Černá tečka na kůži – vše o zdraví

Je to časté zánětlivé onemocnění mazových žlázek a vlasových folikulů. Nejběžnější formou akné je Acne vulgaris, zánětlivé onemocnění tzv. pilosebaceosní jednotky (vlasový folikul a do něj ústící mazová žláza). V období dospívání se s ním setkáváme téměř ve 100%.

Toto onemocnění se projevuje jako Acne comedonica (ucpaná ústí mazových žláz – bílé a černé komedony, které po ústupu akné nezanechávají na kůži prakticky žádné stopy) a Acne papulo-pustulosa se zánětlivými papulami a hnisavými pustulami, kdy se po zanícení komedonů přidruží sekundární zánětlivé změny.

Příznaky akné

  • Povrchní akné: Komedomy otevřené (černé tečky) a uzavřené (bílé tečky), povrchní cysty, pustulky.
  • Hluboké akné: V hloubce zanícené uzlíky, až hnisem vyplněné cysty, které praskají, nebo se mění v abscesy.
  • Místa výskytu: Nejčastěji obličej, ale i šíje, hruď, záda, ramena.

Příčiny vzniku akné

Příčiny vzniku akné jsou známy. Na vzniku se podílí folikulární hyperkeratóza (ucpávání kanálků mazových žláz), zánět s bakteriální složkou a seborea (zvýšená tvorba mazu).

Příčiny jsou tedy komplexní. Hormonální nerovnováha, bakteriální infekce, stres, potravinová alergie, užívání některých léčiv (orální antikoncepce, steroidy, antidepresiva, léky proti epilepsii), chronická zácpa, velký podíl chemicky konzervovaných potravin ve stravě, vysoká spotřeba potravin s vysokým obsahem soli, nedostatek některých složek potravy a vitamínů, nevhodná kosmetika.

Jednou z funkcí kůže je vylučování toxických látek, pokud je nemohou ledviny a játra efektivně zpracovat. Jak toxiny odcházejí pokožkou, narušují její zdravou soudržnost a odolnost. Toto je také jeden z faktorů vzniku mnoha kožních poruch, včetně akné.

Návštěva lékaře při akné

Je nutná při rozsáhlém postižení, při celkových projevech zánětu, při hlubokém akné, při šíření infekce do očí.

Prevence vzniku akné

  1. Dodržování zásad racionální výživy:
  2. – omezit v jídelníčku tučná jídla, uzeniny, sladkosti, bílé pečivo, instantní výrobky, příliš slaná a kořeněná jídla, nápoje typu Coca-cola, Fanta a kupované džusy
  3. – zařadit do jídelníčku ve zvýšené míře zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo, bílé maso, luštěniny, bílé jogurty, celozrnné obiloviny a těstoviny

Léčba akné

Léky na předpis

a) Přípravky na zevní použití:

  • přípravky obsahující síru, která upravuje sekreci mazu
  • retinoidy k zevnímu použití, mají keratolytický účinek, změkčují komedony
  • peroxidy (benzoylperoxid) – otvírají a uvolňují póry, antiseptický účinek
  • lokální antibiotika (např. erytromycin, tetracyklin, klindamycin) pro potlačení mikrobiální složky

b) Celková (perorální) léčba:

  • antibiotika při silných zánětech
  • hormonální antikoncepce pro snížení tvorby mazu
  • celkové retinoidy

Volně prodejné léky

Přípravky upravující sekreci mazu, čisticí a antiseptické.

Přírodní a doplňková léčba

Léčebná kosmetika Pro mechanické čištění pleti u lehčích forem akné.

Použití vhodných kosmetických přípravků ke každodennímu ošetřování pleti vhodně doplňuje případnou terapii a napomáhá předcházet problémům, včetně použití dekorativní kosmetiky v případě postižení obličeje.

Je důležité si uvědomit, že nezáleží jenom na obsahu účinných látek v přípravku, ale také na jeho formě (gely, krémové emulze, roztok aj.).

Homeopatie

  • Sulfur – na červené, zanícené, bolestivé formy akné, které se často zhoršují po umytí vodou (svědění).
  • Hepar sulfur – na bolestivé, zanícené komedony se silným hnisáním.
  • Pulsatilla – lék vhodný pro pubertální formu akné.
  • Silicea – na hluboké akné, často způsobující jizvy v případech, kdy se netvoří hnisavé hlavičky.

Potravinové doplňky Vhodnými potravinovými doplňky jsou tablety s obsahem zinku, vitaminu B6, vitaminu C, vitaminu E, popř. selenu.

Pobyt u moře, přípravky s obsahem mořské soli (Mrtvé moře)

10 vitamínů, které pomáhají vaší pleti

Podporuje imunitní systém, zlepšuje funkci svalů i mozku a pomáhá správnému fungování slinivky. Jedním z nejlepších zdrojů vitamínu D je sluneční záření. Pro dostatečnou tvorbu vitamínu stačí kůži dopřát přibližně 10 minut vystavení slunečním paprskům.

Jak pomáhá kůži:

  • Obnovuje kožní buňky a zmírňuje ekzémy.
  • Omlazuje zralou pleť.
  • Kontroluje přirozené ochranné mechanismy kůže.

Kde ho najdete:

  • Losos, kefír, treska, olej z tresčích jater, jogurt.

8. Vitamín E

Zlepšuje imunitní systém, podporuje správné fungování nervového systému a zlepšuje zrak. Především v kombinaci s vitamínem C pohlcuje škodlivé UV záření a chrání tak kůži.

Jak pomáhá kůži:

  • Podporuje cirkulaci krve a tím napomáhá k léčení kožních zánětů.
  • Díky svým antioxidačním účinkům zjemňuje drsnou pleť, zmenšuje vrásky a kožní rýhy.
  • Zesvětluje tmavé tečky.

Kde ho najdete:

  • Avokádo, slunečnicová semínka, mandle, vlašské ořechy, krevety, tofu.

9. Vitamín F

Tělo si jej nedokáže vyrábět samo, musí se dodávat potravou. Podporuje funkci buněčných membrán, chrání játra a zabraňuje kornatění cév. Tento vitamín je důležitý pro správný vývoj dětí.

Jak pomáhá kůži:

  • Podílí se na tvorbě a funkci buněčných membrán a tím udržuje pleť pružnou a mladistvou.
  • Bojuje proti akné.
  • Podporuje obnovu kůže a tím podporuje hojení kožních nedokonalostí a jizev.

Kde ho najdete:

  • Vlašské ořechy, olivový olej, losos, avokádo, mandle, obilné klíčky.

10. Vitamín K

Podporuje srážlivost krve a tím pomáhá při hojení ran. Využívá se ale i při nadměrném menstruačním krvácení. Snižuje riziko vnitřního krvácení, proto jej lékaři dodávají před a po operacích. Je důležitý pro růst kostí a buněk.

Jak pomáhá kůži:

  • Redukuje tmavé kruhy pod očima, černé tečky i křečové žíly díky podpoře srážlivosti krve.
  • Ovlivňuje tvorbu pojivových tkání a tak zvyšuje pružnost pleti a zjemňuje vrásky.

Kde ho najdete:

  • Špenát, vejce, růžičková kapusta, zelí, zelené fazolky.

Nezapomeňte k dostatečnému příjmu vitamínů také přidat pohybové aktivity a dostatek kvalitního spánku, který je pro zdravou a krásnou pleť nezbytný. A samozřejmě neopomeňte vybrat vhodnou kosmetiku.

Jak se zbavit černých teček na nose a na obličeji?

Mastná pokožka & akné

Černé tečky na obličeji a nose představují velmi častý kosmetický problém postihující kožní póry, respektive mazovou žlázu s chloupkem. Typickou lokalitou černých teček jsou místa s nejvyšší koncentrací mazových žláz. Takovým místem je právě nos. To však neznamená, že černé tečky nenajdete i jinde na obličeji. Typické jsou i pro čelo, bradu nebo části tváře, které jsou blíže k nosu.

Pokud se chcete zbavit černých teček na nose a tváři, je vhodné vědět několik základních informací o dané problematice. Černé tečky se v odborné terminologii nazývají otevřené komedony, které jsou jedním z projevů akné.

Určitě jste si všimli, že málokteré děti mají černé tečky na obličeji. Je to z toho důvodu, že u většiny pacientů se černé tečky začínají vyskytovat v období, kdy se aktivuje produkce pohlavních hormonů.

Výskyt mužských pohlavních hormonů (androgenů) stimuluje rozvoj mazové žlázy a zároveň se objevuje nadměrné olupování tkáně. To vše dává předpoklady ke vzniku komedonů, ať už otevřených nebo uzavřených.

Černé tečky jsou ucpané vlasové folikuly, ve kterých najdete přebytečný maz, odumřelé buňky či nečistoty z povrchu pleti. Toto vše tvoří ideální prostředí pro růst mikroorganismů a možné záněty.

Otevřené komedony reagují s povrchem kůže a právě oxidace po kontaktu se vzduchem podmiňuje jejich typicky černé zbarvení.

Rizikovým faktorem vzniku černých teček jsou hormonální změny – samotná puberta, u žen období ovulace, užívání hormonální antikoncepce, dále léčba kortikosteroidy, ale i preparáty s obsahem lithia.

Faktory, které nejčastěji podporují vznik černých teček na nose, jsou například nadměrná aktivita mužského pohlavního hormonu 5-testosteron (DHT) v kožních buňkách. Tento hormon, nazývaný také alfa hormon, je 5 až 10krát silnější než testosteron. Kromě toho jsou problémem i molekuly bílkovin, tzv. cytokiny.

Ty jsou zodpovědné za přenášení informací mezi buňkami a mají vliv na jejich dělení, růst nebo zánět. Navíc, pokud jste kuřák, vznik akné z černých teček je více pravděpodobný než u nekuřáků.

Tvorbu černých teček významně ovlivňuje i nesprávná péče o pleť, jako používání pleťové kosmetiky se zatěžující olejovou texturou, která póry ucpává.

Je jasné, že zbavit se černých teček na nose nebo obličeji není jednoduché, ale důkladná péče o pleť se správným výběrem dermatokosmetiky představuje správnou cestu, jak se pokusit černé tečky navždy odstranit. V péči platí několik zásad.

Většina populace, ve snaze zbavit se černých teček na nose, sáhne po zdánlivě nejúčinnějším řešení, mechanickém odstraňování nebo vytlačování. Tímto způsobem se však mnohdy ucpané póry nevyčistí dokonale a zkomplikují se infekcí, což celý průběh jenom zhoršuje.

Vhodnějším způsobem je sáhnout po speciálních náplastech na nos, které obsah ucpaných pórů uvolní a při jejich odlepení současně i odstraní. Základem péče je důkladné vyčištění pleti použitím čisticích vod, gelů, pěny a peelingu se stahujícím účinkem na rozšířené póry.

Zajímavé:  Chlamydie V Pochvě Příznaky?

Vhodným výběrem jsou produkty s obsahem benzoyl peroxidu, kyseliny glykolové a salicylové či tretinoinu. Jejich účinky redukují a pomáhají léčit černé tečky. Další z možností, jak se zbavit černých teček na nose, je mikrodermabraze, která představuje neinvazivní a šetrný způsob odstranění odumřelých buněk kůže a povrchových nečistot

Ideálním produktem, který vám pomůže zbavit se černých teček na nose, ale i jiných lokalitách obličeje, je Bioderma Sébium Peelingový gel. Pleť dokonale vyčistí díky mikroperličkám obohaceným o zmiňované látky, jako jsou kyselina salicylová a glykolová, spojuje v sobě tedy mechanický a současně chemický účinek.

Stáhne rozšířené póry a díky komplexu Fluidactiv® dokonce biologicky upraví kvalitu mazu. Touto kombinací tak zabraňuje tvorbě nedokonalostí pleti a odstraňuje černé tečky. Optimální je doplnit takovou péči o další produkty řady dermatokosmetiky určené pro aknózní pleť.

Komplexní řešení pro takový typ pleti nabízí produktová řada Bioderma Sébium.

  • Smíšená až mastná pokožka

    Micelární technologie

    Čisticí micelární voda na mastnou a aknózní pleť.

  • Smíšená až mastná pokožka

    D.A.F. Patent

    Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk.

  • Pokožka s nedokonalstmi Smíšená až mastná pokožka

    Patent Fluidactiv

    Sébium Lotion – Booster zlepšující vzhled pleti. Navrací rovnováhu smíšené a mastné pleti.

  • Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

    D.A.F. Patent

    Peelingový gel na smíšenou a mastnou pleť.

  • Pokožka se sklonem k akné Pokožka s nedokonalstmi

    Technologie Seborestore

    Péče, která eliminuje pupínky a brání jejich opakovanému výskytu.

  • Smíšená až mastná pokožka Pokožka s nedokonalstmi

    Patent Fluidactiv

    Sébuim Pore Refiner Zmatňující krém stahující póry vhodný na mastnoupleť.

  • Smíšená až mastná pokožka

    Patent Fluidactiv

    Péče, která zmatňuje a vyhlazuje, pro trvalou proměnu pleti.

    Smíšená až mastná pokožka

    Patent Buněčné Biochrany

    Tónovaný fluid s efektem přirozenéhomake-upu (nude).

    Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

    Patent Buněčné Biochrany

    Velmi vysoká ochrana redukující nedokonalosti pleti.

    Problémy s pletí – rozšířené póry, černé tečky

    Dobrý den, mám takový dotaz, dříve jsem měla problémy s pletí, které ustaly, ale mám problém s rozšířenými pory, které se zanášejí a vytvářejí se černé tečky.

    Mohli byste mi poradit jak postupovat k odstranění, vyčištění porů a udržení čisté pleti? Mám dostatečný pitný režim, jim zdravě, žiji v čistém prostředí, jim vlákninu na čištení trávení.

    Mohl byste mi prosim pomoci podívat se na tuto věc celostně, i z duchovního hlediska- vim že kůže je náš vztah s okolím a světem. Děkuji. Tara. Mějte se krásně, at se vám daří.

    Dobrý den,kůže na obličeji je naše maska, která ukazuje na naše vnitřní pocity, je naší vizitkou. Rádi bychom, aby nebylo na obličeji vidět, co bychom rádi skryli, ovšem tělo nikdy nelže a řekne vše, především to, co nechceme dát najevo.

    Akné na obličeji nebo jakékoliv vyrážky na obličeji vždy ukazují na problémy s hormonálním systémem a duchovně s tím, jak prožíváme sexuální život. Vy jste žena s obrovskou vnitřní energií, jste vůdce, aktivista, podnikatel, člověk, který by se měl prosadit někde ve vedení, prostě ventilovat svou vnitřní energií v tvořivé činnosti, aktivní práci.

    Současně máte velkou potřebu sexuálního vybití (sex je pro vás to stejné jako pro jiného sport, je to pro vás zdroj energie a uspokojení), a tady se dostávají vaše energie do konfliktu.

    Pokud totiž svou tvořivou energii nevybíjíte někde v aktivní práci, musí se vybíjet v partnerském životě a místo, abyste partnera lákala jako podřízená a poddajná družka, čekající pokorně, jste příliš aktivní (prostě ta energie tvoření ve vás je nevybitá), a partner se vás bojí.

    Vidí vás jako velmi náročnou, velmi aktivní a bojí se, že nebude stíhat (skutečně vám málokdo stíhá :-)). Proto v sexu a partnerství můžete být těžko spokojená, když vám partner nestačí. Z této nespokojenosti dochází ke špatnému trávení tuků a projev na kůži obličeji je tu – černé tečky a rozšířené póry.

    Výzvou pro vás toto je, abyste se učila být ženou, pokora, podřízení, neaktivita, náruč, ustupování, neprosazování své pravdy – prostě se učit být krkem a to rozhodování hlavou nechala muži, i když to budete vy, která ho k tomu navede, ale to vědomí rozhodování musí zůstat na muži. Není to o ponížení, ale naopak o síle, zda to dokážete.

    Věřte, že jiná cesta pro ženu není, jen pokorou a ustupováním získáte vše, co chcete od muže vy – jen je třeba mu dát prostor ????Nejdříve si řekněme jak podpořit tělo: Zdravá strava dnes nestačí, není v ní ani polovina potřebných látek, které pro zdravé fungování těla je nezbytné. Proto doplňování zdravého talíře kvalitními doplňky stravy je dnes nutností, bohužel jsme si to tak zařídili.Doporučuji:

    Nopalin – je to sušená dužina léčivého kaktusu, který po spolknutí nabobtná a aktivuje své účinné látky, čistí celý zažívací trakt, má skvělé vedlejší účinky na močové cesty a ledviny, dále na žlučník a játra – kudy jde, tudy léčí. Dávkování 2-2-2 před každým jídlem.

    AC Zymes – příznivá střevní bakterie, kterou teď nemáte ve svém zažívacím traktu asi žádnou. Je zodpovědná za rovnováhu mezi všemi mikroorganismy, tudíž drží pod pokličkou ty nepříznivé, aby se nepřemnožily. Dále udržuje v pořádku všechny sliznice a má přímý vliv na kvalitu aktivního imunitního systému. Dávkování 2-0-1 na lačno.Digestive enzymes – trávicí enzymy, které pomáhají roztrávit dokonale všechnu potravu, kterou sníte, takže nezůstávají žádné škodlivé odpadní látky. Současně hojí – o enzymoterapii jste jistě už slyšela. Dávkování 1-1-1 s každým jídlem.Evening Primrose Oil = pupalkový olej – má neuvěřitelné účinky na odstraňování bolestí a dalších mestruačních potíží, pomocí něho se dají bolesti odstranit úplně. Dávkování 1-1-1, po zmírnění potíží možno snižovat.To máte pro tělo. A nyní doporučení pro tělo jemnohmotné, na podporu výše uvedeného něco z bylin:

    Psyllium = semínko indického jitrocele rozmíchat ráno a večer 1 lžičku ve ¼ l vody, ono bobtná, tudíž rychle vypít. Sbírá nečistoty z celého trávicího traktu, pomáhá čištění, podporuje vylučování.

    Je třeba denně chodit na velkou.K tomu hodně pít, doporučuji dopoledne 1 litr čistícího čaje a odpoledne čaj na podporu orgánů, které vylučují nečistoty.

    Doporučuji stravování podle krevní skupiny, ale rozhodně vyloučit uzeniny, mléko a mléčné výrobky (můžete jen sojový jogurt nebo bílý jogurt občas, fetu, kozí a ovčí sýr, sojové mléko), cukr naprosto (nahradit glukopurem = hroznový cukr, žádná umělá sladidla!), maso jen krůtu a rybu a to max.2x do týdne, nepít kávu (nahradit obilnou). Strava by měla být založena na rýži, zelenině, ovoci, obilovinách, luštěninách. Čím více zjednodušíte stravu, tím rychleji se potíží zbavíte.

    Kromě čajů, kterých máte doporučeno 2 litry, vypít ještě 1 litr vody s citronem – vytváří nepříznivé prostředí pro plísně a kvasinky.Takže, je toho trošku dost, ale pokud se do toho pustíte, zbavíte se všeho od základu, žádné další potíže se nenabalí a vy se budete cítit skvěle. Je jasné, že za měsíc to nebude, spíše za několik. Čínská medicína tvrdí, že potíž se řeší stejně dlouho jak vznikala. My máme však zkušenosti s kratšími termíny, ale nic není hned. Člověk má při zkoušení něčeho pro zdraví vydržet 3 měsíce, pokud se pak nic neděje, jít od toho. Kratší dobu to ale smysl nemá.Poté by nejspíš bylo vhodné nasadit razantnější očistnou kůru, ovšem to chce až na podzim. Domluvíme se, pokud budete potom chtít.Kdyby něco, jsem tu ????

    • Vaše Empatia s láskou
    • Zpět na přehled všech dotazů
    Zajímavé:  Hypofunkce Štítné Žlázy Priznaky?

    Eucerin: Vše o kůži | Struktura a funkce kůže: Úvod

    • Na úvodní stranu
    • Základní informace
    • Struktura a funkce kůže

    Kůže je důležitý orgán, který působí jako první obranná linie našeho těla proti bakteriím a virům. Zdravá kůže také udržuje optimální hladinu vody a pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Je vysoce citlivá a registruje i ten  nejjemnější dotek či bolest. Jako náš největší a nejviditelnější orgán s plochou téměř 2 m² tvoří skoro šestinu naší tělesné hmotnosti. V neposlední řadě stav kůže může mít také významný dopad na naše sebevědomí.

    Kůže je měnící se, dynamický orgán, který se skládá ze tří hlavních funkčních vrstev – epidermis, dermis a subcutis , z nichž každá se skládá z několika dílčích vrstev.  Kožní přívěsky –  jako jsou folikuly a mazové a potní žlázy – také hrají v její celkové funkci svou roli.

    Kůže se skládá ze tří vrstev: epidermis, dermis a subcutis.

    Epidermis (pokožka)

    Jako nejvrchnější vrstva, kterou můžeme vidět a dotknout se jí, nás epidermis chrání před toxiny, bakteriemi a ztrátou vody. Je složena z 5 vrstev keratinocytů.

    Tyto buňky, vyprodukované v nejspodnější bazální vrstvě epidermis, se posouvají směrem k povrchu kůže. Při tom dozrávají a procházejí řadou změn.

    Tento proces, který je znám jako keratinizace (nebo rohovění), odlišuje jednotlivé podvrstvy.

    1. Bazální vrstva (neboli stratum basale): nejspodnější vrstva, kde se tvoří  keratinocyty. 
    2. Vrstva ostnitých buněk (neboli stratum spinosum): Keratinocyty produkují keratin (bílkovinná vlákna) a získávají vřetenitý tvar.
    3. Vrstva zrnitých buněk (stratum granulosum): zde začíná proces keratinizace – buňky produkují tvrdé granulární struktury a při vyzrávání směrem k povrchu se tyto granule přeměňují na keratin a epidermální lipidy.
    4. Vrstva jasných buněk  (stratum lucidium): buňky jsou pevně stlačeny k sobě a zploštěny. 
    5. Rohová vrstva (neboli stratum corneum): horní vrstva epidermis se podle tělesné partie, v níž se nachází, skládá v průměru z přibližně 20 vrstviček zploštělých, odumřelých buněk. Tyto odumřelé buňky se postupně rovnoměrně olupují – tento proces se nazývá deskvamace. V rohové vrstvě se také nacházejí póry potních žláz a ústí mazových žláz

    Rohová vrstva je vnější vrstva kůže, kde dochází k pravidelnému olupování odumřelých buněk.

    Buňky v rohové vrstě spojují epidermální lipidy. Tyto lipidy jsou nezbytné pro zdravou kůži: vytvářejí její ochrannou bariéru a vážou vlhkost uvnitř kůže.

    Když tyto lipidy schází, může být kůže suchá, jakoby napjatá nebo hrubá.   Epidermis je pokryta hydrolipidickým filmem – emulzí vody a lipidů (tuků).

    Tento film, udržovaný výměšky potních a mazových žláz, pomáhá zachovat kůži vláčnou a působí jako další překážka proti bakteriím a plísním. 

    Vodová část tohoto filmu, známá jako ochranný kyselý plášť obsahuje:

    • Kyselinu mléčnou a různé aminokyseliny z potu. 
    • Volné mastné kyseliny z mazu.
    • Aminokyseliny, kyselinu pyrolidin-karboxylovou a jiné přirozené hydratační faktory, které jsou převážně vedlejší produkty procesu keratinizace.

    Uvnitř rohové vrstvy jsou buňky dohromady spojeny lipidy nezbytnými pro udržení zdraví kůže. Tento ochranný kyselý plášť udržuje mírně kyselé pH kůže mezi 5,4 a 5,9. Toto prostředí je ideální pro:  

    • Množení přirozené kožní flóry a ničení škodlivých mikroorganismů. 
    • Vznik epidermálních lipidů. 
    • Aktivitu enzymů, které řídí proces deskvamace. 
    • Schopnost vlastní obnovy rohové vrstvy při poškození.  

    Na většině částí těla je tloušťka epidermis pouze 0,1 mm, u pleti okolo očí je výrazně tenčí (0,05 mm) a na chodidlech naopak podstatně silnější (mezi 1 a 5 mm). Chcete-li zjistit více, přečtěte si článek

    Jak kůže funguje na různých částech těla a Jak se liší mužská a ženská pokožka.

    Dermis (škára)

    Dermis je silná, pružná, ale pevná střední vrstva kůže, tvořená 2 tenčími vrstvami: 

    • spodní vrstva (neboli stratum reticulare): hluboká, silná vrstva, která tvoří volnou hranici s podkožím. 
    • Vrchní vrstva (neboli stratum papillare): tvoří jasnou, vlnitou hranici s epidermis.

    Dermis je tvořena silnou vrstvou na podkoží a vlnitou vrstvou pod epidermis.

    Hlavní stavební složky dermis jsou kolagen a elastin, pojivová vlákna, která zajišťují sílu a pružnost a jsou nezbytnými složkami zdravé, mladě vypadající pleti. Tato vlákna jsou obklopena gelovitou hmotou (s obsahem kyseliny hyaluronové), která má vysokou schopnost vázat vodu a pomáhá udržet objem kůže.

    Faktory životního stylu a vnějšího prostředí, jako je UV záření a změny teplot, mají vliv na množství kolagenu a elastinu a na strukturu okolní hmoty.

    S rostoucím věkem se naše přirozená tvorba kolagenu a elastinu zpomaluje a schopnost kůže vázat vodu se snižuje. Kůže vypadá ochablejší a objevují se vrásky.

    Přečtěte si více ve článku faktory, které působí na kůži, jak slunce ovlivňuje kůži a stárnutí pleti. 

    Dermis hraje klíčovou roli v ochraně těla před vnějšími vlivy a dráždivými látkami, stejně jako ve vyživování epidermis:

    1. Její hustá, pevná textura pomáhá tlumit vnější nárazy, a dojde-li k poškození kůže, obsahuje pojivová vlákna, jako jsou fibroblasty a mastocyty, která hojí rány. 
    2. Je bohatá na krevní vlásečnice, které vyživují epidermis a zároveň odstraňují škodlivé látky. 
    3. Mazové a potní žlázy se nacházejí také v dermis. Tekutiny vylučované těmito žlázami společně vytvářejí hydrolipidický film.

    V dermis se také nachází: 

    1. Lymfatické cévy.
    2. Smyslové receptory. 
    3. Vlasové kořínky: cibulovitá zakončení vlasového vlákna, odkud vlasy vyrůstají.

    Dermis vyživuje epidermis, odvádí škodlivé látky z těla a také umožňuje pocení.

    Subcutis (podkoží)

    Nejspodnější vrstva kůže uchovává energii a zároveň působí jako ‚tlumič‘ nárazů a izolace těla. Skládá se převážně z: 

    • Tukových buněk (adipocytů): shlučené do tukových polštářků. 
    • Speciálních kolagenních vláken (tvořícími septa nebo hranice): volná a houbovitá pojivová vlákna, která drží pohromadě tukové buňky. 
    • Krevních cév.  

    Množství tukových buněk obsažených v podkoží se na různých částech těla liší. Navíc se rozmístění tukových buněk liší také mezi muži a ženami, stejně jako struktura ostatních částí kůže. 

    Kůže se během života člověka mění. Více si přečtěte v článku kůže v různém věku.

    Podkoží funguje jako izolace těla, obsahuje tukové buňky, kolagenní vlákna a krevní cévy.

    Zdravá kůže je nezbytná pro naše celkové zdraví i pocit pohody. Funguje jako bariéra mezi okolním světem a vnitřním prostředím těla a je to naše první a nejlepší ochrana proti:

    Chladu, teplu, ztrátě vody a UV záření: jako vnější vrstva kůže, hraje rohová vrstva klíčovou roli při ochraně těla proti vnějšímu prostředí a úbytku vody z epidermis.  

    Obsahuje přirozené hydratační faktory – pocházející z mazových olejů rohové vrstvy včetně kyseliny mléčné a urey.  Ty na sebe vážou vodu a pomáhají zachovávat pružnost, pevnost a vláčnost pokožky. Jestliže tyto faktory schází, kůže ztrácí vlhkost.  Pokud vlhkost rohové vrstvy klesne pod 8 až 10 %, stává se hrubou, suchou a náchylnou k praskání. 

    Když je kůže pravidelně vystavována UV záření, zvyšuje se produkce melaninu v bazální vrstvě, kůže se chrání zesílením a může se objevit hyperpigmentace. Přečtěte si více ve článku jak slunce působí na kůži.  

    Tukové buňky v podkoží izolují tělo od chladu a tepla.

    Vnější bariéra UV ochrana Tlak, nárazy a odírání: Epidermis opět tvoří první obrannou vrstvu. Tukové buňky v podkoží představují ‚vycpávku‘, která funguje jako tlumič nárazů, a chrání svalovou tkáň a fascie (vazivový obal svalů), které se nacházejí pod ní.  Když je kůže vystavena určitým vnějším podnětům, rohová vrstva zesiluje – na rukou nebo nohou se například tvoří v případě opakovaného tření mozoly.

    Zajímavé:  Léky Proti Nachlazení Při Kojení?

    Chemické látky: ochranná schopnost hydrolipidického filmu a ochranného kyselého pláště pomáhá chránit tělo před škodlivými alkalickými chemickými látkami.  Přečtěte si více ve článku faktory, které ovlivňují kůži.  

    Bakterie a viry: rohová vrstva epidermis a její ochranný kyselý plášť tvoří bariéru proti bakteriím a plísním. Pokud některé projdou první obrannou linií, imunitní systém kůže zareaguje.

    Ochranná bariéra Vnímání Naše kůže mnoho rolí nezbytných pro naše zdraví a pohodu: 

    • Regulace teploty: Kůže ochlazuje tělo potem a stahováním cévního systému v dermis šetří teplo. 
    • Vnímání pocitů: Díky nervovým zakončením je kůže citlivá na tlak, vibrace, dotek, bolest a teplotu.  
    • Regenerace: Kůže má schopnost hojit rány.  

    Zdroj potravy: tukové buňky v podkoží slouží jako důležité uskladňovací jednotky pro živiny. Když je tělo potřebuje, pronikají do okolních krevních cév a ty je přepravují tam, kde jsou třeba.  

    Kůže hraje také významnou roli v psychice člověka. Jako nejviditelnější ukazatel zdraví, ovlivňuje stav kůže i to, jaký ze sebe máme pocit a jak nás vnímají ostatní. Když je kůže je zdravá a bez problémů, cítíme se spokojeně a sebejistě.

    Teplota Regenerace

    Zdravá kůže má rovnoměrné zabarvení, hladký povrch, je dostatečně hydratovaná, přiměřeně citlivá na dotek, tlak a teplotu. Když je přirozená bariéra kůže narušena, jsou její ochranná funkce a zdravý vzhled ohroženy: 

    • Ztrácí hydrataci a pružnost a může být na pohled i na dotek suchá, hrubá, popraskaná a/nebo ochablá. 
    • Stává se citlivější na vnější vlivy (např. slunce a změny teploty) a je více náchylná k infekci. 

    Infekcí napadená kůže se může zanítit, neboť se zde soustřeďují protizánětlivé buňky imunitního systému, aby opravily poškozenou bariéru a vyléčily infekci. V případě např. atopického ekzému a svědící vlasové pokožky je často nutná specializovaná léčba, která prolomí začarovaný kruh opakovaného svědění a další infekce, a pomůže obnovit přirozenou bariéru kůže.

    Kůže má řadu vlastních mechanismů pro regeneraci a obnovu.  Bazální vrstva zajišťuje trvalou obnovu epidermis prostřednictvím neustálého buněčného dělení: 

    • Dojde-li k poranění pouze ve vnější vrstvě, poškození (označované též jako eroze) se zahojí bez jizev.   
    • Pokud poranění projde až do dermis a zasáhne bazální membránu  (např. vřed), pak obvykle vznikají jizvy. 

    Hojení probíhá v několika po sobě jdoucích etapách:

    1. Dochází ke srážení krve, kdy krev vytváří nerozpustnou membránu, která uzavře ránu (strup). 
    2. Mrtvé a poškozené buňky a jejich pojivové tkáně jsou enzymy rozloženy a rozpuštěny.
    3. Buňky, které chrání tělo tím, že tráví škodlivé bakterie a mrtvé buňky, se aktivují.  Do rány proudí lymfa. 
    4. Nové buňky – včetně zárodků vlásečnic, pojivové tkáně a kolagenních vláken – se tvoří v procesu známém jako epitelizace.

    Tuto poslední fázi lze stimulovat a podpořit použitím lokálních léčiv, které pomáhají hojení (např. dexpanthenol). 

     Přečtěte si více o faktorech, které ovlivňují zdraví kůže a o tom, jak udržet pokožku zdravou ve článcích faktory, které ovlivňují kůži, péče o pokožku těla a každodenní péče o pleť obličeje.

    • Filozofie
    • Historie značky Eucerin
    • Kontakt
    • Eucerin akce a soutěže
    • O nás
    • Pracovní příležitosti
    • Please select a local market website

    Rakovina kůže: Příznaky a fotogalerie rizikových znamének. Která jsou nebezpečná?

    Hned na úvod ale důležitá věc. „Samovyšetření nenahrazuje návštěvu lékaře,“ zdůrazňuje Zuzana Macková, dermatoložka Perfect Clinic. Choďte pravidelně na kontrolu znamének a v případě, že na těle objevíte něco podezřelého, nečekejte na termín prevence a utíkejte do ordinace hned. Jak kožní útvar, který by mohl být předzvěstí rakoviny, může vypadat?

    Je znaménko nebezpečné? Udělejte si ABCDE test

    Na rizikové pigmentové znaménko vás může upozornit tzv. ABCDE test, který vychází z angličtiny – počáteční písmena upozorňují na možné problémy. Jak při něm postupovat? Prohlédněte si znaménka na svém těle (kam nevidíte, tam pomůže partner) a posuzujte je podle následujících kritérií. 

    A – asymetrie. Normální znaménka jsou zpravidla symetrická. Pokud máte znaménko, které je asymetrické, je čas navštívit dermatologa.

    B – ohraničení (border). Špatná jsou znaménka rozpitá nebo nerovnoměrně ohraničená.

    C – barevnost (colour). Barva není jen hnědá, ale vidíte i různé odstíny od růžové, červené, šedé až po černou, ale i bílou.

    D – průměr (diameter). Pokud má znaménko větší průměr než tužka, tedy více než 5 mm, je potřeba také navštívit dermatologa.

    E – vývoj (evolution). Jakákoliv změna na znaménku od zvětšení do výšky nebo do šířky přes změny barvy, svědění až po krvácení je znamením, že je něco špatně.

    Kožní nádory se sice nejčastěji objevují na místech, která bývají vystavena slunci, tedy na obličeji, zádech a zevní straně nohou a rukou, mohou ale vzniknout kdekoli na těle. „Při samovyšetření proto nezapomínejte na vnitřní stranu stehen a paží, krk, uši, pokožku ve vlasech, prsa, hýždě, ale i okolí pohlavních orgánů,“ říká dermatoložka Zuzana Macková.

    Typy kožních nádorů

    Většina znamének, výrůstků nebo různých útvarů je hlavně estetickým problémem, který se dá snadno vyřešit. Některé jsou ale nebezpečné a mohou být předzvěstí vážné nemoci. Které kožní nádory jsou nejčastější a co je pro ně typické?

    Bazaliom

    Bazaliom je nejfrekventovanější, ale také nejlépe léčitelný druh rakoviny kůže. I tak se ale nesmí podceňovat – může totiž zničit kůži a v některých případech i kosti v místě svého vzniku.

    Jak ho poznat?

    • Nejčastěji se objevuje na hlavě v blízkosti uší, nosu nebo rtů a na krku.
    • Většinou vypadá jako hrbolek, který není nijak zbarvený a ani na dotek citlivý.
    • Může se z něj také vyvinout vřed.

    Způsob léčby

    Bazaliom je nutné chirurgicky odstranit, na problémové místo se pak používá lokální imunoterapie nebo radioterapie. Léčba bývá nekomplikovaná a úspěšná více než v 90 %.

    Spinaliom

    Od bazaliomu se liší hlavně agresivnějším chováním. Roste rychleji a také invazivněji do hlubokých struktur kůže. Může tedy poškodit nejen místo, kde ho objevíte, ale i orgány. Navíc způsobuje metastázy.

    Jak ho poznat?

    • Tento červený uzlík se nejčastěji objeví na obličeji, v okolí nosu, rtů, na čele, uších, ale i na zádech, hrudníku nebo pohlavních orgánech.
    • Často vzniká také v chronické ráně nebo jizvě.
    • Může být pokrytý šupinami, někdy krvácí.

    Způsob léčby

    Pokud je nádor zachycen včas, šance na úspěšné vyléčení je vysoká. Po chirurgickém odstranění se k léčbě používají radioterapie nebo cytostatika.

    Melanom

    Nejagresivnější typ kožního nádoru, který vytváří metastázy do kůže, lymfatických uzlin, ale i vnitřních orgánů. „Růst melanomu může být velmi rychlý, a pokud se neodhalí včas, léčba nemusí být úspěšná,“ upozorňuje dermatoložka Zuzana Macková.

    Jak ho poznat?

    • Téměř polovina melanomů vznikne z pigmentového znaménka, které se začne měnit – zpočátku často jen nenápadně, a o to je melanom zákeřnější.
    • Zbylá polovina se objeví jako nový útvar, který může vypadat jako tmavá skvrnka.
    • Tvarově i barevně je nepravidelný, s nejasnými okraji, a většinou postupně roste.

    Způsob léčby

    Pokud se melanom podchytí v raném stadiu a není příliš velký, jeho léčba bývá úspěšná. Většinou ji lze řešit pomocí chirurgického zákroku. Pokud se rozšíří do lymfatických uzlin nebo do jiných částí těla, je potřeba využít k léčbě i chemoterapie, ozařování, kryoterapie apod. Dnes je k dispozici i léčba biologická.

    Nejčastější typy kožních nádorů si prohlédněte ve fotogalerii

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector