Boule na dásni – vše o zdraví

Chronické zánětlivé onemocnění diabetes mellitus je komplexní onemocnění, které ovlivňuje mimo jiné i stav dásní a zubů.

Dlouhodobě zvýšená hladina cukru ve slinách diabetika podporuje růst bakterií, které ulpívají na zubech, okolo dásní a zubů.

Následné podráždění vede k postižení tkáně dásní, která se projevuje zánětem a krvácením při čištění. Přes postiženou tkáň se bakterie zubního plaku rozšiřují do celého krevního řečiště.

Vyvolaná imunitní reakce zvyšuje inzulinovou rezistenci, ztěžuje kontrolu nad hladinou cukru v krvi a zhoršuje komplikace diabetu.   

Zubní pasta

Zvolte zubní pastu, která účinně bojuje proti tvorbě zubního plaku a záBoule na dásni - Vše o zdravíroveň pomáhá revitalizovat a posilovat dásně. Zubní pasta, tak jako i další kosmetické produkty, musí obsahovat vhodné syntetické náhrady cukru, například xylitol.

Zubní pasta Gum® ActiVital® poskytuje dlouhodobou ochranu zubů, zpevňuje zubní sklovinu a zamezuje tvorbě zubního plaku. Obsažený antioxidant koenzym Q10 a extrakt z granátového jablka podporují zdraví dásní a omlazují je.

Unikátní kombinace účinného řešení a estetiky – přírodní složky zubní pasty SWISSDENT Biocare působí antioxidačně, protizánětlivě, zpomalují projevy stárnutí měkkých tkání a zároveň vyhlazují povrch zubů, který se pak méně zabarvuje. 

Boule na dásni - Vše o zdraví

Přírodní alternativa léčby chronické gingivitidy a parodontózy. Zubní pasta Tebodont s čajovníkovým olejem disponuje antimikrobiálními, antibakteriálními, antivirovými a antimykotickými účinky. Pro dosažení maximálního výsledku zkombinujte zubní pastu s Tebodont gelem, který zklidňuje, regeneruje a pečuje o dásně.

Ultradex nízkoabrazivní zubní pasta s fluoridy působí antibakteriálně, pomáhá předcházet zubnímu kazu i zánětu dásní. Díky oxidačnímu procesu má i lehký bělicí účinek.

Zubní kartáček

Používejte zubní kartáček s malou hlavicí, která umožní efektivní čištění i v těžko dostupných místech včetně při a pod okrajem dásní.

Zubní kartáček GUM® ActiVital je charakteristický speciálně sestřiženými vlákny určenými pro efektivní odstranění zubního plaku a prevenci zánětu dásní v těžko dostupných prostorách. Vybírat si můžete ze tří typů pevnosti vláken – soft, medium a ultra compact soft. 

Mezizubní kartáček, zubní nit

Boule na dásni - Vše o zdravíKaždodenní čištění mezi zuby je jeden z nejdůležitějších nástrojů pro udržení zdravých dásní. Dvakrát denně pečlivě odstraňte plak mezi zuby pomocí zubní nitě nebo mezizubních kartáčků.

GUM® Trav-Ler® s ohebným krčkem dosáhne snadno i mezi zadní zuby. Pokud jste na cestách, můžete použít GUM® Soft-Picks® pro snadné odstranění zbytků jídla a zubního plaku.

Ústní voda

Pro maximální výsledek a pocit dokonale vyčištěných úst vypláchněte ústa výplachem s antibakteriálními vlastnostmi, které pomáhají v prevenci proti zánětům dásní.Boule na dásni - Vše o zdraví

Ústní voda GUM® ActiVital® poskytuje zpevnění zubní skloviny a zuboviny. Přidaný antioxidant koenzym Q10 a extrakt z granátového jablka podporuje zdraví a omlazení dásní. Extrakt ze zázvoru a heřmánku chrání dásně, působí antibakteriálně a urychluje hojení.

Z termální vody Castera-Verduzan vyrobena protizánětlivá ústní voda Buccotherm vyrovnává kyselé prostředí v ústech. Díky přírodním extraktům z brusinek a zeleného čaje pomáhá redukovat zubní plak a osvěžuje dech. Celkově tak napomáhá hojení sliznic při zánětech, podpoře efektivní remineralizace zubní skloviny a stimulaci tvorby slin.

Máme řešení i pro ty, kteří se potýkají již s konkrétním problémem

Zánět dásníBoule na dásni - Vše o zdraví

Proti krvácení a již vzniklému zánětu dásní je potřeba nasadit ústní vodu s antiseptickými látkami s dlouhodobou účinností, které působí proti tvorbě zubního plaku a nebezpečným bakteriím, jež jsou zodpovědné za onemocnění dásní.

Ústní voda pro profesionální kontrolu plaku u nemocných dásní a intenzivní péči je GUM® Paroex® CHX 0,12%. Základ, chlorhexidin diglukonát v sobě skrývá široké spektrum antiseptických látek jejichž účinnost je podpořena antimikrobiální složkou cetylpyridinum chlorid, který napomáhá neutralizovat toxiny produkované bakteriemi.

Citlivá a suchá ústa

Boule na dásni - Vše o zdravíMezi další příznaky diabetu patří hyposalivace až úplná absence slin, která znesnadňuje polykání. Trpíte-li suchými a citlivými ústy používejte výrobky, které dlouhodobě zvlhčují ústní sliznici.

Linie GUM Hydral se zubním gelem, sprejem a ústním výplachem dlouhodobě zvlhčuje ústní sliznici, působí preventivně proti podráždění. Hydral sprej zároveň podporuje hojení měkkých tkání dutiny ústní a ústní voda Hydral pomáhá chránit před vznikem zubního kazu.

Nepříjemný dechBoule na dásni - Vše o zdraví

Absence slin společně s produkcí ketolátek vede k dalšímu diabetes problému, kterým je nepříjemný dech. I tento problém se dá účinně řešit – kontrolu nad svěžím dechem vám zajistí produkty, které se zaměřují na odstranění příčin špatného dechu.

Ústní voda GUM® HaliControl obsahuje účinnou látku CPC, která odstraňuje z úst bakterie vytvářející zápach a neutralizuje toxiny. Přes den oceníte ústní vodu v praktickém jednorázovém balení UltraDex One Go v mentolové nebo bez příchuťové verzi. Klinicky prověřená formule iQ+ActiveOxi eliminuje bakterie VSC způsobující špatný dech až na 12 hodin.

S prořezáváním prvních mléčných zoubků pomůže masáž dásní

Jednou z možných problematických etap ve vývoji kojenců a batolat je růst tzv. mléčného chrupu. Potrápí jak samotné dítě, tak i jeho rodiče. Bezesných nocí vás nezbavíme, ale poradíme, jak dítěti s bolestí ulevit. Radili jsme se se stomatoložkou Ilonou Ludvíkovou, která přidala i příklady ze své praxe.

Když se zoubky klubou, děti se kysele potí

„Když k nám přijde maminka po šestinedělí, tak je obvykle velmi spokojená, zvládly žloutenku, dobře kojí, miminko je klidné, hezky spí, ale pak po nějaké době maminka zvedne telefon znovu a hlásí nám výrazné změny.

Miminko je podrážděné, neklidné, špatně spí, často se budí.

To je první znamení toho, že se začínají prořezávat první mléčné zoubky,“ popisuje klasickou situaci ze své praxe Ilona Ludvíková, která si do své ordinace nezve maminky s dětmi až s prvním zoubkem, jak je obvyklé, ale hned po šestinedělí.

K častým příznakům růstu zubů patří pláč, podrážděnost, větší slinění, dítě má tendenci strkat si do úst prsty, případně rozličné věci, například své hračky.

Často se stane, že dítě ztratí chuť k jídlu, má jednu tvář zarudlou, druhou bledou, dáseň kolem klubajícího se zubu je nateklá, měkká a tmavá.

Dítě může mít zvýšenou teplotu, kysele se potí na hlavičce, a dokonce může trpět i průjmy a nadýmáním.

„Děti v době prořezávání zoubků také mohou přestat jíst, specialisté jsou na to kluci. Měla jsem malého pacienta, který dokonce tři čtyři dny vůbec nejedl, jen pil, k tomu měl vysoké teploty. Několikrát kvůli tomu dokonce skončil v nemocnici, než bylo konziliárně uzavřeno, že jde o syndrom prořezávání zoubků,“ popisuje stomatoložka. Ale obvykle to tak dramatické nebývá.

Varhánkové zoubky měl každý z nás. Ne bezdůvodně

První se začínají prořezávat řezáky, kolem půl roku věku miminka. Dáseň zduří a dítě sliní. „V této době je nejužitečnější provádět u dítěte masáže prstem namočeným v bio kokosovém oleji, aby to klouzalo.

Mechanická masáž pomáhá prorazit zoubku přes dáseň,“ radí stomatoložka. Záleží, jak silná vrstva dásně zoubek čeká a jak ostré má dítě zoubky. Je to opět individuální.

To, že vykukující zoubek je samý varhánek, má svůj důvod – aby se mohl lépe a rychleji prořezat. Časem se zaoblí.

Růst zoubků začíná u dětí kolem třetího měsíce věku a v různých intervalech pokračuje až do třicátého, třiatřicátého měsíce věku dítěte. Ale je to individuální; zatímco Anička od sousedů může mít v půlroce už čtyři zoubky, váš malý Tomášek ve stejném věku nemusí mít zoubek žádný.

Tohle není důvod k panice. „Maminky se často porovnávají, ale já trvám na tom, že rentgen není třeba, není extrémní výjimkou, že na první zoubek čekám i dvanáct měsíců,“ upozorňuje Ilona Ludvíková, nicméně dodává, že kdo na svůj první zoubek čeká déle, ten má nástup erupce nepříjemnější.

Zajímavé:  Alternativní Léčba Rakoviny Vaječníků?

Přičemž jde zejména o chlapce.

Řezáky

Zhruba do dvou měsíců po erupci prvních řezáků se začnou klubat řezáky horní a potom boční. „Je důležité sledovat mezi horními řezáky mezeru, tzv.

opičí mezeru, která by měla mít polovinu šířky zubu, aby měly následně stálé zuby dostatek místa a nekřížily se. Když mají děti tyto zoubky v kontaktu, jsou adepty na rovnátka.

Jsem tedy na číhané, a když se vyměňuje chrup, odesílám k ortodontistovi,“ popisuje situace ze své rodinné praxe stomatoložka.

Stoličky

Kolem jednoho roku se na svět prořezávají dolní stoličky a o dva měsíce později horní stoličky. A právě v tomto věku u poloviny dětí začínají větší bolesti.

„Měla jsem pacienta, jehož prořezávání zubů probíhalo tak, že se mu vytvořil na dásni krevní výron, velká fialová boule, kterou bylo třeba vypunktovat, až pak teprve zub prorazil. Takhle to pak probíhalo u každého nového zubu.

V rámci prořezávání stálého chrupu vše ale probíhalo standardně. Naštěstí jsem takový případ za celou svojí třicetiletou kariéru zažila jen jednou,“ uvádí stomatoložka.

Špičáky

Kolem sedmnáctého měsíce dochází k růstu špičáků. Navzdory tomu, že by tento špičatý zub mohl být považován za ten, který nejsnáze prorazí a děti tak při růstu nejméně trápí, není to pravda.

„Zatímco předchozí zuby nemusely u dítěte způsobit žádné větší bolesti nebo teploty, špičáky to dítěti mohou nepěkně vynahradit.

Jsou to specifické zuby, které jsou hojně spojené s nervovým systémem do značné výšky, často se jim říká oční zuby, neboť bolest při jejich růstu může vystřelovat až do očí,“ uvádí Ilona Ludvíková.

  • Řezáky: 6.–16. měsíc, celkem 8 řezáků. Řezáky slouží k ukusování potravy.
  • První stoličky: 13.–24. měsíc, celkem 4 stoličky. Slouží k rozmělňování a drcení potravy.
  • Špičáky: 16.–23. měsíc, celkem 4 špičáky. Jsou velmi pevné a slouží k trhání potravy.
  • Druhé stoličky: 23.–33. měsíc, celkem 4 druhé stoličky.

Zuby se začínají prořezávat zhruba mezi 6. a 16. měsícem věku dítěte. Každý zub se prořezává přibližně 8 dní.

Dítě bude mít všech 20 mléčných zubů kolem 3. roku života.

Ve třiceti měsících by mělo mít dítě kompletní mléčný chrup o dvaceti zoubcích: zadní stoličky, přední stoličky, špičáky, čtyři řezáky nahoře a to samé v dolní čelisti. „Pokud ohlásíme u dítěte kompletní mléčný chrup, tak si i s maminkou oddechneme, protože nastává období klidu.

Chodí spolu na pohodové kontroly, kdy dítěti čistím zoubky, povozím ho na křesle a jen ho zvykám na to, že vstupuji do jeho dutiny ústní. Což je velmi důležité, aby v případě prvního zákroku pro něj nebyl zákrok traumatizující,“ popisuje přístup k dětskému pacientovi stomatoložka.

Jak zmírnit bolest při růstu zubů

Prostředků, jak potíže mírnit, je celá řada. Některé z nich jsou, dalo by se říct, intuitivní. Lze využít jemných masáží tváří či dásní, které uleví od bolesti. Téhož lze docílit i chladivými obklady. Na řadu můžou přijít i různé pomůcky.

Toho, že dítě má tendenci do všeho kousat, lze využít. Existují třeba gelová kousátka, která je navíc možno předem vychladit. Pokud tak činíme, musíme dávat pozor, aby byl gel sice chladný, ne však zmrzlý. Předejdeme tak možnému poranění dásní.

Tomu, zda mají kousátka výčnělky malé, nebo velké, není podle lékařky třeba věnovat pozornost. Spíš při nákupu sledujte, jaké kousátko na jaké zoubky vybíráte. „Pro první zoubky jsou vhodná kousátka s tzv.

vestibulární clonou, vypadají jako dudlíky, dítě si je nemůže strčit moc hluboko do pusinky, takže se nenadavuje, a přitom si pořeší potíže v přední oblasti úst,“ radí Ilona Ludvíková.

Pořídit ale můžete i kousátka, která si děti mohou kousat v oblasti stoliček.

Pokud je dítěti více než šest měsíců, můžete mu ke kousání podat i mrkvičku. Dobře působí na trávení, které bývá často zrychlené, na růst zoubků a na vývoj kostí. V pozdějším věku není na škodu suchá kůrka chleba.

  • chladivými obklady,
  • vhodnými kousátky,
  • od půl roku mrkvičkou nebo suchým chlebem,
  • gely na prořezávání zoubků – ne všechny jsou vhodné,
  • homeopatickými přípravky, nově je na trhu homeopatický roztok v jednorázových obalech.

Ne všechny gely jsou vhodné

Dalšími prostředky jsou léčivé přípravky na bázi lokálního účinku. U nich je zapotřebí dobře si přečíst příbalový leták a dbát pokynů výrobce, protože mohou mít četná omezení. Využít se také dají kosmetické přípravky anebo homeopatické léčivé přípravky.

Asi tři měsíce je na českém trhu homeopatický léčivý přípravek ve formě roztoku, který obsahuje tři složky rostlinného původu v homeopatickém ředění. Jeho deviza spočívá v přívětivé aplikaci a neutrální chuti.

Stačí jen kamkoliv do úst miminka nadávkovat obsah jednorázového obalu.

Sáhnete-li po gelech na prořezávání zoubků z lékárny, čtěte jejich složení. „Obsahují dezinfekční složku, která narušuje mikroflóru, a lokální anestetikum, které my zubaři nemáme rádi.

Snižuje totiž do budoucna citlivost populace vůči anestezii, já pak musím dávat dvojnásobnou dávku anestetik oproti době před třiceti lety, kdy jsem se stomatologií začínala.

Další nebezpečí je, že když děti tento gel polknou, zmrtví si místo, kde se kříží trávicí cesty s dýchacími, a jídlo může zatéct do hrtanu, do plic. Je zde riziko komplikací,“ varuje stomatoložka s tím, že doufá, že těmto gelům brzy odzvoní.

Boule na dásni - Vše o zdraví

MUDr. et MUDr. Ilona Ludvíková

V 1994 promovala v oboru stomatologie a v roce 1996 v oboru všeobecné lékařství, o šest let později absolvovala francouzskou homeopatickou školu CEDH. Nyní pracuje jako stomatoložka a současně se věnuje homeopatickému poradenství a přednáškám pro budoucí stomatology. Je autorkou dvou knížek o homeopatii.

Boule na dásni

Dobrý den, mám dotaz, měl jsem malou bouličku v oblasti dásně u stoličky a v noci jsem na ni zatlačil, běhěm několika hodin cca 10 mi opuchla pulka tváře u zubu se udelala velka boule,začíná mě bolet ucho a cítím v oblasti stoličky velky tlak vodička už vytéká i bez tlačení na postižené místo.

Chtěl jsem se zeptat jake je ted nejlepší řešení,jestli hnis ze zubu vytlačit,popřípápadě jakým způsobem by to bylo nejlepší a nebo to nechat být do rána, než půjdu k zubaři,dnes bohužel neordinuje.

Dále mi dělá starosti to že už jsem třetí den pod vlivem pervitinu přibližně půl gramu,zajímá mě jestli nehrozí zanět krevního oběhu apod.Děkuji předem za odpověd

Odpovídá lékař: Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Havířov

Dobrý den, určitě je na místě v co nejkratším čase navštívit zubního lékaře. Může se jednat o zubní váček, který je potřeba rozříznout a tekutinu /hnis vypustit.

Doporučuji chlazení tváře (mraženou zeleninu do utěrky a přikládat na tvář) a návštěvu stomatologa, tekutinu bych sama doma nevypouštěla. Při užívání pervitinu může zánět krevního oběhu nastat, záleží i na způsobu užívání.

Zajímavé:  Vinný Ocet A Zdraví?

Váš dotaz dále přeposílám ke zpracování do konzultační poradny, ze které Vám odepíší v co nejkratším možném termínu a Váš problém s Vámi vyřeší podrobněji. Přeji brzké uzdravení.

Váček na zubu Zubní váček Boule pod jazykem Boule na dásni Boule na dásni

Dobrý den,je to již rok či dva co jsem podstoupila vytržení osmičky vlevo nahoře….

Boule na dásni

Dobrý den měla bych dotaz udělala se mi boule nad zadní stoličkou o velikosti…

Boule na dásni

Dobrý den, před zhruba dvěma týdny jsem začal cítit tlak (nikoliv bolestivý)…

Boule na dásni

Dobrý den. Trápí mě už docela dlouho na dásni boule, z které vytékal hnis. Byla…

Boule na dásni

Dobrý den. Byla jsem před 14 dni u zubaře, po delší době. Zubař mi udělal RTG….

Boule na dásni

Dobrý Den mám takovej problém v pátek mě začal bolet zub 7 v pravo dole tak…

Boule na dásni

Dobrý den, asi před 2 měsíci se mi uděla boule asi 1 cm u poslední stoličky….

Boule na dásni

dobrý den, dnes ráno jsem se vzbudila a mezi prvnim a drhym zubem nahore na…

Boule na dásni

Dobrý den, Jsem tehotna 27.tt. V puse u 6tky vpravo dole se mi udelala taková…

Boule na dásních

Dobrý den, již druhým měsícem mě trápí boulička na dolní dásni (mezi dvojkou…

Boule na dlani

Dobrý den,mám dotaz ohledně bouličky na dlani?před dvěma lety mi praskl půllitr…

Boule na hlavě

Zdravím, před 3 týdny se mi na hlavě na čele a nad čelem udělala boule….

Přeskakování kolene

Dobrý deň. Vždy keď vystriem ľavé koleno (ak bolo ohnuté viac ako 90stupnov,…

Pupínek na penisu

Dobrý den, kolem března se mi udělal uprostřed penisu jakýsi tvrdý pupínek připomínající…

Křupání v zápěstí

Dobrý den, je mi 22 let a před dvěma týdny jsem vážně narazil zápěstí při bojovém…

Růst vousů

Dobrý den,Mám tukovou bouličku na čele,ráda bych se objednala na odstranění…

Hodnota ALT

Dobrý den paní doktorko. Mám problém, který mne dost trápí. Na začátku roku…

Plicní chlamydie

Dobrý den. Při vyšetření krve na boreliosu, mi lékař sdělil, že jsem kdysi prodělala…

Silná menstruace

Vážený pane doktore 12.5. 2O17 při preventivní prohlídce na gynekologii kde…

Motání hlavy

Chtěla jsem se zeptat,mám časté motání hlavy a strašně nepříjemne tlaky v zadní…

Bolest zubu

Dobrý den již přes dva týdny nemohu určit zda mě bolí sedmička či šestka dole…

Nespavost

Dobrý den, jsem na odvykací kůře na lék Zolpinox a můj doktor mi předepsal Circadin….

Zjištění těhotenství

Dobrý den, den po skončení menstruace jsem měla nechráněný pohlavní styk, kdy…

Trápí vás zánět dásní? Zkuste recepty našich babiček

K hlavním příčinám problémů se zuby a dásněmi patří špatné stravovací návyky. Konzumace cukru, který do sebe v dnešní době ládujeme ve velkém množství, způsobuje zvýšenou produkci kyselin a výskyt bakterií napadajících zubní sklovinu a způsobujících záněty dásní.

Vitamínová prevence

Nechcete-li trpět bolavými zuby a nateklými dásněmi, budete muset upravit svůj jídelníček a zařadit do něj dostatek vitamínu A, C a E, které jsou pro jejich zdraví těmi nejdůležitějšími.

Nejsou ale jediné, pomůže vám i vápník, hořčík, fosfor a měď a místo jednoduchých cukrů konzumujte složené sacharidy.

V praxi to znamená, že byste měli jíst dostatek luštěnin, kukuřice, brambor, celeru, petržele, červené řepy nebo mrkve a samozřejmě také mléčných výrobků, čerstvého ovoce a také zeleniny.

Zdraví je ukryto v pitném režimu

Jednou z nejdůležitějších věcí pro zdravé zuby a dásně je obyčejný pitný režim. Díky častému vyplachování ústní dutiny se mikroorganismy vyplavují a nestačí způsobit tolik škody, jako pokud jsou vaše ústa suchá. Platí ale, že v pitném režimu nemají co dělat slazené a kofeinové nápoje, které naopak sklovinu narušují.

Domácí léčba zánětů dásní a bolavých zubů

Červená řepa léčí dásně: Krvácí vám dásně nebo vám natékají a bolí to jako čert? Snadnou pomoc vám poskytne šťáva z červené řepy.

Ta má vysoký obsah křemíku, který je důležitý pro pevnost kostí a zubů, ale také elasticitu tkání. Pomůže vám nejen její popíjení, ale také si jí můžete ústa vypláchnout.

Jediné co pak musíte, je vyčistit si zuby, aby vám je řepa nezabarvila.

Mrkev proti aftům a zánětům dásní: I mrkvová šťáva má zázračné účinky na naši ústní dutinu. Čerstvá šťáva, kterou si budete pravidelně kloktat, pomůže na záněty dásní, ale také na afty a záněty mandlí.

Aloe vera na dásně: Dužnaté listy této zázračné rostliny vám pomůžou při zánětech dásní. Pěstování téhle rostlinky v květináči se vám bohatě vyplatí nejen při bolesti zubů, ale také při léčbě ran a odřenin. Stačí rozříznout její list a šťávou si potírejte 3x denně postižené místo.

Domácí bylinková ústní voda: Při léčbě bolesti zubů a dásní vám pomohou bylinky. Šalvěj, heřmánek a měsíček lékařský, které promícháte a zalijete vroucí vodou, vám po 20 minutách louhování poslouží jako protizánětlivá ústní voda. Vyplachujte si jí ústa 2x denně a za chvíli budete fit.

Ústní voda proti krvácení dásní: Smíchejte šalvěj, přesličku rolní a mátu, zalijte horkou vodou a nechte louhovat 20 minut. Tahle ústní voda zklidní krvácející dásně, stačí si jí 5x denně vyplachovat ústa a je po problému.

Bolest zubů zklidní hřebíček: Začal vás bolet zub, jenže je víkend nebo jste daleko od lékárny a zubní pohotovosti? Pak vsaďte na hřebíček, který má každá hospodyňka mezi kořením. Stačí během dne cucat koření, které má antibakteriální účinky, nebo si vyrobte vlastní hřebíčkový olej. Tím si potírejte bolavé zuby a za chvíli pocítíte zlepšení.

12 věcí, které zubař vyčte z vašich úst

Ale nemusí jít jen o nemoci. Stačí, abyste na krátkou chvilku otevřeli v ordinaci ústa, a zubař bude hned vědět, jaký je váš oblíbený nápoj nebo zda trpíte některými zlozvyky.

Co tedy nemá cenu před zubařem tajit?

1. Na mezizubní kartáček jste sáhli až před návštěvou zubaře

Nedá se nic dělat, ale zubaře prostě neošidíte tím, že si večer před návštěvou ordinace projedete zuby mezizubním kartáčkem. „Lidem, kteří to udělají jednorázově těsně přes kontrolou, dásně krvácí nebo vypadají poškozené,“ říká stomatolog Timothy Stirneman z dentální kliniky All Smiles Dental v americkém Illinois.

2. Jste těhotná

„U téměř 40 % žen dojde během těhotenství k zánětu dásní,“ popisuje Glen Stephenson ze zubního střediska Prevention Dental v Idahu. „Zánět vzniká v důsledku zvýšené hladiny progesteronu, který podporuje množení zánětlivých bakterií.

Některé ženy dokonce trpí rudými boulemi na dásních, kterým se někdy říká těhotenský tumor. Jedná se o zcela nezhoubný nádor, který zmizí s koncem těhotenství.

Zajímavé:  Léky Na Průjem Děti?

‚ Doktor Stirneman ale dodává, že většina žen má v době, kdy jim začnou krvácet dásně, za sebou už velkou část těhotenství, takže se nedá říct, že by zubaři „zázračně“ odhalili těhotenství.

3. Koušete si nehty

Zubař tento zlozvyk rozpozná, aniž by viděl vaše nehty. „Mezi signály kousání nehtů patří uštípnuté a popraskané zuby, stejně jako jejich opotřebení způsobené neustálou zátěží,“ říká Keith Arbeitman z dentálního centra Arbeitman&Shein v New Yorku.

„Kousání nehtů může způsobit nestejnoměrné postavení zubů, vést k bolestem čelisti a dalším nepříjemným pocitům.“ A Kyle Stanley z ordinace v Beverly Hills dodává: „Lidé, kteří si koušou nehty předními zuby, je mají většinu zbroušené.

Poškození nezpůsobují přímo nehty, ale kontakt horních a spodních zubů.“

4. Když jste byli malí, cucali jste si palec

„Cucání palce nebo jiného prstu v dětství nemá většinou žádný dlouhodobý vliv na zdraví,“ říká Stephenson. „Ale lidé, kterým tento zlozvyk vydržel až do nějakých sedmi, osmi let, mají znatelné změny skusu nebo pozice zubů.

Většina z toho je řešitelná rovnátky, ale i tak mohou přetrvat jasné známky.

Alice Lee z polikliniky Montefiore Medical Center v New Yorku doplňuje: „Setkáváme se s vytočenými zuby, které mění skus a růst čelistí, což negativně ovlivňuje výslovnost.“

5. Pijete limonády

Asi si budete pamatovat, jak jste si uštípli kousek zubu, ale podle dentisty Hugha Flaxe z ordinace Flax Dental v Atlantě si pravděpodobně neuvědomujete, co způsobilo, že máte zuby slabší a náchylné na odštípnutí. Flax vysvětluje, že zuby oslabují perlivé sladké nápoje, a tak přispívají k jejich lámání. Energetické nápoje obsahují ještě více kyselin než běžné sladké pití, a jsou pro zubní sklovinu o to horší.

6. Můžete mít poruchu příjmu potravy

„Mnoho pacientů je překvapených, že je to právě zubař, kdo odhalí poruchu příjmu potravy,“ říká Chase. „Ale bulimie zanechává na zubech tak výrazné stopy, že je zubař jednoduše rozpozná.

“ Při bulimii přichází přední zuby o sklovinu téměř výlučně na vnitřní straně, což také přispívá k jejich větší kazivosti. Poškozená vnitřní strana předních zubů ale nemusí nutně znamenat poruchu příjmu potravy.

Může se též jednat o reflux či důsledek užívání antidepresiv, která snižují tvorbu slin v ústech, což zvyšuje pravděpodobnost porušení zubní skloviny kyselinami.

7. Máte problém s alkoholem

„Alkoholici mají více zubních kazů, protože alkohol vysušuje ústa,“ říká David Tarica ze zubní ordinace 34th Street Dental v New Yorku. „V suchých ústech vzniká více kazů, protože sliny neutralizují škodlivé kyseliny. Nehledě na to, že alkoholiky navíc prozradí červené tváře a alkoholový odér.“

A někdy zubař odhalí i to, co sami ještě netušíte: 

8. Nejste zdraví

Obecně se špatnému dechu říká halitóza. Zubaři ale rozlišují třeba „ovocný“ nebo „rybí“ zápach, každý z nich může mít jinou příčinu. Ovocný zápach z úst může naznačovat neléčenou cukrovku nebo příliš dlouhý půst, rybí potom chybnou funkci jater nebo ledvin.

Pokud dech zapáchá obzvlášť nepříjemně, může to indikovat refluxní chorobu, skrytý zánět ledvin, bronchitidu nebo kameny na mandlích. Timothy Chase z ordinace Smiles NY v New Yorku vysvětluje: „Zubař by se měl zaměřit na zápach spojený se zuby a dásněmi.

Pokud problém přetrvává, doporučí pacientovi navštívit další specialisty.“

9. Máte zánět dutin

„Často přicházejí pacienti s tím, že potřebují vyčistit zubní kanálek,“ vysvětluje Ira Handschuh z kliniky Dental Design Center v New Yorku. „Ve skutečnosti však mají zánět dutin, zubům nic není.“ K omylu dochází, protože se kořeny horních zubů nachází na stejném místě jako spodní část dutin.

A oba problémy, jak se zubním kanálkem, tak s dutinami, mají stejný projev: tlak. „Jednoduchá domácí diagnostika je, když se pacient ohne, aby se dotknul špiček na nohou,“ říká. „Pokud tlak nebo bolest zesílí, velmi pravděpodobně nespočívá problém v zubu a místo zubaře člověk potřebuje praktického lékaře.

10. Trpíte nedostatkem vitamínů

„Nedostatek vitamínů a minerálů může způsobit řadu problémů, jako pálení v dutině ústní, její loupání, častější infekce a zdlouhavé hojení, záněty kostí i krvácivé dásně,“ vysvětluje John P.

Dougherty ze stomatologického centra Artistic Dental v americkém Phoenixu. „Je zajímavé, že se nedostatek železa v ústech umí projevit hned několika způsoby.

U některých vede k bolestivým pocitům pálení, jiným lidem zase odpadávají kousky tkáně z jazyka. Doplnění železa tyto problémy vyřeší.“

11. Máte cukrovku

Často se problém s cukrem rychle odrazí na zdraví dásní, ty mohou natékat, krvácet a být celkově citlivější. Zároveň se může měnit konzistence slin a zvýšit kazivost. To všechno mohou být známky špatné hladiny cukru, a tak může právě zubař upozornit klienta, aby se nechal vyšetřit na cukrovku.

12. Trpíte rakovinou dutiny ústní

„Mezi první příznaky rakoviny dutiny ústní patří krvácení z úst bez zjevné příčiny, bílé nebo rudé fleky, změny ve skusu, různé otoky, zbytnění, boule nebo naopak propadlá místa na rtech, dásních i dalších částech úst,“ vysvětluje Michael Apa z kliniky Rosentha lApa Group v New Yorku. Pokud se něco z toho objeví, je podle lékaře důležité, aby všechna podezřelá místa prošla biopsií.

-az-

Mohlo by vás taky zajímat:

Za zubní pomůcky utrácíme nemalé peníze, používáme bělicí pasty, protože krásné zuby jsou přece ukazatelem našeho společenského statusu. Přesto jsou ordinace zubařů pořád plné a populaci trápí zubní kazy.

Může za to strava, kterou jíme, protože obsahuje velké množství cukrů. A také špatná technika čištění zubů, kterou používáme. Pokud totiž jde o ni, každý člověk má svou rutinu, ze které jen málokdy vybočí.

Nejdřív vlevo dole, potom vpravo dole a pak horní patro. Vyplivnout a vypláchnout…

Čistit zuby jsme se naučili v dětství a jen někteří lidé své návyky opravili, když dospěli. Ostatní pohybují kartáčkem v zaběhaném rytmu a nějak ty dvě minuty, po které si mají zuby čistit, v koupelně přetrpí. Jenomže to nestačí. Pokud zuby nemají správnou péči, kazí se. A to přece nechceme.

Proto jsme pro vás našli pět nejčastějších chyb, které vašemu chrupu škodí. Zbavte se jich co nejdřív

Možná se vám zdá, že zuby nemohou být opravdu čisté, pokud je nebudete skutečně drhnout, a tak si mnozí pořizují kartáček s tvrdými štětinami. Ten však může nadělat víc škody než užitku. „Zubní lékaři často doporučují používat měkký, nebo dokonce super měkký zubní kartáček. Jen tak se totiž vyhnete poškození skloviny a dásní,‘ říká zubařka June Harewoodová, která pracuje jako odborná asistentka na katedře zubního lékařství na Kolumbijské univerzitě. Podle ní mnohé vědecké studie ukazují přímou souvislost mezi tvrdými štětinami na kartáčku a zvýšeným opotřebením zubní skloviny a paradontózou. Jinými slovy, tvrdé kartáčky jsou nejlepší cestou ke zvýšené citlivosti zubů.

Také úchop kartáčku je velmi důležitý. Většina lidí jej drží v pěsti, ale právě tento úchop svádí k tlačení. Lepší je prý držet kartáček jako tužku, člověk pak nemůže tolik na zuby tlačit a čistí je jemně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector