Červíci ve stolici – vše o zdraví

Češi vymýšlejí vtipy o (ne)nucené rezignaci Adama Vojtěcha

Zatímco ještě v roce 2010 lékaři řešili jen kolem čtyř stovek případů, loni už napočítali přes tisícovku pacientů s tímto parazitem. Začalo to zcela nenápadně: obyčejnou bolestí bříška a průjmy.

Jenomže pak rodiče čtyřleté Jůlinky zpozorovali, že jí krvácí i konečník. „To nás samozřejmě strašně vyděsilo,“ přiznává pětatřicetiletá maminka z Olomoucka. Okamžitě dceru zavezla na vyšetření. Výsledek: holčička se nakazila enterobiózou neboli roupem dětským.

Léky naštěstí zabraly okamžitě.  

Roup dětský – Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Případů, jako je ten Jůlinčin, zaznamenají odborníci málo. Střevní parazit většinou žádné komplikace u pacientů nevyvolá, potrápí jen nepříjemným svěděním. Přesto by se měli mít lidé podle lékařů na pozoru. Paraziti totiž v Česku útočí stále častěji: třeba právě roupů zdravotníci letos napočítali nejvíce za deset let.

Přečíst článek ›

Červíci ve stolici - Vše o zdravíZdroj: Deník„Počet nahlášených případů se zvedl na trojnásobek,“ přiznávají pracovníci z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí při Státním zdravotním ústavu.

Zatímco ještě v roce 2010 řešili lékaři jen kolem čtyř stovek případů, loni už jich bylo přes tisícovku. Letos budou statistiky ještě daleko vyšší – jen od ledna do července totiž zdravotníci zaznamenali 637 pacientů s enterobiózou.

Návrat červíka

„Dá se říci, že lékaři poslední dobou na tuto chorobu tak trochu pozapomněli. Nyní se ale vrací,“ uvedla Zuzana Čermáková z Ústavu klinické mikrobiologie při Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Podle náměstka ministerstva zdravotnictví Romana Prymuly se proto musí lidem riziko parazitálních onemocnění znovu připomenout. „Je pravda, že ani na ministerstvu už jsme tuto otázku dlouho neřešili, protože nás dlouho žádná větší epidemie nepotrápila,“ řekl Prymula.

Přečíst článek ›

Přitom riziko parazitálních onemocnění podle něj opravdu stoupá, a to kvůli stále větší oblibě cest do exotických zemí. Desetina turistů se totiž vydává do oblastí tropů a subtropů, kde obecně panují nižší hygienické standardy.

Nalepte pásku

Podle epidemiologa Rastislava Maďara ale může mít rostoucí četnost parazitárních nákaz i mnohem jednodušší vysvětlení: může souviset s vyšším počtem předškolních dětí. Právě roupy jsou totiž typickou chorobou dětských kolektivů. „Hrát roli tedy bude i síla jednotlivých ročníků a zavedení povinné předškolní docházky,“ podotkl Maďar.

Roupy jsou ale podle něj většinou banálním onemocněním, které lze snadno řešit. V některých případech červ uhyne dokonce bez jakékoli léčby, v komplikovanějších pomohou tablety. „Jednoduchá je i prevence. Rodiče by měli dětem zastřihovat nehty nakrátko a dbát na pečlivou hygienu rukou,“ doporučuje lékař.

Přečíst článek ›

Jestli dítě roupy skutečně „chytilo“, rodiče poznají tak, že mu ráno před hygienou konečníku nanesou na řitní otvor průhlednou lepicí pásku. „Ta se následně přiloží na sklíčko a pozoruje pod mikroskopem,“ doplňuje Maďar. Vajíčka tohoto parazita se podle něj poznají tak, že mají tvar kávového zrna.

Roup je bílý červík, jehož velikost se pohybuje jen kolem několika milimetrů. Žije v tenkém a tlustém střevě člověka. Samičky během spánku hostitele vylézají z konečníku ven a kladou vajíčka v jeho okolí. Onemocnění vyvolané tímto parazitem se nazývá enterobióza.

29.8.2019

Ford Focus první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, v záruce Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Fabia první majitel, koupeno v CZ Volkswagen Golf první majitel, servisní knížka, koupeno v A, nehavarované Dacia Duster nové vozidlo, servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Octavia servisní knížka Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Škoda Octavia servisní knížka, koupeno v CZ + PRODAT AUTO

Roup dětský, aneb co je malé, není vždy milé

Červíci ve stolici - Vše o zdraví

Roup dětský je drobný, světlý až bílý červíček, který patří mezi hlísty a dosahuje délky šest milimetrů, v případě samiček dokonce až dvanáct. Parazituje výhradně na lidech a to v tlustém i tenkém střevě. Do těla se dostává ústy ve formě vajíček s vyvinutými larvami uvnitř.

V trávicím systému se vajíčka zbaví obalu, larvy dospějí a spáří se. Samečci poté uhynou a samičky putují ke konečníku, kde kladou tisíce vajíček na okraj řitního otvoru, protože vajíčka potřebují ke svému vývoji kyslík. Vajíčka se poté zachytí nejčastěji na rukou hostitele, odkud se mohou dostat opět do jeho úst, což se nazývá autoinfekce, nebo prakticky na jakýkoli povrch, kterého se hostitel dotkne infikovanýma rukama, a celý proces se může úspěšně opakovat. Celkem jednoznačnou stopou jsou mrtví nebo živí roupi ve stolici, ovšem všimnout si infekce tímto způsobem není obvyklé. Fyziologické příznaky zahrnují zvýšenou teplotu, nadýmání, průjem a další střevní potíže, nechutenství a nevolnost. Roupi obývající naše střeva mohou dost zamávat s vnitřní rovnováhou a správným fungováním trávicího traktu, dostaví se tedy postupně také únava, která pramení ze špatného vstřebávání živin ve střevech. Dalším výrazně nepříjemným příznakem je intenzivní svědění v okolí konečníku, které je způsobené aktivitou samiček při kladení a samotnými vajíčky. K tomuto nejčastěji dochází v noci, protože mají rády vlhké, temné prostředí při kladení. Není divu, že k únavě způsobené problémy s trávením se přidává i únava plynoucí ze špatného spánku.

U dětí tak při zamoření roupy můžeme pozorovat i změnu chování, protože se s nevyspáním vyrovnávají ještě hůř než dospělí, jsou nevrlé a neurotické.

Jednoznačně se o přítomnosti roupů můžeme přesvědčit vyšetřením u lékaře. Odebírá se vzorek vajíček z okolí řitního otvoru pomocí speciální pásky nebo skleněné tyčinky, někdy také vzorek stolice.

Někdy je nutné odběr opakovat, protože samičky nekladou vajíčka pravidelně každý den.

Již bylo zmíněno, že roupi do našeho těla vstupují ústy. V drtivé většině případů se vajíčka přenášejí přímým kontaktem, čili “z ruky do ruky” nebo prostřednictvím předmětů, na které sahal nakažený člověk. Vajíčka špatně snášejí sucho a dokonce i světlo, takže přenos například vzduchem je málo pravděpodobný. To, kde na nás budou vajíčka nastražená, je bohužel velice těžké odhadnout. Nemůžeme ovlivnit, zda si člověk, který se před námi držel tyče v tramvaji, umyl pořádně ruce.

Zajímavé:  Přírodní Léčba Plísní Nohou?

Nejčastěji se ale roup dětský drží malých dětí, pro které ještě důkladná hygiena není samozřejmostí nebo ani nejsou schopné ji samy ještě zajistit. Navíc chodí do školek a škol, kde je přenos mezi dětmi velmi snadný.

Ani dospělí samozřejmě nejsou v bezpečí před nevítanou infestací. Naštěstí samotný fakt, že přijdeme do styku s vajíčky roupu dětského, ještě neznamená, že jsme ztraceni.

Dobrá imunita, zdravý zažívací trakt a správná strava nás mohou uchránit nepříjemných následků.

Pochopitelně samotný fakt, že v našich útrobách živoří červi, je znepokojující. Dobrá zpráva však je, že v drtivé většině případů se nemusíme bát žádných vážných následků. Pokud problém identifikujeme a začneme se s ním vypořádávat, je to sice nepříjemné, ale naše zdraví to výrazně neohrožuje. Pokud se ale neléčíme nebo máme výjimečnou smůlu, mohou nastat komplikace. Přítomnost roupů ve střevech může způsobit různé vážnější nebo chronické střevní záněty a může vést k výraznému nedostatku živin, které se špatně vstřebávají. Navíc v případě žen se vajíčka nebo i dospělci mohou dostat do močového nebo pohlavního ústrojí, kde opět mohou způsobit různá podráždění a záněty. Proto je potřeba se roupů co nejrychleji a nejefektivněji zbavit. Všichni tvorové mají právo na život… ale pokud možno někde jinde, než v našem těle. Ač to pro někoho může být trapné, nejlepším prvním krokem je návštěva lékaře, který nám doporučí vhodný lék a jeho dávkování. Poradí také, jak se mají chránit lidé v našem okolí, kteří mohou být infikováni, i když se to ještě neprojevilo. Farmaceutické hubení roupů má vynikající účinnost, takže stojí za to překonat stud, který člověk možná cítí. Kromě léků samozřejmě existují i jiné cesty, jak s roupi bojovat, oblíbený je například česnek, kysané zelí nebo kysané mléčné výrobky. Kromě samotné léčby musíme přizpůsobit i styl života.

Především dbát o zvýšenou hygienu rukou a v oblasti konečníku. Každé ráno se důkladně sprchovat, ostříhat si nehty na krátko a pokusit se zamezit kontaktu rukou s ústy.

Vajíčka se mohou držet také na textilu, takže často měnit ručník, spodní prádlo, pyžamo, případně i ložní prádlo, a vše vyprat ve vysoké teplotě a vyžehlit. Vajíčka roupů totiž velmi špatně snáší vysokou teplotu, takže je to způsob, jak se jich zaručeně zbavit a zabránit jejich dalšímu šíření.

Pokud se hostitel vyskytoval v nějakém kolektivu, například dítě ve školce, určitě je správné to nahlásit, aby i ostatní mohli hned začít aplikovat preventivní opatření a případně i léčbu.

Pokud tedy neovlivníme samotný fakt, že můžeme přijít do styku s vajíčky, jak je možné se bránit? Samozřejmě řádná hygiena je základ. Umývání rukou po použití toalety, před každým jídlem a po každé pochůzce mimo domov se zdá být samozřejmostí, ale zapomenout je snadné a problém může být na světě. Dalším pilířem je dobrý celkový stav organismu a správná strava. Dobrý imunitní systém si s některými napadeními dokáže poradit ještě před tím, než vypuknou. Navíc roupi milují a potřebují ke svému životu rafinovaný cukr, takže omezení sladkostí je velice vhodným krokem, stejně jako konzumace dostatku zeleniny a celkově vlákniny, která udrží naše střeva při dobrém zdraví. Autor: Barbora Bukačová

Roupi, aneb co je malé, není vždy milé. Roup dětský je parazit, který nejčastěji útočí na děti. Od nich se pak často dostává k ostatním členům rodinyZdravá výživa

Roupy – dětské roupy

Parazitární onemocnění jsou bohužel stálou součástí našich životů. Jedním z nejčastějších parazitů, který napadá výhradně člověka, je roup dětský. I když se dětský roup vyskytuje převážně právě u dětí, nemohou se před ním uchránit ani dospělí.

Jak poznáte, že má batole roupy a jaké jsou možnosti léčby? Dočtete se u nás v článku. Obsah:

Roupy jsou střevní parazité, červi. Lidově se tito červi označují jako roupy dětské. Jde o parazita bílé barvy o délce přibližně 1 cm.

Roup žije na konci tenkého a na počátku tlustého střeva. Zde mu vyhovuje epitel a bakterie, kterými se živí. Poté, co jsou samičky oplodněné, klade roup dětský vajíčka kolem zadečku. Zde vajíčka dozrávají a pokračují dále, takže lze vidět roupy ve stolici.

Jejich pohyb probíhá hlavně v nočních hodinách a způsobuje svědění konečníku. Tato nepříjemná infekce je způsobena hlavně špatnou hygienou.

Roupy – příznaky

Jaké jsou příznaky těchto parazitů v těle dítěte i dospělého? První známkou toho, že dítě může mít roupy, je svědění v oblasti zadečku. To bývá nejhorší v noci a může výrazně narušit spánek dítěte. Tito červi ve stolici pak ještě způsobí další obtíže, zvláště pokud jejich výskyt masivní:

  •         bolest hlavy
  •         bolest břicha
  •    zvracení a nucení na zvracení
  •         průjmy
  •         podráždění střev
  •         hubnutí
  •         intenzivní svědění v okolí zadečku
  •         vyrážky 

I když se vyskytnou tito paraziti v těle, příznaky nevykazuje přibližně třetina nakažených dětí.

Jak se diagnostikují roupy u dětí 

Jak se poznají paraziti v těle? Diagnostika je jednoznačná, základem je prokázat výskyt vajíček roupů. Červi ve stolici se zjišťují Grahamovou metodou. Ta je založena na přitisknutí lepicí pásky na oblast zadečku.

Páska se pak přenese na mikroskopické sklíčko a výsledek se zkontroluje. Odebírá se také vzorek stolice. To vše se provádí ráno, ještě před umytím. Vyšetření je nutno vícekrát opakovat, samička neklade vajíčka pravidelně.

Zajímavé:  Léčba Crohnovy Choroby Červy?

Tato metoda je spolehlivým způsobem, jak poznat roupy u dětí.

Dětské roupy

Dětské roupy dokážou pořádně potrápit celou rodinu. Chcete-li vědět, jak se zbavit parazitů v těle dítěte, musíte znát nejen příznaky, ale také vývojová stádia těchto červů.

Pak budete vědět, jak poznat roupy, jak se zbavit roupů, co pomáhá na dětské roupy a jak se zbavit roupů bez léků. Dětské roupy se nejčastěji vyskytují u dětí předškolníh věku, ale nevyhýbají se ani batolatům.

 

Tím, že batolata strkají spoustu věcí do pusinky se roupy do organizmu dostávají nejčastěji spolknutím vajíčka. Ve vajíčkách jsou již vyvinuté larvy. Ty při průchodu trávicím traktem ztratí obal, usadí se v tenkém střevě a tam dorostou.

Samečci po spáření se samičkami uhynou. Larva potřebuje kyslík, proto samička v noci opouští konečník a naklade vajíčka do kůže v okolí zadečku. Samičky se hýbou a způsobují nesnesitelné svědění po celou dobu výskytu.

Tip: Pokud půjdete na procházku nezapomeňte s sebou vždy vzít vlhčené ubrousky, kterým můžete kdekoliv ruce dítěte otřít a zabránit tak případné nákaze.

Roupy u dospělých

Roupy u dětí i u dospělých mají velmi podobné příznaky. I dospělému můžou roupy výrazně snížit kvalitu života, kromě úporného svědění se stávají příčinou nespavosti, neklidu a nervozity. Zvláště ženy a dívky může potrápit nákaza roupy. Vajíčka se často dostanou od konečníku až do močového měchýře nebo pochvy.

Zde pak dochází ke zvýšenému svědění, výtokům a zánětům.

Také budoucí maminky mají obavy, aby je neohrozily roupy v těhotenství. Tento typ nákaz není v těhotenství nebezpečný, léky však musí doporučit lékař. Léky na roupy bez předpisu nejsou doporučovány.

Zvláště je nutné vyhnout se bylinným přípravkům s pelyňkem a hřebíčkem, které často doporučují na roup dětský babské rady.

Roup dětský – přenos

U naprosté většiny těch jedinců, u kterých se objeví roup dětský, příznaky nakažení a doprovodné obtíže, se jedná o nedostatky v osobní hygieně.

K přenosu dochází při přímém kontaktu s nakaženými, ale nakazit se může postižený jedinec i sám a opakovaně.

Nejvíce jsou postiženy děti v dětské kolektivy, ale vyjímnkou nejsou ani kojenci. Děti si znečištěné ruce často strkají do úst, dotýkají se vzájemně, pohybují se ve společném prostředí na kobercích a mohou spolknou vajíčka, která se vyskytují ve zvířeném prachu.

V dětském organizmu se tak octne roup dětský. Inkubační doba je poměrně dlouhá, trvá až měsíc.

Červíci ve stolici - Vše o zdraví

Léčba – co na roupy platí

Máte podezření na nakažení roupy? Likvidace parazitů je možná více způsoby. Lék na roupy je snadno dostupný, navíc účinná je na roupy přírodní léčba. Nasazují se antihelmetika, tedy přípravky, který umožňují odstranit červy v těle.

Tyto léky jsou podávány nadvakrát, mezi jednotlivými dávkami se drží odstup 14 dní až tří týdnů. I když použijete na roupy léky bez předpisu, je vhodná konzultace s lékařem, který doporučí nejvhodnější postup.

Opatrné musí být především těhotné ženy.

Důležité při plánování postupu, jak na roupy, je stanovení hygienického režimu.

Důkladné mytí rukou nejen po toaletě, před jídlem, sprchování konečníku, prádlo výhradně pro nakaženého a jeho častá výměna, údržba nehtů a opatrnost při přípravě jídla jsou neodmyslitelnou součástí léčby.

Při snaze jak se zbavit parazitů musí spolupracovat celá rodina postiženého i její okolí.

Roupy- přírodní léčbaTrápí vás nebo vaše děti roupy? Existuje na dětský roup léčba přírodního nebo domácího charakteru? Základem jakékoli léčby je dodržení hygienických zásad, častá výměna kojeneckého oblečení, velmi časté umývání rukou a celková hygiena. K nim lze přidat rady lidové moudrosti. Vždy je ale vhodné poradit se také s dětským lékařem.

Často je doporučena zvýšená konzumace česneku nebo mrkve. Co by ještě mohlo zabírat na roupy? Domácí léčba je možná ještě snížením konzumace bílého cukru a zvýšení obsahu celozrnných obilnin v potravě. Pomáhá i listová zelenina.

Za zmínku stojí i používání kysaného zelí nebo pelyňkových poupat.

Máte-li podezření na dětské roupy, příznaky svědění lze zmírnit teplou slanou koupelí, nebo použitím zinkové masti v okolí zadečku. 

Jaká je prevence

Základem toho, aby děti neměly červy ve stolici, jsou preventivní opatření. Nejúčinnější je dodržování osobní hygieny, omývání přinesených potravin, denní výměna dětského spodního prádla a zejména u miminek častá výměna a praní kojeneckého povlečení.

Protože se toto onemocnění nazývá také nemocí špinavých rukou, nelze zapomínat na mytí rukou po použití toalety, a čištění toalety samotné. Vhodné je také střihání nehtů nakrátko.

Pokud se již červ ve stolici nachází, je nutné sprchování po ránu, čímž dojde ke snížení počtu vajíček, nacházejících se u řitního otvoru.

Maminky se často ptají, zda může dítě s roupy do školky.

Bohužel právě v dětském kolektivu je riziko nákazy a přenosu vysoké, v případě výskytu je pak nutno zavést přísná hygienická opatření pro všechny, jak ve školce, tak v rodinách.

Přečtěte si i další články na éma dětské nemoci:

  • Moučnivka
  • Pátá nemoc
  • Reakce na očkování dětí

Roupy: jak je poznat a zbavit se jich?

Cílem těchto informací je poskytnout Vám jako subjektu údajů informace o tom, jaké osobní údaje společnost Mom4moms, s.r.o. shromažďuje, k jakým účelům je využívá, a kde můžete získat informace o Vašich osobních údajích, které společnost zpracovává.

Kontakt na Správce osobních údajů:

Název společnosti, sídlo: Mom4moms, s.r.o., U Vlachovky 1204/5, Praha 8, 182 00 Kontakt na pracovníka pověřeného ochranou osobních údajů: [email protected]

Zajímavé:  Praktický Lékař Říčany Mayer?

1. JAKÉ OSOBNÍ ÚDAJE A PO JAKOU DOBU O VÁS OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME?

Osobní údaje a citlivé údaje Mom4moms, a.s., dále jen Společnost zpracovává v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27.

dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů; dále jen „Nařízení“) a dále v souladu s vnitrostátními právními předpisy v oblasti ochrany osobních údajů.Vedeme databázi osobních a citlivých údajů svých klientů a pacientů a jsme správci těchto údajů:• osobní údaje a citlivé údaje, které Společnost získává a zpracovává v souvislosti s poskytováním služeb,• osobní údaje k jednoznačné a nezaměnitelné identifikaci,• osobní údaje umožňující Společnosti kontakt s Vámi,• osobní údaje související se vzájemnými vztahy Společnosti a klienta.

Osobní údaje Společnost zpracovává v případě plnění zákonných povinností po dobu stanovenou právními předpisy; v případě zpracování nezbytného pro splnění smlouvy, po dobu nutnou k zajištění vzájemných práv a povinností vyplývajících ze smlouvy, tj.

vždy minimálně po dobu trvání smlouvy; v případě zpracování na základě souhlasu subjektu údajů po dobu uvedenou v souhlasu či do jeho odvolání.

Po skončení doby oprávněného zpracování Společnost přestává Vaše osobní údaje zpracovávat a zajistí jejich likvidaci v souladu s relevantními právními předpisy.

2. K JAKÝM ÚČELŮM A NA ZÁKLADĚ, JAKÝCH PRÁVNÍCH TITULŮ VAŠE OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME?

Pro účely realizace smluvního vztahu se subjektem údajů při poskytování služeb, tzn. jednání o uzavření smlouvy nebo o její změně, oboustranné plnění práv a povinností ze smlouvy, a dále ochrana práv a právem chráněných zájmů správce (zejména zajištění a uplatnění právních nároků ze smlouvy).

Pro účely vedení obchodní dokumentace a další účely související s poskytováním služeb Společnosti, a souvisejících činností na základě plnění zákonných povinností správce. Pro svou vnitřní potřebu, především pro ochranu našich práv a oprávněných zájmů, zejm.

k vyhodnocování možných rizik, ke sledování kvality služeb a optimalizaci poskytovaných služeb.Pro obchodní a marketingové účely, tzn. zejména nabízení dalších s poskytnutou službou nesouvisejících služeb, včetně šíření obchodních sdělení, podle zákona č. 480/2004 Sb.

, o některých službách informační společnosti, ve znění pozdějších předpisů, a to na základě dobrovolně poskytnutého souhlasu se zpracováním osobních údajů. *

* V případě dobrovolného poskytnutého souhlasu je pouze na Vašem svobodném rozhodnutí, zda svůj souhlas v námi navrženém rozsahu poskytnete. Rozsahem poskytnutého souhlasu je Společnost vázána. Poskytnutý souhlas je možné kdykoliv odvolat.

V případě, že souhlas odvoláte, je Společnost povinna ukončit zpracování Vašich osobních údajů zpracovaných na základě poskytnutého souhlasu v přiměřené době, která odpovídá technickým a administrativním možnostem Společnosti.

Souhlas se zpracováním osobních údajů můžete opětovně Společnosti udělit.

3. KOMU MŮŽEME A / NEBO MUSÍME VAŠE OSOBNÍ ÚDAJE POSKYTNOUT?

Státním orgánům, resp. subjektům veřejné moci v případech, kdy Společnosti poskytnutí osobních údajů ukládají zákony – jde zejména o orgány státní správy, soudy, orgány činné v trestním řízení, orgány dohledu, exekutory, notáře, insolvenční správce apod.;

Našim zpracovatelům, kteří pro Společnost provádějí částečné či úplné zpracování osobních údajů na základě příslušné smlouvy;Dalším subjektům, je-li to nezbytné pro ochranu našich práv, např. pojišťovnám, soudům, soudním exekutorům, dražebníkům; rozsah poskytnutých osobních údajů je omezen na údaje nezbytné pro úspěšné uplatnění nároku;Dalším subjektům, a to s Vaším souhlasem.

4. JAKÁ MÁTE PRÁVA VE VZTAHU KE ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ?

Vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje o Vás Společnost zpracovává, jakožto uplatnit i další níže uvedená práva můžete na adrese:Mom4moms, s.r.o., U Vlachovky 1204/5, Praha 8, 182 00 nebo na e-mailové adrese: gdpr@mom4moms.

czJako subjekt údajů jste oprávněn požadovat informaci, zda osobní údaje, které se Vás týkají, jsou či nejsou Společností zpracovávány, a pokud je tomu tak, máte právo získat přístup k těmto osobním údajům a k informacím o:• účelu zpracování osobních údajů,• kategorii dotčených osobních údajů, • příjemci nebo kategorii příjemců osobních údajů,• době, po kterou budou osobní údaje uchovávány,• zdrojích osobních údajů,• skutečnosti, zda dochází k automatizovanému rozhodování, včetně profilování.Společnost Vám poskytne první kopii zpracovávaných osobních údajů bezplatně. Za další kopie či v případě, že je žádost zjevně nedůvodná nebo nepřiměřená, může Společnost požadovat úhradu nákladů spojených s poskytnutím informace, např. náklady na poštovné.V případě, že jste osobní údaje poskytli Společnosti na základě souhlasu, máte právo:• získat osobní údaje, které jste nám poskytli, ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu, a právo předat tyto údaje jinému správci,• na to, aby osobní údaje byly předány přímo jedním správcem správci druhému, je-li to technicky proveditelné.Pokud zjistíte nebo pokud se domníváte, že při zpracování Vašich osobních údajů došlo ze strany Společnosti k porušení Vašich práv či k porušení povinností stanovených Nařízením či vnitrostátními právními předpisy v oblasti ochrany osobních údajů, můžete se domáhat nápravy s využitím všech prostředků, které subjektu údajů k tomu platná právní úprava poskytuje, zejména můžete Společnost požádat o:• opravu či výmaz (likvidaci) těchto osobních údajů (vyjma případu, kdy je zpracování nezbytné pro splnění právní povinnosti), popřípadě• omezení (blokaci) zpracování.Společnost Vás vždy bez zbytečného odkladu, v každém případě do jednoho měsíce od obdržení žádosti, bude informovat o vyřízení Vaší žádosti.Svou žádost můžete zaslat na: [email protected] svými podněty se můžete obrátit i přímo na Úřad pro ochranu osobních údajů.Úřad pro ochranu osobních údajů adresa: Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7

tel.: 234 665 111 web: www.uoou.cz

  • 5. ZMĚNA VAŠICH OSOBNÍCH ÚDAJŮ
  • Pro náležité a správné zpracování je třeba Společnosti oznámit jakoukoliv změnu Vašich osobních údajů, ke které dojde.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector