Rýma je považována za banální onemocnění, které obvykle i několikrát do roka postihne každého z nás. I když trvá většinou jen několik dní, dokáže významně narušit naše běžné fungování.
Jak se rýma projevuje
Vodnatý sekret pokrývá nosní sliznici i je-li zcela zdravá. Spolu s pohybujícími se řasinkami na povrchu nosní sliznice napomáhá čištění nosní dutiny a zvlhčuje ji. Zvýšené množství sekretu v dutině nosní při rýmě vzniká překrvením sliznice a intenzivnější produkcí tekutiny. Sekret je zpočátku spíše řídký, vodnatý, později se zahušťuje, a ztěžuje se tak jeho odstraňování např. smrkáním.
Co rýmu vyvolává
Akutní rýma je nejčastěji způsobena viry, méně často bakteriemi
Rýma se přenáší kapénkovou infekcí. Stačí tedy jediné kýchnutí, abychom mohli nakazit všechny jedince v místnosti. Na rukách potom přenášíme drobné kapičky slin a nosního sekretu s původci infekce i na používané předměty.
Infekční kapénky se uvolňují i pouze při mluvení. Doba od nakažení do propuknutí prvních příznaků (inkubační doba) je 12 hodin až dva dny. První dva až tři dny onemocnění je pacient s rýmou nejvíce infekční.
Rýma běžně trvá týden až deset dní.
Akutní rýma je nejčastěji způsobena viry, méně často bakteriemi. Ty jsou zodpovědné spíše za tzv. superinfekci, kdy na sliznici oslabenou viry nasedne infekce bakteriální. Rýma vyvolaná bakteriemi je hustá, hnisavá, žlutě až zeleně zbarvená.
Velmi často postihuje i vedlejší nosní dutiny (např. čelní, čelistní) nebo střední ucho, což jsou oblasti těsně sousedící s mozkem, který může být ve vzácných případech, zvlášť, není-li bakteriální rýma vhodně léčena, infekcí také postižen.
Bakteriální rýmu bychom tak nikdy neměli léčit sami.
Ke vzniku rýmy však nestačí jenom sám infekční činitel. Náchylnější k ní jsou především osoby s oslabenou obranyschopností, kuřáci nebo lidé exponovaní těkavým látkám, které poškozují nosní sliznici. Rýma může být vyvolána také alergií nebo dalšími specifickými vlivy. V závislosti na příčině rýmy se liší možnosti její léčby.
Komplikace rýmy
Zvlášť u menších dětí (vlivem kratší Eustachovy trubice, která spojuje nosní dutinu se středoušní) bývá rýma komplikována zánětem středního ucha. Ten se většinou projevuje celkovými příznaky infekce, bolestí postiženého ucha nebo přechodným postižením sluchu.
Když už nás rýma postihne, základem je klidový režim a dostatečný příjem tekutin
Infekce nosní sliznice se může rozšířit i do oblasti dolních dýchacích cest nebo do očí. U predisponovaných jedinců může rýmu doprovázet krvácení z nosu. I obyčejná rýma je závažným onemocněním u novorozenců a kojenců pro jejich neschopnost dýchat ústy. To jim dále komplikuje příjem potravy.
Jak infekční rýmě předcházet a jak ji léčit
Hlavní prevencí rýmy je posilování obranyschopnosti organismu celkově zdravou životosprávou, vyhýbání se místům s vysokou koncentrací lidí a dodržování základních zásad hygieny. Normální fungování nosní sliznice lze podporovat pravidelnými oplachy solnými roztoky (např.
Vincentka, mořská voda). Pozor je třeba dávat na usilovné smrkání, které může vytvořením podtlaku přispět k rozšíření infekce např. do vedlejších nosních dutin. U dětí, které ještě neumí smrkat, je třeba obzvlášť hustý hlen z nosu odsávat speciálními odsávačkami.
Jejich časté používání však nosní sliznici spíše dráždí.
Nosní dekongescenty by nikdy neměly být užívány déle než 5–7 dní
U rýmy s ucpaným nosem se používají tzv. nosní dekongescenty (např. xylometazolin, tramazolin) snižující překrvení nosní sliznice.
Lze je aplikovat buď pouze lokálně ve formě nosních kapek či sprejů, nebo systémově v tabletách nebo prášcích pro přípravu horkého nápoje, kde jsou kombinovány s dalšími složkami např.
proti teplotě, bolesti nebo kašli (u prosté rýmy je jejich užívání tedy zbytečné). U kojenců je vhodná jejich aplikace před krmením, aby mohli při pití dýchat nosem.
Nosní dekongescenty by nikdy neměly být užívány déle než 5–7 dní (delší aplikaci nelze řešit ani střídáním různých přípravků s jejich obsahem), protože pak může dojít k návyku a poškození nosní sliznice dlouhodobým odkrvováním. Systémově by je nikdy neměly užívat těhotné a kojící ženy, děti, pacienti s onemocněním srdce, štítné žlázy nebo prostaty, s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, zeleným zákalem nebo pacienti užívající některá antidepresiva.
Šetrněji působí na překrvenou nosní sliznici hypertonické solné roztoky, ani ty však nelze používat dlouhodobě.
K tomu se hodí pouze izotonické solné roztoky nebo nosní přípravky s obsahem silic a dalších rostlinných extraktů.
U nich je třeba dávat pozor na přecitlivělost na jednotlivé složky u alergiků, astmatiků nebo těhotných žen. Některé silice mohou nosní sliznici při dlouhodobé aplikaci vysušovat.
Rýma běžně trvá týden až deset dní
Aby mohl být nosní sekret snadněji odstraňován, je vhodné ho v případě potřeby ztekucovat nejen dostatečným příjmem tekutin, ale také přípravky s obsahem přírodních (např. obsahové látky jitrocele, prvosenky) nebo chemických (např.
ambroxol, acetylcystein) látek na ředění hlenů (mukolytika). U sinusitidy a obecně ucpaného nosu může pomoci inhalace horké páry a prohřívání končetin v teplé vodě. Vždy je třeba dávat pozor na opaření a na to, abychom po předchozím prohřátí neprochladli.
Namáhanou kůži v okolí nosu je vhodné promazávat regeneračními mastmi.
Recept na úpornou, nejen zimní rýmu
Všichni to známe a muži ji mají mnohem silnější 🙂 RÝMA. Ať už je nos ucpaný nebo teče, obě varianty jsou nepříjemné. Jenže není rýma jako rýma.
Nos je smyslovým orgánem plic. Skrz nos nadechujeme čistou čchi do plic (proto je důležité naučit se dýchat nosem, nikoliv pusou).
Nos je však ovlivňován hlavně dvěma drahami, a to dráhou tlustého střeva a dráhou řídící. Potíže v těchto drahách způsobují symptomy jako kýchání při alergické rýmě nebo výtok z nosu při zánětu vedlejších nosních dutin.
Správnou stimulací bodů na těchto drahách, můžete okamžitě pomoci od alergického kýchacího záchvatu nebo uvolnit dutiny.
Návod na masáž najdete v tomto videu:
Ta má většinou rychlý nástup a nejčastěji je způsobena vniknutím chladu do těla. Síla rýmy a její průběh je dán tím, jak silný je vniknutý chlad a jak silná je vaše obranná čchi (rozuměj imunitní systém), aby si s ním poradila.
Zajímavé je, že většinu lidí napadne posílit imunitu. Nicméně v první řadě se musíte zbavit škodliviny. A jak to nejlépe uděláte? Otevřete póry a vypotíte ji.
- Velmi nápomocny mohou být tyto dvě byliny:
- Čerstvý zázvor (Sheng Jiang) – 3g
- Perilla křovitá – listy (Zi Su Ye) – 3g
- (máme v obchodě, ale nemůžeme z tohoto článku přímo odkazovat, takže si zadejte do vyhledávání slovo perilla a vyjedou vám všechny produkty s jejím obsahem).
Nakrájejte čerstvý zázvor. Společně se listy perilly vložte do hrnku a zalijte vroucí vodou. Louhujte po dobu asi 10 min a odvar vypijte teplý. Popíjejte jeden šálek ráno a jeden odpoledne. Vždy si udělejte čerstvý. Podávejte, dokud nemáte nos úplně čistý a dýchání je opět volné. Zkuste si najít čas a opravdu důsledně se vypoťte.
Tato kombinace dle čínské medicíny rozptyluje vítr a vylučuje chlad, reguluje čchi a harmonizuje žaludek. Takže pomůže nejen při rýmě, ale při prvních symptomech nachlazení s bolestmi hlavy a nevolností.
POZOR – akutní rýma začíná vniknutím chladu. Každý chlad se však po určité době mění na horko (přirozený cyklus proměn). Přeměnu na horko poznáte dle toho, že se vodnatá tekoucí rýma změnila na hustý nažloutlý hlen. V tu chvíli se již postupuje trochu jinak. A chytré hlavy pochopí, že je potřeba začít pracovat s horkem 🙂
U chronické rýmy je potřeba v první řadě rozlišit hlen. Zda je hustý a žlutý, nebo je výtok z nosu čirý (vodnatý).
Hlen je bezva téma, ale jeho tvar, hustota a barva hodně napoví.
Tento hlen je často příčinou toho, co nazýváme zánětem vedlejších nosních dutin. Je způsoben nějakým nadbytkem horkosti a vlhkosti. Takže je to rýma, kdy musíme pomocí bylin čistit a změnit jídelníček (omezit hlavně mléčné výrobky, těžká jídla, cukry a alkohol).
Čirý výtok z nosu ukazuje na to, co v západní medicíně nazýváme alergickou rýmou. Tato rýma je způsobena prázdnotou a je potřeba doplňovat.
Máte-li zájem o konkrétní doporučení bylin či směsí, napište mi do ePoradny. Zde je uvádět nesmím. Při kladení dotazu buďte co nejkonkrétnější a zkuste přemýšlet nad souvislostmi. Na dotaz typu: mám hustou rýmu, opravdu odpovědět nedokážu 🙂 🙂 Z naší nabídky
Terapie poranění šlach, svalů – nachlazení…
300 Kč
Koupit
Housenice čínská – zlatý poklad východní…
690 Kč
Koupit
Tradiční léčba i moderní medicína…
275 Kč
Koupit
Tělová svíce HOXI s protizánětlivou…
35 Kč
Koupit
Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s rýmou?
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení.
V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají.
Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc.
Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
V RUBRICE ŘEČ TĚLA NAJDETE I TATO TÉMATA:
EKZÉMY, KYČLE, OPARY, BRADAVICE, ŠTÍTNÁ ŽLÁZA, LUPY
Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Nosní sliznice je zduřelá, omezuje průchodnost nosu a zhoršuje dýchání. Výtok z nosu je zpočátku vodnatý, hlenovitý, hnisavý.
Pokud výtok proudí do krku, může dojít k zahlenění a kašli. U akutní rýmy je i zvýšená teplota, pocit svědění v nose a možné je i nechutenství.
Při infekci mohou zarudnout také spojivky a infekce se může dostat i do dutin a středního ucha.
Jaké jsou duševní příčiny potíží s rýmou?
Rýma pro nás znamená emocionální chaos. Nemáme uspořádané myšlenky a tento chaos vytváří hlen. Pokud vysychají sliznice, znamená pro nás život jen povinnosti bez radosti
. Nedokážeme rozpoznat, co je v našem životě důležité a co v něm nepotřebujeme. Neumíme si odlehčit odhozením nepotřebných záležitostí. Akutní rýma je pláčem duše. Je to malý viditelný vzdor vůči všemu. V hlavě máme chaos, nevíme, co je opravdu důležité a proti všemu se bouříme. Rýma nás v souvislosti s nachlazením a teplotou nutí k odpočinku, který nám přináší možnost utřídit si myšlenky.
Položte si následující otázky:
Víte, co je pro vás důležité? Cítíte ve svém životě svobodu? Máte sami sebe dostatečně rádi? Nezlobíte se na celý svět? Máte v sobě agresi? Co vám nevyšlo? Kdo vám ublížil? Přes co se nedokážete přenést?
Rýmu jsem v dětství a mládí měla dost často. A vždy to nakonec končilo onemocněním dutin, antibiotiky a rýmu jsem léčila i čtrnáct dní. Každý rok jsem rýmu a dutiny řešila několikrát. Postupem času jsem se seznámila s psychosomatikou a uvědomila si, že rýma je můj vnitřní chaos. Nevěděla jsem, co je pro mne důležité.
Od té doby, když cítím, že rýma začíná, jdu si v létě zabruslit na inline bruslích a srovnám si myšlenky. V zimě si udělám čas jen sama pro sebe a uspořádám si myšlenky. Přitom si uvědomím, co je důležité a toho ostatního se zbavím. Rýmu tak mám třeba jen dva dny a dutiny už mi pak neonemocní.
Od té doby, co se snažím srovnat si myšlenky, jsem bez rýmy.
Často se stane, že mám nemocnou dceru s virózou a rýmou a ani jedno od ní nedostanu. Věřím, že práce s myslí je skvělá prevence.
Foto: iStock
Jak k nám problémy s rýmou promlouvají?
Rýmou, akutní rýmou, vysycháním nosní dutiny, zvětšením sliznice v nose.
Jak si vyléčit problémy s rýmou?
Popřemýšlejte, zda netrápíte sami sebe vnitřním nepokojem a nespokojeností. Nelpíte na maličkostech a důležité věci přehlížíte? Pokuste se uspořádat myšlenky, najít to důležité a ostatního se zbavit. S láskou přistupovat k sobě samým i k věcem, které nelze změnit.
Co je spouštěčem vašich problémů? Nepotřebujete více odpočinku? Pokud se přidá i zánět dutin, popřemýšlejte, na co nebo na koho jste alergičtí, že už ho nemůžete ani cítit.
Důležitou cestou k vyléčení je vždy cesta do svého nitra, kde najdeme odpovědi na otázky týkající se dané nemoci.
Pokud se nemůžete nadechnout, zbavte se tedy především pocitu méněcennosti, případně všech negativních myšlenek a tím pomůžete sami sobě k volnějšímu dýchání. Dát sami sobě dostatek svobody přináší i svobodu nadechnout se!
Na fyzické úrovni je dobré vzít si více vitamínu B a C. Případně inhalovat bylinky uvolňující dutiny.
Pokud to zvládnete na počátku, kdy vám rýma zatím pouze začíná, použijte konvičku na propláchnutí nosní dutiny se solí. Dobrá je také Vincentka nebo sprej s mořskou vodou, který propláchne nos.
Důležité je teplo a také odpočinek. Na dutiny můžeme přiložit teplý brambor zabalený do kapesníku.
Afirmace pro léčbu: „Žiji a myslím v souladu se sebou samým a přijímám se. Všeho zbytečného se zbavuji.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie
U léčby rýmy platí, že nic nás nezachrání okamžitě jako mávnutím kouzelného proutku, ale po malých krůčcích můžeme dospět k tomu, že se oněch krušných sedm dní dá rýma přežít o něco příjemněji.
Lžíci sušené šalvěje přelijte 2 dcl horké vody a nechte 15 minut vyluhovat. Vzniklý čaj můžete buď kloktat, nebo popíjet 3x denně. Šalvěj hojně používají zpěváci pro uklidnění hlasivek, pomůže i vám.
Únava, chronická rýma a alergie? Zkuste medicinální houby!
Kýchání, smrkání – stavy, kdy doslova teče z nosu i z očí, provázejí mnohé z nás, jakmile rozkvetou jívy. Taková rýma (senná) je stejně jako vyrážka, otoky nebo dokonce asmatický záchvat, projev alergie.
Podle akademické medicíny jsou alergie nepřiměřenou reakcí organismu na vnější podnět – alergen. Tradiční čínská medicína označuje za příčinu alergické rýmy vstup vnějšího větru (alergenu) do organismu a nefunkčnost obranného systému v dráze ledvin a plic.
Nedostatečnost dráhy ledvin a plic je TCM způsobena buď již oslabenou vrozenou konstitucí, problémy v těhotenství, předčasným či vyvolávaným porodem.
Čínské bylinky dokážou pomoci i při akutním záchvatu alergické rýmy, jejich nejsilnější stránka leží v posilování organismu před nástupem pylové sezony. A právě v tomto preventivním působení mohou být velkým pomocníkem houby.
Alergie jsou v dnešní době velmi častou záležitostí. Jen ve Spojených státech získá každoročně alergii na pyl, na peří či štípnutí hmyzem 10-30% dospělých.
Správný název pro tuto alergickou reakci je alergická rinitida (rýma) – jde o podráždění a/nebo zánět sliznice uvnitř nosu. Mezi časté symptomy patří ucpaný nos nebo rýma či zadní rýma.
Běžnými projevy jsou také svědění, kašel nebo dokonce bolesti hlavy či únava.
Japonští vědci Mizutani N, Nabe T, Shimazu M, Yoshino S, a Kohno S. zkoušeli Reishi podávat po dobu 8 týdnů morčatům, které byly vystaveny pylu. Reishi měla ohromující účinek a vědci zjistili, že při pravidelném úžívání mohou problémy ustupovat a houba dokáže bránit vznikům alergií.
Reishi je vhodné kombinovat s Cordycepsem
Cordyceps je velmi známé tonikum, které posiluje systémy ledvin a plic, dvou orgánů zodpovědných za imunitu. Dále se využívají u únavových stavů či problémů s libidem. Lékaři TCM doporučují užívat tyto houby dva až tři měsíce před nástupem pylové sezony.
Kromě ledvin a plic je za obranyschopnost zodpovědný i systém sleziny. Ten je obdobou trávicího traktu v klasické medicině. Proto chceme-li zvítězit nad alergií, je velmi důležité také to, co obsahuje jídelníček, i v jaké formě potraviny konzumujeme.
Při alergické rýmě čínští lékaři doporučují omezit mléčné produkty a sladkosti.
Velmi důlěžitá je také strava, která je úměrná přírodním cyklům. V zimě je vhodné konzumovat spíše teplejší pokrmy a v létě naopak třeba saláty a chladnější jídla.
Veškerou nabídku mediciálních hub naleznete u nás na eshopu.
Alergická rýma
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na neškodné látky v okolním prostředí.
Alergickou rýmou trpí v dnešní době asi 10-20 % populace. Výskyt tohoto onemocnění zaznamenal v posledních desetiletích značný nárůst.
V tomto článku se dozvíte o tom, jaké potíže a rizika alergická rýma působí a jak probíhá její léčba, ať už pomocí léků nebo režimových opatření.
Co to je alergická rýma?
Alergická rýma (AR) je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, jehož hlavními příznaky jsou výtok a svědění v nose, ucpaný nos, kýchání, svědění a slzení očí a svědění v krku.
Alergická reakce na nosní sliznici může být také součástí reakce celkové při vstupu alergenu jinou než inhalační cestou (potraviny, léky).
Zdravý organismus si neškodných alergenů nevšímá a alergickou reakci proti nim nevytváří, bojuje pouze proti skutečným nepřátelům (bakterie, viry nebo plísně). Alergický organismus je citlivý na alergen a bojuje proti němu podobně, jako by šlo o nebezpečnou infekci.
Nejdůležitějším faktorem určujícím možný vývoj alergie je dědičnost. Pokud je někdo z rodičů alergik, je zvýšená pravděpodobnost výskytu alergie i u dítěte. První příznaky AR se objevují nejen ve školním věku nebo během dospívání, ale i v dospělosti.
Spolu s alergickou rýmou se často vyskytují i další onemocnění, např. astma, ekzémy, kopřivka.
Rozdělení alergické rýmy
Alergickou rýmu můžeme hodnotit podle závažnosti příznaků jako mírnou, středně silnou a silnou. Podle toho, jak dlouho alergické potíže přetrvávají, se alergická rýma dělí na celoroční a sezónní.
Perzistující (celoroční) rýma – má dlouhodobý charakter – obtíže se vyskytují celoročně, převažují otoky sliznice.
Intermitentní (sezónní) rýma – vyskytuje se jenom občas – obtíže se vyskytují výhradně v pylové sezoně (konec února – listopad, maximum květen-srpen), téměř pravidlem je současné postižení oční spojivky, kýchání, zvýšená sekrece, svědění, někdy i zkřížená alergie na ovoce, zeleninu a koření (tzv. orální alergický syndrom).
Vyšetření a diagnostika alergické rýmy
Pokud je podezření na alergickou rýmu, lékař obvykle navrhne léčbu příznaků. Pokud se obtíže zlepšují a pacient reaguje na léčbu, může to přispět k potvrzení diagnózy.
Alergická rýma se diagnostikuje především podle charakteristických obtíží pacienta, dále podle vzhledu nosní sliznice a samozřejmě podle výsledků alergologických testů.
Mezi nejčastější vyšetření, která většinou pacient s alergickou rýmou podstupuje, patří následující:
- celkové lékařské vyšetření a podrobný rozbor pacientových obtíží
- alergologické kožní testy
- laboratorní vyšetření krve
- spirometrie
- ORL vyšetření
Není nutné vždy absolvovat všechna vyšetření. Váš lékař rozhodne, jaká z nich jsou pro Vás nezbytná a jaká bude následná léčba.
Zanedbání léčby alergické rýmy může vést k poškození nosní sliznice a zhoršení fyziologické funkce nosu. Pokud není alergická rýma pod kontrolou, dále se zvyšuje reaktivita nosní sliznice, ale i reaktivita průdušek. Díky tomu se zvyšuje riziko vzniku astmatu
Obecná opatření
Nejdůležitější zásadou v léčbě alergické rýmy je vyhýbat se alergenu (alergenům). Je proto žádoucí poznat alergen, který konkrétně způsobuje pacientovy obtíže, a toho se potom vyvarovat. Ne vždy je to však možné.
Snažte se o úpravu prostředí a bezalergenový režim:
- vyhýbejte se rozkvetlým loukám a podobnému prostředí
- za letních nocí se nedoporučuje větrat, protože čerstvý vzduch s sebou nese určité množství pylových částic
- vyvarujte se sekání trávy
- zavírejte okna automobilů a zvažte nákup pylového filtru
- vyhýbejte se kontaktu s domácími zvířaty a dalšími zdroji alergenů v bytě
- často a důkladně luxujte a pečujte o lůžkoviny
- sledujte pylové zpravodajství
Farmakoterapie alergické rýmy
K léčbě AR běžně používáme antihistaminika ve formě nosních sprejů a tablet, steroidní nosní spreje nebo oční kapky.
Antihistaminikum – nosní sprej
- antihistaminika blokují účinek histaminu (látka zapojená do alergických reakcí)
- rychle zmírňuje svědění, kýchání a vodnatou sekreci, méně pak ucpaný nos
- působí rychleji než perorální forma (tablety, roztoky)
- používá se při mírných projevech AR
Perorální antihistaminika – tablety, roztoky
- snadno odstraňují většinu příznaků, ale méně pak ucpaný nos (stejně jako antihistaminika ve spreji)
- používají se při kombinaci nosních a očních příznaků
- u dětí se volí spíše roztoky
- mohou se používat dlouhodobě
- většina je v malém balení v lékárně volně prodejná – tyto přípravky slouží pouze k akutnímu podání, o dlouhodobém podávání musí rozhodnout lékař
- moderní antihistaminika obvykle únavu nezpůsobují. Pokud se však při užívání antihistaminik cítíte více unavení či ospalí, poraďte se se svým lékařem. Pokud budete tablety s antihistaminiky užívat poprvé, vyvarujte se aktivitám, při kterých je potřeba zvýšená pozornost (např. řízení automobilu), dokud si neověříte snášenlivost léku.
- u citlivých osob se může ospalost projevit při současné konzumaci alkoholu (ideálně nekombinovat užívání žádných léků a současnou konzumaci alkoholu)
Nosní spreje s kortikosteroidy
- zmírňují všechny nosní symptomy – svědění, kýchání a vodnatou sekreci, ucpaný nos
- snižují zánětlivou reakci v nosní dutině a zároveň i zmírňují oční příznaky
- nástup účinku není okamžitý, ale v řádech několika dnů až týdnů, tyto spreje jsou tedy nepotlačí akutní potíže
- pokud neužíváte dlouhodobě, je dobré začít vždy několik týdnů před pylovou sezónou
- sprej se často kombinuje s perorálními antihistaminiky
- aplikují se každý den, po snížení nebo vymizení příznaků se dávkování může snížit na nejnižší udržovací dávku, která je ještě schopna udržet projevy pod kontrolou
- většina těch to sprejů je na lékařský předpis
Oční kapky
- oční kapky s obsahem antihistaminik – se používají v případě akutních potíží, kdy je potřeba rychlé úlevy. Jejich účinek nastupuje během několika málo minut, mohou se používat i pravidelně
- pouze na předpis jsou dostupné oční kapky s obsahem stabilizátorů žírných buněk, které brání uvolňování histaminu. Musí se užívat pravidelně.
Další nosní spreje
Dekongestiva
- snižují prokrvení sliznice a její otok a tím zvyšují průchodnost nosu
- k úlevě od ucpaného nosu dochází během 10 minut, nedokáží však potížím předcházet a ani odstranit jejich příčinu
- jejich podávání by nemělo překročit dobu 7 dní, při dlouhodobé aplikaci hrozí rozvinutí tzv. léky navozené rýmy
- jsou volně dostupné bez receptu
- tzv. ipratropium bromid obsažený v některých nosních sprejích dokáže snížit nosní sekreci a tedy ulevit od vodnaté rýmy
Solné vody
- je možné používat dlouhodobě k prevenci rýmy a k oplachu nosní sliznice
- podle obsahu solí je dělíme na hypertonické, které nejenže očistí a zvlhčí nosní sliznici, ale také uvolní ucpaný nos. Hypotonické a isotonické roztoky solí pomáhají očistit a zvlhčit nosní sliznici a jsou vhodné na pravidelnou dlouhodobou péči o nosní sliznici.
Další způsoby léčby
Léčba závažnějších příznaků alergické rýmy patří zásadně jen do rukou lékaře.Patří sem např. systémové kortikosteroidy, imunoterapie a inhalátory na léčbu astma. Zdroje: Suchopár a kol., Remedia Compendium, 4. vydání, Panax 2009
Chronická rýma: Její léčba je během na dlouho trať
Chronická rýma: Její léčba je během na dlouho trať. foto: Shutterstock
Chronická rýma není tak vzácným jevem, jak byste si mohli myslet. Podle statistik dlouhodobou rýmu, která trvá déle než tři měsíce, v Česku alespoň jednou prodělalo 15 procent lidí. S tím, že delší dobu trpíte rýmou byste se však neměli smířit. Zkuste udělat něco pro to, abyste se tohoto problému zbavili. Aby byla chronická rýma minulostí, pomohou vám i některé přírodní přípravky nebo bylinky.
Chronická rýma a její příznaky
O chronické rýmě mluvíme tehdy, trápí-li vás ucpaný nos déle než tři měsíce. Chronická rýma je v zásadě zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které byste měli bezodkladně léčit.
Jakým způsobem se chronická rýma projevuje? Nejčastěji ztíženým dýcháním v důsledku oteklé nosní sliznice. Nemocný má přitom střídavě ucpanou jednou nebo druhou nosní dírku. Tuto dlouhodobou rýmu však již nemusí doprovázet výtok z nosu, tak jako tomu je u klasické rýmy.
Chronická rýma a její příčiny
Okřídlené pořekadlo říká, že neléčená klasická rýma trvá sedm dnů a neléčená jeden týden. Ale jak je to v případě chronické rýmy? Tento typ rýmy, který patří k zánětlivým onemocněním nosní sliznice, se může protáhnout na několik týdnů až měsíců. Chronická rýma má přitom hned několik příčin svého vzniku.
1. Užívání nosních kapek
Někteří lidé si za vznik chronické rýmy mohou sami, a to například velmi častým užíváním nosních kapek, které jsou návykové. Při dlouhodobém užívání nosních kapek dochází ke zduření nosní sliznice. Postižený má tak stále pocit ucpaného nosu.
2. Polypy na nosní sliznici
Chronickou rýmu často způsobují rovněž polypy na zduřelé nosní sliznici. Tyto výběžky vznikají v důsledku chronického zánětu. Polypy často mohou také za ztrátu čichu nebo vytvářejí nepříjemný tlak ve střední části obličeje.
3. Alergie na prach, roztoče či pyl
Chronická rýma však může souviset také s vaší alergií. Jestliže vás dlouhodobě trápí ucpaný nos a stále posmrkáváte, začněte uvažovat i nad tím, zda nejste alergičtí na určitou látku. Alergie se totiž u člověka může rozvinout v jakémkoliv věku.
Z jakých dalších příčin chronická rýma vzniká? V důsledku hormonálních změn, zvýšené dráždivosti nosní sliznice či infekce.
Chronická rýma způsobuje spoustu dalších potíží
Chronická rýma, to není pouze ucpaný nos, oteklá nosní sliznice a případně výtok z nosu, kvůli čemuž musíte neustále smrkat. Dlouhodobá rýma může u člověka způsobovat celou řadu dalších obtíží.
Zhoršuje zejména kvalitu spánku a zapříčiňuje chrápání, protože kvůli ucpanému nosu musíte dýchat ústy. Pokud se nemocný snaží uvolnit ucpaný nos častým smrkáním, může se objevit také krvácení z nosu. Chronická rýma dále způsobuje dočasnou ztrátu čichu nebo bolest hlavy. Chronický zánět se rovněž může z nosní sliznice se rozšířit do sluchové trubice nebo do vedlejších nosních dutin.
Chronická rýma a její léčba: Co byste měli vědět?
- Abyste mohli chronickou rýmu úspěšně vyléčit, měli byste znát přesnou příčinu vašeho problému. Nechte se proto vyšetřit u specialisty, který určí, zda u vás chronická rýma vznikla v důsledku hormonálních změn, užívání nosních kapek, přítomnosti polypů nebo například alergie.
- Při chronické rýmě, kterou doprovází oteklé nosní sliznice, vám smrkání rozhodně nepomůže. Může vám naopak velmi uškodit. Když smrkáním zvýšíte tlak v oblasti nosohltanu, může dojít ke krvácení z nosu nebo si infekci z nosní dutiny zanesete do ušní trubice nebo vedlejších nosních dutin.
- Při léčbě chronické rýmy nepoužívejte speciální kapky a spreje určené pro zprůchodnění nosu. Váš problém ještě zhorší, neboť obsahují návykové látky.
Při léčbě chronické rýmy pomohou i bylinky a přírodní přípravky
Pokud se chcete vyléčit z chronické rýmy, kromě léčby, kterou vám naordinoval specialista, můžete zvolit přírodní doplňkovou léčbu. Které bylinky a přírodní přípravky vám pomohou?
- Dbejte na dostatečnou vlhkost vzduchu. Pořiďte si zvlhčovač vzduchu, do kterého můžete nakapat i několik kapek esenciálního oleje z máty, rozmarýnu či eukalyptu, díky kterému se vám bude lépe dýchat.
- Pro uvolnění oteklé nosní sliznice si pravidelně provádějte slané výplachy nosu. Otok uvolňuje zejména roztok z vlažné vody a mořské soli v poměru 1:1. Od oteklé nosní sliznice vám pomůže rovněž inhalace horké páry doplněné o esenciální olej z eukalyptu.
- Při chronické rýmě vnitřně užívejte (zejména ve formě čaje) také některé protizánětlivé bylinky. A to například tymián obecný, šalvěj lékařskou, diviznu velkokvětou nebo jitrocel kopinatý.
- Aby se chronická rýma u vás opět neopakovala, začněte posilovat svou imunitu. Imunitní systém vám výrazně posílí zejména echinacea neboli třapatka nachová, hlíva ústřičná nebo rakytník řešetlákový. Vsaďte rovněž na ovoce a přírodní doplňky stravy s vysokým obsahem vitaminu C. Tyto bylinky a přírodní přípravky vás ochrání před rozvojem jakéhokoliv zánětlivého onemocnění.
- chronická rýma
- nos
- rýma
- ucpaný nos
Období nachlazení je tu: Existuje hned několik fint, jak si poradit s rýmou
Rýma neboli zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny se projevuje buď zhoršenou nosní průchodností, nebo zvýšenou produkcí nosních hlenů, případně kombinací obou. Mezi další doprovodné příznaky patří zhoršení čichu, kýchání, případně i bolest a tlak nad dutinami. Pokud se zkombinuje se zánětem nosních dutin, odborně se nazývá rinosinusitida.
Přečíst článek ›
„Obecně se příčiny rýmy dělí na infekční a jiné. Mezi infekční patří virové infekty – angličtina má pro to krásný pojem ,common cold’, běžné nachlazení, kdy rýma odezní do týdne.
Bakteriální rýmy jsou často spojeny se zánětem dutin a projevují se zkalenou sekrecí z nosu (žlutozelené hleny), tlakem nad dutinami a poruchou čichu,“ vysvětluje Jan Kastner, otorinolaryngolog a specialista na spánkovou medicínu z Perfect Clinic.
„Rýmy způsobené infekcí plísněmi jsou vzácné, ale v některých případech o to nebezpečnější, pokud postihnou osoby s poruchou imunity, například HIV pozitivní, osoby po transplantacích, po chemoterapii a podobně.“
Přečíst článek ›
Mezi jiné příčiny rýmy řadíme zejména alergickou rýmu. „Běžné nachlazení trvá několik málo dnů a většinou, je-li neléčeno, samo do týdne odchází. Naproti tomu typická alergická rýma je sezonní záležitost, která bývá typicky způsobena jarními pyly, nebo celoroční, jako například alergie na roztoče nebo plísně,“ vyjmenovává odborník.
Kapky ano, nebo ne?
Podle Jana Kastnera se běžné nachlazení léčit nemusí. Dají se použít dekongescenční neboli anemizační kapky, aby se zprůchodnil nos, ale ne déle než týden.
Některé evropské země (například Francie) je dokonce nedoporučují užívat, protože na ně snadno vzniká závislost.
Pokud závažnější příznaky rýmy přetrvávají, je vhodné nasadit léky k rychlejšímu ústupu zánětu, lokálně kapky nebo sprej s antibiotiky (různé varianty tzv. Bendových kapek) či celková antibiotika v případě trvání závažných příznaků rinosinusitidy.
Přečíst článek ›
„Osvědčila se nám aplikace spíše pomocí sprejů, například v rozprašovači s Vincentkou, než pouhé prokapávání, kdy kapky protečou rychle do hltanu a ani se nestihnou v nose ohřát. Tato lokální antibiotika mají svůj prokázaný efekt.
Některé jejich složky totiž tlumí toxiny bakterií, které rýmu způsobují, a tím také zkracují dobu léčby.
Zároveň zamezují rozvoji těžších příznaků, takže není potřeba nasadit celková antibiotika,“ líčí své zkušenosti specialista z Perfect Clinic.
Obecně se dá říci, že s běžnou několikadenní rýmou není vhodné navštěvovat lékaře. „Pokud se ale přidají závažnější příznaky a těžší průběh (teplota, bolest nad dutinami), je vhodná péče ORL specialisty. U chronických rým je důležitá spolupráce ORL a alergologa. V rámci ORL je základem endoskopické vyšetření nosu.
V případě podezření na hrubší patologii (například tumor) se stejně jako před operací nosních dutin provádí podrobnější zobrazovací vyšetření – počítačová tomografie nebo magnetická rezonance,“ popisuje lékař s tím, že dojde-li k závažné komplikaci akutního zánětu (přestup zánětu do očnice nebo směrem k mozkovým plenám), musí se výjimečně i operovat.
Zhoršuje dýchání i chrápání
Jako specialista na spánkovou medicínu Jan Kastner dobře ví, že nepříjemným následkem rýmy je i fakt, že může zhoršovat chrápání.
Dochází při tom k zúžením nosního průchodu, kdy samy prosáklé nosní sliznice mohou přispívat k vyluzování onoho nepříjemného zvuku ve spánku. Navíc pokud je nos neprůchodný, dýcháme nezvlhčený vzduch.
Dochází proto k vysušování hltanu, otoku sliznic a dalšímu rozvoji a prohlubování zánětu.
Přečíst článek ›
Pokud trpíte chronickou rýmou, lékař vám s největší pravděpodobností naordinuje konzervativní medikamentózní terapii. Ta zahrnuje zvlhčování nosu spreji s mořskou vodou nebo vyplachování konvičkou a povětšinou také dlouhodobou (minimálně několikaměsíční) aplikaci léčivých nosních sprejů.
Tyto spreje jsou na bázi lokálních kortikoidů a mohou je užívat dokonce i děti a těhotné ženy. „Možná se někdo diví, proč zrovna kortikoidy, ale je to analogická situace s bronchiálním astmatem. Astmatici také inhalují spreje na bázi lokálních kortikoidů, aby se zamezilo rozvoji těžšího zánětu v průduškách.
Účinek lokálních kortikoidů spočívá ve splasknutí zánětlivě prosáklé sliznice a snížení produkce hlenů,“ říká Jan Kastner.
Trápí vás rýma a kašel? Pomůže měsíček, heřmánek či tymián
Léčba by samozřejmě měla probíhat za občasného dohledu lékaře, v případě chronické rýmy na ORL, ale optimálně i v kombinaci s alergologem, případně plicním specialistou, protože alergická rýma, astma, chronická rinosinusitida a záněty průdušek jdou takříkajíc ruku v ruce. Medikamentozní terapie samozřejmě v případě těžších průběhů zahrnuje i antibiotika. Pokud tato konzervativní terapie selže, přichází ke slovu chirurgická léčba. Operace se provádí nejčastěji endoskopicky nebo laserem.
Jestliže trpí chronickou rýmou dítě v předškolním věku, je vhodné vyšetřit, zda není zbytnělá nosohltanová (laicky nosní) mandle.
„Pokud toto zbytnění, nazývané adenoidní vegetace, přetrvává a působí komplikace, je vhodné uvážit odstranění mandle krátkou operací v celkové anestezii.
Při chronické rýmě u dětí by se měly vyloučit také poruchy imunity a alergie, a to i v předškolním věku,“ uzavírá odborník.
Přečíst článek ›
Jak neléčit rýmu* Není vhodné nahřívat neboli takzvaně soluxovat dutiny, protože teplo přináší větší prokrvení, větší otok, snadněji se „ucpou“ vývody dutin a stav se může rapidně zhoršit.
* U malých dětí se také někdy z nosu nadmíru odsává hlen, a tím se může poranit sliznice. Při velkém množství hlenů je optimální je odsát jen z nosních vchodů a nestrkat naslepo odsávačku někam dozadu. To by si maminky měly vyzkoušet nejprve samy na sobě, aby věděly, jak je to pro jejich děti nepříjemné. Dobré je také nejprve naředit hustší hlen sprejem s mořskou vodou.