Co je to nachlazení a jak se projevuje – vše o zdraví

Co je to nachlazení a jak se projevuje – vše o zdraví

Magazín o zdraví a prevenci Odhaduje se, že virus vznikl na potravinářském trhu ve Wu-chanu v Číně v prosinci loňského roku a rozšířil se až do zemí tak vzdálených jako jsou Spojené státy a Filipíny. Virus byl oficiálně pojmenovaný COVID-19. Od svého vzniku virus infikoval desítky tisíc lidí, přičemž počet obětí stále stoupá.

Situace se každým dnem mění, proto je dobré sledovat aktuální stav na webu Ministerstva zdravotnictví ČR nebo WHO.

Jaké jsou příznaky?

Každý den se lékaři dozvídají nové informace související s virem a jeho šířením. Zatím víme, že COVID-19 nemusí zpočátku působit žádné příznaky. Inkubační doba viru se pohybuje v rozmezí 2 dnů až 2 týdnů než začnou být patrné příznaky nemoci.

Nejběžnější příznaky specifické pro tento druh koronaviru zahrnují:

  • Zkrácený dech
  • Kašel, který se postupně zhoršuje
  • Nízká horečka, která má stoupající tendenci
  • Únava

Méně obvyklé příznaky:

  • Zánět spojivek
  • Ztráta chuti a čichu
  • Bolesti hlavy
  • Vyrážka na těle
  • Střevní potíže (průjem)

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje cestovatelům, aby v následujících 14 dnech po opuštění regionu sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 °C, dýchací obtíže).

V případě výskytu výše uvedených příznaků respiračního onemocnění zůstaňte doma, omezte kontakt s ostatními osobami a telefonicky kontaktujte svého lékaře, který bude organizovat další poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí.

Co je to nachlazení a jak se projevuje – vše o zdraví

Pomůcky na poukaz až k vám domů

Máte poukaz na inkontinenční pomůcky od svého lékaře? Využijte novou službu HartmannHOME pro dodání pomůcek MoliCare až domů. HartmannHOME vám zcela ZDARMA a na základě 1 telefonátu operátorovi doručí vaše pomůcky až domů

Sterilium® Gel pure je vysoce účinná a spolehlivá dezinfekce na ruce v malém, 100ml balení, ve formě gelu, která vám pomůže dodržovat hygienická doporučení v aktuální situaci.

Proč právě tuto dezinfekci?

  • Profesionální hygienická dezinfekce rukou.
  • Nevysušuje ruce, naopak je hydratuje!
  • Používán lékaři a sestrami v nemocnicích.
  • Baktericidní, fungicidní, protikvasinková, tuberkulocidní, mykobaktericidní a virucidní účinnost.

Vedle koronaviru a chřipkového viru je dezinfekční gel účinný i proti žloutence typu A.

Jde proto o spolehlivého pomocníka, který vám bude krýt záda, když nemáte v blízkosti umyvadlo, mýdlo a tekoucí vodu.

Co je to nachlazení a jak se projevuje – vše o zdraví

Co je to nachlazení a jak se projevuje – vše o zdraví

Koronavirus 2019 má podstatně větší smrtnost (epidemiologický pojem, neplést s úmrtností) než sezónní chřipka. U chřipky se odhaduje 0,06 – 0,1%, u koronaviru až 2,3 %. Zdroj

Příznaky jsou velice podobné chřipkové infekci:

  • kašel
  • kýchání
  • bolest v krku
  • horečka
  • bolest hlavy
  • únava
  • zimnice
  • bolest těla

Koronaviry jsou zoonotické viry. To znamená, že se infekce nejprve vyvíjí u zvířat a poté přechází na člověka.

Aby se virus přenesl ze zvířete na člověka, musí dojít k blízkému kontaktu člověka se zvířetem, které je nositelem infekce.

Jakmile se virus vyvine u člověka, může se dále šířit z člověka na člověka pomocí kapénkového přenosu což je odborný název pro drobné kapky, které se šíří vzduchem pomocí kýchnutí nebo kašlání.

Virové částice pak ulpí v těchto kapkách a mohou být vdechnuty do dýchacích cest, což následně vede ke vzplanutí infekce.

Koronavirus 2019 doposud nebyl definitivně propojen s konkrétním druhem zvířete. Vědci se nicméně domnívají, že mohl být přenesen z netopýrů na jiné zvířata, hady nebo luskouny a poté přenesen na člověka. K tomuto přenosu došlo pravděpodobně na otevřeném potravinářském trhu v čínském Wu-chanu.

Pokud přijdete do kontaktu s někým, kdo je virem nakažený, jste vystavení vysokému riziku rozvoje virové infekce. Zvláště pak, pokud jste byli vystaveni kontaktu s jeho slinami nebo jste byli poblíž, když nemocný kašlal nebo kýchal. Umývání rukou a dezinfikování povrchů může pomoci snížit riziko přenosu infekce všech virů včetně koronaviru.

Zvláště citliví k viru jsou muži staršího věku. A report by the World Health Organization (WHO). Důvěryhodný zdroj zjistil, že medián věku u lidí, kterým vyšel pozitivní výsledek, byl okolo 45 let a přibližně ⅔ z těchto postižených byli muži.  
 

Koronavirus může být diagnostikován podobně jako další virové infekce ze vzorku krve, slin nebo tkáně. Odběry se proto provádí odběrem krve jehlou, vatovým tamponkem z dutiny ústní nebo nosu. Poté je vzorek odeslán k testování do laboratorního zařízení, aby se potvrdila přítomnost virového materiálu nebo protilátek, které na virus reagují.

V současnosti neexistuje žádná přesně stanovená léčba koronavirové infekce, není dostupný žádný konkrétní lék, nicméně léčba a vakcíny jsou ve fázi vývoje.

Namísto toho je léčba zaměřena na zvládnutí příznaků probíhající infekce. Pokud infekcí onemocníte, lékař doporučí léčbu dle příznaků nebo komplikací, které se rozvinou.

U dalších typů koronavirů jako SARS nebo MERS již byly vakcíny a léčba vyvinuty. Některé metody léčby těchto podobných infekcí zahrnují: 

  • Antivirotika a retrovirotika
  • Dechová podpora / umělá plicní ventilace
  • Kortikoidy ke zmírnění otoku plic
  • Transfuze krevní plazmy

V současné době probíhá pozvolné očkování populace České republiky.

Nejzávažnější komplikací COVID-19 je zápal plic (pneumonie), která byla nazvána zkratkou NCIP, což v překladu znamená nová koronavirem infikovaná pneumonie (z angl. orig. novel coronavirus-infected pneumonia). Z nové studie, které se účastnilo 138 pacientů přijatých v nemocnici ve Wu-chanu v Číně byly shrnuty následující výsledky.

U pacientů, kteří trpěli NCIP, bylo zjištěno, že 26 % nemocných mělo závažné potíže a vyžadovali péči na jednotce intenzivní péče (JIP). Asi 4,3 % těchto pacientů na JIP zemřelo právě na zápal plic. Dosud je NCIP jedinou komplikací spojovanou s infekcí koronavirem.

Vědci však zaznamenali další komplikace u pacientů s tímto typem infekce:

  • Akutní syndrom dechové tísně (ARDS)
  • Nepravidelnost srdečního rytmu (arytmie)
  • Oběhový šok 
  • Závažná svalová bolest (myalgie)
  • Únava
  • Poškození srdečního svalu nebo srdeční zástava (infrarkt)

Nejlepší způsob prevence šíření viru je zabránit nebo omezit kontakt s lidmi, kteří vykazují příznaky infekce a cestovali do rizikových oblastí v posledních 14 dnech. Dále je velmi důležitá praktická hygiena, která zabrání šíření bakterií a virů. 

  • Ruce si myjte pravidelně po dobu alespoň 20 vteřin teplou vodou a mýdlem.
  • Nedotýkejte se obličeje, očí, nosu nebo úst pokud nemáte ruce čisté
  • Nevycházejte ven pokud se cítíte nemocně nebo máte příznaky nachlazení, či chřipky. 
  • Zakrývejte si ústa vnitřní stranou předloktí nebo lokte při kýchání a kašli. Kapesníky vyhazujte ihned po použití. 
  • Udržujte všechny předměty, kterých se dotýkáte, čisté. Použijte dezinfekci povrchů na předměty jako telefon, počítač, nádobí a kliky u dveří.

Co je to nachlazení a jak se projevuje – vše o zdraví

Koronavirus dostal jméno podle svého vzhledu pod mikroskopem. Slovo “corona” znamená koruna, při podrobném zkoumání je virus obklopen “korunou” proteinů, které se nazývají peplomery, vyčnívají z jeho středu do všech směrů.

Tyto proteiny pomáhají viru identifikovat prostředí a zjistit, zda mohou infikovat svého hostitele.
Již na počátku roku 2000 byl objeven vysoce infekční virus zvaný SARS, který patří také do čeledi koronavirů.

Virus SARS byl potlačen a byla nalezena úspěšná léčba.

Nejedná se o první situaci, kdy se ve zprávách objevily informace o koronaviru, v roce 2003 vypukla panika ohledně smrtící koronavirové infekce známé pod názvem SARS.

Stejně jako u COVID- 19, byl SARS poprvé popsán u zvířat a poté se rozšířil na člověka. Předpokládá se, že SARS byl přenesen z netopýrů na další živočišný druh a poté na člověka.

Jakmile byl infikován člověk, SARS se začal velmi rychle šířit mezi lidmi.  

Co dělá COVID-19 tak zajímavým, je to, že doposud nebyl vyvinut lék ani vakcína, která by zabránila rychlému šíření z člověka na člověka. Zatímco SARS byl úspěšně potlačen a vyléčen.

V první řadě nepropadejte panice. Není nutné nosit masku nebo být v karanténě, pokud vám infekce koronavirem nebyla diagnostikována. Díky jednoduchým hygienickým postupům můžete pomoci předejít šíření nového typu koronaviru, ale i dalších virů.

Na tyto otázky odpovídá MUDr. Soňa Peková, PhD. vedoucí laboratoře Tilia. (Zdroj: Youtube: LeontynkaCZ)

V České republice, stejně jako v ostatních zemích EU, odstartovalo očkování proti covidu-19. Nejprve se očkují senioři nad 80 let, rizikové skupiny a…

Od vypuknutí nového typu koronaviru Covid-19 se zvěsti a dezinformace o nemoci šíří ještě rychleji než samotný virus. Rozhodli jsme se uvést a vyvrátit některé…

Nedávno jsme v Hartmannu provedli studii, ve které si 29 testovaných osob aplikovalo dezinfekci na ruce Sterillium® 30krát denně po dobu 10 dní. Hlavní závěry…

Viry milují, když se dotýkáte tváře. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak s tímto zlozvykem přestat.

Nachlazení – Mojezdraví.cz

Viry se šíří vzduchem a do těla se mohou dostat ústy, nosem, ale i očima. Ulpívají i na předmětech.

Nejčastější výskyt nachlazení je v podzimních a zimních měsících, kdy se lidé shromažďují v uzavřených prostorách a tak dochází k užšímu kontaktu.

Zajímavé:  MfD: Praktičtí lékaři chtějí ubývání pravomocí řešit s ministrem – vše o zdraví

Pokud je nachlazený jinak zdravý člověk, nemoc obvykle do týdne odezní. Pokud problémy přetrvávají déle a jsou výraznějšího charakteru, může se jednat spíše o chřipku.

  • O příznacích vážnějších nemocí než je nachlazení čtěte zde.

Příznaky nachlazení

Příznaky nachlazení přicházejí po jednom až třech dnech po tom, co jste mohli přijít do styku s virem. U každého jedince nemoc probíhá jinak. Mezi základní příznaky nachlazení patří:

Léčba nachlazení

Proti nachlazení není vakcína. Léčba probíhá běžně v lékárnách dostupnými léky na chřipku, rýmu a kašel. Včasná medikace snižuje počet dnů léčby a riziko rozšíření nemoci na okolní orgány.

Léky

U nachlazení a viróz se užívají léky obsahující paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou, ibuprofen apod. (Acylpyrin, Paralen aj.) Snižují horečku a tlumí bolest. Při rýmě dekongestiva nosní sliznice (Olynth, Vibrocil aj.) a na tlumení kašle kapky (Stoptussin, Fytos aj.), sirupy (Stodal, Mucosolvan aj.) popř. tablety ( Sinecod, ACC long aj.).

O potravinách, které zhoršují nachlazení, čtěte zde.

Bylinky

Nejčastěji doporučovanými bylinkami jsou zázvor, heřmánek, mateřídouška, lípa, sléz, tymián a černý bez. Posilují imunitní systém a podporují normální funkci dýchacích cest a krku.

Další informace k tématu najdete zde.

Homeopatika

S homeopatickou léčbou je třeba začít včas nejlépe při prvních lehkých příznacích, aby měla očekávaný účinek. Vhodnými léky jsou Aconitum napellus, Rhus toxicodendron, Nux vomica nebo Ferrum phosphoricum. Užívají se nejprve v hodinových intervalech, které se postupně prodlužují.

Další informace o homeopatii najdete zde.

Domácí léčba a babské rady

Nesnažte se nachlazení přecházet, odpočívejte, jak známo spánek léčí. Pijte horké bylinkové čaje oslazené medem, zvyšte příjem vitamínů, jezte hodně ovoce a zeleniny. Zejména česnek a cibule jsou považovány za nejlepší domácí léčbu. Také čerstvý kuřecí nebo hovězí vývar udělá zázrak a dodá sílu.

Babičky a dědečkové vždy měli kolem sebe mnoho polštářů a věděli proč. Odpočinek s hlavou ve zvýšené poloze je daleko kvalitnější nehledě na to, že jste ze všech stran v teple a vypocení je další dobrou radou.

Vyšetření

Vyšetření u lékaře je nutné pouze u vážnějšího průběhu nemoci, nebo pokud se přidají k nachlazení jiné komplikace jako je astma, bolest ledvin, plic apod.

Velký přehled nemocí dýchací soustavy najdete zde.

V těhotenství

Nachlazení a chřipka v těhotenství a to především v počátku, je komplikací. Užíváním léků by mohl být ohrožen vývoj plodu a v horším případě by vážnější stav mohl způsobit i potrat. Vždy je nutná konzultace s gynekologem.

Možné komplikace

Pokud se viry nebo bakterie dostanou až k ušnímu bubínku, může dojít k akutnímu zánětu středního ucha. Nachlazení u osob, které mají k tomu sklon, vyvolává astmatický záchvat, a když není léčeno, může vést k až k zánětu dutin nebo dalším sekundárním infekcím jako je streptokok, pneumonie nebo bronchitida.

Prevence

Jako u každé virové infekce je nutné:

Kdy jít k lékaři

Pokud se necítíte dobře déle jak týden, přetrvává rýma, bolest v krku popř. stále zvýšená teplota, navštivte svého lékaře nebo pokud teplota překročí 38,5 °C a trvá déle než 24 hodin. Může se jednat o závažnější onemocnění jako je chřipka, zánět ledvin nebo zápal plic. Váš stav není tedy pouze virového, ale bakteriálního původu a ten je nutný léčit antibiotiky.

    Autor: laš

    Přechozená chřipka se projeví v budoucnosti

    Pokud se lidé rozhodnou nemoc přechodit, riskují řadu závažných zdravotních komplikací od zánětu srdečního svalu po zápal plic, které mohou v některých případech končit až tragicky. Ročně totiž v České republice na komplikace spojené s chřipkou umírá až dva tisíce šest set osob.

    „V ordinaci nám na podzim takřka denně sedí pacienti, kteří chtějí přebít příznaky chřipky a chodit dále do práce. Mají pocit, že se bez nich kolegové neobejdou, nechtějí přijít o peníze, nebo se naopak bojí, že by jejich nepřítomnost mohla šéfa přimět k úvaze, zda jsou opravdu potřeba.

    A tak se velmi často stává, že zatímco by se nemoci poměrně rychle zbavili bez antibiotik a dalších komplikací jen tím, že by si šli domů lehnout, přepínají své síly, ignorují nemoc a pak se vracejí s mnohem horšími komplikacemi,“ řekl předseda Mladých praktiků a praktický lékař Norbert Král.

    Pokud má nemoc nekomplikovaný průběh, pomohou léky srážející teplotu případně léky proti bolesti a uvolnění dýchacích cest. Pokud se k chřipce přidá bakteriální infekce, musí lékař nasadit antibiotika. „Rozdíl mezi nachlazením nebo lehčí virózou a chřipkou pozná opravdu každý.

    S chřipkou člověk trpí horečkami, má problém ujít několik metrů, bolí jej všechny svaly v těle, je velmi slabý, přesto lidé i s těmito příznaky dokáží dát přednost pracovnímu výkonu.

    Například matka či otec samoživitel si zkrátka tři dny zadarmo v posteli nechce dovolit,“ upřesnil Král.

    Virus chřipky dokáže v oslabeném těle napáchat nedozírné škody, kromě plic a průdušek, hrtanu či svalů napadá často srdce. Má na svědomí záněty srdečního svalu, osrdečníku či může poškodit chlopně, které pak nefungují, jak mají.

    Praktičtí lékaři se setkávají také s případy zánětu mozkových blan způsobených virem chřipky.

    Mezi ohrožené skupiny, u nichž hrozí, že se chřipka projeví hůře, než u zdravých jedinců, patří děti, lidé nad 65 let, pacienti po transplantacích orgánů, diabetici, astmatici či kardiaci.

    Superinfekce

    „V extrémním případě může jedna taková přechozená chřipka způsobit až selhání srdce či superinfekci. Měl jsem jeden případ poměrně mladého člověka, sportovce, který nikdy nemarodil.

    Bohužel přechodil těžkou virózu a oslabené tělo poté napadla superinfekce, dostal bakteriální zánět plic a zemřel,“ varoval Král. Podle něj platí, že přecházení nemocí včetně chřipky se sčítá a tělo si je pamatuje.

    „Tudíž když člověk v mladším či středním věku pravidelně přechází jedno nachlazení za druhým, o pár let později mu vše tělo s největší pravděpodobností vrátí,“ dodává Král. Jak sám uvádí, v dnešní době je už naprosto běžné, že lidé chodí do práce se záněty močového měchýře a běžnými virózami.

    A to je postupně oslabuje. „Samozřejmě, velkou roli hraje, jakou má daný jedinec imunitu, a jaký životní styl. Pokud pracuje 14 hodin v kuse, nejí a téměř nepije, pak se není čemu divit, že se u něj bude virům líbit,“ uvedl.

    „Doporučujeme lidem, aby se proti viru chřipky očkovali. Češi mají obecně velkou nedůvěru k očkování, ale je to škoda naočkovaný člověk chrání nejenom sebe, ale i své okolí. Naštěstí se situace pomalu zlepšuje, jenom u nás v ordinaci očkujeme každoročně proti chřipce o zhruba padesát lidí více než minulý rok,“ vypočítal Norbert Král.

    Pokud už jedince virus chřipky napadne, praktičtí lékaři doporučují velmi známé, ale stále účinné postupy jak se s chřipkou vypořádat: více pít voda odplavuje škodliviny. Ideální jsou bylinné čaje s citrónem a medem. „Nemocní by měli být ohleduplní k okolí a vyvarovat se větší společnosti, nechodit do kina nebo velkých nákupních center,“ uzavřel Král.

    Chřipka v údajích– V průměru každý rok v České republice zemře až 2661 osob v souvislosti s chřipkou z jakékoli příčiny a až 1752 osob v důsledku selhání oběhového systému. – Celosvětově zemře na následky onemocnění chřipkou 1500 – 2000 lidí na každých 10 milionů lidí, což znamená, že v souvislosti s chřipkou zemře na světě každý rok 250 000 – 500 000 lidí.

    – Přibližně dvě procenta všech celosvětových úmrtí ročně je možné považovat za úmrtí v souvislosti s chřipkou.Současný stav proočkovanosti v ČR:- V současnosti se u nás nechá očkovat pouze 5 % lidí.- U osob starších 65 let je proočkovanost 20 – 23 %.- U osob ohrožených rizikovými faktory je proočkovanost 19 20 %.- Například v roce 2003 bylo naočkováno pouze 7,3 % populace.- Proočkovanost je v ČR mnohem nižší než určují cíle Světové zdravotnické organizace (WHO).- Očkování proti chřipce má až 89% účinnost.- Očkování proti chřipce u zdravých dospělých osob v 70 90 % zabrání onemocnění. U starších osob snižuje hospitalizaci pro pneumonii a chřipku o 30 70 % a riziko úmrtí snižuje až o 80 %.Celkový počet nakažených:- Na celém světě ročně onemocní chřipkou přibližně 10 15 % populace. V době pandemie to však může být 40 50 % populace.- Odhaduje se, že celosvětově onemocní závažnou formou chřipky každý rok 3 až 5 milionů lidí. Z toho 250 000 až 500 000 lidí zemře.- V České republice chřipkou každoročně onemocní 10 30 % populace, například V USA je to 5 20 % populace.- Pokud srovnáme výše uvedená čísla z USA a ČR, jasně dokazují fakt, že v USA je mnohem vyšší proočkovanost populace, proto chřipkou onemocní méně lidí než v ČR.- Například v sezóně 2004/2005 onemocnělo chřipkou v České republice 1 552 000 lidí, jak vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu.

    Nachlazení, chřipka, nebo covid? Poradíme, jak je od sebe rozeznat

    Mezi lidmi nekoluje na podzim jen koronavirus, ale také běžné viry, které způsobují nachlazení. Nejčastěji jde o rhinoviry.

    Zajímavé:  Příznaky Lehké Střední A Těžké Intoxikace Oxidem Uhelnatým?

    Epidemiologové ale nevědí, jak moc a které přesně, chybí jim totiž data od praktických lékařů, protože se v současnosti všechna pozornost soustředí právě na covid.

    Zatímco loni od září do listopadu Státní zdravotní ústav evidoval 194 hlášení infekcí způsobených rhinovirem, letos ve stejném období zaznamenal pouze 76 případů. 

    „Měli jsme zvýšenou teplotu, nejhorším příznakem byla bolest kloubů a v kříži. Byli jsme ve spojení s doktorkou, která nám řekla, že se jedná pravděpodobně o chřipku,“ popisuje paní Zuzana, která s manželem onemocněla zhruba před měsícem.

    Jenže podle epidemiologa Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu to není pravděpodobné. Chřipka se totiž začíná objevovat nejdřív začátkem prosince. Na podzim jsou běžnější takzvané rhinoviry.

    Nesledujme jen covid

    „Rhinoviry obvykle způsobují jen velmi lehké onemocnění s projevy nachlazení, na druhou stranu malé množství z nich vyvolává i zánět průdušek a z toho plynoucí dušnost. To je problém u těch nejmenších, kojenců a předškoláků,“ vysvětluje Kynčl.

    Příznaky covid 19

    • teplota 37,3°C a více
    • kašel
    • obtíže s dýcháním
    • bolesti v krku, hlavy, zad, svalů nebo kloubů
    • ztráta čichu / chuti
    • únava
    • průjem
    • nevolnost
    • rýma
    • u dětí se mohou vyskytnout tzv. covidové prsty

    Zdroj: Covid portál

    I proto je potřeba situaci sledovat. „Je to důležitá informace pro dětská oddělení a dětské praktiky, aby se věnovala pozornost i těmto onemocněním, které mohou v řádu dnů vést k těžšímu průběhu,“ varuje lékař.

    Bez testu k nerozeznání

    Běžně ale rhinoviry vyvolávají u lidí nachlazení s příznaky podobnými nákaze koronavirem. Bez testu je prakticky není možné rozpoznat. Jediným rozdílem je ztráta čichu a chuti, která provází jen covid-19 a projevuje se u zhruba 60 procent pacientů. Odezní obvykle za měsíc.

    Chřipka? Jak ji poznáme a jak ji léčit

    Chřipková onemocnění stále podceňujeme, i když na chřipku a komplikace, které způsobuje, u nás ročně zemřou zhruba dva tisíce lidí.

    „Každý si rád počte o ničivých infektech typu Eboly, píší se o nich romány. Ebola ale zabíjí své oběti v počtu desetitisíců, zatímco chřipka v počtech statisíců,“ upozorňuje MUDr.

    Silvie Knoppová, vedoucí lékařka se specializací pediatrie z kliniky Canadian Medical.

    Chřipku od běžného nachlazení rozeznáte velmi jednoduše „Nachlazení začíná postupně jako rýma, kašel, bolest v krku, může se přidat teplota.

    Chřipka oproti tomu je typická svým rychlým začátkem, kdy mezi hlavní příznaky patří vysoká teplota, s jejím nástupem může být zimnice či třesavka, dále bolesti hlavy, nevolnost, extrémní únava či malátnost, bolesti svalů, kloubů,“ říká MUDr. Silvie Knoppová, vedoucí lékařka se specializací pediatrie z kliniky Canadian Medical.

    Chřipku přitom není radno podceňovat, protože především u velmi malých dětí, těhotných žen, seniorů a chronicky nemocných lidí může vyvolat nežádoucí komplikace, nejčastěji zápal plic. „U chronicky nemocných pacientů se obáváme zhoršení základního onemocnění, například u pacientů s chronickými onemocněními dýchacího systému jsou častější tzv.

    nasedající infekce neboli bakteriální superinfekce. Chroničtí kardiaci nezvládají horečky malým dětem zase hrozí rychleji dehydratace,“ vypočítává hrozící potíže MUDr. Silvie Knoppová z kliniky Canadian Medical.

    Na chřipku antibiotika nezabírají

    U chřipky se vždy léčí jen příznaky. Antibiotika nepomáhají, protože jsou účinná proti onemocněním vyvolaným bakteriemi, ovšem chřipka je virového původu. Existují i takzvaná antivirotika, která v některých případech pomoci mohou, ale musí být nasazena včas, ideálně první den nemoci,a vždy o tom rozhoduje lékař.

    „Při chřipce by ho měl vždy vyhledat člověk trpící nějakou chronickou nemocí plic, srdce, ledvin, s metabolickými onemocněními, s neurologickými onemocněními, člověk se sníženou funkcí imunitního systému, rodič s malým dítětem a vůbec každý, jehož celkový stav je při chřipce zásadně změněn,“ zdůrazňuje MUDr. Silvie Knoppová.

    Základem léčby je tedy klidový režim, dostatek tekutin, lehčí strava a léčba konkrétních příznaků. Nejdůležitější a věčnou lékařskou i „babskou“ radou je: „vypotit se“. „Bez přísného klidového režimu a dostatečné hydratace nepomůže nic.

    Netrpí-li člověk žádným chronickým onemocněním a dodržuje-li dostatečný pitný režim, pak mu horečka mezi 38-39 ˚C neuškodí a není vždy nutné ji úzkostlivě srážet.

    Na druhou stranu u lidí s chronickým onemocněním, u malých dětí či seniorů je třeba zvažovat, zda jejich organismus nezatíží přespříliš,“ říká MUDr. Silvie Knoppová.

    Horečku pak lze zmírnit buď léky či fyzikálními metodami chlazení (zábaly či sprcha vlažnou vodou). Z léků je běžně dostupný paracetamol či ibuprofen, pro dospělé se nabízí i přípravky na bázi acylpyrinu či aspirinu a další léky.

    „Zásadní je ale vědět, že každé zvýšení tělesné teploty s sebou nese nutně vyšší nároky organismu na příjem tekutin. Bez dostatečné hydratace budeme s horečkou bojovat marně,“ zdůrazňuje lékařka. Samozřejmě existuje celá řada podpůrných prostředků, které organismu pomáhají.

    „Zde mívá často každý individuální zkušenost, někdo nedá dopustit na zázvor, jiný na produkty z česneku, med, vitamíny, bylinkové směsi k uvolnění kašle.“

    Samotný kašel při chřipce není nemoc, ale příznak. „Je-li suchý, pak kromě dostatečné hydratace si můžeme pomoci léky z řad antitusik, při vlhkém kašli mukolytik.

    Pokud se s kašlem objevují i potíže s dýcháním, dušnost, bolesti na hrudi, je nezbytné vyšetření u lékaře,“ zdůrazňuje MUDr. Silvie Knoppová. Běžné úlevové léky na kašel nezkracují dobu trvání kašle, mohou však snížit dráždění dýchacích cest a ztlumit kašel během noci.

    A pokud vás při chřipce bolí klouby, uleví vám běžně dostupná nesteroidních antirevmatika, jako je například ibuprofen.

    S chřipkou bychom měli zcela jistě zůstat doma po dobu akutních příznaků. Bezprostředně po chřipce bývá navíc imunitní systém oslaben a člověk je proto náchylný znovu onemocnět. Proto je i po návratu do práce či do školy třeba dodržet rekonvalescentní režim a neskočit rovnýma nohama do plné zátěže.

    A pokud chřipka neustupuje a váš stav se zhoršuje, případně se přidávají nové příznaky, například bolesti na hrudi, ztížené dýchání, progredující kašel, vyhledejte ihned lékaře. „Může se i stát, že zdravému jedinci v případě nekomplikovaného průběhu nemusí nedoléčení chřipky způsobit nic vážného.

    Pro jeho okolí to ale může znamenat zásadní rozšíření nákazy,“ podotýká MUDr. Silvie Knoppová z kliniky Canadian Medical.

    • Bojujete s chřipkou? Prostředky pro pomoc i prevenci můžete najít v širokém sortimentu EUC Lékáren:
    • Přípravky na bolest a horečku  
    • Ochranné prostředky před viry

    Nachlazení, viróza nebo chřipka?

    S příchodem podzimního počasí, kdy podceňujeme venkovní teploty a nedostatečně se oblékáme, se o slovo přihlásí rýma, kašel a obávané chřipkové epidemie.

    Spousta lidí si stále myslí, že nachlazení a chřipka jsou totéž.

    Obyčejné nachlazení není zdaleka tak nebezpečné, jako může být v některých případech chřipka. Nejméně devět dní trvá nekomplikované onemocnění virovou infekcí a je lhostejné, jestli proti ní bojujete ověřenými domácími prostředky, anebo těmi z lékárny.

    Abychom tělu pomohli zbavit se zákeřných virů, je důležité rozpoznat, jde-li skutečně o virózu, nebo o chřipku.

    Nejčastějšími příznaky nachlazení jsou kýchání, vodová rýma, ucpaný nos, bolesti v krku, ke kterým se občas mohou přidružit i bolesti hlavy, horečka, kašel či dokonce bolesti uší. Na nachlazení neexistuje očkování.

    Platí na ně teplo, horký čaj, dostatek vitaminů. Čerstvý vzduch uzdravení uspíší, ale průvan mu škodí. V prvních dnech nachlazení raději zapomeňte na mléko.

    Podporuje totiž tvorbu hlenu, a tak by vám ve vašem léčení nepomohlo.

    Útok virů

    Viry jsou nejmenší z mikroorganismů a je jich kolem nás mnohem více než bakteriálních infekcí.

    Jsou to nitrobuněčné částice, jejichž jádro je tvořeno jadernou (nukleovou) kyselinou, obal je bílkovinový, někdy lipidový.

    Může se zdát, že virů je kolem nás stále víc, ale není to pravda.

    Překvapivě je jich tu stejný počet jako v minulosti. Ovšem obrovský nárůst lidí na této planetě a životní styl ulehčují přenos viru a jeho šíření.

    Jenom vlastní imunitní systém je schopen zbavit tělo škodlivých virů. První překážkou při jejich vstupu do těla jsou sliznice dýchacích cest a mandle.

    Pokud nevítaného návštěvníka zvládnou, vydají signál k tvorbě protilátek, které si s viry poradí definitivně. I když to nějaký ten den trvá.

    Tři dny na náš organismus viry útočí, další tři dny ho intenzivně trápí a další tři dny příznaky nemoci postupně ustupují.

    Útok miniaturních záškodníků poznáte podle nepříjemných, ale zpravidla ne nebezpečných příznaků, jako jsou bolest v krku, rýma, kašel, často i dva tři dny trvající zvýšená teplota.

    Léčba spočívá v mírnění příznaků analgetiky, antipyretiky a léky proti bolesti snižujícími zároveň teplotu. Důležité je také dodržování klidu na lůžku.

    Průběh nemoci je obvykle bez komplikací, antibiotika při běžném virovém nachlazení léčbu nezkracují, působí pouze na bakterie.

    Podobná onemocnění nazýváme také nemocemi z nachlazení. Způsobuje je některý z více než 200 rozličných virů. Nejčastěji jde o rinoviry, které vyvolávají především zánět horních cest dýchacích.

    Jak se šíří?

    Rozeznáváme více než 20 rodin virů, které mohou vyvolat různá onemocnění. Člověka může infikovat několik stovek virů. A protože jsou všudypřítomné, je nejvhodnější obranou proti onemocněním, která způsobují, zvyšování obranyschopnosti organismu – imunity.

    Zajímavé:  Příznaky Týden Po Oplodnění?

    Není to hezká představa, ale s každým nadechnutím vdechneme viry. Mohou být vdechnuty jako rýma a chřipka, spolknuty v jídle a tekutinách, mohou přejít porušenou pokožkou přes sliny a způsobit opary. Mohou být přeneseny během pohlavního styku.

    Existuje přes 200 různých virů, které způsobují normální rýmu (v porovnání se třemi nebo čtyřmi způsobujícími chřipku), z nichž většina se nazývá nosní viry (rhinoviruses). Viry nachlazení a chřipky se většinou přenášejí vzduchem jako kapénky, které jsou někým vydechnuty nebo vykýchnuty..

    Vir způsobující nachlazení se může dostat do našich horních cest dýchacích nosem a očima.

    Proč právě zima?

    Viry milují studené počasí. Ale proč tomu tak je, nikdo neví. Vědci spekulují, že relativně nízká vlhkost umožňuje virům snadnější šíření, nebo to může být tím, že jsme v zimě více náchylní k jejich chycení. Méně větrání a více času stráveného v uzavřených prostorách by mohlo být dalším praktickým vysvětlením.

    Ochlazení těla nemá vliv na to, zda chytnete virózu či nikoliv.

    Studie dokázaly, že lidé, kteří byli vystaveni nízkým teplotám, nejsou o nic víc náchylnější k virózám v porovnání s lidmi, kteří byli v teple. Takže déšť, který nás zastihl venku, nemá s naším ucpaným nosem nic společného. V létě se kolem nás pohybuje jen třetina virů v porovnání se zimním obdobím.

    Lékaři vždy očekávají vlnu podzimních viróz v listopadu a poté se spustí prosincové až lednové chřipky.

    Kašel umí potrápit

    Charakteristickým příznakem onemocnění plic a dýchacích cest je kašel. Je to vlastně významný obranný reflex, který slouží k zajištění průchodnosti dýchacích cest, které jsou dočasně uzavřeny hleny. Kašel, a to i krátkodobý, není dobré podceňovat. Nedojde-li v průběhu několika dní ke zlepšení, je nutná návštěva lékaře.

    Kašel se rozvine náhle a vyvolává podráždění průdušnice, velkých průdušek nebo pohrudnice. Na jeho vzniku se může podílet množství virů nebo bakterií. Následkem je pak hromadění sekretu a hlenů způsobujících kašel, který se může i zhoršovat, pokud jsou hleny infikovány.

    Při zakašlání dochází k dočasnému zvýšení tlaku v plících a s jeho pomocí dojde k vykašlání hlenu ústy.

    Ale pozor, aby se z akutního kašle nestal chronický. Za chronický je považován ten, který se vrátí za dva roky po sobě a trvá zhruba tři měsíce. Suchý nebo dráždivý kašel není vyvolán zvýšeným množstvím hlenu, může tedy vzniknout v každém úseku dýchacích cest na začátku zánětu nebo jako důsledek jakéhokoli jiného dráždění.

    Jak si pomoci

    Nejlépe zůstat v klidu a užívat léky podporující vykašlávání, nepoužívat léky proti kašli (nejdůležitější je odstraňování hlenu), potlačovat horečku a v těžších případech brát antibiotika.

    V místnosti, kde je nemocný, se doporučuje používat zvlhčovač vzduchu nebo přikládat mokrý ručník na topení. Výpary s obsahem heřmánkové silice, kuchyňské soli, máty, tymiánu nebo např.

    eukalyptu, příjemně uvolňují dutiny a pomohou tak zmírnit nepříjemnosti s ucpaným nosem, zmírní i případné bolesti hlavy.

    Vyplachujte si nos vlažným slaným roztokem – pro někoho to může být nepříjemné, ale je to účinné a osvědčené – splaskne vám rychleji sliznice, lépe se dýchá a snáze se zbavíte rýmy. Rozhodně se vyvarujte mléka a mléčných výrobků, cukru a všech potravin s obsahem cukru, výrobků z bílé mouky a plynotvorných potravin (kapusta, zelí, květák, fazole).

    Přesušená sliznice potřebuje pořád zvlhčovat, vhodné jsou bylinkové, ovocné čaje, minerální vody bez bublinek, ředěné džusy. Nezapomeňte na česnek a cibuli, ty mají protizánětlivé účinky a česnek je dokonce přírodní antibiotikum. Čaj s medem, skořicí a hřebíčkem zahřeje, posílí a zlepší dýchání.

    Když zaútočí chřipka

    Skutečná chřipka je na rozdíl od virózy doprovázena vysokou horečkou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, značnou únavou, malátností a nechutenstvím. Akutní fáze zpravidla odezní po pěti až sedmi dnech, v deseti až dvaceti procentech případů však na ni může navázat bakteriální infekce.

    Ta velmi často vede k zánětu průdušek, zápalu plic a někdy dochází i k zánětu pohrudnice nebo srdečního svalu.

    Chřipku nikdy nepodceňujte, přibližně 140 osob z každého milionu obyvatel každoročně na chřipku zemře. Jedinou prevencí proti chřipce je očkování. Na rozdíl od většiny ostatních infekčních chorob a k naší velké smůle prochází virus chřipky neustálými změnami.

    Právě ty jsou odpovědné za téměř zázračnou schopnost viru proniknout navzdory všemu do lidského těla.

    Avšak také to znamená, že virus, který způsobil epidemii chřipky jeden rok, není totožný s virem chřipky, která nás postihne v roce příštím.

    Proto se k výrobě očkovací látky používá každý rok vždy aktuální kmen viru, z čehož vyplývá, že na rozdíl od jiných očkování, která stačí absolvovat jednou za život, je pro ochranu proti chřipce nutné nechat se očkovat každý rok znovu. Vakcína proti chřipce je velmi levná a stojí kolem 200 korun.

    Nebojácnými pomocníky při vašem zápolení s chřipkou jsou některé vitaminy a minerální látky – bolest svalů zmírní vápník s hořčíkem, na bolest v krku zabírá zvýšený přísun zinku a vitamin C, který se infekce nebojí.

    Je třeba zdůraznit, že antibiotika nejsou v žádném případě léky proti chřipce ani jiné virové nákaze. Antibiotika mají smysl jen při komplikacích, které způsobily bakterie.

    Protože se při horečce každý člověk hodně potí, nezapomínejte organismu pravidelně doplňovat ztracené tekutiny.

    Rozhodně s nástupem do práce nepospíchejte, nedoléčená chřipka může vést k nepříjemným zdravotním komplikacím. Pokud bolesti v krku ani po několikadenní léčbě neustávají a nemůžete ani pořádně polknout, může jít o akutní zánět krčních mandlí, tedy angínu.

    Rýma, chřipka, nebo nový COVID-19? Liší se intenzitou a nástupem onemocnění, shodují se odborníci

    Kde se nacházíte: iROZHLAS.cz / Životní styl a společnost / Zdraví | Související témata: nemoc chřipka koronavirus Světová zdravotnická organizace rýma COVID-19

    „Ve stejnou chvíli se šíří tři závažnější nákazy,“ uvádí Gary LeRoy, předseda amerického svazu rodinných lékařů. Chřipka, rýma i COVID-19 podle něj mají podobné příznaky, některé však mají horší průběh.

    Běžná rýma se projevuje bolestí a škrábáním v krku, kašlem, smrkáním a ucpaným nosem,“ vypočítává LeRoy. Ve většině případů se také objeví lehce zvýšená teplota, dodává.

    Prázdná letadla nemusí létat po Evropě, aby nepřišla o místa na letištích. Unie pravidlo pozastavila

    Číst článek

    Příznaky chřipky jsou většinou intenzivnější a často přicházejí náhle, popisuje zdravotnická organizace ze státu Connecticut. Mezi průvodními znaky je horečka, silná únava, bolest těla a svalů, suchý kašel a zimnice. Nemocný se ještě ráno může cítit dobře, ale odpoledne už je mu příšerně, dodává LeRoy.

    Mezi další příznaky patří také ucpaný nos a časté smrkání, bolesti hlavy nebo zvracení či průjem, ačkoliv poslední dva jmenované symptomy postihují spíše děti než dospělé, uvádí americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

    Onemocnění COVID-19 se oproti chřipce projevuje postupně. Většinou ho provází horečka, suchý kašel a znatelná dechová nedostatečnost, popisuje Světová zdravotnická organizace.

    U některých lidí může přerůst v zápal plic.

    Nemoc je nebezpečná hlavně pro starší osoby a ty, kteří již trpí nějakým onemocněním, jako je například vysoký krevní tlak, obezita, cukrovka nebo potíže se srdcem.

    Jedna z nových studií z Číny podle AP zjistila, že zhruba polovina pacientů s novým typem koronaviru neměla při přijetí do nemocnice horečku, u většina se však nakonec projevila.

    Nejlepší prevencí před onemocněním, ať už se to týká rýmy, chřipky, či COVID-19, je podle AP i doporučení Světové zdravotnické organizace často si mýt ruce. Doporučuje se rovněž nedotýkat se rukama očí, úst či nosu a vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí.

    Onemocnění COVID-19 dosud podlehl pouze zlomek těch, kteří ročně umírají na chřipku, připomíná AP. Za první čtyři měsíce nový typ koronaviru zabil přes 4300 lidí, chřipka si podle Světové zdravotnické organizace každoročně na celém světě vyžádá 290 tisíc až 650 tisíc obětí.

    Základní informace o koronaviru →

    Další články

    Nejčtenější

    Vrbětice, Koronavirus, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT – rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

    Doporučujeme

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector