Erytrocyty v moči – vše o zdraví

Pokud vám byla barva vaší moči dosud zcela lhostejná, je nejspíš ten správný čas uvědomit si, jak důležité je pravidelně kontrolovat svoji moč. Pro spoustu lidí je to běžná rutina, kterou však pokládají za samozřejmou.

Jednoduše po každém vymočení alespoň letmo zkontrolují, zda má jejich moč obvyklou barvu. To by měl dělat každý. Pokud se totiž moč zbarví do červena nebo do hněda, může to být známkou toho, že moč obsahuje i krev.

A krev v moči může znamenat celou řadu zdravotních potíží, od banálních až po závažná onemocnění, jako je rakovina.

Pokud zjistíte, že má vaše moč neobvyklou barvu, věnujte tomu pozornost a tento stav neignorujte. Co může krev v moči znamenat a jak postupovat dále v případě, že krev v moči objevíte, vysvětlují nefrolog Vladimír Teplan a urolog Jakub Řezáč. Oba se přitom shodují na tom, že změnu barvy moči není dobré podceňovat.

Krev v moči – co teď?

Lékaři se shodují na tom, že při nálezu krve v moči je vhodné co nejdříve navštívit svého praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu.

„Praktik po zjištění okolností odesílá pacienta buď na urologii (v případě krvácení z ledviny či močových cest většího rozsahu), nebo k nefrologovi (když situace není urgentní), aby bylo dále zařízeno podrobné vyšetření, například sonografie ledvin, přesný močový sediment na červené krvinky a podobně,“ říká profesor Teplan.

Krev v moči uvidíte, pokud se jedná o hematurii (přítomnost krve v moči) makroskopickou. To znamená, že krev v moči je viditelná pouhým okem.

„Krev v moči můžeme pozorovat jako většinou hnědý nebo načervenalý zákal, a to tehdy, je-li přítomno více než jeden mililitr krve na litr moči – tedy větší množství krve. Běžná, tzv. mikroskopická hematurie není pouhým okem viditelná.

Ta je většinou zachycena jako náhodný nález při chemickém vyšetření moči a močového sedimentu,“ vysvětluje nefrolog.

Barvu moči ovlivní potraviny i léky

Příčin, pro které můžeme objevit v moči krev, je celá řada. V žádném případě to není důvod k okamžité panice. Zbarvení moči ovlivňují třeba i léky a potraviny, takže není nutné se ihned děsit. Důležité je zamyslet se nejdříve nad tím, zda jsme nejedli něco, co mohlo moč přechodně zbarvit. Například červená řepa způsobí okamžité zbarvení moče do červena.

Erytrocyty v moči - Vše o zdravíAutor: Pixabay.com / Pexels, podle licence: Public domain

„Pokud jde o léky, zbarvení moči mohou mít na svědomí jak některá projímadla, tak antibiotika,“ uvádí Jakub Řezáč. Vladimír Teplan doplňuje, že „se jedná o léky, které obsahují sulfonamidy či rifampicin. Vedle toho se může hematurie objevit i při užívání léků ovlivňujících krevní srážlivost.“

Pokud můžeme vyloučit potraviny a léky, které mohly mít změnu barvy na svědomí, je na místě nechat si provést rozbor moči. „Z rozboru moči jsme schopni odhalit infekci močových cest. Po jejím vyloučení je vhodné doplnit endoskopické vyšetření – tzv.

cystoskopii, při které je prohlédnut močový měchýř a močová trubice. U mužů dnes již využíváme tenký ohebný přístroj, díky kterému je vyšetření výrazně šetrnější.

V případě neobjasnění zdroje krvácení pokračujeme zobrazovacím vyšetřením, například počítačovou tomografií, kde přehledně zobrazíme i horní močové cesty – ledviny a močovody,“ uvádí urolog.

Pokud se nepodaří příčinu odhalit na urologii, je pacient odeslán k nefrologovi (specialista na nemoci a léčbu ledvin), kde jsou provedena další vyšetření. „Počet, eventuálně tvar červených krvinek musíme vyšetřit ve sběru moči za přesné časové údobí (např.

za tři hodiny dle Hamburgera či za deset hodin dle Addise).

Při posouzení tvaru červených krvinek můžeme posoudit i to, zda pocházejí z močových cest, či z ledvin,“ říká nefrolog Vladimír Teplan a dodává: „K diagnóze vedle močového nálezu potřebujeme sonografii ledvin a močových cest, případně další neinvazivní vyšetření (CT, MR či vylučovací urografii s kontrastní látkou či vyšetření izotopové). Při podezření na onemocnění ledvin se provádí i ledvinová biopsie. Příčinou krve v moči může být i konkrement v ledvinách či močových cestách a cysty ledvin.“

Nejčastější příčinou jsou močové infekce, úrazy a močové kameny

„Nejčastější příčinou hematurie bývají již zmíněné močové infekce, další jsou traumata močových cest a močové kameny. Nejzávažnější diagnózou jsou pak nádorová onemocnění – tumory močového měchýře, ledvin, močových cest či prostaty,“ uvádí Jakub Řezáč.

Hematurie ale může být způsobena i intenzivní fyzickou zátěží. „Přechodná mikroskopická hematurie se může vyskytovat i po velké námaze, např.

u železných mužů, po maratonském běhu, ale u zdravých jedinců v klidu vymizí,“ říká Vladimír Teplan a Jakub Řezáč doplňuje: „I při jízdě na kole může dojít k traumatu prostaty a močové trubice, které se projeví hematurií.

Onemocnění, jako například ledvinové kameny, se mohou poprvé projevit až po zátěži. Při úrazu pak krev v moči bývá především u poranění beder nebo podbřišku.“

TIP: Mají muži čůrat vsedě? O prkénko přece nejde

Příčiny se mohou dále odvíjet také od toho, zda se jedná o ženu, či o muže. To má samozřejmě svá specifika. „Rozdíl je v tom, že u žen může krev v moči pocházet také z genitálu, proto se při nálezu hematurie u žen vždy doplňuje gynekologické vyšetření,“ uvádí Vladimír Teplan.

Erytrocyty v moči - Vše o zdravíAutor: Pixabay.com / Iwona_Olczyk, podle licence: Public domain

„U mužů se pod močovým měchýřem navíc nachází prostata, u které může ke krvácení dojít při zánětu, hyperplazii (zvětšené prostatě) a nádorovém onemocnění. U obou pohlaví se může vyskytnout nádor močového měchýře, který obvykle nebolí a projeví se často pouze hematurií,“ doplňuje Jakub Řezáč.

Hematurie může být i vedlejším projevem jiné nemoci

Existuje ale také celá řada nemocí, které mohou stát za tím, že se v moči objeví krev. „Hematurie může být přítomna u celé řady onemocnění.

U diabetiků jsou při přítomnosti glukózy v moči častější močové infekce, jedním z příznaků vysokého krevního tlaku je mikroskopická hematurie, stejně tak se vyskytuje např.

u hematologických onemocnění jako leukémie či srpkovitá anemie, u poruch srážení krve, včetně těch uměle vyvolaných antikoagulačními a antiagregačními léky,“ vysvětluje urolog.

K tomu Vladimír Teplan dodává: „Hematurie se může objevit při komplikujících onemocněních, jako jsou cysty ledvin, urolitiáza (ledvinové kameny). Velmi důležitá je také přítomnost bílkoviny v moči. Pokud je přítomna, je vždy třeba pomýšlet na onemocnění ledvin.“

„Nález krve v moči je nálezem závažným a neměl by se v žádném případě podcenit. Množství krve v moči může kolísat, či dokonce přechodně vymizet. Bohužel nebolestivá hematurie, a to i kolísavá, může být průvodním jevem nádorů ledvin a močových cest,“ dodává nefrolog.

Zajímavé:  Institut Spánkové Medicíny Národní Ústav Duševního Zdraví Klecany?

„Moderní medicína disponuje řadou léčebných možností, kterými lze hematurii i choroby, které ji způsobují, potlačit. V prvé řadě je třeba nebát se vyhledat odbornou pomoc a naslouchat radám lékaře,“ uzavírá téma Jakub Řezáč.

Odborná spolupráce:

Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.

  • Nefrolog, subkatedra nefrologie IPVZ a Interní klinika a katedra LF OU.
  • Autor monografie Nefrologické minimum pro klinickou praxi, ze které byly čerpány odpovědi, právě vychází v nakladatelství Mladá fronta Aesculap.
  • MUDr. Řezáč Jakub

Urolog, pracuje na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol v Praze.

Krev v moči nelze podceňovat

Krev v moči (hematurie) může být prvotním příznakem závažného urologického onemocnění. Včasné odhalení příčiny hematurie zvyšuje pravděpodobnost následné úspěšné léčby.

Erytrocyty v moči - Vše o zdraví

Hematurie znamená přítomnost krve v moči. Za normálního stavu se červené krvinky (erytrocyty) v moči nevyskytují nebo jen zcela minimálně (1-2 červené krvinky v zorném poli při vyšetřování močového sedimentu).

Typy hematurie

  • Makroskopická – hematurie, kterou může zjistit pouhým zrakem – moč je zabarvena do červena nebo do hněda.
  • Mikroskopická – hematurie prokazatelná pouze na základě laboratorního vyšetření. Může být zjištěna i náhodně při vyšetření moče provedeném z jiných důvodů.

Je-li podezření na možnou příměs krve v moči u menstruujících žen či u žen po porodu, je vhodné zopakovat vyšetření po ukončení krvácení.

Čtěte také: Bílkovina v moči (proteinurie)

Příčiny výskytu krve v moči

Při pátrání po příčině je třeba si uvědomit, že spektrum příčin červeného zbarvení moči je poměrně široké a nemusí vždy souviset právě s přítomností krve v moči. Obdobné zabarvení způsobí i některé potraviny (např.

červená řepa, ostružiny), potravinářská barviva, intoxikace (např. olovo, rtuť) nebo léky, které neovlivňují srážlivost krve (např. Pyrvinium – léčba infekce roupem dětským).

V drtivé většině případů má přímý vliv na přítomnost červených krvinek v moči právě užívání antikoagulancií (např. Warfarin, Anopyrin).

Ke zvýšenému průniku červených krvinek do moče může dojít v kterékoli části močového traktu.

  • Červené krvinky v moči se mohou vyskytnout u různých onemocnění glomerulů (ledvinných klubíček, která filtrují dusíkaté či toxické látky do moče).
  • Pozitivní rodinná historie ledvinného onemocnění může přispět k diagnostice dědičného poškození ledvin či polycystické nemoci ledvin.
  • U starších pacientů se vyskytuje hematurie v souvislosti s nezhoubným či zhoubným onemocněním prostaty, bývá i prvotním příznakem zhoubných nádorů ledvin a močových cest.
  • Hematurie se může vyskytnout i po intenzivní fyzické zátěži nebo po úrazu močových cest.
  • Hematurie se může objevit jako důsledek antikoagulanční či antiagregační (protisrážlivé) léčby.
  • Příčinou krvácení z močové trubice je nejčastěji poranění, zaklíněný kámen, karunkula (slizniční výrůstek u zevního ústí močové trubice) u žen nebo vzácně nádor močové trubice.
  • Hematurie z ledviny nebo horních močových cest může být vyvolána nádorem ledviny, ledvinné pánvičky, kameny, zánětem ledviny. Zdrojem krvácení může být také úraz ledviny, vrozená hydronefróza (městnání moče v pánvičce) nebo vezikorenální reflux (návrat moče z močového měchýře do ledviny).
  • Zdrojem hematurie z dolních močových cest bývá nádor, zvětšená prostata, záněty dolních močových cest, kámen v měchýři, úraz nebo cizí těleso.
  • Účinek léků. Některé medikamenty, které člověk užívá proti srážlivosti krve (léky na ředení krve) mohou při jejich užívání způsobit přítomnost krve v moči. Někdy se tento jev může objevit i při užívání aspirinu, který působí na srážlivost krve. Tyto léky narušují působení krevních destiček (trombocytů). Tyto příznaky zpravidla odezní s vysazením léků. Umožňuje-li to stav pacienta, lékař může dávku léků snížit.
  • Močové kameny. Jestliže vzniklé močové kameny procházejí močovým ústrojím, mohou je mechanicky poranit. Následkem pak je krvácení, které se projeví jako krev v moči. Pacient většinou prožívá velmi krutou bolest, což je závislé na velikosti kamene. Tomu to stavu se obecně říká kolika.
  • Infekční onemocnění močových cest. Výskyt krve v moči obvykle provází i nepříjemné až bolestivé příznaky, jako je pálení, řezání a bolest.  Při tomto onemocnění má pacient obvykle i vyšší nebo i vysoké horečky.
  • Diabetes a vysoký krevní tlak (hypertenze) patří k nejčastějším příčinám poškození ledvin a mohou někdy vést k hematurii.

Čtěte také: Onemocnění ledvin u dětí nemusí provázet žádné typické příznaky

Diagnostika hematurie

Anamnéza

  • Osobní – praktický význam má údaj o prodělaných zánětlivých onemocněních (časté anginy, spála, chronické hnisavé procesy), užívání léků (analgetika, antikoagulační/antiagregační léčba etc.) a výskytu systémových onemocnění (revmatoidní artritida, systémový lupus erythematodes) a metabolických chorob (dna, diabetes mellitus).
  • Rodinná – zjišťuje se výskyt arteriální hypertenze, polycystických ledvin, nádorů, urolitiázy, diabetu, dny, případně hereditárních glomerulárních a tubulárních metabolických poruch.

Vyšetření moče

Analýza moče je základním vyšetřením, které stanoví diagnózu hematurie. Kromě chemického vyšetření, které se v praxi provádí „indikátorovými papírky“ napuštěnými v proužcích chemikáliemi, které mění při styku s močí podle obsahu vyšetřovaných látek barvu, a vyšetření sedimentu je moč hodnocena fyzikálně.

Již její makroskopický vzhled, sytost zabarvení a odstínu mohou napovědět zdroj krvácení. Hematurie z horních vývodných cest mívá tmavou hnědočervenavou barvu, z dolních vývodných cest bývá sytě červená. Můžeme též posoudit její kvantitu a zda se jedná o čerstvé krvácení, nebo vyprazdňování moče zbarvené krevními koaguly (starosangvinolentní moč).

Kromě zbarvení moče je možno posoudit i její zápach.

Fyzikální vyšetření

Součástí je vyšetření kůže pohledem (šedavá kůže u pokročilé analgetické nefropatie, slámově žlutá u ledvinového selhání apod.), palpační vyšetření břicha, bimanuální vyšetření lumbálních krajin (bolest, rezistence) a oblasti močového měchýře, vyšetření per rectum a změření hodnot krevního tlaku.

Významné je i zhodnocení klinického obrazu – doby trvání hematurie, její intenzity a celkového stavu pacienta.

Zobrazovací metody :

  • sonografie ledvin a močového měchýře
  • rentgenové vyšetření (vylučovací urografie, případně počítačová tomografie)
  • uretrocystoskopie    s odběrem výplachové cytologie pro vyloučení tumoru močového měchýře
  • ureterorenoskopii k vyloučení malého tumoru v horních močových cestách.
  • spirální CT  x  vylučovací urografie (IVP)
Zajímavé:  Jak S Léky Do Letadla?

Computerová tomografie (CT)

Technicky v současné době nejkomplexnější zobrazovací metoda, která poskytuje informace o celé vyšetřované oblasti s řadou měřitelných parametrů. Umožňuje počítačovou rekonstrukci obrazu v různých projekcích a po aplikaci kontrastní látky také angiografické zobrazení cév. Lze ji užít v diferenciální diagnostice většiny vyjmenovaných onemocnění.

Bioptické vyšetření

Histopatologické vyhodnocení odběrů z orgánů uropoetické soustavy slouží k diferenciální diagnostice zejména nádorů, ale i zánětu.

Čtěte také: První návštěva u urologa? Po 40. roce věku, i když nepociťujete potíže.

Ačkoli samotná přítomnost krve v moči je obvykle klinicky málo závažná, neměla by se nikdy přehlížet a vždy dokonale vyšetřit. Hematurie může být prvotním příznakem závažného ledvinného či urologického onemocnění a může tak přispět k jejímu včasnému odhalení i zvýšení pravděpodobnosti následné úspěšné léčby.

Interference při chemickém vyšetření moče:

pH – Hodnota pH moči se obvykle pohybuje v rozmezí 5 – 7.Hodnotu pH ovlivňuje potrava – rostlinná strava moč alkalizuje, živočišná naopak acidifikuje. Při delším skladování moči při pokojové teplotě může dojít k pomnožení bakterií → zvýšení pH → alkalické pH interferuje s detekcí bílkoviny v moči ve smyslu falešně pozitivní proteinurie.

Bílkovina v moči – V moči zdravého člověka nejsou obvykle prokázány větší ztráty bílkovin než 0,15 g/den, a to převážně albuminu. Falešně pozitivní výsledek mohou dávat silně alkalické moče s pH > 8, moče kontaminované dezinfekčními prostředky či bílkovinou pocházející z ejakulátu nebo vaginálního sekretu.

Přechodná proteinurie se může objevit po značné fyzické námaze (často i s hematurií), při přehřátí či

podchlazení organizmu, v horečce.

Glukóza v moči – V moči zdravého člověka může být přítomno nepatrné množství glukózy, nepřesahující obvykle 1 mmol/l. Fyziologicky se glukóza v moči zvyšuje v těhotenství.

Falešně negativní výsledek způsobují silně redukující látky v moči, zejména kyselina askorbová v koncentraci nad 0,3 g/l (potravinové doplňky obsahující vitamín C).

Falešně pozitivní výsledek způsobují látky se silnými oxidačními účinky – kontaminace moči dezinfekčními prostředky (chlornany, peroxidy).

Ketolátky v moči – Používané diagnostické proužky jsou citlivé na kyselinu acetooctovou, méně na aceton. Pozitivní výsledek ketolátek v moči nacházíme při hladovění, nevyvážené dietě nebo dlouhodobém fyzickém výkonu.

Bilirubin v moči – Přítomnost bilirubinu v moči je ovlivněna její čerstvostí. Bilirubin je na vzduchu a přímém světle (slunce, zářivka) snadno oxidován a v moči ho ubývá. Falešně negativní výsledek může způsobit kyselina askorbová v moči ve vyšší koncentraci.

Urobilinogen v moči – Správný výsledek je podmíněn vyšetřením čerstvé moči – urobilinogen, stejně jako bilirubin, je na vzduchu snadno oxidován a v moči ho ubývá.

Krev v moči – Falešně negativní výsledek může způsobit kyselina askorbová. Falešně pozitivní výsledek může být za přítomnosti baktérií, kvasinek, leukocytů v moči, při kontaminaci moči dezinfekčními prostředky. Přechodná hematurie se může objevit po značné fyzické námaze (často i s proteinurií), působením chladu (např. plavání ve studené vodě).

  • Případný nesoulad mezi chemickým a morfologickým vyšetřením – pozitivní chemický průkaz krevního
  • barviva a negativní nález erytrocytů v močovém sedimentu může být diagnosticky cenný z hlediska detekce
  • již rozpadlých červených krvinek.
  • Dusitany v moči – Negativní výsledek nevylučuje přítomnost močové infekce ( přítomnost bakterií neredukujících dusičnany na dusitany, nedostatečný přívod dusičnanů dietou, antibiotická terapie, masivní diuréza, vyšší koncentrace kyseliny askorbové v moči).
  • Falešně pozitivní výsledek – pomnožení bakterií při delším skladování moči v teplém prostředí.

Specifická hmotnost – Refraktometrické stanovení (nejsou použity diagnostické proužky). Závisí na množství rozpuštěných látek a na vylučovaném objemu.

Co pozná urolog z moči?

Moč se odesílá na rozbor do laboratoře, ale přímo v ordinaci může lékař otestovat některé parametry indikátorovými papírky.

Ze vzorku moči lze poznat například zánět močových cest, cukrovku, onemocnění ledvin, žloutenku, těhotenství či užívání drog.

Při mnoha dalších onemocněních se v moči objevují odchylky od normálních hodnot a výsledek testu je jedním z vodítek ke správné diagnóze.

Jak se vzorek moči testuje?

S vzorkem moči se podle požadavků lékaře provádí celá řada laboratorních testů. Chemickým testováním se hodnotí pH moči, hladina bílkovin, cukru, přítomnost krve, ketonů a žlučového barviva.

Odstředěním části vzorku moči laborant získá močový sediment, z kterého následně vyhodnocuje přítomnost močových krystalů, bílých a červených krvinek, bakterií, hlenu a leukocytů.

Při podezření na močovou infekci laborant provádí kultivaci pro zjištění typu bakterie a určení vhodného typu antibiotik.

Co udělat pro přesnější výsledky?

V některých případech se moč odebírá až při vyšetření, ale většinou vás lékař požádá, ať přinesete vzorek ranní moči z domova.

Jak postupovat, aby výsledky byly co nejpřesnější? Kupte si v lékárně sterilní zkumavku, případně o ni můžete požádat svého lékaře.

Kvůli riziku kontaminace není vhodné vzorek moči nosit v zavařovačce či jiné podobné nádobě. Pokud ale opravdu nemáte jinou možnost, důkladně ji vyvařte.

Vzorek by měl pocházet ze středního proudu prvního ranního močení. To znamená, že začnete močit do záchodu a teprve po malé chvilce moč zachytáváte do zkumavky. Před manipulací se zkumavkou si umyjte ruce a dávejte pozor, ať její hranu a víčko o nic omylem neotřete.

Co znamená bílkovina v moči?

Test bílkovin v moči je jedním ze základních ukazatelů běžného rozboru. Lékař vyhodnocuje množství a druh bílkoviny. Bílkovina v moči může být ukazatelem celé řady onemocnění, při pozitivním výsledku lékař provádí další zdravotní testy.

Bílkovina v moči se objevuje například u těchto onemocnění:

  • zánět močových cest a močového měchýře
  • cukrovka
  • glomerulonefritida (zánětlivé neinfekční onemocnění ledvinných filtračních jednotek)
  • nádory močového měchýře, ledvin či močovodu

Příčina pozitivního výsledku ale nemusí být vůbec závažná, v moči ji najdeme i po nadměrné fyzické zátěži.

Na co ukazuje zvýšený kreatinin?

Kreatinin vzniká jako konečný produkt odbourávání kreatinu, který je zdrojem energie pro činnost svalů. Kreatin se také používá jako legální látka k nárůstu svalové hmoty.

Vysoká hladina kreatininu v moči je v pořádku, tělo tuto látku filtruje v ledvinách a odvádí močí. U zdravých osob se již nedostává zpět do krevního oběhu.

Žádoucí je nízká hodnota kreatininu v krvi a vyšší v moči. Vysoká hladina kreatininu v rozboru krve ukazuje na možné poškození ledvin.

Zvýšenou hladinu může ale způsobit i dlouhodobá zvýšená konzumace proteinů a náročná fyzická zátěž.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Trápí vás bolestivé močení?

Pálení a bolest při močení jsou nejčastější příznaky zánětu močových cest. Na základě vzorku moči lékař pozná přítomnost a druh bakterie a předepíše vhodná antibiotika.

Pokud ale zánět podchytíte včas, můžete si vystačit s domácí samoléčbou. Přečtěte si, jak na to.

Záludná chudokrevnost může způsobit nemalé problémy

Zdravé červené krvinky a jedna narušená. Foto: Profimedia.cz

Příčina jejich potíží může být totiž banální, např. absence důležitých látek způsobená špatným jídelníčkem, který lze snadno upravit. Ale třeba taky dramaticky vážná: anémii dokáže vyvolat určitý typ rakoviny, který se obtížně léčí.

Základní problém však zůstává stejný, ať už je příčina anémie jakákoliv. Nemocní mají méně červených krvinek (erytrocytů) a krevního barviva (hemoglobinu). Na ty se váže kyslík, který hemoglobin dopravuje k buňkám.

Nedostatek kyslíku a fakt, že se ho tělo snaží nahradit rychlejším tepem srdce i dýcháním, bývají důvodem zmíněných příznaků. Aby to vůbec nebylo jednoduché: nikde není dáno, že ty musejí být pokaždé právě takové.

Příčin anémie existuje totiž řada. Například vegetariánství, při kterém si vyznavač tohoto způsobu stravování špatně sestaví jídelníček.

Náš organismus potřebuje ke správnému vývoji červených krvinek i krevního barviva dostatek:

2) vitamínu B12, spolu s vitamíny C a E

Železo obsahuje maso (hovězí, jehněčí, plody moře), ale také játra a další vnitřnosti, které vegetariáni nejedí. Najdeme ho však i v luštěninách, listové zelenině, houbách a sušeném ovoci (rozinky, meruňky), byť v menším množství.

Dalšími zdroji jsou pivovarské kvasnice, hnědé mořské řasy, melasa a pšeničné otruby. Pokud jde o víno, červené na krev nepomáhá, to je mýtus, ale smysl má to speciální, se zvýšeným obsahem zmíněného minerálu.

Někoho možná překvapí, proč nejmenuji špenát. Lidé ho po léta považovali za skvělý zdroj tohoto minerálu. Bohužel kvůli chybné hodnotě uvedené v tabulkách. Nebývá v něm mnoho železa, navíc i to je ve formě špatně využitelné pro lidský organismus.

Vitamín B12 obsahují kromě masa (zejména toho červeného, jater a vnitřností), také ústřice, sardinky a další ryby. Podobně jako vejce, sýry nebo pivovarské kvasnice. Vegetariáni by si měli příjem této látky hlídat a v případě potíží vyzkoušet potravinové doplňky obsahující tuto látku nebo müsli, které je o něj obohacené.

Kyselinu listovou můžeme získat z listové zeleniny, jako jsou třeba saláty, brokolice, špenát, růžičková kapusta apod. Stejně jako fazole nebo pomerančová šťáva.

Dobrým zdrojem bývají i kvasnice nebo játra. Při vaření se jí však zničí 95 %. Tím spíš by racionálně uvažující vegetarián měl probrat svůj jídelníček s nutriční terapeutkou, tedy odbornicí na výživu s medicínským vzděláním. Poradí mu, jak ho mít vyrovnaný a předejít nedostatku látek důležitých pro náš organismus a tedy i různým zdravotním potížím. Nejen anémii.

Anémie někdy sužuje také ženy, které dlouho a silně menstruují. U nich je příčinou potíží přílišná ztráta krve, kterou organismus nestačí nahradit. V jejich případě lze někdy problém vyřešit pomocí hormonální antikoncepce. Pokud užívají klasické pilulky nepřetržitě, menstruaci obvykle zruší a s ní i problémy vyvolané přílišným krvácením.

Podobný efekt má i nitroděložní tělísko s hormonem levonorgestrelem: uvolňuje se do dělohy průběžně v malých dávkách. Významně snižuje výšku děložní sliznice. Tím brání uhnízdění vajíčka v děloze a tedy otěhotnění, ale zároveň také menstruaci.

Anémii však může vyvolat i skryté krvácení do trávicího traktu (třeba žaludeční vředy) nebo do tlustého střeva. Signálem, že nás trápí, je obvykle tmavá barva stolice. Vyžaduje okamžité vyšetření. Takové krvácení může být totiž signálem rakoviny. Například tlustého střeva.

Anémie může mít ovšem řadu dalších příčin. Stručně by se daly charakterizovat zjednodušeným vysvětlením: kostní dřeň nevytváří dost červených krvinek, nebo se tyto krvinky příliš často, případně příliš brzy, rozpadají.

Chudokrevnost mohou vyvolávat i různé jevy doprovázející:

b) zvětšení objemu sleziny

c) nádorová onemocnění atd

Proto je nutné, abychom co nejdříve vyhledali lékaře, který najde příčinu nemoci a začne ji léčit. A nejen s uvedenými příznaky choroby. Anémie jich snadno vyvolává mnohem víc.

Kromě těch už uvedených to bývají bolesti hlavy, hučení v uších a bušení srdce. Dále pak motání hlavy a černo před očima, pokud rychle vstaneme. Chudokrevní lidé nejednou trpí i na opakované infekce a špatné hojení ran.

Časté jsou také podrážděné reakce nebo naopak ty opačné, apatie až lhostejnost.

Pokud postižený nereaguje ani na tyto signály, riskuje potíže vyvolané postupující chorobou. Ty se mohou snadno stupňovat. A netýkají se jen horší tělesné výkonnosti, ale třeba i známek srdečního selhávání. Pokud ho nedoženou k doktorovi ani ty, skončí to někdy stavy bezvědomí nebo kolapsu.

Nejzávažnější formou anémie je porucha krvetvorby v kostech. Snadno může souviset s rakovinou. Lékaři ji pak někdy řeší pomocí transplantace kostní dřeně. Pokud dopadne úspěšně, většinou se nezlepší jen tvorba krve, ale také obranyschopnost organismu.

Víc se o anémii dozvíte na www.kostnidren.cz. Nebo z knihy Diety při onemocnění anémií (www.vydamac.cz, kapitola Katalog produkce, Zdraví, životní styl), ve které je i spousta rad, jak zmírnit některé její formy pomocí jídelníčku.

Anémie se však může projevovat i nestandardními projevy: pálením jazyka a ústními koutky. Nebo příznaky naprosto bizarními: nutkavým pojídáním hlíny, škrobu a papíru. Případně pojídáním ledu. Není to běžné, ale je to možné. Navíc tento fakt naznačuje, jak pestrý výčet příčin i projevů může tato nemoc mít. O důvod víc nečekat a zajít co nejdřív k praktikovi nebo hematologovi.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector