Interview s Margit Slimákovou – vše o zdraví

Margit Slimáková je jednou z největších českých specialistů na zdravotní prevenci a výživu.

Pracovala v Německu, Číně, ve Francii a v USA, vede školení o správné stravě Jídlověda a v minulém roce napsala bestseller Velmi osobní kniha o zdraví. Neustále publikuje, přednáší, vede vlastní blog i videoblog s názvem Margit.TV.

Našemu magazínu prozradila, proč neuznává dlouhodobý půst a diety, a jak se dají i vánoční svátky prožít zdravě a v pohodě.

Interview s Margit Slimákovou – vše o zdravíPaní doktorko, jak podle vás vypadá ideální denní jídelníček? Ideální jídelníček je ze skutečných potravin a jídel z nich. Z potravin to znamená potraviny základní a potraviny minimálně průmyslově zpracované, nejlépe lokální a sezónní, když to jde, i v té nejvyšší, tedy bio kvalitě. Při takovéto stravě nejsou třeba žádná nepřirozená omezení jako třeba hlídání počtu kalorií anebo gramů jakékoliv živiny, nepotřebujete ani žádné speciální diety a dietní režimy. Někomu může vyhovovat jako zdroj bílkovin více maso, jinému fazole s oříšky, někomu syrová zelenina a jinému šetrně tepelně upravená, někdo z nás bude jíst 5x denně a někdo jen 2x nebo 3x denně, někdo hned, jak se probudí, potřebuje snídaní a někdo ji vynechává. Mnohem důležitější než poslouchat jakékoliv studie anebo doporučení módních časopisů a zájmových skupin je schopnost vnímat potřeby svého těla a respektovat je.

Někomu může vyhovovat jako zdroj bílkovin více maso, jinému fazole s oříškama, někomu syrová zelenina a jinému šetrně tepelně upravená..

Napsala jste skvělou publikaci s názvem Velmi osobní kniha o zdraví, která se nezabývá pouze jídlem, ale také péčí o sebe, svou rodinu a celkovým životním stylem.

Myslíte si, že Češi si už na zdravější styl života a s tím spojené stravování, možná i díky Vaší knížce a školením, zvykají? Jsem nadšená, že zájem o kvalitní stravu roste, všichni už chceme jíst to nejlepší, zajímáme se o původ potravin a čím dál běžněji upřednostňujeme lokální a sezónní produkty.

Kvalitu, lokálnost a sezónnost zde roky doporučuji a moje kniha, kde kromě výživy vysvětluji téma zdraví z mnoha pohledů, od prostředí, ve kterém žijeme, přes naši práci až po zdravotní prevenci a terapii stravou, našla pár desítek tisíc čtenářů.

Studenti, důchodci, lékaři i inženýři mi píší, jak jim doporučení z knihy prospívají, a to mě moc těší, ale i tak je kniha jen jedním z kamínků, které k zájmu o kvalitnější jídlo přispěly. Nejdůležitější podle mě je vždy vlastní zkušenost. Myslím, že zdravě se stravující se zkrátka cítí skvěle a člověk, který má zdravotní potíže, je takto nucen také zlepšovat svůj jídelníček.

Interview s Margit Slimákovou – vše o zdravíJe velký rozdíl mezi ideálním stravováním mužů a žen? Za mě není třeba zdravou stravu dělit na stravu pro muže, ženy nebo děti, pro prevenci cukrovky anebo štíhlou postavu. Zdravá výživa je snadná a její komplikování je zbytečné. Základní princip zdravého jezení je stále stejný. A nejlépe jde nesmyslnost speciálních diet vysvětlit na dětské stravě. Ani kojenci a děti nepotřebují žádné speciální potraviny. I pro ně jsou, stejně jako pro všechny nás dospělé, nejlepší skutečné potraviny a jídla z nich. Ze skutečných potravin už můžeme vybírat individuálně. Každý z nás podle své kondice, zdravotního stavu a chutí.

Interview s Margit Slimákovou – vše o zdravíOpravdu platí, že nastávající maminky mohou jíst všechno, ale s mírou? Nesouhlasím. Výživa těhotných žen má zásadní vliv na zdraví maminky i plodu a budoucího dítěte. Proto zejména maminky potřebují to nejlepší a každé sousto by mělo být bráno jako šance to nejvýživnější v rámci možností dodávat. Mnohé těhotné ženy dny i týdny nezvládají příliš jíst, o to více by ve dnech, kdy to jde, měly vybírat kvalitní stravu. Na druhou stranu rovnou dodávám, že kvalitně jíst, je skvělé, ale nemá smysl se utrápit v okamžiku, kdy to úplně nejde. Jestliže žena řeší závažné těhotenské nevolnosti a chutě, je jasné, že ne vše bude ideální.

Co si myslíte o postním obdobím před Vánoci? Nejsem zastáncem dlouhodobých půstů v našem prostředí. V klášterech, odkud půsty pochází, se mniši postí a meditují. V našem zrychleném moderním světě mnozí pouze ve stresu hladoví a po půstu stres vyřeší dojídáním se.

Interview s Margit Slimákovou – vše o zdravíA co ve dnešní době populární přerušovaný půst? Přerušovaný půst naopak doporučuji, a to zejména jako možnost podpory terapie cukrovky 2. typu a obezity. Při takovémto půstu stačí i jen o nějakou hodinu posunout na později snídani nebo na dřívější čas večeři. Takto zvýšíme počet hodin přirozeného nočního postění se, prodlužuje se doba snížení hladiny inzulinu, a tak i podporuje zvyšování citlivosti k němu a čas, kdy se odbourávají tuky v těle.

Jakým způsobem připravujete jídlo na vlastní vánoční stůl? Je něco tradičního, co z něj zcela vynecháváte? Od počátku rodinného soužití jsme se s manželem shodli na tradičních bezmasých svátcích.

Proto na Štědrý den děláme vánoční kyselici, a dokonce hned dvě! Vymysleli jsme s manželem soutěž, kdy já připravuji valašskou a on slovenskou, a děti poté se zavázanýma očima hodnotí, jak která chutná. Pak už máme jen dezert, zpravidla jablečný závin, oříšky a ovoce.

V další sváteční dny připravuji houbového kubu, teplé zahřívací polévky, peču jablka a vše další, na co máme chuť.

Cukroví občas přes svátky také upeču, ale jen občas, jeden druh a ještě ve zdravější verzi. A ještě raději než cukroví si dáme třeba pohankové palačinky s jogurtem a podušenými jablky

Interview s Margit Slimákovou – vše o zdravíA co si myslíte o klasickém vánočním cukroví? Za mě v pohodě, tedy když to není kilo na každého člena rodiny a nejí se od podzimu do Velikonoc. A úplně nejlépe, když tradiční cukroví zkusíme i netradičně, tedy recepty vylepšovat. Třeba medové perníčky, včelí úlky nebo vanilkové rohlíčky jsou tradiční, ale lze je připravovat i ve vylepšených verzích. Cukroví občas přes svátky také upeču, ale jen občas, jeden druh a ještě ve zdravější verzi (například méně cukru, z celozrnné špaldové mouky anebo úplně bez mouky). A ještě raději než cukroví si dáme třeba pohankové palačinky s jogurtem a podušenými jablky.

Pokud byste čtenářům v rámci výživy mohla dát pouze jednou jedinou radu, kterou si navždy zapamatují, která by to byla? Jezte s láskou ke svému tělu. Když se máme rádi, děláme pro sebe to nejlepší, jíme skvěle a staráme se o své tělo. Takto dobře živené a opečovávané tělo potom samo najde ty správné míry a formu, nepotřebuje kontrolovat váhou ani přeměřovat.

Esence výživového populismu v podání Margit Slimákové – 3. část: Romantické představy o slanině a další nutriční halucinace

Interview s Margit Slimákovou – vše o zdraví

Škodí nám nasycené tuky nebo naopak byly a jsou zbytečným strašákem? Můžeme být k soli ještě tolerantnější než jsme dnes? Jíst, jak nám Margit radí, máslo, vejce a slaninu,to vše bohatě zalévat kávou a nehlídat pitný režim?
Margit Slimáková ve svém, byť poměrně krátkém článku na Aktuálně.cz, otevřela tolik kontroverzních témat, že rozbor vydal celkem na tři reakce. Ale slibuji, tato je už opravdu poslední ????

Předchozí dva rozbory si můžete přečíst zde:

Esence výživového populismu v podání Margit Slimákové – 1. část

Esence výživového populismu v podání Margit Slimákové – 2. část

Citace z článku Margit Slimákové:

Nejlepší stravou při cukrovce je nedodržovat dnes propagovanou diabetickou dietu
Nejběžnější diabetická dieta je postavena na pravidelném a častém příjmu sacharidů. Obojí podporuje uvolňování inzulinu, a tak zhoršuje inzulinovou rezistenci, která je základním problémem mnoha nemocných s cukrovkou 2. typu.

I proto je cukrovka označována za chronické degenerativní onemocnění, tedy nemoc, která se nedá vyléčit. Je pravda, že uvedenou metodou ne. Jsou však i lékaři, kteří doporučuji maximálně omezit sacharidy i počet jídel. Tedy vynechat svačinky a jíst třikrát nebo dokonce pouze dvakrát za den. Dr.

Sarah Hallberg, zde na TEDx vystoupení uvádí, že cukrovku léčit lze a nejlépe nedodržováním tradičních diabetických doporučení.

Můj názor:

Pravidelný a častý příjem sacharidů vůbec nemusí podporovat uvolňování inzulínu. Řešením není ,,maximálně omezit sacharidy”. Respektive toto brutálně jednoduché řešení samozřejmě u diabetika fungovat bude, jde jen o to, jakou cenu za to zaplatí (únava, nechuť k pohybu, fádnost stravy, vyšší riziko vzniku dny, kolorektálního karcinomu atd).

Diabetik by měl podle mého názoru a zkušeností dodržovat stravu se 40 – 45% energie ze sacharidů, ale! Měl by znát a využívat sacharidové potraviny s nižším glykemickým indexem (GI), nikdy si jich nedávat moc najednou, protože důležitá je glykemická nálož (GL) a v každém z jídel by měla být potravina bohatá na bílkoviny, protože tím se podaří snížit glykemickou výslednici po jídle. Čím bude nižší, tím lépe.

V praxi to pak může fungovat tak, že na talíři bude například plátek masa nebo ryby, k němu velká porce zeleninové přílohy a škrobovitá příloha (brambory, bulgur, fermentovaná pšenice freekeh, červená rýže, kroupy…) klidně třeba jen v 80-100 g gramáži.

Citace z článku Margit Slimákové:

Fruktóza není zdravé sladidlo – a už vůbec ne pro diabetiky
Roky se diabetikům doporučovalo sladit si fruktózou, která ke svému využití nepotřebuje hormon inzulin a navíc je hlavním cukrem ovoce, a proto se nějak automaticky předpokládalo, že je zdravější.

Jenže fruktóza nepříznivě zasahuje do signalizace inzulinu a leptinu, které regulují příjem jídla, a sama se v našem těle velmi snadno přeměňuje a ukládá v podobě tuků. Nadbytek fruktózy ve stravě je dnes spojován se zvýšením rizika vzniku obezity, cukrovky 2.

Zajímavé:  Čočky - vše o zdraví

typu, vysokého krevního tlaku, nealkoholického ztukovatění jater, nemocí srdce, dny, zánětlivých procesů, některých nádorů a zrychleného stárnutí. Slazení fruktózou se proto vůbec nikomu nedoporučuje a „dia potraviny“ s ní jsou naprostým nesmyslem.

Obdobně nezdravé je i slazení agávovým sirupem, který je ještě větším zdrojem koncentrované fruktózy než vysoce fruktózový kukuřičný sirup (HFCS).

Můj názor:

Nikdo z odborníků nedoporučuje fruktózu jako sladidlo vhodné pro diabetiky, totéž platí pro nejrůznější sirupy. Jestli někdo vyvolává představu ,,zdravosti” a ,,vhodnosti”, tak to bývají jedině jejich výrobci a distributoři.

Na nesmyslnost označení ,,dia potravina” bylo odbornou veřejností poukazováno desítky let a podle současně platné legislativy žádná potravina jako ,,dia“ označená být nesmí.

Citace z článku Margit Slimákové:

Diety s nízkým obsahem tuku a cholesterolu nadělaly více škody než užitku
Namísto másla jsme do sebe dlouhá léta cpali propagované transtukové margaríny. Namísto normálně tučných jogurtů jsme pojídali nízkotučné verze zahušťované cukry a škroby. Namísto omelety jsme se k snídani krmili sladkostmi, jako jsou třeba cereálie.

Namísto základních kvalitních potravin, jako jsou právě třeba vejce, máslo anebo slanina, jsme si dopřávali vysoce průmyslově upravované potraviny s trans tuky a hromadami cukrů. Obojí poškozuje nejen cévy, ale zvyšuje riziko většiny dnes běžných civilizačních nemocí. Čím méně takové dietní potraviny budeme konzumovat, tím lépe.

Můj názor:

V tomto odstavci Margit pláče hezky, ale hroby už jsou dávno někde jinde.

Margaríny jsou většinou trans-free, aspoň ty, které se mažou na pečivo a nízkotučné mléčné výrobky nemusí být ničím zahuštěné.

Na nevhodnost sladkých cereálií poukazují spotřebitelské testy ve spolupráci s odborníky už skoro deset let, takže veřejnost měla dost času tuto informaci vstřebat.
Například Test MF dnes: článek tady

A vrcholem populismu je nabádání ke konzumaci ,,základních kvalitních potravin, jako jsou vejce, máslo a slanina” !!!! Kdo by neměl rád slaninu, obzvláště v Čechách, že? Ale pozor, slanina není žádná základní potravina, je to uzenina se všemi negativy, které uzeniny mívají.

Stačí se podívat na složení celkem běžné slaniny prodávané v supermarketech a Margitiny romantické představy berou za své:

Vepřový bok bez kosti 80 %, pitná voda, jedlá sůl, s jódem, sójová bílkovina, dextróza, stabilizátory (E 450, E 451), zahušťovadla (E 407, E 412, E 415), modifikovaný škrob (E 1422), antioxidanty (E 301, E 330), látka zvýrazňující chuť a vůni (E 621), extrakty koření, aroma, barvivo (E 1506), konzervant (E 250).

A proč jsou mezi základními kvalitními potravinami vyjmenované jen živočišné produkty a žádné rostlinné? Je v tom nějaký záměr? Kam se podělo Margit léta propagované vegetariánské přesvědčení?

Citace z článku Margit Slimákové:

Nasycené tuky a cholesterol nejsou základem nemocí srdce a cév
Ucpávání cév tuky, mozková mrtvice a srdeční infarkt jsou mnohonásobně komplikovanější než rovnice vejce nebo bůček rovná se mozková mrtvice nebo infarkt srdce.

Že hladina cholesterolu v krvi nesouvisí s jeho obsahem ve stravě a není třeba jej hlídat, už uznávají i oficiální výživová doporučení. Také tvrzení o jednoznačné souvislosti mezi konzumací nasycených tuků a hladinou cholesterolu v krvi a vyšším rizikem nemocnosti a úmrtnosti na kardiovaskulární potíže zatím studie jednoznačně neprokazují.

Konzumace másla, vajec i bůčku v rámci zdravé stravy bez nadbytku cukrů, průmyslově upravovaných olejů a trans tuků se zdá být bez potíží.

Můj názor:

Bez většího komentáře.

Hurá bůček do zdravé stravy! Oficiální doporučení o tom, že nasycené tuky by měly tvořit maximálně 10 % je podpořené mnoha studiemi, ale málokdo může dost dobře polemizovat s Harvardskou studií, jež prokázala spojitost vyššího příjmu nasycených tuků a zvýšeného rizika úmrtí na kardiovaskulární choroby u dlouhodobě sledovaných více než 100 000 žen a mužů (publikováno 21.10.2016). Původní znění studie tady:

Citace z článku Margit Slimákové:

Škodlivost soli není jednoznačně prokázaná
Solit se musí co nejméně. To je roky omílané přesvědčení, či přesněji jen víra. Ve skutečnosti zatím nemáme dostatek důkazů, že snižování příjmu soli má jednoznačně příznivý efekt na zdravotní stav každého z nás. Omezení solení je zcela na místě u jedinců s vysokým krevním tlakem a současně nadměrným příjmem soli.

Aktuální studie však varuje před výraznějším omezením solení u zdravých jedinců, protože strava s nízkým obsahem soli může zvyšovat riziko nemocí srdce a cév a úmrtnosti na ně.

Proto jako nejvhodnější vidím následující doporučení: jezte skutečné potraviny (ty nejsou dosolené) a sami solí dochucujte podle chuti, aniž byste tak potřebovali excesivně hlídat počet miligramů chloridu sodného na talíři.

Můj názor:

Doporučená denní dávka soli je pro dospělého 5 – 6 g na den, průměrná spotřeba u nás činí 14-15g. Doporučené množství soli překračují už nejmenší děti. Nedostatku soli se tedy u nás není třeba obávat.

Stejně jako u kofeinu, existují osoby necitlivé na sodík, ale poměr je zcela opačný a na vyšší příjem soli reaguje zvýšením krevního tlaku téměř ¾ populace.

Margitino doporučení ,,jezte skutečné potraviny, ty nejsou dosolené” je naprosto zcestné:

100 g slaniny = 3 g soli

100 g tvrdého sýra = 1.5 -2.5 g soli

100 g balkánského sýra = 3.4-6.9 g soli

100 g chleba = 1.4 g soli

Denní doporučenou dávku soli je tedy velmi snadné překročit, a to neuvádím záměrně potraviny na sůl nejbohatší. Vzhledem k vysokému výskytu hypertenze u nás považuji za krajně nezodpovědné nabádat k bagatelizování tohoto problému.

Citace z článku Margit Slimákové:

Káva je zdravá a můžete až 5 šálků denně
Konzumace kávy je studiemi spojena s nižším rizikem vzniku nemocí srdce a cév, cukrovky 2. typu, Parkinsonovy demence, některých nádorových onemocnění, včetně rakoviny prsu a prostaty, a depresí. Příznivé působení bylo zaznamenáno až do konzumace pěti šálků denně.

Můj názor:

Ano, obecně se není třeba kávy obávat. Obzvlášť pokud se jedná o kávu nepřepraženou a správně připravenou, zdravotní benefity převažují. Ale doporučovat každému 5 šálků za den už v pořádku není.

Více než třetina lidí patří k takzvaným pomalým metabolizérům kofeinu, u nichž je známo, že více než 4 šálky denně (více než 400 mg kofeinu) zvyšují riziko kardivaskulárních chorob.

Přepočet na šálky je hodně zavádějící, protože u odrůdy Arabica může mít 1 šálek 40-50 mg, u odrůdy Robusta až 100 mg kofeinu. Studie tady a tady.

Citace z článku Margit Slimákové:

Pití není třeba rigorózně hlídat
Dostatečný příjem vody je důležitý, ale pocit žízně a s ním potřeba pít jsou u zdravých dětí a dospělých podobně automatické jako potřeba dýchat.

Nikdo z nás nepřemýšlí, kdy se má nadechnout anebo kolikrát dýchat, podobně to funguje u potřeby pití. Doporučení, kolik by měli muži a ženy vypít, jsou extrémně zjednodušená, často nadhodnocená a hlavně zbytečná.

Výjimkou, kdy je příjem tekutin potřeba hlídat, jsou například onemocnění ledvin a vyšší věk, kdy se přirozený pocit žízně může ztrácet.

Můj názor:

Ano, souhlasím s tím, že příjem tekutin nesmí být enormně vysoký. Jsou známy případy žen, které v rámci nezdravého hubnutí nebo ,,detoxu” vypily něco kolem 5 l tekutin za den, což vedlo k metabolickému rozvratu.
Obecně je u nás ale problém spíše opačný, viz například výsledky studie u dětí tady:

Citace z článku Margit Slimákové:

Jak tedy jíst?
Pro zdravou stravu nikdo nepotřebuje encyklopedie výživy, výživové poradce, zavádějící značky potravinářů, jako třeba Vím co jím, ani nejnovější studie.

Úplně si vystačíme s jedinou větou: jezte kvalitní základní potraviny a jídla z nich.

A pro ty, kteří chtějí podrobnější radu: nepijte soft drinks a nejezte junk food, kam řadím všechna vysoce průmyslově zpracovaná jídla jako třeba jsou i přeslazené snídaňové cereálie, margaríny anebo uzeniny z mouky a sóji.

Můj názor a shrnutí:

Zdravé audiozprávy Margit Slimákové 1 (Margit Slimáková)

Přeskočit na hlavní obsah

Zdravý život vůbec nemusí být složitý

Toto je jeden z našich audioblogů. Více informací o tomto novém formátu zjistíš tady.

Interview s Margit Slimákovou – vše o zdraví Přehraj ukázku 0:00 Tagy: #audioblog

  1. Tento #audioblog je standardně pouze pro členy KLUBu Audiolibrix – je to jedna z řady výhod našeho členství. Teď ho ale můžeš mít zdarma i ty.

Aktuální hodnocení: Tvé hodnocení:

Poděl se o své zážitky a ohodnoť audioknihu. Pokud jsi ji koupil u nás, za každou schválenou recenzi navíc získáš 130 věrnostních bodů. Více informací o našem věrnostním programu najdeš tady.

Videá Margit Slimákovej som sledoval aj na internete, pretože vždy priniesla zaujímavý obsah. V tejto knihe je zhustenou formou prezentovaných mnoho zaujímavých tvrdení, ktoré úplne vyvracajú to, čo sme počúvali v posledných rokoch.

V knihe sa hovorí o tom čo je zdravá strava, ako bojovať s nadváhou, čím všetkým sa dá sladiť, či soľ škodí a preberá sa ešte veľa iných naozaj zaujímavých tém. Informácie sú pekne zosumarizované a podložené početnými štúdiami.

Určite sa k nim budem priebežne vracať.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Ačkoli jsem lajk a některým biologický procesům jsem nerozuměl, tu hlavní message jsem si z toho dokázal vzít. Jen mě to utvrdilo v tom, co jsem už tušil nebo věděl, za což jsem moc rád.

S obsahem a názory uváděnými v této knize nelze jinak než souhlasit (taktéž většinu z nich již dlouho tvrdím). Rozhodně by si ji měli poslechnout ti lidé, kteří drželi již různé nefungující diety, čímž si způsobili pouze rozhození svého metabolismu.

Zajímavé:  Afrodiziaka - vše o zdraví

Marketing je opravdu mocný a lidé by měli začít používat svůj rozum. Interpretace této knihy se mi však vůbec nelíbila, proto jsem napsala jako nadpis hodnocení – už aby byl konec – , tak to na mne celé působilo, jako když má interpretka tak málo času, že to vše vychrlila pro posluchače v rekordním čase.

Aby mi nic neuniklo, potřebovala jsem si knihu vyslechnout ještě jednou.

Margit je pro mě velká persona. Vážím si jí jako poctivého, velice pracovitého člověka. Mám od ní knihu Velmi osobní kniha o zdraví. Je to kvalitně zpracovaná příručka životního stylu, který je opravdu pro všechny, velice nadčasový a logický. Toto audio je výtažek nejdůležitějších myšlenek, skvěle podané a příjemné na poslech.

S chuti jsem si poslechla, i kdyz vetsina nazoru mi pripadala vice mene nesmyslna a na hlavu postavena. Ale neni na skodu si poslechnout zase neco jineho. Vim urcite, ze temito radami se ridit nebudu. Uvidim, co prinese jeste 2. pokracovani. Nacteno celkem prijemne.

Tahle kniha je vážně fajn,spousta rad a nápadů, postřehů a faktů.Jak jíst a co a co ne.Musim říct,že mě to hodně zaujalo a je v tom hodně důležitých informací.Urcite doporučuju poslechnout a co dál už je na každém..

Obsahovo miestami az predimenzované, pre bežného čitateľa/poslucháča dokonca vyčerpávajúce, hlavne používanie odborných značiek a chemických vzorcov. Pre fanatikov, majúcich prehĺad v danej oblasti však ok. Človek hľadajúci konkrétnu odpoveď na konkrétny problém, môže byť obohatený o zaujímavý názorom a pohľad na jeho problematiku.

Dal som autorke sancu a milo ma prekvapila. Kniha bola pre mna prakticka a poucna, stoji za vypocutie. Urcite sa pozriem aj po dalsej autorkinej tvorbe a prispevkoch.

Jsem rada, ze jsem diky audiolibrixu objevila tento zdravy blog. Knihu od Margit mam doma, a tak jsem nevahala a tento blog si poslechla. Zajimave rady a blog se taky moc dobre posloucha. Urcite doporucuji.

Audiokniha srozumitelným způsobem představuje úskalí dnešního stravování. Vysvětluje příčiny civilizačních chorob a ukazuje, jak správně a chutně předcházet onemocněním. Přednes se dobře poslouchá .

Dagmar Křížová má velmi příjemný hlas, velmi dobře se poslouchá. Některé informace jsou pro mě nové a překvapivé. Jiné jsem už znala, přesto jsem se dozvěděla hodně nového. Jsem ráda, že jsem si mohla audioknihu poslechnout a určitě si poslechnu i další díl.

Audiokniha obsahuje suhrn poznatkov o stravovani, specialne by mohli ocenit diabetici. Strucne vypichuje najnovsie poznatky a vyvracia zopar mytov. Kniha ako mnoho podobnych o strave, ktora priblizuje rozne typy diet a vysvetluje, preco su lepsie, ako ostatne 🙂

Oceňuju nápad, udělat tento formát. Zajímám se o zdraví životní styl spíše na hobby úrovni.

Vyslechnuté informace pro mě nebyly novinkou, ale je fajn je slyšet zase v trochu jiném kontextu a osvěžit si základní principy.

Jelikož nemám zdravotní vzdělání, některé fakta, která šla až moc do detailu, pro mě byla už nadbytečné. Ale poté bylo shrnuto to důležité i pro laiky, takže spokojenost. Už mám připravený k poslechu i druhý díl.

To, co je uvedeno v knize, mám na sobě vyzkoušeno, její doporučení ohledně sacharidů – cukru a konzumace tuků u mě opravdu 100% platí. Nízkotučná strava na mě nikdy neúčinkovala, ale naopak, vysokotučná, ale bez cukru, se mnou udělala divy, takže doporučuji nejen audioknihu, ale i vyzkoušet a dodržovat doporučení.

Audiokniha mě příjemně překvapila. Čekal jsem… Vlastně ani nevím co jsem čekal, jen že to bude takové nic moc. Popravdě, doporučuji si ji poslechnout. Audiokniha je plná faktů o jídle, zdraví, výživě… Taktéž je i pěkně namluvená.

Jen se mi párkrát stalo, že interpretka zopakovala 2x po sobě tutéž větu. Každopádně za ty 2 hodiny času to stojí, rozšíříte si obzory. A nakonec nad tímto tématem možná strávíte mnohem více času, neboť mnoha slovům lajk asi nebude rozumět.

Téměř každý řeší své zdraví a jídlo. Po poslechu této knihy už nenaletíte na protichůdná a stále se měnící výživová doporučení, reklamy a diety. Margit Slimáková je odborník s nadhledem. Dává jednoduché a rozumné rady, jak zdravě jíst. Doporučuji všem, kdo řeší tloustnutí, cukrovku, alzheimera a prevenci před tím.

Už dlouho se zajímám o zdravější způsob stravování, ale stále mám v hlavě z toho všeho chaos a zmatek. Paní Margit Slimáková je pro mě jednou z osobností, které dúvěřuji a často ji vyhledávám na stránkách. V této knize jsou informace, které jasně a srozumitelně doplňují mé (ne) znalosti a posunula mě o krok dál. Všem doporučuji.

Obsahove celkem vyvazene, trochu jsem se ztracel v popisovanych metodach tykajicich se ruznych pojmenovani diet, kdy autorka predpokladala urcity prehled posluchace, ale popis pricin problemu a latek je zpusobujicich byl dostatecny

Tato kniha mě zaujala dokonce víc než Velmi osobní kniha o zdraví. Bez zbytečné omáčky jde k jádru věci, jasně, stručně. Plno praktických rad. Poslech příjemný. Pro mě rozhodně veliký a příjemný objev. Díky!

Musím se přiznat, že kdyby kniha stála více, nebyla bych si ji nikdy pořídila. Po jejím poslechu jsem se začala víc zajímat o to, co jím. Bohužel mi to nevydrželo nikterak dlouho. Je to taková ta kniha, kterou jste rádi, že jste četli ale už nechcete číst dál.

Audiozprávy mě bavily. Žádná omáčka kolem, rovnou k věci a jen to podstatné. Koho zajímá zdravá výživa, tak ten obsah určitě ocení. Za mě bych moc rád slyšel samotnou margit jako interpretku, ale i tak to bylo stravitelné.

Moc pěkně zpracovaná problematika sklonu k tloustnutí a jeho řešení a nejen to. Líbilo se mi i vysvětlení mechanizmu vzniku cukrovky a Alzheimerovy choroby. Poučné a zpracované zajímavě.

Dlho bojujem s mojimi kilečkami navyše. A nie je ich 5 ani 10 🙁 Pritom cely život športujem a na gauči zas až tak často neležím. Skúsila som už rôzne spôsoby ako zmeniť stravu, ale nie som schopná pri tom vydržať dlhšie ako pol roka.

Ak niekto hľadá dobrý dôvod prečo sa úplne vyhnúť sacharidom, v tejto knihe nájdete na to všetky možné logické, chemicky a inak prezentované dôvody prečo sacharidy nie.

Musím povedať, že som výrazne sladké obmedzila po vypočutí, ale vôbec si to nemýľte s motivačnou knihou. Sú tam čisté fakty …

Skvělá věc pro všechny, co bojují celý život s nadváhou. Moc se líbilo a každý po poslechu musí uznat , že opravdu zdravý život vůbec nemusí být složitý – slova autorky.

Je zde krásně vysvětleno vše potřebné k pochopení problematiky redukčních diet, krásně vysvětlené všechny mýty a polopravdy o stravování. Musím říct, že jsem pochopila princip trávení a všechny pochody našeho těla spojené se zpracováním požité potravy.

Myslím, že toto vyprávění by si měly poslechnout všechny osoby, které bojují s problémem nadváhy, ale i ty, které mají zájem o zdravý životný styl.

UPDATE: Všechny články mají novou interpretku. Tato recenze hodnotí předešlou verzi.

Knihu jsem doposlouchala se sebezapřením. Na mém špatném hodnocení má podíl jak obsah knihy, tak její interpretace.

Autorka v podstatě opakuje to, co je současným trendem. Z velké části mi kniha přišla jako propagace tzv. keto diety, která je nyní hitem a vydělává na ní plno firem prodejem jídelníčků a jídla v instantní formě.

Interpretace: Až do té doby, kdy se interpretka opravila v četbě, jsem byla přesvědčena, že se jedná o velmi kvalitní strojové čtení. Čtení anglických výrazů tak jak je psáno, např. junk food, je naprosto hrozné. Bohužel musím konstatovat nejhorší interpretace, jakou jsem kdy slyšela.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Dobre uchopena temata, dukladne a promyslene zpracovani.

Pani Slimakova je pro me inspirativni, schopna podnikatelka a siritelka osvety tykajici se zdraveho zivotniho stylu a vhodne stravy. Jeji nevnucujici a nenasilny styl se mi libi.

Něco v knize pro mě byly obecně známé informace, něco bylo úplně nové. Část mi připomněla, co dělám špatně a mohu zlepšit. Ale je také fakt, že jsem se setkala u jiných podobných poradců i s opačnými radami a názory. Některá doporučení proto beru s rezervou. Interpretka se mi poslouchala docela příjemně.

Jelikož znám knihu od Margit a její velmi osobní pojmutí zdraví, tak mě obsah této „jednohubky“ až tolik nepřekvapuje. Více méně je to spíš podcastovka, která shrunuje část z knihy a nebo Margitiny Youtube videa. Osobně se s hodně věcmi ztotožňuji a snažím se to co říká, vnímat ve větším kontextu (viz hodně diskotvaní „lékaři“ … nebo „leka-ři?“).

Rozhodně audiokniha podporuje dnešní trend, kdy je všem jasné, že za své zdraví je zodpovědný každý sám a pokud Vám to po jejím poslechu dojde také, tak to stálo za to.

Tak tenhle poslech mě vede k zamyšlení co dělám léta špatně. Je tam tedy aspoň podle mě hodně zajímavých informací a jejich podání mě vede k zamyšlení se nad tím a také k tomu že si konečně poslechnu Velmi osobní knihu o zdraví. Takže vřele doporučuji

Zajímavé:  Biologická Léčba Alzheimerovy Choroby?

jednoduché a praktické zhrnutie spôsobov a možností stravovania, chýb ktoré pri stravovaní robíme, ako spolu niektoré potraviny súvisia a navzájom sa môžu ovplyvňovať a ako nás a naše telo môžu pozitívne alebo negatívne naštartovať.

O negativním vlivu cukru se toho napsalo velká spousta. Však rozbor alternativ a jejich dopad na lidský organismus tak obvyklý není. Další témata jsou seřazena do ucelených bloků, kapitol. Je tak snadné se k jednotlivým tvrzením vrátit. Margit Slimákovou jsem už chvíli sledoval a její shrnutí jsou dle mého subjektivního názoru objektivní.

Kniha mne ještě více nalákala k přemýšlení o koupi hlavního autorčina titulu. Informace, které se dají využít pro každý den. Vše sděleno srozumitelně a celkem příjemným hlasem narátorky. Poznatky nutí k přemýšlení, kdy už konečně začít se změnou stravování 🙂

UPDATE: Všechny články mají novou interpretku. Tato recenze hodnotí předešlou verzi.

Audiozprávy Margit Slimákové podle mě obsahují aktuální trendy ve stravování, které za čas budou zase někde jinde. Např. tvrdí, že není prokázána škodlivost soli.

Shodou okolností jsem v nedávné době slyšel v rádiu rozhovor s lékařem, který tvrdil, že lidé několikanásobně překračují zdravotně nezávadné množství soli a tím škodí svému zdraví. Co odborník, to názor. Otázka je, čemu chcete věřit.

Paní Slimáková doporučuje lékařům příliš nedůvěřovat, což mi přijde velmi nebezpečné. Nicméně přináší řadu námětů a inspirace ke stravování, svůj názor prezentuje celkem umně a tak si říkám, proč to nezkusit?

Interpretace mi moc nesedla, domníval jsem se, že je to hlas autorky, hlasové neprofesionálky, takže jsem přimhouřil oko. Od profesionálů bych ale čekal víc.

UPDATE: Všechny články mají novou interpretku. Tato recenze hodnotí předešlou verzi.

První část byla strašná. Přišlo mi to jako náhodné všeobecné rady o ničem a k ničemu. Ale pak přišly další „články“ a ty byly poutavé, užitečné a skutečně motivační. Některé části mě zaujaly natolik, že jsem je poslouchal opakovaně. Opravdu mě to přimělo zamyslet se nad svými stravovacími návyky a začít zvažovat změnu. Veliká pochvala pro autorku.

Chválit bohužel nelze interpretku, která čte monotonně jako robot a očividně vůbec neumí anglicky. Strojové způsob čtení titulu dost škodí a foneticky vyslovené anglické výrazy (např. junk food) vyloženě tahá za uši. Škoda.

UPDATE: Všechny články mají novou interpretku. Tato recenze hodnotí předešlou verzi.

Poslech mě nijak nenadchl, je to něco mezi biochemií lidského stravování, vědeckými přednáškami a stýskáním si nad průmyslovými potravinami. Mám výhrady i k interpretaci – například jsem si docela jistý, že junk good se čte „džank fúd“

Lidé by konečně měli jíst normálně, říká specialistka na výživu Margit Slimáková

Všude se mluví o důležitosti zdravého životního stylu, přesto ho spousta lidí ignoruje.

Proč?V souvislosti se životosprávou se objevuje přemíra názorů a studií, které si vzájemně protiřečí. Stále se mění informace, co bychom jíst měli a neměli.

Ve výsledku se tak mnozí lidé vrátí ke starým zvykům, a já se jim ani nedivím. Ale je to škoda, protože zdravě žít a cítit se dobře je velmi jednoduché.

Přečíst článek ›

Jak na to?Stačí se vrátit ke zdrojům, na které se nedělá reklama, a tak za nimi málokdo stojí. Jde o základní potraviny, které vyrostly v kvalitní půdě, pocházejí z kvalitně krmeného zvířete nebo jsou minimálně průmyslově upravené, což jsou například fermentované zelí, kvašené nápoje a plnotučný bílý jogurt.

Interview s Margit Slimákovou – vše o zdravíZdroj: Deník

Z obilovin pak místo bílé pšeničné mouky celé zrno, jako jsou kroupy, jáhly, pohanka nebo ovesné vločky. Zdravý člověk nic víc nepotřebuje, žádnou speciální výživu nebo doplňky.

Tyto potraviny nás i nejvíc zasytí. Neznám nikoho, kdo by se přejídal vajíčky, ovesnými vločkami nebo brokolicí.

Naopak po vysoce průmyslově upravených produktech máme stále hlad a z dlouhodobého hlediska jsou tyto produkty návykové.

Proč nám jeden kousek nestačí?Neobsahují živiny, které naše tělo potřebuje. Všimněte si, kdy musíte neustále něco jíst. Když si dáte pytlík chipsů nebo čokoládovou tyčinku. Po chvilce už chcete další.

Sytivost zajišťují především vláknina a bílkoviny, což u těchto produktů chybí. Většina z nich je postavena na nadbytku cukrů a tuků.

Nejlevnější sladkosti obsahují až 60 procent sacharidů plus palmový nebo řepkový olej, a to je šílená kombinace.

Cukry totiž uvolní v těle hormon inzulin, který tyto tuky převede rovnou do tukové tkáně, kde je uloží. Přitom je tak jednoduché dát si ke snídani místo cereálií, dvě vajíčka s plátkem slaniny a zeleninou. Nebo si do plnotučného bílého jogurtu přimíchat domácí marmeládu či podušená jablka s rozinkami. Uvidíte, že vydržíte až do oběda a přestanete být otroky jídla.

Přečíst článek ›

Která tvrzení vám v souvislosti s výživou přijdou nesmyslná?Nesouhlasím s myšlenkou, že k jídlu potřebujeme váhy a kalkulačky. Když si totiž začnete myslet, že se musíte hlídat, ve výsledku ze stresu, který z tohoto pocitu plyne, přiberete mnohem víc než ze samotného jídla. Velkým omylem je i počítání kalorií.

Pravidlo, že méně jídla a více pohybu automaticky vede k hubnutí, platí možná v laboratoři. My ale máme hormony, které ovlivňují náš metabolismus a způsob, jakým způsobem živiny využije.

Zároveň důležitou roli hraje i mozek, který, jakmile najedeme na šetřící dietu, zařídí omezení výdeje. Nesouhlasím ani s rozložením potravinové pyramidy.

Ukazuje se, že 55 procent přijaté energie ze sacharidů mnoha lidem neprospívá.

Na co se lidé během vašich přednášek ptají nejčastěji?Vždycky se objeví dotaz ohledně pití kávy. Všechny uklidňuji, ať ji pijí dál. Ze studií vyplývá, že káva je pro většinu z nás prospěšná.

Jedním z pozitivních důvodů je její schopnost snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby, stařecké demence i Parkinsonovy nemoci. V laboratořích se také potvrdilo, že obsahuje velké množství antioxidantů, a pro některé lidi, kteří nejedí moc zeleninu a ovoce, může být káva hlavním zdrojem.

Při výběru opět platí, že čím méně průmyslově upravená, tím lepší. A není důvod se ani bát kombinace kávy s mlékem. To bude vadit jen tomu, komu vadí mléko samo o sobě.

Přečíst článek ›

Několik let jste žila v zahraničí. Jsou zvyky, kterými byste chtěla Čechy „nakazit“?Velkou inspirací byl život v Německu, kde už před dvaceti lety byla na dětském hřišti běžná krabička rozinek a nakrájených jablek.

Maminky se předháněly, která z nich uspořádá zdravější narozeninovou párty. V Bavorsku teď vyšla největší petice na ochranu tradičního zemědělství a omezení pesticidů. Ale i v Česku jsou skupiny, které se snaží.

Proto mě mrzí, když jim stát podráží nohy, jako v případě snahy o zastavení odměňování sladkostmi ve školkách a školách a pití slazených nápojů.

Pokračování rozhovoru s Margit Slimákovou najdete v dnešním vydání magazínu Zdraví, který je zdarma součástí čtvrtečního Deníku.

Předplaťte si Deník s pravidelnými čtvrtečními přílohami již od 76 Kč měsíčně (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.

Přečíst článek ›

Slimáková: Zabíjíme se a jsme otroci jídla. Pravé nebezpečí nevidíme, lidi vyhazují peníze a počítají kalorie

Bojíte se masa z Polska? Podle specialistky na výživu a zdravotní prevenci Margit Slimákové je opravdové nebezpečí úplně jinde. Tvrdí, že se přejídáme potravinami, které nám způsobují nemoci, na které pak umíráme, a my to nevidíme. Ta správná výživa přitom prý může léčit a zvrátit i nevyléčitelné nemoci. Co ale tedy jíst?

Podle Slimákové je hloupost počítat kalorie. Jídlo má být požitek, lidé jsou ale stále víc zoufalí a znejistění z dalších trendů. Vyhazujeme prý obrovské peníze za módní potraviny, které jsou kontraproduktivní, protože nás učí na nepřirozenou chuť. Navíc bývají plné umělých sladidel, která jsou údajně taky potenciálně zdraví škodlivá.

Co prý je škodlivé jistě, to jsou průmyslově zpracované potraviny. Je v nich často příliš cukru, který je návykový, a my se tak přejídáme. Jídlo je přitom podle Slimákové jeden ze tří zásadních faktorů, které vedou k většině chronických nemocí. Třeba stojí za poruchami chování, jako je autismus, a může za stav našich střev.

Zdravé jezení je podle Slimákové přitom jednoduché. Stačí jíst skutečné potraviny, což jsou ty základní a minimálně průmyslově upravované, a jídla z nich připravená.  Odmítá přitom, že by zdravé stravování bylo dražší nebo složitější.

Uznává, že může být časově náročnější, ale lidé by se prý o sebe prostě měli starat. Diety podle Slimákové nejsou nutné. Z lidí se stávají otroci jídla, kteří celý den řeší, co jíst, a je to pro ně velký problém.

Jde údajně o tlak společnosti, médií a hlavně zájmových skupin.

Kde je tedy skutečné nebezpečí v našem jídle? Proč ho nevidíme? Proč lidé preferují potraviny, které jim nedělají dobře? Jak se vyznat ve výživových trendech a dietách? A proč Češi radši vyhazují peníze, než aby jedli normálně?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector