Bolest v pravém boku – vše o zdraví

Bolest v pravém boku nemusí znamenat závažné onemocnění. U některých lidí se přirozeně vyskytuje při větší fyzické námaze, například při intenzivním běhu.

V článku si stručně popíšeme, jaké příčiny mohou vést k bolesti na pravém boku.

V břišní dutině na pravé straně se nacházejí orgány jako játra a žlučník. Proto je potřeba při intenzivní bolesti zvažovat i tyto orgány.

Bolest v pravém boku pod žebrem (při pohybu)

Pokud nejste zvyklí na fyzickou aktivitu, a rozhodli jste se například běhat, ze začátku se u vás může objevit bolest v pravém boku. Bolest je způsobena křečí bránice, ke které dochází vlivem nesprávného dýchání. Dobrou zprávou je, že váš organismus si na zátěž postupně navykne a bolest při běhání ustoupí.

Jaká je prevence?

Alespoň 2 hodiny před běháním nejezte. Před během si vždy dopřejte krátkou rozcvičku, která připraví svaly a šlachy na zátěž. U začátečníků je vhodné zpočátku běhání zvolit mírnější tempo, postupně přidávejte na intenzitě.

Pokud se u vás bolest v oblasti pravého boku přesto vyskytne, na chvilku zpomalte tempo, případně zvolte jen rychlou chůzi. Postupně zrychlujte, ale nezapomínejte zhluboka dýchat.

Bolest žlučníku

Žlučové kameny se vyskytují až u 20 % dospělé populace. K bolesti žlučníku, která se projevuje v oblasti pod pravým podžebří v blízkosti jater, dochází hlavně po konzumaci většího množství jídla. Léčba žlučníkového záchvatu je dieta, volně prodejné léky (například ROWACHOL, Cholagol) a klid na lůžku. V závažných případech je nutná i hospitalizace.

Bolest pod pravým žebrem spojená s nafukováním, průjmy a jinými příznaky onemocnění trávicího systému mohou být symptomem závažnějšího onemocnění, proto se doporučuje návštěva gastroenterologa.

Onemocnění jater

Játra jsou orgán nacházející se pod pravou klenbou bránice, v horní části břicha. Mezi onemocnění, která mohou postihnout játra řadíme například žloutenku, jaterní steatózu, zvýšení hladiny bilirubinu, cirhózu jater, rakovinu jater a selhání jater.

Příznaky toho, že vaše játra nefungují tak, jak by měla například:

  • tlak pod pravým žebrem
  • nafukování
  • špatné trávení
  • křeče v břiše
  • ztuhlé svaly, zkracování šlach, bolesti kloubů
  • a problémy s pohlavními orgány (bolest, výtok)

Zánět slepého střeva (apendicitida)

Zánět červovitého výběžku slepého střeva (odborně apendix) je stav, ke kterému dochází zejména u mladých lidí ve věku 10 – 30 let.

Na začátku se bolest objevuje v oblasti pupku, následně postupuje níže do dolní pravé strany podbřišku. U některých lidí bolest vystřeluje i do oblasti třísel a zad.

Obvykle dochází ke zhoršení bolesti při pohybu a při stisknutí postiženého místa.

Bolest v pravém boku - Vše o zdravíZdroj: 123rf.com

Pokud máte podezření na zánět slepého střeva, je nutná návštěva lékaře a ve většině případů i rychlé chirurgické odstranění apendixu.

Bolest v pravém boku a podbřišku

Na tuto lokalizaci bolesti jsou náchylnější ženy. Jednat se může o téměř všechny problémy související s ženskými pohlavními orgány – premenstruační syndrom, bolestivá menstruace, ale také endometrióza a cysty na vaječnících.

Bolest v pravém boku v těhotenství může být zapříčiněna postupným natahováním šlach a růstem dělohy. Pokud je však bodavá, intenzivní, případně je spojena s krvácením, vyhledejte ihned lékaře.

Shrnutí

Bolest v pravém boku může mít mnoho důvodů. Orgány, kterých se problém může týkat, jsou: játra, žlučník, žaludek, ženské pohlavní orgány, ledviny, apendix, ale i další.

Varovné příznaky, při kterých je nutná lékařská pomoc, jsou: bolest je intenzivní, zhoršuje se, pacient si neumí najít úlevovou polohu.

Přítomné může být i krvácení, zvracení nebo pocit na omdlení.

Zdroje:

!Článek byl vypracován lékárníkem avšak, slouží pouze pro informativní účely – nenahrazuje lékařské vyšetření, nebo osobní setkání v lékárně.

×

Ukázať súvisiace produkty

Zatvoriť

Píchání v boku při běhu

Prší, vám se moc nechce vylézat ven, ale přeci jen odhodláte a rozběhnete se vaší trasou i přes ty protivné kapky deště. Počasí neovlivníte. Ale co s bolestí na boku, která se leckdy nečekaně probudí? Co je to píchání na boku, proč vzniká a jak se s ním setkávat co nejméně?

Na první pohled banální problém, se kterým k lékaři asi nepůjdete. Ale takové píchání na boku znechutí trénink a ovlivní negativně psychický i fyzický pocit. Proč tahle bolest vzniká? Tak to je hlavolam, který vědcům dodnes nedá spát.

Umí tělo mluvit?

Někdy nic neříkající maličkosti mají větší prioritu než poučky o nákupu těch nejdražších běžeckých bot či správného držení těla, které ani maratonci na sto procent nedodržují.

Vytvořte si své návyky tím správným směrem, který vašemu tělu nejlépe vyhovuje. Pokud vás začne píchat v boku, tělo vám chce dát najevo, že něco není v pořádku.

Vaše pohybové ústrojí neumí mluvit, ale umí si říct, když se mu něco nelíbí nebo je s ním nevhodně zacházeno.

Proč ta bodavá bolest na boku?

Jsou názory, že bolest vzniká při běhání důsledkem otřesů vnitřních orgánů. Další celkem rozumné vysvětlení tkví v orgánu zvaném bránice. Nedostatek kyslíku v bránici se navenek může projevit právě nepříjemným pícháním na boku.

Mnoho vědců se v tomto ohledu zabývá i pobřišnicí. Vnější stěna pobřišnice zvaná Peironeum parietale je svázaná s břišní stěnou. Zatímco vnitřní strana pobřišnice, Peritoneum viscerale, vnitřnosti tak říkajíc zahaluje. Mezi oběma membrány leží tzv.

Cavitas peirtonealis, dutina naplněná tekutinou. Ztráta tekutiny v dutině dráždí vnější stěnu pobřišnice a navenek se projeví bodavou bolestí na boku. S bolestí na boku je u spoustu sportovců spojena i táhnoucí bolest v rameni.

O náhodě nemůžeme mluvit, protože nerv z bránice se nachází v blízkosti nervu, který vede k rameni.

Zajímavé:  Pšenično Žitný Chléb Zdraví?

Jak zabránit píchání v boku

  • Hodinu až dvě hodiny před sportem nejezte žádná těžká a tučná jídla.
  • Vyzkoušejte různé techniky dýchání. Uvědomte si, že při nadechování se břicho roztahuje a při vydechování se břicho stahuje.
  • Během běhání pijte málo, ale častěji. Velké množství tekutin najednou nadýmá žaludek. Kromě toho, dávejte pozor, co pijete. Nejlepší je voda. Ovocné džusy zatěžují žaludek kvůli vysokému podílu sacharidů. Kdo tedy pije něco jiného než vodu, měl by pít spíše isotonické nápoje s podílem sacharidů maximálně 6 až 8 procent nebo si sladké nápoje ředit vodou.
  • Nezapomínejte na rozcvičení před tréninkem. Několik vzácných minut je pravým balzámem pro tělo. Ignorovali jste pětiminutové rozehřátí? Začalo vás píchat na boku? Tělo začalo nejspíše vysílat signály o lepším tréninku.
  • Posilujte trupové svalstvo, tím podporujete vnitřnosti.
  • Objevování a síla píchání na boku ustupuje s vyšším věkem. Někdy má i stárnutí pozitivní účinek.

Poslouchejte svůj pohybový aparát

Každá bolest je nepříjemná, ať už velká či malá, banální či ohrožující život. Píchání na boku nemá závažné důsledky, spíš ovlivní negativně váš trénink a vy se tak trochu obáváte, aby vás zítra nepotkalo to samé.

Ona bodavá bolest jako by vám někdo zařezával ostrým nožem v bocích, není nic příjemného. Každý den není posvícení.

Zítra zkuste před tréninkem méně jíst, dostatečně se rozcvičte a při běhu správně dýchejte a neopomínejte malé doušky vody.

Důvody, proč je rozhodně lepší spát na levém boku a vyhýbat se spaní na pravém

Spaní na levém boku má své plusy

Zdroj: shutterstock

Spousta lidí se ve spánku několikrát přetočí, ale na levém boku prospí minimum času. Je třeba na tom zapracovat. Je škoda nevyužít spánku ke zlepšení zdraví. 

Pro a proti 

V minulosti se věřilo, že spaní na pravém boku může být životu nebezpečné. Děsivý mýtus byl dávno vyvrácen, ale rizika častého spaní v této poloze nelze opominout.

Nepřivede vás na pokraj smrti, ale budou vás provázet vleklé potíže, u kterých budete jen těžko hledat příčinu. Změny polohy ve spánku vám doporučí kardiolog, urolog, imunolog i většina odborníků.

Spaní na pravé straně navíc ovlivňuje emoční rovnováhu. 

Levý bok je vnímán jako dominantní lymfatická strana. Spaní na pravém boku systém zpomaluje, negativně ovlivňuje pohyb lymfy a brání správnému vylučování toxinů z těla. Dejte ‚levoboku‘ šanci. 

  • Zlepší činnost sleziny 
  • Konec problémů s pálením žáhy (v kombinaci s hrstkou mandlí) 
  • Uvolnění páteře a pomoc od bolesti zad 
  • Snazší vyprazdňování 
  • ‚Pumpa‘ pro srdce 
  • Zmírňuje otoky rukou a nohou 

Trénink 

Spaní na levém boku není pro většinu lidí přirozené. Mnohem oblíbenější je schoulení se na pravém straně nebo spaní na zádech a výjimečně na břiše. Žádná z těchto poloh ale nemá zdravotní bonusy. Položte se na levou tranu a zezadu se podepřete dlouhým polštářem. Můžete se podpořit s partnerem a lehnout si do polohy čajových lžiček těsně za sebe. V noci se tak budete navzájem jistit. 

Další variantou je tlumené světlo. V noci se přirozeně otočíte s lampičce zády a ani si neuvědomíte, že spíte na levém boku. 

Už po pár týdnech byste měli pocítit změny v trávení a v krevním testu by mělo být znatelné zlepšení tělesné detoxikace. 

Další důvody

Během těhotenství bez komplikací se může nastávající maminka převalovat dle libosti,  u rizikového těhotenství se právě díky umístění dělohy více na pravé straně doporučuje polehávání na levém boku. Ženám se tak zlepšuje krevní oběh a napomáhá výživě placenty.

Tato poloha nezatěžuje ledviny a vyplavuje z těla škodlivé látky a toxiny. Na pravé straně vede dutá žíla a její pravidelné utlačování by mohlo vést k narušení odtoku krve z placenty.

Leh na levém boku je jedna z maličkostí, kterou mohou těhotné ženy pro svoje zdraví a správný vývoj dítěte udělat. 

Vydatný spánek také omlazuje, více se dozvíte v galerii.

Krása a zdraví – 09. 06. 2020Autor: Magda Skřivánková

256 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’14 000 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/183064/img_5f7466ec999ae8.29862737.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-2-1-praha-9-hostavicka-746-2-3976742′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Pronájem bytu 3+kk‘,’locality‘:’Praha 6, Hládkov‘,’information‘:’osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, velmi dobrý stav, 1. patro, ústřední topení vytápěné plynovým kotlem, umístění v centru, příměstská doprava, městská kanalizace, energetická třída D (121-162 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’21 000 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/10804/img_5f74669adc9730.26241345.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-3-kk-praha-6-hladkov-3976741′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Pronájem bytu 1+kk‘,’locality‘:’Brno‘,’information‘:’osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, velmi dobrý stav, 4. patro, ústřední (dálkové) topení, příměstská doprava, městská kanalizace, energetická třída C (83-120 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’9 000 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/13173/img_5f7464cd901587.37004546.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-1-kk-brno-3976738′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Pronájem bytu 3+1′,’locality‘:’Ústí nad Labem, Husova 438/2′,’information‘:’osobní vlastnictví, panelová konstrukce, dobrý stav, přízemí‘,’price‘:’7 500 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/176437/img_5f745e569d0114.47688724.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-3-1-usti-nad-labem-husova-438-2-3976737′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Prodej bytu 3+1′,’locality‘:’Praha 9, Vysočanská 564/57′,’information‘:’osobní vlastnictví, panelová konstrukce, po rekonstrukci, 8. patro, ústřední (dálkové) topení, umístění v centru, silnice II. třídy, městská kanalizace‘,’price‘:’5 500 000 Kč ‚,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/176437/img_5f745e45241c38.95597139.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-bytu-3-1-praha-9-vysocanska-564-57-3976736′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Prodej bytu 3+1′,’locality‘:’Bílina, Sídliště Za Chlumem 723′,’information‘:’osobní vlastnictví, panelová konstrukce, po rekonstrukci, 3. patro, ústřední (dálkové) topení, umístění v okrajové zástavbě, silnice II. třídy, městská kanalizace‘,’price‘:’861 000 Kč ‚,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/176437/img_5f745e3abc6cd5.02126151.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-bytu-3-1-bilina-sidliste-za-chlumem-723-3976735′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Pronájem bytu 3+kk‘,’locality‘:’Praha 3, Jeseniova 1063′,’information‘:’osobní vlastnictví, panelová konstrukce, velmi dobrý stav, 5. patro, ústřední topení vytápěné plynovým kotlem, umístění v klidné části obce, příměstská doprava, plyn zaveden, městská kanalizace, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’21 000 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/157470/img_5f745c3dbf1c17.08940983.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-3-kk-praha-3-jeseniova-1063-3976734′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Pronájem bytu 2+1′,’locality‘:’Praha 8′,’information‘:’osobní vlastnictví, panelová konstrukce, po rekonstrukci, 4. patro, ústřední (dálkové) topení, silnice II. třídy, plyn zaveden, městská kanalizace, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’14 999 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/158075/img_5f7457bb285e70.79350002.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-2-1-praha-8-3976729′},{‚serverId‘:1,’heading‘:’Pronájem bytu 1+kk‘,’locality‘:’Vrané nad Vltavou, U Elektrárny‘,’information‘:’osobní vlastnictví, skeletová konstrukce, novostavba, 1. patro, vlak, městská kanalizace, energetická třída B (43-82 kWh/m²/rok)‘,’price‘:’12 000 Kč /měs.‘,’imgUrl‘:’//media.realcity.cz/files/mobile/13910/img_5f74574d41a8e2.88643660.jpg‘,’detailUrl‘:’https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-1-kk-vrane-nad-vltavou-u-elektrarny-3976728′}]}>

Zajímavé:  Den Zdraví Ostrava Poruba 2019?

Blokáda žeber může bolet úplně jinde

Blokády žeber si lze představit jako chvíle, kdy se kvůli svalové nevyrovnanosti nebo náhlému pohybu žebro pohybuje nepřirozeně a povyskakuje od hrudní páteře, na kterou je zavěšeno.

To vytváří drobné svalové křeče a zřetězené bolesti a křeče dalších svalů – a že jich podél žeber je! Vzhledem k tomu, že tato oblast je bohatá na drobné svaly a nervová zakončení, je škála bolestí opravdu široká.

Projevy blokády žeber jsou velmi pestré

Typické jsou bolesti v oblasti hrudní páteře, bodavé bolesti na hrudníku, citlivá hrudní kost, žebra a bolesti či pálení podél žeber či ve středu na chrupavce, která žebra spojuje.

Při blokádě horních segmentů žeber může jít i o pocit stísněnosti, bušení srdce a snadno vznikající úzkostný stav, s blokádou čtvrtého žebra bývají často spojené i bolesti a napětí v krční páteři a bolesti hlavy, či až migrény.

U blokád spodních žeber cítíme někdy až náběh na zažívací potíže, problémy podobné refluxu a citlivé svaly na břiše. Bolesti páteře jsou potom spíše pod lopatkami ve spodní části hrudní páteře.

Vše nás může bolet při nádechu, slyšet můžeme křupání, bolest většinou bývá přesně lokalizovaná, píchavá u páteře, různě se roztahující do svalů, pálivá, tupá – a může se stěhovat.

Přenesené bolesti z orgánů jsou strašákem každého, kdo na blokády trpí, protože rázem začnete kvůli otravnosti a vleklosti bolestí přemýšlet, jestli nemáte nemocný žaludek, játra, srdce, a to i když lékař všechno vyloučí.

Žlučník, žaludek apod. se většinou projevují křečovitě, bolesti mají svůj rytmus, případně jsou vázány na jídlo, námahu, zadýchání.

Uklidnit nás může to, že bolesti pohybového aparátu jsou naproti tomu závislé na pohybu, úhlu pohybu, často i nepatrném.

Většinou každý ví, jaký pohyb mu nedělá dobře a je spouštěčem. Stačí jedna taška s nákupem těžší než dvě kila a s přidruženou skoliózou či hypermobilitou máte na pár týdnů o „zábavu nápravou“ postaráno.

  • Příznaky se řetězí i do krční páteře, migrény, bolí rameno, meziprstní řasy na ruce. Blokáda čtvrtého žebra někdy napodobuje infarkt vlevo, na pravé straně pak pocit jako při průstřelu. Problémy s nádechem, bolesti pod lopatkou.
  • Co pomáhá při akutních problémech? Nahřívání, přiměřené procvičování a posilování mezilopatkových svalů i krční páteře (ale pozor, někdy cviky s prohnutím páteře vzad mohou spíše škodit) a dechová cvičení, kdy je třeba se vyvarovat povrchního dýchání do horní části hrudníku či klíčních kostí, které kosti v hrudníku ještě více blokuje. Učte se dýchat do břicha.
  • Dloubání pod lopatkou, svalové spasmy se šíří až do křížovo-kyčelního skloubení (esíčko), bolesti kříže až do nohy jako při výhřezu ploténky. Spodní volná žebra vedou bolesti do oblasti žaludku či břicha. Tady je třeba naučit bránici roztahovat, opět dýcháním do spodní části břicha, a to hlavně směrem dolů, k pánevnímu dnu.
  • Co pomáhá při akutních problémech? Nahřívání, hlídání si rovného držení těla, cviky roztahující spodní žebra a bránici.

Příčin je mnoho. Častým nešvarem je špatné dýchání, povrchní dýchání, jež přetěžuje svalstvo krční páteře a ramen – což je snadná cesta k blokádám vrchních žeber. Poznáte to tak, že vaše ramena jsou skrčena směrem k hlavě.

To je často naučená svalová dysbalance z nošení těžkých tašek, kabelek, ale i batohů.

Vadné držení těla posilují i moderní trendy plochého břicha, máme-li břicho zatažené ve vidině štíhlého pasu, nehýbe se, bránice stojí, nemůže se rozvíjet a automaticky dýcháme vrchní částí hrudníku, což vede k blokádám.

Svaly často nemáme v pořádku.

Pak stačí dlouhodobé přetížení – shrbené sezení, noha přes nohu, nošení těžkých tašek přes rameno, náhlý pohyb (trhnutí v MHD), ale při hypermobilitě páteře (zvýšená pružnost vaziva kolem páteře a kloubů, vazivo pak neudrží žebro ve správném postavení, pustí ho „dál, než je zdrávo“) stačí i na podpatku vyvrknutá noha – a snadno si přivodíme blokádu žebra nebo obratle.

Psychosomatické příčiny blokády žeber

Zapátráme také po psychosomatických příčinách. Blokády v hrudní páteři souvisí s tím, kolik toho neseme, s nespokojeností, s nespravedlností. Tvrdošíjně můžeme prosazovat svoje názory, své vize, zároveň však trpíme pocitem, že jsme dali světu tolik dobrého a nic se nám nevrátilo.

Zajímavé:  Domácí Léčba Vnějších Hemoroidů?

Je třeba se s životem smířit jako s takovým, jakým je. Nečekat zlepšení a nápravu od „viníků“, ale naučit se vrátit pružnost do nádechu a nadechnout se toho, co právě máme. Najít v tom moudrost a nebát se o budoucnost. Tímto uklidněním se zmírní i síla těch negativních útoků zvenčí.

A to je i důvod, proč právě žebra jsou velmi citlivá na stres a není vyloučeno, že blokádu žeber si lze navodit i stresovou stažeností, úzkostí. Jako podpůrnou terapií si lze velmi pomoci prodýcháváním bolestivých míst nebo meditací, která celkově uvolní napětí v těle.

Co s tím vším? Pomůže dobrý fyzioterapeut a změna životního stylu

Prvotní je diagnóza tohoto problému, s čímž vám pomůže fyzioterapeut, ortoped nebo rehabilitační lékař. Pokud máte páteř relativně zdravou a jde jen o následek nevhodného pohybu, je terapie většinou vyřešena za pár dnů či týdnů.

V případě chronických potíží nebo při skolióze či nevhodné dlouhodobé zátěži se pak můžete připravit na mnohatýdenní či mnohaměsíční boj.

V něm bude hlavní roli hrát to, jak dokážete ze svého života eliminovat škodlivé návyky a nahradit je zdravými. A trpělivost s cvičením.

Akutním bolestem ulevuje nahřívání suchým teplem, v mnohých případech stačí pár „obstřiků“ nebo aplikace gelů proti bolesti či tejpování.

Důležitá je ale fyzioterapie, často i opakovaně prováděná mobilizace bolestivých žeber a cvičení (hlavně doma), které se mění podle toho, jak se mění váš stav.

Jóga, nebo MUDr. Smíšek?

Na podobné problémy je téměř bezkonkurenční cvičení s pružným lanem podle MUDr. Richarda Smíška. Stabilizace hlubokého svalového systému podél páteře a v těle je totiž základem všech svalů, které drží páteř i svaly tam, kde mají. Tento systém pomalého cvičení může i citelně vyléčit a zlepšit těžké skoliózy nebo výhřezy plotének. Omezí i blokády žeber.

Cvičení má jen jednu nevýhodu – je dobré několikrát cvičit pod dohledem zkušeného fyzioterapeuta, protože systém dýchání a přesnost pohybů jsou velmi důležité a není lehké sám na sobě vychytat chyby. Výhoda je veliká, při správném provádění stačí týden a ucítíte zlepšení v přirozeném držení těla. V dalších týdnech pak přijdou i další benefity – ustoupení bolestí.

Galerie: Spirální stabilizace páteře – metoda dr. Smíška 

Jóga se také často doporučuje pro zdravá záda. Zde je nutno podotknout, že jóga je primárně určena pro lidi se zdravými zády se zdravým zatížením jako cvičení posilující, protahující.

S akutní nebo chronickou blokádou žeber je riziko, že si některými pohyby stav ještě zhoršíte.

Některé cviky můžete zařadit po poradě s fyzioterapeutem, vždyť mnohé cviky při rekonvalescenci se s jógou shodují.

Vyzbrojte se trpělivostí, je čas naučit se poslouchat svoje tělo, nebrat ho jako svého sluhu bez omezení, uvolnit psychiku a být trpěliví.

Jak poloha spánku ovlivňuje naše sny a zdraví?

Ten, kdo spí na zádech, sní většinou dva rozdílné typy snů. Člověk mívá častěji nepříjemné sny ‚volného pádu‚ anebo sny o naprosté volnosti. Jednu noc může spokojeně snít o tom, že létá volně jako pták, další noc ve snu o svá křídla přijde a zažívá nepříjemný pocit pádu.

Jedinci, spící na zádech, daleko víc chrápou nebo skřípou zuby. Častěji se při této poloze vyskytuje i spánková apnoe, při němž dochází na pár vteřin k zástavě dechu.

Zároveň ale poskytuje nejlepší polohu dýchacím orgánům a páteři, ovšem za podmínky, že spíme na kvalitní matraci.

Ženy jistě ocení spánek na zádech, protože se vrásky netvoří tak rychle a póry mohou celou noc dýchat.

Na levém boku

Nejméně příjemná poloha pro vaše snění. Podle mnoha studií bylo prokázáno, že takto spícím jedincům se zdá nejvíce nočních můr a také mnohem více mluví ze spaní.

Poloha na levém boku je nejvhodnější pro těhotné ženy. Umožní nejlepší proudění krve k děloze, ledvinám a především se zlepší průtok živných látek placentou k miminku. Tato poloha se také doporučuje lidem, kteří trpí pálením žáhy, protože se sníží množství kyseliny, vedoucí z žaludku do jícnu.

Na břiše

Pokud si někdo oblíbil spaní na břiše, zřejmě by se nejvíc červenal při otázce ‚O čem se ti zdálo?‘. Takoví spáči mají nejvíce erotických snů. Příčinou bývá styl dýchání. Člověku se nedostává tolik vzduchu, jako při jiné poloze. Poloha na břiše může ve snech navodit i pocit stísněnosti. Může se nám tak na druhou stranu zdát, že jsme někde svázáni.

Spaní na břiše se doporučuje pro správné trávení. Ale pozor! V této poloze se přemáhá krční svalstvo a výsledkem pak může být ztuhlý krk či bolesti hlavy. Nejlépe uděláme, když budeme mít hlavu podloženou anatomickým polštářem.

Na pravém boku

Pro snění je tato poloha nejvíce matoucí. Člověk sní hezky i nehezky, často je hned po probuzení zapomíná nebo o nich vypráví nesouvisle a zmateně.

Spaní na pravém boku umožňuje zpomalit srdeční tep a zbavuje mozek odpadních látek. Proto je ideální pro lidi s vysokým tlakem a jako prevence Alzheimera.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector