Bolesti břicha v těhotenství – vše o zdraví

Jakmile zjistíte, že jste přišla do jiného stavu, začnete svého partnera vidět jinýma očima – očima nastávající matky. Už to nebude ten roztomilý chlapík, co dělá samé blbosti, aby vás rozesmál. Teď z něj bude otec! Tady přestává veškerá legrace.

Od této doby jej začnete posuzovat jako kandidáta na nejlepšího tátu pod sluncem. Veškeré jeho vlastnosti a chování podrobíte svému kritickému soudu. Vždy, když se usadí u televize s pivem, budete si říkat – takhle půjde příkladem?! Buďte si jistá, že partner nebude vaší panice rozumět. Tak se snažte, aby se vaše nároky nebyly přehnané a partner se s narozením dítěte proměnil v otce snů.

Fakt druhý: Na druhou stranu se do svého partnera znovu zamilujete

S početím se mezi vámi a vaším mužem vytvoří silné pouto. Na jednu stranu vás to možná bude děsit, na druhou stranu se ale jedná o silně emocionální zážitek. Budete se dívat na svého partnera a přemýšlet: Bude mít jeho oči? Bude se usmívat jako on? Bude stejně netrpělivé?

Oba budete dumat nad milníky v životě vašeho dítěte. Ještě ani nepřišlo na svět a vy si už představujete, jak jde poprvé do školy, jak se učí řídit auto a jak jej se slzou v oku pozorujete při přebírání diplomu. Přemýšlíte o rodině, o společném životě. A na tom je něco moc krásného.

Bolesti břicha v těhotenství - Vše o zdraví Zdroj: inzerce

Fakt třetí: Mezi sexuálním vzrušením a nezájmem

V jednu chvíli se cítíte jako neodolatelná sexbomba. Vaše prsa jsou velká, vlasy zářící a pleť sametová. Cítíte se jako matka-bohyně. A váš muž s vámi už nemůže více souhlasit. Sexualita z vás přímo vyzařuje. Říkáte si, jestli je v pořádku mít divoký sex, když ve vás roste nevinné děťátko… a druhý den si připadáte tlustá, neatraktivní a unavená. Hmm…

Fakt čtvrtý: Hledání jména je legračně stresující

Ve chvíli, kdy začnete pátrat po vhodném jménu, zjistíte, že seznamy jmen jsou téměř nekonečné. Jen se všemi probrat se zdá nemožné. A tak projíždíte databáze a vypisujete si ta nejroztomilejší, nejkrásnější a nejsladší jména. Některá jsou jako stvořená pro miminko, jiná jsou úžasná pro období dospívání. Vy ale hledáte to pravé jméno pro celý život.

Pak si sednete s partnerem a padáte do mdlob nad jeho preferencemi. To snad ani nemůže myslet vážně! A on si myslí to samé o vašem výběru. Do toho vám volá matka a žádá vás, abyste dítě pojmenovala po svém otci či dědečkovi. Nemějte ale obavy, jednoho dne to přijde. A bude to nejlepší jméno na světě.

Fakt pátý: Je tak těžké nepřát si holčičku/chlapečka

Možná všude vykládáte, že na pohlaví vám nezáleží, hlavně, aby vaše miminko bylo zdravé. Uvnitř vás se ale možná skrývá touha mít holčičku nebo naopak chlapečka. Pak přijde okamžik, kdy se dozvíte pravdu. Možná budete šťastná, možná zklamaná.

I když můžete smutnit, že si neužijete růžové šatičky a hry s panenkami, nemějte výčitky. Nevypovídá to nic o lásce, kterou ke svému dítěti cítíte. Měla jste jen určité představy, které nebyly naplněny. To ale neznamená, že se nenadchnete pro modrou barvu a autíčka.

Fakt šestý: Vaše tělo je zázrak

I když jste věděla, že jednoho dne budete mít dítě, vaše tělo vás v těhotenství nepřestane udivovat. Bude těžké uvěřit, že nosíte pod srdcem děťátko.

Budete si hladit bříško a představovat si, jak ve vás roste nový život. První ultrazvukové vyšetření pro vás bude životním zážitkem. Vědomí, že tam uvnitř je malinké srdce s vůlí k životu, je nepopsatelně krásné.

Den za dnem budete přítomna zázraku stvoření a to je obrovské požehnání.

Fakt sedmý: První tři měsíce nestojí za nic

Na začátku jiného stavu se dostaví euforie, zvláště pokud jste se s partnerem o miminko snažili delší dobu. Tento pocit si vychutnejte. Rychle jej vystřídá rozčarování. Tak zaprvé – ranní nevolnosti. Za druhé – obavy z potratu.

Údajně více než 80 procent žen potratí před dosažením dvanáctého týdne. Navíc, pokud jste už potrat zažila, na klidu vám to zrovna nepřidá. A sotva se vaše těhotenství překlene do druhého trimestru, budete to brát jako osobní výhru.

První trimestr je navíc obdobím těžkých rozhodnutí. Některá se týkají vyšetření, která byste měla podstoupit, jiná toho, jak by měla vypadat vaše životospráva, nebo zjištění, s kým to vlastně žijete. Nejdůležitější je ale  odpočinek. Zbytečné obavy ještě nikomu nepomohly.

Fakt osmý: Máma budete už dlouho před porodem

Ještě své dítě neznáte, ale už začínáte pociťovat touhu chránit jej. To znamená, že o sebe začnete pečovat. Přestanete kouřit, budete se vyhýbat obloukem alkoholu, budete zdravě jíst, chodit na procházky a odpočívat.

S ostatními maminkami pocítíte zvláštní pouto a souznění. Na ostatní děti se budete dívat se slzou v oku. Už vás nebude obtěžovat řvoucí dítě v metru. A pokaždé, když uvnitř sebe ucítíte pohyb, pouto se ještě více upevní.

Fakt devátý: Občas to bolí

Vaše děloha se musí přizpůsobit tvarům velikosti jablka až po vodní meloun, proto není divu, že se občas necítíte zrovna pohodlně. Některé ženy cítí bolest v oblasti boků, jiné zase trápí bolavá záda.

Těhotné ženy se také potýkají s bodavou bolestí v podbřišku. Bolest obvykle přetrvává v mezích sekund či minut a pak odeznívá. Jen dejte pozor, pokud bude přetrvávat, vydejte se raději za svým lékařem.

Fakt desátý: Budete se těšit na porod

Je přirozené, že se v průběhu těhotenství dostavují obavy, jak zvládnete porod. Představujete si sama sebe, jak křičíte na celou porodnici a partner vám otírá zpocené čelo.

Nebo jste si možná myšlenky na porod zcela zakázala. Ale s blížícím se koncem těhotenství už vás nebaví být těhotná, už to chcete mít za sebou. Máte dost všech vyšetření, máte alergii na bílé pláště.

A pak přijde na řadu porod a ten přinese to nejkrásnější na světě.

Čtěte také:

Fakt jedenáctý: Těhotenství se stane vaší identitou

Na začátku těhotenství nemáte přílišnou potřebu sdělovat svému okolí, že jste v jiném stavu – ani vy sama tomu zpočátku nemůžete uvěřit. Dříve či později se ale vaše nenarozené miminko stane vaší identitou.

Je to jako zasnoubení – jakmile se zvyknete na třpytivý prsten na své ruce, nedokážete mluvit o ničem jiném než o svatbě.

Přijdou chvilky, kdy nebudete chtít mluvit o dětech nebo o tom, jak se cítíte, v té době za vás ale bude jasně mluvit vaše bříško.

Fakt dvanáctý: Čas otázek a zvýšené pozornosti okolí

Plánujete kojit? Proč budete rodit císařským řezem? Jak si poradíte s výchovou? Na takové otázky se vás mohou ptát i úplní cizinci. A všichni budou komentovat vaše bříško. „Je tak velké! Čekáte dvojčata?“ Budete v sobě muset najít veškerou trpělivost a diplomacii, abyste zachovala klid.

Fakt třináctý: Pohyby se stanou vaší posedlostí

Pokud po delší době neucítíte kopnutí, budete nejistá, možná i zpanikaříte. Budete na děťátko mluvit a snažit se upoutat jeho pozornost. Budete skákat na jedné noze, pustíte rádio, jakmile se trochu pohne, začnete jásat.

Zajímavé:  Orechove Slupky Pro Zdravi?

Když se ale bude hýbat v noci a nacvičovat si kopání, už se tolik radovat nebudete. To si zapamatujte, dítě málokdy udělá to, co zrovna chcete. Přečtěte si Jak poznat první pohyby miminka v bříšku.

Fakt čtrnáctý: Ovládnou vás chutě

I když budete velmi opatrná, nevyhnutelně sníte i něco, co byste neměla. Tiramisu je přece tak vynikající! (Dokud nezjistíte, že obsahuje syrová vejce). Je to prostě další zkušenost a poznatek navíc. Příště si už na tuto pochoutku jistě dáte pozor. Jak se stravovat v těhotenství?

Fakt patnáctý: Budou se vám zdát divné sny

Asi tak v polovině těhotenství se vám možná stane, že se ocitnete na zvláštních místech nebo uprostřed erotického dění, na které nebyl váš partner pozván. Vaše sny mohou být opravdu bizardní. A realistické. Odrážejí vaše povědomí o blížícím se porodu a vaší nové roli matky.

Fakt šestnáctý: Získáte novou sebedůvěru

Těhotenství změní váš pohled na sebe samu. Objevíte nové sebevědomí a budete se cítit pyšně – přece budete mámou! A to je velká věc.

Samozřejmě, že ohledně jistých záležitostí budete trochu ve stresu nebo v depresi, ale budete se cítit jako silná žena, která naplnila své poslání. To vše ještě zesílí, až své dítě porodíte. Ne nadarmo všechny známé osobnosti hovoří o tom, jak se jim po porodu změnily priority. Být matkou je nyní na prvním místě.

Fakt sedmnáctý: Zesílí pouto mezi vámi a vašimi rodiči

Reakci svých rodičů na oznámení „Jsem těhotná!“ si asi budete pamatovat celý život. Možná vás pobaví, možná vás dojme. V každém případě bude stát za to. Časem si uvědomíte, že pocity, jaké máte ohledně svého dítěte, cítili i vaši rodiče k vám.

Fakt osmnáctý: Období horka

Libovala jste si, jak je ve vašem bytě i v létě krásně příjemně? To vás v těhotenství přejde. 20 °C vám bude připadat jako 40 °C. Krev bude ve vašem těle kolovat se zuřivou naléhavostí a budete si připadat, jako by na vás šla menopauza. A to pocení. Hrůza!

Fakt devatenáctý: V jedné minutě se smějete, ve druhé pláčete

Premenstruační syndrom je oproti těhotenství úplné nic. Hormony si s vámi pěkně pohrávají, nejvíce během prvního a posledního trimestru. Projedete se na velké emoční vlně. Na jedné straně vás partner rozbrečí na lusknutí prstů, na druhé straně budete poletovat a vznášet se, jako v bollywoodském filmu – i s těmi zářivými barvami kolem.

Fakt dvacátý: Zmínky o dokonalé matce vás znejistí. Neposlouchejte je!

Hned po porodu byla jako proutek. Kojení pro ni nebyl žádný problém. Vše šlo od začátku hladce. A tak dále. Takové výroky nám normálním smrtelníkům příliš nepomáhají.

Máme pak pocit, že jsme nějaká zvláštní výjimka, která nic nezvládá. Některé ženy nesmyslně uvažují o císařském řezu, jen aby si nezničily své tělo. Modelky to přece taky tak dělají. Jenže o tom to není.

To poznáte, až vám v porodnici položí do náruče vaše miminko.

Bolest břicha v těhotenství. Kdy je vhodné vyhledat lékaře?

Budoucí maminky se velmi často potýkají s bolestí břicha. Ta bývá většinou způsobena roztahující se dělohou nebo zažívacími problémy. Sama bolest nemusí znamenat nic závažného, důležitější je věnovat pozornost dalším příznakům, které ji provázejí.

Bolesti břicha v těhotenství - Vše o zdravíDobrá rada

Bolest břicha k těhotenství neodmyslitelně patří. Nejčastěji se jedná o tyto potíže: 

Bolest děložních vazů

Už od počátku těhotenství rodičky doprovází bolest břicha způsobená roztahujícími se vazy, na kterých je v dutině břišní zavěšena děloha. Ta se napínáním vazů připravuje na masivní růst.

Bolest však může být způsobena také fyzickou aktivitou. Potíže bývají většinou nárazové a projevují se píchnutím nebo krátkými křečemi. Zpočátku těhotenství se jedná o bolesti v podbřišku, později se přesouvají do oblasti pupku.

Nejsilněji se projevují v druhém trimestru.

Potíže se zažíváním

Potíže se zažíváním doprovází každou těhotnou ženu. Mohou za to hormonální změny, konkrétně zvyšující se hladina ženského pohlavního hormonu progesteronu. Nejen, že se zpomaluje zažívání, ale zvětšující se děloha navíc tlačí na žaludek a střeva, ve kterých zároveň dochází k ochabnutí hladké svaloviny, což brání snadnému odchodu plynů.

Jak s potížemi bojovat?

Důležitá je hlavně úprava stravovacích návyků. Důležité je si na jídlo vyhradit dostatek času, jíst pomalu, čímž žena zamezí spolykání zbytečného množství vzduchu. Důležitou roli samozřejmě hraje i samotné složení potravin. V zásadě je nutné omezit cukry, sycené vody a vyhnout se potravinám, které nadýmají (luštěniny, košťálová zelenina, některé peckovice, cibule…).

Vhodný je naopak pravidelný pohyb, konzumace bylinných čajů (máta, fenykl, anýz), aplikace teplých obkladů na břicho nebo masáž břicha. Potíže mohou těhotné ženy zmírnit i některými volně prodejnými léky.

Tvrdnutí dělohy

Tvrdnutí dělohy pociťuje některá žena jen jako pnutí v břišní stěně, pro jinou může být i bolestivé. Pokud bolest není příliš výrazná, objevuje se nepravidelně a nijak nezesiluje, jde o normální jev.

Poslíčci

Braxton-Hicksovy kontrakce, lidově zvané poslíčky, pociťuje v druhé polovině těhotenství mnoho žen. Jedná se o nepravidelné kontrakce dělohy, které trvají zhruba půl minuty až minutu. Zpočátku nebývají bolestivé, ale s blížícím se porodem mohou přidávat na intenzitě. Od skutečných kontrakcí se liší tím, že nejsou pravidelné, nestupňují se a pokud je žena v klidu, brzy samy ustoupí.

Čtěte také: Migréna v těhotenství

Vážné příčiny bolesti břicha v těhotenství

Přestože je bolest břicha běžnou součástí těhotenství, někdy může být také příznakem vážných komplikací.

Mimoděložní těhotenství

Může se stát, že oplozené vajíčko do dělohy nedoputuje a usadí se jinde, nejčastěji v jednom z vejcovodů.

Tím vznikne mimoděložní těhotenství, který se musí řešit operativně, a to co možná nejrychleji. Protože kromě toho, že není možné plod donosit, je žena také přímo ohrožena na životě.

Pokud by se špatně uhnízděné embryo neodstranilo, došlo by k prasknutí vejcovodu a žena by mohla vykrvácet.

Problémem je, že mimoděložní těhotenství pozná až lékař. Veškeré projevy jsou totiž stejné jako u klasické gravidity. Žena pociťuje pnutí v prsou, dojde k vynechání menstruace a těhotenský test je pozitivní.

Hlavními příznaky mimoděložního těhotenství jsou:

  • Silné bolesti v podbřišku, které neustupují ani v klidu
  • Silné vaginální krvácení
  • Bolest ramen
  • Zvracení
  • Bledost

Spontánní potrat

Potratem se nazývá stav, kdy dojde k samovolnému vypuzení plodu z dělohy, a to během prvních 24 týdnů těhotenství s tím, že nejvíce rizikový je první trimestr, kdy často dochází k potratům, aniž by žena vůbec zjistila, že je těhotná.

Příčiny potratů je těžké objasnit, protože se na nich obvykle podílí hned několik faktorů. Potrat se obvykle ohlásí bolestmi, které jsou způsobeny děložními stahy, a krvácením.

 Při jakémkoli vaginálním krvácení by měla těhotná okamžitě vyhledat lékaře, a to i v případě, že jinak žádné bolesti nemá.

Předčasný porod

Za předčasný porod se považuje každý, který započne před 38. týdnem těhotenství. Kromě pravidelných kontrakcí a odtoku plodové vody, se může dostavit také vaginální krvácení a bolest v oblasti bederní páteře.

Zajímavé:  Vitaminy Pro Krasnou Plet?

Čtěte také: Preeklampsie ohrožuje matku i plod

Mezi další příčiny bolesti břicha patří:

  • Odloučená placenta
  • Zánět močových cest
  • Otrava jídlem
  • Ledvinové či žlučové kameny
  • Zánět slepého střeva
  • Myomy na děloze nebo vaječnících

Čtěte také: Císařský řez na přání?

Bolest břicha v těhotenství nemusí nutně znamenat důvod k obavám. Pozornost by potížím měla nastávající maminka začít věnovat až v okamžiku, kdy bolest doprovází tyto příznaky:

  • Zvracení
  • Průjem
  • Zvýšená teplota
  • Pocit na omdlení nebo závratě
  • Vaginální špinění, krvácení
  • Bolest při močení

V těchto případech je vždy nutné vyhledat lékaře.

Zdroj: zdravi.euro.cz

Těhotenství: 5 věcí, které vás mohou vyděsit

„Jiný stav“ se těhotenství neříká nadarmo. Tělo se mění a připravuje a zároveň dochází ke změnám i v naší psychice. Hormony najednou zahalují ženskou mysl a „hlavní prací“ najednou je ochránit rychle rostoucí nový život.

Objevuje se únava, nevolnosti, podrážděnost a podobné stavy, o kterých ví čerstvé těhulky již od jiných maminek nebo z knížek. Ale i přes teoretickou připravenost se mohou objevit situace, které mohou s těhotnými pěkně zamávat a pořádně je vystrašit, a to i přesto, že nemusí vůbec nic znamenat.

Pojďme se spolu podívat na nejčastější z nich.

NEUSTÁLÁ NEVOLNOSTJsou ženy, které o svém počínajícím těhotenství neví, ale i takové, které se nedokážou první tři měsíce hnout ze záchodu. Když zvracení neustává, objevují se první obavy o zdraví miminka. Kvůli nevolnosti ale ještě není potřeba se strachovat, a to ani v případě nějakého úbytku kilogramů.

Vždy dbejte na pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Zpozornět byste měla, pokud by bylo zvracení nezvladatelné a docházelo by i k úbytku vody v těle, objevila se malátnost či závratě, teplota a průjem, nebo pokud by silná nevolnost přetrvávala až do druhého trimestru.

V takovém případě neváhejte a informujte lékaře, který doporučí vhodnou léčbu.

KRVÁCENÍSložitější téma snad v oboru „těhotenství“ nenajdete. Objevuje se velmi často, zkušenost se špiněním či krvácením na počátku těhotenství má až 92% maminek. Často ale ani lékaři nedokážou přesně určit pravý důvod.

Krvácení se totiž často objeví a během několika hodin mizí. V prvních několika týdnech ale může dojít hned k několika situacím, ve kterých je špinění normální. Jde o tzv. nidační krvácení – tedy krvácení způsobené hnízděním oplodněného vajíčka, pak o tzv.

 hormonální krvácení, které se objevuje v den očekávané menstruace. Lehké krvácení či nahnědlé špinění může způsobit také sexuální styk. Milování ale zdravě probíhající těhotenství neohrozí.

Objeví-li se bolesti břicha či zad, křeče nebo krvácení sílí a trvá déle než jeden den, je potřeba zajít ke gynekologovi na kontrolu, který zkontroluje vitalitu plodu, popřípadě nasadí vhodné léky a doporučí odpočinek.

[[related]]

BOLEST BŘICHABolesti břicha jsou v těhotenství také normálním jevem. Na začátku těhotenství vám mohou připomínat bolesti menstruační. Je to normální ve chvíli, pokud bolest při klidu odezní. Tato bolest je velmi individuální a dochází k ní kvůli růstu dělohy.

I přesto je ale lepší tyto problémy konzultovat s lékařem v pravidelných poradnách, kam v těhotenství docházíte. Dalšími důvody je velké prokrvení dělohy a natahování děložních vazů. Bolest pak postupem času sama ustoupí. Při křečovitých bolestech břicha si dávejte pozor na krvácení.

V takovém případě může jít i o hrozící potrat. Kromě křečovité bolesti se může objevit i tupá bolest na jedné či obou stranách podbřišku nebo v oblasti třísel. Bolest se zhoršuje hlavně při prudkém pohybu a ustupuje po 24. týdnu těhotenství.

Ve většině případů jde o bolest oblého děložního vazu a je způsobena jeho napínáním při růstu dělohy.

NEMOCAni nastávající maminky se neubrání setkání s viry a mohou onemocnět, a to zvlášť tehdy jsou-li těhotné během měsíců chřipkových epidemií. Imunita v těhotenství navíc není to, co bývala. Chřipka nebo nachlazení primárně plod neohrožuje, problémovější je léčba nemoci, protože těhotná žena nemůže užívat léky proti chřipce.

Při lehčím nachlazení stačí odpočinek v posteli, dostatek vitaminu C a pití horkého čaje. S horším průběhem nemoci horních cest dýchacích je pro jistotu lepší zajít k praktickému lékaři, který určí následnou léčbu. Problematická je pak hlavně teplota, která by neměla přesáhnout 38°C, protože by pak mohlo dojít k negativnímu ovlivnění vývoje plodu.

INTERNETA nejen ten…také časopisy, knihy a dokonce i jiné maminky. Jakmile vaše těhotenství neprobíhá tabulkově, propadáte panice. Ale to není potřeba, každé těhotenství a situace v něm jsou individuální, a to co byl problém u vaší kamarádky, může být pro vás velkou výhodou.

A rozhodně neberte vážně všechny tragické scénáře, kterými vás od prvního dne těhotenství budou zásobovat maminky, které si těhotenstvím, potraty i porodem již prošly. Svoje obavy a problémy jim nesvěřujte, raději je konzultujte s gynekologem nebo porodníkem.

Takže radíme, uvolněte se, jste těhotná a za pár měsíců přivedete na svět nového človíčka, a to pak na odpočinek nebude času nazbyt.

Foto zdroj: profimedia.cz

Bolest v těhotenství

Co všechno může v těhotenství signalizovat bolest?

Ve zkratce pro tatínky

Jedná se o stav, kdy dochází k částečnému odloučení plodového vejce, ale plod zůstává vitální (tj. živý).Velice často vzniká krevní výron (hematom) pod placentou. Bývá doprovázen slabým krvácením nebo špiněním (odchod menšího množství tmavší krve) a někdy i pobolíváním podbřišku.

Nedochází ale ke zkracování a otevírání čípku děložního. Vždy je vhodná návštěva lékaře, který přesně určí (zejména na základě ultrazvukového vyšetření) závažnost stavu a navrhne léčbu.

Základem terapie je klidový režim (doma nebo v nemocnici) a podávání hormonálních přípravků k podpoře časného těhotenství, popř. léků zpevňujících drobné cévy. Nutnost hospitalizace se řídí rozsahem krevního výronu, závažností anamnézy pacientky (opakované potraty apod.).

Zohledňuje se také přání ženy. Délka hospitalizace se odvíjí od závažnosti vstupního nálezu a jeho změnách (v optimálním případě a nejčastěji dochází k ústupu potíží ).

2. Počínající potrat

Nastává tehdy, kdy odloučení plodového vejce je tak rozsáhlé, že už nelze ovlivnit. Je provázen zkracováním o otevíráním hrdla děložního. Počínající potrat je vždy doprovázen bolestmi v podbřišku s krvácením a přechází do potratu probíhajícího.

3. Probíhající potrat

Je stav, při němž je plodové vejce vypuzeno z dělohy v celku (úplný potrat) nebo jen jeho část (neúplný potrat). Většinou se jedná o druhou variantu.

V tomto případě zůstávají části plodového vejce v děloze a představují riziko prodlouženého a silného krvácení či zánětu v oblasti dělohy. Proto je třeba za této situace provést vyčištění dutiny děložní kyretáží v celkové narkóze.

Výkon trvá asi 20 minut, hospitalizace je většinou jednodenní. Bolesti v případě probíhajícího potratu jsou přítomné vždy a bývají výrazné (jsou lokalizované v podbřišku).

4. Zamlklý potrat

Specifickým typem potratu je tzv. zamlklý potrat – v tomto případě dojde po určité době vývoje plodu (či zárodku) k jeho zástavě, odúmrti.

Za této situace nemá těhotná většinou žádné potíže, ty přicházejí až po často až několikatýdenní době, kdy se organizmus začne snažit o separaci (oddělení) a vypuzení obsahu dělohy.

Dochází tak opět ke krvácení (tmavá krev) a někdy bolestem.

Zajímavé:  Rýže Basmati A Zdraví?

5. Mimoděložní těhotenství

Vzniká tehdy, dojde -li k uhnízdění oplozeného vejce jinde než v dutině děložní (nejčastěji ve vejcovodu). Plodové vejce se při zanořování chová agresivně a může tak dojít ke krvácení a ohrožení života matky. Krvácení může být pozvolné s pobolíváním podbřišku nebo vzniká náhle s prudkou bolestivostí a kolapsovým stavem (při prasknutí mimoděložního těhotenství).

Krvácení bývá z velké části do dutiny břišní, ale žena zpravidla lehce krvácí i navenek z rodidel. Diagnóza je stanovena na základě anamnézy, příznaků, objektivního, ultrazvukového vyšetření a vyšetření hormonálních hladin. Při podezření na mimoděložní těhotenství se provádí diagnostická laparoskopie.

Výkon se řídí nálezem v břišní dutině (odstranění zničeného vejcovodu apod.)

6. Předčasné odloučení normálně uloženého lůžka

Dochází k němu asi v 0,5-1,0 % případů, v drtivé většině v posledních třech měsících těhotenství (vyšší riziko je u žen s vysokým tlakem – hypertenze, preeklampsie, při placentární nedostatečnosti, děložních anomáliích, po úrazech břicha …).

Jde o situaci, kdy dochází k narušení cév mezi placentou a stěnou děložní, dochází k tvorbě krevního výronu a omezení funkční části placenty. Předčasné odloučení placenty může být doprovázeno silným krvácením (jasná krev) a bývá výrazná nepolevující bolest dělohy, jejíž svalovina se prudce stáhne.

V některých případech ale nemusí ke krvácení zevně dojít (např. při utlačení hematomu hlavičkou plodu ). Pokud dojde k tomuto stavu, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc v porodnici z důvodu ohrožení života plodu i matky. Diagnostika je založena na objektivním vyšetření doplněném ultrazvukem.

Jedná-li se o předčasné odloučení placenty je nutno těhotenství neprodleně ukončit císařským řezem.

7. Počínající porod nebo hrozící předčasný porod

Je charakterizován kontrakční činností dělohy (bolesti celé dělohy nebo pouze v podbřišku podobné menstruačním bolestem). Po 36. týdnu těhotenství se objevují takzvané poslíčky – tj.

vzrůstající děložní aktivita, která je bez výrazných změn na porodních cestách a nevede přímo k porodu. Pro vlastní počátek porodu je typická pravidelná aktivita dělohy ve 3-5 minutových intervalech, jež nepolevuje (jako tomu je v případě poslíčků např. po pobytu v teplé sprše).

Často se přidává špinění z otevírajících se porodních cest nebo odtok plodové vody.

8. Bolesti pánve

Následkem působení některých hormonů je rozvolňování vazivových spojů v pánevním pletenci. Původně bylo smyslem rozšíření tvrdých porodních cest a usnadnění porodu.

V dnešní době je nejčastějším projevem těchto změn bolestivost pánevní spony – zejména při vstávání z postele, pohybu – a typická „kachní‘ chůze.

Pokud jsou potíže výrazné, dají se částečně ovlivnit kalciovými preparáty, popř. speciálními bandážemi (pásy) nebo analgetiky.

9. Bolesti neporodnického původu

Další skupinou bolestí břicha v těhotenství jsou mimogynekologické a mimoporodnické příčiny. Nejčastěji se jedná o chirurgická onemocnění typu zánětu přívěsku slepého střeva (apendixu), zauzlení střev, zánětu žlučníku nebo slinivky břišní. Diagnostika těchto onemocnění v těhotenství je složitější (zejména v případě zánětu apendixu).

Proto je třeba příznaky mezi něž patří i bolestivost břicha (různá lokalizace dle postiženého orgánu a týdne gravidity) nepodceňovat. Kromě bolestí se v těchto případech přidávají i další potíže – zvracení, nevolnosti, průjem… Diagnostika a léčba je společnou záležitostí gynekologa a chirurga.

Častým onemocněním v těhotenství jsou záněty močového ústrojí, k nimž má každá žena v graviditě větší sklony (omezená pohyblivost močovodů a jejich útlak dělohou vede k městnání moči). Příznaky jsou pálení a řezání při močení, teplota, bolestivost zad v bederní oblasti (při postižení ledvin) a teplota.

Léčba je antibiotická za hospitalizace nebo ambulantně (podle závažnosti stavu).

Bolesti břicha mohou být v těhotenství jak gynekologického rázu, tedy související s těhotenstvím, tak neporodnického původu. Zjištění příčiny a léčba je tedy většinou společným dílem gynekologa s chirurgem.

Může se jednat o situace od počínajícího přes probíhající potrat až po mimoděložní těhotenství, což je také závažný stav, u kterého je nutný neprodlený lékařský zásah.

Nebo také zánět slepého střeva, v těhotenství hůře rozpoznatelný, zánět žlučníku, slinivky, močových cest a další. JM

Autor: MUDr. Radan Doubek

Diskuze » Poradna »

Dobrý den paní doktorko,ráda bych Vás porosila o názor a vysvětlení k mému těhotenství a následnému potratu ve 22tt. Tehotenství po IVF- KET (jen s utrogestanem). Od 8tt těhotenství špinění, po-té velké krvácení v 10-12tt – hematomy. Po prvním screeningu nižší PAPP-A 0,34MOM, podstopen test NIPT – negativní.

Další UTZ v 16TT – málo plodové vody AFI 50mm – oligohadramnion, stále hematom a velmi vysoké hodnoty AFP – to stále opakovali každý UTZ – podstoupen test na infekční markery – negativní. Další UTZ stále málo plodové vody, plod o týden menší a stále vysoké hodnoty AFP. U své dr. jsem byla kontrolována každý týden, hematom zmizel, ale krvácení se stále vracelo.

Byla jsem tedy hospitalizována v nemocnici na perinatologii pro opakované krvácení, zjištěno urychlení v ACM,plod stále o 10 dní menší a masivní nápadná placenta. Podávány léky injekčně na zastavení krvácení a tvrdnutí bříška. Po 14 dnech večer nastaly bolesti, krvácení takové hlenovité a na UTZ již nenašli srdeční akci miminka.

Porod/potrat se rozjel, potom následovala revize. Po třech měsících jsem konečně obdržela pitevní zprávu: zkráceně, plod jen 244g na 22tt. Orgány s váraznější autolýzou, plod bez VVV. Placenta o průměru 9 cm, potrhaná, tloušťky 1,8cm, úpon pupečníku 21 cm, v choriu volných plodových blan je zastiženo ložisko granulocytární infiltrace, pupečník bez zánětu.

Placenta s četnými intervilózním fibrinovými tromby, v centrální části s vícečetnými infarkty o průměru 1cm – závěr infarkty na placeně a nemělo by se to opakovat… Mám strach z budoucího těhotenství, že by se toto mohlo opakovat a nikdo mi neuměl vysvětlit ty vysoké hodnoty AFP, z čeho to bylo a zda by se to mohlo opakovat.

Nyní budu podstupovat vyšetření na hematologii. Na reprodukční imunologii mi dr. Ulčová Gállová doporučila příště užívat Medrol. Děkuji za Vaši odpověď Michaela V.

Dobrý den, v případě krvácení v těhotenství dochází často ke zvýšení hodnoty AFP (jako vedlejší efekt, bez klinického významu, což bylo navíc potvrzeno na pitvě plodu). Možnou příčinou srdeční zástavy u plodu mohly být vzniklé uzávěry cév (tromby, infarkty), čímž došlo k přerušení přítoku Vaší krve k plodu.

Tento stav mohl být způsoben např. zvýšenou krevní srážlivostí ve Vašem organismu, danou vrozeným/získaným hematologickým onemocněním (které je provázeno zvýšenou krevní srážlivostí).

Těhotenství samo o sobě je stav s fyziologicky vyšší krevní srážlivostí (= přirozený stav nijak neohrožující plod ani těhotnou), ale když se k tomu připočítá nějaký druh srážlivostního onemocnění, krevní srážlivost se mnohonásobně zvýší.

Je proto vhodné provést došetření na hematologii, kam se chystáte a v případě potvrzení nějakého hematologického onemocnění s vyšší krevní srážlivostí, se preventivně nasazuje v příštím těhotenství tzv.

protisrážlivá léčba (ve formě tablet a/nebo injekcí), aby se předešlo vzniku krevních sraženin v placentě, pupečníku, … Neznám Vaši celou anamnézu, avšak čekají Vás další zpřesňující vyšetření (je možné např. genetické vyšetření obou partnerů, pokud již neproběhlo), která věřím, že pomohou odhalit více informací. 

Položit dotazVšechny dotazy a odpovědi

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector