Časté močení, které pálí. Tak se projevuje cystitida nebo-li zánět močového měchýře. Je to druhý nejčastější důvod, proč ženy navštěvují lékaře. V Česku jím trpí každá pátá z nás a 20 % ho mívá opakovaně. Stačí na sobě nechat uschnout mokré plavky nebo prochladnout večer venku a je tu… Jak na něj vyzrát přírodně?
Příznaky zánětu močového měchýře
Věděli jste, že …?– Infekce močových cest postihuje častěji ženy než muže. Máme totiž kratší močovou trubici umístěnou blíže konečníku a bakterie nebo kvasinky se k nám dostanou snadněji.
– Záněty se objevují nejčastějiv létě z důvodů mokrých plavek (teplotní rozdíly vyčerpávají ledviny) a v zimě, kdy je vyšší riziko prochladnutí a kdy jsou orgány močový měchýř a ledviny citlivější.
.
- časté nutkání na močení
- pálení, svědění, řezavá bolest při močení
- bolesti v podbřišku
- krev v moči
- může být i zvýšená teplota
Příčiny infekcí močových cest
- dle klasické medicíny: prostydnutí, pohlavní styk (nový partner, vzrůst aktivity), gynekologické infekce, nedostatečný příjem tekutin, špatná hygiena, mokré plavky, stres
- dle tradiční čínské medicíny: přebytek vlhka a horka v močovém měchýři (tedy špatný tok energie a tekutin v oblasti pánve a ledvinovém okruhu)
- psychosomatické příčiny: přemnožení nepříznivých myšlenek a negativ. Strach a zlost ve vztazích, zbytečná obava a z ní vycházející vnitřní bolest, nevíra v lepší budoucnost.
- z dietetického hlediska: dlouhodobá konzumace většího množství ostrých tučných jídel, sladkých jídel, mléčných výrobků, kyselinotvorných potravin
Jak cystitidě předcházet:– Držte ledviny i nohy v teple – nepodceňujte oblečení, a to i v létě. Vyhněte se dlouhodobému pobytu v mokrých plavkách.– Dodržujte dostatečný pitný režim – pijte čistou vodu a čaje (bancha, kukicha, bylinné). Vyhněte se černé kávě a alkoholu, které dehydratují a slazeným nápojům, které obsahují mnoho cukru. Nejen že jsou tyto nápoje příliš kalorické, ale obsahují mnoho nevhodných látek a způsobují zdravotní problémy. Cukr v nich obsažený podpoří množení bakterií.– Nezadržujte močení – když potřebujete na WC, jděte.– Noste spodní prádlo z přírodních materiálů – nejvhodnější je bavlna. Lepší je vyhnout se kalhotkům typu tanga.– Hygiena je základ, ale nic se nemá přehánět – vyhněte se všem chemickým mýdlům a sprchovým gelům. Intimní partie omývejte vodou nebo přírodní kosmetikou. To samé platí i o menstruačních a intimních pomůckách (kondom, lubrikační gel) a toaletním papíře.
11 osvědčených přírodních prostředků
Zabraňují přilnutí bakterií na stěny močových cest, takže se pak rychleji a snadněji vyplaví z těla ven. Podobně fungují i borůvky. Vhodná denní dávka je 300 ml brusinkové šťávy (bez cukru).
Rozpusťte 1 lžičku sody v teplé vodě a vypijte 2 hodiny po jídle. Snižuje kyselost moči, a tím pádem se sníží pálení při močení.
Tento vitamín okyseluje moč, takže se v ní neuchycují bakterie. Doporučená denní dávka je 5000 mg. Zapomeňte však na ten umělý! Výborným zdrojem přírodního céčka jsou šípky, růžičková kapusta, brokolice, rybíz, zelí a nať petržele. A nezapomeňte na kvašenou zeleninu (pickles), která je také výborným zdrojem vitamínu C.
Ve zdravých výživách seženete bylinky nebo přímo urologické směsi. Tady je seznam bylinek, které od zánětu pomáhají:
- medvědice lékařská
- řebříček obecný
- pampeliška lékařská
- zlatobýl obecný
- přeslička rolní
- pýr plazivý
- rozrazil lékařský
- bříza
- kořen petržele
- heřmánek
Přírodní sůl nahřejeme v troubě nebo na pánvičce, zabalíme do bavlněného sáčku (povlak na polštář apod.), dáme do ručníku a přiložíme na ledviny. Když se posílí ledviny, urychlí se i léčba zánětu močového měchýře. Pokud nám dělá dobře teplo na podbřišek, můžeme solný obklad přiložit i zde.
Nasazením vhodného homeopatického léku můžete zastavit rozjíždějící se akutní zánět, zbavit se bolestí a uspíšit léčbu. Je potřeba vybrat vhodný přípravek podle příznaků a poradit se svým terapeutem o dávkování. V knize Poznáváme homeopatii jsou rozdělena takto:
- ARSENICUM ALBUM 9 C – při palčivé bolesti, která se zlepší teplými obklady, pacient je zimomřivý, oslabený, úzkostný, stav se zhoršuje v noci mezi 1.00−3.00. (1 dávka 3x denně).
- PHOSPHORUS 9 C – pokud se jedná o zánět s příměsí krve (1 dávka 2x denně).
- HEPAR SULFURIS 15 C – nasazuje se při zánětu se sklonem k akutnímu i chronickému hnisání, při přecitlivělosti na bolest, když dochází ke zlepšení teplem (1 dávka 3x denně).
- CANTHARIS 9 C – nasazuje se při prudké bolesti před močením, během něj i po něm, když je tmavá moč, někdy s obsahem krve, když jsou bolesti silné, pálivé, zhoršené při močení, které je časté a hojné (1 dávka po každém bolestivém močení).
- STAPHYSAGRIA 9 C – nasazuje se při pálení mezi močením (ale při močení se pálení snižuje), když se potíže objevily po mechanickém traumatu, nebo po psychickém selhání, neúspěchu, urážce, ponížení atd. , tedy i v případech, kdy v moči není žádný nález (1 dávka při každém močení).
Při pálení a svědění uleví oplachy vlažným čajem bancha.
Sedací koupele se doporučují na jakékoliv gynekologické i urologické potíže. Podpoří látkovou výměnu a zbaví tělo tuků, hlenů a usazenin.
Vyvařte 4-5 svazků listů z ředkve daikon nebo ředkviček v 5 litrech vody, cca 30-60 minut, až má voda hnědé zbarvení. Přidejte hrst soli a zamíchejte.
Nalijte vývar do sedací vany nebo lavoru a přidejte dostatečné množství horké vody, aby vám nejlépe sahala po pupek. Tělo mějte přikryté a ve vaně zůstaňte 15 minut. Aplikujte nejlépe 15-20 minut před spánkem.
Pokud víme, že jsme si zánět močového měchýře vykoledovali psychicky, pomůže někdy až zázračně rychle, když si to uvědomíme a zaměříme se na nápravu – odpustíme těm, na které se zlobíme (často jsme to my sami!), kteří nás urazili nebo ponížili, překonáme strach, který nás svazuje a výzvě se postavíme čelem. Je to ta nejlehčí a nejtěžší léčba zároveň. Musíme si totiž hlavně připustit, že je potřeba začít u sebe.
Mnoho žen, které každou zimu trpěly na záněty močového měchýře, nám potvrdilo, že po změně jídelníčku tyto problémy zcela pominuly. Základní léčbou tedy je vyrovnaný životní styl – dobrý jídelníček, aby tělo bylo silné a odolné proti virům a bakteriím, dostatečný odpočinek, harmonické vztahy.
„Furantoin a spousty antibiotik jsem brala od miminka do 32 let. Zkoumali mi močový měchýř kamerou, nafukovaly ho, prodělala jsem několik operací, ale nález v moči jsem měla stále a bolesti v podbřišku jakbysmet. Tohle všechno pominulo po změně stravy!“ dodává osobní zkušenost Eva Cikrytová, zakladatelka Jíme Jinak.
Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?
Děkujeme, že jste se stavili. Vemte si ještě
VIDEO KURZ ZDARMA
Zlepšete zdraví i postavu a začněte podle Jíme Jinak.45 minut videí, rady a recepty.
PŘIHLÁSIT ZDARMA
Источник: https://www.jimejinak.cz/11-prirodnich-rad-jak-vylecit-zanet-mocoveho-mechyre-bez-antibiotik/
Chřipky, nachlazení a záněty močových cest: Jak zjistit, zda potřebujete antibiotika?
Dlouhodobě diskutovaným problémem v České republice je užívání antibiotik. Ta jsou často předepisována zbytečně a poškozují tak trávicí a imunitní systém, který se pak dlouho vzpamatovává.
V lékařských ordinacích se stále častěji začíná měřit CRP – koncentrační hladina C-reaktivního proteinu v krevním séru – což pomáhá při odlišení bakteriální od virové infekce. Běžná koncentrace v séru zdravých jedinců je nízká (0-7 mg/l), avšak při bakteriální infekci se výrazně zvýší během 6-12 hodin.
Ve většině případů pak platí, že zvýšená koncentrace CRP je typická pro bakteriální onemocnění, na rozdíl od virového, kdy koncentrace CRP zůstává v normálním rozmezí, a je třeba nasadit antibiotika.
„Zvýšená tělesná teplota není dostatečnou informací pro určení diagnózy. Je důležité znát hladinu tzv. C-reaktivního proteinu – CRP.
Podle jeho obsahu v krvi poté můžeme poměrně přesně rozlišit mezi bakteriálním nebo jiným, nejčastěji virovým, původem onemocnění.
Zatímco první případ splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém se zpravidla stačí vyležet a léčit běžně dostupnými prostředky,“ vysvětluje doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.
Často se nám ale nechce jít k lékaři, aby nám takový test udělal, a my strávili hodiny v čekárně s tím, že nám vlastně nic vážného není. Proto je praktickým diagnostickým pomocníkem domácí test Veroval CRP – stačí 1 kapka krve, 5 minut vašeho času a během chvíle víte, na čem jste. A to s 95% přesností.
Zánět močových cest – je potřeba vždy vyhledat lékařskou pomoc?
Dalším častými problémem, zejména u žen, jsou bolesti v podbřišku, časté močení, pálivá a řezavá bolest, případně také krev v moči – to všechno jsou příznaky zánětu močových cest.
Zánět je způsoben bakterií Escherichia coli, která v momentě průniku do močové trubice vyvolá infekci. Ta následně postupuje do močového měchýře, a proto je onemocnění možné poznat ze vzorku moči, která bude obsahovat vyšší množství leukocytů, nitritů a bílkovin.
Právě k identifikaci těchto látek skvěle poslouží domácí test Veroval Zánět močových cest.
„Zánět močových cest a měchýře je velmi nepříjemný, pokud se však zachytí včas, je velmi dobře léčitelný.
Proto by měla v případě pozitivního výsledku rozhodně následovat návštěva lékaře, který stanoví další kroky a léčbu.
Balení domácího testu Veroval Zánět močových cest obsahuje 2 testy, je tedy možné následně si ověřit, zda léčba působí, jak má, a zánět ustupuje,“ dodává Markéta Pilná, produktová manažerka společnosti HARTMANN – RICO.
Za únavou může stát i nedostatek železa
Příznaky nedostatku železa, jako je únava, bledost či kožní problémy, jsou často podceňovány a není jednoduché odhalit jejich příčinu. Jednoduchý test Veroval Nedostatek železa identifikuje problém, který pak lze snadno vyřešit.
Víte, že železo je pro lidský organismus nezbytné, jelikož je důležitou součástí krevního barviva hemoglobinu? Podílí se proto na velmi důležitém úkolu – transportu kyslíku z plic do všech buněk lidského těla. Tělo dospělého člověka obsahuje přibližně 4,5 g železa.
Při jeho nedostatku pociťujeme únavu, slabost, bolesti hlavy, podrážděnost či dýchavičnost. K nejrizikovějším skupinám patří vegetariáni, vegani, lidé držící dlouhodobou nevyváženou dietu či lidé po větší ztrátě krve.
Zvýšené nároky na železo mají například těhotné a kojící ženy, rychle rostoucí adolescenti a ženy se silnější menstruací.
„V případě, že test prokáže nedostatek železa, je vhodné kontaktovat lékaře a konzultovat s ním další postup. Rozhodně nedoporučuji nasazovat přípravky s obsahem železa bez rady s lékařem nebo lékárníkem, jelikož nadbytek železa v těle může být naopak toxický,“ upozorňuje Jana Hraběová.
Domácí testy chválí i lékaři
Produkty domácí diagnostiky nenahrazují lékařskou péči, ale jsou jejím doplňkem. Proto je pozitivně vnímají i samotní lékaři: „Největším přínosem domácí diagnostiky je posilování role pacienta a jeho přispění k diagnostickému procesu,“ říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D.
Vyzkoušejte chytrou domácí diagnostiku Veroval a udělejte krok navíc pro své zdraví.
Источник: https://www.lekarnahartmann.cz/chripky-nachlazeni-zanety-mocovych-cest
Osvědčené přírodní prostředky, které pomáhají při zánětu močových cest
30. 10. 2011 | Doba čtení 5 minut
Při zánětu močových cest jsou stále oblíbenější domácí prostředky, které při lehčí formě a v počátku onemocnění mohou nahradit i antibiotika, případně je vhodně doplňují a především jsou skvělou prevencí.
Příčinou zánětu močového měchýře (cystitidy) je většinou bakteriální infekce – ve čtyřech pětinách případů ji způsobuje bakterie Escherichia coli, která sídlí v zažívacím traktu.
Zánět se může objevit jako náhlý, akutní, spoustu žen ovšem postihuje opakovaně ve své chronické formě. Příznaky se obvykle nedají přehlédnout: objeví se pálení při močení, vzniká častější potřeba močit, přestože k tomu objektivně není důvod.
Pokud potíže neprovází horečka, můžete je zkusit první den či dva vyléčit přírodními prostředky.
Osvědčené domácí prostředky: první pomoc i prevence
Rozpusťte lžičku jedlé sody ve sklenici vody a nápoj vypijte. Soda sníží kyselost moči a zmírní tak pálení při močení.
Troška jedlé sody je doporučována i jako přídavek do urologického čaje, čímž se ještě zvýší účinnost protizánětlivých a diureticky působících bylin, jako je medvědice lékařská, list břízy, kořen petržele a dalších (směs lze zakoupit v každé lékárně).
brusinkyAutor: Archiv ireceptar.cz
V rámci léčby nebo preventivně vypijte denně alespoň 300 ml 100% brusinkové šťávy.
(Pozor: pokud koupíte například nektar s 50% podílem brusinek, musíte vypít dvojnásobné množství!) Pokud je na vás šťáva příliš trpká, můžete zakoupit kvalitní tablety či tobolky s výtažkem z brusinek – obvyklá terapeutická dávka je 30 mg.
Podle posledních studií brusinková šťáva opravdu pomáhá v léčbě zánětu močových cest – obsahuje totiž látky, které bakteriím nedovolí uchytit se na sliznici močových cest a ty se tak mnohem snáze vyplavují z těla. Podobné účinky má podle posledních zjištění i šťáva z borůvek.
- Denně snězte alespoň jeden kelímek kvalitního jogurtu s živými mléčnými bakteriemi, které pomáhají nejen v prevenci infekcí močových cest, ale i kvasinkových infekcí.
jogurtAutor: Archiv ireceptar.cz
Zařaďte do svého jídelníčku větší množství močopudných (diuretických) potravin, mezi něž patří například petržel, celer nebo okurka (připravte si z nich v odšťavovači šťávu). Močopudné prostředky infekci jako takovou neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z měchýře a spolu s ní vyplavují i bakterie.
Voda nad zlato
Zvyšte příjem tekutin. Bolest při močení vás od toho sice může odrazovat, ale při prvních příznacích onemocnění se snažte příjem tekutin výrazně zvýšit – vypijte alespoň jednu velkou sklenici za hodinu.
Častým močením se z močového měchýře vyplavují bakterie, klesá tak jejich koncentrace.
Pijte pokud možno čistou vodu nebo uklidňující bylinkové čaje, rozhodně zapomeňte na alkohol, kávu a perlivé limonády, které by problém mohly naopak zhoršit.
březový čajAutor: Archiv ireceptar.cz
Léčivé bylinkové čaje
Připravte si některý z osvědčených protizánětlivých a močopudných nálevů:
- Česnekový – oloupejte několik stroužků česneku, rozmačkejte je a vhoďte do teplé vody. Nechte 5 minut vylouhovat a vypijte.
- Libečkový – 2 lžičky posekaného sušeného kořene přelijte šálkem vroucí vody, nechte 10 minut vylouhovat, pak slijte.
- Kopřivový – lžičku sušené nati přelijte šálkem horké vody, nechte 5 minut vylouhovat, pak slijte.
- Pampeliškový – 2 čajové lžičky sušeného listu pampelišky přelijte šálkem vroucí vody, nechte 5 minut vylouhovat, pak slijte.
- Březový – hrst kůry z břízy tuhé přelijte dvěma šálky vařící vody, nechte 10 minut vylouhovat, pak slijte.
K uklidnění zaníceného měchýře poslouží i studený macerát z proskurníku lékařského: do 1 l studené vody vsypte 4 čajové lžičky sušeného proskurníku a nechte louhovat přes noc. Nálev upíjejte po doušcích během dne.
Při zánětu močového měchýře jsou užitečné i čaje z dalších bylin – například pýru plazivého, třapatky nachové či zlatobýlu obecného. Velmi vhodné je užívání těchto bylin ve formě všestranněji působících směsí.
Источник: http://www.ireceptar.cz/zdravi/osvedcene-prirodni-prostredky-ktere-pomahaji-pri-zanetu-mocovych-cest.html
Účinná prevence a pomoc při zánětu močových cest – Vitalia.cz
Ženy jsou k zánětům močových cest náchylnější a tenhle problém pak dokáže pořádně znepříjemnit život. Potížím lze přitom preventivně předcházet. Ani v případě chronických příznaků zánětu močových cest není vše ztraceno. Pomůže tradiční čínská medicína i osvědčené babské rady, ale v některých případech není radno podceňovat návštěvu lékaře.
Autor: Isifa.cz
Zánět močových cest má nejrůznější příčiny, i průběh je velmi individuální
Zánět močových cest jako přebytek horka a vlhka
Tradiční čínská medicína (TCM) popisuje vnitřní i vnější prostředí člověka. Zánět močových cest je z pohledu TCM diagnostikován jako přebytek horka a vlhka v dolním ohřívači (oblast od pupíku dolů). Důvodů bývá mnoho, většinou se jedná o jejich kombinaci.
Příčiny vzniku problémů mohou být zdánlivě velmi různorodé, od nevhodné stravy až po nového sexuálního partnera.
Příčiny zánětu močových cest:
- dlouhodobá konzumace většího množství ostrých tučných jídel
- dlouhodobá konzumace většího množství sladkých jídel
- dlouhodobá konzumace většího množství mléčných výrobků
- dlouhodobá konzumace většího množství kyselinotvorných potravin
- konzumace většího množství kyselých potravin
- stres a nervové vyčerpání
- nastydnutí ze sezení na studeném
- nastydnutí z mokrého oblečení
- ochablé svalstvo svěrače močového měchýře
- vzrůst sexuální aktivity nebo sex s novým partnerem
Příznaky nemusíte mít všechny, ale přibývají a zdůrazňují se, pokud by se zánět nezačal včas řešit. Zánět se může dále rozšířit i do dalších orgánů. Pokud se první příznaky objeví, na nic nečekejte a vyhledejte do několika hodin pomoc.
Příznaky zánětu močových cest:
- pálení a svědění v oblasti močové trubice
- nepříjemný pocit v oblasti močové trubice a pohlavních orgánů
- neklid a podrážděnost
- častá potřeba na močení
- moč je kalná
- moč je tmavě žlutá a je jí méně než obvykle
- bolest v oblasti ledvin
- únava
- teplota
Čínská medicína používá byliny, které jsou v této situaci vhodné, ale nejsou běžně dostupné, navíc jejich poměr a dávkování ve směsi se musí aktuálně, vzhledem k příznakům, měnit, aby byl účinek zajištěn. Dostupné jsou i extrakty bylinných směsí v pilulkách nebo tabletách, jsou dostupné na internetu či v kamenných specializovaných prodejnách zaměřených na čínskou medicínu. Musíte však znát správné dávkování a název extraktu.
Extraktů je mnoho druhů, v ČR je jich dostupných kolem pěti set, navíc někteří výrobci a dodavatelé extrakty nazývají jinak, než je jejich oficiální mezinárodní název.
Naštěstí je respektováno číselné označení a čínský název v pinyin psané formě (fonetický přepis čínského názvu v latince namísto v čínských znacích, například Huang Bai), který je jako hlavní nebo doplňkový název formule.
Výhodou je, že si je můžete pořídit do zásoby a nepotřebujete na ně předpis. Další výhodou jsou extrakty vhodné pro chronické záněty, na které západní medicína účinně již nestačí.
Přečtěte si: Zánětu močových cest nahrávají bokovky a tanga
Antibiotika jsou někdy nutná
Klasická západní medicína léčí zánět antibiotiky vybranými vzhledem k oblasti zánětu v těle. Důležité je proto, pokud se zánět vymkne z kontroly, navštívit lékaře a nechat si předepsat přesný druh antibiotik. Antibiotika na jiný druh onemocnění nejsou vhodná a mohla by nadělat více škody, než užitku. Dále lékař předepisuje analgetikum na první dny zánětu, než zaberou antibiotika.
Babskou radou je konzumovat brusinky a jejich extrakty, další formy vitamínu C či tento vitamín samostatně. Toto však není v akutní fázi zánětu vhodné.
Vitamín C a kyselá strava dráždí sliznici v močovém měchýři a tudíž se nedoporučuje.
Naopak je vhodné pití zásaditých čajů, kde je medvědice, měsíček a jiné byliny, ne však šípek a brusinky, ty by směs neutralizovaly a ze zásaditého účinku by sešlo.
K tématu: Proti infekci močových cest vyzkoušejte brusinky
Účinná prevence
Preventivně pomáhá konzumace zásaditých a zásadotvorných potravin. Jaký je v tom rozdíl? Některá potravina má sama o sobě zásadité pH, například mladý ječmen (prášek ze zelených výhonků ječmene), je tedy zásaditá.
Potravina zásadotvorná má sama o sobě pH kyselé, ale v těle vytváří zásadité prostředí, například citron. Oba druhy preventivně působí na prostředí člověka a zjednodušeně řečeno, záněty se v zásaditém prostředí neuchytí, jelikož nebezpečné bakterie a viry potřebují kyselé prostředí, v němž se jim daří.
Přírodní vitamín C je zásadotvorný a tudíž vhodný jako prevence, ale ne během zánětu.
Další doporučení je pít hodně vody, a to jak v akutní, tak i preventivní fázi.
Čtěte dále: Platí: Neseď na zemi, nastydnou ti vaječníky?
Источник: https://www.vitalia.cz/clanky/ucinna-prevence-a-pomoc-pri-zanetu-mocovych-cest/
Trápí vás zánět močového měchýře? Zkuste se ho zbavit bez antibiotik
Foto: Leszek Glasner, Shutterstock.com
Myslíte, že je zánět močového měchýře typická letní nepříjemnost? Možná se dočkáte velmi bolestivého důkazu, že tenhle problém se na sezonu neohlíží. Umíte se mu bránit? A dokážete se s ním vypořádat bez antibiotik? Zeptali jsme se odborníků.
Fakt je, že v létě jsou uroinfekce častější – a to až o čtvrtinu. Ovšem právě teď, na podzim a v zimě, se moc rády druží ke chřipce a nachlazení. Takže pár rad, jak jim předcházet a v případě potřeby je co nejrychleji vyléčit, se hodí vždy!
Za propuknutím nemoci stojí, velmi zjednodušeně, oslabená obranyschopnost sliznic močových cest, která se nezvládne vypořádat s bakteriemi. Třeba proto, že je narušená prochladnutím, běžným bakteriálním onemocněním, únavou či sníženým příjmem tekutin. Nástup je většinou velmi rychlý – někdy stačí pár hodin.
Zánět v močových cestách poznáte snadno: provází ho bolest při močení, bolest v podbřišku nebo červené zbarvení moče, které naznačuje přítomnost krve. „Pokud pocítíte potíže, měli byste okamžitě zvýšit příjem tekutin.
Docílíte tím nejen častějšího močení, které odplaví bakterie, ale také snížíte koncentraci moči, což zmenší i dráždění močových cest,“ radí MUDr. Michaela Matoušková, místopředsedkyně České urologické společnosti.
Správný příjem tekutin je takový, který vám umožní za 24 hodin vyloučit dva litry moče – nejvhodnější je popíjet vodu, slabé čaje nebo lehce či středně mineralizované vody.
Jestliže potíže přetrvávají, vyhledejte lékaře a stav řešte. „Když to neuděláte, vystavujete se riziku, že se zánět rozvine v chronickou a často se opakující formu.
Základem léčby je pak antimikrobiální léčba, která přinese rychlou úlevu, většinou během jednoho dne,“ říká Michaela Matoušková.
Návštěva odborníka je důležitá i proto, že obtíže močového ústrojí mohou být zaměňovány s gynekologickými infekcemi a pravou příčinu určí na základě vyšetření jen lékař.
Foto: PhotoMediaGroup, Shutterstock.com
Zánět močového měchýře je bolestivá záležitost, které je lepší se vyhnout – ale když už přece jen přijde, tak se ji snažte rychle vyléčit
V závažných případech ano. Ačkoli lékař většinou antibiotika předepíše, můžete podpořit zdraví močových cest i jinak – především ve chvíli, kdy zasáhnete opravdu včas.
V raných fázích je možné použít fytopreparáty, například produkty, které obsahují extrakty z kanadských brusinek, zlatobýlu obecného pro zdraví močového měchýře a dolních močových cest a vitamin D pro podporu imunitního systému. Důležité je začít je užívat co nejdříve.
Jako prevence slouží mimo jiné pitný režim a následné močení, které je důležité také po pohlavním styku, aby se případné zanesené bakterie vypláchly močí ven. Pro dlouhodobou péči je možné také užívání doplňků stravy pro podporu močových cest.
I když mají antibiotika rychlý nástup a mohla by se zdát tím nejlepším řešením, mnoho pacientů zvažuje i jejich negativa, tedy hlavně narušení střevní mikroflóry a poměrně častý doprovodný problém s kvasinkami a plísněmi. I proto se vyplatí využít nejprve přípravky, které tělo nezatěžují, nenarušují prostředí zažívacího traktu, řeší konkrétní problém a zároveň pozitivně ovlivňují celý imunitní systém.
„Na močový měchýř je velmi vhodná lichořeřišnice, působí výrazně antibioticky a se širokým spektrem, a to na stafylokoky, streptokoky, Proteus vulgaris, Escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií.
Forma tinktury je v tomto případě nejlepší a nejúčinnější. Čerstvá bylina je celá jedlá a dá se v létě přidávat do salátů.
Kdo trpí opakovanými záněty močového měchýře, ten by měl lichořeřišnici určitě zařadit do jídelníčku,“ říká fytoterapeutka Jarmila Podhorná.
Doporučit lze i směs z hluchavky, heřmánku, břízy, vřesu a celíku zlatobýlu, která působí blahodárně na močové ústrojí, čistí ledviny, pomáhá udržovat zdravou funkci kloubů, které touto nemocí trpí. „K bylinkám, kterým se přičítá vliv na močový měchýř, patří brusinka, vřes, olše.
Nezanedbatelné jsou sedací koupele pro ženy, ideální je směs z měsíčku, řebříčku, kontryhelu, přesličky, lichořeřišnice a chmele.
Nezapomínejte na celkové zklidnění organismu, doporučuji bylinkový čaj třeba z lípy nebo třezalky, účinná je i uklidňující koupel před spaním ze směsi bylin třezalka, levandule, meduňka, pelargonie, chmel, mučenka, řimbaba, rozmarýn,“ radí Jarmila Podhorná.
A které přípravky vám při zánětu močového měchýře pomohou? Našli jsme některé z nich:
Na foto (zleva): Urinal Akut, jedinečná kombinace extraktů z kanadských brusinek, zlatobýlu a vitaminu D, stačí jedna tableta denně, 10 tablet za 249 Kč. Cistibell, s medvědicí lékařskou, dřišťálem indickým, břízou bělokorou a D-manózou, 20 kapslí za 329 Kč
Na foto (zleva): Bylinný čaj pro normální funkci močových cest s břízou od e-shopu Lékárna, obsahuje nať máty, zlatobýlu, list břízy, nať borůvky a vrbovky, 50 g za 69 Kč. Herbex Přeslička rolní, při zánětech a infekčních onemocněních ledvin a močových cest a k vyplavování ledvinového písku, 20 × 3 g za 47 Kč
Na foto (zleva): Swiss Mega Brusinky, patentovaný koncentrát z celých plodů severoamerických brusinek, stačí jedna kapsle denně, 50 + 10 kapslí za 399 Kč. Purus Meda D-Manosa s propolisem, pro normální činnost močových cest, 30 tablet za 253 Kč
Na foto (zleva): Biovitality Pharmaline, Močopohlavní aparát, bylinný komplex bohatý na vitaminy, minerály a další cenné látky, k podpoře při akutních i chronických zánětech, 60 tablet za 188 Kč. Bylinné kapky Grešík Lichořeřišnice, prevence, podporuje normální činnost močových cest, 50 ml za 58 Kč
Na foto (zleva): OnaPharm Blokurima, doplněk stravy obsahující D-manózu, která je vhodná k péči o močové ústrojí (i u těhotných žen), 30 sáčků za 430 Kč. Urosept, tablety s brusinkovým extraktem působí na ledviny a močové cesty, 16 tablet za 78 Kč
Jak léčíte zánět močového měchýře vy? Napište nám!
Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.
Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.
Источник: https://www.prozeny.cz/clanek/trapi-vas-zanet-mocoveho-mechyre-takhle-se-ho-zbavite-bez-antibiotik-38661
Léto a záněty močových cest: Co jste možná nevěděli…
KoupánĂ, krátkĂ© suknÄ› a skromnĂ© sandálky neodmyslitelnÄ› patřà k lĂ©tu.
ZdánlivÄ› pĹ™ĂjemnĂ© aspekty prázdninovĂ˝ch mÄ›sĂcĹŻ pĹ™edstavujĂ ale velkĂ© riziko pro moÄŤovĂ© cesty, kterĂ© jsou kvĹŻli nim ohroĹľeny prochlazenĂm, infekcĂ a v pĹ™ĂpadÄ› zanedbánĂ i zánÄ›tem ledvin s nutnou hospitalizacĂ.
V tom nejhoršĂm pĹ™ĂpadÄ› se bakterie zpĹŻsobujĂcĂ zánÄ›t ledvin mĹŻĹľe dostat i do krevnĂho obÄ›hu a zpĹŻsobit tak celkovĂ˝ zánÄ›t organismu, kterĂ˝ ohroĹľuje na ĹľivotÄ› i jinak zdravĂ©ho jedince.
Jak vypadá zánět močových cest a co ho způsobuje
PĹ™i zánÄ›tu moÄŤovĂ˝ch cest se typicky objevuje pálenĂ, Ĺ™ezánĂ pĹ™i moÄŤenĂ, pocit neĂşplnĂ©ho vyprázdnÄ›nĂ moÄŤovĂ©ho mÄ›chýře, moÄŤenĂ po malĂ˝ch porcĂch, ÄŤastĂ© nucenĂ na moÄŤenĂ a bolesti v podbĹ™išku. MoÄŤ mĹŻĹľe bĂ˝t zkalená, zapáchat i s eventuálnĂ pĹ™ĂmÄ›sĂ krve. PĹ™i vĂ˝raznÄ›jšĂm prĹŻbÄ›hu mĹŻĹľe bĂ˝t i mĂrnÄ› zvýšená teplota a celková Ăşnava.
Infekce moÄŤovĂ˝ch cest jsou po zánÄ›tech dĂ˝chacĂch cest druhou nejÄŤastÄ›jšà lokalizacĂ bakteriálnĂch infekcĂ. AĹľ polovina Ĺľen bÄ›hem svĂ©ho Ĺľivota onemocnĂ alespoĹ� jedenkrát infekcĂ moÄŤovĂ˝ch cest. U mužů se objevujĂ mĂ©nÄ› ÄŤastÄ›ji, a to pouze u kaĹľdĂ©ho pátĂ©ho. Toto je dáno hlavnÄ› anatomickou stavbou moÄŤovĂ˝ch cest.
U Ĺľen je, oproti mužům, kratšà moÄŤová trubice, která je lokalizovaná v blĂzkosti gynekologickĂ˝ch cest a takĂ© blĂzko koneÄŤnĂku. To vše usnadĹ�uje vstup bakteriĂ do moÄŤovĂ©ho traktu. Z tohoto plyne, Ĺľe nejÄŤastÄ›jšĂm mĂstem vstupu infekce je právÄ› pĹ™es moÄŤovou trubici.
K pĹ™ĂpadnĂ© infekci moÄŤovĂ˝ch cest mohou rovněž napomáhat celkovĂ© faktory jako stres, prochlazenĂ a obecnÄ› oslabenĂ imunitnĂho systĂ©mu.
Léčba zánětu močových cest
PĹ™i kaĹľdĂ© infekci moÄŤovĂ˝ch cest je tĹ™eba dodrĹľovat zvýšenĂ˝ pitnĂ˝ a klidovĂ˝ reĹľim. Pokud vás pĹ™Ăznaky dovedou k lĂ©kaĹ™i, pravdÄ›podobnÄ› vám pĹ™edepĂše antibiotika, nebo chemoterapeutika moÄŤovĂ˝ch cest.
Ty se nasazujĂ naslepo podle oÄŤekávanĂ©ho účinku na nejÄŤastÄ›ji se vyskytujĂcĂ bakterie v danĂ© oblasti. Podle vĂ˝sledkĹŻ kultivace moÄŤi se pak léčba mĹŻĹľe cĂlenÄ› upravit. Léčba obvykle trvá mezi 3 aĹľ 7 dny.
Pokud vás už zánět močových cest jednou postihne jste následně náchylnějšà k opakovánà infekce.
Proto se obecnÄ› doporuÄŤuje dodrĹľovánĂ preventivnĂch opatĹ™enĂ, jako dodrĹľovánĂ pitnĂ©ho reĹľimu, pĹ™Ăjem vitamĂnĹŻ, dodrĹľovánĂ intimnĂ hygieny a pravidelnĂ© uĹľĂvánĂ preparátĹŻ na bázi brusinek ÄŤi ManĂłzy, kterĂ© majĂ jednak preventivnĂ vliv, dále i podpĹŻrnĂ˝ účinek bÄ›hem samotnĂ© antibiotickĂ© léčby.
Pokud nebude infekce moÄŤovĂ˝ch cest řádnÄ› zaléčena, jednak dotyÄŤnĂ˝ riskuje vzestup infekce do hornĂch moÄŤovĂ˝ch cest a postiĹľenĂ ledvin akutnĂm zánÄ›tem, coĹľ je jeden z stavĹŻ vyĹľadujĂcĂ hospitalizaci a intenzivnĂ antibiotickou léčbu. EventuálnÄ› pĹ™echod do tzv. chronickĂ© fáze zánÄ›tu moÄŤovĂ˝ch cest, kdy výše uvedenĂ© pĹ™Ăznaky mohou bĂ˝t dlouhodobÄ› vyjádĹ™eny v menšà či vÄ›tšà intenzitÄ› a podstatnÄ› hĹŻĹ™e se jiĹľ léčebnÄ› ovlivĹ�ujĂ.
ZánÄ›t moÄŤovĂ˝ch cest versus putujĂcĂ kámen: Jak je rozpoznat?
RozlišenĂ mezi zánÄ›tem moÄŤovĂ˝ch cest a ledvinovou kolikou, zpĹŻsobenou zablokovánĂm vĂ˝vodnĂ˝ch cest z ledviny nejÄŤastÄ›ji moÄŤovĂ˝m kamĂnkem, je obvykle moĹľnĂ© jiĹľ z pĹ™ĂznakĹŻ, kterĂ© pacient popĂše.
Ledvinová kolika se vÄ›tšinou projevuje prudkou a nesnesitelnou bolestĂ v boku ÄŤi v prĹŻbÄ›hu konkrĂ©tnĂho moÄŤovodu, kterĂ˝ je „zablokován“ kamĂnkem.
Jako doprovodnĂ© pĹ™Ăznaky mĹŻĹľe pacient popsat pocit na zvracenĂ, zvracenĂ, ÄŤastÄ›jšà moÄŤenĂ, eventuálnÄ› i krev v moÄŤi.
NenĂ vylouÄŤen i fakt, Ĺľe ruku v ruce s ledvinou kolikou mĹŻĹľe bĂ˝t i zánÄ›t moÄŤovĂ˝ch cest, protoĹľe jakákoli pĹ™ekážka ve volnĂ©m odtoku moÄŤi je predisponujĂcĂm faktorem pro vznik zánÄ›tu. Proto se nÄ›kdy pĹ™Ăznaky stĂrajĂ a je pouze na zkušenostech lĂ©kaĹ™e, aby toto správnÄ› rozpoznal.
Zánět ledvin versus zánět močového měchýře
Vzhledem k tomu, Ĺľe zánÄ›tu ledvin mĹŻĹľe pĹ™edcházet zánÄ›t moÄŤovĂ©ho mÄ›chýře, mohou bĂ˝t pĹ™Ăznaky bohatĂ©.
VÄ›tšinou se objevujĂ bolesti v bedru a horeÄŤky spoleÄŤnÄ› s pĹ™Ăznaky zánÄ›tu dolnĂch moÄŤovĂ˝ch cest. MĹŻĹľe bĂ˝t pĹ™Ătomen pocit na zvracenĂ ÄŤi zvracenĂ.
Při pokročilém onemocněnà se může vyskytovat celkové zhoršenà stavu, schvácenost, zimnice, třesavky.
PĹ™i fyzikálnĂm vyšetĹ™enĂ je pĹ™Ătomna bolestivost pĹ™i pohmatu v oblasti bĹ™icha, kde je umĂstÄ›na postiĹľená ledvina.
NebezpÄ›cnost akutnĂho infekÄŤnĂho zánÄ›tu ledvin je dána vĂce faktory. Jednak tĂm, Ĺľe uĹľ relativnÄ› snadno mĹŻĹľe bĂ˝t pĹ™ekonána bariĂ©ra a bakterie zpĹŻsobujĂcĂ zánÄ›t se mohou dostat do krevnĂho obÄ›hu a zpĹŻsobit tak tzv. celkovĂ˝ zánÄ›t organismu, neboli sepsi.
Toto uĹľ je Ĺľivot ohroĹľujĂcĂ komplikace, která mĹŻĹľe na ĹľivotÄ› ohrozit i jinak zdravĂ©ho jedince. Dále pĹ™i ohraniÄŤenĂ zánÄ›tu na ledvinu mĹŻĹľe vzniknout tzv. hlĂza, neboli absces, coĹľ je dutina vyplnÄ›na hnisem.
Tento stav jiĹľ vyĹľaduje operaÄŤnĂ zákrok za účelem vypuštÄ›nĂ tohoto loĹľiska a v nÄ›kterĂ˝ch pĹ™Ăpadech nenĂ jiná moĹľnost, neĹľ odstranit ledvinu kompletnÄ›.
AkutnĂ infekÄŤnĂ zánÄ›t ledvin se léčà zejmĂ©na kombinacĂ antibiotik podávanĂ˝ch do ĹľĂly za hospitalizace pacienta v nemocnici. Dalšà léčba se mĹŻĹľe odvĂjet od komplikacĂ, kterĂ© mohou nastat a jsou uvedeny výše.
Источник: https://www.agel.cz/media/blogy/170904-mocove-cesty.html
Zánět močového měchýře: Může ho způsobit i hádka s partnerem!
Jak zánět močového měchýře vlastně vzniká? ‚Nejčastější mechanismus přestupu infekce je vzestupnou cestou močovou trubicí do močového měchýře. Jelikož je ženská močová trubice kratší a umístěná blíže konečníku než u muže, bakterie ze střeva snáze infikují močový měchýř,‘ vysvětluje urolog Jan Pánek.
Pozor na divoký sex
Za vznikem zánětu močového měchýře, neboli cystitidy, stojí hned několik příčin. Mezi ty hlavní můžeme zařadit nedostatečný příjem tekutin. K infekcím močového měchýře může dojít také po divočejších sexuálních hrátkách nebo poté, co začnete intimně žít s novým partnerem. Proto se někdy cystitidě přezdívá „nemoc líbánek“.
K rozšíření infekce ale může přispět také žena sama, pokud se utírá směrem od konečníku. Vznikem potíží se může negativně projevit rovněž kouření či pobyt v zakouřeném prostředí – to vše totiž způsobuje nižší imunitu sliznice. Dalším rizikovým faktorem se podle některých urologů může stát i nedostatečné vyprazdňování močového měchýře.
Kdy je potřeba jít k lékaři?
Zánět močového měchýře je nepříjemné onemocnění. Pokud se potíží nezbavíte do tří dnů, nezůstávejte s bolavým břichem a pálením při močení sama a raději se svěřte do rukou lékařů.
Bolesti v zádech a teplota se podle urologa nemusí objevit. „Horečky jsou spojené spíše se zánětem ledvin,“ upřesňuje doktor Pánek.
To, že není něco v pořádku, potvrdí laboratorní nález – v moči jsou přítomné bílé a červené krvinky, v močovém sedimentu zase bakterie.
„Vždy je dobré udělat bakteriologické vyšetření moči se stanovením bakteriálního kmene a citlivosti na antibiotika,“ upozorňuje urolog. Pokud se zánět močového měchýře projeví v plné síle, bez antibiotik se neobejdete. V takovém případě počítejte s týdenní až čtrnáctidenní léčbou.
Zkuste bylinky
Jestliže vás porazí nekomplikovaný zánět močového měchýře, je potřeba od počátku příznaků zvýšit příjem tekutin, tedy vody a neslazených čajů. Sladké limonády, černá káva a alkoholické nápoje jsou nevhodné.
Cukr totiž podporuje množení bakterií, káva a alkohol zase dehydratují tělo.
Při zánětu močových cest pijte odvar z listů brusinky obecné: 3 čajové lžičky čerstvých nařezaných listů brusinky namočte do 0,5 l studené vody, nechte 30 minut louhovat, pak přiveďte k varu, krátce povařte a ihned sceďte.
Pijte 2 šálky teplého čaje denně. Starým lidovým lékem, hlavně v zimě, je křen, který účinně působí na bakteriální infekce močového měchýře: 1 lžíci nastrouhaného kořene křenu přelijte sklenicí horkého mléka, 10 minut louhujte a sceďte. Pijte po doušcích 1x denně. Křen můžete přidávat také do salátů a běžných jídel.
Jak zánětu předcházet?
V chladném a sychravém počasí nevystavujte tělo prochladnutí. Nesedejte si na studená místa. Nohy a záda v oblasti kříže chraňte teplým oděvem. Vyhýbejte se potravinám se zvýšeným obsahem bílkovin a cukru.
Zvyšte naopak příjem potravin, které obsahují hodně vlákniny. Pokud máte sedavé zaměstnání a málo pohybu, může tím docházet ke zhoršenému vylučování moči. Proto do svého denního režimu zařaďte alespoň krátkou procházku.
V neposlední řadě pak zbytečně neoddalujte močení.
Источник: https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/522039/zanet-mocoveho-mechyre-muze-ho-zpusobit-i-hadka-s-partnerem.html
Chronické záněty močového měchýře. Byliny pomáhají!
Datum: 17.09.2020
Záněty močového měchýře a močových cest jsou velmi častým zdravotním problémem, který však nemusí souviset jen s močovým měchýřem. Zajímavé je, že tento problém se týká 50x častěji žen než mužů. Jak mu můžete předejít?
Akutní zánět
Akutní zánět vzniká většinou prochladnutím a není tak těžké jej zvládnout bylinnou léčbou. Typickým projevem je časté a bolestivé močení, pálení, řezání. Barva moči je zkalená, někdy až s příměsí krve.
Co vám pomůže
- Velmi účinné byliny jsou lichořeřišnice větší, ale také vilcacora nebo medicinální houby v přípravku Ochránce
- Důležité je zůstat v klidu a teple, pít bylinné čaje určené na tento typ problému a zánět doléčit.
- Pokud by se ovšem objevila horečka doprovázená třesavkou nebo zvracením, je to velmi vážné, protože infekce zasáhla ledviny a je třeba neprodleně vyhledat lékaře.
Náš tip
Naplňte plátěný sáček sušenou natí přesličky rolní, uzavřete jej a dejte na pár minut na plech do trouby ohřát. Příjemně teplý sáček přiložte na podbřišek a nechte působit. Bolest pomalu ustoupí.
Chronický zánět
Těžší situace je u chronických, často se opakujících zánětů. V tomto případě je velmi důležité důkladné vyšetření u lékaře, a to nejenom močového měchýře, ale i ledvin. Vyšetření by měla odhalit příčinu chronického zánětu.
Z praxe vychází velmi zajímavá zkušenost, že chronický zánět močového měchýře a močových cest je ve velmi malém procentu způsoben poškozením nebo změnou některého z orgánů močové soustavy. V daleko větším procentu je příčinou opakovaná špatná léčba prvotního, akutního zánětu.
Zánět a antibiotika
Záněty močových cest jsou častější u žen než u mužů a až 90 % z nich je způsobeno bakterií E.coli. Standardní léčbou je užívání antibiotik po několik dní, ale právě bakteriální rezistence na antibiotika se podle odborníků stává vážným problémem.
Bohužel praxe v současné klasické medicíně bývá taková, že lékař bez předchozího řádného vyšetření nasadí antibiotika, a když nepomohou, tak další, přičemž se tato situace může opakovat i několik měsíců.
Léčba bez přesného určení bakterie, která infekci způsobuje, a její citlivosti na konkrétní antibiotikum je pro organismus velmi zatěžující a často vede právě k chronicitě zánětů.
Bakterie si postupně vytváří rezistenci na antibiotika a výsledkem bývá chronický zánět, který vlastně nelze úplně vyléčit. Podávání antibiotik bez předchozího řádného vyšetření, kultivace moči a v případech, kde to není nutné, způsobuje, že léčba postupně přestává být účinná.
Antibiotika a střeva
Užívání antibiotik může našemu organismu při některých typech onemocnění velmi pomoci, ale zároveň jej zatěžuje svými vedlejšími účinky. Jedním z nich je negativní působení na střevní mikroflóru.
Při neopatrném a častém užití se zcela naruší přirozená mikroflóra ve střevech a také dochází k narušení střevní sliznice jako takové. Důkazem je právě častý výskyt bakterie E.coli v moči.
Náš tip
Při užívání antibiotik současně užívejte přírodní prebiotika. Jedná se o polysacharidy, které se vyskytují v kořenech některých bylin, a to zejména puškvorce nebo čekanky.
Bakterie E. coli
E. coli je bakterie, která se obvykle vyskytuje v našem zažívacím traktu, ve střevech. Za těchto okolností je to pro nás prospěšná a vlastně se dá říci i nezbytná bakterie, která má na starosti, aby ve střevech nedošlo k přemnožení nebezpečných bakterií.
Ovšem při infekci se tyto bakterie do močového měchýře dostanou proti proudu moči přes močovou trubici, což může být zhoršeno i tím, pokud nepijeme dostatečné množství tekutin a nedochází k propláchnutí močových cest. V tom případě dochází k tomu, že bakterie se zde usadí a množí se. Další cestou průniku bakterií je střevní sliznice.
Podle posledních průzkumů holandských vědců, dlouhodobé narušování střevní sliznice nekvalitní stravou a zejména léky včetně antibiotik má za následek, že se střevní stěna po určité době stane více porézní a vzniká tím syndrom zvýšené propustnosti střeva (Leaky Gut).
Do těla začnou přes střevní stěnu pronikat bakterie, viry, nestrávené částice potravin a toxické odpadní látky. Dostanou se do krevního oběhu, a tímto způsobem pak do kteréhokoliv systému v těle.
Imunitní systém vyhlásí poplach.
Výsledkem je zánět v různých částech těla, což vede k širokému spektru příznaků – rýma, kožní vyrážky, alergie, bolesti kloubů, trávicí potíže, chronické záněty močového ústrojí a v oblasti gynekologie.
Co s tím?
Léčba chronických zánětů močového měchýře, které byly opakovaně řešeny antibiotiky, není jednoduchá. Vyžaduje trpělivost, disciplínu v životním stylu, pravidelné užívání přípravků a nepřijímání antibiotik, pokud to je možné.
- Důležité je upravit stravu tak, aby obsahovala co nejméně sladkých pokrmů, a také omezit příjem lepku a všech složek potravy, které zatěžují střeva.
- Pitný režim by měl být dostatečný. Měl by obsahovat zejména vodu a bylinné čaje.
- Sladké, studené a alkoholické nápoje vhodné nejsou.
- Dlouhodobé a pravidelné užívání léků na bolest, antikoncepce nebo jiných medikamentů může mít také negativní vliv na onemocnění močového měchýře.
- Návštěvy veřejných bazénů, saun a jiných podobných zařízení nejsou vhodné.
- Časté střídání sexuálních partnerů zhoršuje záněty močového měchýře.
Bylinná léčba pomůže
Bylinná léčba při dodržení předchozích zásad je velmi účinná. Nasaďte ji již při prvních, malých příznacích zánětu a dodržujte ji dostatečně dlouhou dobu.
Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás. [email protected]
Zánět močového měchýře není nepřekonatelný problém. Řešení má a vy jej již znáte!
Nechcete přijít o další články? Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Источник: https://www.serafinbyliny.cz/magazin/chronicke-zanety-mocoveho-mechyre-byliny-pomahaji-detail-1841