Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Fermentovaný výrobek z mladého kokosu, s vysokou koncentrací probiotik a jemně krémovitou strukturou. Je vhodný pro ty, kdo chtějí spojit příjemný chuťový zážitek s posílením střevní mikroflory. Yoguard je alternativa jogurtu vyrobená pouze z mladého kokosu, probiotik a kokosové vody. Nic víc. V mladém kokosu je ideální prostředí pro množení přátelských probiotických kultur. Díky přírodním vlastnostem mladého kokosu má lahodnou jemně kyselou chuť. Neobsahuje žádné živočišné složky ani laktózu. …

Více informací 59 Kč Do obchodu Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Fermentovaný dále zrající výrobek z mladého kokosu, s vysokou koncentrací probiotických kultur. Osvěžující, kyselý a energizující. Keefir je středně kyselý a příjemně voní. Působí jako pohlazení po jazyku i ve střevech.

Nejlépe chutná, necháte-li ho pár hodin před konzumací (přes noc) v pokojové teplotě. Více o tom, jak fungují bakterie Superhuman, se dočtete na našem blogu. Keefir je alternativa kefíru vyrobená pouze z mladého kokosu, probiotik a vody. Nic víc.

V mladém kokosu je ideální prost…

Více informací 149 Kč Do obchodu Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Jóga jako cesta k duševní i tělesné vyrovnanosti
Každý už se v životě setkal s obtížnějším obdobím plným stresu, obav a úzkostí. Pokud nejsou pod kontrolou, mohou člověka nejen omezovat, ale také se rozvinout do panických atak a depresí.

Jóga a ájurvéda představují cestu, jak tyto stavy rozpoznat a zvládnout.

Které pozice a dechové techniky jsou k tomu nejvhodnější? Zkušená lektorka jógy Zuzana Klingrová vám ukáže hlavní stabilizační principy, které tělu i mysli vrátí ztracený klid….

Více informací 394 Kč Do obchodu Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Harmonizující směs bylin, vhodná pro chvíle všední i sváteční – doporučujeme sladit medem.

Více informací 72 Kč Do obchodu Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Rýžové nápoje ISOLA BIO jsou vyrobeny z italské rýže, jsou 100 % rostlinného původu, bezlepkové a neobsahují laktózu. Nápoj je vhodný jak pro vegetariány, tak i vegany. Neobsahuje žádný přidaný cukr a další zbytečné suroviny.Před podáváním nápoj dobře protřepte.

Více informací 73 Kč Do obchodu Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Rostlinný krém na vaření a pečení. Je skvělou náhradou za běžnou smetanu. Můžeme jím zjemnit a zahustit polévky a omáčky. Skvělý je i na zapékání zeleniny, brambor či těstovin.

Více informací 44 Kč Do obchodu Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Autoři prof. Anna Strunecká a prof. Jiří Patočka, vysoce erudovaní a mezinárodně uznávaní odborníci v oblasti biomedicíny a toxikologie, nabízejí fundovanou odpověď přístupnou a srozumitelnou formou.

Knížka Doba jedová se stala bestsellerem populárně naučné literatury již po svém prvním vydání v roce 2011.

Nynější aktualizované vydání nemohlo pominout, že kromě jedů nás dnes ohrožuje i covid-19, a snaží se čtenářům objasnit vše, co by je mohlo zajímat. Každá kapitola je doplněna odkazy na pop…

Více informací 272 Kč Do obchodu Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

BIO energetický nápoj s obsahem guarany a kofeinu. Obsahuje extrakty z bylin, a proto velmi příjemně voní po meduňce, mátě a černém bezu.

Více informací 55 Kč Do obchodu Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Rýžové nápoje Isola BIO jsou vyrobeny z italské rýže, jsou 100% rostlinného původu, bezlepkové, neobsahují laktózul. Rýžový nápoj mandlový je jemně přislazený agávovým sirupem. Recept – Smoothie bowl z lesního ovoce.

Více informací 85 Kč Do obchodu Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Klasické ovocno-kořeněné kombinace mimo jiné s šípkem, ibiškem, kousky pomeranče a skořicí. Tato směs je obzvláště aromatická a zahřívá tělo i duši.

Více informací 77 Kč Do obchodu

Předpřipravený potravinářský produkt na přípravu polévek, omáček, šťáv k masu nebo sloužící jako dochucovadlo.

Více informací 64 Kč Do obchodu

Zeleninový vývar v kostce neobsahuje výtažek z droždí pro zvýraznění chuti. Výraznou chuť mu dodává vysoký podíl několika druhů zeleniny a koření.

Více informací 42 Kč Do obchodu

Sirup javorový, sladký pozdrav z Kanady. Sirup javorový vzniká zahuštěním mízy kanadských javorů. Sirup má vysokou sladivost a charakteristickou příjemnou chuť. Doporučujeme vám ho na oslazení lívanců, palačinek i ranních kašiček. Dobře doplní i bílý jogurt, moučníky i těsto na sušenky.

Více informací 173 Kč Do obchodu

Čaj China Gunpowder Čaj China Gunpowder vyniká svou jemnou a lahodnou chutí. Lístky tohoto zeleného čaje mají tvar malého klubíčka, které připomíná vzhledem střelný prach. Od něho se odvozuje také název.

Jeho výroba začíná zavadnutím lístků a jejich stáčením. Poté se malé kuličky na velkých pánvích suší a praží. Na rozdíl od černého čaje neprobíhá při výrobě zeleného čaje fermentace.

Stočené lístky se rozvinou teprve po spaření vodo…

Více informací 45 Kč Do obchodu

Nový ovocný osvěžující nápoj v bio kvalitě s nádechem exotiky.

Stejně tak jako ostatní mošty z Hostětínské moštárny je i tento vyroben postupem, který zaručuje, že se v něm uchová co nejvíce vlastností čerstvě vylisované jablečné šťávy.

Příznačný je rovněž sediment (jablečná vláknina) na dně láhve, který je znakem přírodního charakteru nápoje. Před otevřením doporučujeme důkladně protřepat….

Více informací 79 Kč Do obchodu

Přírodní ovocná šťáva vyrobená z jablek a šťávy z meruněk, pasterovaná.

Více informací 85 Kč Do obchodu

Mošt vyrobený postupem, který zaručuje uchování co nejvíce vlastností čerstvě vylisované jablečné šťávy. Nefiltrovaná, neředěná, nepřislazená, konzervována pasterizací bez chemického ošetření. Vyrobeno z jablek pocházejících z regionu Bílé Karpaty.

Více informací 60 Kč Do obchodu

Rýžové nápoje Isola BIO jsou vyrobeny z celozrnné italské rýže, jsou 100% rostlinného původu, bezlepkové, neobsahují laktózu.

Více informací 78 Kč Do obchodu

Lahodný nápoj s příjemně sladkou chutí. Zdrojem vápníku je mořská řasa Lithothamnium Calcareum. Přirozeně bezlepkový nápoj. Neobsahuje laktózu a je bez přidaného cukru.

Více informací 72 Kč Do obchodu

Nápoj z ovsa vhodný všude tam, kde se používá běžné mléko. Bez laktózy, bez sladidel, čistě rostlinný.

Více informací 68 Kč Do obchodu

Rýžový nápoj ochucený Fairtrade kakaem. Má přirozeně sladkou a sametovou chuť a je obohacen přírodním vápníkem.

Více informací 35 Kč Do obchodu

Adventní ovocný čaj – “ ještě více posiluje radostné očekávání vánočních svátků “ čaj plný dojmů, vonící vánocemi, který se výborně hodí ke strávení příjemných podzimních a zimních večerů. Má jemně ovocnou chuť.

Více informací 77 Kč Do obchodu

Směs, která vám ukrátí čekání na Ježíška! Lahodná chuť bylin (meduňka, chrpa, list ostružiny, měsíček) je oživena typickým vánočním kořením (skořice, pomeranč, jablko, hřebíček, lékořice).

Více informací 77 Kč Do obchodu

Jemná bylinno-ovocná směs má velmi harmonickou chuť, je osvěžující a šíří dobrou náladu. Díky jemně ovocné chuti je velmi oblíbená také u dětí.

Více informací 77 Kč Do obchodu

Po dlouhé zimní procházce se mnozí těší na chutné pečené jablíčko právě vytažené z trouby. Rozmazlete svůj jazýček touto ovocnou směsí vonící po oblíbené pochoutce. Návod k přípravě: čajový sáček na šálek (cca 250 ml), přelejte vroucí vodou a nechte 10 min. luhovat.

Více informací 86 Kč Do obchodu

Porcovaný biočaj. 18 nálevových sáčků.

Se svým mátovým aroma a výraznou citrusovou chutí je tato bylinná směs se zeleným čajem, rakytníkem a kousky citronu jako návrat do dětství plného dobrodružství, které nikdy nekončí.

Vychutnejte si tento výtečný nápoj k lehkým dezertům a salátům, není však vhodný pro děti!Štěstí je… bezstarostně a užasle pozorovat svět, zkrátka co na srdci, to na jazyku!…

Více informací 81 Kč Do obchodu

Špaldové kafe mleté – vůně a chuť starých časů Špaldové kafe mleté vás přenese do časů našich babičky.

Špaldové kafe pro vás zpracoval podnik Kávoviny v Pardubicích – nejstarší česká továrna na alternativy klasické zrnkové kávy, založena roku 1896.

Krátkým povařením mleté kávoviny ve vodě získáte silný nápoj vonící tradicí a vzpomínkou na starou českou kuchyni. Neobsahuje kofein a mohou ho pít těhotné a kojící maminky i děti, které …

Více informací 42 Kč Do obchodu

Žijeme ve světě, kde je stále těžší uchovat si psychické zdraví a vnitřní rovnováhu. Mnoho lidí se proto začíná odklánět od hektického a materialistického životního stylu a snaží se vést alternativnější a duchovnější způsob života.

Tento přechod ovšem není zdaleka jednoduchý, neboť ezoterika se za poslední roky stala velmi populární a lukrativní oblastí, která je plná často protichůdných směrů, rozporuplných názorů a scestných učení.

Vyznat se v nich, neztratit se a najít si svou zlatou středn…

Více informací 201 Kč Do obchodu

Pikantní fermentovaný výrobek dle korejské receptury. Vítěz Kim-či battle 2018 v Praze.

Více informací 169 Kč Do obchodu

Arónie (černý jeřáb, jeřabina) BIO, 100% čistá šťáva
Přímo lisovaná šťáva z plodů arónie v bio kvalitě v nové hnědé lahvi s krátkým hrdlem.
Doporučené dávkování
Doporučené denní množství je 1 dcl šťávy buď na lačno nebo po jídle a vystačí tedy na týden (7 dní). 
Množství konzumace není omezeno, dávkujte dle toho, jak Vám chutná a zda se tělo vyš…

Zajímavé:  Příčiny motání hlavy - Vše o zdraví

Více informací 175 Kč Do obchodu

Sójový tempeh asi většina z Vás zná. Také jsme si mysleli, že nás nemůže překvapit. Pak jsme ochutnali tenhle ruční domácí výtvor a řekli si, že to chceme jíst každý den. Staniž se, řekla naše kouzelná firma Wild & Coco a dnes si tempeh můžete koupit i Vy. Dochuťte podle Vašeho gusta a užijte si jemnost, aroma a vysoký obsah bílkovin.

Více informací 99 Kč Do obchodu

Svíčková mezi tempehy? Přesně tak se přezdívá hrachovému tempehu, který se díky své jemné chuti a křehkosti těší velké oblibě nejen mezi příznivci bezmasé stravy. Tento tempeh je ručně vyráběný z vysoce kvalitních surovin a díky speciálnímu výrobnímu procesu má obzvlášť delikátní chuť. Proto je naším favoritem a doufáme, že se stane i Vaším.

Více informací 119 Kč Do obchodu

V kosmetickém průmyslu se používá jako složka přípravků určených k péči o pleť a pokožku celého těla. Aktivní látky obsažené v oleji z aloisie tonizují, zpevňují pokožku a vyhlazují drobné mimické vrásky. Celkově osvěžují a doplňují vitamíny potřebné pro pleť. Olej je vhodný také pro problematickou pleť – pomáhá v boji s vřídky, pupínky, vyrážkami, problematickou pokožkou a akn…

Více informací 219 Kč Do obchodu

Vonný skořicový olej vedle eugenolu také obsahuje antioxidanty a třísloviny, proto je v kosmetice využívaný v přípravcích určených k čištění a vyživení pokožky.

Blahodárně působí na pleť, zlepšuje její barvu, pleť je zdravá. Koupel se skořicovým olejem změkčuje hrubou pokožku, odstraňuje svalové napětí a bolest. Podporuje látkovou výměnu.

Skořice je vhodná jako prostředek v boji proti celulitidě v p…

Více informací 149 Kč Do obchodu

V kosmetice patří k vysoce ceněným zatím nepřekonaným antiseptikům vhodným na využití v přípravcích na pleť a pokožku celého těla. Je ideálním pomocníkem, pokud máte mastnou a problematickou pokožku.

Odstraňuje záněty, hnisavé vřídky, pupínky, dermatitidy různého původu či ekzémy. Pomáhá při léčbě seborey, lupénky a psoriázy. Poměrně rychle zbavuje svědění, otoků či zčervenání. Pokožku regeneruje a zře..

.

Více informací 159 Kč Do obchodu

Základní složkou mátového oleje je mentol, obsahující vitamín C a karoten, což také napovídá o jeho účincích.

V kosmetice se doporučuje jej používat na mastnou pleť jako součást kosmetických přípravků nebo samostatně. Osvěžuje, čistí pokožku, odstraňuje stopy únavy, pokožka je na pohled zdravá a rozzářená.

Je to vynikající prostředek, pokud pleť trpí začervenáním, vystupují na ní drobné cévky nebo se objevuje dermatitida.

Více informací 109 Kč Do obchodu

Krásné náramky z přírodních kamenů (onyx a lávové kameny) ve kterých je umístněna ochranná ruka fatimy (hamsa)

Více informací 129 Kč Do obchodu

Jak posílit imunitu?

Máme tady říjen. Venku je sychravo, chladno a většinou zataženo.

Klasické podzimní období, které pro většinu z nás představuje nejen pochmurné dny, ale kvůli chladnému počasí také větší riziko nákazy chřipkou nebo nachlazením.

Co ohrožuje vaši imunitu a jak se ubránit možnému nachlazení? Které potraviny a doplňky stravy dokáží posílit imunitu? Tohle vše se dozvíte v novém článku.

Imunita. Důležitý obranný štít pro naše tělo.

Teď v podzimních měsících nám chybí teplé sluneční paprsky, čerstvý vzduch a nedostatek vitamínů. Díky tomuhle všemu může být ohrožena naše imunita. Jak se projevuje? Únavou, ospalostí, různými nemocemi, ale třeba také nechutenstvím.

 Imunita je schopnost organismu bránit se vnějším vlivům – nemocem, baktériím a virům.

Víte o tom, že imunitu byste měli posilovat správnou životosprávou? Tedy pravidelně cvičit, zdravě jíst a doplňovat potřebné minerály, které se podílejí na obranyschopnosti. 

Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Jak se projevuje oslabená imunita?

Častá únava a nespalost – Častá únava může být příznakem oslabené imunity. 

Trávicí problémy – I když to spoustu lidí neví, velkou roli na imunitu má střevní mikroflóra. Až 80% imunitního systému je tvořeno ve střevech. 

Bolesti v krku, angína, chřipka – Trápí vás časté nachlazení nebo pocit, že na vás něco leze? Rýma, kašel a časté nachlazení svědčí o oslabené imunitě. 

  • Nechutenství, snížená chuť k jídlu
  • Špatné hojení ran, ekzémy, opary, vyrážky atd.
  • Jak na silnější imunitu?

Zdravá strava– Jíte pravidelně? Dáváte tělu dostatek živin jako jsou kvalitní sacharidy, bílkoviny a tuky? Ne? To je bohužel špatně. Taková životospráva vám může nabourávat přirozenou obranyschopnost. Snažte se jíst bez stresu a jezte jen takové porce, které vám budou příjemné.

Ke každému jídlu přidejte zeleninu nebo ovoce. Tyto potraviny jsou bohaté na vitamíny a většina z nich je také antioxidantem. Antioxidanty chrání imunitní systém. Kromě ovoce doplňte do svého jídelníčku také ryby, oříšky, luštěniny, libové maso a kvalitní sacharidy.

Uvidíte, že vaše tělo bude plné energie a bude lépe zvládat odolávat nachlazení a nemocem.

Pravidelný pohyb– Pohyb je správnou cestou k silné imunitě. Pokud nejste nadšenec do jakéhokoliv sportu, nic se neděje. Nemusíte hned makat hodiny ve fitku nebo běhat desítky kilometrů.

Stačí, když začnete chodit více pěšky nebo si třeba v poklidu zacvičíte jógu nebo se půjdete projít do přírody. To vše se počítá. Nejlepší co můžete pro vaše zdraví udělat je sport, který vám je příjemný a nemusíte se do něho nutit. Choďte více pěšky, zacvičte si jógu nebo vyrazte do přírody.

Klidně se každý den během 10ti minut lehce protáhněte. Uvidíte, že se budete cítit více fit a zdravější.

Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Příjem vitamínů a minerálůVitamíny můžeme získávát z ovoce, ale také z doplňků stravy, které obsahují daleko větší množství jednotlivých vitamínů než ovoce či zelenina.

Pokud jsou doplňky stravy z přírodních látek jako naše vitamíny Venira, pak se nemusíte bát žádné zbytečné chemie. Doporučujeme užívat hlavně Vitamin C, který je silným antioxidantem. Dále to je B-komplex, který podporuje správné fungování organismu a nervové soustavy.

 V neposlední řadě nezapomínejte na Magnesium, které je velice potřebné pro naše svaly a mozek a pomáhá snižovat únavu a stres.

Spánek – Spánek je jedním z nejlepších způsobů regenerace. Čím více tělu bude chybět spánek, tím více bude imunita v ohrožení. Pokuste se naspat alespoň 7, nejlépe 8 hodin denně. Ve spánku tělo odpočívá a nabírá síly. 

Omezte cukry, alkohol a kouření – Alkohol může oslabovat váš imunitní systém stejně jako kouření. Kouření oslabuje dýchací cesty a je zde větší riziko nachlazení. Rafinovaný cukr snižuje schopnost bílých krvinek, které bojují proti špatným baktériím.

Lipozomální vitamin C

Teď, když přišel podzim a teploty venku prudce klesly, je potřeba doplnit veškeré vitamíny, které imunitu posilují. Jsou to především potraviny a doplňky stravy bohaté na vitamin C. Bohužel v citrusových plodech jako je citrón, pomeranč, ananas atd.

nalezneme pouze malé množství „céčka“. Proto doporučujeme doplnit vitamin C pomocí přírodních doplňků stravy. Dostanete do těla daleko víc vitaminu C.

Například pouze ve dvou kapslích Venira lipozomálního vitamínu C se skrává tolik vitamínu C jako v 5ti citronéch. 

Ptáte se proč lipozomální Vitamín C?

Vitaminem C najdeme v mnoha doplňcích stravy, které sice obsahují vysokou dávku “céčka”, ale bohužel jeho vstřebatelnost je velice nízká. U levnějších forem se vstřebatelnost pohybuje okolo 4% až 20%. Zbytek je z našeho těla vyloučen močí.

U lipozomální formy vitaminu C se vstřebatelnost pohybuje okolo 90%.

Venira lipozomální vitamin C, který vám nabízíme v našich kapslích je považován za nejlepší a nejkvalitnější „céčko“, které vašemu tělu můžete dopřát.

Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Lipozomální forma vitaminu C funguje na principu postupného uvolňování z lipozomu (díky čemuž je vitamin C lépe chráněn v trávicím traktu), které je řízené a uvolňuje se postupně v průběhu několika hodin. Díky lipozomální formě putuje vitamin C přímo do krve.

Lipozomální obal chrání dávku vitaminu C a díky tomu se ho do krve dostane správné množství, které naše tělo potřebuje.

Venira lipozomální vitamin C je správnou volbou pro všechny, kteří mají zvýšenou potřebu vitamínu C nebo chtějí posílit svoji obranyschopnost a přispět ke snížení míry únavy a dalších možných problémů spojených s nedostatekm vitamínu C. 

Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Zdravá střeva budou chránit vaše zdraví!

Všechny důležité živiny se v průběhu trávení dostávají do organismu zejména díky střevům, z nichž se postupně vstřebávají. Na jejich správném fungování do značné míry závisí naše celkové zdraví a odolnost.

Střevní trakt je důležitou součástí nejen trávicí soustavy, ale i imunitního systému našeho organismu.

Koho by napadlo, že o nedobrém stavu našich střev mohou svědčit například různé vyrážky, kožní záněty, opakované infekce (včetně respiračních nemocí nebo angin), únava či bolesti hlavy? Potkat mohou dokonce i jedince, kteří se snaží zdravě se stravovat.

Pokud se totiž do tenkého střeva v průběhu trávení nedostávají ty správné enzymy a další látky potřebné k chemickému zpracování potravy a není-li tlusté střevo osídleno tou správnou mikroflórou, potřebné živiny se nemohou vstřebat a odcházejí z těla nevyužité…

Co se děje v tenkém střevě

Zajímavé:  Proč Je Zdraví Důležité?

Tenké střevo má průměr jen kolem 3 cm, dlouhé je až 6 metrů, střevní sliznice je ale silně zřasená a má množství klků, které celkovou plochu, kde dochází k trávení potravy, výrazně zvětšují – až na 300 m2, což je víc než tenisové hřiště!

Potrava je při průchodu tenkým střevem štěpena enzymy slinivky břišní a žlučí. Rozložené živiny pocházející ze zkonzumovaných bílkovin, tuků a částečně cukrů, se vstřebávají střevní stěnou.

Pro zpracování potravy zde hrají zásadní roli trávicí enzymy. Proto při problémech v této části trávicího traktu je vhodné podpořit jejich tvorbu. Využitelným zdrojem je například ananas či papája. Komplex trávicích enzymů obsahují i potravinové doplňky, například VITALAND Trávicí enzymy.

Tlusté střevo a jeho funkce

Využití živin z potravy je završeno v tlustém střevě (jde zejména o vodu, soli, vitaminy a některé cukry). V tlustém střevě už nepůsobí žádné trávicí enzymy, zato je bohatě osídleno mikrobiální flórou přispívající ke vstřebávání živin a k zahušťování nestravitelných zbytků, které budou z těla vyloučeny stolicí.

Pro správnou funkci tlustého střeva je naprosto zásadní složení střevní mikroflóry. I proto, že tu probíhají kvasné a hnilobné procesy, které by měly mít „přátelské střevní bakterie“ (často označované souhrnně jako probiotika) pod kontrolou.

Jinak dojde k tomu, že hnilobné a mnohdy toxické zbytky stravy ve střevě zůstávají, usazují se na stěnách, kde brání vstřebávání živin. Takové prostředí pak podporuje rozvoj nežádoucích mikroorganismů (různých hnilobných bakterií a kvasinek) na úkor těch potřebných.

Tím se komplikuje vylučování, může docházet k průniku odpadních složek střevní stěnou do organismu, zvyšuje se riziko různých zánětlivých procesů ve střevě i celkově v těle a oslabují se imunitní schopnosti.

Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Ochránci střevní mikroflóry

K probiotikům nezbytným pro správné osídlení střevního prostředí patří asi 500 druhů živých mikroorganismů, z nichž jsou nejznámější laktobacily a bifidobakterie.

Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Přirozenými zdroji probiotik jsou jogurty a další kysané výrobky s obsahem živých bakterií, ale i další produkty zpracované mléčným kvašením – například kysané zelí nebo šťáva z něj.

Z doplňků stravy je k dispozici například VITALAND Lactobacillus 8 (komplex základních bakterií střevní mikroflóry v denní dávce, která může přispět například k obnově mikroflóry při a po léčbě antibiotiky).

Prebiotika jsou látky, které slouží jako zdroj energie přátelským střevním bakteriím. Podporují jejich optimální množství a „dobrou kondici“.

Patří k nim především vláknina, nestravitelné složky obsažené zejména v obilovinách, luštěninách zelenině a ovoci.

Prebiotika podporují střevní peristaltiku (usnadňují vylučování odpadních látek, působí proti zácpě), přispívají ke vstřebávání živin z tlustého střeva a k celkovému posílení imunity.

Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdravíTaké prebiotika najdeme v různých doplňcích stravy, zejména v podobě různých druhů rozpustné i nerozpustné vlákniny. Například VITALAND Vláknina Mix obsahuje až osm druhů vlákniny v každé tabletě. (Rozpustná vláknina na sebe váže vodu a bobtná. Tím vyvolává pocit nasycení, takže je žádanou složkou i při redukci hmotnosti.) Prebioticky působí i VITALAND Chlorella, doplněk s obsahem sušené biomasy ze sladkovodní řasy Chlorella pyrenoidosa, která bývá označovaná jako „zelená potravina“.

Zdravá střeva, důležitý aspekt zdraví

Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem – vše o zdraví

Důležitost zdravých střev pro celkový dobrý stav našeho organismu v současnosti jistě nikdo nezpochybňuje. Nicméně pro řadu z nás představuje poněkud mlhavě tu část žaludečního traktu, která zpracovává potravu a sídlo “přátelských” baktérií, které známe z mnoha televizních reklam. Jaký význam mají střeva, co je ohrožuje a jak jim můžeme pomoci užíváním některých přírodních přípravků?

Střeva

Střevo (intestinum, enteron) je nejdelší úsek gastrointestinálního traktu. Navazuje na vrátník žaludku a končí řitním otvorem. Dělí se na tenké střevo (intestinum tenue) a tlusté střevo (intestinum crassum).

Potrava se nejprve dostane do tenkého střeva, kde je, natrávená ze žaludku, dále zpracovávána. V tenkém střevě je štěpena pomocí enzymů produkovaných slinivkou břišní.

Poté se smísí se žlučí a vstřebá se sliznicí. Přes ní přecházejí důležité živiny do krevního oběhu. Zbytek se dostane do tlustého střeva, kde je resorbována voda a potrava se dále zahušťuje.

Nakonec je ve formě výkalů vylučována z těla.

Tlusté střevo, přesněji řečeno jeho sliznice, je osídlena symbiotickými (“přátelskými”) baktériemi. Tyto baktérie rozkládají nestravitelné zbytky potravy, produkují vitamín K a jsou velmi důležité pro imunitní systém organismu. Zde je důležité se pozastavit.

Tato fyziologická mikroflóra na stěnách tlustého střeva tvoří složitý komplex (označovaný jako mikrobiom). Obsahuje aerobní i anaerobní baktérie, houby, viry a další mikroorganismy.

Tito, současně s imunitním slizničním systémem, chrání náš organismus před infekcí a jsou také účastníci některých metabolických procesů.

Slizniční imunitní systém (v angl. literatuře MALT–mucosa-associated lymphoid tissue) představuje souhrn všech faktorů, které jsou přítomny na povrchu sliznici (zde na sliznici tlustého střeva, ale mohou být i na jiných místech těla) a zajišťují imunitní obranu organismu.

Na sliznicích je přítomna lymfatická tkáň, která zajišťuje obranu před vstupem infekčních látek. Střevní baktérie dále ovlivňují motilitu a prokrvení střevní stěny nebo redukují tzv. bakteriální translokaci.

Bakteriální translokace je termín, který označuje schopnost (ať už aktivně nebo pasivně) bránit vstupu živých mikroorganismů a jejich toxických produktů přes epiteliální vrstvu sliznice do lamina propria mucosae (sliznice střeva tvořená vazivem).

Mikroflóra tlustého střeva může být narušena, a to vlivem některých léků na předpis, ale i častým užíváním volně prodejných projímadel. K narušení dochází i u onkologických pacientů následkem léčebných metod, jako je radioterapie nebo chemoterapie.

Poškození mikroflóry může být i následek nedostatečné výživy (malnutriční stavy) nebo alkoholismu. Přirozeně dochází k oslabení střevní mikroflóry s přibývajícím věkem (zde se stává, že “přátelské” baktérie jsou nahrazeny “nepřátelskými”, jako jsou pseudomonády nebo enterobakterie).

Samotný epitel (krycí tkáň) střeva nestačí sama o sobě zabránit průniku škodlivých mikroorganismů. Z tohoto důvodu baktérie střevní mikroflóry stimulují (dá se říci, že “vzbudí”) imunitní systém, ten musí rozeznat, které baktérie ve střevě jsou ty “hodné” a které ty “zlé”.

Sliznice obsahují tři čtvrtiny všech lymfocytů v těle a dochází v nich k největší tvorbě protilátek (imunoglobulinů, zejména IgA). Můžeme v nich nalézt velké množství paměťových T-buněk, plazmatických buněk i aktivovaných T-lymfocytů, ale vyskytují se zde také makrofágy a dendritické buňky (ty pohlcují cizorodé částice).

Pokud dojde k dlouhodobému oslabení střevní mikroflóry, může to být důvodem ke vzniku řady zdravotních problémů, jako například náchylnost k infekčním onemocněním, kožním problémům, alergiím nebo jiným nemocem.

Probiotika

V takovém případě je dobré začít užívat probiotika. Jejich název byl převzat z řečtiny a volně přeložen znamená “pro život”. Název odráží jejich charakter, protože jsou tvořeny živými mikroorganismy.

Jejich užívání příznivě ovlivňuje stav vlastní střevní mikroflóry tím, že selektivně podporují růst nebo aktivitu některých kmenů střevní mikroflóry.

Nejčastěji používanými mikroorganismy jsou baktérie mléčného kvašení, zejména Lactobacillus a Bifidobacterium.

To vše výrazně posiluje celkovou imunitu. Probiotika zabraňují přemnožení škodlivých baktérií a kvasinek tím, že vytvářejí organické kyseliny. Přítomnost těchto kyselin snižuje pH ve střevě, což výrazně omezuje růst škodlivých baktérií. To ale ještě není všechno.

Probiotika dále zvyšují odolnost vůči průjmovým onemocněním a omezují aktivitu potencionálně škodlivých látek ve střevě, které mohou vzniknout při špatném trávení. Výhodné je, pokud se současně s probiotiky užívají látky ze skupiny prebiotik. Tato prebiotika jsou potravou pro “přátelské” baktérie v probioticích.

Patří k nim těžko stravitelné látky, zejména ze skupiny oligosacharidů, například inulin nebo laktulóza.

Jak přesně probiotika působí, ještě není jednoznačně prokázáno. Logicky by se nabízelo vysvětlení, že doplňují chybějící původní baktérie. Tolik jich ovšem v přípravcích zase není. Možný je jejich přínos v tom, že odebírají “zlým” baktériím živiny a místo na střevní sliznici. Je možné, že působí ještě jinak, například mohou produkovat látky, které negativně působí na škodlivé baktérie.

Přírodní antiparazitika

Probiotika a střevní mikroflóra jsou velmi důležité pro zdraví střev, ale o střeva se můžeme postarat i v jiných ohledech. Velkému zájmu se v současnosti těší přírodní přípravky, které je dobré užívat jako prevenci před parazitární infekcí.

Velmi užitečné je užívat přírodní přípravky obsahující výtažky z léčivých rostlin, které různým způsobem působí proti parazitům v našem organismu.

Těchto bylinek je celá řada, je možno uvést cibuli kuchyňskou (Allium cepa), tykev obecnou (Cucurbita pepo), zelí hlávkové (Brassica oleandra) – šťávu z něj, česnek kuchyňský (Allium sativum), anýz vonný (pimpinella anisum), tymián obecný (Thymus vulgaris), kurkumu dlouhou (Curcuma longa), skořicovník ceylonský (Cinnamonum zeylanicum), hřebíčkovec vonný (Syzygium aromaticum), kmín kořenný (Carum carvi), ořešák černý (Juglans nigra), lapacho červené (Tabebuia impetiginosa) a další.

Je možné si také zakoupit různé přírodní přípravky, které obsahují výtažky z jedné či více antiparaziticky působících léčivých rostlin, například česnek. Dalším vhodným prostředkem, který pomůže k očistě střev, je yucca shidigera, též yuka nebo jaka.

Obsahuje přírodní saponiny, které pomáhají při odstraňování “nečistot” zejména, řečeno obrazně, ze “stěn” našeho organismu. Tou “stěnou” mohou být vnitřní stěny střev, močovodů (ledvinové kameny), žlučových cest (žlučovodů) nebo stěn cév (ateromy, shluky tuků).

Zajímavé:  Priznaky Intolerancie Na Laktozu?

Tím ale přínos saponinů pro zdravé fungování našich střev nekončí. Saponiny podporují vytvoření ochranného povlaku na stěnách střev. Jsou i probiotického charakteru – tvoří potravu pro “přátelské” baktérie tvořící střevní mikroflóru.

Rovněž pomáhají při zácpách a plynatosti, bolestech a křečích v břiše pocházejících z potíží při trávení.

Chlorella

Významným pomocníkem může být i řasa chlorella. Nejznámější je druh chlorella pyrenodoisa, s kterým se také můžeme nejčastěji setkat v doplňcích stravy.

Tato sladkovodní řasa obsahuje mnoho různých přírodních látek. Chlorella, díky vláknině (obsažené v podpůrných pletivech), může pomoci odstranit toxiny či těžké kovy z našeho těla.

Vláknina obsažená v této řase se jmenuje sporollein.

Vláknina obecně hraje klíčovou roli při vytváření rovnováhy mezi jednotlivými mikroorganismy osídlujícími střevní trakt. Její význam spočívá v tom, že zpomaluje vstřebávání sacharidů a tuků, zabraňuje zácpě a působí preventivně proti různým nemocem ve střevní sliznici.

Ovšem také buněčná stěna řasy, díky obsahu vlákniny, na sebe ve střevní dutině naváže toxické látky, jedovaté a těžké kovy a ty jsou pak stolicí vyloučeny ven z těla, a tak je sníženo nebezpečí, které pro naše tělo tyto těžké kovy znamenají.

Právě díky sporolleinu je zelená řasa chlorella vhodným pomocníkem pro odstranění těžkých kovů.

Imunita je náš obranný štít. Aktivujte ho správně nejen v boji proti koronaviru

Během sezónních epidemií je ze všech stran kladen apel na posilování imunity. Právě ta totiž určuje, zda se nám podaří nemocem odolat, nebo jestli nás porazí. V době epidemie koronaviru je navíc posilování obranyschopnosti významným krokem, kterým můžeme chránit sebe i ostatní.

Imunitní systém tvoří mnoho druhů různých buněk, tkání a látek, jejichž vzájemná synergie hraje klíčovou roli v obranyschopnosti našeho organismu.

Díky nim bojuje tělo proti vnějším cizorodým látkám – bakteriím, virům, plísním, houbám a jejich toxinům.

Rizika však číhají i uvnitř organismu, a tak je úkolem imunity likvidovat také vlastní, potenciálně škodlivé, buňky (například staré, poškozené nebo nádorové buňky).

Imunitní systém utváří dvě složky: vrozenou a získanou imunitu. Vrozenou (nespecifickou) imunitu tvoří bílé krvinky, ale i kůže nebo sliznice.

Bílé krvinky jsou schopny pohltit cizorodé látky (antigeny) a zneškodnit je v řádech minut, ale až když se definitivně přesvědčí, že jde opravdu o antigen. Nedokážou si však cizorodou látku zapamatovat pro příště.

Imunitu získanou (specifickou) oproti tomu tvoří konkrétně bílé krvinky vyzrávající v brzlíku a v kostní dřeni (T a B-lymfocyty). Ty si jsou schopny antigen zapamatovat a při příštím setkání reagují okamžitě.

Vrozená a získaná imunita musí pracovat společně v boji s koronavirem

SARS – CoV2 (COVID-19) je pro náš imunitní systém zcela nový typ viru. V populaci se tak rychle rozšiřuje proto, že na něj naše vrozená imunita neumí hned reagovat. Musí absolvovat poměrně dlouhý proces, než se s ním vypořádá imunita získaná a zapamatuje si ho.

Virus nejprve (na rozdíl od bakterií) napadne přímo buňku. Vrozená imunita na to zareaguje řadou buněk, tzv.

přirozených zabíječů (NK – buňky), a další buňky vrozené imunity (dendritické buňky) rozpoznají svými receptory virovou buňku, pohltí ji a rozloží.

Části této virové buňky pak předají buňkám specifické imunity a ty spustí další reakce likvidace virové buňky. Teprve v této fázi vznikají specifické protilátky, které následně kolují v krvi a zajišťují imunologickou paměť.

Snížená imunita zvyšuje riziko nákazy, v ohrožení jsou senioři i obézní lidé

K nejrizikovějším skupinám v rámci nákazy COVID-19 patří osoby se sníženou imunitou. K těm se řadí také senioři. S rostoucím věkem totiž dochází ke snížení imunity.

Důvodem je mimo jiné pokles tvorby imunitních buněk v kostní dřeni, snížená tvorba protilátek na sliznicích a narušené funkce imunitního systému jako celku.

Průběh nemoci pak bývá u seniorů horší kvůli zvýšené zánětlivé reakci organismu.

„Také obezita má na imunitní systém negativní dopad. Způsobuje částečnou ztrátu imunitní schopnosti (poškozená aktivita bílých krvinek, snížená tvorba protilátek).

Obézní lidé zároveň mívají horší průběh onemocnění, protože tuková tkáň je zdrojem prozánětlivých látek způsobujících v organismu stav chronického zánětu ještě před infekcí,“ říká Ing. Mgr.

Jitka Jirků, nutriční terapeutka z kliniky Canadian Medical.

Imunitu můžeme posílit vhodným stravováním

V současné době je tedy jedním z klíčových opatření zamezení šíření nemoci a časný vývoj vakcín.  Proto je tolik apelováno na posilování imunity. Toho lze docílit dostatečným odpočinkem, pohybovou aktivitou ideálně na čerstvém vzduchu či konzumací vhodných potravin.

„Náš imunitní systém je stále aktivní, nikdy neodpočívá, a právě v průběhu infekce je mnohem aktivnější a náročnější na zdroje (zrychluje se metabolismus, je zvýšená potřeba látek pro tvorbu nových buněk atd.), které musí získat ze stravy,“ vysvětluje Ing. Mgr. Jitka Jirků.

Dostatečné množství vitaminů a stopových prvků hraje klíčovou roli pro správné fungování imunitního systému jak z pohledu prevence, tak i při léčbě nemoci.

Nedílnou součástí optimálně fungujícího imunitního systému je i zdravá střevní mikrobiota (střevní bakterie).

Mezi klíčové vitaminy v boji proti infekci patří A, C a D, které jsou přímo zodpovědné za vyzrávání a efektivitu imunitních buněk, včetně jejich schopnosti rozlišit škodlivé látky a efektivitu jejich reakce.

Pro aktivitu bílých krvinek jsou důležité vitaminy B6, B12 a kyselina listová. Ve stravě nesmí chybět antioxidační vitamin C a E a antioxidační enzymy, jejichž součástí je selen, zinek, měď a železo.

Ty chrání náš organismus proti oxidačnímu stresu, který je nedílnou součástí naší obranyschopnosti. Pro růst a podporu zdravé střevní mikrobioty je důležitý dostatek rostlinné stravy, vlákniny a fermentovaných potravin.

Z toho, co bylo uvedeno výše, jasně vyplývá nutnost pravidelné a dostatečné konzumace ovoce, zeleniny, celozrnných produktů, ořechů, vajec, ryb a mléčných výrobků (nejlépe zakysaných).

Nepostradatelnou složkou stravy jsou také omega 3 mastné kyseliny obsažené ve vysokotučných rybách, které působí protizánětlivě. Jejich variabilita pomůže dosáhnout optimálního příjmu v období zvýšených nároků organismu na všechny imunitní funkce v těle.

Proč byste měli vědět, jakou hladinu vitaminu D máte?

„Vitamin D má zcela zásadní význam pro lidské zdraví. Jeho nedostatek má nepříznivý vliv na imunitu – například na onemocnění dýchacích cest, funkci srdce a svalů, krevní tlak, nervovou soustavu, zdravý vývoj kostí a zubů či riziko vzniku některých nádorů,“ připomíná MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

V zimním a jarním období nezískáme vitamin D ze slunečního záření (chybí UVB složka záření) a musíme jej tělu dodat ve stravě či vitaminovými doplňky. Odborníci upozorňují na naprosto nedostatečnou hladinu vitaminu D diagnostikovanou během roku u více než 40 % evropské populace.

Jakou máte hladinu vitaminu D v organismu, můžete zjistit jednoduše. „Vyšetření se provádí z krve, na odběr je třeba přijít nalačno, přibližně 12 hodin předtím nejíst a nekouřit. Před odběrem je dobré vypít ¼ litru vody nebo neslazeného čaje,“ radí MUDr. Podroužek.

V současné době je možné využít také test, nyní nabízený ve formě cenově zvýhodněného balíčku, kterým zjistíte, jakou máte hladinu vitaminu D a zároveň také hladinu protilátek COVID-19. I tento test můžete absolvovat v odběrových místech EUC Laboratoří po celé České republice.

  • Rádi byste podpořili svou imunitu? Můžete využít řady prostředků z širokého sortimentu EUC Lékáren:
  • Vitamin D                                           
  • Posilování imunity                              
  • Rádi byste věděli, jaká je vaše hladina vitaminu D? Můžete využít nabídky EUC Laboratoří:
  • Test COVID-19 protilátky + vitamin D

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector