Gynekolog – vše o zdraví

Ne že by gynekologická prohlídka byla něco příjemného a zábavného. Pokud ale nepostrádáte pud sebezáchovy, rozhodně se na ni každý rok objednáváte.

Zdraví ženských orgánů je třeba hlídat nejen kvůli reprodukci, čili rození dětí, ale i proto, že se prsům, děloze či vaječníkům nevyhýbají zhoubná onemocnění.

Víte, jak má správná prevence u gynekologa vypadat? Zjistili jsme to pro vás, abyste si na příští prohlídce mohly vše ohlídat.

Ještě před pár desítkami let dostávaly dívky při 15leté prohlídce u lékaře žádanku, aby vyrazily na svou první gynekologickou prohlídku. Nyní už toto hromadné odesílání nefunguje a podle gynekologů je i zbytečné na tak brzké vyšetřování tlačit.

Ke gynekologovi by dívka měla určitě vyrazit, když zahájí pohlavní život, což bývá nejčastěji mezi 15. až 18. rokem života. Poté je už dobré chodit na pravidelné každoroční preventivní kontroly, které jsou ostatně hrazené ze zdravotního pojištění.

Jakou péči by každá žena měla při gynekologické prohlídce dostat, nám vysvětlil Lubomír Mikulášek, gynekolog a vedoucí lékař pražského Centra minimálně invazivní gynekologické operativy.

Nepodceňte vstupní pohovor

Gynekolog se nejprve musí důkladně vyptat na vaše zdraví a také na nemoci, které měli vaši příbuzní. Určitě lékaři řekněte co nejvíc informací. Důležité jsou třeba i užívané léky, některé, například antibiotiky, mají vliv na poševní prostředí a mohou způsobovat vaginální mykózy. Na konci pohovoru by vám měl gynekolog změřit tlak a puls a zjistit váhu a výšku.

Gynekolog - Vše o zdraví

Vyšetření v zrcadlech

Pak už následuje gynekologické vyšetření pohmatové a v zrcadlech. Při něm se provádí i kolposkopie, tedy vyšetření děložního čípku, a také celé pochvy a zevního genitálu. Kolposkop je přístroj podobný mikroskopu. V dostatečném zvětšení tak může gynekolog prohlédnout děložní čípek. Poté odebere vzorek tkáně a odešle ho do laboratoře ke kontrole.

Lepší prevence rakoviny

Běžným vyšetřením děložního čípku je u nás takzvaná cytologie, založená na hodnocení buněk získaných klasickým Pap stěrem, tedy na sklíčko. Spolehlivost tohoto vyšetření je ale pouhých 60 %.

Naopak nejnovější ThinPrep Pap test, využívající hodnocení vzorku odebraného technikou LBC do tekutého média vykazuje výrazně vyšší spolehlivost, a to přes 90 %. Vzorek je navíc možné skladovat až 6 týdnů a lze jej využít k dalším doplňujícím vyšetřením.

Pacientka tudíž nemusí opakovaně chodit ke gynekologovi na další odběry vzorku sliznice. Novější test provádějí jen někteří gynekologové a pacientka si doplácí za použitý materiál.

Pohled do hlubin těla

Gynekolog - Vše o zdraví

Součástí preventivní prohlídky může být i ultrazvukové vyšetření, především vaginální a případně doplněné o sono břicha.

Bez ultrazvuku nevidí lékař vnitřní orgány, jako jsou vaječníky, vejcovody, děloha včetně čípku děložního nebo močový měchýř a močovou trubici, nebo střevo.

S pomocí ultrazvuku může zkontrolovat, jak vypadá malá pánev a její okolí. Využívá se zejména v případech, kdy je podezření na zdravotní obtíže.

Mamograf plošně od 45

Gynekolog také ženě vystavuje žádanku na mamografický screening rakoviny prsu. Ten u nás hradí zdravotní pojišťovny ženám od 45 let ve dvouletých intervalech. Mnozí lékaři doporučují mamografické vyšetření již od 40 let věku ženy s případným doplněním vyšetřením ultrazvukovým.

Gynekolog - Vše o zdraví

Další tipy, jak pečovat o své zdraví najdete v našich článcích:

Předčasná menopauza, Bolestivá menstruace či Premenstruační syndrom.Zamyšlení nad ženstvím a její cykličnosti, kde třeba objevíte inspiraci a paralelu ve svém životě si přečtěte v článku 4 tváře ženy.

Gynekologické centrum ŠÁRKA s.r.o., gynekologie plastika, Brno

Tyto stránky používají cookies k analýze návštěvnosti a bezpečnému provozování stránek. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s našimi pravidly pro ochranu soukromí.

Close

Vážené dámy, pomoc při podezření na onem. Covid-19 najdete… ZDE. Od 1.9.2020 je použití roušky v prostoru zdravotnického zařízení opět povinné. Choďte k nám mimo období doporučené izolace.

Nachlazenou pacientku bez roušky si z ohledu na ostatní pacientky vyhrazujeme právo odmítnout.

                                                                                                                                   Děkujeme, s úctou Dr. Kutálková

– je zapsáno v Obchodním rejstříku Krajského soudu v Brně- oddíl C, vložka 65873. Patří mezi nejvyhledávanější gynekologie v Brně.

Jsme tým odborníků ve svém oboru, poskytujeme kvalitní komplexní lékařské služby preventivní i léčebné v oblasti gynekologie a souvisejících oborů. Vždy profesionální a současně osobní přístup je u nás samozřejmostí. Věnujeme velkou péči individualitě pacienta, jeho přání a komfortu.

Používáme při vyšetření jednorázová sterilní plastová vyšetřovací zrcadla, samozřejmostí je u nás ultrazvukové vyšetření, kardiotokografické vyšetření plodu, ambulantně zavádíme veškerá nitroděložní tělíska (nehormonální, hormonální, IUB kuličku i spec. tělísko Gynefix, více…www.antikoncepce.cz).

Provádíme také  vyšetření na Chlamydia trachomatis i kryo- ošetření bradavic (zmrazením). Mluvíme Rusky, Francouzsky a Anglicky.

naše

naše

                                       G

naÅ¡eynekologické centrum má již 18-ti letou tradici a

naše

naÅ¡e                                             těšíme se dnes přízni více než 7 tisíců klientek.

naše

naše

naše

naÅ¡e                  Všechny naše pacientky jsou klientkami Gynekologického centra ŠÁRKA s.r.o.

naše

naÅ¡e              – která gynekoložka Vás registruje nebo právě ošetřuje není určující ani omezující!

naše

naše

naše

naše

naše

naše

naše

naše

naše

naše

naše

Děkuji Vám za bohaté kladné ohlasy na naše služby, za skvělou komunikaci a dobrou spolupráci.

Gynekolog - Vše o zdravíGynekolog - Vše o zdraví

Těším se na Vás s celým týmem, s úctou majitelka, MUDr. Šárka Kutálková

Nechodíš na gynekologické prohlídky? Riskuješ! Tady máš 6 důvodů, proč tam jít

Alespoň jednou za rok za gynekologem zajdi kvůli preventivní prohlídce. Lékař ti udělá cytologické vyšetření a vyloučí tak rakovinu děložního čípku, na kterou u nás ročně umírá čtyři sta žen.

Doktoři se ale shodují, že pokud by se nemoc odhalila včas, taková alarmující čísla by vůbec nemusela být. Další vyšetření by se mělo týkat i tvaru a změn na děloze, vejcovodech a vaječnících. Důležitá je i kontrola prsou.

Rozpoznej problém dřív, než bude pozdě!

Důvod č. 2: Výtoky, svědění, pálení

Typické ženské problémy zná snad každá žena. Ať už trpíš mykózou nebo jiným druhem výtoku, pomoc je velmi snadná. Stačí několik čípků a nepříjemnost je pryč. Jasně, pokud máš tyto problémy opakovaně, asi víš, co na ně zabírá a umíš si léky koupit sama.

Jen buď obezřetná v případě, že se nemoc neléčí nebo jsi zaznamenala jiné projevy výtoku. Většinou se jedná o kvasinky, a ty hravě vyléčíš, ale vyloučit jiné onemocnění by měl lékař. A rozhodně si nezahrávej s myšlenkou, že to samo odejde.

Zaděláváš si tak na chronické problémy, které se léčí podstatně hůře.

Důvod č. 3: Pro antikoncepci

Pokud ses rozhodla si nechat předepsat hormonální antikoncepci, stejně ti nic jiného nezbyde, než gynekologa navštívit, protože bez receptu ti ji v žádné lékárně neprodají. Nekývni ale na první nabídku. Zvaž více variant. Možností, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím, je více.

Tělíska, pesary, kondomy. V první řadě jde o tvoje zdraví. Některá antikoncepce je vhodná pro ženy po porodu, jiná pro ženy, které ještě děti nemají. I když je fajn si užívat nezávazně sexu, cpeš do sebe hormony.

Nebylo by lepší, pokud nemáš vážnou známost, používat kondomy? Ochráníš se i před pohlavními nemocemi.

Důvod č. 4: Nechtěný dáreček po milostné noci

Pokud po noci plné vášně s neznámým krasavcem máš jakékoliv problémy, nestyď se a utíkej za svým gynekologem. Nesnaž se mu nalhávat, že máš stálého přítele a vyjdi s pravdou ven.

Určitě tě neodsoudí, bude spíše rád, že mu usnadníš lépe určit diagnózu.

Nechráněným stykem riskuješ kapavku, syfilis, chlamydie i mnohem horší choroby, takže příště si dej raději pozor a hlavně použij ochranu.

Gynekolog - Vše o zdraví

Důvod č. 5: Jsi v tom. Anebo chceš být v tom

Udělala sis těhotenský test a vyšel pozitivně? Vynechaly ti měsíčky? To jsou pádné důvody, proč jít k doktorovi. Jedině ten ti totiž může tvé spekulace potvrdit a říct, v kolikátém týdnu přesně jsi.

Gynekolog ti také pomůže s tím, pokud se snažíš se svým mužem otěhotnět a těhotenské bříško pořád nikde. V dnešní době odbornou pomoc při početí vyhledá snad každý druhý pár.

Tvůj doktor ti poradí, jak máš přesně postupovat, kam jít na vyšetření, a kde se specializují na asistovanou reprodukci.

Důvod č. 6: Bolest v podbřišku

Rozhodně si nezahrávej s žádnou bolestí v podbřišku. Může jít o banální problém, ale i o závažnou věc. Takže s návštěvou neváhej. Lékařskou pomoc musíš vyhledat zejména v případě, pokud krvácíš mimo cyklus. V takovém případě jdi raději rovnou na pohotovost.

Co na to čtenářky?

„Já se svou gynekoložkou problém nemám. Vyšetření mě snad ani nikdy nebolelo. Podle mě je to tím, že je žena. Kamarádky, co mají za gynekologa chlapa, říkaly, že jsou občas neurvalí. Jen žena může ženě porozumět,“ vysvětlila čtenářka Lenka (32 let).

„Tak to si dovolím oponovat,“ nesouhlasí Alice (28 let). „Já mám od začátku muže gynekologa a jsem maximálně spokojená. Vyšetření mě nebolí, je velmi citlivý a empatický k jakémukoliv mému problému. Odrodil obě mé děti. Jednou jsem musela místo k němu k lékařce, která ho zastupovala a byla necitlivá a protivná. Já bych svého gynekologa neměnila.“

„Mně je to jedno – muž nebo žena. Chodím nerada k jakémukoli doktorovi, nejvíce ke gynekologovi. Vadí mi prostě všechno. Že se musím svléknout, že na mě sahá někdo cizí a že se musím o svém intimním životě bavit s cizím člověkem.

Škoda, že neexistují nějaké stroje, které by ženu vyšetřily a odhalily příčinu potíží. Ale to je utopie.

Vyzkoušela jsem řadu gynekologů i gynekoložek, ale nikde jsem spokojená nebyla, “ Simona (26 let) na dobrého gynekologa štěstí zatím neměla.

A co ty? Jaké máš zkušenosti s gynekologem? Nebo ti spíše vyhovuje doktorka? A chodíš pravidelně na kontroly nebo doufáš, že ti prostě nic není? 

Foto: shutterstock.com

Lohas magazín

Gynekolog - Vše o zdravíPřed časem jsem vyměnila svého gynekologa a svou současnou gynekoložku se opět chystám vyměnit za jinou. Důvod je jediný, nejsem spokojená. Nejsem spokojená s přístupem a nezájmem lékařů a terorem pojišťoven. Chtěla jsem napsat burcující článek, který nás ženy zvedne ze židlí a donutí nás hledat si dobré lékaře. V zájmu objektivity jsem ovšem oslovila i klasického (velmi vstřícného a profesionálního) gynekologa a článek nepůsobí tak úderně, jak jsem původně měla v úmyslu. Snad vás ale přesto osloví a probudí, budete u svých lékařů žádat to, na co máte nárok a začnete si vybírat! Preference gynekoložky před gynekologem je věc, kterou jsem v článku nakonec nezmínila, já mám jasno, pro vás je to opět téma k zamyšlení. Štastnou ruku ve výběru lékařů!

Nebojte se, tenhle článek nebude o tom, jak je všechno špatné, případně ještě horší. Ovšem k celé eskapádě s hledáním gynekologa mě vedla osobní zkušenost, kterou vám do detailů povím někdy jindy. Oslovili jsme dva naše přední odborníky: MUDr. Helenu MáslovouCentra psychosomatické péče a MUDr.

Hynka Heřmana z kliniky GynPrag, aby nám nastínili svůj názor na současnou situaci v oblasti gynekologie a péče o naši ženskost, a nasměrovali nás všechny tam, kde nám bude pomoženo. Čeští lékaři pacientům rádi předhazují to, jak dobře se v Čechách máme oproti jiným státům v Evropě i na světě. Je to asi pravda, ale proč by nemohlo být lépe.

Systém českého zdravotnictví, a v tom se shodneme s doktorkou Máslovou, určitě není zaměřen na pohodlí pacienta či prevenci chorob.

Konkrétně v gynekologii je pro prevenci některých závažných onemocnění a potíží velmi důležitá promluva s pacientkou, úpravy režimu, hloubková rodinná anamnéza i jisté edukativní promluvy, které vás vzdělají natolik, že budete vědět, co se svým tělem. Jenže gynekolog dostává od pojišťovny stejně peněz za bleskové vyšetření, jako za hodiny rozhovorů se svou pacientkou.

Navíc lékaři, aby si vydělali na živobytí, nepotřebují lidi zdravé, ale potřebují je nemocné – je to hloupý paradox dnešní doby, který, doufejme, skutečně zodpovědný a dobrý lékař dokáže překročit a dělat věci tak, jak je správné pro zdraví pacientů!

Chcete ho mít? Musíte ho najít!

Doktor Heřman z kliniky GynPrag nastiňuje čtyři postupy, jak ženy pátrají po vhodném gynekologovi a my s jeho názorem souhlasíme: „Obecně lze říci, že výběr lékaře je vždy obtížný, protože podobně jako každý z nás má jiné preference, tak každý lékař uplatňuje jiný postup, jak ve smyslu odborném, tak v otázce přístupu k pacientce.

Nejjednodušší řešení je lékař, který má ordinaci blízko; pak se pacientky také rády řídí radou svých matek či jiných příbuzných; v třetím plánu dávají na radu svých kamarádek a v poslední řadě se pak rozhodují podle vlastní zkušenosti.

Dle mého názoru je optimální právě ta poslední varianta, kdy pacientka bez obav hledá gynekologa, který jí bude vyhovovat.

“ Gynekologický obor jako takový vychází povětšinou z chirurgie, a tak se nemůžeme divit, že právě gynekologové, kteří by vám měli věnovat čas a s klidem a rozvahou opečovávat vaši dělohu a ženské rozpoložení mysli, jsou více nakloněni radikálním řešením, typu hormonální léčby či operace. Tělo se umí velmi často uzdravit samo, ale potřebuje ten správný impuls.

Jak ideální by byl stav, kdybychom dvakrát do roka mohly jít probrat své ženství do ordinace důvěryhodného lékaře/lékařky, který si nás vyslechne, poradí, zeptá se na náš sexuální život, partnerské problémy, touhu po rodině a bude nás včas varovat, pokud rodinná anamnéza říká, že rakovina prsu nás nemine. Jen pro příklad, velmi účinnou prevencí rakoviny prsu je brzké otěhotnění (okolo dvacátého roku života) a dlouhé kojení – v případě dědičného zatížení ve vaší rodině byste tedy toho správného gynekologa, který dobře poradí a vše vysvětlí, měly najít pro vaši dceru už okolo 18. roku života.

Arogance není autorita

Letos v létě jsem navštívila svou gynekoložku s obvyklou letní vaginózou – sestra mě objednala až za týden od akutních problémů.  Byla jsem v podstatě už tak nějak samovyléčená, když jsem seděla před starým nevrlým mužem v důchodu, jenž v době dovolené lékařku zastupoval.

Byl hrubý, povýšený a nepomohl mi ani trochu. Cítila jsem se jako znásilněná, když mi odebíral vzorky do laboratoře, a domů jsem přišla s pláčem. Podle Heleny Máslové je současný stav nejen v gynekologii takový, že lékaři ztratili své nejsilnější zbraně.

Před padesáti lety bezpečně fungovala antibiotika a vědomosti o lidském těle měli pouze ti, kteří onen obor studovali. Dnes si můžete najít na internetu stejné informace, které má váš lékař.

To vede k pocitu bezmoci na straně lékařů, jenž se může projevit jistou formou arogance, zloby či nepříjemného jednání.

Gynekologické vyšetření snů

Asi žádná z nás si neumí představit, že s úsměvem na rtech a šťastnou myslí běží v ústrety svému gynekologovi a touží po každoroční preventivní prohlídce. Určitě, pokud máte zájem o své zdraví, hledejte nejen dobrého odborníka, ale také člověka, který je ochoten věnovat čas vašim problémům a prevenci.

„Pravidelné roční vyšetření by mělo obsahovat: pohovor s eventuelní aktualizací anamnézy, gynekologické vyšetření včetně vyšetření čípku děložního, ultrazvukové vyšetření je vždy na zvážení lékaře. Součástí preventivního ošetření je i dotaz na samovyšetřování prsou, resp.

jejich odborné vyšetření,“ dodává Hynek Heřman k tématu každoroční gynekologické prohlídky. V těhotenství se pak péče o ženu/maminku zvyšuje, ale tam kupodivu většina lékařů nechybuje.

Co se týká nebezpečí pohlavních chorob – podle druhu sexuálního života, který vedete, se nechte čas od času zkontrolovat odběrem na HIV či chlamydie (ty jsou velmi zapeklitým nepřítelem).

Když to nejde

Velká spousta žen dnes bojuje s plodností, je-li to i váš případ: „Je vhodné cca po roce snažení informovat svého gynekologa, zde pak záleží na spoustě faktorů, jako je věk ženy apod.

Následně by lékař měl vytvořit  určitý plán pro další postup, který probere se svou pacientkou – na začátku je klasické vyšetření, podrobný ultrazvuk, krevní testy včetně hormonálního profilu, spermiogram partnera. Je dobré zvážit imunologické vyšetření a následně již přicházejí v úvahu diagnostické a event.

terapeutické výkony v rámci gynekologie,“ uvádí doktor Heřman. Existují ovšem i jiné metody, jak ovlivnit plodnost žen – spousta z nich je alternativních, ale například psychosomatické vyšetření je zcela odborná a vědecky prokázaná možnost, jak v těle napravit chyby pomocí psychologie.

Takovéto možnosti máte například v Centru psychosomatické péče u lékařky Heleny Máslové: „Někdy stačí jen úprava režimu a pacientce se spraví menstruační cyklus a hormonální rovnováha – je to individuální.

Na začátku každé spolupráce s klientkou provedu psychosomatickou analýzu, společně zmapujeme rodinnou anamnézu a současnou emoční situaci pacientky uvnitř i v jejím okolí. Ke zlepšení činnosti hormonů pacientky mohou využít také některé fyzioterapeutické postupy, hormonální jógu apod.“ Tělo a mysl jdou ruku v ruce a stejně, jako pro své rodinné štěstí potřebujete toho pravého partnera, pro zdraví vás i vaší rodiny byste si měly vybírat ty pravé lékaře!

text: AMV

Preventivní prohlídka u gynekologa: Proč na ni chodit a jak si ji zpříjemnit?

Spousta žen si mylně myslí, že pokud se už nesnažíme o miminko a směřujeme k spíš k menopauze, není důvod chodit na gynekologii. To je velký omyl.

V těle začínají hormonální změny, které by měly být pod kontrolou odborníka. I když gynekologické vyšetření nepatří mezi příjemné zážitky, alespoň jednou za rok byste ho měla v rámci prevence podstoupit.

Proč se vydat na gynekologii, i když už neřešíme dítě nebo antikoncepci?

Je pravda, že přechod není nemoc, ale umí ženy pořádně potrápit. Tělo najednou trpí nedostatkem estrogenů, které pozitivně působí na průtok krve cévami a tím vyživují srdce.

Pokud vám klesá hladina estrogenů, má to nepříznivý vliv na změnu hladiny látek tukové povahy, hlavně cholesterolu, a díky tomu se zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév. A to bývá nejčastější příčina smrti žen po padesátce a výše.

Proto je velmi důležité chodit na preventivní gynekologické prohlídky, aby lékař včas zaregistroval změny ve vašem těle.

Hrozba rakoviny vrcholí

Největší hrozbou při vynechání preventivních prohlídek je riziko rakoviny dělohy či děložního hrdla. Pokud se ale zjistí v pokročilém stadiu, většinou už se léčí s velkými obtížemi.

Problém je ten, že v počátcích většiny chorob se často nevyskytují žádné pozorovatelné příznaky či potíže a může je odhalit jen gynekologická prohlídka.

Někdy stačí k vyšetření stěr buněk ze sliznice, který pod mikroskopem odhalí změny v jejich struktuře.

Pokud se na rakovinné bujení přijde včas, je velká šance na úplné uzdravení. K onemocnění rakovinou ženského pohlavního ústrojí přispívá vyšší hladina hormonu estrogenu v těle. To se může projevit třeba pozdní menopauzou – až po 55. roce. Dalšími rizikovými faktory jsou: kouření, nadváha, cukrovka, vyšší věk a časté střídání sexuálních partnerů.

Když už tělo volá o pomoc

Pokud se u vás objeví akutní potíže v intimních oblastech, nesmíte s prohlídkou váhat ani minutu. Poměrně často se jedná o infekce, které se bez léčení mohou rozšířit do pohlavních cest a způsobit vážné problémy.

Ženské ústrojí mohou napadat viry, bakterie, kvasinky i prvoci. Většina infekcí se přenáší pohlavním stykem a nespravedlivé je to, že muž nemusí mít ani žádné příznaky.

Po menopauze by ženy rozhodně neměly prohlídky vynechávat, neboť je u nich větší riziko výskytu nádorů dělohy.

Že to bude nepříjemné? Máme na překonání nepříjemných pocitů několik tipů:

Uvolnění – při prohlídce vám lékař zasune do pochvy gynekologické zrcadlo, kterým si otevírá pohled na čípek a stěny dělohy. V tento okamžik je potřeba být uvolněná. Můžete si pomoci hlubokým nádechem a výdechem, třeba opakovaně.

Na břicho si položte dlaň a povolte uvolněné svalstvo. Pokud se vám to nedaří, stáhněte několikrát svaly pánevního dna (jako když zadržujete moč) a vzápětí svaly povolte. Lékaři jsou také zvyklí používat medicínské lubrikační gely a vědí „kudy na to“, proto se neobávejte žádné bolesti. Vše půjde dobře.

K dispozici jsou jednorázová zrcadla z umělé hmoty, která si můžete zakoupit v ordinaci. Jsou na vyšetření příjemnější než klasická kovová.

Představy – když ležíte na gynekologickém lehátku, nemyslete na vyšetření, ale třeba na to, že ležíte na pláži, na louce nebo někde, kde je vám příjemně.

Tělesná pohoda – před vyšetřením si dojděte na záchod, abyste vyprázdnila močový měchýř. Poproste lékaře o nastavení nožních opěrek co nejpohodlněji. Jestliže máte problém na vyšetřovací lehátko vylézt, požádejte o stoličku nebo pomocnou ruku. Mnoho lékařů má také moderní lehátka, která lze napolohovat elektronicky. Nebojte se o větší pohodlí požádat.

Pokud začne být vyšetření bolestivé, řekněte to hned lékaři – může to přispět k lepší diagnostice.

Dobrá zpráva na závěr:

Vyšetření netrvá dlouho, a když bude vše v pořádku, budete mít klid a na další rok pokoj.

Preventivní gynekologická prohlídka: Tohle všechno chtějte po svém lékaři

  • Na preventivní gynekologickou prohlídku byste měla zajít pravidelně každý rok. Není jiná cesta, jak si udržet zdraví všech ženských orgánů, a tím celého těla. Chodíte na prevenci ke gynekologovi? A víte, jak má tato prohlídka vypadat? Zeptali jsme se za vás, ať víte, jestli dostáváte správnou péči.Stejně tak včasný záchyt častých nádorů prsu nebo děložního čípku je závislý na tom, jestli pečlivě navštěvujete svého gynekologa. Co vás v ordinaci čeká a co byste měla od svého gynekologa vyžadovat, nám vysvětlil Lubomír Mikulášek, gynekolog a vedoucí lékař pražského Centra minimálně invazivní gynekologické operativy. 
  • Základem je odebrání rodinné a pacientčiny zdravotní anamnézy – to jsou ty dotazy lékaře na nemoci v rodině. Určitě sdělte gynekologovi všechny informace, které byste řekla svému praktickému lékaři. Gynekolog se totiž musí zajímat o celkové zdraví ženy, nejen o to reprodukční, protože vše souvisí se vším. Přesné informace, které lékaři dáte, představují údajně až 80 % úspěchu v prevenci i léčbě. Gynekolog by se měl zajímat o užívané léky – například pokud užíváte antibiotika, měla byste k nim dostat i antimykotika a probiotika. Ta předejdou časté vaginální mykóze, kterou léčba antibiotiky leckdy způsobuje.  6 jednoduchých způsobů, jak si udržet vaginu stále mladou a krásnou
  • Váš gynekolog by vám měl změřit tlak a pulz a měl by zjistit váhu a výšku. Pak už by mělo následovat gynekologické vyšetření pohmatové a v zrcadlech. Při něm se provádí i kolposkopie, tedy vyšetření děložního čípku a také celé pochvy a zevního genitálu. Kolposkop je přístroj podobný mikroskopu. V dostatečném zvětšení tak může gynekolog prohlédnout čípek nejprve nativně, poté jej obarví kyselinou octovou, která dále pomůže zvýraznit případné patologické změny. Následně gynekolog provede odběr vzorku tkáně – nejlépe metodou LBC s následným odesláním k vyhodnocení vzorku počítačem. Nakonec ještě lékař čípek obarví pomocí štětičky roztokem jodu, takzvaným Lugolovým roztokem, což opět více zvýrazní změny tkáně. 6 věcí, které by vám gynekolog chtěl říct, ale nikdy to neudělá
  • Ano, to je nedílnou součástí preventivní prohlídky. V první řadě využije gynekolog vaginální přístup a v případě potřeby pak může doplnit vyšetření abdominální, neboli břišní sondou. Bez ultrazvuku nevidí lékař vnitřní orgány, jako jsou vaječníky, vejcovody, děloha včetně čípku děložního nebo močový měchýř a močová trubice, střevo a tak dále. S pomocí ultrazvuku může zkontrolovat, jak vypadá malá pánev a její okolí. Vyšetření tak pomůže odhalit myomy, cysty, záněty, polypy, endometriózu i obtíže spojené s neudržením moči, neboli inkontinencí, a mnohé další. Ultrazvuk je samozřejmě metodou pomocnou. Definitivně diagnózu potvrdí až odběr vzorku tkáně a zhodnocení jejích buněk, tedy histologie. Co by urologové chtěli, aby všechny ženy věděly?
  • Plošný screening rakoviny prsu formou mamografického vyšetření hradí u nás zdravotní pojišťovny ženám od 45 let ve dvouletých intervalech. Mnozí lékaři doporučují mamografické vyšetření již od 40 let věku ženy s případným doplněním vyšetření ultrazvukem. Záleží na hustotě prsní tkáně. U mladších žen, které mají v prsech zatím méně tukové tkáně, bývá ultrazvukové vyšetření přehlednější. Ženy do 45 let věku si prevenci rakoviny prsu musí většinou hradit samy, některé zdravotní pojišťovny ale přispívají. Jaké další informace musíte znát, zjistíte v únorovém čísle Blesk zdraví: Takhle poznáte rakovinu prsu! Nesmíte přehlížet varovné příznaky Menopauza: Víte, co opravdu pomůže? Musíte se o sebe začít starat

Není to casting na Miss, jde o zdraví, pobízí gynekolog

Podělte se o váš výtvor

Olomouc – Prevence v případě zdraví je základ. Bohužel prevenci v oblasti gynekologie se pravidelně věnuje zhruba jen třetina žen. Přitom ve starších věkových kategoriích zájem o pravidelné prohlídky u ženského lékaře ještě klesá a nad šedesát roků padá dokonce někam k deseti procentům

Ilustrační foto | Foto: DENÍK/archiv

„Bohužel, vezmeme-li to v průměru, a to komplexně od patnácti do šedesáti let, chodí na prevence asi 39 procent žen. Připočítáme-li starší ročníky, klesá to někam ke třiceti procentům,“ uvedl olomoucký gynekolog a člen výboru České gynekologické a porodnické společnosti Aleš Skřivánek.

Všechny ženy a dívky však podle odborných lékařů do jednoho pytle rozhodně házet nelze.

„Například mladé ženy mezi 20 až 24. rokem chodí ve více jak 80 procentech na prevence, protože berou hormonální antikoncepci a preventivní prohlídka je takovým bonusem k ní, resp. jsme schopni na ně dohlédnout a „dotlačit“ je k pravidelným prohlídkám,“ popisoval specialista.

O pár let později jsou ženy podle lékařů opět velmi zodpovědné a pravidelně se potkávají s gynekologem.

„Přibude péče o ně v těhotenství a po něm,“ uvedl.

Co já bych tady dělala?

Naopak po přechodu počet žen chodících na prevence dramaticky klesá a po 60. roce věku je to pod deset procent.

  • „Samozřejmě je to v závislosti na vzdělání, životních preferencích a zejména také na tom, jsou-li z města, kde je přece jenom dostupnost zdravotní péče včetně gynekologa lepší,“ uvedl Skřivánek.
  • Poznamenal, že právě dámy ze starší generace se při prohlídce někdy netají tím, že jsou u lékaře naposledy.
  • „Vedou řeči typu „ já jsem tady už naposledy“, „Vy tady máte taková mladá děvčata“, „ co já bych tady dělala“ apod.
  • S oblibou jim kromě objasnění toho, co pro ně v tomto věku všechno můžeme udělat, říkám bonmoty typu: „nejste tady na castingu na Miss, ale kvůli svému zdraví a dokud po svých na prohlídku budete schopna dorazit, přijďte,“ poznamenal gynekolog.

Prevence může odhalit rakovinu než vypukne

  1. Následkem nedostatečné prevence je pak vysoké procento žen s onkologickými onemocněními diagnostikovanými ve vysokém stupni a obtížně léčitelnými.

  2. Z gynekologie pak jsou to zejména rakovina děložního čípku, bezu ohledu na pohlaví pak například kolorektální karcinom, v němž jsme smutná světová jednička na počet obyvatel.

  3. „Situace s rakovinou prsu se poněkud zlepšuje díky poměrně vysoké účasti žen na mamárním screeningovém programu,“ uvedl Skřivánek.

„Je to o to větší škoda, že na mnohá onemocnění lze přijít včas díky účasti na prevenci.

Nejlépe je vidět na rakovině děložního čípku a kolorektálním karcinomu, kde jednoduchými testy můžeme detekovat ještě předrakovinný stav. U rakoviny prsu pak hledáme sice již zhoubný nádor, ale co nejmenší a s dobrou prognózou v léčbě,“ upozornil lékař.

Volkswagen Golf první majitel, nehavarované Volkswagen Passat první majitel, servisní knížka, koupeno v D, nehavarované Škoda Fabia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Škoda Yeti první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Octavia servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Jeep Wrangler první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované, v záruce Škoda Fabia koupeno v CZ + PRODAT AUTO

Co vás zajímá nejen o Covid-19

17.4.2020 | #Pojištěnci

Nedaří se mi dovolat k mému praktikovi, co mám dělat?

Většina ordinací praktického lékaře pro dospělé i pro děti a dorost funguje, byť řada z nich z větší či menší části v režimu vzdálené komunikace po telefonu, emailu, skype, apod.

Tento distanční režim byl rozšířen hlavně  na začátku epidemiologické situace. Nyní, pokud jsou již ordinace vybaveny ochrannými pomůckami, by tato forma komunikace a vyšetřování měla být už spíše ojedinělá.

Je nutné zdůraznit, že pokud není k dispozici registrující praktický lékař, může pomoci např. s konzultací nebo předpisem receptu i neregistrující praktik, a to v režimu tzv. nepravidelné péče, kterou mu pojišťovna uhradí. Můžete tedy zavolat a poté navštívit i jiného praktického lékaře ve vašem okolí, který vás ošetří.

Pokud potřebujete konzultovat svůj zdravotní stav, můžete se obrátit také na lékaře Virtuální kliniky EUC. Ten je schopen vystavit pacientovi e-neschopenku i poslat e-recept. Více informací ZDE.

Rovněž je možné svůj zdravotní stav konzultovat prostřednictvím služby ZP MV ČR Lékař na telefonu. Více informací ZDE.

Pomůžete mi zjistit/ověřit, jestli můj lékař (PL/PLDD, specialista) ordinuje?

Můžeme, pokud tuto informaci máme k dispozici. V případě, že by nastala situace, že lékař neordinuje, měl by mít vždy zajištěn zástup a tento stav pojišťovně nahlásit. 

Můžu jít k jinému PL, než u kterého jsem registrován?

Ano, nicméně doporučujeme se za současné situace na návštěvě předem domluvit, nejlépe po telefonu nebo emailem. Lékař může ošetřit každého pacienta, tedy i neregistrovaného pacienta v rámci tzv. ‚nepravidelné péče‘, která mu je zdravotní pojišťovnou uhrazena vedle kapitační platby.

Jsem těhotná, můj gynekolog neordinuje, co mám dělat?

Pokud máte akutní obtíže nebo máte jen obavy, zda vše probíhá tak, jak má, můžete se obrátit na jakéhokoliv dostupného gynekologa. Nejbližšího smluvního gynekologa ZP MV ČR lze najít na webu ZP MV ČR v sekci Pojištěnci – Informace pro pojištěnce – Smluvní lékaři. Doporučujeme vždy návštěvu a důvod vyšetření, pokud to jen trochu lze, předem telefonicky nebo emailem domluvit.

  • V nutném případě lze navštívit nejbližší nemocnici s gynekologicko-porodnickým oddělením a vyhledat ošetření tam.
  • Všichni ambulantní gynekologové by však již v současné době, s výjimkou těch, kteří jsou sami v karanténě, měli být svým pacientkám k dispozici.
  • Potřebuji vystavit/ukončit neschopenku, ale nemůžu se dovolat k mému PL, co mám dělat?

Vystavit neschopenku je povinností lékaře, který vás léčí pro dané onemocnění. Lze ji vystavit i zpětně. Ukončit by ji měl ten lékař, který ji vystavil. Ordinace by měla mít k dispozici emailový kontakt pro potřeby elektronické preskripce a agendy pracovních neschopenek. V nutném případě můžeme pomoci s kontaktem na email smluvního lékaře nebo lékaře v okolí.

 Potřebuji recept na mé léky, ale nemůžu se dovolat k mému PL, co mám dělat?

Ordinace by měla mít k dispozici telefonický a emailový kontakt pro potřeby elektronické preskripce. V nutném případě můžeme pomoci s kontaktem na tohoto smluvního lékaře nebo jiného lékaře v nejbližším okolí. Řada léčiv je vázána na předepsání odborným lékařem.

Pokud jde o preskripci, kterou může zajistit odbornost praktického lékaře a jde o chronicky nastavenou medikaci, kterou nelze přerušit, pacient je ve stabilizovaném stavu a dobře zná, co a jak užívá a lékař se na to může spolehnout, může jakýkoliv praktický lékař vystavit recept na jedno balení léčiva tak, aby překlenul dobu, než se pacient dostane ke svému registrujícímu praktickému lékaři.

Čekám na plánovanou operaci, ale včera mi zrušili termín, co mám dělat?

Termín operace a její případný odklad určuje vždy ošetřující lékař, to je jeho kompetence a odpovědnost, do které zdravotní pojišťovna nezasahuje. Pojišťovna může ale pomoci s ověřením situace, pokud by byla pochybnost o správnosti postupu lékaře, stejně jako krajský úřad, kam dle zákona mají směrovat stížnosti proti postupu poskytovatele zdravotních služeb.

Pracuji a žiji v zahraničí, ale kvůli zavření hranic jsem v Čechách. Potřebuji k lékaři.

  1. Vyžaduje-li to Váš zdravotní stav, máte právo vybrat si a navštívit lékaře.
  2. Mohou nastat následující situace:
  3. a) Platíte si v ČR zdravotní pojištění, jste pojištěn u některé ze zdravotních pojišťoven ČR, jedná se o neakutní zdravotní stav:
  4. b) Nejste českým pojištěncem, ale váš zdravotní stav vyžaduje akutní lékařskou péči a nesnese odkladu:
  • vyhledáte nejbližší nemocnici a zde ordinaci lékařské pohotovostní služby nebo ordinaci ambulantního specialisty (chirurgie, interna, apod.)
  • nemůžete-li k lékaři sám dojít, váš zdravotní stav je vážný, volejte tísňovou linku 155 – zdravotnickou záchrannou službu,
  • poskytnutá zdravotní péče bude uhrazena zdravotní pojišťovnou jako nezbytná a neodkladná péče.

c) Jste pojištěncem některého z členských států EU, EHP či Švýcarska a jedná se o neakutní zdravotní stav:

  • vyhledejte si nejbližšího smluvního lékaře ZP MV ČR na webu ZP MV ČR v sekci Pojištěnci – Informace pro pojištěnce – Smluvní lékaři
  • zkontaktujte ho po telefonu nebo emailu a stav zkonzultujte, popř. si domluvte návštěvu a objednejte se na určitý den a hodinu,
  • u lékaře se pak musíte prokázat průkazem EHIC, kterou máte od své zdravotní pojišťovny,
  • máte nárok na vše, co Váš zdravotní stav z lékařského hlediska vyžaduje -tzn., že máte nárok na zdravotní péči za stejných podmínek, jako čeští pojištěnci,
  • poskytnutou zdravotní péči bude lékař účtovat příslušné české zdravotní pojišťovně, která ji uhradí za stejných podmínek jako zdravotní péči poskytnutou českému pojištěnci,
  • platbu v hotovosti bude od vás možné požadovat pouze za situace, kdy by to bylo možné požadovat od českého pojištěnce.

d) Jste občan třetího státu a jedná se o neakutní zdravotní stav

  • máte nárok na poskytnutí bezplatné zdravotní péče v určitém rozsahu dle konkrétní mezinárodní smlouvy ČR a vaší země, nebo si musíte uhradit poskytnuté zdravotní služby na základě soukromého zdravotního pojištění. Bližší informace ohledně příslušného smluvního vztahu lze získat na požádání u Ministerstva zdravotnictví ČR a Ministerstva zahraničních věcí ČR,
  • v současné době je třeba se objednat po telefonu nebo emailu. K lékaři bez objednání nechoďte.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector