Naproti tomu potravinové alergické reakce 2. třídy jsou spouštěny respirační senzibilizací na běžné vdechované pylové alergeny, které zkříženě reagují s potravinovými alergeny. Tyto reakce mohou být méně prudké a obvykle se objevují u starších dětí a mladších dospělých osob.
Co to znamená alergie?
Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu.
Jaké jsou alergie?
Mezi nejčastější celoroční (nesezónní) alergická onemocnění patří alergická rýma a astma. Od sezónních onemocnění (například pylové ‚senné‘ rýmy) se liší tím, že pacienta trápí po celý rok. Alergeny, které způsobují obtíže u sezónních alergických onemocnění, se naproti tomu vyskytují jen po určitou část roku.
Jak se projevuje alergie na kůži?
Hlavním místem, kde se alergická reakce projeví, je kůže a nejčastějšími projevy jsou svědění, zarudnutí a pálení. Alergické kožní vyrážky zahrnují kopřivku, alergickou nebo kontaktní dermatitidu a ekzém. Další důležité alergické stavy zahrnují alergický zánět spojivek, sennou rýmu, astma a potravinové alergie.
Co je polyvalentní alergie?
Polyvalentní alergie znamená, že jsme vnímaví (hyperreaktivní) na více druhů podnětů kolem nás, tedy že nejde pouze o jeden druh pylu. Alergická rýma představuje poruchu naší imunity, ztrátu jejích regulací vůči zevnímu prostředí.
Na co může být člověk alergický?
Alergeny – tedy látky schopné vyvolat alergickou reakci – mohou dráždit při vdechnutí (pyly, plísně, zvířecí alergeny, roztoči), mohou jimi být potraviny (nejčastěji mléko, vejce, lepek, ořechy, rajčata, sója a ryby), léky nebo hmyzí bodnutí.
Čím může být vyvolána alergie?
Alergie I. typu může být vyvolána prakticky čímkoliv: potravinami, rostlinami (pyly trav, dřevin, bylin atd.), hmyzími jedy, zvířecími chlupy či slinami (např. kočičími nebo psími), roztoči domácího prachu, plísněmi, profesními alergeny (latex) nebo léky (např. penicilin).
Jak zjistit jestli jsem alergik?
Nejčastější projevy alergie
- kýchání
- vodnatá rýma.
- pocit ucpaného nosu i když nejste nachlazení
- nevysvětlitelný kašel (bez předchozí infekce dýchacích cest)
- pískavý dech.
- jinak nevysvětlitelné ztížené dýchání
- svědění očí, nepříjemné pocity v očích.
- kožní projevy: kopřivka, svědění kůže, ekzémy.
Jak se projevuje alergie na zvirata?
Projevy alergie na zvířata se nijak neliší od ostatních druhů alergií. Nejprve se objeví alergická rýma, kterou doprovází časté kýchání, dráždivý kašel či astma.
Typické příznaky alergie na zvířata:
- alergická rýma,
- alergický kašel či astma,
- zánět spojivek,
- alergická vyrážka,
- bolest hlavy,
- celková únava.
Jak se projevuje anafylaktický šok?
Anafylaktická reakce se projevuje nejprve kožními projevy – vyrážka, svědění, pálení, přidává se otok (nebezpečí zadušení v případě otoku jazyka či hrtanu!), pacient má pocit plného nosu, je dýchavičný, někdy kašle.
Jak vypadá alergická vyrážka?
Kopřivkou (urticaria) se nazývá svědivá vyrážka v podobě pupenů, která vzniká na kůži nejčastěji v důsledku alergické reakce. Kopřivka se projevuje výsevem pupenů, které velice často doprovází svědění. Pupeny mívají červenou nebo bílou barvu. Kolem nich je větší zarudlá, silně svědící plocha, tzv.
Jak dlouho muze trvat alergická vyrážka?
Alergici se mohou setkat se dvěma typy kopřivky – akutní a chronickou. Potíže u první z nich obvykle ustávají do šesti týdnů od prvních projevů a častěji se vyskytuje v dětském věku. Při chronické kopřivce se vyrážka vrací alespoň dvakrát týdně po dobu delší než šest týdnů.
Co na kožní alergickou reakci?
Při kožní alergii je zapotřebí včasná diagnóza a léčba na alergologii a dermatologii. Léčba kožní alergie spočívá především v zamezení kontaktu s příslušným alergenem a v podávání léků (antihistaminika). Aby byl stav pokožky lepší, maže se pokožka krémy, doplňkově jsou ideální i hydratační.
Jak se dá léčit alergie?
Léčba alergie spočívá ve dvou základních krocích. Tím prvním je omezení expozice alergenu nebo v ideálním případě jeho úplná eliminace a tím druhým je medikamentózní léčba. Terapie Léky zahrnuje léčbu symptomatickou (zmírňování příznaků) a léčbu hyposenzibilizační (dlouhodobé snížení imunitní reakce na daný alergen).
Jak působí antihistaminika?
Tlumí produkci prostaglandinů a leukotrienů, omezují migraci eozinofilů a jejich chemotaxi. Potlačují expresi adhezivních molekul na povrchu buněk. Díky tomu je jejích působení komplexnější, přispívá přitom také k potlačení příznaků bakteriálního i virového zánětu.