Cigarety – vše o zdraví

Elektronické cigarety a jejich kouření tzv. vaping (vejping) se stal v poslední době velmi populární.

Lidé takto nahradili buďto cigarety, anebo je vyfukování dýmu baví a chutná jim a pořídili si elektronku jako alternativu vodní dýmky.

Lidé, kteří takto nahradili kouření cigaret se nyní budou potýkat s řadou negativních zdravotních účinků jako např. emfyzém, srdeční choroby, rakovina plic a cévní mozková příhoda. 

Na druhou stranu veliké plus vapingu (obzvlášť pro nekuřáky) je vůně, která je mnohokrát příjemnější než smrad z běžných cigaret. Každý, kdo začíná kouřit elektronickou cigaretu nebo o tom jen uvažuje by samozřejmě měl být obeznámen s důsledky, které z toho plynou. Je tedy vapování lepší než kouření cigaret? Jsou elektronické cigarety zdravé pro naše tělo?

Jak elektronické cigarety působí na vaše plíce?

Cigarety - Vše o zdraví

První otázka, na kterou se většina lidí ptá je: “Jak vapování ovlivní naše plíce?” Určitě musí existovat nějaké účinky, pokud nežádoucí látka pro organismus tak často proniká do našich nejdůležitějších dýchacích orgánů, kterými jsou plíce. Vědci dodnes nevydali ucelený názor na toto téma.

Zatím pouze jedna studie z roku 2015 potvrdila vznik zánětů a oxidaci v plicních buňkách. Ostatní průzkumy ukázaly buď nepatrné účinky nebo výzkum nebyl schopen jednoznačně vyhodnotit své výsledky vzhledem k nepřesným údajům.

Vznik zubního kazu díky vapování

Cigarety - Vše o zdraví

Naprosto super věc na vapingu je, že na rozdíl o cigaret po ní netmavnou a nežloutnou zuby díky absenci dehetu. To však neznamená, že je to zdravé pro vaše ústa. Vědci odhalili, že především sladké příchutě mají negativní dopad na zubní sklovinu a zvyšuje se riziko vzniku zubního kazu.

Elektronické cigarety mohou dráždit vaše ústa i krk

Cigarety - Vše o zdraví

Podle studie Tobacco Control inhalace aerosolizovaného propylenglykolu a glycerolu způsobuje podráždění úst, krku a suchý kašel. To nezní příjemně, zvláště pokud jste již náchylní k problémům s ústy a krkem. Studie také dospěla k závěru, že zatímco vapingové výrobky obecně obsahují méně toxinů než běžné cigarety, neexistují přesvědčivá data, která by dokázala, že vaping je méně škodlivý než kouření.

Vaping zvyšuje riziko onemocnění dásní

Cigarety - Vše o zdraví

Bohužel mají e-cigarety negativní dopad na vaše dásně. A jak všichni víme, zdravé dásně jsou velmi důležité. Konkrétně, podle studie 2016 časopisu Oncotarget je vaping spojen se zánětem dásní. A zánět dásní je hlavním ukazatelem onemocnění parodontózou. Celkově vzato, vaping prostě není dobrý pro vaši ústní hygienu.

Způsobují e-cigarety srdeční onemocnění?

Cigarety - Vše o zdraví

Přestože nejsou rozsáhlé studie, které se zabývají tím jak kouření e-cigaret ovlivňuje lidské srdce, většina literatury se shoduje v tom, že vaping není dobrý pro kardiovaskulární systém. Podle studie časopisu Current Atheroscleorosis Reports z roku 2019 má inhalování nepříznivý dopad na vaše srdce a oběhový systém. Navíc studie časopisu Stroke z roku 2019 zjistila, že kouření e-cigaret zvyšuje riziko srdečních chorob, infarktu a mrtvice. K podobnému závěru dospěla studie American Journal of Preventative Medicine v roce 2018.

Vaping zvyšuje srdeční frekvenci

Cigarety - Vše o zdraví

Díky vapování vdechujete dávky nikotinu, což vám zvyšuje srdeční frekvenci. Na zvýšení tepové frekvence není však nic špatného jako např. u sportu, ale toto systematické zvyšování tepové frekvence může poškodit vaše srdce. Také se přijímáním nikotinu zvyšuje krevní tlak.

Kouření e-cigaret vás může udělat závislým na nikotinu

Cigarety - Vše o zdraví

Přiznejme si to, důvod, proč je vapování tak super je především díky působení nikotinu. Inhalace nikotinu způsobuje krátký pocit euforie díky zvýšené hladině dopaminu. Tento proces trvá necelých 10 sekund před nástupem pozitivních pocitů, což je velmi rychlé uspokojení. Pokud někdo vapuje, byť s minimálním obsahem tabáku, může se stát velmi rychle závislým kuřákem cigaret.

Vapování může způsobit buněčnou dysfunkci

Cigarety - Vše o zdraví

Vaše tělo je tak zdravé jako buňky, které jej tvoří. Bohužel pro uživatele elektronických cigaret bylo prokázáno, že vaping brání schopnosti buněk fungovat. Toto může výrazně snížit kvalitu a délku vašeho života. Také je dokázáno, že aerosoly, které se nacházejí ve výparech mohou kromě dalších nežádoucích účinků vyvolat dysfunkci buněk.

Další důležitá fakta o e-cigaretách ve zkratkách

Cigarety - Vše o zdraví

  • Vapování má negativní dopad na vyvíjející se mozek.
  • Zatím není známý případ rakoviny způsobené e-cigaretami.
  • Kouření marihuany vapováním má vyšší účinky.

Jsou elektronické cigarety škodlivé? Jednoznačně ano i přesto, že nedokážeme s určitou přesností říci do jaké míry. Určitě se podívejte na článek o jedlé sodě a na co vše ji lze použít.

Co je vaping? Jak moc je nová náhrada za klasické cigarety škodlivá

Kouření je čím dál tím víc na ústupu. Nejen, že byli kuřáci vyhnáni z restaurací a barů, ale kouření již rozhodně není symbolem nezávislosti a životního stylu jako v 50. letech. Naopak, současný moderní trend zdravého životního stylu odsunul kuřáky na okraj. O tom, že je kouření škodlivé ví každý.

Jak ale zdravotní rizika inhalace nikotinu eliminovat na minimum, když se nám přestat kouřit prostě nedaří? Rozhodně zdravější a společensky přijatelnější variantou kouření je tzv. vaping. Víte, co je vaping? Kouření elektronické cigarety namísto té klasické.

Podíváme se podrobně na výhody vaporizéru oproti klasické cigaretě!

Čtěte také: Dáváte si často nohu přes nohu? Pozor! Tento zvyk může škodit zdraví

Co je vaping?

Elektronická cigareta byla patentována v Číně v roce 2006. Toto zařízení vytváří páru, respektive aerosol namísto klasického kouře. Aerosol vzniká zahřátím kapalné náplně nazývané e-liquid. Tento aerosol pak kuřák elektronické cigarety vdechuje.

V elektronické cigaretě nedochází ke spalování, ale k odpaření náplně – oproti tabákovým cigaretám obsahuje aerosol 9 x až 450 x nižší koncentrace škodlivých a rakovinotvorných látek! A to už je dobrý důvod rozloučit se jednou pro vždy s klasickými cigaretami.

Teď už víte, co je vaping!

Vape – elektronická cigareta

Historie elektronických cigaret sahá do 20. let 20. století. Prvním, kdo přišel s myšlenkou daného principu, byl Joseph Robinson, který si dal svůj elektrický vaporizér, tedy zařízení, díky němuž bylo možno inhalovat léčivé látky za pomoci elektrického vyhřívání, patentovat v roce 1927. Přestože jeho myšlenka upadla na delší čas v zapomnění, znovu se jí chopil v 60.

letech Herbert A. Gilbert a zkonstruoval první netabákovou cigaretu bez kouře, čímž se vaporizér přiblížil své dnešní podobě i uplatnění. Posledním mužem v řadě těch, kdo si mohou nárokovat autorství e-cigarety, je Číňan Hon Lik, který se zasloužil nejen o vzkříšení této myšlenky, ale spolu s ním o čistší a bezproblémovější průběh olympijských her v Pekingu roku 2008.

Je vaping škodlivý?

V současnosti je přístup k elektronickým cigaretám ve světě poněkud rozporuplný, zatímco některé země jejich využívání preferují, jiné jsou k nim více než kritické a poukazují na fakt, že neexistují žádné potvrzené studie o neškodnosti jejich používání, kterým zastánci argumentují.

Čtěte také: 10 rad, jak přestat kouřit. Odvykání od nikotinu nemusí být těžké

Rozdíly mezi elektronickou cigaretou a běžnou cigaretou

Prodejci elektronických cigaret často označují dým vycházející z elektronické cigarety jako páru. Takové označení není přesné, protože jde ve skutečnosti o aerosol, směs pevných a kapalných částic v plynu. V elektronických cigaretách není náplň zapálena, takže aerosol neobsahuje látky vznikající hořením, jako je oxid uhelnatý, dehet, atd.

Problematická je již jen forma tabákové cigarety před použitím. K výrobě filtru se používá acetát celulózy, k výrobě papírku např. uhličitan vápenatý, uhličitan hořečnatý, oxid titaničitý a dusičnan draselný. Samotný tabák má mnoho přidaných látek jako např. čpavek, který zlepšuje vstřebávání nikotinu.

Zajímavé:  Gynekolog - vše o zdraví

Tzv. e-liquid v elektronické cigaretě se skládá převážně z propylengylokolu a glycerolu, nikotinu a aromata. Složení e-liquidu se může měnit dle typu příchuti.

Vape – škodlivost

Během kouření tabákové cigarety do sebe kuřák prokazatelně inhaluje více než 4000 nebezpečných látek! A co je vaping? Při zahřátí e-liquidu dochází k částečnému rozkladu glycerolu a propylenglykolu v náplni podle bodu varu každé z látek.

Dle typu použitého e-liquidu lze ve výsledném aerosolu najít některé nebezpečné látky – např. se tak vyskytovaly v japonských e-cigaretách mimo jiné mutageny glyoxal a methylglyoxal, které se v tabákovém kouři nevyskytují.

V aerosolu elektronických cigaret zkoumaných na VŠCHT byl zjištěn trimethylpyrazin, který je dle zprávy nepříznivý pro zdraví kuřáka. Mezi krátkodobé účinky kouření elektronických cigaret patří zvýšené množství vydechovaného oxidu dusnatého, což je látka signalizující zánětlivou reakci v plicích.

Formaldehyd, těžké kovy i některé další škodlivé látky se vyskytují jak v tabákovém kouři, tak v aerosolu elektronických cigaret.

Podstatným rozdílem je ovšem koncentrace těchto látek v elektronických cigaretách. Ta je nižší než v klasických cigaretách 9 x až 450 x, což je skvělé. Nicméně účinky dlouhodobého kouření elektronických cigaret zatím nejsou pochopitelně známy.

Čtěte také: 7 nemocí, které způsobuje pasivní kouření

Vaping bez nikotinu

V současné společenské diskusi se objevuje potřeba vyvážit přínosy elektronických cigaret s jejich riziky.

Na jednu stranu přechod kuřáka na elektronické cigarety vede k menšímu poškození zdraví jak u kuřáků, tak u dalších lidí vystavených aerosolu místo tabákového kouře.

U některých kuřáků se při půlročním výzkumu ukázalo, že jim e-cigarety můžou nahradit běžné cigarety a na konci výzkumů již běžné cigarety nekouřili.

Nejlepší je nekouřit vůbec!

Pokud kouříte cigarety, je určitě dobré přejít na vaping a časem se pokusit přestat kouřit zcela, příp. to čím dál tím více omezovat.

Všichni nekuřáci a zejména mladí lidé by ovšem měli být důsledně varováni, že vaping rozhodně není zcela neškodný! Bohužel podle rozsáhlých výzkumů došlo k jevu, kdy jen ve Spojených státech tvoří pětinu kuřáků elektronických cigaret lidé, kteří nikdy nekouřili nebo přestali kouřit před více než pěti lety. Čím je člověk starší, tím více zodpovědnosti by měl mít jak vůči svému zdraví, tak vůči svým nejbližším. Vždy se snažte kouření omezovat, jak je to jen možné!

Nižší riziko požárů

Vzhledem k tomu, že v elektronických cigaretách náplň nehoří, je obrovským přínosem také skutečnost, že vaping radikálně snižuje riziko požáru oproti běžným cigaretám.

Je potřeba si uvědomit, že běžné cigarety způsobily např. v letech 2001 až 2010 jen na území České republiky celkem 8176 požárů, což je okolo 4 % všech požárů vůbec.

Navíc při nich bylo usmrceno 176 osob!

Bohužel ani vaping není zcela bez rizika v tomto ohledu – v několika málo případech totiž došlo k výbuchu baterie elektronické cigarety a vážným poraněním kuřáků.

Jak však konstatuje americký úřad pro požáry, na to, že nyní se nyní v USA nachází okolo 2,5 mil kuřáků elektronických cigaret, tak se toto riziko řadí do velmi nízkého.

Od roku 2009 do roku 2014 bylo evidováno pouze 25 těchto případů, z toho 80 % vzniklo při nabíjení, pouze 8 % při užívání (tedy pouze 2 případy za 5 let).

Čtěte také: Neničte si svoji přirozenou krásu kouřením! Víme jak na to

Vaping je levnější

Díky vysokému zatížení tabákových výrobků spotřební daní je u nás vaping daleko levnější variantou kouření. Přes tvrzení některých prodejců není primárně určena pro odvykání kouření. Je určena pro kuřáky, aby mohli holdovat své zálibě jiným, méně škodlivým způsobem.

Vaping a pasivní kouření

Úroveň vstřebaného nikotinu u nekuřáků vystavených aerosolu elektronických cigaret je podobná jako u nekuřáků vystavených kouři běžných cigaret.

Množství vstřebaného nikotinu pasivním kuřákem je tak malé, že nemá vliv na jeho zdraví ani nemůže způsobit jeho závislost na nikotinu.

Teď, když už víte, co je vaping a co kouření elektronické cigarety obnáší, je nejvyšší čas rozloučit se s cigaretami jednou pro vždy!

  • Cigarety - Vše o zdraví
  • Cigarety - Vše o zdraví
  • Cigarety - Vše o zdraví
  • Cigarety - Vše o zdraví
  • Cigarety - Vše o zdraví
  • Cigarety - Vše o zdraví
  • Cigarety - Vše o zdraví

Kouření opravdu škodí zdraví

Myslíte, že o škodlivosti kouření již víte všechno? Omyl, nejspíš se pletete. Především kouření, tedy závislost na tabáku, není zlozvyk, ale samostatná nemoc.

Kouření coby nemoc je zařazeno v současné mezinárodní klasifikaci nemocí pod číslem diagnózy F17 jako „poruchy duševní a poruchy chování způsobené užíváním tabáku“.

Faktem je, že tato nemoc způsobuje další nemoci. A to všech částí těla a v rámci všech oborů medicíny. Pokud kouříte a máte problém přestat, nebývá to projev neschopnosti, ale závislosti. Krátce – jste nemocní.

A nemoci většinou léčíme. Včetně kouření.

Jak se pozná, že určitou nemoc způsobily právě cigarety?

Některé nemoci nebo úmrtí mají jen jednu jasnou příčinu: infekci vždy vyvolá určitá bakterie nebo virus. Pokud vás někdo zastřelí, je příčina také jasná.

Ale existují i nemoci, které mají mnoho, většinou desítky příčin či spíše rizikových faktorů: jsou to především nádorová onemocnění či onemocnění srdce a cév, cukrovka a mnohé jiné. U jednotlivce pak nejsme schopni říci, zda tato konkrétní nemoc nebo úmrtí mělo tuto jednu konkrétní příčinu z mnoha jiných možných.

Například máte-li vysokou hladinu cholesterolu a dostanete infarkt, nikdo neví, zda to bylo kvůli vysokému cholesterolu nebo z jiného důvodu – rizikových faktorů infarktu totiž dnes známe přes 200.

Ale umíme spočítat riziko vysoké hladiny cholesterolu pro infarkt a nikdo nepochybuje o tom, že s vysokým cholesterolem či krevním tlakem dostane infarkt snadněji a dříve. Stejné je to s kouřením. Tedy umíme stanovit riziko obecné, i když ne u jednotlivce.

Pokud jde o kouření, nelze si zkrátka nevšimnout, že polovina kuřáků zemře v průměru o 15 let dříve než stejná skupina nekuřáků. Jedna cigareta stojí v průměru až 30 minut života. Nebo dávka radioaktivního záření z tabákového kouře je asi stejná, jako kdyby kuřák namísto každých šesti vykouřených krabiček šel na rentgen plic.

Proč to není na krabičce?

Když si kupujete marmeládu nebo sušenky, na obalu je napsané složení – všechny látky, které výrobek obsahuje. Ale na krabičce cigaret najdeme jen zavádějící a nic neříkající větu o tom, že „škodí zdraví“.

Nedozvíte se, že kouření zhruba ztrojnásobuje riziko sebevraždy, že způsobuje další psychické nemoci, že snižuje imunitu nebo způsobuje slepotu. Nedozvíte se ani seznam chemikálií, které s kouřem vdechujete. Ovšem bylo by složité takové informace vtěsnat na krabičku cigaret, protože v kouři je přes 4000 látek. Měly by ale být k dispozici.

Číst příbalové letáky a zajímat se o léky, které užíváme, je jistě dobré.

Ale mrzí mne, když naši pacienti prostudují informace o lécích, které jim pomáhají přestat kouřit, a bojí se jejich nežádoucích účinků, které jsou, mimochodem, zanedbatelné ve srovnání s rizikem z vykouření jediné cigarety, a přitom se léta, která prokouřili, vůbec nezajímali o to, jaký šílený koktejl to denně mnohokrát vdechovali, ani o chemikálie kouře a jejich účinky. Nechce se jim ani věřit, že cigarety opravdu mají natolik zničující vliv na celé tělo: „To by se snad neměly prodávat?!“ Ano, neměly, a kdyby dnes někdo chtěl uvést cigarety na trh, v žádné zemi by to nešlo, protože účinky jsou už známé. Na rozdíl od situace před sto lety, kdy tabáková epidemie začala – tehdy se to nevědělo. Jenže cigarety tu máme a za těch sto let se zabudovaly do ekonomických a politických systémů. Zbavovat se jich můžeme jen pomalu, ale systematicky. Neexistuje jiné spotřební zboží, které, pokud je užíváno k tomu účelu, k němuž bylo vyrobeno, tedy v případě cigaret ke kouření, zabije polovinu svých pravidelných konzumentů, a to o 15 let dříve, než kdyby si toto zboží nekupovali.

Zajímavé:  Karel Gott A Zdraví?

Mýtus o doutnících a dýmkách

Cigarety jsou nebezpečným způsobem užívání tabáku. Panuje mýtus o tom, že doutníky či dýmky škodí méně. Z celkového vlivu je to malinko pravda, ale jen malinko.

Protože se z nich nikotin vstřebává v ústech, nemusí se jejich kouř potahovat až do plic (šlukovat) a celkový vliv je opravdu o něco málo menší.

Ale rozdíl nestojí za řeč! Docela výstižné je přirovnání, že kouřit cigarety je jako skočit z dvacátého patra, a kouřit doutník nebo dýmku jako skočit jen z devatenáctého.

Vodní dýmka nejenže není méně škodlivá než cigarety – může být dokonce horší. Jedna taková seance do vás dostane přibližně tolik chemikálií jako několik desítek až stovek cigaret! Je to velmi variabilní – záleží na výrobcích i způsobu kouření. Nezapaluje se navíc přímo tabák, ale uhlík, který se na tabákovou placku položí.

Vdechujete tedy zplodiny spalování nejen z tabáku, ale i z uhlíku. Celé to sotva hoří či spíše doutná a při nízké teplotě probíhá spalování nekvalitně, kouř je koncentrovaný. Navíc musíte pořádně tahat, aby to hořelo – však také průměrné potažení z vodnice má až dvojnásobný objem v porovnání s potažením z cigarety.

Iluze, že se kouř ve vodě pročistí, je bohužel mylná: ve vodě z něj prakticky nic nezůstane, zato se ochladí. A chladný kouř vdechneme nohem snáze, a tedy hlouběji než horký. Tabákové placky i uhlíky bývají vyrobené v zemích, kde se používají hnojiva a pesticidy jinde zakázané – budou tedy obsahovat pravděpodobně především více těžkých kovů než cigarety.

Navíc se kolováním vodnice šíří nákazy (i když si měníte náústek) – od chřipky po tuberkulózu, žloutenku, opary nebo jiné infekční nemoci.

Nejvíce úmrtí kvůli kouření?

Rakovina plic byla první z několika desítek nemocí, u nichž se prokázala souvislost s kouřením. Jistě i proto, že kolem 90 % je způsobeno kouřením.

Ale většina kuřáků rakovinou plic neonemocní – více jich kvůli kouření zemře na nemoci srdce a cév – srdeční infarkty, mozkové mrtvice, ischemickou nemoc dolních končetin. Konkrétně v České republice je kouřením způsobeno téměř každé páté úmrtí: ročně 18 000.

Těchto 18 000 postižených ztrácí v průměru 15 let života.

Umírají především na nádorová onemocnění (8000 úmrtí včetně 5000 úmrtí na rakovinu plic), na nemoci srdce a cév (7000 úmrtí) a nemoci dýchacího ústrojí (2000 úmrtí) – to je především právě CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc, více například na www.copn.cz). Zbylá tisícovka úmrtí připadá na několik dalších desítek nemocí, kouření totiž ovlivňuje úplně celé tělo.

Počet dospělých kuřáků u nás sice velmi pomalu, ale přece jen klesá, a to především * u mužů. Dospělých žen kouří sice stále ještě méně než mužů, ale dohánějí je, především pak mladé dívky.

Ve věku 15–18 let jich už kouří víc než stejně starých chlapců. Mezi dospělými je zhruba třetina kuřáků.

Tabáková epidemie je klasickou epidemií, má svého původce (cigarety a další tabákové výrobky), zdroj (tabákový průmysl), vektor, kterým se šíří (marketing) i vnímavý organismus (začínajícího kuřáka).

Srdce a cévy

Cévy jsou tabákovým kouřem poškozovány už při malé expozici – stačí tedy vykouřit jen pár cigaret denně. Dokonce stačí i pobyt v zakouřeném prostředí. Dopady se projeví brzy, ale zároveň riziko rychle klesá – už druhý den poté, co přestanete kouřit, se riziko infarktu snižuje o třetinu.

To platí i o pasivním kouření.

Však také v zemích, kde přijali naprostý zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách, od druhého dne klesl počet infarktů, a to v průměru o 17 %! Kdybychom uvážili jen 15 % infarktů v České republice, je jich měsíčně 450 a ročně 5400! Ročně 5400 infarktů, k nimž by nemuselo dojít, kdyby se v našich restauracích nekouřilo.Na poškozování cév se přišlo později než na souvislost s rakovinou plic – kouření způsobuje „jen“ asi 15 % těchto onemocnění. Ale vzhledem k tomu, že právě na nemoci srdce a cév nás umírá celá polovina, je význam těchto patnácti procent velký.

Chronická obstrukční plicní nemoc

Na vzniku chronických respiračních nemocí se kromě genetických předpokladů podílí především vdechování znečištěného vzduchu. Těžko si lze představit kontaminovanější vzduch než tabákovým kouřem – předčí dokonce i výfukové plyny. Obsahuje přes 4000 chemikálií, z nichž několik set přímo poškozuje dýchací cesty.

To se týká jakéhokoli tabákového kouře či kouře jiných rostlin, i tzv. herbálních cigaret – přidáním hřebíčku nebo eukalyptu se kouř rozhodně nestává méně škodlivým. Kuřáci mívají po celý život chronické záněty, chronická bronchitida mezi ně rozhodně patří.„Kuřácký kašel“ zná asi každý.

Jak se plíce čistí? Hlen a nečistotu z plic vynášejí drobné řasinky, které kmitají určitou rychlostí směrem ven.

Pokud kuřák potáhne z cigarety, vlivem ciliotoxických (pro řasinky jedovatých) látek v tabákovém kouři se jejich pohyb asi na minutu zrychlí, ale pak asi na hodinu zcela ochabnou. Pokud někdo kouří celý den, jsou řasinky celý den vyřazeny z provozu a hlen a nečistota zůstávají v plicích.

Hodinu od poslední cigarety se řasinky vzpamatují a zase začnou kmitat, celou noc pak vynášejí hlen a nečistotu z plic. Ráno je to vše připravené k odkašlání, kuřák si zapálí a po prvním potažení si snadno odkašle. Přes den se cyklus opakuje.

To může také souviset s tím, že když někdo přestane kouřit, prvních pár týdnů přes den víc kašle – funkce řasinek se obnovuje a plíce se čistí. Řasinky jsou také k látkám tabákového kouře různě citlivé, dlouhodobým kouřením mohou být různě poškozené, popřípadě vymizí docela.

Poté, co přestanete kouřit, se jejich funkce může (ale zároveň také nemusí) obnovit.

Nádorová onemocnění

Mezi více než 4000 chemikáliemi tabákového kouře je kolem stovky kancerogenů, tedy látek, které mohou způsobit rakovinu. Popisuje se, že na 15 vykouřených cigaret připadá průměrně jedna mutace.

Kouření nezpůsobuje zdaleka jen rakovinu plic, ale prakticky všechny typy nádorových onemocnění.

Namátkou jmenujme leukemii, nádory močového měchýře, děložního čípku, prostaty, žaludku a celého zažívacího traktu…

Nemoci z pasivního kouření

Jsou v zásadě stejné jako nemoci způsobené kouřením aktivním, ale bývá to v menší míře, protože pasivní kuřák vdechne kouře vždy méně než kuřák aktivní. Je tu ale jedna výjimka, a to je poškození cév: k němu stačí hodina v zakouřené restauraci. Výstelce tepen pak trvá 24 hodin, než se uvede do původního stavu.Týká se to i dětí z kuřáckých rodin.

Mívají kromě zánětů dýchacích cest častěji i záněty středního ucha či leukemii. Pokud už rodiče kouří a nemohou nebo nechtějí přestat, neměli by kouřit doma ani v autě.

Nikde doma – kouř se ve vzduchu šíří asi stejně jako moč ve vodě: představte si bazén, v jehož jednom rohu byste mohli močit a zbylý prostor bazénu byste považovali za vodu bez moči…

Jak přestat

Podstatné je vaše pevné rozhodnutí zbavit se cigaret. Žádný zázrak, který by to udělal za vás, neexistuje. Je třeba změnit své denní stereotypy, prožívání dne. Pro ty, kdo mají abstinenční příznaky, jsou vhodné léky k jejich potlačení.

Pokud se vám nepovedlo přestat bez léčby, nestyďte se a vyhledejte pomoc – u nás je asi 1 750 000 kuřáků, kteří by raději nekouřili, ale ještě nedokázali přestat. S léčbou závislosti na tabáku vám může pomoci kterýkoli lékař, například váš praktický.

Můžete se také obrátit na specializovaná centra pro závislé na tabáku (aktuální seznam je k dispozici na www.slzt.cz).

Zajímavé:  Příznaky Poruchy Lymfatického Systému?

Cukrovka

Krátce řečeno, kouření zhruba zdvojnásobuje riziko cukrovky v dospělosti. Navíc (především vlivem na cévy – většina diabetiků umírá právě na nemoci cév) významně zvyšuje riziko komplikací cukrovky.

Jsou to nemoci ledvin (diabetická nefropatie), očního pozadí (slepota v důsledku poškození sítnice, diabetická retinopatie) nebo cévního zásobení končetin (kolem 70 % amputací u diabetiků je kvůli kouření).

Psychiatrie

Poměrně velký počet kuřáků (kolem 15 %) má i jiné psychické onemocnění a velký počet psychicky nemocných kouří: zhruba 60 % pacientů s depresí, zhruba 80 % schizofreniků.

Kouří proto, že mají tato onemocnění, ale zároveň kouření jejich nemoc zhoršuje a způsobuje. Navíc cigarety snižují účinek většiny léků používaných v psychiatrii.

V USA prodají téměř polovinu cigaret psychicky nemocným: to neznamená, že by polovina kuřáků byla psychicky nemocná – tito pacienti jsou intenzivnějšími kuřáky (kouří víc cigaret denně).

O autorovi: Připravila: MUDr. Eva Králíková, CSc., Ústav hygieny a ep idemiologie a Centrum pro závislé na tabáku II. interní kliniky 1. LF UK a V FN, Praha

Cigarety - Vše o zdraví

Cigarety a jejich negativní vliv na ženské tělo

Hlavní obsahPravidelné dávky nikotinu u žen způsobují rychlejší stárnutí. Foto: Profimedia.cz

Podívejte se s námi, jak moc si ženy kouřením cigaret ubližují a co všechno jim kvůli tomu hrozí.

Pravidelné dávky nikotinu u žen způsobují rychlejší stárnutí. Existují studie, podle nichž za 10 let aktivního kouření ženy zestárnou o více než 12 let.

Kouřením přitom trpí pleť, vlasy, ale i nehty. Pleť kvůli kouření ztrácí vitamin C, kolagen a elastin, ženám tak mnohem rychleji přibývají vrásky, zároveň má i jejich pleť šedivý nebo zažloutlý nádech, což jim opět přidává roky.

Kouření ale také stojí za slábnutím vlasů, ztrátou jejich vitality a pigmentu. Na celkovém dojmu se také negativně odráží špatný dech a zažloutlé zuby.

  • U kuřaček je riziko smrtelného onemocnění až 3x větší než u nekuřaček.
  • Pravidelné kuřačky mají 25x větší riziko rakoviny plic.
  • Kouření také způsobuje většinu onemocnění srdce a cév žen pod 50 let. V porovnání s muži kuřáky mají ženy kuřačky až o 25 % vyšší riziko ischemické srdeční nemoci.
  • Kouření má samozřejmě také vliv na vznik dalších nádorových onemocnění, například na rakovinu prsu. Vliv na toto onemocnění má jak aktivní, tak pasivní kouření.
  • Kouření také významně přispívá k vývoji rakoviny děložního čípku. Mezi ženami s HPV infekcemi mají ty, které kouří, vyšší virovou zátěž na děložním čípku než ženy, které nekouří.

Podle dostupných údajů cigaretu v celé době těhotenství neodloží asi 7 % budoucích maminek. Kouření přitom znamená riziko jak pro ně samotné, tak pro ještě nenarozené dítě.

Mnohé ženy se domnívají, že pokud kouření v době těhotenství jen omezí, nebude to pro plod takový stres, jako kdyby skoncovaly s kouřením úplně.

Podle odborníků je to ale nesmysl, každá cigareta škodí, navíc stres zhoršuje. Proto by se těhotné ženy měly vyhýbat i pasivnímu kouření, a tedy pobytu v zakouřeném prostředí.

Pět důležitých kroků, když chcete přestat kouřit Zdraví

Kouření v těhotenství může vyvolat dlouhodobé problémy:

  • Hrozí nebezpečí předčasného porodu.
  • Děti vystavené tabákovému kouři ještě v děloze mají po porodu nižší hmotnost a mívají také nižší objem mozku.
  • Jsou vystaveny zvýšenému riziku syndromu náhlého úmrtí kojenců, syndromu ADHD, astmatu a dalších nemocí.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Elektronické cigarety pod lupou amerických vědců: škodí, nebo prospívají?

V úterý byla v USA zveřejněna zpráva, která popsala, jaká jsou rizika elektronických cigaret a takzvaného vapování. Experti se shodli, že tato činnost může být návyková, přestože vznik dlouhodobé závislosti studiemi prokázán zatím nebyl. Dospívající, kteří tyto přístroje používají, stojí podle vědců navíc před větším rizikem, že přejdou ke kouření klasických cigaret.

O možném riziku, které je s elektronickými cigaretami spojené, se mluví už delší dobu, tyto přístroje však zatím existují tak krátkou dobu, že doposud vzniklo jen málo prací, které by se tomuto fenoménu podrobně věnovaly. O to důležitější je nová zpráva, kterou vytvořila National Academies of Sciences, Engineering and Medicine – jde o nejrozsáhlejší analýzu výzkumu, který se vapování týká.

Zpráva uvádí, že tato zařízení jsou bezpečnější než klasické kuřácké produkty a také, že pomáhají s odvykáním kouření. Opírá se přitom o důkazy, že přechod od cigaret k elektronickým cigaretám může snížit vystavení kuřáka rizikovým látkám, jako je třeba dehet a další karcinogeny.

Zatím však vědci neříkají, že jsou elektronické cigarety bezpečné: chybí k tomu zejména výsledky vědeckých studií, které by zkoumaly, zda dlouhodobým používáním nevzniká závislost a také jaký je dlouhodobý dopad na lidské srdce, plíce a reprodukční orgány.

Odvrácená stránka vapování

Vědecký panel současně popsal některá z rizik, která jsou díky řadě studií jistá. Tím největším je, že vapování může mladé lidi přivést ke kouření klasických cigaret, které jsou mnohem nezdravější než e-cigarety.

Vědci zatím ale nebyli schopní potvrdit, zda je nějaká souvislost mezi vapováním a vznikem následné závislosti na nikotin v cigaretách  u teenagerů– je tedy možné, že teenageři s klasickými cigaretami jen experimentují.

Obecně ale platí, že na samotné vapování lze vybudovat závislost.

Kouření zakazovali církev, sultán i Hitler. Přehled dějin boje proti tabáku

Pro dospívající jsou dnes elektronické cigarety nesmírně populární. Sledují na webu spousty videí, kde s nimi youtubeři předvádějí nejrůznější zábavné kousky. Vliv těchto „influencerů“ na mladé je podle řady studií velmi výrazný, dá se srovnat s kouřícími kovboji ve starých reklamách na cigarety.

Elektronické cigarety se navíc prodávají s nejrůznějšími vůněmi a příchutěmi, což je pro mladé kuřáky velmi atraktivní a může je to ke kouření přitáhnout lépe a rychleji než poněkud specifická chuť klasického tabáku.

„Co se týká otázek na dopad e-cigaret na lidské zdraví, je jich stále ještě mnoho nezodpovězených,“ uvedl David Eaton, který výzkum vedl. „Elektronické cigarety se nedají snadno zaškatulkovat jako pozitivní nebo škodlivé.“

Právě proto, že zatím nemáme jistotu, co s lidmi dělá dlouhodobé vapování, doporučila zpráva, aby vědci tomuto tématu věnovali i nadále – důležitý by měl být zejména výzkum důsledků na těhotenství.

Kouření už mladé nebaví

V posledních desetiletích došlo mezi lidmi k výraznému poklesu množství kuřáků. Podle posledního velkého výzkumu kouřilo roku 2015 asi 37 milionů Američanů – což je 15 procent dospělých.

Ještě roku 2001 to přitom bylo 21 procent a v šedesátých letech dvacátého století dokonce 42 procent dospělé populace USA.

Tento pokles je výrazný také u mladých dospělých: tam se jedná o pokles ze 34 procent na 22 procent.

Elektronické cigarety jsou pro velké firmy jednou z cest, jak se s tímto obrovským úbytkem zákazníků vypořádat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector