Bolesti lýtek – vše o zdraví

Bolesti lýtka jsou velmi časté u sportovců a běžců, ale můžou se objevit také u lidí, kteří nejsou příliš sportovně aktivní. Potom tyto bolesti souvisí s nevhodným držením těla, špatným došlapováním nebo přetížením kvůli nadváze či obezitě.

Jelikož jsou bolesti lýtka častější u sportovců, zaměříme se právě na ně a na bolesti lýtka způsobené běháním.

Bolesti lýtka při chůzi a běhání

Mezi pravidelnými běžci panuje čilá diskuze nad správným způsobem došlapování. Někteří doporučují došlap přes špičku, jiní přes patu, nejčastěji pak na celé chodidlo.

Došlap na špičku

Bolesti lýtek - Vše o zdraví

Došlap na patu

Došlap na patu může způsobit bolest lýtka, ale také holeni. V běžné běžecké obuvi jsou paty vycpané zvláštní vrstvou na tlumení nárazů. Ta sice snižuje rizika zdravotních problémů způsobených nevhodným došlapováním, ale zároveň může vést k oslabení svalstva nohou.

Při chůzi v méně vycpaných botách nebo na boso pak můžete rychle začít pociťovat bolesti svalstva nohou – svalů lýtek a holení.

Je proto dobré běžecký trénink doplnit o běh či chůzi naboso, nebo v botách s rovnější a nevycpanou podrážkou.

Došlap na plochu chodila

Bolesti lýtek - Vše o zdravíV dnešní době od trenérů a běžců nejvíce slýcháme, že při běžném rekreačním běhu bychom měli došlapovat na celé chodilo. Energie dopadu se pak nejvíce rozprostře a riziko úrazu nebo přetížení je tak eliminováno.

Rekreační běžci by tak měli držet mírný předklon a nohy „klást pod sebe“.

Bolest svalů lýtka

Výše jsme si popsali bolesti lýtkových svalů, které se nejčastěji objevují u běžců. Stejnými bolestmi však může trpět kdokoli jiný, i když pravidelně nesportuje a neběhá.

Bolesti lýtek - Vše o zdravíSvalové bolesti lýtka jsou většinou způsobené nevhodným držením těla, obuví nebo nevhodnou polohou chodidla při došlapu. V lýtku pak můžou bolet nejenom svaly, ale také šlachové úpony.

Někdy může být viníkem bolesti lýtka i zánět. Ten nemusí vždy znamenat infekci bakteriemi, ale může být i nemikrobního charakteru.

Pozor na trombózu

Žilní trombóza je velice zákeřné a silně geneticky podmíněné onemocnění žil, při němž se v žilách tvoří drobné sraženiny. Tyto mohou vést až k život ohrožujícím stavům. Pokud tedy trpíte dlouhodobou silnou bolestí lýtka i v klidu, je nezbytně nutné navštívit lékaře pro vyloučení trombózy.

Pálení lýtka a lýtkových svalů

Pálení lýtka společně se zarudnutím a vyšší teplotou tkání může být projevem postižení nervů. Tato zdravotní komplikace bývá často spojená s cukrovkou.

Bolesti a křeče v lýtkách

Pokud trpíte bolestmi a křečemi v lýtkách i v klidu, mimo jakoukoli námahu (například ráno při probuzení nebo večer při usínání), může se jednat o nedostatek vápníku a hořčíku. Začněte pravidelně konzumovat tyto látky buď v pravidelné stravě nebo jako potravinové doplňky. Pokud se po čase nedostaví zlepšení, neváhejte s návštěvou lékaře.

Přeji vám zdravý, aktivní pohyb bez bolestí.

Předchozí článekBolest paty při došlápnutí Další článek Bolest pod pravou lopatkou

  • Bolesti lýtek - Vše o zdraví
  • Bolesti lýtek - Vše o zdraví
  • Bolesti lýtek - Vše o zdraví

Bolest při běhu a jak na ni

11. 10. 2016

Zamilovali jste se do běhání, ale brzdí vás bolest? Potýká se s ní mnoho běžců, některá se projeví hned, jiná je důsledkem dlouhodobých technických chyb či nevhodných bot.

Obvykle ale není neřešitelným problémem, který by vás měl od běhu odradit. Stačí totiž nalézt a vyřešit příčinu a problémy rychle odezní.

Přečtěte si, jaká bolest vás může při běhu zaskočit a jak s ní zatočit.

Bolesti lýtek - Vše o zdraví

Možná znáte to zklamání. Vybíháte z domu s pocitem, že dnes byste zvládli i maraton, ale po pár kilometrech vás začne pobolívat lýtko. Nejdřív nenápadně, pak víc a za chvíli už jen zoufale kulháte a běžet dál nejde.

Příčiny:

  • špatné zahřátí svalů
  • nepravidelný krok
  • přepálení začátku

Řešení:

Možná jste se nechali příliš unést počáteční euforií a opomenuli své svaly na běh řádně připravit.

Dbejte na to, abyste trénink začínali pozvolným rozklusáním, následně se důkladně protáhli a ideálně si dali běžeckou abecedu s důrazem na techniku provedení.

Díky tomu se vaše svaly nejdříve šetrně zahřejí a protáhnou, aniž by zažily šok, a běžecká abeceda vám pomůže zdokonalit techniku běhu a zamezit tak nadměrné jednostranné zátěži.

Bolesti lýtek - Vše o zdraví

Píchání v boku

Píchání v boku je nejčastější prudou, kterou běžci zažívají. Zejména ti začínající se s ním mnohdy potýkají při každém výběhu, zkušenější jen občas. Co může píchání v boku způsobit a jak s ním zatočit?

Příčiny:

  • nedostatečně hluboké dýchání
  • plný žaludek vody a jídla
  • příliš rychlé počáteční tempo
  • nezpevněné vnitřní svaly břicha

Řešení:

Abychom předešli píchání v boku, je opět důležité nepřepnout se hned na startu. Důvod je jednoduchý, naše tělo není připraveno na šoky způsobené prudkými změnami zátěže a nestihne se včas přizpůsobit.

Po chvíli nám proto začne vysílat signály Mayday. Ideální je proto postupný rozběh a důkladné rozcvičení.

Pokud vás i přesto píchání v boku paralyzuje, zpomalte či přejděte do chůze a vyzkoušejte hluboké břišní dýchání, které bolavé místo lépe okysličí.

A protože jednou z možných příčin píchání v boku jsou i povolené svaly středu těla, tzv. core, které mimo jiné fixují vnitřní orgány na svém místě, mnoho běžců doporučuje v rámci tréninku tyto svaly posilovat a zpevňovat. Píchání v boku se pak stane minulostí.

Bolesti lýtek - Vše o zdraví

Bolest holení při běhu i po něm

Bolest holení je velice nepříjemný problém způsobený namožením, případně zánětem měkkých tkání obalujících kost, tedy okostice. Na internetu se hojně objevují názory, že tuto bolest je potřeba “přeběhat”, ovšem zdaleka ne vždy je tato rada na místě.

Pokud totiž z dlouhodobého přetížení okostice skutečně vznikne zánět a my jej i nadále přehlížíme (případně přiživujeme dalším a dalším trénováním), můžeme dojít až do bodu, kdy se zanícená okostice od kosti utrhne, a v tu chvíli jsme doběhali. Čeká nás totiž operace a dlouhodobý klidový režim.

Přitom předejít takovému scénáři není až tak těžké.

Příčiny:

  • změna běžeckého stylu
  • nevhodná obuv
  • neúměrné přidávání tréninkového objemu (přetížení)

Řešení:

Ve chvíli, kdy začnete častější bolest okostice pociťovat, uberte v tréninku. Dopřejte nohám odpočinek, chlaďte je, masírujte vroubkovanými válečky, případně mažte protizánětlivými mastmi.V krajním případě lze nasadit léčbu medikamenty, přičemž nejúčinnější jsou koňské preparáty. V takovém případě se vždy nejprve poraďte s lékařem.

Zajímavé:  Alternativní Léčba Bércových Vředů?

Lepší variantou než léčba je vždy prevence. Předejít bolestem okostice můžete kvalitním protahováním a posilováním nohou (např. s využitím balančních pomůcek) a důkladným stretchingem.

Bolesti lýtek - Vše o zdraví

Bolest achillovek

Další častá potíž u milovníků běhu. Achillova šlacha je nejmohutnější šlachou v lidském těle a je během každého našeho kroku vystavována velké zátěži. Nejsme-li k ní šetrní, může snadno dojít k jejímu přetížení, zánětu, chronickým potížím či dokonce prasknutí. Čím dáváme Achillově šlaše nejvíce zabrat?

Příčiny:

  • nevhodná obuv – málo tlumivá, nízkoprofilová
  • přetížení a nedostatečný stretching
  • špatná technika běhu

Řešení:

Pro zdraví Achillovy šlachy je velice důležité se před i po běhu důkladně protahovat, důsledně dbát na běžeckou techniku a správnou obuv. Při problémech s Achillovou šlachou se doporučuje střídání více typů bot, aby nedocházelo k jednostrannému přetěžování.

Ideální je proto mít boty s různým dropem, tvrdostí podrážky a tlumením. Užitečným pomocníkem jsou také kompresní podkolenky, které zlepší prokrvení měkkých tkání a regeneraci lýtkových svalů a šlach.

Blahodárně působí také balanční cvičení, masírování, ledování, kryokomory, sauny a další wellness rozmazlování.

Bolesti lýtek - Vše o zdraví

Bolest zad a šije

Bolest zad a šíje při běhu poukazuje na špatné držení těla v průběhu tréninku. To způsobuje, že na páteř a okolní svaly je vyvíjena nepřirozená zátěž doprovázená otřesy, které musí namáhavě korigovat zádové svaly.Při správném držení těla jde přitom běhání daleko snáz a navíc je bezbolestné.

Příčiny:

  • špatné držení těla
  • zvednutá a vystrčená ramena
  • vystrčená hlava

Řešení:

Soustřeďte se při běhu na to, abyste ramena tlačili dozadu a dolů. Hlavu nepředsouvejte, ale vzpřimte ji co nejvíc do výšky, jako by vám ji někdo tahal vzhůru na provázku vedoucího ze středu temene. Současně se pokuste přenést těžiště maličko před tělo. Díky tomu nebudete mít sklon se při běhu zaklánět a vaše vlastní váha vám usnadní pohyb vpřed.

Běhání celkově bolí

Netrápí vás při běhu nic konkrétního, ale cítíte celkovou bolest a nepohodlí? Vaše tělo vám vysílá jasné zprávy, naslouchejte mu. Zpomalte, neběhejte zbytečně rychle. Dbejte na to, abyste nepřekračovali anaerobní práh. Svou ideální rychlost poznáte tak, že jste při běhu schopni pravidelně dýchat a plynule mluvit.

Myslete na to, že běh by pro vás měl být především příjemným způsobem vybití a relaxace.

Pokud je pro vás z jakéhokoli důvodu bolestivý či nepříjemný, nesnažte se tyto pocity ignorovat či “přerazit”.

Následky, které může mít dlouhodobé přecházení zdravotních problémů, vám za těch pár přetrpěných tréninků navíc nestojí. A až se řádně zregenerujete, uvidíte, že vás bude trénink bez bolesti mnohem víc bavit!

Častá běžecká zranění – jak se vypořádat s bolestí holení a lýtek | SvetBehu.cz

Běh může být výborný koníček, prostor pro seberealizaci nebo třeba, ač to zní trochu protichůdně, útěk od dnešní výkonově zaměřené společnosti. Můžeme jej vnímat jako jeden z nejpřirozenějších pohybů. Na druhou stranu v porovnání s jinými sporty, jako je třeba plavání nebo cyklistika, je u běhu tělo vystavováno mnohem větším otřesům a je pro tělo invazivnější.

A v důsledku dlouhodobého přetížení běžci (především amatérští) také častěji podléhají únavovým zraněním – například zánět okostice nebo dokonce únavová zlomenina. Jednou z oblastí, kde k takovýmto zraněním dochází nejhojněji, je oblast bérce – část mezi kolenem a kotníkem. Níže v článku vám zkusíme přiblížit nejčastější příklady těchto zranění a jak se s nimi vypořádat.

Oblast bérce se skládá ze dvou hlavních kostí – masivnějšíholenní kosti a tenčí lýtkové. Dále v této spodní části dolních končetinnajdeme spleť svalů, nervů, šlach, ale třeba i žil a tepen.

Tato oblast sestará o mechanicky složité pohyby kotníku a chodidla a je nedílnou součástí mozaikyodrazu. Není tedy divu, že v této oblasti vyskytují typicky běžeckázranění opravdu často.

Níže vám přiblížíme ty nejčastější a jak se s nimi vypořádat.

Bolest okostice

Zjednodušeně řečeno je okostice obal kolem kosti a na tentoobal se potom postupně upínají šlachy a svaly. Tyto svaly svou prací (staženíma roztažením) působí na obal určitou silou – můžeme si představit, že okosticitahají od kosti. V případě, že je tento tah příliš velký, může vzniknoutzánět.

Ten se projevuje nejčastěji bolestí na vnitřní straně holenní kosti,spíše ve spodní části. Tato bolest může být doprovázena zarudnutím a otokem.Bolest většinou nastává na začátku běhu, dokud se vazivo nezahřeje, případně pojeho skončení.

Ve vážnějších případech při ignorování příznaků může dojít až k únavovézlomenině holenní kosti.

Příčiny

Nejčastěji k tomuto zranění dochází při rychlémnavýšení objemu nebo intenzity v kombinaci se špatnou technikou, málotlumenou obuví a tvrdým povrchem.

Dobrým příkladem je třeba jaro, kdy jednakroztává sníh a měkký podklad střídá tvrdý asfalt a za druhé, lidé často v tomtoobdobí více trénují v závislosti na prvních závodech sezóny.

Ano, zánětokostice se může projevit i z jiných příčin, nicméně pokud si budetehlídat postupné navýšení tréninku, dostatečnou regeneraci, správnou techniku akvalitní boty, jste na dobré cestě se tomuto problému vyvarovat.

Léčba

Při akutním stavu je samozřejmě třeba trochu klidu, na chvíli se věnovat třeba plavání (celkově ale dejte svalům čas na zotavení).

V případě, že je bolest ostrá, citlivá místa ledujte (třeba jen studenou vodou, ale i přímo ledem nebo zmraženou zeleninou), vhodná je i masáž – začátky budou ovšem krušné, postižená místa jsou totiž velmi citlivá, proto tlak přidávejte postupně. Věnujte se i uvolnění ostatních oblastí, které jsou na místo navázány – lýtko, holení sval atd.

Zjistěte toho o bolesti okostice více

Únavové zlomeniny

Podobně, jako u ostatních tkání se i na kostech vlivemzatížení tvoří mikrotraumata, která se při adekvátní regeneraci postupně hojí atvoří, v tomto případě kost, silnější.

Ale pokud to se zátěží přeženeme,tkáně nemají dostatek času na to vše znovu zacelit a jsme na dobré cestě k přetížení– v tomto případě k únavové zlomenině. Únavové zlomeniny jsou drobnéna rentgenu často nerozeznatelné.

Typicky je přetížení doprovázeno bolestí přiběhu, následně se bolest může rozšířit i do chůze. Vše je doprovázeno otokem av případě opětovného zatížení a přetížení může vést tento problém až k regulérnízlomenině.

Tyto únavové zlomeniny se nejčastěji projevují na spodní částilýtkové nebo holenní kosti, ale také často přímo v chodidle. Problémem je, žerentgen tyto drobné fraktury neodhalí hned, ideální nástroj pro zjištění jemagnetická rezonance.

Zajímavé:  Slabá erekce - Vše o zdraví

Bolesti lýtek - Vše o zdraví Únavové zlomeniny se často vyskytují v nártu

Příčina

U únavových zlomenin je příčina velmi podobná ostatnímtypicky „běžeckým“ zraněním. Ano, i tady jde o přílišné navýšení objemu nebointenzity v krátkém čase. Dále může být jedna z příčin nedostatekvitamínu D nebo celkové oslabení organismu vlivem diety, psychického stresunebo menstruačního cyklu.

Léčba

Nejdůležitější je okamžitě zastavit zatížení dané oblasti. V našem případě přerušit běžecký trénink. Pokud nejdete přes bolest, můžete zařadit jiný druh pohybu (typicky plavání nebo cyklistika), ideálně se ale poraďte se svým fyzioterapeutem. V závažnějších případech se často nevyhnete dlaze nebo sádře, většinou pokud bolest neustupuje ani při chůzi.

Přečtěte si také, kdo je k únavovým zlomeninám náchylnější

Zánět šlach

Šlacha je vazivová tkáň, která spojuje sval s kostí.Pokud se šlacha vaše šlacha zanítí, budete pociťovat bolest při napnutí nebonaopak kontrakci svalu, ke kterému je šlacha napojena. Mezi běžci jenejčastější zánět achilovky. Při takovémto zánětu šlacha ztrácí jak sílu, takflexibilitu a může výrazně natékat, v těžších případech je šlacha (nejenomta Achillova) citlivá i na dotek.

Fyzioterapeutka Zuzana Krchová vám o achilovce poradí více

Příčina

Zánět achilovky je většinou způsoben přílišným během do kopce nebo velkým objemem intenzivních rychlostních tréninků. Při obou těchto druzích běhu více člověk dopadá na špičku a odráží se z ní. Zánět achilovky může být taky způsoben přechodem na boty s nižším dropem.

A to jak na závodky, kde je navíc nižší drop podpořen i větší tuhostí a zátěž je tam vyšší, tak i na tzv. maximalistické boty (boty s plnohodnotným tlumením, ale často nízkým nebo nulovým dropem).

Co se týče zánětů šlach kolem kotníků, vnitřní šlacha je více zatěžována, je náchylnější k zánětu, u lidí s nadměrnou pronací, ta vnější zase dostává více zabrat u běžců s nadměrnou supinací.

Jak správně vybrat běžecké boty?

Léčba

Nejdůležitější je eliminovat stresory, to znamená, že při akutní fázi je důležité nahradit běh méně invazivním sportem, případně si od sportu dát pohov na nějakou dobu úplně. Dále je důležité achilovku chladit, ideálně 3x až 4x denně na 15 až 20 minut. Také může pomoci změna obuvi.

Z dlouhodobého hlediska je pro aparát přirozenější nižší drop, nicméně boty s vysokým dropem achilovce více ulevují. Jakmile se vrátíte do běžeckého tréninku, nezapomínejte po rozklusání provést důkladný dynamický strečink achilovky, příležitostně během dne můžete provádět i strečink statický.

Statický strečink dobře funguje také jako prevence.

Bolesti lýtek - Vše o zdraví

Zánět lýtkového svalu

Také v trojhlavém svalu lýtkovém se často tvoří záněty,může to být způsobeno hned několika příčinami. Ve svalu vznikne trhlinka azánět je způsob, kterým organismus toto zranění hojí.

Dále může být zánětzpůsoben dlouhodobým přetěžováním bez adekvátní regenerace. Akutní zánět jedoprovázen výraznější bolestí, otokem a často také zčervenáním.

Chronický záněttaké bolí, ale nedoprovází ho otok a je způsobován opakovaným přetěžovánímsvalu. Záněty se často tvoří v místech spojení svalu a šlachy.

  • Příčina
  • Podobně jako u zánětu achilovky, je zánět lýtkového svalučasto způsoben větším zapojováním špičky při běhu (dopad i odraz) a tím pádem většímzatěžováním této oblasti.
  • Léčba

Terapie je zde také velmi podobná, jako u zánětu achilovky,s tím rozdílem, že zánět lýtka postihuje větší oblast a tak e často běžecnevyhne ortéze nebo berlím, aby nechal odpočinout sval úplně. Ideální je alezranění předcházet pomocí protahování a zvyšování flexibility svalu. 

Obecná prevence zranění

Bolesti lýtek - Vše o zdraví

Trenér Filip Peřinka radí, proč je posilování nohou pro běžce důležité

Jak je zmíněno výše, jednou z nejčastějších příčin zranění je přílišný nárůst objemu nebo intenzity v tréninku. Je dobré se proto řídit mezitýdenním nárůstem maximálně 10 %, celkově by ale meziroční nárůst (ať už objemu nebo intenzity) stoupnout o více než 30 %.

Dále dbejte na postupné zahřátí, dynamický strečink a běžeckou abecedu, která také pomáhá zvýšit rozsah pohybu.  O tom, co dělat při nebo po zranění se toho dočtete hodně nejenom v našich článcích.

Ano, v tréninku často nikdy není dost rychle, dost daleko, ale proto, abyste mohli ze svého organismu ždímat maximum, potřebujete organismus zdravý. A den volna navíc ještě nikomu neprohrál sezónu.

Svědění lýtek: nejčastější příčiny a možnosti léčby

Bolesti lýtek - Vše o zdraví

Svědění lýtek může být příznakem celé řady různých onemocnění, od suché pokožky, přes alergie až po diabetes. V tomto článku se dozvíte o nejčastějších příčinách svědění lýtek a o možnostech léčby.

Se svěděním lýtek se mohou pojit další příznaky, jako jsou například:

Příčiny svědění lýtek

Příčin svědění lýtek je celá řada.

Mezi ty nejčastější, mimo jiné, patří:

Diabetes (cukrovka)

Pacienti s diabetem buď netvoří dostatek hormonu inzulínu nebo z nějakého jiného důvodu neumí dostatečně rychle odbourávat glukózu a další cukry z krve, což vede k celé řadě komplikací, včetně poškození nervů v dolních končetinách a nohou. To se, mimo jiné, může projevit svěděním lýtek a dalších částí postižených končetin.

Mezi příznaky diabetu, mimo jiné, patří:

  • nadměrná žízeň (polydipsie)
  • abnormálně časté močení
  • extrémní pocity hladu i když jste před chvílí jedli
  • rozmazané vidění
  • únava
  • pomalu se hojící modřiny a řezné rány
  • hubnutí
  • bolest, brnění nebo mravenčení rukou a nohou

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie je komplikace diabetu, která způsobuje poškození nervů, nejčastěji na dolních končetinách a na chodidlech, ale může postihnout celé tělo.

V důsledku zánětu a poškození nervů pak postižená místa často silně svědí. Pokud diabetická neuropatie postihuje hlavně lýtka, může být hlavní příčinou jejich svědění.

Kromě toho je diabetická neuropatie spojena s dalšími příznaky, jako jsou bolest, mravenčení nebo brnění postižených míst.

Diabetická nefropatie

Diabetická nefropatie je progredující (neustále se zhoršující) onemocnění ledvin, které patří mezi časté komplikace diabetu. V raných fázích se toto onemocnění nemusí projevit žádnými příznaky, ale se zhoršující se funkcí ledvin se mohou objevit, mimo jiné, následující příznaky:

  • svědění
  • únava
  • otoky kolem očí, rukou, lýtek, kotníků a chodidel
  • problémy s regulací krevního tlaku
Zajímavé:  Neschopenka Na Krční Páteř?

Neléčená diabetická nefropatie může vést k závažným zdravotním komplikacím, včetně selhání ledvin.

Poškození nervů

Při poškození nervů z jakékoli příčiny se mohou objevit chronické neurosenzitivní příznaky, kam patří, mimo jiné, svědění, pálení nebo brnění.

Tyto příznaky se mohou objevit nejen při poškození podkožních nervů, ale také při porušení nebo útlaku míšních nervů. Jedním z poměrně častých projevů poškození nebo utlačení nervu je chronické svědění oblasti, kterou tento nerv zásobuje.

Suchá pokožka

Suchá pokožka je podrážděná a může svědit. Příčin suchosti pokožky je celá řada, včetně chladného počasí, nízké vlhkosti vzduchu nebo používání nevhodných kosmetických přípravků.

Pokud vás svědí lýtka a současně je kůže na nich suchá a odlupuje se ve formě šupinek, je možné, že příčinou potíží je právě suchá kůže. Mezi další příznaky suché kůže,mimo jiné, patří, hrubost, zčervenání, pocit napětí nebo praskliny na pokožce.

Na suchou kůži pomáhají vhodné hydratační krémy nebo masti, ale pokud se jedná o dlouhodobý problém, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Kvasinková infekce (kandidóza)

Kandidóza je plísňová infekce, která nejčastěji postihuje sliznice nebo pokožku.

Nejčastějším původcem je houba Candida albicans, které se nejlépe daří v místech, kde se drží vlhkost, tedy zejména v podpaží a v kožních záhybech (třísla, zákolenní jamky, apod.).

Kvasinková infekce na kůži se projevuje silným svěděním a zčervenáním pokožky, na které se někdy tvoří praskliny, puchýře nebo hnisem vyplněné pupínky.

Dermatitida (zánět pokožky)

Dermatitida je odborný termín pro zánět kůže, který může být jednou z příčin svědění lýtek. Mezi další příznaky dermatitidy, mimo jiné, patří: zčervenání postižených částí kůže a otoky.

Existuje několik druhů dermatitidy, jako například:

  • kontaktní dermatitida, která je nejčastěji vyvolána alergií
  • atopická dermatitida, někdy označovaná jako atopický ekzém
  • seboroická dermatitida (seborea, lupy), která se projevuje zčervenáním pokožky a tvorbu drobných olupujících se šupinek (takzvaných lupů) na povrchu kůže

Psoriáza (lupénka)

Psoriáza je chronické kožní onemocnění, při kterém dochází k rychlému množení kožních buněk a jejich hromadění na povrchu pokožky. To vede ke zčervenání a svědění kůže a k olupování vrchních vrstev pokožky.

Mezi další příznaky lupénky, mimo jiné, patří:

  • suchá kůže
  • červené pruhy na kůži
  • stříbrné šupinky na pokožce a ztluštění vrchních vrstev pokožky
  • praskliny na kůži a krvácení
  • otoky a ztuhlost kloubů
  • důlky v nehtech nebo ztluštění a deformace nehtů

Pokud vás svědí lýtka a současně je pokožka na nich červená a odlupují se z ní šupinky stříbrné barvy, může být příčinou tohoto problému právě psoriáza.

V takovém případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc a zahájit léčbu.

Alergie

  • Alergická reakce (například na některé kovy, jako je nikl), může způsobit svědění lýtek.
  • Nejčastější příčinou alergie jsou kosmetické přípravky, šampóny či mýdla, která obsahují kovy, na které je pokožka některých lidí alergická.
  • Stejně tak některé parfémy mohou vyvolat zčervenání pokožky nebo alergickou reakci, která se projeví svěděním pokožky.

Mykóza nohou

Mykózy nohou jsou plísňové infekce, které nejčastěji postihují meziprstní prostory, ale mohou se rozšířit i na kotníky a lýtka a způsobit tak svědění lýtek a další příznaky, jako jsou suchost, zčervenání nebo olupování pokožky.

Kopřivka (urtica, urticaria)

Kopřivka se projevuje výsevem svědících červených pupínků na kůži, nejčastěji v důsledku alergické reakce. Pupínky mají různou velikost, od několika milimetrů až po desítky centimetrů. Někdy mohou pupence i splývat a vytvořit pak na pokožce rozsáhlé mapy červené barvy. Ve většině případů pupínky zmizí do 24 hodin, ale někdy mohou přetrvávat až šest týdnů.

Kousnutí nebo bodnutí hmyzem

Některá hmyzí kousnutí nebo bodnutí mohou způsobit svědění lýtek. Pokud trávíte hodně času venku a pohybujete se ve vysoké trávě, mohou vás do nohou či lýtek poštípat mravenci, komáři, klíšťata a jiná havěť.

Bodnutí hmyzem se projevuje svěděním, otokem, bolestí a zčervenáním postiženého místa. Někdy se mohou objevit i pupínky připomínající kopřivku.

Sjögrenův syndrom

Sjögrenův syndrom je autoimunitní onemocnění, které se projevuje hlavně suchostí očí a suchem v ústech, ale mezi jeho příznaky patří i svědění lýtek.

Další příznaky tohoto syndromu, mimo jiné, jsou:

  • suchý kašel
  • otok slinných žláz
  • únava
  • suchá kůže a vyrážka
  • bolestivé, ztuhlé a oteklé klouby

Léčba svědění lýtek

  1. Pokud svědění lýtek neodezní do 2 týdnů, měli byste neprodleně vyhledat lékaře.
  2. Léčba svědění lýtek závisí na vyvolávací příčině.

  3. Pokud je příčinou alergická reakce na kosmetické přípravky nebo prostředky osobní hygieny, je nutné se těchto přípravků zbavit a začít používat jiné, které svědění lýtek nezpůsobují.

  4. V případě, že je svědění lýtek způsobené onemocněním ledvin, je nutné zahájit správnou léčbu základního onemocnění.

  5. U plísňových infekcí vám lékař může předepsat léky proti plísni (antimykotika) a u autoimunitních chorob a dermatitidy se předepisují mastičky nebo krémy s obsahem kortikosteroidů, které zmírňují projevy zánětu a svědění.

  6. V případě závažnějších alergických reakcí, jako je kopřivka nebo podráždění kůže alergickou reakcí, vám lékař může předepsat krémy nebo gely s obsahem antihistaminik a/nebo léky podávané perorálně či nitrožilně.
  7. Jestliže je svědění lýtek jedním z příznaků diabetu, je nutné zaléčit cukrovku.

V léčbě diabetu se užívají léky zvané perorální antidiabetika a hormon inzulin. Léčba cukrovky vždy patří do rukou specializovaného lékaře (diabetologa, případně praktického lékaře u mírnějších forem diabetu).

Pokud máte suchou pokožku může vám lékař doporučit hydratační krémy či gely (například přípravky s aloe vera).

Můžete také vyzkoušet mýdla s obsahem koloidních ovesných vloček, která pomáhají zklidnit podrážděnou pokožku a zmírnit svědění.

Co si z článku odnést?

  • Příčin svědění lýtek je celá řada, od poškození nebo útlaku nervů, přes diabetes, až po alergické reakce na kosmetické přípravky, autoimunitní onemocnění, kvasinkové infekce, psoriázu či dermatitidy (záněty kůže).
  • Léčba je založena na odstranění vyvolávající příčiny, případně na užívání léků na zmírnění projevů zánětu či alergických reakcí.
  • Pokud potíže neodezní do 2 týdnů, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector