Červi ve stolici – vše o zdraví

Červi ve stolici - Vše o zdravíZní to nepříjemně a “strašně”, ale střevní problémy, jako nadýmání, kručení v břiše, bolesti břicha, průjmy, zácpy, či dokonce intolerance laktózy, mohou být důsledkem parazitární nákazy. Jedním z největších mýtů současnosti je domněnka, že střevní parazité žijí jen v chudých tropických zemích, s horšími hygienickými podmínkami. Přitom v našich končinách jsou paraziti jednou z nejčastějších příčin trávicích, ale i kožních potíží. Miliony lidí jsou nakažení, ale žádné příznaky nepociťují.

Dobrý lékař by měl parazity odhalit

Každý si pod slůvkem “parazit” představí něco jiného. Většinou je to obraz nějaké “žížaly” nebo červa, žijícího v střevě, který způsobuje různé tropické nemoci. Může jít však i o mikroskopické parazity, neviditelné pouhým okem.

Zmíněný předsudek, že jde o nemoc třetího světa, způsobuje, že lidé jen zmírňují své problémy léky, ale příčina – parazit, se nezjistí, nebo zjistí později. Ale pokud i máte zkušeného lékaře (a tato diagnóza ho “napadne”), stále nemáte vyhráno.

Správná technika odběru (zejména ze stolice) je nesmírně důležitá a rozhodující.

Aby lékař mohl zachytit nezvaného návštěvníka ve vašem těle, musí ovládat teorii životního cyklu parazita (protože každý má svůj vlastní), zvolit správný postup a načasování, a vy ho musíte důkladně dodržet.

10 nejčastějších příznaků, že máte parazity

Podívejte se na 10 nejčastějších příznaků toho, že máte problém s parazitem:

  1. Nevysvětlitelné zácpy, průjmy, plynatost, jiné příznaky tzv. syndromu dráždivého tračníku.
  2. Během pobytu v zahraničí jste překonali průjmové onemocnění.
  3. Měli jste tzv. otravu jídlem, a od té doby vám špatně tráví.
  4. Špatně usínáte, budíte se během noci, propadají vás pocity “vlčího hladu”.
  5. Kožní vyrážky, ekzémy, kopřivka, dokonce akné.
  6. Během spánku škrípete zuby.
  7. Bolí vás svaly nebo klouby, nebo máte horečky neznámého původu.
  8. Jste stále unavení, apatičtí, nemáte na nic chuť, jste nesoustředění.
  9. Máte pocit neuspokojení hladu, poté, co jste se najedli.
  10. Zjistili vám anémii z nedostatku železa.

Příznaky jsou různé a individuální, ale nejčastěji člověk nemá žádné příznaky. A právě tehdy může být nevědomým zdrojem nákazy pro své okolí a rodinu. Nejnebezpečnější jsou však stavy, kdy došlo k takovému přemnožení, které vede až k ucpání střeva, případně potížím, podobající se na zánět slepého střeva.

Kde na vás číhá nebezpečí?

Kontaminovaná voda či potraviny

V první řadě, jsou to potraviny a voda. Kontaminovaná, hnojená půda je příčinou infikování potravin, ale i hospodářských a jiných zvířat. Dbejte na pití ověřené vody!

Špatně zpracované (syrové) potraviny, třeba maso

Máte rádi sushi, tatarák či červené maso? Mějte se na pozoru, protože s nimi jste na nejkratší cestě k možné nákaze! Ne nadarmo bychom měli všechny potraviny důkladně mýt, i správně tepelně zpracovat.

Zvířata, domácí mazlíčci

Dalším zdrojem jsou zvířata. Zda jsou to psi, kočky, nebo jiná domácí zvířata, všechny musí být pravidelně odčervované a kontrolované. Ale ne vždy se tyto postupy řádně dodržují, nebo tato opatření selžou.

Váš pejsek může venku čenichat cizí psí výkaly, vrtat se v půdě, i různých norách. Kromě tlapek, i na čenichu a jazyku může přenést vajíčka parazitů až k vám domů. Proto není zrovna nejvhodnější, abyste líbali své miláčky a nechali se od nich olizovat.

A pokud přece, tak si pak důkladně umyjte ruce, či obličej.

Pokud máte podezření na střevní parazity

Nenechte se zmýlit různými podvodníky na internetu a jejich drahými, “speciálními přístroji” na diagnostiku parazitů! Vaší první zastávkou by měl být váš praktický lékař!

Při diagnostice se zohledňují:

  • 3 vzorky ze stolice, které odebíráte 3 dny za sebou,
  • 3 perianální vyšetření; jde o speciálně připravené sklíčko s lepicí páskou, kterou nalepíte na konečník a okolí, vždy ráno (ihned po probuzení),
  • odběry krve,
  • odběry šťávy z dvanáctníku.

Jedním z úskalí při odběru vzorků je nesprávná technika odebrání stolice a nedostatečné poučení pacienta. Jde o nepříjemné a mírně tabu téma. Ostych není namístě! Ptejte se vašeho lékaře na správný postup, jde přece o vaše zdraví!

Každý vzorek ze stolice (stačí o velikosti vlašského ořechu) se odebírá do plastové nádobky. Odebírá se kousek z každého konce, i ze středu stolice, tedy ze tří míst. Tak se zvýší šance na zachycení vajíček, cyst, případně mikroskopických larev.

Není výjimkou, že tři vzorky za sebou budou negativní, a až ve čtvrté (či jedné z dalších) se najdou vajíčka. Je to dáno tím, že životní cyklus parazita je složitý – dozrává, roste a vajíčka vylučuje cyklicky (v intervalech několika hodin až dnů, nemusíme je zachytit).

Velmi zřídka lidé zpozorují živého červa ve stolici. Tehdy je třeba, přinést ho k lékaři, který ho pouhým okem identifikuje (a určí léčbu).

Tkáňové parazitózy

Tzv. tkáňové parazitózy znamenají, že se parazit provrtal z střeva (zřídka přes kůži, či jiné cesty) do jiných orgánů, např. do jater, plic, srdce, či mozku.

Epileptické záchvaty, křeče, vážné bolesti hlavy, poruchy zraku, bušení srdce, tlak na hrudi, dráždivý kašel, to vše mohou být příčiny cyst “zahnízdění” parazita, či migrace larev.

Takové nákazy se již dají poměrně spolehlivě a jednoduše zjistit z krve, pomocí hladin protilátek.

Jak se zbavit parazitů

“Němé” nákazy probíhají bez příznaků – když parazit “zestárne” (měsíce až roky), přestane se bránit, ve střevě se rozloží, a následně ho vyloučíme tak, že si to ani nevšimneme. Jindy se však cyklus opakuje pořád dokola, nákaza probíhá chronicky, dlouhodobě, a bez léčby se jí nezbavíte.

Často se “re-infikujete” ( “znovu-nakazíte”) sami, např. vykašľaním drobných larev (které se provrtali z střeva do plic), když je ve spánku spolknete, zda prostřednictvím nemytých rukou (po použití toalety, nebo u malých dětí, které si škrábou svědící konečník, a pak si ruce dávají do úst).

Pokud máte některé ze zmíněných obtíží, přičemž diagnostika se podařila, lékař vám předepíše léky, které budete brát několik dní. Pokud léčba zabere, uleví se vám. Po pár týdnech byste ještě měli absolvovat kontrolní vyšetření, aby se potvrdilo, že léčba byla úspěšná.

Jak předcházet parazitům

Mnohé přírodní alternativy mohou sloužit jako prevence. Jsou dostupné i volně prodejné preparáty, ale nechte si poradit od lékaře nebo lékárníka! V žádném případě neužívejte “zaručeně účinné léky” z internetu (či jiného nespolehlivého zdroje)!

Jednou za čas si dopřejte syrový česnek, či rozkousání semínka vodního melounu. Jezte okurky, oloupané dýňová semínka, mrkev a další rostliny a plody, které obsahují antiparazitika.

Primární prevence proti parazitům

  • používejte jen nezávadnou vodu,
  • jezte správně tepelně upravenou stravu,
  • dodržujte hygienu rukou před / po každém styku s neumytým ovocem, zeleninou, či masem,
  • dodržujte hygienu rukou před / po každém použití toalety.

Co si dále přečíst o parazitech?

  • Jak na štěnice doma v posteli?

VIDEO: Budeme se léčit pomocí střevních červů?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Červy a paraziti | Co se skrývá ve Vašem těle?

Pokud si chcete přečíst další, (notářem ověřené) reference zákazníků na téma parazité, klikněte na následující odkaz: Parazité zkušenosti

Typická charakteristická vlastnost parazita je, že žije na úkor jiného živého organismu. Cizopasí na hostiteli, kterým může být každý z nás. Aby mohl existovat a rozmnožovat se, žije na náš úkor tím, že z nás odčerpává živiny a energii.

Na toto téma byl v časopise Discover v roce 2000 uveřejněný velmi zajímavý článek, v němž se konstatuje: ”Každý živý organismus má uvnitř sebe nebo na svém povrchu nejméně jednoho parazita, ale ve skutečnosti jich lidé mají mnohem víc… Vědci teprve dnes začínají objevovat, čeho jsou vlastně tito rozšíření paraziti schopní.

Výzkumy upozorňují na jednu podstatnou věc: „Paraziti mohou ovládnout svět. To, že představují tak velkou sílu, je velmi zarážející objev.”

Jak to lze odůvodnit a vysvětlit? Velmi jednoduše. Uvědomme si, že se skládáme zhruba ze 70 miliard buněk, které mezi sebou neustále spolupracují.

Předpokladem našeho zdraví je jejich optimální kooperace, kterou regulují různé chemické podněty.

„Pokud je jeden daný organismus – jako například jeden parazit – schopný řídit tyto podněty, pak je schopný řídit také nás. A právě to je největší hrozbou parazitů.”

”Ve skutečnosti paraziti zabili více lidí, než všechny války v historii,” – tvrdí NationalGeographic v jednom ze svých oceněných dokumentárních filmů s titulem ”Zloději těl” (The Body Snatchers).

Světová zdravotnická organizace (WHO) zařazuje parazity mezi jednu ze šesti nejnebezpečnějších příčin lidských chorob. Jsou odpovědní za mnohé zažívací a jiné zdravotní problémy, které postihují lidi. Paraziti zapříčiňují dokonce větší počet onemocnění než rakovina, která se považuje za globálně nejzávažnější smrtelnou nemoc.

Pokud stále nevěříte, že se paraziti mohou vyskytovat v tolika lidských tělech, poté si určitě přečtěte celou řadu skutečných příběhů, které se nacházejí na této webové stránce. Brzy si uvědomíte, že jde o mnohem závažnější problém, než by si kdo vůbec mohl myslet.

Střevní paraziti

Červi se v největším počtu vyskytují v zaneseném tlustém střevě. V nashromážděné vrstvě odpadu se nacházejí paraziti různých velikostí. Pokud tlusté střevo včas nezbavíme nánosů, ve kterých paraziti přežívají, tak se naše tělo postupně otráví vytvořenými toxiny.

Zajímavé:  Patologie - Vše o zdraví

Z výkalů parazitů vznikají rovněž toxické látky, které dráždí centrální nervovou soustavu a způsobují nervozitu nebo podrážděnost.

Navíc tím, že červi využívají většinu živin, které se dostávají do našeho trávicího traktu, získávají pro sebe to nejlepší z potravy, zatímco nám často nechávají jenom zbytky.

Střevní paraziti mohou zapříčinit také nadváhu, protože naši potravu ochuzují o potřebné živiny a nám zbývají jen kalorie. Důsledkem toho je, že naše tělo se dožaduje stále většího množství kalorií, protože se tím snaží nahradit a doplnit chybějící živiny a vitamíny.

Určití červi se nacházejí speciálně v horní části tenkého střeva, kde vyvolávají zánět. Důsledkem tohoto zánětu vznikají větry a pocit nadýmání. Pozorujeme to zejména při zvýšené konzumaci některé zeleniny.

Pokud chceme předcházet intoxikaci vlastního organismu, je v první řadě nutné odstranit odpady a parazity z tlustého střeva.

V opačném případě namísto vstřebávání živin z ucpaného tlustého střeva budeme bohužel vstřebávat pouze toxiny z toxické masy stolice. V takovéto situaci vše v organismu funguje nesprávně.

Zde můžeme najít odpověď, proč až 90 % různých onemocnění začíná právě v tlustém střevě. Ažna buňkové úrovni to způsobují toxiny a nedostatek živin.

Červi jsou rafinovaní

Prospívají díky své jedinečné schopnosti přizpůsobit svůj životní cyklus tak, aby zajistili zachování svého druhu uvnitř nic netušícího hostitele – našeho těla. To je příčinou, proč je jejich odhalení tak složité.

Ukrývají se před námi a zahlazují stopy po svém působení na organismus tím, že napodobují příznaky běžných chorob. Je neuvěřitelné, jak červi, mnohdy i nezanedbatelné velikosti, nepozorovaně vniknou a přežívají v našem organismu. Svým způsobem jsou chytří a lze připustit, že až rozumní.

Pokud se při klasické léčbě běžného onemocnění neprojeví zlepšení, odborníci navrhují, aby se přistoupilo k léčbě proti parazitům.

Skutečně jsme však vůči nim tak bezmocní? Pokud jsme nevšímaví a smíříme se se ztrátou energie, kterou mylně považujeme za normální stav, anebo chorobu přijímáme fatálně, pak je určitě neodhalíme.

Naopak, pokud jsme schopní dobře porozumět určitým znamením svého těla, měli bychom přítomnost parazitů snadno objevit.

V knize „Uhodni, co k nám dnes přišlo na večeři” („GuessWhatCame to Dinner”) autorka Ann Louise Gittlemanová, odbornice v oblasti výživy, uvádí hlavní příznaky.

Tasemnice – nejstarší střevní paraziti

Patří mezi nejstarší střevní parazity lidstva. Faktem je, že některé jejich druhy se natolik přizpůsobily životu v lidských střevech, že na hostiteli (člověku) nejsou viditelné žádné příznaky.

Jejich tělo je ploché a článkované. Nákaza se šíří tak, že tasemnice uvolní do stolice články svého těla (ve stolici pozorovatelné i volným okem).

V nich se nacházejí vajíčka, které se uvolní rozpadem článků.

  • Tasemnice bezbranná (Taeniasaginata) může dosahovat délky 3 až 10 metrů. Do našeho těla se dostává konzumací nedostatečně tepelně upraveného hovězího masa. Způsobuje příležitostné mírné gastrointestinální problémy. Jako všechny tasemnice nemá totiž ústní otvor. Živiny přijímá speciálně upraveným povrchem těla. Hostitele poškozuje drážděním sliznice přísavkami, háčky a vylučováním metabolitů.
  • Tasemnice dětská (Hymenoleisnana) dorůstá jen do délky 7 až 80 milimetrů. Zdrojem nákazy jsou vajíčka, která se vyskytují ve stolici. Rezervoárem nákazy jsou potkani a myši. Infekčním stádiem této tasemnice jsou přímo vajíčka – cysticerkus se zahnízdí ve stěně střeva, kde se mění na dospělou tasemnici. Děti se nakazí při nedodržování hygieny, a to zejména děti ze sociálně zanedbaných vrstev. Mezi hlavní příznaky patří nechutenství, hubnutí nebo stagnace váhy, bolesti břicha, ale také záchvaty hladu.

Hlístice – rozšíření střevní paraziti

Jsou to červi, kteří na rozdíl od tasemnice mají oblé, nečlánkované tělo. Mají oddělené pohlaví a parazitují v lidech ve stádiu larvy i dospělosti. Samička klade vajíčka nebo přímo rodí larvy.

Hlístice jako závažní paraziti člověka se vyskytují především v tropech a v subtropických oblastech. Avšak některé druhy jsou rozšířené na celém světě a jsou běžné i u nás.

Nejčastěji napadají děti, bývá to například roup lidský, roup dětský či škrkavka dětská.

Roup lidský (Enterobiusvermicularis) je malý tenký bílý červasi 1 cm dlouhý, který velmi často parazituje v tenkém nebo slepém střevě člověka, a to zejména u dětí. Samička se dostává do tlustého střeva a vajíčka klade v oblasti análního otvoru, což probíhá hlavně v noci a v teple. Z vajíček se vyvine larva.

  • Pramenem nákazy je člověk a je i jediným hostitelem tohoto parazita. Přenáší se hlavně v kolektivních zařízeních (školy, školky, rodiny). Pokud nedodržujeme hygienu, při dotyku s oblastí konečníku se vajíčka dostávají na prsty, za nehty, a tak se mohou zanést opět do úst. Dále se mohou šířit přes povlečení, podlahu, odtud na okolní předměty či potraviny. Často se vajíčka nacházejí také v rozvířeném vzduchu, odkud se mohou vdechnutím nebo polknutím dostat do těla dalších členů rodiny. Proto je nutné, pokud se nakazí jeden člen rodiny, aby se přeléčila celá rodina. Nejčastějším příznakem je svědění v okolí konečníku, a to hlavně večer.
  • Když přilnou na stěnu tenkého střeva, mohou vznikat malé vředy, které se často druhotně infikují bakteriemi.
  • U děvčat mohou samičky pronikat do pochvy, čehož následkem je výtok. Pokud se roup lidský zavčasu neodstraní z těla, může se dostat až do dělohy. Jejich přítomnost se projevízánětem děložní sliznice a zánětem vejcovodů.
  • Dalšími příznakyjsou nechutenství, ztráta hmotnosti,bolesti břicha, nevolnost, zvracení anebo noční pomočování (zejména u děvčat). Děti jsou neklidné, trpí nespavostí, dokonce se mohou vyskytovat i dětské neurózy.

Jak zjistíme, že máme červy v těle

Vyšetření stolice je nejběžnější metodou, jakou lze červy v těle odhalit. Není však stoprocentně spolehlivá. Červi ve stolici se totiž dají stanovit pouze za přítomnosti jejich vajíček, které je při vyšetření stolice možné vidět pod mikroskopem.

Protože dospělí červi jsou pevně přichycení na sliznici v různých částech trávicího traktu, lze je odhalit jedině ve stádiu uvolňování vajíček. Jinak jejich přítomnost nedokážeme. Proto nám lékař při prohlídce doporučuje odebírat vzorky ze stolice postupně ve třech různých časových odstupech.

Dospělé střevní parazity může lékař pozorovat přímo při kolonoskopickém vyšetření.

Někdy se u infikovaného člověka nemusí projevit žádné příznaky. Existují však i různé příznaky, které když na sobě zaznamenáme, mohou nám pomoci zjistit, zda se v nás „udomácnili” červi. Typickým znakembývají častonapříklad větry nebo křeče v břichu.

Způsobují to určití paraziti, kteří se nacházejí speciálně v horní části tenkého střeva, kde vyvolávají zánět. Důsledkem tohoto zánětu vznikají větry a pocit nadýmání.

Dále uvádím seznam příznaků podle Ann Louise Gittlemanové, které jsou mimořádně pestré a mohou nám pomoci při orientaci v dané situaci. Jsou to například:

  • Alergie na různé druhy jídla
  • Anémie (chudokrevnost)
  • Nadýmání/nadmuté břicho
  • Krvavá stolice
  • Častý průjem nebo naopak zácpa
  • Příznaky podobné chřipce – kašel, problémy s dýcháním/chrapot a horečka
  • Zapáchající stolice, přičemž zápach se zhoršuje odpoledne a večer
  • Plyny a křeče
  • Svědění v okolí análního otvoru, hlavně přes noc
  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Ztráta váhy nebo nezřízená chuť k jídlu
  • Bolesti kloubů a svalů
  • Poruchy spánku
  • Chronická únava
  • Syndrom dráždivého tračníku (IBS)
  • Porucha imunitního systému

Infekce parazity se může projevovat i dalšími příznaky jako: hořkost v ústech, zrychlený tep, bolest u pupku, zamlžené vidění, svědění nosu nebo ucha, slinění během spánku, a také nemocí: astma, cukrovka, epilepsie, různé vyrážky, migrény, onemocnění srdce a rakovina.

Jak se zbavit parazitů?

Aby se paraziti v lidském těle odstranili, je důležité v první řadě pročistit celý trávicí systém.

Čisté, vlhké střevo s dobře vyvinutým svalstvem totiž není vhodným místem pro střevní parazity a neláká je, aby se tam usídlili. Na otázku, jak se zbavit parazitů, je odpověď zde.

Parazity nejlépe zvládneme, pokud při jejich odstraňování budeme pracovat na několika úrovních:

  1. krok: Očista střeva bylinami je nezbytná, protože většina zdrojů vody je v blízkosti lidských osídlení, a tak je vysoká pravděpodobnost, že jsou infikované parazity.
  2. krok: Zvýšený příjem vlákniny umožní urychlit čas přechodu nestrávených zbytků potravy, čímž se zabrání jejich ukládání, a tak se pro parazity nevytvoří vhodné podmínky.
  3. krok: Překonání nedostatku vitamínů. Dostatečným příjmem vitamínů, minerálů a živin bojujeme proti jejich nedostatku v důsledku parazitické nákazy.
  4. krok: Zjištění zdroje nákazy a prevence reinfekce
  • Pokud jsme náchylní na nákazy, předcházejme styku se známými zdroji infekce, jakými jsou fekálie hlodavců, kočičí výkaly a nevhodný kontakt se psy.
  • Buďme opatrní při pití vody a/nebo při koupání ve vodě, kterou neznáme.
  • Pokud jsme vystavení styku s hmyzem, který saje krev, oblečme si ochranný oděv.
  • Před jídlem umývejme veškeré ovoce i zeleninu v čisté vodě, abychom předešli nákazám.
  • K zavlažování zeleniny nepoužívejme vodu ze septických nádrží ani jiných potenciálně kontaminovaných zdrojů.

Děti jsou speciálně náchylné na parazity a mnohokrát se stane, že červi se u nich vyskytují ve velkém množství. Jak se zbavit parazitů? Naučme je správné hygieně, jako je mytí rukou (i použití kartáčku na nehty) po použití záchodu, po hře venku nebo před jídlem.

Proč doporučujeme užívat výživové doplňky NaturalSwiss?

Odpověď najdete, pokud si prohlédnete naši nabídku přírodních produktůproduktů.

Zajímavé:  Tomáš Kašpar - Hra O Zdraví?

Vnitřní paraziti u koček – Royal Canin

Koťata jsou obzvláště náchylná k napadení vnitřními parazity, protože jejich imunitní systém se teprve vyvíjí. Existují dva specifické druhy vnitřních parazitů, vůči kterým mohou být koťata zranitelná: prvoci a červi.

Koťata jsou obzvláště náchylná k napadení vnitřními parazity, protože jejich imunitní systém se teprve vyvíjí.

Existují dva druhy vnitřních parazitů, vůči kterým mohou být koťata zranitelná – konkrétně:

Co jsou prvoci?

Prvoci – protozoa – jsou jednobuněčné organismy, které mohou způsobit průjem.

Koťata budou trpět infekcí způsobenou hlavně dvěma specifickými druhy mikroorganismů, přičemž oba vyvolávají těžký průjem a neúplné trávení, což může potenciálně vést k dehydrataci a ztrátě hmotnosti kotěte. Jsou to:

  • Giardie – mikroskopičtí prvoci, kteří se zachycují na sliznici tenkého střeva.
  • Kokcidie – požité polknutím cyst přítomných na zemi současně s kořistí, zejména myší.

Někteří z těchto parazitů se velmi dobře vyrovnávají se specifickým prostředím, a jsou dokonce odolní vůči vlhkosti.

Jak se může kočka nakazit prvoky?

Kočka nebo kotě se mohou nakazit některým z následujících způsobů:

  • Tím, že polknou infekční formu parazita – ve formě cysty.
  • Kartáčováním nebo olizováním srsti kontaminované výkaly.
  • Sdílením znečištěných kočičích záchodů.
  • Konzumací něčeho kontaminovaného výkaly.

Příznaky infekce prvoky u koček

Pouze váš veterinář dokáže tyto parazity rozpoznat a předepsat odpovídající léčbu. Jak již bylo řečeno, u infikovaných koček se může projevit celá řada příznaků, mezi které patří:

  • průjem
  • krvavá stolice
  • otok a zarudnutí kolem řitního otvoru
  • hlen nebo oocysty přítomné ve stolici

Pokud se o svou kočka obáváte, protože vykazuje kterýkoli z výše uvedených příznaků, vždy se obraťte na veterináře.

Jak léčit infekci prvoky u koček

Veterinář předepíše orálně podávané léky proti parazitům.

K dispozici je vakcína proti kočičí giardii, ta se však předepisuje jen zřídka, protože orálně podávané léky jsou účinné.

Červi

Červi jsou paraziti, kteří zamoří střeva kočky nebo kotěte.

U koček se běžně vyskytují následující dva typy červů:

  • Oblí červi: Tito červi žijí v tenkém střevě kotěte, kde tvoří klubka a mohou způsobit ucpání střev. Lze je zjistit podle přítomnosti vajíček ve stolici kočky nebo v okolí řitního otvoru.
  • Tasemnice: Tasemnice se zachycují na stěnách střeva a způsobují nadýmání, průjem a někdy i poškození srsti. Jejich přítomnost lze zjistit ve stolici. Vypadají jako zrnka rýže.

Jak se může kočka nakazit červy?

Nákaza se může mezi jednotlivými typy červů lišit, avšak nejběžnějším způsobem, jak se kočka nebo kotě nakazí červy, je kontakt s vajíčky nebo výkaly jiné infikované kočky.

Některé venkovní kočky mohou lovit hlodavce a nakazit se larvami červů žijících v tkáni těchto zvířat.

Vrh koťat se může červy nakazit, jestliže je nakažená jeho matka. K tomu dochází při kojení, kdy larvy červů přecházejí na koťata mateřským mlékem.

Příznaky zamoření červy u koček

Zda kočka nebo kotě má červy, lze zjistit již pouhým pohledem. Nicméně existuje celá řada příznaků, které mohou napadení červy doprovázet, kterých bychom si měli být vědomi:

  • průjem
  • ztráta hmotnosti
  • suchá nebo hrubá srst
  • zvracení
  • krev ve stolici
  • nafouklé břicho
  • letargie
  • červi viditelní ve stolici nebo kolem řitního otvoru

Léčba a prevence červů u koček

Vaše kočka nebo kotě by měly během svého očkovacího plánu dostávat pravidelně také přípravky na odčervení.

Váš veterinář sestaví konkrétní doporučení pro rutinní odčervení na základě životního stylu kočky. Veterinář se zaměří konkrétně na to, zda kočka chodí ven a jestli přijde do styku s jinými kočkami.

Je důležité se s vaším veterinářem promluvit o plánu očkování a dalších plánech léčby proti vnitřním parazitům, abyste se ujistili, že vaše kotě v době vývoje svého imunitního systému zůstane zdravé.

Parazité v lidském těle: Odčervení nebývá bezpečné, varuje epidemiolog

Nejčastěji hlášeným parazitem je podle statistik vnější parazit zákožka svrabová tedy svrab. Loni to bylo 3484 případů. „To je mimochodem i nejčastější profesionální nákaza u zdravotníků, často od bezdomovců a zanedbaných lidí,“ upřesňuje docent Maďar.

Nejběžnější je roup dětský

Pokud se bojíte červů, pak vězte, že naprosto nejběžnější návštěvník našeho trávícího traktu je roup dětský. „Je to banální, ne nebezpečná infekce zejména dětských kolektivních zařízení, děti si to předávají mezi sebou nebo prostředím, např. přes hračky,“ popisuje epidemiolog.

Další způsob přenosu je autoinfekce. „Svědí je anální otvor, tak se poškrábou a následně si dají prstíky do pusy,“ dodává epidemiolog, který upozorňuje i na lidské škrkavky. Například škrkavka dětská dosahuje délky až 20 centimetrů, do tkání ale neprolézá.

 Toxoplazmóza od koček

Pomyslnou třetí příčku  obsadil prvok toxoplasma, kterým se nakazíme v prostředí, kde dozráli infekční původci ve výkalech koček. „Proto se mají chránit dětská pískoviště a omývat zelenina. U většiny nakažených proběhne nemoc bez příznaků,“vysvětluje Maďar.

Udává se, že toxoplasma může manipulovat s lidským chováním. Lidé s toxoplasmou reagují pomaleji v kritických situacích. Také je nebezpečná pro těhotné ženy, při infekci tímto prvokem hrozí narození postiženého dítěte. Kormě toxoplazmózy nás domácí miláčci mohou nakazit toxokary, což jsou hlístice psů a koček, které mohou postihnou různé orgány i oko.

 Liščí tasemnice z borůvek

Nepřátelští parazité na nás číhají i v lese. V mase divočáků se může nacházet svalovec. Než se maso zastřeleného divočáka zpracuje, musí jej proto prohlédnout veterinář. A najdeme tu i další obávanou potvoru. „Liščí tasemnice postihující játra u lidí, kteří ochutnávají lesní plody bez omytí,“ přidává další »lahůdku« Maďar.

 Zrádný tatarák

A pozor si musíme dát i v kuchyni. „Ze syrového hovězího masa se člověk může nakazit hovězí tasemnicí, ta je sice velká, ale není invazivní, ze střeva nevstupuje do tkání ani jiných orgánů,“ vysvětluje epidemiolog.

  • Průjem zase mohou způsobit giardie nebo améby, které jsou domácího původu nebo importované z exotiky.
  • Parazit Trichomonas vaginalis neboli bičenka poševní je přenosný pohlavním stykem a může způsobit vaginální infekci.
  • Počet případů diagnostikovaných a hlášených v ČR za posledních 10 let (2008-2018) podle dat SZÚ.

 Jak se parazitů zbavit?

V současnosti je velmi moderní odčervování pomocí nejrůznějších volně dostupných prostředků. Některé reklamy na ně tvrdí, že parazity v sobě mají čtyři z pěti lidí.

 „To rozhodně neplatí,“ říká epidemiolog Maďar a dodává: „Diagnostika může být problematická, parazité v zažívacím systému vylučují vajíčka jen občas, takže vyšetření stolice může být falešně negativní.

Protilátky se objeví až pozdě nebo není možné je přesně interpretovat.

Tělo na přítomnost parazitů reaguje zvýšením specifické části bílých krvinek tzv. eozinofilů, ale ani to neplatí pro všechny parazitární nákazy. I proto je tak jednoduché přesvědčit lidi, že za jejich nespecifické problémy může nějaký neurčitý parazit a musí se odčervit, samozřejmě za peníze,“ popisuje odborník.

 Odčervovat?

Jaký názor na dnes módní laické odčervování pomocí tabletek má epidemiolog Rastislav Maďar?„Každý si musí uvědomit, že antiparazitární přípravky, které nejsou registrovány Státním ústavem pro kontrolu léčiv nemusí být vůbec na lidské populaci řádně testovány a nejsou tak dost dobře známy nejen jejich přesné účinky ale ani nežádoucí účinky, uzavírá Maďar.

VIDEO: Jaké exotické nemoci si můžete dovézt z dovolené? A jak se před nimi chránit? 

Jaké exotické nemoci si můžete dovézt z dovolené? A jak se před nimi chránit? Andrea Ulagová, Blesk

Paraziti v lidském těle

Kontakt: Tel:773486600 email:[email protected]

Parazitální infekce člověka

ANTIPARAZITÁRNÍ KŮRA – PROČ?

Okolo nás zuří epidemie, které si nikdo nevšímá!!!

Možné příznaky, že tělo obsahuje parazity:

  • Neschopnost přibrat nebo shodit kilogramy, jedení velmi mnoho jídla a stálé pocity hladu
  • Chronický problém s kandidou albicans
  • Houbové a plísňové infekce
  • Alergické reakce na kůži, alergické reakce očních víček, opuchlá oční víčka
  • Svědění kůže, všechny kožní potíže, suchá olupující se kůže
  • Chronické potíže s dutinami a s ušima
  • Chronicky zhnisané mandle
  • Infekce močových cest
  • Svědění v nose nebo v uchu
  • Svědění konečníku obzvláště v noci
  • Trávící potíže, plynatost a říhání , průjem
  • Hlenovitá stolice
  • Bolest pupíku a křeče v břiše
  • Překyselený žaludek
  • Zácpa
  • Syndrom dráždivého tračníku
  • Hemorroidy
  • Skřípání zubama ve spánku, slintání ve spánku
  • Bolest na srdci
  • Otupělé ruce
  • Bolesti v zádech, stehnech nebo ramenech bez zjevné opříčiny
  • Artritické bolesti
  • Počůrávání
  • Potíže s menstruací
  • Cysty a fibroidy
  • Zapomětlivost
  • Deprese
  • Chronická únava, ospalost
  • Chronické virové infekce
  • Potíže prostaty a sexuální dysfunkce u mužů
  • Zadržování vody (většinou od hlístů a tasemnice)
  • Pocity, že se něco hýbe pod kůží
  • Potíže s játry a žlučníkem
  • Léčba choroby bez zjevného účinku a zlepšení
  • Málo hemoglobinu v krvi
  • Zvýšený immunoglubulin, zejména E; potíže se snížením bílkoviny v krvi
  • Snadné podráždění a výkyvy nálad
  • Extrémní pocení
  • Zvracení, nevolnost
  • Potíže se spánkem

A seznam by mohl pokračovat. Musíme být realisti. Asi 85 – 95% populace má parazity, ať už jsou lidé zdraví nebo nemocní. Paraziti přispívají k mnoha nemocem, někdy jsou jejich jedinou příčinou, jindy jednou z mnoha.

Předpokládá se, že asi 50% rakovin, astmatu, atrtritidy a srdečních potíží pramení z parazitů.

Jak nám paraziti škodí?

Paraziti denně jedí a produkují odpad. Nejedí jen naše jídlo, ale mnozí jedí také lidské tkáně. Také mohou jíst proteinové schránky našich nervů.

Vzhledem k našemu „modernímu“ způsobu života dochází ke zcela nenormálním a mnohdy život ohrožujícím stavům právě z důvodu výskytu a pomnožení parazitů, kteří svá vajíčka protlačují přes mikroskopické trhlinky ve střevech do krevního oběhu, čímž dochází k velkému, postupujícímu a skrytému nebezpečí.

Vajíčka parazitů jsou krví roznášena k jednotlivým orgánům po celém těle. Paraziti mají vlastní maskovací systém, který je chrání od zničujících účinků našeho imunitního systému. Využívají živin a tělesných tekutin a proto je náš imunitní systém považuje za součást těla.

Zajímavé:  Antikoncepce a menstruace - vše o zdraví

Postupné osidlování těla parazity v sobě skrývá mnohá nebezpečí, která se ve fyzické podobě mohou projevit až za několik let po prvotní kontaminaci. Největším problémem však je, že postupným zamořováním našeho těla parazity dochází také ke snižování účinnosti lidského imunitního systému.

Platí zde jednoznačné a neměnné pravidlo:  parazitizmus = snižování imunity.

Endo limax nana je parazit, o kterém se ví, že vyjídá vápník z našich kostí a způsobuje artritidu. Entamoeba Histolytica se může dostat do jater, plic mozku.

Nedospělí červi škrkavky, také známé jako ascaris, mohou proniknout do našich plic a mohou způsobovat astma.

Hodně případů chronické anémie jsou způsobeny parazity s názvem měchovci, také se jim říká Necator Americanus (s významem americký vrah). Tento parazit se přichytí k výstelce střeva a prokouše se do cév. Každý den vypije obrovské množství krve. Hemoglobin nižší než 15% byl takto snížen u osob s chronickou chorobou způsobenou měchovci.

Experti se nyní shodují na tom, že některé epileptické záchvaty mohou být způsobeny parazity, protože se mohou dostat i do našeho mozku.

Nedávno se v knize Dr. Hulgy Clarkové Léčba všech nemocí spekulovalo, že i diabetes může být způsoben parazitem nazývaným motolice, který se dostane do slinivky břišní a způsobí její selhání.

Televizní pořad „60 minut“ zdůraznil příběhy mnoha dětí, které měly nafouklé bříško a umíraly z neznámých příčin.Při autopsii se zjistilo, že zemřely na psí hlísty ( tasemnice ).

Ty chytily od psů a smrtelně se infikovaly.

V poslední době se zjišťuje, že srdeční choroby a srdeční infarkty jsou častější u majitelů psů, protože se tito psí milovníci od nich infikovali červy. Tuto skutečnost podpořilo velké množství autopsií.

Dalším typem červů jsou trichuriázy (tenkohlavec lidský).

Tito červi injekčně vpraví trávící tekutinu do tlustého střeva, ta pak tkáň tlustého střeva přemění na tekutinu, kterou pak tito červi sají. Opravdu pestrá klinická manifestace této infekce je způsobena traumatizací zažívacího traktu a toxoalergickým působením, ale intenzita projevů vždy souvisí s množstvím parazitů.

Lokální projevy na střevní sliznici mohou vést od asymptomatického průběhu nebo lehkého katarálního zánětu přes hemoragie až ke vředům, při opravdu masivní nákaze se může dokonce objevit prolaps rekta. Nemoc je provázena trávicími obtížemi, flatulencí, bolestí břicha, tenezmy, hlenovitými až krvavými průjmy, zvracením.

Problémy jsou rázu akutního i chronického. Nemocní navíc často udávají bolesti hlavy, závratě, nespavost, vzácně se vyskytnou epileptiformní záchvaty. Neléčená trichurióza je zvláště v rozvojových zemích jednou z častých příčin podvýživy, růstové retardace a trvale snižuje imunokompetenci imunitního systému hostitele.

Roupi bývají často nalezeni v děloze, vulvě a vejcovodech žen. Je to proto, že když červ cestuje konečníkem ven, aby nakladl vajíčka do vaginy, často ztratí cestu zpět do tlustého střeva. Není divu, že se některé ženy nemohou zbavit svých vaginálních infekcí.

Červi jak cestují, neustále s sebou přenášejí bakterie a kandidu na reprodukční orgány. A aby to bylo horší, dělají to v noci, když člověk spí.

Zní to neuvěřitelně? Nebývá svědění konečníku nebo potíže se svěděním genitálií horší právě večer nebo v noci? Hádejte, kdo přišel na večeři?

Paraziti produkují toxický odpad. Jsou to jejich výkaly a moč. Jejich moč je čistý amoniak. Tyto odpadky stresují ledviny, játra a imunitní systém.

Jak se do nás paraziti dostanou?

Základní cesta je skrze jídlo a vodu. Přes 50% zdrojů vody a jídla je infikováno. Organické jídlo je v tomto případě horší, protože se hnojí zvířecími výkaly.

Většina prostředků denní potřeby, které používáme jako mýdla, šampony, krémy a čistící prostředky jsou bohaté na rozpouštědla. Nejčastější jsou benzen a propylalcohol.

Tyto prostředky způsobují, že se mikroskopická vajíčka ještě rychlejí líhnou v našich tělech. Před mnoha lety, kdy jsme nebyli vystaveni těmto chemikáliím, vajíčka parazitů našimi těly prošla aniž by nám ublížila.

Vajíčka parazitů jsou mikroskopická a představují velmi vážné riziko. Mohou se přenášet sexuálně, podáním ruky, chůzí naboso, jedením a pitím z nádobí a příborů někoho jiného, plaváním v zamořených jezerech, řekách a potocích, dokonce pouhou návštěvou pláže.

Nedávné výzkumy zjistily, že inspektoři dobytka jsou skutečně potřeba, jelikož asi polovina dobytka je infikována parazity a měla by jít na porážku.

Vajíčka parazitů putují i vzduchem a můžete je klidně najít v každém pokoji v domě. Parazity přenášejí také naši zvířecí mazlíčci. Každý, kdo onemocněl, by si měl zapamatovat kdy se to stalo a jestli to nesouvisí s nějakým zvířecím miláčkem.

Velmi často se opomíjí skutečnot, že onemocnění dítěte a nový domácí mazlíček mají souvislost!  Dospělí nepodstupují antiparazitární léčbu současně se svými dětmi, přestože jejich dítě bylo nakaženo.

Také nekontrolovaně roste spotřeba sladkostí a cukr způsobeje, že paraziti se množí v těle mnohem rychleji než normálně.

  • Co můžete udělat
  • – myjte si ruce několikrát denně a obzvláště po návštěvě WC a pokud jsou okolo vás zvířata                                                                                                                              – nikdy nenechávejte své zvířecí mazlíčky spát ve vaší posteli nebo aby vás olizovali, zejména na ústech, pokud se tak stane, pečlivě se umyjte                                            – dobře tepelně upravujte maso                                                                                         – vařené jídlo nenechávejte do druhého dne, inkubační doba parazitů se zkracuje           – syrové ovoce a zeleninu dobře omývejte pod tekoucí vodou                                                         – nikdy nedovolte, abyste měli zácpu; čím déle jsou fekálie v trávícím traktu, tím rychleji a lépe se paraziti vyvíjejí a rostou                                                                                            – pravidelně odčervujte celou rodinu a domácí mazlíčky 2x ročně bylinnými přípravky obsahujícími byliny, které ničí vajíčka i všechna vývojová stádia parazitů
  • Ztracená dovednost odčervovat se

Před rokem 1930 bylo velmi běžné, že lidé brali ricinový olej, minerální olej nebo nějaký druh bylinkové tinktury, aby si z těla vyčistili parazity. Každé etnikum má v této praxi nějakou tradici. Dělalo se to každých 6 měsíců nebo jednou ročně na přelomu ročních období.

Tak se lidé udržovali prosti parazitů. Lékaři v devatenáctém století dohlíželi na to, aby se lidé takto očišťovali každého půl roku nebo alespoň jednou ročně. Od toho vznikly pravidelné preventivní  prohlídky po půl roce nebo po roce.

V Evropě lidé pravidelně odčervují své domácí mazlíčky minimálně jednou za rok, nejlépe jednou za půl roku.

Pokud je člověk zdravý, tělo je schopné se vyrovnávat s odpadními produkty, které tito paraziti produkují a nezpůsobuje to v těle nemoc. Nicméně nemoc se takto může kdykoli spustit, pokud se tělo oslabí stresem, dietou nebo znečištěním ze životního prostředí a věcí denní potřeby.

Pouhé tři bylinky mohou v těle zabít až sto druhů parazitů. A to bez nějakých nepříjemných tělních projevů. Mezi tyto bylinky patří slupky ořešáku, pelyněk (zabíjí dospělé jedince) a hřebíček (ničí vajíčka).  Musí se použít dohromady, aby se zabily všechna stádia vývoje parazitů.

Kolik parazitů může být v jednom lidském těle?

Při jedné studii bylo v jedno těle zjištěno toto možství červů:

  • Acanthocephala 7 druhů
  • Nematoda 138 druhů
  • Nematomorpha 24 druhů
  • Platyhelminthes 173 druhů
  • Digenea 113 druhů
  • Eucestoda 57 druhů
  • Turbellaria 3 druhů
  • DOHROMADY 342 druhů

Zdroj: Journal of Parasitology 85:379-403 Dr. D.W.T. Crompton (Crompton, D.W.T. [1999]

  1. Většina lidí si myslí, že paraziti jsou něco, co se týká těch druhých.
  2. Já parazity nemám.
  3. Skutečností ale je, že více než 80% lidí v civilizovaných společnostech parazity má!

Zdraví člověka je určitě to nejcennější co má

Parazité mohou být jednou z mnoha příčin zdravotních potíží

Měla jsem velkou parazitární zátěž a vyzkoušela jsem mnoho metod na odstranění parazitů

Zbavila jsem se 10-leté nespavosti, měla jsem také vitiligo, tinitus, bolesti nohou, svědění kůže, pocit zahlenění, výtoky, časté krvácením a další potíže. U dětí častá nemocnost, kašel, zahlenění, rýma. To vše je dnes již minulostí. Před sedmi lety jsem se rozhodla změnit životní styl svůj i celé mé rodiny. Začala jsem se věnovat prevenci. Jen upozorňuji, že tyto  potíže nesouvisely pouze s parazity

Své několikaleté zkušenosti dnes předávám dále a sestavuji preventivní, očistné a protiparazitální programy svým klientům

Doporučuji účinnou kůru na parazity:Více info zde+video.

Pokud nemáte zkušenosti, a nechcete jít oklikou jako jsem šla já, můžete mi zavolat nebo napsat co potřebujete řešit, a společně vytvoříme program na míru přesně pro vás nebo pro vaše děti

Zde  další produkty určené na parazitální zátěž

Zkušenosti klientů s očistnou kůrou včetně protiparazitálního programu:

Ve stolici 21 tasemnic během očisty

Stolice plná červíků

Neskutečné množství parazitů, tuny, tuny hnusu

Vypadlo ze mě něco..

Zkušenosti psychoterapeutky Radky s parazity

Kontakt: Tel:773486600 email:[email protected]

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector