Časté říhání – vše o zdraví

07. 07. 2015 | Doba čtení 15 minut

Trávicí trakt bereme na vědomí většinou až v okamžiku, kdy přestane bezvadně fungovat. Přitom si zaslouží pravidelnou pozornost — jako velmi důležitý systém s mnoha funkcemi.

Co všechno zahrnuje, vysvětluje MUDr. Anna Jungwirthová, primářka gastroenterologického oddělení privátního zdravotnického pracoviště EGK Praha:

Časté říhání - Vše o zdraví

„Představte si dlouhou trubici, která vede od dutiny ústní až po konečník. Tato trubice je na některých místech rovná, jinde je zahnutá, někde má funkci rezervoáru, ústí do ní větší a menší žlázy, její výstelka je tvořena sliznicí, která produkuje hodně hlenů a dalších působků (například trávicích šťáv).

  • Trávicí trakt má funkci resorpční (vstřebávací) i evakuační (vyprazdňovací) a díky peristaltice je neustále v pohybu.
  • Trávicí trakt je složitý a dlouhý orgán, který zasahuje do obou polovin těla.
  • Podle toho také dělíme jeho poruchy na horní a dolní dyspeptické potíže.“
  • Mezi horní se počítají nemoci ústní dutiny, jícnu, žaludku, slinivky, jater, dvanáctníku, žlučníku a žlučových cest.
  • K dolnímu dyspeptickému syndromu se řadí nemoci tenkého a tlustého střeva a konečníku.

Zastavme se na některých úsecích trávicího traktu, kde mohou vznikat (a také často bývají) problémy, a povězme si, jak jim předcházet a jak je léčit.

Ústní dutina a jícen

V ústní dutině se potrava rozmělní, promíchá se slinami a posune se do jícnu. Jícen je hladká trubice s vlastní peristaltikou, která posouvá potravu dále do žaludku.

Už v této části traktu se můžeme setkat s nepříjemnými problémy.  

U starších lidí se peristaltické vlny zpomalují a tvoří se méně hlenu a slin, takže se doba transportu potravin prodlužuje. Starší lidé tak mohou mít pocit váznutí sousta nebo dojde k jeho opravdovému uvíznutí.

„Tomuto stařeckému typu jícnu odborně říkáme presbyesofagus,“ vysvětluje gastroenteroložka Jungwirthová. Žádné déletrvající bolesti či tlaky na hrudi se samozřejmě nesmějí podceňovat — vždy je nutné navštívit lékaře! Tyto bolesti sice mohou být jícnového původu, ale je nutno vyšetřit, zda se nejedná o srdeční, případně plicní onemocnění.

Častým onemocněním jícnu je refluxní nemoc, jež souvisí s životním stylem a jeho uspěchaností. To vše stimuluje produkci žaludečních šťáv, které jsou velmi kyselé (pH žaludečního obsahu je méně než 3).

Žaludek má ovšem účinnou ochrannou bariéru a také oboustranný uzávěr – svěrač v horní i dolní části.

Pokud ovšem jícnový svěrač nefunguje, jak má (je buď povolený nebo je příliš široký), může dojít ke vklouznutí části žaludku nad bránici do hrudní dutiny — vzniká tzv. brániční kýla.

V důsledku této anatomické abnormality se kyselý žaludeční obsah dostává do jícnu. Ten ovšem nemá takové ochranné mechanismy k neutralizaci žaludeční kyseliny. Jejím působením se naruší výstelka jícnu a obnaží se jemná nervová vlákénka.

  1. Časté říhání - Vše o zdravípálení žáhyAutor: Archiv ireceptar.cz
  2. To pak vnímáme jako pálení žáhy — pyrhózu.
  3. Pokud vás zmíněné problémy trápí jen krátkodobě, můžete je zvládnout sami.
  4. V lékárnách najdete velké množství tišicích prostředků, nebo můžete zkusit tradiční rady:
  • napít se mléka,
  • zakousnout jablko či mandle a podobně.

Trvají-li potíže delší dobu a mění svoji intenzitu, měli byste navštívit praktického lékaře. Ten může provést tzv. terapeutický pokus — postupně vám bude nabízet léky na snížení kyselosti, zlepšení evakuace, urychlení trávení nebo na uklidnění.

Pokud žádný z nich nezabere a potíže budou přetrvávat, neváhejte s odborným vyšetřením. To se dnes provádí většinou endoskopicky, lékař při něm nejen vidí postiženou oblast, ale může také ihned odebrat vzorky a zaslat je na rozbor.

Žaludek

Tento rezervoár trávicího traktu má důležitou funkci v nastavení začátku trávení a štěpí se v něm potrava na jednotlivé složky. Proto má dvojí svalovinu — podélnou a šikmou.

Nejčastějšími problémy žaludku jsou různé typy gastritidy čili zánět. Nejběžnější jsou krátkodobé nevolnosti, bolesti nebo zvracení, které poměrně rychle odezní. Přetrvávají-li bolesti, měli byste zajít na vyšetření ke gastroenterologovi. Najde-li zánět sliznice žaludku, zkoumá, čím je způsoben. Příčiny mohou být různé:

  • vlivy chemické (léčiva),
  • bakteriální (Helicobacter pylori),
  • autoimunitní (atrofická gastritida),
  • nesnášenlivost určitých potravin či alergie.

Další příčinou bolestí žaludku bývá peptický vřed. Zánět se v tomto případě šíří do větší hloubky a narušuje sliznici. Může se dostat až ke svalovině, nahlodat cévu a způsobit krvácení a pokud projde celou stěnou žaludku, může dojít i k jeho perforaci.

Časté říhání - Vše o zdravípeptické vředyAutor: Archiv ireceptar.cz

Velké problémy způsobují i funkční poruchy — například jde o tzv. chabý žaludek u diabetiků, kdy se žaludek roztáhne a peristaltické kontrakce se natolik zpomalí, že trávenina vázne a nemocným je špatně. Stejně nepříjemný je opačný případ – překotná evakuace.

Na každý žaludek se najde lék

U nemocí žaludku, zejména u různých gastritid, peptických vředů, drobných erozí, překyselení a podobně se užívají léky na snížení kyselosti — tzv. inhibitory protonové pumpy nebo blokátory H2 receptorů.

Další skupinou jsou léky na snížení kyselosti s krátkodobým účinkem — antacida.

Pro urychlení trávení lze užít léky, které obsahují pankreatické fermenty – enzymy, které začínají štěpit potravu v žaludku.

Na léčbu funkčních poruch žaludku existují léky, tzv. prokinetika, která způsobí, že se svalovina žaludku lépe stahuje. Činnost žaludku se tak dá urychlit i zpomalit.

Na trhu existuje několik kategorií přípravků na žaludeční a střevní potíže, které se zaměřují vždy na jednu příčinu potíží.

Mezi nejdůležitější patří

  • antiflatulencia na nadýmání (například Espumisan),
  • spasmolytika na křeče žaludku (jsou k dostání pouze na lékařský předpis),
  • digestiva na podporu trávení (Kreon, Pangrol),
  • zmíněná prokinetika na porušenou hybnost střev (Motilium),
  • antacida na pálení žáhy (Rennie, Gaviscon, Tums a další).

Jako jediný volně prodejný lék působí komplexně na všechny žaludeční a střevní obtíže Iberogast, který přináší úlevu při nadýmání, křečích, bolestech břicha, pocitu plnosti nebo nevolnosti a je k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

Časté říhání - Vše o zdravíJednou z hlavních součástí Iberogastu je heřmánek pravýAutor: Archiv ireceptar.cz

Peristaltika v grafech

Žaludek má svoji elektrickou aktivitu, podobně jako srdce: Jsou v něm dvě zóny, které vydávají nervové impulsy, aby peristaltická vlna postupně přecházela od vyšších míst k nižším a dále do tenkého střeva. Tyto impulsy se dají zaznamenat i na přístrojích.

Podobně jako kardiologové používají vyšetření elektrokardiografie (EKG), znají gastroenterologové elektrogastrografii (EGG), kde se zaznamenávají křivky peristaltických vln. Normální jsou 2—3 cykly za minutu.

Je-li tzv. evakuace zpomalená, hovoříme o bradygastrii, když je urychlená, jedná se o tachygastrii.

Časté říhání - Vše o zdravíPodle délky střeva je člověk býložravec, ale…Autor: Archiv ireceptar.cz

Jak poznat fungující trávení?

Jednou z možností je sledovat pravidelné vyprazdňování. Kdo má méně než dvě stolice do týdne, trpí zácpou. Při více než 3—4 stolicích denně lze mluvit o průjmu.

Vždy je však důležitý kontext: Pokud trávicí trakt funguje určitým způsobem a najednou se frekvence vyprazdňování změní, je třeba informovat lékaře. Krátkodobé změny nejsou důvodem k panice. Na vině mohou být různé potraviny, cestování a podobně.

Frekvence vyprazdňování navíc odpovídá i délce a „klikatostí“ střeva, která vůbec nemusí souviset s tělesnou výškou a konstitucí.

Tlusté střevo

Poté, co potrava prošla tenkým střevem, dorazila do tlustého a postupně se zahušťuje, vstřebá se v něm nejvíce vody.

V pravé části tračníku je obsah ještě tekutý, proto se různá onemocnění (i závažná nádorová) projevují velice pomalu. Není tady totiž žádná mechanická překážka, která by na nemoc upozornila.

V levé části tračníku už je situace jiná: Dojde-li k zúžení (v důsledku zánětu nebo nádoru), projeví se to tzv. obstrukcí. Důsledkem je, že nemocný vyhledá kvůli problémům pomoc dříve.

Česká specialita

V Evropě je kolorektální karcinom (nádor tlustého střeva a konečníku) druhým nejčastějším typem rakoviny, na který se umírá. Česká republika v jeho výskytu bohužel vede celosvětový žebříček už od počátku 90. let.

Každým rokem přibývá více než 8000 nových pacientů a více než 4000 pacientů s touto nemocí u nás ročně umírá.

Časté říhání - Vše o zdravírakovina tlustého střevaAutor: Archiv ireceptar.cz

Karcinom tlustého střeva vzniká v naprosté většině zhoubnou přeměnou polypu — vzniká tak 98 % nádorů tlustého střeva. Bohužel v naší populaci je více než polovina případů rakoviny tlustého střeva a konečníku diagnostikována pozdě — ve 3. a 4. stadiu nemoci.

Přitom kolorektální karcinom roste z polypů pomalu, často se vyvíjí několik let. „Právě u tohoto onemocnění se dají dobře zachytit stadia, která rakovině předcházejí. Střevní polypy se mohou snadno preventivně odstranit,“ konstatuje MUDr. Jungwirthová.

I vlastní nádory tlustého střeva a konečníku jsou poměrně dobře léčitelné. Úspěch léčby ovšem závisí na tom, v jaké fázi onemocnění je lékař odhalí a zahájí léčbu.

Pokud je zhoubným bujením postižena pouze sliznice nebo podslizniční vrstvy, jsou nádory z 90 % léčitelné. Horší prognóza se dá očekávat v okamžiku, kdy nádor prostoupil i do hlubších vrstev střevní stěny.

Bohužel, mnoho pacientů přichází k lékaři tak pozdě, že jejich šance na vyléčení je už velmi malá.

Co vás čeká na kolonoskopii?

Vyšetření se nemusíte obávat, i když asi existují příjemnější činnosti. Předem připravíte střevo dietou a vypitím projímavého roztoku, v ordinaci dostanete zklidňující injekci a lékař vám zavede kolonoskop — vyšetření můžete sledovat na monitoru.

Kolonoskop je ohebný přístroj se zabudovanou videokamerou, kterým se mohou odebírat vzorky (tzv. biopsie) a odstraňovat případné polypy. Vyšetření při dobrém vyprázdnění trvá zhruba 10—15 minut, při odstraňování polypu nebo při srůstech o něco déle.

Co pomáhá předcházet rakovině tlustého střeva?

  • zvýšení vlákniny ve stravě, vláknina zkracuje čas postupu tráveniny střevem
  • úprava střevní mikroflóry, která má veliký význam pro zvýšení imunity (laktobacily apod.)
  • snížení příjmu živočišných tuků, menší spotřeba červeného masa a uzenin, při jejichž trávení vznikají rakovinotvorné heterocyklické aminy
  • úprava životosprávy — především snížení nadváhy (velmi rizikový faktor) a pohybová aktivita
  • doplnění vápníku, vitaminů A,C, E a selenu, které mají ochranné antioxidační působení

Časté říhání - Vše o zdravízdravá strava je rozhodně prevenceAutor: Archiv ireceptar.cz

  • odstranění dlouhodobé zácpy (lze dobře korigovat zvýšenou konzumací vlákniny, tekutin, pohybem, prokinetickými a probiotickými přípravky)
  • pravidelně prováděný test na tzv. okultní krvácení — přítomnost krve ve stolici (od 50 let věku je každé dva roky zdarma, nabídnout by vám jej měl praktický lékař) nebo preventivní kolonoskopie u osob starších 50 let jedenkrát za 8—10 let (u pacientů s rodinnou zátěží a nemocných s některými nemocemi se kolonoskopická vyšetření provádějí častěji)
  • u rizikových osob důsledné sledování a odstraňování polypů (tím se dá snížit riziko vzniku kolorektálního karcinomu o 76—90 %!)
Zajímavé:  Staphylococcus Koaguláza Negativní Léčba?

Nebezpečné bakterie

Počínaje narozením žije člověk v intimním vztahu v obrovským kvantem mikroorganismů osídlujících kožní a slizniční povrch. Množství mikroorganismů střevní mikroflóry tvoří až 1014 bakterií (číslovka se čtrnácti nulami).

Počet bakteriálních buněk střevní mikroflóry je dokonce vyšší než počet buněk lidského těla!

Bakterie tvoří až 40—55 % pevného obsahu tlustého střeva a hrají významnou úlohu v metabolických pochodech, aktivaci i destrukci mutagenních metabolitů. 

Užitečné adresy

Občanské sdružení Onkomaják připravilo kampaň zaměřenou na zvýšení povědomí o prevenci a včasném odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku. více na www.onkomajak.cz.

Praktické a podrobné informace o nádorech tlustého střeva a konečníku najdete i na www.kolorektum.cz.

Časté říhání

Časté říhání - Vše o zdraví

Zánět močových cest je potíž, která trápí mnohem častěji ženy než muže. Jde o onemocnění,…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, už 14 dní mě trápí neustálé tlačení na močovou trubici, bolest v močové trubici a chodím častěji čůrat, je to hodně nepříjemné a je to bez přestání, takže jsem hodně psychicky vyčerpaná. Začalo mi to druhý den po nechráněném pohlavním styku, párkrát už se mi stalo, že… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, podle příznaků budete mít nejspíše infekci močových cest. Měla by být zaléčena antibiotiky. Hodně… Celá odpověď

Časté říhání - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, všechny jmenované příčiny jsou možné. Diagnostika pohlavně přenosných chorob je vhodná, ale… Celá odpověď

Dobrý den, přibližně od května mě trápí pocit plnosti (spíše takový tlak nad pupkem) a časté říhání. Chuť k jídlu a hlad mám zcela normální, stejně tak stolici i moč, nehubnu ani nemám teplotu. V lednu mi byl dělán kompletní krevní obraz – zcela bez anomálií. Dva roky zpět jsem byla kvůli špatnému… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, primárně bych Vás chtěl uklidnit – to že byste měla nějakou formu onkologického onemocnění… Celá odpověď

Časté říhání - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, doporučuji systematickou psychoterapii, nejen jednorázovou návštěvu psychologa. Pokud chce… Celá odpověď

Dobrý den, včera mě začala bolet vnější strana pravého chodidla pod kotníkem, částečně i na spodní straně chodidla pod patou. Zatím mě to bolí jen při chůzi (zejména při došlápnutí), ale i tak sotva zvládám chodit. Sportuji, bolest začala včera ještě před tréninkem, kdy jsem chodidlo moc nenamáhal…. Zobrazit více

Časté říhání - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, vzhledem k bolesti v končetině pod kotníkem, Váš dotaz zodpoví specialita v naší konzultační… Celá odpověď

Dobrý den. Již od mládí trpím úzkostnými stavy. Mnohokrát jsem měl strach z infarktu, vše se ve mne sevřelo, ale nakonec se srdíčko rozbušilo do neuvěřitelných obrátek. Též trpím fenoménem bílého pláště a u lékaře mi naměří vždy zvýšený krevní tlak (carvean, ale pak brachykardie). Bral jsem s dlouhými… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Leoši, co se týče léku Lenuxin, účinek nastupuje postupně, takže po měsíci ještě nemusí být… Celá odpověď

Časté říhání - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, nenašel jsem váš dotaz, jen popis situce. Chápu snad dobře, že vás zajímá názor na léčbu…. Celá odpověď

Dobry den, chtěla bych se zeptat uz skoro tyden me poboliva v podbřišku jako by se mi chtelo porad čurat ale když jdu tak je to par kapek při močení nepocituji zadne pálení nic jen bolí ten podbřišek… Nevim mam celkem obavy co to může byt a někdy poboliva práva ledvina co by to mohlo byt? Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Lucie, Vaše příznaky s největší pravděpodobností svědčí o infekci močových cest, i přesto,… Celá odpověď

Časté říhání - Vše o zdraví

Nemocemi štítné žlázy u nás trpí více než pět procent populace, 8× častěji postihuje ženy….

Dobry den, jiz nekolik dni me zlobi caste bolesti v horni casti bricha ( zaludek, prava strana podzebri a mene castejsi bolesti leveho podzebri). Bolesti zaludku jsou neprijemne s charakteristikou jako by mi nekde na zaludek tlacil. Trpim nechutenstvim, castou nevolnosti avsak nikdy ne zvracenim. Caste… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den,Jane, dle popisovaných obtíží by mohlo jít o podráždění žaludku (nelze vyloučit vředovou… Celá odpověď

Dobrý den, včera večer když jsem přišla z angličtiny, hned jsem se šla do SISu podívat jak mi vyšel sobotní písemný test. Dopadl OK, a mi jsme si s mamkou cvakly skleničkou vína, ale jak jsem měla obrovskou radost, tak u mě u jedné skleničky nezůstalo. Měla jsem těch skleniček víc, asi 3 nebo 4?, ale… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Ivo, pokud nepociťujete pálení nebo řezání při močení, je to normální. Kdyby písemka dopadla špatně a… Celá odpověď

Dobrý deň, Chcela by som sa zdvoverit s tým že som pred niekoľkými dňami absolvovala vyšetrenie u neurologičky ktorej som opísala moje ťažkosti: bolesti hlavy, malátnosť, pískanie v ušiach, nechutenstvo, kŕčovite panické záchvaty, veľmi časté zašklby svalov, nekľudný spánok. Este do januára tohto roka… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, těžko uvěřit tomu, že Vás neuroložka nevyšetřila a jenom na základě Vámi uvedených potíží… Celá odpověď

Dobrý den, už asi týden mám tlak v levém podbřišku. Vždycky se objeví z ničeho nic. Je možné že je to od toho že mam už 3 tydny zpoždění nebo to může byt průkaz těhotenství (dělala jsem si asi ctyri testy a všechny byli negativní). Nebo to může byt od dyspeptickych potíží, bolivá mě v pravém podžebří,… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Terezo, bohužel těžko takto soudit, pokud jste si dělala čtyři těhotenské testy a byly negativní,… Celá odpověď

Zdravím, mám problém ze když se mě tělo dostane do klidu(lehnu si) tak mě začne svědit tělo mam sucho v puse lepí se mi jazyk na horní parto a mám pořad potřebu mocit a nemůžu spát. Čím to muže být ? Co mužů proti tomu dělat ? Děkuji Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Ivono, zdravím Vás, doporučila bych Vám dostavit se na kontrolu k Vašemu praktickému lékaři. Vhodné by… Celá odpověď

Dva pojmy, kterých se muži bojí nejvíce: frigidita a problémy s erekcí. Ano, dnes bude…

Dost často mám potíže se žaludkem,pálení plný žaludek ,říhání a poté vracení ze žaludku,nejedná se o zvracení. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, pravděpodobně se jedná o gastroezofageální reflux, nedovírá svěrač mezí jícnem a žaludkem… Celá odpověď

Dobrý den, v práci mám kolegu, který sedí hned vedle mě a má obrovské problémy s krkáním. Když má on problémy, tak já je mám taky, protože mě to neskutečně obtěžuje. Ráno když přijde do práce, tak moc nekrká, ale jakmile se nají, začne celodenní trápení. Krká mi tu u stolu od 8 do 15 hod. Existují prosím… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den. Bohužel neexistují žádné léky. Příčin může být více. Buď sní najednou velké množství stravy… Celá odpověď

Dobrý den, syn (6 let) má jít na odstanění nosní mandle kvůli opakovaným zánětům kyčelního kloubu. Zatím nebyl přeočkován vakcínou proti tetanu, černému kašli a záškrtu kvůli časté nemocnosti. V kojeneckém věku byl očkován vakcínou Infanrix hexa, schématem 3+1. Poslední dávku dostal v červenci 2011. Je… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, z mého pohledu jako praktika pro dospělé, by jsem pacienta očkovala až po rekonvalescenci… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Dobrý den paní Markéto! Chápu Vaše obavy. Ochrana po základním očkování s časem slábne zejména v případě… Celá odpověď

Dobrý den, vážená poradno, jen bych to potřebovala vysvětlit, jak je možné, že stres dokáže způsobit organizmu ženy takové komplikace. První měsíčky mi přišly v patnácti letech, kdy jsem nastoupila do učení (SOU). Následně jsem absolvovala několik odborných školení s profesními certifikáty. Ovšem, asi… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Anonyme, za normální cyklus se považuje 28 plus mínus 5 dní. Takže se může stát, že budete mít v jednom… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Vážená paní stres rozhodně může cyklus ovlivnit ale předem by bylo vhodné gynekologické vyšetření včetně… Celá odpověď

Dobrý den, už od dětství se potýkám s častými Angínami. Angínu mám přibližně 4x v roce, i když pravidelně beru vitamíny pro posílení imunity. Myslíte si, že bych si měl nechat odstranit mandle ? Nebo existuje i jiné řešení ? Děkuji za odpověď. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, na posílení imunity byste mohl zkusit ještě ev. i Bronchovaxom (obsahuje částečky bakterií-… Celá odpověď

Období různých oslav a večírků klepe na dveře. Pokud neumíte pít s mírou nebo jste si…

Dobrý den, v poslední době jsem zpozoroval častější chození na záchod (2týdny). Přes noc jdu klidně i 2x, dříve jsem nemusel vůbec. Piji, tak 2-3l denně. Mohlo by to něco znamenat? Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, s největší pravděpodobností se jedná o močovou infekci. Bylo by vhodné zajít k ošetřujícímu… Celá odpověď

Dobrý den,chtěla bych vědět zda mám nárok na přiznání částečného inv. důchodu. Vdubnu 2015 jsem byla na stabilizaci páteře/4 šrouby a 2 destičky v páteři/. Pokud ano-mohu i nadále pracovat jako zdrav. sestra u lůžka. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Vladimíro, toto může posoudit pouze a jedině posudkový lékař. Je potřeba zajít za vaším praktickým lékařem… Celá odpověď

Nadměrná plynatost a potíže s tím související jsou poněkud ožehavým tématem. Mnoha lidem…

Problémy s trávením postihují velkou část populace. Mnoho lidí si stěžuje hlavně na pálení…

Je tu se léto, čas vytouženého odpočinku. Aby byla dovolená opravdu odpočinkem, a ne noční…

Zajímavé:  Zánět Uší U Psa Léčba?

Určitě to znáte: z příjemného snění vás vytrhne nelítostný řev budíku. Z postele se…

Pálení žáhy, říhání nebo kašel. Tyto nepříjemné stavy jednou za čas potkají každého z…

Chodíte na toaletu častěji než obvykle? Ruší vám nucení na močení poklidný spánek? Trápí…

Typů kýly existuje více. Brániční vzniká na základě oslabené či nevyvinuté části bránice,…

Ten, kdo jednou prodělá tuto bolestivou nemoc, by ji nechtěl absolvovat znovu ani za nic….

Zkažený žaludek, nevolnost, průjem. Zdravotní potíže, které dokážou zkomplikovat nejen…

Lupénkou trpí asi 125 milionů lidí po celém světě. I když je to onemocnění tolik rozšířené,…

Jedním z důvodů, proč děti a teenagery s nadváhou více trápí těžké astma a alergie, může…

Přestože jde o nákladnou terapii a nedosáhnou na ni zdaleka všichni potřební pacienti,…

Možná proto, že sezam konzumujeme v menší míře než například arašídy nebo vlašské ořechy,…

Hepatitida typu C patří stejně jako infekce virem HIV mezi chronická onemocnění. Podle…

Příznaky jako škrábání v krku nebo rýma byly u atletů a dalších sportovců většinou vysvětlovány…

Problém podvýživy u lidí vyššího věku je podstatně častější, než by se na první pohled…

Konec roku se tradičně nese ve znamení novoročních předsevzetí, která běžně přinutí stovky…

Nejen cévy a plíce mohou být dlouhodobým kouřením poškozeny. Podobně jsou na tom i jiné…

Krach cestovní kanceláře, ztracená zavazadla, zmeškaný let nebo zrušená rezervace ubytování…

Pojem „autoimunitní nemoci“ zahrnuje stovky různých onemocnění, která mohou postihnout…

Každý pacient je potencionálním nosičem infekčního onemocnění. Zdravotníci by proto ke…

Pasivní kouření nepřidá na zdraví nikomu, malé děti a batolata jsou však na jeho účinky…

Trochu krkolomný termín laryngofaryngeální reflux popisuje situaci, kdy kyselý obsah žaludku…

Přenos viru hepatitidy C (VHC) pohlavním stykem je ve srovnání s kožním přenosem méně…

Mladá paní s těhotným bříškem a cigaretou v ruce se nezřídka stává terčem káravých pohledů…

I „zdravotní“ sklenice alkoholu denně znatelně zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Obzvláště…

Miliónům lidí na celém světě přináší teplé letní počasí kromě jiného i oční příznaky pylové…

Jaterní cirhóza je chronický proces, u kterého dochází k úplné dezorganizaci lobulární…

Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se…

Složení střevní mikroflóry je u lidí s atopickým ekzémem pravděpodobně odlišné od zdravých…

Při pohledu na mapu Evropy, na níž by byl znázorněn výskyt klíšťat, byste slepá místa…

Jistě vás napadlo, proč se chřipka vyskytuje daleko častěji v zimním období. Velký vliv…

Plynatost nebo-li flatulence patří mezi funkční trávicí potíže. Její příčinou je nadměrná…

Žaludek je vakovitý orgán, sloužící jakožto rezervoár potravy, k rozmělnění a částečnému…

Refluxní choroba jícnu, v anglické zkratce GERD, je onemocnění vyvolané návratem žaludeční…

Pálení žáhy jsou vlastně dvě. První je banalita, druhé průšvih

Davidovi je občas mizerně. Je mu dvaačtyřicet, cítí se celkem zdravý, ačkoli už ho někdy bolí záda z věčného sezení u počítače a uvažuje také o brýlích na blízko. Daleko víc ho však trápí občasné pálení žáhy.

„Kdyby to jen pálilo, ono to nesnesitelně bolí za hrudní kostí, obyčejné pálení žáhy způsobené žaludečními šťávami v krku vlastně nic není,“ líčí muž, který tuhle patálii léčí pomocí volně prodejných cucacích tablet proti nadýmání a pálení žáhy, případně sirupem se stejným účinkem.

Časté říhání - Vše o zdravíAutor: Photl.com / Vitalia.cz

Pálení žáhy je způsobeno vracením žaludečních šťáv do jícnu

Někdy to pomůže, někdy ne. Někdy dokonce stačí bolest zapít pár loky mléka nebo ji zajíst, někdy nezabere nic a David se skoro svíjí v bolestech. Za ty roky, podobné potíže ho totiž trápí snad do dvaceti let, vypozoroval, že vše se zhoršuje, když je v nějakém stresu nebo když o něj usiluje nějaká viróza.

„Jednou mi bylo dokonce tak zle, že mi žena nechala zavolat záchranku, oba dva jsme byli přesvědčení, že snad mám infarkt,“ líčí muž s tím, že v nemocnici to také nevyloučili hned, ale až po několika vyšetřeních.

Infarkt, nebo žaludek?

Zní to přehnaně – kvůli pálení žáhy volat záchranku? Ale gastroenterolog Jan Martínek to za výjimečné nepovažuje. „Bolest je to opravdu silná a skutečně může připomínat infarkt,“ potvrzuje.

Podle něj proto není vzácné, když se lidé s tímhle problémem ocitnou v záchrance a posléze v nemocnici.

Samozřejmě, na rozdíl od srdeční příhody pálení žáhy, nebo přesněji gastroezofageální reflux, neohrožuje život.

  • Reflux jícnu – pálení žáhy – gastroezofageální reflux – je známý také jako překyselení.
  • Dochází k němu, když se ze žaludku do jícnu vrací nedotrávená potrava s žaludečními kyselinami, které pak dráždí a rozežírají povrch jícnu.
  • Způsobuje bolesti na hrudi v oblasti hrudního koše a žaludku, pálení žáhy, zápach z úst, méně často také dávivý kašel, chrapot i jiné průduškové a plicní komplikace.
  • výjimečné, po jídle ap. může být způsobené dietní chybou, ale i prudkým ohnutím ap., objevuje se také např. v těhotenstvípomohou např. volně prodejné léky, antacida, vlažné mléko či voda
  • dlouhodobé, pravidelné doporučuje se dieta, správná životospráva, vyšetření u lékaře pro vyloučení dalších příčin, vhodné léky určí lékař, může doporučit i operaci

Více: Co dělat, aby žáha nepálila

Přesněji řečeno, neohrožuje ho tak často a neohrožuje ho hned, protože podle Jana Martínka to také může způsobit pořádný průšvih.

Pokud se totiž žaludeční šťávy do jícnu dostávají příliš často, mohou porušit jeho citlivou sliznici a vyvolat zánět čili refluxní ezofagitidu, kterou mohou dále zkomplikovat vředy na jícnu.

A podle všeho, i když vzácně, může gastroezofageální reflux rovněž přispět k rozvoji rakoviny jícnu, protože neustálým atakováním šťávami se mění povrch jeho sliznice.

Právě proto má smysl příznaky refluxní choroby jícnu nepřehlížet a snažit se její průběh mírnit. Případně absolvovat vyšetření, které prokáže, v jakém stavu jícen je.

Zatímco na občasné potíže způsobené spíše dietní chybou skutečně stačí něco z volně prodejných antacid, při vleklých potížích neváhejte s návštěvou lékaře, který vám může předepsat účinnější léky, užívané dlouhodobě.

V krajních případech bývá řešením operace jícnu.

I kašel a chrapot mohou být projevy refluxu

Mimochodem, na jícnovou chorobu mohou krom některých typických příznaků jako je zmíněné pálení žáhy, bolest na prsou, říhání, zvýšené slinění, divná chuť v ústech nebo pocit cizího těla v krku ukazovat i některé atypické příznaky.

„Měla jsem chronický kašel, alergoložka už ze mě byla nešťastná, protože žádné z vyšetření nepotvrdilo její domněnku, že mám astma. Až imunoložku napadlo, že by to mohl být reflux a byl,“ líčí padesátiletá Veronika, u níž reflux vysvětlil i její letité potíže s chrapotem.

Zažívací potíže přitom neměla nijak zásadní ani časté, ovšem vracející se žaludeční šťávy dráždily její hrtan a hlasivky. Musela kvůli tomu podstoupit takzvanou pHmetrii, vyšetření, při němž se nosem do žaludku zavede trubička propojená s přístrojem, který po dobu dvaceti čtyř hodin měří, jak na tom dotyčný je.

Není to příjemné, ale ani bolestivé, pacient může být normálně doma.

Pokud mají lékaři podezření na vážnější poškození jícnu, provádí se takzvaná endoskopie, vyšetření sondou, které už nepříjemné je, ale provádí se po částečném utlumení.

Čtěte téma: Gastroskopie a kolonoskopie – obávaná vyšetření. Jsou opravdu tak hrozná?

A nemáte žaludeční neurózu?

Pálení žáhy a problémy s vracením potravy do jícnu navíc nejsou jedinými zažívacími potížemi, které sice přímo neohrožují život, ale dovedou v některých dnech zásadně ovlivnit jeho kvalitu.

Z podobného ranku jsou bolesti žaludku a břicha vůbec, spojené s pocitem na zvracení a nechutenstvím. Nejspíš je znáte pod označením „žaludeční vředy“.

Medicína v posledních deseti dvaceti letech celkem spolehlivě ví, že je způsobuje bakterie helicobacter pylori a umí si s nimi díky tomu poradit pomocí léků.

Bohužel, ne každému mohou pomoci – u části lidí se totiž tato infekce neprokáže. Jejích domnělé vředy jsou způsobeny žaludeční neurózou neboli funkční dyspepsií.

Příčina? Stres, nervové vypětí a vlastní zvýšený sklon k neurózám. Tady často zabere až změna životního stylu, například jiná profese, nebo vyvlečení se z nefunkčního vztahu.

Podle gastroenterologa Martínka taková žaludeční neuróza úzce souvisí s psychikou.

Čtěte dále: Když se ozvou žaludeční vředy…

Jak poznat pálení žáhy?

Způsobeno je návratem kyselého obsahu žaludku do jícnu, za což může uvolněný jícnový svěrač. Tento svěrač by se měl otevírat, jen pokud jde potrava do žaludku. Když se otevírá i v opačném směru, je to nemoc, které se říká reflux. Pálení žáhy se násobí při obezitě, nošení těsného oblečení, kouření, pití alkoholu a v poloze ležmo.

Časté říhání - Vše o zdraví Jak se bránit pálivému pocitu v jícnu?

Přípravky, které jsou určeny proti pálení žáhy, působí různými mechanismy: 

Jedním z nich je neutralizace kyselých žaludečních šťáv. Tyto léky se souborně nazývají antacida. Jsou to sloučeniny vápníku, hořčíku a hliníku, které mají zásadité pH.

Vyrábí se ve formě žvýkacích tablet, které bývají i ochucené, nebo tekutých suspenzí, které účinkují okamžitě. Nevýhodou je jejich krátký a někdy nedostatečný účinek, proto jsou vhodné pouze jednou za čas.

 

Součástí některých tablet je i kyselina alginová, která působí proti refluxu. O refluxu mluvíme tehdy, když kyselý obsah žaludku přechází do jícnu a tam poškozuje sliznici. Léky se užívají po jídle, přibližně 1-2 hodiny. V té době je totiž obsah žaludku nejkyselejší. 

Typické léky jsou:

  • Rennie, 
  • Maalox, 
  • Anacid, 
  • anebo Gaviscon. 

Vhodným dočasným řešením se může zdát užívání sody bikarbony, která funguje na stejném principu. Pokud máte ale žaludeční vředy, může spíše uškodit.

Do mechanismu blokování tvorby kyseliny chlorovodíkové patří dva typy léku.

Léky, které blokují histaminové receptory v žaludku, a tím zabraňují tvorbě kyseliny chlorovodíkové jsou vhodnější, pokud cítíte nevolnost, překyselení a pálení žáhy sporadicky.

Jejich účinek nastupuje přibližně po hodině, ale zato působí delší dobu. Nejlépe účinkují, když se užívají nalačno. Do této skupiny patří volně prodejný lék Ranisan a Famosan.

Mnohem účinnější jsou inhibitory protonové pumpy. Jsou také nejvíce používané. Dávkují se ráno – nalačno jedna tableta a účinek trvá celý den.

Zajímavé:  Léčba Akutního Selhání Ledvin?

Tyto léky jsou vhodné na dlouhodobé užívání a předepisují se při žaludečních vředech a nálezu bakterie Helicobacter pylori. Sem patří i volně prodejné léky Helicid, Apo-Ome, Nolpaza a Apo-Panto.

Z přírodních produktů je to především zázvor nebo bramborová šťáva.  

Nezbytná opatření při častém pálení žáhy

  • Vyhýbejte se jídlům, které zhoršují pálení. U každého člověka to může být individuální. Obecně jsou to rajčata, luštěniny nebo mléčné výrobky.
  • Jezte poslední jídlo 4 hodiny před spaním či ulehnutím.
  • Po jídle se nepředklánějte a nenoste těžké věci.
  • Noste volnější kalhoty

Vše pro trávení

Pálení žáhy? Spánek na levém boku, zázvor a další babské rady

Velmi časté bývá pálení žáhy neboli pyróza v těhotenství, protože plod tlačí na obsah žaludku. To ale není jediná příčina. Nepříjemné pocity má na svém triku také nedostatečná očišťovací funkce jícnu a špatné vyprazdňování žaludku. Pak už jen stačí špatná kombinace potravin a pálení žáhy vám začne znepříjemňovat život. Co pomůže a čemu se vyhnout?

Co dráždí jícen a žaludek?

  • Pivo a červené víno: Alkohol zvyšuje kyselost žaludku a chemické sloučeniny v něm obsažené dráždí jeho sliznici.
  • Mléko: Tuky, bílkoviny a vápník stimulují v žaludku vylučování kyselin, které při špatné funkci jícnu „lezou“ až do krku.
  • Káva, čaj a kolové limonády a čokoláda: Kofeinové nápoje a čokoláda dráždí jícen.
  • Smažená a tučná jídla: Tučná jídla tělo hůře spaluje žaludek tak na ně musí vyprodukovat mnohem více kyselin, které pak můžete cítit až v krku.

Babské rady, které uleví

Na co ještě si dát pozor? Nekuřte po jídle, nikotin totiž uvolňuje žaludeční svěrač, nejezte minimálně 3 hodiny před spánkem, nehltejte. Při jídle seďte vzpřímeně, abyste si nestlačovali žaludek. A vyzkoušet můžete i následující babské rady.

Zázvorový čaj uklidní žaludeční šťávy

Jakmile pocítíte ten známý pálivý pocit za hrudní kostí, uvařte si zázvorový čaj a k němu vypijte dvě sklenice čisté vody, která spláchne žaludeční šťávy z jícnu. Zázvor potlačuje nevolnost, uvolňuje svaly lemující stěny jícnu a stlačí žaludeční kyseliny zpět.

Čaj si připravte tak, že spaříte 1 lžičku strouhaného zázvoru 1 šálkem horké vody a nechte 10 minut louhovat.

Pálení žáhy v noci? Spěte na levém boku

Pokud vás pálí žáha v noci, pomůže vám lehnout si na levou stranu. Když ležíte na této straně, žaludeční kapaliny zůstávají dál od jícnu. Pomáhá také spaní v polosedu.

Proč tolik vadí obezita

Pálení žáhy souvisí také s obezitou. Lidé trpící nadváhou by měli svá přebytečná kila shodit, přebytečné tuky totiž stlačují žaludek a ten vylučuje své šťávy a kyseliny do jícnu. Ideální je zařadit do svého jídelníčku čerstvé ovoce a zeleninu, zeleninové šťávy a polévky. Další, co by v něm nemělo chybět, jsou potraviny bohaté na vlákninu, která napomáhá správnému trávení.

Pálení žáhy | Příčiny. Projevy. Přírodní léčba a dieta

Přeskočit na obsah

Pálení žáhy je častý zdravotní problém, který potkal asi už každého z nás. V tomto článku se podíváme na tento nepříjemný jev z více úhlů. Jaké jsou příčiny a projevy pálení žáhy. Poradíme vhodná dietní opatření a prevenci.

Obsah článku:

  1. Co je pálení žáhy
  2. Příznaky
  3. Příčiny. Potraviny, které ji často způsobují. Co (ne)jíst? Dieta.
  4. Pyróza v těhotenství. Dietní doporučení.
  5. Jak léčit časté pálení žáhy
  6. Prevence. Babské rady a jiná přírodní terapie. Léky volně prodejné a léky na předpis
  7. Tipy, jak na to!
  8. Jak vyléčit pyrózu

Co je pálení žáhy?

Abychom se mohli zaměřit na prevenci vzniku častého pálení žáhy, popř. říhání, musíme si říct proč a jak se tento problém objevuje. Pálení žáhy (pyróza) je velmi nepříjemný pocit, který je způsobený zpětným tokem, návratem, natrávené potravy, do jícnu.

U zdravého člověka je potrava strávena a svěrač na dolním konci jícnu zabraňuje jejímu návratu. Z mnoha příčin se může stát, že svěrač nefunguje perfektně a poté se tedy natrávená potrava, která obsahuje již také žaludeční šťávy vrátí do jícnu a způsobí nám nepříjemný pocit pálení.

Tomuto pocitu se říká laicky pálení žáhy

Příznaky pálení žáhy:

  1. bolest anebo také pálení za hrudní kostí
  2. návrat potravy a žaludečních šťáv do krku – hořkokyselá chuť v ústech 
  3. pocit na zvracení
  4. chrapot-v některých případech se objevuje, protože žaludeční šťávy dráždí hlasivky
  5. časté říhání
  6. pocit plnosti žaludku

Pokud tyto pocity míváte často, je vhodné diagnostikovat příčinu. Co způsobuje pálení žáhy?

Příčiny pálení žáhy:

  1. těžká, těžko stravitelná jídla
  2. tučná, smažená anebo příliš kořeněná jídla
  3. citrusové plody, které jsou velmi kyselé a žaludek má pak problém s jejich zpracováním
  4. káva je nápoj, který také ve velké míře způsobují pyrózu
  5. alkohol, především bílé víno
  6. rajčata
  7. česnek a cibule
  8. onemocněním jícnu, tzv. refluxní chorobou neboli refluxem jícnu.
  9. těhotenství
  10. infekce helicobacter pylori
  11. léky

Je kombinací nesprávného stravování, skladby jídelníčku a i stresem, který samozřejmě negativně ovlivňuje náš celý organismus. Samostatnou kapitolou by bylo i dlouhodobé užívání léků, které mohou způsobit pyrózu.

Pyróza v těhotenství

Objevuje se u velkého procenta budoucích maminek. Mnoho žen před těhotenstvím vůbec netrpí těmito obtížemi. Těhotenská pyróza je ovšem nepříjemností, kterou velké procento budoucích maminek pocítí. Zažívání těhotných je mnohem citlivější k různých dietním chybám ve stravovaní.

Proto se tento pocit častěji objeví v průběhu celého těhotenství, ale především během prvního trimestru. Ale nezáleží na tom, v kolikátém trimestru žena je. Těhotenská pyróza se projeví až u poloviny těhotných. Je způsobeno změnou hladiny hormonů v těle, později také rostoucím plodem, který utlačuje vnitřní orgány ženy.

Úprava jídelníčku je pro těhotné nejvhodnější.

Prevence pálení žáhy v těhotenství:

  • Jíst po malých porcích, zapíjet vodou.
  • Držet se základních dietních rad.  
  • Je vhodné jíst menší porce vícekrát denně.
  • Pít dostatek vody.
  • A pokud se obtíže dostaví po jídle, udělejtet si hrnek zázvorového čaje.

Jak léčit časté pálení žáhy

Pokud se vyhneme výše uvedeným potravinám, měly by se naše potíže zmírnit, anebo úplně zmizet. Potíže samy odezní ve většině případů, protože žaludek již nebude nucen zpracovat těžko stravitelné potraviny a nebude docházet k návratu potravy do jícnu. Vhodné dietní opatření je tedy základem, který nám uleví od příčin pyrózy. 

Prevence:

  • Nejíst tučná, smažená a silně kořeněná jídla našemu organismu prospěje jistě víc, než pravidelné užívání léků tlumících pyrózu.
  • Vyvážená lehce stravitelná a zdravá strava je pro náš organismus a zažívání vhodnější i v mnohém dalším.
  • Pijte dostatek vody bez bublinek, anebo bylinných čajů.
  • Sed, úlevová pozice těla.
  • Jezte malé porce a jezte častěji.

Prevence je tedy mnohem účinnější v boji proti tomuto zdravotnímu problému.

Zdravá strava je vhodná táké jako prevence vysokého cholesterolu (cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky, je také důležitý při tvorbě buněčných membrán. Je potřeba pro tvorbu hormonů a vitamínu D.

Příliš vysoká koncentrace v krvi však nese pro organismus zdravotní rizika, především onemocnění srdce), snižuje riziko aterosklerózy (ateroskleróza=arterioskleróza) a dalších civilizačních chorob spojených s nevhodným způsobem stravování a životosprávy. 

Co pomáhá? Jak si pomoci od pálení žáhy?

Babské rady. Přírodní léčba. Léky z lékárny

Když jsme již bohužel v situaci, kdy žáhopal nastane, hledáme rychle účinnou pomoc. Babské rady, které by mohly pomoci:

  • Zázvor
  • Fenykl
  • Jedlá soda (dlouhodobé užívání jedlé sody se nedoporučuje)
  • Heřmánek
  • Masticha
  • A jiné…

Proč přírodní terapie?

Pokud trpíme pálením žáhy častěji a omezení nevhodných potravin zcela tento problém neřeší, je možné podpořit správné zažívání pomocí přírodních prostředků. Doplňků stravy, které ulevují překyselení žaludku, omezují nadbytečnou tvorbu žaludečních šťáv a podporují správné fungování žaludku je celá řada.

Herbáře našich babiček popisují bylinky na pálení žáhy a ty také ulevují i dalším žaludečním obtížím:

  • Zeměžluč lékařská (Centaurium erythraea)
  • Máta peprná (Mentha piperita)
  • Kuklík městský (Geum urbanum)
  • Topolovka růžová (Alcea rosea)
  • A jiné…

Výše jmenované jsou rostliny, které najdeme v naší republice. Každá země má své specifické rostliny, byliny a stromy, které se dají využívat v přírodní léčbě proti nemocem.

Masticha pro správné zažívání. Masticha může pomoci při pálení žáhy. Co to je masticha?  

Volně prodejné léky a léky na předpis

Kdo není nakloněn přírodní léčbě, jistě si vybere v lékárně na doporučení lékárníka nějaký prostředek, který mu příznaky pyrózy zmírní.

Proti pálení žáhy jsou v lékárnách k dostání léky, které se nazývají antacida nebo druhou skupinou léků jsou tzv. inhibitory protonové pumpy (léky na snižování agresivity žaludečních šťáv).

Pokud máte pocit, že úpravou jídelníčku nedokážete zabránit pyróze, poraďte se svým lékařem anebo lékárníkem o vhodném postupu.

Tipy, jak na pálení žáhy

Jak vyléčit pálení žáhy

  1. Vynechání kávy, koření, tučných a smažených jídel
  2. Je vhodné podpořit uzdravující proces i nějakým podpůrným prostředkem: přírodním nebo z lékárny.

     

  3. Omezit stres je nemalou měrou častou příčinou žaludečních obtíží, proto je také žádoucí, abychom se v tomto uspěchaném světě snažili najít si chvíli pro sebe. Čas, který věnujeme sami sobě se projeví nejen na naší psychické pohodě, ale také naše tělo bude mít prostor, aby začalo správně fungovat.

  • Časté pálení žáhy (i časté říhání) je pro nás signálem, že naše zažívání není v pořádku a že bychom se měli zamyslet a změnit stravovací návyky, které vedou k těmto potížím.
  • Dieta při pálení žáhy je nutností ke zmírnění projevů.
  • Při déle trvajících obtížích neopomeňte vyšetření na přítomnost helicobacter pylori, buď u lékaře nebo domácím testem helicobacter pylori.

Mohlo by vás také zajímat:

Zdroj obrázku: 

https://pixabay.com/cs/photos/smažené-kuře-kuře-rychlé-občerstvení-690039/

  • Po výběru volby se provede obnovení celé stránky.
  • Výběr provedete mezerníkem a potom šipkami.
  • V prezentaci se můžete pohybovat šipkami doleva a doprava, na mobilním zařízení můžete přejet doleva nebo doprava

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector