP. Jako mediální ztělesnění problematiky se stává terčem pro konkurenty největší české zdravotní pojišťovny VZP. Ta je v současnosti výhradním partnerem služby EZK. Již více jak každý třetí její pojištěnec (z celkového počtu cca 6 milionů) využívá této služby.

V systému EZK je nyní registrováno 15 907 zdravotnických pracovníků (tj. více než třetina všech ZP v ČR), cca 7000 zdravotnických zařízení a 100 nemocnic (tj. více než polovina všech nemocnic v ČR).

Do systému EZK je zapojena přibližně polovina všech lékáren v ČR (cca více než tisíc lékáren), uvádí Marek Kuřina z marketingového oddělení společnosti IZIP.

V úvodu nastíněná idea, aby kompletní zdravotní dokumentace byla v elektronické podobě kdykoli po ruce v současnosti není realizovatelná (nebo jen při pečlivém výběru ošetřujících lékařů) právě vzhledem k tomu, že se do jejího fungování nezapojují všichni lékaři či každá z nemocnic. Zákonitě tak v současnosti mohou být informace o poskytované zdravotní péči úplně jen stěží. Lékaři, kteří v systému zaregistrovaní nejsou, nemohou na záznamy na vaší EZK ani nahlédnout. Na druhou stranu se tento projekt (v porovnání s konkurenčními) nejvíce přibližuje konceptu vybudování celé zdravotní dokumentace v elektronické podobě, zápisy do EZK totiž tvoří sami ošetřující lékaři (u podobných projektů konkurence si záznamy tvoří sám pacient a lékař je maximálně opravuje; podobný systém chystá ZP MÉDIA).

Lékaři nemají povinnost se k systému přihlašovat a právě tato skutečnost je překážkou k plnohodnotnému fungování služby, která byla původně plánována jako společná pro všechny zdravotní pojišťovny, které si ale vzhledem k okolnostem (a finančním reáliím) začaly budovat vlastní, konkurenční systémy.

Elektronizace zdravotnictví vždy měla a bude mít naši podporu. Máme však pochybnosti, zda plně funkční systém lze vybudovat takto „zdola“, jak se o to již po značně dlouhou dobu a nepochybně i s nemalými náklady pokouší provozovatelé systému IZIP.

Aby takovýto systém spolehlivě a trvale fungoval, je nutno do něj povinně zapojit všechny zúčastněné subjekty, tedy především všechny poskytovatele zdravotní péče se závazkem okamžitého zaznamenávání dat o jejím provedení a dále všechny zdravotní pojišťovny a v neposlední řadě všechny pojištěnce-pacienty, uvádí Jan Vomlela z Revírní bratrské pokladny, zdravotní pojišťovny.

V dalším textu nejprve dáváme prostor společnosti IZIP, aby ze svého pohledu vysvětlila, proč nyní spolupracuje pouze s VZP, a následně nastíníme (kompletní přehled funkcí a všech parametrů by byl příliš dlouhý a nezáživný) systémy elektronické zdravotní dokumentace, které nabízí či připravují ostatní zdravotní pojišťovny.

odpovídá Marek Kuřina z marketingového oddělení společnosti IZIP a.s.

Proč jste se rozhodli pro exkluzivitu pro VZP? Nabízeli jste spolupráci i ostatním pojišťovnám? Proč jste se případně nedohodli?

VZP se rozhodla, že využije patentovanou službu EZK, neboť jako jediná v ČR si uvědomovala, v té době, přínosy systému a elektronického zdravotnictví obecně pro české zdravotnictví.

Proto je služba Elektronické zdravotní knížky poskytována zdarma a exkluzivně (od roku 2008) pouze pojištěncům VZP. Před rokem 2008 mohly začít využívat systém i jiné zdravotní pojišťovny, této nabídky však nevyužily.

Pojištěnci jiných zdravotních pojišťoven si EZK tedy nyní nemohou zřídit. Předpokládáme, že v budoucnosti bude systém EZK nabídnut všem zdravotním pojišťovnám.

Kdo u EZK nese podle zákona právní odpovědnost za údaje v ní obsažené (pokud na to zákon vůbec myslí)?

Systém EZK v současné době nenahrazuje zdravotní dokumentaci ze zákona. Pro lékaře ovšem představuje EZK důležitý zdroj informací o pacientovi dostupný v reálném čase.

Díky tomu, že zápis každého registrovaného lékaře je potvrzen jeho autorizací, lze informace v EZK považovat za validní. Medicínské údaje do EZK totiž zapisují sami lékaři (resp.

zdravotnická zařízení), kteří mají s IZIPem uzavřenu smlouvu. Je tedy jednoznačně určen původ všech zápisů v systému EZK.

Česká průmyslová ZP – veďte si zdravotnický deníček

Pro své pojištěnce má Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) připravený projekt pod názvem Moje karta. Jde o elektronickou databázi (přístupnou přes web pojišťovny, kde se můžete i zaregistrovat), ve které si sám pojištěnec může vést záznamy o svém zdravotním stavu.

Objem uložených informací je jen na vás.

Pojištěnec si zde může vést a sledovat záznamy o ošetřujících lékařích a kontaktech na ně, o zdravotnických zařízeních, prodělaných nemocech, diagnózách, vyšetřeních, operačních zákrocích či užívaných lécích, rodinných anamnézách a tak podobně, upřesňuje tisková mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.

Lékaři mohou do těchto záznamů nahlížet, pokud jim sdělíte přístupové údaje k tomu určené. Jde o speciální přístup, který neslouží k editaci záznamů, nýbrž pouze k nahlédnutí. Pro lékaře tak má služba Moje karta pouze informativní charakter.

Podle zástupců pojišťovny využívalo aktivně službu ke konci října 10 400 registrovaných uživatelů. V plánu je rozšíření funkcí.

Uvažujeme o propojení s některými dalšími produkty, vždy však chceme zachovat anonymitu a přehlednost.

Uvažujeme o vylepšení a doplnění některých funkcí, je možné, že do budoucna budeme schopni propojit i některé údaje pro klienty pojišťovny, říká vedoucí internetové komunikace ČPZP Libor Bedrlík.

Od listopadu si připlatíte u pošty za elektronický podpis, my vám poradíme, jak ho můžete získat v rámci bankovních služeb.

Oborová ZP – příští rok jednodušeji a levněji

V současnosti nabízí přístup k výkazům o péči nebo k odevzdaným přehledům OSVČ pouze přes Portál zdravotních pojišťoven (systém, do kterého je momentálně zapojeno sedm ZP a který primárně umožňuje komunikaci mezi pojišťovnami a poskytovateli zdravotní péče).

Od příštího roku ale chystá vlastní systém elektronické zdravotní evidence. Podle zástupců pojišťovny má jít o jednodušší princip, než jaký nabízí konkurence.

OZP nechce investovat do vývoje tak velké částky jako je to v případě projektu IZIP.

Postupujeme raději po jednotlivých krocích, které jsou v našich podmínkách efektivnější a s jejichž výsledky se brzy veřejnost seznámí, říká vedoucí oddělení rozvoje a marketingu Oborové zdravotní pojišťovny Mario Böhme.

Revírní bratrská pokladna – potřeba legislativního rám­ce

Speciální elektronickou evidenci Revírní bratrská pokladna (RBP) nenabízí. Můžete si ale zažádat o přístup k osobnímu účtu, kde můžete online sledovat přehled vykázané péče, vyúčtování regulačních poplatků a OSVČ zde najdou odevzdané přehledy.

Názor RBP na elektronickou evidenci jsme ústy Jana Vomlely ukázali již v úvodu tohoto textu, doplňme tedy ještě závěr obecného stanoviska: Domníváme se, že elektronizace dotčené oblasti českého zdravotnictví by měla být v prvé řadě zabezpečena legislativním rámcem pevně stanovujícím povinnosti jednotlivých účastníků systému a na odpovídající úrovni by mělo být rozhodnuto, komu bude realizace projektu svěřena.

Vojenská ZP ČR – hudba budoucnosti

I Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (VoZP) chystá do budoucna vlastní obdobu elektronické zdravotní evidence.

Pro efektivnější poskytování informací smluvním zařízením je do budoucna podporována zejména automatická tvorba elektronické „karty zdraví“ pojištěnce, se zaznamenáním všech úkonů placených ze zdravotního pojištění a její zpřístupnění oprávněným smluvním zdravotnickým zařízením dle volby pojištěnce, poodhaluje mírně plány mluvčí VoZP Stanislava Jelenová.

Jste-li klientem VoZP, můžete se zatím k dokumentaci o vykazované péči, k vyúčtování regulačních poplatků či k přehledům OSVČ dostat přes Portál zdravotních pojiš´toven.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda – zatím se jen experimentuje

Zástupce Zaměstnanecké pojišťovny Škoda (ZPŠ) Petr Kvapil se přidává k obecným výhradám k současnému stavu elektronické zdravotní evidence zmíněné v úvodu tohoto textu.

Důvod, pro se ZPŠ nepřipojila (v momentě, kdy to bylo možné) k projektu EZK od společnosti IZIP je ten, že neexistuje zákonná povinnost poskytovatelů zdravotní péče předávat veškeré informace do zmíněného systému.

Jedině v tomto případě totiž může nemalá investice, kterou si tato technologie vyžaduje, být pro systém užitečná a pro zdravotní pojišťovnu rentabilní. Ve stávajícím prostředí tak elektronická zdravotní knížka je pouze zajímavým experimentem, nikoliv však bohužel plošně uznávaným, dodává Kvapil.

Pokud by klienti ZPŠ měli zájem o výpis vykazované péče, mohou o něj pojišťovnu požádat nebo se zaregistrovat na Portálu zdravotních pojišťoven, kde je k dispozici.

Přečtěte si návod doplněný instruktážním videem a komunikujte s úřady z pohodlí gauče.

ZP MÉDIA – čipové karty od příštího roku

Projekt elektronické evidence je u Zdravotní pojišťovny MÉDIA (ZPM) těsně před spuštěním. Od příštího roku by podle mluvčího Jaroslava Svozila měla spustit projekt „karty života“. Pojmenováním projektu se sice ke Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra ČR, princip fungování je ale bližší projektu EZK od společnosti IZIP. I zde totiž bude zdravotní evidenci vést lékař.

Originální bude způsob realizace. Pojištěnci, kteří budou mít zájem být součástí tohoto projektu, obdrží čipovou kartu, ze které bude informace získávat speciální čtečka, kterou budou disponovat nasmlouvaní lékaři. Pojišťovna v současnosti připravuje pilotní projekt a jedná se zdravotnickými zařízeními o jejich rozšíření.

Již nyní mohou klienti ZPM využít osobní účet. Dnes má na účtu klient k dispozici kompletní vykázanou péči, včetně bonusového programu.

Daný účet chceme rozšířit  o sledování čerpání programů preventivní péče, nastavení automatické připomínky např.

kontroly  u lékaře, vedení seznamu užívaných léků, možnost skenování a vkládání lékařských zpráv, vedení záznamu o hospitalizaci klienta, doplňuje Svozil.

ZP METAL-ALIANCE – drahý IZIP

Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE (ZPMA) nenabízí v současné době elektronickou zdravotní knížku v té formě, že byste si v ní mohli vést vlastní (nebo lékařské) záznamy o vašem zdravotním stavu.

Přes Webovou samoobsluhu ale můžete mít pod kontrolou informace o péči, kterou na vás lékaři vykazují, roční vyúčtování regulačních poplatků a doplatků, OSVČ zde najdou také odevzdané přehledy.

Zpět do historie na vaše záznamy se můžete podívat až do roku 1993, od kdy pojišťovna funguje.

Přístup do webové samoobsluhy je podobný tomu u internetového bankovnictví. Od ZPMA získáte po zažádání přihlašovací údaje, po jejichž zadání do internetové aplikace vám přijde autorizační sms.

ZPMA měla v minulosti zájem účastnit se projektu IZIP. Ukázalo se ale, že by to znamenalo zvýšení nákladů na administraci jednoho pojištěnce dokonce o 50  %, což si nechceme a ani nemůžeme dovolit. V současné době roční náklad na administraci klienta je necelých 600 Kč,  následně by tedy dosahoval částky kolem 900 Kč, uvádí za ZPMA Zuzana Brávníková.

Zajímavé:  Léčba Antibiotiky U Dětí?

ZP ministerstva vnitra ČR – evidence na mobil

Také lidé pojištění u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZPMV) si mohou své lékařské záznamy tvořit online. ZPMV jim nabízí službu Karta života, která kromě možnosti záznamů vedených samotným pacientem, umožňuje okamžitý náhled do přehledu o poskytnuté péči. Karta života nabízí záznamy o péči až tři roky zpět.

Díky této elektronické aplikaci mají naši klienti online přehled o jim poskytnuté zdravotní péči (až tři roky zpět), se svým praktickým lékařem mohou dojít k efektivnější léčbě (např.

pokud užívají víc léků, je praktický lékař díky Kartě života upozorněn na hrozící nebezpečí jejich kombinace a může to s pacientem ihned řešit), vypočítává přednosti služby mluvčí ZPMV Hana Kadečková. Data z Karty života mají k dispozici také lékaři záchranné služby.

Podle pojišťovny se tak mohou rychle dozvědět o alergiích a chronických nemocech, kterými dotyčný trpí, o lécích, které užívá, případně získají i kontakt na osobu blízkou. Údaje z Karty života může klient ZPMV získat obratem také na svůj mobilní telefon.

Odpadá dlouhé přemýšlení u nového lékaře, jaké a kdy prodělal operace či jaké užívá léky, doplňuje Kadečková.

Zapojení lékařů do systému EZK – vše o zdraví

Na Kartu života pojištěnce mohou nahlížet pouze ti lékaři, kteří spolupracují se ZPMV. Data, která si o svém zdravotním stavu shromažďuje pacient, může lékař přepisovat (opravovat).

Do systému jsou přihlášeni všichni smluvní praktičtí lékaři (cca 6900), aktivně s Kartou života podle Kadečkové pracuje zhruba tisícovka z nich.

Službu má již aktivovánu více jak 45 tisíc pojištěnců a zájem se zvedá, v současnosti registruje pojišťovna týdně 1000 až 1200 nových žádostí.

Pojišťovnu takový systém podle vyjádření Hany Kadečkové nestojí žádné dodatečné náklady, neboť vše vychází z vlastního informačního systému pojišťovny.

K čemu slouží elektronická zdravotní knížka II

Zapojení lékařů do systému EZK – vše o zdraví

Když si o Elektronickou zdravotní knížku zažádám – dostanu nějakou kartičku, která mi dokáže, že ji mám? Budu se s ní hlásit např. když se budu objednávat k lékaři  – specialistovi?K. Masná, Plzeň

Můžete si nalepit na svou kartičku pojištěnce VZP samolepku IZIP, takže ošetřující lékař bude ihned vědět, že využíváte výhody systému IZIP|Elektronická zdravotní knížka. O samolepku můžete zažádat na infolince společnosti IZIP.

Kdo všechno bude mít přístup do mojí Elektronické zdravotní knížky? A bude to na heslo? J. Horáková, Č. Budějovice

Údaje v EZK jsou Vaším vlastnictvím, tedy jen Vy rozhodujete o tom, kteří lékaři či zdravotní pracovníci smějí do Vaší EZK nahlížet. Jedinou výjimkou jsou záznamy v tzv. Emergentním datasetu, kam smějí v případě nouze nahlédnout pracovníci záchranné služby.

V tomto prostoru se nacházejí informace důležité pro záchranu života, jako jsou například alergie na léky nebo krevní skupina.Po odeslání přihlášky do systému Vám přijdou přístupové údaje vygenerované společností IZIP, které obdržíte poštou do vlastních rukou.

Před prvním přihlášením do EZK je nutné zprovoznit ji nastavením Osobního hesla a hned poté lze začít Elektronickou zdravotní knížku používat – číst v ní, vyplnit si osobní údaje, případně si zapisovat poznámky.

Chystáme se na dovolenou do Bulharska – když budeme mít Elektronickou zdravotní knížku, musíme se stejně pojistit? A bude ta knížka k něčemu i v zemi, kde mají jiné písmo – azbuku?  E. Dimitrová, Vlašim

Elektronickou zdravotní knížku nelze zaměňovat s cestovním pojištěním. EZK obsahuje souhrn Vašich zdravotních informací. Výhody služby EZK oceníte právě i v zahraničí, protože EZK můžete otevřít na internetu (v případě potřeby) i lékařům v Bulharsku, a ti jistě anglické mutaci EZK budou rozumět.

Mohu heslo Elektronické zdravotní knížky vyzradit i dceři a manželovi?   V. Blechová, Kuřim

Komu umožníte přístup do Vaší EZK je jen vaší volbou. Pokud byste v budoucnu chtěla komukoli přístup do vaší EZK omezit, stačí změnit heslo. Vašeho manžela a dceru můžete do své EZK uvést jako kontaktní osoby, které budou informovány v případě krizové situace.

Můj pan doktor – internista je skvělý odborník, ale na administrativu pořád nadává. Nebude se ne mne zlobit, pokud mu takovouto knížkou přidělám práci?        A. Rychlá, Ústí

Cílem a smyslem EZK je lékařům práci ušetřit, nikoliv přidělat.

Pokud váš pan doktor pracuje s počítačem a používá některý z obecně užívaných lékařských softwarů, postará se o zápis do Vaší EZK počítač sám, informace se do systému totiž odesílají automaticky.

Váš pan doktor může naopak ocenit, že bude mít více informací o Vašem zdravotním stavu a laboratorní výsledky například rozbor krve, získá rychleji než dosud.

S manželem si naprosto důvěřujeme – můžeme mít společnou Elektronickou zdravotní knížku? Platí se za ní nějaké roční poplatky – jako například v knihovně?J. Moldanová, Praha 5

Zřízení i vedení EZK je pro pojištěnce VZP zcela zdarma. Společnou EZK více klientů nenabízíme. Pokud si s manželem vzájemně důvěřujete, můžete si Vaše Elektronické zdravotní knížky zpřístupnit například stejnými hesly.

Mám problémy se zapamatováním čísel, mohu si dát heslo knížky například z písmen? Nějaké slovo? Z. Hromadová, Brno

Heslo by mělo být přiměřeně bezpečné, proto Vás při jeho sestavování povede automatizovaný návod. Vyžaduje, tak jak je zvykem, kombinaci velkých, malých písmen a číslic.

Víte, v jaké době žijeme – nemůže někdo mojí Elektronickou zdravotní knížku zneužít? Zjistit z ní něco, co říci nechci a pak to vyzradit? H. Hečková, Ostrava

Nedáte-li sama přístup nepovolaným, nebo nedůvěryhodným osobám, nemáte se vůbec čeho obávat.

Bezpečnost systému IZIP je srovnatelná například se zajištěním internetového bankovnictví – PIN Vaší kreditní karty také nebudete pochopitelně nikomu cizímu prozrazovat, u hesla při vstupu do EZK je to obdobné.

Navíc bezpečnost informací uložených ve Vaší EZK je nesrovnatelně vyšší než například v běžné kartotéce v ordinaci. Zmíněné heslo si můžete také kdykoliv změnit.

Sousedka říkala, že když nejsem u VZP, tak na Elektronickou zdravotní knížku nemám nárok. Ale já jí nevěřím…     B. Šandová, Hradec Králové

Vaše sousedka měla pravdu, služba EZK je poskytována exkluzivně pojištěncům VZP, a to zcela zdarma.

Trpím epilepsií. Pokud by mne překvapil záchvat na ulici a nedokázala bych záchranářům vyzradit kód k mé knížce  – mám ho mít někde napsaný? Nebo oni ho budou odněkud znát?J. Vondráčková, Litomyšl

I na takovou to situaci je unikátní služba Elektronické zdravotní knížky připravená: záchranáři mají totiž přístup do vaší EZK prostřednictvím tzv.

Emergentního datasetu, který opravňuje vstupovat záchrannou službu jejich vlastními identifikátory.

Ve zmíněném Emegrentním datasetu jsou uvedeny základní údaje o pacientovi jako je krevní skupina, ale například tam může být zmíněno i to, že trpíte epilepsií.

Jednou už jsem se u nějakého mladíka na ulici přihlásila k tomu, že Elektronickou zdravotní knížku chci, také mi byly zaslány příslušné papíry, ale stěhovali jsme se a já je teď nemohu najít. Co mám dělat?A. Žáková, Průhonice

V případě jakýchkoliv nejasností ohledně registrace, případně samotné Elektronické zdravotní knížky neváhejte kontaktovat naší infolinku 221 458 180 nebo nás můžete kontaktovat i emailem na adrese [email protected].

Mám moc hodnou paní doktorku, ale už hodně v letech. Bude si vědět s Elektronickou zdravotní knížkou rady?D.

Dolničková, Praha 6Elektronická zdravotní knížka je koncipována tak, aby jak pacientům, tak lékařům umožňovala snadnou orientaci a byla uživatelsky velmi přívětivá.

Pokud se chce Vaše paní doktorka zapojit do systému IZIP, stačí, aby vlastnila počítač, který bude připojený na internet.

Elektronická zdravotní knížka jistí letní úrazy

Letní měsíce bývají z hlediska dětských úrazů nejnebezpečnější, přitom řadě zranění by se dalo předejít prevencí a osvětou. Kvalitu a rychlost pomoci mohouúspěšně ovlivnit elektronické zdravotní knížky.

Letní měsíce bývají z hlediska dětských úrazů nejnebezpečnější, přitom řadě zranění by se dalo předejít prevencí a osvětou.

Také přesné informace o zdravotním stavu dětských pacientů často rozhodují o tom, zda bude správně zvolena poúrazová léčba a jaké mohou být následky zranění.

Právě zde se projevuje unikátnost služby Elektronické zdravotní knížky (EZK), která umožňuje, aby i děti měly neustále při sobě souhrn informací o svém aktuálním zdravotním stavu, což při stanovení diagnózy pomůže zejména lékařům, kteří vidí malého pacienta poprvé v životě.  

„Elektronická zdravotní knížka představuje informační zázemí jak pro lékaře a zdravotnické pracovníky, lékárny a zdravotní pojišťovnu, tak pro klienty.

Naší unikátní službou chceme oslovit také rodiče, kteří se velmi pečlivě starají o zdraví svých dětí.

V jejich snaze je rádi podpoříme a umožníme jim mít přehled nad zdravotním stavem jejich ratolestí kdekoli a kdykoli,“ říká Ing. Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP, a.s.   

Každým rokem se dle statistik stane v České republice více než 400 000 dětských úrazů, které si vyžádají ošetření lékaře. Právě během letních prázdnin většinou neřeší zdravotní problémy dětí jejich praktičtí lékaři, ale například zdravotnický personál v zahraničí (dovolená u moře) nebo třeba ošetřovatelé na letním táboře.

V podobných situacích ocení zejména starostliví rodiče výhody Elektronické zdravotní knížky, díky níž můžete mít vy i vaše děti své zdravotní záznamy stále s sebou a kdykoliv neustále dostupné.

„Díky Elektronické zdravotní knížce mám pod kontrolou potřebná očkování mého dítěte, různé alergie a její projevy, provedená vyšetření a prodělané nemoci, zkrátka informace o jeho zdravotním stavu.

Navštívím-li lékaře, který ode mne požaduje podrobnější informace týkající se jeho zdravotního stavu, tak jsem ráda, že si nemusím všechno pamatovat nebo nosit s sebou, zároveň se nemusím obávat případné ztráty tištěných zpráv, spolu s lékařem snadno a rychle najdeme v EZK vše, co potřebujeme,“ upozorňuje Barbora Zálohová, předsedkyně MUM-rodinného centra.

Při registraci své EZK může klient zaškrtnout, zda budou nahlížet do jeho zdravotních záznamů všichni lékaři a zdravotní pracovníci zapojení do systému IZIP nebo pouze několik vybraných lékařů.

V případě, že je omezen přístup pouze na několik důvěrných zdravotních pracovníků, tak se může stát, že se klient dostane do lékařské péče doktora, který je sice v IZIPu, ovšem nemá právo nahlížet do jeho zdravotních záznamů.

Tuto záležitost řeší nová funkce EZK – zasílání SMS hesla pro jednorázový vstup do systému.

Právě při akutním onemocnění či úrazu vašeho dítěte je nyní řešení zcela intuitivní a snadné.

Pokud má při sobě mobilní telefon, pak stačí, aby mu na něj ošetřující lékař, využívající systém IZIP, nechal zaslat ze systému SMS heslo.

Zajímavé:  Acc - vše o zdraví

Zdravotnický pracovník se pak v EZK dozví, zda malý pacient například netrpí určitým druhem alergií nebo zda neužívá trvale nějaké léky, jakou léčbu v minulosti prodělal a jsou mu k dispozici i záznamy o provedeném očkování.

 Informace o společnosti

Společnost IZIP, a. s.

Systém Elektronických zdravotních knížek představuje unikátní patentovanou službu v ČR, která je vedena pod patentem „Způsob shromažďování, evidence a zpřístupnění informací o zdravotní péči a jejích výsledcích a jeho použití“ z roku 2002 u Úřadu průmyslového vlastnictví.

V České republice neexistuje adekvátní systém sdílení zdravotních údajů (mezi lékaři a pacientem a mezi lékaři navzájem) ke službě Elektronické zdravotní knížky (EZK).

Systém Elektronických zdravotních knížek představuje vysoce zabezpečený souhrn zdravotních informací pacienta zpracovaný ve formě virtuální EZK.

Výrazně zkvalitňuje péči o pacienta samotného, zároveň zefektivňuje poskytovanou péči a šetří finanční prostředky v celém procesu poskytování zdravotní péče. Díky své komplexnosti je velmi kladně hodnocen v rámci Evropské unie, která si jej zvolila jako referenční projekt.

Elektronická zdravotní knížka – průvodce zdravím

Čtyři pilíře vašeho zdraví

■      Emergentní dataset Důležitá zdravotní data pacienta nutná pro záchranu života, do kterých, v případě ohrožení, může nahlédnout záchranná zdravotnická služba. Zasahující lékař se tak včas dozví zásadní informace o pacientovi jako je krevní skupina, poslední očkování proti tetanu, rizikové faktory, alergie a trvalá medikace.
■       Zdravotní informace ve vlastních rukou Elektronická zdravotní knížka (EZK) slouží k zapisování i čtení, tedy sdílení zdravotních informací mezi pacientem a lékařem a mezi lékaři navzájem. Je dostupná přes internet z kteréhokoliv místa 24 hodin denně. Uložená data jsou vysoce zabezpečena. Díky EZK má pacient přehled o všech vyšetřeních, jejich výsledcích i léčbě. Stává se vlastníkem svých zdravotních dat, která může v případě potřeby poskytnout ošetřujícím lékařům. Ti mohou rychleji a kvalitněji rozhodnout o diagnóze, zahájení cílené léčby, předejít zatěžování pacienta nevhodnou kombinací léků, či opakovaným vyšetřením.
■      Osobní účet pojištěnce Obsahuje přehledy vykázané zdravotní péče, uhrazených regulačních poplatků, doplatků na léky a umožňuje kontrolovat historii pojištění a plateb pojistného. Pacient je tak informován o nákladech, které byly vynaloženy na jeho léčbu. Součástí zprávy je také identifikace případných nedoplatků na pojistném.
■      Manažer zdraví Elektronická zdravotní knížka upozorňuje lékaře i pacienty na preventivní aktivity a informuje o zdravotních rizicích. K dispozici je například kalendář preventivních prohlídek, očkovací kalendář, upozorňování formou SMS/emailu, BMI index, měření krevního tlaku a cukru v krvi.

Bezpečnost

Společnost IZIP věnuje maximální pozornost oblasti bezpečnosti dat. Provoz EZK probíhá plně v souladu s platnou českou legislativou. Společnost IZIP je registrována Úřadem pro ochranu osobních údajů a je nositelem certifikace ISO 27001 a ISO 9001.

Registrace

O zřízení Elektronické zdravotní knížky lze zažádat u svého lékaře nebo lékárníka. Pro pojištěnce VZP je registrace dostupná i na vybraných pobočkách České pošty vybavených pracovištěm Czech POINT a na 19 pobočkách Pojišťovny VZP, a.s., dále na označených registračních místech. Zaregistrovat se můžete také online na webových stránkách www.izip.cz.

Kladruby – Zjednodušená verze stránek

O unikátním systému Elektronických zdravotních knížek (EZK) a českém zdravotnictví vůbec jsme si povídali s Ing. Josefem Hendrychem, MBA, ředitelem Rehabilitačního ústavu Kladruby. Toto zařízení se řadí k nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Jak se díváte na elektronizaci zdravotnictví obecně a co podle vás přináší systém EZK?
O potřebě vést zdravotnickou dokumentaci v elektronické podobě se mluví už řadu let a podle mne přesně to naše zdravotnictví potřebuje.

Zdravotnická dokumentace v elektronické podobě by měla obsahovat veškeré informace o pacientovi, celou jeho anamnézu. Proto bude velice důležité, aby se do systému elektronického zdravotnictví zapojili všichni lékaři – praktici i specialisté, aby každý doktor znal lékařskou historii svého pacienta, zanesenou do zdravotní knížky.

Pacient na druhé straně získává jakousi kontrolu nad tím, kde kdy byl, jaká mu byla stanovena diagnóza a jak byl léčen.

Na systém Elektronických zdravotních knížek existují různé názory, osobně vnímám především pozitiva, která tato služba přináší. Jako každá nová záležitost se sice ještě potýká s určitými nedostatky, ty se ale jistě odstraní. Aby byl systém EZK plně funkční, je důležité, aby se do něj zapojili všichni, kterým je určen.

Věřím, že se stane velice užitečným pro pacienty i lékaře. EZK totiž zvyšuje informovanost jak pacienta, tak lékaře, a to je to podstatné. Když přivezou pacienta, který nemůže komunikovat, lékař otevřením EZK okamžitě zjistí například jeho krevní skupinu, datum, kdy byl naposledy očkován, nebo fakt, zda netrpí nějakou alergií.

Je to opravdu velmi důležité, což si každý lékař i pacient uvědomí, až když se dostanou do nějaké krizové situace. Z pohledu lékaře je to přínosné pro jeho správné rozhodnutí, jde o další vodítko. Projde si anamnézu, vidí, jaké kdy měl pacient zdravotní problémy, a může snáze a rychleji nastavit správnou léčbu, správnou rehabilitaci.

V tom je systém EZK zcela jedinečný.

Co tedy konkrétně přinese vašim pacientům, lékařům a celému rehabilitačnímu ústavu využívání EZK?
V našem rehabilitačním ústavu je cílem orientace na pacienta – na jeho bezpečnost, pohodlí a na pozitivní efekt rehabilitace.

Musíme proto z anamnézy a aktuálních dat nastavit správnou léčbu a omezit krizové momenty. Ve výsledku nám to přinese spokojeného pacienta. V letošním roce jsme získali nejvyšší možné ocenění v anketě KOP – Kvalita očima pacientů – ve všech třech kategoriích.

Spokojených pacientů bylo 87 procent, což je nejlepší výsledek, jaký kdy byl v České republice dosažen. Naším přáním je tento výsledek ještě vylepšit. K tomu opravdu potřebujeme vědět o pacientovi vše.

Jen tak mu můžeme nastavit ideální podmínky ve stravování, v ošetřovatelské a lékařské péči, v rehabilitaci, nabídnout dobré ubytování, ale i vhodné volnočasové aktivity. Je všeobecně známo, že pacient v optimální pohodě se lépe a rychleji léčí. A tím se opět dostáváme k EZK.

Z informací z Elektronické zdravotní knížky můžeme nastavit optimální podmínky pro léčebnou rehabilitaci při nižších nákladech. Ve výsledku to přináší pozitivní efekt nejen pacientovi, ale celému zdravotnímu systému.

Vidíte nějaké bariéry na cestě k celoplošnému rozšíření EZK, ať již z pohledu pacientů, nebo lékařů?
Problém vidím možná v tom, že ne všichni lékaři pracují s počítačem, především ti praktičtí, na nichž to je vlastně také postaveno.

Praktický lékař ví o daném pacientovi téměř vše od začátku. Proto je důležité, aby všechno zaznamenal do systému. Pak je samozřejmě podstatné, aby byli zapojeni specialisté.

Ke specialistovi může pacient jít bez návštěvy praktického lékaře, který potom nemá zpětnou vazbu, co vlastně specialista našel, co naordinoval, co doporučil.

Rehabilitační ústav Kladruby je velmi moderně veden, máte zavádět nový vnitřní informační systém. Co si od něj slibujete?
V letošním roce připravujeme zcela nový informační systém, díky kterému bude pacient jasně identifikován. Nestane se, že dojde k záměně pacienta či záměně v podávání léků.

Identifikace bude probíhat i při jednotlivých procedurách na rehabilitaci pomocí náramku s čipem nebo s kódem, budeme přesně vědět, jak pacient chodí na cvičení a jak probíhá jeho rehabilitace. Na základě veškerých těchto informací bude možné komunikovat i s jinými institucemi, třeba i se zdravotními pojišťovnami.

Jak to bude přesně fungovat v praxi?
Na jednotlivých lůžkových odděleních budou terminály. To znamená, že pacient tam přijde a identifikuje se přes čip nebo čárový kód, který bude mít na ruce.

Ukáže se mu jeho jméno, označení místa, kde se nachází, a informace, v kolik by měl být na cvičení a kde je cvičebna (v ní se bude opět identifikovat).

Fyzioterapeut bude povinen průběh rehabilitace dokumentovat – půjde o takový vlastní intranet, díky němuž lékař i sestra budou moci bezprostředně nahlédnout, co pacient ten den dělal, zda během rehabilitace nevznikl nějaký problém, zda by se nemělo cvičení upravit, nebo co se tam naučil a jaké udělal pokroky. Tyto informace budou k dispozici on-line a měly by přispět k ještě většímu bezpečí pacienta a samozřejmě i ke zkvalitnění zdravotně-rehabilitační péče.

Martin Wagner v rozhovoru pro Acta Medicinae

Nechtějme po lékařích, aby pročítali stohy dokumentů, ač v elektronické podobě.

Rozhovor Mgr. Dany Frantálové s Mgr. Martinem Wagnerem

Elektronizace zdravotnictví se v Česku dává pomalu, ale jistě do pohybu. Podle informací Ministerstva zdravotnictví ČR bude zákon o elektronizaci zdravotnictví předložen vládě do konce března 2020. Nicméně diskuze o tom, jak by měl finální zákon a hlavně celá komplexní úprava eHealth vypadat, stále ještě probíhá.

„Stát by měl prostřednictvím zákona vydefinovat pra- vidla a podmínky, sdělit, podle jakých principů má být zdravotnická dokumentace k dispozici a kdo má právo do ní nahlížet. A hlavně, jak má dokumentace vypadat technologicky, aby ji bylo možné sdílet, a vygenerovat tak maximální přínos pro lé- kaře i pacienty.

Pacient by měl mít dle Národní strategie elektronického zdravotnictví právo si vybrat poskytovatele služeb tzv.

osobního zdravotního záznamu a soukromý sektor má v této oblasti mnohé co nabídnout díky své agilitě a dlouholeté- mu know-how v oblasti správy, sdílení, analýzy a zajištění bezpečnosti zdravotních dat,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro magazín

  • ACTA MEDICINAE
  • Martin Wagner, generální ředitel projektu Zdravel.
  • praktický lékař

Elektronizace zdravotnictví je aktuálním tématem. Jakým způsobem do ní budou zapojeni lékaři v České republice? A kdy?

Aktuálním tématem je jak elektronizace zdravotnictví, tak i jeho digitalizace. Jedna věc je pořizování zdravotnické dokumenta­ ce v elektronické podobě, což se již dnes víceméně děje, ale stále je hodně co zlepšovat. Druhá věc, a to ta zásadnější, co se s těmi záznamy bude dít. Samotné sdílení záznamů povede jen k další­ mu zahlcení lékařů.

Je tedy třeba začít efektivně pracovat s daty, která se nacházejí ve zdravotnické dokumentaci, a tuto práci ne­ může provádět lékař. Elektronizace zdravotnictví mu musí ty re­ levantní informace prostřednictvím služeb dodávat. Nechtějme po lékařích, aby pročítali stohy dokumentů, ač v elektronické po­ době.

A že jí bude ještě několikanásobně více než té papírové, to je samozřejmost. Lékaři jsou zcela zásadní součástí elektronizace, protože jsou autory vstupních dat – ať už se jedná o nejrůzněj­ ší lékařské zprávy, laboratorní vyšetření či hodnocení zobrazova­ cích metod.

Dokud nebudou všechna data v elektronické podobě, nebude možné s nimi efektivně pracovat. V rámci elektronizace

bude zcela jistě stanovena povinnost, jak zdravotní záznamy vést a sdílet, aby mohl být systém využit naplno. Zejména lékaři budou nejvýznamnějšími konzumenty služeb elektronizace zdravotnictví. Právě oni a tím i jejich pacienti by měli z těchto služeb benefitovat především.

Na tuto část se bohužel elektronizace v ČR zatím pří­ liš nezaměřuje. Proto jsme se zástupci lékařů vyvinuli řadu služeb, které jsou jim šité na míru a posouvají zdravotnictví o veliký kus vpřed. V tomto soukromé společnosti, jako jsme my, budou hrát v budoucnosti klíčovou roli.

Zajímavé:  Přání Do Nového Roku Zdraví?

Co je velmi důležité, pro lékaře a zdravotnické pracovníky obec­ ně změny přinesou spousty pozitiv – nejen efektivnější péči a prá­ ci, možnost nahlížet do zdravotní historie pacienta a konkrétních záznamů, ale stanou se zejména aktivními konzumenty nových služeb s vysokou přidanou hodnotou.

Co je tedy cílem platformy Zdravel a jak konkrétně podpoří elektronizaci zdravotnictví?

Zdravel má dvě role.

Pomáháme definovat potřeby a standardy elektronizace zdravotnictví, které vycházejí z potřeb lékařů, pacien­ tů, ale i dalších subjektů v procesu poskytování zdravotní péče, a diskutujeme je napříč odbornou veřejností, zejména s lékaři a odborníky, o kterých si myslíme, že by se systém měl primárně ptát. Prostřednictvím našich aktivit evangelizujeme myšlenky, kte­ ré jsou nezbytné pro efektivní fungování elektronizace.

Zároveň budujeme řadu produktů a služeb, které elektroniza­ ci buď samy tvoří, nebo podporují a již nyní jsou lékaři využívány.

Velice dlouho jsme s lékaři probírali, jak celý tento systém nasta­ vit – vytváříme platformu s lékaři pro lékaře.

To stát v současnosti zatím vůbec nedělá, a pokud stát bude mít zájem, což věřím, že bude, tak se o toto know­how rádi podělíme.

Samotný obsah elektronizace zdravotnictví je na míle daleko od tezí, které jsem už také slyšel, a které počítají pouze se zpřístup­ něním zdravotnické dokumentace odborníkům.

Elektronizace je o efektivním využití informací. To, že jeden lékař druhému pošle zprávu o pacientovi, není elektronizace, ale jen jiný způsob zahl­ cení lékařů prací.

Elektronizace má pomáhat, ne naopak. Cílem

elektronizace je pomoci automatizovat ty procesy, které automa­tizovat lze. Podporovat lékaře v rozhodnutí o léčbě, dodat mu rychle a kvalitně žádané informace a plně ho podporovat v léčení.

To všechno si dala za cíl platforma Zdravel, která slouží jako ná­ stroj pro podporu elektronizace. Jejím základním stavebním kame­ nem je, že sama o sobě umožňuje lékařům spolupracovat a sdílet informace. Aplikace, které nad platformou budujeme, pak umož­ ňují dalším subjektům v této oblasti a dotčeným osobám z platfor­ my těžit.

Úroveň důvěrnosti každého druhu záznamu si nastavuje samotný lékař. Určuje, jaká data je možné sdílet s ostatními zdra­ votnickými pracovníky a která nikoli. Pacient pak může nahlížet na své zdravotní údaje, které mu jeho lékař nastavením systému zpřístupnil.

Může tak například kontrolovat termíny svých prohlí­ dek, očkování, objednávat se u lékaře a podobně.

Co se týče lékařů samotných, pro ně máme řadu služeb spoje­ ných například s automatickým doporučením na dispenzarizaci pacientů s rizikem vzniku kolorektálního karcinomu, prediabetem nebo diabetem.

Pro nemocnice nacházíme pacienty s nozoko­ miálními infekcemi, hlídáme vhodnost medikace centrovou léč­ bou a mnoho dalších služeb. To je konkrétní přidaná hodnota elektronizace, protože probrat se všemi dostupnými daty ma­ nuálně není v silách lékařů a sester, kteří mají především léčit.

Pro každého lékaře, ať praktika, či specialistu, máme řadu produktů a služeb, které ho jistě osloví.

Lékaři používají různé ambulantní systémy, např. MEDICUS, PC DOKTOR, SmartMEDIX a další. Bude možné kombinovat výše uvedené výhody v dosavadním systému, na který je lé- kař zvyklý?

Ano. Jde o zcela zásadní věc, a tedy předpoklad úspěchu celé elek­ tronizace. Není možné lékaře zatěžovat prací v jiném rozhraní, než na které jsou zvyklí ze svého ambulantního či nemocničního sys­ tému.

Proto intenzivně spolupracujeme se všemi společnostmi, které tyto systémy zdravotnickému personálu poskytují.

Platforma Zdravel je vybudována tak, že se jednoduše propojí s jakýmko­ li informačním systémem, a lékař tedy nemusí dělat žádné zby­ tečné úkony navíc.

Ty informační systémy, které aktivně pracují se svými uživate­ li a snaží se jim nabídnout zvýšení efektivity jejich práce, již se Zdravelem rozhraní mají a jejich lékaři pokročilých funkcí začínají hojně využívat. Za velice pokrokové systémy z řad ambulantních softwarů mohu jmenovat například SmartMEDIX nebo FONS GA­ LEN, kde je integrace hotová a spolupráce s těmito společnostmi je opravdu skvělá. Tyto systémy mohu vřele doporučit.

Bohužel je tu i řada softwarů a dodavatelů, jejichž motivace ke spolupráci je zjevně zcela odlišná. Nové funkce a vytvoření sdí­ leného systému nesoucího výhody všem nechtějí podporovat, a uzavírají tím své lékaře i jejich pacienty do informačního vakua.

Praktičtí lékaři se často potýkají s tím, že u svých pacientů ne- mají dostupné všechny informace o jejich zdravotním stavu. Například pokud pacient navštíví specialistu atd.

Bude možné prostřednictvím Zdravelu sdílet tato data i z jiných pracovišť? Případně bude možné přenášet zdravotnickou dokumentaci pacienta od jiného praktického lékaře či od pediatra k prakti- kovi? Jaké další možnosti Zdravel praktikovi poskytuje?

Sdílení mezi lékaři je pro nás naprosto klíčové. Je ale jen na lékaři, co a jak chce sdílet. V základním nastavení lékař sdílí celou zprávu.

Tedy jeden lékař zprávu vystaví a druhému je celá zpráva k dispo­ zici. V pokročilé variantě dochází pouze k přenosu vybraných re­ levantních informací, a to strukturovaně na místa, kam se přenést mají a kde je pro lékaře přirozené je hledat.

Ve variantě ideální pak lékaře zpráva nezajímá, ale zajímá ho význam informace ve zprá­ vě dle kontextu jeho potřeb.

Například dojde k automatickému vyhodnocení výsledků laboratorního vyšetření aktuálního zdra­votního stavu pacienta a lékař je upozorněn pouze na případné abnormální hodnoty. Proč by měl číst, že je všechno v pořádku?

Dalším příkladem je přenos relevantních informací mezi pe­ diatrem a lékařem pro dospělé. Praktika obvykle nezajímá celý chorobopis, tak proč by měl přepisovat jednotlivé údaje do své­ ho informačního systému? A taky to nedělá.

Na druhou stranu je obrovská škoda„zahodit“ práci pediatra, který devatenáct let sbí­ ral informace o svém pacientovi.

Vše jde udělat automatizovaně a praktický lékař bude mít k dispozici pacientovu osobní a rodin­ nou anamnézu, trvalé medikace, diagnózy apod.

IT vybavení a programy jsou pro praktické lékaře nákladné.

Jak finančně náročná bude vaše platforma?

Samotná platforma Zdravel je pro lékaře zdarma. Za zpřístupně­ ní dokumentace lékařům a pacientům lékař v základní verzi nic neplatí. Pokud lékař nic jiného nežádá, nic neplatí a podstatnou součást systému, tedy sdílení dat, může využívat.

Za jednotlivé aplikace, které data analyzují, si účtujeme částky, které odpovídají náročnosti úkolů zpracování. Jedná se o stokoruny. Je ale potřeba dodat, že vždy lékaři přinášíme výrazně více, a to i v řeči financí, než kolik služba stojí.

Jaké další výhody Zdravel přináší právě praktickým lékařům?

Aplikací, které jsou vystavěny na platformě Zdravel a přinášejí užitečné služby praktickým lékařům, je několik. Tyto služby vy­ užívají pokročilých technologií, které umějí číst a analyzovat i ne­ strukturovaná data, tedy zápis lékaře, a to včetně všech synonym, zkratek, překlepů a podobně.

V této chvíli Zdravel nabízí kromě již zmíněné podpory v dis­ penzarizaci pacientů s prediabetem nebo vznikem kolorektální­ ho karcinomu i služby vzdáleného monitoringu zdravotního stavu pacienta.

A to za použití formulářů, které pacient vyplňuje, nebo digitálních zdravotních pomůcek, jako jsou tlakoměr, glukometr a podobně. Umíme upozorňovat lékaře, že se v jeho kmeni nachá­ zí pacient s pravděpodobným vzácným onemocněním.

Intenziv­ ně připravujeme produkty specializované na hypertenzi, CHOPN, astma, osteoporózu nebo dyslipidemii.

Nechybí ani aplikace, která vytvoří pacientův emergentní data set. Naprostou samozřejmostí je pak služba efektivní komunikace se svým kmenem pacientů.

Pro praktické lékaře by mohlo být zajímavé zmiňované vy- hledávání rizikových pacientů. Můžete nám přiblížit, co Zdravel reálně přináší?

Na prvních případech máme ověřeno, že jsme schopni velmi efek­ tivně najít pacienty se zvýšeným rizikem incidence kolorektální­ ho karcinomu a prediabetu. Vyvíjíme efektivní produkty týkající

se i dalších civilizačních chorob. Umíme zvýšit počet zařazení pa­ cientů do dispenzárních skupin o více než 25 %. Co to znamená pro pacienty, asi nemusím zmiňovat, ale v řeči čísel pro lékaře to například znamená navýšení příjmu i o desítky tisíc korun.

Zjednoduší zavedení platformy Zdravel i komunikaci se sa- motnými pacienty? Bude možné jim automaticky zasílat po- zvánky na preventivní vyšetření atd.?

Ano, efektivita komunikace je podstatnou částí elektronizace. Pro pacienty máme službu Elektronické zdravotní knížky – komplex­ ního nástroje pro práci s vlastními zdravotními údaji nebo údaji rodinných příslušníků. Systém je mimochodem propojen s aplika­ cí Záchranka.

Pacient má ve své elektronické zdravotní knížce zá­ znamy od všech lékařů, kteří jsou na platformu Zdravel napojeni, a předem definovaná data se svými pacienty sdílejí. Nic nebrání tomu, aby měl pacient přehled od praktického lékaře, specialis­ tů, o hospitalizaci v nemocnici či z různých vyšetření. Pacienti bu­ dou moci také efektivně svůj zdravotní stav na dálku s lékařem konzultovat.

Co naopak pacientům k dispozici nikdy nebude, je například dekurs, který považuji za osobní záznam lékaře a není určen pro pacienty.

Je systém nějak napojen na zdravotní pojišťovny? Bude fun- govat jen pro některé pojištěnce?

Zdravel mohou využívat všichni praktičtí lékaři, ať už mají uzavře­ né smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami, či jen několika vybranými. Z pohledu pacientů nehraje příslušnost ke zdravotním pojišťovnám žádnou roli, naši elektronickou zdravotní knížku a její výhody může využívat úplně každý.

Je však potřeba říci, že jsou mezi zdravotními pojišťovnami roz­ díly. Některé jsou výrazně pokrokovější než jiné.

Ty, které s námi spolupracují, chystají specializované programy s bonifikací pro lé­ kaře, kteří budou poskytovat svým pacientům nadstandardní služby s ohledem zejména na plnění preventivních programů.

Mezi takovépatřínapříkladVOZP,OZPneboZPŠ.ZdeaplikaceZdravelu, věřím, sehrají klíčovou roli a pomohou zapojit pacienta do ak­tivní péče o své zdraví.

Mgr. Martin Wagner se narodil 2. ledna 1976. Třináct let praco­ val ve společnosti IBM, kde působil v řadě řídicích funkcí, na­ příklad na pozici obchodního ředitele Sales & Distribution pro Českou republiku nebo ředitele Energy & Utility Central Euro­ pe.

V posledních letech se věnuje oboru zdravotnictví a imple­ mentaci nových technologických řešení v této oblasti. Od roku 2017 úzce spolupracuje se skupinou Nordic Investors. Úspěšně řídil projekt HarveyX – systém pro analýzu nestrukturovaného textu zdravotnické dokumentace.

Od června 2018 zastřešuje všechny aktivity zdravotní divize Nordic Investors, a to z pozice generálního ředitele projektu Zdravel. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector