Červená moč – vše o zdraví

Napadlo vás někdy, co všechno na vás může prozradit moč? Po vykonání malé potřeby je dobré se občas podívat před spláchnutím do mísy a zkontrolovat její barvu i zápach. Pokud se staráte o své zdraví, určitě t udělejte. Barva, zápach i konzistence moči nebo pocity při močení vám často pomohou naznačit, co se děje ve vašem těle a kde je problém.

Hlídejte barvu své moči

V ideálním případě má být moč čirá, světle žlutá a bez zakalení, které může naznačovat přítomnost bakterií. Nelze jednoznačně říci, kolikrát bychom měli za den močit, protože frekvence močení se odvíjí od mnoha faktorů. Časté nebo bolestivé močení je ale zpravidla signálem onemocnění, proto je nutné navštívit lékaře.

Červená moč - Vše o zdraví

Barva moči při cukrovce

Nezvykle nasládlý zápach moči se objevuje při diabetu. Sladce páchnoucí moč je důležitým klíčem k diagnóze cukrovky. Pro lidi, kteří už diabetem trpí, je sladký pach moči znamením toho, že jejich hladina krevního cukru není v pořádku a je třeba ji dostat opět pod kontrolu. V tomto případě je moč bez barvy.

Bezbarvá moč

Pokud je moč opravdu zcela bez barvy, došlo k nadměrnému zavodnění organismu, může jít o cukrovku neboli diabetes ale také o selhání ledvin. Často se ale nevyskytuje.

Krev v moči

Pokud je moč kalná anebo se v ní dokonce objeví krev a vykazuje červené krvinky v moči, je nutné se k lékaři objednat okamžitě. Narůžovělá nebo načervenalá barva moči nemusí být příznakem krve v moči. Barvu moči může na čas změnit i červeně zabarvená zelenina nebo ovoce, jako je červená řepa, ostružiny a borůvky.

Narůžovělá barva moči může ale ukazovat na přítomnost krve v moči.

Může znamenat buď infekci močových cest, nebo naznačovat, že máme ledvinové kameny, ve vzácnějších případech i na rakovinu močového měchýře nebo ledvin.

Do oranžova se zbarví moč, pokud jíme mnoho mrkve díky karotenu, který vylučován v moči. Pomerančovou barvu moči může způsobit i lék na infekci močového měchýře neboli pyridium a lék na ředění krve, jako je warfarin.

Červená barva způsobená krví v moči může ukazovat na problém s močovými cestami, ledvinami, močovým měchýřem, prostatou i močovou trubicí. Mohla by být také příznakem nádoru močového měchýře nebo ledvin. Pokud obsahuje krevní sraženiny nebo kousky tkáně v moči, nejděte ihned k lékaři.

Červená moč - Vše o zdraví

Žlutá barva moči

Tmavě žlutá moč může signalizovat nedostatečnou hydratacidehydrataci, ale i onemocnění žlučových cest.

Neonově žlutá moč, která může být svítivě žluto-zelená, je většinou naprosto neškodná. S největší pravděpodobností barva souvisí s užíváním vitaminových doplňků stravy, zejména vitaminů skupiny B.

Nadbytek vitaminu B neboli riboflavinu, se vylučuje močí a možná jej jíte až moc.

Tmavě žlutou až oranžovou barvu může mít příliš koncentrovaná moč, která obsahuje hodně urochromu a málo vody. V případě neonově oranžové barvy moči se může jednat o problém s játry, obzvláště v kombinaci s nažloutlým odstínem očního bělma.

Zelená barva moči

Nazelenalý odstín moči je většinu způsoben konzumací chřestu. V tomto případě tuto neobvyklou barvu moči navíc doprovází i charakteristický zápach.

Ve vzácných případech ale může být zelená barva moči příznakem specifické formy infekce močových cest, kterou způsobuje bakterie proteus mirabilis, která způsobuje i vznik ledvinových kamenů.

Modrá barva moči

Modrou barvu může způsobit vzácné genetické onemocnění zvané hyperkalcémie, které se projevuje nadbytečným množstvím vápníku v kostech.

Hyperkalcémie je někdy nazývána syndrom modrých plenek, protože děti s touto poruchou vylučují modrou moč. Velmi závažný stav může být provázen celou řadou možných komplikací.

Modře zbarvenou moč může způsobit i užívání některých léků, jako je antidepresivum amitriptylin nebo cimetidin na žaludeční vředy.

Červená moč - Vše o zdraví

Tmavá barva moči

Tmavá a zakalená moč může mít důvod v přítomnosti krystalků fosforečnanu vápenatého, bakterií nebo u žen po znečištění výtokem z pochvy.

Na zakalení moči si dejte pozor, i když se cítíte dobře a nemáte žádné jiné příznaky, které jsou typické pro infekce močových cest.

Zakalení moči totiž může často být právě tím jediným příznakem infekce.

Ztmavnutí moči do hněda mohou zapříčinit léky, jako jsou antibiotika metronidazol, nitrofurantoin, nebo také projímadla obsahující sennu a methocarbamol na uvolnění svalů.

Tmavě žlutá až nahnědlá moč je známkou dehydratace, nebo se objeví po konzumaci rebarbory, aloe nebo fava fazolí. Hnědá moč může ukazovat i na problém s játry, jako je hepatitida nebo cirhóza jater.

Pokud se přidají bolesti břicha, vyrážka nebo záchvaty, může jít o vzácnou dědičnou metabolickou poruchu zvanou porfyrie.

Neustálé nutkání na močení

Pocit, že musíte stále chodit na toaletu, i když jste z ní právě přišli, patří mezi klasické příznaky infekce močových cest. Neustálé nutkání na močení způsobuje podráždění a zanícení močového měchýře a močové trubice.

Může poukazovat na intersticiální cystitidu, chronické nebakteriální onemocnění močového měchýře, s bolestivými příznaky nebo dyskomfortem v této oblasti, s vyšší frekvencí močení ve dne nebo v noci.

Onemocnění postihuje převážně ženy středního věku.

Močíte více než obvykle

Nadměrné močení může být jeden z prvních příznaků těhotenství. Častější močení je způsobeno hormonálními změnami, které značně urychlují krevní tok z ledvin. Přichází i po nadměrné konzumaci alkoholu nebo kofeinových nápojů.

Pokud sejde ani o jednu příčinu, raději si zajděte na vyšetření k lékaři. Může být příznakem cukrovky nebo nádoru.

Laboratorní vyšetření odhalí přítomnost glukózy u cukrovky, dusitanů, leukocytů a bakterií při zánětu močových cest, nebo plovoucích částic u onemocnění ledvin.

Jak vypadá správná barva?

Za normálních okolností je moč jako průhledný roztok světle žluté až jantarové barvy.

Barva, vzhled a složení moči prozradí důležité informace o celkovém zdraví

Zatímco obláčky v moči (plovoucí pěna) neznamenají vůbec nic, červená moč signalizuje problém – nádor, kameny nebo vrozené vady. Vyšetření moči může odhalit zánět, metabolické poruchy, kameny v močových cestách, postižení ledvin i nádorové onemocnění.

Zajímavé:  Staphylococcus Koaguláza Negativní Léčba?

Červená moč - Vše o zdraví

Na různá, nejen urologická onemocnění (např. nemoci srdce, cukrovka) může upozornit také časté močení.

Četnost močení souvisí s kapacitou močového měchýře, která se pohybuje od 150 do 450 ml (jednorázově se dá v měchýři udržet až 900 ml moči).

Za normální se považuje do 10 močení za den – při doporučovaném příjmu tekutin, tj. minimálně 2 litry denně s preferencí vody a minerálek, vypité v průběhu celého dne.

Čtěte také: Otazníky kolem moči

Tekutiny mají vliv na koncentraci a barvu moči, proto lékař hned pozná, že pacient, který přináší ve skleničce zakalenou tmavě oranžovou moč, málo pije. „V případě nedostatku tekutin tělo produkuje moč s vyšší koncentrací minerálních látek a odpadních produktů, z nichž se mohou tvořit krystaly a následně ledvinové kameny.

Koncentrovaná moč navíc dráždí močové cesty a její kyselé pH podporuje rozvoj bakteriální infekce. Ve spojení s vínem nebo ostrým jídlem vede neředěná moč k pálivému močení a dalším příznakům zánětu močových cest, aniž by zánětem trpěly,“ upozorňuje místopředsedkyně České urologické společnosti prim. MUDr.

Michaela Matoušková a radí: „příjem tekutin má být racionální, tzn. takový, aby člověk vymočil za 24 hodin 2 litry moči.

Do pitného režimu dětí, dospělých i seniorů je vhodné zařadit každý den (nejen občas) slabě a středně mineralizované vody, protože obsahují minerální látky, které přispívají k úpravě minerálového hospodářství organizmu, a pomáhají tak zachovávat zdravé ledviny a močové cesty.“ 

Čtěte také: Jaké jsou příznaky infekce močových cest?

Nedílnou součást močového ústrojí tvoří ledviny, jejichž úkolem je zejména vylučování látek, které jsou v těle v přebytku, a nežádoucích zplodin metabolizmu. Ledviny se také podílí na očišťování krve, regulaci krevního tlaku, udržování acidobazické rovnováhy aj.

Nejběžnějším onemocněním ledvin, které dokáže značně znepříjemnit, ale může i ohrozit život, je onemocnění ledvinovými kameny – urolitiáza. Urolitiáza provází lidstvo celou jeho historií, v posledních dvou dekádách se však její výskyt zvyšuje.

Každý jedinec v naší populaci má v průběhu svého života asi 12% šanci onemocnět ledvinovými kameny. Urolitiáza má vysoké riziko recidivy, až u 70 % pacientů se opakuje.

Nejčastější výskyt urolitiázy je v produktivním věku, více u mužů než u žen, výjimkou ale není nález ledvinového kamene u malých dětí ani u pacientů vyššího věku.

Čtěte také: Ledvinové kameny mohou působit opravdu nepříjemnou bolest

„Na vzniku urolitiázy se podílí mnoho faktorů, především nedostatečný příjem tekutin, nevhodné složení stravy a zvýšená koncentrace látek tvořících kameny. Jak dokazují odborné práce, na prevenci urolitiázy má příznivý efekt voda s obsahem minerálů.

Například vyšší obsah hořčíku anebo draslíku ve vodě vede k alkalizaci moči a zvýšenému vylučování citrátu, bránících vzniku kamenů. Není tedy pravda, že by minerální vody přispívaly ke vzniku ledvinových kamenů,“ vysvětluje as. MUDr. Aleš Petřík, Ph.D.

z Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice a Urologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha. „Vhodné jsou také ovocné šťávy, zejména pomerančový džus. Nevhodné jsou kolové nápoje a nápoje s obsahem cukru, které riziko vzniku urolitiázy zvyšují.

Pití piva nelze pro zabránění tvorby ledvinových kamenů doporučit vzhledem k vysokému přísunu energie, a tím zvýšenému vylučování kyseliny močové v moči,“ doplňuje Petřík.

Další informace na: www.cus.cz a www.aqualifeinstitute.cz

Co znamená tmavá moč? Tady jsou nejčastější příčiny!

Červená moč - Vše o zdraví

Tmavá moč je označení pro moč jiné – tmavší – barvy, než je obvyklá slámově žlutá barva. Tmavá moč může mít různé barvy, ale nejčastěji se jedná o různé odstíny hnědé a tmavě žluté.

Moč se tvoří v ledvinách. Přijatá potrava a nápoje prochází nejprve trávicím traktem a následně se odpady z metabolizmu dostávají do krve, která je v ledvinách přefiltrována a do moči jsou z ní odstraněny odpadní látky a přebytečné tekutiny. Moč se pak z těla vyloučí, spolu s odpadními produkty.

Močovody (uretery) jsou „trubičky“, které spojují ledviny s močovým měchýřem. Močový měchýř je „zásobník moči“ a jeho obsah je z těla vylučován močovou trubicí (uretrou).

Za normálních okolností by moč měla mít světle žlutou barvu. Pokud tomu tak je, znamená to, že netrpíte nedostatkem tekutin a váš organizmus je dostatečně hydratován.

Moč přirozeně obsahuje žlutá barviva zvaná urobilin nebo urochrom. Čím tmavší barvu moč má, tím vyšší je koncentrace žlutých barviv v ní.

Nejčastější důvod proč máte tmavou moč je dehydratace neboli nedostatek tekutin. Nicméně tmavá moč může signalizovat také nadbytek zdraví škodlivých odpadních produktů metabolizmu v těle. Například u pacientů s onemocněním jater, může tmavá moč signalizovat přítomnost žluči v moči.

Pokud je moč zbarvená do červena, může to být známkou dalších problémů, jako jsou například přímé poranění ledvin nebo přítomnost krve v moči z různých důvodů.

V případě, že máte krev v moči nebo je vaše moč dlouhodobě tmavá, i když dostatečně pijete, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Příčiny tmavé moči

Důvodů, proč může být moč tmavá je celá řada.

Mezi nejčastější onemocnění spojená s tmavou barvou moči patří například:

  • záněty jater
  • rabdomyolýza (rozpad svalových vláken)
  • cirhóza jater
  • glomerulonefritidy (zánětlivá onemocnění glomerulů – klubíček vlásečnic v ledvinách)
  • obstrukce žlučových cest
  • žlučové kameny
  • ledvinové (močové) kameny
  • rakovina močového měchýře
  • žloutenka
  • jiná onemocnění jater
  • rakovina ledvin
  • rakovins aslinivky
  • malárie
  • talasémie
  • porfyrie
  • nežádoucí účinky některých léků (například léků na ředění krve) nebo konzumace červené řepy či jiných potravin s vysokým obsahem červených barviv
  • Stejně tak se na vzniku tmavé moči může podílet nadměrná fyzická námaha nebo přílišné holdování cvičení.
  • Při extrémní fyzické zátěži totiž může dojít k poranění svalů, což se projeví nárůstem koncentrace látek, které způsobují ztmavnutí moči.
  • Při poranění svalů bude mít vaše moč lehce narůžovělou až hnědočernou barvu.
  • Někdy je velmi obtížné zjistit, zda je tmavá moč důsledkem dehydratace (nedostatku tekutin) nebo je způsobena jiným onemocněním či stavem.
  • Při dehydrataci může mít vaše moč jantarovou až medovou barvu, zatímco při jiných příčinách bývá moč hnědá až hnědočervená.
  • Toto rozdělení je ale jenom orientační a pokud máte tmavou moč dlouhodobě, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.
  • Osoby s chorobami jater a ledvin mohou vylučovat velmi hustou a tmavou moč.
  • Pokud trpítenedostatkem tekutin, budete mít kromě tmavé moči ještě jiné příznaky, jako jsou například:
  • závrať nebo pocit motání hlavy
  • pocit sucha v ústech
  • suchá pokožka
  • bolesti hlavy
  • žízeň
  • zácpa
Zajímavé:  Substituční Léčba Štítné Žlázy?

Pokud po doplnění tekutin bude vaše moč světlejší, byla pravděpodobně příčinou tmavé moči dehydratace.

Vnější faktory, které ovlivňují barvu moči

  1. Někdy nejsou příčinou tmavé moči ani dehydratace ani jiné zdravotní potíže, ale konzumace některých potravin či nápojů nebo užívání některých léků.
  2. Pokud máte tmavou moč, zamyslete se nad tím, co jste v poslední době jedli.

  3. Pokud jste měli například červenou řepu, drobné bobuloviny (například maliny, jahody, borůvky) nebo rebarboru (reveň kadeřavá), mohou látky, které tyto potraviny obsahují, způsobit tmavou barvu moči.

  4. Mezi léky, které mohou způsobit tmavou moč patří například:
  • laxativa (léky usnadňující vyprazdňování stolice – projímadla) s účinnou látkou senna
  • léky užívané v léčbě nádorových onemocnění (chemoterapie)
  • některá antibiotika (například rifampicin, užívaný v léčbě tuberkulózy)
  • některé léky na ředění krve (například warfarin)
  • některé léky proti bolesti užívané při léčbě močových infekcí (například fenazopyridin)

Kdy vyhledat pomoc lékaře?

  • Pokud zjistíte, že máte tmavou moč a stav přetrvává poté, co začnete pít dostatek tekutin, měli byste neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.
  • Je velmi důležité zjistit skutečnou příčinu tmavé moči.
  • Pokud máte tmavou moč a současně vás trápí silná kolikovitá bolest zad, břicha nebo boku, může být příčinou tmavé barvy moči infekce močových cest nebo ledvinový (močový) kámen.
  • V takovém případě vyhledejte co nejrychleji lékařskou pomoc.
  • Totéž platí, pokud je vylučování tmavé moči doprovázeno příznaky jako jsou nevolnost, zvracení nebo vysoké horečky (nad 38°C).

Diagnostika a léčba

Pokud máte tmavou moč z jiných příčin než z dehydratace nebo pokud je tmavá moč způsobena léky, které užíváte, vždy je nutné absolvovat pečlivé vyšetření u lékaře.

Nezapomeňte lékaři sdělit všechny okolnosti, které ke vzniku tmavé moči vedly a také to, zda nemáte další příznaky (viz. výše).

Lékař po odebrání anamnézy provede fyzikální vyšetření a požádá vás o vzorek moči, který odešle na laboratorní vyšetření, ze kterého lze zjistit přítomnost některých látek v moči, které by mohly být příčinou vašich potíží.

Při laboratorním vyšetření moči se hledají zejména následující látky či mikroby:

  • baktérie
  • bilirubin (žlučové barvivo)
  • krystaly
  • glukóza
  • bílkoviny
  • červené krvinky
  • bílé krvinky

Při laboratorním vyšetření moči se obvykle provádí 3 testy:

  • Vizuální (zrakové) vyšetření moči: cílem je zjistit, zda je moč čirá, zkalená, koncentrovaná a také ověřit její barvu.
  • Chemické vyšetření moči: toto vyšetření zjišťuje přítomnost bilirubinu, krve, ketolátek, bílkovin a glukózy v moči.
  • Mikroskopické vyšetření moči: při tomto vyšetření se zjišťuje přítomnost bakterií v moči.

Nejlépe je odebírat vzorek první ranní moči, protože je koncentrovanější (tvořila se přes noc) a lze v ní tak nejlépe zachytit případné abnormality.

Pokud vyšetření moči odhalí nějaký problém, objedná lékař další vyšetření, například vyšetření krve (krevní obraz a diferenciál, mineralogram, jaterní testy, apod.) nebo kultivaci moči.

Z vyšetření krve lze zjistit informace o fungování jater, ledvin a dalších orgánů v těle, zatímco kultivace moči přinese informaci o konkrétním druhu baktérií, které vaše potíže mohou způsobovat.

Mezi další dostupná vyšetření patří například RTG snímek ledvin (takzvaný nativní nefrogram), ultrazvukové vyšetření ledvin nebo CT ledvin, které pomáhají zjistit přítomnost močových kamenů a dalších potíží (cyst v ledvinách, nádorů, apod.).

Léčba tmavé moči závisí na vyvolávající příčině. Pokud je tmavá moč způsobena dehydratací, stačí doplnit tekutiny a dostatečně pít.

Pokud máte tmavou moč z jiných důvodů, závisí léčba na konkrétní diagnóze (například při zánětech budete užívat antibiotika, při močových kamenech se tyto různými způsoby odstraňují, apod.).

Pokud je tmavá moč způsobena léky, poraďte se s lékařem o změně medikace. Sami ale žádné léky nikdy nevysazujte bez souhlasu lékaře!

Co si z článku odnést?

  1. Pokud máte tmavou moč a po doplnění tekutin se stav nemění, vyhledejte lékařskou pomoc.
  2. Nejlepší prevencí tmavé moči je pít dostatek tekutin (zhruba 2 – 2,5 l denně nebo 8 sklenic o objemu 250 ml).

  3. Ideální je pít čistou vodu nebo neslazený čaj.

Vaše moč by měla mít nažloutlou barvu.

Pokud již vylučujete pouze čirou bezbarvou tekutinu, znamená to, že pravděpodobně pijete moc a je potřeba trochu ubrat.

Pokud pravidelně užíváte jakékoli léky a změní se vám barva moči, vždy informujte svého lékaře.

Stejně tak byste měli lékaře okamžitě vyhledat v případě, kdy zjistíte přítomnost krve v moči.

Co pozná urolog z moči? | Moliklub

Moč se odesílá na rozbor do laboratoře, ale přímo v ordinaci může lékař otestovat některé parametry indikátorovými papírky.

Ze vzorku moči lze poznat například zánět močových cest, cukrovku, onemocnění ledvin, žloutenku, těhotenství či užívání drog.

Zajímavé:  Leky Na Zklidnění Psa?

Při mnoha dalších onemocněních se v moči objevují odchylky od normálních hodnot a výsledek testu je jedním z vodítek ke správné diagnóze.

Jak se vzorek moči testuje?

S vzorkem moči se podle požadavků lékaře provádí celá řada laboratorních testů. Chemickým testováním se hodnotí pH moči, hladina bílkovin, cukru, přítomnost krve, ketonů a žlučového barviva.

Odstředěním části vzorku moči laborant získá močový sediment, z kterého následně vyhodnocuje přítomnost močových krystalů, bílých a červených krvinek, bakterií, hlenu a leukocytů.

Při podezření na močovou infekci laborant provádí kultivaci pro zjištění typu bakterie a určení vhodného typu antibiotik.

Co udělat pro přesnější výsledky?

V některých případech se moč odebírá až při vyšetření, ale většinou vás lékař požádá, ať přinesete vzorek ranní moči z domova.

Jak postupovat, aby výsledky byly co nejpřesnější? Kupte si v lékárně sterilní zkumavku, případně o ni můžete požádat svého lékaře.

Kvůli riziku kontaminace není vhodné vzorek moči nosit v zavařovačce či jiné podobné nádobě. Pokud ale opravdu nemáte jinou možnost, důkladně ji vyvařte.

Vzorek by měl pocházet ze středního proudu prvního ranního močení. To znamená, že začnete močit do záchodu a teprve po malé chvilce moč zachytáváte do zkumavky. Před manipulací se zkumavkou si umyjte ruce a dávejte pozor, ať její hranu a víčko o nic omylem neotřete.

Co znamená bílkovina v moči?

Test bílkovin v moči je jedním ze základních ukazatelů běžného rozboru. Lékař vyhodnocuje množství a druh bílkoviny. Bílkovina v moči může být ukazatelem celé řady onemocnění, při pozitivním výsledku lékař provádí další zdravotní testy.

Bílkovina v moči se objevuje například u těchto onemocnění:

  • zánět močových cest a močového měchýře
  • cukrovka
  • glomerulonefritida (zánětlivé neinfekční onemocnění ledvinných filtračních jednotek)
  • nádory močového měchýře, ledvin či močovodu

Příčina pozitivního výsledku ale nemusí být vůbec závažná, v moči ji najdeme i po nadměrné fyzické zátěži.

Na co ukazuje zvýšený kreatinin?

Kreatinin vzniká jako konečný produkt odbourávání kreatinu, který je zdrojem energie pro činnost svalů. Kreatin se také používá jako legální látka k nárůstu svalové hmoty.

Vysoká hladina kreatininu v moči je v pořádku, tělo tuto látku filtruje v ledvinách a odvádí močí. U zdravých osob se již nedostává zpět do krevního oběhu.

Žádoucí je nízká hodnota kreatininu v krvi a vyšší v moči. Vysoká hladina kreatininu v rozboru krve ukazuje na možné poškození ledvin.

Zvýšenou hladinu může ale způsobit i dlouhodobá zvýšená konzumace proteinů a náročná fyzická zátěž.

Trápí vás bolestivé močení?

Pálení a bolest při močení jsou nejčastější příznaky zánětu močových cest. Na základě vzorku moči lékař pozná přítomnost a druh bakterie a předepíše vhodná antibiotika.

Pokud ale zánět podchytíte včas, můžete si vystačit s domácí samoléčbou. Přečtěte si, jak na to.

Z barvy moči poznáte nemoc. Pozor hlavně na tmavou | Žena.cz

Barva moči prozradí dietní chybu i závažné onemocnění.

Na první pohled se výše uvedená tekutina zdá jako pouhá odpadní látka lidského těla, opak je však pravdou. Změny barvy, pachu, složení či koncentrace moči poukazují na možnou systémovou chorobu, ale i nezávažnou změnu vnitřního prostředí organismu.

Červená moč může být problém

Barva moči může být různá, jak ukážou následující řádky. Jen pro upřesnění – normální zbarvení je přirovnáváno ke slámově žlutému odstínu, ovšem i tato barva kolísá podle aktuálního příjmu tekutin.

V případě červené barvy se sytost může pohybovat od moči vzhledu ‚vypraného masa‘ až po tmavou, přirovnávanou k barvě černého piva nebo koly. Intenzita zbarvení závisí především na množství krevního nebo svalového barviva přítomného v moči.

Doporučujeme: Vyhrála boj s rakovinou: Pije denně vlastní moč

  • Růžová až masově červená barva může být způsobená zvýšeným rozpadem červených krvinek v cévách, rozpadem svalové tkáně při popáleninách nebo úrazech, ale také dědičným onemocněním porfyrií nebo nadměrnou konzumací červené řepy.
  • Světle červenou barvu moči způsobuje kyselina močová při dně.
  • Barvu černého piva má na svědomí masivní krvácení při onemocněních ledvin, vývodných cest močových nebo při krvácivých stavech.

Důvody hnědého zabarvení

Někteří autoři sem zařazují moč barvy černého piva při masivním krvácení do moči. Dalšími důvody hnědé barvy můžou být:

  • bilirubin – objevuje se při onemocnění jater (například u žloutenky) a žlučových cest
  • melanin – vyskytuje se při rozsevu zhoubného nádoru melanomu
  • kyselina homogentisová – je vylučovaná do moči při dědičném metabolickém onemocnění zvaném alkaptonurie (neboli ochronóza)

Odstíny žlutooranžové a zelenohnědé

Žlutooranžovou barvu moči můžeme vidět při zvýšeném přívodu karotenoidů nebo riboflavinu (vitamín B2) ve stravě. Zelenohnědý odstín zase vzniká rozpadem žlučového barviva bilirubinu na vzduchu za vzniku zeleného biliverdinu.

Náš tip: Na hmyzí bodnutí pomáhá moč, říkaly babičky! Co ještě?

Vzniklá barva je tak kombinací biliverdinu a bilirubinu, přičemž nejčastěji se s ní setkáme u staré moči pacientů s postižením jater a žlučových cest.

Ani bezbarvá moč není dobrá

Je-li tato tekutina čirá a bezbarvá, může to být způsobeno zvýšeným přívodem tekutin nebo závažnějšími nemocemi, například cukrovkou, žíznivkou, chybnou léčbou diuretiky nebo selháním ledvin.

Jak vidíte, moč může mít takřka jakoukoliv barvu, ne vždy však jiné zbarvení znamená vážné onemocnění. Pokud se vám barva moči nezdá normální, raději vždy kontaktuje svého lékaře a problém mu sdělte.

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zpocené nohy: Neuřízněte si ostudu. Zkuste řetízek

Trhaný spánek: Spěte na ‚dvě šichty‘, bude vám lépe

Nejste v tom sami/y: Polovina mužů má problém v sexu

  Video Mohlo by Vás také zajímat:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector