Aronia Účinky Na Zdraví?

Arónie také vhodně působí na krevní tlak, je výrazně protisklerotická a příznivě ovlivňuje pružnost a propustnost cévních stěn. Je také vhodným detoxikačním prostředkem, který podporuje jaterní a ledvinové funkce. Plody nemají žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Co se dá delat z aronie?

Nejchutnější a nejčastěji využitelná je arónie v podobě džemu, kompotu nebo sirupu. Vyplatí se ji také usušit a pak třeba použít místo rozinek do moučníků a nádivek. Sušené plody se dají přidat do ovocného čaje, ke směsím na müsli, a také se dají konzumovat samotné jako účinný lék při průjmových onemocněních.

Jak chutná aronie?

Malé černé bobule trpce svíravé chuti. To jsou plody černého jeřábu, čili aronie. Mají mnohé blahodárné účinky na náš organismus. Jsou plné vitamínů a dokonce prý dokáží léčit mnohé choroby a zpomalit stárnutí.

Jak vypadá aronie?

Aronie v podobě keře – je to její původní forma – je tedy pravokořenná (má vlastní kořeny, není naroubována na podnož). Jako keř je vysazována do živých plotů. Působí také velice okrasně díky bílým květům a na podzim červeně zbarvených listů.

Jak jíst Aronii?

Nejlepší je jejich konzumace v surové podobě, ale pro jejich trpkou chuť jsou oblíbené spíše různé výrobky z nich. Nejčastěji se z plodů vyrábějí šťáva lisovaná za studena, víno, likéry. Velmi oblíbené jsou marmelády a zavařené plody. Aronie se hodně využívá i při výrobě přírodních kosmetických přípravků.

Kdy sklízet aronie?

Dozrávají koncem srpna a v září, ale na stromě vydrží mnohem déle, pokud je nesklidí ptáci. (Aby nám část plodů nechali, můžeme větve překrýt netkanou bílou textilií nebo starou záclonou).

Co s cernym Jerabem?

Černé jeřabiny sušíme venku na sluníčku, v sušičce anebo otevřené troubě do teploty 50 °C. Jíme je jen tak, nebo z nich připravujeme nápoj, který zlepšuje zažívání a osvědčil se jako prevence před chorobami z nachlazení. Sušené plody můžeme nechat nabobtnat ve vodě, v mléce nebo ovocné šťávě.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Jak uskladnit Aronii?

Plody se pak velice snadno dají zakonzervovat pomocí mražení, aniž by se obsah zdraví prospěšných látek nějak výrazně snížil. Dalším oblíbeným způsobem, jak uchovat černé jeřabiny na později, je sušení aronie. Nejlepší je samozřejmě aronie za syrova, která obsahuje velké množství vitamínů, antioxidantů a minerálů.

Co léčí aronie?

Aronie léčivé účinky

  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi,
  • pomáhá regulovat krevní tlak,
  • má blahodárný vliv na krevní oběh,
  • eliminuje žaludeční obtíže (vředy),
  • chrání střeva a trávicí ústrojí,
  • snižuje riziko aterosklerózy,
  • podporuje jaterní funkce,
  • zmírňuje migrény,
  • Jakou Aronii?

    Mezi nejoblíbenější odrůdy aronie se přitom řadí kultivar velkoplodá aronie Nero dorůstající do výšky 2 metrů, menší kultivar Viking či aronie Hugin. Temnoplodec třešňolistý představuje křížence obou předchozích druhů.

    Jak poznat Arónii?

    Arónie bývá strom nebo keř, vždy záleží na odrůdě a typu rostliny. Narozdíl od keřů se však stromy dožívají kratšího věku a oproti keřům ‚rychle stárnou‘. Listy jsou střídavé, jednoduché s vroubkovanými okraji. Květy jsou malé, mají 5 okvětních a 5 kališních lístků, které jsou dohromady složené v chocholíku.

    Jak se stříhá aronie?

    Na rozdíl od mnoha jiných ovocných dřevin není u arónie řez nutný. Jednak roste přirozeně hustě, a především plodí na konci nových větví. Přikročit můžeme pouze k řezu poškozených či nevhodně rostlých větví.

    Co udělat z jeřabin?

    Plody jeřábu se dají sbírat od srpna do listopadu a kromě omáček k masu, džemů nebo kompotů z nich můžete uvařit čaj, připravit víno či vypálit destilát.

    Jak sázet Aronii?

    Výsadba arónie nevyžaduje nic speciálního. Vyhloubíme výsadbovou jámu, která by měla mít zvrásněné stěny i dno rýčem, aby se kořeny arónie mohly snadněji dostat do okolní půdy. Výsadbovou jámu pak vysypeme směsí zeminy a kompostu. Vytvarujeme dolík pro kořeny a prolijeme.

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector