Cezera – vše o zdraví

Cezera - Vše o zdraví

Henrieta Molnárová

3. 5. 2019

Sluneční alergie, odborným názvem Polymorfní světelná erupce (PLE), je přehnaná reakce imunitního systému na první prudké slunění. Není výjimkou, že se poprvé projeví na dovolených, na které odjíždíme do tropických krajin, když je u nás zima a méně slunečných dní.

Sluneční alergie, odborným názvem Polymorfní světelná erupce (PLE), je přehnaná reakce imunitního systému na první prudké slunění. Není výjimkou, že se poprvé projeví na dovolených, na které odjíždíme do tropických krajin, když je u nás zima a méně slunečných dní.

Na tropickém slunci stačí strávit jeden či dva dny a už je rozhodnuto, zda si zbytek dovolené užijete, či spíše protrpíte. Příznaky sluneční alergie se objevují na nejvíce odhalených částech těla, jako jsou paže, hrudník a záda. Silné UV záření na kůži tvoří svědivé a zarudnuté mokvající puchýřky či drobnou kopřivku, která se slévá i do větších map.

Nejvíce ohrožené tímto typem fotodermatózy jsou ženy mezi 20-40 lety se světlou a citlivou kůží.

Cezera - Vše o zdraví Jak vypadají druhy sluneční alergie

U osob zasažených sluneční alergií probíhají funkční změny v procesech kůže. Až 90 % projevů alergie způsobuje UV záření, ale existují i jiné druhy nemocí, které vznikají za dalších komplikací při slunění a mají velice podobné příznaky.

  • PLE – tedy Polymorfní světelná erupce vzniká na kůži vlivem silného UV záření a jeho vlivem vzniklých volných radikálů. Ty vytvářejí na kůži chemický proces, jehož výsledné látky napadají kožní buňky a způsobují oxidační stres. Lidé, kteří tímto projevem nejčastěji trpí řadíme do fototypu kůže č. 1. Jejich pokožka je velmi světlá a tenká a nezvládá tak odolávat volným radikálům ani běžnému slunečnímu záření s vyšší intenzitou.
  • Malorka akné – v odborných kruzích známé jako Acne aestivalis, nezpůsobuje pouze UV záření, ale vždy se pojí s dalším vnějším faktorem. Objevuje se po působení některých látek obsažených v kosmetice jako jsou emulgátory či konzervanty. Nesnadno se jí vyhýbají osoby, které při dospívání trpěly silnými projevy akné. 
  • Fotoalergická reakce – je silná reakce pokožky na UV záření, kterou již dříve podráždila určitá látka. Takové látky mohou být buď rostlinného původu – fototoxické, nebo chemického původu – fotoalergenní. Rostlina která se nedoporučuje užívat vnitřně, ani v krémech a mastích je třezalka, bolševník, bršlice, pampeliška či sedmikráska. Mezi chemické látky, které reakci způsobují či komplikují řadíme parfémy, barviva, léky jako antibiotika, chemoterapeutika, některá diuretika, psychofarmaka, cytostatika, hormonální antikoncepce a léky na snížení krevního tlaku. Dále masti a krémy, které obsahují keprofen.

Jak předejít vzniku sluneční alergie

  • Přiměřené slunění je nejen přirozené, ale i důležité pro syntézu vitamínu D a ke správné imunizaci pokožky. Umírněné opalování a prohřívání organismu pozitivně ovlivňuje i riziko vzniku některých chorob, jako sklerózy či revmatické artritidy včetně sluneční alergie. Pravidelným a opatrným sluněním doslova otužujete pokožku paprsky. Doporučený denní pobyt na slunci je 15 až 20 minut, kdy tělo stihne zaznamenat přísun záření a začne syntetizovat vitamín D, ale paprsky nestihnou kůži spálit. Pokud strávíte na sluníčku času více, je nutné pokožku chránit opalovacími krémy s vhodným ochranným faktorem.
  • Při delším vystavení kůže na přímém slunci se chraňte opalovacími krémy či gely s vhodnými faktory. Dospělé, kteří se dobře opalují a spadají tak do fototypu 3 a vyššího dostatečně ochrání faktor 25. U dětí se doporučuje mnohem vyšší faktor mezi 30 až 50 SPF (Systém hodnot ochranných slunečních faktorů), protože dětská pokožka je velice citlivá a mnohem tenčí než u dospělých.
  • K prevenci sluneční alergie neodmyslitelně patří i zdravý pohyb a celková péče o tělo včetně zdravého stravování. To má přímý vliv na správnou funkci imunitního systému.
  • Doplňky, které pomáhají zdravému opalování jsou i betakaroten, vitamín E a C a lykopen.
  • U citlivých dětí dermatologové doporučují preventivní nahřívání a opalování pomocí UV lamp. Pod jejich dohledem a s přesně stanoveným časem působení UV paprsků děti získávají potřebnou imunitu i v zimě.

Cezera - Vše o zdraví Preventivní opatření při alergii na slunce

Pokud už víte, že vás v nadcházející sluneční sezóně čekají nepříjemné příznaky alergie, měli byste se sluníčku vystavovat postupně. Nezapomeňte pobývat na slunci i v zimě. I když vy slunce přes mraky nevidíte, většina UV záření se dostane i skrz ně na vaši pokožku.

Při prvních jarních dnech pobývejte na slunci jen chvíli a postupně vystavení paprskům navyšujte. Před dovolenou otužujte paprsky nejlépe celé tělo a samozřejmě vše za doprovodu speciálních opalovacích krémů jako je třeba Piz Buin New SPF15 Allergy Lotion.

Ten svým složením mírní prvotní šok, odráží negativní vlivy záření a zároveň pokožku výrazně zklidňuje a hydratuje.

Ze startu otužování nezapomeňte na vhodné oblečení, které zakryje dostatek plochy těla, které pak můžete postupně také zvětšovat. Ruku v ruce s vnější ochranou dodržujte i zdravé stravování, dostatečný pohyb a nezapomeňte doplňovat dostatek antioxidantů, které pomáhají v boji proti volným radikálům.

U těžkých forem alergie doporučujeme podstoupení kúry pomocí UV lampy – formou fytoterapie. Tou za odborného dohledu docílíte řízeného otužování slunečními paprsky a zmírníte i první intenzivní projevy sluneční alergie.

Pokud při otužování sluncem používáte nespecializované opalovací krémy, vhlčené kapesníčky, deodoranty a parfémy, pravděpodobně si způsobíte komplikace nebo alergii rovnou spustíte.

Osvědčené přípravky pro speciální ochranu při sluneční alergii

Řada Eucerin obsahuje několik vhodných přípravků, které pokožku, ochrání a vyživí.

Vybere si alergik se světlou i tmavší pletí a pro děti je i zábavnější forma ochrany formou spreje Eucerin Sun Dětský sprej, který se svou speciální technologií Advanced Spectral Technology chrání před silným UV zářením a neutralizuje vliv volných radikálů a mohou jej nanášet i samy.

Dermokosmetická značka Bioderma skvěle kopíruje potřeby osob se závažnou přecitlivělostí na UV záření přípravky řady Photoderm, ze které skvěle využijete přípravek Bioderma Photoderm Sensitive na celé tělo a na citlivá místa jako jsou rty a znaménka sáhnete po Tyčince Bioderma Photoderm MAX SPF 50, která díky speciálnímu patentu zachovává obranyschopnost pokožky a integritu buněk tkáně kůže. Od dalších značek La Roche-Posay a Vichy se nebojte obrátit na specializované produkty, které jsou voděodolné jako La Roche-Posay Anthelios SPF 50 plus či Vichy Ideál Soleil Gel Wet SPF 50 a zároveň jsou širokospektrální a fotostabilní ochranou před UVA a UVB zářením. Všechny tyto přípravky vás nejen ochrání před slunečním zářením, ale také nedopustí, aby vaše citlivá pokožka podlehla vlivům větru, písku, soli či chlóru. Navíc jsou přirozenou prevencí proti vzniku pigmentových skvrn nejen v těhotenství. Po slunění nezapomeňte pokožku hydratovat a osvěžit péčí po opalování. Ideálními přípravky, které ošetří citlivou pleť a zmírní pálení, horkost i začervenání jsou Bioderma Photoderm After Sun i La Roche-Posay Posthélios zklidňující koncentrovaná gelová péče.

Chraňte své děti před UV zářením nejen na dovolené s přípravky Bioderma Photoderm.

První pomoc při sluneční alergii

  • Vaše první kroky při náznaku sluneční alergie by měly směřovat k odborníkovi, tedy k alergologovi, či dermatologovi. Ten zjistí závažnost a razanci reakce kůže na záření.
  • Pokud vám dermatolog potvrdí, že se jedná o sluneční alergii, jemně utlumte první nepříjemné projevy zásypy a tekutými pudry s protisvědivými účinky. Na menší plochy použijte Fenistil gel a pro těžké případy je dobré použít produkty s malým obsahem kortikoidů, které jsou běžně dostupné v lékárnách. Přesnou indikaci a produkt vám doporučí ale sám dermatolog či lékárník.
  • Pokud jsou příznaky nesnesitelné a trápí vás i bolestivé puchýře podpořte zklidnění i léky k vnitřnímu užití. Vhodný je Zyrtec, Zodac, Xyzal, Analergin, Claritine apod.
  • Pokud puchýře díky tekutému pudru dobře zasychají, nebojte se dále postižená místa chladit studenými obklady, jogurtem, či tvarohem.
  • V prvních fázích silné alergie je nutné dodržovat i zvýšený pitný režim (3l vody / denně) a doplňovat minerály a vitamíny k podpoře obnovy pokožky jako je vápník, selen a zinek, či antoxidanty – vitamín C, E a betakaroten. Po odeznění nehorších příznaků použijte i hydratační a regenerační mléka po opalování pro citlivou pokožku.
  • Nebezpečnost alergie u dětí a kojenců nemusíme jistě dlouho opisovat. Děti mají jemnější pleť a tedy i důsledky prvního projevu alergie mohou být závažné. Je tedy nutné postupovat v prevenci velmi podobně, jako u dospělých a při zjištěné alergii používat pouze hypoalergenní opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem určené pro děti.

Cezera - Vše o zdraví Vyzkoušejte detoxikaci proti sluneční alergii

Ještě než se první silné paprsky probojují na jaře k vaší pokožce vyzkoušejte detoxikaci organismu.

Bylinky jako je smetanka lékařská, kopřiva, ostropestřec mariánský, aloe vera, zelený ječmen a strava prospěšná k obnovení střevního mikrobiomu vám pomůže nastartovat imunitní systém a podpořit přirozené reakce organismu.

Do stravy je třeba při detoxikaci zařadit hodně vlákniny a potraviny, které přirozeně podporují živost střevního mikrobiomu, jako je kvašené zelí a kvašené mléčné výrobky.

K detoxikaci organismu je dále nezbytné postupovat z rozvahou a dodržovat pitný režim. Tedy vypít 3 litry tekutin denně při běžné zátěži organismu. Vhodné jsou pro tyto účely zapojit i půsty.

Ty ale určitě konzultujte s výživovým poradcem.

Vhodný je přerušovaný půst i narázový půst, kdy vyčistíte celé tělo během 36 hodin a poté pozvolna zapojujete do stravy zeleninové a ovocné šťávy.

Pro detoxikaci můžete použít bylinky v jejich různých formách. Vhodné je použít tinktury, detoxikační směsi čajů, ale byliny v jejich čerstvé formě. Právě zjara jsou jejich mladé výhonky nejsilnější a procházka v lese při jejich hledání vám také udělá dobře.

Pro podporu střevního mikrobiomu a podporu imunity zapojte do detoxikace i kravské kolostrum, které je plné blahodárných látek.

Tyto životodárné látky pečují a aktivují imunitní systém a přirozeně tak bojují nejen proti alergii, ale i proti atopickému ekzému, revmatoidních chorobách, cukrovce, roztroušené skleróze a dalším nemocem, které jsou přímo i nepřímo spojené s trávicím ústrojím. 

Zajímavé:  Přípravky Na Kolenní Klouby?

Vše pro zdravé opalování

  • Opalovací krém pro novorozence

    Dobry den,resim opalivaci pripravek pro dvoumesicni miminko,jaky by jste doporucili? Dekuji.

  • Vyrazka ze slunicka

    Dobry den, synovi se objevila na tele vyrazka ze slunicka, co na ni zabira? Synovi jsou 4 roky, tak nevim co je pro neho vhodne. Mam jeste jednu otazku, ktera se tyka opalovacich pripravku. Shanim nejaky pripravek, ktery ma vyssi ochranu nez spf 50+. Pouzivam biodermu kids s spf 50+,ale I tak je syn hodne opaleny, rekla bych ze az prilis, presto, ze syna mazu a snazime se vyhybat nejprudsimu slunicku. Dekuji

  • Je vhodná bioderma after sun pro atopiky ?

    Dobrý den.Má 6 tiletá dcera je lehký atopik a má alergii na sluníčko.Chci se zeptat,zda je tento krém po opalování pro ni vhodný?Děkuji

Všechny dotazy

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

CEZERA příbalový leták

potahované tabletylevocetirizini dihydrochloridum

Přečtěte si pozorně celý příbalový leták dříve, než začnete tento přípravek užívat.

  • Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.
  • Máte-li jakékoliv další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
  • Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
  • Pokud se kterýkoliv z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoliv nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalovém letáku naleznete:

  1. Co je přípravek Cezera 5 mg a k čemu se používá
  2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Cezera 5 mg používat
  3. Jak se přípravek Cezera 5 mg užívá
  4. Možné nežádoucí účinky
  5. Jak přípravek Cezera 5 mg uchovávat
  6. Další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK CEZERA 5 MG A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Léčivou látkou přípravku Cezera 5 mg je levocetirizin.Cezera 5 mg je léčivý přípravek k léčbě alergie.

Používá se k léčbě příznaků onemocnění (symptomů) spojených s:

  • alergickou rýmou;
  • kopřivkou.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK CEZERA 5 MG POUŽÍVAT

Neužívejte přípravek Cezera 5 mg

  • jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na levocetirizin nebo jiné antihistaminikum nebo na kteroukoliv jinou složku přípravku Cezera 5 mg (viz „Co přípravek Cezera 5 mg obsahuje“).
  • jestliže máte závažnou poruchu funkce ledvin (závažné selhání ledvin s clearance kreatininu pod 10 ml/min).
  • Zvláštní pozornosti při použití přípravku Cezera 5 mg je zapotřebíUžívání přípravku Cezera 5 mg se nedoporučuje u dětí do 6-ti let, protože potahované tablety neumožňují úpravu dávky.
  • Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravkyProsím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
  • Užívání přípravku Cezera 5 mg s jídlem a pitímBěhem léčby se nedoporučuje současné požívání alkoholu.
  • U citlivých pacientů může současné podávání cetirizinu nebo levocetirizinu a alkoholu nebo přípravků tlumících centrální nervový systém ovlivnit činnost centrálního nervového systému, ačkoli racemát cetirizin neprokázal zvýšení účinku alkoholu.
  • Těhotenství a kojeníPožádejte svého lékaře nebo lékárníka o radu dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
  • Informujte svého lékaře, jste-li těhotná, snažíte-li se otěhotnět, nebo jestliže kojíte.
  • Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůNěkteří pacienti užívající přípravek Cezera 5 mg mohou pociťovat ospalost, únavu a vyčerpání.

Plánujete-li řízení vozidla, účastnit se potenciálně nebezpečných činností nebo obsluhovat stroje, měl(a) byste nejprve vyčkat a vyzkoušet svou reakci na lék. Speciální testy však prokázaly, že u zdravých osob po podání levocetirizinu v doporučené dávce nedochází k negativnímu ovlivnění pozornosti.

Důležitá informace o některých složkách přípravku Cezera 5 mgPřípravek Cezera 5 mg obsahuje laktosu. Jestliže Vám Váš lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, obraťte se na svého lékaře dříve, než začnete užívat tento léčivý přípravek.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK CEZERA 5 MG UŽÍVÁ

Přípravek Cezera 5 mg užívejte přesně tak, jak Vám Váš lékař řekl. Pokud si nejste jistý(á) poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.Obvyklá dávka pro dospělé a děti od 6-ti let je jedna tableta denně.

U pacientů s poruchou funkce ledvin se dávkování může snížit v závislosti na závažnosti jejich onemocnění.Pacienti, kteří mají poškozenou pouze funkci jater, užívají obvyklou předepsanou dávku.

U pacientů s poruchou funkce ledvin i jater může být dávka snížena podle míry poškození ledvinných funkcí a u dětí se má dávka stanovit také na základě tělesné hmotnosti; dávku určí lékař.

Přípravek Cezera 5 mg tablety není určen dětem do 6-ti let.

Jak a kdy užívat přípravek Cezera 5 mg?Tablety se polykají celé a zapíjejí se vodou, mohou se užívat během jídla i bez jídla.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Cezera 5 mg než jste měl(a)U dospělých způsobuje významné předávkování ospalost.U dětí může předávkování nejprve způsobit vzrušení a neklid, který později přejde v ospalost.

Jestliže se domníváte, že jste vzali nadměrnou dávku přípravku Cezera 5 mg, oznamte to, prosím, svému lékaři, který rozhodne o dalším postupu léčby.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Cezera 5 mgJestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Cezera 5 mg nebo jste užil(a) nižší dáku, než byla předepsána Vaším lékařem, nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Pouze vyčkejte do doby, kdy máte užít další dávku a vezměte ji dle rozpisu.

Jestliže zastavujete užívání přípravku Cezera 5 mgČasné přerušení léčby přípravkem Cezera 5 mg by nemělo mít nepříznivý účinek v tom smyslu, že by se příznaky onemocnění mohly progresivně znovu objevit a jejich tíže by byla vyšší než před zahájením léčby přípravkem Cezera 5 mg.

Máte-li jakékoliv další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, obraťte se na svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Cezera 5 mg nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.Častými (výskyt 1 %-10 %) převážně mírnými až středně závažnými hlášenými nežádoucími účinky jsou sucho v ústech, bolest hlavy, únava a ospalost/malátnost.

Méně často (0,1 %-1 %) byly pozorovány nežádoucí účinky jako vyčerpání a bolesti břicha.

Byly hlášeny i další nežádoucí účinky jako palpitace (bušení srdce), křeče, poruchy vidění, otoky, svědění, vyrážka, kopřivka, (otok, zčervenání a svědění kůže), dušnost, zvýšení tělesné hmotnosti, bolest svalů, agresivní nebo nervózní chování, hepatitida (zánět jater), změna jaterních funkcí a nevolnost.

Při prvních příznacích přecitlivělosti (alergické reakce) na přípravek Cezera 5 mg přestaňte lék užívata obraťte se ihned na svého lékaře.

Příznaky reakce přecitlivělosti mohou být následující: otok v ústech, otok jazyka, otok v obličeji a/nebo v krku, dýchací nebo polykací obtíže spojené s kopřivkou (angioedém), náhlý pokles krevního tlaku vedoucí ke kolapsu nebo šoku, někdy i smrtelnému.

Pokud se kterýkoliv z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoliv nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5. JAK PŘÍPRAVEK CEZERA 5 MG UCHOVÁVAT

Udržujte mimo dosah a dohled dětí.Přípravek Cezera 5 mg nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Cezera 5 mg obsahuje

  • Léčivou látkou je levocetirizini dihydrochloridum. Každá potahovaná tableta obsahuje 5 mg levocetirizini dihydrochloridum.
  • Dalšími složkami jsou monohydrát laktosy, mikrokrystalická celulosa, koloidní bezvodý oxid křemičitý a magnesium-stearát v jádru tablety; monohydrát laktosy, hypromelosa 6cP; oxid titaničitý (E171); makrogol 3000 a triacetin v potahové vrstvě.

Jak léčivý přípravek Cezera 5 mg vypadá a co obsahuje toto baleníPotahované tablety jsou bílé, kulaté, bikonvexní (vypouklé) se zkosenými hranami.Tablety se dodávají v blistrech a krabičkách obsahujících 7, 10, 14, 20, 28, 30, 50, 60, 90, 98 a 100 potahovaných tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobceKRKA d.d. Novo mesto, Slovinsko

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:KRKA ČR, s.r.o.Sokolovská 79186 00 Praha 8Tel: 221 115 150

[email protected]

Tento příbalový leták byl naposledy schválen: 22.7.2011

CEZERA 5 MG 20X5MG Potahované tablety

Sp.zn. sukls269116/2018 Příbalová informace: informacepro pacienta

  • Cezera 5 mg potahované tablety
  • levocetirizini dihydrochloridum
  • Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve,než začnete tento přípravek užívat,
  • protože obsahuje pro Vás důležité údaje.
  • Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budetepotřebovat přečíst znovu.
  • Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebolékárníka.
  • Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádnédalší osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známkyonemocnění jako Vy.
  • Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělteto svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případějakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v tétopříbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci

  1. Co je přípravek Cezera a k čemu se používá
  2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Cezeraužívat
  3. Jak se přípravek Cezera užívá
  4. Možné nežádoucí účinky
  5. Jak přípravek Cezera uchovávat
  6. Obsah balení a další informace

1. Co je přípravek Cezera a k čemu se používá

Léčivou látkou přípravku Cezera je levocetirizin. Cezera jeantialergikum.

Používá se k léčbě příznaků onemocnění (symptomů) spojenýchs:

  • alergickou rýmou (včetně přetrvávající alergické rýmy);
  • kopřivkou (urtikarie).

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Cezeraužívat

Neužívejte přípravek Cezera:

  • jestliže jste alergický(á) na levocetirizin-dihydrochlorid,cetirizin, hydroxyzin nebo na kteroukoli další složku tohotopřípravku (uvedenou v bodě 6),
  • jestliže máte závažnou poruchu funkce ledvin (závažné selháníledvin s clearance kreatininu pod 10 ml/min).

Upozornění a opatření

Před užitím přípravku Cezera se poraďte se svým lékařem nebolékárníkem.

Jestliže máte potíže jako poranění míchy nebo zvětšená prostata,je pravděpodobné, že budete mít problém s vyprázdněním močovéhoměchýře. Poraďte se se svým lékařem.

Jestliže máte epilepsii nebo je u Vás riziko výskytu křečí,poraďte se se svým lékařem, protože Cezera může způsobit zhoršenízáchvatu.

Jestliže je u Vás plánováno testování na alergie, zeptejte sesvého lékaře, zda máte přestat užívat Cezera několik dní předtestem. Tento lék může ovlivnit výsledky Vašeho testu naalergie.

  1. Děti
  2. Podávání přípravku Cezera dětem pod 6 let věku se nedoporučuje,protože léková forma potahovaných tablet nedovoluje úpravudávkování.
  3. Další léčivé přípravky a přípravek Cezera
  4. Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, kteréužíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možnábudete užívat.
  5. Přípravek Cezera s jídlem, pitím aalkoholem

Opatrnosti je třeba při současném podávání přípravku Cezera aalkoholu nebo jiných látek působících na mozek. U citlivýchpacientů může současné podávání přípravku Cezera a alkoholu nebojiných látek působících na mozek způsobit další snížení bdělosti avýkonnosti. Přípravek Cezera se může užívat s jídlem i bezjídla.

  • Těhotenství a kojení
  • Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete býttěhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebolékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
  • Řízení dopravních prostředků a obsluhastrojů

Někteří pacienti užívající přípravek Cezera mohou pociťovatspavost/ospalost, únavu a vyčerpání. Pokud řídíte nebo obsluhujetestroje, buďte opatrní, dokud nezjistíte, jak na Vás tento přípravekpůsobí. Speciální testy však prokázaly, že u zdravých osob popodání levocetirizinu v doporučené dávce nedochází k žádné porušeduševní bdělosti, schopnosti rychle reagovat nebo řídit.

Přípravek Cezera obsahuje laktosu

Pokud Vám lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte sese svým lékařem, než začnete užívat tento léčivý přípravek.

3. Jak se přípravek Cezera užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře.Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebolékárníkem.

  1. Doporučená dávka přípravku pro dospělé a děti od 6 let věku jejedna tableta denně.
  2. Dávkování u zvláštních skupin pacientů:
  3. Porucha funkce ledvin a jater

U pacientů s poruchou funkce ledvin může být dávka snížena podlezávažnosti onemocnění ledvin. U dětí se dávka také stanoví podletělesné hmotnosti dítěte, dávku určí Váš lékař.

Pacienti se závažnou poruchou funkce ledvin nesmí přípravekCezera užívat.

Pacienti, kteří mají pouze poruchu funkce jater, mají užívatobvyklou předepsanou dávku.

U pacientů s poruchou funkce ledvin i jater může být dávkasnížena podle závažnosti onemocnění ledvin. U dětí se dávka takéstanoví podle tělesné hmotnosti dítěte; dávku určí Váš lékař.

  • Starší pacienti od 65 let věku
  • U starších pacientů není potřeba žádná úprava dávky zapředpokladu, že mají normální funkci ledvin.
  • Použití u dětí
  • Přípravek Cezera se nedoporučuje podávat dětem do 6 letvěku.
  • Jak a kdy máte přípravek Cezera užívat?
  • Pouze pro perorální užívání (užití ústy).
  • Tablety se polykají celé a zapíjejí se vodou, mohou se užívat sjídlem i bez jídla.
  • Jak dlouho máte užívat přípravek Cezera?
  • Délka užívání závisí na typu, trvání a průběhu Vašich obtíží aurčuje ji Váš lékař.
  • Jestliže jste užil(a) více přípravku Cezera, než jsteměl(a)

Jestliže jste užil(a) více přípravku Cezera, než jste měl(a),může se u dospělých objevit spavost. U dětí se zpočátku můžeprojevit vzrušení a neklid, později pak spavost.

Pokud si myslíte, že jste se přípravkem Cezera předávkoval(a),informujte prosím svého lékaře, který rozhodne o dalšíchopatřeních.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravekCezera

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Cezera nebo jsteužil(a) nižší dávku, než byla předepsána Vaším lékařem,nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanoudávku. S podáváním pokračujte užitím následující dávky v předepsanédobě.

Jestliže jste přestal(a) užívat přípravekCezera

Ukončení léčby přípravkem Cezera by nemělo mít žádné nepříznivéúčinky.

Avšak vzácně, pokud přestanete přípravek Cezera užívat, semůže vyskytnout pruritus (intenzivní svědění), dokonce i v případě,že se tyto příznaky nevyskytovaly před zahájením léčby. Příznakymohou samovolně vymizet.

V některých případech mohou být příznakyintenzivní a mohou vyžadovat opět začít s léčbou. Příznaky by poopětovném zahájení léčby měly vymizet.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohotopřípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Možné nežádoucí účinky

  1. Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucíúčinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
  2. Časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 10pacientů):
  3. Sucho v ústech, bolest hlavy, únava a ospalost/malátnost.

  4. Méně časté (mohou postihnout až 1 ze 100pacientů):
  5. Vyčerpání a bolesti břicha.

  6. Není známo (z dostupných údajů nelzeurčit):

Byly hlášeny i další nežádoucí účinky jako palpitace (bušenísrdce), zvýšená srdeční frekvence, záchvaty, mravenčení, závratě,synkopa (mdloba), třes, dysgeuzie (zkreslení vnímání chuti), pocitotáčení či pohybu, poruchy vidění, rozmazané vidění, okulogyrie(mimovolní krouživé pohyby očí), bolestivé nebo obtížné močení,neschopnost zcela vyprázdnit močový měchýř, otoky, pruritus(svědění), vyrážka, kopřivka (otok, zčervenání a svědění kůže),kožní výsev, dušnost, zvýšení tělesné hmotnosti, bolest svalů,bolest kloubů, agresivní nebo nervózní chování, halucinace,deprese, nespavost, opakující se myšlenky na sebevraždu neboposedlost sebevraždou, noční můry, hepatitida (zánět jater),abnormální jaterní funkce, zvracení, zvýšená chuť k jídlu,nevolnost a průjem. Pruritus (intenzivní svědění) po přerušeníléčby.

Při prvních známkách reakce přecitlivělostipřestaňte přípravek Cezera užívat a obraťte se ihned na svéholékaře. Příznaky reakce přecitlivělosti mohou být následující: otokúst, jazyka, obličeje a/nebo hrdla, dýchací nebo polykací obtíže(pocit tlaku na hrudi nebo sípání), kopřivka, náhlý pokles krevníhotlaku vedoucí ke kolapsu nebo šoku, který může být i smrtelný.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělteto svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případějakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v tétopříbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo naadresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha10 Webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání víceinformací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Cezera uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnostiuvedené na krabičce za „EXP“. Doba použitelnosti se vztahuje kposlednímu dni uvedeného měsíce.

Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínkyuchovávání.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebodomácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit spřípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránitživotní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co přípravek Cezera obsahuje

  • Léčivou látkou je levocetirizini dihydrochloridum. Jednapotahovaná tableta obsahuje levocetirizini dihydrochloridum 5mg.
  • Dalšími složkami jsou monohydrát laktosy, mikrokrystalickácelulosa, koloidní bezvodý oxid křemičitý a magnesium-stearát vjádru tablety; monohydrát laktosy, hypromelosa 6cP; oxid titaničitý(E171); makrogol 3000 a triacetin v potahové vrstvě (viz bod2).

Jak přípravek Cezera vypadá a co obsahuje totobalení

Potahované tablety jsou bílé, kulaté, bikonvexní (vypouklé) sezkosenými hranami. Tablety se dodávají v baleních obsahujících 7,10, 14, 20, 28, 30, 50, 60, 90, 98 a 100 potahovaných tablet vblistrech. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci

KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto,Slovinsko

Výrobce

KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto,Slovinsko TAD Pharma GmbH, Heinz-Lohmann-Str. 5, 27472 Cuxhaven,Německo

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupcedržitele rozhodnutí o registraci: KRKA ČR, s.r.o. Sokolovská 79 18000 Praha 8 Tel: 221 115 150 [email protected]

Tento léčivý přípravek je v členských státech EHPregistrován pod těmito názvy:

Název členského státu Název léčivého přípravku Česká republika,Litva, Estonsko, Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko,Slovenská republika Cezera Dánsko, Rakousko Levocetirizin KrkaŠpanělsko Levocetirizina Krka Řecko Levocet Irsko, Nizozemsko,Francie Levocetirizine Krka Itálie Levocetirizina Krka NěmeckoLevocetirizin TAD

Tato příbalová informace byla naposledy revidována 12.10. 2018.

Léky proti alergii – na co zabírají a na co ne

Na níže zadaný e-mail vám zašleme odkaz ke stažení článku Léky proti alergii – na co zabírají a na co ne. Na stejný e-mail zasíláme také novinky a zpravodaj dTestu, od jejichž odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Staňte se předplatitelem dTestu již od 89 Kč. Více zde.

Antihistaminika jsou snad nejpoužívanějšími léčivými přípravky proti alergii. Zabraňují alergické reakci a neomezují se jen na potlačení jejích vnějších příznaků.

Název antihistaminik je odvozen od jejich schopnosti zablokovat účinek histaminu, což je sloučenina spouštějící nepřiměřenou reakci imunitního systému na působení alergenů.

Histamin se sice v reakci na alergen vyplaví, ale antihistaminikum reakci těla zabrání a histamin tak ztrácí svůj účinek.

To znamená, že při včasném zahájení léčby nemusí v některých případech k alergickým příznakům vůbec dojít.

Ne každé antihistaminikum je však vhodné pro každého alergika. Záleží na síle účinku, typu alergie, věku pacienta, na jeho zdravotním stavu a dalších nemocech.

Rozhodující může být i způsob podání, proto jsou antihistaminika dostupná v různých formách – jako tablety a roztoky k podání ústy, jako kapky a spreje do očí a nosu nebo v injekční podobě.

Antihistaminika nejsou při alergických projevech vždy hlavní volbou. Nejprve je třeba začít úpravou režimu a prostředí, snahou o zamezení kontaktu nemocného s alergeny a zdravou životosprávou. Když to nestačí, sáhneme po lécích, kterých je velká škála.

Projev alergie mohou mírnit například léčivé přípravky založené na přírodních minerálních látkách. Nosní a oční kapky a spreje pomáhají s léčbou celoroční i sezónní alergické rýmy tím, že například zmírňují otok nosní sliznice a zvlhčují ji, zklidňují oči i alergický zánět spojivek a podobně. Projevy kopřivky dokážou zmírnit speciální gely a krémy.

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí, a na některé léky. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od banální rýmy až po stav, který může končit smrtí.

Alergické reakce mohou mít místní neboli lokální příznaky (zduření nosní sliznice, zarudnutí, svědění či otoky očí, dušnost a dechová nedostatečnost, někdy přímo astmatický záchvat, nepříjemné pocity v uších, zhoršení sluchu, ekzém, vyrážka, bolesti hlavy). Takové potíže však nemusejí být vždy alergického původu. Netvoří-li se v těle ve zvýšené míře příslušné protilátky, není původcem symptomů imunitní systém.

Systémová alergická reakce, odborně nazývaná anafylaxe, vzniká v důsledku masivního a náhlého vyplavení histaminu a dalších látek a jejich působení na více orgánů lidského těla. Podle závažnosti může vyvolat kožní reakce, zúžení průdušek, otok, snížení krevního tlaku a dokonce smrt. Takový život ohrožující stav se nazývá anafylaktický šok.

Dvě generace antihistaminik

Chceme-li však účinně zaútočit na samotný mechanismus vzniku alergie, pomohou nám právě antihistaminika. Ta byla uvedena do klinické praxe ve 40. letech 20. století a od té doby prošla velkým vývojem. Odborníci rozlišují dvě generace těchto léků.

Do první generace antihistaminik patří starší přípravky, které mají více vedlejších účinků, berou se několikrát denně a ve formách pro vnitřní užívání jsou výhradně na předpis praktického lékaře, pediatra či alergologa.

U nás se používají zejména léčivé látky bisuleptin (například v Dithiadenu), dimetinden (ve Fenistilu), klemastin (v Tavegylu) nebo prometazin (v Prothiazinu).

Důvodem vedlejších účinků antihistaminik první generace je skutečnost, že procházejí z krevního oběhu až do mozkomíšního moku, kde ovlivňují nervové buňky.

Proto při jejich užívání dochází častěji k ospalosti, suchu v ústech, zácpě a obtížnému močení, u dětí k nočním můrám a podráždění. Mívají i sedativní, tedy tlumící efekt. Ten může být výhodou u pacientů se silným svěděním při atopickém ekzému nebo dalších kožních alergických projevech.

Antihistaminika druhé generace jsou dalším stupněm vývoje této skupiny léčiv. Jejich antialergické působení je komplexnější a vede nejen k útlumu alergického zánětu, ale někdy i k prevenci jistých respiračních infekcí.

U dětí s genetickou alergickou predispozicí mohou podle odborníků snížit riziko vzniku alergického onemocnění. Účinek nastupuje rychleji, trvá déle a nežádoucí účinky bývají minimální.

Některá z antihistaminik druhé generace jsou jen na lékařský předpis, jiná jsou volně prodejná a můžete si je koupit i bez něj.

Volný prodej podle účinné látky

Loratadinje účinná látka obsažená v tabletách s obchodními názvy Claritine a Loratadin-ratiopharm. Vyznačuje se rychlým nástupem a výrazným účinkem proti projevům akutní alergické rýmy, alergického zánětu spojivek nebo kopřivky a svědění u osob starších 12 let. Užívá se jednou denně.

Trpíte-li onemocněním jater, poraďte se před koupí loratadinového léku s lékárníkem nebo alespoň telefonicky s lékařem, protože budete-li jej užívat společně s přípravky působícími na enzymy odpovědné za metabolismus v játrech, může dojít k zesílení jejich účinku. Vedlejší příznaky se většinou neobjevují, jen velmi vzácně mohou některé osoby pociťovat ospalost.

Tablety s účinnou látkou loratadin

  • Claritine Cena 100 Kč Velikost balení (ks tablet) 10 Účinná látka 10 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Bayer s.r.o., Praha, Česká republika
  • Loratadin-Ratiopharm Cena 73 Kč Velikost balení (ks tablet) 7 Účinná látka 10 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Ratiopharm GmbH, Ulm, Německo

Levocetirizin-dihydrochloridje účinná látka potahovaných tablet Analergin Neo, Volnostin, Xyzal a Zenaro. Je indikovaná v případech kopřivky a onemocnění nebo příznaků spojených s alergickou rýmou.

Má silný účinek a vyznačuje se naprostým minimem nežádoucích účinků. Oproti cetirizinu(viz níže) je jeho účinnost zhruba dvojnásobná, zatímco riziko ospalosti je podstatně nižší. Vedlejší účinky byly zaznamenány ve vzácných případech – u dospělých ospalost, bolesti hlavy, zvýšená chuť k jídlu a potíže se spaním, u dětí pak bolest hlavy, nervozita, únava.

Užívá se jednou denně bez ohledu na dobu jídla. Potahované tablety nelze půlit ani čtvrtit.

Tablety s účinnou látkou levocetirizini dihydrochloridum

  • Analergin Neo Cena 146 Kč Velikost balení (ks tablet) 20 Účinná látka 5 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Ratiopharm GmbH, Ulm, Německo
  • Volnostin Cena 105 Kč Velikost balení (ks tablet) 14 Účinná látka 5 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Sandoz s.r.o., Praha 3, Česká republika
  • Xyzal Cena 88 Kč Velikost balení (ks tablet) 7 Účinná látka 5 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 4 Výrobce UCB s.r.o., Praha 8,Česká republika
  • Zenaro Cena 125 Kč Velikost balení (ks tablet) 14 Účinná látka 5 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 2 Výrobce Zentiva, k. s., Praha, Česká republika

Cetirizinje účinná látka v tabletách volně prodejných pod názvy Alerid, Analergin, APO-Cetirizin, Letizen, Zodac a Zyrtec. Má silný účinek, může však vést k útlumu, zejména k únavě a ospalosti. Užívá se jednou denně nezávisle na jídle.

Tablety s účinnou látkou cetirizin dihydrochlorid

  • Alerid Cena 45,00 Kč Velikost balení (ks tablet) 10 Účinná látka 10 mg/tableta Monohydrát laktózy obsahuje, ale množství není uvedeno Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Cipla (UK) Limited, Weybridge, Velká Británie
  • Analergin Cena 78,00 Kč Velikost balení (ks tablet) 10 Účinná látka 10 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Teva Pharmaceuticals CR, Praha, Česká republika
  • Apo-Cetirizin 10 MG Cena 119,00 Kč Velikost balení (ks tablet) 20 Účinná látka 10 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Apotex Europe B.V., Leiden, Nizozemsko
  • Letizen Cena 92,00 Kč Velikost balení (ks tablet) 50 Účinná látka 10 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 5 Výrobce Krka, d.d., Novo mesto,Slovinsko
  • Zodac Cena 75,00 Kč Velikost balení (ks tablet) 10 Účinná látka 10 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Zentiva, k.s., Praha, Česká republika
  • Zyrtec Cena 163,00 Kč Velikost balení (ks tablet) 20 Účinná látka 10 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 5 Výrobce UCB s.r.o., Praha, Česká republika

Pokud máte závažnou poruchu funkce ledvin nebo potíže s vyprazdňováním močového měchýře, epilepsii nebo zvýšené riziko křečí, je nutné se vždy před užíváním léků s cetirizinem nebo levocetirizinem-dihydrochloridem poradit s lékařem nebo lékárníkem. Při kombinaci těchto účinných látek s alkoholem nebo přípravky působícími na mozek může dojít ke snížení bdělosti a výkonnosti.

Zmíněná volně prodejná antihistaminika obsahují pomocnou látku monohydrát laktózy neboli mléčný cukr, která musí být uvedena na obale nebo přinejmenším v příbalovém letáku. Trpíte-li nesnášenlivostí některých cukrů, neužívejte přípravek bez porady s lékařem. Těhotné a kojící ženy by neměly užívat žádný z těchto léků.

Sklony k alergii mohou být dědičné. Riziko vzniku onemocnění u dítěte je vyšší, pokud jím trpí rodiče nebo prarodiče. Zřetelný rodinný výskyt má atopie, která se projevuje atopickým ekzémem, pylovou alergií a alergickým astmatem.

Odlišné věkové skupiny jsou citlivé na různé alergeny a mají různá rizika komplikací. Alergie většinou vznikají v dětském věku. V dalším vývoji se jejich příznaky mohou (a nemusejí) zmírnit, a dokonce na čas i vytratit, ve stáří se pak však znovu mohou objevit. A někdy se ve stáří projeví alergie vůbec poprvé.

Opatrnost je na místě

Volně prodávaná antihistaminika jsou určena především pro akutní alergické projevy, kdy se pacient nemůže dostavit ke svému praktickému lékaři, alergologovi či jinému specialistovi.

Proto se většinou jedná o menší balení, ta větší jsou dostupná pouze na lékařský předpis.

Jestliže se příznaky onemocnění při užívání léku do 3 dnů nezlepší, nebo se naopak zhorší, určitě se poraďte o dalším užívání s lékařem.

Pylová informační služba

Trpíte-li alergií, sledujte výskyt pylů a dalších biologických alergenů v ovzduší. K tomu slouží zprávy a předpovědi Pylové informační služby. Ta existuje i ve většině evropských zemí (https://www.polleninfo.org/country-choose.html). Je možné dostávat týdenní předpověď e-mailem nebo SMS, případně si stáhnout aplikaci do mobilního telefonu a řídit se doporučeními za dané období.

Jako vždy před užitím léčivého přípravku je i v případě antihistaminik velmi důležité pozorně číst informace v příbalovém letáku a užívat lék přesně v souladu s nimi nebo podle pokynů lékárníka. Leták nevyhazujte, ale ponechte si jej pro případ, že se do něj budete chtít podívat znovu.

Pokud pocítíte kterýkoliv z uvedených nežádoucích účinků, nahlaste to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoliv dalších vedlejších účinků nebo neobvyklých reakcí.

Lékař i lékárník vám na jednu stranu pomohou, na druhou mají povinnost četnost a výskyt nežádoucích účinků sledovat, zaznamenávat a předávat výrobcům i Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.

Léčba alergie je individuální, každému může vyhovovat a pomáhat jiný přípravek. Na českém trhu je antialergik dostatek, lékaři i pacienti mohou vybírat z široké škály léčiv, ať již volně prodejných, nebo na předpis.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector