Bolestivé bradavky – vše o zdraví

Bolavé bradavky při kojení jsou velmi vážný problém, který je, pokud chce maminka dále kojit70, nezbytné řešit. Bolest bradavek a dvorců může mít různé příčiny, s jejich rozlišením a řešením by měla umět pomoci laktační poradkyně10.

Bolestivé bradavky - Vše o zdraví

Příčiny bolavých bradavek při kojení

Bolestivé bradavky - Vše o zdraví

  • nedokonalé až špatné přisátí: bolest je obvykle nejhorší při přisávání, v průběhu kojení se obvykle mírní, často se jedná o ostrou až řezavou bolest, někdy bývá těsně po kojení bradavka zdeformovaná (zploštělá, asymetrická), mohou vznikat ragády (praskliny bradavek)
  • kvasinková infekce4 (kandidóza): projevuje se pálením, svědím, které se objevuje většinou až v průběhu kojení nebo po něm, kvasinkami infikované bradavky mohou být zarudlé, olupovat se a nebo mohou být naopak hladké, lesklé, s bělavými flíčky
  • mechanické poranění. může být způsobeno kousnutím11 dítěte při kojení, používáním odsávačky mléka25, kojicích kloboučků12 či formovačů bradavek1 (vhodnější alternativou k nim je tzv. květinková masáž, odkaz naleznete níže v sekci Externí linky)
  • Bolestivé bradavky - Vše o zdraví syndrom bílé bradavky (vazospasmus, Raynaudův syndrom): jedná se o stažení cév, bradavka po kojení pálí, je bělavá, poté se jí vrátí barva a znovu se objeví pulzující bolest
  • retence mléka (ucpané mlékovody): část prsu bude oteklá, zarudlá, tvrdá a bolestivá, na bradavce se může objevit bílý až žlutý puchýřek
  • ekzém23 či jiné kožní problémy na bradavkách
  • těhotenství24: během těhotenství obvykle klesá laktace a také se zvyšuje citlivost bradavek, ani správné přisátí dítěte nemusí být příjemné

Prevence bolavých bradavek při kojení

Nejdůležitějším bodem při předcházení bolestem bradavek je správná technika kojení5. Nejzásadnější okamžiky ovlivňující přisávání miminka se dějí již první hodiny po porodu28. Ideální je ihned po porodu položit nezabaleného novorozence7 do tzv.

savčí pozice na nahé břicho matky a během bondingu33 ho nechat dospět k samopřisátí a pít kolostrum3.

I po císařském řezu81 je obvykle možné provést kontakt kůži na kůži (více ve článku Kojení po císařském řezu27, v ostatních případech se doporučuje kontakt kůži na kůži zahájit co nejdříve (např. u nedonošených dětí4 klokánkováním3).

Jak má vypadat správné přisátí a efektivní sání

Správné asymetrické přisátí dítěte k prsu je takové, když je hlavička dítěte mírně zakloněná, takže se dítě musí natáhnout mírně dopředu, aby se přisálo. Brada dítěte pak bude co nejblíže k prsu (ideálně do něj zabořena) a nos naopak od prsu dále. Zároveň bude spodní čelist pokrývat většinu dvorce. Pamatujte si, že miminko se správně nepřisává na bradavku, ale na dvorec.

Prs v ústech a sací pohyby neznamenají, že dítě dostatečně pije mléko, když dítě mléko z prsu dostává, projevuje se to viditelnou ‚pauzou v bradě‘ – dítě má doširoka otevřená ústa, při nasávání mu brada klesne a zůstává tak dokud pije a když přestane sát, má plná ústa mléka a brada se mu vrátí zpět nahoru. Čím delší je pauza, tím více se dítě napilo. Když se dítě snaží sát, ale nedaří se mu získat mléko, jeho brada se hýbe rychle, bez pauz.

Velmi dobře přisáté a dostatečně z prsu pijící dítě (s dlouhou pauzu v bradě) – video (ENG)

Léčba bolavých bradavek – obecná doporučení

Bolavé bradavky je vhodné co nejvíce větrat. Pokud žena nemůže chodit bez podprsenky16, lze používat chrániče bradavek14 (odkapávací misky). Klasické absorpční vložky mohou problémy s bradavkami zhoršovat.

Velmi důležité je nepoužívat dudlíky85 (šidítka), kojenecké láhve41 všech značek a kojící kloboučky, protože negativně ovlivňují přisávání. V případě nutnosti dokrmování miminka se má používat suplementor3.

Tato pomůcka nekazí techniku kojení a umožňuje během dokrmování stimulaci dvorců, kontakt dítěte s prsem, který má jak pro maminku, tak i pro miminko prospěšný emocionální vliv a zároveň podporuje laktaci. Mezi ústy děťátka a prsními bradavkami a dvorci probíhá chemická komunikace, mateřské mléko se tvoří miminku na míru, během dokrmování se tvoří v prsu další mléko, které miminko saje.

Maminka i miminko se učí kojit kojením. Miminko je možné takto přímo po prsu dokrmovat odsátým nebo odstříkaným mateřským mlékem7 nebo v případě jeho nedostatku umělým mlékem49.

Léčba bolavých bradavek – vylepšení přisátí

Při problémech s kojením, bolestivých bradavkách a špatném přisávání děťátka má smysl jej zkoušet nechat se samopřisát stejným způsobem jako po porodu při kontaktu kůži na kůži přibližně do 3 až 4 měsíců věku3. Nicméně to vyžaduje obrovskou trpělivost maminky, pokud ale vytrvá, je velká pravděpodobnost, že se tak podaří příčinu problémů odstranit.

Děti se obvykle nejlépe přisávají v polospánku, mnoho miminek se nejlépe přisává při kojení kůži na kůži v tzv. savčí pozici (břicho na břicho). Špatně přisáté dítě od prsu neodpojujeme, znásobuje to bolest a zvyšuje poškození bradavky.

Vyvineme ale přiměřený tlak na zátylek děťátka a posuneme ho dolů, tím bude muset lehce zaklonit hlavičku a více otevřít pusinku.

V některých případech může ke správnému přisátí pomoci přestřižení podjazykové uzdičky (jedná se o velmi rychlý zákrok) nebo při zapadlé bradičce orofaciální stimulace.

Léčba bolavých bradavek – potlačení kvasinkové infekce

Kvasinkou Candida albicans infikované bradavky se nesmí mazat mastnými krémy (např. Bepanthenem, lanolínem či bambuckým máslem), naopak by to kvasinky pomnožilo. Je třeba je ošetřovat genciánovou violetí (jakmile se setře fialová barva, bradavky znovu natřít) nebo Citrovitalem (použít po každém kojení). Genciánová violeť ani Citrovital se nemusí smývat před kojením.

Bolestivé bradavky - Vše o zdravíTaké je možné, po poradě s lékařem, použít Nystatin či antimykotické masti, ale i s nimi bývá léčba zdlouhavá a mají své nežádoucí účinky. Navíc Candida albicans je často rezistentní vůči působení běžných antimykotických přípravků, jako jsou Canesten, Imazol a Pevaryl.

Některé laktační poradkyně při kvasinkové infekci na bradavkách doporučují Univerzální mast Dr. Jacka Newmana. Ta současně obsahuje antibiotikum1, antimykotikum a kortikosteroid, má proto řadu možných velmi závažných nežádoucích účinků na zdraví matky i kojeného dítě.

Při kvasinkové infekci na prsních bradavkách a dvorcích je také třeba vyvařit nebo jinak dezinfikovat vše, co přichází s nimi přichází do kontaktu, tedy kojící kloboučky, formovače bradavek, chrániče bradavek (odkapávací misky) a také pratelné prsní vložky. Je také třeba hlídat správné přisátí dítěte.

Významným faktorem při boji s kandidózou bývá napravení střevní mikroflóry kojící matky (a tím i kojeného miminka), protože kvasinky na kůži matky jsou jen odrazem stravy jejího přemnožení ve střevech vlivem nevhodných podmínek pro udržení zdravé střevní mikroflóry.

Množení kvasinek podporují sacharidy (hlavně ty jednoduché – sladkosti, ale třeba i vařená mrkev či nadbytek složitých sacharidů) a nezakysané mléčné výrobky a naopak mu brání užívání probiotik6 (mají se brát po jídle), efektivitu jejich podávání zvyšuje Hylak forte (obvykle se kvůli své nepříjemné kyselé chuti bere před jídlem).

Zdravou střevní mikroflóru ničí i očkování38 a užívání antibiotik a jiných léčiv.

Léčba bolavých bradavek – hojení ragád a kousanců

Pokud tato poranění nejsou infikovaná kvasinkami, je možné použít např. bambucké máslo, lanolín (vážený z lékárny, mast na bradavky Babylove Mama, Medela Purelan 100), za studena lisovaný kokosový olej6 či Bepanthen. Na čerstvé rány je vhodný HemaGel, ten je třeba před kojením jemně otřít. Existují také hojení napomáhající hydrogelové polštářky (např. Chicco, Medela).

Zajímavé:  Jablečný Ocet Zdraví Az?

Bolestivé bradavky - Vše o zdraví

Léčba bolavých bradavek – opatření při syndromu bílé bradavky

Velmi důležité je dbát na co nejlepší přisátí dítěte. Ihned po kojení se na bradavku použije suché teplo (termofor, nahřátá plenka, fén). Dále je možné zkusit užívat vitamín B6 (pyridoxin).

Léčba bolavých bradavek – uvolnění mlékovodů

Pokud je na bradavce bílý či žlutý puchýřek, lze ho propíchnout sterilní jehlou, někdy se ho může podařit odsát bez propíchnutí i děťátku.

Miminko přikládáme co nejčastěji k prsu a necháme ho co nejvíc vysát, je možné ho zkusit polohovat bradičkou směrem k zarudlému a zatvrdlému místu, stlačovat prs prsty rukou okolo zablokovaného místa.

Před kojením a během něj je vhodné prs nahřívat (pomocí teplé sprchy, termoforu, nahřáté látkové plenky, pitím teplého nápoje), po kojení naopak chladit (např. zábalem z tvarohu, pytlíkem mražené zeleniny zabaleným v utěrce). Problém se obvykle do 24 až 48 hodit vyřeší.

Někdy ale může retence mléka přerůst v zánět prsu (mastitidu)14, objeví se horečka1 a bývá nutné nasadit antibiotika. Je ale potřeba pokračovat v kojení, užívání antibiotik nebývá jeho kontraindikací. Pokud je bradavka poraněná, s ragádami, mohou baktérie pronikat snáze dovnitř prsu a riziko mastitidy je vyšší.

Léčba neúnosně bolavých bradavek – přerušení kojení

Pokud jsou bolesti bradavek nesnesitelné, je poslední možností kojení na několik dní přerušit a během této doby mléko ručně odstříkávat či odsávat pomocí odsávačky mléka (její používání ale může bolesti a poranění bradavek zhoršovat) a miminko zatím krmit technikou nenarušující kojení, nejlépe tedy z pohárku.

Krmení miminka z pohárku – video (ENG)

Povšimněte si, jak miminko vystrkuje jazýček, aby se napilo mléka. Mléko se miminku nelije z pohárku do pusinky.

Více o bolavých bradavkách při kojení na modrykonik.cz

Externí linky

Použité zdroje

Co dělat, když kojení bolí – jak pečovat o prsa a bradavky

Čerstvé maminky ve svém okolí slýchají, že je naprosto normální, že kojení hlavně na začátku bolí. Je to ale opravdu tak? Zeptali jsme se odbornice na slovo vzaté, laktační poradkyně Simony Lazzari.

„Na úplném začátku může být kojení výrazně nepříjemné, jazýček miminka je drsný, technika přisátí miminka ještě ne zcela perfektní, naprosto nevyhnutelné je napravit techniku přisátí a pečovat o prsa,“ vysvětluje Simona. 

Jak pečovat o prsa při kojení 

Doporučujete bradavky pravidelně promazávat?

„Je-li vše v pořádku a nebolestivé, stačí rozetřít po bradavce a dvorci mateřské mléko, nechat je zaschnout a pak udržovat v suchu, a pohodlné podprsence. Je-li situace horší, doporučuji návštěvu laktační poradkyně, která zjistí proč dochází k poranění.

 Existuje celá řada kosmetických přípravků, osobně doporučuji Nipple cream, nebo Diaper balm od Motherlove, se kterými mám skvělou zkušenost. Purelan od Medely je též vhodný, ale živočišný lanolín nemusí každé mamince vyhovovat.

 Olej s kapkou levandule též zklidňuje, hojí…“

Mohou se bradavky omývat běžným mýdlem?

„Není to nutné, jen když je přítomná kvasinka, která se musí zaléčit vhodným přípravkem.“

K nalití prsou často dochází hlavně na začátku kojení, konkrétně v prvních několika dnech. Prsa jsou bolestivá, citlivá, nalitá mlékem a miminko má problém s přisátím.

Jak bojovat s nalitými prsy?

Předem prohřát teplým obkladem, promasírovat, je-li nutné pomoci bradavce ke zformování, tak před kojením odstříkejte trochu mléka, miminko se díky tomu bude moci lépe přisát.

Po kojení na prsa také pro zmírnění bolesti můžete přikládat studené obklady, mokrou plenu, tvaroh a prsa masírovat.

Bolavé bradavky

Rozpraskané a bolavé bradavky dokáží kojení znepříjemnit až kojení postupně ukončit. Kůže na bradavkách může být popraskaná, krvácet, mokvat, nebo na ní mohou být malé puchýřky. 

Proč vznikají? 

Pokud je miminko ve správné poloze, má dostatečně otevřenou pusinku, je bradavka opřená o horní patro v umístěná v zadní části pusinky, jazýček si přitahuje dvorec a přitlačuje dásněmi okolí dvorce a stimuluje vylučovací reflex a MM se uvolňuje.Pokud ale bradavka není dostatečně vzadu v pusince, bude se jazyk opírat o bradavku, což začne způsobovat bolest, dítě bude nespokojené a MM se nebude uvolňovat.

Tento problém se často objevuje hlavně u miminek, které byly přikrmovány lahvičkou.

Jak bojovat proti rozpraskaným bradavkám? 

  • Je nutné napravit techniku přisátí miminka a jeho polohu, tam bude stěžejní problém.
  • Existují preparáty již zmiňované, hydrogelové obklady, chrániče na bradavky, kalciové masti, Hemagel, Nipple cream, nebo Diaper balm od firmy Motherlove, Purelan od Medely, stříbrné kloboučky,…
  • „Pokud si nevíte rady, vždy se raději obraťte na laktační poradkyni,“ doplňuje Simona.

Může bolavé bradavky způsobovat dlouhé kojení?

„Nepřiměřeně dlouhé kojení bude bradavky velmi zvlhčovat, způsobovat mokvání a tím iritovat jemnou kůži bradavky, která pak praská a je velmi přístupná infekci nebo kvasince,“ vysvětluje Simona Lazzari. 

Bradavky jsou bolavé a to jak při krmení, tak mezi ním. Maminky často popisují bolest jako pálení nebo řezání, někdy mluví o bodavém pocitu od bradavky směrem k lopatce. Na bradavkách a dvorci se může objevit červený ohraničený flíček, kůže je prosáklá, jemná a lesklá. Miminko bude mít pravděpodobně bílý povlak na vnitřní sliznici úst nebo na jazyku.

Proč vzniká?

Kvasinky máme v těle všichni, ale když se přemnoží, nastane problém. Tělo ženy je po porodu dočasně méně odolné a kvasinky se vyskytují na běžných površích již v porodnici, přes veškerou hygienu, která tam probíhá.

Tato situace může nastat i po užívání antibiotik, nebo při nízkém množství železa v těle matky.

Bolestivé bradavky - Vše o zdraví

Prevence, by měla být automatická již v porodnici, kvasinka se šíří kapénkovou nákazou, tzn. že velmi snadno a velmi rychle. Doporučuji ženám svědomitou dezinfekci rukou vždy, když se chystají kojit, sahat na miminko, dotýkat se prsou, obličeje, genitálií. 

Prsní vložky udržujte suché a stále čisté, během kojení je nenechávejte na otevřeném místě, aby nedocházelo ke kontaminaci – schovejte je třeba pod polštář… Tato opatření platí pro porodnici, doma stačí ruce dobře umýt.

Pokud máte podezření na kvasinkovou infekci, prsa omyjte mýdlovou vodou po kojení – zbavíte se tím zbytků mateřského mléka, které je sladké a kvasinky z něj profitují.

„Naneste na prso Diaper balm od firmy Motherlove (přírodní a účinný preparát, kterému dávám přednost před chemickými medikamenty), před kojením se nemusí odstraňovat.

Doporučuji také  Canesten/ Pevaril (v lékárně dostupné bez receptu), před kojením je však nutné prsa omýt mýdlovou vodou. I miminko by mělo být ošetřené v ústní dutině, osvědčený ale pouze z Německa přivážený je preparát Infecto Soor Mundgel, nebo genciánová violeť.

 V každém případě se obraťte na odborníka – laktační poradkyni, nebo vyhledejte vašeho lékaře, který vám předepíše účinné léky.“

Ucpaný mlékovod, neboli retence mléka 

Prso může být zarudlé a bolestivé, boule v prsu je na dotek hmatatelná. Může být citlivá jen bradavka a dvorec a při veškeré snaze nelze mateřské mléko z prsu odsát.

Proč vzniká?

Mlékovod se může „ucpat“ během krmení, při nedostatečném sání, velmi krátkém kojení, i nevhodná poloha se může na stavu podílet.

 Důsledkem toho se mléko v mlékovodu a mléčných váčcích hromadí, dochází k přetlaku, opuchlinám, zúžení mléčných kanálků, které se pak mohou ucpávat.

Zajímavé:  Nadace Výživa Pro Zdraví?

Během odstraňování tohoto problému lze dokonce pozorovat, jak z prsu vychází jakýsi útlý ztužený mléčný „hádek“, který byl mechanickou bariérou.

Jak bojovat s ucpaným mlékovodem?

Především lokálně dobře zahrát, jemně, ale důsledně pomasírovat a pak odsát, aby se bradavce i celému prsu ulevilo.

Preventivně dbát na správnou techniku kojení, viz výše, dopřát dítěti čas, upravit polohu dítěte tak, aby bradičkou směřovalo k poškozenému místu (docílí se tak intenzivnějšího odtoku mateřského mléka), nebo zahájit odsávání mateřského mléka odsávačkou, která splňuje optimální předpoklady pro svou funkci.

Pokud problémy přetrvají, vyhledejte vašeho lékaře.

Mastitida

Prsa jsou horká, červená, napjatá, velmi citlivá a bolestivá. Mastitidu obvykle provází také horečka a pocit schvácenosti, únavy a vyčerpání, je přirovnatelná k chřipkovému onemocnění.

Proč vzniká?

Mastitida je zánětlivý proces probíhající v prsu. Na vině může být oslabení imunitního systému maminky, vyčerpání, ale zvlášť půjde o nevyprázdněná prsa během kojení, nahromaděné mateřské mléko, spojené s retencí, zánětlivé ložisko, které mohlo vzniknout na bradavc. Neléčená mastitida je nebezpečná a vyžaduje rychlou pomoc.

Jak bojovat s mastitidou?

Pokud zachytíte náznaky na začátku rozvíjejícího se onemocnění, stačí prsa odsát, zchladit studeným obkladem, nejlépe tvarohem, nebo zelným listem (pomačkaným, aby se lépe uvolnily silice) přiloženým přímo na prso a překrytým studeným obalem.

Homeopatie konkrétně Belladonna 5/9CH užívaná po častých dávka (poraďte se s homeopatem), může situaci zvrátit k uzdravení. Vydatný odpočinek, ideálně klid na lůžku je podmínkou.

Pokud příznaky přetrvají déle než 24 hodin, nebo se stav rychle zhoršuje, vyhledejte svého lékaře. Obvykle se mastitida léčí antibiotiky na 7-14 dnů.

 Během léčby stále dochází ke kojení, tak jako dříve, pouze pokud by odcházel hnis, nebo krev se kojení nedoporučuje.

Nebojte se přenosu infekce na dítě, myslete stále na to, že mu současně s mateřským mlékem dopřáváte i ochranné látky, které jsou součástí, a tím jej chráníte.

Počítejte ve dnech onemocnění a po něm s poměrně významným poklesem množství mateřského mléka. Během rekonvalescence a po ní pak častým přikládáním, střídáním prsů během kojení a nočního kojení stav napravíte.

Pokud ne, jsou prostředky, které pomohou ke zvýšení laktace.

„Nejdůležitější pro prevenci všech těchto starostí je správná technika kojení a důsledná péče o prsa. Informací je mnoho a všude, není snadné se v nich zorientovat, proto doporučuji – kontaktujte laktační poradkyni, která situaci zanalyzuje, diagnostikuje, poradí a vše vysvětlí,“ uzavírá Simona Lazzari. 

Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.

Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.

Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“

Bolestivé bradavky - Vše o zdraví

Jak na bolavé a popraskané bradavky?

Bolestivé bradavky - Vše o zdravíPrvní týdny po porodu pro vás mohou být velmi náročné, zvláště, když kojení neprobíhá tak, jak jste si původně představovali. A pokud se navíc přidá bolest bradavek nebo zánět, není divu, že byste raději kojit přestali. Co s tím udělat?

Nejčastější příčiny bolesti bradavek

“První dva týdny po narození Honzíka jsem měla bradavky červené, citlivé a bolestivé. Když jsem zavolala laktační poradkyni, řekla mi, že mám nesprávnou techniku. Upravila jsem ji a problémy zmizely,” vypráví pětatřicetiletá Karolína.

Příznaky, o kterých mluví, začínají podle statistik zhruba při dvacátém kojení a trvají den či dva a pak samy od sebe zase zmizí. Pokud však bolí bradavky i poté, pravděpodobně děláte někde chybu a je lepší něco podniknout.

Příčin může být totiž hodně. Jaké to jsou?

1. Bradavka neleží dostatečně hluboko v ústech dítěte

Když bradavka leží na přední části jazyka dítěte místo vzadu, dojde v důsledku přirozených sacích pohybů k bolestivému tření a vytvářejí se na ní citlivá místa, prasklinky nebo puchýřky.

Proč nemá miminko bradavku dostatečně hluboko v pusince? Buď ho správně nepřikládáte k bradavce a bradavka proto z pusy vyklouzne (například když si dobře nedoložíte ruku, na které máte děťátko, může po určité době klesnout, aniž jste si toho všimli, ale dítě pak není těsně přivinuté). Nebojte se, že by se dítě udusilo, klidně přitlačte jeho zadeček blíže ke svému tělu a změňte tak úhel nosu k prsu. Kdyby mělo dítě málo vzduchu, samo se pustí.

2. Bradavka se vytahuje nebo se o ni správně nestaráte

V tomto případě se mohou vytvořit tzv. ragády, což jsou jemné trhlinky. Něco podobného se vám může utvořit i na suchých rtech a také to není velmi příjemné. Ragády dost bolí a navíc může pro poranění dojít k infekci (dovnitř se dostanou choroboplodné zárodky) a zánětu prsu.

K ragádám dochází z několika důvodů, ale obvykle jsou způsobeny nesprávnou technikou kojení. Když musí dítě otáčet hlavičku nebo ho nedostatečně podpíráte, velmi se k němu nakláníte a udržení polohy vyžaduje námahu, může začít dítě “táhnout” za bradavku.

Také se to stává, když dítě berete od prsu aniž abyste uvolnili tzv. sací vakuum. Když budete násilím tahat bradavku od pusinky dítěte, může dojít k natržení bradavky a vzniku trhlinek.

Stačí strčit do koutku úst například malíček, a to se budete divit, jak rychle se děťátko pustí! Ragády vznikají i tehdy, když se při kojení spěcháte a dítě se velmi hýbe a nesoustředí se, táhne za bradavku a trhá ji.

Obvykle se to děje, když se miminku při kojení “neleží” dobře. Některým maminkám se trhlinky vytvoří poté, co nadměrně používají odsávačku mléka (buď je nevhodná nebo odsávají chybně). A dalším důvodem je nesprávná péče o pokožku prsou.

“Mně se ragády vytvořili z toho důvodu, že jsem si nedostatečně měnila vložky do kojící podprsenky. Jen co jsem je začala měnit častěji, problémy se již neobjevily,” vzpomíná čtyřicetiletá Veronika.

3. Bolestivost způsobena plísněmi

Kvasinková infekce (nebo moučnivka) je častý problém mnoha kojících maminek. Způsobuje otok a zarudnutí, svědění a pálení, později prudké a bodavé bolesti. Bradavka může být šupinatá a suchá, ale také červená a lesklá, bílá až růžová. Jakmile si nejste jistá příčinou bolestivosti bradavek, vyhledejte lékaře.

Pokud totiž jde skutečně o plísňovou infekci, může se rozšířit i do pusinky dítěte či dokonce na zadeček, což vede k úpornému zapaření.

Raději se nechte vyšetřit dříve než později, plíseň se může dostat do mlékovodů (poznali byste to podle palčivé a bodavé bolesti).

Léčba spočívá v používání protiplísňových mastí, například Pevaryl či Canestenu, které vám předepíše lékař v případě pozitivní diagnózy.

Sama si tyto mastičky neordinujte, i když jsou volně prodejné. Obvykle je nutná i léčba dítěte. V případě, že se dostala infekce do mlékovodů, musí se léčit celkově. Nezbytné také je dodržovat přísnou hygienu: pravidelně si myjte ruce a často vyměňujte vložky v podprsence. Při praní přidejte do posledního máchání ocet, kvasinky ho nesnášejí.

Jak pečovat o popraskané a bolavé bradavky?

Myjte si bradavky ne více než dvakrát denně, bez mýdla, jinak by mohly vyschnout a dráždit pokožku. Na mytí použijte měsíčkovou směs. Šalvějové obklady mají také uklidňující účinek. Po každém kojení rozetřete trochu mateřského mléka na bradavky, protože má antibakteriální vlastnosti. Použijte uklidňující krémy na bradavky (např. Bepanthen, PureLan).

Zajímavé:  Léky Proti Kašli Pro Děti?

Před krmením používejte na prsa teplé obklady. Používejte studené obklady až po krmení, protože studené obklady mléčné kanálky smršťují, což brání toku mléka. Začněte kojit s méně bolavým prsy. Je důležité, abyste při krmení pravidelně měnili polohy, aby nedošlo k stálému dráždění stejné části prsu.

V případě, že bolest je silná, použijte silikonové nástavce na bradavky. Když jste doma, snažte se ventilovat bradavky tím, že nosíte volné podprsenky a bavlněné košile. Použijte prsní vložky pouze před odchodem ven. V případě, že bolest nepřejde, nebo je velmi silná, pozastavte krmení a opatrně odsávejte mléko s odsávačkou.

Krmte dítě s injekční stříkačkou, lžící nebo šálkem. Pokud problém přetrvává, obraťte se na laktační poradnu.

Jak se vyhnout popraskaným bradavkám?

Popraskané bradavky se obvykle objeví, když dítě ještě neví, jak se správně přisát k prsu a místo toho jen nasává vaši bradavku do úst. A skutečnost, že vaše prsa jsou tvrdá a napjatá kvůli hyperlaktci (nadměrný tok mléka), je pro vaše dítě ještě těžší.

Proto, začněte s odsáváním mléka nejprve s odsávačkou, dokud se prsa nestanou měkčí. Když krmíte vaše dítě, mělo by mít v ústech nejen bradavku, ale také okolí dvorce, takže jeho tváře jsou plné a nosem se dotýká vašeho prsu.

Pokud vaše dítě neotevře ústa dostatečně široce, můžete mu pomoci přisát se na prs podržením jeho brady.

Máte správnou techniku kojení?

“Kojila jsem asi tři týdny a myslela jsem si, že to vzdám, jak to bolelo. Pak mi kamarádka řekla, ať změním polohu při kojení a zkontroluji si, zda je syn správně přisátý. Po dvou dnech už bylo vše lepší a vydržela jsem kojit skoro rok,” dělí se o své zkušenosti Daniela.

Jak to zjistit?

Pokud si nejste jistá, pak stačí, když si zapamatujete následující: správně přisáté dítě má ústa široce otevřená jako při zívání, většina dvorce je v ústech dítěte, brada a nos dítěte se dotýkají prsu, více dvorce je vidět nad ústy než pod nimi, dolní rty jsou ohrnuté ven, jazyk přesahuje dolní ret, bradavka i s dvorcem je na jazyku, tváře dítěte nevpadávají dovnitř a při sání se pohybují spánky a uši dítěte.

VIDEO: Jak léčit bolestivé bradavky

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Když kojení bolí – Babyweb.cz

Zkušenost s bolestivými nebo rozpraskanými bradavkami má téměř každá maminka, která své miminko alespoň chvíli kojila. Právě tato potíž bývá jednou z nejčastějších příčin, proč maminka přestane své děťátko kojit hned v prvních týdnech po narození. A to je škoda. Důvodem rozpraskaných bradavek totiž často bývá pouze špatné přiložení nebo nesprávná technika kojení.

„Poprvé mi bradavky popraskaly hned druhý den v porodnici. V kombinaci s nalitými prsy to byl opravdu horor.

Těšila jsem se, jak si budeme kojení užívat já i moje dcerka a místo toho jsem se bála každého jejího probuzení, protože kojení mne opravdu hodně bolelo,“ říká maminka šestiměsíční Agátky.

 „Pomohla mi až laktační poradkyně, kterou jsem si zavolala k sobě domů, když už jsem byla opravdu zoufalá a zvažovala jsem, že kojení po dvou týdnech nepředstavitelných muk ukončím.“

Nakonec stačilo, aby holčičku přikládala k prsu v jiné poloze a kontrolovala, že má v pusince celou bradavku včetně dvorce. „Od té doby byl klid. Pak mi sice bradavky popraskaly ještě okolo dvou měsíců, kdy měla dcera růstový spurt, ale to jsem již věděla, jak na to.“

Základem je správná technika kojení

Mnoho maminek si také myslí, že příčinou popraskaných bradavek bývá dlouhé sání miminek. Podle odborníků však délka sání vliv na vznik bolestivých nebo rozpraskaných bradavek nemá. Snad jedině tehdy, pokud si vaše děťátko zvykne usínat při kojení s vámi v posteli a v noci vás „používá“ místo dudlíku. Tomu se snažte předcházet – jak kvůli vám, tak i kvůli miminku.

Jak jsme již zmínili na začátku, nejdůležitější z hlediska prevence je správná technika kojení. Od samotného začátku se snažte při kojení střídat různé polohy, aby tlak na bradavku byl vždy v jiném místě. Důležité je také kontrolovat, zda se miminko správně přisaje – tedy uchopí celou bradavku.

„Svým maminkám také radím, aby si po kojení prsa neomývaly (rozhodně ne mýdlem, které ještě více vysušuje), ale naopak je nechaly na vzduchu oschnout, nejlépe s kapkou mateřského mléka,“ říká laktační poradkyně Lucie Stavárková.

„Někdy také brání správnému přiložení příliš nalité prsy.

Pokud tedy cítíte, že jste již připravená na další kojení a miminko spinká, zkuste trochu mléka odstříkat, ale pouze do pocitu uvolnění, abyste zbytečně nepodporovala zvýšenou tvorbu mateřského mléka.“

Čtěte také:

Na vložky do podprsenky pozor

„Jakmile chcete kojení ukončit a miminko se bradavky samo nepustí, násilím jej neodtrhávejte, ale vsuňte mu do vnitřního okraje koutku úst malíček a teprve poté ho od prsu odtáhněte,“ radí laktační poradkyně.

Vhodné je také nabídnout miminku nejdříve nebolavý prs a teprve až ve chvíli, kdy se mléko začne z bolavého prsu samo uvolňovat, prsa vyměnit, miminko nebude muset tak silně sát.

„Vložky do podprsenky sice pomáhají udržovat prs v suchu, ale ty méně kvalitní mohou pouštět vlas a jemnou pokožku bradavky tak ještě více dráždit,“ upozorňuje Lucie Stavárková.

  • Vyzkoušejte šalvějové zábaly, které přiložíte na prsy po kojení – stačí 10 až 15 minut.
  • S mastičkami zacházejte opatrně, ne všechny pomáhají a nemusí „chutnat“ vašemu miminku. Spíše si zkuste bolavou bradavku pomazat vlastním mateřským mlékem, které má samo o sobě léčivé účinky.
  • Před kojením prsa lehce rozmasírujte a nahřejte. Mléko se bude lépe uvolňovat a miminko nebude muset tak silně sát.
  • Pro rychlé hojení popraskaných bradavek se také doporučuje hydrogel, buď ve formě náplasti, nebo gelu. Jde o vlhké hojení, které nejenže je rychlejší, ale také při něm nevzniká strup.

Stříbro zničí bakterie

Pokud vám na rozpraskané bradavky nic nepomáhá, můžete vyzkoušet také novinku, kterou jsou tzv. stříbrné kloboučky. Jde o kloboučky ze stříbra, které se přikládají mezi kojením na podrážděnou bradavku.

„Je-li bradavka poškozená, popraskaná nebo jen začervenalá, znamená to, že na jejím povrchu se množí nežádoucí bakterie, které znesnadňují hojení. Kationt stříbra je tak malý, že pronikne až do DNA bakterie a přeruší její životní funkce. Jakmile jsou díky stříbru zničeny, kůže se tak může mnohem rychleji hojit.

Zlepšení lze vidět již po prvních hodinách používání,“ říká paní Adéla, která se potom, co jí samotné kloboučky „zachránily“ kojení, rozhodla je dovážet i do Čech.

Velkou výhodou těchto stříbrných kloboučků je fakt, že mají téměř neomezenou životnost. I když je jejich pořízení finančně náročnější (stojí přes 1000 Kč), můžete je schovat pro dceru nebo půjčit později kamarádce.

Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní www.dulakporodu.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector