Endosono – vše o zdraví

Endosono - Vše o zdravíV úterý 22.11. byl na gastroenterologickém oddělení uveden oficiálně do provozu nový diagnosticko-terapeutický přístroj.  Jedná se o flexibilní ultrasonograf horního zažívacího traktu tzv. endosonografii.  Podobná metoda byla v Jihočeském kraji k dispozici pouze v Českých Budějovicích a Strakonicích.článek  zde 

Endosono - Vše o zdraví

Endosonografie zažívacího traktu v Nemocnici Tábor, a.s.

V úterý 22.11.2016 proběhlo v táborské nemocnici oficiální uvedení do provozu nověpořízeného diagnosticko-terapeutického přístroje na gastroenterologickém oddělení. Jedná seo flexibilní ultrasonograf horního zažívacího traktu – tzv.

endosonografii v kombinaciendoskopického a ultrazvukového vyšetření, kdy na konci endoskopické sondy je umístěnminiaturní sonografický přístroj. Tím je umožněno vyšetření orgánů horního, ale i dolního,zažívacího traktu „zevnitř“. Velký přínos je dán blízkostí ultrazvukové sondy u stěny zažívacítrubice a okolních orgánů.

Nová metoda výrazně zpřesňuje vyšetření stěny jícnu, žaludku,dvanáctníku a dále slinivky břišní, žlučového stromu, jater, okolních uzlin a cév. Zejména vestanovení rozsahu nádorového postižení těchto orgánů je vyšetření v některých případechnenahraditelné.

Přístroj navíc umí navigovat i cílený odběr tkáně (jehlovou biopsii) nebodrenáž či další navazující endoskopické terapeutické výkony.Pacienti táborské nemocnice byli dosud referováni na specializovaná pracoviště. Od tétochvíle bude nemocnice tuto diagnostiku poskytovat vlastními silami.

Podobná metoda jev Jihočeském kraji k dispozici pouze v Českých Budějovicích a ve Strakonicích.Zavedení metody a zaškolení lékařů táborské nemocnice se ujal špičkový český specialista naendosonografii primář Nemocnice Jablonec nad Nisou MUDr.

Vladimír Nosek, jehož externíslužby a odbornou garanci bude pracoviště gastroenterologického oddělení po určitou dobuvyužívat. Prvního vyšetřovacího programu se účastnili i zástupci firem, kteří dodali vlastnípřístroj a užívaná instrumentaria. Pacientům z táborského i okolních regionů tak nyní

gastroenterologické pracoviště nabízí výrazné zlepšení specializované péče tohoto typu.

Jak uzdravit trávení | Časopis Vital

Gastroenterologie, endosonografie, endoskopie, endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie… Že se vám plete jazyk? Přitom jde o pojmy, jejichž význam znamená návrat zdraví.

Zdraví — Zdena Tomášová — 2. 7. 2013

Pojďme si je vysvětlit, průvodcem nám bude MUDr. Karel Mareš z pražské Nemocnice Na Homolce.

„Značná část populace trpí některou závažných chorob trávicího ústrojí, které se většinou projevují zažívacími potížemi ‒ nadýmáním, nechutenstvím, zácpou či průjmem, u některých zánětů a nádorových onemocnění i krvácením. Léčbou těchto chorob se zabývají gastroenterologové.

Velmi často využívají metodu, která umožňuje dostat se pomocí ohebné trubice – endoskopu ‒ dovnitř trávicího traktu. V trubici jsou světlovodná vlákna a kanálek. Na jejím konci je umístěn čip, kterým se snímá endoskopický obraz. Vně jsou zdroj světla a obrazovka.

Do kanálku lze vkládat kleštičky, jehly, injektor, apod., které slouží k diagnóze i terapii. Tak se například odstraňují polypy, kameny ze žlučových cest, ošetřují se jícnové varixy a hemoroidy.“

Co je endosonografie?

„Tato metoda propojuje endoskopii s ultrazvukem. Malá ultrazvuková sonda je umístěna na konci endoskopu a ten ji nese zažívací trubicí. Na rozdíl od “obyčejné” endoskopie se dá tímto přístrojem zobrazit nejen sliznice, ale i stěna zažívací trubice a orgány, které na ni naléhají.

Fyzikální princip ultrazvukového vyšetření spočívá v tom, že ultrazvuková sonda vysílá lidským uchem neslyšitelné zvukové vlnění. Vlny pronikají do vyšetřované oblasti, odrážejí se zde a část se jich vrací zpět.

Endosonografie slouží k posouzení onemocnění jícnu, žaludku, slinivky, žlučovodů, jater a okolí všech orgánů zažívacího traktu, které nemusí být dosažitelné ultrazvukem přes břicho nebo vyšetřením pomocí CT (výpočetní tomografie). Tato metoda umožňuje i některé léčebné zákroky.“

Lékaři Nemocnice Na Homolce provádějí ročně na 600 endosonografických vyšetření. Jako jedni z mála u nás dělají pomocí endosonografie unikátní terapeutický zákrok ‒ drenáž žlučových cest bez nutnosti vývodu do stomického sáčku. MUDr.

Mareš objasňuje: „Žlučovody, mohou být při onemocnění zúženy nebo zcela zablokovány žlučovými kameny. Pacient má žlutě zabarvenou kůži i sliznice a často trpí bolestmi.

Většina těchto problémů se dá vyřešit pomocí takzvané ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie), kdy lékař prohlíží vyšetřovanou oblast pomocí rentgenu a endoskop mu slouží jako pracovní nástroj, jímž vyčistí a zprůchodní ucpané žlučové cesty.

Pokud se z nějakého důvodu nedá ERCP provést, je potřeba odvést žluč z jater jinam. Doposud se to řešilo napíchnutím žlučovodů jehličkou zvenku přes kůži a pak se stejnou cestou vyvedla endoprotéza (trubička) ven. Trubičkou odtékala žluč do stomického sáčku, který měl pacient trvale připevněn na těle.

To ho omezovalo v pohybu a mohlo být i zdrojem infekce. Proto se začala poslední dobou v Nemocnici Na Homolce provádět vylepšená verze tohoto zákroku pomocí endosonografie.  Žlučovody se drénují místo přes kůži ven dovnitř do žaludku, kde se žluč spotřebovává při trávení,“ říká MUDr. Mareš.

Kromě Nemocnice Na Homolce si metodu osvojili v nemocnici v Jablonci nad Nisou a začínají s ní i na některých dalších gastroenterologiích v ČR.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

Endosono - Vše o zdraví

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.

DMS ELPIDA 30DMS ELPIDA 60

DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:

DMS TRV ELPIDA 30DMS TRV ELPIDA 60

DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.

Endoskopie – popis výkonů

Centrum péče o zažívací trakt

je nejpřesnější metoda vyšetření tlustého střeva kolonoskopem (optický ohebný přístroj k vyšetřování tělních dutin a dutých orgánů, který se zasune konečníkem) prováděná při podezření na hemoroidy, zánětlivé a nádorové onemocnění tlustého střeva. Lékař může takto nejen diagnostikovat jakékoli známky zánětu, polypy nebo nádory, ale i odebírat vzorky tkání pro histologické vyšetření.

Jak se připravit na koloskopii se dočtete na následujícím odkaze -> http://bit.ly/PřípravaNaKoloskopii

Gastroskopie

je endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku, kdy touto metodou dokážeme spolehlivě rozpoznat chorobné změny v zažívacím traktu, stanovit diagnózu a zahájit odpovídající léčbu.

Nejčastěji se jedná o žaludeční a dvanáctníkové vředy, které lze léky většinou bez obtíží vyléčit, dále jsou to například záněty jícnu, vředy žaludku nebo nádory jícnu a žaludku.

Přístroj se zavádí ústy.

ERCP

je zkratka pro vyšetření zvané Endoskopická Retrográdní CholangioPankreatografie. Je to vyšetření slinivky břišní a žlučových cest.

Toto vyšetření je nejspolehlivější metoda k určení rozsahu a druhu onemocnění této oblasti – chronické záněty slinivky břišní, kameny ve žlučových cestách, nádory jater, žlučových cest a slinivky břišní. Dle nálezu pak volíme další léčebný postup – rozšíření ústí žlučovodů, odstranění kamenů ze žlučových cest či další postupy.

Enteroskopie

je vyšetření tenkého střeva. Výkon spočívá ve vyšetření tenkého střeva enteroskopem (optický ohebný přístroj), který se zasune ústy do jícnu, žaludku a dvanáctníku a dále do horní poloviny tenkého střeva. Přímo hodnotíme stav sliznice, můžeme odebírat malé vzorky. Výkon slouží ke stanovení diagnózy.

pH-metrie

je vyšetření pH („kyselosti“) v koncové části jícnu. Naměřené hodnoty mají význam pro průkaz škodlivého návratu kyselých žaludečních šťáv do jícnu, který je odborně nazýván jako refluxní choroba jícnu. Tato choroba může mít řadu jak lokálních tak i vzdálených komplikací, kterým se dá při včasném průkazu a adekvátní léčbě předejít.

Manometrie anální

specializovaná metoda, používaná při vyšetření činnosti análních svěračů a k vyšetření citlivosti rekta (konečníku). Je důležitou součástí při vyšetřování inkontinence (únik moči) či termální zácpy.

Manometrie jícnová

poskytuje informace o tlakových poměrech v jícnu a oblasti dolního jícnového svěrače, nediagnostikuje reflexní chorobu jícnu, je vhodná k vyloučení poruchy hybnosti jícnu.

Polypektomie

je vyšetření, při kterém můžeme odstraňovat polypy z různých částí trávicího traktu, nejčastěji z tlustého střeva. Polypy se odstraňují endoskopicky polypektomickou kličkou za použití vysokofrekvenčního proudu.

Zajímavé:  Co na nafouklé břicho - vše o zdraví

PEG

je zavedení setu pro výživu přímo do žaludku přes břišní stěnu pomocí endoskopu, sloužící k zajištění podmínek pro enterální výživu v situacích, kdy tato výživa není možná klasickým příjmem stravy ústy.

Ligace varixů

jedná se o endoskopickou metodu Zvazivovatění jícnových varixů pomocí naložení speciálních ligačních kroužků na tyto varixy.

EMR

je endoskopická metoda ke snesení široce přisedlých polypů, při níž dochází k odstranění sliznice a podslizniční vrstvy.

Dilatace

balonová a bužijová dilatace stenos jícnu (rozšiřování zůžených míst trávicí trubice).

Endosonografie

je vysoce specializované vyšetření ultrazvukové a endoskopické a slouží k bližšímu posouzení onemocnění jícnu, žaludku, slinivky, žlučovodů. Vyšetření poskytuje informaci o sliznici, stěně a okolí orgánů zažívacího traktu, která není dosažitelná jinými metodami, zejména klasickým ultrazvukovým vyšetřením.

Sonografie

je diagnostická zobrazovací technika založená na registraci ultrazvuku odraženého od tkání, umožňující lékaři bezbolestně nahlédnout do těla pacienta a zjistit tak stav jeho vnitřních orgánů.

Punkce

je název výkonu, při kterém se vpichuje do těla pacienta jehla nebo jiný špičatý nástroj. Odebírá se tělesná tekutina nebo vzorek tkáně tzv. punktát (nabodnutí tělní dutiny, kloubu, orgánu za diagnostickým nebo terapeutickým účelem).

Extrakce kontrementů

endoskopická metoda sloužící k odstranění patologicky vytvořeného pevného útvaru v dutých orgánech, např. kámen.

Argon

plazma koagulace – jedná se o metodu bezkontaktní koagulace, používame ji zejména na stavění krvácejících ložisek v trávící trubici, ale taky např. na zmenšení, respektive odstranění přisedlých polypů.

Stavění krvácení

při krvácení do trávícího traktu, nejčastěji z vředu dvanáctníku nebo žaludku, se do příslušného místa injektorem aplikuje roztok látky k zastavení krvácení.

Biopsie

diagnostická metoda spočívající v odběru vzorku tkáně.

Slizniční biopsie

odběr slizničních částí tkáně speciálními kleštěmi z míst, která jsou podezřelá zejména z přítomnosti zhoubného nádoru. Tyto slizniční vzorky se poté podrobně histologicky vyšetřují.

Extrakce cizího materiálu

odstranění cizího materiálu.

Sklerotizace jícnových varixů

jícnové varixy (městky) jsou patologicky široké žilní pleteně v jícnu, které vznikají při nejrůznějších jaterních chorobách v důsledku zhoršení průtoku krve poškozenými játry.

Tyto jícnové varixy mohou krvácet do trávicí trubice – jícnu.

Proto se do výrazně rozšířených jícnových varixů aplikuje pomocí injektoru sklerotizační látka(aetoxysklerol), která následně způsobuje sklerotizaci (tedy zvazivovatění) těchto jícnových varixů a zastavení krvácení.

Ligace jícnových varixů

jedná se o endoskopickou metodu Zvazivovatění jícnových varixů pomocí naložení speciálních ligačních kroužků na tyto varixy.

Mechanická litotripse

rozdrcení velkých kamenů na menší jednotky, umožňující snadnější odstranění z orgánů, např. žlučových cest.

Drenáž žlučových cest

léčebna metoda, pomocí které se drénují žlučové cesty, které nejsou průchodné, např. z důvodů nádorového onemocnění. 

Jsou 3 metody:

  1. Zevně vnitřní drenáž (Z-V drenáž) – drén přemosťuje překážku a ústí do tenkého střeva
  2. PTD-drén – zavedený do žlučových cest vyúsťuje přes kůži do sběrného sáčku
  3. Stent – endoprotéza- pevná výztuž přepážky, která trvale rozšíří žlučové cesty a tím je zprůchodní

Kapslová enteroskopie

vyšetření tenkého střeva pomocí endoskopické kapsle, kterou pacient spolkne. Senzory v kapsli pořizují při průchodu zažívacím traktem obrazový záznam, který pomocí elektrod nalepených na těle zaznamená přístroj, připevněný páskem okolo pasu pacienta.

Radiofrekvenční ablace jícnu

jedná se o terapeutickou metodu využívající tepelných účinku elektrického proudu k destrukci – spálení patologického ložiska tkáně, např. Barretova jícnu.

Statistiky Centra péče o zažívací trakt v letech 2007-2015

zpět na úvodní stránku oddělení

Diskuse – rakovina slinivky břišní

Václava, 25.1.2012 8:08:59, IP: ***.***.64.129, #158697

Manželovi neviděli na sonu nic ani na CT, tam jenom něco na játrech, ale nejprve říkali, že to je normální ztluštění jater, byl i na magnet.rezonanci, protože bylo stále podezření na páteř. Byl na kolonoskopii, také nic.

Až endosono přímo ke slinivce to odhalilo. Bolesti břicha žádné, nechuť na maso a spíše mohl jenom sladká jídla. Zácpa a teploty ke konci a záškuby ve svalech. To možná tak 3 týdny před tím, než šel do nemocnice umřít. Ovšem bolesti páteře byly šílené, šlo mu to až do nohy jako při ischiasu.

To bylo dáno stlačením nervů tím nádorem.

Pavla, 25.1.2012 8:49:14, IP: ***.***.166.41, #158700

Na jiné diskuzi, týkající se MMS, píše jeden pan doktor, že při dnešních zobrazovacích metodách se najde všechno včas. No, to teda není vůbec pravda, jak je vidět u manžela paní Václavy.

Pavla, 25.1.2012 13:46:26, IP: ***.***.180.79, #158706

Tak si tak říkám, co všechno už lze, číst knížku na pidičtečce, sledovat satelitní vysílání, povídat si přes PC z někým na druhém konci světa a vidět se při tom na kameře a kde co, čemu ani nedokážu porozumět.. to jde pořád kupředu, ale lék na rakovinu stále není? Lékař mi říkal, že rakovina je novodobý mor, takže by se mělo rychle něco na tu mrchu najít.

Václava, 25.1.2012 14:48:45, IP: ***.***.64.129, #158710

Máte pravdu, paní Pavlo. Mám kolikrát takový pocit marnosti. Strkají se peníze do tolika zbytečných věcí. Kdyby byl dán prostor k výzkumu takový, který by chytré lidi nedemotivoval, myslím, že by pokrok v hledání nějakého řešení jak tu mrchu porazit by se přece za ta léta a v tak vyspělé společnosti našel. Tolik bych si to přála, alespoň pro další genegrace.

Ešulim, 25.1.2012 22:10:08, IP: ***.***.118.52, #158727Milá paní Veroniko, jak to funguje…Po roce a půl po smrti manžela jsem zabrouzdila na stránky anarazila na vás. Ale hned na první otevření. Co píšete a jak, jako bych to psala já. Ale takhle bych to popsat nedokázala, i když to přesně tak cítím.Prožila jsem a prožívám pořád neskutečnou bolest a dneska jsem na stránkách viděla, že ta mrcha činí spoustu dalších lidí dál nešťastnýma.

Jsem ráda, že jste to dokázala popsat mými

Ešulim, 25.1.2012 22:21:52, IP: ***.***.118.52, #158728

Ze zkušenosti mého manžela NE. Chodil na sono 4x do roka a na rakovinu slinivky zemřel.Bylo mi řečeno, že byl pokaždé zaplynován a nebylo vidět vše… Tak ho měli posílat na CT, které jednoznačně pozná, o co se jedná.

Ale že je to drahá záležitost a měli jsme na to nárok jednou za rok, jsem nevěděla.

Neviním doktory, jen jsem jim dala při nemoci mého drahého manžela všechny peníze, a možná kdybych si jima platila CT mohla jsem h

Ešulim, 25.1.2012 22:34:16, IP: ***.***.118.52, #158730

Můj manžel se zdravotně hlídal celý život. V září 2010 měl nejlepší výsledky krve za x let.V prosinci 2010 mi zežloutl, operace nepomohla a za čtyři měsíce zemřel. Od té doby nežiju. Přeji lepší život vám.

ešulim, 25.1.2012 22:42:53, IP: ***.***.118.52, #158731

jsi fakt schopna byt na strankach den po té?

ešulim, 25.1.2012 23:12:31, IP: ***.***.118.52, #158732

To bylo u nás to samé! Jak jsem mohla být tak naivní a všchny tyto příznaky nevidět. Že stárne… že hubne (celý život se o to snažil), že je unavenej. Já, která ho tak milovala, neviděla nic. Byli jsme jedna duše jedno tělo.Chápu všechny ostatní.

Zajímavé:  12 Pravidel Duševního Zdraví?

ešulim, 25.1.2012 23:52:55, IP: ***.***.118.52, #158733Co se dalo, jsem udělala. Zaplatila naše zdravotnictví.Vyzkoušela veškerou alternativní léčbu, včetně pana Doubravy, který vyléčil paní Pilarovou z rakoviny. Mám další typy, kam jsem peníze dala. I tak mám pocit, že jsem něco víc mohla, ale už nezbyl čas. Ještě mám jeden kontakt, na který myj

sme časově nedosáhli.Nevyzkoušela jsem ho, ale dost jsem mu mu věřila, bohužel bylo pozdě.

apep, 25.1.2012 23:57:17, IP: ***.***.118.52, #158734

to samé a pak jsem umřel

Informace pro pacienty a jejich blízké

Naše pracoviště má dvě příjmové ambulance, z nichž jedna se věnuje vnitřním onemocněním obecně a druhá gastroenterologii (choroby trávicího traktu). Nachází se v přízemí budovy Diagnosticko-terapeutického centra (viz informace Kde nás najdete)

  • Odborné ambulance a poradny

Naše pracoviště má k dispozici následující odborné ambulance a poradny: alergologickou – diabetologickou – gastroenterologickou – endokrinologickou a nefrologickou. Podrobnosti o jejich umístění a provozní době (viz informace Kde nás najdete)

  • Vyšetření akutní a neakutní
    • Akutní vyšetření je vyšetření, ke kterému Vás nebo Vaše blízké odesílá praktický lékař, lékařská služba první pomoci, služba rychlé zdravotnické pomoci nebo jiný lékař po dohodě. Pokud se k vyšetření dostavíte na základě vlastního rozhodnutí, pak vyhodnocení zda se jedná o akutní stav a vyšetření je plně v kompetenci lékaře příslušné ambulance nebo poradny našeho pracoviště. Akutní vyšetření je přednostní a zdravotnický personál našeho pracoviště pro ně vytváří potřebný prostor v pořadí přítomných pacientů.
    • Neakutní vyšetření je vyšetření, které může být odloženo po dobu, kterou lékař příslušné ambulance nebo poradny vyhodnotí jako správnou. Je proto vhodné, aby Vás nebo Vaše blízké k neakutnímu vyšetření odesílající lékař předem objednal a vybavil potřebnou dokumentací. Významně tím šetří čas Váš i dalších pacientů.
  • Poplatky za vyšetření
    • Vyšetření lékařem v ambulanci v pracovní dny v době mezi 15.30-07.00hod. ………………………… … 90,- Kč
    • Vyšetření lékařem v ambulanci mimo pracovní dny po celých 24hod.  ………………………………………… 90,- Kč
    • Poplatky nehradíte: při odběrech krve nebo jiného biologického materiálu (moč, stolice atp.,) rentgenologických vyšetřeních, endoskopických vyšetřeních.
  • Kapacitní možnosti a informace praktickým lékařů

Dovolujeme si Vás upozornit, že v souhlase s kriterii schválenými zdravotními pojišťovnami jsou stanoveny časové limity na vyšetření.Dodržení těchto časů na jednotlivá vyšetření je v zájmu pacientů, neboť zaručuje jejich kvalitu.

  • Základní informace systému objednávání, přeobjednání a rušení objednání

Objednání pacientů k vyšetřením, zákrokům a hospitalizaci provádí sesterský personál na základě instrukcí lékaře. Objednané termíny můžete obdržet:

  • přímo při návštěvě ambulance nebo propuštění z lůžkové části kliniky. Pak budou zapsány ve Vaší dokumentaci.
  • některé termíny nelze zajistit obratem. V takovém případě budete informováni, kdy a na kterém kontaktním tel.čísle potřebné údaje zjistíte.
  • termíny některých rentgenových vyšetření přiděluje příslušné pracoviště na základě vystavené žádanky a informuje o nich pacienta písemně.

U plánovaných vyšetření je nutné provádět objednání 2-3 měsíce předem, neboť kapacitní možnosti jsou omezené. Termíny nejsou voleny náhodně, ale tak jak vyžaduje pacientův zdravotní stav.

  • Přeobjednání nebo rušení objednaných termínů provádějte jen v naléhavých případech !
  • Posuny mohou mít negativní vliv na postup diagnostiky a léčby vašeho onemocnění !

Přeobjednání nebo rušení objednaných termínů je nutné provádět podle pokynů, které jsou součástí každé zprávy, která vám byla vystavena. V případě nejasností kontaktujte příslušnou ambulanci nebo lůžkové odd., které vám termíny objednaly.

  • Pokud se bezdůvodně nedostavíte k objednaným termínům, zůstanou zbytečně blokovány, takže jiným spolupacientům neumožníte jich využít !
  • Telefonické a mailové konzultace

Lékař vám může výjimečně doporučit mailovou nebo telefonickou konzultaci.

  • Lékařem vyžádané telefonické a mailové konzultace budou součástí vaší písemné zprávy, kterou obdržíte včetně navržených časů a kontaktů pro konzultaci.
  • Lékařem nevyžádané telefonické konzultace je nezbytné provozně omezit na minimum, neboť narušují pracovní harmonogramy lékařů a jsou tedy na úkor jiných pacientů. Sesterský personál vás informuje o možnostech výjimečných nevyžádaných telefonických nebo mailových konzultací.
  • Lokalizace poraden – viz info kde nás najdete
  • Odběrová vyšetření

Odběry biologické materiálu (krevní testy, vzorky stolice, moči a další odběry) jsou prováděny v následujících časech:

  1. akutní obděry ihned nebo dle instrukcí lékaře
  2. neakutní odběry v jednotlivých ambulancích v následujících časech:
    • gastroenterologické poradny – pracovní dny 6.30-8.00hod.
    • příjmové ambulance – pracovní dny od 7.00hod.
    • alergologická ambulance – dr.Novotná

Endosonografie

Endoskopická sonografie se nazývá zkráceně jako endosono (zkratka EUS). V interní medicíně má velký význam v gastroenterologii. Je spojením metody ultrazvuku a endoskopických metod vyšetření trávícího traktu.

Princip: Jedná se vlastně o vylepšený ultrazvuk, kdy ultrazvukovou sondu nepřikládáme k tělu, ale zasouváme do různé hloubky dutých orgánů, čímž získáváme ultrazvukový obraz zevnitř těla.

Ten je obvykle přesnější než při klasickém přiložení sondy k tělu, protože ultrazvukovému signálu necloní různé „překážející“ anatomické struktury (podkožní tuk, svaly, kosti, apod.).

Vlastním nosičem sondy je hadicový přístroj, který jinak odpovídá přístroji používanému při klasické gastroskopii nebo kolonoskopii.

Příprava: Při zavádění sondy do jícnu a žaludku je příprava obdobná jako před gastroskopií, tj. pacient by neměl jíst ani pít cca 8 hodin před zákrokem.

Před zavedením sondy do konečníku je obvykle nutné vyprázdnění tlustého střeva, přesný postup se ovšem liší podle konkrétního pracoviště.

Během vlastního vyšetření je také zvykem pacientovi podat tlumící látku, proto by po vyšetření neměl řídit motorové vozidlo.

Indikace: V gastroenterologii se používá nejčastěji k vyšetření horní části trávícího traktu. Sondu v tom případě zasouváme dutinou ústní do jícnu a do žaludku. Méně často se ovšem využívá i ultrazvuková sonda zasouvaná do konečníku k vyšetření jak vlastního konečníku, tak i koncové části tlustého střeva.

Vyšetření umožňuje hodnotit nejrůznější slizniční a podslizniční struktury, zejména hodnotit rozsah zhoubných nádorů (tedy např. rakovina jícnu, rakovina žaludku) a jejich odlišení od nezhoubných nálezů.

Endosonografie nám poskytuje cenné informace o tom, do jaké hloubky zhoubné nádory prorůstají, eventuálně mohou prokázat okolní zvětšené uzliny napadené nádorovými buňkami. Velmi dobře a přehledně jsou pomocí endosonografie zobrazitelné i další tkáně a orgány blízké trávící trubici, např.

aorta a její odstupy, játra, žlučník a slinivka břišní. EUS je proto velmi užitečnou metodou při diagnostice změn a onemocnění slinivky (zejména cysty slinivky, rakovina slinivky břišní aj.).

Pod kontrolou sondy se dají pomocí speciálních jehel odebírat z podezřelých struktur vzorky na histologické vyšetření. To vše pochopitelně zevnitř přes stěnu trávícího traktu.

Nevýhody: Vyšetření není invazivní (s výjimkou nutnosti zavedení sondy do dutého orgánu) a není spojeno s použitím škodlivého rentgenového záření, na druhou stranu není běžně dostupné a klade v technice i vyhodnocení nálezů velký důraz na zkušenosti a erudici vyšetřujícího lékaře.

Závěr: Endoskopická sonografie je cennou vyšetřovací metodou dutých orgánů a jejich okolí. Mezi její výhody patří nulová radiační zátěž a minimální nutnost přípravy pacienta.

Zdroje

https://my.clevelandclinic.orghttps://www.ncbi.nlm.nih.gov

Endosonografie

Endosono je souborný název pro vyšetření trávicího traktu ultrazvukovou sondou, zavedenou do vyšetřované oblasti. Vyšetřující lékař ultrazvukovou sondu při vyšetření zavádí přes vodič ústy do jícnu, žaludku a tenkého střeva, nebo přes konečník do tlustého střeva. Vodičem pro ultrazvukovou sondu je fibroskop, rektoskop nebo kolonoskop. 

Jaký je princip vyšetření?

Ultrazvukový přístroj vysílá ze sondy lidským uchem neslyšitelné zvukové vlnění o frekvenci 2,5 – 10 MHz. Zvukové vlny pronikají do vyšetřované oblasti, kde se odrážejí, a malá část odražených zvukových vln se vrací zpět do sondy. Sonda slouží zároveň jako vysílač i přijímač zvukového vlnění.

Informace o intenzitě vlnění a o době, která uplynula mezi vysláním a zachycením ultrazvuku vyhodnotí počítač zabudovaný v přístroji. Konečná data se zobrazí černobíle na obrazovce. Jak bylo uvedeno výše, ultrazvuková sonda se při vyšetření zavádí až k vyšetřovanému místu, které může být kdekoliv v trávicím traktu.

Přístroje které umožní zavést ultrazvukovou sondu jsou fibroskop, kolonoskop a rektoskop. Všechny uvedené přístroje se používají k tzv. endoskopickému vyšetření. Skládají se z ohebné roury, procesoru, zdroje světla a obrazovky.

Pomocí endoskopických přístrojů při fibroskopii lékař prohlíží jícen, žaludek a část tenkého střeva, při rektoskopii konečník a při kolonoskopii tlusté střevo. V případě endosona prostrčí lékař ultrazvukovou sondu zavedeným endoskopickým přístrojem do vyšetřované oblasti a prohlíží dále prostor ultrazvukem.

Kdy lékař provádí endosono vyšetření?

Toto vyšetření se provádí na specializovaných pracovištích. Cílem je stanovit rozsah nádorového postižení. Protože je to metoda velmi přesná, dokáže lékař pomocí endosona určit do jaké vrstvy (hloubky) trávicí stěny nádor prorůstá. Tento údaj je velmi důležitý, pro určení druhu následné léčby.

Mám se vyšetření obávat?

Endosono je sice nepříjemné vyšetření, ale na druhou stranu je velmi přesné. Vyšetření horní části trávicí trubice (jícen, žaludek, tenké střevo) pomocí fibroskopu se neprovádí u pacientů s akutním onemocněním horních a dolních cest dýchacích. Jedná se zejména o rýmu, angínu a zánět průdušek. Kolonoskopie se neprovádí u osob v těžkém stavu a u pacientů s těžkým onemocněním srdce.

Co mám před vyšetřením udělat?

Před vyšetřením od půlnoci nejezte, nekuřte a nepožívejte alkoholické nápoje. Pít můžete bez omezení. Ranní léky si vezměte jen ty, které jsou životně důležité. O výběru se předem poraďte s ošetřujícím lékařem. Pokud Vám bude lékař vyšetřovat tlusté endosonem, je nutné dodržet speciální přípravu spočívající v postupném vyprázdnění střeva.

Jak vypadá vlastní vyšetření?

Před endosonem s fibroskopií Vám sestra dá tabletu, kterou necháte volně rozpustit v ústech. Tableta slouží ke zklidnění trávicích pochodů. Bolesti se obávat nemusíte. Proti ní, a na celkové uklidnění, dostanete injekci. Poté se položíte na vyšetřovací stůl na levý bok. Lékař Vám bude vše vysvětlovat a na další kroky upozorňovat.

Pokud máte umělou zubní náhradu, odložte ji před začátkem vyšetření. Ohebnou hadici endosonoskopu Vám lékař ústy zavede opatrně do hltanu. Potom musíte hadici polknout. Tento okamžik je nepříjemný, ale trvá jenom chvilku. Dýchejte pravidelně, dýchací cesty zůstanou volné. Pravidelné dýchaní Vám pomůže překonat pocit na zvracení. Do přístroje nekousejte.

Po zavedení fibroskopu, jím lékař prostrčí ultrazvukovou sondu a oblast vyšetří.

Před endosonem s kolonoskopií také dostanete injekci proti bolesti a na zklidnění. V poloze na levém boku Vám lékař opatrně zavede do konečníku a tlustého střeva ohebnou hadici. Klidně při vyšetření dýchejte, nežvýkejte a nehýbejte se. 

Endosono s rektoskopií se provádí v poloze na čtyřech končetinách. Klečíte tedy na lehátku a opíráte se o lokty. Lékař Vám opatrně zavede kovovou trubici rektoskopu do konečníku. Poté zavede sondu a prostor obdobně ultrazvukem prohlíží.

Co bude po vyšetření?

Po skončení vyšetření zůstanete ještě půl hodiny v klidu v čekárně. Nezapomeňte, že jste dostali injekci na zklidnění, nemůžete tedy řídit celý den motorové vozidlo.

Kdy bude výsledek?

Výsledek Vám lékař oznámí po výkonu.

Jaká jsou alternativní vyšetření?

Endosono je specializované cílené vyšetření. Které není zatím jinou metodou překonáno.

Nová drenáž žlučových cest usnadní pacientům život

Ty umožňují dostat se pomocí ohebné trubice (endoskopu) dovnitř trávicího traktu. Endosonografie propojuje endoskopii s ultrazvukem. Malá ultrazvuková sonda je umístěná na konci endoskopu a ten ji nese zažívací trubicí. Na rozdíl od „obyčejné‘ endoskopie se tak dá zobrazit nejen sliznice, ale i stěna zažívací trubice a orgány, které na ni naléhají.

Kromě podrobné diagnostiky včetně odebrání vzorků tkáně umožňuje endosonografie i některé léčebné zákroky. Lékaři Nemocnice Na Homolce jako jedni z mála v ČR dělají pomocí této metody unikátní zákrok drenáž žlučových cest bez nutnosti vývodu do stomického sáčku. Je to sice poměrně složitý výkon, ale pacientovi umožňuje žít mnohem kvalitnější život.

Význam endosonografie

Metoda se používá pro zobrazení orgánů, pro odběry vzorků tkání či tekutin určených pro další rozbory, ale i pro léčebné zákroky. Nejčastěji se využívá pro diagnózu nádorů, atypických polypů, uložení kamenů, cyst či hnisavých útvarů v zažívacím traktu a jeho okolí. Některá z těchto onemocnění se pak mohou pomocí různých nástrojů, které se protáhnou kanálkem endoskopu, rovnou léčit.

Endosonografie se používá k léčbě dutin (pseudocyst), které jsou vyplněny nežádoucí tekutinou. Taková dutina vzniká například po zánětu slinivky, po operacích či při jiných zánětech. Tlačí na okolní orgány a způsobuje bolesti. Dříve se tento problém řešil hlavně chirurgicky.

Dnes se v těchto případech stále častěji využívá endosonografie. Lékař zavede endoskop se sondou do zažívacího traktu. Najde místo, kde na sebe stěna žaludku a pseudocysta naléhají a propíchne obě stěny tenkou jehlou. Mezi stěnami vypálí vysokofrekvenčním proudem tenký kanálek a do něj vloží dvě plastikové trubičky. Sekret odtéká trubičkami do žaludku.

Když tekutina zmizí a dutina zkolabuje, lékař trubičky opět endoskopicky odstraní. Zákrok je mnohem šetrnější, odpadá nutnost otevřené operace (s jizvou na břiše). Pacient potřebuje k rekonvalescenci mnohem kratší dobu, než když podstoupí chirurgický zákrok (jeden až dva dny oproti jednomu až dvěma týdnům).

Drenáž žlučovodů

Žlučovody, kterými za normálních okolností protéká žluč z jater do dvanáctníku, mohou být při onemocnění zúžené nebo úplně zablokované žlučovými kameny či prorůstajícím nádorem, velmi zřídka také přerušené při operaci.

Ve všech těchto případech žluč špatně nebo vůbec do dvanáctníku neodtéká. Člověk má žlutě zabarvenou kůži i sliznice a často trpí bolestmi. Pak je nutné najít způsob, jak odvést žluč z ucpaných žlučovodů.

Vyčistit je, zprůchodnit, nebo vytvořit pro žluč náhradní cestu.

Většina těchto problémů se dá vyřešit pomocí techniky zvané ERCP. Lékař prohlíží vyšetřovanou oblast pomocí rentgenu, endoskop zavádí do dvanáctníku v místě, kde ústí žlučovod. Ten naplní kontrastní látkou, která ukáže případné překážky. Ucpané žlučové cesty může pomocí nástrojů vložených do endoskopu vyčistit a zprůchodnit.

Pokud se z nějakého důvodu nedá ERCP provést, je třeba odvést žluč z jater jinam. Doposud se to řešilo napíchnutím žlučovodů jehličkou zvenku přes kůži a pak se stejnou cestou vyvedla endoprotéza (trubička) ven. Trubičkou odtékala žluč do sáčku, který měl pacient trvale připevněný na těle. Sáček ale představuje značný diskomfort .

Proto se začala poslední dobou na Homolce pomocí endosonografie provádět vylepšená verze zákroku. Žlučovody se drénují místo přes kůži ven dovnitř do žaludku. Žluč tedy odtéká ze žlučovodu rovnou do trávicí trubice, kde se spotřebovává při trávení. Nemocnému tak odpadají veškeré problémy spojené s „vývodem‘ ven a se stomickým sáčkem.

Drén uvnitř necítí a nemusí se o něj nijak starat. „Může klidně v noci spát bez obav, že by se mu žluč při nějakém nekontrolovaném pohybu vylila do postele, může se bez omezení pohybovat. Zákrok mu tak umožní žít mnohem kvalitnější život,‘ popisuje MUDr. Karel Mareš, vedoucí gastroenterologického oddělení NNH. Výkon se provádí v celkové anestezii.

RENATA MALÁ

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector