Alergické astma – vše o zdraví

Pokud lidé svou alergickou rýmu neřeší, zánět zasáhne i jejich průdušky. Foto: Profimedia.cz

Alergie se vyvíjí na základě genetické dispozice. Rozborem lidského genomu se zjistilo, že celých 60 % populace v sobě nese vlohu pro její rozvoj. Ta však musí být vyprovokována vlivy zevního prostředí.

„Pravděpodobnost vzniku alergického onemocnění u dítěte nealergických rodičů se pohybuje kolem 10 %. Jestliže má však dítě jednoho z rodičů alergika, má až 30% pravděpodobnost, že bude rovněž alergické.

Pokud má oba rodiče alergiky, pak je u něj riziko rozvoje alergie 50-60 %. A pokud mají oba rodiče stejný typ alergie (např. na pyly trav), pak je až 80% pravděpodobnost, že dítě bude alergické na travní pyly,“ vysvětluje doc.

MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Nepříjemné příznaky alergií lze sice do jisté míry tlumit volně prodejnými léky, ale samoléčba bez lékařské prohlídky není v těchto případech dobrým řešením.

Každé alergické onemocnění vzniká kvůli poruše imunitní regulace – schopnosti správně odpovědět na naprosto běžné podněty zevního prostředí.

A tato porucha se bohužel netýká jednoho orgánu v těle, alergický zánět může postupovat a rozvíjet se v celém těle.

Příkladem je alergická rýma postihující horní dýchací cesty. Ty jsou ovšem spojeny s dolními dýchacími cestami. A tak v případech, kdy lidé svou alergickou rýmu neřeší návštěvou odborného lékaře a cílenou léčbou, alergický zánět postupně zasáhne i jejich průdušky.

„Alergie dýchacích cest se tak může vyvinout až do velmi nebezpečných, život ohrožujících astmatických záchvatů,“ upozorňuje docent Petr Čáp, vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie pražské Nemocnice Na Homolce. Odhaduje se, že riziko přechodu neléčené alergické rýmy v průduškové astma je 40 až 50 procent.

K návštěvě alergologické ambulance při podezření na rozvíjející se alergii tedy existuje opravdu pádný důvod. A navíc mají pacienti díky přesné diagnostice naději, že jim lékař pomůže mnohem víc, než by zvládli samoléčbou.

O alergickou rýmu se jedná, pokud má člověk alespoň dva z následujících čtyř příznaků: svědění nosu, kýchání, vodnatá sekrece a nosní neprůchodnost, tedy ucpaný nos bez většího efektu při smrkání.

Pokud tyto příznaky přetrvávají více než 1 hodinu denně po většinu dní, jedná se o chronickou alergickou rýmu. Pakliže se rýma objevuje např. v „pylovém období“, hovoříme o rýmě sezónní, v případě výskytu i v jiných ročních obdobích o rýmě celoroční.

Nosem filtrujeme vzduch proudící do dolních dýchacích cest. Pokud však proud vzduchu nosem neprochází, a to je nejčastěji právě při „banální“ rýmě, dojde k okamžitému narušení rovnovážných stavů a dýchací cesty přestanou plnit svou nezastupitelnou funkci „výměníku“ plynů.

Dochází k vysychání i zduření sliznic a dýchací cesty rychle začnou podléhat procesům, které označujeme jako zánět. Důsledkem zánětu je nejen kašel, ale i celková únava a okamžitá ztráta kondice.

Mezi spouštěče alergického zánětu sliznic nosu, nosohltanu i vedlejších nosních dutin řadíme na prvním místě pyly, roztoče domácího prachu, dále plísňové spóry, zvířecí alergeny (nejen chlupy, ale i lupy, pot, sliny, moč) a vzácněji i jiné (například šváby, latex nebo potravinové alergeny).

Sezónního alergika více trápí prudké akutní obtíže (svědění, kýchání, sekrece), celoročního pak bude více obtěžovat porucha nosní průchodnosti. U mnoha případů se navíc kromě nosních příznaků objevují i příznaky oční.

V léčbě alergické rýmy se používají celkově a lokálně podávaná antihistaminika, která jsou doporučována jako lék první volby u všech forem alergické rýmy. Ovlivňují především kýchání, nosní sekreci a svědění, na nosní neprůchodnost mají menší efekt. Jejich výhodou je účinek i na celkové a přidružené příznaky alergie.

Antihistaminika se mohou podávat přerušovaně při výskytu obtíží, nebo pacientům dlouhodobě trpícím sezónní i celoroční alergickou rýmou.

U těžších forem je nutné vždy pravidelně aplikovat na nosní sliznici protizánětlivé topické nosní steroidy, které potlačují zánět nosní sliznice, ale i oční příznaky. U lehčích forem rýmy se podávají přípravky s menším množstvím protizánětlivých složek, případně působící proti otoku sliznic. Podobný, sice slabší, ale bezpečný účinek mají některé nosní spreje s mořskou vodou.

Při akutních potížích pomáhají úlevové léky podávané inhalační cestou.

Foto: Profimedia.cz

Kromě přípravků tlumících příznaky alergického zánětu existuje i metoda, která jako jediná zasahuje do samotné podstaty alergie, a to je alergenová imunoterapie. Tato léčba dokáže u některých pacientů zásadně ovlivnit alergický pochod, nebo jej i zastavit. Dříve se používaly pouze injekční formy, v dnešní době jsou už dostupné léky ve formě tablet nebo kapek.

Při alergenové imunoterapii se do organismu v malých a pozvolna stoupajících dávkách dodává přesně ten alergen, na který je pacient alergický. Tělo se pomalu imunizuje a získává toleranci vůči konkrétnímu původci alergie.

Jen zcela výjimečně, u nejtěžších forem alergické rýmy nereagujících na kombinaci výše uvedených léků, je možno dospělým pacientům krátkodobě podatsystémové steroidy (tj. hormonální léky ve formě tablet nebo injekcí).

Astma doprovází astmatické příznaky, kterými jsou kašel, pískoty na hrudníku, dušnost a pocit tíže, nejdramatičtějším projevem astmatu jsou tzv.

exacerbace, dříve označované jako záchvaty, kterými dýchací cesty pacienta nepřiměřeně reagují na vlivy vnějšího okolí.

Mezi ty patří například tělesná námaha, změna teploty nebo vlhkosti prostředí, kontakt s alergeny, infekce dýchacího ústrojí a dokonce i psychická zátěž.

Nejběžnějšími spouštěči astmatu jsou zvířecí alergeny, peří, vzdušné plísně, roztočový alergen, prach, dále také potraviny, silné dráždivé chemické látky, jako jsou parfémy, barvy, laky či cigaretový kouř. Zhoršení astmatu mohou vyvolávat i některé léky, jako jsou např. druhy obsahující kyselinu acetylsalicylovou, paracetamol, betablokátory.

Nemoc se může projevovat třeba jen záchvaty suchého kašle, který pacienty trápí hlavně v noci a po ránu nebo po fyzické námaze. Projevy mohou být sezónní, spojené například s alergickou rýmou na jaře, nebo celoroční. Pacientům při akutních potížích pomáhají úlevové léky podávané inhalační cestou.

Pro zmírnění průběhu nemoci je hlavní včas astma diagnostikovat a včas zahájit léčbu. V současné době je astma léčeno především tzv. inhalačními kortikosteroidy. Vdechování léků přímo do plic výrazně zvyšuje jejich účinnost, používají se mikrogramové dávky léků, což snižuje možnost výskytu jejich nežádoucích účinků.

„Při dodržování rad lékaře mohou astmatici díky novým lékům vést aktivní a plnohodnotný život s minimem omezení. Část pacientů však příznaky astmatu podceňuje. Nejhorší je, když diagnózu astmatu stanovenou odborným lékařem lidé  popírají a odmítají preventivní antiastmatika,“ podotýká primář MUDr. Viktor Kašák, plicní lékař z Lerymed Praha.

Varovné příznaky astmatu
Dechové potíže při tělesné zátěži nebo v klidu, provázené ztíženým průtokem vzduchu do plic.
Náhlá dušnost a kašel. Suchý, dráždivý kašel astmatika se často zhoršuje během noci a narušuje jeho klidný spánek.
Neustálý suchý kašel, který může být doprovázen i následnou dušností. Dušnost se pozná podle ztíženého výdechu a námahy, kterou činí snaha se znovu nadechnout. Výdech je provázen charakteristickými sípavými či pískavými zvuky.
Nepříjemný tlak nebo pocit sevření hrudníku.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Источник: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/nelecena-alergie-muze-prerust-v-astma-347752

Astma (Asthma bronchiale) – Mojezdraví.cz

Tato nemoc je způsobena životním prostředím, kouřením, ale z části také dědičností. Obvyklým spouštěčem astmatického záchvatu (intenzivního zhoršení příznaků) jsou infekce, alergeny (pyl, plísně, srst a prach), silné vůně (například parfémy), tabákový kouř, námaha, změny teploty a vlhkosti vzduchu, silné emoce, jako jsou úzkost, strach, smích, pláč a stres.

Příznaky astmatu

Příznakem astmatu je kašel, sípavý dech, dušnost, tlak a bolest na prsou. Astma je individuální a projevuje se u různých pacientů v různé intenzitě.

Léčba astmatu

Při léčbě astmatu se používají jak léky pro rychlou úlevu k léčbě akutních symptomů, tak i dlouhodobě podávané léky používané k prevenci dalších záchvatů.

Léky

Mezi rychle působící patří Salbutamol (v inhalátoru s odměřováním dávek běžně používaný k léčbě záchvatů astmatu). Dlouhodobě působí kortikosteroidy. Používají se v inhalátorvé formě, mohou však být i ve formě tablet.

Bylinky

Pomáhá čaj z plicníku lékařského, kopřivy dvoudomé, omanu pravého, anýzu vonného, jablečníku obecného, květu lípy obecné (užívejte 3x denně). Uklidňující při záchvatu je čaj z majoránky zahradní.

Dále pomáhá proti záchvatu: pukléřka islandská, květ bezu černého, květ heřmánku pravého, mateřídouška úzkolistá, lékořice lysá, plicník lékařský a proskurník.

Tinktury ze smilu písečného, břízy bělokoré a ostropestřce mariánského.

Homeopatika

Při astmatu jsou účinná následující homeopatika:

ACONITUM NAPELLUS 9CH – Suchý kašel s dušností. Strach (zejména ze smrti) a nepokoj. Astmatické projevy při horečnatých onemocněních. Zlepšení vzpřímeným sezením, zhoršení v teplé místnosti a při výdechu. Příčinou aktuálních potíží může být nachlazení studeným suchým větrem, průvanem a nebo přestálý šok či leknutí.

ANTIMONIUM TARTARICUM 9CH – Bohatý, silně vazký až tuhý hlen, nedá se vykašlat. Dusivý kašel. Rachotivé dýchání. Nemůže ležet, musí se posadit. Vykašlání hlenu uleví, ale poté je pacient zcela vyčerpaný a bledý. Potíže zlepšuje studený vzduch, zhoršuje teplo, ulehnutí a zlost. Osvědčený prostředek na výše uvedené potíže zejména u seniorů a malých dětí.

Zajímavé:  Historie Bezpečnosti A Ochrany Zdraví Při Práci?

ARSENICUM ALBUM 9CH – Dušnost a noční záchvaty kašle. Pacient platí za pořádkumilovného až úzkostlivého. Vyčerpanost a slabost. Panický strach při záchvatu a po něm, především v noci. Mrazení, touží po teple.

Usrkává vodu nebo jiný nápoj. Sklon k průjmům, které odporně zapáchají. Na kůži může být, nebo dříve byl, pálící, svědící suchý ekzém. Zhoršení kolem půlnoci a též studeným vzduchem. Lepší při sezení.

Důležitý konstituční lék při léčení ekzémů a astmatu.

BELLADONNA 9CH – Prudce nastupující astmatické potíže, obličej zčervenal. Příčinou potíží bude nejspíše nachlazení v důsledku sychravého počasí.

CUPRUM METALLICUM 9CH – Prudce nastupující astma s dávivým kašlem až zvracením. Mohou se objevit i křeče, škubavé pohyby. Křečovitý kašel, kdy se nedostává vzduchu, obličej bledý, modrání rtů a okolní pokožky. Zhoršení kolem 3. hodiny ranní. Příčinou potíží může být potlačení kožních vyrážek nevhodnou léčbou.

IPECACUANHA 9CH – Astma s pocitem sešněrování na prsou. Chrčivý, dávivý kašel až do zvracení. Vyčerpanost. Nemůže popadnout dech, dusí se. Neustávající pocit jako na zvracení. Celková bledost, ale tváře mohou být červené. Léčí též astmatickou bronchitidu s kašlem u dětí.

KALIUM IODATUM 9CH – Křečovitý dráždivý kašel s potížemi s dýcháním. Pacient je náladový, popudlivý. Hojný, vodnatý nosní sekret. Hlen na průduškách pevně sedící, nedá se vykašlat. Zhoršení chladem a v nedostatečně větrané místnosti. Zhoršení v časných ranních hodinách, zlepšení na čerstvém vzduchu.

LOBELIA INFLATA 9CH – Chrčivé až rachotivé zvuky v hrudníku, ačkoliv se netvoří mnoho hlenu. Dušnost. Pocit svírání a tlaku na prsou.

NATRUM SULFURICUM 9CH – Astma s bohatým, hustým, žlutým hlenem. Pocit tíže na prsou. Hloubka dýchání je omezena. Může se objevit i průjem. Příčinou potíží bývá promoknutí nebo vyčerpání z námahy. Zhoršení další námahou a po ránu. Osvědčený lék pro děti, pokud symptomy souhlasí.

SAMBUCUS NIGRA 5CH – Dušnost a dýchací potíže donutí pacienta k posazení. Záchvat astmatu se postupně zmírňuje, až ustane, ale pak přichází znovu. Silná, v noci se objevující dušnost. Modré zbarvení kůže a sliznic. Při ranním procitnutí se silně zpotí. Zhoršení spánkem a v noci.

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Domácí léčba a babské rady

Pomáhají dechová cvičení, například nafukování balónků. U malých dětí se doporučuje hra na flétnu, při níž se úžasně cvičí dech a uvolnění. Nedostatek molybdenu, kterým lidé s astmatem trpí, je možné doplnit celozrnnými obilovinami. Vhodná jsou zejména špalda, rýže natural, zelí, špenát, čočka, droždí, červené fazole, žlutý hrách nebo fazole adzuki.

Vyšetření 

Lékař stanoví diagnózu podle příznaků a reakce na léčbu v čase. K potvrzení diagnózy se používá spirometrie. To je vyšteření, které změří funkci plic, tedy jak dobře jsou plíce schopné nádechu a výdechu. Spirometr je přístroj, který zakreslí dýchání jako graf závislosti objemu plic na čase. Vyšetření nebolí, jen dýcháte z a do přístroje.

Možné komplikace

U osob s astmatem se častěji vyskytují gastroezofageální refluxní choroba (GERD), atopický ekzém, rinosinusitida a obstrukční spánková apnoe. Přidruženou komplikací bývají také psychická onemocnění, která jsou u nemocných astmatem častější než v běžné populaci. Není však jasné, zda astma způsobuje psychické problémy, či je tomu naopak.

Zdravotní cviky

Pomáhají dechová cvičení, viz domácí léčba.

Prevence

Prevencí je nekouřit, omezit vystavení plodu kouři jak v děloze, tak po porodu. Doporučuje se dlouhodobé kojení a kontakt s domácími zvířaty v raném věku.

Kdy jít k lékaři 

Lékaře navštivte při dušnosti, sípání, trvalém kašli.

Источник: https://www.mojezdravi.cz/nemoci/astma-asthma-bronchiale-1904.html

Astma bronchiale

Astma je chronické, celoživotní onemocnění dýchacích cest, které může vzniknout v kterémkoli věku. Je to zánětlivé onemocnění spojené s obstrukcí, zánětem a zvýšenou reakcí dýchacích cest na podněty. Jde o nejčastější chronické onemocnění dětského věku (10-15 %).

Závažná je skutečnost, že i přes pokroky v léčbě výskyt astmatu v populaci stoupá. Astma nelze zcela vyléčit, lze je však dostat pod kontrolu. Astma se projevuje spasmem hladké svaloviny, otokem sliznice a buněčnou infiltrací stěn dýchacích cest.

Při těžkém záchvatu může dojít k výraznému omezení proudění vzduchu dýchacími cestami a dušení. Tragickému konci lze ale ve většině případů včas zahájenou a správně vedenou léčbou předejít. Klinickými projevy astmatu jsou příznaky a astmatické záchvaty.

Lehké záchvaty jsou zvládnutelné samotnými nemocnými, těžké však vyžadují urgentní vyhledání zdravotnické pomoci!

Příznaky astma

Dráždivý kašel, prodloužený výdech provázený pískotem a vrzáním, dušnost, tíže na hrudi, dráždivý kašel obzvláště v noci nebo časně ráno, sípání, tendence k mělkému a povrchovému dýchání, náhlý pocit nedostatku vzduchu, záchvaty kašle a dušnosti jako reakce na spouštěče (kontakt s dráždivými látkami nebo alergeny). Při kontaktu s vyvolávací příčinou (spouštěčem) dochází k akutnímu zhoršení obtíží (specifický spouštěč – alergen, nespecifické spouštěče – tělesná námaha, akutní infekce, opakující se infekce, stres, cigaretový kouř, smog). Obtíže mají kolísavou intenzitu, jsou i období bez výrazných obtíží. Výsledkem pozdě diagnostikovaného a pozdě léčeného zánětu je strukturální přestavba dýchacích cest, spojená se zmnožením a změnou funkce hladkého svalu. Strukturální změny způsobí zafixování původně reverzibilní obstrukce.

Příčiny astma

Na vzniku astmatu se podílí několik faktorů. Jsou to alergie na různé látky; hlavně na pyly, plísně, zvířata, roztoče nebo na chemické látky. Dále zde působí i vlivy jako jsou znečištěné ovzduší, časté infekce dýchacích cest, teplota, kouření nebo stres. Významnou roli hraje i vrozená dispozice – dědičnost.

Návštěva lékaře při astma

K diagnóze astmatu se používají mimo jiné i tzv. funkční vyšetření – navštivte lékaře! Při akutním zhoršení obtíží vždy, při každé infekci horních a dolních cest dýchacích, při nově vzniklém a déle trvajícím kašli, při opakovaném zhoršení dechu při kontaktu s určitou látkou (léky, potraviny, chemické látky, plyny).

Prevence akutního zhoršení (primární prevence není známa) astmatu

Prevence farmakologická (alergenová vakcinace) a nefarmakologická, která zahrnuje technická a režimová opatření, včetně úpravy bytového, školního i pracovního prostředí.

Základem je omezení kontaktu a doby kontaktu se spouštěči astmatu (vyvarovat se styku s alergeny – alergické astma, vyhýbat se rizikovým situacím – zátěž, stres, zvýšená námaha), posilování imunity, dostatečný příjem tekutin.

Vyhýbejte se tabákovému i jinému kouři. Dýchejte nosem! Takto bude vzduch před vstupem do průdušek pročištěn a oteplen.

Léčba astma bronchiale

Léky na předpis

Základním úkolem léčby je snaha o plnou kontrolu astmatu, tzn. minimální nebo lépe žádné příznaky a akutní obtíže. K tomu je zapotřebí včasné rozpoznání příznaků nemoci, určení a co nejúčinnější odstranění spouštěčů. Podávané léky a jejich kombinace jsou voleny podle závažnosti obtíží; většina užívaných léků se podává ve formě sprejů, které se vdechují.

Pomoc v akutním stavu poskytuje bronchodilatační léčba (tzv. úlevová terapie roztahující průdušky a usnadňující dýchání). Další skupinou jsou udržovací léky, jejichž úkolem je co nejdéle tlumit zánět průdušek a maximálně prodloužit klidové období. Patří sem kortikoidy, léky proti alergii a také další látky, které roztahují průdušky.

Při prokázané alergii je vhodné podávání vakcín.

Přírodní a doplňková léčba

  1. vysoké dávky vitamínů jako jsou vitamíny C a E, beta-karoten, B komplex, multivitamíny s minerály
  2. pupalkový olej, koenzym Q, hořčík s vápníkem
  3. bylinky, jako např. echinacea, přeslička, jinan dvoulaločný, divizna

Základní léčba

Pobyt v solné jeskyni a zejména u moře působí blahodárně proti nemocem jako je astma, lupénka, alergie a dalším. Příznivě povzbuzuje imunitní systém.

Životní styl

Jezte hodně syrového ovoce a zeleniny (zejména česnek a cibuli, které obsahují quercetin), ovesné produkty. Výživa by měla být bohatá na bílkoviny, neměla by mít vysoký podíl sacharidů.

Omezte látky způsobující nadýmání (fazole, brokolice, květák, zelí), které mohou způsobit astmatický záchvat tlakem na bránici, nejezte zmrzlinu, ani nepijte velmi studené nápoje. Prudké ochlazení může vyvolat křečovitý stah průdušek.

Omezte alkohol, který dráždí dechové centrum, a vyhýbejte se zakouřenému prostředí. Dýchejte raději nosem, který vzduch před vstupem do průdušek ohřeje a pročistí.

Источник: https://www.mojelekarna.cz/poradna-moje-lekarna/alergie/astma-bronchiale.html

Astma a jak se ho zbavit pomocí regeneračních metod lékařů přírodní medicíny

V tomto článku se dozvíte, že astmatu se můžete zbavit. Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý.  Podle lékařů přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU působit na hlavní příčiny zdravotního problému.

Pro vás to znamená dodržovat určitou strukturu protizánětlivé a nezakyselující plnohodnotné výživy (s dostatečných obsahem všech 46 nezbytných živin), užívat některé doplňky stravy na zkvalitnění výživy a mírně přizpůsobit svůj denní režim. Není složité. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ ZMĚNY zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví.

Zdravotní problémy proto postupně odchází.  Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Metody lékařů přírodní medicíny se výrazně odlišují od tisíců ostatních metod tzv. přírodní medicíny nebo i tzv. lidového léčitelství. Hlavně proto, že tyto metody rozvíjejí lékaři s vysokoškolským medicínským vzděláním, kteří dobře znají funkce lidského organismu.

Objevili různé metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Jakmile organismus začne zase správně fungovat, vytvoří se podmínky k tomu, aby se zbavil i chronických  zdravotních problémů.  To je podstata regeneračních metod lékařů přírodní medicíny.

Tyto metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsme završili v Německu a jsme certifikováni německou lékařskou komisí. 

Zajímavé:  Vitaminy Pro Krasnou Plet?

Hlavní příčiny astmatu podle lékařů přírodní medicíny

Astma se považuje za chronický zdravotní problém, který má více příčin.

O těchto příčinách se spíše hovoří v obecné rovině – vliv znečištěného prostředí, alergie (potravinová alergie, alergie na pyly, prach a plísně, histaminová intolerance, alergeny v lécích, chemické látky), genetické vlivy, časté onemocnění dýchacích cest. K léčení astmatu se používají většinou léky, působící až na následek špatného stavu průchodu průdušinek a tedy zaměřené na jejich rozšiřování.

Lékaři západní přírodní medicíny se při léčbě jakýchkoliv chronických zdravotních problémů, kam patří i bronchiální astma, snaží zjistit všechny možné příčiny a pak na ně současně působit (především na jejich podstatu) pomocí jednotlivých regeneračních prvků. To je zatím ten nejlepší postup, jaký se dá při odstraňování chronických zdravotních problémů použít. 

Lékaři přírodní medicíny za hlavní příčiny astmatu považují především překyselení organismu, špatné dýchací návyky, nedostatek některých živin, špatný stav střevního traktu, některé zánětlivé potraviny a stres. Pokud se tyto příčiny odstraní, astma může být celkem úspěšně zažehnáno.

Pojďme se teď na astma a jeho příčiny podívat trochu blíže. Medicína – a to jak klasická, tak i přírodní – špatné dýchání a sípání při astmatu vysvětluje podobně. Jedná se o nadměrné smršťování hladkého svalstva bronchiol – průdušinek, které tím zužují dýchací cesty a ztěžují dýchání.

Proto klasická medicína při léčbě především používá ve formě aerosolů bronchodilatační léky (léčící příznaky), které relaxují svaly bronchiol a uvolňují dýchání. Přírodní medicína sleduje podstatu onemocnění a k uvolnění svalů průdušinek používá jiné cesty – bez léků. O tom si povíme dále.

Většina článků na téma astma končí konstatováním, že se při záchvatu nadměrně smršťuje hladké svalstvo bronchiol – průdušinek. V článku bychom se chtěli trochu více zabývat tím, proč dochází k poruchám stahování svalstva průdušinek.

  Chceme jen ukázat, že toto stahování svalů není ničím záhadným, probíhá podle určitých zákonů.

A následně pak pochopíte, proč některé regenerační metody přírodní medicíny mohou astma minimálně výrazně zlepšit a při dodržení určitých pravidel i odstranit.

Jak je řízeno dýchání a co tento proces ovlivňuje a narušuje?

Lze říci, že dýchání je automatický proces, který probíhá nezávisle na naší vůli. Dýcháme stále. Ve dne, v noci. Dýchání je řízeno mozkem a jeho prodlouženou „rukou“ tzv. bloudivým nervem. Tento nerv má mimo jiné na starosti také stahování cév a tlukot srdce, činnost trávicího traktu a další aktivity uvnitř organismu. Pomocí nervů jsou řízeny také všechny svaly v těle.

Dále si ukážeme, jak asi dochází k poruchám činnosti svalů na průdušinkách. Platí, že narušení svalové činnosti může být způsobeno buď narušením nervového přenosu, který ovládá sval nebo přímo poruchami při stahování svalových vláken (fibril). Svaly na průdušinkách se nijak neliší od jiných svalů v těle a platí pro ně tedy stejné zákony.

Nejprve se podívejme na narušení přenosu nervových signálů. K tomu může dojít především na spojení mezi nervovými buňkami nebo na napojení nervu se svalovou buňkou – na tzv. synapsích.

Synapse jsou malé prostory mezi buňkami, kam jsou uvolňovány speciální chemické látky tzv. neurotransmitery, které umožňují přenos signálu. Tyto látky pro své působení potřebují relativně stálé chemické prostředí, se stálým pH.

V organismu ale nastávají situace, kdy biochemické prostředí je narušeno. Takovou situací je např. překyselení organismu. To je stav, kdy okolí buněk je znečištěno buněčnými odpady, de facto je tam špatné pH. A v tomto špatném pH nervy špatně vedou signály.

Takže překyselení může narušit dobrou činnost nervu a to je jedna z příčin, proč může být narušena i dobrá koordinace stahů hladkého svalstva průdušinek.

Druhou příčinou špatného stahování hladkého svalstva na průdušinkách může být nedostatek některých minerálů potřebných pro správné stahování svalových vláken. Zde opět zdůrazňuji, že svaly průdušinek jsou sice maličké, ale fungují obdobně jako svaly velké, např. svaly chodidla. Zde si jistě dovedete představit křeč, kterou chytnete do lýtka.

K obdobné křeči může dojít i u svalů průdušinek. Příčiny křečí jsou známé, většinou se jedná o nerovnováhu mezi hlavními minerály, které ovlivňují stahování fibril svalu – zde se zejména jedná o nerovnováhu mezi vápníkem, hořčíkem, sodíkem a draslíkem.

Nepochybně i špatně složená strava a hlavně nerovnováha mezi hlavními minerály je jistou příčinou špatného stahování svalů průdušinek.

Výše jsem vám tedy popsal, jak překyselení a nedostatek některých minerálů mohou být příčinami, které s největší pravděpodobností stojí za nadměrným stahováním svalů bronchiol – průdušinek a tím i špatného dýchání.

Regenerační metody, které pomáhají při astmatu

V tuto chvíli Vás tedy už asi nepřekvapí, proč při léčení astmatu mohou být úspěšné právě přírodní regenerační metody. Používají se především tyto základní metody:

1/ Hluboká detoxikace organismu – odkyselení pomocí půstů nebo odkyselovacích programů.

(Zde upozorňujeme, že vše má svá pravidla bezpečnosti a úspěšnosti a nelze se postit chaoticky a na základě nedostatečných informací, byť „zaručeně ověřených“! Tím si člověk může skutečně ublížit! Centrum řízené regenerace používá lékařsky ověřenou bezpečnou metodiku půstu – Půst pro zdraví nebo v mírnější variantě odkyselovací program –  Zásaditý ozdravný program.)

2/ Plnohodnotná výživa – zajistí dostatek všech 46 potřebných minerálů, vitaminů, aminokyselin a mastných kyselin pro správnou činnost nervových a svalových buněk i neurotransmiterů. O plnohodnotné výživě – coby vědeckém konceptu zdravé výživy se dozvíte dále v tabulce. 

Lidé k nám často přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

 Proč lidem nepomáhá jejich “zdravá výživa”? 

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky. Výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. To je tzv. plnohodnotná výživa. Význam těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  2. Většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Není zajištěn SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
  3. Proto lidem jejich „zdravá výživa“ při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
  4. Podle lékařů přírodní medicíny může zdravotní problémy řešit pouze systematická a dlouhodoběji dodržovaná plnohodnotná výživa, která obsahuje všech 46 esenciálních živin. 
  5. Takový jednoduchý plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah 46 živin, je součástí všech našich regeneračních programů. I proto “zdravá výživa” v našich regeneračních programech funguje mnohem lépe než nahodilá “zdravá výživa”
  6. Žádné přesné jídelníčky, používat se naučí každý. A nepřijdete o vaše oblíbená jídla.

Tyto regenerační metody k léčení astmatu má přírodní medicína dobře propracovány a jsou součástí oficiálních lékařských metodik k léčbě astmatu. Např. německá Lékařská společnost pro léčebné půsty a výživu AGHE – Artzte Gesselschaft für Heilfasten und Ernährung) používá k léčbě astmatu léčebné půsty.

 (Naše společnost klienty učí používat stejný půst pod názvem Půst pro zdraví.) Pomocí této metody dojde k „vyklizení“ mezibuněčného prostoru a změní se pH mezibuněčného prostředí.  Obdobně lze „vyklidit“ mezibuněčný prostor pomocí odkyselovacích programů.

(Naše společnost klienty učí používat německý odkyselovací program Zásaditý ozdravný program.) Po odkyselení (detoxikaci) organismus lépe funguje, astmatikům se výrazně ulevuje. Ale  jen půstem regenerace regenerace nikdy nesmí skončit! Následně se používá tzv.

plnohodnotná výživa, která zajišťuje, že se organismus znovu rychle nepřekyselí a že v potravě bude dostatek minerálů a vitaminů pro dobrou činnost buněk a potažmo i svalů bronchiol.

Obdobný postup při léčbě bronchiálního astmatu také založený na počáteční detoxikaci a následné kvalitní výživě je také velice dobře prozkoumán v Ruské federaci.

Zde lékaři používají jako schválenou lékařskou metodu k léčbě bronchiálního astmatu pod názvem Razgruzočno-dietičeskaja terapija – RDT (v překladu Odlehčovací – dietní terapie) – u nás je spíše známo pod názvem léčebné hladovění.

 Tato metodika RDT byla v Ruské federaci (předtím v rámci bývalého Sovětského svazu) důkladně prověřena a testována na tisících pacientů a je Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace uznána jako řádná léčebná metoda k léčení bronchiálního astmatu a mnoha dalších zdravotních problémů. (Opět připomínáme, že vše má svá pravidla bezpečnosti a úspěchu!)

Léčení pomocí hladovění či půstů, kdy se z potravy vlastně vyloučí všechny potraviny, se dá jednoduše vysvětlit. U astmatu se za jednu z příčin uvádí také reakce na některé alergické potraviny.

Zajímavé:  Léky S Modrým Pruhem?

Při půstech a hladovění se na dočasnou dobu vyloučí všechny alergizující potraviny a tím dojde po období hladovění k celkovému zklidnění organismu.  Přírodní medicína po počáteční detoxikaci vždy řeší i následné dobré složení stravy a plnohodnotnost výživy.

Vzhledem k tomu, že některé potraviny vyvolávají zánětlivé reakce, jsou v plnohodnotné výživě  zpravidla dočasně eliminovány. I to výrazně pomáhá k regeneraci při astmatu.

Při léčení astmatu lékaři západní přírodní medicíny používají ještě další účinné regenerační metody a prvky, které působí i na další příčiny astmatu. 

Přírodní medicína se snaží vyřešit všechny příčiny astmatu, a to SOUČASNĚ

Většina chronických zdravotních problémů (kam patří i astma) má obvykle více příčin, které působí společně. Správnou cestou, jak tyto chronické zdravotní problémy řešit, je tudíž odstranit všechny známé příčiny zdravotního problému, a to SOUČASNĚ. A pak samozřejmě tento stav udržet. Je to jiný přístup než má klasická medicína. 

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat.   

Pro řešení astmatu máme speciální Regenerační program pří zánětlivých onemocněních a alergiích podle lékařů přírodní medicíny. Pokud máte jen tento problém, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. Dále vám pomůžeme.

Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí najdete více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně.

Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.

Источник: https://centrum-regenerace.cz/astma/

Na astma umírají v Česku desítky lidí ročně. Záchvaty mají jasné znaky

„Bylo mi teprve 13, když jsem v roce 1981 poprvé prožila astmatický záchvat. Jediné, co jsem tehdy o astmatu věděla, bylo to, že na něj moje teta zemřela v 50 letech o tři roky dříve.

Stalo se to uprostřed noci. Probudila jsem se a nemohla jsem dýchat a začala panikařit.

Moje matka viděla, že nemůžu dýchat, a hned mě vzala na pohotovost,‘ popisuje 53letá Jaroslava, která onemocněla už jako dítě.

Přečíst článek ›

‚Tehdy jsme bydleli kousek od nemocnice, což byla v tomto případě obrovská výhoda. Lékař tehdy prohlásil, že je to astma, a dal mi injekci, což mi pomohlo, zároveň jsem dostala nějaké léky, už si ani nepamatuju, co to bylo, ale vím, že když bylo nejhůř, pomáhaly mi,‘ dodává. 

Jaroslava měla astmatické záchvaty, které trvaly i tři dny. ‚Bylo to hrozné, nemohla jsem dýchat a styděla jsem se za to. Když jsem šla do kopce, nemohla jsem mluvit a moji kamarádi to zpočátku vůbec nechápali, tak jsem se jich dokonce stranila a často radši seděla doma, abych se vůbec nezadýchala,‘ vzpomíná Jaroslava. 

* U dětí a dospívajících se výskyt pohybuje kolem 10–12 %.* Nemocných v Česku může být až 900 000 lidí.* Astmatem celosvětově trpí až 300 milionů nemocných.* Jde o jednu z nejčastějších chronických nemocí vůbec.

* Astmatem v dospělém životě trpí více ženy.

Slabé záchvaty měla i v noci, když spala v jedné místnosti se svými sestrami. ‚Sestry byly naštvané, že pořád sípu a ony se nevyspí. Myslely si, že to dokážu zastavit, vůbec mi nechtěly rozumět,‘ vysvětluje.

Později se Jaroslava vdala a narodily se jí tři děti. ‚Když jsem měla opravdu dlouhý útok, musel si můj manžel vzít volno a někdy bylo pro mě těžké vzít děti do školy. Před několika lety jsem si poprvé uvědomila, že mě astma mohlo zabít, když jsem se zhroutila na ulici,‘ vrací se k děsivému okamžiku. 

Přečíst článek ›

‚Bylo to v parném létě, už od rána se mi hůř dýchalo a bohužel jsem při pauze na oběd zkolabovala, jelikož jsem si zapomněla inhalátor doma.

Tohle vím už jen z vyprávění, ale před hospodou, kam jsem chtěla na oběd jít, stálo pár mladých mužů, kteří pili pivo a křičeli, že jsem opilá.

Naštěstí mě majitel hospody přenesl dovnitř na chladnou podlahu, a když nenahmatal pulz, poskytl mi první pomoc, než pro mě přijela sanitka,‘ pokračuje.

Astma bohužel zůstalo v rodině Jaroslavy – jeji syn začal mít problémy, když mu byly dva roky, a dceři ho diagnostikovali ve třinácti letech. ‚Jsem vděčná za to, že já i moje děti máme fungující léčbu. Každý den užívám preventivní inhalační kortikosteroidy a musím zaklepat, že už jsem delší dobu žádný záchvat neměla,‘ uzavírá Jaroslava. 

Názor odborníka: Prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc. (Pediatrická klinika 2. LF UK a FN Motol)Průduškové astma je nejčastější chronickou nemocí dětského věku. Astma se typicky projevuje suchým kašlem v noci nebo po tělesné zátěži, případně kašlem přetrvávajícím déle i po odeznění respirační infekce.

Hlavními příznaky jsou ale dechové potíže nebo dokonce pískoty při dýchání vyskytující se především mimo akutní respirační infekce. Vzniká na podkladě genetické dispozice ve spojení s řadou dalších faktorů, především s alergickou přecitlivělostí. Význam mohou mít také virové infekce.

Mnozí nemocní ale svou nemoc nemají řádně sledovanou a léčenou a mohou tak nejen mít zbytečné potíže a omezení, ale mohou být i ohroženi těžkým záchvatem dušnosti. V České republice stále ještě na astma zbytečně umírá několik desítek lidí ročně.

Zatímco u dětí úmrtnost prakticky vymizela, u dospělých byl v posledních několika letech zaznamenán zřetelný vzestup. To může souviset s podceňováním potřeby preventivní léčby.

Přitom současná preventivní léčba astmatu je vysoce účinná a bezpečná a pro nemocného nepředstavuje ani žádné významné omezení.

Je podávána především inhalačně a její aplikace zabere obvykle asi 1 minutu jednou nebo dvakrát denně. Vysazení nebo snížení dávky léků bez konzultace s lékařem může být nebezpečné.

To se obvykle neprojeví hned, ale s odstupem několika týdnů až měsíců může dojít k rozvoji i těžkého stavu.

Co byste měli vědět o astmatu? 

Přestože astma může vzniknout v každém věku, většina případů začíná již ve věku předškolním a školním. Zvýšené riziko vzniku nemoci hrozí dětem v rodinách, v nichž už se astma a jiná alergická onemocnění vyskytly dříve, například ve formě alergické rýmy nebo ekzému. 

Přečíst článek ›

Příčinami vzniku mohou být genetická dispozice, znečištěné ovzduší, znečištěné vnitřní prostředí budov, pasivní i aktivní kuřáctví, nedostatečné větrání. Riziko vzniku astmatu zvyšuje také pobyt ve vlhkém prostředí s výskytem plísní. Důležité tak je co nejčastěji větrat, aby se v místnosti vyměnil zatuchlý vzduch.

Jak se pozná astmatický záchvat? Mezi základní znaky patří zkrácený dech, sípavé zvuky při výdechu, zmodralé rty a konečky prstů. Mezi nejčastější příznaky astmatu patří kašel, dušnost, sípání, tlak na hrudi, rozšíření nosních dírek, hluboký nádech a prodloužený výdech, úzkost. Neléčené nebo špatně léčené astma může být velmi omezující a může i ohrozit na životě.

Astma a koronavirus Virus, který útočí na dýchací systém, může vyvolat obavy u astmatiků. Podle Světové zdravotnické organizace WHO by měli být v současné době opatrnější.

Zároveň se však podle odborníků zatím nezdá, že by samotné astma mělo znamenat vyšší pravděpodobnost nakažení COVID-19 než u chřipky či jiné infekční choroby.

Přesto však dodržujte základní doporučení:* Užívejte pravidelně léky a inhalátory, které máte předepsané od lékaře, a ujistěte se, že jich máte dostatek.* Vyhýbejte se sociálním kontaktům a pravidelně si myjte ruce.

* Každý den čistěte povrchy, kterých se často dotýkáte, jako jsou stoly, kliky, vypínače, telefony, klávesnice, toalety nebo dřezy, abyste se ochránili před COVID-19.* Vyhněte se látkám či prostředkům, které mohou způsobit astmatický záchvat.

* Pravidelně větrejte.

Recept pro zdraví: Česnečka proti virům      

Ingredience: 200 g brambor, 2 lžíce sádla, 12 stroužků česneku, 1 petržel, 1/4 celeru, 2 cibule, 2 lžičky sušené majoránky, 750 ml vody nebo vývaru, chlebové kostičky, máslo

Postup: Brambory oloupejte a nakrájejte na kostičky. Cibuli nakrájejte najemno a česnek krájejte na plátky nebo jej prolisujte. V hrnci rozehřejte sádlo, na kterém osmahnete cibuli, přidejte osm stroužků česneku a orestujte, ať pustí svou chuť. Poté zalijte horkou vodou nebo vývarem, přidejte brambory.

Polévku osolte, opepřete a vařte, dokud nebudou brambory měkké. Mezitím si na pánvičce opečte nakrájené kostičky chleba. Poslední čtyři stroužky česneku prolisujte na závěr do hotové polévky a přidejte sušenou majoránku. Podávejte s chlebovými kostičkami.

Источник: https://moravskoslezsky.denik.cz/zdravi/zdravi-pruduskove-astma-dychaci-obtize-20200331.html

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector