Bolest ve stehně – vše o zdraví

Bolest ve stehně - Vše o zdraví

  • Únava, spavost, zimomřivost a motání hlavy ukazují na nízký krevní tlak.
  • Zhoršené vidění, bolesti hlavy, únava, pocit horka naznačují vysoký krevní tlak.
  • Dušnost, rychlé dýchání, vysoké teploty přes 38 °C, celková zchvácenost, nechutenství, bolest kloubů, svalů a hlavy: zápal plic.
  • Chrapot, bolest krku, pálivá bolest za hrudní kostí při hlubokém nádechu, suchý kašel a později vykašlávání bílého hlenu: zánět průdušek.
  • Bolest v krku podobná angíně, vysoké teploty, zvětšení lymfatických uzlin (krčních, podčelistních, podpažních a tříselných): mononukleóza.
  • Svalové křeče celého těla, někdy s větší dusností, upadnutím do bezvědomí, případně neudržením moči: příznak epileptického záchvatu.
  • Svalové záškuby jen určitých částí těla, například koutků úst nebo ruky: může jít o příznak epileptického záchvatu, ale i nádorového onemocnění (mozku, případně příušní žlázy či středního ucha).
  • Jednostranný pocit brnění v nohou či v paži, spojený s bolestmi v zádech vystřelujícími do nohou: poškozené meziobratlové ploténky krční nebo bederní páteře.
  • Pocit „štípání“ podél páteře při předklonu hlavy (podobný elektrickým výbojům), dvojité vidění, problémy se zaostřováním, problémy s hybností jedné nebo více končetin, brnění končetin, častá únava bez jasné příčiny, poruchy vyprazdňování stolice nebo moči: roztroušená skleróza.
  • Brnění jedné strany těla, případně doprovázené ochrnutím paže nebo nohy, problémy s viděním a pocitem zmatenosti: záchvat mrtvice (případně i nádor na mozku).
  • Bolest páteře (zejména v noci), ranní ztuhlost páteře, k tomu se může přidat například i bolest pat a otoky kolen: Bechtěrevova nemoc (chronické zánětlivé onemocnění především páteřních obratlů, postihuje až jedno procento populace).
  • Brnění v paži či pažích, bolest, která vychází z ramen a jde až k ruce: onemocnění krční páteře.
  • Bolest vystřelující do krku, spodní čelisti nebo do levé či obou paží (někdy až k zápěstí), pocit nedostatku vzduchu, slabost: infarkt myokardu.
  • Náhlý a výrazný pocit nevolnosti, pocit na zvracení, mdloby a závratě: infarkt myokardu.
  • Horečka (až 39 °C), nevolnost, zvracení, křečovité bolesti břicha a průjem: salmonelóza.
  • Zimnice, horečka, bolest v dolní části zad, pálení při močení: zánět ledvinové pánvičky.
  • Časté nutkání k močení, pálení a bolest při močení (ovšem jen malého množství moči), zapáchající moč (případně je kalná s příměsí krve): zánět močových cest. 
  • Gynekologické krvácení v menopauze (žena již neovuluje ani nemenstruuje, nemůže mít děti): nádor dělohy.
  • Ztráta chuti k jídlu, zežloutnutí, výraznější hubnutí: nádor slinivky břišní
  • Zvětšení lymfatických uzlin na krku, bolestivé polykání, chrapot: nádor v oblasti krku.
  • Bulka v prsu či zarudnutí prsu: rakovina prsu (a to i u žen, které pravidelně podstupují screeningová vyšetření: může se objevit i v období mezi mamografickými vyšetřeními!).
  • Potíže při močení (častější nebo noční močení, bolestivé močení), bolesti zad, kyčli a končetin, případně krev v moči nebo v ejakulátu: rakovina prostaty.
  • Únava, nevolnost, ztráta na váze, bolest kloubů nebo zvětšení mízní uzliny, chudokrevnost, častější krvácení (z dásní, nosu) a snadnější tvorba modřin: může jít o některý z typu leukemie.
  • Časté močení, abnormální žízeň, zvracení, hubnutí a neobvykle silný pocit hladu, z úst je cítit zápach po acetonu: cukrovka.
  • Dlouhodobý chronický kašel, bolesti na hrudi, případně vykašlávání krve, potíže při polykání, chrapot, chronická únava a nechutenství: rakovina plic.
  • Neurčité bolesti v podbřišku, případně bolesti, které odeznívají po jídle, ztráta chuti k jídlu, zvracení, hubnutí, někdy i problémy při polykání, zvracení krve, případně krev ve stolici (černá, natrávená): rakovina žaludku.
  • Výpadky krátkodobé paměti (člověk si vzpomene na události z dávné historie, ale nevybaví si, např. co měl k obědu), vyptávání na banální věci a jejich stálé opakování, poruchy orientace v čase a prostoru, poruchy řeči: Alzheimerova nemoc.
  • Nepravidelná menstruace, růst chlupů na typicky mužských místech (na břiše, hrudníku, na bradě), akné: syndrom polycystických ovarií (zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů u žen, způsobuje neplodnost)
  • Krvácení mimo menstruační cyklus, vaginální výtok bílé barvy, bolesti při pohlavním styku, bolest v podbřišku a zádech, případně obtíže při močení: rakovina děložního čípku.
  • Opakující se záněty žil: rakovina slinivky.

Bolest ve stehně - Vše o zdraví

Vyšel v pátek 29.6.Bolest ve stehně - Vše o zdravíBolest ve stehně - Vše o zdravíV dvojčísle týdeníku TÉMA najdete čtení o jedech v pytlíkových potravinách a rozhovor s hercem Petrem Štěpánkem.
  • Příznaky DEMENCE (jestliže trvají déle než šest měsíců): Neschopnost učit se nové a vzpomenout si na dříve naučené, klasické jsou výpadky krátkodobé paměti. Člověk si pamatuje věci z dávné minulosti a rád o nich mluví pořád dokola. Nevzpomene si však, co bylo ráno k snídani. Ptá se na banální otázky, které neustále opakuje. Je dezorientovaný v čase i prostoru, bloudí po vlastním bytě (nedokáže najít cestu na WC), nepoznává své blízké, časté jsou změny emocí a nálad (střídání euforie, depresí, apatičnosti).
  • Příznaky DEPRESE (jestliže je pozorujete déle než dva týdny): Smutná nálada, bezradnost přecházející v zoufalství nebo naopak podrážděnost. Smutný a pesimistický pohled do budoucnosti. Ztráta zájmů a potěšení z činností, které jsme dříve dělali s radostí, nespavost (nebo probuzení dvě a více hodiny před běžnou dobou buzení), velká únava i po nepatrné námaze, výrazný pokles sexuální touhy, snížené sebevědomí a sebedůvěra, pocit bezcennosti a bezdůvodné výčitky vůči sobě samému. Nemocný zanedbává osobní hygienu, práci nebo školní povinnosti. Opakované myšlenky na smrt nebo sebevraždu. Zhoršená pozornost, špatná koncentrace, nerozhodnost a váhavost. Zpomalení pohybů, monotónní tichá řeč a mimika. Všechny tyto pocity bývají nejsilnější ráno. Nechutenství a pokles váhy (o 5 % tělesné hmotnosti a více za poslední měsíc).
  • Příznaky SCHIZOFRENIE (pokud některý ze symptomů trvá jeden měsíc): Komentování vlastních myšlenek. Typické jsou myšlenkové konstrukce neboli bludy, kdy je nemocný přesvědčený, že ho někdo pronásleduje, objevují se zvukové halucinace (slyší hlasy), které „komentují“ pacientovo chování, nebo mezi sebou hovoří. Někdy se objevují i jiné typy hlasů, které přichází z některých částí těla. Typická je i vztahovačnost. Řeč může být překotná, nedává smysl, častá je i zřetelná apatie, ploché nebo nepřiměřené odpovědi, poruchy řeči či tvorba nových slov.
  • Příznaky POSTTRAUMATiCKÉ STRESOVÉ PORUCHY (pokud se projeví do šesti měsíců od stresové události): Člověk si není schopen vzpomenout na některé důležité okolnosti z doby, kdy došlo ke stresující události, má potíže s usínáním nebo s udržením spánku, je podrážděný, případně trpí výbuchy zlosti, má potíže se soustředěním, přehnaně reaguje na úlek.
  • Příznaky PORUCHY OSOBNOSTI (psychopatie): Chování takového člověka se odchyluje od „normy“. Co je a co už není normální, může být obtížně posoudit, nicméně jasné je to v případě, kdy už toto chování negativně ovlivňuje život člověka a jeho okolí.

Bolest ve stehně - Vše o zdraví

Encyklopedie příznaků nemocí vznikla na základě rozhovorů s lékaři různých oborů a specializací. Určité choroby, obvykle ty vážnější (mozkové příhody, nádorová onemocnění) se objevily vícekrát. Je to proto, že subjektivní potíže mohou být u jedné choroby různé. Některé příznaky jsou navíc velmi neurčité a může se jimi projevovat i řada jiných nemocí.

Naše encyklopedie symptomů nemocí proto v žádném případě nemůže nahradit lékařské vyšetření. Pokud tedy máte pochybnosti o svém zdraví, rozhodně navštivte lékaře. 

Na Encyklopedii příznaků psychiatrických nemocí spolupracovaly: MUDr. Jiří Švarc z Psychiatrické nemocnice Bohnice, doc. MUDr. Martin Anders z Psychiatrické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze a doc. MUDr. Aleš Bartoš z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech.

Silvie Králová, magazín TÉMA

Co na natažený sval – prevence a první pomoc

Potíže nastávají pokud se sval nadměrně a silně napne, či prudce stáhne. V prvním případě může dojít k natržení až přetržení svalu, v druhém případě jde zpravidla o svalovou křeč. 

Kdy jde o svalovou křeč

Křeč se objevuje nahodile a postihuje jednotlivý sval i celou svalovou skupinu. Lidé, kteří křečemi trpí ji popisují, jako ostrou bolest, která trvá většinou několik vteřin ale i minut. Nejčastější příčinou vzniku křeče je nedostatečné rozcvičení před sportováním, či přetrénování.

To jde ruku v ruce s dehydratací a nedostatkem minerálních látek jako je hořčík, vápník, železo a běžná kamenná sůl, které mají na správnou funkci svalu velkou zásluhu. Křeč většinou odezní sama. Ale můžeme jí snadno předcházet dostatečnou hydratací, pečlivým strečinkem a příjmem již zmíněných minerálů.

Ruptura svalu

Rupturu, tedy natržení až přetržení svalu, na rozdíl od svalové křeče, doprovází dlouhodobé potíže. Při tomto zranění se překročí běžný limit napětí, který sval snese a následuje ostrá bolest, která přetrvává i několik dní.

Při lehčích poraněních dochází k přetržení několika málo mikrovláken ve svalu. Rupturu provází otok, krevní sraženina a potíže i v klidovém stavu. Při přetržení svalu se tyto potíže několikrát násobí a sval není možné vůbec zatěžovat.

Bolest ve stehně - Vše o zdraví Nejčastější příčiny ruptury svalu

Nejvíce ohrožení rupturou svalu jsou „sváteční“ sportovci. Ze startu aktivity přecení své síly a často se před sportem zapomínají zahřát a protáhnout. Podceňovaným důvodem bývá i chronické přetěžování určitých partií.

Někteří sportovci, aniž by to tušili, zatěžují tělo jednostranně. Při opakované a nadměrné zátěži si riziko ruptury v těchto partiích zvyšují.

V jejich případě je nutné myslet na kompenzační cvičení v podobě plavání, posilování všech svalových skupin a dostatečnou regeneraci.

Příznaky a první pomoc při nataženém svalu

Prvním signálem ruptury svalu je silná bolest. Při drobném poranění několika mikrovláken svalu je bolest doprovázena pocitem neustálého stažení a ztuhlosti svalu. Při těžším poškození je sval bolestivý i v klidovém stavu.

V místě zranění se objeví otok, krevní sraženina a celá partie je velice citlivá i na pohmat. Po namožení svalu dojde v místě i k drobnému zánětu, který spouští celou dekádu hojivých procesů.

Všechny tyto tělesné signály je třeba respektovat a přizpůsobit jim dobu i intenzitu léčby a regenerace.

První pomoc při poškození svalu:

  • V první řadě nám velí instinkty neprodleně ukončit fyzickou aktivitu
  • Sval by se neměl záměrně protahovat a zkoušet rozhýbat. Pokud by ve svalu došlo k vážnému zranění, tento stav by protažení jen zhoršilo. 
  • Pro ztlumení akutní bolesti je vhodné na místo aplikovat chladivý obklad a místo střídavě ledovat – přibližně patnáct minut ve dvouhodinových intervalech. 
  • V prvních hodinách po úrazu je možné od bolesti ulevit jednorázovým užitím analgetik.
  • Pokud je postižené místo na končetině, je vhodné ji udržovat ve zvýšené poloze pro snížení otoku.

Pokud se po prvním dnu obtíže nezlepší, je nutné navštívit lékaře.

Ten pohmatem a případně ultrazvukovým vyšetřením zjistí, zda nedošlo k závažnějšímu poškození svalu. Pokud obtíže pozvolna ustupují postačí k léčbě klidový režim a horké obklady a masáže.

Zajímavé:  Poruchy Erekce Přírodní Léčba?

Bolest ve stehně - Vše o zdraví Rehabilitace ruptury svalu

Léčba s rehabilitací svalu by měla trvat až čtrnáct dní. Během této doby je vhodné dodržovat klidový režim. Z pohybu by se měla postižená partie, pokud to jen trochu jde, i vyřadit. Po prvním dnu ledování je vhodné sval naopak zahřívat. Šikovným pomocníkem může být i hřejivá mast, která s citlivou masáží prohřeje a pomůže s nepříjemnou ztuhlostí a bolestí. 

V případě těžšího poranění je vhodné využít podpůrné metody:

  • magnetoterapie,
  • rázové vlny,
  • aplikace krevní plazmy,
  • či akupunktury.

Prevence poranění svalů

Dodržováním jednoduchých pravidel před sportováním můžeme natažení svalu předcházet. Každou aktivitu začněte pozvolným zahřátím svalů.

Jistě postačí lehký poklus, nebo svižnější chůze. Až se trošku zadýcháte – pocítíte, že se vám tělo zahřívá a prokrvuje. To je správný čas na strečink.

Protáhněte si celé tělo a při každém cviku se soustřeďte na každý sval, který zrovna protahujete. 

Bolest ve stehně - Vše o zdraví

Vyzkoušejte metodu tejpování

Zkušenější sportovci velmi často přecházejí zranění a preventivně chrání své svaly tzv. tejpováním.

Kinesio-taiping je převratná metoda, která sportovcům díky správnému nalepení speciální tejpy zaručí pohodlí a vyšší ochranu před zraněním. Sportovec se tak může koncentrovat na výkon.

Vemi často tuto metodu využívají i ti, kteří trpí chronickým zraněním a obávají se komplikací.

Před sportováním i po něm je taktéž důležité myslet na kvalitní výživu. Pokud vyžadujete po svém těle maximální výkon, dejte mu to nejkvalitnější z výživového hlediska, co můžete. 

Při samotném sportování pak postačí zvolit přiměřenou zátěž, kterou vaše tělo i fyzická zdatnost ustojí. 

Péče o svaly Péče o klouby

Bolest stehna: příčiny, léčba a prevence

Bolest ve stehně - Vše o zdraví

Diagnostika bolestí stehna je velice obtížná, protože v této oblasti se nachází celá řada různých svalů, šlach, vazů, cév a nervů a dalších struktur. Některé příčiny bolesti stehen, jako je například natažení svalů, odezní bez nutnosti léčby do několika dnů, zatímco v jiných případech (například při ucpané cévě) je nutná okamžitá léčba.

Pokud je bolest stehna mírná a nezhoršuje se, většinou není nutné hned vyhledávat lékaře a stačí několik dní odpočinku, aby příznaky odezněly.

Jestliže je ale bolest ve stehně silná, zhoršuje se nebo je spojená s dalšími příznaky, jako jsou klaudikace (druh záchvatovité bolesti svalů dolní končetiny, která je způsobena jejich nedostatečným prokrvením.

Pacienta po určité době začnou chytat do nohou křeče a objeví se tak silná bolest, že nemůže pokračovat v chůzi a musí zastavit a odpočinout si), horečka, dušnost, zvracení nebo nevolnost, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

V tomto článku popisujeme nejčastější příčiny bolesti stehen, včetně hlavních příznaků a možností léčby a prevence.

Příčiny

Nejčastější příčinou bolesti stehna jsou poranění svalů a vazů, poranění nebo onemocnění nervů, choroby cév, traumatická poranění kostí (zlomeniny) a některé další nemoci.

Poranění svalů

  • Vzhledem k tomu, že na stehně se nachází celá řada různých svalů, bývají bolesti stehna způsobeny často jejich poraněním.
  • Mezi nejčastější druhy poranění svalů na stehně (i na jiných místech těla), mimo jiné, patří:                                                                                            
  • Natažení nebo natržení stehenních svalů

Svaly, vazy a šlachy ve stehně se mohou natáhnout nebo natrhnout. Šlacha je struktura, přes kterou se sval připojuje ke kosti (svalový úpon nebo začátek svalu). Vaz (ligamentum) je struktura, která spojuje dvě kosti a vytváří například ochranné kloubní pouzdro.

Mezi příznaky natažení či natržení svalů, šlach či vazů, mimo jiné, patří:

  • silná bolest, která se nejčastěji objeví po pádu, intenzivním cvičení nebo přetažení kloubu
  • bolest, která vyzařuje nahoru nebo dolů
  • potíže s natahováním nebo pokrčováním postižené části končetiny (například při natržení svalů, vazů nebo šlach na stehně může mít pacient potíže s chůzí, ohýbáním nebo natahováním nohy v koleni, abdukcí nebo addukcí – odtahováním či přitahováním v kyčelním kloubu)
  • otok poraněného místa
  1. Poranění z přetížení
  2. Poranění z přetížení vznikají při nadměrné fyzické zátěži (například po dlouhém lyžování nebo cvičení) nebo v případě, kdy se před cvičením či fyzickou zátěží dostatečně nerozcvičíte a svaly neprohřejete.
  3. Poranění z přetěžování se obvykle mají tendenci stále zhoršovat a nakonec může dojít k tomu, že se bolest stehenních svalů objeví i v klidu.
  4. Pokud je příčinou bolesti stehen přetěžování svalů a dalších struktur, obvykle se bolest objeví na obou nohou.

Sedavý životní styl

Sedavý životní styl je zdraví škodlivý a trávení větší části pracovního dne sezením poškozuje svaly, šlachy a vazy a může způsobit chronické bolesti.

Dlouhodobé sezení zvyšuje tlak na klouby a svaly, a tozejména na kyčelní klouby a dolní končetiny. Nedostatek pohybu také způsobuje ochabnutí svalů, což může spustit bolesti celé dolní končetiny a zad.

Pokud je sedavý životní styl příčinou bolesti stehen, může se bolest rozšířit na celé tělo a člověk se cítí rozlámaný. Navíc jsou ochablé svaly mnohem náchylnější k poranění.

Bolest vyzařující z jiného poranění

Někdy do stehna mohou vyzařovat bolesti z jiných částí těla, zejména z kyčelního kloubu z třísel nebo břicha. Často je bolest stehenních svalů způsobena bolestmi kolene, třísel nebo kyčle (například při artróze), protože pacient má tendenci ulevovat bolavému kloubu, což přetěžuje svaly stehna a způsobuje bolest.

Poranění nervů nebo periferní neuropatie

Bolest ve stehně může být způsobena také poranění nervů, které kromě bolesti vyvolává také pocity brnění, mravenčení nebo pálení. K poranění nervů může dojít buď následkem úrazu nebo při některých onemocněních, jako je například diabetes, kdy dochází k narušení cévního zásobení nervů, což vede k jejich poškození (periferní neuropatie).

Meralgia paresthetica

Meralgia paresthetica označovaná také jako Bernhardtův-Rothův syndrom je úžinový syndrom při kterém dochází k útlaku nervus cutaneus femoris lateralis, který je odpovědný za senzitivní inervaci zevní strany stehna. Typickým projevem tohoto syndromu jsou vystřelující bolesti, pálení a mravenčení zevní strany stehna a kyčle.

Hematom (modřina)

Hematom je jednou z nejčastějších příčin bolesti stehna.

pokud se například uhodíte do stehna o hranu stolu, židle nebo nábytku, může dojít k poranění drobných cév, které prasknou a krev z nich se vylije do okolí, což se projeví bolestí a vznikem hematomu, který mění barvu, od tmavě modré, černé až hnědé až po světle žlutou. Pro hematomy na stehně i jinde na těle je typické, že bolest většinou nikam nevystřeluje a je omezena na místo poranění.

Chronická onemocnění

Bolesti v oblasti stehna mohou být způsobeny celou řadou různých chronických onemocnění, jako je fibromyalgie, která se projevuje chronickou bolestí v určitých tlakových bodech na stehně, zejména nad kolenem a na zadní straně stehna. Stejně tak mohou ubýt bolesti stehna způsobeny degenerativními chorobami, například artrózou v kyčelním nebo kolenním kloubu.

Bolesti při artróze kyčelního kloubu se nejčastěji projevují v třísle, ale mohou vyzařovat i do břicha či stehna. Při artróze kolenního kloubu se někdy bolesti mohou šířit do dolní části stehna.

Dalším chronickým onemocněním, při kterém se mohou objevit bolesti stehna i při autoimunitních onemocněních, jako je například revmatoidní artritida nebo nádorových onemocněních (například při metastázách do kostí nebo nádorech kostí).

Léčba degenerativních, autoimunitních či nádorových onemocnění patří vždy do rukou lékaře a platí zde zásada, že doplňky stravy, zdravá výživa, apod. mají jen podpůrnou funkci, sice neuškodí, ale tato onemocnění s nimi nevyléčíte. Proto si nekupujte předražené kraviny, ale vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.  

Artróza je degenerativní onemocnění, které je spojeno se snížením kloubní štěrbiny, vymizením chrupavky a osteoprodukcí (kostní výrůstky) a postupně se zhoršuje.

Jedinou léčbou, která v pokročilých fázích přinese trvalou či dlouhodobou úlevu je umělá náhrada postiženého kloubu (takzvaná totální endoprotéza).

Účinnost preparátů na obnovu růstu chrupavky je zatím sporná, stejně jako využití kmenových buněk, které je stále předmětem výzkumu.

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivé onemocnění, které je nutné léčit protizánětlivými a dalšími léky.

Krevní sraženina

V některých případech může být bolest stehna způsobena ucpáním žil dolní končetiny krevní sraženinou při onemocnění zvaném hluboká žilní trombóza. Jedná se o závažnou a bolestivou chorobu, která může být život ohrožující, pokud se sraženina utrhne a je žilním řečištěm zanesena do dalších orgánů (zejména do plic, kde způsobí plicní embolii).

Vyšší riziko hluboké žilní trombózy mají osoby, které mají sedavé zaměstnání nebo musí sedět dlouhou dobu bez možnosti se projít (například při dlouhých letech letadlem), kuřáci, těhotné ženy, osoby s nadváhou a chorobami srdce.

Vyšší riziko tvorby sraženin je také vyšší u některých vrozených poruch srážlivosti krve (například Leidenská mutace).

V takovým případech se riziko hluboké žilní trombózy a plicní embolie podstatně zvyšuje po dlouhém sezení v letadle, autobuse nebo v práci a je důležitá prevence (například nošení kompresních punčoch při dlouhých cestách, pravidelné protahování nohou a absolvování alespoň krátké procházky – třeba si dojít v letadle na záchod a zpět).

Vyšetření na Leidenskou mutaci a vrozené poruchy srážlivosti krve je nutné absolvovat vždy, pokud chcete užívat léky, které srážlivost krve dále zvyšují, což je zejména hormonální antikoncepce.

Pokud máte Leidenskou mutaci, měli byste užívat jinou formu antikoncepce, protože riziko embolizace je v tomto případě poměrně vysoké a řada mladých žen, které hormonální antikoncepci užívají ani neví, že Leidenskou mutaci mají a přijde se na to často až při náhle vzniklé plicní embolii nebo po úmrtí pacientky.

Mezi příznaky hluboké žilní trombózy, mimo jiné, patří:

nevysvětlitelná bolest postižené končetiny, která neodezní do několika dnů

  • otok a zčervenání postižené končetiny, která bývá na pohmat i teplá a tvrdá
  • bolesti při chůzi
  • dušnost (zejména u plicní embolie, kdy se krevní sraženina utrhla a dostala do plic)

Plicní embolie je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou léčbu.

Bolest stehna podle místa

V některých případech bolesti stehen postihují konkrétní oblasti (například zadní stranu stehna, přední stranu stehna nebo boční strany stehna).

Bolest zevní strany stehen

Skřípnutí míšních nervů v oblasti bederní páteře (obvykle v oblasti obratle L3) způsobí bolesti vystřelující do zevní strany stehna. Tomuto onemocnění se říká ichias nebo lumbago (lidově také houser).

Zajímavé:  Léčba Deprese U Mladistvých?

Bolest zadní strany stehen

Poranění (natažení nebo natržení) svalů na zadní straně stehna (nejčastěji dvouhlavého svalu stehenního, který patří mezi ischiocrurální svaly označované též jako hamstringy) je nejčastější příčinou bolesti zadní strany stehen.

Bolest přední strany stehen

Nejčastější příčinou bolesti přední strany stehen jsou poranění čtyřhlavého svalu stehenního (natažení nebo natržení) a také lumbago.

Rizikové faktory

Mezi faktory, které zvyšují riziko bolesti stehen, mimo jiné, patří:

  • chronická onemocnění, jako je diabetes nebo revmatoidní artritida
  • provozování sportovních aktivit
  • sedavé zaměstnání
  • onemocnění oběhové soustavy
  • předchozí poranění stehen nebo kyčlů

Diagnostika

Diagnostika bolesti stehen je založena na odběru anamnézy, fyzikálním vyšetření, zobrazovacích metodách i laboratorních vyšetření krve (například při podezření na záněty, nádorová onemocnění nebo plicní embolii).

Odběr anamnézy je v podstatě „pohovor s lékařem“, při kterém se vás lékař bude ptát na v minulosti prodělaná onemocnění, poranění, apod.

Z odběru anamnézy se většinou nedá přesně zjistit příčina bolesti stehen, ale rozhovor s pacientem lékaře většinou navede na možnou příčinu (například pokud jste nedávno intenzivně sportovali a bolest se objevila při nějakém pohybu, jedná se s největší pravděpodobností o poraněný sval).

K přesnějšímu určení rozsahu a charakteru poranění se používají vyšetření zobrazovacími metodami, zejména ultrazvuk a magnetická rezonance a v případě poranění kostí nebo podezření na degenerativní onemocnění kloubů také CT a rentgen.

Obecně platí, že svaly, nervy, a ostatní měkké tkáně se nejlépe zobrazí magnetickou rezonancí. Orientačně lze poranění měkkých tkání odhalit také ultrazvukem.

  • Poranění kostí (fraktury, destrukce) nebo degenerativní změny na kostech a kloubech se nejlépe zobrazují rentgenem nebo CT vyšetřením (počítačová tomografie).
  • Ultrazvukem lze poměrně dobře zobrazit krevní sraženiny v případě hluboké žilní trombózy a CT angiografie zase pomáhá v diagnostice plicní embolie.
  • Z laboratorního vyšetření krve lze kromě zánětů odhalit také autoimunitní onemocnění, jako je například revmatoidní artritida.
  • Nervové kondukční studie a elektromyografie (EMG) slouží k ověření funkcí nervů.

Při vyšetření kloubního punktátu se zmnožená tekutina v okolí kloubu nasaje tlustou dutou jehlou do stříkačky (aspirace) a vyšetří se v laboratoři a pod mikroskopem (cytologické vyšetření). Z tohoto vyšetření lze zjistit příčiny některých onemocnění, včetně zánětů či nádorů.

Léčba

Léčba bolesti stehna závisí na vyvolávající příčině.

Léčba méně závažných poranění, jako je například natažený sval, je založena na odpočinku, ledování, kompresních bandážích či jemném rozmasírování poraněného svalu. V případě, že se váš stav nezlepší do několika dnů a bolest stále přetrvává, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Mezi další možnosti léčby bolesti stehen, mimo jiné, patří:

  • užívání léků proti bolesti
  • správná léčba vyvolávajících chronických onemocnění, jako je fibromyalgie, diabetes nebo revmatoidní artritida
  • operační léčba poškozených svalů, vazů, šlach nebo kostí a/nebo náhrada poškozených kloubů (totální endoprotéza)
  • fyzioterapie a cvičení
  • léky na ředění krve v případě hluboké žilní trombózy

Komplikace

Neléčená nebo nesprávně léčená bolest stehen může vést k závažným komplikacím.

Někdy bolest neustává a začne vyzařovat do dalších částí těla, ale nejzávažnější komplikací je plicní embolie v případě, že je příčinou bolesti hluboká žilní trombóza (tedy ucpání žíly ve stehně či jinde v noze krevní sraženinou). Plicní embolie může být život ohrožující a v některých případech může pacienta zabít do několika minut.

Proto je velice důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc pokud bolest stehna nebo nohy neustoupí do několika dnů nebo se váš stav stále zhoršuje.

Prevence

V některých případech není možné bolesti stehen zabránit, ale riziko lze snížit dodržováním následujících tipů:

  • dbejte na dostatek pohybu
  • pokud dlouho sedíte, snažte se alespoň jednou za hodinu na 5 minut protáhnout a projít
  • před sportováním a cvičením nezapomeňte na prohřátí svalů a po cvičení naopak na jejich protažení
  • pokud se chystáte začít provozovat jakýkoli sport či fyzickou aktivitu po delší době nečinnosti, je vhodné se poradit s lékařem a dalšími odborníky, kteří vám poradí jak správně cviky provádět tak, aby riziko poranění z přetížení svalů nebo nesprávného provedení cviku bylo co nejnižší
  • pokud máte diabetes či jiná chronická onemocnění (revmatoidní artritida, fibromyalgie, roztroušená skleróza, artróza, apod.) dodržujte pokyny lékaře a dbejte na dodržování léčebného režimu (braní léků podle pokynů lékaře, cvičení, apod.).

Co si z článku odnést?

Příčin bolesti stehen je celá řada, přičemž nejčastější je poranění (natažení nebo natržení) svalů, šlach a vazů.

Nicméně mezi příčiny bolesti stehen patří i chronická a degenerativní onemocnění kloubů, svalů nebo nervů (revmatoidní artritida, fibromyalgie, artróza, diabetes, apod.).

Pro účinnou léčbu bolesti stehen je nutné stanovit správnou diagnózu.

Pokud bolest stehna neodezní do několika dnů, pokud jsou bolesti tak silné, že znemožňují chůzi nebo narušují spánek a/nebo pokud je bolest spojena s dalšími příznaky, jako jsou otok, zčervenání postiženého místa, horečka nebo dušnost, je namístě vyhledat lékařskou pomoc.

Natržený sval a svalová poranění

„Chtěl jsem si jen dát trošku do těla v posilovně…nebo jenom zaběhat,… zahrát fotbal“, a zranění je na světě. Zranění a úrazy svalu se nevyhýbají nikomu, a tím spíše těm, kteří sportují nárazově.

Tělo není na zátěž připraveno, sportující navíc podcení pitný režim, zahřátí, rozcvičení a protažení organismu, a problém je tu. Jenže ke svalovému poranění může dojít i v domácnosti např.

při seskakování ze židle, při věšení záclon, nebo při uklouznutí na dlaždičkách, venku na náledí. Nástrahy zkrátka číhají téměř všude, stačí chvilka nepozornosti.

Svalová poranění

Sval se skládá ze svalových vláken, která jsou v neustálém napětí, kterému říkáme svalový tonus. Při určité tělesné aktivitě se sval může přetížit, maximální napětí, kterého jsou svalová vlákna schopna je překročeno a vlákna se „přetáhnou“.

K tomuto přetížení svalových vláken dochází často i tehdy, je-li organismus unavený nebo dehydratovaný. Svalová vlákna se nachází ve velkém předpětí a další zátěží se jejich tonus ještě zvyšuje. Dochází k přetržení některých vláken, ale zřídka dochází ke kompletní ruptuře svalu.

Vzniká bolest, krevní sraženina po natržení okolních cév, otok a porucha funkce.

Příčiny:  Rychlý a nečekaný pohyb, nedostatečné zahřátí (rozcvičení) před dynamickou zátěží. Poměrně častá komplikace u rychlostních sportovců, ale velice často se natržení svalu vyskytuje právě u kondičních a „svátečně“ sportujících jedinců.

Důvodem je, jak už bylo řečeno, nedostatečné zahřátí, přecenění sil, únava, chronické přetížení určitých partií, ale i řada vnitřních faktorů, překyselení a dehydratace.

Dále se často natrhává sval v okolí poškozeného kloubu buď úrazem, zánětem nebo chronickým poškozením jako artrózou, revmatoidní artritidou nebo jiným zánětem, kde sval vykonává ochranu a často je ve zvýšeném napětí, ve kterém pak vzniká natržení.

Příznaky: Poškození svalu je poměrně bolestivé zranění, které postiženému znepříjemní minimálně několik dní.  V případě menšího poškození (natrhnutí několika vláken bez zjevné vklesliny v místě poškození a modřiny) je u většiny lidí tento stav vnímán jako trvalý stah příslušného snopce svalu, který omezujev pohybu.

V případě poškození většího počtu svalových vláken a eventuelnímu natržení svalového obaluje to vnímáno jako ostrá bolest, bránící další zátěži svalu. Sval může být citlivý na pohmat, dostavuje se i ztuhnutí (někdy vnímáno i jako křeč), případně otok postiženého místa, a někdy i hematom.

Pacientmá obtíže s chůzí a dalšími pohyby, na kterých se sval za normálních podmínek podílí (např. při natažení přitahovačů dolní končetiny na vnitřní straně stehna má postižený problém s přitažením jedné nohy ke druhé). Bolestivá je část nebo celá délka svalového snopce, svalové úpony jsou citlivé, bolestivost je pociťována často i v klidu.

Při zahřátí zátěží se stav dočasně zlepšuje, pak ale nastává výrazné zhoršení, může vzniknout i otok. Vždy je nutná určitá doba klidu, která je doporučená dle rozsahu poškození.

Při přetržení určitého svalu nebo jeho celé části je cítit silná ostrá bolest a někdy i slyšitelné prasknutí a v místě se objevuje prohlubeň.  Je zde výrazná bolestivost, rychlý nástup otoku a hematomu. Postižený sval nelze zapojit ani přes bolest.

Velmi časté je natržení svalu v lýtkové oblasti (výjimečně natažení). Projevuje se prudkou bolestív poraněném místě, případně s citelným prasknutím v okamžiku přetížení. Brzy se vyvíjí otok, často se ukáže i modřina (krevní výron).

Bolest znemožňuje chůzi, postižený si nemůže stoupnout na špičku nohy. Nejčastější plné přetržení je až v místě Achillovy šlachy. Některé další svalové skupiny bývají postiženy vždy podle přetěžování v souvislosti s jednotlivými druhy sportů.

U fotbalistů se natrhávají zadní svaly stehna, u hokejistů zase svaly v oblasti třísla.

Léčba svalových poranění

Při podezření na jakékoli poranění svalu je nutné okamžitě ukončit sportovní aktivitu a nevystavovat sval další námaze, aby se předešlo závažnějším komplikacím (dalšímu poškození svalu). Sval se nesmí nadále protahovat, sportovec by ho neměl ani „zkoušet rozhýbat“.

Zpočátku aplikovat led v průběhu prvních 24 hodin (vždy cca 10–15 minut ledování s hodinovou pauzou – to celé několikrát opakovat.

Po cca 36 hodinách aplikovat spíše teplo nebo Priessnitzův zábal pro snížení svalového tonu, během dne vtírat alespoň 3× do postiženého místa masti s protizánětlivými a protiotokovými složkami (traumaplant, voltaren, Reparil, Lioton aj.). Proti vzniku otoku pomůže zvednutí postiženého místa do zvýšené polohy – tj.

nad úroveň srdce. Vhodný je také kompres daného svalu (stahovací punčocha, bandáž, elastické obinadlo), aby se otok dále nezvětšil a docházelo i k lepšímu prokrvení hlubších částí svalu, což napomůže regeneraci. Dnes jsou moderní lymfotapy anebo celé tzv. lymfokalhoty.

Sval se zatěžuje postupně a podle stupně hojení a bolestivosti. U menších svalových poranění trvá léčba cca týden až dva, u větších svalových traumat se léčba může protáhnout až na měsíc. Velmi významná je diagnostika a následná komplexní terapie.

Svalové poškození se pouze klidem vyléčí méně pružnou vazivovou jizvou, která pak v budoucnosti může působit další komplikace (trvalý zdroj tahu). Jakmile vymizí akutní bolestivost, lze sval postupně zatěžovat, ale nesmí se přehlížet bolest.  Se sportováním lze začít až po úplném vymizení obtíží a podle výsledku ultrazvukového vyšetření.

Pokud se sportovec vrací ke sportovním aktivitám po těžším zranění, je lépe použít vhodnou ortézu, nebo taping.

Samozřejmě při jakémkoli podezření na závažnější poranění, např. pokud je bolest neúnosná nebo přetrvává nebo je v místě poranění patrná vkleslina či důlek, je nutné navštívit lékaře specialistu. Může se jednat o větší poškození svalu, které vyžaduje odbornou léčbu, a ne jako je běžné v praxi: „dej si měsíc klid a pak postupně zatěžuj….“.

Zajímavé:  Lékařské vyšetření - Vše o zdraví

Jak rozlišit stupeň svalového poranění?

K rozlišení závažnosti poranění je třeba odborného lékařského vyšetření, ideálně doplněného o sonografické vyšetření. Největší riziko poranění svalu hrozí nárazovým rekreačním sportovcům. Když pravidelně nesportujete nebo se chystáte změnit typ zatížení, připravte na to tělo. Cvičíte-li tedy pravidelně v posilovně a chystáte-li se třeba zahrát fotbalový zápas, alespoň týden před zápasem zařaďte běhání. Tělo si na změnu zatížení a na nový pohybový stereotyp přivykne lépe a vy předejdete zranění.

Každému zatížení by mělo předcházet pořádné zahřátí, rozcvičení a dostatek tekutin. A je opravdu úplně jedno, jestli jdete do posilovny, běhat do lesa nebo hrát fotbal.

Stačí pár minut aerobní zátěže (lehký klus, svižná chůze, jízda na kole volným tempem…) a svaly jsou prohřáté a tělo připravené. Této úvodní fázi věnujte vždy minimálně deset minut.

Pak postupně lehce protáhněte všechny svaly se zaměřením na ty, které budou při cvičení zapojeny nejvíce. Postupujte buď od hlavy k nohám, nebo naopak. Teprve pak můžete začít sportovat.

V nestátním zdravotnickém zařízení Barna Medical s.r.o. se problematikou natrženého svalu již dlouhou řadu let zabývá MUDr. Miloš Barna a se svým týmem profesionálních odborníků Vám poskytne kvalitní odbornou péči.

Proč právě zde?

Na klinice provádí rychlou a přesnou diagnostiku ultrazvukem, na sportovních akcích poskytují vyšetření moderním mobilním přístrojem Provádí pravidelné kontroly a sledování hojení, a tím i optimální doby návratu do zátěže za pomoci ultrazvuku a různých speciálních testů Tým odborníků s aktivním přístupem k léčbě od prvního dne poranění Vám může nabídnout: lymfodrenáže, speciální magnetoterapie, detox, cílené svalové techniky na  relaxaci svalu včetně akupunktury a rázové vlny, různé medikamentózní přípravky na optimalizaci  léčení poškozeného svalu včetně aplikace krevní plasmy

Rada na závěr:

Vyhněte se zejména dynamické (rychlostní, silové) zátěži v období únavy nebo tehdy, nejste-li na tuto zátěž připraveni. Nepodceňujte vhodné oblečení (sval zůstane zahřátý), nezanedbejte také kvalitní sportovní obuv, eventuelně vložky do bot zhotovené dle Vašich otisků chodidel, které si u nás také můžete objednat.

Nepřeceňujte se. Naslouchejte svému tělu a nepřetěžujte ho. Řada sportovců má tendenci překonávat únavu, uběhnou pár kilometrů navíc nebo odehrají dalších pár minut zápasu. Jenže právě tyto “krátké“ okamžiky mohou být osudové. Cítíte-li únavu, nechce-li se vám již sportovat, raději tělo poslechněte a jděte si odpočinout.

Blíží se teplé sluneční období a mnoho rekreačních sportovců se probudí do aktivity a začne sportovat. Pokud se někdo chystá věnovat sportování aktivně a patří již do věkové kategorie nad 35 let, musí počítat s tím, že v jeho těle se již mohou projevovat příznaky degenerativních změn, např. artróza kloubů.

  Takový jedinec by se již měl zajímat o své zdraví v tom směru, že by měl znát stav svých kloubů, chrupavky, vazů, měl by znát svůj kardiovaskulární aparát – tzn.

udělat si běžné vyšetření EKG, zátěžové testy a nechat si poradit od člověka, který se zabývá sportem, ať je to trenér nebo zkušený člověk, měl by něco vědět o výživě a regeneraci a na základě těchto informací by si měl poskládat tréninkový režim, regenerační plán a podle tohoto programu postupovat.

Vhodné jsou i preventivní prohlídky u fyzioterapeutů, kteří jsou odborně vyškoleni v odhalování svalových dysbalancí a naučí vás cviky, díky kterým lze omezit vznik úrazu (zapojení stabilizačního systému těla).

Nezanedbatelnou úlohu má při sportu fáze regenerační a správná výživa i pitný režim, a o tom bychom si řekli něco v příštím článku.

Zdroj: BARNA MEDICAL

Růstové bolesti – Babyweb.cz

Občasné tupé bolesti, kterým se říká „růstové bolesti“ jsou velmi časté u dětí ve věku 3 – 5 let a pak ve věku přibližně 8 – 12 let. Jsou nejčastěji cítit v dolních končetinách, zejména zepředu na stehnech, pod (za) koleny a v lýtkách (holeních). Mohou se ale objevit i na horních končetinách, v lokti nebo v předloktí. Nejčastěji „útočí“ pozdě odpoledne, večer nebo ze začátku spánku.

Název „růstové bolesti“ je ale trochu zavádějící: neexistuje důkaz, že jsou tyto bolesti způsobené opravdu růstem kostí. Odborníci se neshodují, co je příčinou bolestí, ale je pravda, že se objevují zejména poté, co dítě prožilo obzvláště činorodý den.

V žádném případě to ale neznamená, že dělá vaše dítě něco špatně nebo že by mělo v aktivitě polevovat. Růstovými bolestmi totiž trpí téměř polovina dokonale zdravých dětí. Statisticky je častěji mívají děti, které jsou v průměru o 5 procent těžší než ostatní.

Jak poznám, zda to jsou růstové bolesti nebo něco jiného?

Růstové bolesti se objevují intermitetně, nejčastěji v podvečer nebo při usínání, nikdy ne několik dnů po sobě, u jinak zcela zdravého dítěte. Po jednoduché léčbě (viz níže) během krátké doby (do 1 – 2 hodin) zcela na několik dnů až týdnů odezní..

Někdy se však stane, že se za růstové bolesti považuje něco, co je ve skutečnosti daleko vážnější problém. Má-li dítě nevysvětlitelné bolesti, které trvají více dnů po sobě, nebo jsou provázeny dalšími známkami nemoci (horečka, otok kloubu apod.

) určitě se poraďte s lékařem.

Bolesti končetin mohou mít vskutku mnoho příčin. Nejčastěji jde o začátek infektu, většinou virového původu. Je spojen se vzestupem teploty a téměř vždy přitom dítě pociťuje únavu a různě silné bolesti kloubů a svalů.

V takovém případě je nejlépe podat Paralen,který do 2 hodin pomůže snížit horečku, a když bolesti poleví, je vyhráno. S největší pravděpodobností to nebylo nic vážnějšího.

Bolest končetin však může signalizovat i jiný, méně častý problém – zlomeninu, nádor, otok, leukémii, revmatické kloubní onemocnění (juvenilní idiopatickou artritidu) nebo jiné kloubní potíže.

Některé symptomy mohou pomoci s diagnózou: Běžné růstové bolesti většinou netrvají déle než deset nebo patnáct minut a většinou se projevují na obou stranách těla, i když ne nutně ve stejnou chvíli. Bolest je většinou cítit hluboko ve svalech, ale ne v kloubech. Růstové bolesti nezpůsobují horečku, zimnici, červenání, otoky, kulhání nebo bolest v kloubech.

Čtěte také:

Následující příznaky mohou znamenat něco vážnějšího

Bolest vychází z jednoho určitého místa a je tak pronikavá, že dítě probudí ze spánku. Lékař pravděpodobně nechá udělat rentgen, aby vyloučil infekci nebo nádor. Zároveň s bolestí v noze se objevila horečka – a není k tomu zřejmý důvod jako třeba příznaky chřipky. Lékař možná nechá udělat krevní testy, aby vyloučil infekci.

Bolest dítě lokalizuje v kloubu, který těžko ohýbá, je červený nebo oteklý. Lékař zjistí, co přesně s daným kloubem není v pořádku. Dítě má velké bolesti v kyčli, stehnu nebo v koleni, nebo má potíže přenést váhu na jednu nohu, belhá. Lékař zřejmě nechá udělat rentgen. Bolest přetrvává i v běžnou denní dobu. Poraďte se s lékařem.

Jak mohu růstové bolesti léčit?

Neexistuje žádná prevence, ale dítěti můžete v jeho nepohodě ulevit tím, že mu na bolavé místo přiložíte nahřátý polštářek nebo lahev s teplou vodou (termofor) dáte mu doporučenou dávku ibuprofenu nebo brufenu, ibalginu, Nurofenu, nebo paracetamolu, paralenu, panadolu. Aspirin není u dětí vhodný, zvláště ne při horečce. Může nemoc zkomplikovat postižením jater a mozku – Reyův syndrom. Jestliže je bolest pronikavá nebo nesnesitelná, jděte co nejdříve k lékaři. 

Zdroj: Lane, A: Growing pains

Ischemická choroba dolních končetin – Nemocnice Na Homolce

Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) je společné označení pro zhoršené prokrvení tkání dolních končetin. Příčinou je zúžení nebo úplný uzávěr tepen, způsobený nejčastěji aterosklerózou.

Dochází ke změnám cévní stěny a tvorbě tukových plátů na vnitřních stěnách tepen. Zvětšování plátů postupně uzavírá tepnu a zmenšuje průtok okysličené krve.

 Vnitřní povrch tepny přestává být hladký a ztrácí svou nesmáčivost, což vede k usazování krevních destiček a možnosti tvorby krevních sraženin, které mohou tepnu náhle uzavřít.

Příčiny

Rizikové faktory pro vznik ICHDK je kouření,  cukrovka, vysoká hladina tuků a cholesterolu v krevním řečišti, vysoký krevní tlak.

Obezita nepřímo patří mezi rizikové faktory svým spojením s vysokým krevním tlakem a poruchou metabolismu tuků. Výskyt ischemické choroby dolních končetin roste s věkem.

Tímto onemocněním je postiženo 13 % populace ve věku mezi 55 a 75 lety, přičemž vrchol je u mužů kolem 70 let věku.

Příznaky

Degenerativní změny tepen dolních končetin se zpočátku projevují pouze pocitem chladných nohou, ztrátou ochlupení na končetinách. Pak nastává stadium intermitentních klaudikací (občasného kulhání).

Přísun krve zúženou nebo uzavřenou tepnou je omezený a dostačuje pouze pro metabolizmus svalu v klidu, při zvýšené svalové aktivitě nestačí krev zásobovat pracující sval kyslíkem a tím vzniká bolest (st. IIa+IIb).

Při chůzi se dostaví svalová až křečovitá bolest v lýtku, méně často ve stehně a hýždi. Bolest nutí pacienta zastavit, po krátké době odpočinku bolest mizí. Příčinou bolesti je snížený přítok okysličené krve k pracujícím svalům, který nestačí krýt jejich zvýšenou potřebu kyslíku.

Přestane-li sval pracovat, zmenší se jeho metabolismus a bolest ustoupí. Je to podobné jako bolest na hrudi při ischemické chorobě srdce (angina pectoris).

Těžším projevem onemocnění je stadium klidových bolestí, které bývají nejhorší v noci, ruší spánek nemocného, částečnou úlevu přináší svěšení končetiny z lůžka (st. III).

Poslední fází ischemické choroby dolních končetin je stadium tkáňových defektů a gangrény (sněti); (st. IV).  Dochází k odumírání tkání, tvoří se vředy, odumírají prsty na nohou, tento proces může postihnout postupně celou dolní končetinu a ohrozit ji amputací.

Vyšetření

  1. Podrobná anamnéza
  2. Fyzikální vyšetření při kterém lze zjistit  odlišnou barvu, teplotu, pulzace na tepnách, které jsou oslabené nebo nejsou vůbec hmatné.

    Při poslechu fonendoskopem je nad postiženým úsekem slyšet šelest

  3. Funkční testy  – polohový test, test na běhátku
  4. Měření periferních tlaků, stanovení indexu kotník – ruka, měření segmentálních tlaků
  5. Zobrazovací  metody, jako   je  duplexní ultrazvukové vyšetření, angiografie tepen DK, CT nebo MR angiografie.

Léčba

Cílem je zlepšení průtoku tepnami a zachování končetiny. Léčba je zaměřena na odstranění nebo alespoň zmírnění rizikových faktorů a zlepšení prokrvení končetiny. V závislosti na stupni postižení je terapie konzervativní nebo intervenční.

Konzervativní léčba zahrnuje intervalový trénink, medikamentósní léčbu, vasodilatační  infuse. Typ intervenční revaskularizační terapie závisí na typu a rozsahu postižení tepen.

Jsou používány intervenční radiologické metody,  jako je balonková  angioplastika prostá nebo se stentem či s použitím rotablátoru. Chirurgické revaskularizace zahrnují rekonstrukce tepen, endarterektomie či bypassy. Při selhání terapie dochází bohužel ke ztrátě končetiny.

Navzdory současné péči podstoupí u nás ročně netraumatickou amputaci asi 3000 nemocných. U diabetiků je riziko 10-20krát vyšší než u nediabetiků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector