Bolest v podbřišku a nafouklé břicho – vše o zdraví

Těhotenství: Co vám asi zapomněli říct!

Zdroj: Isifa.com

Že by vám mohlo být špatně od žaludku, o tom jste nejspíš slyšela tisíckrát. Ale těhotenství má i projevy, které vás mohou naprosto zaskočit. Víte, které?

Těhotenství není hračka. Zvlášť první tři a poslední tři měsíce, což je vlastně naprostá většina z devítiměsíčního čekání.

Jako první vás potrápí bolesti podbřišku, přidají se ranní nevolnosti, k tomu zácpa a nafouknuté břicho, neustálé chození na záchod, únava, chutě a spousta dalších „potíží“, se kterými se musíte naučit nově žít.

Tohle jsou ale věci známé a ve všech příručkách neustále omílané, my vám ale přinášíme seznam těch příznaků, které vás mohou pořádně potrápit a hlavně překvapit. Všechny potíže jsme daly dohromady s nastávajícími maminkami.

O ČEM SE DOKTOŘI MOŽNÁ ZMÍNILI:

Že už na začátku se vám bude těžko spát

O problémech se spánkem doktoři často mluví až v pokročilém stadiu těhotenství…ale není to tak úplně pravda. Stejně tak vás nespavost třeba kvůli bolestem v kříži může potrápit už v prvním trimestru těhotenství. Některé ženy jsou unavené přes den, ale v noci nemohou najít tu správnou polohu a mají problém usnout. A to ještě nemají bříško, které by jim v možnostech bránilo.

Bolest v podbřišku a nafouklé břicho - Vše o zdraví

Že i v prvním trimestru budete mít bříško jako balon

Ještě chcete svoje těhotenství tajit, ale už v šestém týdnu vás možná překvapí velikost vašeho bříška.

Že by tak rychle rostlo a jak budu vypadat v devátém měsíci, když teď už mám břicho jako před porodem – to jsou otázky, které v takových chvílích napadají každou prvorodičku.

Nebojte se, jde jenom o nadýmání, způsobené zvyšující se hladinou hormonu progesteronu. Ten stejně tak způsobuje také zácpu. Bříško po prvních třech měsících většinou splaskne a až potom začne růst to pravé těhotenské.

Že to je jako dvouměsíční kocovina

Všude se píše a mluví o ranních nevolnostech, jenže nevolnosti se často objeví kdykoli během dne, dokonce i v noci a přicházejí bez ohlášení. Někdy ženy popisují nevolnosti jako neustupující kocovinu – pocit těžkého žaludku a žaludku na vodě po celý první trimestr.

Že vás mohou trápit zlé sny

Neznamenají ale hned velkou pohromu…v těhotenství naše tělo i mysl provází velké změny a naše těhotenství se s nimi během spánku vyrovnává. A proto bývají úplně jiné než normálně. Během těhotenství mohou být sny živější – příčinou je zase ten syčák progesteron a časté buzení.

Ženy mluví také o tom, že se jim ve snech objevují symboly a obrazy – zase jde o vyrovnávání se s novými impulsy. A také ženy často sní ty zlé sny, které se většinou týkají miminka a problémů, kterých se bojí.

Po probuzení se možná cítíte jako zbité, ale berte takové sny jako kompenzaci, jako vyrovnání se s novým stavem.

Bolest v podbřišku a nafouklé břicho - Vše o zdraví

Že vás bude bolet hlava

Jako příčina se uvádí hormonální změny a zvýšené množství krve v krevním oběhu. Častěji je to ale důsledek únavy, která je v těhotenství velmi častá.

Dále vás hlava může bolet z nedostatku tekutin, ze stresu, nedostatku spánku, v pozdějších stadiích těhotenství také kvůli špatnému držení těla nebo po náhlém vynechání kávy a cigaret, kterých se na začátku těhotenství zbavujeme z hodiny na hodinu.

CO VÁM DOKTOŘI URČITĚ NEŘEKLI

Že už vás nikdy v životě neopustí strach

To je velká pravda, i když vás na ni nikdo neupozorní. Hned na začátku vás přepadnou obavy, aby první tři měsíce byly v pořádku, před první kontrolou zase vroucně očekáváte srdíčko miminka, s každou další kontrolou a dalšími testy se více obáváte.

Potom máte strach, když se miminko dostatečně nehýbe, nebo se naopak bojíte, když se hýbe moc, bojíte se upadnout, bojíte se jezdit autem, bojíte se jet na dovolenou. Pak se obáváte porodu, po porodu se obáváte o to, aby bylo miminko zdravé, aby miminko prospívalo, aby dobře papalo, abyste mohla kojit…a tak dále.

A vězte, že vás tenhle strach o potomka už nikdy nepřejde.

Bolest v podbřišku a nafouklé břicho - Vše o zdraví

Že se budete cítit jako nachlazená

Některé ženy tvrdí, že na počátku těhotenství, zhruba 10 dní po oplodnění, měly pocit, že jsou nachlazené a že na ně „něco leze“. Očekávaly chřipku nebo rýmu a namísto toho se objevil pozitivní těhotenský test. Taková svalová slabost a únava je ale běžná, tělo při zahnizďování vajíčka pracuje na plné obrátky.

Že budete smutná

Hormony s vámi budou cloumat, a tak se připravte na to, že můžete často brečet nebo se zmítat v depresích a smutcích.

Najednou budete mít pocit, že vás nikdo nemá rád, že vás celý svět rozčiluje, že všechno v televizi je smutné. A věřte tomu, že je to opravdu hormonální houpačkou, kterou vaše tělo v těhotenství zažívá.

Ale nebojte, nejpozději po šestinedělí se hormony zklidní a vaše staré já se znovu vrátí.

Bolest v podbřišku a nafouklé břicho - Vše o zdraví

Že vás nikdo nepustí sednout si v tramvaji

I přesto, že vám je zle, jdou na vás mdloby, bolí vás břicho, nohy, hlava, prostě celý člověk, tak nikdo kolem vás rozhodně nepustí na „svoji“ sedačku. Prostě dokud na vás těhotenství není vidět, jako byste dítko ani nečekala. Alespoň v očích lidí v prostředcích hromadné dopravy. Výhodou je, že nakonec to vidět bude a vy jim to můžete všechno vrátit.

Že se vám udělá zle zrovna ve chvíli, kdy to nejmíň chcete

Těšíte se do kina, chcete vyrazit s holkama na kafe, jedete do práce výjimečně vlakem, chcete jít nakupovat…vypadá to, že nic vám nezkazí radost.

Spokojeně ukusuje popcorn, začínají první minuty filmu a vy místo těšení najednou řešíte, kam rychle běžet, protože se vám chce zvracet.

Vaše nevolnosti vůbec nepřicházejí jen ráno a rozhodně vás mohou potrápit kdykoli přes den. Navíc přicházejí bez ohlášení a v tu nejnevhodnější možnou dobu. 

Bolest v podbřišku a nafouklé břicho - Vše o zdraví

Že i muži mají příznaky

Aneb až 20 % mužů trpí tzv. Couvade syndromem.

Muži, kteří jinak nemají žádné zdravotní potíže, trpí-li tímto syndromem, začnou po zjištění těhotenství pociťovat stejné příznaky, které má jejich těhotná partnerka.

Takže může se vám stát, že se s partnerem poperete o záchod při nevolnostech, budete muset snášet jeho nálady, změní se mu chuť k jídlu, objeví se pálení žáhy nebo nadměrná únava.

Že se u vás může projevit alergie

Možná jste dosud neměla vůbec žádné problémy s alergií, ale těhotenství je do slova a do písmene jiný stav, a proto se můžete s několika druhy alergií začít potýkat. Prý je to až 35 % všech těhotných žen.

Problémy ale mohou po těhotenství vymizet. Objevit se může alergická rýma, atopické onemocnění, roztočová alergie či dokonce astma. Stejně tak se u alergických žen může alergie na dobu určitou úplně ztratit.

Kafe.cz říká:

  • Neberte výše uvedené příznaky jako naprosto závazné, mohou se u vás projevit, ale také nemusí. Každé těhotenství je úplně jiné a každá žena jej prožívá úplně jinak. Přejeme, aby zrovna to vaše bylo naprosto bezproblémové!

256 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’14 999 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/158075/img_5f7457bb285e70.

79350002.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-2-1-praha-8-3976729′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Pronájem bytu 1+kk‘,’locality‘:’Vrané nad Vltavou, U Elektrárny‘,’information‘:’osobní vlastnictví, skeletová konstrukce, novostavba, 1. patro, vlak, městská kanalizace, energetická třída B (43-82 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’12 000 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/13910/img_5f74574d41a8e2.88643660.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-1-kk-vrane-nad-vltavou-u-elektrarny-3976728′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Pronájem bytu 2+1′,’locality‘:’Praha 2, Oldřichova‘,’information‘:’osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, udržovaný / původní stav, 2. patro, plynové vytápění – lokální (kotel), nezařízeno, příměstská doprava, plyn zaveden, orientace východ, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’14 000 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/15123/img_5f7453acdf90f4.76226239.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-2-1-praha-2-oldrichova-3976726′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Pronájem bytu 3+kk‘,’locality‘:’Praha 2, Italská‘,’information‘:’osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, velmi dobrý stav, 3. patro, kompletně zařízeno, energetická třída E (163-205 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’35 000 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/13501/img_5f74529bbe9d47.90957200.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-3-kk-praha-2-italska-3976724′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Pronájem bytu 4+1′,’locality‘:’Praha 2, Italská‘,’information‘:’osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, po rekonstrukci, 5. patro, kompletně zařízeno, energetická třída E (163-205 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’49 000 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/13501/img_5f74529778d8d7.46713727.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-4-1-praha-2-italska-3976723′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Pronájem bytu 3+kk‘,’locality‘:’Praha 2, Italská‘,’information‘:’osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, velmi dobrý stav, 1. patro, plynové vytápění – lokální (kotel), kompletně zařízeno, silnice II. třídy, městská kanalizace, internet – ADSL, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’51 000 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/13501/img_5f7452910a0ad1.91619448.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-3-kk-praha-2-italska-3976722′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Pronájem domu 5+1′,’locality‘:’Praha 6, Na Malé Šárce‘,’information‘:’osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, velmi dobrý stav, nezařízeno, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’48 000 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/13501/img_5f745225a28de9.41158253.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-domu-5-1-praha-6-na-male-sarce-3976721′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Pronájem domu 6+1′,’locality‘:’Praha 6, Tuchoměřická‘,’information‘:’osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, novostavba, nezařízeno, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’100 000 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/13501/img_5f74521ebbeb29.58497232.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-domu-6-1-praha-6-tuchomericka-3976720′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Pronájem domu 5+1′,’locality‘:’Praha 6, K Tuchoměřicům‘,’information‘:’osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, velmi dobrý stav, nezařízeno, energetická třída D (121-162 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’39 000 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/13501/img_5f7451f1a208a4.43362884.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-domu-5-1-praha-6-k-tuchomericum-3976719′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Pronájem domu 5+1′,’locality‘:’Praha 6, K parku‘,’information‘:’cihlová konstrukce, velmi dobrý stav, umístění v centru, nezařízeno, energetická třída B (43-82 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’48 000 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/13501/img_5f7451ecdc21a9.41649405.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-domu-5-1-praha-6-k-parku-3976718′}]}>

Nafouknuté břicho? Nepodceňuj ho, může jít o syndrom dráždivého střeva

Vlastně ti vůbec nic není, „jen“ máš vyklenuté břicho. A to je právě ten největší problém. Těžko se s tím chodí po doktorech. Důvodem tvých útrap může být podrážděné střevo. Problém by se dal nazvat civilizační, protože za tím vším je většinou špatné životní prostředí, změny zažitých životních návyků, držení diet, stres či infekce.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Vysaď problematické potraviny

Pokud máš i ty podezření, že trpíš syndromem podrážděného střeva, zkus například na týden vysadit všechny potraviny, které mohou nafouknutí břicha způsobovat. Jaké to jsou? Především mléko a mléčné výrobky, ale také potraviny, po jejichž konzumaci tělo produkuje plyny, například fazole, květák, růžičková kapusta, cibule či zelí.

Co naopak jíst?

Do jídelníčku bys měla zařadit hlavně hodně vlákniny. Zkus třeba otruby. Přidej jich dvě lžičky do ovocné šťávy, cereálií či do polévky. Den je určitě dobré začít snídaní z ovesných vloček. Přes noc je můžeš namočit do kokosového mléka společně se semínky chia.

Ráno pak stačí uvařit ze směsi ovesnou kaši, kterou můžeš ochutit medem či javorovým sirupem a určitě se vyplatí přidat například oříšky, nakrájený banán, skořici či rozinky.

Obecně se dá říci, že syndrom podrážděného střeva mírní strava bohatá nejen na vlákninu, ale také na bílkoviny, tuků by mělo být menší množství.

Bolest v podbřišku a nafouklé břicho - Vše o zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Když změna stravy nepomáhá

Je důležité nejen co, ale také jak. Tím máme na mysli způsob stravování. Potravu vždy důkladně rozžvýkej. Rozhodně nepij během jídla, protože kyslík, který tak do těla dopravíš, způsobuje nadýmání.

 Je potřeba říci, že syndrom podrážděného střeva může s přesností diagnostikovat jen lékař, protože existuje mnoho střevních a břišních onemocnění, a tak bys měla v případě, že problémy i po dietě přetrvávají, navštívit specialistu.

Jednou z těch, které bojovaly se syndromem podrážděného střeva, je australská modelka Alyce Crawfordová (27). Nadměrně nafouknuté břicho ji začalo trápit před čtyřmi lety. Tehdy se jednoho dne probudila a bylo jí špatně. Předtím stravu vůbec neřešila.

Byla velmi štíhlá, i přestože se cpala hamburgery. Tělo ale jednoho dne odmítlo spolupracovat a břicho začalo „bobtnat“. Aby se zbavila svého problému, musela upravit svůj jídelníček i životní styl, ale přineslo to své ovoce. Za několik týdnů zhubla o deset kilo a váhu se jí podařilo udržet.

Teď se rozhodla podělit se o své tipy s ostatními.

„Především to chce rovnováhu,“ říká Alyce a dodává, že recept je celkem jednoduchý.

Je potřeba držet se tří faktorů: jíst menší porce, hodně bílkovin a sacharidů (jasně, že taky chléb či těstoviny) a ke každému hlavnímu jídlu si dopřát zeleninový salát.

Bohužel, krásná postava není daná jen rozumným stravováním, ale musí se na ni také tvrdě pracovat. V případě Alyce to je 45minutový kruhový trénink, doplněný o posilovací cviky. Cvičením zpravidla začíná svůj nabitý den.

Bolest v podbřišku a nafouklé břicho - Vše o zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Jak vypadá její jídelníček?

  • Snídaně: bezlepkový toast zapečený s nízkokalorickým sýrem, plátkem šunky špenátem a grilovanou paprikou, k tomu jeden banán.
  • Svačina: koktejl z půlky banánu, lesního ovoce, se lžící kakaa, skořicí a mandlovým mlékem.
  • Oběd: sushi z hnědé rýže s lososem a okurkou (2 porce), k tomu sójová omáčka a majonéza
  • Svačina: Dva rýžové koláčky s burákovým máslem
  • Večeře: Boloňské špagety (bezlepkové špagety, mleté, rajčata, protlak, bazalka, cuketa, mrkev a sýr parmezán.
  • Dezert: Müsli tyčinka s mandlovým mlékem nebo tři kostičky 85% hořké čokolády s čerstvými jahodami

Máš už nějaké zkušenosti s IBS? A co ti pomohlo? Poděl se o ně s námi v diskuzi.

Foto: Shutterstock.com

ČPZP – Za bolestí břicha můře být stres, ale i vážná nemoc

Bolest v podbřišku a nafouklé břicho - Vše o zdraví

Bolesti v oblasti žaludku mohou být spojené s nevolností i s pálením žáhy, ale také mohou signalizovat prasklý žaludeční vřed, ledvinovou koliku nebo zánět slepého střeva. Břicho je dost komplikovaná oblast. Bolest zde může mít mnoho příčin. Může jít o zažívací obtíže, plynatost, menstruační bolesti, zánět slepého střeva, zánět slinivky nebo zánět močového měchýře. V horším případě může jít o příznaky rakoviny, jater, slinivky nebo žaludku. V případě úrazu či jiného akutního problému může jít o krvácení do břicha, což je životu nebezpečné, stejně jako zánět pobřišnice.

Lékaře byste měli navštívit vždy, pokud neznáte příčinu bolesti břicha, i když bolest třeba na chvíli odezní a pak se zase vrací. Obecně bolest břicha nikdy nepodceňujte. Síla bolesti a potíží nemusí nutné znamenat totéž co závažnost onemocnění.

Nevhodná životospráva

Ve většině případů souvisí bolesti žaludku s dietní chybou nebo nevhodnými stravovacími návyky a nepravidelným režimem – nevhodnou kombinací stravy, hltáním a nedostatečným rozmělněním potravy, hladověním či naopak přejídáním se, kouřením, nadměrnou konzumací kávy a alkoholu.

Je třeba se vždy zamyslet nad svou životosprávou a v případě, že obtíže trvají delší dobu nebo se stále opakují, je potřeba návštěva lékaře.

Sledujte příznaky, které vás potkají, abyste dokázali popsat, jakou bolest pociťujete, kam vystřeluje, za jakých okolností bolest nastala, zda po nějakém jídle, v klidu, jestli jste v předešlých dnech neměli nějaké obtíže – například říhání, pálení žáhy nebo pocit nevolnosti.

Mnohé z těchto obtíží se projevují ve stresových situacích (rozčilení, strach, problémy). Dochází ke zvýšené tvorbě kyselých žaludečních šťáv a následnému zánětu sliznice žaludeční. Trvá-li tento stav delší dobu, může dojít až ke vzniku žaludečního vředu. Často je velmi obtížné rozlišit, zda uvedené obtíže souvisejí se žaludkem.

Většinou se bolest promítá do oblasti, kde je uložen orgán v dutině břišní, ale do těchto oblastí často vystřelují bolesti z dalších orgánů. Tak se například projevuje nemocný žlučník, slinivka, játra, projevy střevní spojené se zvýšenou plynatostí, nebo záněty včetně zánětu slepého střeva, kýl břišní, dále problémy cévní, ale i srdeční – infarkt.

Velmi důležité je proto co nejpřesnější určení místa bolesti.

Bolesti spojené s dietní chybou a zažíváním

Nejběžněji nás bolí žaludek v důsledku požití špatného nebo příliš tučného jídla, příliš velkého množství jídla nebo nepravidelnosti v jídle. Bolesti jsou křečovité, mohou být spojeny s nevolností, zvracením nebo nadýmáním.

Žaludek v takovém případě potřebuje odlehčit, takže si už rozhodně nedopřávejte tučná a smažená jídla. Mohou pomoci hořké byliny (pampeliška, hořec, ostropestřec, fenykl). Uleví i čaj z fenyklu a anýzu. Proti bolestem žaludku a žlučníku existují speciální čajové směsi.

V lékárně vám také mohou doporučit prostředek na potlačení kyselé žaludeční sekrece (antacida), preparáty snižující plynatost.

Nadýmání vzniká po požití nadýmavých potravin. Často je provází pocit tvrdého, nafouknutého břicha a křeče. Plyny nemohou odcházet přirozenou cestou ven, hromadí se v břiše, které bolí. Proti nadýmání pomohou bylinky – máta, meduňka, odvar z kmínu a anýzu. Nezůstávejte ležet, volně choďte.

Plynatostí a nadýmáním trpí každý čtvrtý Čech. Většinou je za tím špatně sestavený jídelníček, ale může se jednat i o příznak onemocnění. K plynatosti, nadýmání, dochází při trávení jídla poté, co se dostane do tlustého střeva. Tam ho začnou rozkládat bakterie.

Právě při tomto procesu se uvolňují různé chemické látky nebo prvky – kyslík, dusík, metan, oxid uhličitý, vodík, sirovodík. Z nich obvykle v žaludku a střevech vzniknou jakési bubliny. Ty jdou z těla buď ústy, při říhání, nebo konečníkem jako flatus (prdy).

Plynatostí se pak označuje stav, kdy je v trávicí trubici víc plynu, než je běžné, a člověku odchází plynů příliš mnoho a často. Z pohledu přírodní medicíny je plynatost způsobena přejídáním, mluvením u jídla a hltáním. Každé sousto byste měli přežvýkat až padesátkrát.

A s klasickou medicínou se alternativní lékaři shodují v tom, že tělo potřebuje ke správnému zažívání hodně pohybu.

Kdo má potíže s větry, měl by omezit nadýmavé potraviny – hlavně luštěniny. Jejich nadýmavé účinky se dají výrazně omezit tím, že je dlouho namáčíte ve vodě. Receptem našich babiček bylo zajídat luštěniny minimálně den starým chlebem.

Obávaný žlučník

K bolestem při žlučníkovém záchvatu dochází ve chvíli, kdy žlučové kaménky začnou dráždit stěny žlučníku nebo ucpou žlučové vývody. Potíže může vyvolat konzumace smažených a těžkých pokrmů či většího množství jídla.

Bolest je nesnesitelná, velmi silná a záchvatovitá, objevuje se v nadbřišku a vystřeluje nejčastěji do zad pod pravou lopatkou, jindy začíná ve středu břicha a vyzařuje napravo. Objevuje se půl až tři hodiny po jídle a je často doprovázená pocením, slabostí, nevolností a zvracením.

Při slabším žlučníkovém záchvatu může pomoci podání analgetik a spasmolytik (léků na utišení křečí).

K problémům se žlučníkem se většina lidí dopracuje ve středním a vyšším věku. Statistiky dokazují, že v ženské populaci je více onemocnění žlučníku než u mužů. Odhaduje se, že 10 % mužů a 20 % žen má ve věku mezi  55 a 65 lety žlučové kameny.

Příčina není zcela jasná, obecně se přičítá vrozeným dispozicím, hormonálním vlivům a také životosprávě. Naopak muže více postihuje onemocnění slinivky. Oba tyto orgány ústí do hlavních žlučových cest a pak společným vývodem do dvanácterníku.

Proto se stává, že žlučové kaménky mohou ucpat i vývod ze slinivky a způsobit tak v ní velmi vážný zánět.

Zajímavé:  Praktický Lékař Říčany Mayer?

Další onemocnění břicha

Gastroezofageální reflux se projevuje pálivou bolestí, která začíná v oblasti žaludku a vystřeluje do nadbřišku, jícnu a krku, někdy až do čelisti.

Pokud vás již reflux trápí delší dobu, lékař vám předepíše léky – inhibitory protonové pumpy snižující tvorbu kyseliny v žaludku. K režimovým opatřením patří úprava stravy. Vyhněte se sladkým jídlům, alkoholu, kávě, čokoládě, česneku a kořeněným jídlům.

Omezte pozdní jídlo, nejezte ve skrčené či vodorovné poloze, dávejte si menší porce jídla vícekrát denně.

Náhle vznikající krutá až nesnesitelná bolest v nadbřišku, která přechází do levé lopatky, ramene a krku, může být signálem vředové choroby žaludku. Také se mohou objevit bolesti v oblasti pravého ramene, které znemožňují dýchání.

Žaludeční vřed ale nemusí vůbec bolet, může se však projevit krvácením do stolice či zvracením krve. V případě velmi silné bolesti v břiše na nic nečekejte a jeďte rychle do nemocnice.

Dlouhodobě je třeba dát pozor na užívání léků s obsahem kyseliny acetylsalicylové a nesteroidních revmatik (léků na bolesti kloubů), na ostrá jídla, ovocný džus, pikantní sýry, nadýmavou zeleninu, uzeniny a červené maso, alkohol a kouření.

Pomáhají léky snižující vylučování žaludeční kyseliny – inhibitory protonové pumpy, nedráždivá dieta (brambory, vajíčka, vejce, med, špenát, libové drůbeží maso, meruňky, broskve, avokádo). Ulevit žaludku může zelná šťáva, z bylinek má dobré účinky sléz maurský, máta peprná a heřmánek, z koření petrželka, majoránka, kmín.

Dlouhodobá bolest žaludku spojená s průjmem a nadýmáním může signalizovat Crohnovu chorobu nebo celiakii. Podle lékařů není možné celiakii vyléčit. Pečlivým dodržováním bezlepkové diety je však reálné vyvarovat se výrazným zdravotním potížím spojeným s tímto onemocněním.

Jde o chronické autoimunitní onemocnění, které se vyskytuje u geneticky predisponovaných pacientů. Autoimunitní proces vede k atrofii (vyhlazení) klků sliznice tenkého střeva a v důsledku toho dochází k poruše vstřebávání živin.

Genetická predispozice se nachází asi u 20 procent populace, onemocní však jen 1 až 2 procenta celkové populace.

Často je však za celiakii mylně zaměňována alergie na pšeničnou mouku. V případě alergické reakce je důsledkem otok sliznice tenkého střeva a také mohou být přítomné celkové kožní alergické reakce, kupříkladu kopřivka.

Diagnostika se opírá o výsledky testování určité skupiny imunoglobulinů (IgE). I v tomto případě se doporučuje bezlepková dieta, ale nemusí být tak přísná jako u celiakie.

Záleží na souhrnu celkových projevů závislých na množství přijatého lepku.

Počáteční bolesti nastupující v okolí pupku a nadbřišku mohou signalizovat zánět slepého střeva. Poté se bolesti stěhují do pravé strany podbřišku. Akutní zánět o sobě dává vědět – postiženého bolí celá oblast břicha. Potíže provází teplota, nevolnost a zvracení.

Ledvinová kolika je doslova postrachem. Tupá bolest v zádech, boku, která vyzařuje do dolní části břicha, může provázet i ledvinovou koliku.

Při ní bývá břicho rovněž bolestivě nafouklé, může se přidat nevolnost, zvyšuje se teplota. K dalším příznakům ledvinové koliky patří závratě a bolesti vystřelující do třísel.

Při ledvinové kolice si sami neporadíte, je třeba vyšetření lékaře, který rozhodne o hospitalizaci v nemocnici.

Při akutním zánětu slinivky se objevuje hluboká, stálá a tupá bolest nad pupkem a vyzařuje až do zad, je spojená někdy se zvracením a pocitem nadmutí. Zánět slinivky může být smrtelně nebezpečný, a proto okamžitě volejte lékaře.

Pro zánět močového měchýře je charakteristická pálivá až svědivá bolest v podbřišku spojená s bolestivě nafouklým břichem. Často se objevuje horečka a nevolnost.

Infekce močových cest může probíhat v různých intenzitách – od nenápadného zánětu, kdy nepociťujeme velké problémy, až po nebezpečný bakteriální zánět ohrožující ledviny. První močové infekce se mohou objevit už v dětském věku.

Ve svém životě se se zánětem močových cest setká každá druhá žena, u třiceti procent dochází k recidivě, z čehož se pak u 15 procent záněty opakují často. Muže potkává toto nepříjemné onemocnění spíše ve vyšším věku.

V případě mírného zánětu aplikujte suché teplo, odpočívejte, pokuste se zmírnit křeče podáním kapek (spasmolytika). Do jisté fáze zánětu ještě pomohou volně prodejné přípravky z lékárny. Vyhněte se příliš kořeněné a solené stravě. Pokud potíže neustoupí do tří dnů nebo se zhoršují, navštivte lékaře.

Bolesti břicha zapříčiňují i gynekologické potíže. Bolesti zasahují buď oblast celého břicha, nebo jen podbřišek, k tomu vystřelují do oblasti zad. Jsou křečovité a bývají velmi silné, jsou doprovázeny nevolností a teplotou. V tomto případě je nevyhnutelné navštívit lékaře.

Překážka ve střevech se projevuje nemožností se vyprázdnit – stolice nemá kudy odejít. K počátečním potížím patří bolest v oblasti žaludku, objevují se křeče, žaludek je stažený, přidává se horečka, zrychluje se tep, může se objevit krev ve stolici a známky počínající sepse. Jde o život ohrožující stav a okamžitě vyhledejte lékaře.

Za nafouklým břichem hledejte stravu, nemoc i těhotenství

  • Nadýmání může ukazovat i na endometriózu, kterou trpí každá desátá žena v reprodukčním věku.
  • Nadýmání pravidelně trápí i těhotné ženy. Může být také jedním z jeho prvotních příznaků.
  • Nadýmání často doprovázejí i jiné zažívací obtíže, třeba průjem či zácpa.
  • Nejčastěji za nadýmáním stojí špatný životní styl, hlavně pak konzumace nezdravých potravin.
  • Jedním z příčin nadýmání může být celiakie.
  • Pokud se chcete pocitu nafouklého břicha vyhnout, omezte přísun soli.

Že nafouklé břicho trápí jen jedince s nadváhou? Kdepak. Jako nafouklý balón se mohou cítit i hubení lidé. Nepříjemný pocit totiž souvisí s plynatostí ve střevech. Tu kromě špatného životního stylu může způsobit také přejídání nebo nemoc.

Může se rovněž jednat o příznak těhotenství nebo očekávané menstruace.

Zcela běžný jev, který dokáže pořádně potrápit. Nafouklé břicho může být opravdu nepříjemné, hlavně pokud jím někdo trpí pravidelně. Kromě vypouklého břicha s nadýmáním totiž souvisí i pocit těžkosti, tvrdé břicho i bolestivé křeče. Ty vznikají důsledkem hromadění plynů ve střevech.

Obecně se dá říct, že pacienty nejčastěji trápí:

  • Nafouklé břicho po jídle
  • Nafouklé břicho před menstruací
  • Nafouklé břicho v těhotenství (často na začátku těhotenství)

Příčiny nafouklého břicha

Co způsobuje pocit nafouklého břicha? Za plynatostí nejčastěji stojí špatná životospráva, konkrétně konzumace nezdravých či nevhodných potravin. Svůj podíl na problémech může mít i přejídání, hltání či překyselení žaludku.

Určitou roli hraje i nedostatečný pohyb nebo střídání různých diet. Nadýmání často trápí i ty jedince, kteří konzumují velké množství sycených nápojů a často žvýkají žvýkačky. Těmito činnostmi totiž polykají vzduch.

Stejného výsledku docílí i ti, kteří u jídla mluví.

Chybu můžou pacienti hledat i ve svém šatníku. Problémy s trávením totiž paradoxně způsobují ty kousky oblečení, které je dělají hubenější. Příliš upnuté džíny možná zploští břicho, jejich častým nošením (a tedy i tlakem na podbřišek) si však jedinci způsobují trávicí potíže, a to například zácpu, pálení žáhy nebo již zmíněné nadýmání.

Bolest v podbřišku a s ním spojené nafouklé břicho však nemusí souviset jen s nevhodnou stravou. Naopak může signalizovat i vážnější problém, konkrétně třeba:

Nafouklé břicho trápí i pacienty po laparoskopii. Jedná se však o poměrně krátkodobý stav, který v průběhu několika dnů odezní.

Potraviny způsobující nadýmání

Potravin, které mohou způsobit nadýmání, je celá řada.

Patří mezi ně například jídla s obsahem oligosacharidů, tedy luštěny, některé druhy zeleniny (květák, brokolice, cibule a česnek), ovoce (broskve, meruňky, švestky, jablka), laktóza (mléko a čerstvý sýr) či sladidla a cereálie. Bolest břicha a nafouklé břicho může způsobit i vysoký příjem soli nebo potraviny s náhražkami cukru.

Potravinové alergie

Za potížemi však mohou stát i potravinové alergie, jejichž výskyt je stále častější. O tom, že nějakou potravinovou alergií trpí, mnoho jedinců navíc ani netuší.

Při dlouhodobých problémech proto doporučují lékaři takzvané eliminační diety. Ty spočívají v odstranění konkrétních potravin, například mléka, vajec nebo potravin obsahujících lepek.

Pokud potíže odezní v momentě, kdy konkrétní potravinu vysadíte, je pravděpodobné, že trpíte potravinovou alergií.

Hormony a nadýmání

Trápí vás břicho po každém jídle bez ohledu na to, co váš talíř obsahuje? Na vině může být také blížící se menstruace nebo těhotenství.

Konkrétně hormony, které způsobují, že se žena cítí nafouklá dříve, než je na ní těhotenství skutečně poznat.

Zpomalují navíc peristaltiku, a tak kromě nafouklého břicha budoucí matky obvykle trápí také zácpa.

Jak se zbavit nafouklého břicha?

Jak už zaznělo výše, nafouklé a často i tvrdé břicho bývá obvykle důsledkem špatné životosprávy. Pokud se u vás potíže objeví, měla by tedy jako první následovat její důkladná změna, jejíž podstatou by mělo být:

  • Omezení potravin, které jsou bohaté na oligosacharidy
  • Omezení potravin s náhražkami cukru
  • Omezení soli

Pokud se u vás prokázala potravinová alergie, je třeba tyto konkrétní potraviny z jídelníčku zcela odstranit.

Pomocníkem při boji s nadýmáním jinak mohou být i probiotika, která doplní střevní mikroflóru o potřebné bakterie. Prospěšný může být také pohyb, ať už běh, jízda na kole nebo svižné pravidelné procházky.

Zajímavé:  Jak Podat Léky Psovi?

Ne vždy si však s léčbou nadýmání vystačíte sami. Pokud máte podezření na potravinovou alergii určitě navštivte lékaře.

Odborník by vás měl vyšetřit i v okamžiku, kdy nafouklé břicho doprovází velké bolesti, nadýmání je dlouhodobého rázu a neustává ani po změně životního stylu.

Na to, že se může jednat o vážný zdravotní problém, by zejména ženy mělo kromě bolesti v podbřišku upozornit také krvácení při pohlavním styku nebo těsně po něm. Podceňovat byste neměli ani častý průjem či zácpu.

Zatočte s nafouklým břichem! Známe 8 nejčastějších příčin

Pocit nafouknutého břicha je nejčastěji spojen s nadýmáním a plynatostí. A to může být často i dost bolestivé. Břicho je nafouklé a zároveň tvrdé. Viníkem je skladba stravy. Některá jídla nám prostě nesvědčí nebo obsahují látky, během jejichž trávení se uvolňují plyny. Ty pak mají za následek nepříjemné pocity a také to, že ani při největší snaze nedopneme kalhoty.

Pozor i na to, když se po skončení diety nebo půstu vrátíte ihned k těžkému jídlu. Odnesete to nepříjemně nafouklým břichem. Pomoci mohou bylinky (ty vhodné najdete ve fotogalerii), ale hlavně je dobré dopřát si ještě jeden či dva dny jen lehké jídlo nebo potraviny, které vám naopak pomohou projíst se k plochému břichu! Které to jsou zjistíte ve videu:

 • VIDEO: Jiří Sládeček / BPŽ

PMS a kvasinky

Kromě náladovosti a nepříjemného tlaku v prsou má premenstruační syndrom za vinu často také pocit opuchlosti, především nafouklého břicha, spojený se zadržováním tekutin. Nafouklé břicho obvykle s příchodem menstruace splaskne a změkne, takže s tímto bohužel nic moc nenaděláte.

Dalším viníkem ale mohou být kvasinky přemnožené ve střevech. K tomu často dochází například po dlouhé terapii antibiotiky, kdy dojde k oslabení střevní mikoflóry a kvasinky začnou bujet. V tomto případě se nafouklé břicho objeví vždy ve chvíli, kdy sníme nějaké jídle ve kterém bylo hodně jednoduchých sacharidů.

Zbavit se kvasinek je často dlouhý boj a chce to celkovou změnu životního stylu. Důležité je úprava stravy, drží se tzv. protikvasinková dieta.Je jednou z nejčastějších příčin bolestí břicha. Jedná se o onemocnění tlustého střeva. Jde vlastně o dlouhodobou poruchu funkce vyprazdňování.

Dalším důvodem jsou nejrůznější problémy s vyprazdňováním stolice. Provázejí je bolesti břicha, nadýmání, nucení na stolici (hlavně ráno), zácpa nebo průjmy. Průjmy a zácpy se mohou střídat.

Celiakie

Bolesti břicha, hubnutí, průjem, zácpa, únava, chudokrevnost a dokonce i potraty, to všechno mohou být také příznaky celiakie, autoimunitního onemocnění způsobeného nesnášenlivostí lepku (glutenu). Jde o onemocnění střev, které je v naší populaci relativně rozšířené.

Celiakie je poměrně záludná nemoc a mnoho lidí ani neví, že ji má. K lékaři je většinou doženou až nepříjemné příznaky. Těmi typickými jsou průjem, plynatost, křeče, bolest břicha, pokles hmotnosti nebo únava. Tato porucha se může projevit kdykoliv, v dětství i v dospělosti a může mít různé projevy.

Stres a neurózy

Psychický stres může změnit motorickou funkci střeva a i u zdravých osob tak vyvolat jeho zvýšenou pohyblivost. Stres tyto problémy nejen vyvolává, ale také udržuje a dále zhoršuje.

Střevní neuróza se vyznačuje nutkáním na stolici, nepravidelným vyprazdňováním a často také kolikovitými bolestmi břicha, přičemž tyto problémy se projevují nejméně tři měsíce v roce.

Výjimečné nejsou ani žaludeční nevolnosti, zvracení, hlen ve stolici či pálení žáhy.

Mezi lékařsky méně závažné jevy je možné zařadit nadýmání, větry, říhání, zápach z úst, pocit sytosti či kručení nebo ‚škrundání‘ v břiše.

Potravinové alergie

Potravinové alergie jsou v Česku stále rozšířenější. Narůstá počet lidí, kterým vadí exotické potraviny jako kiwi, ananas, sója nebo mořské plody. Dokonce se objevují i tzv. zkřížené alergie, kdy pacientovi současně vadí pyly a nějaká potravina.

Mnoho lidí si myslí, že se potravinová alergie projevuje zejména na kůži, například vyrážkou. Ve skutečnosti je tomu úplně jinak. Mezi nejčastější alergické reakce patří právě projevy v zažívacím traktu – křečovité bolesti v břiše a průjmy.

Rakovina vaječníků

V poslední řadě mohou být časté a nevysvětlitelné bolesti břicha způsobeny bohužel i nádorovým onemocněním. Rakovina vaječníků patří k rychle rostoucím a šířícím se nádorům, proto má včasná diagnóza zásadní význam pro další osud pacientky.

Vědci zaznamenali, že u 44 % pacientek s ovariálním karcinomem se vyskytuje tato trojice příznaků: nadýmání, zvětšení objemu břicha a změna frekvence močení. A provedené lékařské výzkumy potvrzují, že 30 % žen, u nichž byl později diagnostikován ovariální karcinom, navštívilo lékaře pro velmi obtěžující bolesti břicha, nadýmání, zácpu nebo časté močení.

Bolest břicha

V nejhorších případech může jít i o příznaky rakoviny jater, slinivky nebo žaludku. V případě úrazu nebo nějakého akutního problému může jít i o krvácení do břicha. Životu nebezpečný je také zánět pobřišnice, takzvaná perinotitida.

Příznaky bolesti břicha

Protože má bolest břicha mnoho příčin, může mít i mnoho příznaků. Pro zánět močového měchýře je charakteristická pálivá až svědivá bolest v podbřišku, u menstruačních bolestí jsou to spíše křeče. Bolesti v podbřišku také mohou signalizovat gynekologický zánět.

Zánět slepého střeva je charakteristický bodavou bolestí na dolní prvé straně břicha. Krvácení do břicha poznáte tak, že břicho je na pohmat tvrdé.

Nejběžnějším důvodem jsou však zažívací potíže buď po požití špatného jídla, nebo virového původu. Ty poznáte podle toho, že jsou doprovázeny zvracením a průjmem.

Dalším hodně častým důvodem bolesti břicha je nadýmání. Provází ho pocit tvrdého břicha a až křečovité bolesti v případě, že plyny nemohou odejít přirozenou cestou ven. Bolest břicha způsobuje i dlouhodobá zácpa.

Pokud vás bolí v pravém nadbřišku, mohou to být žlučníkové kameny, zánět žlučníku, dvanácterníkový vřed či játra. Bolesti bývají také velmi intenzivní, někdy záchvatovité, vždy podle intenzity onemocnění. Je nutná diagnostika a léčba u lékaře, i když jsou bolesti jen občasné.

Dlouhodobá bolest břicha spojená s průjmem může signalizovat Crohnovu chorobu nebo celiakii.

Léčba bolesti břicha

Léčba samozřejmě závisí na příčině nemoci. A tu by měl určit lékař. Sami lečte jen běžné onemocnění jako slabší střevní viróza.

Léky

Na průjem pomáhá černé uhlí nebo například Smecta. Proti nadýmání například Espumisan.

Bylinky

Na bolesti břicha je účinný čaj z fenyklu a anýzu, také odvar z kmínu, zejména při nadýmání. Proti bolestem žaludku a žlučníku existují speciální čajové směsi, které koupíte v lékárně.

Homeopatika

Homeopatické léky na bolesti břicha jsou vhodné, jen pokud je bolest vyvolána stresem nebo špatným trávením. Při vážnějším onemocnění vždy navštivte lékaře.  Pomáhá například China D6 při bolesti břicha po zvracení a průjmu, pocení, závrati, po operaci nebo porodu. Dále pomůže Lycopodium D12 při bolestech ze špatného trávení a při poruchách funkce jater.

Při bolestech břicha z přetěžování a silných emocionálních zážitků, po nemoci a při nechutenství pomůže Acidum phosphoricum D12.

Belladonna pomůže při křečích v trávicím ústrojí a horečnaté infekci.

Domácí léčba a babské rady

Na bolest břicha mohou pomoci teplé nebo studené obklady, ale je nutné znát příčinu bolesti. Při zánětu slepého střeva jako první pomoc před cestou do nemocnice pomůže studený obklad, na nadýmání a při menstruačních bolestech je dobrý obklad naopak teplý.

Vyšetření

Lékař břicho vyšetří nejprve pohmatem a pak může použít jiné zobrazovací metody. Například ultrazvuk nebo CT. Při zánětech žaludku se používá gastroskopie (při znecitlivění trávicího ústrojí se pusou spustí sonda do žaludku) a při nemocech střev kolonoskopie (zavedení tenké hadičky s kamerou do konečníku).

IndividuálníZáleží na příčině

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

V těhotenství

Mírné bolesti a tvrdnutí břicha nejsou v těhotenství nic výjimečného. Měli byste je ale vždy konzultovat s lékařem. Silné a nárazovité křeče v břiše – kontrakce – ohlašují blížící se porod.

Možné komplikace

Bolest břicha může být naprosto banální obtíž, která za pár hodin odezní a je způsobená například nadýmáním. Může se ale jednat i o nejvážnější nemoci, rakovinu žaludku, jater, tlustého střeva, slinivky a dalších vnitřních orgánů. Proto bolest břicha nikdy nepodceňujte.

Zdravotní cviky

Pokud vás bolí břicho, měli byste zůstat hlavně v klidu a snažit se určit příčinu. Pouze při bolesti břicha způsobené plynatostí pomůže pohyb a cvičení, zejména dřepy.

Prevence

Prevencí je zdravý životní styl, zejména pravidelná strava bohatá na vlákninu. Některým bolestem břicha se ale vyvarovat nelze.

Kdy jít k lékaři

Lékaře byste měli navštívit vždy, když neznáte příčinu bolesti, i když bolest třeba na chvíli odezní a pak se zase vrací. Bolest břicha nikdy nepodceňujte!

Těhotné trápí nadýmání: Potraviny to mohou změnit

Pacienti s Crohnovou chorobou upínají naděje k biosimilární léčbě

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector