Čep na mandli – vše o zdraví

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení.

V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají.

Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc.

Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Krční a nosní mandle jsou párovým orgánem lymfatického systému. Jedná se o lymfatické uzliny. Mandle rozlišujeme na krční, nosní, jazykovou a tonsillae tubariae. Mandle jsou součástí imunitního systému u člověka a zachycují antigeny, které přicházejí do organismu ústní a nosní dutinou.

Z toho důvodu také často onemocní, protože zde dochází k prvnímu setkání s virem. Krční mandle jsou dvě a najdeme je tam, kde ústní dutina přechází v hltan.

Nosní madle je vysoko v krku za nosní dutinou, proto je běžnému pohledu nepřístupná svým ukrytím za měkkým patrem a k vyšetření je potřebné speciální optické zařízení.

Nejčastějším onemocněním, které postihuje nosní a krční mandle, je například infekce krku či uší, kdy se významně zvětší tkáně mandlí, které způsobují dýchací a polykací obtíže.

Onemocněním mandlí jsou i abscesy kolem krčních mandlí, chronické záněty mandlí a chronické čepy v mandlích.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s mandlemi?

Nos nám symbolizuje vlastní hodnotu, sebehodnotu a uznání sebe jako osobnosti, své jedinečnosti a cennosti. Jsme plni touhy po lásce a pozornosti a pokud se nám lásky a pozornosti nedostává, přichází problém.

Trpíme pocity méněcennosti, trápíme se tím, že jsme pro okolí neviditelní a nedůležití. Přichází únava, vyčerpání a onemocnění nosních mandlí. Také určitá přetíženost vede k nemoci.

Pokud se snažíme strkat nos do cizích záležitostí, tak i posuzování a srovnávání lidí je pro nemoci kolem nosních mandlí živnou půdou.

Krční mandle symbolizují komunikaci a nekomunikaci. Je to naše schopnost, jak se projevit, jak se ukázat, vyjádřit se, vyjadřovat své myšlenky a pocity. Přijímáme sami sebe, a to na všech úrovních. Vše, co nepřijímáme, nám zůstává v krku na krčních mandlích.

Položte si následující otázky:

Mám sám/sama v sobě stabilitu? Co je pro mne jistotou? Přijímám sám/sama sebe? Jakou mám sebehodnotu? Bojím se změn? Co mě trápí, čeho se bojím? Cítím pocity viny?

Jako dítě jsem dost často trpěla na angíny a záněty nosních mandlí. Nosní mandle mi nakonec vzali a byl to pro mne šílený zážitek. Bylo mi asi pět let a pamatuji si to do dneška. Pán, co si mne posadil na klín, dlouhá bílá lesklá zástěra a otevřít ústa a pak všude krev. Po tomto pro mne depresivním zážitku jsem se, ač malá holka, rozhodla, že už nikdy své mandle nikomu nedám.

Trpěla jsem dost často angínami, a tak mě za pár let pan doktor chtěl poslat na vytrhnutí pro změnu krčních mandlí. Tehdy se mi vybavil ten šílený zážitek z trhání nosních mandlí, pak další dítě na pokoji, kterému trhali krční mandle a nemohlo skoro mluvit a rozhodla jsem se, že si je vytrhnout nenechám.

Před trháním mandlí a odvozem do nemocnice mi museli vzít krev, aby mi mohli následně mandle vytrhnout. Pamatuji si, že mě drželo asi pět sestřiček včetně doktora a já jsem si tu krev vzít nenechala. Nevadilo mi, že mi berou krev, ale věděla jsem, že bez odběru krve mi nikdo mandle nevytrhne. Bylo mi tehdy asi deset let a asi jsem už měla dostatečnou sílu.

Krev mi neodebrali díky mému hysterickému záchvatu odporu a já jsem pana doktora přesvědčila, že mandle nedám a že od této chvíle už angíny mít nebudu. A stal se zázrak. Začala jsem své pocity a emoce říkat nahlas, už jsem je v sobě nedusila tak jako dřív. A skončilo moje období angín.

Předtím jsem měla angínu i 6x za rok a po svém novém přístupu a rozhodnutí, že angíny nepotřebuji, ale své mandle potřebuji, se mi angína vyhýbala obloukem. Po roční prohlídce od osudového dne, kdy se nikomu nepodařilo mi vzít krev, pan doktor sdělil mé mamince, že moje mandle se zázračně uzdravily a že vlastně už vůbec není nutné mi je vytrhnout.

Nakonec mi prý skvěle poslouží jako záchytný bod před bakteriemi, co jdou přímo na průdušky. A od té doby se moje mandle opravdu začaly zlepšovat a zmenšovat. Dnes děkuji své intuici a svému velkému odhodlání včetně přesvědčení, které jsem už jako malá uměla praktikovat, že jsem své mandle zachránila.

Jak k nám problémy s mandlemi promlouvají?

Záněty mandlí, záněty nosohltanu, záněty nosních mandlí, chronickými záněty mandlí, čepy na mandlích, angínami, spálovými angínami, streptokokovými infekcemi.

Jak si vyléčit problémy s mandlemi?

Pokud onemocníme zánětem nosních mandlí, je to vždy spojené se špatným dýcháním. Mandle zduří a nám se špatně dýchá. Pozastavením se nad tím, kdo nám nedá nadýchnout se, může mandle uvolnit.

Dalším ukazatelem je ubývající radost ze života. Tito lidé mívají unavenou, naštvanou a nespokojenou energii. Jsou to sběratelé rodinných problémů, které jim nedovolují se nadechnout. Často to přenášejí i na své děti.

Sebekritika často zanáší mandle nečistotami.

Na krční mandle často sedají negace, a to i držením negativních emocí v krku. Pokud tyto negativní emoce ze sebe vykřičíte, jako by to byl oheň, tak se tento stav uvolní, negace odejdou ven a nezpůsobí zánět mandlí. Pokud je dítě okřikováno, aby mlčelo a nemísilo se do mluvení dospělých, často v sobě potlačí nějakou emoci a pak z toho vznikají záněty mandlí.

Na fyzické úrovni je vhodným prostředkem na nosní mandle vyplachování nosu solnou vodou z konvičky. Nebo různé inhalace bylinek. Na krční mandle je skvělé kloktání mořské nebo slané vody, žvýkání zázvoru, kloktání šalvěje, dostatek tekutin, třeba i polévek, a studené obklady.

Afirmace pro léčbu: „Mám rád/a sám/sama sebe, říkám vše, co si myslím, a vím, že to je v pořádku.“

Šárka Vávrová

Čep na mandli - Vše o zdraví

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

  • Save
  • Save

Čepy na mandlích: příčiny a léčba

Čep na mandli - Vše o zdraví

Čepy na mandlích jsou skvrny bílé až žluté barvy, které se objevují na krčních mandlích v zadní části hrdla při celé řadě různých onemocnění. Mandle jsou důležitou součástí lymfatického (mízního) systému, který se zásadní měrou podílí na obranyschopnosti organizmu a nachází se v zadní části hrdla.

  • Přítomnost bílých nebo žlutých skvrn (takzvaných čepů) na mandlích může být znepokojivá, nicméně ve většině případů bývá příčinou poměrně banální onemocnění, které lze snadno vyléčit.
  • Někdy čepy na mandlích nemají charakter skvrn, ale vypadají jako tenké nitky nebo proužky žluté či bílé barvy a mohou obsahovat hnis.
  • Nejčastějším doprovodným příznakem čepů na mandlích je bolest v krku (která může poměrně rychle odeznít nebo naopak přetrvávat delší dobu).
  • Čepy na mandlích jsou obvykle známkou infekčního onemocnění a jejich léčba závisí na vyvolávající příčině.

Rychlá fakta o čepech na mandlích

  1. V tomto odstavci shrnujeme základní informace o čepech na mandlích a další podrobnosti se dozvíte ve zbytku článku.
  2. Někdy se čepy na mandlích mohou rozšířit a postihnout celou sliznici dutiny ústní.

  3. Pokud čepy do několika dnů nezmizí nebo se objeví bolest v krku, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

  4. Konkrétní způsob léčby čepů na mandlích závisí na vyvolávajícím onemocnění, nicméně na zmírnění bolesti můžete zkoušet kloktat roztok malého množství soli v teplé vodě (1 kávová lžička soli na 500 ml vody nebo půl kávové lžičky soli na 250 ml vody).

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Čepy na mandlích jsou jen příznakem různých onemocnění a nikoli nemoc jako taková. Pro zjištění správné diagnózy je nutné navštívit lékaře, který provede další vyšetření (fyzikální vyšetření krku a celého těla, vyšetření krve, moči a případně také vyšetření zobrazovacími metodami – rentgen, CT, magnetická rezonance nebo ultrazvuk).

Příčiny

  • Nejčastější příčinou čepů na mandlích je infekční onemocnění, která mohou být způsobena baktériemi, viry nebo plísněmi (houbami).
  • I když čepy na mandlích postihují všechny osoby, bez rozdílu věku, vyšší riziko mají osoby se sníženou nebo oslabenou imunitou.
  • Mezi nejčastější infekční onemocnění, při kterých se mohou vyskytnout čepy na mandlích, mimo jiné, patří:

Akutní zánět krčních mandlí (tonzilitida, angína)

Angína je akutní zánět krčních mandlí způsobený buď baktériemi (hlavně Streptococcus pyogenes), viry (virová tonzilitida) a vzácně plísněmi.

Projevuje se následujícími příznaky:

  • čepy na mandlích (bývají hlavně u bakteriální tonzilitidy, ale není to vždy pravidlem)
  • bolest v krku
  • horečka
  • zduřelé uzliny na krku a kolem uší
  • bolest hlavy
  • únava
  • ucpaný nos
  • bolesti uší

Mezi komplikace bakteriální tonzilitidy patří rozšíření infekce do dalších částí těla, zejména do ucha (záněty středouší), vedlejších dutin nosních (sinusitidy) a do srdce (revmatická horečka – naštěstí velice vzácná).

Virové tonzilitidy jsou nejčastěji způsobeny rinoviry, adenoviry nebo RS viry (respirační syncytiální virus).

Akutní tonzilitida (angína) je velicečastou infekcí, zejména u dětí. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC – Centers for Disease Control and Prevention) je bolest v krku u 6 z 20 dětí způsobena streptokokovou akutní tonzilitidou (1).

Spála a spálová angína

Spála je infekční onemocnění vyvolané baktérií Streptococcus pyogenes.

Přenáší se kapénkovou infekcí nebo kontaktně a mezi její příznaky, mimo jiné, patří:

  • čepy na mandlích
  • bolest břicha
  • bolest v krku
  • obtížné polykání
  • zvětšené lymfatické uzliny
  • povleklý až malinový jazyk
  • drobná vyrážka červené barvy připomínající husí kůži, která se nejprve objeví v podbřišku a na těle, ale většinou nepostihuje obličej.

Spálová angína je spála se zvýrazněnými respiračními příznaky.

Mezi příznaky spálové angíny patří hlavně:

  • řezavá bolest v krku
  • obtížené polykání
  • čepy na mandlích
  • zvětšené uzliny na krku
  • povleklý až malinový jazyk
  • narozdíl od spály nebývá u spálové angíny vyrážka, ale někdy se může objevit

Orofaryngeální kandidóza

  1. Jedná se o plísňové onemocnění dutiny ústní, vyvolané kvasinkami (nejčastěji Candida Albicans)
  2. Kandidóza dutiny ústní a hltanu může postihnout každého, ale nejčastěji postihuje děti.
  3. U dospělých osob jsou nejčastější příčinou kandidózy nežádoucí účinky léků, zejména kortikosteroidů.

  4. Vyšší riziko plísňových onemocnění všeho druhu (včetně orofaryngeální kandidózy) mají osoby s oslabenou imunitou.

  5. Mezi příznaky kandidózy, mimo jiné, patří:
  • čepy na mandlích, přičemž bílé skvrny či povlak se mohou objevit také na tvářích, jazyku i na patře
  • bolest v krku
  • bolest při polykání
  • ztráta chuti

Infekční mononukleóza

Mononukleóza je virová infekce způsobená EB virem (virus Epsteina-Barrové) a může se projevovat různými příznaky, jako jsou:

  • horečka
  • bolest v krku
  • zápach z úst (halitóza)
  • čepy na mandlích
  • únava

Infekční mononukleóza se velmi snadno šíří, zejména v dětském kolektivu a protože se přenáší hlavně slinami, často se jí říká „nemoc z líbání“.

Kameny na mandlích (mandlové kameny)

Mandle nejsou dokonale hladké, ale vlivem prodělaných zánětů se v nich tvoří různé zářezy a dutiny, ve kterých se mohou hromadit baktérie a hlen. Nahromaděný materiál může zkalcifikovat (zvápenatět), což se projeví bílými nebo žlutými skvrnami na mandlích, které mohou vypadat podobně jako čepy, ale jedná se o mandlové kameny.

Mezi příznaky mandlových kamenů, mimo jiné, patří:

  • zápach z úst
  • bolest uší
  • bolesti při polykání

Někdy si mandlových kamenů nemusíme ani všimnout (zvlášť když jsou malé).

Vzácné příčiny čepů na mandlích

Existují také mnohem vzácnější příčiny čepů na mandlích, jako jsou některé prekancerózy (například leukoplakie), opary, afty nebo rakovina dutiny ústní a krku.

Diagnostika

  • Pro správnou léčbu čepů na mandlích je důležitá přesná a spolehlivá diagnostika.
  • Její součástí je vyšetření krku (hrdla) a uzlin na krku.
  • Důležitým vyšetřením je také výtěr z krku a nosohltanu a laboratorní vyšetření krve, která pomáhají určit původce onemocnění a také to, zda se jedná o virovou, bakteriální nebo plísňovou infekci.
  • Vyšetření krve je důležité nejen pro zjištění známek zánětu (jako je například leukocytóza – zvýšený počet bílých krvinek v krvi nebo C-reaktivní protein), ale také pro zjištění protilátek proti některým patogenům, které svědčí o prodělaném nebo probíhajícím onemocnění.
  • Například v případě podezření na streptokokovou infekci se vyšetřuje hladina protilátek proti streptolyzinu O (takzvané ASLO – antistreptolyzinový titr).
  • Výtěr z krku se provádí vatovou tyčinkou, kterou vám lékař zastrčí ústy nebo nosem do hrdla či nosohltanu a přejede po sliznicích, aby odebral vzorek buněk a tkání k dalšímu vyšetření v mikrobiologické laboratoři.
  • Z výtěru krku a nosohltanu se dají zjistit různé druhy baktérií, virů a dalších původců infekčních onemocnění.

Léčba

Vzhledem k tomu, že příčin čepů na mandlích je celá řada, existuje i mnoho způsobů léčby, podle konkrétního onemocnění, které tento příznak vyvolalo.

Pokud jsou čepy na mandlích způsobeny mandlovými kameny, je součástí léčby jejich odstranění.

V případě, že příčinou čepů na mandlích je bakteriální infekce, nasazují se obvykle antibiotika. Proti streptokokům dobře pomáhají penicilinová antibiotika, respektive, v případě alergie na penicilin, například makrolidy.

V případě recidivujících zánětů krčních mandlí (tonzilitid) se někdy doporučuje jejich odstranění, nicméně názory na tuto problematiku se liší a je vhodné se k tomuto způsobu léčby uchylovat až v případě, kdy nic jiného nepomáhá.

V případě, že jsou čepy na mandlích způsobeny plísněmi (například kvasinkami), může lékař pacientovi předepsat léky proti plísňovým infekcím (antimykotika).

V případě virové infekce (infekční mononukleóza, virové záněty mandlí, apod.) se antibiotika nepředepisují, protože proti virům neúčinkují.

Někdy může lékař předepsat antivirotika (pokud si je jistý původcem onemocnění a existují vhodné léky), ale většinou je léčba jen symptomatická (zaměřená na zmírnění příznaků).

Bez ohledu na to, jaká je příčina čepů na mandlích, můžete vyzkoušet následující tipy:

  • pijte teplé nápoje (například neslazený čaj) na zmírnění příznaků bolesti v krku
  • na horečku a bolest užívejte volně prodejné léky proti horečce a bolesti (antipyretika a analgetika, například paracetamol nebo ibuprofen či jiné nesteroidní protizánětlivé léky)
  • dbejte na dostatek odpočinku a dostatečný příjem tekutin
  • pokud máte doma suchý vzduch, vyzkoušejte zvlhčovač. Vlhčí vzduch pomáhá zmírnit příznaky otoku a podráždění hrdla
  • bolesti v krku můžete zmírnit s pomocí zklidňujících pastilek, které si můžete koupit v lékárně
  1. Léčba čepů na mandlích může trvat různě dlouho, v závislosti na vyvolávající příčině a na druhu léčby.
  2. Ve většina případů čepy na mandlích zmizí do několika málo týdnů.
  3. Někdy mohou zmizet i bez léčby.

Prevence

  • Nejlepší prevencí šíření bakteriálních a virových infekcí, které mohou, mimo jiné, být jednou z příčin čepů na mandlích, je důkladná hygiena rukou.
  • Stejně tak je důležité posilovat imunitní systém, a to dostatkem odpočinku, konzumací zdravé a vyvážené stravy a pravidelným pohybem.
  • I když v řadě případů není možné infekcím zcela zabránit, silná imunita podstatně snižuje riziko onemocnění.
  • Důležitou prevencí šíření infekčních onemocnění je také zakrývat si ústa a nos při kýchání a kašlání například loktem nebo předloktím (nikoli rukou).

Co si z článku odnést?

  1. Čepy na mandlích nejsou onemocněním v pravém slova smyslu, ale příznakem řady různých chorob.

  2. Jejich nejčastější příčinou jsou infekční onemocnění, jako je akutní tonzilitida, infekční mononukleóza nebo kvasinková infekce dutiny ústní.
  3. Vzácně mohou být čepy na mandlích způsobeny nádory dutiny ústní.

Zajímavé:  Čínská Medicína Na Klouby?

Léčba čepů na mandlích závisí na vyvolávající příčině. Při bakteriálních infekcích se užívají antibiotika.

Prognóza čepů na mandlích je obvykle dobrá a ve většině případů se pacient zcela uzdraví a čepy zmizí.

Co o vás řekne, když řeknete áááááá

Ačkoli přibývá moderních diagnostických metod a stále přesnějších odběrů krve, některé věci se nemění – jakmile přijdete k doktorovi s náběhem na nějakou banální chorobu, jedno zda k dětskému či dospělému, bude po vás chtít, abyste otevřeli pusu a on se vám mohl podívat do krku. Může v něm najít streptokoky, ale také třeba kvasinky.

Čep na mandli - Vše o zdravíAutor: Isifa.cz

Vyšetření krku někdy může stačit ke stanovení diagnózy

„Mám angínu snad každého čtvrt či půl roku. Dokážu si ji diagnostikovat i sama, stačí mi podívat se do mého bolavého krku, abych na mandlích uviděla bílé čepy a je mi jasné, že musím pro antibiotika,“ říkala mi tuhle kamarádka, která si je svou angínou vždycky jistá.

Lékařka jí ale přesto vždycky zkoumá krk a občas se ji snaží antibiotika rozmluvit s tím, že se angína možná nerozjede. Většinou to ale dopadne jako obvykle, angína to nevzdá.

Nicméně lékařčin postup je správný, ne každé bílé skvrny na mandlích znamenají čepy a ne každá bolest v krku angínu.

Ne každý bílý povlak znamená angínu

„Ono totiž není pravda, že každý bílý povlak na mandlích znamená streptokokovou angínu, na kterou je potřeba nasadit antibiotika,“ vysvětluje praktická lékařka Jana Vondráková.

Dokonce ani zjevné bílé čepy nemusí být příznakem této angíny, může jít například o důsledek odlučování sliznice kvůli boji s běžnými bakteriemi.

Tělo totiž do míst, kde se usadila nějaká infekce, posílá zvýšené množství bílých krvinek, které se v místě hromadí a posléze odumírají.

  • Na angínu tak lékař usuzuje z celkových příznaků – tam krom čepů a zejména pak bolesti v krku patří i silně zarudlý krk, teplota až horečka, nevolnost někdy dokonce se zvracením, celková slabost, zápach z úst.
  • Více o nemoci: Angína
  • Napovědět, že v sobě má člověk bakteriální infekci, může i odběr krve zvaný CRP, který lze rychle provést přímo v ordinaci – nedávno jsme o něm psali zde: Jednoduchý krevní test CRP ověří nutnost antibiotik.

Stoprocentní jistotu původci potíží a potvrzení toho, zda jde skutečně třeba o streptokoka, lze však získat pouze pomocí výtěrů z krku, přičemž jejich vyhodnocení trvá tři až čtyři dny. Používá se proto pouze tehdy, když si lékař není jistý, protože příznaky nejsou jednoznačné a pacient zároveň není angínou příliš schvácený nebo tehdy, když na ni nezabírají běžná antibiotika.

S angínou nemusíte k lékaři až tak spěchat

Mimochodem, ačkoli mnoho lidí míří k lékaři hned s prvními příznaky, u nichž usuzují na angínu, není to nutné. Je sice pravda, že na skutečnou angínu se musí užívat antibiotika, ale není potřeba je nasadit urgentně rychle (na rozdíl třeba od meningokokových infekcí) – tělo se dokáže a angínou docela dobře vyrovnávat. 

Problémem jsou spíše možné komplikace, které by mohly déle trvající angínu provázet, například v podobě revmatické horečky, která může nezvratně poškodit srdce či klouby. V praxi to znamená, že pokud vás nebo vaše děti přepadne angína o víkendu a neprovázejí ji například vysoké horečky, stačí s ní k lékaři zajít až v pondělí ke svému lékaři a vyhnout se tak čekání na pohotovosti.

Přečtěte si: Vysoká horečka sice ničí nemoc, ale vyčerpává tělo

A co když jsou to kvasinky?

Podle lékařky mohou čepy na mandlích znamenat také to, že člověk v sobě má kvasinkovou či jinou plísňovou infekci.

„Pokud je má člověk dlouhodobě a nejsou jen projevem nějaké akutní virózy a navíc ho trápí například zápach z úst či dlouhodobá únava, měl by se nechat důkladně vyšetřit,“ dodala Jana Vondráková.

Na vyšetření spočívající například v podrobných rozborech krve a kultivaci výtěrů by měl svého pacienta poslat právě praktický lékař, bohužel se do toho však některým příliš nechce a vyžaduje to od pacienta poněkud asertivní chování.

Kultivace kvasinek či plísní z výtěrů trvá déle než kultivace bakterií a je potřeba počítat s jedním týdnem. Pokud by laboratoř nepěstovala vzorek tak dlouho, mohlo by vyšetření skončit konstatováním, že máte v krku pouze běžnou mikrobiální flóru.

Čtěte také: Diagnostika jazyka pozná nemoc podle barvy a povlaku

Když vás v krku jen bolí

Na druhou stranu, ani silně bolavý krk nemusí znamenat žádné vážnější potíže, ačkoli vás polykání bolí – většinou jde o jeden z příznaků nachlazení provázeného rýmou či kašlem, někdy se projevuje pouhým škrábáním, jindy tupou bolestí při každém polknutí. Krk bývá uvnitř zarudlý, na rozdíl od angíny však nebývá polykání obtížné, protože scházejí otoky.

Navíc při angíně většinou bolí krk spíše po stranách, při zánětu nosohltanu spíše uprostřed. A bolest se posouvá dolů do krku a hrtanu.

Ideálním řešením v tomto případě bývá Priessnitzův obklad – vlhká látka, igelit a navrch suchá látka několikrát denně na dvě hodiny.

U zánětů nosohltanu mnoho lidí používá také lokální antibiotika, ale jde o zbytečně silnou zbraň, záněty jsou navíc většinou virového původu.

Krom toho může některé pacienty bolet či tlačit v krku, ačkoli jinak nemají nejmenší příznaky jakéhokoli nachlazení – pokud jde o dlouhodobou potíž, rozhodně to nepodceňujte a běžte k doktorovi. Může jít například o tlačení v důsledku zvětšující se štítné žlázy.

Čtěte dále: Nejčastěji užívané bylinky při nachlazení

Trápí vás smrdutý dech? Možná máte „mandlové kameny“

Foto: Luis Molinero, Shutterstock.com

Každého občas škrábe v krku – kvůli virové či bakteriální infekci nebo vlivem prochladnutí či alergie. Co když se však jinak cítíte zdraví, ale bolest v krku se vás ne a ne pustit? A k tomu vám opravdu nepříjemně páchne z úst… Na vině mohou být čepy.

Mandle jsou párové lymfatické žlázy umístěné v horní části hltanu. Jsou zásadní pro imunitu – fungují jako jakési síto zachycující mikroby.

Někdy se zbytky hlenů, bakterií a mrtvých bílých krvinek začnou v prohlubních krčních mandlí hromadit a tvořit hrudkovité útvary. Jedná se o čepy.

Hlásí se tlakem a bolestí v hrdle, zápachem z úst, oteklými mandlemi, citlivýma ušima, obtížným polykáním a pocitem, jako by vám něco uvízlo v krku.

Trpíte těmito problémy a nejste si jistí, že se jedná právě o čepy (více v článku Bolest v krku: Jak rozeznat banální nachlazení od rakoviny?)? Snadno to zjistíte.

Když před zrcadlem otevřete ústa, posvítíte do nich a vypláznete jazyk, bývají v zadní části krku vidět. Vypadají jako bělavé shluky či hrudky.

Někdy se samy uvolňují a často se také ukážou, když si prstem na mandli trochu zatlačíte.

Podle statistik trpí na čepy každý čtvrtý člověk. Může se jednat o chronický zánět mandlí, který kromě zápachu z úst nic zásadnějšího nečiní. Existují ale i případy, kdy čepy alias mandlové kameny značí závažnější onemocnění. Jsou-li doprovázeny horečkou, bolestí v krku a při polykání, bývá na vině akutní angína.

Přidá-li se nesvědivá červená vyrážka postupující od podbřišku na celé tělo, s výjimkou obličeje, může jít o spálu.

Čepy se mohou objevit i u kapavky nebo infekční mononukleózy, kdy bývají doprovázeny bolestí v krku, hlavy, svalů a kloubů, zvětšením krčních a podčelistních uzlin, pocitem ucpaného nosu, horečkou, únavou a nechutenstvím.

Foto: puhhha, Shutterstock.com

Za nepříjemným škrábáním v krku mohou stát čepy neboli mandlové kameny

Pokud si tedy čepy v krku najdete, neotálejte a prokonzultujte další postup s lékařem.

Vyhodnotí situaci a podle závažnosti nasadí antibiotika nebo doporučí, abyste vyzkoušeli různá bylinná kloktadla (výborná je šťáva ze syrových brambor), která slouží k uvolnění čepů.

Další možnost je čepy opatrně vymáčknout tak, že po mandli přejedete prstem, případně použít vatovou tyčinku (namočenou v dezinfekci).

Když se vám čepy podaří vypudit, máte alespoň na čas po problému. V opačném případě může prostředí pod nimi začít hnisat, šířit zánět po těle a stát se příčinou výše zmíněných onemocnění.

Zajímavé:  Hořčík Vliv Na Zdraví?

„Jedná se o ložiska lokální infekce, která byste neměli přehlížet. Mohou být zdrojem dalších zdravotních problémů, zejména u lidí se sníženou imunitou, malých dětí či postarších jedinců,“ vysvětluje MUDr.

Hana Mojžíšová, nutriční terapeutka z Prahy.

„Obsah bakterií v čepech může způsobit občasné vzplanutí akutního zánětu, který není přímo angínou, ale může působit silnou bolest v krku, pachuť v ústech a ošklivý zápach,“ vysvětluje profesorka Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství v Brně. Z akutního zánětu se může ledacos vyklubat, proto byste zhoršení stavu měli řešit s lékařem. Jedině ten určí, co se v krku děje, a navrhne další postup.

Foto: aleks333, Shutterstock.com

Bolí vás v uších? Možná jsou na vině hrudkovité útvary vznikající v krčních mandlích

Co dělat, není-li za čepy akutní nemoc, která by se dala vyléčit? Chronickým potížím lze podle oslovených lékařek částečně předejít správnou ústní hygienou. Zásadní je čistit si zuby dvakrát denně, používat mezizubní kartáček a jednou za půl roku navštívit zubaře.

 Žádný spolehlivý trik, který by vás čepů zbavil definitivně, ale bohužel neexistuje. Problémům se lze zcela vyhnout jen úplným odstraněním krčních mandlí. K takovému řešení se ale příliš často nepřistupuje, protože mají v rámci imunitního systému nezastupitelnou roli.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Nebezpečné letní angíny: Trhat mandle je znovu v módě! | Žena.cz

Letní angíny patří k nejnebezpečnějším. Mají horší průběh a často zanechávají krk prosáklý, s hnisavými čepy a jizvami po nich ještě na dlouhou dobu. Pak přijde otázka, zda mandle vytrhnout nebo nechat.

Máte mandle? Kladná či záporná odpověď prozradí váš věk jasněji než občanský průkaz. Zatímco generace nad 35 mají v krku průvan, těm mladším už jejich mandle slouží. Často jako zdroj potíží.

Od zdi ke zdi

Tonsilektomie, vynětí mandlí,  tedy dvou lymfatických uzlin na obou stranách vzadu v krku, je operace, kterou staré prameny popsaly už před 3000 let. Od 50. let 20. století byla velmi populární jako zaručený lék a prevence a mandle se „trhaly‘ na potkání. Těchto zákroků se dělalo zbytečně moc.

Pak naopak lékaři přišli s varováním, že i takto zdánlivě banální operace může být riskantní a nemusí přinést žádoucí účinek, naopak může v budoucnu přinést zdravotní komplikace. A tak krční mandle zůstávaly tam, kde byly. Britský odborník, doktor Andrew McCombe, čestný předseda Královské unie ORL, tvrdí, že je to špatně a k neprospěchu pacientů.

Oko do systému

Mandle patří do Waldayerova lymfatického okruhu. Jedná se součást imunitního systému, který má chránit organizmus. Je to vlastně taková vstupní brána do organizmu, která zachycuje infekci. Probíhají v ní imunitní procesy, při kterých organismus detekuje patogeny

S nadsázkou se dá říct, že jde o jakési ‚okoů imunitního systému. K tomu, aby se něj zasáhlo chirurgicky, by měl existovat závažný důvod.

Nevyléčitelná nemoc

Posledních 15 let ale počet vynětí mandlí klesá tak výrazně, že se objevují nové hrozby. Jde o nemoce nebo komplikace chorob, před nimiž mandle mají chránit – od infekce po rakovinu.  Pravděpodobnost, že dostanete rakovinu mandlí, je sice malá, ale zato stále roste!

Objevují se vážné angíny, které neragují na žádnou léčbu. Zato nebezpečně ovlivňují srdce, rozvoj revmatických chorob a podobně. Roste také počet mimořádně bolestivá komplikace akutní tonzilitidy, kterou právě známe jako ‚angínu‘  s hnisavými čepy nebo rozsáhlými povlaky, z nichž se vytvoří i abscesy – vředy.

V době, kdy se stále častěji objevuje rezistence vůči antibiotikům, se pak taková ‚obyčejná‘ angína stane nevyléčitelnou nemocí. V případě rozšíření infekce do celého těla může ohrožovat i na životě.

Kdy mandle přece jen trhat

Kdy je tedy potřeba přece jenom pomýšlet na ‚vyndání‘ mandlí? Jednoznačně u případů, kde jsou krční mandle zdrojem skrytých infekcí, které škodí celému organizmu, zvláště při souběhu jiných onemocnění.

Projevuje se řídkými čepy (nikoli hustými – páchnoucími), většinou s nálezem chronického zánětu v krvi, positivním nálezem bakteriálním a opakovanými nálezy na krčních mandlích.  

Vstoupit do galerie | 12 Krása hmyzu – třeba jim odpustíte…   Video Mohlo by Vás také zajímat:

Čepy na madlích

Dobrý den,poslední rok trpím hnisavými čepy na mandlích. Pokud si samostatně čepy vyčistím, objeví se znovu. V této souvislosti trpím suchým kašlem. Neustále pociťuji, že mi v krku něco překáží. Nikdy jsem v minulosti tento problém neměla.

Mám také problém se štítnou žlázou, užívám denně tablety Letrox 75mg. Byla jsem u lékaře, kdy mi tento řekl, že se s čepy nic nedělá, což mě moc neuspokojilo. Tento problém samozřejmě provází zápach z úst, což je velmi nepříjemné.

Proto jsem se na vás obrátila s prosbou, zda mi můžete doporučit nějaké vaše produkty. Děkuji Jarmila

Dobrý den,Je třeba si uvědomit, že všechny potíže v krku – mandle, štítná žláza – souvisí se špatně fugující lymfou, špinavou lymfou, znečištěním organismu a špatným odtokem zplodin. Pocit dušení je přesně plná lymfa. Následně dochází k přetížení sleziny a zhoršení imunity, a také díky škodlivinám k překyselení celého organismu a tím následnému přetížení jater.

Pokud tedy vyčistíte lymfu, můžete se zbavit i hormonů na štítnou žlázu, které jak sama víte nic neřeší. Všechny žlázy s vnitřní sekrecí pracují v harmonii, jedna podporuje druhou a když náhodou jedna nestíhá, ty druhé ji povzbuzují a podporují ji v činnosti.

Umělé hormony do tohoto systému vnášejí informaci, že štítná žláza problém nemá a hormonů tvoří dost, tím dochází k její nepodpoře, není stimulována k vyšší funkci, až přestane pracovat úplně. To je léčba štítné žlázy ???? Je to léčba? Přitom paradoxně umělé hormony (i antikoncepce) blokují tok lymfy, takže zhoršují samotný základ problému a jste v začarovaném kruhu.

Vše ale lze zvládnout, nic nemusíte, pokud se rozhodnete.Zadejte si do vyhledávače v Empati Štítná žláza, Angíny a přečtěte si odkazy, které vám vyskočí.

Přečtěte si o očistě lymfatického systému obecně, ale je tam mnoho konkrétních rad.

Teď bych vám doporučila užívat:

Pokud jste užívala poslední tři roky antibiotika, tak si nasadit probiotika a doplnit střevní mikroflóru – AC Zymes (2-0-2 na lačno a 3 balení za sebou). Liquid Chlorophyll dokonale dezinfikuje a čistí, stahuje zápachy, naředíte si 1 lžičku do 2dcl vody, budete dlouze proplachovat ústa, kloktat a následně spolknete, a to 3x denně mezi jídly.

ImmunAid sušená vilcacora, která stimuluje tvorbu bílých krvinek a jejich aktivitu, čistí tak lymfatický systém a slezinu, působí protizánětlivě, dávkování 2-2-2.

A Ocean 21 s výtažky z mořských řas, který rozhýbává lymfu, čistí ji, stimuluje štítnou žlázu k činnosti a tak vám postupně pomůže vyhodit umělé hormony do koše, dávka 3 polévkové lžíce ráno na lačno (ne dohromady s chemií, zničila by přírodu Oceanu).

  Můžete přidat cokoliv dalšího, co se vám bude z očisty líbit, ve vašem stavu nemůžete nic předávkovat ???? Pijte bylinkové čaje nebo zásaditou vodu z Aquarionu (pokud byste ho měla, mohla byste kyselou vodou kloktat místo Chlorophylu), snažte se zdravě stravovat, především žádné mléčné výrobky a sladkosti, žádnou bílou mouku a pečivo z ní, nejezte květák a zelí, blokuje vám lymfu a štítnou žlázu.

A přemýšlejte, s čím se užíráte, jaké křivdy ve vás leží, které nemůžete ani spolknout, ani vyplivnout, a které vás blokují ve vaší činnosti, posunu dál.Pokud máte zájem o placený rozbor, ráda za poplatek vypracuji ????

  • Vaše Empatia s láskou
  • Zpět na přehled všech dotazů

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector