Císařský řez – vše o zdraví

Císařský řez - Vše o zdraví prof. RNDr. Jan Krejsek 03.06.2020 3 minuty čtení

  • Společenství lidí žijících v nejvyspělejších zemích světa, kam patří i naše republika, prodělávají v mnoha ohledech rychlé a rozsáhlé změny.

Císařský řez - Vše o zdraví Císařský řez - Vše o zdraví Vytvořeno ve spolupráci s Další články odborníka Přední český imunolog a alergolog Další články odborníka Přední český imunolog prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc. v Nutriklubu pomáhá zodpovídat vaše dotazy týkající se imunity, alergií a příbuzných témat. Je místopředsedou České imunologické společnosti a profesorem Lékařské fakulty UK. Napsal knihu „Klinická imunologie“, která byla oceněna jako nejlepší monografie v medicíně a byla jí udělena cena Paula Janssena.  Přední český imunolog prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc. v Nutriklubu pomáhá zodpovídat vaše dotazy týkající se imunity, alergií a příbuzných témat. Je místopředsedou České imunologické společnosti a profesorem Lékařské fakulty UK. Napsal knihu „Klinická imunologie“, která byla oceněna jako nejlepší monografie v medicíně a byla jí udělena cena Paula Janssena. 

Související články

Nutriklub stále roste. Děkujeme vám za důvěru.

Chci se zaregistrovat

20+

Odborníků se zapojilo do tvorby obsahu

100 000+

Spokojených maminek a tatínků

350+

Článků od odborníků

25 000+

Zodpovězených dotazů v naší poradně

Chci se zaregistrovat

10 věcí, které byste měla vědět o císařském řezu

Jedním z důvodů zvyšujícího se procenta porodu císařským řezem je stoupající váha rodiček, což značně komplikuje těhotenství.

Další příčinou je řešení neplodnosti umělým oplodněním, čímž se zvyšuje pravděpodobnost vícečetného porodu, kdy je „císař“ většinou nezbytný. Světová zdravotnická organizace ale varuje, že leckdy tato forma porodu není z lékařského hlediska nutná.

Může to být riskantní jak pro matku, tak i pro miminko, protože se jedná o vážnou operaci. Jaká je realita? Posuďte sama:

1. V některých situacích je císařský řez bezpečnější než vaginální porod

Nejčastějším důvodem císařského řezu je to, že je dítě umístěno v děloze jiným směrem než hlavičkou dolů k porodním cestám, například sedí zadečkem dolů. „Císařem“ se většinou rodí dvojčata, i když je pravda, že pokud jsou děti v pořádku, může žena zkusit rodit vaginálně.

Případně se může stát, že první dítě vyjde vaginou, na porod druhého je už potřeba císařský řez. V jiném případě může blokovat výstupní cesty miminka placenta. Nutností je císařský řez, jinak by mohla maminka nebo dítě vykrvácet.

Mezi další situace, kdy se pravděpodobně přistoupí k této variantě porodu, patří nadměrná hmotnost miminka, případně zdravotní problémy rodičky (cukrovka apod.).

2. Přestože jsou císařské řezy běžné, mají svá rizika

Císařský řez patří mezi velké operace břicha. To, že se provádí poměrně často a rychle, neznamená, že se u něj nemohou vyskytnout žádné komplikace.

Nejčastěji se jedná o ztrátu krve, infekci nebo poranění okolních orgánů. Zároveň hrozí i zvýšené riziko plicní embolie, tedy krevní sraženiny, která putuje do plic.

U dítěte je možné, že utrpí nějakou tržnou ranku, nebo že bude potřebovat po porodu podporu dýchání.

3. Před zákrokem budete znecitlivělá lokálními anestetiky – během operace budete vzhůru

Až na výjimečné případy není třeba během císařského řezu provádět celkovou anestezii. Optimální je využít lokální anestezii, která ochromí tělo od pasu dolů (stejně jako např. epidurální anestezie).

V těchto případech se vstřikuje do prostoru kolem míchy, od něhož pak dojde k znecitlivění. Jste po celou dobu při vědomí, můžete během zákroku cítit v oblasti břicha určitý tlak, ale rozhodně vás to nebude bolet.

Pak vám ovšem hrozí postpunkční syndrom projevující se nejčastěji bolestmi hlavy. Nicméně po pár dnech samovolně odezní.

4. Císařský řez může negativně ovlivnit zdraví dítěte

Stinnou stránkou „císaře“ je to, že děti nemají kolonizovaný zažívací systém matčinými bakteriemi, což může mít negativní dopad na zdraví dítěte. Matčino střevní a vaginální prostředí hraje klíčovou roli pro kolonizaci dítěte střevními mikroby, což je důležité pro zdravou mikroflóru, tedy pro centrum imunity.

Zatím není zcela jisté, jestli má způsob porodu na miminko vliv celoživotní, nebo jen dočasný, kdy se to v průběhu několika let může srovnat. Nicméně řada studií naznačuje, že je v tomto ohledu – tedy pro celkové zdraví miminka včetně dispozic pro rozvoj alergií a obezity – optimální vaginální porod.

Někdy by proto mohlo pomoci potření novorozence bakteriemi matky.

5. Doba zotavení z „císaře“ je mnohem delší

Ženy, které rodí císařským řezem, zůstávají po porodu v nemocnici zhruba 3-4 dny. Oproti tomu maminky rodící vaginálně a bez komplikací jdou domů zhruba za 2 dny. Tyto ženy se z porodu zotaví zhruba do 14 dnů, kdežto po císařském řezu trvá regenerace přibližně 1 – 2 měsíce. Pro maminky to může být dost vyčerpávající.

6. I bolest je o něco intenzivnější

Některé ženy chtějí rodit dobrovolně císařským řezem, aby se vyhnuly bolesti během porodu. Paradoxně je pak ale čeká větší a déletrvající bolest, protože se jednalo o zákrok ve středu břicha, kde je mnoho svalů a orgánů.

Maminky rodící tímto způsobem pak cítí bolest během smíchu, zakašlání, kýchání, při ulehnutí do postele a zároveň i při vstávání z lůžka, zkrátka téměř při každé činnosti. Domů vás pak pošlou s léky na bolest, protože bez nich by to byl opravdu teror. Při vaginálním porodu to je hodně o vlastní bolesti, jak se miminko dere ven.

Pak už to spíše doznívá, rána pobolívá, ale oproti císařskému řezu se hojí poměrně rychle, což mohou dosvědčit ženy, které zažily oba dva typy porodů.

7. Podmínky pro zotavení jsou velmi podobné jako u žen, které rodily vaginálně

Obecně platí, že by maminky po jakékoliv formě porodu neměly dělat dva týdny od narození miminka žádnou těžkou práci. Také by neměly zhruba měsíc cvičit (ideálně jenom chodit na procházky) a není dobré mít během šestinedělí pohlavní styk. Jizva po císařském řezu bude pevně zatažená zhruba po týdnu od porodu.

Vy se proto nemusíte strachovat, že by se ranka otevřela. Jestliže chcete co nejdříve začít zpevňovat bříško, naslouchejte svému tělu. Začněte pozvolna, a pokud ucítíte někdy bolest, nepřekonávejte ji, ale dejte si pauzu, případně snižte intenzitu.

Řečeno obrazně i doslova, než začnete běhat, je třeba se nejprve procházet.

Císařský řez - Vše o zdraví                                                                                                                   Foto: Thinkstock

8. Ano, zůstane vám pak jizva

Řez se obvykle nachází nad stydkou kostí a je dlouhý zhruba na dva prsty. Nejčastěji kopíruje linii spodního prádla a plavek. V některých případech, například při porodu dvojčat či větších dětí, je třeba udělat řez o něco větší. Nejnovější technologie sešití ale dokáží doslova zázraky. Jizva se rychleji zatáhne a zahojí.

9. Mít císařský řez s jedním dítětem automaticky neznamená, že ho budete mít i s dalším

Zdaleka neplatí rčení: „jednou císařský řez, vždy císařským řezem“. Toto tvrzení je už přežité. Vždycky záleží na okolnostech porodu. Pokud vše vypadá dobře a bez problému, není důvod podruhé volit zase „císaře“. V tom by vám měl poradit váš lékař.

10. Rodit „císařem“ z vás nedělá méněcennou matku

Každá žena, pokud nerodí o něco dříve, nosí v sobě miminko zhruba 9 měsíců. Pokud nejde rodit vaginálně, nic se neděje, půjde to císařským řezem. Rozhodně se kvůli tomu nemusíte trápit.

Zbavte se myšlenek, že nejste pořádná matka, když si porod pořádně neprohekáte a neprotrpíte a když z vás miminko nevyleze tudy, kudy by správně mělo.

Vždyť jste spolu oba dva tři čtvrtě roku souzněli! Navíc máte jizvičku, která to dokazuje.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

Mnohé těhotné ženy, kterými cloumají hormony, si neumí představit, jak dodrží povinnou sexuální abstinenční pauzu v šestinedělí. Jenomže pak to přijde – porod, kojení, nevyspání, poporodní blues… Je toho hodně, co čerstvá maminka prožije. Nelze se tedy divit, že sex se ze života najednou ztratí. Čím déle sexuální pauza trvá, tím obtížnější může pro některé ženy být zase s milováním začít. Není vhodné se do ničeho nutit, ale také není nutné zbytečně otálet.

Až k tomu dojde, je přirozené, že vaše pocity budou velmi smíšené. Objeví se nervozita, vzrušení, úzkost, touha… Zde jsou myšlenky, které proletí hlavou každé matky, když má poprvé sex po porodu.

Pochyby nejsou na místě. I když jste spolu nespali opravdu dlouho, je to věc, která se nezapomíná. A to i v případě, že jste tak unavená, že byste usnula i za chůze. Stačí se dostatečně uvolnit, poddat se partnerovým dotykům a správný postup vám naskočí sám od sebe.

Porod je pro ženu jedním z nejbolestivějších zážitků, který výrazně ovlivňuje její fyzický stav, ale i psychické rozpoložení. Po porodu by proto měly matky věnovat svému tělu i mysli zvýšenou péči zahrnující dostatečný přísun vitamínů a živin. Přestože v současnosti existuje nepřeberné množství doplňků stravy, nejkvalitnější jsou ty z přírodních zdrojů.

Jednou z klíčových zásad poporodní péče je dostatek kvalitní a výživné stravy. Po porodu totiž nastává období, kdy se tělo potřebuje hojit, ale zároveň musí produkovat živiny i pro dítě. Proto je důležité konzumovat takové potraviny, které jsou bohaté na vitamíny, živiny a minerály.

„Nejlepším zdrojem vitamínů je čerstvé ovoce, které obsahuje všechny esenciální vitamíny, potřebné pro zotavení po porodu. Dále je důležité si hlídat dostatečný příjem bílkovin. Ty jsou základem pro správný růst dítěte i regeneraci poškozených tkání matky.

Výborným zdrojem přírodních proteinů jsou mandle, slunečnicová semínka a především mořské řasy. Matka by měla konzumovat i dostatečné množství vápníku, který ovlivňuje tvorbu mateřského mléka, ale i železa a jódu.

Ideálním zdrojem těchto minerálů jsou semínka chia,“ radí Jan Petr ze společnosti Vitalvibe.

Jak probíhá rekonvalescence po císařském řezu? Důležitý je odpočinek a správná péče o jizvu

  • Císařský řez se provádí ve chvíli, kdy je nějakým způsobem ohrožena těhotná žena či její miminko. Může být plánovaný, nebo naopak urgentní.
  • První den po porodu císařským řezem čerstvá maminka stráví na jednotce intenzivní péče, kam jí sestřičky budou nosit dítě a přikládat ho k jejímu prsu, aby začala tvorba mateřského mléka.
  • Na oddělení šestinedělí mamince pomůže rehabilitační pracovnice, která jí vysvětlí, jak se po porodu císařským řezem pohybovat a jak bezpečně vstávat a zase si lehat.
  • Jelikož je císařský řez operace jako každá jiná, maminka musí být připravena na to, že jizva bude bolestivá. Nepříjemné může být zejména vstávání z postele, kýchání, kašel nebo třeba smích.
  • Co se týče kojení po císařském řezu, lékaři doporučují především polohu vleže, která je pro maminku méně bolestivá.
  • Jizva po císařském řezu bude zpočátku silná a červená, ale postupem času by měla slábnout a zesvětlat. Pro správné hojení je dobré jizvu omývat a větrat. Dobré je zvolit také volné prádlo a ránu si při kašli či kýchání přidržovat rukama.
  • Po poradě s lékařem je dobré jizvu jemně masírovat, a to například měsíčkovou mastí nebo obyčejným sádlem.
Zajímavé:  Zeleny Caj A Zdravi?

Pokud vás čeká porod císařským řezem, hlavou se vám zcela jistě honí spousta různých otázek. Jak bude probíhat samotná operace a co nastane bezprostředně po zákroku? Jak správně pečovat o jizvu, která vám po císařském řezu zůstane? A kdy můžete bez obav o vlastní zdraví začít pravidelně cvičit? Odpovědi na tyto i další často kladené otázky najdete na následujících řádcích.

Porod císařským řezem

Císařský řez představuje nejčastěji vykonávanou porodnickou operaci, která se provádí ve chvíli, kdy je nějakým způsobem ohrožena těhotná žena nebo její miminko.

Pokud lékaři zdravotní rizika znají dopředu, mohou celý zákrok naplánovat a nastávající maminku na něj připravit.

Jestliže je však komplikace překvapí až po nástupu kontrakcí, musí přistoupit k akutnímu císařskému řezu, který ze strany porodníků vyžaduje rychlé jednání.

Ať už se však jedná o detailně plánovaný zákrok, či nečekanou urgentní operaci, porod císařským řezem je pro ženu vždy náročný. Obvykle při něm totiž ztratí více krve než při vaginálním porodu a zároveň zde existuje až šestkrát vyšší riziko výskytu komplikací.

První dny po porodu

Bezprostředně po zákroku je maminka převezena na jednotku intenzivní péče, kde její stav lékaři ještě zhruba 24 hodin bedlivě sledují.

Pokud se neobjeví žádné závažnější komplikace, může se poté žena přestěhovat na oddělení šestinedělí, kde si ji do péče vezme rehabilitační pracovnice.

Ta mamince vysvětlí, jak se po porodu císařským řezem bezpečně hýbat, jak vstávat a zase si lehat a jaké cviky jsou v nejbližší době vhodné.

Co se týče kontaktu s miminkem, nemusíte se bát, že byste kvůli umístění na JIP o jeho první momenty na světě přišla. Zdravotní sestřičky totiž novorozence mamince v pravidelných intervalech nosí a přikládají ho k jejímu prsu, aby se mezi nimi vytvořilo citové pouto a odstartovala tvorba mateřského mléka.

Rekonvalescence po císařském řezu

Jelikož je císařský řez operace jako každá jiná, následující zotavování tomu také odpovídá.

Zpočátku musí čerstvá maminka zůstat na lůžku a odpočívat, ale první kroky by měly následovat již zhruba 24 hodin po zákroku, jakmile lékaři odstraní močový katetr.

Čím dříve totiž žena začne chodit, tím lépe se její tělo nové situaci přizpůsobí. Zároveň je nutné dbát na pravidelné vyměšování, s nímž pomůže speciální pooperační dietní režim.

Císařský řez je poměrně velký operační zákrok, takže je nutné počítat s tím, že se brzy po porodu dostaví bolesti. Nepříjemné je hlavně vstávání z postele, ale také kýchání, kašel nebo třeba smích. Bolest může způsobit také chůze, která je pro ženu zpočátku velice namáhavá. Každý další pohyb by však měl být postupem času snazší a snazší.

Pokud byla operace provedena akutně až během porodu, i v tomto případě se dostaví především bolesti po císařském řezu v okolí zašité rány.

Jestliže se však lékař snažil pomoci děťátku na svět přirozenou cestou, pravděpodobně pocítíte také bolest v oblasti hráze, a to zejména pokud došlo k jejímu nastřižení.

K utlumení veškerých bolestí slouží léky, které pacientka dostává injekčně přímo do žíly.

Kojení po císařském řezu

Také kojení je zpočátku samozřejmě složitější, ale v nemocnici vám jistě rádi poradí, jak na to. Lékaři doporučují kojit zejména vleže, kdy je rána méně bolestivá. Poloha vsedě se volí spíše až později a s kojením může v tomto případě pomoci také speciální kojící polštář, díky kterému bude krmení miminka pohodlnější.

Odchod z porodnice

Na oddělení šestinedělí stráví maminka po císařském řezu obvykle několik dnů, než ji lékaři propustí domů. Pokud je její zdravotní stav v pořádku, jizva se normálně hojí a standardní vyšetření neprokáže žádné komplikace, miminko si můžete odnést domů zhruba po 6 dnech. I poté je ovšem třeba, aby čerstvá maminka dostatečně odpočívala.

Péče o jizvu po císařském řezu

Spoustu nastávajících maminek, které se připravují na porod císařským řezem, nejvíce zajímá, jak bude vypadat jizva po císařském řezu a jak by o ni měly v budoucnu správně pečovat. Nejdůležitější období při hojení rány po císařském řezu je první týden, kdy bude jizva v podbřišku silná a červená. Později by však měla slábnout a její odstín bude světlejší.

V nemocnici by měla každá maminka dostat přesné instrukce, jak o jizvu správně pečovat. Dokud máte stehy (10-14 dnů), můžete jemně masírovat její okolí, na samotnou ránu však nesahejte.

 Pro správné hojení poporodní jizvy je následně nutné dbát na hygienu, pravidelně ji sprchovat vlažnou vodou a omývat mýdlem. Vyhněte se ovšem intenzivnímu čištění a po sprše se vždy pečlivě osušte.

Pro regeneraci je důležitý také dostatečný přísun vzduchu.

Na co se také zaměřit?

  • Ránu na břiše si při kýchání, kašli či smíchu přidržujte rukama
  • Noste volné a pohodlné spodní prádlo
  • Pomohou také speciální elastické fixační kalhotky (ale lem nesmí škrtit ránu)
  • Hodně pijte a jezte potraviny bohaté na vlákninu
  • Vyhněte se prudkým pohybům a napínání břišních svalů, zůstaňte však aktivní
  • Nezvedejte těžká břemena a nenoste tašky s nákupem

V průběhu hojení bývá jizva obvykle velice citlivá a její okolí může nepříjemně svědit. Některé ženy si ovšem mohou po porodu císařským řezem všimnout, že v okolí rány došlo ke ztrátě citlivosti. Není však nutné propadat hned panice, tento stav je poměrně běžný a vše by se mělo během několika měsíců vrátit zpět do normálu.

Po poradě s lékařem je dobré jizvu jemně masírovat, a to například měsíčkovou mastí nebo také obyčejným sádlem, které kůži výborně promastí. Dobré zkušenosti mají pacientky také s krémy, jako je například Indulona nebo Contractubex.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

  • Jizva je zarudlá, svědí a pálí
  • Z rány vytéká hnisavý výtok
  • Jizva se začíná rozestupovat
  • Dostaví se vysoká horečka

Očistky po císařském řezu

Krvácení po porodu císařským řezem bývá obvykle o něco delší než u běžného vaginálního porodu. Nejen že se maminka může cítit více unavená, ale očistky mohou z těla odcházet i několik týdnů nebo dokonce v průběhu celého šestinedělí. Nemusíte se však bát, podle lékařů se jedná o normální stav. Zvýšenou pozornost byste však měla věnovat dostatečnému odpočinku.

Cvičení po císařském řezu

Kdy začít cvičit po císařském řezu? A jaké cviky po císařském řezu jsou pro čerstvou maminku nejvhodnější? To jsou některé z otázek, které obvykle trápí ženy, které by se po porodu rády co nejrychleji dostaly do formy. Začátek cvičení je vždy dobré konzultovat s lékařem, ale obecně se doporučuje počkat po porodu císařským řezem nejméně 6-8 týdnů.

Šestinedělí po císařském řezu by mělo probíhat především v duchu regenerace sil a odpočinku. Rozhodně se tedy do žádného aktivního sportování nenuťte a zpočátku zvolte spíše procházky s kočárkem.

Pokud se po uplynutí šestinedělí budete cítit dobře, následovat může lehké cvičení na posílení pánevního dna, zad, bříška a boků s postupným přidáváním zátěže.

Ne všechny maminky se ale hojí stejnou rychlostí, a proto může rekonvalescence trvat mnohem déle.

Cvičení po císařském řezu může být o mnoho náročnější, než si pamatujete z doby před otěhotněním. Žena se obvykle mnohem rychleji unaví a v důsledku hormonálních změn se může cítit demotivovaná.

Neztrácejte však naději, pravidelné cvičení by vám mělo brzo dodat energii a lepší pocit. Pokud ovšem cítíte jakoukoliv bolest, je nutné cvičení pro jistotu ihned ukončit, abyste se vyhnula nepříjemnému zranění.

Sex po císařském řezu

Stejně jako po vaginálním porodu by ženy měly i po císařském řezu dodržovat období sexuální abstinence, a to zhruba v délce čtyř až šesti týdnů (hodně ovšem záleží na zdravotním stavu konkrétní rodičky). Tato doba je nutná k tomu, aby se tělo přizpůsobilo poporodním změnám a aby se alespoň částečně zhojila jizva po císařském řezu.

Další těhotenství po císařském řezu

Uvažujete o tom, že byste si v nejbližší době pořídila ještě jednoho potomka? Aby se jizva dobře zahojila, lékaři doporučují po císařském řezu s dalším miminkem alespoň jeden rok počkat.

Ačkoliv si spousta maminek myslí, že jakmile jednou rodily císařem, musí to tak být i příště, není to pravda.

Jestliže pominuly komplikace, které vedly k porodu císařským řezem, a zdravotní stav těhotné ženy je dobrý, je možné při druhém těhotenství rodit klasickou cestou.

Císařský řez ohrožuje zdraví dětí. Zvlášť když přijde brzy

Podle statistik se v Česku loni císařským řezem narodilo 18,7 procenta dětí. Přitom v roce 1990 to bylo pouhých 7,7 %. Císařským řezem rodí například dokonce celá čtvrtina britských matek. To jsou údaje velmi vzdálené doporučovaným deseti až patnácti procentům císařských řezů, které doporučuje Světová zdravotnická organizace WHO.

Oficiálně se sice u nás tento zákrok nesmí provádět na přání matky. Nicméně lékaři přiznávají, že matky i jejich okolí se je často snaží přesvědčit, aby k císařskému řezu přistoupili, a že někdy podlehnou.

Čtyřikrát větší rizikoNový výzkum, jehož závěry byly tento týden zveřejněny v British Medical Journal, však ukazuje, že děti narozené císařským řezem mají čtyřikrát častěji problémy s dýcháním než ty, které se narodily klasickým způsobem.

Autoři výzkumu z univerzity v dánském Aarhusu zjistili, že riziko je největší tehdy, pokud je císařský řez proveden příliš brzo, a varují tedy ženy, aby tento zákrok dobrovolně rozhodně nevolily před 39. týdnem těhotenství.

‚To je důležitá informace pro ženy, které si císařský řez volí dobrovolně. Už je jisté, že císařský řez provedený před třicátým devátým týdnem těhotenství je mnohem rizikovější. Přitom se však většina dobrovolných císařských řezů provádí právě v sedmatřicátém nebo osmatřicátém týdnu těhotenství,‘ říká vedoucí výzkumu Anne Hansenová. 

Příliš rychlý porod Zatím ještě není zcela jasné, proč mají problémy s dýcháním právě děti narozené císařským řezem. Vědci však předpokládají, že jde o souhru několika faktorů. Jednak očekávání operace spouští v matčině těle tvorbu stresových hormonů a ty potom negativně ovlivňují dítě.

Další příčinou je údajně absence hormonálních a tělesných změn, které se odehrávají v průběhu porodu a díky kterým se plíce dítěte připravují na své fungování mimo tělo matky. Svůj vliv má pravděpodobně i skutečnost, že při císařském řezu je nepřirozeně rychle přerušena pupeční šňůra a dítě je rychle vyňato mimo tělo matky. Tekutina v plicích se tak nestačí vstřebat.

Problémy s dýcháním spojené s císařským řezem mohou být přechodného i trvalého rázu a většinou si vyžádají pobyt v inkubátoru a následnou léčbu. Hansenová a její kolegové svůj dlouhodobý výzkum postavili na pozorování více než 34 000 novorozenců narozených v Dánsku.

Zajímavé:  Alzheimerova Choroba Počáteční Příznaky?

Čím později, tím lépeZjistili přitom, že téměř čtyřnásobně se pravděpodobnost dýchacích problémů zvyšuje u dětí narozených císařským řezem v 37. týdnu těhotenství, trojnásobná je potom u dětí narozených císařským řezem v 38. týdnu, a dvojnásobná, pokud je dítě vyňato z těla matky v 39. týdnu těhotenství.

Ve srovnání s 2,8 % dětí narozených přirozeným způsobem v 37. týdnu má stejné problémy s dýcháním 10 % dětí narozených císařským řezem. Ve 39. týdnu těhotenství činí pak tento rozdíl už jen 2,1 % u dětí narozených císařským řezem a 1,1 % přirozených porodů.

‚Císařské řezy na přání jsou mezi matkami stále více žádané a tato móda se rozmáhá po celém světě,‘ říká Hansenová. ‚Většina matek si však vůbec neuvědomuje, jak mohou tímto zákrokem ohrozit zdraví svého dítěte.‘

‚Přitom je náprava této situace relativně jednoduchá. Většina matek, které si přejí císařský řez, má za sebou odstrašující zkušenost s prvním porodem. Logicky se tudíž bojí a nechtějí jej opakovat. Pokud se porodníci budou snažit rodičkám vše vysvětlit a zaměří se na pozitivní přístup, procento císařských řezů by se mělo postupem času snížit.‘

Císařský řez nese mnohem více zdravotních rizik než přirozený porod

Hlavní obsahNejvětší devizou přirozeného porodu je to, že je možné prakticky hned po porodu přikládat dítě k matčinu prsu, aby došlo k navázání vztahu. U císařského řezu to vždy není možné zajistit.Foto: Profimedia.cz

„Zčásti je to způsobeno tím, že dnes značně velká část žen odkládá početí dítěte do poměrně vysokého věku. S tím samozřejmě stoupá i počet komplikací v těhotenství. Na jejich základě logicky stoupá počet císařských řezů, které jsou z důvodu těchto komplikací řádně indikované, buď kvůli zdravotnímu stavu matky, plodu, nebo kombinaci obojího,” vysvětluje sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

„Někdy tuto cestu může volit i sám porodník částečně z alibistických důvodů. Určitě jsou zde však i větší tlaky žen na porodníky k provedení císařského řezu na přání. Ženy se totiž obávají bolestí, samotného přirozeného porodu i jeho následků.

Výhodu spatřují také v tom, že nebudou mít nastřižené či natržené genitálie a sází na nižší riziko inkontinence v budoucnosti.

Často si však neuvědomují, jaká pozitiva přirozený porod přináší a naopak jaká obnáší rizika porod císařským řezem,” dodává.

Před dobrovolným podstoupením operativního porodu tak varuje i Světová zdravotnická organizace. Při operaci hrozí řada závažných komplikací a ženy jsou často po porodech umisťovány na jednotky intenzivní péče.

V první řadě je třeba uvést, že ani císařský řez není bezbolestný. Bolestí si matka dokonce užije více. Sice ne během porodu, ale po něm, za to většinou po výrazně delší dobu. Jedná se sice o poměrně malou operační ránu, ovšem bolestivou stejně jako u jiných operací dutiny břišní.

Navíc zde hrozí riziko krvácení, poranění močového měchýře a střeva, s následnou infekcí. Doprovodné komplikace mohou vážně ohrozit zdraví a dokonce také život ženy. Ze statistik jasně vyplývá, že plánované operační porody mají až šestinásobně více rizik než ty přirozené.

„Největší devizou přirozeného porodu je ale to, že se po něm matka velmi záhy zregeneruje a je možné prakticky hned po porodu přikládat dítě k prsu, být s ním v těsném kontaktu a navázat s ním okamžitě vztah.

U císařského porodu toto nelze vždy zajistit, zvláště pokud operace proběhla v celkové narkóze. V tomto případě se musí odložit i časné přikládání novorozence k prsu matky,” upozorňuje MUDr.

Pavel Turčan a dodává: „Některé studie navíc uvádějí, že děti narozené přirozenou cestou mají méně dechových komplikací.”

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Výhody a nevýhody císařského řezu

Porod císařem se většinou nedělá na požádání. Většina lékařů musí mít pádný důvod k tomu, aby vykonaly tak velký zákrok.

Proto se císař vykonává především v akutních případech, nejčastěji když se během přirozeného porodu objeví komplikace (zakalená plodová voda, slabé dýchání). V takových případech je potřeba dítě co nejdříve dostat ven, což císařský řez umožňuje.

Další variantou je plánovaný císařský řez. To znamená, že se zákrok naplánuje na určitý den, a maminka ví, že ten den její miminko přijde na svět.

Plánovaný císař se dělá ve chvíli, kdy má dítě v břiše špatnou polohu nebo když maminka čeká dvojčátka či trojčátka. Císařský řez má jak své výhody, tak i nevýhody a v následujícím článku si všechno shrneme.

Vyhnete se porodním bolestem

Začneme výhodami. Většina maminek by si přála císařský řez, protože by tak nemusely rodit. Nemusely by si vytrpět kontrakce, nemusely by tlačit a také by jim nehrozilo natržení, nástřih či následné šití. Zkrátka a jednoduše, císař je pro ně jednodušší než klasický porod, u kterého se většina žen několik hodin trápí a sahá na dno svých sil.

Avšak pozor, nenechte se zmást. Císařský řez je pořád velký operační zákrok a bolest, kterou jste si ušetřila při porodu, se vám vrátí v rekonvalescenci. Hojení císařského řezu trvá dlouhou dobu a hrozí i větší riziko komplikací. Maminka po přirozeném porodu je za pár dní fit, zatímco maminka po císaři musí být dlouhé týdny v klidu.

Všechno máte zorganizované

Při plánovaném císařském řezu přesně víte, co se bude dít. Většinu maminek děsí to, kdy jim praskne voda, jak se v bolestech dopraví do nemocnice, a spoustu dalších věcí. Při plánovaném císaři máte ale všechno naplánované, a nemusíte se proto bát, že se stane něco neočekávaného, co by vás mohlo stresovat.

Nevýhodou však je, že děti rozené císařským řezem mají menší obranyschopnost. Jelikož neprošly matčinými rodidly, hůře se adaptují, protože přeci jen císař není přirozená cesta, kterou by dítě mělo podstoupit. „Císařské děti“ mají proto větší sklony k ekzémům, alergiím či astmatům.

Neporuší se vám rodící cesty

Přirozený porod je pro vaše tělo pochopitelně těžká věc, která na vás zanechá jisté stopy. Po přirozeném porodu se ženám roztáhnou rodidla, která se už nejspíš nikdy nevrátí do takového stavu, v jakém byla. To při císařském řezu zůstanou vaše rodící cesty neposkvrněné a v původním stavu.

Na druhou stranu tu ale máme další nevýhodu. Císařský řez může každá žena absolvovat maximálně třikrát. Pokud tedy toužíte po velké rodině, ve které budete mít čtyři a více dětí, na císaře byste měla zapomenout. Navíc pokud jednou rodíte císařem, druhé dítě nemůžete rodit přirozenou cestou, jelikož hrozí riziko natržení jizvy.

Menší riziko odřenin a jizev

Je jasné, že cesta rodícími cestami je pro dítě celkem trnitá. Hrozí tedy větší riziko odřenin, popřípadě jizev. Když se lékař rozhodne použít například kleště či jiné porodní náčiní, hrozí také riziko zranění.

To se vám u císařského řezu sice nestane, ale tam miminku hrozí zase jiné druhy nebezpečí. Například se mu nevytlačí voda z plic, takže po vyjmutí z dělohy mu ji musí odstranit lékař. Dětem, které se rodí přirozenou cestou, se voda z plic vytlačí sama.

Nicméně je na každé mamince, jak si o svém porodu rozhodne. Obecně je ale známo, že k císařskému řezu by se ženy neměly uchylovat jen tak z pohodlí, protože má mnohem více rizik než porod přirozenou cestou. Je sice o něco bolestivější, vám i vašemu miminku poskytuje spoustu zdravotních a psychických výhod.

Císařský řez: vše, co jste o něm chtěla vědět

Císařský řez je jeden z možných způsobů porodu. Zjistěte více o důvodech k zákroku, jeho průběhu a následném zotavení.

Některé budoucí maminky vědí o tom, že budou rodit císařským řezem, již delší dobu před předpokládaným datem porodu. Někdy se lékaři musí rozhodnout pro porod císařským řezem až po přijetí rodičky do porodnice. Císařským řezem se řeší vzniklé komplikace v průběhu porodu.

Je to přibližně hodinu trvající operační výkon, při kterém většinou rodička bývá při vědomí, takže může své děťátko přivítat na světě. Níže se dozvíte o možných situacích, kdy je nezbytné provést porod císařským řezem.

Pokud byste se přesto chtěla na něco zeptat, promluvte si o tom se svým gynekologem.

K rozhodnutí lékařů, že provedou císařský řez, vede ve většině případů obava o to, aby porod přirozenou cestou neohrozil matku nebo dítě. Nejčastější důvody porodu císařským řezem jsou:

  • bezprostřední ohrožení života či zdraví miminka,
  • ohrožení života či zdraví rodičky – eklampsie, preeklampsie, závažné onemocnění matky, úraz matky atd.,
  • placenta praevia – vcestné lůžko, které by bylo překážkou v porodních cestách,
  • předčasné odlučování placenty, kdy je plod ohrožen nedostatkem kyslíku,
  • abnormální poloha plodu – příčná poloha, poloha koncem pánevním, poloha šikmá,
  • plod s očekávanou velkou nebo velmi malou porodní hmotností,
  • výhřez pupečníku do nebo z porodních cest,
  • vícečetné těhotenství, zvláště pokud se očekává narození miminka s nízkou porodní hmotností nebo jsou obě miminka v poloze koncem pánevním či jiné abnormální polohy plodu,
  • nepoměr mezi velikostí plodu a pánve matky (maminky s menším vzrůstem, kde je očekávaná větší porodní hmotnost miminka),
  • předchozí opakované porody císařským řezem,
  • překážky v porodních cestách,
  • závažná lokální infekce porodních cest, například genitální herpes, který by se při normálním porodu mohl přenést na děťátko,
  • nepostupující porod.

Co se děje při porodu císařským řezem?

Celá procedura se může trochu lišit v konkrétní porodnici, ovšem obecné postupy jsou všude stejné. Trochu jinak bude vše probíhat, pokud půjde o plánovaný zákrok, než když půjde o záchranu života matky nebo dítěte a bude důležitá každá minuta.

Příprava před zákrokem

Pokud bude na vše dostatek času, tak se vás nejprve anesteziolog zeptá, zda se s něčím neléčíte a zda neužíváte nějaké léky. Bude chtít znát také vaši hmotnost a dobu, kdy jste naposledy jedla a pila. Bude vás informovat o průběhu výkonu a případně odpoví na vaše otázky. Požádá vás o podepsání souhlasu s provedením operačního výkonu.

Zajímavé:  Norman Walker Zářící Zdraví?

Bude vám odebrán vzorek krve a zavedou vám nitrožilní kanylu, pomocí níž budou moci lékaři kontrolovat příjem tekutin a případně podat potřebné léky.

Poté vám bude oholena část pubického ochlupení a zavedena cévka do močového měchýře. Pokud nebude nutná celková anestezie, pak vám anesteziolog zavede katetr do oblasti dolní bederní páteře k podání lokální anestezie (tzv.

epidurál event. spinál). Poté bude provedena desinfekce a zarouškování operačního pole.

Operační výkon

Jakmile začnou účinkovat anestetika, zahájí porodník samotný operační výkon, během něhož se musí dostat přes stěnu břišní a dělohu až k dítěti. Samotné vybavení děťátka z dělohy probíhá velmi rychle. Poté se podváže a přestřihne pupeční šňůra a vaše děťátko bude na světě! Samotný porod trvá jen několik minut a vy byste během něj měla cítit jen mírný tlak nebo tah, nic víc.

Pokud nebude potřeba aplikovat celkovou anestezii, půjde o plánovaný výkon a nenastanou žádné komplikace, pak bude moci být váš partner ve většině porodnic po celou dobu porodu s vámi.

Po porodu

Vaše děťátko přenesou okamžitě po porodu na malé vyhřáté lůžko, kde jej prohlédne pediatr. Jakmile ho lékař vyšetří a zjistí, že je s vaším děťátkem všechno v pořádku, přinese ho sestřička vám a vašemu partnerovi, abyste se s ním mohli poprvé pomazlit.

Brzo po porodu dítěte je porozena také placenta. Po kontrole děložní dutiny zašije porodník dělohu a poté také postupně břišní stěnu a nakonec kůži. To trvá zhruba půl hodiny. Pokud vše proběhne bez komplikací, tak vám ještě na sále dětská sestra nebo porodní asistentka pomůže poprvé nakrmit vaše děťátko. 

Po porodu císařským řezem vás ze sálu převezou na jednotku intenzivní péče, kde strávíte přibližně 24 hodin pod dozorem lékařů a sester.

Jak se zotavit z císařského řezu

V naprosté většině případů budete moci po 24 hodinách vstát z postele, a dokud to budete potřebovat, budete dostávat léky na tlumení bolesti. Z porodnice vás při nekomplikovaném průběhu propustí většinou pátý den po porodu.

Uvědomte si, že jste podstoupila velkou břišní operaci a počítejte s tím, že zotavování po císařském řezu bude trvat několik týdnů. Bude nutné také zvýšeně pečovat o pooperační jizvu a nenamáhat břišní stěnu.

Doma budete muset dostatečně odpočívat, a proto budete potřebovat vydatnou pomoc partnera i rodiny.

A mějte na paměti to, že i když jste tentokrát rodila císařským řezem, neznamená to, že vaše případné další děti budou nutně muset na svět přijít stejným způsobem! I po císařském řezu se dá za vhodných podmínek rodit přirozeně.

Česko zasáhla epidemie císařských řezů, jsou výnosnější a rychlé. Narodí se tak čtvrtina dětí

Za posledních pětadvacet let se více než trojnásobně zvýšil podíl porodů, při kterých děti v českých porodnicích přišly na svět císařským řezem. Česko v nasazení těchto operačních zákroků rychle dohnalo západoevropské země, které se ovšem vysoký podíl ‚císařů‘ snaží redukovat. S opožděním se tento trend přenáší i do tuzemských porodních sálů. Ale jen některých.

Tam, kde rádi řežou, vždy najdou argumenty proč. Tím hlavním je věk rodiček. První potomky mají stále starší ženy, což samo o sobě zvyšuje rizika pro ně i pro dítě. Statistika ale ukazuje, že frekvence operací významně vzrostla i u mladších matek.

Někdy se císařské řezy dělají na jejich přání. Důvody ale mohou být i pragmatičtější. Lékaři k nim přistupují kvůli obavám z přibývajících žalob.

Je tu i finanční stránka věci: za císařský řez porodnice dostane od zdravotní pojišťovny přibližně dvakrát tolik peněz než za klasický porod. Vše navíc proběhne rychle, novorozenec je na světě maximálně za hodinu.

Kdežto při spontánním porodu rodička dlouhé hodiny i desítky hodin ‚zaclání‘ na sále, a ještě ke všemu ‚trpí‘ ekonomika zdravotnického zařízení.

Podíl operačních porodů stoupá nejen u žen nad 35 let. U rodiček ve věku 20 až 24 let vzrostl téměř dvojnásobně oproti roku 2000.

Že je to cynismus? Jenže něco na tom asi bude. Jak jinak si vysvětlit velké rozdíly v četnosti císařských řezů mezi porodnicemi. Ty osvícené bojují za každý normální porod. Počet ‚císařů‘ je vizitkou úrovně porodnictví. A tady platí čím méně, tím lépe.

Čína, která se snaží svět oslňovat svými investicemi, v tomto rozhodně není vzorem. Donedávna uplatňovala politiku jednoho dítěte, takže důsledky pro druhý porod nemusely nikoho zajímat. I proto císařským řezem rodí více než padesát procent Číňanek.

Jaká je hlavní přednost císařského řezu? V pátek dopoledne je děcko na světě a víkend máte volný, jak to dělají nasmlouvaní lékaři, kteří si nechají platit za přítomnost u porodu.

S takovou zkušeností se podělila na ‚maminkovském‘ webu, kde se porody probírají horem dolem, jedna z diskutujících. Ženy si tu doporučují, kam jít rodit, pokud preferují přirozený příchod svého potomka na svět. Nebo kde dělají císařský řez na přání.

A také kde rodičky řežou, aniž by to bylo nutné. I to je důvod, proč se každé čtvrté dítě v Česku narodí ‚císařem‘.

Není to zdravý trend. Císařský řez vystavuje rizikům matku i dítě, které si může nést celoživotní zdravotní následky. Zvyšuje také náklady na zdravotní péči. Pro nemocnice znamenají příjmy za porody stabilní přítok peněz. Finančně výhodnější jsou operace, pokud se na věc pohlíží jako na porodnický byznys.

Za klasický porod dostane nemocnice úhradu v průměru 28 tisíc korun, za císařský řez více než dvojnásobek − v průměru 62 tisíc korun. Jsou s ním spojené vyšší náklady. Na druhé straně je faktem, že císařský řez se plánuje na konkrétní hodinu, lékaři i další personál nemusí na narození dítěte čekat dlouhé hodiny.

Že by na těchto nejčastějších operacích chtěly nemocnice vydělávat, stěží někdo přizná. Sami porodníci na platu přímo nepoznají, jestli operují, nebo ne. Pravým důvodem, proč lékaři ve stále větší míře přistupují k operačním porodům, bude spíše obava ze žalob. V posledních letech jich v celém zdravotnictví přibývá a v tomto oboru obzvlášť.

Apel porodníků

Až sedmkrát častější výskyt časných dechových obtíží, vliv na imunitní systém, vyšší riziko astmatu, cukrovky, obezity a dalších obtíží. To jsou možné důsledky pro dítě, které přijde na svět císařským řezem.

Pooperační komplikace hrozí také matce.

Sdružení nemocničních gynekologů a porodníků v reakci na nárůst počtu císařských řezů vydalo poučení určené zejména pro rodičky a páry, které kvůli obavám z bolesti či strachu o dítě v průběhu porodu zvažují císařský řez.

V ‚Informaci o možných důsledcích porodu císařským řezem na zdraví ženy a dítěte‘ shrnuje profesní sdružení současné znalosti, podložené dlouhodobými zahraničními výzkumy.

‚I přes značný nárůst počtu císařských řezů zůstává výskyt závažného poškození mozku během porodu stále stejný – asi dva případy na tisíc živě narozených dětí –, neboť drtivá většina případů dětské mozkové obrny u donošených dětí vzniká v předporodním období nebo z jiných příčin,‘ uvádí odborné sdružení v instrukci pro rodiče.

Připomíná, že podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nepřináší rozšíření těchto porodů nad doporučovanou hranici 15 procent žádné zásadní zlepšení výsledků poporodní péče. Právě naopak, v některých případech může vést ke zvýšenému riziku pro matku i dítě.

Definitivní doporučení, který způsob porodu zvolit, by měli poskytnout zdravotníci v porodnici, konstatuje sdružení porodníků. Císařské řezy nezatracuje: ‚Pokud jsou přítomny lékařské indikace k operačnímu porodu, pak jsou vždy rizika vyvážena přínosem této operace.

  • Rizika, o kterých se moc nemluví
  • Pro děti porozené císařským řezem
  • – až sedmkrát častější výskyt časných dechových obtíží,– vyšší riziko výskytu nemocí spojených s poruchou slizniční imunity,– celoživotně zvýšené riziko astmatu, cukrovky, obezity, opakovaných hospitalizací pro onemocnění zažívacího traktu,– častější výskyt poruch tolerance složek stravy,– vyšší nemocnost a vyšší počet chronického užívání léků už od 6–7 let,
  • – vyšší riziko úmrtí do věku 21 let.
  • Pro rodičku
  • – až čtyřikrát vyšší riziko komplikací v porovnání s přirozeným porodem,– hrozí zejména vyšší krevní ztráta, poranění orgánů v dutině břišní, nejčastěji močového měchýře,– po operaci možný rozvoj infekce v dutině děložní nebo operační ráně, která si může vyžádat podání antibiotik, ojediněle i opakovanou operaci,
  • – následně až o 10 procent nižší plodnost a nižší schopnost donosit zdravé dítě.
  • Zdroj: Sdružení nemocničních gynekologů a porodníků

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich je přesvědčen, že nějaké ‚patologické‘ chování v systému bude. ‚Je málo pravděpodobné, že za velmi rozdílné počty císařských řezů na jednotlivých pracovištích by mohl výhradně objektivní průběh porodu a zdravotní stav. Laťku rozhodování mají v jednotlivých zařízeních nastavenou různě,‘ říká Friedrich.

Bez operace to v řadě případů skutečně nejde. Někteří porodníci ale volí císařský řez preventivně a ženám ho bezdůvodně doporučují.

Nebo ochotně vycházejí vstříc přání matky, která chce porod bez bolesti prospat, aniž by byla vždy dostatečně schopná zvážit možná rizika. Výsledkem je epidemie ‚císařů‘.

Vyspělejší svět proti ní bojuje, Česko ho mezitím dohnalo. Za posledních 25 let se tu podíl císařských řezů ztrojnásobil, a dostihli jsme tak Západ.

Znepokojivý nárůst těchto operací zachvátil celý svět. Do extrémních rozměrů se císařské řezy rozšířily v Americe. V USA se takto narodí každé třetí dítě, v Jižní Americe skoro každé druhé.

A podobně je na tom Čína, která kopíruje vše západní. Tamním porodníkům nahrávají i čínští vědci. Přišli se studií, že agresivitu dětí může vyvolávat stresující porod.

Tvrdí, že nejnižší riziko je u dětí narozených císařským řezem.

Celosvětový průměr představoval v roce 2014, což je poslední dostupná statistika, 19,1 procenta. Před čtyřiadvaceti lety to bylo 6,7 procenta ze všech porodů.

Strmý růst nastal zejména v méně rozvinutých regionech, kde podíl stoupl z 6,3 na 20,9 procenta. Ve vyspělých zemích se míra císařských řezů zvýšila z 14,5 na 27,2 procenta.

Rekordy láme Brazílie, proslulá kultem těla. Ve velkoměstech takto rodí až 90 procent Brazilek.

Více, než je zdrávo

Ústav pro péči o matku a dítě v pražském Podolí má mezi laickou veřejností obecně dobrý zvuk. Za rok se tu narodí více než pět tisíc dětí. S frekvencí císařských řezů − předloňských bezmála 39 procent − je Podolí v čele žebříčku mezi největšími porodnicemi v tuzemsku.

Zástupce ře­ditele podolského ústavu Ladislav Krofta vyvolal nedávno rozruch svými slovy, že být ženou, vybral by si operaci místo přirozeného porodu. ‚Císařský řez bude pro určitou skupinu těhotných metodou první volby. A my bychom měli respektovat jejich názor a dát jim možnost si vybrat,‘ uvedl doktor Krofta v rozhovoru v Lidových novinách.

Týdeník Ekonom s ním chtěl na toto téma mluvit, ale ani k zaslaným dotazům se lékař nevyjádřil.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector