Dermatologie – vše o zdraví

Pokožka je zrcadlem Vašeho zdraví Věnujte jí pozornost a svěřte ji do našich rukou. Lékařské služby

Náš tým je tvořen vysoce školenými atestovanými lékaři s mnohaletými zkušenostmi v oboru dermatovenerologie a estetické dermatologie a několika kvalifikovanými zkušenými sestrami.

Naše klinika disponuje nejnovějšími lékařskými přístroji včetně laserů, dermascanu či biostimulačního světla.

Prostory kliniky byly tvořeny tak, abyste se cítili příjemně, mile a komfortně a rádi se k nám vždy vraceli.

Uděláme vše pro to, aby objednání k vybranému výkonu bylo co nejrychlejší a jednoduché. Zakládáme si na krátkých objednávacích dobách tak, abychom se mohli Vašemu problému věnovat co nejdříve.

Dermatologie - Vše o zdraví

Rádi Vám pomůžeme cítit se dobře a sebevědomě ve vlastní kůži. Cítit se příjemně ve své fyzické schránce považujeme totiž za velmi důležitou součást života. Budete-li nás tedy v tomto životním aspektu někdy potřebovat, jsme Vám plně k dispozici.

Dermatologie - Vše o zdraví

Včasné vyšetření kůže Vám může zachránit život. Specializujeme se na dermatologický screening znamének, pih a všech dalších kožních útvarů včetně jejich odstranění s histologickým ověřením.

Dermatologie - Vše o zdraví

Zabýváme se řešením jakékoli kožní problematiky včetně akutních potíží i chronických dermatóz typu akné, ekzému, lupenky, autoimunitních chorob a mnoha dalších onemocnění.

Na stránkách je používána technologie cookies za účelem analýzy návštěvnosti a zajištění fungování stránek. Více informací Rozumím

Privacy & Cookies Policy

Co tě čeká u dermatologa?

Jak to chodí u dermatologa?

Nebudeš, stačí se objednat osobně či telefonicky.

Lékař provede vstupní pohovor (anamnéza). Připrav si informace o výskytu kožního nádoru v rodině. Svlékneš se do spodního prádla a lékař tě vyšetří pohledem. Pokud najde podezřelé znaménko, vyšetří ho i dermatoskopem.

To je speciální přístroj, který funguje jako lupa a je obvykle spojený s počítačem, aby se znaménko dalo vyfotit a porovnávat tak v čase. Pokud lékař určí podezřelé znaménko k vyříznutí, dá ti termín, kdy se můžeš objednat na výkon.

V lokálním umrtvení se znaménko vyřezává a odesílá se na histologické vyšetření. Výsledky ti sdělí většinou osobně při vytažení stehů nebo si o ně můžeš zavolat.

2 až 6 měsíců,  při potížích ihned.

Ke svému obvodnímu dermatologovi nebo do jakékoliv kožní ambulance.

Je potřeba se nějak speciálně připravit?

Budu si volat o výsledky? 

O dalších výsledcích a postupu tě bude informovat lékař.

Co získám, když na takovou kontrolu půjdu? 

Vědomí, že je vše v pořádku.

Co dalšího můžu udělat pro prevenci?

Používej opalovací krém a vyhýbej se polednímu slunci. Také si pravidelně kontroluj znaménka, jestli se nemění v čase metodou ABCDE.

Dermatologie - Vše o zdraví

Náš tip:Přidej kontrolu znamének k pravidelnému samovyšetřování

Není ti něco jasné nebo máš dotaz? 

Rádi ti poradíme

Dermatologie - Vše o zdraví

Podpoř online edukaciv oblasti prevence 

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online

Dermatologie - Vše o zdraví

Podpoř online edukaciv oblasti prevence 

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, podcasty a články, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.

Sleduj nás na instagramu @loonocz

www.dermamax.cz

kolektiv DermaMax – dermatologie a lymfologie

 

 

——————————————————

DermaMax se specializuje na léčbu:

– širokého spektra dermatologických (kožních) diagnóz

– estetickou korektivní medicínu

– lymfologických obtíží v lymfologické ordinaci 

Využíváme zkušeností i nových postupů případně s využitím moderní techniky. Spojují se tak pro pacienty příjemné výhody s často komfortnější a rychlejší léčbou. Na pracovišti probíhají také odborná školení z oboru dermatologie, nebo estetické medicíny.

Dermatologie - Vše o zdraví

Lymfologie

Následkem špatné funkce lymfatického systému, zejména po úrazech, chirurgických zákrocích, nebo po infekci jsou otoky končetin i trupu. Tyto otoky mohou být nebezpečné a dlouhodobě ohrožují zdraví. Vzniklé mízní otoky na těle, horních nebo dolních končetinách je třeba řešit s lékařem lymfologem a zahájit léčbu moderní komplexní dekongestivní terapií (KDT).

Estetická korektivní medicína

Možnosti korektivní dermatologie v posledních letech stále rostou. Aplikuje MUDr. Fojtková, nebo MUDr. Eftimovská.  Pacienti často využívají komplexní zdravotnickou péči pro např. akné, pigmentací, žilek, jizev a dalších, které se efektivně řeší novými způsoby léčby.

Dermatologie 

V kožní ordinaci působí lékařky MUDr. Petra Fojtková s téměř 20ti letou praxí a MUDr. Pasovská s praxí několik desítek let u nás i ve světě. Obě lékařky se zajímají o novinky a účastní se kongresů.

 Vždy se snaží o nalezení příčiny problému a specializují se na pomoc pacientům včetně dětí zejména při:   – léčbě projevů akné, bércových vředů, ekzémů, psoriázy, toxoalergické examtémy, virových bradavic, nebo keratozy, také choroby vlasů a nehtů.

– vyšetření a odstranění drobných kožních projevů: mateřských znamínek, pigmentací, milií, fibromů, papilomů – odebírání kožních vzorků k histologickému vyšetření

– odstranění pigmentových léz

  K posouzení stavu kůže a znamének používáme špičkový ruční dermatoskop Heine 20T.  Pro odstranění drobných útvarů a korekce  se používá SMT elektrokauter, nebo dusík. Zákroky se provádí dle domluvy se znecitlivěním pomocí injekce, nebo krému.   

Spolupracujeme se všemi zdravotními pojišťovnami:

      Dermatologie - Vše o zdraví

Ordinační doba DermaMax:

Pondělí   8,30 – 12,30    13,00 – 17,00 MUDr. Fojtková Úterý       8,00 – 12,30    13,00 – 16,30 MUDr. Fojtková Středa     8.15 – 12,30    13,00 – 16,45 MUDr. Fojtková Čtvrtek    8,00 – 14,00       MUDr. Pasovská

Pátek       8,00 – 14,00       MUDr. Pasovská

Pacienty ošetřujeme přednostně dle objednávek. Kontakty a mapa včetně ordinační doby dermatologie a lymfologie DermaMax Praha 6.

Kožní lékař je současně chirurg i onkolog, říká dermatolog | Zdraví

Málokdo ví, že i na kožní preventivní prohlídky poskytují zdravotní pojišťovny svým klientům příspěvky, říká profesor Petr Arenberger, předseda České dermatovenerologické společnosti.

LN Čím kůži nejvíce ubližujeme?Řada z nás už respektuje, že kůže potřebuje chránit před ultrafialovým zářením. Každý třetí z nás kvůli jeho přemíře onemocní rakovinou kůže, navíc ultrafialové záření urychluje stárnutí.

Sluníčko se na nás podepisuje vráskami, skvrnitými pigmentacemi nebo místním nadměrným rohověním. Je také rozdíl, jestli si ruce myjeme jádrovým mýdlem s jelenem nebo pěsticí emulzí s příměsí hydratačního krému. Tady je však potřeba prostředky individuálně vyzkoušet.

Ne každá zlatá krabička za několik stovek je lepší než plastový kelímek za pár desetikorun.

LN O kožních nemocech se někdy říká, že se špatně diagnostikují i špatně léčí a že nakonec stejně zmizí samy od sebe. Co si o takovém názoru myslíte?Mnoho lidí s kožními problémy nejprve zajde do potravin, koupí ocet a dělá si léčivé obklady.

Následuje perioda nicnedělání a tváření se, že jsme to skoro vyléčili. Pak teprve nás manželka s červeným flekem nebo krvácejícím vředem na zádech pošle na kožní a tam se teprve vše začne správně diagnostikovat a léčit.

Najít prvotní příčinu už tehdy bývá dost těžké.

LN Kdy je namístě samoléčba? Prodávají se například sety pro domácí léčbu bradavic, udělám chybu, když to použiju u sebe nebo svého dítěte?V dermatovenerologii je nejdůležitější diagnostika, která se velmi často opírá o klinický obraz.

Zajímavé:  Doplatky Na Léky Ochranný Limit?

Podmínkou je, aby se pacient s nejasnými projevy dostal co nejdříve do rukou zkušeného dermatovenerologa a klinický obraz choroby nebyl zastřen předchozími léčebnými pokusy. Pokud si je pacient zcela jistý, že jde opravdu jen o bradavici, může si ji začít léčit koupenou sadou. Při jakýchkoliv pochybnostech ale dermatovenerologa raději vyhledejte.

Není to naštěstí časté, ale už jsem psal tři znalecké posudky na několikaměsíční léčení „bradavice“, která byla od počátku nádorem – malignímmelanomem.

LN Obory, jako jsou kardiochirurgie nebo transplantační medicína, se přebíjejí v tom, kdo provedl jaký unikátní výkon a jaké nové metody se objevily. Dějí se takové převratné věci i v léčbě kožních nemocí?Dermatovenerologie je dnes docela jiným oborem, než byla, když jsem s ní před více než třiceti lety začínal.

Tehdy se kolegové z mého kroužku na fakultě divili, že jdu na obor, který si oblíbily lékařky, které se doma nudily s miminem. Ještě za studií jsem byl několikrát na stáži v zahraničí, kde jsem viděl, že kožní medicína je něco úplně jiného, než co jsme znali u nás ze školy. Rozhodl jsem se, že udělám všechno pro to, aby to u nás bylo také tak.

Důkladnější zkušenosti jsem načerpal dvouletým pobytem na mnichovské dermatologické klinice i na Stanfordově univerzitě v Kalifornii.

Kožař je dnes už jen velmi okrajově tím, kdo předepisuje masti, protože je zároveň ve své oblasti chirurgem, onkologem, alergologem a imunologem, flebologem, fotobiologem, histopatologem, mikrobiologem, intenzivistou, internistou, psychologem, trichologem, dermatoestetickým specialistou, vědeckým pracovníkem, samozřejmě venerologem, a to jsem určitě na něco zapomněl.

V posledních deseti letech se zásadně rozšířilo portfolio nejen v dermatochirurgické a neinvazivní estetické dermatologii, ale i ve farmakologické léčbě. Používáme mnohem více přístrojové vybavení, nové zevní prostředky, ale i nejmodernější a nejúčinnější biologickou léčbu pro nejtěžší formy lupénky, atopického ekzému, chronické kopřivky, metastazujícího melanomu nebo bazaliomu.

LN Některé kožní nemoci jsou infekční, někdy jde o projev alergie nebo zhoubného bujení. To nutně vypadá, že něco jako celková prevence neexistuje. Nebo ano?Ale ano.

Jen je potřeba vědět, že i drobná kožní poranění musíme správně ošetřit a předejít šíření infekce, používat ochranné prostředky a zbytečně kůži nevystavovat alergenům nebo ji chránit před ultrafialovým zářením a nepodceňovat preventivní kontroly.

Málokdo ví, že i na kožní preventivní prohlídky poskytují zdravotní pojišťovny svým klientů příspěvky.

LN Objevují se stále nějaké kožní choroby, které už jsme měli za vymýcené nebo vytlačené, případně objevují se nějaké nové?Naštěstí moc nových kožních nemocí v dermatovenerologii nepřibývá. Dám vám ale hádanku.

Kolik myslíte, že dnes existuje kožních chorob? Je to sto, pět set, tisíc, dva tisíce nebo víc? Budete se divit, ale v dermatovenerologii existuje přes dva tisíce nemocí. Problémem je hlavně nárůst počtu nemocných.

Třeba u kožních nádorů zaznamenáváme i přes intenzivní prevenci, která odhalí nádory v časném a lépe léčitelném stadiu, stálý vzestup počtu nových případů. Kožní nádory tvoří celou čtvrtinu všech nádorových onemocnění u člověka, počet nových případů maligního melanomu se každých deset let zdvojnásobuje. Ale pojďme skončit optimisticky.

Nové vědecké poznatky, léčebné postupy i nové léky nám usnadňují terapeutické možnosti. A nesmíme zapomínat ani na to, že poskytujeme služby i našim zdravým klientům. Rozvinuté dermoestetické možnosti nám umožňují zahustit řídnoucí kštici, odstranit vrásky, rozjasnit tvář, prostě škrtnout nějaké roky z kalendáře.

Dermatologie - Vše o zdraví

Dermatologie

Vrstvy kůže

Dermatologie (z řeckého δερμα, kůže a λόγος, slovo, přeneseně věda) neboli kožní lékařství je obor medicíny zabývající se kůží a jejími deriváty (vlasy, nehty, potní žlázy, atd.) a chorobami kůže. Za zakladatele moderní dermatologie je považován rakouský lékař moravského původu, brněnský rodák Ferdinand von Hebra (1816-1880).

Lékaři

Lékař kožního lékařství – dermatolog – se specializuje na diagnózu a léčbu chorob kůže a kožních derivátů včetně nádorových onemocnění kůže. Je atestován v oboru dermatovenerologie, tedy chorob kožních (dermatologie) a pohlavních (venerologie).

  • Chirurg-dermatolog (v ČR obvykle označován jako korektivní dermatolog) provádí operace kožních nádorů metodami zahrnujícími i Mohsovu mikrochirurgickou metodu, operace za pomoci laseru, fotodynamickou terapii (PDT) a kosmetické metody s použitím botulotoxinu, skleroterapie, liposukce a augmentace (‚zesílení‘) měkkých tkání.
  • Dermatopatologové mikroskopicky vyhodnocují vzorky tkání (histopatologie).
  • Dětští dermatologové (dermatologové pediatři) se specializují na diagnózu a léčbu chorob kůže u dětí.

Podobory

Melanom – velmi zhoubný kožní nádor

Kůže je největší a nejvíce viditelný lidský orgán. Ačkoliv mnoho nemocí kůží se vyskytuje samostatně, některé z nich jsou projevem vnitřního onemocnění. Z tohoto důvodu jsou dermatologové vzděláváni i v oborech jako chirurgie, revmatologie (mnoho revmatologických onemocnění se může projevovat příznaky a změnami na kůži), imunologie, neurologie (tzv. “neurokutánní syndromy” jako neurofibromatóza a tuberózní skleróza), infekční nemoci a endokrinologie. Na významu získává i genetika.

Venerologie

Venerologie je sesterský obor dermatologie, který diagnostikuje a léčí pohlavně přenosné choroby. Provázanost s dermatologií je dána především historicky tím, že řada pohlavně přenosných chorob se projevuje právě na kůži.

Flebologie

Flebologie je podobor, který se zabývá problémy povrchového žilního systému. Dermatologie zde ve své působnosti hraničí s chirurgií.

Korektivní dermatologie

Korektivní dermatologie byla po dlouhou dobu důležitou součástí oboru dermatologie. Na počátku dvacátého století kožní lékaři využívali dermabrazi k vyhlazení jizev po akné a metoda mikropřenosu tuku byla používána k vyplnění kožních defektů.

Dermatologové specializující se v korektivní dermatologii typicky používají k potlačení známek stárnutí neinvazivní metody. Botox se používá od té doby, co ho americký Úřad pro léčiva a potraviny schválil pro ošetření (léčbu) vrásek.

Botox se používá k minimalizování vrásek jako čelní vrásky a vějířků vrásek kolem očí. Vyplní se jím linky na obličeji a minimalizuje se objevování nových vrásek.

K ošetření kůže se používají i metody využívající záření (lasery, intenzivní pulzní světlo, radiofrekvence, infračervené záření, ultrafialové záření, rentgenové záření a fotodynamická terapie).

Dermatologická chirurgie

Metody a techniky, které má chirurg-dermatolog k dispozici, zahrnují lasery, tradiční chirurgii, elektrochirurgii, kryochirurgii, fotodynamickou terapii (PDT), liposukci, blefaroplastika (kosmetická operace očních víček), minimálně invazivní plastické operace obličeje (např.

“S-lift”) a různé lokální a injekční prostředky jako kožní výplně (např. přenos tuku a kyselina hylauronová).

Někteří speciálně vyškolení chirurgové-dermatologové provádějí i Mohsovu mikrochirurgickou metodu, která může být účinná v boji s opakovanými výskyty rakoviny kůže nebo jejími neurčitými nebo těžkými formami.

Dermatologické vyšetření

Dermatologické vyšetření se obvykle skládá z:

  • anamnézy – tj. důkladného zjištění ‚zdravotní historie‘ pacienta
  • aspekce, tj.prohlédnutí celého pacienta, někdy i s použitím lupy
  • palpace, tj.hodnocení pohmatem
  • dalších metod podle diferenciálně diagnostické rozvahy
    • vitroprese, tj. stištění kůže sklíčkem a pozorování vzniklých barevných změn
    • histologického vyšetření biopsického materiálu
    • mykologického vyšetření
    • mikrobiologického vyšetření
    • alergologického nebo imunologického vyšetření
    • vyšetření Woodovou lampou, tedy prohlédnutí pod lampou vyzařující UV záření o vlnové délce zhruba 365 nm
Zajímavé:  Jedla Soda A Zdravi?

Léčba

Lokální terapie

Léčiva ve formě masti

Kůže je maximálně přístupná pro lokální terapii. Antibiotické masti mohou pomoci eliminovat infekce, zatímco zánětlivé kožní choroby jako ekzém a psoriáza (lupénka) často reagují na masti s obsahem kortikoidů.

Farmakoterapie

  • koupele – např. heřmánková koupel působí slabě protizánětlivě
  • obklady
    • vysýchavé
      • chladné a vlažné – ochlazují a působí protizánětlivě
      • teplé – zvyšují prokrvení, působí proti svědění
    • zapařující
  • léčivé roztoky
  • zásypy – vysušují a odmašťují kůži
  • tekuté pudry
  • oleje – zvláčňují a promašťují
  • masti
  • emulze
  • pasty

Fyzikální terapie

Dermatologický laser

  • Bucky paprsky – dlouhovlnné ionozující UV záření (10-15 keV)
  • RTG lampa dle Chaoula – krátkovlnné rentgenové záření (cca 50 keV)
  • povrchová RTG terapie – 60-120 keV
  • Solux lampa – infračervené záření
  • rtuťová výbojka – „horské slunce“, UV záření
  • PUVA (fotochemoterapie) – před ozařováním se aplikuje látka zvyšující citlivost na záření
  • laser
  • fototerapie polarizovaným světlem
  • elektrokauter – odstranění některých lézí teplem
  • kryoterapie – odstranění některých lézí tekutým dusíkem
  • ultrazvuková terapie – údajně působí příznivě na nadprodukci vaziva

Systémová terapie

Pomocí lokální terapie se ošetřuje mnoho kožních nemocí, dermatologové však využívají i celkové (systémové) podání léků.

Pro léčbu kožních nemocí se používají antibiotikum a léky k potlačení imunity nebo naopak prostředky ke zvýšení imunity.

Isotretinoin se používá při vážných případech cystického akné vulgaris a často způsobuje celoživotní zmírnění příznaků tohoto hyzdícího onemocnění.

Chirurgická léčba

Chirurgický zákrok provedený chirurgem-dermatologem může být nevyhnutelný, například při léčbě křečových žil nebo rakoviny kůže.

Křečové žíly mohou být ošetřeny metodou zvanou skleroterapie (injekční aplikace prostředku, který žíly vyhladí) nebo laserem s dlouhými pulsy Nd:YAG. Nádory kůže mohou být odstraněny vyříznutím, kryochirurgií, rentgenovými paprsky nebo prostředkem zvaným imiquimod.

Do péče dermatologa se může dostat i pacient s bércovými vředy (v ČR spadá péče o bércové vředy dermatologům nebo všeobecným chirurgům podle volby pacienta)

Psychodermatologie a hypnodermatologie

Psychodermatologie a hypnodermatologie zahrnují využití hypnózy v kombinaci s jinými psychologickými terapiemi k léčbě nemocí kůže.

Dermatologická onemocnění

Dermatofagie

  • Akné – způsobeno infekcí a ucpáním mazových žlázek nadměrně vylučovaným mazem, objevuje se zejména v pubertě ve formě pupínků nebo uhříků. Existuje několik druhů akné – černé tečky, zánětlivé pupínky. Při neléčení mohou pleť nevratně poškodit.
    • Chlorakné
  • Aktinická keratóza
  • Angiom
  • Atletická noha
  • Atopický ekzém
  • Argýrie – otrava stříbrem, projevuje se zešednutím kůže
  • Bradavice
    • Genitální bradavice
  • Behcetův syndrom neboli Behcetova nemoc neboli BN – zánět krevních cév
  • Blepharitis – zánětlivé onemocnění očních víček
  • Bowenova choroba
  • Bulózní pemfigoitida
  • Celulitida
  • Dermatitida
    • Atopická dermatitida
    • Fotodermatitida
    • Kontaktní dermatitida
    • Periorální dermatitida
    • Seboroická dermatitida
  • Ekzém – zánětlivé kožní onemocnění, často způsobené alergickou reakcí organismu na nějakou látku
  • Epidermolysis bullosa – ‚EB‘, vrozená dědičná vada, skupina genetických poruch způsobujících puchýře a strhávání pokožky i při sebemenším tření
  • Erysipel
  • Erytrodermie
  • Groverova choroba
  • Hemangiom
  • Holohlavost
  • Hyperhydróza/Hyperhidróza – nadměrné pocení
  • Ichtyóza
  • Impetigo – silně nakažlivá bakteriální infekce, způsobuje svědění
  • Kaposiho sarkom – nádorové onemocnění způsobené lidským herpesvirem HHV-8
  • Keloid, keloidní jizva
  • Keratosis pilaris – folikulární hyperkeratóza, na pažích, hýždích, stehnech a výjimečně na hrudníku, vypadá jako husí kůže, nesvědí, zhoršuje se v zimě
  • Kopřivka = urtika; kožní reakce na alergen, způsobuje svědění
  • Křečové žíly – varixy
  • Kvasinkové infekce
    • moučnivka – způsobuje ji kvasinka Candida albicans, postihuje zejména ústa a zevní rodidla
  • Lichen planus
  • Lipom – tukový nádorek, nezhoubný
  • Lymfadenitis
  • Lupénka
  • Lupus vulgaris
  • Lupy
  • Mazová cysta
  • Nádory kůže
    • Maligní melanom
  • Melasma/melazma
  • Moluska seu Molluscum contagiosum – infekční přenosné onemocnění kůže, způsobené virem, který se jmenuje Moluscipoxvirus. Projevuje se jako benigní (nezhoubná) virová kožní infekce.
  • Neštovice
  • Nevus flammeus – nápadné červené skvrny na kůži nebo pleši; vzniká poruchou krevního zásobení (nahromadění rozšířených krevních vlásečnic) nebo pigmentace kůže
  • Omrzliny
  • Opary
    • Pásový opar
  • Opruzeniny
  • Popáleniny – vznikají následkem vystavení pokožky nadměrnému slunečnímu nebo jinému záření, působení kyselin nebo vysokých teplot
  • Potničky
  • Podráždění hmyzem – např. roztoči, vši, blechy
  • Plísňová onemocnění kůže – vznikají nejvíce ve vlhkých chráněných místech (podpaží, třísla, vlasy, chodidla, kůže mezi prsty)
  • Proleženiny
  • Rakovina kůže
  • Raynaudova choroba
  • Růžovka = rosacea, kůže je narudlá, mastná a zhrublá
  • Skleroderma
  • Spáleniny
  • Svrab – infekce způsobená roztočem zvaným zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei)
  • Tinea neboli dermatofytóza – plísňové onemocnění kůže způsobené dermatofyty
  • Vitiligo
  • Vřídky
  • Vyrážky
  • Žilky – rozšířené žilky

Historie

Za první vědecký traktát o dermatologii je považována práce Geronima Mercurialiho De morbis cutaneis (“O nemocích kůže”) z roku 1572. O jednu z prvních fotografických dokumentací kožních nemocí se prvním desetiletí devatenáctého století zasloužili Balmanno Squire, Dr. Alfred Hardy, Dr. A. de Montméja, Dr. Howard Franklin Damon, Dr. George Henry Fox a Dr. Oscar G. Mason.

Atestace

Atestace v ČR

Atestace podle vyhlášky MZd. č. 361/2011 Sb

Vyhláška MZd. č. 185/2009 Sb. byla nahrazena realističtějšími požadavky pro řadu oborů. K 4.6.2011 však stále není známa náplň atestačního vzdělávání v oboru dermatovenerologie.

Atestace podle vyhlášky MZd. č. 185/2009 Sb

Dermatovenerologie byla zařazena mezi obory navazující na dvouletý interní nebo chirurgický kmen, teprve poté měla následovat tříletá specializační příprava.

Toto zařazení vyvolalo silnou kritiku Ministerstva zdravotnictví vedeného Danou Juráskovou, dermatovenerologie se spolu s neurologií staly obory, na kterých se nejvíce poukazovalo na nerealistický a s odbornými společnostmi nekonzultovaný postup ministerstva při tvorbě vzdělávacích programů.

Starší atestace

Úplné postgraduální (tj. po promoci na lékařské fakultě) vzdělání dermatolovenerologa trvá v ČR minimálně 5 let.

Kromě práce pod dozorem zkušených lékařů na dermatologických pracovištích musí lékař v předatestační přípravě absolvovat stáž na interně, chirurgii (ideálně plastické chrurgii nebo i na korektivní dermatologii), na oddělení infekčního lékařství, v mikrobiologické laboratoři a na gynekologii.

Výcvikový program v Austrálii

V Austrálii musí budoucí dermatolog absolvovat čtyři až šest let na lékařské fakultě, jeden rok praxe a nakonec alespoň jeden rok všeobecné nebo chirurgické služby v systému státních nemocnic. Potom se stane způsobilým pro atestaci v oboru dermatologie.

Proces výběru je přísný a průhledný – kandidáti musí složit zkoušky z dermatologie a farmakologie a podstoupit sledovaný a hodnocený praktický výcvik ve všech aspektech lékařské a chirurgické dermatologie.

Na konci pětileté atestace dělají účastníci kurzu celostátní písemnou zkoušku, která trvá dva dny. Úspěšní kandidáti potom postupují k praktické ústní zkoušce, která také trvá dva dny.

Úspěšní kandidáti potom mohou u Australasian College of Dermatologists (Australasijská akademie dermatologů) požádat o status vědeckého pracovníka.

Výcvikový program v Indii

V Indii je k získání postu dermatologa potřeba po absolvování lékařské školy nebo nemocniční praxe absolvovat ještě minimálně dvouletý (kvůli diplomu) nebo tříletý (pro MD – diplom z dermatologie, venerologie a leprologie) výcvik.

Zajímavé:  Grep Vliv Na Zdraví?

Tato doba zahrnuje výcvik ve všech oblastech všeobecné dermatologie, korektivní dermatologie, dermatopatologie, dermatochirurgie, pohlavních chorob (včetně HIV) a leprologie. Na konci výcviku musí budoucí lékař úspěšně napsat testy a projít klinickými zkouškami.

Absolventi postgraduálního studia obdrží diplom DVD (diplom z venerologie a dermatologie) a MD (dermatologie, venerologie a lepra). Mnoho odborných lékařů také usiluje o certifikát vydávaný národním výborem (pro ocenění „diplomovaného pracovníka národního výboru“).

Jedním z největších dermatologických sdružení na světě je Indický svaz dermatologů, venerologů a leprologů (IADVL).

Odkazy

Literatura

  • Jirásková, M.:Dermatovenerologie pro stomatology, Praha: Professional Publishing, 2001, ISBN 80-86419-07-X
  • Vosmík, F. a kol. Dermatovenerologie, Praha: Karolinum, 1999, ISBN 80-7184-633-3

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu dermatologie ve Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo dermatolog ve Wikislovníku
  • Dermatologie pro praxi

Autoritní data: GND: 4135648-2 | PSH: 13048 | LCCN: sh85037090 | WorldcatID: lccn-sh85037090Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Dermatologie&oldid=18624114“

Dermatovenerologie už umí vyléčit mnoho onemocnění

Lupénka sice není přenosná choroba, ale v některých povoláních člověka diskvalifikuje.

Příkladů dalších dermatovenerologických chorob je ale mnohem více. Z těch více jak dvou tisíc kožních nemocí jmenujme třeba atopický ekzém a psoriázu neboli lupénku. V porovnání s už zmíněným maligním melanomem se lupénka zdá vcelku banalitou. Ano, z laického pohledu je to jen obyčejný zánět kůže s troškou šupinek.

Zánětlivé působky se ale dostávají z kůže i do cévního system a urychlují aterosklerózu se zvýšeným rizikem infarktu myokardu. Opět jsme však jak u zdravotního problému, tak u problému kvality života. Pacienti s lupénkou trpí nejen tím, že onemocnění svědí, mají popraskané dlaně a chodidla, chůze jim způsobuje bolest apod., ale trpí i při interpersonálním kontaktu.

Lupénka sice není přenosná choroba, ale v některých povoláních člověka diskvalifikuje.

Moderní léčbaNa jiné kožní choroby zase existuje řada osvědčených klasických prostředků, jako třeba dehet, různá anilinová barviva, která velmi dobře tlumí kožní zánět a odstraňují kožní infekce. Jenže si je dnes na viditelných místech ze společenských důvodů při ambulantním ošetření nemůžeme dovolit.

Snažíme se proto aplikovat nově vyvíjené bezbarvé prostředky, které jsou srovnatelně účinné, splňují náročné kosmetické požadavky na zevní léčbu a pacienta v kontaktu s okolím nehandicapují.

V těžších případech máme k dispozici i moderní a velmi účinná biologika, ale na druhé straně musíme být schopni nabídnout pacientům podle potřeby i hospitalizaci.

Dermatovenerologie už umí vyléčit mnoho onemocnění, která dříve provázela pacienta celým zbytkem jeho života či byla dokonce smrtelná. Platí to například o pohlavních chorobách. U syfilis je od 2.

světové války penicilinová léčba jedna z nejúčinnějších, přičemž ani není třeba podávat velké dávky jako u jiných infekcí a dosahovat tímto způsobem vysokých hladin antibiotika v krvi.

Zásadou je včas odhalit nemoc a nasadit správnou léčbu.

Se syfilis to máte obrazně řečeno jako s angínou. Léčíte-li ji včas, proběhne zpravidla bez jakýchkoliv problémů. Zanedbáte-li ji, může to mít trvalé následky. Tato zásada pochopitelně neplatí pouze pro pohlavní choroby a angínu.

Také erysipel, infekční streptokokové onemocnění, lidově zvané růže, lze nasazením antibiotik zcela vyléčit.

Podobně třeba erythema chronicum migrans, zarudnutí kůže, které se pomalu rozšiřuje a kterým se začíná projevovat lymeská borelioza, se může úspěšně vyléčit včas podanými antibiotiky, čímž předejdeme těžkým změnám na srdci nebo nervovém systému.

U onemocnění, jako je například zmíněná lupénka, zatím můžeme pacientovi pouze nabídnout to, že po delší či kratší dobu bude mít bezpříznakové období.

Tlumení příznakůNa druhou stranu existují choroby, u nichž jen velmi orientačně známe jejich původ, ale ještě stále nejsme na konci bádání tak, abychom znali například nějaký konkrétní gen, jehož ovlivněním bychom danou chorobu jako zázračným proutkem vyléčili.

U onemocnění, jako je například zmíněná lupénka, zatím můžeme pacientovi pouze nabídnout to, že po delší či kratší dobu bude mít bezpříznakové období.

U jiných onemocnění, jako třeba atopický ekzém, zase máme léky, které účinně tlumí příznaky onemocnění, byť nelikvidují vlastní chorobu.

Naděje pro pacientyCo se týče naděje na vyléčení, té je v medicíně potřeba vždycky. Někdy je tedy vyléčení naprosto jednoduché, když umíme působit na konkrétního původce – borrelie, treponemata, gonokoky, jindy se k vyléčení jen přibližujeme.

Tak třeba ten, kdo zanedbal prevenci maligního melanomu a přišel navíc s nádorem pozdě, tedy už v době, kdy nádor založil dceřinná ložiska – metastázy, má dnes trochu větší šanci na prodloužení života než tomu bylo před několika lety.

V léčbě metastazujícího melanomu se objevují nové léky, které pomáhají imunitnímu systému bojovat proti nádorovým buňkám nebo opravují chyby, které v kůži způsobilo třeba sluníčko a vyvolalo nádorové bujení.

Nejdále jsou dnes léky jako je ipilimumab, nivolumab, vemurafenib, cobimetinib, dabrafenib, trametinib, ale ve výzkumu stojí v řadě i další. Zatím jimi ve většině případů nedovedeme pacienta vyléčit, ale o něco mu prodloužit kvalitní život, než to bylo možné dříve jen s cytostatiky.

Estetická medicínaV dermatovenerologii klademe důraz i na lifestylové disciplíny od odstraňování mateřských znamének z kosmetické indikace, kosmetické operace víček, prevenci vzniku vrásek vstřikováním botulotoxinu, jejich odstraňování výplněmi, přes chemický peeling, laserový resurfacing, odstraňování uměleckých tetováží a mnohé další.

Srovnání se zahraničímObecně lze říci, že řada českých pracovišť snese bez uzardění srovnání se zahraničím. Samozřejmě rozdíly jsou velké. Záleží na tom, co je konkrétní specializací pracoviště. Naše čtenáře asi bude zajímat, jestli léčíme kožní choroby srovnatelně v Praze jako v Mnichově. Tady mohu říci, že ano.

I když určité rozdíly, které musíme v rámci evropské unie sjednocovat, stále existují.

Shodou okolností jsem prezidentem dermatovenerologického výboru Evropské unie lékařských specialistů, tedy organizace, která má již po vice než 60 let za úkol dosáhnout toho, aby si dnes lékař, pracující na kožní klinice v Praze nebo v Paříži, mohl zítra sednout ke stolu na klinice v Berlíně nebo Budapešti a byl plnohodnotným členem tamního týmu.

Pokud vycházíme z toho, že umí příslušný jazyk, vše ostatní by mělo být v otimálním případě stejné. Myslím, že při běžném diagnostickém provozu a předepisování léků moc rozdílů pracoviště nemají. Kde ale vidíme nějaké rezervy, je rozsah dovedností, na které lékař, vycvičený v Praze, může při práci v Berlíně narazit.

Konkrétně se například v Německu pěstuje na kožním mnohem víc dermatochirurgie. Obdobně jako u nás provádějí lalokové plastiky, operace sentinelových uzlin u maligního melanomu, ale provádějí i řadu výkonů v celkové anestézii. To platí i o flebologii. Běžně na kožním pracovišti operují žilní varixy na dolních končetinách.

Také neplodný muž dochází na kožní pracoviště do andrologické ambulance. Pacienti s infekcí virem HIV se léčí obdobně jako s jinými pohlavně přenosnými chorobami na dermatovenerologii. Nemocný se sennou rýmou, bronchiálním astmatem nebo alergií na včelí jed je také obdobně jako u nás s atopickým ekzémem diagnostikován a léčen na kožním.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector