Ascaris lumbricoides – vše o zdraví

Škrkavka dětská je parazit, který způsobuje střevní infekci zvanou askarióza. U nás sice nepatří k nejčastějším parazitům, celosvětově je však původcem jedné z nejrozšířenějších nákaz, kterou mají na svědomí červi.

Ascaris lumbricoides - Vše o zdraví Mezi projevy nákazy patří bolesti břicha, ztráta chuti k jídlu, zvracení

Askarióza je parazitární onemocnění způsobené červem Ascaris lumbroides neboli škrkavkou dětskou. Zdrojem této nákazy je člověk, ale přímý přenos z člověka na člověka není možný. Onemocnění se šíří tzv.

alimentární cestou, tedy přes trávicí ústrojí, vajíčky, která se několik týdnů předtím vyvíjela v zemědělské půdě blízko plodin konzumovaných člověkem. Do půdy se nákaza dostává z výkalů nakaženého člověka.

Jedná se o poměrně běžnou nákazu v rozvojových zemích, nejčastěji v subtropickém a tropickém prostředí.

Cesta ze střeva až do plic a zpět

Škrkavka má složitý vývojový cyklus. V tenkém střevě se z vajíčka vyvine larva, která pak krevní cestou putuje do jater a plic. Po 6–10 dnech strávených v plicích se vykašláním dostává do úst, odkud se spolknutím hlenu dostane zpátky do střeva, kde dospěje. Samička ve střevě produkuje 200 000 vajíček denně. Vajíčka poté opouštějí tělo ve stolici nakažené osoby.

Askariózu lze potvrdit nálezem červa ve stolici. Délka škrkavky se pohybuje mezi 20 a 30 cm, přičemž samičky bývají výrazně delší než samečci. K určení diagnózy askariózy přispívají také moderní zobrazovací a vyšetřovací metody (ultrazvuk, rtg., CT, MRI, endoskopie).

Jak o sobě dá škrkavka vědět?

Při menší nákaze může být průběh onemocnění bez příznaků. Mezi projevy masivní nákazy patří:

  • bolesti břicha,
  • ztráta chuti k jídlu,
  • zvracení,
  • poruchy růstu u dětí,
  • hubnutí,
  • nevolnost,
  • průjem,
  • nepravidelné pohyby střev.

Když se červi dostanou do plic, objeví se u postiženého:

  • horečka,
  • nepříjemný pocit na hrudníku,
  • kašel,
  • krvavé hleny,
  • dušnost,
  • sípání.

Léčba a prevence

Léčba spočívá v podávání antiparazitik.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout škrkavkám, spočívá v tom, že:

  • si před jídlem a před manipulací s potravinami vždycky umyjete ruce mýdlem a vodou; totéž platí po použití toalety a nezapomeňte naučit tyto základní hygienické návyky také své děti,
  • na místech bez moderní hygieny budete pít pouze lahvovou vodu a vyhýbat se syrovému ovoci a zelenině, pokud si je nebudete moci umýt a oloupat sami,
  • pokud navštěvujete rozvojové země, budete se stravovat pouze v renomovaných restauracích.

(hah)

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322340.php

https://www.healthline.com/health/ascariasis#outlook

https://emedicine.medscape.com/article/212510-overview

https://kidshealth.org/en/parents/ascariasis.html

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2015/04/10.pdf

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ascariasis/symptoms-causes/syc-20369593

___

Využijte diabetologickou poradnu a ptejte se zdarma MUDr. Hany Jandíkové:

  • Jaká jsou rizika diabetu?
  • Když je v rodině cukrovka, budu jí mít také?
  • Zjistili mi diabetes, co bude následovat?
  • Jaké jsou příznaky diabetu?
  • Léčím se správně?
  • Stravuji se dobře?

___

Biochemické vyšetření Biochemické vyšetření krve Počítačová tomografie Teplota těla Zánět slepého střeva Líbil se vám článek? ANO NE Vředová choroba

Vředová choroba žaludku a dvanáctníku, peptický vřed, je defekt ve výstelce…

Vše o arbovirech

Co byste měli vědět o arbovirech?

Sinus pilonidalis

Dobrý den, mám opakovaně sinus pilonidalis od kostrče až po konečník a čeká…

Modřiny

Dobrý den mám dotaz..v úrovni pasu.. se mi udělaly vedle sebe hnědé modřiny…

Úraz ruky

Dobrý den, včera ráno jsem při hádce udeřil do zdi. Během dne mě bolely klouby…

Bolestivá boulička

Dobrý den, před 3 dny se mi udělala boule která je veliká asi jako hrášek a…

Sexuální styk

Dobry den, chtel bych se na Vas obratit se svou otazkou. Stale se nechci nijak…

Koronavirus

Dobrý den, začíná kolovat mýtus?/pravda?, že kdo má horečky nemá brát Ibuprofen,…

Zářivě žlutá moč

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli když mám zářivě žlutou moč, jestli…

Bulka na chodidle

Dobrý den, zespodu na chodidle mám malou pravděpodobně tukovou buňku. Setrvává…

Furunkl

Dobrý den. Před dvěma dny se mi udelala na trisle boulicka. Na dotek bolestiva….

Pupínek na penisu

Dobrý den, kolem března se mi udělal uprostřed penisu jakýsi tvrdý pupínek připomínající…

Источник: https://www.ulekare.cz/clanek/pozor-na-skrkavky-1178

Askarióza neboli škrkavka – příčiny, průběh infekce a léčba

Ascaris lumbricoides - Vše o zdravíAskarióza je nemoc způsobená parazitickým hlístem Ascaris lumbricoides, neboli česky škrkavka. Pravděpodobně je infikovaná až čtvrtina lidstva, s převahou 45 procent v Latinské Americe a 95 procent v částech Afriky. Askarióza je zvlášť rozvinutá v tropických a subtropických oblastech, kde je špatná hygiena. Jiné druhy rodu Ascaris mohou způsobit choroby u domácích zvířat, např. Ascaris suum infikuje prasata. U lidí byly objeveny některé geny, které mohou zvýšit náchylnost na infekci.

Škrkavky nejsou nakažlivé, člověk se infikuje jen při požití jejich vajíčka.

Askarióza a jak probíhá infekce

Infekce nastává po konzumaci jídla kontaminovaném vajíčky hlíst z výkalů. Ve střevě se vylíhne larva, provrtá se přes střevní stěnu a migruje krevním oběhem do plic. Zde pronikne do alveoly a postupuje do průdušnice, kde se vykašle a spolkne.

Larvy procházejí žaludek podruhé do střeva, kde dorostou na dospělé červy. Udržují si svou pozici plaváním proti střevnímu proudu způsobeného peristaltikou.

Dospělí červi žijí 1 až 2 roky, což značí, že infikované osoby mohou zůstat nakažené permanentně, protože červi se stále množí.

Znaky a symptomy askariózy

Když larvy putují po těle, mohou způsobit poškození cév, peritonitidu – zánět pobřišnice, zvětšení jater a sleziny atd. Červi ve střevě mohou způsobit sníženou absorpci živin a anorexii, která přispívá k podvýživě. Přes 796 červů Ascaris lumbricoides vážících asi 550 g bylo vybráno z těla 2-letého dítěte v Jižní Africe, které zemřelo na související gangrénu.

Zajímavé:  Leky Na Podporu Plodnosti?

Lidé na problém nejčastěji přijdou, když objeví parazita ve stolici, nebo jej vykašlou, případně se sám plazí z nosu. Nejedná se však o nic závažného.

Léčba askariózy

Při podezření na nakažení askariózou, ihned kontaktujte svého lékaře, kde udělá potřebné testy a zahájí léčbu. Pokud je potvrzena diagnóza, lékař předepíše potřebnou léčbu různými léky, mezi které patří levamisol, pyrantel, mebendazolu. Pokud podstupujete léčbu askariózy, jste neustále sledováni – to aby se zabránilo možným komplikacím.

Od lékaře dostanete antiparazitika.

Nebezpečné je vystavení se výkalům pacienta – každý kdo je potenciálně v riziku by měl podstoupit vyšetření.

A jak na prevenci?

Základem je tedy hygiena rukou, se zaměřením na jejich mytí především před jídlem, omývání ovoce a zeleniny. Konzumovat pouze dobře tepelně upravená jídla, v neznámých oblastech nepít vodu, o které nevíme, z jakého je zdroje, při cestování do ciziny používat pouze vodu balenou apod.

VIDEO: TOP 5 Parazitů, žijících i ve vašem těle

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Источник: https://www.rehabilitace.info/nemoci/askarioza-priciny-prubeh-infekce-a-lecba/

Zbavit se škrkavky dnes není těžké, jen na ni přijít včas

Na otázky ohledně možnosti nákazy, příznaků choroby a důležité prevence odpovídá Petr Ježek, primář oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Oblastní nemocnice Příbram.

Řekněte nám, co je to onemocnění škrkavkou dětskou? Ascaris lumbricoides - Vše o zdravíOnemocnění askaridózou je parazitární onemocnění, které je známé od nepaměti. Existují historické záznamy již od starověkých řeckých, egyptských, perských, arabských, indických a čínských lékařů. Původcem je oblý červ, který se latinsky jmenuje Ascaris lumbricoides, jehož české jméno je jak správně uvádíte škrkavka dětská.

Co je zdrojem nákazy?Zdrojem nákazy je vždy nemocný člověk, který vylučuje stolicí vajíčka parazitů a protože jde o tzv. geohelminta, potřebuje prodělat část svého vývojového cyklu ve vnějším prostředí. Délka této fáze je různě dlouhá v závislosti na klimatických podmínkách.

Obecně příznivé podmínky jsou teplo a vlhko, v takovém období se vývoj poměrně značně zkracuje. Takto vyzrálými vajíčky se pak člověk nakazí pozřením např. nedostatečně omytou kořenovou či jinou zeleninou nebo nedostatečně umytýma rukama při práci se zeminou (třeba na zahrádce) hnojenou lidskými fekáliemi, což se dříve dělávalo.

Vajíčka se mohou šířit i prachem kontaminované zeminy. V dnešní době, kdy i na venkově je vybudována kanalizační síť je vlastně přerušen cyklus přenosu a k nákaze již nemůže dojít.

Pokud však dojde k pozření vajíček parazita a ty se dostanou do trávicího traktu, zde se z nich uvolní larvičky, které se přes stěnu střevní dostanou do krevního oběhu a postupně do jater a plic.

Z plic jsou posléze vykašlávány a znovu polknuty do trávicího ústrojí, kde dospějí a začnou vylučovat nová vajíčka, která se stolicí dostávají do prostředí a cyklus je uzavřen. Larvy při své migraci mohou způsobit postižení jmenovaných orgánů, jednak zavlečením infekce střevními mikroorganismy a také jejich mechanické poškození, když jimi prostupují při své migraci.

Jak je to s výskytem této choroby ve světě?V současnosti je to onemocnění zejména rozvojových zemí s nízkou hygienickou úrovní. V rozvinutých zemích s vysokým hygienickým standardem se stává stále vzácnější.

V našich podmínkách bylo zaznamenáno v roce 2012 v celé ČR celkem 31 případů, nicméně ve Středočeském kraji nebyl zaznamenám případ žádný.V rozvojových zemích však výskyt kolísá podle jednotlivých oblastí od 10% až třeba do 95% (severní oblasti Vietnamu).

V Evropě se prevalence uvádí od desetin do několika jednotek procent a i zde je to onemocnění osob s nízkým hygienickým standardem a v běžné populaci se téměř nevyskytuje s výjimkou importu z cest do exotických oblastí, když turisté podcení nebo nedodržují hlavní hygienické zásady. Vesměs jde o tzv. „baťůžkáře‘.

Postihuje tato nákaza více děti nebo dospělé?Rizikovou skupinou jsou děti předškolního věku a ženy.

Souvisí to především se skutečností, že právě tyto kategorie mají největší kontakt s půdou.

Výskyt onemocnění je ovlivňován i dalšími faktory jako jsou socioekonomické, regionální geoklimatické podmínky, hustota obyvatelstva, zemědělské způsoby, hygienické zvyklosti a další faktory.

Které projevy by nás měly varovat?Klinické projevy jsou v přímé souvislosti s migrací škrkavek a závisí také na počtu pozřených vajíček, potažmo z nich uvolněných migrujících larev. V první fázi, kdy se migrující larvy dostanou do plic, bývá to obvykle 5. až 6. den po pozření, může být prvním viditelným projevem přítomnost krve ve sputu a různě intenzívní dechové obtíže.

V další fázi, kdy se škrkavky dostanou zpět do střeva, nemusí být příznaky při malém množství přítomných parazitů příliš výrazné. Dospělí červi se drží převážně v tenkém střevě a střevní peristaltika je nevypudí. Jejich přítomnost zde nepříznivě ovlivňuje funkci střeva a vstřebávání živin.

To může zejména u dětí ovlivnit negativně jejich prospívání. Na některé impulsy reagují škrkavky pohybem proti peristaltice a mohou se tak dostat třeba do žlučových cest nebo slinivky a způsobit až ucpání žlučovodu nebo zánět slinivky. Takovými impulsy mohou být např. horečka nebo konzumace kořeněného jídla a některé další.

Jinak asi nejběžnějšími příznaky, které mohou upozornit na tuto parazitózu, jsou tupé bolesti břicha, především v podbřišku, zmiňované poruchy trávení, zvýšená plynatost, nechutenství, zvracení a průjmy.

Ve vzácných případech může dojít i k perforaci stěny střevní, což je velmi vážná a život ohrožující situace a může k ní dojít zejména při silné invazi parazitů ve střevě.

Zajímavé:  Konzervativní Léčba Předního Zkříženého Vazu?

Co nás čeká u lékaře za vyšetření?U lékaře se nemusíme obávat bolestivých a zdlouhavých procedur. Škrkavky se dají spolehlivě diagnostikovat parazitologickým vyšetřením stolice. Obvykle se vyšetřují 3 vzorky po sobě jdoucích stolic v parazitologické laboratoři. V příbramské nemocnici taková laboratoř existuje a běžně tato vyšetření provádí.

Pokud se askaridóza potvrdí, je komplikované ji vyléčit?Léčba se provádí antiparazitiky, kterých je k dispozici několik a není nikterak náročná ani dlouhodobá. V závislosti na druhu podaného léčiva je buďto jedno až třídenní a ve většině případů velmi účinná. Pro pacienta není nijak zvlášť zatěžující.

Источник: https://www.denik.cz/zdravi/zbavit-se-skrkavky-dnes-neni-tezke-jen-na-ni-prijit-vcas-20150711-93tz.html

Askarióza

Ascaris lumbricoides - Vše o zdravíAskarióza AscariasisZákladní údaje Původce Ascaris lumbricoides Klasifikace a externí odkazy MedlinePlus 000628

Askarióza je onemocnění způsobené parazitickou škrkavkou Ascaris lumbricoides.[1] Ve více než 85 % případů se neprojevují žádné příznaky, zejména pokud je počet červů malý.[1] S rostoucím počtem červů se příznaky začínají stupňovat a na počátku onemocnění mohou zahrnovat dýchavičnost a horečku.[1] Tyto příznaky může následovat otok a bolest břicha a průjem.[1] Nejběžněji toto onemocnění postihuje děti, přičemž u této věkové skupiny může infekce zapříčinit také úbytek váhy, podvýživu a problémy s učením.[1][2][3]

K nákaze dochází konzumací potravin nebo nápojů kontaminovaných vajíčky Ascaris z výkalů.[2] Vajíčka se vylíhnou ve střevech, larvy se provrtají skrze střevní stěnu a krví se dostanou do plic.

[2] Tam se dostanou do plicních sklípků a postoupí nahoru do průdušnice, kde dojde k jejich vykašlání a následnému spolknutí.[2] Larvy projdou žaludkem do střev, kde se z nich stanou dospělí červi.

[2]

Prevenci zlepšují hygienická opatření, která zahrnují zlepšení přístupu k toaletám a správnou likvidaci výkalů.[1][4] Ochranný účinek má také mytí rukou mýdlem.[5] V oblastech, kde je postiženo více než 20 % populace, se doporučuje obecná léčba v pravidelných intervalech.

[1] Vracející se infekce jsou běžné.[2][6] Na onemocnění není k dispozici žádná vakcína.[2] Mezi léky doporučované Světovou zdravotnickou organizací patří albendazol, mebendazol, levamisol nebo pyrantel pamoát.[2] Mezi další účinné přípravky patří tribendimidin a nitazoxanid.

[2]

Na celém světě je askariózou postiženo přibližně 0,8 až 1,2 miliardy osob, přičemž nejzávažněji postižené populace jsou v subsaharské Africe, Latinské Americe a v Asii.

[1][7][8] Askarióza je tak nejběžnější formou půdou přenášené helmintózy.[7] V roce 2010 onemocnění zapříčinilo přibližně 2 700 úmrtí, oproti přibližně 3 400 úmrtím v roce 1990.

[9] Další typ škrkavky Ascaris infikuje prasata.[1]

Reference

  1. ↑ a b c d e f g h i DOLD, C; HOLLAND, CV. Ascaris and ascariasis.. Microbes and infection / Institut Pasteur. Jul 2011, s. 632–7. DOI:10.1016/j.micinf.2010.09.012. PMID 20934531. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  2. ↑ a b c d e f g h i HAGEL, I; GIUSTI, T. Ascaris lumbricoides: an overview of therapeutic targets.. Infectious disorders drug targets. Oct 2010, s. 349–67. DOI:10.2174/187152610793180876. PMID 20701574. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  3. Soil-transmitted helminth infections Fact sheet N°366 [online]. June 2013. Dostupné online. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  4. ↑ ZIEGELBAUER, K; SPEICH, B; MÄUSEZAHL, D; BOS, R; KEISER, J; UTZINGER, J. Effect of sanitation on soil-transmitted helminth infection: systematic review and meta-analysis.. PLoS medicine. Jan 2012, s. e1001162. DOI:10.1371/journal.pmed.1001162. PMID 22291577. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  5. ↑ FUNG, IC; CAIRNCROSS, S. Ascariasis and handwashing.. Transactions of the Royal Society of Tropical Medicine and Hygiene. Mar 2009, s. 215–22. DOI:10.1016/j.trstmh.2008.08.003. PMID 18789465. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  6. ↑ JIA, TW; MELVILLE, S; UTZINGER, J; KING, CH; ZHOU, XN. Soil-transmitted helminth reinfection after drug treatment: a systematic review and meta-analysis.. PLoS neglected tropical diseases. 2012, s. e1621. DOI:10.1371/journal.pntd.0001621. PMID 22590656. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  7. ↑ a b KEISER, J; UTZINGER, J. The drugs we have and the drugs we need against major helminth infections.. Advances in parasitology. 2010, s. 197–230. DOI:10.1016/s0065-308x(10)73008-6. PMID 20627144. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  8. ↑ FENWICK, A. The global burden of neglected tropical diseases.. Public health. Mar 2012, s. 233–6. DOI:10.1016/j.puhe.2011.11.015. PMID 22325616. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  9. ↑ LOZANO, R. Global and regional mortality from 235 causes of death for 20 age groups in 1990 and 2010: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2010.. Lancet. Dec 15, 2012, s. 2095–128. DOI:10.1016/S0140-6736(12)61728-0. PMID 23245604. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.

Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Askarióza&oldid=14277844“

Источник: https://cs.wikipedia.org/wiki/Askarióza

Archeologové našli parazity, o nichž mluvil už Hippokrates

Hlavní strana > Zdraví

Ascaris lumbricoides - Vše o zdraví

03.03.2018 10:05

Archeologové objevili střevní červy, kteří parazitovali na starých Řecích a které tak přesně popsal Hippokrates se svými žáky. Archeologové z Cambridgeské univerzity dokázali exhumovat vajíčka těchto parazitů z hrobek pocházejících z této doby, píše francouzský deník Le Figaro.

Zajímavé:  Duševní Zdraví A Pohoda Na Pracovišti?

Říká se, že Hippokrates vyučoval v době mezi roky 500 a 400 před naším letopočtem na ostrově Kos pod platanem, který lze dosud obdivovat. V jeho spisech nalezneme mnohé popisy nemocí způsobených červy.

Hippokrates rozlišoval tři: helmins strongyle (dlouhý kulatý červ), helmins plateia (plochý červ) a ascaris (malý kulatý červ).

Historici soudí, že dlouhý kulatý červ je škrkavka dětská (ascaris lumbricoides), plochý červ druh tasemnice a malý kulatý červ že je roup dětský (enterobius vermicularis), která způsobuje oxyuriázu.

Vědci zkoumali na souostroví Kyklady 25 hrobek pocházejících z konce neolitu (čtyři tisíce let před naším letopočtem), z doby bronzové dva tisíce let před naším letopočtem) až do byzantského období (první až třetí století našeho letopočtu). Analyzovali sedimenty získané na povrchu a kolem pánevních kostí.

Doufali, že tam naleznou usazeniny obsahující stolici. Ve čtyřech vzorcích nalezli vajíčka dvou druhů parazitů: hlísticového červa nazývaného tenkohlavec lidský a kulatého červa škrkavku dětskou. Tenkohlavec pochází z neolitu a škrkavka z doby bronzové.

‚Jde o nejstarší důkaz přítomnosti červů parazitujících na člověku v antickém Řecku,‘ zdůrazňuje hlavní autorka studie Evilena Anastasiuová.

Paleoparazitologie, odvětví paleopatologie, již umožnila nalézt hodně parazitů sužujících člověka, od neolitu v celé západní Evropě až do středověku přes egyptské mumie. Toto vědní odvětví zažilo rozkvět až v 60. a 70. letech minulého století.

Zdrojem informací jsou především kosterní ostatky, u nichž se zkoumají biomarkery pomocí protilátek a DNA.

Rozsáhlou studii realizovali Francouzi Matthieu Le Bailly a Françoise Bouchetová z univerzity Franche-Comté na 99 vzorcích pocházejících z 19 lokalit v deseti zemích v období 4000 let před naším letopočtem až do středověku.

Hledali měňavku úplavičnou, způsobující úplavici. Zjistili, že 17 vzorků bylo pozitivních, tři ve Francii z prvního až 13. století, jeden z doby před více než 2000 lety v Řecku a jeden z 19. století ve Spojených státech.

Podle paleopatologa Philippa Charliera je možno zkoumat starou DNA, ale závisí to na okolních podmínkách a na zachování vzorků. Nesmějí být příliš poničeny.

‚Kromě obohacujícího srovnávání archeologických a historických údajů tyto práce ukazují, že obyvatelstvo v těchto dobách trpělo hojně parazity. Nelze to však hodnotit negativně. Zdá se totiž, že přítomnost parazitů bránila autoimunitním nemocem typu roztroušené sklerózy nebo Crohnovy choroby, neboť člověk byl v souladu s přírodou a jejími parazity,‘ říká Philippe Charlier.

Podle teorie popularizované Hippokratem ve 4. století před naším letopočtem je život řízen rovnováhou mezi čtyřmi tělesnými šťávami (humory). Jestliže jeden z těchto humorů nabude vrchu nad ostatními, vznikne nerovnováha, která může ohrozit zdraví.

Z této teorie toho do dnešních dnů mnoho nezůstalo, snad jen označení sangvinik, flegmatik, melancholik a cholerik. Přesto je Hippokrates svým přístupem zakladatelem moderní medicíny, zvláště pokud jde o pozorování všech příčin a důsledků nemocí.

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.

1

Источник: https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/archeologove-nasli-parazity-o-nichz-mluvil-uz-hippokrates_469973.html

Askarióza

Askarióza je parazitární onemocnění, jehož původcem je škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides). Jedná se o endemickou nematodózu (onemocnění způsobené hlísticemi).

Onemocnění je kosmopolitně rozšířeno a prevence úzce souvisí s dodržováním hygieny. Prevalence v Evropě je nízká, zatím co ve střední a jihovýchodní Asii, Střední a Jižní Americe je vysoká. Mortalita onemocnění je 60–100 000/rok.

Onemocnění se šíří orofekálně vajíčky hlístice, působí střevní poruchy a průjmy. Má dvě fáze:

  • první – plicní fáze: prochází krví do plic, po vykašlání a spolknutí míří zpět do střeva – převládají zánětlivé a imunitní reakce,
  • druhá – intestinální fáze: škrkavky žijí hlavně v jejunu, kde způsobují obtíže gastrointestinálního traktu.

Průběh onemocnění[upravit | editovat zdroj]

Dospělec má kolem 10 cm a nejčastěji se vyskytuje v tenkém střevě, kde odebírá člověku živiny. To se projevuje poruchou trávení a malnutricí, které u dětí mohou způsobit opožděný růst.

Škrkavka produkuje toxiny, odpadové látky a látky, kterými si vytváří ideální prostředí pro růst a vývoj. Tyto látky způsobují alergické reakce, horečku a mohou vyvolat i epilepsii.

Navíc škrkavky způsobují mechanické poškození střevní sliznice, což může vyústit v zánětlivé reakce ve stěně střeva. To se projevuje jako zkrácení a rozšíření klků, prodloužení krypt, zhrubnutí sliznice.

Dospělci mohou migrovat proti peristaltice a mohou invadovat do žlučovodů, žaludku, pankreatu i dutiny ústní. Tento pohyb může vyústit v zánětlivé změny, obstrukci žlučovodů a zavlečení bakteriální infekce.

Během chirurgického zákroku mohou škrkavky migrovat a způsobovat problémy v dalších orgánech.

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Nejčastější příznaky:

  • bolest v epigastriu,
  • nauzea,
  • nechutenství,
  • průjmy,
  • laktózová intolerance.

Shlukování škrkavek při masivních nákazách může vyústit v:

Diagnóza[upravit | editovat zdroj]

Extraintestinální forma: Larvy mohou být zachyceny ve sputu, které mikroskopicky vyšetříme. 5.–6. den je sputum krvavé a obsahuje eosinofily. Součástí plicní symptomatiky je tzv. Löfflerův syndrom – tvorba eosinofilních granulomů v plicích.

Intestinální forma: Mikroskopické vyšetření stolice, ve které můžeme najít vajíčka.

Terapie[upravit | editovat zdroj]

  • Základní lék – mebendazol (Vermox®) – 100 mg 2× denně mezi jídlem po 3 dny,
  • Jiné – albendazol, piperazin, levamizol, tiabendazol.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Zdroj[upravit | editovat zdroj]

  • RNDR. MGR. CHANOVÁ, PH.D, Marta. Nákazy vyvolané hlísticemi [přednáška k předmětu Parazitilogie, obor Všeobecné lékařství, 1. LF Univerzita Karlova]. Praha. 12. 10. 2015. 

Reference[upravit | editovat zdroj]

  • BEDNÁŘ, Marek, Andrej SOUČEK a Věra FRAŇKOVÁ, et al. Lékařská mikrobiologie : Bakteriologie, virologie, parazitologie. 1. vydání. Praha : Marvil, 1996. 558 s. ISBN 8594031505280.

Источник: https://www.wikiskripta.eu/w/Askarióza

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector