Inkontinence už není tabu – vše o zdraví

Inkontinence už není tabu – vše o zdraví Kateřina Hájková 09. 05. 2019   |  07:33

Únik moči je nepříjemný. Rozhodně se za něj ale nemusíte stydět. Inkontinencí trpí spousta žen. Mezi nimi třeba i známá herečka Kate Winsletová, která se k ní nedávno přiznala. Jedná se o onemocnění, které lze řešit jako každé jiné.

Jako únik moči neboli inkontinence je označován stav, kdy pacient ztrácí kontrolu nad močovým měchýřem. Jednoduše řečeno neovládá potřebu močit.

Úniky mohou být velmi malé, třeba při kašli nebo smíchu, až po velmi silné nutkání k močení, které se těžko kontroluje.

Ačkoliv vám to může být trapné, pak pokud něco takového zaznamenáváte, je nutné se poradit s lékařem. V začátcích se toho dá spoustu zachránit.

Problém je třeba řešit už od začátku Skrývaná inkontinence může vyústit až ve vznik vyrážek, vředů, kožních infekcí a infekcí močových cest. Může vést ke zpřetrhání sociálních vazeb s rodinou a přáteli ze strachu a studu. Zde je třeba připomenout, že se není za co stydět.

Tento problém se netýká pouze žen nad 50 let, ale i mladších, zejména těch, které mají po porodu. Dobrá zpráva je, že močový měchýř a svaly, které jej drží, lze trénovat a nepříjemným potížím tak dát sbohem. Je ale třeba celou záležitost řešit v samotném začátku a nepřehlížet počínající potíže.

Příčinou může být nemoc, oslabené svalstvo i medikace Moč může unikat v různých situacích. Na vině bývá stres, urgentní potřeba močit, cukrovka nebo nádor. Nejedná-li se o nemoc, jakou je cukrovka nebo rakovina, bývají na vině zpravidla oslabené svaly pánevního dna.

Inkontinenci mohou spouštět některé léky, menopauza u žen, zvětšená prostata u mužů, zácpa, nadváha a obezita – všechny tři možnosti zvyšují tlak na močový měchýř a svaly, které jej ovládají – infekce močových cest, a zmíněná i další onemocnění, jako je Alzheimerova choroba nebo roztroušená skleróza.

Prevence má smysl Ačkoliv prevencí nelze stoprocentně zaručit, že inkontinencí nikdy trpět nebudete, můžete riziko jejího nástupu významně snížit. Na místě jsou změny životního stylu týkající se vypuštění alkoholu, kofeinu a potravin s vysokým obsahem kyselin (rajčata, grapefruity) a koření, které mohou močový měchýř dráždit.

Neměli byste také příliš pít večer bezprostředně před ulehnutím do postele. S posílením svalů pánevního dna, které ovládají močový měchýř, pomáhají tzv. Kegelovy cviky. Ty mohou být prováděny kdekoliv a kdykoliv, protože nikdo nevidí, že je cvičíte.

Pomáhají jak ženám, tak i mužům a zlepšit situaci mohou za 3 a 6 měsíců, pokud již inkontinenci trpíte.

Pravidelný trénink se vyplácí Močový měchýř můžete také trénovat a prodlužovat dobu mezi jednotlivými návštěvami toalety, zvyšovat množství moči, které udržíte a zlepšovat kontrolu nad nutkáním močit. Léčit mohou i léky a jiné zdravotnické prostředky.

Jedná se třeba o estrogenový krém a další medikamenty, které již jsou ale na předpis. V zásadě lze říci, že léčba závisí na tom, co způsobuje problém a jaký typ inkontinence máte. Pokud je močová inkontinence způsobena zdravotním problémem, pak zmizí, jakmile se problém vyřeší.

Krajním řešením je i medicína a chirurgie.

Potíže rozhodně neignorujte Pokud cítíte náznaky počínající inkontinence, poraďte se se svým lékařem a nedovolte tomuto onemocnění, aby vám otravovalo život. Existují i speciální vložky nebo podložky, které mohou i život s inkontinencí v rámci možností zkvalitnit.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Inkontinence už není tabu – vše o zdraví

Fenylketonurie (ve zkratce PKU) je poměrně vzácná, vrozená porucha metabolismu. Jde o vážné dědičné onemocnění, které postihuje zhruba jednoho z osmi tisíc lidí. Fenylalanin je aminokyselina obsažená v…

Čtěte dál Inkontinence už není tabu – vše o zdraví

Koronavirová pandemie spustila masové používání dezinfekčních prostředků. Ty sice na jedné straně napomáhají zástavě šíření viru, na…

Inkontinence už není tabu – vše o zdraví

V Česku je známá především jako koření a jako jedna z hlavních složek oblíbeného kari prášku užívaného zejména v indické kuchyni. Právě…

Inkontinence už není tabu – vše o zdraví

Potíže s prostatou nejsou bohužel ojedinělou záležitostí, právě naopak. Tyto problémy jsou docela přirozenou součástí mužského stárnutí,…

Inkontinence už není tabu – vše o zdraví

Jak vyplývá z názvu článku, dnes se určitě nebudeme zabývat modrými zónami určenými k parkování v naší metropoli. Chceme naopak poodhalit…

Inkontinence už není tabu – vše o zdraví

Kolagen u lidí příznivě ovlivňuje nejen stav kloubů, ale také pleti, vlasů a nehtů. A podobně je tomu i ve zvířecí říši, kde se kolagen…

Inkontinence už není tabu – vše o zdraví

Vysoký krevní tlak neboli arteriální hypertenze postihuje po celém světě miliony lidí. Jeho kontrola medikací přitom nestačí, zásadní…

Inkontinence už není tabu – vše o zdraví

Kromě problémů s úzkostí a depresí souvisí s nízkou hladinou serotoninu i mnoho dalších příznaků. Čeho byste si měli všímat, co se…

Inkontinence už není tabu – vše o zdraví

Je poměrně zažitý názor, že znát svou krevní skupinu se vyplatí, že taková informace, kterou budeme v pravý čas schopni poskytnout,…

Silový trénink dokáže zajistit nejen kondici, ale také tělo skvěle tvaruje, zpevňuje a pomáhá udržovat tělesný tuk ve zdravých hodnotách….

Kalifornští vědci přišli počátkem února se zajímavým zjištěním. Špatnou stravou v dětství si podle nich můžete nadobro rozhodit složení…

Jarní období bývá milováno i nenáviděno současně. Po dlouhé zimě bývá naše tělo unavené a sílící sluneční paprsky vstřebává lačně jako…

Pupalkový olej je úžasný pomocník pro ženy. Je také vítanou součástí domácích lékárniček. Používá se po staletí v přírodní medicíně…

Články | Únik moči není žádné tabu! Máme řešení pro ženy i muže

autor: Malkol | Publikováno v rubrice: Inkontinence

Únik moči není žádné tabu! Máme řešení pro ženy i muže.

Lehký až střední únik moči se stává noční můrou až pro třetinu žen po čtyřicítce, u mužů se s tímto problémem setkává každý čtvrtý. Strach z projevů močové inkontinence přitom vede v řadě případů až k sociální izolaci, omezení pracovních i volnočasových aktivit, narušení sexuálního života, stupňujícímu se stresu a dalším komplikacím.

Co inkontinenci způsobuje?

Nejčastějším důvodem je ochabnutí svalů pánevního dna po porodech či při sedavém způsobu zaměstnání. U mužů může být projevem problémů s prostatou. Inkontinence ovšem může vzniknout také jako důsledek infekce močových cest, po operaci či úrazu.

 Nejčastější je takzvaná stresová inkontinence, kterou způsobují pohyby, při nichž je vyvíjen tlak v oblasti břicha. Mezi známé příčiny patří kašel, smích, kýchání, běh, chůze ze schodů, skákání, ohýbání se, zvedání břemen a většina sportovních aktivit. Druhým hlavním typem je takzvaná urgentní inkontinence, kdy moč uniká při neodolatelném nucení na močení i v klidové poloze. 

  • Ideální je samozřejmě řešit situaci s lékařem, který vám pomůže posoudit, jaké řešení je pro vás nejvhodnější a případně navrhnout i zákrok, který by mohl přinést úlevu.
  • Inkontinence už není tabu – vše o zdraví
  • Nestyďte se o svých problémech mluvit

Řada žen se dosud obává o svém problému otevřeně mluvit a snaží se ho vyřešit používáním menstruačních vložek. Ty však vůbec nejsou vhodné, málo absorbují unikající tekutinu a nedokáží si poradit ani se zápachem.

Současný trh  už nabízí speciální anatomicky tvarované a prodyšné vložky, které dokáží eliminovat také nepříjemný zápach.

Pro případ těžší inkontinence jsou k dispozici navlékací vysoce savé kalhotky moderního střihu s pěkným dekoračním vzorem.

Na mužskou inkontinenci nezapomínáme!

Pro muže je problém s únikem moči ještě více stresující a o existenci vhodných pomůcek nemají často ani tušení. Speciální vložky jsou přitom k dispozici také pro muže a pohodlně je lze fixovat vhodným spodním prádlem. Pro větší únik moči mají muži k dispozici speciální slušivé boxerky, které nejsou pod oděvem vidět.

Další možností externího řešení při těžší inkontinenci u mužů jsou urinální kondomy. Moč se sbírá prostřednictvím speciálního kondomu a odtéká do sběrného močového sáčku, který je nejčastěji připevněný k noze.

Inkontinence už není tabu – vše o zdraví

Diskrétně nakoupíte v našem e-shopu – dokonce i na  poukaz

Protože nákup přípravků pro inkontinenci v lékárně často provází stud a zvědavé pohledy ostatních zákazníků, připravili jsme pro Vás diskrétní zásilkovou službu.

V pohodlí domova si vyberete a objednáte potřebnou pomůcku na našem e-shopu prostřednictvím objednávkového formuláře nebo na telefonních číslech +420 371 781 137 a +420 608 967 953, kde Vám naši odborníci poradí, která pomůcka je pro Vás nejvhodnější.

zpět na seznam článků

Inkontinence? Tabu, které pacienti stále podceňují

09.07.2019 11:52 Rozhovor

Neléčený a neřešený samovolný únik moči může vést vedle fyzických zdravotních problémů i k narušení psychiky. „Muži jsou v tomto ohledu citlivější,“ říká urolog Dalibor Pacík. „Připadáme si nemužní a nemožní. Je to jako zásadní prohra v životě, kterou se velmi trápíme, ale nesvěřujeme se s ní a dusíme ji v sobě,“ vysvětluje.

Zajímavé:  Zánět V Dutině Ústní Léčba?

Jakými urologickými problémy Češi trpí nejvíce?

Velmi častá je urolitiáza, tedy kameny močových cest, jež dnes považujeme za civilizační onemocnění. Dále nádory ledvin, kde jsme, pokud jde o četnost, první na světě.

Častá jsou i nádorová onemocnění močového měchýře a problémy s udržením moči, u mužů pak rakovina varlat, která se bohužel týká zejména mladých lidí.

Dále jsou to onemocnění prostaty – jednak její nezhoubné zbytnění, ale především rakovina prostaty, ta je u mužů považována za nejčastější zhoubný nádor. Na urologii ale řešíme i dysfunkce močových cest, stranou nestojí ani neplodnost a problémy s erekcí.

U řady chorob se nám daří snižovat počet nemocných, v případě zmiňovaných nádorů ledvin či výskytu močových kamenů to ale příliš nejde. Proč?

U rakoviny ledvin, i když jsme se díky výzkumu výrazně posunuli, toho víme stále málo. Tyto karcinomy totiž mají nejasnou biologickou povahu, a spíše než v poznávání příčin onemocnění se nám daří přicházet na nové postupy, jak je řešit. Nyní jsme schopni nádory ledvin detekovat dříve a díky tomu je i dříve léčit.

Také jsme se výrazně posunuli v léčbě: ještě před třiceti lety se musela odstranit celá ledvina postižená nádorem. Dnes už umíme odstranit jen část ledviny, což je pro pacienta jednoznačně šetrnější.

Z odebraného vzorku jsme následně schopni posoudit, kterým konkrétním nádorem na ledvinách pacient trpěl, a podle toho eventuálně nastavit další léčbu a odhadnout prognózu.

Pokud neznáme příčinu, můžete alespoň zmínit rizikové faktory?

Studiemi máme potvrzen určitý vliv obezity a vysokého krevního tlaku. Nelze ale říci, že obézní člověk s hypertenzí onemocní rakovinou ledvin ani že sportovec s ukázkovou fyzičkou neonemocní.

V tomto je rozdíl například u rakoviny močového měchýře a kouření. Tam jednoznačně můžeme potvrdit, že kuřák si svým životním stylem na rakovinu zadělává. Zřejmá je i přímá souvislost s určitými chemickými látkami.

Lidé pracující v gumárenství a barvírenství jsou více ohroženi rakovinou močového měchýře.

A pokud jde o močové kameny?

Tam vidíme obrovské nárůsty počtu nemocných. Jde jednoznačně o jedno z novějších civilizačních onemocnění spojených s tím, že se máme dobře. Rozhodně to nelze přičítat jen nedostatečnému pitnému režimu, jak občas píší média a traduje se mezi lidmi.

Pitný režim tedy nemá na kameny vliv?

Částečně má. Rozhodně ale ne takový, abyste musel na každém kroku potkávat člověka s PET lahví, který celý den pije a bez lahve neudělá krok.

Někteří odborníci doporučují vypít čtyři litry denně, ale třeba docent Jan Měšťák, respektovaný lékař, hovoří o pouhém půllitru vody. Optimum je podle mého názoru někde uprostřed, asi dva litry. Člověk má pít podle žízně.

Neměl by žíznit, ale ani do sebe klopit jednu lahev vody za druhou. Podstatný je objem vymočené tekutiny.

Inkontinence už není tabu – vše o zdraví

Proč močové kameny vznikají?

Vznikají v okamžiku, kdy se v těle vyskytuje příliš mnoho litotvorných (tvořících kameny, pozn. red.) látek, respektive jsou-li ve vysoké koncentraci. Poté změní své skupenství z kapalného na pevné.

Vytvoří se kamínek, který může narůstat, někde se zaseknout a blokovat odchod moči.

Dnes jsme z kamínku schopni určit nejen to, z jakých látek se skládá, ale i jakým mechanismem vzniká, a co tedy člověk v rámci svého životního stylu dělá špatně.

Dalším problémem je inkontinence čili samovolný únik moči. Tím trpí více ženy než muži. Proč?

Vždy je otázkou, nakolik statistika odpovídá skutečnosti. V tomto případě si dovolím tvrdit, že zcela přesná nebude, protože je řada mužů, kteří přesto, že tímto problémem trpí, nepřijdou k lékaři. Je to spojeno i s mužským přístupem odkládat rozhodnutí a příliš neřešit své zdraví.

Ženy zpravidla k lékaři přijdou okamžitě, jakmile začnou mít nějaké problémy. Jsou tak naučeny už od mládí – kdykoli mají potíže s močovými cestami nebo genitáliemi, okamžitě míří za praktickým lékařem nebo gynekologem. Muži návštěvu odkládají, inkontinencí se trápí a raději nikomu nic neříkají.

Velké množství mužů trpících únikem moči k nám doslova za ruku přivede manželka. Bez doprovodu by vůbec nepřišli.

Neboli potřebují psychickou podporu…

Přesně tak. Únik moči snášejí muži mnohem hůře než ženy. Připadáme si nemužní a nemožní. Je to jako zásadní prohra v životě, kterou se velmi trápíme, ale nesvěřujeme se s ní a dusíme ji v sobě.

Jaké jsou vlastně příčiny inkontinence?

Pokud jde o příčiny, pak je nutné říct, že neexistuje jen jeden druh této poruchy. Známe stresovou inkontinenci, jež nesouvisí se stresem psychickým, ale odvíjí se od většího fyzického zatížení. K nežádoucímu úniku moči dojde tehdy, když tlak v močovém měchýři převýší tlak odporu, a tudíž odpor nestačí k tomu, aby moč udržel.

U žen je stresová inkontinence častější, spojitost to má například s porodem či s vyšší váhou. Velký význam má i kratší močová trubice, jež u žen měří jen kolem tří centimetrů, a tudíž nevytváří tak velký odpor. Muži to mají anatomicky lepší: jejich močová trubice je několikanásobně delší.

Proto často obtížněji chápou, když zjistí, že jejich dokonalý protějšek se trochu pomočí při výbuchu smíchu nebo větší fyzické, například sportovní aktivitě.

Trápí stresová inkontinence i muže?

Méně, ale dochází k ní. Například po operaci prostaty. Ta může být operována pro nezhoubné zbytnění či kvůli rakovině. V prvním případě inkontinence není častá, v druhém případě je relativně častější.

Jaké další typy inkontinence známe?

Další typ označujeme jako urgentní. Souvisí s hyperaktivitou močového měchýře a trápí muže i ženy zhruba stejně, některé studie hovoří o tom, že muži už trochu vedou.

Další inkontinencí je typ reflexní, spojený s neurologickými onemocněními – jde například o roztroušenou sklerózu, Parkinsonovu chorobu nebo poranění míchy. Posledním typem je paradoxní ischurie.

Kvůli zvětšené prostatě se muž dostane do situace, kdy se nemůže vyprázdnit, i když je měchýř plný. Má velké bolesti, ale nejde to. Moč odchází jen po kapkách.

Hovořili jsme o tom, že muži se s inkontinencí vyrovnávají dost těžce. Co ženy?

Je to individuální. Jsou ženy, které s problémem dokážou celkem obstojně žít a netrápí je to. Ale jiné, i při velmi malých únicích moči, se bojí vyjít z domu, například do divadla, a stávají se společensky izolovanými. Velkou pomocí jsou absorpční pomůcky, jež jsou dnes mnohem pohodlnější a sofistikovanější než v minulosti.

Při sledování reklam by člověk mohl získat pocit, že jediným řešením jsou absorpční vložky a pleny či nejrůznější potravinové doplňky. Je to tak?

Potravinové doplňky na zbytnělou prostatu? Nejde o lék, ale o velký byznys. Tak je to i postaveno: je to v lékárně, vypadá to jako lék, tak mi to pomůže. Vždy když se dívám na reklamy, kde herci pronášejí, že jde o úžasný prostředek, navíc z přírody, musím se usmívat.

Se stejnou logikou říkám: rulík zlomocný je také z přírody, ale přesto se jeho konzumace nedoporučuje. Za potravinovými doplňky nestojí tak významné studie jako v případě léků, ve většině případů vůbec žádné.

Nestojí za nimi významná státní autorita, jež by je schvalovala a kontrolovala, například Státní ústav pro kontrolu léčiv.

A to jsem si myslel, že mě pochválíte za to, že preventivně beru pilulky s extraktem z brusinek…

Nepochválím, spíše bych být vámi byl opatrný. Nepomůže vám to, ale asi ani neuškodí. Nicméně je tam velké asi. My opravdu nevíme, jak na sebe jednotlivé chemické a přírodní látky reagují a jak bude reagovat konkrétně vaše tělo.

Výsledek vám nikdo negarantuje a za to, co to s vámi udělá, na rozdíl od léků nikdo ani nebere odpovědnost. V tomto případě bych tedy peníze raději utrácel za něco jiného.

Ten, kdo má problémy s inkontinencí, by na dočasnou dobu měl využít spíše absorpční pomůcky, ty spolehlivě fungují.

Inkontinence už není tabu – vše o zdraví

Co pomůže z dlouhodobého pohledu?

Typické řešení dlouhotrvající inkontinence u muže, které vznikne nejčastěji po operaci prostaty, je umělý svěrač.

Zajímavé:  Léky V Kabinovém Zavazadle?

To je poměrně sofistikované zařízení, jež ale přitom není žádnou novinkou, zkonstruováno bylo už někdy v sedmdesátých letech minulého století.

Sestává ze tří částí: manžety, která se implantuje kolem močové trubice a simuluje svěrač, dále z tlakového balonku, jenž je naplněn tekutinou, a z pumpičky, ta je v šourku. Jde o protetickou pomůcku, jako je umělá chlopeň nebo umělá kyčel.

Jak to funguje?

Když je po implantaci vše zahojeno, muž má místo svého nefunkčního svěrače manžetu, která mělce stlačuje močovou trubici. Chcete-li se vymočit, nahmatáte si v šourku pumpičku přes kůži a zmáčknete.

Manžeta se otevře, protože tekutina se v močovém měchýři hydraulickým způsobem přesune do balonku. Fyziologicky se to velmi blíží klasickému močení. Močení trvá zhruba minutu, pak se manžeta automaticky uzavře.

Pokud by minuta nestačila, postup lze opakovat.

Nabízejí tuto operaci všechny české nemocnice?

Ačkoli jde o řešení urology velmi doporučované, pracoviště jsou zatím pouze dvě. Urologická klinika Fakultní nemocnice v Brně a Urologická klinika VFN Praha. Zákrok hradí zdravotní pojišťovny.

  • Je umělý svěrač univerzální řešení, nebo existují případy, kdy ho nemůžete implantovat?
  • Pokud muž trpí infekcemi močových cest, umělý svěrač mít nemůže.
  • Jaké máte zpětné reakce od svých pacientů?

Jestliže má muž závažnou těžkou inkontinenci, má implantované toto zařízení a všechno se povedlo – to znamená, že nedošlo ke komplikacím -, často říká, že je jako v novém životě. Nikdo z nás si to nedokáže představit, dokud to nezažije. Být s odpuštěním počuraný je velmi ponižující.

Uvedu vám příklad z devadesátých let: žádali jsme revizního lékaře o schválení svěrače u jednoho pacienta, kterého ke mně poslal kolega z jižní Moravy. Šlo o šlachovitého mužíčka, jemuž bylo čtyřiasedmdesát nebo pětasedmdesát let, byl těžce inkontinentní po operaci prostaty. Na druhou stranu šlo o vitálního chlapa.

Byl zvyklý nosit těžké pytle, protože dělal v hospodářství, ale teď kvůli té inkontinenci nemohl. Revizní lékař, protože byl zlý člověk, nám žádost tohoto pacienta zamítl.

Bránili jste se?

Já jsem se nedal, napsal jsem odvolání a po dlouhém dopisování se dostal až k řediteli VZP Němcovi. Měl jsem pak kufřík plný dopisů na toto téma. Proces trval rok nebo rok a půl.

Když jsem konečně dostal z Prahy potvrzení, že mohu svěrač pacientovi implantovat, zjistil jsem, že se před čtrnácti dny oběsil. Nevěřil, že se jeho problém vyřeší.

Dnes už díkybohu podobné problémy s revizními lékaři nemáme.

prof. MUDr. Dalibor Pacík, CSc. Přednosta urologické kliniky FN Brno od roku 1990. Vybudoval pracoviště vysoké odborné úrovně s mezinárodním renomé, jež rozvíjí mezioborovou vědeckou spolupráci s institucemi jako CEITEC, Mendlova univerzita, Veterinární a farmaceutická fakulta a další. Specializuje se na oblast onemocnění prostaty, urolitiázu. Publikoval přes 250 prací a proslovil více než 400 přednášek na odborných fórech.

Inkontinence je ekonomický problém, ale nesmí být tabu

Inkontinence už není tabu – vše o zdravíprof. Tomáš Hanuš, MUDr. Lukáš Horčička, doc. Roman Zachoval a prof. Martin Bojar během tiskové konference spolku Incoforum

Náklady na absorpční pomůcky odhadují zdravotní pojišťovny na dvě miliardy korun ročně. Nikdo ale dosud nevypočetl náklady na léčbu ani úsporu, jakou systému přináší kompenzovaní pacienti. Samovolným únikem moči trpí 6 až 8 % české populace, celkem jde tedy přibližně o milion osob.

Odborníci na urologii a urogynekologii, kteří českým pacientům léčbu inkontinence poskytují, se sdružili do spolku Incoforum a každoročně upozorňují laickou i odbornou veřejnost na aspekty prevence, diagnostiky a léčby inkontinence.

Svěřit se a léčit se

Lékaři Incofora také v České republice mapují počty neléčených inkontinentních pacientů, kterým nabízejí lékařskou pomoc, a zajímají se rovněž o trendy v používání inkontinenčních pomůcek v české společnosti.

Zatímco obecná informovanost laické veřejnosti o inkontinenci je poměrně dobrá, lékaři upozorňují, že chybí dostatek informací o možnostech léčby. Tabu přitom často nedokážou prolomit ani mnozí lékaři, kteří svým pacientům neposkytnou dostatečného množství informací o terapii, jež je přitom v ČR poskytovaná na světové úrovni.

Jak uvádí prezident Incofora a přednosta Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc.

, z dotazníkového šetření, které proběhlo v rámci minulého ročníku Světového týdne kontinence v Praze, vyplynulo, že 44 % dotazovaných unikání moči značně omezuje a 57 % inkontinentních osob se s tímto zdravotním problémem nikomu nesvěřilo.

Používání inkontinenčních pomůcek udává 34 % z dotazovaných a 62 % uvedlo, že V ČR nelze získat dostatek informací o této diagnóze. „Cílem Světového dne kontinence, který letos připadá na týden od 20. do 26.

června, je podat odborné informace o inkontinenci co největšímu množství občanů bez rozdílu věku a sociálního postavení. Je přáním nás všech, aby inkontinence nebyla brána jako přirozená součást žádného věku, ale léčitelný symptom,“ zdůrazňuje prof. Hanuš.

Sociální versus ekonomické náklady

„Močová inkontinence je stresující a invalidizující stav zvyšující nemocnost ve společnosti. Nezávisle na věku je 15–30 procent žen ovlivněno močovou inkontinencí ve všech životních oblastech – osobní, pracovní, fyzické, sociální, psychické a v neposlední řadě také sexuální.

Strádající ženy (kterých se problematika inkontinence moči týká častěji než mužů) se vzdávají mnohého ze svého běžného životního stylu a dochází tak ke zřejmému poškození jejich sociálních vazeb, partnerských a sexuálních vztahů, profesního zařazení a celkové spokojenosti,“ říká předseda správní rady Incofora MUDr.

Lukáš Horčička z Urogynekologické ambulance GONA a dodává, že i zdánlivě banální problém, jako je lehký únik moči, způsobuje náklady navíc.

Pacientky se lékaři hned nesvěří, přestanou jezdit na výlety, chodit do společnosti, straní se rodiny, odmítají návštěvy, přestávají nosit nákupy, pracovat na zahradě, omezují sport i koníčky. Místo toho nakupují hygienické potřeby, častěji chodí v pracovní době na toaletu a jsou unavené, protože v noci několikrát vstanou k močení.

Kolik tedy stojí neléčený pacient s inkontinencí moči? „Umíme vyčíslit přímé náklady – nákup vložek, kalhotek, podložek a případně mzdu ošetřovatelky, která o inkontinentního člověka pečuje. Co ale to ostatní – izolace ze společnosti, zaměstnání a rodiny? Není právě tohle tím nejdražším?“ ptá se MUDr. Horčička s tím, že celkové náklady na péči o inkontinentní osoby zatím nikdo nevyčíslil.

„Jsou sice známy parciální údaje, například náklady na absorpční pomůcky, známe také cenu jednotlivých vyšetření, léků i operačních zákroků, ale komplexně není problematika zpracována. Je úkolem nás odborníků, ale také společnosti i zájmových organizací, jako je Incoforum, na tento problém upozorňovat a pomoci tak k jeho řešení.“

Ekonomickou zátěž, již inkontinence způsobuje, představují především náklady na absorpční pomůcky (zdravotní pojišťovnu stojí pacient v tomto ohledu ročně 5400 až 10 400 Kč), diagnostiku (2000 až 5000 Kč ročně), léky (3200 až 13 000 Kč za rok), operace (25 000 Kč) nebo rehabilitaci pacienta (1000 Kč ročně).

MUDr. Horčička připomněl, že zatížení společnosti není jen ekonomické a zdravotní (nejrůznější záněty či opruzeniny, za nimiž tato choroba stojí), ale také psychologické (pacienti se cítí méněcenní apod.) a sociální (vyčlenění ze společnosti, stranění se rodiny).

Až 70 % pacientů s inkontinencí nikdy samo nevyhledá lékaře, podle jedné ze studií trvá v průměru 3 roky od vzniku nemoci než ti, kteří se rozhodnou odbornou pomoc vyhledat, dorazí do ordinace lékaře.

Příčiny vzniku inkontinence, vyšetřovací metody

„Rizikovým faktorem je především věk pacientů a s tím související degenerativní změny v oblasti dolních močových cest.

Mezi nespecifické příčiny patří jednak neurologická onemocnění (například roztroušená skleróza, parkinsonský syndrom, centrální mozkové příhody a míšní trauma), dále jsou to traumata a operace či ozáření v oblasti pánve,“ vysvětluje primář urologického oddělení Thomayerovy nemocnice a člen správní rady Incofora doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D.

  • Jak dále uvádí, obou pohlaví se také týká inkontinence způsobená poruchou kognitivních funkcí, imobilizací a ztrátou obratnosti v séniu, stejně jako lékovou polypragmazií – podáváním řady léků najednou.
  • U žen se inkontinence vyskytuje především v souvislosti s poruchou statiky pánevního dna, zejména po porodech, či u obézních pacientek, u degenerativních, nádorových či zánětlivých onemocnění urogenitálního traktu, u žen po operacích urogenitálního traktu a u vrozených morfologických či funkčních poruch.
  • U mužů se únik moči objevuje především v souvislosti s operacemi prostaty, provedenými ať už pro rakovinu prostaty nebo pro nezhoubné zbytnění prostaty, dále pro degenerativní a zánětlivá onemocnění a vrozené nemoci dolních močových cest.
Zajímavé:  Novorozenecká žloutenka - Vše o zdraví

Diagnostika inkontinence je u 60–80 % případů velmi jednoduchá a spočívá pouze v základním lékařském vyšetření (odběru anamnézy, fyzikálním, laboratorním a ultrazvukovém vyšetření), které je ve většině případů schopen zajistit praktický lékař. Pouze 20–40 % případů inkontinence si vyžádá specializované urologické vyšetření.

Takt a empatie

Inkontinence moči, ale i stolice postihuje nejméně 30 % osob starších 80 let. Komplexní péči jim poskytují urologové, gynekologové a geriatři spolu s dalšími odborníky. Zprvu převažuje neoperativní přístup kombinující fyzioterapeutické a farmakoterapeutické postupy.

Důležité místo mají inkontinenční pomůcky, jež mohou významně zlepšit kvalitu života inkontinentních osob.

K operačnímu řešení se u jedinců v seniorském věku přistupuje až po vyčerpání možností konzervativní léčby na základě mezioborové spolupráce a po zralé úvaze, respektující kontraindikace a možná úskalí operací prováděných obvykle v celkové anestezii.

„Inkontinenci nelze uniknout zamlčováním či tabuizací tohoto stále ještě opomíjeného problému.

Inkontinence zhoršují kvalitu života mnoha pacientům, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu nebo úraz mozku či míchy, a zejména početné skupině jedinců trpících neurodegenerativními chorobami, zejména Alzheimerovou nebo Parkinsonovou nemocí.

Péče o tuto rychle narůstající skupinu nemocných je komunikačně a psychologicky náročná, vyžaduje takt, empatii a pochopení – jak pro pacienty, tak pro rodinné příslušníky a osoby pečující,“ zdůrazňuje prof. MUDr. Martin Bojar, CSc., z Neurologické kliniky FN Motol.

Světový týden kontinence 20. 6 – 24. 6. 2016

  1. Společnost Incoforum připravuje v rámci letošního Světového týdne kontinence, již počtvrté, infostánek v v přízemí Obchodního Centra Nový Smíchov.
  2. Během týdne kontinence chtějí jeho iniciátoři podat odborné informace o inkontinenci co největšímu počtu občanů, ale také zjišťovat zájem, rozsah a dostupnost informací a pomocí jednoduchých dotazníků zmapovat počet neléčených inkontinentních pacientů i trendy a zvyklosti při použití inkontinenčních pomůcek.
  3. Na stánku budou jako v předešlých ročnících odpovídat na dotazy návštěvníků sestry ze specializovaných pracovišť urologie a urogynekologie, poskytnou zájemcům informace o těchto pracovištích, v nichž také případně doporučí vyšetření.

Chat s urogynekoložkou MUDr. Žalmanovou o inkontinci

Velká část dotazů přišla od mladých žen, u kterých se inkontinence objevila v těhotenství nebo po porodu. Příčinou je obvykle povolené svalstvo pánevního dna, které neudrží zvýšený nitrobřišní tlak, například při zakašlání, prudším pohybu či smíchu

„Je mi 42 let a jsem po dvou porodech. Po druhém dítěti jsem začala mít problémy s lehkým únikem moči při skákání, běhání, kýchání apod. Není to nic hrozného, ale přijde mi, že s přibývajícím věkem se mi to stává čím dál častěji. Musí to nutně  znamenat, že se problém bude s věkem zhoršovat a ve stáří budu trpět silnou inkontinencí?“

Odpověď MUDr. Svatavy Žalmanové:

„Vaše potíže jsou pěkně popsány a v ambulanci urogynekologa se s takovými dotazy setkávám pravidelně. Potíže, pokud zůstanou neřešené, se opravdu budou stupňovat. Zejména po menopauze se díky úbytku hormonů zvýrazní.

Zlepšit stav můžete samozřejmě cvičením pánevního dna, ideálně pod vedení fyzioterapeutky se specializací na pánevní dno.

Když už nebude cvičení pomáhat, nebo se potíže zhorší, vyhledejte urogynekologickou ambulanci, kde najdete pomoc.“

Inkontinence se týká i mužů

Objevily se také dotazy od mužů. Inkontinence se v mladším a středním věku týká většinou žen, ale s rostoucím věkem se poměr začíná srovnávat. Vyrábí se proto i speciální inkontinenční pomůcky pro muže, které respektují jejich anatomii, jsou pohodlné a nenápadné.

„Jak dlouho je možné mít na sobě nějaké speciální slipy, když už dojde k úniku moči třeba někde na cestě?“

Odpověď MUDr. Svatavy Žalmanové:

„Máte na mysli zřejmě inkontinenční pomůcky – ve vašem případě variantu pro muže. Nelze to jednoznačně říci – záleží na množství uniklé nebo unikající moči, savosti pomůcky a osobním pocitu.“

TIP: S výběrem správného typu inkontinenční pomůcky pomůže třeba náš krátký online průvodce.

Co můžete udělat pro prevenci?

Do chatu se zapojily i ženy, které zatím žádné potíže s inkontinencí nemají. Zajímalo je, zda mohou nějak snížit riziko, že se u nich potíže s únikem moči s přibývajícími léty objeví. 

„Existuje nějaká prevence? Vím, že moje maminka s inkontinencí má občas problémy. Dá se to tomu nějak předcházet, například cvičením?“

Odpověď MUDr. Svatavy Žalmanové:

„Prevenci jste vystihla – cvičení. Je důležité mít v pořádku hluboký stabilizační systém, správný dechový mechanismus a dobrý tonus svaloviny pánevního dna.

Pomoc v tomto směru hledejte u fyzioterapeuta, který vám pomůže upravit vaše pohybové zvyklosti a doporučí vhodné cvičení. Je lépe postupovat individuálně – každé ženě na míru doporučí  speciální cviky.

Jinak obecná odpověď by mohla znít jednodušeji – dbejte o zdravý životní styl, prevenci nadváhy, vyhněte se nadměrné zátěži pánevního dna a svaly pánevního dna udržujte v dobré kondici.“

Máte i vy nějakou otázku a nestihli jste chat? Ptejte se odborníků v naší online poradně nebo si projděte celý záznam chatu o inkontinenci.

Inkontinence není tabu!

Uvádí vás toto téma do rozpaků? Překonejte své předsudky! Inkontinence je nechtěný únik moči, o čemž spousta lidí raději mlčí, protože se stydí. Ale toto onemocnění je dnes mnohem rozšířenější, než se zdá.

S inkontinencí se během života potýká zhruba polovina žen. Nejčastěji se sice objevuje u dětí a žen, ale nevyhýbá se ani mužům. Pokud se u vás objevují některé z příznaků, nestyďte se vyhledat lékaře. Léčba nebo omezení projevů tohoto onemocnění bývá velmi snadná.

  • Příznaky
  • – opožděný začátek močení
  • – odkapávání moči (únik moči znamená i pár kapek, například při zakopnutí nebo zakašlání)
  • – přerušovaný nebo slabý proud moči
  • – pocit nedostatečného vyprázdnění
  • – nutkavé a časté močení
  • – močení v noci
  • – bolesti při močení

Druhy inkontinence a příčiny

Akutní inkontinence je pouze přechodná. Většinou ji vyvolá jiná nemoc, například zánět močových cest, zácpa nebo užívání některých léků.

Chronickou inkontinenci způsobuje zejména oslabení svalů pánevního dna, oslabení svěrače močové trubice nebo poruchy nervové soustavy. Nejčastěji to bývá inkontinence stresová (únik moči při zakašlání, kýchnutí nebo smíchu) a urgentní (neovladatelné nucení k močení).

Na vznik inkontinence má vliv mnoho faktorů. U mužů je to zbytnění prostaty a u žen porody, menopauza, sedavé zaměstnání nebo dlouhá námaha. Kromě věku a pohlaví hrají nezanedbatelnou roli také rodinné dispozice, obezita a užívané léky.

Možnosti léčby

Kromě úpravy životosprávy pomáhá řada posilovacích cviků, léky nebo jednoduchá chirurgická léčba. Každodenní problémy řeší speciální vložky nebo kalhotové plenky, které jsou k dostání v lékárnách a v prodejnách se zdravotnickými potřebami. Navštivte urologa nebo gynekologa a ten vám poradí nejvhodnější postup.

Upravte si životosprávu

* Dodržujte pitný režim. Pití rozložte na celý den, 2–3 hodiny před ulehnutím ke spánku už nepijte.

  1. * Omezte jídlo a nápoje, které dráždí močový měchýř (káva, čaj, coca-cola, alkohol, ostrá jídla, citrusové plody, čokoláda, rajčata, sycené nápoje).
  2. * Udržujte si přiměřenou tělesnou hmotnost.
  3. * Snažte se mít pravidelnou stolici.
  4. * Nekuřte.
  5. Vsaďte na cvičení

Různé cviky vám poradí lékař, nebo je najdete na internetu. Ale nejdůležitější je pravidelnost cvičení. Stačí pět minut denně a zlepšení se dostaví zhruba do 8 týdnů. A nemusíte cvičit jen doma, využijte každou volnou chvilku, třeba čekání v dlouhé řadě u pokladny.

  • Cvičení pánevního svalstva
  • Tyto cviky posilují svaly, které zadržují moč v močovém měchýři.
  • – Představte si, že chcete zadržet odchod střevních plynů.

– Stáhněte konečník (nebo se snažte konečník „vtáhnout“) a napočítejte do tří. Ženy by měly mít pocit nadzdvižení v oblasti pochvy.
– Uvolněte svaly a znovu napočítejte do tří. Snažte se kontrolovat stažení i uvolnění svalů.
– Opakujte 10x, cvičte aspoň 3x denně a střídejte při cvičení polohy (leh, sed, stoj).

HORKÝ TIP

Proti infekci

Jako prevence i při akutní infekci močových cest se osvědčily produkty na bázi extraktů z brusinky velkoplodé. Novinka Urinal Akut jako jediná na trhu garantuje zákazníkovi množství účinné látky, která snižuje riziko infekce tím, že zabraňuje uchycení bakterií v močovém ústrojí. Balení s 10 tabletami (stačí na 5 dnů) stojí 197 Kč.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector