Genitální bradavice – vše o zdraví

Díváte se na ten ošklivý výrůstek na kůži a říkáte si, co je to vlastně ta bradavice? Jedná se o nezhoubné kožovité útvary virového původu, které způsobuje lidský papilomavirus HPV. Objevují se nejčastěji na nohou a na rukou, ale i na jiných částech těla třeba i na sliznicích.

Genitální bradavice - Vše o zdraví Jak se přenáší a odkud se berou bradavice

Bradavice se přenáší přímým kontaktem kůže. Dostane se do podkoží v místě, kde je naše kůže oslabena – tedy je rozmočená, propocená nebo jinak narušená. Proto ji máme nejčastěji na nohou a na rukou, tedy na místech, kterými se můžeme nejčastěji dotknout nakažlivých míst.

Nejčastěji se s nimi setkáme na bazénech, ve veřejných sprchách, ale i v prostorách, kde se často pohybujeme bosí, jako v sauně, šatně sportovního zařízení nebo na jiných frekventovaných a vlhkých místech. Když už víte, že bradavici máte, neházejte hned flintu do žita.

Léčba bradavic je obtížná, ale není nemožná.

Není bradavice jako bradavice

Existuje 5 hlavních typů bradavic, které se liší svou odolností i typickým místem výskytu.

  • Pravá bradavice se vyskytuje ze všech typů nejčastěji. Je to lehce našedivělý, na pohmat tvrdý výrůstek, který se postupně zvětšuje. Nejčastěji se vyskytuje u lidí mladších 30 let.
  • Plochá bradavice je výsadou dětí. Jedná se o růžové výrůstky, které se vyskytují ve větším množství a přenáší se rozškrábáním. Tento typ se často vyskytuje u dětí.
  • Bradavice nitkovitého typu se nachází v místech, kde máme nejjemnější kůži nejčastěji v okolí očí, úst a na krku. Jsou to drobné, výrazně úzké a vystupující výrůstky kůže, které díky svému tvaru velmi často strhneme a dáváme tak šanci jejímu dalšímu šíření. 
  • Plantární bradavice se vyskytuje na chodidlech v místech, kde vyvíjíme při chůzi největší tlak. Mají kruhovitý tvar, olemovaný bílým prstencem. Čím je bradavice starší a větší, tím je pro svého hostitele horší a trápí ho bolestí při chůzi. Její další nevýhodou je odolnost vůči léčbě.
  • Kondylomata neboli genitální bradavice jsou jedním z nejčastějších pohlavně přenosných onemocnění. Přenáší se pohlavním stykem (orálně, rektálně, vaginálně), ze sliznice na sliznici. Pokud vás trápí tento typ, určitě odhoďte stud a navštivte svého lékaře dříve, než-li se vám rozšíří na velkou plochu sliznice.

Genitální bradavice - Vše o zdraví Co pomáhá na bradavice?

Pokud objevíte bradavici včas a nedáte jí šanci k většímu rozšíření, můžete se bradavice zbavit i sami doma. Existuje hned několik možností, které můžete zvolit.

Dá se zmrazit, tekutým dusíkem, naleptat kyselinou a to vše můžete podpořit čistými éterickými oleji a čertovým kamínkem. Pokud používáte leptající přípravky s kyselinou nebo tekutý dusík, dávejte pozor na zdravou kůži.

Dobrou pomůckou může být vazelína, která kůži v okolí bradavice ochrání před poleptáním.

Genitální bradavice - Vše o zdraví Co na bradavice na nohou?

Co na bradavice nohou? Sáhněte po přípravcích na bázi tekutého dusíku třeba sprej Freeze od Scholl, který povrch bradavice zmrazí, samy pak po 10-14 dnech odpadnou.

Je možné, že se znovu objeví, pak neváhejte a postup zopakujte. Dobře působí i náplasti na bradavice a kuří oka.

Vyzkoušejte třeba Hansaplast, která zajistí okamžitou úlevu od tlaku a tření díky tomu, že změkčí ztvrdlé jádro kuřího oka.

Co s bradavicemi na rukou?

Co s bradavicemi na rukou? Zkuste roztok Kolodium forte, který pomalu naleptává zrohovatělý povrch bradavice. Další přípravek spíše doplňkového charakteru je tyčinka Lapis neboli čertův kamínek, který podporuje hojení a čistý čajovníkový olej – tea tree oil.

 Skvělou alternativou je i metoda kryoterapie, kterou už nemusíte podstoupit jen u odborníka, ale můžete si touto metodou pomoci i doma pomocí spreje URGO Bradavice. Díky jeho postupnému a krátkému působení se vyhnete bolestivému odstraňování bradavic.

Jestli se vám nedaří po delší době bradavice zbavit, nebo se dokonce ještě rozšířila, navštivte raději lékaře, který ji může odstranit laserem nebo chirurgicky.

Genitální bradavice - Vše o zdraví Prevence vzniku bradavic

Někdy se nákaze nevyhnete. Například tam kde jsou přezůvky zakázány používat z jiných zdravotních důvodů jako například v saunách. Ve parních komorách, aquaparcích a jiných sportovištích noste ale vždy přezůvky.

Pravidelně dezinfikujte svou obuv. Bradavice a jejich šíření je velmi blízce spojené i s imunitním systémem. Proto ji neváhejte posilovat doplňky z přesličky rolní, hlívy ústřičné či echinacey.

Pokud i tak nějakou bradavici objevíte, zahajte léčbu co nejdříve.

Genitální bradavice - Vše o zdraví Jak na bradavice podle našich babiček

Naše babičky přesně vědely, které přírodní produkty dokáží bradavicím pěkně zavařit.

Není náhoda, že všechny mají ve vysokých koncentracích silný antiseptický účinek a při nanášení na kůži mohou občas i zaštípat, ale také i fungují.

Jejich rady byste měli určitě vyzkoušet hned na začátku léčby, pokud je bradavice ještě malá. V babských radách z přírodního léčitelství na bradavice vždy zazněly i:

Pokud tyto přípravky budete aplikovat 2-3 denně, nebo necháte jejich kapičku až dvě působit přímo na místě pomocí vatičky a náplasti po většinu dne. Účinek se jistě dostaví do jednoho týdne. Jen dejte velký pozor, abyste zbytečně přípravky neaplikovali i na zdravou kůži, která může být citlivější, než samotná bradavice.

Přípravky na bradavice a kuří oka

Genitální bradavice (kondylomy): příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Genitální bradavice - Vše o zdraví

Genitální bradavice, jinak také kondylomy, jsou velmi nakažlivou sexuálně přenosnou infekcí. Venerické bradavice, anální, nebo anogenitální bradavice jsou způsobeny některým z lidských papilomavirů (HPV). Genitální bradavice jsou měkké výstupky na kůži a sliznici genitálu. Mohou postihnout zevní genitál (penis, vulva), vnitřní (vagina, děložní hrdlo), nebo je můžeme nalézt v okolí řitního otvoru (anus). Jiné názvy, se kterými se můžete setkat v souvistlosti s genitálními bradavicemi: Condyloma acuminatum, penilní bradavice, lidský papiloma virus (HPV), low-grade dysplazie – HPV, HSIL-HPV

Virus, který způsobuje genitální bradavice, se jmenuje lidský papiloma virus (HPV). Existuje více než 70 různých druhů HPV.

Některé typy HPV mohou vést k prekancerózním změnám (změny, které předcházejí rakovinnému bujení) v cervixu (děložní hrdlo), k rakovinnému onemocnění cervixu nebo anu.

Tyto typy HPV jsou nazývány jako high-risk HPV infekce (vysoce rizikové HPV infekce). Ne všechny typy HPV způsobují genitální bradavice.

Některé typy HPV způsobují bradavice na jiných místech na kůži, jako například na ruce. HPV infekce v okolí genitálu jsou poměrně časté. Většina lidí nemá žádné symptomy. U žen se může HPV infekce šířit dovnitř genitálu na stěny vaginy a na cervix. Bez speciálního vyšetření u lékaře je těžké tyto bradavice rozpoznat.

Důležitá fakta o HPV infekci

HPV infekce se šíří z jedné osoby na druhou sexuálním kontaktem, který zahrnuje anus, ústa, nebo vaginu. HPV infekci můžete šířit i pokud máte bradavici na špatně viditelném místě a nevíte o ní.

  • Inkubační doba je 6 týdnů až 6 měsíců, šířit HPV infekci ale můžete i v případě, že se u vás ještě nevyskytly symptomy (kterých si nemusíte všimnout i roky v případě bradavice ve vnitřním genitálu)
  • Ne každý, kdo přijde do styku s HPV infekcí a genitálními bradavicemi, se nakazí
  • Větší pravděpodobnost, že se nakazíte genitálními bradavicemi a budete je šířit dále je v případě, že:
  • Máte více sexuálních partnerů
  • Nevíte, zda osoba, se kterou jste měli sex, měla či neměla sexuálně přenosnou infekci
  • Sexuálně aktivním jste se stali v nízkém věku
  • Kouříte a pijete alkohol
  • Máte virovou infekci jako například herpes virus a žijete ve stresu
  • Jste těhotná
  • Máte oslabený imunitní systém kvůli nemoci nebo lékům

Pokud genitální bradavicí onemocnělo dítě, vždy by se měla vzít v potaz možnost sexuálního zneužití.

Epidemiologie

Přibližně 80% nakažených je ve věku 17-33 let. Ačkoliv léčba může odstranit viditelné bradavice, nevyléčí příčinu, tedy HPV infekci, a tak se mohou bradavice objevovat u infikovaného opakovaně (v 50-70% případů), či spontánně vymizet.

Všeobecné mínění je nyní takové, že virus zůstane v člověku, který byl nakažen, po celý život.

Nové studie, používající senzitivní DNA technologie, ukázaly, že skrze imunitní odpověď může být virus zničen nebo alespoň potlačen na takové množství, které polymerázová řetězová reakce (PCR) není schopna detekovat.

Příznaky

Genitální bradavice mohou býttak malé velikosti, že je ani nemusíte vidět. Bradavice mohou vypadat následovně:

  • Skvrny tělové barvy, které mohou být ploché nebo vystouplé
  • Výstupky, které vypadají jako květák

U žen můžeme genitální bradavice nalézt:

  • Uvnitř vagíny nebo anu
  • Vně vagíny, anu nebo na kůži v okolí
  • Na cervixu

U mužů se můžeme s genitálními bradavicemi setkat:

  • Na penisu
  • Na šourku
  • V tříselné oblasti
  • Uvnitř nebo v okolí anu

Genitální bradavice se také mohou objevit:

  • Na rtech
  • V ústech
  • Na jazyku
  • V krku

Jiné symptomy jsou poměrně vzácně, ale zahrnují:

  • Zvýšenou vlhkost genitálu v okolí bradavice
  • Svědění genitálu
  • Vaginální výtok
  • Vaginální krvácení během nebo po sexuálním styku

Vyšetření

Lékař provede fyzikální vyšetření. U žen bude obsahovat pánevní vyšetření. Kolposkopie je používána k zobrazení bradavic, které nejsou vidět pouhým okem. Je možné, že během vyšetření použije lékař kyselinu octovou, aby si bradavice lépe zobrazil a snáze rozpoznal.

Zajímavé:  Herpes Genitalis V Těhotenství Léčba?

Virus, který způsobuje genitální bradavice, může být také příčinou abnormálních výsledků při stěru z děložního čípku. Pokud máte tyto typ změn ve výsledcích, pravděpodobně budete docházet po nějaký čas na stěry z čípku častěji.

HPV DNA test může určit, zda typ HPV infekce, kterou máte je high-risk typ HPV, který je známý jako příčina rakoviny děložního čípku. Tento typ testu může být udělán jako screeningový test u žen nad 30 let věku, nebo u žen jakéhokoliv věku, které mají lehké abnormality ve výsledcích stěru z děložního čípku.

Léčba

Genitální bradavice musí být léčeny lékařem. Léčba může zahrnovat:

  • Ošetření kůže provedené v ordinaci u lékaře
  • Léky na předpis, které si budete aplikovat doma několikrát týdně.Nepoužívejte léky bez předpisu určené na jiné druhy bradavic! Často předepisované léky jsou například:
    • Imiquimod (Aldara) – krém, který se aplikuje lokálně na postižená místa. Vyvolává imunitní odpověď. Způsobuje menší místní iritaci tkáně než podofilox, ale může způsobovat mykotické infekce (v 11% podle příbalového letáku) a chřipkové příznaky (v příbalovém létáku uváděny s výskytem pod 5%)
    • Podophylotoxin (jiným názvem také podofilox) – krém či gel. Obchodní název tohoto léčiva je například Condylox, Wartec nebo Warticon. Aplikován může být samotným pacientem a nesmývá se. Používá se v cyklech (dvakrát denně 3 dny, poté 4-7 dnů pauza). Doporučován je maximální počet cyklů a to čtyři. Různé kožní afekce a bolest jsou popisovány spíše u imiquimodu a sinekatechinů
    • Sinekatechiny – obchodní název Veregen nebo Polyphenon E. Je to olejíček z katechinů, které jsou extrahované ze zeleného čaje a některých dalších komponent. Léčivo má vyšší účinnost než podofilox a imiquimod a způsobuje méně lokálních iritací, ale léčba trvá delší dobu než s jinými léčivými přípravky.
  • Genitální bradavice (kondylomy) mohou být také odstraněny kryochirurgicky (metoda vhodná i pro těhotné ženy, úspěšnost léčby je 70-80%, ovšem s vysokou návratností bradavic – 40-70% 6 měsíců po léčbě).
  • Kyselina trichloroctová (TCA) je méně účinná než kryochirurgie a není vhodná pro léčbu bradavic umístěných ve vagině nebo na cervixu.
  • Další možností je například elektrokauterizace, laserová ablace (často používaná až jako poslední možnost, zejména kvůli tomu, že tato metoda je extrémně finančně nákladná) nebo chirurgická excize (vyříznutí braradavice z kůže – používáno hlavně u velkých bradavic).
  • Dále mohou být použity interferony, jsou efektivní ale bohužel stejně jako léčba laserem poměrně finančně náročné.

Pokud máte genitální bradavici, všichni vaši sexuální partneři musí být vyšetřeni lékařem a v případě pozitivního nálezu léčeni. I pokud nemáte symptomy a Váš partner má genitální bradavice, musíte být preventivně léčeni, aby se zamezilo komplikacím a možnému šíření infekce na druhé.

Po skončení léčby je nutná kontrolní návštěva lékaře, aby vyšetřením potvrdil, zda vyléčení bradavic bylo kompletní.

Běžný stěr z děložního čípku je doporučován, pokud jako žena trpíte genitálními bradavicemi, nebo pokud je nemocný Váš partner. Pokud máte bradavice právě na děložním čípku, je možné, že po léčbě budete potřebovat kontrolní stěry z děložního čípku každých 3 až 6 měsíců po dobu určenou lékařem. Ženy s prekancerozními změnami způsobenými HPV infekcí mohou potřebovat další léčbu.

Prognóza

Mnoho sexuálně aktivních mladých žen je infikováno HPV infekcí. V mnoha případech vymizí HPV infekce sama. Mnoho mužů, kteří onemocní HPV infekcí, nevykazuje žádné symptomy nebo problémy způsobené onemocněním. Mohou ovšem infekci přenášet na současného nebo budoucího partnera. I pokud jste prodělali léčbu genitálních bradavic, stále můžete šířit infekci na ostatní.

Možné komplikace kondylomů

Některé typy HPV infekce byly označeny jako příčina vzniku rakoviny děložního čípku a vulvy. U rakoviny děložního čípku jsou dokonce nejčastější příčinou.

Typy HPV infekce, které mohou způsobit genitální bradavice, nejsou stejné, jako typy, které způsobují penilní rakovinu nebo rakovinu konečníku (anu). Bradavice se mohou vyskytovat ve větším počtu najednou i být poměrně velké.

Tyto bradavice vyžadují radikální léčbu a následné kontroly.

Kdy kontaktovat lékaře

Lékaře navštivte v případě, že:

  • Současný či bývalý partner má genitální bradavice
  • Máte viditelné bradavice na vnějším genitálu. U žen v případě, že se vyskytne svědění, výtok nebo abnormální vaginální krvácení. Mějte na paměti, že genitální bradavice se nemusí objevit ještě měsíce potom, co jste měli sexuální kontakt s infikovanou osobou a byli tedy vystaveni riziku možné nákazy.
  • U žen starších 21 let věku by měl být prováděn preventivní stěr z děložního čípku.

Prevence

Jedinou cestou, jak se vyhnout nákaze genitálními bradavicemi (stejně jako jinými sexuálně přenosnými chorobami) je nemít sexuální kontakt. Snížit svoji šanci na nakažení se sexuálně přenosnými chorobami je možné například tím, že budete provozovat sex pouze s partnerem, o kterém víte, že onemocněním netrpí.

Mužské a ženské kondomy nechrání před HPV infekcí stoprocentně. Je to způsobeno tím, že virus nebo samotná bradavice se mohou vyskytovat na kůži i v okolí genitálu, která již není krytá kondomem. Kondom ale zajisté snižuje riziko nakažení a jeho používání je v případě prevence důrazně doporučováno.

  1. HPV infekce může být přenesena z člověka na člověka i v případě, že infikovaný nemá na kůži žádné viditelné bradavice nebo jiné symptomy onemocnění.
  2. Provozování bezpečnějšího sexu Vás může ochránit před infikováním se HPV infekcí.
  3. Na trhu jsou také dva druhy vakcín, které jsou schopné ochránit před čtyřmi typy HPV infekce, které způsobují nejvíce rakovin děložního čípku u žen.

Vakcíny jsou podávány jako série tří injekcí. Jsou doporučovány pro dívky a ženy ve věku od 9 do 26 let, ještě před tím, než se stanou sexuálně aktivními. Jedna z vakcín dokáže ochránit proti genitálním a análním bradavicím také chlapce a muže. Vakcína je podávána také jako série tří injekcí a stejně jako u žen je doporučena pro chlapce a muže ve věku od 9 do 26 let. Zeptejte se svého lékaře, zda právě u Vás by tato vakcína nebyla uplatnitelná.

Obrázky genitálních bradavic

Genitální bradavice - Vše o zdraví

  • Obrázek 1: Genitální bradavice u ženy; zdroj: Wikipedia.org, SOS-AIDS Amsterdam

Genitální bradavice - Vše o zdraví

  1. Obrázek 2: Genitální bradavice na penisu; zdroj: Wikipedia.org, SOS-AIDS Amsterdam

Genitální bradavice - Vše o zdraví

Obrázek 3: Genitální bradavice v okolí řitního otvoru; zdroj: Wikipedia.org, SOS-AIDS Amsterdam

Genitální bradavice či virus HIV. Stačí jediná vášnivá noc | Zdraví

Obyvatelé Česka jsou podle průzkumů sexuálního chování příliš lehkomyslní. Navzdory osvětě se nedaří vymýtit nemoci, které se přenášejí právě pohlavním stykem.

Když se řekne pohlavní choroba, většina lidí si okamžitě vybaví virus HIV způsobující nemoc AIDS. Ovšem do této kategorie spadá mnohem více infekcí. Kapavka, syfilis, chlamydie či genitální bradavice, to vše může být daní za jednu vášnivou noc.

Nebezpečí pohlavních chorob bývá v české veřejnosti podceňováno. Z nedávného šetření, které uskutečnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění, vyplynulo, že více než čtyři pětiny Čechů se nákazy virem HIV neobávají. Zároveň však v roce 2013 40 procent mužů a 57 procent žen přiznalo nevěru.

Problém je i v systému

I podle zkušeností sexuologů se lidé přestávají pohlavních nemocí bát. Výsledkem je, že počet nositelů viru HIV, tedy největší hrozby mezi pohlavními chorobami, narůstá.

„Společností, ale i osobami s rizikovým chováním přestala být tato infekce považována za smrtelnou, bere se za,pouhé‘ chronické onemocnění, které lze s určitými omezeními léčit,“ říká vedoucí Ústavu epidemiologie LF UK v Plzni Petr Pazdiora.

Existují tři známé způsoby

  • nechráněný pohlavní styk – vaginální, anální i orální
  • transfuze krve či kontaminované injekční stříkačky
  • přenos viru z matky na plod

NELZE se nakazit podáním ruky ani přes záchodové prkénko. Nemoc nepřenáší ani hmyz.Virus HIV způsobuje nemoc AIDS neboli Syndrom získaného selhání imunity. Průměrná doba mezi nákazou virem a propuknutím nemoci je deset let. Během nemoci imunitní systém ztrácí schopnost odolávat infekcím, nádorovým onemocněním, objevují se neurologické potíže a celkové chřadnutí organismu. Léky tlumí příznaky, vyléčit nemoc zatím nedokážou.Jedinou skutečnou prevencí pohlavních chorob je sexuální abstinence. K té však člověk jako biologický tvor naprogramován není.

Problém je však podle něj systémový: „Bohužel se také podařilo zlikvidovat síť poraden, která byla vybudována v devadesátých letech při hygienických stanicích. I tím došlo k výraznému poklesu dostupnosti vyšetření na vlastní žádost a tím k delšímu přetrvávání nevědomosti o infekci.“ 

Preventivní programy, které byly bohatě financovány státem ještě v polovině devadesátých let, byly podle jeho slov výrazně omezeny, přestože trend nárůstu počtu onemocnění prokazoval opačný trend.

 S tím, že se lidé přestávají pohlavních chorob bát, souhlasí i sexuolog Petr Weiss. Podle něj navíc schází osvěta v dané problematice. V devadesátých letech byla situace v této oblasti podle něj lepší.

„Domnívám se, že v tom máme dluh a že mladá dorůstající generace by si zasloužila podstatně víc osvěty,“ uvádí.

Jedinou skutečnou prevencí vůči pohlavním chorobám je sexuální abstinence. K té však člověk jako biologický tvor naprogramován není. „Pohlavními chorobami jsou nejvíce ohroženi muži i ženy, kteří žijí sami, většinou jsou rozvedení a nemají trvalé závazky. Proto se častěji chovají promiskuitně.

A samozřejmě velmi ohroženou skupinou, zvláště z hlediska možné nákazy HIV, jsou i muži, kteří často střídají své mužské sexuální partnery,“ podotýká Petr Weiss.

 Lidé by podle něj měli pamatovat na to, že když mají sex s novým partnerem či partnerkou, tak současně spí se všemi jejich předchozími partnery a partnerkami. 

Pacientů s HIV přibývá

Je pravdou, že Česká republika patří mezi země, kde se virus HIV vyskytuje relativně méně. Avšak odborníci varují před prudkým nárůstem nových případů. V počtu nově hlášených pacientů s HIV vloni dominovala Praha se 68 procenty. Následovaly kraje Středočeský, Ústecký a Vysočina. Řada lidí však o své nemoci netuší, takže skutečná čísla budou ještě vyšší.

„Jediný způsob, jak zjistit přítomnost viru HIV, je jít k lékaři na testy poté, co došlo byť jen k jednomu rizikovému sexuálnímu kontaktu s neznámým partnerem. Ani s vlastním rodinným příslušníkem není člověk úplně v bezpečí, ale riziko je zde přece jen výrazně menší,“ říká vedoucí Oddělení sexuálně přenosných nemocí Státního zdravotního ústavu Hana Zákoucká.

V současné době věda zná tři způsoby přenosu této choroby. Prvním je nechráněný styk, druhým transfúze krve či použití kontaminované injekční stříkačky a třetím je přenos viru z matky na plod. Nelze se nakazit běžným stykem s infikovaným člověkem, například podáním ruky.

Samotný virus HIV není odolný vůči vlivům vnějšího prostředí a na vzduchu velice rychle hyne, Spolehlivě jej ničí i teploty přesahující 60 stupňů Celsia a obyčejné dezinfekční prostředky. Stejně tak jej nepřenáší ani hmyz.

Bradavice mohou vést k depresi

AIDS však není jedinou pohlavní chorobou, která českou populaci ohrožuje, byť je samozřejmě nejnebezpečnější. Běžnou pohlavní nemocí je chlamydiová infekce. Podle některých statistik chlamydie dřímají ve dvou procentech evropské populace, přičemž většina nositelů této bakterie o tom vůbec nemá zdání.

Prvním příznakem této infekce bývá bolestivý vřed, následovaný v několika dnech horečkou a zduřením mízních uzlin v tříslech. Dalším stádiem může být rozsáhlý zánět pohlavních orgánů, někdy i konečníku. Samotná infekce není sice smrtelná, ale pokud nedojde k léčení, mohou se projevit různé následky, z nichž tím nejzávažnějším je neplodnost.

Genitální bradavice - Vše o zdraví

Ani syfilis či kapavka zatím zdaleka nepatří jen do historie. Obě nemoci jsou dnes již léčitelné, avšak chytit je rozhodně není nic příjemného. Pokud je nákaza syfilis odhalena včas, lze bakterie zlikvidovat pomocí antibiotik. Choroba poté za sebou nezanechá žádné následky.

Pokud se však nakazí těhotná žena, plod se dostává do přímého ohrožení života. Zlovolných virů či bakterií, které se rády zabydlují v lidském pohlavním ústrojí, není málo.

„Vůbec nejčastější pohlavně přenášenou chorobou jsou genitální bradavice,“ podotýká přednostka dermatovenerologické kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce Jana Hercogová.

Tyto bradavice jsou zákeřné především tím, že potíže vyvolávají jen u mála lidí, kteří jsou papilomavirem nakaženi. Nemoc se probouzí až ve chvíli, kdy je organismus oslaben, do té doby ji nic netušící člověk šíří dál.

„Genitální bradavice mohou pro pacienta znamenat výrazné omezení sexuálního života a vést až k depresím. Proto je důležité, aby lidé o tomto riziku věděli a dodržovali zásady bezpečného sexu,“ uzavírá Jana Hercogová.

Genitální bradavice - Vše o zdraví

Genitální bradavice: „Mám je, proboha, co mám dělat?“

Co je ze všech sexuálně přenosných onemocnění nejvíce zahanbující? Genitální bradavice. Co patří ze všech sexuálně přenosných nemocí k nejméně rizikovým? Genitální bradavice.

Proč bychom měli veškerý ostych hodit stranou? Protože genitální bradavice jsou prostě u lidí velmi časté. Genitální bradavice nejsou nic příjemného a způsobuje je vir HPV, nicméně dají se odstranit a nejsou nebezpečné.

Ano, některé typy HPV mohou způsobit rakovinu, ale nepatří k nim zrovna to HPV, které způsobuje bradavice, tedy 6 a 11.

Co to genitální bradavice vlastně jsou?

Genitální bradavice,  genitální kondylomata nebo prostě jenom kondylomata jsou bradavice v oblasti vulvy, pochvy, děložního čípku, konečníku, penisu či šourku. Některé bradavice zmizí samy od sebe, u některých je potřeba zákroku lékaře.

Genitální bradavice jsou velmi častým projevem viru HPV a ročně se projeví u více než 360 tisíc lidí. Bohužel, genitální bradavice mají tendenci se vracet a jejich odstranění vám ještě nezaručí, že se již nikdy neobjeví.

Kondylomata se také velmi často objevují v těhotenství, přičemž existuje riziko, že matka jimi může nakazit své dítě, nicméně případy nakažení tímto způsobem nebývají až tak časté. Existují různé typy genitálních bradavic a od nich se také odvíjí způsob jejich léčby.

Bradavice mohou být různého tvaru či velikosti. Vždy jsou však způsobeny HPV virem.

Jak ke genitálním bradavicím vůbec přijdu?

Tím, že se od někoho nakazíte HPV virem nebo přímým kožním kontaktem s bradavicí během vaginálního, análního anebo orálního sexu. Třebaže se většinou bradavice objeví na pokožce během jednoho až tří měsíců po nákaze, nemusí tomu tak být vždy. Může klidně trvat i několik let, než se bradavice objeví.

Zkrátka jste od někoho chytli HPV vir a ten se stále drží ve vašem těle. Najednou přijde nějaký obrovský stres nebo silné oslabení imunity, a to úplně stačí, aby se genitální bradavice objevily. Dokud je váš imunitní systém dostatečně silný, nemusí se bradavice vůbec objevit.

Takže jestliže se vám bradavice objevily a jste-li ve vztahu a teď si lámete hlavu nad tím, zda vám nebyl partner náhodou nevěrný, anebo čelíte témuž obvinění ze strany partnera, rozhodně nevěra v tomto případě být vůbec nemusí. Mohli jste HPV dostat od jakéhokoli minulého partnera, stejně tak jako váš partner od bývalé partnerky.

Rozhodně viníka nemůžete hledat u toho, u koho se genitální bradavice objeví jako první, takhle to v tomto případě nefunguje.

Jak genitální bradavice vypadají?

Jsou to obvykle jemné výrůstky, které mají barvu okolní kůže a vyskytují se okolo genitálií a anální oblasti. Většinou se vyskytují pohromadě ve větším počtu, nicméně, mohou vyrůst i po jedné či po dvou.

Většina kondylomat není bolestivá. Genitální bradavice jsou jiné, než ty, které se vám udělají třeba na noze nebo na prstu, takže dotykem pohlavního údu rukou, na které máte bradavici, partnera nenakazíte.

Jaké typy HPV genitální bradavice způsobují?

Existuje mnoho typů lidského papilomaviru, přičemž menší počet virů je zodpovědný za projevy v genitální oblasti. Za výskyt bradavic v genitální a anální oblasti jsou zodpovědné typy 6 a 11, přičemž mohou růst až půl roku, obvykle po této době přestanou růst.

Tiché sexuálně přenosné nemoci. O kterých pohlavních onemocnění možná nevíte, že je máte?

Způsobují kondylomata rakovinu?

Nezpůsobují, nicméně jiné HPV viry mohou vést až k rakovině. Je jich více jak 12 a proti některým se dá očkovat, nicméně ne proti všem. Nejčastěji rakovinu způsobují typy 16 a 18.

Jaké druhy HPV rakovinu tedy způsobují?

  • Rakovina děložního čípku: všechny případy rakoviny děložního čípku jsou způsobeny HPV virem, přičemž za 70 % všech případů jsou zodpovědné typy 16 a 18.
  • Rakovina konečníku: Přibližně 95 % všech případů rakoviny konečníku je způsobeno virem HPV, především pak typem 16.
  • Orofaryngeální rakovina: Jedná se o nádory krku, mandlí a kořene jazyka a je způsobena přibližně ze 70 % HPV virem. Většina případů orofaryngeální je spojována s typem 16.
  • Vzácnější druhy rakoviny způsobené HPV: HPV způsobuje přibližně 65% rakoviny vagíny, 50 % rakoviny vulvy a 35 % rakoviny penisu. Ve většině případů je za rakovinu opět zodpovědný typ 16.

Kapavka u žen: Jaké jsou její příznaky?

Svědivé či krvácející bradavice

Tyto případy nejsou tak časté, třebaže ke svědění i krvácení může v některých případech dojít. Nejčastěji krvácí, když je rozškrábnete.

Kde se bradavice nejčastěji objevují?

Mohou se objevit okolo vulvy, vagíny, konečníku nebo u děložního krčku. Často se jedná o velmi malé bradavice, kterých si ani nevšimnete zevnějšku, natož jsou-li uvnitř.

  • Ve 2 případech ze 3 se bradavice objeví poblíž vulvy
  • V 1 případu ze 3 se genitální bradavice objeví uvnitř vagíny
  • V 1 případu ze 3 se bradavice objeví mezi vagínou a konečníkem
  • V 1 případu ze 4 se bradavice objeví okolo končníku
  • V 1 případu z 10 se bradavice objeví na děložním čípku
  • V 1 případu z 25 se bradavice objeví u močové trubice

Genitální bradavice u mužů

U mužů nejsou genitální bradavice tak časté, jako tomu bývá u žen. Nejčastěji se u mužů vyskytují na špičce penisu nebo okolo konečníku, došlo-li k análnímu sexuálnímu styku. Většina bradavic se objeví během jednoho až tří měsíců po infikování.

  • V 1 ze 3 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují okolo konečníku.
  • V 1 z 10 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují na špičce penisu.
  • V 1 z 10 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují uvnitř močové trubice.
  • V 1 ze 12 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují na předkožce.
  • V 1 ze 30 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují mezi konečníkem a šourkem.
  • V 1 ze 100 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují na šourku.

Příznaky a léčba kvasinkové infekce: Nezapomeňte na partnera!

Jak se dají genitální bradavice odstranit?

Menší genitální bradavice jsou snadněji odstranitelné než ty větší. Stejně tak bradavicím, které rostou ve vlhké oblasti pokožky, se léčí lépe než ty, které se nachází na suché kůži.

Většina bradavic se dá vyléčit krémy jako je Condyline a Aldara, pokud však nepomohou, musíte se obrátit na svého gynekologa nebo dermatologa, který vám buď navrhne chirurgické odstranění, zmražení tekutým dusíkem nebo odstranění laserem.

Dají se k odstranění genitálních bradavic použít i přípravky na normální bradavice?

Rozhodně se to nedoporučuje, třebaže diskuze jsou plné příspěvků od lidí, kteří takto genitální bradavice odstraňují. Je to však poměrně nebezpečné, protože tyto přípravky jsou velmi silné a pokožka v genitální oblasti je velmi citlivá, na rozdíl od pokožky například na patě.

Genitální bradavice - Vše o zdravíAnatomie genitální bradavice

Mohou se genitální bradavice po odstranění vrátit?

Samozřejmě, že mohou, stejně tak jako bradavice kdekoli jinde na těle. Bohužel, genitální bradavice mají tendenci se vracet, přičemž až 70 % lidem se genitální bradavice znovu objeví během půl roku. V tomto případě nezbývá nic jiného než se obrátit znovu na lékaře.

Co mohu udělat pro to, aby se už neobjevily?

Imunitní systém v tomto ohledu hraje velmi důležitou roli, jelikož 90 % všech HPV virů zmizí z těla samo během dvou let.

Pokud bude váš imunitní systém však oslabený, nemusíte se však viru zbavit a uhodí vždy, když bude imunitní systém slabý. Takže celému procesu uzdravení přispějete tak, že imunitní systém podpoříte.

Jak? Začít můžete zlepšením životního stylu – jíst potraviny podporující imunitní systém, přestat kouřit, omezit alkohol či začít cvičit.

Jak se zbavit bradavic na noze? Zkuste přírodní lékárničku

Co bezodkladně musíte vždy udělat?

Rozhodně musíte o svém nálezu informovat svého partnera a nemít sexuální styk do té doby, dokud bradavice nezmizí. Nejvíce se nákaza šíří, když se bradavice objeví, třebaže může prostě dojít k nákaze HPV virem i bez jejich přítomnosti.

Vše na téma: Bradavice

Bradavice jsou kožní výrůstky, které jsou způsobeny lidským papilomavirem (HPV). Existuje více než 60 druhů HPV, z nichž některé způsobují právě bradavice na kůži.

HPV stimuluje rychlý růst buněk na vnější vrstvě kůže. Ve většině případů se bradavice vyskytují na prstech, v blízkosti nehtů nebo na rukou. Některé typy HPV mohou způsobit také vznik bradavic v oblasti pohlavních orgánů.

Typy bradavicExistují různé typy bradavic:

Plantární bradavice: Tento typ bradavice se obvykle objevuje jako masité nebo světle hnědé hrudky, které jsou pokryty malými sraženinami (objevují jako malé černé tečky). Na chodidlech nohou se objevují plantární bradavice nejčastěji.

Genitální bradavice: Genitální bradavice se mohou objevit v pubické oblasti, na genitálech, v análním a / nebo kolem konečníku a / nebo v pochvě. Vypadají jako malé růžové nebo červené pupínky. Bradavice mohou být velmi malé a obtížně viditelné.

Často se objevují ve skupinách tří nebo čtyř a mohou rychle růst a šířit. Obvykle nejsou bolestivé, i když mohou způsobit mírnou bolest, krvácení a svědění.

Infekce HPV je nejčastější sexuálně přenosnou nemocí v Severní Americe a některé formy viru mohou způsobit rakovinu děložního čípku.

Ploché bradavice: Tento druh bradavic je častější u dospívajících a dětí než u dospělých. Ploché bradavice jsou hladší, plošší a menší než jiné bradavice a obecně se vyskytují na obličeji. Ploché bradavice se mohou objevit také na nohou, zejména u žen.

Bradavice jsou způsobeny přímým kontaktem s HPV, s člověkem, který je nakažlivý. HPV se může šířit osobním kontaktem nebo přímým kontaktem s objektem používaným osobou s virem. Virus, který způsobuje bradavice, se může také rozšířit na jiné místo na těle osoby s bradavicemi.

  • A co léčba bradavic?Může probíhat různými metodami:– přírodními a domácími metodami– vypálení mrazem– řešení bradavic laserem– bylinkami– kyselina salicylová
  • – kantaridin

A co vy? Jak bradavice řešíte vy?

Přečtěte si naše články o bradavicích:

Kokosový olej je často opěvovanou superpotravinou (nebo také zatracovanou) a široce používán pro různé účely, jako je vaření, zvlhčování pleti či odstraňování make-upu. Mnoho lidí také věří, že jim kokosový olej pomůže při různých nemocech a problémech. “Kokosák” je bohatým …

Přečíst..

Genitální bradavice jsou měkké výrůstky, které se objevují na pohlavních orgánech. Je to sexuálně přenosná infekce způsobené určitými kmeny lidského papilomaviru (HPV). Genitální bradavice mohou způsobit bolest, nepohodlí a svědění v intimních místech. Jsou obzvláště nebezpečné pro ženy, protože některé …

Přečíst..

Bradavice někdy samy odezní, prostě zmizí, ale to taky může trvat roky. Pokud nechcete tak dlouho čekat, můžete je nechat zmrazit. Lékaři nazývají tento proces kryoterapií. Je to jeden z nejběžnějších způsobů, jak se zbavit bradavic. A co víc, tato …

Přečíst..

Bradavice rozhodně nejsou nic příjemného. Kromě toho, že mohou být celkem bolestivé, se zde pochopitelně objevuje i problém s tím, že jsou výrazným problémem z hlediska vaší krásy. Objevit se mohou doslova kdekoliv. Pokud k tomu dojde, existuje několik postupů, …

Přečíst..

Již více než 2000 let se lidstvo obrací na zinek, jako na pomocníka při popáleninách a ranách na pokožce. Dnes víme, že benefity oxidu zinečnatého jsou ještě širší. Umí toho více, než jen regenerovat pokožku. Při pohledu do minulosti záznamy …

Bradavice

Bradavic je několik druhů, bolestivé jsou bradavice plantární. Vyskytují se na chodidlech, nejčastěji v přední třetině v místě došlapu a také na dlaních.

Tyto bradavice rostou často do hloubky a vytvářejí dovnitř zanořený výběžek, trn, který působí při došlapu či doteku bolest. Vzhledem připomínají mozoly nebo kuří oka, často rohovatí.

Jsou to drobné či rozsáhlé útvary zbarvené šedavě či hnědě, povrch je drsný, někdy až květákovitý. Nejčastěji se vyskytují na hřbetech rukou.

Jiným typem jsou bradavice prstovitého tvaru ve vlasaté části hlavy nebo měkké nitkovité útvary na krku, obličeji nebo sliznici rtů.

Nakažlivé onemocnění kůže – Molluscum contagiosum – připomíná bradavice, ale je vyvoláno virem ze skupiny poxvirů.

Onemocnění se projevuje formou pupínků velikosti špendlíkové hlavičky až hrachu, tuhých, žlutých či šedých, které se často zanítí a hnisají.

Vyskytují se zejména u dětí a mládeže na víčkách, obličeji a krku, ale také na pažích, nohách a zádech, přenos se děje přímým kontaktem (styk s nakaženou osobou, společenské šatny a sprchy, škrábáním se může virus rozšířit po celém těle).

Příznaky onemocnění bradavicemi

Kožní ploché výrůstky, ostře ohraničené nerovného povrchu, tuhé, jsou většinou tmavší než kůže. Plantární bradavice na nohou jsou citlivé, nitkovité bradavice (víčka, šíje, rty) většinou nebolí. Bývají i genitální bradavice.

Příčiny vzniku bradavic

Časté, nakažlivé epitelové nádory vyvolané papilomaviry, některé se mohou i maligně zvrhnout. Objevují se nejčastěji u starších dětí na rukou a nohou, u starších lidí jsou neobvyklé, závažnější jsou na genitáliích. Přenášejí se stykem s nakaženou osobou nebo s čerstvými šupinkami odpadlé kůže.

K onemocnění bradavicemi někdy dlouhou dobu nedojde (inkubační doba je od několika týdnů do více než jednoho roku), ale infekce v buňkách přetrvává a může být za různých podmínek aktivována, např. při poklesu obranyschopnosti organismu nebo hormonálními vlivy.

Návštěva lékaře při onemocnění bradavicemi

Je nutná při výrazné velikosti bradavice, při rozsáhlém výsevu, při projevech bolesti a zánětu. Dále pokud se bradavice objeví ve věku nad 45 let, pokud se bradavice vyskytuje na obličeji, genitáliích nebo v oblasti konečníku. Je důležité odlišit bradavici od znaménka případně nádoru.

Léčba bradavic

Klasická léčba

Terapie bývá chirurgická nebo medikamentózní. Záleží také na stavu pacienta a jeho chorobách (poruchy imunity, atopický ekzém apod.).

Vypalování – dusíkem, laserem.

Léky na předpis

Nejčastější metodou léčby je medikamentózní a nejčastěji spočívá v lokální aplikaci keratolytik (kyselina salicylová, urea) ve formě mastí, krémů nebo náplastí. Od aplikace leptadel (např.

Lapis) se upouští vzhledem k možnostem vzniku dermatitid, poleptání a jizev. Používají se také roztoky cytostatik, jako např.

podofylin, 5-fluorouracil, která jsou kontraindikována u dětí, v těhotenství a při kojení.

Přírodní a doplňková léčba

Nejčastěji aplikace antiviroticky působících alkaloidů bylin a keratolyticky působících látek.

K vnitřnímu užití se používají produkty na podporu obranyschopnosti organismu:

  • vitamín C – důležitý antioxidant, posilňuje imunitu, chrání kůži
  • beta karoten – důležitý antioxidant, posilňuje imunitu, chrání kůži
  • Vitamín E – antioxidant, podporuje hojení kůže, lze použít i zevně na postižená místa (propíchněte kapsličku a olejíčkem potírejte bradavice)
  • zinek, selen – nezbytné minerály pro zdravou kůži
  • byliny na podporu imunity a obranyschopnosti

Homeopatie

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector